Міжпарламентська рада Україна-НАТО, Superhumans Center та зустріч зі студентами ЛНУ імені Івана Франка: парламентська делегація відвідала з робочим візитом Львів

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
25 вересня 2023, 17:39

 

У суботу, 23 вересня делегація Верховної Ради України перебувала з робочим візитом у Львові для участі у засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО (UNIC). 

Міжпарламентська рада Україна-НАТО

Як зазначив Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, у Львові члени Міжпарламентської ради Україна-НАТО підтвердили свою рішучість робити все можливе для підтримки України до перемоги. 

Зокрема, під час засідання сторони обговорили важливі результати Вільнюського саміту НАТО, а також закликали лідерів країн Альянсу вжити подальші конкретні кроки й ухвалити рішення на допомогу Україні на її чіткому шляху до вступу в Організацію Північноатлантичного договору, аби запрошення відбулося якнайшвидше. 

«Основне питання — це продовження інтеграції України до Організації Північноатлантичного договору. Це наша перспектива на наступний період», — наголосив Олександр Корнієнко. Також він повідомив, що делегація Верховної Ради України проінформувала колег про актуальну ситуацію на полі бою, постачання Україні озброєння, а також законодавчі аспекти інтеграції України у НАТО. 

«Дуже важливо, щоби можна було проводити такі заходи, коли можемо донести колегам з інших парламентів, що відбувається в Україні», — зазначив голова Постійної делегації в Парламентській асамблеї НАТО, заступник Голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв. «Нам потрібно працювати насамперед навіть не з парламентами, а з людьми цих країн, які власне й обирають ці парламенти», — зауважив він, пояснивши, що коли парламентарій приїздить у свій округ і розповідає виборцям, що відбувається, чому потрібно й далі підтримувати Україну та збільшувати допомогу, — стає простіше добиватися тієї допомоги, яка потрібна Україні на полі бою. 

«Для нас усі майданчики, де ми маємо взаємодію з іншими парламентськими асамблеями й національними парламентами, є важливими», — наголосила, зі свого боку, Голова Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона також зауважила, що дуже важливим є той факт, що засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО відбувається в Україні, адже «колеги на власні очі бачать реальні виклики війни, з якими зустрілась Україна». 

«Зараз потрібне зростання та нарощування допомоги, від якої ми критично залежимо. Це може бути один шлях. Інший — ініціювання різних додаткових документів, якими Парламентська асамблея НАТО могла б звертатися до майданчиків виконавчої влади й задавати тон майбутнього України в Альянсі, зокрема, необхідності запрошення України до Організації Північноатлантичного договору. Це можливо, якщо системно постійно та максимально ефективно працювати», — акцентувала Іванна Климпуш-Цинцадзе. 

Зі свого боку, народний депутат України, Голова Комітету з питань молоді і спорту Андрій Кожем'якін повідомив, що на порядку денному засідання було багато питань, зокрема, щодо взаємодії парламентів країн НАТО, перспектив України щодо вступу до Альянсу, а також варіантів прискорення цього шляху. Він наголосив, що зі всіх важливих питань готуються спільні резолюції задля впливу на парламенти всіх країн-членів НАТО.   

Народна депутатка України, членкиня Комітету з питань антикорупційної політики Ірина Фріз зазначила, що останні резолюції ПА НАТО є достатньо вагомими для всіх: «Ми маємо їх щоразу повертати для себе. Тому що там є чіткі меседжі, які говорять, у який спосіб рф здійснює агресію, зокрема, щодо гібридної війни». «Рівень нашої співпраці з ПА НАТО — на найвищому рівні, що й потрібно надалі продовжувати. Маємо досягти найбільшого закріплення злочинів рф в усіх документах, які приймає ПА НАТО на своїх засіданнях», — водночас наголосила парламентарка. 

«У Вільнюсі ми продовжили підтримку України, запровадили нові пакети практичної допомоги. Але я сподіваюся на значно більше. Це не лише пакети практичної допомоги, але й деякі політичні рішення», — наголосив, зі свого боку, Співголова Міжпарламентської ради Україна-НАТО Аудронюс Ажубаліс. 

Також він акцентував, що необхідно наблизити Україну до членства, нагадавши, що у Вільнюсі лідери «Групи Семи» та Президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію, яка результуватиме у двосторонніх зобов?язаннях та домовленостях щодо безпеки. 

«Ми хочемо створити залізний кулак солідарності з Україною — нацією, яка бореться за виживання, зокрема, Європи. Ми маємо чітко зрозуміти, якщо ми не будемо повністю підтримувати Україну до її перемоги, на нас чекає путін. Якщо ми заморозимо війну зараз, путін оголосить перемогу», — зауважив Аудронюс Ажубаліс. 

