01 квітня 2024, 18:50
Другого квітня відкривається перша категорія для подачі заяв до міжнародного Реєстру збитків для України (RD4U). У цій категорії очікують від 300 до 600 тис. заяв від фізичних осіб щодо пошкодженого житлового майна через російську агресію. Загальна кількість заяв може сягнути позначки від 6 до 8 млн.
Про це розповіла народна депутатка, заступниця Голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, членкиня постійної делегації у ПАРЄ Євгенія Кравчук.
«У першій категорії заяви зможуть подавати люди, у яких пошкоджені чи знищені квартири, будинки або дачі. Документи можна подавати навіть на частки власності. Усе буде здійснюватися через «Дію». Ідеться про збитки після 24 лютого 2022 року на всій території України, зокрема на тимчасово окупованих територіях. Потім у Реєстрі поступово будуть відкриватися нові категорії. Приміром, це стосуватиметься осіб, які втратили або близьку людину, або були поранені, або були змушені переїхати, тобто виїхали з окупованих територій чи були переміщені, депортовані», - пояснила парламентарій.
За її словами, згодом заяви до Реєстру зможуть подавати і бізнес, і органи місцевого самоврядування про пошкодження інфраструктури, а також держава Україна щодо пошкодження об’єктів критичної інфраструктури.
«Загалом у цьому Реєстрі, за попередніми оцінками, може бути від 6 до 8 млн заяв, але це лише перший крок, бо сам Реєстр гроші не видає. Надалі має бути створена спеціальна компенсаційна комісія, а також фонд, у який, як ми сподіваємося, будуть перераховані гроші з конфіскованих російських активів. Усі погоджуються, що за завдані збитки має заплатити росія», - сказала народна депутатка.
Вона наголосила, що і Реєстр, і компенсаційна комісія, і компенсаційний фонд – це міжнародні структури, діяльність яких буде ґрунтуватися на міжнародних угодах. Наразі робота над створенням усіх необхідних механізмів триває.
«Реєстр був створений для того, щоб отримати репарації за шкоду або втрати, завдані російською агресією проти України. Це перший міжнародний інструмент. Цей Реєстр визнали міжнародною угодою 43 країни, передовсім це держави-члени Ради Європи, а також США, Канада, Японія, тобто країни Великої сімки», - нагадала політикиня.