Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький провів зустріч із головою бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхтом.

«Через оголошену повітряну тривогу нам довелося зустрітися у бомбосховищі Комітету, але це не завадило підбити підсумки минулого року та поділитися законодавчими планами на цей рік», — зазначив він.

За словами Михайла Радуцького, перше питання зустрічі: підсумок роботи за 2022 рік.

«До найважливіших законів, які ухвалила Верховна Рада України у 2022 році, я відніс наступні: «Про лікарські засоби» (встановлює європейські норми обігу медичних препаратів), «Про систему громадського здоров’я» (передбачає створення сучасної епідеміологічної служби), щодо удосконалення медичної допомоги (створює передумови для запуску наступного інфраструктурного етапу медичної реформи), щодо застосування сучасних підходів до профілактики, тестування і лікування ВІЛ-інфекції (документ дозволить налагодити систему ранньої діагностики та лікування людей з ВІЛ відповідно до рекомендацій ВООЗ)», — поінформував Голова Комітету з питань здоров’я нації.

Також за минулий рік, за словами Михайла Радуцького, продовжили розвиток галузі трансплантології. Він зазначив, що навіть під час війни у 2022 році операцій з пересадки органів було проведено на 20% більше, ніж у мирному 2021 році.

З початку 2023 року Національний інститут раку увійшов до єдиного медичного простору та почав працювати за контрактами з НСЗУ. За процедурою договорів керованого доступу були закуплені перші ліки для пацієнтів з СМА.

Михайло Радуцький зазначив, що за ініціативи Президента Володимира Зеленського розширена програма неонатального скринінгу новонароджених із 4 до 21 захворювання. Реалізовано два етапи переходу на Е-рецепт, і вже у квітні МОЗ планує запуск третього етапу – перевести всі рецептурні препарати на відпуск за електронним рецептом. Підвищено зарплату медичним працівникам до рівня, який встановив Президент.

«Ярно Хабіхт зауважив, що наші міжнародні партнери, в тому числі ВООЗ, приємно здивовані, що під час війни українській стороні вдалося ухвалити стільки важливих законів та реалізувати ініціатив», — наголосив Михайло Радуцький.

Щодо планів на 2023 рік Михайло Радуцький зазначив, що передбачається продовжити удосконалювати національне законодавство, наближаючи його до відповідних норм права ЄС. Комітетом, профільним міністерством, Офісом Президента затверджений план із 10 пріоритетних законопроєктів на цей рік.

Зокрема, минулого року Парламент ухвалив Закон України «Про громадське здоров’я», а цього року заплановано розгляд двох законопроєктів («Про біологічну безпеку та біологічний захист» та «Про захист населення від інфекційних хвороб»), які логічно його доповнять.

За словами Голови Комітету, також продовжується робота над законопроєктом «Про медичні вироби». Минулого року документ розробив Уряд, але законопроєкт не враховував останні зміни технічних регламентів ЄС, тому до тексту потрібно внести відповідні правки. Три законопроєкти безпосередньо пов’язані з війною: про телемедицину, про реабілітацію, про медичний канабіс.

«Особливо відзначу законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. За даними МОЗ, близько 2 млн українців за показаннями могли б приймати для лікування чи полегшення болю ліки на основі канабісу. Це стосується онкохворих, пацієнтів з епілепсією, з посттравматичним синдромом, з яким найчастіше стикаються військові. Профільне міністерство прогнозує, що через війну кількість таких пацієнтів збільшиться до 5 млн людей. Тому ми маємо якнайшвидше ухвалити законопроєкт», — зазначив Михайло Радуцький.

Він також поінформував, що два законопроєкти Комітет з питань здоров’я нації розробляв минулого року – про допоміжні репродуктивні технології та про самоврядування медичних професій в Україні. Щодо другого документу МОЗ завершує громадські обговорення та консультації зі стейкхолдерами галузі. Також планується врегулювати обіг біологічно активних добавок та удосконалення медико-соціальної експертизи (МСЕК).

Крім того, на зустрічі обговорили напрямки роботи ВООЗ в Україні.

«Ще одна законодавча ініціатива стосується регуляції аптечної діяльності. Сьогодні через маркетингові платежі у деяких аптечних мережах націнка на ліки складає до 140%. У результаті пацієнти вимушені істотно переплачувати за ліки. Ярно Хабіт повідомив, що у вересні ВООЗ проводив дослідження з цього приводу. Зокрема 60% опитаних назвали високі ціни на ліки одним із найголовніших бар’єрів до доступу до лікування», — додав він.

За словами Михайла Радуцького, ВООЗ стурбована доступністю медичних послуг у сільській місцевості. Разом із МОЗ та Мінфіном Комітет обговорює можливість запровадження державної програми для стимулювання медиків переїжджати працювати сімейними лікарями до сіл. Але для цього їм мають запропонувати стимули – наприклад, житло.

Також цього року продовжиться обговорення відновлення сфери охорони здоров’я. За підрахунками ВООЗ ворог пошкодив 747 медичних об’єктів. Михайло Радуцький наголосив, що важливе питання – координація місцевої та центральної влади, міжнародних партнерів, щоб витрачали кошти на відбудову лише тих закладів, які потрібні населенню.

«Запропонував допомогти побудувати в Україні завод з виробництва модульних лікарень. Особисто розмовляв із представниками двох фондів – американського та європейського, які зацікавлені у такому будівництві за умови, що українська влада гарантує державні замовлення. Модульні лікарні в декілька разів дешевші за стаціонарні, а також будуються швидше – всього за один рік. Бачив такі лікарні у Німеччині. В умовах, коли нам потрібно швидко та за європейськими нормами звести десятки закладів на місці тих, що зруйнував ворог, на мою думку, це найкраще рішення.

І на звершення зустрічі Михайло Радуцький подякував ВООЗ за неоціненну допомогу під час війни. Окрім десятків тонн ліків, медичних товарів та обладнання потрібно згадати й поставки вакцин, навчання медичного персоналу на випадок хімічних та ядерних атак.

«Як на мене, особливо важливі навчальні тренінги для медиків. Пан Ярно пообіцяв, що ВООЗ розгляне можливість продовження навчання», — поінформував він.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

26 березня 2023 14:57
26 березня 2023 13:34
26 березня 2023 12:59
25 березня 2023 15:04
25 березня 2023 09:55
24 березня 2023 17:38
24 березня 2023 17:27
24 березня 2023 17:15
24 березня 2023 15:20
24 березня 2023 14:57