ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ

Сесійна зала Верховної Ради України

30 серпня 2010 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку,  шановні  народні  депутати,    запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.

10:01:33

Зареєструвалися  411 народних депутатів.

Шановні народні депутати, сьогодні у зв’язку з вимогою 174 народних депутатів України про скликання позачергової сесії  Верховної Ради України шостого скликання та відповідно до частини другої статті 83 Конституції України, частини другої статті 11 Регламенту Верховної Ради України  проводиться засідання позачергової сесії Верховної Ради України. Позачергову сесію Верховної Ради України шостого скликання оголошую відкритою.

 (Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, відповідно до Конституції і Регламенту на позачергову сесію виносяться виключно і лише ті питання, які запропоновані ініціаторами проведення позачергової сесії. Перелік питань, що пропонуються до розгляду, вам вручено заздалегідь, як того вимагає Регламент Верховної Ради України. Сьогодні ми маємо з вами розглянути три питання: це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", а також проект Закону про внесення змін до Закону України „Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України” (щодо механізму повернення заощаджень), це урядовий законопроект, а також сьогодні, шановні колеги, пропонується заслухати інформацію Кабінету Міністрів України про виконання заходів соціального захисту населення у звязку з формуванням тарифів на житлово-комунальні послуги. Немає заперечень інших? Тоді розпочинаємо нашу роботу.

Оголошую до розгляду питання – проект Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Доповідачі - народні депутати України Бірюк Лев Васильович, Яценюк Арсеній Петрович, Єфремов Олександр Сергійович, Кармазін Юрій Анатолійович.

Співдоповідач – голова Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Омельченко Олександр Олександрович.

Прошу доповідача. Бірюк Лев Васильович є? Будь ласка.

 

10:06:29

БІРЮК Л.В.

Добрий день, шановні колеги! З початком… з добрим початком нас всіх!

Перш за все, хочу внести пропозицію для включення у нас сьогодні на голосування питання про зняття такої норми, як 365 днів для  партій для реєстрації і зняти цю норму як недемократичну.

Другу я хочу почати з поправок і змін, які я вносив на розгляд Верховної Ради України. В законі, який ми маємо розглядати, суттєво скорочені права районних організацій. Районні організації на сьогодні – це, як правило, розміщені в містах і містечках областей, які є невідмінною структурою і головною структурою на  адміністративно територіальній одиниці. Якщо міська організація в районному центрі містечку чи в  місті - це структура районної організації, то не можна, ви самі розумієте, навіть по партійним канонам не можна зробити так, щоби  конференція районної організації була слабкішою чи менш впливовою, чим міська організація.

А що ж ми маємо в Законі України, який нам поданий для розгляду?  Там написано наступне, що районна організація партії може висунути виборчий список кандидатів у  депутати  відповідної ради у кількості, що не перевищує кількість депутатів, по одному кандидату в депутати в кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної ради, по одному кандидату в депутати в кожному одномандатному виборчому окрузі, по виборах в депутати відповідних сільських, селищних рад та по одному кандидату на посаду відповідних сільських, селищних голів, крім сіл, селищ, що входять до складу міста, згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм.

Але давайте з вами розберемо питання про те, що районна організація – це є  як раз та організація, в яку входить міська організація цього районного центру. То як же можна ділити партійних діячів, членів партії на тих, що відносяться до міста, хоч вони і входять в районну, членами районної організації, але не мають права висувати депутатів та голову міста свого територіального, адміністративно-територіального центру. Тому і вноситься питання поправки зробити наступним чином: районна… Викласти наступним частину третю статті 36 у новій редакції: районна організація партії може висунути виборчій список кандидатів у депутати в кожному багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних міських, міст районного значення рад у кількості, що не перевищує кількість депутатів загального складу ради, по одному кандидату в депутати в кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних міських, міст районного значення рад. Виборчий список кандидатів  в депутати відповідної районної ради у кількості, яка не перевищує кількість депутатів загального складу ради та по одному кандидату в депутатів кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної районної ради та по одному кандидату в депутати в кожному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних сільських, селищних рад та по одному кандидату на посаду відповідних сільських, селищних рад.

Таким чином, ми встановимо справедливість, тому що районна організація не може бути меншою чи структурою міської організації в будь-якому районному центрі. Міста ж такі як: Київ, обласні міста Севастополь вони мають, як правило, в своїх партіях окрему функцію, ці організації прирівнені до обласних.

Тому таким, хочу, щоб ви зважили на мою аргументацію і підтримали зміни і доповнення до Закону  про вибори місцевих рад та Криму. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу записатися на запитання до доповідача.

Прізвища народних депутатів прошу вивести на інформаційне табло. Олег Зарубінський.

 

10:11:29

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, Народна партія.

Шановний Лев Васильович, ви казали про те, що норма про те, що партійні організації, які не зареєстровані протягом 365 днів, якщо не беруть участі у висуванні своїх кандидатів є не демократичною.

 Скажіть, будь ласка, чи є  щось спільного з демократією, коли черговий вождь не займається партійним будівництвом, купив в прямому сенсі цього слова, і це всі знають, купив ту чи іншу партію під ключ, яка зареєстрована вже раніше, і після цього висуває претензії щодо того, що це є повноцінна партія, хоча це суперечить чинному законодавству. Адже відповідно до статті 11 пункт 6 Закону про політичні партії за пів року вона має організації повинна мати в більшості областей, районів і міст України. Чи це є демократично? Дякую.

 

БІРЮК Л.В. Пане Олеже, я згоден з вами, що це є порушення і законодавства і саме головне, моралі. Але кожна партія має загальну внутрішню партійну демократію. І це від них вже залежить слідкувати за своїми вождями, не давати можливість ставити в списки чи на мажоритарні округа тих людей, які не достойні бути в наших місцевих радах.

А законодавство в нас з цього приводу існує.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Валерій Бондик, фракція Партії регіонів.

 

10:13:11

БОНДИК В.А.

          Шановний колега доповідач, скажіть, будь-ласка, чому ви вважаєте, що недемократичні зміни, які ініційовані народним депутатом Єфремовим до закону, в зв’язку з тим, що не визначений порядок формування, от особисто погляньте на редакцію чинного закону і то, що ми з вами хочемо змінити. Наприклад, Автономна Республіка Крим. У них своє законодавство. Це автономія в составі України. Порядок визначення комісій, в тому числі ви як представник опозиційної партії, чому ви намагаєтеся зробити недемократичний шлях існування в комісії тих партій, які вже працюють більше року в тому ж Криму? От дайте відповідь, будь-ласка, на ці запитання.

 

БІРЮК Л.В. Про комісії, шановний колега, про комісії, про зміни складу дільничних комісій, окружних територіальних комісій не йдеться мова. Йдеться мова про висунення кандидатів в депутати місцевих  рад і як в Криму, який ви назвали, так і в областях нашої держави та кандидатів на мери і на голови сілких, селищних, міських рад. Якщо є законодавство і воно дає можливість висувати відповідними партіями в тій же самій Автономній Республіці, то хтось проти цього виступає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, фракція „Наша Україна-Народна самооборона”.

 

10:14:33

КАРМАЗІН Ю.А.

          Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановний Лев Васильович, я підтримую ваші зміни до статті 36, а точніше до частини третьої статті 36, але вважаю, що цього замало. І саме через це я подав законопроект, де комплексно передбачив не тільки ці зміни аналогічні вашим, а й ще багато різних речей. Тому хотів почути вашу думку як досвідченого чоловіка, що оті, закріплені за ініціативою правлячої більшості, обмеження, за якими територіальні виборчі комісії формуються за поданнями місцевої організації лише представленої партії поточного скликання політичних партій у Верховній Раді, лише ті місцеві, які зареєстровані за 365 днів. Ваше відношення до цього?  Дякую.

 

БІРЮК Л.В.  Дякую  вам колега.  Я своє відношення до  365 днів  сказав. І це думка не тільки  моя особиста, це думка фракції, яка сьогодні була підтверджена на засіданні. А те, що ви сказали, що там  є не просто якісь проріхи  у тому законі, є  такі речі, з якими не можна проводити вибори. Тому що  така річ, як привезення протоколів кандидатів у дільничні комісії, в ЦВК викличе просто, я не знаю… скільки це  має приїхати 15, 20 тисяч представників  з нотаріально завіреними протоколами, з нотаріально завіреними свідоцтвами про реєстрацію. Хто і коли  їх  буде розбирати у такий термін, який є?

Тому  я згоден з вами, треба працювати із законом. І я знаю, що  і ви, і так, як і наша  фракція, ми не підтримували вибори саме  31 жовтня, тому що ми  знали, що вони пройдуть, знаєте, це називається ………,  як би  знали, то взагалі  не поїхали б. Дякую  вам за запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Яворівський, фракція  „Блоку Юлії Тимошенко”.

 

10:16:39

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановний доповідачу,  ваша теза про  демократизацію виборчого процесу до місцевих рад є абсолютно прийнятна і  „Блок Юлії Тимошенко” буде  її підтримувати. Справді,   повинні брати участь всі політичні сегменти, які є. Але ви знаєте для  чого це робиться і чому так пізно кинулася Партія регіонів.  У зв'язку  із звичайно катастрофічним падінням довіри до них виборців, які за них  голосували. Це, звичайно,   і зданий Севастополь, а ціни на  газ ростуть буквально у півтора рази, а потім у двічі. Це, звичайно, і поведінка влади  із чорнобильцями, де повністю ігнорується закон, який діяв постійно в Україні, і  чорнобильців пускають  по судових різних інстанціях і тому подібне. Але ви знаєте, що є закон інший, який вони під приводом  цієї демократичної норми, яку ви внесли, вносять  безліч поправок, які погіршують  закон.  Як ви до цього ставитесь?

 

БІРЮК Л.В.   Дякую  за запитання. Ви знаєте,  якби була справа тільки у тих партіях, які не набрали  365 днів,  але, на жаль,  продаються партії, на жаль, чи вожді партій  продаються, які вже  мають і по  3, а може   і більше років.  Тому якраз цієї  нормою ми унеможливимо скупку партій і так далі, і так далі. Але я скажу вам особисто свою думку і звертаюсь до всіх колег депутатів. Не, з цим законом тяжко йти на вибори. Ми вже, на жаль, тільки маємо тут внести туди зміни і доповнення. Як можна більше наповнити цей закон змінами такими, які дадуть можливість провести нормально вибори. В іншому в усьому ми будемо мати масу проблем. І масу судових звернень. І знаючи, як сьогодні працює судова система, ми приблизно собі можемо скласти уяву про фініш цієї виборчої кампанії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Час вичерпаний. Будь ласка, сідайте. Запрошу до доповіді народного депутата України Яценюка Арсенія Петровича.

 

10:19:14

ЯЦЕНЮК А.П.

Шановна громадо! Шановні народні депутати України! 10 липня в цій парламентській залі проходило голосування Закону України про місцеві вибори. І на превеликий жаль, тоді не дослухались до того, що прийняття цього закону є ні що інше, як порушення прямих конституційних прав українців. Прямих конституційних прав обирати і бути обраним. Прямого конституційного права на те, що український народ є єдиним джерелом влади в Україні. Так, до влади можна прийти через підкуп, через залякування, через зміни до закону, через адміністративний ресурс. І навіть теоретично цю владу можна утримати певний період часу в такому форматі.

Але влада буде підтримана народом тільки тоді, коли ця влада робить для кожного окремо взятого громадянина те, що вона обіцяла, а не через перепони по виборчому закону. Не через відключення нових партій і нових політичних лідерів від участі у виборчому процесі. І не через позбавлення українських громадян права голосувати, права обирати і права бути обраним.

Поправки до закону, які мною вносяться, стосуються цілого ряду неконституційних норм, які прийняті парламентом 10 липня. В першу чергу мова йде про те, що прийнятий закон позбавляв партії, місцеві осередки яких зареєстровані  за 365 днів до моменту проведення виборів, права  на участі у виборчому процесі.

Що це означає? Це означає те, що, якщо партія розвивається, якщо вона створює осередок, якщо там з’являються гідні партійці,  і ці  партійці чомусь  не попали у правила гри, створені  сьогоднішньою коаліцією, то вони залишаються  за межами  виборчого процесу.

Друге. Щодо формування  комісій. Продовжується та тенденція,  яка була протягом президентської кампанії, коли підрахунок голосів  і право на участі у комісіях чомусь  наділяються тільки парламентські партії. З яких таких право і за які такі заслуги?

Саме тому  друга поправка передбачає     необхідність включення  до складу комісій представників всіх політичних партій, які ідуть на вибори, і які повинні захищати свій результат, і які  повинні захищати свого виборця.

Далі щодо компетенції місцевої вищестоящої комісії. Фактично даний закон ліквідовує судову гілку влади  у виборчому процесі, як таку, і наділяє неконституційними повноваженнями  територіальні виборчі комісії неконституційними повноваженнями щодо скасування рішень нижчестоящих  комісій і щодо усунення судової гілки влади  від остаточного прийняття рішення.   Це так само не що інше, як узурпування влади політичними партіями, які сьогодні представлені   в українському парламенті.

Наступне щодо порядку прийняття рішення такими комісіями. Хотів би нагадати, що за чинним неконституційним законом  комісія приймає рішення  простою більшістю голосів і (увага) від кількості присутніх. Тобто, якщо збереться три члена  комісії, то  теоретично цих три члена комісії можуть прийняти рішення, не дивлячись на те, що  комісія  складається з 18 членів. З  огляду на це абсолютно зрозуміло, що  основний елемент сучасних  виборів – це адміністративний тиск буде відігравати  найважливішу роль на  цих виборах.

Одне з найважливіших досягнень  кожної демократичної країни – це  вільні вибори. І такі вільні вибори повинні відбутися  в Україні всупереч намаганням коаліції  не  допустити якісно нові політичні сили  до  виборчого процесу.   Саме тому я наполягаю на прийнятті цих рішень. Саме тому вже сьогодні можна сказати, що це позачергове зібрання парламенту є перемогою, є першою перемогою за останні 8 місяців роботи нової влади. Борітеся і поборете. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу, шановні колеги, записатися на запитання. Ярослав Джоджик, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”.

 

10:23:33

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія. Шановний Арсен Петрович, Українська Народна Партія поділяє вашу стурбованість тими антидемократичними нормами, які присутні у сьогоднішньому Законі про вибори. Реально згідно цього закону у комісіях представники сьогоднішньої коаліції будуть мати 80-90 відсотків всіх членів цих комісій. Очевидно, не важко здогадатися, який буде результат цієї роботи. В той же час ми сьогодні бачимо різкий обвал рейтингу сьогоднішньої привладної коаліції. Прошу сказати, яка, на вашу думку, головна причина того, що представники коаліції хочуть ніби зробити більш демократичним цей закон, який реально не підлягає виправленню і демократизації. Дякую. 

