У Комітеті з питань цифрової трансформації розпочала роботу група з розробки змін до законодавства для розв’язання проблеми сірого імпорту мобільних терміналів

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
22 квітня 2021, 10:40

 

20 квітня відбулась перша онлайн-зустріч робочої групи з розробки змін до законодавства для розв’язання проблеми сірого імпорту мобільних терміналів.

В ній взяли участь представники Державної митної служби, Державної податкової служби, Мінцифри, НКРЗІ, Держспецзв'язку, Держпродспоживслужби, телеком-операторів, державних підприємств та профільних асоціацій. Учасники поділилися своїм баченням щодо цієї проблеми та вже найближчим часом підготують пропозиції щодо розробки необхідних змін до законодавства.

Учасники зустрічі, зокрема, зазначали: «Контрабанда та сірий імпорт мобільних терміналів призводять до масштабних втрат державного бюджету, збільшення корупції, криміналізації їхнього обігу всередині країни та формують підґрунтя для збільшення податкового навантаження на доброчесний бізнес».

Під час зустрічі її учасники звернули увагу на дві суттєві проблеми, які сьогодні потрібно вирішувати комплексно:

- незаконний імпорт мобільних телефонів: офіційні дані свідчать, що 30% імпорту є нелегальним, але на думку багатьох експертів частка «білого» імпорту менше 20% від реального;

- кримінальна індустрія, побудована на крадіжках і перепродажах мобільних телефонів. МВС щорічно звітує про більше 100 тисяч таких крадіжок, але насправді цифра набагато вища. Адже більшість потерпілих навіть не звертаються до правоохоронців, вважаючи таке звернення безперспективним. Працівники поліції неформально оцінюють, що звернення про крадіжку подає чи не один з дев’яти потерпілих.

Під час зустрічі також зазначалося, що в Україні вже був досвід боротьби з контрабандою: в 2009 році було запроваджено облік кодів ІМЕІ, який функціонував до 2014 року. Всього за півроку роботи цієї системи обсяг надходжень до бюджету збільшився на понад 500 млн грн, а в 2013 році до бюджету надійшло близько 1,3 млрд грн. Після зупинки системи надходження почали стрімко падати попри збільшення кількості та вартості мобільних телефонів, які купують українці.