«Закликаємо лідерів наших урядів збільшити підтримку, щоби забезпечити Україну всім необхідним, щоби припинити брутальну агресію росії. Від безпеки в Україні залежить стабільність і безпека євроатлантичного регіону», — зазначив він, наголосивши, що безпека Європи неможлива без членства України у НАТО. 

За підсумками засідання, учасники прийняли заяву (повний текст документа в оригіналі подається нижче), якою закликали лідерів країн Альянсу ухвалити сміливі стратегічні рішення щодо членства України у НАТО на Вашингтонському саміті у 2024 році та підтримати Формулу миру Президента України Володимира Зеленського. А також наголосили, що російська федерація має бути притягнута до відповідальності за злочин агресії, а санкції проти росії мають бути збережені та розширені, щоби підірвати її здатність продовжувати воєнні дії. 

Відвідання делегацією реабілітаційного центру Superhumans 

Окрім участі у засіданні, парламентські делегати відвідали національний реабілітаційний центр Superhumans — всеукраїнський сучасний центр із протезування, реконструктивної хірургії, реабілітації та психологічної підтримки постраждалих від війни дорослих і дітей.

«Тема повноцінної реабілітації — це не лише про медичну реабілітацію, а й про фізіологічну та психологічну. Щоб всі могли користуватися протезами, відчувати себе комфортно у будь-якій ситуації, повернутися до всіх сфер життя та інтегруватися в суспільство», — наголосив Перший заступник Голови Верховної Ради України. Водночас Олександр Корнієнко зауважив, що приклад цього центру треба вбудовувати у загальну систему роботи з людьми, які втратили кінцівки: «Це має бути частиною державної політики — працюємо над ветеранською політикою». 

Зі свого боку, народний депутат України, член Комітету з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук акцентував, що необхідно збільшувати кількість як таких центрів, так і підготовлених спеціалістів. Також він подякував міжнародним партнерам і донорам за підтримку й спільну роботу. 

Соломія Бобровська, членкиня Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, зауважила, що такі центри повинна мати кожна область України, аби була спроможність надавати українським бійцям кваліфіковану медичну реабілітаційну допомогу. Вона висловила переконання, що необхідно розширювати систему таких центрів, адже, на жаль, станом на сьогодні, в Україні кількість ампутантів через війну росії проти України більше, ніж це було під час Другої світової війни. 

«Відчуваю глибоку печаль до українського народу через атаки, брутальні вбивства, скоєні росіянами. Але з іншого боку — бачу сильну волю і незламність українців до боротьби за незалежність усієї країни, за народ, за культуру, за ідентичність», — наголосив, зі свого боку, під час відвідування Центру Співголова Міжпарламентської ради Україна-НАТО Аудронюс Ажубаліс. Він зазначив, що те, що побачив у Superhumans Center, є яскравим прикладом, як звичайні люди стають суперлюдьми: «Це не лише допомога для повернення людей до нормального життя, це показує націю сильною та незламною». 

Зустріч делегації з науковцями та студентами Львівського національного університету імені Івана Франка

Насамкінець Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко та народні депутати України зустрілися з науковцями та студентами факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. 

Перший віцеспікер подякував спільноті університету за запрошення та можливість поспілкуватися зі студентами. «Ми знаємо, що багато всього починали саме вони, зокрема, зміни на краще у нашій країні та відстоювання українських принципів і цінностей», — наголосив Олександр Корнієнко. 

«Студентське братство, братство Львівщини, відіграло дуже важливу роль, щоби наша демократія та незалежність почалися ще з 90-го року», — акцентував Перший віцеспікер. 

Водночас він висловив вдячність університетській спільноті «за силу, яка стає рушійною та будує нашу державу»: «Ми завжди віримо у вас і знаємо, що ви здатні на все, зокрема, заради України, щоби будувати успішну країну. Пишаємося та будемо підтримувати вас у всіх кроках і прагненнях». 

«Молодь дуже важлива для України, адже ми розуміємо, що за 5-10 років саме молоде покоління обійматиме посади у дипломатичних установах, ці молоді люди стануть народними депутатами України», — зауважила під час зустрічі зі студентами народна депутатка України, заступниця Голови Комітету з питань правоохоронної діяльності Галина Михайлюк, додавши, що саме тому дуже важливо чути їхні думки щодо майбутнього України у НАТО. 

 

Повний текст (англійською мовою) прийнятої на засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО заяви наведено нижче. 

Statement by the UNIC Co-Chairs Oleksandr KORNIYENKO (Ukraine), First Deputy Chairman of the Verkhovna Rada, and Audronius AZUBALIS (Lithuania)

 Lviv, 24 September 2023

Nearly 600 days of Russia’s brutal, unprovoked and illegal full-scale invasion of Ukraine have inflicted unspeakable pain and suffering upon the Ukrainian people. Vladimir Putin started this. He can stop it at any moment by withdrawing all his troops from all of Ukraine.

