11-13 листопада в Києві відбувся сьомий міжнародний форум Центральної та Східної Європи «Via Carpatia», що має на меті донести сильний культурний меседж про необхідність спільнодії вільних людей та народів у протистоянні будь-яким проявам агресії російської імперії.

Теми культури та культурного співробітництва, а також Карпат як своєрідного шелтера української ідентичності - стали одними із ключових для обговорення за участю українських та закордонних інтелектуалів, науковців, громадських і політичних діячів, волонтерів, митців, освітян.

Так, протягом трьох днів у межах форуму проведено заходи на культурну тематику:

 літературно-мистецьку зустріч письменниківвійськовослужбовців, що складалась з двох частин -  «Комбатантських читань» та  вільного мікрофона «Поезія лицарів нової доби». Зокрема, вірші читали Руслан Леськів, Мирослав Откович, Андрій Карпенко, Алек Борода, Богдан Назаренко та Рустам Дмитрук із позивним Бармен;

 панелі: літературна ротація «Слово з війни», літературний десант «І стилос, і стилет»;

 зустрічі з дитячими авторами, книжкові квести, рухливі ігри на тему літературних творів;

 міжнародну конференцію з фокусом на роль Карпат як культурного шелтера та осмисленням феномену культурного розвитку й громадянської спільнодії часів брутальної війни;

 панель «Відновлення культури. Феномен культурного спалаху в часі війни»;

прем’єру вистави «Дзяди», ексклюзив для столиці. Твір Адама Міцкевича у постановці Івано-Франківського драмтеатру та польської режисерки Майї Клечевської.

«Цей твір зображує всю ницість путінського режиму, але з надією, що ми вистоїмо і переможемо. Коли актори словами Міцкевича говорять від імені українських полонених, розуміємо: між поляками, що боролися за свою незалежність, як писав Міцкевич, і українцями, що чинять це зараз, немає великої різниці. Росія як була вселенським злом, так і залишилася ним сьогодні», - прокоментував голова підкомітету з питань культурної політики Комітету гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький.

Участь у форумі також взяв народний депутат, член Комітету  Володимир В’ятрович. Парламентар долучився до розмови про роль письменників у формуванні моделі пам’яті про російсько-українську війну (у межах зустрічі «Контекст: війна»).

«Правильно, що ми почали дискусії про меморіалізацію зараз. Не варто чекати завершення війни, бо росія вже починає формувати уявлення про цю війну. Якщо ми не розробимо грамотні уявлення, то людям голови заб’ють інші. Від того, як ми зараз будемо говорити про те, як варто коментувати цю війну, залежатиме, як вона закінчиться. Якщо ми правильно акценти зараз розставимо, то воно правильно проросте», - вважає депутат. Володимир В’ятрович звернувся до письменників із закликом фіксувати, переосмислювати події в художній формі, бо це є одним з найпотужніших інструментів збереження пам’яті. Як передає «Еспресо», і військовослужбовці, й історик погодились, що потрібно не лише говорити про жертв, а й надавати увагу героїзації захисників, тому що це неймовірно важливо для майбутніх поколінь.

Завершився міжнародний форум церемонією вручення щорічної Премії за гуманістичне служіння імені Станіслава Вінценза. Лауреатом премії став Ростислав Держипільський - режисер, народний артист України, генеральний директор та художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка.

Подякувавши почесній капітулі Премії, родині, театру, глядачам та ЗСУ, Ростислав Держипільський зазначив: «Ми прагнемо передати майбутнім поколінням усе те, що робить з нас українців, що робить нас сильнішими, що робить нас незламними...  Станіслав Вінценз пережив дві війни -  Першу і Другу світові, на нашу долю випало жити в часі третьої страшної війни, і від кожного з нас залежить зробити все, аби якомога швидше прийшла перемога. Щоб ми вигнали нечисть, яка прийшла на нашу землю і забезпечили квітуче, мирне і європейське майбутнє. І ми це зробимо».

У межах форуму пройшла міжнародна конференція «Українсько-польська зустріч». Серед іншого, на конференції порушили тему інформаційної безпеки та протидії російській пропаганді. Міхал Бронятовський, директор та головний редактор TVP World, і Єжи Вуйцік, видавець і ідеолог журналу Sestry, зауважили, що пропаганда рф впливає на світові медіа, які зараз переживають тотальну кризу довіри та втрати економічної стабільності. Бронятовський зазначив, що росія застосовує методи дезінформації, тролінгу, підбурювання, тобто використовує будь-які найменші непорозуміння, щоб поширювати ворожнечу.

«Нині для нас вкрай важливо подякувати полякам за їхнє лідерство в об'єднанні Європи для підтримки України. За ту допомогу і прихисток, які вони надають українцям. Ми ще раз бачимо, наскільки схожі долі наших народів», - наголосив Микола Княжицький.

Форум проведено за підтримки міжнародного фонду «Відродження», Українського інституту книги, TVP World, Еспресо.

Фото: Via Carpatia, Віталій Грабар
Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

05 грудня 2024 16:52
05 грудня 2024 16:41
05 грудня 2024 16:34
05 грудня 2024 16:34
05 грудня 2024 16:17
05 грудня 2024 16:12
05 грудня 2024 16:08
05 грудня 2024 16:03
05 грудня 2024 15:58
05 грудня 2024 15:32