Педагоги отримають відстрочку від мобілізації на літній період

Кабінет Міністрів України затвердив постанову, яка змінює умови надання відстрочки від мобілізації для педагогічних працівників, що працюють не менше ніж на 0,75 ставки. Відтепер її тривалість становить один рік - замість попереднього формулювання «до кінця навчального року».

Що змінюється?

Раніше: відстрочка надавалась до завершення навчального року, що створювало плутанину, оскільки дати завершення навчання в різних закладах не збігаються.

Тепер: відстрочка надається рівно на рік, що усуває неточності у термінах і запобігає труднощам у період літніх канікул.

Читати за покликанням.

 

Триває конкурс на здобуття міжнародної премії L'Oréal-UNESCO 2026 для жінок-науковиць

Триває конкурс на здобуття міжнародної премії L'Oréal-UNESCO 2026 для жінок-науковиць у галузі фізичних наук, математики й інформатики.

Премію присуджують п’ятьом номінанткам із п’яти географічних регіонів ЮНЕСКО: Африки й арабських країн, Азії та Океанії, Європи, Латинської Америки, Північної Америки.

Кожна з п’ятьох лауреаток отримає грошову нагороду – 100 тисяч євро.

Останній термін подання заявок: 04 липня 2025 року.

Детальніше про умови конкурсу та критерії відбору за покликанням.

 

МОН пропонує для громадського обговорення проект Змін до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти

Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проект Змін до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530, та додатків до нього (додаток 1 «Індивідуальна програма розвитку», додаток 2 «Рівні підтримки в освітньому процесі в закладах дошкільної освіти» в новій редакції), розроблених відповідно до доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 22.07.2024 № 21725/1/1-24 та з метою підготовки проектів нормативно-правових актів стосовно дошкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами, необхідних для реалізації Закону України «Про дошкільну освіту».

Додаток 1

Додаток 2

Порівняльна таблиця

Зауваження та пропозиції до зазначених проектів Змін приймаються у довільній формі до 19 червня 2025 року.

Джерело: Пресслужба МОНУ.

 

Понад 1000 педагогів підвищили кваліфікацію для якісного навчання дітей з особливими освітніми потребами

За результатами дослідження рівня педагогічної компетентності, проведеного в межах проекту, найбільшими викликами для вчителів у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами є адаптація навчального матеріалу, індивідуалізація підходів, корекційна спрямованість занять і оцінювання результатів навчання.

Щоб підвищити професійний рівень педагогів, у лютому–березні 2025 року було проведено низку вебінарів, семінарів, практикумів і тренінгів у межах проекту «Психолого-педагогічне забезпечення якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами в умовах інноваційних моделей надання їм освітніх послуг».

Серед ключових тем навчання: особливості навчання дітей з інтелектуальними порушеннями; індивідуалізація та диференціація освітнього процесу; використання жестової мови в роботі з дітьми зі складними порушеннями; розвиток музичних здібностей учнів із порушеннями зору; створення завдань за допомогою цифрових інструментів, зокрема Canva; можливості програми «Розвиток дитини» для підготовки виховних занять; робота з дітьми, що мають розлади аутистичного спектра (РАС).

Читати на сайті МОНУ за покликанням.

 

Фундація Олени Зеленської презентувала дослідження про професійні очікування підлітків в Україні

Фундація Олени Зеленської оприлюднила результати масштабного дослідження «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні». У дослідженні взяли участь понад 10 тис. респондентів - з них 5089 підлітків віком 13-16 років та їхні батьки або опікуни з усіх регіонів України.

Попри повномасштабну війну, 82% опитаних підлітків зберігають оптимізм щодо власного майбутнього і 60% - позитивно оцінюють майбутнє України. Водночас кожен четвертий підліток розглядає можливість виїзду за кордон.

Дослідження виявило невідповідність між професійними очікуваннями молоді та запитами ринку праці. Промисловість потребує 17,9% фахівців, але цікавить лише 2,1% підлітків. Натомість IT-сфера залишається надзвичайно популярною - 13,5% підлітків хочуть працювати в цій галузі, хоча реальний попит становить лише 1,5% вакансій.

Позашкільними активностями займаються 90% підлітків, найпопулярніші - спортивні секції. Проте активність знижується ближче до лінії фронту.

Детальні результати доступні за посиланням.

Більше на сайті МОНУ за покликанням.

 

МОНУ і Фонд розвитку підприємництва підписали Меморандум про співпрацю

Партнерство реалізовуватиметься в межах проекту «Від навчання до працевлаштування: професійне навчання для жінок та інших цільових груп».

