Порядок отримання висновків Єврокомісії щодо законопроєктів у сфері енергетики

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
02 квітня 2020, 14:53

За повідомленням Комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом, усі законопроєкти, акти Кабінету Міністрів та інших центральних органів виконавчої влади у сфері енергетики проходитимуть обов’язкову експертизу Європейської Комісії для підтвердження їхньої відповідності Угоді про асоціацію та праву ЄС.

У червні минулого року Верховна Рада ратифікувала оновлений Додаток XXVII до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Цей документ зобов’язує Україну отримувати висновки Європейської Комісії щодо законопроєктів, які будуть надходити на розгляд Верховної Ради у сфері енергетики. У разі, якщо вони не відповідатимуть праву ЄС, їхнє ухвалення, відповідно, буде суперечити зобов’язанням України в рамках Угоди про асоціацію.

Порядок попереднього оцінювання законопроєктів, внесених до ВРУ КМУ/народними депутатами України:

-    секретаріат Комітету інформує Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції про зареєстрований законопроєкт;

-    Урядовий офіс перекладає документ англійською і передає його для попереднього опрацювання Європейській Комісії;

-    Європейська Комісія формує та передає результати попереднього оцінювання в Секретаріат;

-    секретаріат, за необхідності, вносить пропозиції щодо змін до законопроєкту і передає його на ухвалення в першому читанні ВРУ.


Порядок отримання юридичного висновку Європейської комісії щодо законопроєктів, внесених до ВРУ КМУ/народними депутатами України:

-    секретаріат Комітету повідомляє Урядовий офіс про ухвалення законопроєкту ВРУ;

-    Урядовий офіс перекладає англійською мовою та передає ухвалений законопроєкт  Європейській Комісії;

-    Європейська Комісія формує та передає юридичний висновок Урядовому офісу;

-    Урядовий офіс передає юридичний висновок секретаріату Комітету з метою врахування під час підготовки законопроєкту до другого читання ВРУ;

-    секретаріат Комітету передає юридичний висновок до Офісу Президента з метою врахування під час ухвалення рішення щодо його підписання.


Порядок попереднього оцінювання актів КМУ:

-    головний розробник проєкту акта одночасно передає проєкт акта на узгодження офіційно та електронною поштою українською та англійською мовами Урядовому офісу та центральним органам виконавчої влади;

-    Урядовий офіс передає проєкт акта КМУ для попереднього оцінювання у Європейську Комісію;

-    Європейська Комісія формує та передає результати попереднього оцінювання головному розробнику проєкту акта;

-    головний розробник, за необхідності, вносить зміни до проєкту акта КМУ.


Отримання юридичного висновку Європейської Комісії щодо актів КМУ:

-    головний розробник проєкту акта передає акт КМУ Урядовому офісу;

-    Урядовий офіс передає акт КМУ Європейській Комісії;

-    Європейська Комісія формує та передає юридичний висновок Урядовому офісу;

-    Урядовий офіс, за необхідності, вносить зміни до проєкту акта та передає його на затвердження КМУ.

Порядок отримання юридичного висновку Європейської Комісії щодо проєктів актів інших центральних органів виконавчої влади і НКРЕКП та/або інших ЦОВВ, пов’язаних з мережевими кодексами:

-    головний розробник проєкту акта передає проєкт акта Урядовому офісу офіційно та електронною поштою українською та англійською мовами;

-    Урядовий офіс передає акт Європейській Комісії з метою отримання юридичного висновку;

-    Європейська Комісія формує та передає юридичний висновок головному розробнику проєкту акта з метою доопрацювання проєкту акта та його ухвалення у встановлений законом термін.

28 січня, на Раді Асоціації Україна-ЄС, було ухвалено Керівні настанови в межах Додатку XXVII до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ці настанови, власне, є практичними рекомендаціями, як узгоджувати українські законопроєкти з правом ЄС.

11 березня на тристоронній зустрічі голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе, віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Вадим Пристайко та Голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас домовилися напрацювати порядок оцінки законопроєктів у сфері енергетики на відповідність Угоді про асоціацію України з ЄС.