Пленарні засідання 31 травня 2007 року

31 травня 2007, 20:05

У ЧЕТВЕР, 31 ТРАВНЯ, ВІДБУЛИСЯ ПЛЕНАРНІ ЗАСІДАННЯ ТРЕТЬОЇ СЕСІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ П'ЯТОГО СКЛИКАННЯ.

Для участі у засіданні зареєструвалося 412 народних депутатів.

Голова Верховної Ради України Олександр Мороз на початку ранкового засідання повідомив про те, що на розгляд парламенту урядом внесено законопроект про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Після включення законопроекту до порядку денного слово для доповіді було надано першому віце-прем'єр-міністру Миколі Азарову. Він поінформував про основні зміни до чинного закону, які стосувалися збільшення видатків по окремих статтях. Зокрема, проектом пропонується спрямувати з державного бюджету 365 млн. грн. на фінансування підготовки та проведення позачергових виборів народних депутатів України. У законопроекті визначено, що видатки "за бюджетною програмою проведення позачергових виборів народних депутатів здійснюються у разі призначення позачергових виборів не раніше, ніж на 29 вересня 2007 року".

М.Азаров також повідомив, що законопроектом передбачено виділити 50 млн. грн. сільськогосподарським підприємствам, що постраждали від весняної посухи для забезпечення їх сортовим насінням під урожай 2008 року. За його словами, 100 млн. грн. буде виділено на фінансування витрат, пов'язаних з формуванням державного продовольчого резерву, заставних закупівель та інтервенції на аграрному ринку. Ще 120 млн. грн. виділяється до резервного фонду для покриття фактичних збитків понесених сільськогосподарськими підприємствами, які постраждали внаслідок весняної посухи.

Крім того, Міністерству внутрішніх справ виділяється 217,3 млн. грн. для грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. М.Азаров зазначив, що середньомісячне грошове забезпечення зросте в порівнянні з початком року для цих працівників на 375 грн. і складе щонайменше 1250 грн. За його словами, також виділяється 2 млн. грн. Управлінню державної охорони для грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. Він зазначив, що їх грошове забезпечення збільшиться на 235 грн.

М.Азаров додав, що проектом виділяється 100 млн. грн. на гарантоване часткове покриття витрат із собівартості товарної вугільної продукції та електроенергію. Передбачено на 30 млн. грн. збільшити видатки для підтримки в безпечному стані судноплавних шлюзів, внутрішніх водних шляхів та будівництва дамби в рамках проекту створення судноплавного каналу Дунай Чорне море.

За словами першого віце-прем'єр-міністра, для належного здійснення судочинства та з метою погашення кредиторської заборгованості минулих років Державній судовій адміністрації збільшено видатки на 31 млн. грн. Доповідач також зазначив, що 16 млн. грн. буде виділено місцевим бюджетам для додаткового фінансування місцевих програм соціально-економічного розвитку, 2 млн. грн. на утримання соціальної інфраструктури міста Славута.

Крім того, на збільшення обсягів субвенцій державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток інфраструктури регіонів виділяється 9 млн. грн. та 2 млн. грн. субвенції на соціально-економічний розвиток міста Біла Церква.

Законопроектом передбачено виділити 26 млн. грн. Міністерству освіти і науки на погашення заборгованості України по внесках до Об'єднаного інституту ядерних досліджень за останні роки, 10 млн. грн. - Держрезерву для поліпшення стану розрахунків за зберігання матеріальних цінностей державного резерву, у тому числі по прийнятим судовим рішенням, а також 2 млн. 100 тис. грн. апарату Верховної Ради для здійснення страхових виплат народним депутатам.

М.Азаров повідомив, що фінансовим ресурсом для забезпечення додаткових видатків, передбачених цим законом, є додаткові надходження до бюджету за рахунок активізації зовнішньоекономічної діяльності 811,4 млн. грн., а також кошти єдиного казначейського рахунку, які були накопичені у 2006 році за рахунок перевиконання плану доходів бюджету.

Наприкінці перший віце-прем'єр-міністр зазначив, що бюджетна політика тісно пов'язана з економікою і висловив здивування з приводу висловлювань деяких народних обранців стосовно економічної політики уряду. "Економіка зростає чи не найвищими темпами у Європі, рівень інфляції залишається найнижчим за всі роки незалежності, поетапно збільшуються зарплати і пенсіїСаме над забезпеченням цих напрямків ми цілеспрямовано працюємо і бюджет поточного року яскраве тому свідчення", - сказав М.Азаров.

Співдоповідав від Комітету з питань бюджету Голова Комітету Володимир Макеєнко. Він зазначив, що у законопроекті збільшено видатки та кредитування державного бюджету на один мільярд 191 мільйон гривень за рахунок збільшення доходів 811 мільйонів гривень та залучення залишків коштів загального фонду у суму 365 мільйонів гривень.

