Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях», № 3790. Відповідне рішення члени Комітету ухвалили на засіданні, яке відбулося 29 жовтня у режимі відеоконференції.
Основною метою законопроєкту є удосконалення норм Закону «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», № 2545-VIII за результатами практичного його застосування та впровадження нових вимог Ініціативи прозорості у видобувних галузях.
Зазначений проєкт Закону представив його автор, народний депутат Андрій Жупанин. «Законопроєкт стосується розвитку в Україні стандарту прозорості видобувних галузей. Є Міжнародний стандарт прозорості. Його мета – забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами та розкриття інформації про державні доходи від видобувного сектору. Уже 54 держави світу впроваджують цей стандарт. Україна приєдналася у 2013 році», - зазначив Андрій Жупанин.
За його словами, в цьому контексті епохальною подією стало прийняття парламентом 18 вересня 2018 року Закону «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях». Зміни пропонуються до цього законопроєкту, щоб адаптувати українське законодавства до міжнародних стандартів, які оновлені в минулому році.
За результатами обговорення, Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу проєкт Закону щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях, № 3790.
Також народні депутати обговорили проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту», № 3356, повторне перше читання.
Мета проєкту Закону - створення нормативно-правової бази для розвитку сфери виробництва, обігу та використання рідкого біопалива на транспорті.
Голова Комітету Андрій Герус окреслив ключові зміни, що пропонуються в законопроєкті. Зокрема, це визначення обов’язкового вмісту рідкого біопалива (біокомпонетів) в усіх обсягах бензинів на рівні 5%, введення Закону в дію відтерміновано до 01.05.2022 (а не з 01.07.2021), зниження рівня штрафів за порушення норм.
Народний депутат Олег Семінський зауважив, що 90% європейських бензинів - з домішками біоетанолу. За його словами, ухвалення законопроєкту дасть можливість запустити галузь, створити нові виробництва та технології, нові робочі місця та зменшити рівень викидів у повітря.
Для реалізації законопроєкту потрібно 230 тисяч тонн біоетанолу на рік, зараз виробляється до 100 тисяч тонн і левова частка йде на експорт.
Керівниця Нафтогазової Асоціації України Неля Привалова порушила питання розміру штрафів і необхідності контролю якості, адже Держекоінспекція перевіряє не хімічний склад палива, а лише документи.
Народна депутатка Вікторія Гриб зауважила, що потрібно закласти в законопроєкт норму, що буде захищати права автомобілістів.
За результатами обговорення, Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти законопроєкт № 3356 за основу в першому читанні.