Про це повідомляється на офіційному сайт МАГАТЕ.

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі перебуває в Україні для переговорів з високопоставленими урядовцями щодо запланованого надання МАГАТЕ термінової технічної допомоги для забезпечення безпеки ядерних об’єктів країни та запобігання ризику аварії,  яка може загрожувати людям та навколишньому середовищу.

Метою візиту генерального директора є започаткування оперативної підтримки безпеки та безпеки ядерних об’єктів України. Це включатиме відправку експертів МАГАТЕ на пріоритетні об’єкти та перевезення життєво важливих предметів безпеки, включаючи обладнання для моніторингу та аварійної допомоги.

«Військовий конфлікт ставить під безпрецедентну небезпеку українські атомні електростанції та інші об’єкти з радіоактивними матеріалами. Ми повинні вжити термінових заходів, щоб переконатися, що вони можуть продовжувати працювати безпечно, а також зменшити ризик ядерної аварії, яка може мати серйозний вплив на здоров’я та навколишнє середовище як в Україні, так і за її межами», – сказав генеральний директор Гроссі.

У планах генерального директора відвідати одну з атомних електростанцій України.

МАГАТЕ розробило конкретні та детальні плани надання допомоги в безпеці ядерних об’єктів України, які включають п’ятнадцять ядерних енергетичних реакторів на чотирьох станціях, а також Чорнобильську АЕС, де розташовані об’єкти поводження з радіоактивними відходами після аварії 1986 року. Технічна допомога МАГАТЕ також сприятиме умовам для того, щоб МАГАТЕ продовжувало здійснювати свою діяльність із забезпечення гарантій в Україні відповідно до свого мандату з нерозповсюдження.

«Україна звернулася до нашої допомоги для забезпечення безпеки. Зараз ми почнемо її надавати. Україна має одну з найбільших в Європі ядерно-енергетичних програм. Присутність МАГАТЕ там, де це необхідно для забезпечення безпеки, має першочергове значення. Зараз ми готові надати необхідну підтримку», – сказав він.

З початку конфлікту генеральний директор Гроссі висловив серйозну стурбованість погіршенням ситуації з безпекою ядерних об’єктів України. Він підкреслив прихильність і готовність МАГАТЕ допомогти забезпечити дотримання семи необхідних стовпів для забезпечення безпеки та безпеки. Протягом останніх тижнів деякі з них, включаючи фізичну цілісність об’єктів, здатність оперативного персоналу працювати без зайвого тиску та доступ до зовнішньої електромережі, були серйозно скомпрометовані.

«Вже було кілька близьких дзвінків. Ми не можемо дозволити собі більше втрачати час. Цей конфлікт уже спричиняє неймовірні людські страждання та руйнування. Експертиза та можливості МАГАТЕ необхідні, щоб запобігти тому, що це також призведе до ядерної аварії», – сказав він.

Очікується, що генеральний директор проведе прес-конференцію після повернення до Відня наприкінці цього тижня.

 

Інформація щодо Запорізької АЕС

Запорізька АЕС та місто Енергодар з 04.03.2022 року перебувають під окупацією російських військових формувань. На майданчику Запорізької АЕС, крім військових країни-агресора, тривалий час незаконно перебувають представники російської корпорації з атомної енергії «Росатом», мета їх перебування невідома.

Персонал Запорізької АЕС та їх сім’ї перебувають під постійним психологічним тиском через присутність на майданчику АЕС та у місті-супутнику вороже налаштованих військових окупанта, а також військової техніки. Зафіксовані випадки затримання персоналу АЕС російськими загарбниками для допиту.

Наголошуємо, що психологічний та фізичний тиск на персонал АЕС та їх сім’ї значно збільшує імовірність помилки персоналу, що свою чергу може привезти до аварійних ситуацій та аварій.

Наразі два енергоблоки ЗАЕС працюють на потужності, однин енергоблок в ремонті, решта - в резерві.

Регулюючий нагляд за ядерною та радіаційною безпекою безпосередньо на майданчику Запорізької АЕС та доступ державних інспекторів Держатомрегулювання на майданчик неможливий. Достовірна інформація про стан ядерних установок на майданчику АЕС відсутня. Держатомрегулювання підтримує зв'язок із керівництвом ЗАЕС.

За інформацією керівництва Запорізької АЕС:

оперативний персонал продовжує контролювати стан енергоблоків та забезпечувати їх безпечну експлуатацію згідно вимог експлуатаційної документації;

експлуатація АЕС здійснюється виключно персоналом Запорізької АЕС, відбувається постійна ротація персоналу;

змін радіаційного стану на майданчику АЕС, в зоні спостереження та санітарно-захисній зоні не зафіксовано.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Ми разом - проти російської агресії”

30 листопада 2023 13:45
30 листопада 2023 09:15
30 листопада 2023 09:06
29 листопада 2023 13:28
29 листопада 2023 11:27
29 листопада 2023 10:04
29 листопада 2023 09:49
28 листопада 2023 20:02
28 листопада 2023 14:09
28 листопада 2023 09:38