23 листопада Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин спільно з Комітетом з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та Комітетом з питань правоохоронної діяльності провели у форматі відеоконференції міжкомітетські слухання щодо захисту прав людини громадян Республіки Білорусь, які шукають захисту на території України.

Учасники заслухали інформацію уповноважених органів державної влади з питань тематики слухань та обговорили проблемні питання захисту прав людини громадян Республіки Білорусь, які шукають захисту на території України.

Зокрема, під час слухань йшлося про створення умов для іноземців, які зазнали політичних переслідувань у Республіці Білорусь, для отримання ними у спрощеному порядку дозволу на імміграцію, права постійного проживання на території України та громадянства України, а також сприяння працевлаштуванню, вступу (переведенню) до українських закладів вищої освіти та отриманню податкової пільги в окремих випадках.

Зазначалося, що Комітетом з прав людини вже розглянуті включені до порядку денного законопроекти «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні» (№5795) і «Проект Закону про внесення змін до Законів України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та "Про зайнятість населення" щодо залучення провідних фахівців до роботи у системі охорони здоров'я України» (№5888), спрямовані на полегшення доступу громадян Білорусі до працевлаштування в Україні. Окрім того, на розгляді в Комітеті перебуває проект Закону «Про надання захисту іноземцям та особам без громадянства» (№3387).

Особливу увагу було приділено питанням безпеки перебування в Україні громадян Республіки Білорусь, які вимушено виїхали у зв’язку з політичними переслідуваннями. Зокрема, йшлося про здійснення міжнародно-правового співробітництва між правоохоронними органами Республіки Білорусь та України, яке може використовуватись білоруськими силовими органами для збору інформації для політично мотивованих переслідувань проти громадян Республіки Білорусь, які перебувають в Україні. Наголошувалося на необхідності комплексного покращення механізму міжнародного співробітництва у сфері правоохоронної діяльності.

Голова Державної міграційної служби Наталя Науменко зазначила, що в Україні запроваджено безпрецедентні заходи для спрощення перебування громадян Республіки Білорусь на території України і їх дію буде продовжено.

Наталя Науменко поінформувала: «Говорити про збільшення кількості громадян Білорусі, які в’їжджають на територію України і тут залишаються, ми не можемо». Так, за її інформацією, за 9 місяців 2021 року в Україну в’їхало близько 199 тисяч громадян Республіки Білорусь, а виїхало – 197 тисяч і ці дані не перевищують показники 2019-2020 років.

Водночас, за даними Державної міграційної служби, спостерігається збільшення кількості дозволів на працевлаштування, виданих громадянам Білорусі та продовження таких дозволів. Так, у 2019 році таких дозволів було видано 935, а за 9 місяців 2021 року – 1122.

Окрім того, спостерігається тенденція до деякого збільшення кількості звернень громадян Білорусі щодо надання захисту або притулку, або статусу біженця, або додаткового захисту.

Представники профільних міністерств поінформували про створення максимально сприятливих умов для релокації білоруських IT-спеціалістів. Вони також зауважили, що такий механізм може бути застосований для висококваліфікованих спеціалістів в інших галузях.

Учасники слухань піднімали питання про застосування процедури тимчасового захисту, яка передбачена в українському законодавстві, однак ще не застосовувалась. Прозвучали пропозиції щодо вдосконалення законодавства для перебування в Україні іноземців і громадян без громадянства з гуманітарних підстав, а також спрощення процедури легального працевлаштування.

У заході взяли участь: голова Комітету з питань прав людини Дмитро Лубінець, народні депутати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, представники органів державної влади, громадських та міжнародних правозахисних організацій.

Підбиваючи підсумки засідання, модератор слухань голова підкомітету з питань прав людини Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Тарас Тарасенко поінформував, що за результатами комітетських слухань будуть напрацьовані рекомендації, які будуть направлені усім комітетам Верховної Ради та державним органам влади для реагування та імплементації.

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

11 березня 2022 16:24
23 лютого 2022 17:54
23 лютого 2022 16:30
23 лютого 2022 16:00
22 лютого 2022 16:08
22 лютого 2022 11:37
21 лютого 2022 16:53
21 лютого 2022 16:52
18 лютого 2022 15:03
17 лютого 2022 17:55