Пріоритетні напрямки реформування виборчого законодаства в контексті виконання Україною актуальних міжнародних рекомендацій. Коментарі парламентарів за результатами круглого столу Комітету, який відбувся 26 березня в м. Києві

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
27 березня 2024, 16:59

 

Аліна Загоруйко, Заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії наголошує: «Вибори – це в більшості своїй політичний процес. Але, необхідно усвідомлювати, що окрім політичних, на якість виборчого процесу впливає і багато технічних чинників. І саме вдосконалення таких технічних чинників, як от механізм фінансування виборчих кампаній та процедура  перевірки фінансової звітності або підвищення рівня професійності членів виборчих комісій. Зрозуміло, що деякі з технічних чинників можуть впливати й на політичні. Але, для нас, як державників і для громадянського суспільства не має стояти питання політичної доцільності, лише питання підвищення рівня проведення виборів до європейських стандартів. Це також важливо з огляду на процес євроінтеграції. Навіть Єврокомісія в своєму звіті згадувала про вибори та рекомендувала нам виконати рекомендації ОБСЄ. І тому, тема заходу та панельних дискусій є вкрай актуальними для європейського майбутнього України».

Олександр Качура, Заступник Голови Комітету, голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу, виконання міжнародно-правових зобов'язань України у сфері європейської інтеграції підкреслює, що: «За роки незалежності Україна встигла поекспериментувати на парламентських виборах із трьома виборчими системами: мажоритарною, пропорційною із закритими партійними списками та змішаною. Виборчим кодексом, який ми прийняли у 2019 році, закріплено пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Цю систему активно адвокувало громадянське суспільство ще з 2008 року. І вона є важливою складовою євроінтеграційних процесів та була сприйнята нашими стратегічними партнерами як вдала реформа. Нам слід домовитись і напрацьовувати разом із політичними силами, міжнародними експертами та громадськістю механізм, який дасть можливість провести вільні та демократичні післявоєнні вибори, що відповідатимуть всім міжнародним стандартам і будуть визнані в першу чергу українським суспільством».

Олег Дунда, голова підкомітету з питань будівництва та проектування зазначає, що: «Незважаючи на повномасштабну війну, законодавчий процес повинен тривати. Це один із символів нашої стійкості і дотримання демократичних принципів. Це також стосується й виборчого законодавства як фундаменту демократії. Одне із завдань Верховної Ради України - після Перемоги України забезпечити доступ до виборчих процедур усіх громадян України. І військових, і ветеранів, і вимушених мігрантів, і внутрішньо переміщених осіб. Усіх без виключення. Це наш обовʼязок і зобовʼязання!»післявоєнні вибори, що відповідатимуть всім міжнародним стандартам і будуть визнані в першу чергу українським суспільством».