За словами В.Макеєнка, запропоновані урядом бюджетні ресурси для збільшення відповідних витрат бюджету є виваженими, реалістичними і обґрунтованими. Як висновок, урядовий законопроект є збалансованим та відповідає вимогам Бюджетного кодексу України.

Під час обговорення народні депутати висловили різні думки щодо законопроекту. Представники опозиційних фракцій підтримували його прийняття в цілому, що дозволить провести дострокові вибори.

Депутати з фракцій опозиції підтримували прийняття лише і першому читанні. Вони висловили зауваження щодо фінансування дострокових виборів, зазначивши, що поки що немає правової бази для проведення таких виборів. А тому виділення коштів на їх проведення, є передчасним.

Після закінчення обговорення питання на вимогу двох фракцій КПУ і СПУ у засіданні було оголошено перерву.

Коли засідання поновилося, слово від фракцій було надано керівнику фракції КПУ Петру Симоненку. Він повідомив, що дві фракції розглянули правові умови для фінансування дострокових виборів. За його словами, поки немає правого рішення про їх проведення. Фракції КПУ і СПУ внесли пропозицію розглянути зміни до держбюджету тільки у першому читанні. За його словами, далі без правової бази розглядати зміни про фінансування дострокових виборів не можна.

Голова Верховної Ради Олександр Мороз запропонував голосувати законопроект з прикінцевими положеннями, згідно з якими закон набирає чинності з дня його опублікування, крім положень, що стосуються фінансування позачергових виборів народних депутатів, яке набирає чинності одночасно з початком виборчого процесу на основі рішення згідно з частиною 2 ст.82 Конституції України, тобто за умови юридичного підтвердження неповноважності Верховної Ради.

Верховна Рада прийняла у першому читанні проект закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" 383-ма голосами.

Далі народні депутати розглянули проект постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про призначення членів наглядових рад Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та державного експортно-імпортного банку України "Укрексімбанк".

Постанова була прийнята 250-ма голосами.

Після цього народні депутати включили до порядку денного і розглянули проект постанови про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо формування депутатських фракцій та коаліції). Проектом пропонувалося частину другу статті 59 викласти в редакції, згідно з якою "народний депутат входить до складу лише депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком якої (якого) його обрано народним депутатом".

Документом також пропонувалося у другому реченні частини першої статті 60 слова "про сформування депутатської фракції" замінити словами "про сформування депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій) та входження народних депутатів до депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком якої (якого) вони обрані народними депутатами".

Ще одна зміна стосувалася формування коаліції. Зокрема, пропонувалося, що коаліція формується виключно депутатськими фракціями, утвореними в порядку, встановленому цим Регламентом, протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання новообраної Верховної Ради або протягом одного місяця з дня припинення діяльності попередньої коаліції. Не допускається включення до її складу народних депутатів, які не входять до складу депутатських фракцій, що сформували цю коаліцію, а так само тих народних депутатів, яких за рішенням відповідної депутатської фракції виключено із складу депутатської фракції.

За підсумками голосування проект постанови було відхилено.

Головуючий пояснив, що зміни, які пропонувалося внести до Регламенту, вже внесені на засіданні парламенту 6 квітня.

Від фракцій, що вимагали перерву, слово було надано керівнику фракції "Наша Україна" В'ячеславу Кириленку. Він висловив готовність працювати стільки, скільки буде потрібно, але вони переконані, що необхідно ухвалити ті рішення, які є предметом спільної заяви Президента, Прем'єр-міністра і Голови Верховної Ради. "Зараз ми пішли у спосіб, який виключає реалізацію домовленостей, що зафіксовані у спільній заяві. Щойно правляча коаліція ухвалила бюджет, але лише в першому читанні. Це означає, що питання фінансування позачергових виборів відкладається у довгий ящик. Це означає перший і суттєвий момент перегляду норм, які досягнуті після підписання спільної заяви", - сказав В.Кириленко.

Лідер фракції "Наша Україна" висловив стурбованість спробами одностороннього ревізування спільної заяви, яку підписали Президент, Прем'єр-міністр і Голова Верховної Ради.

"Ми продовжуємо вірити, що це не є остаточний вихід підписантів з боку Прем'єр-міністра і Голови Верховної Ради із спільних домовленостей". Фракції запропонували у час, що лишився до завершення пленарного засідання ухвалити зміни до Закони "Про вибори народних депутатів України" з метою розблокування позачергових виборів, повернутися до голосування змін до Закону "Про статус народного депутата України" з метою введення імперативного мандату, після обіду повернутися до голосування змін до Закону "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою забезпечення фінансування позачергової виборчої компанії і також після обіду вдатися до розгляду Постанови про Центральну виборчу комісію також з метою розблокування позачергової виборчої компанії і забезпечення дієздатності Центральної виборчої комісії у повному обсязі.

