Внаслідок повномасштабної війни, яка триває 8 років і 300 днів, Україна, безперечно, стала серйозним геополітичним гравцем. Водночас це не так здобуток нашої дипломатії, як Сил оборони і суспільства, яке мобілізувалося. Про це сказала голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе під час публічної дискусії «Дипломатичні підсумки року» в Українському кризовому медіа-центрі. За її словами, такої мобілізації не очікував ані ворог, ані наші партнери, ані частина самого українського суспільства.
«Якби ми не вигнали ворога з Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Харківщини, частини Херсонщини, то нам би не довелося сьогодні говорити про якісь дипломатичні здобутки. Окрім цього, ми маємо бути свідомі, що і надання статусу кандидата на вступ до ЄС – це тектонічний зсув, який теж відбувся завдяки героїзму українського народу», – наголосила голова Комітету. Ще одним важливим результатом війни вона назвала витверезіння багатьох гравців, зокрема і у Європі, з точки зору оцінки росії і тієї осі зла, яку вона вибудовує.
Разом із тим Іванна Климпуш-Цинцадзе звернула увагу на те, що багато де у світі, ще немає розуміння, за що стоїть Україна і проти чого воює. російські впливи досі сильні у Африці, Азії та Латинській Америці: «Бракує системної роботи дипломатії на тих напрямках, які лишаються умовно нейтральними або обережно підтримують вісь зла чи чекають якихось пряників, аби зайняти чийсь бік». Також, вважає вона, треба протидіяти небезпечним закликам щодо гарантій безпеки для рф, замороження війни чи безумовних переговорів з росіянами у 2023 році.
Та найважливішим завданням наразі є отримання необхідного озброєння. «Треба подолати цю певну штучність у стримуванні воєнних можливостей України через ірраціональний страх перевести війну у розряд війни з НАТО і США. росії не треба приводи, вона сама буде їх продукувати, незалежно від реальності», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Голова Комітету також зазначила, що зараз не вистачає серйозної інтелектуальної потуги, в тому числі і з боку України, аби дати відповідь на питання, що буде перемогою в цій війні: «Для мене – це знищення військової, економічної, фінансової, технологічної здатності росії вести загарбницькі війни. Це відшкодування нам усіх збитків. Це інша росія – не конче в її нинішніх кордонах. І також це негайний вступ України в НАТО після перемоги. Нам точно не можна припуститися помилки, якої Захід припустився після холодної війни, коли думав, що росія може стати цивілізованою через економічну інтеграцію», – сказала вона.