 

ЯЦЕНЮК А.П. На моє переконання, одним з основних чинників, який змусив сьогодні коаліцію до того, щоб розглядати даний законопроект в стінах парламенту, є міжнародна реакція. Червона картка для будь-якої влади є тоді, коли вибори визнаються недемократичними західним світом. І в принципі чинна влада у тому випадку, якщо проведе місцеві вибори за чинним законом, точно отримає цю червону картку. А ця червона картка, це означає, що дипломатичні паспорти цих народних депутатів, які тут присутні, можна поставити у шухляду, тому що візи туди ставити не будуть. З огляду на це, перше і найважливіше, сподіваюсь на те, що прийшло розуміння, владу зубами   утримувати нема чого. Її треба утримувати тільки через діяння, через дії і через безпосередню роботу з своїми виборцями.

І друге. З моєю інформацією… до речі, в правлячої коаліції так  само, не у всіх місцевих осередках зареєстровані партійні організації.

І на останок скажу про  юридичну довідку. Тут є певна дискусія про те, що начебто за…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість  завершити відповідь.

 

ЯЦЕНЮК А.П.  Тут є дискусія юридична про начебто те, що відповідно до статті 11 Закону України „Про політичні партії” всі місцеві осередки повинні бути зареєстровані через 6 місяців після реєстрації відповідної партійної організації. То я хочу розвіяти цей міф  і сказати правду. А правда наступна. Рішення Конституційного Суду України від 16.10.2007 (можу його пред`явити), де чорним по білому  написано, що дана норма стосується того, що партія повинна зареєструвати протягом 6 місяців тільки в 14 адміністративно-територіальних округах свої осередки. Читайте закон і рішення Конституційного Суду, шановні колеги!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Матвієнко, фракція  „Наша Україна –  Народна самооборона”.

 

10:26:47

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор”, Блок „Наша Україна –  Народна самооборона”.

Арсеній Петрович, я в цілому розділяю вашу стурбованість і підтримую законопроект, який ви внесли. Він дійсно хоч якось впливає на послаблення адмінресурсу. Але мене цікавить, що ви прокоментували, мені здається, не зовсім демократичну норму статті 35 частина, де ви заперечуєте  можливість одночасного  балотування у списках по одномандатному і багатомандатному округах на відповідних рівнях. Мені видається, що цю норму варто було б зняти, оскільки вона дійсно є недемократичною. Як ви дивитесь на цю проблему? Прошу прокоментувати. Дякую. 

 

ЯЦЕНЮК А.П.  Я сподіваюся, що до другого читання цілий ряд норм цього закону буде врахований, і ми допрацюємо цю ситуацію.

Чим я мотивувався, коли приймав таке рішення? Я мотивувався тим, щоби ті партійці, які сьогодні мають високий авторитет, щоб вони не ховалися в списках, щоб вони йшли на мажоритарні округа, працювали безпосередньо з виборцями і доводили свою позицію і вигравали мажоритарний округ. Одначе, ще   раз підкреслюю, до другого читання я готовий допрацювати цей законопроект і прийняти рішення, яке буде враховувати позицію всіх колег. І щодо виборчої системи в цілому, мій закон пропонує провести місцеві вибори за змішаною системою, як останні, в цьому році. Наступні вибори повинні проводитися виключно за відкритими партійними списками. Така система виборів повинна бути запроваджена і для обрання депутатів парламенту, коли іде голосування за депутата, який закріплений до округу і представляє партію, і є у списку. Це завдання, яке необхідно вирішити при прийнятті Виборчого кодексу в найкоротші….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Алла Александровська, фракція комуністів.

 

10:28:45

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Отодвиньтесь, пожалуйста, чтобы я могла… Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.

Арсений Петрович, у меня к вам вот какой вопрос: демократия – это очень важная вещь, но демократия, смысл демократии – это власть должна работать от народа и, фактически, сама система власти должна быть такая, которую хочет народ.

По вашей логике если политическая партия не имеет местных осередків, которые не легализованы, значит, не работают, значит, людям неизвестны, значит, с людьми нет никаких контактов. Как же такая партия может претендовать на участие в выборах и говорить о демократии, если у этой партии не хватило ни организационного ресурса, ни людей, которые бы преступили к работе и работали с населением, выслушивая людей, решая их проблемы, обращаясь к власти, организуя этих людей, какую демократию вы предлагаете, если вы прячете свою партию от народа, от людей, люди ее не видят и не знают ее.

 

ЯЦЕНЮК А.П. Шановна колего депутат, якщо ви запитали мене про партію, яку я очолюю, то я вам із задоволенням дам цю інформацію. Партія розпочалася з громадського руху три роки тому, громадський рух під назвою „Фронт змін”. Сьогодні це політична партія, в якій зареєстровано сімсот сім місцевих організацій. Законопроект, за який ви проголосували, позбавив всіх цих організацій права участі у виборчому процесі. Тільки вісімнадцять з сімсот семи місцевих організацій за вашим законом з політичної партії „Фронт змін” могли приймати участь у  голосуванні.

І останнє щодо демократії. Я пригадую цю статтю Конституції «о направляющей и руководящей роли партии» - это в прошлом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Час завершений. Сідайте.

Будь ласка, запрошую до доповіді народного депутата України Єфремова Олександра Сергійовича.

 

10:30:58

ЄФРЕМОВ О.С.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! 31 жовтня цього року в Україні відбудуться вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Прийнятий Верховною Радою України  Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” запровадив проведення місцевих виборів на принципово новій законодавчій основі. Ви, як і я були свідками того, що прийняття цього закону було питанням не простого політичного компромісу політичних сил коаліції.

Отже, якщо б Верховна Рада не проголосувала, а Президент України не підписав би цей закон, то вже з 2 серпня поточного року почав би діяти старий Виборчий кодекс. Вчинені дії по його підготовці мало би не зворотний характер. Нагадаю, що старий виборчий закон дозволяв обирати до місцевих рад виключно за закритими партійними списками. Не секрет, що застосування пропорційної виборчої системи за закрити партійними списками в Україні себе не виправдала.  Стимулювала  політичну корупцію, купівлю, продаж місць в прохідній частині списку. Моніторинговий комітет „Пори”*** неодноразово звертав увагу на неприйнятність обраної моделі пропорційної виборчої системи в Україні. Тому перше, що ми зробили – змінили саму виборчу систему, і це головне.

25 серпня Президент провів зустріч із членами Ради коаліції „Стабільність та реформи”. Було ухвалення рішення про підтримку коаліції на ініціативу глави держави про необхідність внесення змін до Закону про місцеві вибори. Парламентська коаліція підтримала ініціативу Президента України стосовно внесення змін до Закону про місцеві вибори, а отже сьогодні на позачерговій сесії ми маємо можливість виправити деякі норми цього закону. Про що, власне, йдеться?

По-перше, проектом пропонується зняти обмеження щодо можливості участі у місцевих виборах місцевих організацій політичних партій, що утворені пізніше ніж за 365 днів до дня виборів, що надасть можливість усім місцевим організаціям політичних партій висувати своїх кандидатів. Після прийняття цієї норми будь-коли зареєстрований партійний осередок зможе висувати кандидатів у депутати. На сьогодні, мабуть, це буде справедливо. Але нагадую нашим опонентам, що за чинним законодавством України зареєстрована політична партія протягом 6 місяців з дня її реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію своїх місцевих організацій у більшості областей України, в містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим. Тому реєструвати партійні осередки не право, а обов’язок партії, обов’язок, для якого з 2001 року законом визначений строк 6 місяців. Отже, політичним партіям, які неухильно виконували усі вимоги законодавства, норма 365 днів не була перепоною участі їх партійних осередків у виборчих перегонах. Там, де закон політичною партією не виконаний, там партія не може розраховувати на підтримку громадян і результату голосування за партію, на мою думку, також не буде. Наше голосування за відміну норми 365 днів, як мені дається, гадається, партіям-метеликам не допоможе.

По-друге, пропонується змінити принцип формування складу територіальних  виборчих комісій.  Запропоновані зміни надають право  прийняти участь у формуванні складу територіальних виборчих комісій не лише  місцевим організаціям тих політичних партій, які представлені у Верховній Раді України  поточного скликання,  а всім місцевим організаціям усіх політичних партій.

По-третє,  пропонується внести ряд технічних та редакційних змін у закон, а саме:  проектом  Верховної Ради  зауваження Науково-експертного та Головного  юридичного управлінь Верховної Ради  України  виправлені  деякі  неузгодженості  статей  закону з  положенням Закон про    державний реєстр виборців; здійснено ряд редакційних правок  щодо приведення термінів закону до   єдиної термінології; внесено ряд змін, які покращать його практичне  застосування усіма суб’єктами виборчого процесу.

Наголошую, що питання законності, відкритості та прозорості проведення виборчої кампанії до місцевих рад є  одним з найголовніших пріоритетів Президента України. Для нас є важливим не знизити планку демократичних  стандартів, яка була продемонстрована під час останніх  виборів Президента України  та високо оцінена міжнародною спільнотою.

Віктор Янукович та Партія регіонів у своїх  передвиборних програмах взяли на   себе зобов’язання  забезпечити незворотність демократичних  перетворень та максимально наблизити основні політичні інститути до європейських стандартів.  Запевняю вас, ми  робимо все можливе   для цього. Вважаю, що всі політичні сили, які не лише на словах  і прокламаціях стоять на   шляху  незворотності демократичних перетворень у нашій державі,  обов’язково сьогодні підтримують цей проект закону. Дякую  за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги,  прошу записатися на запитання до  Олександра Сергійовича Єфремова. Прошу прізвища народних депутатів вивести  на інформаційне табло.

Ярослав  Кендзьор, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”.

 

10:36:58

КЕНДЗЬОР Я.М.

Ярослав Кендзьор, депутатська група „За Україну!”. Олександре  Сергійовичу, дуже цікава, так би мовити, історія із Законом про місцеві  вибори.  27 липня  Президент підписав цей закон. Заднім числом ви враз, як вас осінило  і фракцію Президента, що в законі є, є недоліки, про які 12 годин представники опозиції доказували вам на цій же трибуні, що абсолютне безглуздя – забороняти молодим партіям і інші моменти, і формування комісій в такий спосіб. Що ж це таке? Оцю недоумкуватість, вибачайте, бо інакше не можу назвати. І фракції, і шановного Президента. Що осинило? Яка ж істинна причина того, що ви сьогодні самі ініціюєте зміни? Дякую.

 

ЄФРЕМОВ О.С. Спасибо за толерантность и саму культуру в постановке вопроса. Но я хотел бы ответить, что мы не только тогда увидели, а сегодня вдруг прозрели. Если вы помните процесс продвижения данного законопроекта, то в том числе и с моей подачи вносились соответствующие предложения по голосованию за данную норму и данные нормы. Но в зале голосуется консенсусным большинством, вы знаете. Для того, чтобы получить данное решение, необходимо было найти количество депутатов, которые бы его поддержали.

Со своей стороны вы сделали определенные демарши и просто оставили несколько человек в зале, голосовать не собирались. Поэтому норму провести было практически невозможно. Когда в процессе последующей работы, в том числе и с участием Президента, в рамках коалиции, а также депутатов, которые поддерживают сегодня демократическое развитие в государстве, мы нашли соответствующую поддержку и достаточное количество голосов, сегодня этот документ выносится на ваше обсуждение в зале. И я буду предельно рад со своей стороны, если ваша фракция в полном объеме поддержит данный проект постановления.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Подгорний, фракція БЮТ.

 

10:39:13

ПОДГОРНИЙ С.П.

Подгорний, Всеукраїнське об’єднання „Батьківщина”. Уважаемый Александр Сергеевич! Вас законопроект называется: „Щодо забезпечення прозорості та демократичності місцевих виборів”. А тепер подивимось буквально вторую поправку вашего законопроекта. Вона стосується статті 13 „Публічність і відкритість виборчого процесу”. И в этой поправочке вы убираете норму, яка забезпечує можливість для ознайомлення виборців з передвиборними програмами кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільських, селищних, міських голів. Це означає, що під час виборів ні на одній дільниці виборча комісія не буде сприяти тому, щоб виборці  дійсно знали, з якими програмами ідуть ті чи інші кандидати. Це перше.

І друге.  Я ви думаєте, чи фізично  можливо, щоб 20 тисяч осіб  протягом чотирьох-трьох днів здали в ЦВК подання щодо формування  територіальних виборчих комісій? 

 

ЄФРЕМОВ О.С. Вы знаете, мне кажется можлыво, что касается ответа на ваш вопрос. Если  политические  партии и те кандидаты,  которые их представляют, действительно работают не  эпизодически, а постоянно, то у них достаточно структурированная система для того, чтобы  вложиться в те нормы, которые выписаны законопроектом, а не затягивать выборную кампанию в Украине  на вечность, переходя из одной во вторую, трача при этом государственные, а точнее  деньги людей. Это первое.

Что касается второго вопроса. Там, где депутат хочет достучаться   или кандидат в депутаты достучаться  до своего избирателя, он достучится  и через программы, которые будут опубликованы в соответствующих средствах массовой информации и через личные встречи.

Если вы хотите  выборы проводить опосредовательно,  только вывести где-то свои  предвыборные программы, рассчитываете на то, что   люди  вас поддержат, то я в этом сомневаюсь. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Заєць передає передає право на запитання Ярославу Джоджику. Будь ласка, мікрофон Джоджика.

 

10:41:28

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія.

Шановний Олександр Сергійович,  нещодавно вся  країна була свідком того, як під гаслом підтримки   українського виробника  Партія регіонів подала Податковий кодекс, від якого вжахнулася вся країна.   Партія регіонів прийшла до влади, обіцяючи  стабільність у державі. Цю стабільність у її виконанні ми бачимо шляхом підняття цін на газ і збільшення пенсійного віку. Сьогодні ви знову говорите про демократизацію виборчого процесу, але реально по цьому закону 80-90 відсотків   членів всіх комісій будуть представляти сьогоднішню коаліцію.  Чи не  вважаєте ви що все це свідчить  про те, що говорити одне, а робити інше протилежне стає фірмовим стилем Партії регіонів  і сьогоднішньої коаліції. Дякую. 

