20 липня у форматі відеоконференції відбулося засідання Комітету з питань екологічної політики та природокористування.

Комітет розглянув лист голови підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи Ігоря Кривошеєва щодо проблем в управлінні та можливих порушень законодавства при реалізації владних повноважень працівниками Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ).

Ігор Кривошеєв нагадав, що два роки тому розглядалося питання будівництва сховища для радіоактивних відходів з Росії, яке має бути побудоване до 2023 року. Однак, досі не визначено, хто цей важливий і дороговартісний проект буде реалізовувати і будівництво не розпочалося. Крім того, відбуваються постійні ротації керівництва ДАЗВ.

За словами голови підкомітету, минулого тижня надійшла інформація, що певні посадові особи ДСП "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами" (ЦППРВ), підпорядкованого ДАЗВ, підробляють документи і про це було повідомлено поліції.

«Ми втрачаємо контроль над центральним органом виконавчої влади і це дуже тривожна тенденція», - сказав народний депутат і додав, що, на його думку необхідно вжити невідкладних заходів для організації нормальної роботи цього органу влади.

На засіданні виступила Ольга Василевська-Смаглюк, яка є народним депутатом від округу, на якому розташована зона відчуження. Вона, зокрема, поінформувала, що на минулому тижні був оголошений конкурс на зайняття вакантної посали посади Голови ДАЗВ. «Не дочекавшись результатів даного конкурсу, один тимчасово виконуючий обов’язки голови був змінений на іншого. Також ухвалено ряд незрозумілих кадрових рішень, які були виконані всупереч законодавству», - зауважила народний депутат. За заявою одного з керівників ЦППРВ щодо даних подій правоохоронними органами зареєстровано кримінальне провадження.

Комітет заслухав представників національної поліції, Офісу Генерального прокурора, керівника ЦППРВ, трудових колективів підприємств, підпорядкованих ДАЗВ, а також керівників ДАЗВ і Міністерства з питань захисту довкілля та природних ресурсів.

Зокрема, йшлося про: врегулювання кадрових питань, ситуацію з проведенням тендеру для будівництва сховища ядерних відходів, внесення змін до Загальнодержавної програми зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації, недостатнє бюджетне фінансування підприємств Чорнобильської зони, незаконні вирубки лісів у зоні відчуження.

За інформацією керівників ДАЗВ, виконуючий обов’язки керівника ЦППРВ перебуває на цій посаді незаконно, оскільки завершився тримісячний термін з дати його призначення. Водночас, конкурс з визначення постійного керівника ЦППРВ наразі відмінено.

Представник профільного Міністерства зазначив, що триває конкурс на зайняття вакантної посади Голови ДАЗВ. Після його завершення, новий Голова оголосить конкурс на посаду керівника ЦППРВ.

Розглядаючи проблеми з фінансуванням зони відчуження, народні депутати звернули увагу, що дефіцит видатків за захищеними статтям бюджету становить близько 160,6 мільйона гривень, із яких 78 мільйонів гривень – оплата праці, оплата електроенергії – 43, відшкодування фактичних витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пільгових пенсій – близько 30 мільйонів гривень і цей борг зростає.

Міндовкілля заявило про підтримку запиту ДАЗВ до Міністерства фінансів і Комітету з питань бюджету щодо збільшення видатків на вказані потреби, який буде розглядатися у вересні.

Під час розгляду питання щодо проведення тендеру на будівництво сховища, представники ЦППРВ повідомили, що аукціон буде визнаний таким, що не відбувся через відсутність належної кількості допущених учасників.

Представники ДАЗВ сподіваються, що оголошений ближчим часом новий тендер, який врахує зауваження Антимонопольного комітету, буде успішним і визначить переможця.

Водночас, на думку представника Міндовкілля, навіть за умови успішного проходження тендеру, побудувати сховище у визначені терміни нереально.

Народні депутати наголосили, що невиконання контракту загрожує значними санкціями для держави, зокрема, може використовуватися для політичного тиску зі сторони Російської Федерації. На думку учасників засідання, дане питання містить загрози для національної безпеки України і має бути розглянуте на засіданні Ради національної безпеки і оборони.

