Україна на міжнародних майданчиках має активніше порушувати питання про комплексне відновлення культурних пам’яток, які пошкоджені або знищені через російську агресію. І саме ЮНЕСКО як головна міжнародна організація в цій сфері може посадити за один стіл підписантів Конвенції про захист культурної спадщини, щоб вони дали практичне наповнення цьому документу.

Про це заявила народна депутатка, заступниця голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.

«Конвенцію про захист культурної спадщини підписало 195 країн. І саме ЮНЕСКО як міжнародна організація може допомогти зібрати цих донорів, щоб вони вкладали кошти у відбудову, реконструкцію. Загалом вважаю, що нам потрібен своєрідний «культурний Рамштайн», де можуть зібратися країни, які мають релевантний досвід з реставрації культурних пам’яток», - зазначила парламентарій.

Вона нагадала, що Греція заявляла про готовність допомагати Україні в цьому напрямку. Також в Італії висловлювали готовність після деокупації Маріуполя відбудувати знищений росіянами драмтеатр.

«Наприклад, багато зруйнованих пам’яток є у Чернігові. Тож окремі країни можуть стати партнерами наших регіонів. Це було б добре і правильно. Ми маємо власну ідентичність, тому так важливо свою спадщину зберігати та відновлювати. Водночас для захисту всього цього нам все ж таки потрібне озброєння, зокрема сучасні системи ППО, які закриють небо», - сказала народна депутатка.

Також вона додала, що не так давно Україна здобула вагому перемогу – центр Львова, а також Софія Київська й Києво-Печерська Лавра були внесені до Основного списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, так само як і історичний центр Одеси.

«Загалом у цьому списку не більше 50 міст по всьому світу. Це саме ті місця, які не просто мають історичне та культурне значення для світу, але й зараз перебувають під безпосередньою загрозою. У нашому випадку – це пряма агресія росії. При цьому рф як член ЮНЕСКО намагалася перешкодити внесенню наших пам’яток до реєстру. Це доводить, що росія веде війну проти культури, пам’яті народу та проти всесвітньої спадщини», - наголосила парламентарій.

Євгенія Кравчук також зауважила, що наразі дуже важливо, щоб зруйновані та пошкоджені об’єкти культурної спадщини потрапили в реєстр збитків, що нині формується з Радою Європи. А наступним кроком буде створення певного механізму компенсації за ці злочини, за яким Україна буде отримувати репарації на відновлення.

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

03 грудня 2023 11:47
01 грудня 2023 19:05
01 грудня 2023 18:54
01 грудня 2023 18:47
01 грудня 2023 16:22
01 грудня 2023 14:26
01 грудня 2023 12:36
01 грудня 2023 12:25
01 грудня 2023 12:19
01 грудня 2023 12:07