 

ЄФРЕМОВ О.С. Нет, я так не считаю. Я считаю, что фирменным стилем  представителей БЮТ является передергивание фактов, чем они занимаются на протяжение всего последнего времени.  Это первое.

Что касается конкретных вопросов. По украинской национальной я не хочу уточнять какой партии.

Что касается конкретных вопросов, которые вы задали. По поводу Налогового кодекса, мы в последнее время очень много рассуждаем о новых лицах. Насколько я понимаю, одно из новых лиц было… стояло во главе того кодекса, который в первом варианте мы с вами рассматривали. И в том числе по решению  фракции Партии регионов… вообще по решению политсовета Партии регионов мы категорически не  согласились с этим кодексом, отправив его на второе чтение и на серьезнейшую переработку, и пригласили всех буквально в нашей стране, опубликовав публично этот документ, принять участие в его обсуждении. Поэтому  я не знаю кто и чем занимается, но мы  открыты и все свои обязанности, которые  перед народом давали, до сегодняшнего дня выполняем. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.  Час вичерпаний.  Сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, до доповіді запрошую народного депутата України Кармазіна Юрій Анатолійовича. Щодо проекту закону за реєстраційним номером 7043-2.

 

10:44:07

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни, „Наша Україна –  Народна самооборона”.

Шановні народні депутати! Шановні громадяни України! 10 липня ви були свідками того, як жодна пропозиція (підкреслюю, жодна пропозиція!) – принципова, не принципова – не враховувалася чинною коаліцією. Просто відкидалася. Робили вигляд, що опозиції не існує. Знущалися над опозицією під час прийняття закону, не роблячи ні перерв, нічого, порушуючи Регламент, закони і Конституцію. Зараз, плачучи про гроші, Олександр Сергійович, ви сказали, коштів багато. Ви подали зараз поправки на 143-х сторінках, на 1434-х сторінках. На жаль, це той випадок, коли словами вождя: кількість не перейшла в якість, 143 сторінки залишилися 143-ма сторінками. Через це я хочу нагадати вам, що статтею 5 Конституції України встановлено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ і саме народ здійснює владу безпосередньо через органи державної влади і органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати цей лад належить виключно народові і не може бути узурповане державою і органами, або посадовими особами і в тому числі Президентами. Таким чином, Верховна Рада має забезпечити представникам народу можливість реалізувати їхні права, в тому числі через запровадження відкритих списків, коли саме виборці, а не керівники партій будуть визначати, хто саме, в якій черговості буде мати можливість бути обраним до органів влади, втому числі і місцевого самоврядування.

Я наголошую, що мій законопроект направлений саме на це і через це ми записали, що після голосу… в процесі голосування, це стаття 69, після… виборець у трафаретах проти слів „зі списку обраний місцевої організації партії підтримає кандидата” номер такого-то має право проставити номер кандидата. Це є в багатьох цивілізованих країнах світу, в більшості, вірніше. Чому ми цього не робимо? Чому ми кажемо, що пять років хай народ помучиться, а потім ми це зробимо?

Я хочу, щоб наші люди мали гарантовані Конституцією права вже зараз. Я погоджуюсь з висловленими пропозиціями, з шановними колегами Яценюком і Бірюком, коли мова йшла про первинні організації партій у районах міст, містах, які входять до складу районів, областей, які повинні отримати право висувати кандидатів у депутати. Необхідно більш чітке визначення виключно кола осіб, які не мають права приймати участь у виборах до органів місцевого самоврядування, як ті, хто голосують, є членами виборчих комісій, що балотуються на певні посади, визначивши, що такими можуть бути дієздатні громадяни України, які не переувають у громадянстві, або підданстві іншої держави, або отримали дозвіл іншої держави на постійне проживання на її території чи оформили документи на виїзд на постійне проживання за межі України. Потребує уточнення і розяснення обовязок органів, які приймають участь у виборчому процесі, прискорювати інформування учасників виборчого процесу і суспільства вцілому і в першу чергу через веб-сайти, щоб зменшувати витрати на його проведення. Пропонується також ліквідувати закріплені в законі за ініціативою фракції правлячої більшості дискримінаційні обмеження, це саме які, за якими територіальні комісії формуються за поданнями місцевих організацій, лише представлених у Верховній Раді України поточного скликання політичних партій. Лише ті місцеві організації партій, які зареєстровані не пізніше як за 365 днів до дня виборів, мають право висувати кандидатів на місцевих виборах. Це і те обмеження, що висунення кандидатур мерів від партій, заганяння їх під партії коаліції є дикунством на фоні подальшого зубожіння людей і пошуку політичних ворогів. Соромно дивитися, коли поважні мери після розмови відповідної, проведеної представниками Служби безпеки, МВС, прокуратури, які просто заявляють, що ви, панове мери, не зможете працювати, якщо ви не будете від партії коаліції, а точніше від однієї партії, від Партії регіонів, то ви непотрібні. Цю норму треба прибирати, це дикунська норма. Вона не консолідує з суспільством міст, вона навпаки розколює його. Тому це треба прибрати з цього закону. Для забезпечення можливості захисту конституційних прав громадян України і проведення місцевих виборів в умовах, дійсно, демократичних і прозорих у моєму проекті пропонується: формувати територіальні виборчі комісії за поданням зареєстрованих …… порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевих організацій політичної партії, депутатська фракція якої була створена за результатами виборів до Верховної Ради поточного скликання, політичної партії, що входить до виборчого блоку, депутатська фракція якого була створена за результатами виборів, усіх інших, ніж указаних в пункті 1.2 цієї частини політичних партій, що мають намір висувати кандидатів на відповідних місцевих виборах, за виключенням тих, що на день цього подання були зареєстровані більш ніж 10 років назад і протягом цього часу не висували своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України. Я прямо пропоную внести зміни до Прикінцевих і Перехідних положеннях, де зобов’язати Міністерство юстиції України в тижневий строк після опублікування цього закону на виконання вимоги статті 24 Закону Про політичні партії в Україні звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційних свідоцтв політичних партій, які не висували своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом 10 років з дня їхньої реєстрації. От тоді і припиниться розмова про те, чи 140 чи 150 політичних партій існує в Україні. Їх переважна більшість мають бути ліквідовані оцим саме законом і у демократичний абсолютно спосіб.

Також пропоную, щоби кандидатури від суб’єктів зазначених в цій статті включалися до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної територіальної виборчої комісії не пізніше як на другий день після дня виборів.

Шановні народні депутати,  потребує осмислення і поняття про загальне виборче право, яке передбачене у нас статтею 3 нашого закону. Мають бути внесені зміни, що право голосу на виборах депутатів мають право дієздатні громадяни України, які не перебувають у громадянстві іншої держави, або отримали дозвіл іншої держави на постійне проживання на її території чи оформили документи на виїзд на постійне проживання за межі України. Також зміни мають бути відповідні кореспондуватися і право бути обраним, -  це зміни до статті 9 цього закону, де також має право бути обраним громадянин, який не перебуває в громадянстві підданстві іншої держави або отримав дозвіл іншої держави на постійне проживання на її території чи оформив документи на виїзд на постійне проживання за межі України, та якому на день голосування виповнилося 18 років. Аналіз, який ми маємо дозволяє сказати, що таких сьогодні людей з подвійними громадянствами надзвичайно багато, надзвичайно багато в різних прикордонних регіонах. Я не хочу сьогодні загострювати увагу на  цій конкретиці, бо вона не має відношення безпосередньо зараз, вона має бути тільки врахована нами також. Також мною вносяться зміни до статті 19, де передбачається, що голова, заступник та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних суб’єктів подання місцевих організацій партій, щоб не було ніякої узурпації однієї партії. Це має бути чітко передбачено, що це має бути і представлені у Верховній Раді, і не представлені у Верховній Раді самостійними фракціями або фракції у блоці із іншими партіями.

Також я вважаю, що ми з вами маємо надзвичайно серйозно попрацювати над іншими моментами про демократичність чи недемократичність, чого було сьогодні сказано.

Я звертаюся з цієї високої трибуни до Президента України, до керівників правоохоронних органів. Перше, в першому наближенні підготовка до місцевих виборів показує про те, що в виборчій кампанії застосовані можливості правоохоронних органів. Я вас закликаю, не робіть цього! Дайте команду Службі безпеки, МВС, прокуратурі і податковій займатися виключно своїми прямими обов’язками, не втручатися в формування списків, формування мерів, встановлення прослуховування в політичних партіях і всього іншого, чим ви сьогодні займаєтесь, що підтверджено вже в Криму, в інших місцях. Через це я закликаю до злагоди і до об’єднання заради майбутнього України. дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги,  будь ласка,  на  запитання запишіться до доповідача. Прошу прізвища народних депутатів.  Юрій Прокопчук, фракція БЮТ,

 

10:54:28

ПРОКОПЧУК Ю.В.

Юрій Прокорпчук, партія „Батьківщина” Блоку Юлії Тимошенко, Рівненщина. Шановний Юрій Анатолійович,   безперечно, мабуть, і ваш  законопроект  він був спрямований на те, щоб  врегулювати такі питання, як кількість і чисельність партій, які сьогодні, на превеликий  жаль,  іноді називаються проектами – проекти під вибори,  під місцеві, під Верховну Раду. Потім  ці проекти розлітаються і ніхто за них і не згадує. Тому що є поняття партія – це  стала система, яка має свій історичний, політичний шлях, шлях  боротьби, участь в соціальних і політичних  суспільних процесах і таке інше.

Але якщо візьмемо сьогодні  більше   180 партій, і кожен, наприклад, має представників  два, то це буде  більше ніж середньостатистична  дільниця на селі, тобто все село буде членами  комісій. Чи забезпечить це об’єктивність, чи  забезпечить це фактично можливість  забезпечення у тому  числі  місцями, на яких мають працювати? І чи буде це, дійсно, той підрахунок, який  має бути об’єктивним? Якщо зараз іти шляхом повністю вилучення…

 

КАРМАЗІН Ю.А.  Шановний Юрій Володимирович, на превеликий жаль,  у вас, очевидно, не було повної можливості ознайомитися із  моїми пропозиціями.  А у мене не було, очевидно, можливості повністю їх всі зараз донести до вас, тому що повністю  передати все, що викладено мною на цих сторінках, не  зміг довести до вашого відома.

Мова іде про  те, що кількість членів комісії має бути 15. І  я говорю  про  жеребкування. І я говорив про те, що коли говориться про… і ставилось під час обговорення  ще  у липні питання про участь політичних партій і якесь обмеження, і вирішили, що  365 днів, якщо незареєстровані. То питання, очевидно,  не в реєстрації, а питання  у  тому, чи виконують ці партії те, що передбачено законом.  А партії створюються для того, щоб приймати участь  у виборах.  Якщо  вони не приймали участь у виборах  Президента  або   довиборах народних депутатів України, то, очевидно, такі партії на протязі 10 років не мають права на існування, згідно з законом. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Стойко, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”.

 

10:56:52

СТОЙКО І.М.

Дякую, дякую. Іван Стойко. Депутатська група „За Україну!” Шановний пане Юрію! Справді, не було можливості познайомитись детально. Але з того, що я послухав, дійсно, те, що вас турбує в вашому законопроекті, в законопроекті Арсенія Яценюка, дійсно, важливо для України. Тому що вибори повинні бути демократичні, а не ширмою, як це нам пропонують.

І я хочу сказати, що на сьогоднішній день те, що запропоновано нам, це не є шлях до демократії. Тому що ТВК будуть під контролем центру. Будь-кого з кандидатів можна буде зняти, за законопроектом Єфремова. Голів міських рад, кандидатів, вірніше, заганяють дійсно в одну-єдину партію, яка сьогодні є керуючою. І чи не видається вам, що це є димова завіса, зміни до закону. Що нібито пускають партії на вибори і кидають кістку, а насправді залишаючи закон за ... . Не важливо, як будуть голосувати, важливо…

 

КАРМАЗІН Ю.А. Дякую. Шановний колего пане Іване! Я хочу вам сказати, що ви абсолютно праві, починаючи з кінця, що прибільшена роль ЦВК на місцевих виборах є абсолютно невиправдана. Раз.

Друге. Вона є просто безглуздою з огляду на те, що неможливо забезпечити те, що відбувається. І є можливість сильного впливу і посилення тиску на демократичні сили. Саме для того, щоб зробити, демократично запрацювати заставити норму Конституції про прямі і безпосередні вибори, мною запроваджується інститут відкритих списків. Коли саме виборець визначає, яке буде ваше місце. Якщо партія визначила, що ви 105-тий, а виборець поставив вас на перше місце, це значить, і більше таких виборців знайшлося, це значить, що ви проходите, - і вас обирає виборець. Тобто в складі вашої політичної сили. Точно так же в складі інших політичних сил.

Цей проект направлений на демократизацію. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій  Матвієнко, „Наша Україна – Народна самооборона” .

 

10:59:18

МАТВІЄНКО А.С.

Українська  республіканська партія „Собор”, Блок „Наша Україна – Народна самооборона”.

Пане Юрію, я  підтримую вашу стурбованість, знаючи  вас як людину, яка завжди   аналізує будь-який законопроект  на предмет відповідності Конституції. Хотів би  сказати, скільки ви нарахували  похапцем у прийнятому законі порушень Конституції. І перше.

І друге.   Я хотів би, щоб ви прокоментували одне з таких порушень. Ми місцеве самоврядування будуємо  з базового рівня, а район і область  є рівнем місцевого самоврядування  спільних інтересів територіальних громад. Ми в цьому законі, який прийнятий, бачимо вертикаль нової влади – це територіальні комісії, коли вища територіальна комісія  підпорядковує собі нижчі – це  абсурд, якого ще ніхто не бачив, але, на превеликий жаль, це також одна із   норм грубого порушення     Конституції.

Я  хотів би, щоб ви прокоментували  на загал у тому числі і цю дикунську норму. Дякую.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Спасибі вам, шановний Анатолій Сергійович. Я знаю, що ви надзвичайно добре знаєте законодавство про місцеві вибори і, скажем так,  зарубіжну практику, практику цивілізованих  країн. 

Те, що сьогодні пропонується,  коли навіть будуть підпорядковані  виборчі комісії – це абсолютно алогічно, антиконституційно. Якщо ви хочете знати скільки я бачу зараз порушень, то таких серйозних порушень я нарахував 12, 12 серйозних   порушень  Конституції, якби не був кумівський Конституційний Суд, цей закон  мав бути просто визнаний  неконституційним.

