Кожен житель має право знати, які об’єкти належать його громаді та які рішення ухвалює місцева влада. Але чинне законодавство не передбачає необхідного рівня прозорості, тому жителі часто не знають, що відбувається у їхніх громадах. Подолати ці проблеми покликаний законопроєкт 6401 «Про прозорість місцевого самоврядування», гостру потребу в якому Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк у колонці для Укрінформу проілюструвала на прикладі непрозорої роботи столичної влади.

«Мені стало відомо, що ПрАТ «ХК «Київміськбуд» володіє часткою 30% статутного капіталу підприємства НАО «БКР Девелопмент», яке зареєстроване в Москві (російська федерація). Водночас Київська міська рада володіє 80% самого ПрАТ «ХК «Київміськбуд». Тобто, у розпал війни, ключове для столиці підприємство має прямі зв’язки та здійснює вирішальний вплив на компанію країни-агресора», - поінформувала Олена Шуляк.

Народна депутатка повідомила, що для з’ясування обставин ситуації та перевірки її достовірності, спрямувала звернення до Київської міської ради, додавши, що ухваленню відповідного рішення мали б завадити прозорість та суспільний розголос.

Саме тому законопроєкт 6401 передбачає обов’язкову онлайн-трансляцію пленарних засідань та засідань комісій, архівні записи яких мають зберігатися протягом принаймні 5 років, за винятком інформації з обмеженим доступом.

«Були враховані пропозиції від асоціації місцевого самоврядування щодо поступового набрання чинності закону - це відбудеться через 3 місяці з дня його оприлюднення. На період воєнного стану та 30 днів після його завершення замість онлайн-трансляцій буде діяти вимога публікувати відеозаписи засідань. Більш відкритою стане й робота постійних комісій, оскільки проєкти порядку денного постійних комісій рад, а також їхні результати з поіменним голосуванням мають оприлюднюватися на сайті ради як публічна інформація», - розповіла очільниця Комітету.

Ще одним важливим нововведенням законопроєкту 6401 є оприлюднення інформації щодо об’єктів права власності громад, населених пунктів та районів у містах, а також об’єктів спільної власності, які управляються районними та обласними радами.

«Ця інформація має публікуватися у форматі відкритих даних та регулярно оновлюватися. Для цього кожні 5 років проводиться суцільна інвентаризація всіх об’єктів права комунальної власності територіальної громади», - пояснила Олена Шуляк.

Вона додала, що у планах - створення відкритого Реєстру об’єктів права комунальної власності територіальної громади.

«З Реєстру громадяни зможуть отримувати необхідну інформацію, яка буде корисною в роботі самих органів місцевого самоврядування, а також бізнесу та громадськості. Це дозволить самим громадам краще впорядкувати наявні ресурси громади та використовувати їх більш ефективно в інтересах громади. У цілях відновлення постраждалих громад це особливо важливо, зокрема і для формування якісних планувальних документів та містобудівної документації - Програм комплексного відновлення, Стратегій розвитку тощо», - переконана Олена Шуляк.

Законопроєкт 6401 також передбачає створення більшої кількості можливостей для громадян долучатися до прийняття рішень у громадах, а також надає адекватні інструменти контролю та моніторингу.

«Це важлива складова продовження реформи децентралізації, у рамках якої 6401 працюватиме в комплексі з іншими змінами до законодавства. Йдеться, зокрема, про низку законопроєктів, які також готуються до другого читання: щодо нових інструментів народовладдя (7283), про публічні консультації (4254), про органи самоорганізації населення (6319) тощо», - повідомила Олена Шуляк.

Очільниця Комітету спрогнозувала, що в разі ухвалення законопроєкту 6401, громадяни зможуть оперативно реагувати на ті чи інші пропозиції та кроки влади.

«Таке покращення комунікації вигідно також і самим органам місцевого самоврядування. Коли люди самі беруть участь у голосуваннях щодо рішень, а вся інформація про це відкрита - це не викликає питань. Зовсім інше, коли рішення приймаються «за закритими дверима» та відчуваються «нав’язаними десь згори», - зазначила Олена Шуляк.

У цьому контексті народна депутатка навела приклад активної участі місцевих жителів у процесі дерусифікації географічних назв у громадах.

«У результаті рішення щодо нових назв отримали набагато більше легітимності в очах жителів громад. Ще більше прозорість роботи усіх рівнів влади важлива під час відбудови. Визначення пріоритетності відновлення тих чи інших об’єктів, загальні підходи до відбудови та розвитку - це питання, розв’язання яких має базуватися на довірі та відповідати потребам громадян», - вважає Олена Шуляк.

Очільниця Комітету наголосила на важливості ухвалення Верховною Радою законопроєкту 6401, який є передумовою прозорої та інклюзивної відбудови та майбутнього України як частини Європейського Союзу.

«Законопроєкт підтриманий Всеукраїнською асоціацією громад, Українською асоціацією районних та обласних рад, Асоціацією об’єднаних територіальних громад. Втім, Асоціація міст України, в яку входять Київ, Львів та Дніпро – утрималися від публічної підтримки цього надважливого документа», - написала Олена Шуляк.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

28 травня 2024 15:54
28 травня 2024 13:15
28 травня 2024 12:48
28 травня 2024 11:46
28 травня 2024 11:37
28 травня 2024 10:12
27 травня 2024 12:13
26 травня 2024 14:00
26 травня 2024 09:00
25 травня 2024 16:26