Комітет з питань аграрної та земельної політики: «Збитки агропромислового комплексу України від війни становлять $4,3 млрд»

Інформаційне управління
17 червня 2022, 13:34

За 114 діб від повномасштабного вторгнення в Україну країна-агресор завдала нищівного удару аграрному сектору економіки нашої держави. Ворог продовжує блокувати українські морські порти, тим самим провокуючи продовольчу кризу в світі. Окупанти намагалися зірвати посівну, аграрії зіткнулись з нестачею палива, обстрілами, мінуванням території, проблемами з логістикою.

Пошкодження земель, сільськогосподарської інфраструктури та техніки безпосередньо впливають на виробництво сільськогосподарської продукції в Україні, а і як наслідок - на продовольчу безпеку світу, одним із гарантів якої виступає наша держава.

Загальна сума втрат, нанесених сільськогосподарській галузі України внаслідок повномасштабного російського вторгнення на територію країни, вже склала $4,29 млрд. Про це свідчить аналіз «Огляд збитків від війни в сільському господарстві України», підготовлений Центром досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Ключові цифри аналізу:

 У структурі пошкоджень найбільші втрати фіксуються внаслідок знищення або часткового пошкодження сільськогосподарських угідь та незбору врожаю - $2,135 млн. Сільськогосподарські землі зазнали двох значних видів пошкоджень - мінне забруднення та пряме фізичне пошкодження. Вартість обстеження земель з високим ризиком мінного забруднення та розмінування постраждалих територій оцінюється в $436 млн.

 Південні регіони, які зараз потерпають від окупації рф та важких боїв, також є регіонами з найбільш розвиненою іригаційною інфраструктурою.  Орієнтовна вартість заміни та ремонту пошкодженої іригаційної інфраструктури становить $225 млн.

 Окрім прямого пошкодження земель - окупація, військові дії та мінне забруднення обмежують доступ фермерів до полів і можливості для збору врожаю. Орієнтовно, 2,4 млн га озимих культур загальною вартістю у $1,435 млрд залишаться незібраними внаслідок агресії рф.

 Сільськогосподарська техніка та обладнання також зазнають пошкоджень в результаті обстрілів, авіаударів та бойових дій, що відбуваються в безпосередній близькості. Орієнтовна вартість заміни та ремонту пошкодженого машинного обладнання становить $926,1 млн.

 Є свідчення про те, що рф цілеспрямовано знищує елеваторні потужності з метою послаблення українського агросектору. Загальна сума збитків внаслідок пошкодження або знищення зерносховищ оцінюється у $272 млн.

 Оціночна вартість загиблих тварин складає понад $136 млн. Свійські тварини гинуть не лише безпосередньо від активних бойових дій, але й від обмеженого фізичного доступу на ферми, обмеженої можливості для закупівлі кормів та надання ветеринарних послуг. Орієнтовна кількість тварин, які загинули внаслідок агресії рф у постраждалих районах становить 42 тис. голів овець і кіз, 92 тис. голів великої рогатої худоби, 258 тис. свиней та понад 5,700 тис. голів птиці.