Через це я і пропоную зараз  і залучаюся до комплексного  реформування цього закону. І я закликаю колегу Єфремова, колегу  Чечетова, інших колег, давайте  ми залучимось і до тих пропозицій, які ви дали,   і до тих, які зараз прозвучали, які  ще дадуть народні депутати, бо  цей закон  зроблений похапцем, зроблений на те, щоб …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, Юрію Анатолійовичу, час вичерпано.

Від комітету запрошую до виступу члена Комітету з питань  державного будівництва та місцевого самоврядування Касянюка Олександра Ростиславовича.

 

11:01:51

КАСЯНЮК О.Р.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! Комітет з державного будівництва та місцевого самоврядування розглянув на своєму засіданні 30 серпня поточного року проекти Закону України про внесення змін до Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” ( реєстраційні номера: 7043-1, поданий народним депутатом України Єфремовим, 7043, поданий народним депутатом України Яценюком, 7040, поданий народним депутатом України Бірюков). Законопроект, який подав Юрій Кармазін, 7043-2 комітетом не розглядався, його в комітеті не було.

Перш за все, хочу зупинитися на законопроекті 7043-1, поданий народним депутатом України Єфремовим. Законопроект за визначенням субєкта права законодавчої ініціативи спрямований на забезпечення прозорості та демократичності місцевих виборів. З метою проведення чинного законодавства у відповідність із демократичними міжнародними стандартами у законопроекті пропонується: перше – зняти обмеження щодо можливості участі у місцевих виборах місцевих організацій політичних партій, зареєстрованих пізніше, ніж за 365 днів до дня виборів, та надати можливість усім місцевим організаціям політичних партій висувати своїх кандидатів, друге – доповнити склад територіальних виборчих комісій за рахунок 3 представників, визначених шляхом жеребкування з числа кандидатів від місцевих організацій усіх політичних партій, а не лише представлених у Верховній Раді України поточного скликання. Таким чином до складу територіальних виборчих комісій входитимуть 15 осіб від місцевих організацій політичних партій, представлених у парламенті, а також 3 особи з числа кандидатур, поданих місцевими організаціями всіх політичних партій. Третє – внести до закону необхідні зміни технічного характеру. Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у висновку від 27 серпня 2010 року погоджується з необхідністю комплексного вдосконалення положень чинного закону, який містить недоліки як змістовного, так і техніко-юридичного плану. При цьому більшість пропозицій народного депутата України Олександра Єфремова отримала схвальну оцінку, а загалом законопроект пропонується прийняти за основу з урахуванням висловлених зауважень. Комітет констатує, що законопроект з реєстраційним номером 7043-1 дійсно носить комплексний характер і спрямований на покращання якості всього масиву нормативно-правового матеріалу, що регулюють більшість аспектів підготовки і проведення місцевих виборів. Тією чи іншою мірою внесені зміни торкаються змісту 55 статей з 91 статті, що налічує закон, а  також його прикінцевих та перехідних положень.

Заслухавши інформацію підкомітету.. комітету, з`ясувавши   позицію народних депутатів України, членів комітету, запрошених на засідання осіб, врахувавши висновок Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України та обговоривши питання, комітет ухвалив  рекомендувати Верховній Раді України  відповідно до пункту 1 частини 1 статті 114 Регламенту Верховної Ради України, проекту Закону України „Про  вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (реєстраційний номер 7043-1), поданий народним депутатом України Олександром Єфремовим та за наслідками розгляду в першому читанні прийняти його за основу, доручивши Комітету Верховної Ради України  з питань державного будівництва та місцевого самоврядування доопрацювати зазначений  законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій суб`єктів права законодавчої ініціативи, скоротивши строки подання  та розгляду таких зауважень і пропозицій наполовину та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Що стосується законопроектів (реєстраційний номер 7043, поданого народним депутатом України Арсенієм Яценюком та 7040, поданого народним депутатом України Бірюков), то комітет  прийняв рішення за наслідками розгляду у першому читанні ці законопроекти відхилити.

Дякую за увагу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, на запитання запишіться до представника комітету.  Юрій Кармазін, мікрофон, будь ласка.

 

11:06:42

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни.

Шановний представнику комітету, я хотів би вас спитати, чи в комітеті не побачили вини комітету з приводу того, що такі масові порушення Конституції є в чинному законі і що вони і надалі залишаються бути. Тому що контроль комісій одних над іншими звезення всього до Центральної виборчої комісії і так далі, це нечувано, ніколи в історії України такого маразму не було. Таких витрат коштів, які мають бути також ніколи не було. І якщо вже реформувати законодавство, то чи не вважаєте ви, що треба прийти до виконання норми Конституції про відкриті політичні списки політичних партій? Тобто, щоб громадянин своїм голосом говорив, що він  підтримає соту кандидатуру і таким чином ця сота пересувалася  в своєму розвитку далі. Як ви думаєте працювати далі над цим законопроектом? Чи…

 

КАСЯНЮК О.Р. Дякую за запитання. Я вважаю так і рішення комітету було прийнято дуже зважено  і порушень Конституції України ні в законопроекті, який розглядався ще в липні місяці, ні сьогодні не існує. От тому я вважаю, що ваш погляд трошки упереджено відноситься до цього законопроекту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ольга Боднар, фракція БЮТ.

 

11:08:27

БОДНАР О.Б.

Дякую. Партія „Батьківщина”, "Блок  Юлії Тимошенко". Ольга Боднар.

Шановний колега, я хочу уточнити, ви сказали від нашого комітету, що ми відхиляємо проект Яценюка і Бірюка, це не зовсім вірно. Ми говорили про те, що враховуємо ті норми, які є, знаходяться в цьому, в цих законопроектах в разі прийняття в першому читанні законопроекту Єфремова. Але ви сьогодні знаходилися на засіданні комітету і ви чули представника Центральної виборчої комісії, яка сказала, що Центральна виборча комісія не справиться з тими термінами, які вкладені цим законопроектом, тому що, збільшуючи кількість субєктів виборчого процесу, які мають право брати участь, а також враховуючи процедуру, подання документів на реєстрації в Центральну виборчу комісію так вийде, що десь за день, ну, понад 10 тисяч субєктів треба буде опрацювати правниками Центральної виборчої комісії, яким...

 

КАСЯНЮК О.Р.Шановна колега, якщо не помиляюся, на засіданні комітету...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну хвилиночку, я перепрошую, дайте можливість завершити питання Боднар. Будь ласка, мікрофон, а потім вже дасте відповідь.

 

11:09:46

БОДНАР О.Б.

Дякую, дякую. Яким чином взагалі ви збираєтесь проводити ці вибори, чи взагалі їх мета така зірвати виборчий процес? Дякую.

 

КАСЯНЮК О.Р. Шановна колега, якщо не помиляюсь, на засіданні комітету ви дали пропозицію: або приймати закони, або їх відхиляти. Тому на комітеті було поставлено тільки два питання: хто за те, щоб прийняти законопроекти, або їх відхилити. Тому законопроект Олександра Сергійовича набрав більшість, остальні законопроекти більшості не набрали.

Те, що стосується роботи Центральної виборчої комісії, то я вам хочу сказати, що ті партії, які сьогодні представлені у Верховній Раді мають своїх представників у Центральній виборчій комісії. Ми за своїх представників в Центральній виборчій комісії гарантуємо, що вони будуть працювати злагоджено і так як треба, і вчасно приймати рішення Центральної виборчої комісії. Від вас тільки залежить, як будуть працювати ваші представники Центральної виборчої комісії. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, час на запитання вичерпаний. Олександре Ростиславовичу, сідайте, будь ласка. Дякую.

Тепер переходимо до обговорення цього питання. Прошу записатися від фракцій на виступи, від фракцій. Тобто 15 хвилин від фракцій, а потім – 30 хвилин від безпосередньо народних депутатів на виступи. Так, від фракцій записалися. Тепер прошу записатися від, записатися народних депутатів.

Будь-ласка, колеги, записуємось.

 

11:11:54

ЧЕЧЕТОВ М.В.

          Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги, мы летом приняли Закон о выборах в местные органы власти. Он был направлен на то, чтобы после 31 числа была избрана демократичная дееспособная и, самое главное, ответственная власть.

Самое худшее качество власти на любом уровне – это когда власть безответственна. И с этой целью вносилась норма, которая позволяла участвовать в выборах партиям, которые зарегистрированы как минимум год. Чтобы избиратели на уровне регионов разобрались, что эти партии делали на данной территории, как они участвовали в решении злободневных вопросов, волнующих избирателей данной территории.

Но, с другой стороны, прозвучала критика со стороны политических оппонентов, общественности, были критические замечания международных экспертов. А, на мой взгляд, сила, демократичность власти состоит в том, когда власть умеет прислушаться, умеет услышать замечания и критику и иногда подкорректировать свои решения. В данной ситуации мы понимаем, оттого, насколько демократично пройдут выборы, от того, насколько они будут признаны международной общественностью, зависит имидж и репутация страны. Ведь почему резко поднялась репутация страны и имидж страны? Да потому что прошли выборы президента, которые признал весь мир. Полностью легитимность избрания Януковича президентом признал весь мир. Это открыло столицы европейских государств. Аплодирует мир выступлению Януковича в Вашингтоне. Установились отношения с Россией. Сегодня он уехал в Германию и прочее, прочее, прочее …

Поэтому для того, чтобы укрепить имидж и в дальнейшем, нужно сделать так, чтоб мировая общественность признала эти выборы то же самое демократичными и свободными как были президентские. И в данной ситуации мы пошли на коррекцию принципиального положения, которым даем возможность участвовать политическим партиям в выборах, зарегистрированным менее года. Конечно, это теперь накладывает большую ответственность на избирателей, поскольку им нужно будет разобраться в кратчайшие сроки, а кого ж они избирают, что это партии будут делать, смогут ли они сделать? Время, как говорят шахматисты, на флажке. И чтобы не получилось потом,  что после  выборов опять будут хвататься за голову, а кого ж мы  избрали. Но я думаю, верю в мудрость народа, что люди  разберутся и проголосуют за те политические партии, которые смогут   по серьезному  решать проблемы регионов.

Ну  и с другой стороны, конечно,  мы расширяем численность территориальных избирательных комиссий и дадим возможность ввести туда   представителей тех политических партий, которые   не имеют фракционного   представительства. И тем самым будет максимально обеспечена  объективность процедуры подсчета голосов  непосредственно уже после выборов. И я  надеюсь, что  законопроект Ефремова, на мой взгляд, не умаляя  достоинств  других  законопроектов,  это  лучший законопроект, его нужно проголосовать, поскольку он по сути дела аккумулирует  те   замечания, которые были высказаны общественностью, которые нужно учесть в законе, чтобы выборы прошли максимально демократично, честно, объективно и чтобы мир признал эти выборы…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка,  Ольга Боднар, „Блок Тимошенко”, за нею – Зарубінський.

 

11:15:22

БОДНАР О.Б.

Дякую. Шановні колеги,  шановний головуючий! Ольга Боднар, партія „Батьківщина”, "Блок Юлії Тимошенко".  Хочу зразу сказати, що сьогодні   ми бачимо не те, що влада виправляє  свої помилки, а те, що влада могла б уже скласти свій іспит на   2 і попроситися залишитися  поза виборчим процесом  взагалі. 

Що ми  на сьогодні маємо? Ми маємо  на сьогодні    4 законопроекти, 3 з яких кричуще… автори яких кричуще намагалися  ще  у липні  місяці пояснити, що не можна приймати такий закон, який  сьогодні є щодо місцевих виборів.  Мій виступ   буде полягати на тому, що чи  є взагалі якась причина приймати 7043-3.1?????  пана Єфремова? Я не бачу в ньому не забезпечення прозорості, не демократичності місцевих виборів.  Шановні колеги,  якщо ми говоримо про те, що звужується перелік осіб, які матимуть право брати участь, і це є демократично, то я можу сказати, що  в жодній  європейській країні нас  не зрозуміють. На сьогодні  у нас існує закон   про реєстр виборців, який передбачає, що участь в виборах передбачається за виборчою адресою, а не за місцем реєстрації. Хочу нагадати, що ценз осідлості уже відмінено у нас нашою Конституцією 1996 року. Я не можу зрозуміти, чому автор до сих пір не звернув таку увагу, про яку суспільство кричало йому і його владі, що немає самовисуванців в мери міст. Це чомусь теж не враховано в даному законопроекті. Натомість відбувається побудова субординації вертикалі влади. Тепер верхня рада буде керувати нижньою радою навіть по кількості її членів. Я вважаю, що ми повертаємося до найгірших сталінських часів в даному питанні.

Я не можу зрозуміти, в чому полягає прозорість і демократичність цього законопроекту, який говорить про те, що вибори на спеціальних дільницях будуть відбуватися, але однак при цьому норма щодо обов’язковості повідомлення ДВК, спецдільниці до ДВК про те, що виборець буде голосувати на спецдільниці, не буде. Для чого це робиться? Для прозорості? Я думаю, що для кількості. І для того, щоб можна було ще де-небудь побігти на тих милицях і проголосувати.

Я не можу зрозуміти, чому автор, якщо він хоче демократичності і прозорості виборів, не звернув увагу на рекомендації Ради Європи та ОБСЄ і не вилучив можливість проведення місцевих виборів разом з референдумом, наприклад? Або не звернув увагу на те, що неодноразово звертали увагу знову ж ПАРЕ та ОБСЄ, що треба вилучити норму, яка передбачає можливість голосування проти всіх, тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте будь ласка.

 

БОДНАР О.Б. Тому, що таке голосування взагалі не відповідає природі конституційного права громадян формувати представницькі органи місцевої влади.

Шановні колеги! Фракція не буде голосувати за цей законопроект. В першому читанні ми пропонуємо підтримати законопроект 7040 нашого колеги Бірюка. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам також. Олег Зарубінський, будь ласка. Наступним буде виступати Ярослав Кендзьор. В’ячеслав Кириленко.

 

11:19:04

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую, Володимире Михайловичу.

Олег Зарубінський, Народна партія.

Шановні колеги, очевидно, ніхто не може заперечити у цій залі те, що  не було жодного закону в України виборчого, який би   сприймався  всіма на 100 відсотків  з задоволенням, тим більше із захопленням. Очевидно, це є   реалії українські, реалії  українські політичні.  І тому очевидно, що  оптимальний  варіант, коли закон буде комплексний, коли це буде кодекс, і він буде діяти, як  мінімум 10-15 років. Це може тоді бути дійсно  точкою компромісу.

У даному випадку, щоб ми не прийняли, все рівно буде  критика, все  рівно будуть незадоволені. Ще раз хочу  сказати, це є українські реалії.

