Віцеспікерка Олена Кондратюк: Проміжні репарації постраждалим від насильства мають виплачуватися з 2014 року

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
04 березня 2024, 19:15

 

Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк взяла участь у конференції «Відновлення прав постраждалих від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом: елемент миру та світової безпеки», яка сьогодні відбулася у Києві.

«Ви ні в чому не винні» – одне з гасел конференції, яка об’єднала до участі представників Уряду, Парламенту, громадських організацій та широке коло міжнародних партнерів.

Під час дискусії було озвучено, що на сьогодні Генеральна прокуратура розслідує 274 кримінальних провадження за фактами сексуального насильства під час війни. Але це тільки ті справи, у яких постраждалі наважилися дати свідчення. За словами Олени Кондратюк, таких фактів значно більше і про них треба говорити, залучати на допомогу жінкам, а також і чоловікам, які пройшли тортури та знущання, юристів і психологів.

Окремо Віцеспікерка наголосила на надважливому питанні — справедливість для постраждалих та вцілілих, які якраз не «жертви», а саме постраждалі. Вона зауважила, що держава має чітко ідентифікувати сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом (СНПК), як воєнний злочин. Кримінальний кодекс розглядає злочин сексуального насильства в ширшому контексті статті 438 — порушення законів та звичаїв війни.

«Звісно, компенсації за цей вид воєнних злочинів мають відбуватися в загальному контексті компенсацій за інші воєнні злочини. Робота над цим стягненням не має затягуватися й росія повинна заплатити за скоєне. Я впевнена, що проміжні репарації постраждалим від насильства мають виплачуватися з 2014 року!», — наголосила Віцеспікерка українського Парламенту.

Олена Кондратюк також закцентувала, що станом на сьогодні на розгляді у Верховній Раді України перебувають декілька законопроектів, які, зокрема, покликані захистити права і конфіденційність постраждалих від СНПК, створити фонд виплат і забезпечити надання проміжних невідкладних репарацій, не чекаючи результатів судового розгляду та завершення війни.

«Парламент готовий максимально долучитися до всіх ініціатив та прийняти необхідні закони, які забезпечать справедливість для постраждалих. Переконана, спільні зусилля приведуть нас до того, що кожен російських воєнний злочинець заплатить за свої злочини, якими би вони не були», — підкреслила Заступниця Голови Верховної Ради України.