Комітет окремо зупинився на змінах до законодавства, спрямованих на актуалізацію Загальнодержавної програми зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації.

Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко поінформував, що запропоновані Урядом зміни мають значні зауваження Міністерства фінансів. «Навіть якщо законопроект буде підтриманий в сесійній залі, то у другому читанні він буде прийнятий тільки наприкінці цього року і вступить в дію з 1 січня 2023 року», - додав він.

Учасники засідання обговорили наслідки, які спричинить відсутність програми у 2021-2020 роках. Наголошувалося на необхідності домовлятися і вирішувати дану проблему. Прозвучала пропозиція дати негативну оцінку діяльності керівництва ДАЗВ.

Олег Бондаренко, підсумовуючи сказав: «Зона відчуження створена для забезпечення екологічної безпеки нашої країни та для виконання ряду завдань, поставлених, в тому числі, нашими іноземними партнерами. Як Комітет, який опікується цими питаннями, ми хочемо бачити напрямки розвитку зони відчуження, чіткі напрямки виконання поставлених завдань і чітке розуміння керівництва зони відчуження і Міністерства, яке є куратором цього процесу».

Комітет ухвалив рішення звернутися до Міндовкілля з вимогою навести порядок із управлінням Агентства, а також врахувати зауваження, озвучені під час засідання.

Окрім того, Комітет звернеться до Офісу Генерального прокурора з проханням взяти під особистий контроль розслідування кримінальних справ, що стосуються зони відчуження.

Комітет планує на початку вересня провести закрите засідання за участю представників Ради національної безпеки і оборони, на якому розглянути ситуацію, яка склалася із реалізацією проекту з побудови сховища ядерних відходів.

На засіданні Комітету була заслухана інформація заступника голови Комітету Олени Криворучкіної про результати оперативної робочої поїздки до Полтавської області, яка відбулася як реагування на лист керівництва ПрАТ «Рижівський гранітний кар'єр", розташованого на землях Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області. У листі йдеться про конфлікт із жителями прилеглого дачного селища, які висловлюють незадоволення роботою кар’єру.

У поїздці взяли участь члени Комітету, а також фахівці Державної служби геології та надр України і Державної екологічної інспекції.

Олена Криворучкіна повідомила, що підприємство запроваджує новітні технології у своїй роботі щоб мінімізувати вплив на дачне селище. Держгеонадр і Держекоінспекція надали заключення, що не мають зауважень до діяльності кар’єру.

Водночас, вона зауважила, що дачні ділянки з’явилися біля гранітного кар’єру незаконно і після того, як він розпочав свою роботу.

«Наразі потрібно вести конструктивний діалог, оскільки припиняти діяльність підприємства, яке намагається впроваджувати екологічно безпечні технології, як і зносити будиночки, ніхто не буде», - підсумувала народний депутат.

Народні депутати запропонували залучити до вирішення конфлікту Полтавську обласну державну адміністрацію.

Під час поїздки, за участю керівництва Кременчуцької райдержадміністрації, були також обговорені проблеми природного характеру, зокрема, необхідність виділення коштів на укріплення берега Кременчуцького водосховища, зсув якого загрожує здоров’ю і життю людей.

Олег Бондаренко нагадав, що на вересень заплановане виїзне засідання Комітету до Полтавської області і закликав підготувати всі питання, які є на порядку денному стосовно даного регіону.

Комітет взяв до відома заслухану інформацію. Також було вирішено направити лист голові Полтавської ОДА з проханням розглянути ситуацію, що склалася навколо ПрАТ «Рижівський гранітний кар'єр" і запропонувати шляхи її вирішення.

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку

Ще за розділом

“Новини комітетів”

11 березня 2022 16:24
23 лютого 2022 17:54
23 лютого 2022 16:30
23 лютого 2022 16:00
22 лютого 2022 16:08
22 лютого 2022 11:37
21 лютого 2022 16:53
21 лютого 2022 16:52
18 лютого 2022 15:03
17 лютого 2022 17:55