Меморандум передбачає співпрацю з метою:

забезпечення потреби у кваліфікованих фахівцях у секторах економіки, пов’язаних з відновленням України;

посилення систем професійної та фахової передвищої освіти;

залучення жінок та інших цільових груп до виробничо-технічних професій;

налагодження ефективної взаємодії між закладами освіти та роботодавцями для швидкого реагування на потреби ринку праці;

удосконалення механізмів практичної підготовки та подальшого працевлаштування випускників.

16 червня 2025 року розпочинається подання заявок на участь у Проекті «Від навчання до працевлаштування: професійне навчання для жінок та інших цільових груп». Ініціативу спрямовано на перепідготовку та працевлаштування фахівців у таких сферах: будівництво, логістика, транспорт, агросектор та сфера послуг.

Подати заявку: cutt.ly/wrbmOmMT.

Читати за покликанням.

 

Перша тисяча дітей захисників і захисниць отримає компенсацію за навчання в Дії

Держава компенсує вартість контрактного навчання за 2024/2025 навчальний рік для дітей українських захисників і захисниць. Пуш про компенсацію в застосунку Дія отримає перша 1 000 студентів - цьогорічні випускники бакалаврату та магістратури.

Послуга доступна громадянам України віком до 23 років, які навчаються на контракті в закладах фахової передвищої або вищої освіти та мають статус студента в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).

Фінансова допомога надається дітям:

загиблих (померлих) захисників чи захисниць України;

осіб з інвалідністю внаслідок війни;

учасників бойових дій;

осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії;

постраждалих учасників Революції гідності.

Що потрібно для отримання сертифіката читати на сайті КМУ за покликанням.

 

11 тисяч українців обрали нові можливості з ваучером на навчання від Служби зайнятості

За інформацією Державної служби зайнятості з початку 2025 році вже 11 тисяч українців скористалися шансом безоплатно змінити професійний напрям, здобути актуальну спеціальність або підвищити свою кваліфікацію завдяки ваучеру на навчання від Міністерства економіки та Служби зайнятості.

Серед тих, хто вже скористався такою можливістю:

77% людей віком 45+;

14% внутрішньо переміщених осіб;

6% людей з інвалідністю;

3% учасників бойових дій.

Найбільше українців отримали ваучери на навчання у Дніпропетровській, Львівській та Хмельницькій областях.

Найпопулярніші професії/спеціальності, які цьогоріч українці обирали за ваучерами, - медсестринство, медицина, кухар, соціальний робітник та водій автотранспортних засобів.

Компенсація на навчання складає 30 тисяч гривень. Щоб скористатися програмою, потрібно звернутись у будь-який центр зайнятості, подати заявку онлайн на сайті Державної служби зайнятості або через мобільний застосунок. Детальніше про програму за посиланням www.dcz.gov.ua/profnavch/voucher.

Читати на сайті КМУ за покликанням.

 

Запрацювала платформа для реєстрації на українознавчий компонент

Міністерство освіти і науки України запустило платформу для реєстрації на програму українознавчого компонента. Це скорочена програма для дітей, які тимчасово перебувають за кордоном і, зокрема, дистанційно навчаються в українських школах. Вона дає змогу уникнути подвійного навантаження та підтримати зв’язок з Україною через освіту.

На платформі батьки зможуть обрати школу, яка надає українознавчий компонент, і подати заявку на зарахування дитини на цю програму.

Як батькам подати заявку та що таке українознавчий компонент читати за покликанням.

 

Від лікарняного ліжка - до Антарктиди: інтерактивний урок «Школи супергероїв» об’єднав понад 100 дітей з усієї України

Один з уроків у «Школі супергероїв» перетворився на справжню мандрівку до антарктичної станції «Академік Вернадський». У режимі онлайн понад 100 учнів із 23 лікарень України долучилися до інтерактивного уроку географії.

Головним гостем став Олександр Полудень, керівник 30-ї Української антарктичної експедиції, який наживо провів екскурсію полярною станцією, розповів про життя та побут дослідників, кліматичні умови і тварин, що живуть поруч.

Учні не просто слухали розповідь - вони активно взаємодіяли: ставили запитання, будували графіки температур і дізнавалися нове з перших вуст.

Такі уроки дають змогу дітям хоча б на мить вирватися з лікарняної буденності та відчути себе частиною великого світу. А зустріч із паном Олександром додала маленьким супергероям віри в себе, зберегла їхню допитливість і надихнула продовжувати навчання й лікування.

