Триває навчальний вiзит делегацii Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування до Швейцарської Конфедерації

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
24 листопада 2016, 17:20

Триває навчальний вiзит делегацii Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування до Швейцарської Конфедерації з метою вивчення кращих практик територiального об'єднання та спiвробiтництва, локальноi демократii, організований за сприяння та підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні, Швейцарської Агенції з питань розвитку та співробітництва (SDC), Швейцарського центру ресурсів та консультацій з питань розвитку (Skat.) та Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (DESPRO).

Пiд час другого дня перебування увага делегацii була зосереджена на питаннях фiскальноi децентралiзацii, iнституцiйноi спроможностi асоцiацiй органiв мiсцевого самоврядування та партисипативної демократii.

Зокрема, пан Штефан Бруні, Керівник Центру компетенції регіональної економіки Університету прикладних наук Люцерна, ознайомив членів делегації із основними аспектами фіскальної децентралізації та фінансового вирівнювання:  iнструментами фiнансового федералiзму, шляхами співпраці між кантонами, механізмами фіскальної децентралізації та бюджетного вирівнювання у Швейцарії. В ходi презентацii члени украiнськоi делегацii дiзналися про вертикальну i горизонтальну спiвпрацю, принципи розподiлу ресурсiв мiж кантонами, просторовi та фiнансово-полiтичнi наслiдки фiнансового федералiзму. Представники української сторони також поінформували швейцарських колег про український досвід фінансової децентралізації, яка розпочалася шляхом прийняття змін до Бюджетного і Податкового кодексів України, зокрема передачі органам місцевого самоврядування додаткових бюджетних повноважень і стабільних джерел доходів для їх реалізації; стимулювання територіальних громад до об’єднання та переходу на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом з відповідним ресурсним забезпеченням на рівні міст обласного значення тощо. Парламентарії та представники виконавчої влади зазначали, що важливим кроком для місцевого самоврядування стало прийняття Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад" та Методики формування спроможних територіальних громад з метою запровадження правових засад формування спроможних територіальних громад шляхом підвищення їх фінансової та економічної спроможності. Заступник Голови Комітету Сергій Кудлаєнко вказав, що "створення законодавчої основи щодо реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади стало поштовхом для активізації процесу об’єднання територіальних громад, формування найбільш оптимальних їх конфігурацій, удосконалення механізмів та інструментів формування нової системи місцевого самоврядування на новій законодавчій базі".


Питання адвокації та інституційної спроможності асоціацій органів місцевого самоврядування, зокрема роль асоціацій у лобіюванні інтересів своїх членів на законодавчому рівні, гармонізації інтересів різних інституцій на федеральному, кантональному та місцевому рівнях були предметом обговорення пiд час зустрiчi украiнськоi делегацii з директором Швейцарськоi асоціаціi муніципалітетів i Асоцiацii швейцарських комун паном Рето Ліндеггером, який поiнформував про iсторiю створення, структуру та основнi завдання Швейцарськоi асоцiацii муніципалітетів. Зокрема, Р.Ліндеггер зазначив, що за понад 60 років існування до Швейцарської асоціації муніципалітетів увійшли 71% усіх муніципалітетів і ця кількість щорічно зростає, що свідчить про значну роль цієї Асоціації у відстоюванні інтересів територіальних громад на кантональному і федеральному рівнях. У свою чергу, члени украiнськоi делегацii повідомили про практику функціонування асоціацій органів місцевого самоврядування в Україні, їх права та обов'язки, шляхи взаємодії асоціацій з органами державної влади. Жваву дискусію серед учасників зустрічі викликало питання законодавчого врегулювання процесу утворення і діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування. Зокрема, представники делегації Комітету зазначили, що в Україні на сьогодні вказані питання врегульовані Законом України "Про асоціації органів місцевого самоврядування", яким визначені порядок створення та припинення асоціацій, їх права та обов'язки, врегульовані питання взаємодії органів державної влади з асоціаціями, визначені правові основи проведення консультацій асоціацій з органами виконавчої влади з питань, зокрема,  підготовки проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік тощо.

Також українська делегація відвідала комуну Герцогенбухзеє, де зустрілася з паном Маркусом Лоослі, мером міста Герцогенбухзеє, та паном Рольфом Хабеггером, головою адміністрації міста Герцогенбухзеє. Під час цього візиту члени делегації ознайомились із загальною інформацією про муніципалітет Герцогенбухзеє, стратегiєю розвитку мунiципальних громад, обговорили політичні та адміністративні аспекти децентралізації, переваги й недоліки процесу муніципального об'єднання, фактори успіху об'єднання громад. Розповідаючи про етапи об'єднання громад, голова адміністрації міста Герцогенбухзеє акцентував увагу членів української делегації на тому, що укладенню договору про об'єднання громад передує ухвалення Меморандуму про взаєморозуміння муніципальних рад, який визначає перспективи такого об'єднання, та детальне опрацювання проекту об'єднання всіма членами відповідних територіальних громад.

Особливу увагу в ході зустрічі було приділено питанням прямої демократії, зокрема законодавчій базі та практичній реалізації, основним формам прямої демократії у Швейцарській Конфедерації, статистичним показникам використання різних форм прямої демократії на муніципальному рівні. Голова адміністрації міста Герцогенбухзеє навів практичні приклади прямої демократії на рівні муніципальних громад, ознайомив учасників делегації з процедурами ініціювання місцевого референдуму, основними стадіями його організації та проведення, поінформував про можливі правові та фінансові наслідки реалізації прийнятих рішень. Голова пiдкомiтету з питань органiв самоорганiзацii населення, мiсцевих виборiв та iнших форм безпосередньоi демократії Олена Бойко вказала, що на сьогодні законодавче поле України дозволяє представникам територіальних громад використовувати різні форми прямої демократії, зокрема місцеві вибори, загальні збори громадян за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання, петиції тощо. Водночас, питання законодавчого регламентування процесу ініціації і проведення місцевого референдуму залишаються неврегульованими. Голова підкомітету наголосила на актуальності удосконалення законодавства України у сфері партисипативної демократії, що обумовлено необхідністю врахування в українському законодавстві європейських норм демократії участі на місцевому рівні, сформульованих у Додатковому протоколі до Європейської хартії місцевого самоврядування про право участі у справах місцевого органу влади, а тому досвід Швейцарії у цій сфері є дуже корисним для України і його використання дозволить суттєво поліпшити існуючу ситуацію у сфері регламентації форм локальної демократії і створення умов для безпосередньої участі членів територіальних громад у вирішенні питань місцевого значення.

Заступник Голови Комітету Сергій Кудлаєнко  у свою чергу  висловив переконання, що оновлення законодавства України у сфері локальної демократії з урахуванням кращого міжнародного досвіду сприятиме розбудові громадянського суспільства, забезпечить розвиток місцевого самоврядування та ефективну взаємодію членів територіальних громад з представницькими органами, що є особливо важливим для формування спроможних територіальних громад.