Роксолана Підласа: Україна веде переговори про виділення цього року 16-18 млрд євро допомоги від Євросоюзу

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
28 лютого 2024, 19:30

 

Україна очікує, що перші 4,5 млрд євро фінансової допомоги від ЄС надійдуть у бюджет України вже в березні. Цей пакет підтримки від Євросоюзу на 50 млрд розрахований на 4 роки, лише 39 млрд євро з них стануть прямою бюджетною допомогою, тобто це ті гроші, які наша держава зможе використовувати на виплати соціальної допомоги, пенсій тощо.

Про це розповіла народна депутатка, Голова Комітету з питань бюджету Роксолана Підласа.

«Із виділених Євросоюзом 50 млрд євро близько 16-18 млрд будуть надані Україні у 2024 році. Переговори ще тривають про точну суму. Ці кошти необхідні для нас, оскільки загальна сума, якої Україна потребує від іноземних партнерів цього року, складає 37 млрд доларів США. Тож тут ми розраховуємо і на підтримку ЄС, і чекаємо, що США також нададуть пряму бюджетну підтримку», - зазначила парламентарій.

Вона нагадала, що з кінця листопада Україна перейшла в режим заощадження коштів, тому багато непріоритетних видатків просто не проплачували.

«Цей режим тривав і в січні, і в лютому. Ми бачимо, що він дає певні результати. Видатки державного бюджету були менше на 86 млрд грн від плану в січні. Це хороший показник. Але й доходи були більші від того запланованого, адже податкова й митниця перевиконали план. У підсумку ми отримали на 25,5% більше до держбюджету. Це означає, що дефіцит у січні також був меншим, ніж ми очікували, коли укладали держбюджет на 2024 рік. Наша потреба в міжнародному фінансуванні принаймні за рахунок січня трохи скоротилася. Ми будемо очікувати такі ж результати у лютому та березні. Загалом перший квартал ми проходимо достатньо спокійно», - сказала народна депутатка.

Вона наголосила, що зараз Кабмін веде перемовини з урядами країн Великої сімки про те, щоб вони збільшили фінансування та пряму фінансову допомогу.

«Ми вже маємо перші результати. Наприклад, минулого тижня уряд Японії заявив, що збільшить допомогу Україні до 4,5 млрд доларів у 2024 році. Зрештою, сьогодні Палата представників Конгресу США повертається з канікул. Перше питання на порядку денному – їхній бюджет, щоб уникнути урядового шатдауну. Думаю, що після розв’язання цього питання, вони зможуть перейти до розгляду законопроєкту про надання допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню», - зауважила Роксолана Підласа.