Читати за покликанням.

 

Як стати патронатним вихователем і допомогти дитині у складній ситуації?

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд і виховання дитини в сім'ї патронатного вихователя, якщо вона опинилася без батьківського піклування. Замість інтернату дитина отримує турботу й безпечне середовище у родині.

Хто може стати патронатним вихователем і як це зробити – дивіться в інфографіці на сайті КМУ за покликанням.

 

На Київщині планують відкрити Музей науки: підписано меморандум

На Київщині працюватимуть над створенням нового інтерактивного Музею науки - простору, де кожен зможе вивчати світ через дослідження, практичні заняття та наукові відкриття.

Відповідний меморандум про взаєморозуміння підписали Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, президент Humanitarian Innovation Group (HIG) Кшиштоф Щесни, Бучанський міський голова Анатолій Федорук та засновниця й директорка благодійного фонду «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Музей стане сучасним освітнім простором, спрямованим на розвиток і популяризацію STEM-освіти.

Цей проект покликаний стати середовищем для розвитку людського капіталу - тут майбутні інженери, архітектори, дослідники та розробники зможуть вивчати точні науки через інтерактивні експозиції, наочні досліди та прикладні завдання.

Читати за покликанням.

 

у Києві відбувся Всеукраїнський фестиваль інновацій - 2025

30 травня 2025 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся щорічний Всеукраїнський фестиваль інновацій - подія, що об’єднує найкращі розробки, новаторські ідеї та амбітні стартапи з усієї країни.

У фіналі заходу було презентовано 33 стартапи, відібрані з-поміж 55 поданих заявок. Презентації відбувалися за двома напрямами:

IT innovations and engineering

AgriFood і HealthTech

Це дало змогу об’єднати різні галузі знань для пошуку рішень, що мають прикладне значення для бізнесу, науки та суспільства.

Переможці фестивалю:

IT innovations and engineering:

«Інноваційні сонячні комірки» - КНУ імені Тараса Шевченка

«єПастух» - Політехнічний ліцей НТУУ «КПІ» м. Києва

«Нейроморфна логіка на основі антиферомагнітних спінових осциляторів Холла» - КНУ імені Тараса Шевченка

AgriFood і HealthTech:

«SunVent» - Немирівський фаховий коледж будівництва, економіки та дизайну Вінницького НАУ

«Універсальна комбінована борона» - Чернятинський фаховий коледж Вінницького НАУ

«CAMS-AIR» - Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова НАМН України

Переможці отримали відзнаки та цінні подарунки.

Також у межах фестивалю відбувся конкурс стартапів КНУ імені Тараса Шевченка. Участь взяли 9 команд-фіналістів. Серед переможців - розробки у сферах енергетики, медичних технологій, екології, цифрової безпеки.

Програма фестивалю також передбачала виступи представників провідних українських компаній, презентації можливостей фінансування інновацій, нетворкінг і дискусії про майбутнє стартап-культури в Україні.

Читати за покликанням.

 

Науковці обговорили повоєнний розвиток України та місце в цьому просторі української енциклопедистики

Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» за підтримки Державного комітету телебачення і радіомовлення України провела 29 травня 2025 року традиційну Всеукраїнську наукову конференцію «Українська енциклопедистика в антропокультурних координатах сучасності».

У конференції взяли участь представники наукових установ Національної академії наук України, науковці і викладачі провідних українських вишів. Вони обговорили теоретичні та прикладні проблеми концептуального і змістового наповнення сучасних енциклопедій, бачення повоєнного розвитку України та місця енциклопедистики в цьому просторі. 

Учасники конференції розглянули використання веборієнтованих і мультимедійних технологій при створенні енциклопедичних порталів. Промовці наголошували на особливій значущості контенту універсальної національної енциклопедії («Великої української енциклопедії») як україноцентричного продукту, який слугує засобом формування та маркером української національної та культурної ідентичності, сприяє розвитку мовленнєвої культури та підвищенню престижу української мови.

Читати за покликанням.

 

4063 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 387 зруйновано повністю

Станом на 01 червня 2025 року 3676 закладів освіти пошкоджено та 387 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.
Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

21 червня 2025 10:54
20 червня 2025 18:04
20 червня 2025 17:57
20 червня 2025 13:03
19 червня 2025 15:54
19 червня 2025 13:27
19 червня 2025 13:23
19 червня 2025 12:28
19 червня 2025 12:13
19 червня 2025 11:45