Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому законопроєкт про врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах за №10288-1

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
07 грудня 2023, 12:41

 

7 грудня 2023 року Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики розглянув два законопроєкти про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах за реєстр. №10288 (Кабінет Міністрів України) та реєстр. №10288-1 (н.д. Потураєв М.Р. та інші).

Метою законопроєктів є вдосконалення законодавчого регулювання реалізації прав та свобод осіб, які належать до національних меншин (спільнот) відповідно до положень Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин 1995 року, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року, а також рекомендацій Венеційської Комісії.

Зокрема, зміни до законів про освіту в обох законопроєктах передбачають таке:

- заклади вищої освіти приватної форми власності мають право вільного вибору мови навчання, яка є офіційною мовою Європейського Союзу, із забезпеченням при цьому вивчення особами, які навчаються у таких закладах, державної мови як окремої навчальної дисципліни;

- у класах (групах) з навчанням мовами національних меншин (спільнот), які є офіційними мовами Європейського Союзу, гарантується право на використання мови відповідної національної меншини в освітньому процесі поряд з державною мовою;

- особи, які належать до національних меншин (спільнот) України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року мовою відповідної національної меншини (спільноти), до завершення здобуття повної загальної середньої освіти мають право продовжувати здобувати таку освіту згідно з правилами, які діяли до набрання чинності Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Водночас альтернативний проєкт, як йдеться у пояснювальній записці, сприятиме забезпеченню балансу між належною реалізацією прав національних меншин (спільнот) та національними інтересами України і її громадян у сфері захисту державної мови.

«По суті, ми зберегли всі закладені в первісній версії урядового проєкту зміни, спрямовані на захист прав меншин, але всі ці нововведення не поширюватимуться на російську мову як мову держави-агресора. І не на 5 років, як планував уряд, а безстроково», - прокоментував співавтор законопроєкту, член Комітету Володимир В'ятрович.

Комітет підтримав проєкт Закону за реєстр. №10288-1 за основу та в цілому.

Крім того, на засіданні переглянули висновок Комітету до проєкту Постанови Верховної Ради України про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках (реєстр. №10291). До проєкту Постанови додано у 2024 році:

- 1 січня - 100 років із дня народження Леоніда Большакова (1924-2004), літературознавця, шевченкознавця;

- 28 липня - 100 років із дня народження Володимира Овсійчука (1924-2016), мистецтвознавця, вченого, педагога, реставратора, учасника Другої світової війни, учасника вигнання нацистів із території України;

- 30 липня - 110 років із дня народження Павла Муравського (1914-2014), хорового диригента, вченого, педагога, Героя України, та ін.

Відеозапис засідання