Понад чотири місяці триває повномасштабна війна, розпочата росією  проти нашої країни. Держава несе колосальні втрати як людських життів, так і щодня отримує збитки від пошкодження чи руйнування російськими військами інфраструктури, довкілля, культурної спадщини. За оцінками різних досліджень втрати економіки від війни вже становлять до 600 млрд доларів США і це лише попередні оцінки, бо до остаточного підрахунку зможемо приступити лише по завершенню війни і отриманні перемоги над ворогом.

Ведення війни, да ще й, надаючи мужньо і відважно відсіч другій армії світу, це дуже дорого і змушені витрачати значний обсяг коштів, адже на сьогодні ключовим пріоритетом держави є задоволення потреб оборони.  На даний час у державному бюджеті на 2022 рік для сектору національної безпеки і оборони вже передбачено кошти у сумі 920,6 млрд грн (включаючи кошти загального та спеціального фондів) і це більш ніж третина загального обсягу видатків державного бюджету.

Через активні бойові дії на території значної кількості населених пунктів країни,  пошкодження або знищення підприємств та об’єктів інфраструктури, за відсутності можливостей для ведення підприємницької діяльності навіть у регіонах, де не проходили бойові дії, внаслідок переміщення працівників на безпечні території, руйнування логістики із постачання сировини та готової продукції, різкої зміни структури попиту відбулося суттєве падіння національної економіки.

За оперативною оцінкою Державної служби статистики України реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) у першому кварталі 2022 року у порівнянні з попереднім кварталом зменшився на 19,3%, а у порівнянні з I кварталом 2021 року – на 15,1%.

Світовий банк надає прогноз падіння ВВП України у 2022 році на 45,1%, зазначаючи, що точні цифри залежатимуть від тривалості та інтенсивності бойових дій. В той же час, за прогнозами Світового банку бідність зросте до 19,8% в 2022 році з 1,8% в 2021 році з додатковими 59% людей, уразливих до впадання в бідність.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) оцінює падіння економіки України на 35% цьогоріч, при цьому для України інші прогнози на 2022-2027 роки фонд не розраховував, через невизначеність, що викликана війною. «Навіть якщо війна скоро закінчиться, втрати людей, знищення фізичного капіталу та переселених громадян буде серйозно перешкоджати господарській діяльності на багато років вперед», – зазначили в МВФ.

За таких економічних умов зрозуміло, що вкрай напруженим є наповнення державного та місцевих бюджетів. Значну фінансову підтримку державному бюджету у вигляді грантів (безповоротної фінансової допомоги) і пільгових позик надають міжнародні партнери, що власне і допомагає державі виконувати свої зобов’язання.

З огляду на необхідність втримати падіння національної економіки в умовах війни майже з перших днів війни Уряд започаткував програми підтримки бізнесу, насамперед, для тих, хто втратив його через бойові дії. Ознайомитися з усіма ініційованими Урядом формами державної підтримки можна за інтернет-посиланням: https://business.diia.gov.ua/wartime.

Війна триває, перед державою постають нові виклики. Так, задля підтримки бізнесу і сприяння відновленню економічному розвитку, як рушійного чинника протистояння ворогу та відбудови повоєнної України, Уряд ініціював нову програму «єРобота». Ця програма, як нова економічна стратегія Уряду, має на меті заохотити громадян України працювати в рідній країні шляхом надання грантів від держави на створення власної справи, розширення малого і середнього бізнесу, нову кар’єру. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що в Україні талановиті люди та надзвичайний бізнес, а тому держава дає громадянам можливість розкрити свій потенціал та амбіції: «Впевнений, що наслідком цієї програми стануть нові товари та послуги, якими будуть користуватися мільйони наших громадян і якими будуть пишатися, оскільки це український бізнес та українська якість».

В рамках програми «єРобота» передбачено такі напрями підтримки:

- єРобота: Новий рівень, що передбачає надання безповоротної державної допомоги суб’єктам господарювання на створення або розвиток переробних підприємств у формі грантів у сумі до 8 млн грн за умови співфінансування у співвідношенні 70/30, 50/50, 80/20 (держава/підприємець). Гранти надаються для створення нових виробництв або збільшення потужностей існуючих виробництв переробних підприємств на придбання, доставку та введення в експлуатацію основних засобів виробництва (верстати, технологічне обладнання). Обов’язковими умовами отримання гранту є сплата податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом трьох років з дня отримання гранту у розмірі отриманого гранту та створення не менше 25 робочих місць.  Порядок надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022р. №739 «Деякі питання надання грантів для переробних підприємств».

- єРобота: Своя справа, в рамках якого суб’єкт мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа - підприємець або юридична особа) можуть отримати мікрогрант у розмірі не менше 50 000 гривень, але не більше 250 000 гривень за умови працевлаштування одного-двох працівників.  Мікрогранти надаються на придбання обладнання для створення або розвиток власного бізнесу; закупівлю сировини та матеріалів; орендну плату за нежитлове приміщення; лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування). Отримувачами мікрогранту можуть бути: громадяни України; юридичні особи, засновниками яких є тільки фізичні особи - громадяни України; фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність. Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу».

