Арсеній Пушкаренко: росія повинна заплатити за всі злочини агресії, щоб у майбутньому жодна держава не наважувалася на такі дії

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
29 березня 2024, 16:43

 

Сьогодні і Президент України, і уряд, і парламент працюють із кожною державою на різних майданчиках, щоб переконати партнерів, що росія повинна заплатити за всі злочини агресії. Перші суттєві зрушення в цьому напрямку вже є - партнери погодилися передати Україні прибутки від заморожених коштів рф. Також 2 квітня починає працювати міжнародний Реєстр збитків від російської агресії, який був створений минулого року на саміті Ради Європи.

Про це розповів народний депутат, заступник голови парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Арсеній Пушкаренко.

«Коли ми говоримо про долю самих заморожених коштів, то тут потрібне стратегічне рішення. Це прецедент, якого ще не було у світовій історії, але росія повинна заплатити за всі злочини агресії. Це необхідно, щоб у майбутньому і рф, і будь-яка інша держава не наважувалася розпочати таку агресію. Багато країн підтримують нашу позицію про те, щоб заморожені 300 млрд суверенних російських активів направити в компенсаційний фонд, який буде виплачувати відшкодування в рамках міжнародного Реєстру збитків», - зазначив політик.

Він додав, що європейські партнери вже погодилися витрачати прибутки, тобто депозитарії від заморожених російських коштів на підтримку України. Ідеться про додаткові 5 млрд, які будуть спрямовані на військову підтримку Україні. 

«Що стосується міжнародного Реєстру збитків від російської агресії, то він лягає в основу майбутніх репарацій. Будь-який громадянин України чи інституція зможуть подати до цього Реєстру заяви на відшкодування збитків, починаючи від втраченого майна, об’єктів інфраструктури й закінчуючи злочинами проти людяності, зокрема йдеться про сексуальні злочини, депортацію тощо. Дуже символічно, що цей Реєстр запрацює в Гаазі. Наступним етапом буде створення компенсаційної комісії», - повідомив народний депутат.

За його словами, на створення такої комісії потрібен приблизно рік, а до її складу увійдуть юристи-міжнародники, що прийматимуть рішення про компенсацію на підставі зафіксованих у Реєстрі заяв. Виплати планують здійснювати із компенсаційного фонду, який наповнюватимуть арештовані російські активи, передусім суверенні.