6 листопада 2024 року відбувся захід на тему: «Статус виконання індикаторів Плану України на 2024 рік», який було організовано Міністерством економіки та Київською школою економіки, за фінансуванням Європейського Союзу.
Участь у заході взяли парламентарі, урядовці, представники бізнесу, медіа, незалежні економісти, аналітики та представники громадянського суспільства.
Під час зустрічі було представлено звіт про досягнення у виконанні індикаторів Плану України, а також обговорено ключові напрямки подальшого спрямування коштів програми Ukraine Facility Європейського Союзу та наявними механізмами контролю їх використання.
Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха розповів про перші результати роботи щодо забезпеченням виконання Ukraine Facility.
«Як ви знаєте, ми з Олексієм Соболєвим є спостерігачами у Керівній Раді Ukraine Investment Framework, я представляю Верховну Раду України, Олексій – Уряд. Незважаючи на відсутність у спостерігачів права голосу під час її засідань, долучаючись до них, ми маємо можливість донести до членів Керівної Ради внутрішнє українське бачення щодо розвитку і викликів для різних галузей, а також важливість їх підтримки за допомогою додаткових фінансових інструментів.
Індикатори виконання Плану України стосуються багатьох сфер суспільного життя, це ряд як економічних, так і секторальних реформ - цифрова трансформація, зелений перехід, аграрний сектор, енергетика, транспорт, тощо. Тому, в парламенті ми із залученням усіх комітетів вибудовуємо системну роботу щодо вчасного опрацювання та прийняття якісних законів, спрямованих на виконання цих індикаторів та залучення відповідної фінансової підтримки від Європейського Союзу та міжнародних донорів.
В цій частині важливою складовою є забезпеченням комітетами ВРУ системного моніторингу за дотриманням принципів реалізації Ukraine Facility, це і точне виконання індикаторів Плану до кінця відповідного кварталу; їх незмінюваність, незворотність у наступних кварталах (інакше транші зменшуватимуться); узгоджуваність змін до законів, що впливають на вже виконані індикатори.
Окремі індикатори вимагають прийняття законів задовго до їх остаточного виконання. Також значна увага приділяється питанням, як зобов’язання за Ukraine Facility корелюються з бенчмарками МВФ та Світового банку.
Тож попереду багато роботи, яка вимагає ефективної взаємодії між Урядом, Парламентом, окремими комітетами та іншими стейкхолдерами.»
Варто нагадати, що Рада ЄС схвалила започаткування Інструменту Ukraine Facility 28 лютого 2024 року, а 6 червня Верховна Рада України ратифікувала Рамкову угоду, яка офіційно запустила виконання Плану України та визначила механізми фінансової співпраці між Україною та ЄС, тож маємо гарний старт.