Комітет з питань аграрної та земельної політики: «Єдина причина глобальної продовольчої кризи - військова агресія росії проти України»

Інформаційне управління
10 червня 2022, 14:21

Країна-агресор штучно створює світову продовольчу кризу шляхом блокування українських морських портів.

У 2019-2021 роках на Україну припадало майже 10% світового експорту пшениці, 15% експорту кукурудзи, 15% експорту ячменю та майже 50% експорту соняшникової олії. Багато країн, особливо на близькому Сході та в Африці, залежать від імпорту цих продуктів.

Так, за результатами 2021 року Україна зайняла 4-те місце в рейтингу найбільших світових експортерів пшениці. За цей період наша країна експортувала 20,1 млн т пшениці. Оскільки Україна є великим гравцем на світовому ринку пшениці, відсутність її експорту суттєво впливає на забезпеченість світового ринку в одному із головних продуктів харчування в світі - хліба.

Серед зернових, обсяги виробництва кукурудзи є найбільшими в світі. За результатами 2021 року Україна зайняла вагоме 3-тє місце в світовому експорті кукурудзи, забезпечуючи нею багато країн світу.

Тому серед всіх зернових культур Україна експортує найбільше пшеницю та кукурудзу. Однак і відвантаження ячменю доволі суттєве та дозволяє зайняти 3-тє місце в рейтингу найбільших світових експортерів цієї культури. За результатами 2021 року Україною було експортовано 5,7 млн т ячменю, що на 12% більше попереднього річного показника.

Також Україна - великий світовий гравець на ринку соняшникової олії. Третина світових обсягів соняшникової олії українського походження і майже половина світового експорту соняшникової олії забезпечує наша держава.

Середній річний фонд споживання олії в Україні становить близько 0,5 млн т. В 2021 році Україна виробила 4,6 млн т соняшникової олії урожаю попереднього року, що значно перевищує обсяги внутрішнього споживання. Тобто Україна виробила в 9 разів більше соняшникової олії, ніж необхідно для забезпечення внутрішнього попиту. Решта обсягу було експортовано. Це гарний приклад для українського ринку, коли експортується не сировина (насіння соняшнику), а продукт переробки з доданою вартістю.

В 2021 році українським аграріями було зібрано 16,4 млн т насіння соняшнику, що на 25% перевищує аналогічний показник попереднього року. З даного обсягу можна виготовити близько 5,5 млн т соняшникової олії. Частину насіння соняшнику вже встигли переробити. Однак напад російських військ на Україну суттєво змінив ситуацію на ринку соняшникової олії.

Блокування росією морських портів України вже призвело до різкого зростання цін на пшеницю, кукурудзу та соняшникову олію на світових ринках. Крім того, доволі низька пропускна здатність альтернативних каналів для експорту не дозволяє своєчасно вивезти призначений для цього врожай.

І поки весь світ говорить про продовольчу кризу окупанти продовжують вивозити крадене українське зерно через тимчасово окупований Севастополь,

а також руйнувати українську сільськогосподарську інфраструктуру. Так, нещодавно російська армія знищила другий за величиною зерновий термінал в Україні - у Миколаєві, чим в котре продемонструвала свої загрозливі наміри стосовно порушення світової продовольчої безпеки.