Members of the Ukraine-NATO Interparliamentary Council (UNIC) of the NATO Parliamentary Assembly (NATO PA) came together yesterday in Lviv.

We paid tribute to a courageous, European nation of free people. Allied parliamentarians witnessed firsthand the resolve of the Ukrainian people to protect their land, their families, their way of life and their democracy from the onslaught of revisionist authoritarianism.

Russia is continuously undermining the values of the entire democratic, civilised and peaceful world and the rules-based international order. Moscow’s renewed, reckless obstruction and targeting of Ukrainian grain exports is a cynical attempt to gain leverage by hurting those most in need. Russia remains the most significant and direct threat to Allies’ security and peace and stability in the Euro-Atlantic area, as Allied leaders made clear once again at the 2023 NATO Summit in Vilnius.

Time and again, the Assembly has reaffirmed its unwavering support for Ukraine’s democracy, independence, sovereignty, self-defence and self-determination. Its members have consistently urged their governments and NATO leaders to redouble their support. In Lviv, UNIC members reaffirmed their determination to do everything they can to support Ukraine for as long as it takes to prevail.

At our meeting, we addressed the important outcomes at the NATO Vilnius Summit. We laud the stepped-up support for Ukraine through a new substantial package of expanded political and practical support. Developing the Comprehensive Assistance Package (CAP) into a strategic multi-year NATO assistance programme, setting up the NATO-Ukraine Council and removing the requirement for a Membership Action Plan are all welcome developments. So is the Joint Declaration between the G7 and President Zelenskyy, which will lead to bilateral security commitments and arrangements.

In Vilnius and since then, Ukraine’s partners have delivered or announced many important increases in military support. Thanks to this support, Ukrainian lives have been saved and Ukrainian towns and villages liberated. Continuing to step up these deliveries, both in terms of quality and quantity, must remain a priority. Ukraine must have more critical capabilities, including long-range strike systems and multi-purpose fighter jets. We welcome recent announcements of several Allies to provide these assets, and we call on other nations to follow.

We welcome that Allied leaders in Vilnius noted they would “be in a position to extend an invitation to Ukraine to join the Alliance when Allies agree and conditions are met”. We therefore urge Allied leaders to take further concrete steps and decisions to assist Ukraine on its clear path toward NATO membership, so that Allies can invite Ukraine to join as soon as possible. As Co-Chairs, we strongly believe that the future European security order will be neither complete nor sustainable without Ukraine as a full- fledged member of NATO. The clear prospect of membership in NATO also plays a vital role in bolstering the morale of the Ukrainian society and armed forces as they fight for their freedom and democratic values. 

The NATO PA and UNIC, in particular, must also take further concrete, tangible steps to support Ukraine, including through the Assembly’s special fund to support Ukraine’s democracy. That is why we, as UNIC Co-Chairs, agreed to propose new practical measure at the Assembly’s upcoming Annual Session in Copenhagen. We want to fortify the partnership between the Assembly and the Verkhovna Rada. And we want to support the reforms that will bring Ukraine into NATO.

During our meeting, we also reiterated other important calls:

- Allied leaders should take bold, strategic decisions regarding Ukraine’s NATO membership at the Washington Summit in 2024.

- More nations should support Ukrainian President Zelenskyy’s Peace Plan, which provides the foundation for a comprehensive, just and sustainable peace.

- Russia must be held accountable, through national and international initiatives, for the crime of aggression. Those who committed war crimes, crimes against humanity and potential acts of genocide on the territory of Ukraine must be prosecuted.

- Sanctions on Russia must be sustained and expanded to cripple its ability to continue the war effort, and national and multi-lateral mechanisms to prevent sanction circumvention must be stepped up.

- Belarusian, Iranian and North Korean authorities must be condemned for actively supporting the Russian aggression. Co-aggressors and accomplices of the Russian state, which under the current regime is a terrorist one, must be held accountable for their actions.

- Ukraine’s democratic partners must start putting in place a comprehensive aid programme – akin to the Marshal Plan – for the reconstruction of a more prosperous Ukraine firmly anchored to the liberal democratic family of nations. The Co-Chairs are fully convinced that blocked or frozen sanctioned Russian assets should be used for this purpose. Russia will ultimately have to pay for the damages and losses inflicted upon Ukraine.

The Assembly is institutionally separate from NATO but serves as an essential link between NATO and the parliaments of the NATO nations. It provides greater transparency of NATO policies and fosters better understanding of the Alliance’s objectives and missions among legislators and citizens of the Alliance.

UNIC was created in 1998 to bring greater transparency to the implementation of the NATO Ukraine Charter and to demonstrate parliamentary interest and involvement in cooperation between NATO and Ukraine. It has since become a wider forum where members can discuss any issues of mutual concern. UNIC has played a leading role in the Assembly’s response to Russia’s renewed invasion