В.Кириленко запропонував усім головам фракцій за участю Голови Верховної Ради, Прем'єр-міністра України, членів робочої групи у перерві з 14 годині зібратися з метою обговорення подальших пунктів порядку денного. "Якщо такої згоди не буде, ми будемо схильні розцінювати це як односторонній вихід із домовленості, які зафіксовані у спільній заяві. Переконані, що такий односторонній вихід буде слугувати лише поглибленню політичної кризи, з якої Україна спільними зусиллями лідерів коаліції, і опозиції, і Президента України уже почала виходити".

О.Мороз сказав, що далі народні депутати мали розглядати проект закону про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо визначення організації і порядку проведення позачергових виборів до Верховної Ради України). Однак, за його словами, самого закону немає.

О.Мороз пояснив, що багато тижнів робоча група, в яку входили і представники коаліції, і представники опозиції, і представники уряду, і Секретаріату Президента працювала над цим документом і виявилося, що в ньому є ще декілька принципових розбіжностей. Їх треба зняти перед тим, як вносити в сесійний зал.

Він підтримав пропозицію В.Кириленка про проведення засідання керівників фракцій у перерві між засіданнями.

На цьому ранкове засідання закінчилося.

Голова Верховної Ради України Олександр Мороз на початку вечірнього засідання поінформував про засідання керівників фракцій. За його словами, зараз напрацьовується таблиця розходжень. Після того як вона буде готова, її можна буде розглянути у сесійному залі.

Головуючий запропонував поки що депутатам розглянути низку законопроектів, пов'язаних зі вступом України до СОТ. До порядку денного було включено два законопроекти про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк пояснив, чому вносяться на розгляд ці законопроекти. За його словами, вони взаємопов'язані. Він нагадав, що закон про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів було прийнято Верховною Радою. Зараз Кабінет Міністрів вніс новий законопроект, удосконалений. У зв'язку з цим він запропонував скасувати прийнятий законопроект, натомість розглянувши урядовий законопроект.

Представники фракцій КПУ і СПУ висловилися проти розгляду цих законопроектів.

Після включення обидва законопроекти були включені до розгляду.

Верховна Рада прийняла постанову, якою скасувала перший законопроект. Це дозволило розглянути другий законопроект. 312-ма голосами "за" закон про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів було прийнято в цілому.

Далі законопроекти, пов'язані зі вступом України до СОТ, розглядалися за скороченою процедурою.

Верховна Рада прийняла в цілому закони: про внесення змін до Закону України "Про вивізне (експортне) мито на відходи та брухт чорних металів; про ставки вивізного (експортного) мита на брухт легованих чорних металів, брухт кольорових металів та напівфабрикати з їх використанням; про внесення змін до Закону України "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності"; про внесення змін до Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті"; про внесення змін до Закону України "Про Митний тариф України"; про внесення змін до Закону України "Про страхування" від 16 листопада 2006 року №357-V; про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової охорони інтелектуальної власності (стосовно виконання вимог, пов'язаних із вступом України до СОТ); про внесення змін до закону України "Про податок на додану вартість" (щодо оподаткування сільськогосподарських товаровиробників); про внесення змін до статті 2 Закону України "Про ставки ввізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур".

Фракції КПУ і СПУ не брали участі в голосуваннях щодо законів, пов'язаних із вступом України до СОТ.

У ході розгляду цих законів народні депутати ухвалили рішення про продовження вечірнього засідання до 20-ої години.

На голосування для включення було поставлено проект закону про внесення змін до Закону України "Про приватизацію державного майна" (щодо гарантійного платежу (застави) у випадку звернення позивача до суду про призупинення або припинення приватизації об'єктів або пакетів акцій). За результатами голосування проект не було включено до розгляду.

Після цього у засіданні було оголошено перерву.

Після її закінчення Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк повідомив, що 31 травня Центральна виборча комісія зареєструвала народним депутатом України Костинюка Богдана, обраного 26 березня 2006-ого року в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, включено до виборчого списку блоку "Наша Україна".

Новообраний народний депутат склав присягу перед Верховною Радою.

А.Мартинюк далі сказав, що далі народні депутати мали розглядати законопроекти щодо дострокових виборів. Але їх на цей час немає.

Далі головуючий надав слово депутатам. Керівник фракції "Наша Україна" В'ячеслав Кириленко повідомив про подані народними депутатами фракцій "Наша Україна" і БЮТ заяви про складеннями ними депутатських повноважень. Він назвав це "безпрецедентним кроком у новітній історії України" і зазначив, що депутати дотрималися свого слова.

В.Кириленко вніс пропозицію не закривати вечірнє засідання і до 24-ї години розглянути всі законопроекти, які стосуються дострокових виборів. Під час голосування ця пропозиція не була підтримана необхідною кількістю голосів для прийняття.

Натомість народні депутати прийняли рішення законопроекти щодо дострокових виборів розглянути на пленарному засіданні у п'ятницю.

На цьому вечірнє засідання завершилося.

Наступне пленарне засідання Верховної Ради відбудеться у п'ятницю, 1 червня.