Але я взяв слово не для цього. Я   хочу присвятити свій маленький виступ і, шановні журналісти, хочу до вас  звернутися з одного тільки приводу, бо навколо  нього стільки маніпуляцій чи з поверхового знання  законодавства, чи із свідомих, що важко розібратися. Мова йде про  одну норму – про    славнозвісні 365 днів необхідні місцевій організації  бути зареєстрованими, щоб  висувати своїх кандидатів.

У мене    у руках Закон „Про політичні парті  в Україні”, він ще 2001 року. Тут є така норма: „Політична партія  протягом  шести місяців з дня реєстрації  забезпечує утворення  та реєстрацію у порядку, встановленому  цим законом, своїх обласних, міських, районних організацій у  більшості областей  України, містах Києві, Севастополі та Автономній Республіці Крим.

Дійсно, сьогодні дехто згадував рішення  Конституційного Суду 2007 року, який визначає, що   неконституційним є сентенція про обов’язкове утворення  та реєстрацію у містах, областях і районах. Абсолютно логічно. Хто може заставити, примусити  політичну партію створити  організацію в районі, селищі, в місті, якщо вона цього не хоче зробити. Але у такому разі, очевидно,  вона має обмежені можливості  для того, щоб висувати кандидатів, якщо це кандидатів в районну раду   з району, а не гонці з Києва, з київського офісу за рахунок вождя. Ви ж це прекрасно  маєте розуміти.

Другий момент. У цьому  Законі не скасовано „Про політичні партії  України”   стаття 24: „Анулювання  реєстраційного свідоцтва”. У  разі невиконання   політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього закону, орган, який зареєстрував політичну партію, а це є Міністерство юстиції, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Тут все є. Всі возгласи, вибачте за таке слово, всі крики з приводу несправедливості цієї норми виходять з боку тих, хто купив напряму партію під ключ, бо її створювали і реєстрували інші люди, а потім вони не виконали закон і не створили ні районних, ні міських, ніяких організацій, бо цих партій були …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. Таким чином, шановні колеги, не слухайте маніпуляцій, шановні представники засобів масової інформації. Якщо політична партія існує, вона створює свої організації. Якщо вона просто є інструментом реалізації амбіцій однієї людини чи групи людей, то вона існує в шикарному офісі в Києві і надсилає своїх префектів або гінців в райони. Чи потрібні людям такі партії? Це питання велике.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Вячеслав Кириленко, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”. Наступним буде виступати Петро Симоненко.

 

11:22:51

КИРИЛЕНКО В.А.

Вячеслав Кириленко, партія „За Україну!”. Шановні колеги, шановні виборці! Це дуже добре, що коаліція дозріла до думки, що всі партії рівні, і люди мають право вибирати, за яку партію їм голосувати, а не чекати вказівки згори. Тільки що цим же людям це дозрівання правлячої коаліції коштувало сотень тисяч гривень, тому що можна було уникнути цієї антиконституційної норми, не скликаючи позачергового засідання, ухваливши це в штатному пленарному режимі тоді, коли цей закон обговорювався досить детально у Верховній Раді України. А так знову платники податків заплатили гроші за те, що депутати повернулися до проблеми, яку вони могли вирішити ще тоді раніше при обговоренні цього закону. Це перше.

Друге. Складається враження, що головним питанням є якраз питання партій, яким можна брати участь у виборах, а яким не можна. А для нас ні, для нас головним питанням є демократичність цих самих місцевих виборів. Подивіться, які пропонуються норми по виборчих комісіях. Формується для місцевих виборів вертикаль, ЦВК по суті визначає склад ТВК, ТВК визначає склад ТВК, місцеві громади позбавлені впливу на цей процес. При цьому, ці всі партії знову ж таки діляться на багато сортів: Партія регіонів і Компартія в першу чергу заводять своїх представників до комісій, і це визначено і передбачено законом, потім ті, хто входять до блоків, а потім весь інший політичний світ. Таким чином, коаліційна більшість в будь-якій комісії, вертикаль яких створюється, забезпечено.

І працює сталінська норма – правий той, хто рахує голоси. Не праві виборці, які проголосували так чи інакше, а правий той, хто сформував під себе оцю саме вертикаль виборчих комісій. Оце, шановні виборці, головне  питання, а не те, будуть ці партії брати участь тепер  у виборах чи не будуть. Партії ті, які популярні, все одно знайдуть можливість цю популярність довести і знайти шлях до людей, а от якщо порахують голоси не так, як люди проголосували, оце вже не демократія. І що ви потім скажете в Європі? Приблизно  я уявляю, але це вже буде запізніло.

Третє. А чому не дозволяєте само висування мером? Чому? В жодному законопроекті цієї норми нема. А ми на ній таки наполягаємо.

Четверте.  А чому не  дозволяєте блоки? Будь-які блоки: ліві, праві, центристські. Це що, конституційно? Демократично? Ні! і маса інших питань, які коаліція не вирішує. Чому можна будь-якого члена комісії ……… за ніби-то невідповідність у будь-який момент? Чому можна зняти будь-якого кандидата, по суті без кворуму рішення будь-якої комісії? Оце головні питання, на які внесені законопроекти відповіді не дають. Тому ми вважаємо, що далеко не  всі проблеми вирішені, і за тією проблемою, яка резонансна, є десятки більш важливих проблем. Це будемо враховувати групою „За Україну!” при голосуванні.  Дякую за увагу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Симоненко, фракція комуністів. Будь ласка, ваш виступ. Підготуватися Андрію Шевченку.

 

11:26:08

СИМОНЕНКО П.М.

Уважаемые коллеги и уважаемые избиратели!  Рассмотрение проекта Закона о изменении  уже принятый закон еще раз вскрыла целый ряд очень серьезных проблем, которые сопровождает  развитие политической структуры нашего общества на пути к гражданскому обществу Украины. Но надо сделать несколько, на мой взгляд, принципиальных выводов для того, чтобы поменять, а что надо делать в ближайшее время, чтобы не допускать подобных, очень серьезных просчетов, ошибок, а тем более, когда используется выборная кампания для фальсификации воли наших избирателей.

Первый вывод и он очевиден, что эффективность закона любого зависит от того, на сколько избиратели, то есть наш народ Украины, будут голосовать прежде всего за свои интересы, а не за интересы крупного капитала, продавшись на период избирательной кампании и продав свои интересы. От этого именно зависит судьба страны и судьба тех обещаний, которые выдаются политическими силами.

Второе, бесконечность внесения изменений в Закон о выборах, а мы, практически, вносим каждый раз, приближаясь вот к этой дате, вносим те или иные изменения, так вот эта бесконечность внесения изменений определена изобретением и внедрением технологий по обману избирателей. И та или иная команда как раз и использует вот эти технологии для того, чтобы узаконить их в законе и обмануть в очередной раз избирателей.

Третье, стало очевидным, что у нас бизнес сегодня проник не только в те сферы, где он должен прежде всего существовать, то, что связано с предприятиями. Бизнес сегодня – это и создание*** банками, и продажа банков, особенно выгодно наши дельцы продают зарубежным структурам банки, которые, по сути дела, парализуют украинскую экономику и исключают возможность развития отечественного производителя. Точно также, так называемый, бизнес проник сегодня и в политическую структур общества, создаются партии под продажу. И некоторые тут дельцы, один из них выступал здесь с этой трибуны, предлагая закон. Купил себе партию, некачественную купил партию, ну, это его проблемы, а не проблемы, а не проблемы украинского общества. Так вот партия покупается для того, чтобы отвлекать голоса у избирателей. Фальсификация идет общественного сознания. Все это как раз и говорит о том, что интересы народа Украины далеки в декларациях****, которые провозглашает представители крупного капитала. Я также хотел бы товарищи еще и еще раз обратить внимание и на то, что мы сегодня формируем гражданское общество и должны исключить все то, что связано сегодня с фальсификацией общественного сознания, когда через политические партии, в том числе, которые покупаются, пытаются повлиять на результаты выборов. Поэтому, товарищи, когда здесь сейчас говорят о существовании блоков, то каждый раз эти партии вначале они декларируют одни позиции, потом прячутся за блок, естественно не выполняют их, разваливается, купив себе должность тот или иной бизнес и в очередной раз на очередные выборы снова пытается спрятаться за блок. Этому надо положить конец и…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, дайте можливість завершити думку.

 

СИМОНЕНКО П.М. Фракция Компартии предлагает сегодня проголосовать за эти изменения. Но мы предупреждаем, и прежде всего обращаемся к нашим избирателям. Судьба этого закона прежде всего в ваших руках. Будете голосовать за свои интересы - тогда никакие представители крупного капитала не смогут в очередной раз обмануть вас, пообещав вам золотые горы. Благодарю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Шевченко, будь ласка. Право на виступ передає Подгорному, да? Будь ласка, Подгорний, фракція БЮТ. Наступним буде виступати Андрій Павловський.

 

11:30:00

ПОДГОРНИЙ С.П.

Шановні народні депутати, шановні виборці, вибори, які призначені на 31 жовтня, я так думаю, можна сміливо сьогодні назвати, що це будуть вибори по обранню членів Партії регіонів депутатами та сільськими, селищними,  міськими головами. Чому? Тому що закон, який сьогодні розглядається автора Єфремова саме на це і спрямований. Ми всі дуже добре з вами знаємо сталінський принцип: „не важливо як голосують, важливо як рахують”. Так от давайте дуже уважно подивимось, як будуть сформовані виборчі комісії. Перш за все, територіальні виборчі комісії. Зрозуміло, що демократично, коли подання дають подають всі – це дуже добре. Але хто буде з цих подань вибирати членів комісії і яким чином? Зрозуміло, що це буде робити ЦВК, яка сьогодні повністю підконтрольна Партії регіонів. І 15 осіб від тих партій, які представлені в парламенті приймаються рішенням, а інші, які відхиляються, а таких осіб по моїм підрахункам може бути близько 30, вони просто відхиляються без прийняття рішення, без всякої аргументації, і даже не може буде це оскаржити в суді. Потім ці 15 осіб відповідним чином будуть формувати дільничні комісії в такий же саме спосіб. Скажу більше того, давайте подивимось на терміни формування комісій. В законі чітко написано, що подання вносяться не пізніше за 49 днів, не пізніше. Це 11 вересня. А за якою формою вносяться подання? За формою, яку встановлює ЦВК також не пізніше 11 вересня. І виходить, що 11 вересня на своєму засідання ЦВК встановлює форму і в цей же день каже: „Будь-ласка, до кінця дня внесіть подання”. Угадайте з двух раз, яка партія внесе подання, яка партія буде знати заздалегідь ту форму, яку затвердить там Ахіндовський і йому подібні.

Тому я вважаю, що цей законопроект приймати сьогодні не можна. Більш того скажу, що треба сьогодні парламенту дуже задуматися, коли проводити вибори. На мою думку, треба перенести вибори як мінімум на місяць, це на 20 листопада примерно, і до того часу всі терміни, по каких повинна проводитися виборча кампанія, треба з’ясувати. 

Сьогодні, дійсно, на засіданні комітету представники ЦВК казали, що по тих моментах, які записані в законі, провести вибори майже неможливо, можна їх тільки сфальсифікувати.

І наостанок скажу, що норма, яку сьогодні пропонує автор Єфремов з приводу того, що виборцем є той, хто має зареєстроване місце проживання, вона суперечить Закону про Державний реєстр виборців. І також представники ЦВК сказали, що останнім часом близько 100 тисяч виборців змінили свою виборчу адресу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.

 

ПОДГОРНИЙ С.П.  То есть у нас працює термін „виборча адреса”. І останнє, голосування на дому. Якщо на сьогодні у нас працювала норма, коли люди, які не можуть самі пересуватись, і це відомо всім, вона автоматично включаються у витяг списку і голосують на дому. Цю норму сьогодні чомусь Партія регіонів також виключає. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Павловський, фракція БЮТ, передає право на виступ Володимиру Яворівському, також фракція БЮТ, будь-ласка.

 

11:33:48

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Шановні наші українські виборці, мабуть багато хто з вас відчуває, що оце передчасне відкриття політичного сезону це є ознака того, що  нерви у сьогоднішньої влади і тих, хто при владі, здають.

Я хочу просто  нагадати тим, хто нас зараз слухає у першу чергу, простежте, будь ласка,  за долею тих політичних партій, які мали монополію на владу, починаючи від комуністичної. Згадайте, будь ласка,  соціал-демократів  Медвечука, які буквально захопили  майже все що можна, а сьогодні за останньою інформацією Партії соціал-демократів (об’єднаних) відключили  телефони   за несплату, навіть не мають чим заплатити за телефони і за  приміщення.  Через те я переконаний у тому, що намагання сьогодні  повторити цей порочний і безславний шлях, на цей шлях сьогодні стала  партія влади  і  Партія  регіонів. Законопроект, який сьогодні буде прийнято не  через  те, що працює логіка, не через те, що ми хочемо робити якісь кроки до демократії,  а через те, що наш колега Михайло Чечетов або  так махне рукою, або так махне. І на цьому весь вибір наш  і закінчиться.

Я хотів би особливо  наголосити на   одній, можливо, найпорочнішій ознаці цього закону, який регіонали  зробили  абсолютно під себе, думаючи, що він   їх врятує  від того колосального розчарування, яке сьогодні панує в українському суспільстві.  Я вже згадував і про чорнобильців, я вже згадував  і про  ветеранів війни, яких просто на просто пускають по колу по судах,  хай ходять. Влада подає  на апеляцію своїх  громадян, яких повинна захищати.

Через те я хочу сказати про найгірше, що  є у цьому законі,  це те, що Україну за ці  роки розсікли за  релігійним принципом, і це розсічення триває до сьогоднішнього дня, її поділили на схід і на захід, і ми  знаємо, що це зробили  бездарні політики, бо на початку  90-их років ніхто про це не говорив. Я учасник цих подій і дуже добре знаю. Розділили сьогодні Україну на олігархів і людей, які ледве виживають.  Так цього вам мало,  ви ще   хочете поділити Україну ще за одним принципом – це  десь  96 відсотків там  чи  95 відсотків  простих людей, а решта це члени партії. Ви хочете поділити  суспільство на членів партії  і не членів партії.  Я спілкувався з  багатьма мерами міст, порядними людьми, у яких ще працюють  совість і які  повірте мені, угинаються, не хочуть іти в Партію регіонів. Бо вони розуміють, що кінець цей буде абсолютно безславний. Але вони змушені сьогодні це робити. Через те я переконаний, що всі ці маніпуляції, які ви робите, вас не порятують навіть за умови, якщо ви сьогодні ці закони проголосуєте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Соболєв, фракція БЮТ. Наступним буде виступати Олійник.

