Верховна Рада України 17 вересня 2024 року підтримала 241 голосом «ЗА» у першому читанні імплементаційний проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв'язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» (реєстр. №11484).
Метою законопроекту є узгодження положень Кримінального кодексу України з нормами Римського статуту Міжнародного кримінального суду (далі – РС МКС), забезпечення кримінально-правового переслідування за найбільш тяжкі міжнародні злочини (злочин геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини) та запобігання юридичної та фактичної безкарності за вчинення злочинів, передбачених статтями 437-439, 442, 4421 Кримінального кодексу України (в редакції проекту).
Законопроект спрямований на адаптацію законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС) в частині виконання міжнародно-правових зобов'язань України у сфері європейської інтеграції, нерозривно пов’язаний та набирає чинності одночасно з ратифікаційним Законом України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» №3909-IX, що був прийнятий Верховною Радою України 21 серпня цього року.
Законопроектом за реєстр. №11484 передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України (далі - КК) та доповнення його новими статтями, що визначають кримінальну відповідальність за злочини, що підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.
Зокрема, доповнення КК статтею 4421 покликане запровадити в Україні кримінальну відповідальність за злочини проти людяності та імплементувати статтю 7 РС МКС.
З метою приведення у відповідність до статей 8 та 8bis РС МКС пропонується замінити назву статті 437 «Планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни» на «Злочин агресії», а також статті 438 «Порушення законів та звичаїв війни» на «Воєнні злочини».
Частина перша статті 442 КК (геноцид) викладається у відповідності до тексту статті 6 РС МКС та передбачається, що крім діянь, наведених у чинному КК, кримінально караним повинно бути й заподіяння психічного розладу з метою повного або часткового знищення будь-якої національної, етнічної, расової чи релігійної групи.
З метою імплементації статті 28 РС МКС пропонується доповнити КК новою статтею 311, яка встановлює кримінальну відповідальність військових командирів, інших осіб, які фактично діють як військові командири, та інших начальників, за будь-який злочин, передбачений статтями 437-439, 442, 4421 КК, вчинений підлеглою особою, яка на момент вчинення злочину перебувала під його фактичним командуванням і контролем, за умови що при цьому він достовірно знав або проігнорував інформацію, яка явно вказувала на те, що зазначена підлегла особа вчиняла або мала намір вчинити такий злочин, але не вжив дій, яких повинен був і міг вжити у межах своїх повноважень для запобігання чи припинення вчинення злочину або для повідомлення про такий злочин органу досудового розслідування.
Законопроектом вносяться зміни до статей 49, 68, 80, 96-3, 969 КК, що забезпечать належне запобігання юридичної та фактичної безкарності за злочини, передбачені статтями 437-439, 442, 4421 КК (в редакції проекту), правовий зміст яких вимагає застосування реального і адекватного покарання до осіб, які їх вчинили, з урахуванням вимог РС МКС.
З метою виконання вимог статті 70 «Злочини проти відправлення правосуддя» РС МКС, яка передбачає можливість передачі державам провадження щодо злочинів, спрямованих на протидію розслідуванню і розгляду справи МКС, до статей 376, 384 КК включаються відповідні примітки.
Зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) випливають зі змін до кримінального закону і визначають, що слідчі органів безпеки здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених новою статтею 4421 «Злочини проти людяності». Також щодо цих злочинів передбачено здійснення спеціального досудового розслідування.
Виключення примітки у розділі ІХ2 КПК забезпечить повний обсяг співробітництва з МКС, який Україна зобов’язана надавати після набрання чинності для неї РС МКС.
Зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів дозволять Україні самостійно розслідувати міжнародні та воєнні злочини, оскільки Римський статут МКС базується на принципі компліментарності, що означає, що Міжнародний кримінальний суд діє лише тоді, коли національні суди не можуть або не бажають розслідувати, або судити за міжнародні злочини.