У Верховній Раді України відбувся міжнародний "круглий стіл" Україна-НАТО "Роль парламенту в сфері національної безпеки та оборони"

26 березня 2007, 16:25

У заході, організованому Комітетом з питань національної безпеки і оборони спільно з Радою національної безпеки і оборони України, НАТО, Женевським центром демократичного контролю над збройними силами взяли участь народні депутати України, експерти з країн-членів НАТО, представники Секретаріатів Президента України та Кабінету Міністрів України, міністерств, відомств, неурядових організацій України та дипломатичних установ.

Перший заступник Голови Комітету з питань національної безпеки і оборони Юрій Самійленко, відкриваючи міжнародну конференцію, зазначив: "Дієвість парламентського контролю за сферою національної безпеки і оборони в значній мірі залежить від тих конституційних повноважень, які надаються законодавчому органу. Конституція України закріпила пріоритетність контролю над згаданою сферою за виконавчою гілкою державної влади. Тому подальший розвиток парламентського контролю в Україні потребує відповідного вдосконалення форм, методів, механізмів та напрямів його здійснення Верховною Радою України та її комітетами".

За його словами, в Україні триває процес вдосконалення чинної правової бази щодо здійснення демократичного цивільного контролю за сферою національної безпеки і оборони, яким урізноманітнюються форми, методи та механізми здійснення парламентського контролю". При цьому українські парламентарії враховують напрацьований міжнародний досвід.

Перший заступник Голови Комітету також відзначив, що механізми парламентського контролю, які застосовує Комітет з питань національної безпеки і оборони, підтверджують свою ефективність у розв'язанні багатьох проблемних питань.

"Застосування сучасних, ефективних та оперативних заходів і механізмів контролю, дозволяє членам Комітету тримати руку на пульсі усього, що відбувається в організмі відповідного державного органу", - наголосив Ю.Самойленко.

Учасники заходу обговорили актуальні проблеми цивільного та демократичного контролю сектору безпеки та розвиток суспільства. В обговоренні взяли участь радник Президента України, голова Національного  центру з питань євроатлантичної інтеграції України Володимир Горбулін, керівник Головної служби оборонної політики Секретаріату Президента України Михайло Юрса, заступник Міністра закордонних справ України Володимир Хандогій, науковий співробітник Академії оборони Великобританії Джеймс Шерр, керівник офісу зв'язку НАТО в Україні Джеймс Грін, старший науковий співробітник Женевського центру демократичного контролю над збройними силами Алекс Довлінг.

Досвідом євроатлантичної інтеграції та роллю парламенту в забезпеченні цивільного та демократичного контролю сектору безпеки поділилися іноземні учасники "круглого столу". У виступах вони зазначали, що універсальної, найоптимальнішої моделі цивільного контролю у світі не існує. В різних країнах ці системи працюють по-різному, відображаючи національні пріоритети й особливості національної політичної культури. Має місце різна генералізація процедур і принципів.

Промовці також розповіли про проблеми, з якими вони стикаються при вирішенні аналогічних питань у своїх державах.

Іноземні експерти відзначали, що для України цілком прийнятним буде отримати можливість відібрати з діапазону ефективних механізмів здійснення парламентського контролю різних країн світу те, що буде корисним та оптимальним.

Під час "круглого столу" також було обговорено питання цивільно-військових відносин і реформи сектору безпеки та оборони.

Учасники заходу висловили пропозиції щодо вдосконалення парламентського контролю в сфері національної безпеки та оборони, які будуть використані у законотворчій роботі.