- єРобота: Свій сад, за яким надається можливість суб’єктам господарювання - юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами, отримати гранти для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику площею від 1 до 25 гектарів у розмірі до 400 тис грн на гектар залежно від культури насаджень. Гранти надаються за умови співфінансування у співвідношенні 70/30, 50/50 (держава/підприємець). Умовами отримання таких грантів є  створення від 3 до 20 постійних чи сезонних нових робочих місць, а також проведення підприємницької діяльності після закінчення проекту висадки насаджень протягом не менше п’яти років та здійснювати протягом цього періоду сплату податків та зборів. Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу».

- єРобота: Своя теплиця, що надає право суб’єктам господарювання - юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами, на отримання грантів на будівництво модульної теплиці орієнтовною площею 2 гектари (не менше 1,6 гектара та не більше 2,4 гектара)  шляхом будівництва (встановлення) модульної теплиці, придбання засобів виробництва (садивний матеріал, насіння, технологічне обладнання), покриття витрат на їх доставку та введення в експлуатацію. Гранти надаються за умови співфінансування у співвідношенні 70/30, 50/50 (держава/підприємець). Отримувач гранту зобов’язується створити щонайменше 40 нових робочих місць, а також провадити підприємницьку діяльність після закінчення будівництва протягом не менше трьох років та сплачувати протягом цього періоду податки та збори. Порядок надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу».

- єРобота: Старт в ІТ, який передбачає реалізацію у 2022 році експерименту з організації навчання осіб за освітніми програмами у сфері інформаційних технологій “Старт в ІТ”. Учасниками експерименту є суб’єкти освітньої діяльності, що надають послуги в системі неформальної освіти, та особи, які перебувають у простої, особи, з якими зупинено дію трудового договору, особи, яким надано відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України “Про відпустки” відповідно до частини третьої статті 12 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, внутрішньо переміщені особи працездатного віку, зареєстровані безробітні, які мають право на отримання соціальних послуг з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації відповідно до Законів України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” і “Про зайнятість населення” та інші особи. Порядок реалізації експерименту з організації навчання осіб за освітніми програмами у сфері інформаційних технологій “Старт в ІТ” затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 р. №737.

- єРобота: Стартап, в рамках якого реалізовуватиметься до 1 липня 2024 р. експериментальний проект, який передбачає організацію та проведення на конкурсних засадах відбору стартапів на ранніх етапах для отримання фінансової підтримки, визначення та прийняття рішення про переможців зазначеного відбору і надання їм фінансової підтримки, а також здійснення контролю за використанням коштів фінансової підтримки. Фінансова підтримка надається для покриття таких напрямів витрат, як: заробітна плата найманих працівників та/або винагорода гіг-спеціаліста з урахуванням єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; сплата всіх податків та зборів; оплата консультаційних послуг; витрати на обладнання та/або устаткування для виробничих цілей, та/або науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи; вартість просування продукту, маркетингу, підписок. Обов’язковими умовами отримання фінансової підтримки, зокрема є: створення від 3 до 10 робочих місць; орієнтація на зовнішній ринок; набуття статусу резидента Дія Сіті. Гранти для стартапів надаються у сумі від 750 тис грн до 3 500 тис гривень. Крім того, стартапи можуть отримати допомогу у формі конвертованої позики у сумі від 3 500 до 8 000 тис гривень. Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання на конкурсних засадах фінансової підтримки стартапам в Україні, у тому числі в сфері інформаційних технологій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 р. №736 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання на конкурсних засадах фінансової підтримки стартапам в Україні, у тому числі в сфері інформаційних технологій».

Що важливо і надзвичайно зручно, то заявки на отримання допомоги за програмою «єРобота» можна подавати через портал «Дія».

Здійснення заходів з виконання програми «єРобота» передбачається за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету і планується спрямувати на них 42,8 млрд грн (розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №532-р та від 24.06.2022 №531-р). За словами очільника Уряду: «Частину коштів на підтримку бізнесу виділять також іноземні партнери.».

У Комітеті з питань бюджету з розумінням ставляться до нових ініціатив Уряду з підтримки бізнесу, які покликані сприяти створенню нових робочих місць та мотивувати громадян України повертатися до дому та працювати на національну економіку, нарощувати виробництва з більшою доданою вартістю, використовуючи потенціал і переваги країни у веденні сільськогосподарської діяльності, розширювати присутність українських ІТ-спеціалістів  на зовнішній ринках, адже маємо усією українською спільнотою докласти всіх зусиль для відновлення економічного зростання і наповнення державного та місцевих бюджетів для забезпечення, насамперед, потреб сектору національної  безпеки та оборони, зобов’язань держави перед соціально вразливими категоріями населення та відбудови держави.

Кожен може долучитися до відбудови країни! Розпочнемо нову сторінку української історії разом! Все буде Україна!

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Ми разом - проти російської агресії”

05 червня 2023 18:06
05 червня 2023 15:20
02 червня 2023 17:19
30 травня 2023 17:15
30 травня 2023 16:45
30 травня 2023 16:07
30 травня 2023 16:01
30 травня 2023 15:56
30 травня 2023 15:52
30 травня 2023 15:47