7 грудня Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування провів робочу нараду, на якій розглянуто актуальні питання організації надання екстреної медичної допомоги (ЕМД) населенню та впровадження Концепції розвитку системи екстреної медичної допомоги.

Голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький повідомив, що з ініціативою проведення такої наради звернулась Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська асоціація працівників швидкої невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф» і вона була одностайно підтримана усіма членами Комітету.

«Ми всі розуміємо, що екстрена медична допомога є передовою медицини. Від злагодженої та ефективної роботи цієї служби залежить не лише життя і здоров’я громадян, а й національна безпека всієї країни: саме працівники ЕМД приймають на себе перший удар в разі будь-якої надзвичайної ситуації, чи воєнного конфлікту», - наголосив Михайло Радуцький.

Він подякував працівникам ЕМД за значний внесок у боротьбу з пандемією СOVID-19, зауваживши, що навантаження на екстрену медицину зросло в рази. Так, якщо у середньому на номер 103 щодня по всій країні зверталося близько 25 тисяч осіб, то у березні, під час першої хвилі пандемії, кількість дзвінків зросла до 37 тисяч, а у жовтні – до 56 тисяч. Відповідно збільшилась кількість виїздів бригад «швидкої» та госпіталізацій.

Голова Комітету також розповів про хід реформи екстреної медичної допомоги, збільшення фінансування та оновлення матеріально-технічної бази. Зокрема, в межах програми «Велике будівництво» ДП «Медичні закупівлі України» у цьому році придбало 622 нових автомобілів ЕМД. «Це дало можливість скоротити терміни виїзду на виклики, скоротити терміни госпіталізації і, найголовніше, зберегти багато життів наших громадян», - зауважив він.

Водночас, за словами очільника Комітету, в організації діяльності екстреної медичної допомоги залишається ряд невирішених проблем. Зокрема, покращення потребують кадрове, фінансове та матеріально-технічне забезпечення служби.

Михайло Радуцький зупинився на законодавчих змінах над якими працює Комітет з метою покращення роботи центрів екстреної медичної допомоги. Це проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення захисту професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників» (№5124), який передбачає посилення відповідальності за перешкоджання роботі працівників ЕМД, створення перешкод, погрози або заподіяння шкоди здоров’ю та життю. На етапі обговорення законопроект про «доброго самаритянина», що дозволить громадянам на законних підставах надавати домедичну допомогу постраждалим.

Голова Комітету закликав учасників наради взяти участь в напрацюванні рішень, які дозволять покращити роботу екстреної медичної служби, в тому числі, і на законодавчому рівні.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко підкреслив, що екстрена медична допомога з честю і гідністю пройшла випробування хвиль пандемії СOVID-19 і висловив сподівання, що трансформації і модернізація, які зараз відбуваються у цій сфері, «дозволять і в подальшому сприймати всі виклики з високо піднятою головою».

Віктор Ляшко зазначив, що завершення трансформації ЕМД передбачається у 2023 році і вона має відбутися з урахуванням тих викликів, які виникли під час СOVID-19.

Міністр також поінформував про роботу системи ЕМД і зміни, які вже відбулися: збільшення фінансування екстреної медичної допомоги з близько 6 млрд грн у 2019 році до 13 млрд грн, запланованих у держбюджеті на наступний рік; закупівлю нових автомобілів в обсягах, які дозволять до кінця року «повністю закрити критичну потребу в автомобілях екстреної медичної допомоги»; розвиток якості надання ЕМД - закуповується обладнання для навчання фахівців; вдосконалення маршрутизації пацієнтів тощо.

Водночас, Віктор Ляшко звернувся до народних депутатів із проханням про внесення законодавчих змін для вирішення нагальних питань в системі екстреної медичної допомоги, серед яких: підвищення відповідальності за перешкоджання роботі або створення небезпеки для працівників ЕМД; забезпечення супроводу представниками правоохоронних органів на потенційно небезпечні виклики і вдосконалення законодавства щодо оренди комунального майна, що використовується для розміщення центрів ЕМД.