 

11:36:59

СОБОЛЄВ С.В.

Шановний головуючий, шановні колеги! Що сталося за ці дні? Чому це раптом Партія регіонів і їх сателіти вирішили стати такими демократами, що вирішили раптом змінити Закон про вибори? Мені здається, сталася ключова проблема. Партія регіонів розуміє, що фактично на сьогоднішній день для того, щоб провести вибори за законом, який вони ухвалили буквально два місяці тому, ці вибори провести взагалі нереально.

По-перше, давайте подивимось, як формуються територіальні виборчі комісії. Та в законі цей принцип визначений в такий спосіб, що фактично ті партії, які утворили блоки і зараз є в парламенті, не зможуть реально подати членів територіальних виборчих комісій, згідно з цим законом.

По-друге. У нас вперше за історію незалежності дільничні виборчі комісії формуються не шляхом жеребкування, не шляхом визначення місцевими органами самоврядування, не шляхом рівного представництва, як це, до речі, було на попередніх президентських виборах. Де представництво в дільничних виборчих комісіях, включаючи керівні посади, були чітко розподілено між більшістю і опозицією, і відслідковував закон кожну норму, щоб, не дай боже, представники більшості і опозиції виявились пріоритетними при формуванні таких комісій, а тим більш керівних посад.

В цьому законі цей порядок абсолютно не визначений. Більше того, цей закон дозволяє робити з дільничними виборчими комісіями все, що завгодно. Тому можна змінювати будь-яку норму закону. Але незмінною залишається ключова норма, як формуються дільничні виборчі комісії. А формуються вони в оригінальний спосіб. Територіальні комісії, де повна перевага буде нинішньої більшості, за яку народ не голосував, і яка отримала меншість на виборах попередніх у парламент.  Вони фактично будуть на свій розсуд  визначати, а хто ж є  професіонал, а хто не є професіоналом  в дільничній виборчій комісії. Взагалі  порядок формування керівного стану дільничних виборчих комісій   віддано на розсуд самої  територіальної виборчої комісії. Саме тому підрахунок голосів на виборах буде відбуватися дільничними виборчими комісіями, які призначаються  нинішньою коаліцією.

Саме тому цей закон,   який подано, і в якому з’явилась норма про 365 днів, про ніби-то інші демократичні норми, нічого  не змінює по суті у виборчому процесі. Цей закон дозволяє під час виборчих перегонів   фальсифіковувати результати виборів, робити їх такими,   якими забажає дільнична виборча комісія. Саме тому  цей закон фактично не визначає нічого для процесу формування  реального волевиявлення громадян. Саме  тому наша фракція пропонує проголосувати за закон Льва Бірюка, який  дійсно  змінює хоча б, принаймні,  порядок, який …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

СОБОЛЄВ С.В. …  який дозволяє  сформувати демократичний принцип, який дійсно дає можливість сформувати місцеві органи самоврядування, виходячи з волевиявлення громадян. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Олійник, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Гриневецький.

 

11:40:32

ОЛІЙНИК В.М.

Шановні колеги,  на мій погляд, взагалі цієї  сесії не повинно було б бути, якби попередня влада добросовісно   виконала свій конституційний обов’язок. Вибори повинні були відбутися   у березні  місяці, вже б завершились, ви б мали нову  владу на місцях.

Що влада попередня не зробила? Не прийняли три речі – це  не внесла змін до Конституції, це не внесла  нове законодавство і не змінила законодавство, на основі    якого повинні були  відбутися  нові вибори до місцевих органів влади. І головне – не прийняла бюджет і в цьому бюджеті, а оскільки не прийняла, то і, безперечно, немає коштів на проведення виборів.

Це дещо абсурд, коли   попередники критикують нинішню владу, яка виправила ситуацію. Знаєте, в селі це так нагадує, коли якийсь нероба і волоцюга невчасно не зорав землю, не засіяв, а сусіди збіглися і вже десь пізніше, туди ближче до літа все-таки виправили ситуацію і зорали, і щось посіяли. Добре той, хто знає землю і розуміє, що можна тут посіяти. Він вже проснувся, отямився і починає критикувати, не так виорали, не те посіяли. Сьогодні якраз ця критика в ваш адрес. Тому що влада опинилася в ситуації обєктивній, коли потрібно було швидко змінити законодавство, прийняти відповідне рішення, бо уже почався б процес за попереднім старим законом виборчим, і ми нічого б не могли змінити. Але і на вашій совісті сьогодні, що з березня місяця по сьогоднішній день більшість міських і сільських голів нелегітимні. І той, хто колись отямиться, піде в суд і спокійно відмінить рішення, які вони підписали. Це на вашій совісті.

Тепер питання щодо пошуків мотивації, чому це так робиться, сьогодні поспіхом починаємо виправляти ситуацію. Перш за все, тому що виправляємо завдяки вашій основній помилці і злочинній бездіяльності. Друге. Не шукайте тут руку Москви, Вашингтона. Давайте якесь приймемо історичне рішення для себе внутрішнє, що ці руки вже всохли на 19-ому році. Що ви ображаєте честь і гідність українців? Чому ви так принизливо говорите про нашу державу і український народ? Це добра воля і Президента, і уряду, й більшості нинішньої, яка знаходиться в конструктивному діалозі з суспільством, щоб це питання внесли сьогодні на розгляд. Бо ми хочемо, щоб вибори відбулися вчасно, вибори відбулися на новому законодавчому полі, на новій законодавчій основі і відбулися демократично. І це так буде. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Гриневецький. Наступним буде виступати Ярослав Джоджик.

 

11:43:32

ГРИНЕВЕЦЬКИЙ С.Р.

Шановні колеги, я хотів би звернути вашу увагу на те, що на 20-му році незалежності ми не перший раз проводимо вибори до місцевих рад і, на жаль, всі вибори проходять за новим законодавством, і наступне законодавство як виявляється, гірше попереднього.

Чому так сталося? Мені здається, що причина тут полягає у тому, що на початку нашої незалежності конституційна і інтелектуальна гегемонія в державі формувалася  за рахунок представників  західної еліти, а економічна гегемонія – за рахунок представників східної еліти. І зрозуміло, що  за 20 років ми не вирішили головне питання для нашої держави – питання власності. Тому і корпоративні егоїстичні більшості, які  формувалась за закритими партій    ними списками  на місцевому рівні призвели до великих втрат  - втрат суті місцевого самоврядування, те, що записано в  140-ій статті Конституції, що „місцеве самоврядування – це право територіальної громади жителів села, селища, міста вирішувати свої питання відповідно до Конституції і  законів”. Сьогодні дуже багато говорять про непопулярні реформи. Мені здається, що  найнепопулярніша реформа за ці роки – це дотримуватися Конституції і законів. Оце, виявляється, не популярно.

Конкретно що ми пропонуємо. Звичайно треба внести зміни, які опрацьовані і  Центральною виборчою комісією, і фахівцями, і практиками, і Головним юридичним управлінням, і ті, що вніс Олександр Сергійович Єфремов, ми підтримаємо. Але мені здається, що 3 листопада, коли почне роботу Верховна Рада після 31 жовтня, ми повинні поставити на голосування і опрацювання виборчий кодекс. Причому прийняти виборчий кодекс як правило гри і в перехідних положеннях  можливо це треба і в Конституції внести зміни такі закони як виборчий кодекс, Закон „Про основи  внутрішньої і зовнішньої політики” треба записати, що вносяться зміни тільки двома третинами, тобто конституційною більшістю. Тоді ми не будемо підлаштовуватися    під політичні доцільність, а будемо чітко бачити перспективи розвитку, в тому числі і місцевого самоврядування. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Джорджик, фракція "Наша Україна – Народна самооборона".

 

11:46:32

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джорджик, Українська народна партія.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні депутати, якщо ми проаналізуємо висловлювання представників Партії регіонів останнього періоду, то вони надто часто повертаються до нашого радянського комуністичного минулого, минулого, яке, безумовно, мало і світлі хвилини, і в той же час це минуле репресій і минуле голодоморів. Після вступ… встановлення за потуранням влади памятника Сталіну у місті Запоріжжі Премєр-міністр заявив, що „жить стало лучше, жить стало веселей”. Безумовно, після збільшення ціни на газ і початку збільшення пенсійного віку, жити краще стало краще лише представникам мафії, а не простому громадянину. Інший видний член Партії регіонів Михайло Чечетов заявив, що виявляється 37-38 рік, в якому загинули під час репресій  десятки тисяч бувших жителів Радянського Союзу нічого, виявляється страшного не сталося і це все відбувається на фоні масових арештів по країні. Як відомо Йосип Сталін говорив: „Не важливо, хто голосує і як голосує, важливо, хто рахує”. І саме це сьогодні реалізовує коаліція  і у чинному законі, і у тих доповненнях, які сьогодні мають.

Саме у наявному законопроекті закладаються механізми, коли рахувати будуть переважно представники коаліції. Чому я так стверджую? Та тому, що ТВК формується із партій і блоків, які мають представництво у Верховній Раді України. При чому і партії  і блоки мають по три висуванці до ТВК. А, скажімо, партії, які девять увійшли у Блок "Наша Україна – Народна самооборона" по цьому підходу будуть менше мати в девять разів, ніж представники тої ж Партії регіонів  і комуністів, всі ніші партії будуть мати чисто теоретично, як мінімум в три рази менше. Таким чином, представники коаліції у наступних виборчих комісіях будуть  мати 80-90 відсотків всієї загальної кількості. Про які результати ми можемо говорити! Так і хочеться запитати представників Партії регіонів, це і є ваш шлях до демократизації виборчого закону? Чи не вважаєте ви, що пора зупинитися у цьому напрямку дорадянського тоталітаризму? Адже завжди, показує досвід той, хто найбільше сприяв цьому процесу тоталітаризму, був першою його...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, завершуйте, будь ласка, завершуйте.

 

ДЖОДЖИК Я.І. ...і тому Українська Народна Партія закликає представників сьогоднішньої коаліції зупинитися на цьому ганебному шляху встановлення авторитаризму в Україні, і не тільки надати право участі  у виборчому процесі всім партіям, а й надати їм право рахувати кількість голосів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Чорноволенко, фракція "Наша Україна - Народна самооборона". Наступним буде виступати Вячеслав Коваль. Вячеслав Коваль передасть право на виступ Руслану Князевичу.

 

11:50:27

ЧОРНОВОЛЕНКО О.В.

Так, шановні друзі, Олександр Чорноволенко, Народний Рух України.

Ну, це дуже приємно, пам’ятаєте, як ми з вами півтора місяці назад сиділи в цьому залі, от, і ви дружно валили мої поправки, які я висунув, і вимагали припинити їх відстоювати, бо кудись поспішали. Зараз частину цих поправок ви внесли у своєму законі, я кажу про закон Єфремова от. Ну, мені це дуже приємно, я сподіваюся, що все це буде прийнято. Але ці поправки – це дуже дрібні косметичні правки, які в цілому на весь закон ніяким чином не вплинуть. Цей закон, повірте мені, я його, ну, відпрацював от і до, продивився. Чесно кажучи, жодні поправки не зроблять його демократичним і таким, по якому вибори б можна було визнати справедливими. Тому очевидно, що ми маємо йти дуже нормальним простим способом – скасувати нашу постанову про вибори на 31 жовтня цього року, перенести на пів року, відпрацювати новий нормальний закон або, навіть, виборчий кодекс і тоді проводити вибори. Бо, якщо ми хочемо фальсифікацію, да, цей закон ідеальний. Ці поправки ні в якій мірі не припиняють ці фальсифікації. Більше того, ми йдемо далі, ми починаємо скасовувати вибори в місті Києві, це теж ініціатива Партії регіонів, от. Це теж абсолютно недемократично і абсолютно безглузда акція. Далі я не знаю, що буде, от, але, мені здається, що народ України повинен все ж таки дати певну оцінку цим антидемократичним діям.

Тепер по суті самого закону. Очевидно, що, якщо ми додамо до 15-ти членів комісії, які обираються недемократично, додамо ще трьох, які жеребкуванням обираються, то ми не отримаємо великої демократії. Очевидно, що косметичні зміни в тому, як будуть працювати комісії, а також принципова зміна про те, щоб допустити всі політичні партії, вона теж суттєво не вплине, бо робиться це з єдиною метою – ослабити своїх конкурентів. Це робиться Партією регіонів, от, для того, щоби ті партії, які зареєстровані зовсім недавно забирали голоси у тої ж „Батьківщини” Тимошенко, інших політичних партій. Очевидно, що вони помилилися, коли по півтора місяця назад заборонили цим партіям приймати участь. Це було антидемократично. Зараз наче це виглядає демократично, але фактично, я хочу звернути вашу увагу, що мета, це не демократичні перетворення по покращенню цього закону, а просто покращення своєї ситуації на виборах, бо рейтинг Партії регіонів різко і швидко падає по всій Україні, а особливо в центральній і …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Коваль передає право на виступ Руслану Князевичу, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”. Будь-ласка.

 

11:53:52

КНЯЗЕВИЧ Р.П.

Шановний голово, шановні колеги. Ну особисто у мене таке, знаєте, абсолютне відчуття  дежавю, бо я пригадую літо минулого року,  коли ми кілька позачергових сесій спеціально скликали заради того, щоб вдосконалювати Закон „Про вибори Президента України”. А для чого він тоді скликався?  Ну  для прикладу,  через те, що  в першому читанні була прийнята  норма, згідно з якою формування виборчих   комісій уможливлювалися тільки  від представників фракцій політичних партій, які є у парламенті. Хоча  жодного відношення фракції парламентські до виборів Президента, як  ви  пригадуєте, не мали. І це спричинило серйозну  хвилю обурення  у парламенті, в суспільстві. Зважаючи на ці обставини, парламент був змушений позачерговою сесією змінювати ці правила. те саме відчуття зараз.

Просто я не розумію, для чого наперед апріорі спеціально виписувати такі норми, які зрозуміло, що можуть бути піддані серйозній критиці, як  у середовищі   українського  політикуму, так і українському суспільстві і вже зараз навіть за межами України. Ну просто, знаєте, вже є  така практика, так склалося вже в генах  політичних,  окремих політичних сил такого роду практика і вони відмовитися від неї апріорі не можуть.

