Комітетом з питань транспорту та інфраструктури опрацьовуються законодавчі ініціативи з питання вдосконалення пошуку і рятування людей, що зазнають лиха на морі

Прес-служба Апарату Верховної Ради України
01 червня 2023, 11:23

 

Кабінетом Міністрів України внесено до Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності у сфері охорони життя та пошуку і рятування людей на морі» реєстр. №9283 від 10.05.2023.

Україна є стороною міжнародних договорів у сферах морського права і торговельного мореплавства, пов’язаних із законодавчим регулюванням у проекті акта.

Метою законопроекту є створення законодавчих передумов для забезпечення постійної готовності до надання допомоги людям, які зазнають лиха у відкритому морі, відповідно до зобов’язань України за міжнародними багатосторонніми договорами у сфері торговельного мореплавства як держави прапора та прибережної держави: на державному рівні, а також на українських морських суднах.

Зокрема, Міжнародна конвенція про пошук і рятування на морі 1979 року зазнала суттєвих змін у 1998 та 2004 роках, фактично чинною є нова редакція головної змістовної частини - Додатка до неї, який регулює комплекс питань з координації та здійснення операцій з пошуку і рятування людей на морі. Так само суттєвих змін зазнали правила Додатка до Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі 1974 року, який регулює використання зв’язку для передачі повідомлень про лихо на морі, функціонування Глобальної морської системи зв’язку під час лиха та для забезпечення безпеки мореплавства, дальньої ідентифікації та контролю місцезнаходження суден прапору, дій капітанів морських суден під час лиха, а також координації та здійснення операцій з пошуку і рятування людей на морі.

Тому, виникла необхідність у приведені законодавства України (Кодекс торговельного мореплавства України, Повітряний кодекс України, Кодекс цивільного захисту України, закони України «Про транспорт», «Про внутрішній водний транспорт», «Про морські порти України», «Про державний кордон України» та «Про Державну прикордонну службу України») до міжнародних вимог.

Зазначимо, що до Верховної Ради України одночасно внесено проект Закону України «Про внесення змін до статті 284 Кримінального кодексу України щодо відповідальності капітанів суден за ненадання допомоги людям, які зазнають або зазнали лиха» реєстр. №9284 від 10.05.2023.

Метою законопроекту є приведення статті 284 Кримінального кодексу України у відповідність до міжнародних договорів та законів України.

З цією метою законопроектом:

- уточняється перелік випадків, в яких капітан, що зобов’язаний надати допомогу людям під час лиха, бездіяльно не виконав це зобов’язання;

- передбачається підвищення з діючого максимального штрафу - сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян - основного покарання за передбачений статтею 284 Кримінального кодексу України злочин, до нового розміру штрафу від тисячі до п’яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Наразі Комітетом з питань транспорту та інфраструктури опрацьовується вказані проекти Законів та направлено звернення до заінтересованих міністерств та інших органів державної влади з метою надання ними своїх висновків і пропозицій до законопроектів.