Окремо він звернув увагу на необхідність розробки і прийняття закону про «доброго самаритянина».

На необхідності прийняття законопроекту щодо удосконалення захисту професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників (№5124) також наголошували представники Національної поліції, оскільки, за їх даними, з початку року зафіксовано 77 випадків вчинення кримінальних правопорушень стосовно медичних працівників і більшість з них – під час виконання ними службових обов’язків.

Голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак поінформувала про перші наслідки реформування системи фінансування надання екстреної медичної допомоги, які однозначно говорять на користь нової системи - заключення договорів центрів екстреної медичної допомоги з Національною службою здоров’я. За її словами, зміна фінансування дозволила вирішити проблему відтоку кадрів і підсилити матеріально-технічну базу центрів ЕМД.

Водночас, Наталія Гусак висловилася за розширення співпраці із засновниками центрів ЕМД – органами місцевого самоврядування. Також, за її словами потребує покращення маршрутизація пацієнтів.

Генеральний директор ДП «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов зупинився на проблемних питаннях, які виникають при закупівлі медичних виробів для центрів ЕМД; відзначив необхідність імплементації нових технічних регламентів, прийнятих в ЄС; звернув увагу на доцільність запровадження використання середньострокових зобов’язань у сфері закупівель для потреб охорони здоров’я.

Президент Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська асоціація працівників швидкої невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф» Наталія Стахова у своєму виступі наголосила, що екстрена медична допомога – це той стратегічний об’єкт, який довів свою необхідність, особливо, в умовах пандемії СOVID-19.

Вона підкреслила, що головне питання центрів ЕМД – це фінансування: запровадження місцевих стимулів, виплати за ковідними пакетами, винагорода за роботу з пацієнтами з інсультом та інфарктом.

У нараді також взяли участь народні депутати, представники Офісу Президента України, Ради національної безпеки і оборони, Міністерства внутрішніх справ, регіональних департаментів (управлінь) охорони здоров’я та центрів екстреної медичної допомоги, громадських організацій.

Учасники засідання обговорили питання: будівництва нових приміщень для центрів ЕМД в регіонах; запровадження постійно діючої державної програми оновлення автомобілів ЕМД і включення до неї закупівлі позашляховиків; кадрового забезпечення центрів ЕМД і запровадження нових спеціальностей – екстрений медичний технік та парамедик; забезпечення належної якості надання екстреної медичної допомоги; комплексного підходу до вирішення проблем аеромедичної евакуації, зокрема, законодавчого забезпечення цієї сфери; забезпечення служб ЕМД належним зв’язком на всій території країни.

Михайло Радуцький закликав органи місцевої влади, які є засновниками центрів надання екстреної медичної допомоги, активніше долучатися до вирішення їх проблемних питань.

«Не можна на місцях чекати, що тільки центральна влада все зробить – вона не може встигнути все зробити для всіх. Капітальні видатки має нести власник так само, як і держава. Держава допомагає субсидіями, є центральні державні програми, але кожного року збільшується кількість податків, які залишаються на місцях, і вони мають спрямовуватись, у тому числі, і на медицину», - наголосив очільник Комітету, додавши, що Міністерство фінансів дозволило ДП «Медичні закупівлі» з наступного року працювати не тільки на державному рівні, а й на місцевому.

Закриваючи засідання, Голова Комітету подякував за надану інформацію і запевнив, що всі пропозиції, які надійдуть від учасників, будуть опрацьовані і використані для максимально швидкого покращення діяльності екстреної медицини в країні.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

28 січня 2022 11:30
27 січня 2022 17:30
27 січня 2022 16:45
27 січня 2022 16:00
27 січня 2022 14:10
27 січня 2022 10:00
27 січня 2022 09:45
26 січня 2022 18:00
26 січня 2022 16:30
26 січня 2022 14:50