Комітет з питань освіти, науки та інновацій рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому законопроект щодо врегулювання освітньої діяльності у сфері вищої освіти для іноземних громадян та осіб без громадянства

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
09 червня 2021, 15:23

На засіданні Комітету з питань освіти, що відбулося 9 червня, народні депутати розглянули законопроект про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо врегулювання освітньої діяльності у сфері вищої освіти для іноземних громадян та осіб без громадянства, №3717.

Представляючи законопроект, народний депутат Юлія Гришина нагадала, що його було направлено до Комітету для підготовки на повторне перше читання.

«У Комітеті доопрацювали законопроект: уточнили назву, внесли зміни у термін набрання чинності – його продовжено на місяць, привели у відповідність до законодавства термінологію. Пропонуємо включити норму для іноземців або осіб без громадянства, які планують здобувати освіту в Україні за кошти фізичних або юридичних осіб, про те, що навчання може здійснюватися іноземною мовою. При цьому навчальні заклади забезпечують обов’язкове вивчення державної мови протягом усього періоду навчання. У законодавстві є колізія щодо мови навчання», - зазначила народний депутат.

За її словами, в Україні навчається понад 70 тисяч іноземців. Але відтік студентів за два роки склав 10%. Згідно з дослідженнями, серед найбільш затребуваних мов навчання для іноземних студентів - англійська (59%), російська (26%), французька. Є запит розширювати перелік іноземних мов, зокрема від Румунії, Угорщини, Марокко. Юлія Гришина також акцентувала увагу на необхідності спростити доступ білоруських студентів до навчання в українських закладах освіти. Для напрацювання шляхів вирішення цього створено робочу групу.

Законопроект підтримали Міністерство освіти і науки, громадська організація «Спілка ректорів вищих навчальних закладів України».

Народний депутат Наталія Піпа висловила пропозицію формулювання норми «для іноземних громадян навчання може здійснюватися англійською або іншими офіційними мовами Європейського Союзу». На її думку, так буде дозволено вчитися усіма мовами без включення російської мови як мови агресора.

За результатами розгляду Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти законопроект №3717 за основу та в цілому.

Також народні депутати розглянули законопроект про ратифікацію Угоди (у формі обміну нотами) між Україною та Європейським Союзом про відновлення дії Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво №0107. Проектом акта передбачається відновлення дії базової Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво від 04 липня 2002 року, термін дії якої закінчився 8 листопада 2019 року.

За результатами розгляду Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти проект Закону №0107 в цілому.

Народні депутати рекомендували прийняти за основу та в цілому Проект Постанови про внесення змін до додатка до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» (щодо 100-річчя Черкаського університету), №5474. Метою проекту є доповнення переліку найважливіших подій в суспільно-політичному житті України, які у 2021 році повинні відзначатися на загальнодержавному рівні, створення належних умов для організаційної підготовки до їх відзначення.