Законопроект № 10448 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу» розроблений для захисту інтересів захисників та їхніх родин. Про це повідомив народний депутат, Голова Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
Він нагадав, що у листопаді минулого року Парламент прийняв Закон «Про
внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права
військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)» (№3496-IX),
який дозволяє нашим героям, що на фронті втратили репродуктивну функцію,
зберігати коштом держави біоматеріал у кріобанках та народжувати дітей.
«Але в цьому Законі не було врегульоване питання постмортальної репродукції, тобто народження дитини після загибелі військового. Як і обіцяв, подаємо окремий законопроект для врегулювання цього важливого питання», — зазначив парламентарій.
Він також зауважив, що навесні Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування вносив на розгляд Парламенту законопроект №6475-д, який комплексно врегульовував питання допоміжних репродуктивних технологій, зокрема, посмортальної репродукції, передбачаючи можливість зберігання та використання біоматеріалів після загибелі їх власника, у разі наявності нотаріально завіреного розпорядження загиблої особи. Але в травні Верховна Рада України відхилила цей законопроект. Тому було напрацьовано новий (№ 10448), де автори прописали чіткий та детальний алгоритм цієї процедури.
Михайло Радуцький також пояснив, як буде працювати постмортальна репродукція.
Перше. Захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження (його форму після ухвалення Закону затвердить Уряд). Це дозволить запобігти додатковим затратам на нотаріальні послуги, а уніфікований підхід — неоднозначності тлумачення такого розпорядження.
Друге. Для визнання батьківства та поширення на таких дітей пільг, вносяться зміни до статті 281 Цивільного кодексу України та статті 123 Сімейного кодексу. Також додається, що захисник може розпорядитися репродуктивними клітинами, написавши відповідне розпорядження на випадок смерті, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології. Ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини.
Третє.У випадку загибелі захисника чи захисниці, репродуктивні клітини коштом держави зберігаються протягом трьох
років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене
коштом іншої особи, яка вказана у розпорядженні.
Окрім того, Михайло Радуцький висловив сподівання на якнайшвидше прийняття документа, адже розробка та ухвалення проекту Закону № 10448 — це спільна домовленість всіх авторів Закону №3496-IX. А у законопроекта № 10448 — 87 авторів-депутатів (зокрема, голови та заступники фракцій).
«Ми пропонуємо внести необхідні зміни у законодавство, щоб памʼять про
загиблих Героїв жила не лише в назвах вулиць і памʼятних табличках, а й у їхніх
дітях. Впевнений, що колеги підтримають законопроект в найкоротші терміни», —
наголосив Голова профільного Комітету.