Зважаючи  на  ці обставини, який сенс зараз  у зміні цих, скажімо, як на мене, досить косметичних змін, якщо ми навіть  не торкаємося основних фундаментальних порушень Конституції, які містяться  у чинному Законі про вибори депутатів місцевих рад і сільських, селищних голів? Іде мова  у першу чергу щодо того, що  зараз висування на місцевих виборах тільки  узалежнюється від    рішення  місцевої організації і партії. Вдумайтесь,  навіть якщо ти  є вірним партійцем, навіть якщо ти хочеш іти, то ти просто-напросто  повинен  дочекатися рішення місцевого осередку, який може такі рішення не прийняти з якихось  певних суб’єктивних, навіть  не політичних причин, що грубо порушує відповідно статтю  36 і 38 Конституції України. А також відповідно друга норма, яка передбачає, що на  цих виборах позбавляється права на самовисування кандидата  на міські голови, що грубо суперечить статті 22 Конституції, яка говорить про те, що якщо вже таке право  надано в  законі, то у наступному  законі цей  закон не може  звужувати такі права, які надані попереднім законом. А я нагадаю, що станом на цю хвилину відповідно самовисування, точніше на  попередньому законі у міських головах   було.

Більше того,  зараз у цьому законі взагалі вводиться  норма, яка грубо порушує Конституцію втретє. Іде мова про те, що в чинній Конституції і навіть в чинному законі є норма, що депутатом місцевої ради і сільським, селищним головою може бути особа, якій виповнюється 18 років на день виборів. А автори законопроекту пишуть, що такій особі має бути 18 років на час висування. Тобто за півтора місяці до виборів. З яких мотивів зумисно зараз це вкладається ця міна, я не розумію. Може, хтось потім буде через Конституційний Суд волати, що такого роду неконституційні речі потрібно відміняти і скасовувати закон? Не знаю.

Тому, зважаючи на ці обставини, вважаю, що до другого читання цей законопроект, якщо він сьогодні буде прийнятий, має …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте будь ласка.

 

КНЯЗЕВИЧ Р.П. Має бути радикально змінений з точки зору його конституційності. І тут варто в першу чергу дослухатись до висновків Головного юридичного управління, яке ще на попередньому етапі абсолютно вірно зафіксували їх в своєму висновку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Кармазін Юрій Анатолійович, фракція „Наша Україна – Народна самооборона”. Ваше право на виступ є.

 

11:57:28

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Партія захисників Вітчизни. Шановні колеги! Шановні наші виборці! Я звертаюсь до вас тими словами, якими закінчив Руслан Князевич. А він закінчив тим, що каже, поверніться до зауважень Головного юридичного управління, які давались на друге читання. Я ось їх маю перед собою. І головне з них, це було, що Парламентська Асамблея Ради Європи і ОБСЄ неодноразово звертали увагу на неприйнятність обраної моделі пропорційної виборчої системи в Україні за закритими партійними списками, яка позбавляє виборців будь-якого можливого впливу на списки. Веде до появи слабких партій, партійних корпорацій. А я добавлю, веде до корупції, до безвідповідальності і веде до того, що кожного дня все стає гірше жити.

Через це, через це основна моя пропозиція є про відкриття списків. Про надання народу, громадянам України права самим визначати місце в списку тієї політичної сили, того кандидата, за якого вони віддають свої голоси. Або право просто підтримати цей список без зміни в редакції тої організації партій. Цього ключового  моменту, яке робилося із зауваження до статті 2  проекту, яке було, на жаль на превеликий, ніхто не змінив. Воно  потребує змін.

Друге. Проектом пропонується нова редакція частини  п’ятої статті 35 закону, за якої особа, яка висунута  кандидатом  у депутати у одномандатному чи   одномандатному мажоритарному  виборчому окрузі, кандидатом на посаду   сільського, селищного, міського голови не може одночасно бути  висунута у будь-яких інших одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів. Цим самим встановлюється заборона для балотування однієї особи  до кількох різних представницьких органів. Це не враховує і протирічить рішенню Конституційного Суду України (рішення від 6 липня  1999 року № 7РП993), де розтлумачено, що положення частини першої статті 38 Конституції, згідно з яким   громадяни мають право вільно обирати і бути обраними   до органів державної влади та органів  місцевого самоврядування, треба розуміти так, що  громадянину України    надано право вільно бути обраним  до будь-якого  органу державної влади, зокрема, до Верховної Ради, до органу місцевого самоврядування, сільської, селищної, міської, районної ради, а також бути обраним  міським головою, селищним головою, але реалізувати набутий представницький мандат громадянин може тільки в одному з цих органів. Оцю різницю між правом приймати участь  і реалізацію мандата автори  закону не зрозуміли. Я хотів би, щоб вони це зрозуміли.

Також треба виключити  положення про те, що мери мають іти   обов’язково від партій. Це…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, Юрій Анатолійович.

 

КАРМАЗІН Ю.А.  Я завершую, шановні народні депутати, і закликаю вас до того,  що, якщо ми вже пішли, шановний Володимире Михайловичу,  на те, що  зібрали сесію, давайте доопрацюємо і випрацюємо    всі зауваження, які  були, і фактично дамо нову редакцію цього закону. Але тоді неможливо буде проведення виборів 31 жовтня, вони тоді мають пересуватися.

Я буду голосувати за всі демократичні законопроекти. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, ми з вами завершили обговорення. Дві години тривало розгляд цього питання. Є така пропозиція. 

У звязку з тим, що у нас позачергова сесія і ми маємо приймати ж рішення на ній, так, то зараз оголосити перерву на 30 хвилин. У фракціях, будь ласка, порадьтесь, подивіться з приводу цих проектів законів. Після перерви тоді заключне слово буде у доповідачів, і після того буде процес, відбудеться процес голосування. Оголошується перерва до 12 годин 30 хвилин. Потім ми продовжимо розгляд цього питання.

 

ПІСЛЯ  ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть депутатів у сесійну залу для того, щоб ми могли продовжити  роботу.

Шановні колеги! Ми розглянули за повною процедурою всі законопроекти і відповідно до Регламенту доповідачі мають право  на заключне слово, виступ, тому, будь ласка, в такій же послідовності як і здійснені були доповіді.

Бірюк Лев Васильович.  Відмовляється від слова.

Яценюк Арсеній   Петрович. Ясно.

Кармазін Юрій Анатолійович. Кармазін завжди готовий. Правильно?

 

12:33:10

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін. Я не думав, що з мене почнуть. Шановний  Володимире Михайловичу,  я все-таки просив би Верховну Раду  України  як  представників всього народу України врахувати всі  зауваження, які сьогодні лунають з місць, про те. що закон, який ми прийняли, Верховна Рада України, незважаючи на те, що ми, опозиція, за нього не голосували, переконували вас в згубності такого голосування, недемократичності, нецивілізованості, що цей закон треба повністю переробляти. Якщо є до цього спільна думка, то я б хотів би, щоб колега Єфремов подивився, як навіть Комітет Верховної Ради з питань місцевого самоврядування оцінює законопроект, який внесений, який зараз думають, що вирішать цю проблему. А тут просто написано, що вирішуються тільки два питання – це 365 днів і три додаткових чоловіки в комісію, а далі написано: технічні питання - це висновок комітету, не мій висновок.

Тому, шановні друзі, я хотів би, щоб ви дослухалися до вимог людей про відкриття списків, щоб ми це зробили згодом буквально і по виборам до Верховної Ради України, щоб ми якісно змінили підходи, щоб ми змогли зараз змінити ті підходи, які виписані зараз і нема пропозицій до них, а по Регламенту той законопроект, який  буде прийнятий, не можна буде вносити інших пропозицій щодо підрахунку голосів, це частина четверта статті 27 Закону, де при підрахунку голосів приймається рішення виборчою комісією, більшістю голосів від присутніх, незалежно від кількості присутніх на засіданні виборчої комісії членів, але не менше трьох членів комісії, бо цей підхід не враховує виборчих комісій, як колегіальних органів і абсолютно, де завгодно можуть зібратися три чоловіки, прийняти рішення, головне, щоб їх потім прийняли вищі комісії, вищого складу і все, і любе беззаконня може пройти. Сюди зміни, до цієї статті не вносяться цими законопроектами. Я б просив би звернути вашу увагу на антиконституційність цього моменту.

Я також би просив би визначити і зміни в статті 16 частина перша, де треба вирішити, що робити по місту Інкерман, місту, яке входить до міста Севастополя. Також прибрати неконституційну заборону балотування різних… до різних представницьких органів, бо це суперечить рішенню Конституційного суду. Також прибрати інші порушення Конституції, от з огляду на це, шановні народні депутати, я прошу підтримати мій законопроект...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую, Юрій Анатолійович. Лев Бірюк, будь ласка, заключне слово. А потім – Олександр Єфремов. Є Лев Бірюк?

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Є.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

12:36:41

БІРЮК Л.В.

Шановні колеги, ми заслухали всі законопроекти, які внесені зі змінами і доповненнями, і я для себе особисто роблю один висновок,  з цим законом провести вибори на демократичних засадах чи чесні вибори - просто неможливо. І неможливо не тому, що хтось мало працював над законом саме, якщо б закон гарно переглядати, то видно, як вкладалася цеглинка в цеглинку для того, щоб на цих виборах цим законом передати всі права адмінресурсу. І подивіться, якщо, я вже казав, приїхати для того, щоби членів дільничної комісії зареєструвати і зробити їх членами дільничної комісії на дільниці, треба приїхати в ЦВК зі завіреним свідоцтвом у нотаріуса, то можете собі уявити, яких нотаріусів будуть шукати в деяких містах чи в деяких областях, і хто їм це зробить.

Але я хотів би звернути увагу і на глибші порушення чи порушення, які ми не маємо права допускати. Стаття 16 закону, який ми сьогодні розглядаємо говорить про те, що загальний склад обласної, районної, міської, крім міст Криму і Києва ради встановлюють чисельний склад обласні ради. але це є прямим порушенням Європейської хартії про самоврядування. Ми ж підписали її, ми маємо її виконувати. Чи в нас ліва рука не знає, що робить права? Я думаю, що знає. Тільки, якщо вже порушувати, то порушувати все. Заради чого? Напевно, ми теж знаємо заради чого. Я більше чим переконаний в тому, що цей закон надає права адміністраціям і судам, а ми знаємо, які сьогодні суди, які їхні рішення, що там, де захочуть, будуть незатверджені судом результати виборів і ніякий мер не зможе, це голова міста чи голова селищної ради, не зможе ним стати.

Тому, знаєте, уповати на Господа Бога, напевно, нам не личить в цьому залі, треба на себе. Я думаю, що вибори демократичними не будуть, навіть якщо ви проголосуєте ті зміни, які вносив я і які, слава Богу, і я задоволений тим, увійшли в законопроект пана Єфремова. Вони будуть проголосовані, але вони по суті нічого не змінять. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Олександр Сергійович Єфремов, а потім представник комітету, якщо бажає.

 

12:39:33

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги, вы знаете, я как народный депутат и как человек, безусловно, согласен с предложением, которое здесь с этой трибуны озвучил Сергей Рафаилович Гриневецкий о том, что нам необходимо совместно работать над выборчим кодексом. И желательно этот документ принимать тогда, ни когда мы идем на выборы, а в межвыборный период, чтобы политическая ситуация не давила на политиков, не давила на депутатов, которые присутствуют в зале. И мне кажется, что это основная задача, которую мы должны перед собой поставить, тем более, что это требование и мониторингового комитета ОБСЕ.

Что касается нашей дискуссии по поводу принятия данного законопроекта, вы знаете, у нас есть два варианта. Первый вариант – оставить все как есть. И второй вариант – все-таки улучшить. И мне кажется, что, если выбирать между данными вариантами, то лучше принять второй вариант, который еще более улучшает тот законопроект, который есть, а вы знаете, что совершенству предела нет. И далее можно работать по данному документу для того, чтобы он был в дальнейшем еще лучше.

Учитывая высказывания, которые были здесь с трибуны, а также в процессе обсуждения в кулуарах, есть предложение данный законопроект дополнить еще следующим. Статтю  22 частину першу доповнити: „При цьому відповідні місцеві організації, об’єднані в одну депутатську фракцію у Верховній Раді України поточного скликання політичних партій або місцевій організації, яка, тієї політичної партії, що сформувала свою депутатську фракцію у Верховній Раді України поточного скликання, можуть подати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше 3 кандидатур. Тогда тем самым мы уходим от тех опасностей, которые, здесь коллеги говорили по поводу того, что Центральная избирательная комиссия сама будет формировать. Мы придем к тому, что блоки или фракции партийные, которые здесь есть, они сами предложат 3 кандидатуры, которые обязаны будут учитывать, избирательная комиссия. И не будет уже самопроизвольно выбирать ту или иную фамилию. А вы в рамках блока сами определите тех людей, которых вы туда делегируете. Следующее изменение. Количество по 3 человека от каждой, представленной в парламенте.

Следующее предложение. Порядок формування виборчої комісії в Автономній Республіці Крим здійснюється у загальному порядку, як по всій території України. І по всьому тексту, де йдеться про органи влади місцевого самоврядування, доповнити словами „Автономної Республіки Крим”. Це технічна правка друга. А перша, - як по всій Україні.

І третя. Доповнює пункт 5 з двоєчкою, Прикінцевих та перехідних положень, доповнити словами «київського міського» …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.

 

ЄФРЕМОВ О.С. При цьому, мені хотілось би сказати, що пропозиції колеги Бірюка Льва Васильовича в більшості своїй враховані в цьому документі. І це теж, мабуть, каже про те, що ми рухаємось в правильному напрямі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Від комітету? Представник комітету буде виступати? Будь ласка, Олександр Ростиславович Касянюк.

 

12:43:19

КАСЯНЮК О.Р.

Шановні колеги! Є пропозиція прийняти законопроект, який запропонував Олександр Сергійович Єфремов, в цілому, як закон.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Шановні колеги, прошу уваги! Ми з вами завершили розгляд питання, воно є надзвичайно чутливим  і дражливим, особливо у тій частині, яка стосується права політичних партій брати участь у виборах. Оскільки багато  дебатів з приводу того, що партія повинна брати участь у виборах, яка не виконала вимогу Закону про політичні партії  і після реєстрації протягом  півроку не сформувала структур, і оскільки це питання вийшло за межі  країни, я міг би запропонувати компромісне рішення. Не для тих, хто  натягує на себе роль місії, а для  тих політичних партій, які  зареєстровані менше ніж за рік до виборів,  дати їм право брати участь у виборах. А ті партії, які зареєстровані більше ніж рік, вони повинні довести, що вони  виконують закон. Закон про політичні партії ніхто не відміняв. І це було б правильно.

