20 травня 2025 року, у м.Брюссель, на базі COPA/COGECA (Комітет професійних сільськогосподарських організацій/Загальна конфедерація сільськогосподарських кооперативів) в межах професійно-пізнавальної поїздки «Перспективи аграрного сектору України на шляху євроінтеграції поточні виклики та підготовка до переговорного процесу» за сприянням проекту «Німецько-український агрополітичний діалог» відбувся професійний захід щодо поточних викликів в аграрному секторі України та підготовка до переговорного процесу.

Учасниками заходу були обговорені питання щодо сучасних викликів та стану інтеграційного процесу України до Європейського Союзу, приведення аграрної законодавства України до вимог ЄС, напрямів підтримки української євроінтеграції під час війни росії проти України, ролі та обов’язків професійних сільськогосподарських асоціацій та організацій в ЄС та в Україні тощо.

З боку української делегації виступив керівник секретаріату Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець, який зазначив, що на сьогодні імплементація законодавства ЄС дає можливість багатьом українським компаніям, які працюють в аграрному секторі економіки, отримати її європейську сертифікацію.


Олександр Старинець доповів, що за період роботи 11, 12 та 13 сесій Верховною Радою України IX скликання за поданням Комітету з питань аграрної та земельної політики були прийняті наступні євроінтеграційні закони: про виноград, вино та продукти виноградарства, про інформаційно-комунікаційну систему "Державний аграрний реєстр" (на виконання Ukraine Facility), про державне регулювання сфери захисту рослин (Кодекс законів по рослинництву), про забезпечення простежуваності водних біоресурсів та/або продукції, виробленої з водних біоресурсів (очікує підпису Президента України), про хміль та хмелепродукти.

Водночас він акцентував увагу на пріоритетних законодавчих ініціативах в межах євроінтеграційного процесу, які активно опрацьовуються Комітетом та є важливими для перемовин і скринінгу відповідності законодавства України нормам Європейського Союзу.


Зокрема, першочерговим питанням на виконання положень Угоди про асоціацію України та ЄС та реалізацію ініціативи ЄС «Ukraine Facility» є створення Виплатної Агенції. В Комітеті готуються для розгляду на найближчому засіданні законопроекти про внесення змін до деяких законів України щодо організаційних засад здійснення підтримки в аграрному секторі (реєстр. №№13202 та 13202-1), якими передбачається створення систем управління, моніторингу та контролю за підтримкою сільського господарства України, які відповідають підходам Спільної аграрної політики ЄС.

Також готується до розгляду в Комітеті євроінтеграційний законопроект «Про засоби захисту рослин і добривні засоби» (реєстр. №11062), який розроблено у зв’язку з необхідністю законодавчого вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами в цілому та, зокрема, з урахуванням актів ЄС.

Олександр Старинець також зазначив, що 13 травня 2025 року, Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроекти «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення регулювання у сфері ветеринарної медицини та у сфері благополуччя тварин у відповідність до актів права Європейського Союзу» (реєстр. №12285-д), який є важливим в межах підготовки до скринінгу законодавства, який відбудеться у вересні поточного року та «Про стимулювання економічного розвитку галузі рибного господарства» (реєстр. №12384).

Водночас він додав, що в рамках опрацювання законопроекту «Про захист вод від забруднення, спричиненого нітратами із сільськогосподарських джерел» (реєстр. №11468), який імплементує Нітратну директиву ЄС, наразі делегація від Комітету та Мінагрополітики перебуває у м. Вільнюсі, Республіка Литва в межах навчальної поїздки щодо отримання досвіду імплементації даної Директиви.

Крім того, учасники професійно-пізнавальної поїздки зустрілись з депутатом Європейського Парламенту з м.Тіроль (Австрія), членом Комітету з питань сільського господарства та сільського розвитку і координатором AGRI Гербертом Дорфманом. Обговорили питання щодо сучасних викликів та стану інтеграційного процесу України до Європейського Союзу та майбутнього режиму торгівлі після завершення 5 червня 2025 року дії автономних торговельних заходів (АТЗ).

У заході взяли участь керівник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець, керівник проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог» Марія Ярошко, Перший заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захист прав споживачів Олег Осіян, голова комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промислової палати України Олег Юхновський, перший віцепрезидент громадської організації «Асоціація фермерів та приватних землевласників України» Віктор Шеремета, голова Євроінтеграційного комітету УКАБ Олександра Авраменко, представники Міністерства аграрної політики та продовольства України Олексій Пінчук та Тетяна Гринчук, заступник голови ГС «Всеукраїнська аграрна рада» Михайло Соколов, представник COPA/COGECA Патрік Пагані, директор Інституту Йоганна Генріха фон Тюнена (Федеральний науково-дослідний інститут сільських територій, лісів та рибальства) Мартін Бансе та ін.

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

15 червня 2025 07:04
13 червня 2025 15:41
13 червня 2025 13:24
13 червня 2025 12:45
12 червня 2025 19:30
12 червня 2025 17:15
12 червня 2025 13:04
11 червня 2025 15:12
11 червня 2025 14:08
11 червня 2025 13:59