Спеціальна комісія Верховної Ради розгляне реальний фінансовий стан, тарифоутворення, захист фінансової міцності Оператора ГТС

Інформаційне управління
19 серпня 2022, 11:34

Олексій Кучеренко повідомив, що Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з попереднього розгляду питань, які могли призвести до кризових явищ на енергетичному ринку України напередодні та під час збройної агресії Російської Федерації проти України (ТСК) розпочала роботу.

Постановою Верховної Ради України від 29 липня 2022 року №2478-IX утворено тимчасову спеціальну комісії Верховної Ради України з попереднього розгляду питань, які могли призвести до кризових явищ на енергетичному ринку України напередодні та під час збройної агресії Російської Федерації проти України.

Накопичення проблем на внутрішньому ринку природного газу призвело до необхідності законодавчого втручання та прийняття у липні 2021 року Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Згідно даного Закону України сумарний розмір основних факторів, що призвели до кризи на ринку природного газу за минулі роки, які перекладаються на державний бюджет України оцінюється  близько 100 млрд грн. Левова частка таких витрат припадає на неефективну роботу Оператора ГТС, внаслідок невідповідності державного регулювання.

Разом з тим основою надійної роботи ринку природного газу є ефективна діяльність Оператора ГТС та модернізований стан української газотранспортної системи.

За даними АТ "Магістральні газопроводи України" (лист до Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2022 року № 184/07) наростаючі проблемами Оператора ГТС (ТОВ «Оператор ГТС України») зумовлені:

 невиконанням рішень єдиного учасника ТОВ «Оператор ГТС України»;

 відсутністю достовірного відображення інформації про реальний фінансовий стан ТОВ «Оператор ГТС України» у фінансовій звітності ТОВ «Оператор ГТС України»;

 створенням перешкод для можливості сплати АТ «МГУ» дивідендів до Державного бюджету України, що є вкрай необхідним в умовах воєнного стану;

 неодноразовими фактами перевищення керівником ТОВ «Оператор ГТС України» повноважень, визначених законодавством України та Статутом ТОВ «Оператор ГТС України»;

 незадовільним виконанням Інвестиційної програми оператора газотранспортної системи України на 2020 i 2021 роки;

 відсутністю у ТОВ «Оператор ГТС України» стратегії управління ліквідністю.

Енергетичною стратегії України на період до 2035 року “Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність” передбачається забезпечення максимальної надійності, операційної ефективності відкритості та прозорості діяльності оператора ГТС.

Порушення вимог законодавства, Статуту та Енергетичної стратегії України призводять до розриву ліквідності Оператора ГТС та перекладання накопичених проблем на державний бюджет України.

За таких умов Спеціальною комісією Верховної Ради України буде проведено розгляд питань діяльності Оператора (ів) ГТС щодо реального фінансового стану, тарифоутворення, захисту фінансової міцності Оператора ГТС, його здатності інвестувати у критичну газотранспортну інфраструктуру у відповідь на структурні виклики, стану газотранспортної системи України, загроз короткостроковій ліквідності та середньостроковій життєздатності Оператора ГТС, як основи енергетичної безпеки держави.