Але разом з тим, шановні колеги, нам потрібно прийняти рішення для того, щоб внести певну  визначеність у  виборчий  процес.  Я буду ставити на  голосування  законопроекти в порядку  їх реєстрації і в порядку  їх доповіді.

Першим  буде ставитися на голосування проект  (реєстраційний номер 7040) (автор Лев Бірюк). Це проект Закону  про  внесення   змін та доповнень до Закону  України „Про вибори депутатів  Верховної Ради   Автономної Республіки Крим,  місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (щодо надання  містам районного значення права висувати   кандидатів у депутати та кандидатів  на посаду міських голів). Реєстраційний номер, ще раз нагадую,  7040.

Ставлю на голосування  про прийняття  його за основу і в цілому як закон.  Ви  визначайтесь, будь ласка. Шановні колеги,  або ми рішення приймаємо, або ми  рішення не приймемо ніяке, жодне. Прошу уваги!

 

12:45:42

За-145

Рішення не прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію  щодо законопроекту про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"  (реєстраційний номер 7043) (автор: Арсеній Яценюк). для прийняття за основу і в цілому. Прошу голосувати. Тоді не голосуйте.

 

12:46:21

За-153

Рішення не прийнято.

Тепер, шановні колеги, ставлю на голосування проект Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", реєстраційний номер 7043-1. Автор - Олександр Єфремов. І з тими доповненнями, які щойно озвучив Олександр Єфремов. І плюс пропозиція, яку висловив Руслан Князевич, прошу слухати, про те, щоб залишити в законі позицію, що мають право бути обраними особи, які на момент виборів досягли 18, на день голосування, перепрошую, на день голосування досягли 18 років.

А також ще одна пропозиція. Вилучити по тексту вимогу надавати фотографію 9 на 12, залишивши фотографію 4 на 6, бо де сільський депутат візьме фотографію 9 на 12? І з цими доповненнями, і ті доповнення, які озвучив Олександр Єфремов, ставлю на голосування про прийняття проекту за основу і в цілому як закон. Реєстраційний номер 7043-1. Прошу голосувати.

 

12:47:56

За-264

Закон прийнято.

Шановні колеги! По-перше, ми, прошу, спокійно, шановні колеги! По-перше, шановні колеги, прошу, спокійно. По-перше, виборча кампанія вже стартує фактично. Нам треба прийняти рішення.

По-друге, ми задля цього скликали позачергову сесію. У всіх була можливість викласти свою позицію. Я думаю, всі ви прекрасно розумієте, що нам необхідно було або прийняти рішення, або не прийняти. Верховна Рада України прийняла рішення.

Оголошую до розгляду проект Закону  про внесення змін до Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" (щодо механізму повернення заощаджень) (реєстраційний номер 6491). Доповідач – заступник міністра фінансів Кравець Андрій Миколайович. Співдоповідач – голова Комітету з питань соціальної політики та праці Хара Василь Георгійович.

Шановні колеги,  прохання і вашої згоди прошу, щоб ми розглянули питання, які залишилися, без  перерви і після того закрили наше засідання.   Нема заперечень? Дякую. Будь ласка.

 

КРАВЕЦЬ А.М.

Дякую. Шановні народні депутати, на ваш розгляд пропонується проект Закону  про внесення змін до Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України". Статтею 4 Закону України  про державні гарантії відновлення заощаджень громадян зафіксована загальна сума  зобов’язань держави щодо повернення знецінених  заощаджень громадянам України  у сумі 131 мільярд гривень.

Проте, реальна чисельність вкладників, які мають право на отримання  зазначеної компенсації, у тому числі  власників державних  цінних паперів, страхувальників і застрахованих  осіб, та реальна сума зобов’язань на сьогодні  не визначена. Таким чином є  потреба внесення змін до законодавчої бази та модернізацію цього процесу шляхом проведення інвентаризації зобов’язань держави по облікових рахунках  громадян та створення електронної  системи їх  обліку. З цією метою  та для досягнення   справедливого  виділення коштів громадянам, унеможливлення фінансових зловживань, мінімізації державних витрат розділом два  внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року номер 107-6 внесено низку змін до Закону України „Про державні гарантії відновлення заощаджень громадянам України”.

Під час дії вказаних змін до  Закону України по державні гарантії відновлення заощаджень громадянам   протягом 2008 року було розпочато формування інформаційно-аналітичної системи „Реєстр вкладників заощаджень громадян”, до якої внесено данні про знецінені заощадження майже 12 мільйонів громадян України, із них 6 мільйонів 392 тисячі 793 особи отримали компенсації. Проте вказані зміни діяли лише до грудня 2008 року. Таким чином, прийняття запропонованого законопроекту є нагальною потребою, вирішення якої дасть змогу розкупорити процес проведення виплат і одночасно забезпечить ефективне та справедливе використання бюджетних коштів. Так, законопроектом передбачається створення інформаційно-аналітичної системи „Реєстр вкладників заощаджень громадян” та „Реєстр страхувальників та застрахованих осіб”. Також проектом закону пропонується проводити компенсаційні виплати у готівковій чи безготівковій формі через установи Ощадного банку України та колишню Укрдержстраху. Після внесення в інформаційно-аналітичний реєстр, реєстр вкладників заощаджень громадян та реєстр страхувальників та застрахованих осіб, даних про них, необхідних для ідентифікації вкладника при відкритті рахунку, після передачі останнього, після передачі реєстрів до Ощадбанку виплати будуть проводитись через установи Ощадбанку. Таким чином, проект Закону України про внесення змін до Закону України „Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян” вирішить питання оптимізації та підвищення ефективності використання коштів державного бюджету та сприятиме вдосконаленню механізмів погашення зобовязань держави за знеціненими грошовими зобовязаннями. Компенсаційні виплати в межах одного бюджетного року будуть проводитися громадянам рівновеликими сумами у межах залишку проіндексованого вкладу за одним рахунком власника, за винятком випадків виплат спадкоємцям померлих вкладників для організації похорону відповідно до статті 8 Закону України  „Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України”. компенсація буде здійснюватися в межах коштів  визначених Законом України про Державний бюджет України  на відповідний рік на виконання заходів, передбачених державною бюджетною програмою „Заходи щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення заощаджень”.

Дякую за увагу і просив би підтримати цей законопроект.

 

Засідання веде МАРТИНЮК А.І.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Андрій Миколайович. Прошу записатись на запитання. Будь ласка, Павловський.

 

12:54:25

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський, партія „Батьківщина”, „Блок Юлії Тимошенко”.

Питання. В назві йде щодо механізму повернення заощаджень. Разом з тим, прочитавши закон, я не побачив нового конкретного механізму, ні джерел повернення цих коштів. Тобто виходить, сам  закон… суть закону не відповідає назві. Виходить так, йдеться про  реєстр. З іншого боку, реєстр цей  вже є, і ми знаємо, що в ощадбанку зареєструвалися в цьому реєстрі 12 мільйонів громадян ще в 2008 році. Візьміть цей реєстр і працюйте з ним.

З іншого боку, є такі правки, які зменшують кількість людей, які можуть претендувати на виплату цих заощаджень. То треба було назвати закон „щодо зменшення  кількості громадян, які мають право претендувати   на компенсації і відновлення своїх  заощаджень”. Це було б чесно, хоча тут не треба якісь такі  політичні моменти.  Дякую. 

 

КРАВЕЦЬ А.М. Дякую, за запитання.  По-перше, що стосується джерел, з яких виплачується компенсація чи погашуються знецінені заощадження перед громадянами України. джерело визначено в цьому проекті законі і джерелом на сьогоднішній день  є Державний бюджет України і кошти, які передбачаються в Державному бюджеті України на кожний рік, виходячи із можливості Державного бюджету.

По-друге. що стосується реєстрів.  Саме цей закон він і є, і передбачає створення підгрунття і створення механізму виплати. Як вже сказав, на сьогоднішній день не існує чіткої, чіткого розуміння і чіткого формування реєстрів щодо вкладників  колишнього Ощадбанку  і Укрдержсоцстраху, по яким має виплачуватися заощадження. На сьогоднішній день реєстр вкладників, який формувався в 2008 році, не завершено його формування і ми як раз передбачаємо завершення формування цього реєстру. А що стосується…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

КРАВЕЦЬ А.М. Що стосується громадян України по страхових компаніях, такого реєстру взагалі не було створено і це як раз є за*** пропозиція по формуванню механізму і справедливому відшкодуванню заощаджень. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Арєв.

 

12:56:55

АР’ЄВ В.І.

Дякую. Шановний пане доповідачу, я хотів поставити питання: ви можете буквально так зрозуміло для наших радіослухачів, тих, хто є, власне, вкладниками, пояснити, що саме дає цей закон. Бо, або це тільки косметичні якісь правки, або він, дійсно, дозволяє прискорити виплату компенсації Ощадбанку. І крім того, мене цікавить, яким чином будуть індексуватися вклади в Ощадбанку громадян? От по якому курсу стосовно радянського рубля будуть виплачуватися ці вклади в гривнях після прийняття цього закону? Дякую.

 

КРАВЕЦЬ А.М. Дякую за запитання. Я тоді, мабуть, спочатку відповім на вашу, на ваше друге запитання, тому що в цьому запитанні є  два. По-перше, що стосується індексації, на сьогоднішній день у нас зафіксована сума  залишок знецінених заощаджень – це 121 мільярд 313 мільйонів і 300 тисяч гривень. Ці кошти, які були, знаходились в радянському Ощадбанку, знаходилися в радянських рублях і свого часу вони були проіндексовані на… за індексом 1,02, як ви, мабуть, це знаєте. Що стосується індексації і ви мали, мабуть, на увазі індексацію стосовно інфляції, що також обговорювалася протягом підготовки цього закону і втому числі і в комітетах, то є відповідне рішення Конституційного Суду і пропозиція, яка включала в собі можливість включення індексації на індекс інфляції, вона не була...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, завершуйте, але майте на увазі, у вас на відповіді одна хвилина.

 

КРАВЕЦЬ А.М. ...була відхилена Конституційним Судом. Також є відповідні рішення і Європейського суду з прав людини, що стосується індексації громадян. Крім того, якщо ми включимо індекс інфляції, то загальна сума зобовязань держави сягне 340 мільярдів гривень.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, я зрозумів, що Матвієнко передає Аржевітіну слово. Будь ласка, Аржевітін.

 

12:59:32

АРЖЕВІТІН С.М.

Станіслав Аржевітін. Шановні народні депутати, ну, не все так просто, як нам зараз розповіли. По-перше, індексація в законі взагалі знімається і наші українці не будуть отримувати індексовані суми, що є дуже цинічно по відношенню до українців – це перше.

Друге. Що стосується реєстру, я задам запитання. Сьогодні у нашій країні є реєстр. Останній Кабінет Міністрів виділив і заплатив 60 мільйонів гривень за створення цього реєстру, цей реєстр в Ощадбанку є, він є власністю Ощадбанку, Національний банк України зробив тестування цього реєстру  і визнав його. Я, як банкір з 25-річним досвідом знаю, що таке дебет і кредит  по вкладам у банківській системі. Тому реєстр є, питання в іншому: чия власність цей реєстр? Сьогодні цей реєстр власність Ощадбанку, а отже, отримувати інформацію Кабінет Міністрів по вкладам клієнтів не має права.

Тому у мене запитання: який статус цього реєстру передбачаєте ви, і які суми ще будуть додатково виділені, крім 60 мільярдів, які вже сплачені за створення цього реєстру? Будь ласка...

 

КРАВЕЦЬ А.М. Дякую. Я вже сказав, що дійсно в 2008 році було розпочато формування реєстру вкладників заощаджень громадян. Але його остаточне формування, була проведена надзвичайно велика робота, але остаточно його формування не завершено. По-друге, по-друге, по-друге, також в нас немає абсолютно реєстру, реєстру страхувальників і застрахованих осіб. До цієї теми взагалі ніхто не долучався і цей закон якраз передбачає створення і формування системи реєстрів, яка дасть відповідь на те, які суми держава має виплатити громадянам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь-ласка, Чечетов.

 

13:01:38

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Андрей Николаевич, дело чести правительства, что в условиях выхода из глубочайшего экономического кризиса правительство находит возможности для того, чтобы решить самую злободневную, самую такую болючую проблему, проблему возврата обесцененных денежных вкладов. И прав президент, когда говорил, что какие б реформы мы не проводили, но мы должны видеть и помнить, и заботиться о социальных нуждах людей, и не проводить реформы за счет людей.

Поэтому как раз вот то, что вы предлагаете, оно и направлено на то, чтобы эту проблемы решить. И люди должны верить власти. Той, которая даже в сложное время находит ресурс для решения этой проблемы.

У меня вопрос. Я так думаю, что в качестве основного источника в последующие годы уже возврат этих денежных вкладов в соответствии с механизмом будет, наверное, все-таки бюджет. Я так понимаю, да?

 

КРАВЕЦЬ А.М.  Да, совершенно верно.

 

ЧЕЧЕТОВ М.В. Спасибо.

 

КРАВЕЦЬ А.М. Це буде бюджет.

 

Засідання  веде Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Джоджик, фракція „Наша Україна - Народна самооборона”.

 

13:02:49

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія. Шановний доповідачу, очевидно розглядуване питання є одним з найбільш резонансних питань, яке турбує мільйони громадян. Але, познайомившись із запропонованим вами законопроектом, Українська Народна Партія  стверджує, що ви не хочете повертати заощадження, що ви просто хочете поговорити про повернення заощаджень. Адже сьогодні в ситуації гострого дефіциту 150 мільярдів гривень, коли нічого кращого ніж збільшувати податковий тиск  і позичати гроші в МВФ жодного реального джерела  повернення ви не пропонуєте. Українська народна партія уже багато років називає реальне повернення, джерело повернення. Це визнання цього боргу державним боргом Російської Федерації перед Україною. Адже саме Росія свого часу забрала всі заощадження українських вкладників і перевела  їх у Росію. Тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте  можливість завершити формулювання питання. У вас все?

 

13:04:12

ДЖОДЖИК Я.І. Ні, ні.  Тому чи не  вважаєте ви, що  сьогодні  у  цій ситуації  нова коаліція і новий уряд з  новою  силою повинні поставити питання про визнання Росією боргу по ощадвкладах, Росією перед…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка,  ваша відповідь. 

 

КРАВЕЦЬ А.М. Дякую  за запитання. Що я хотів би  сказати.  Цей законопроект, він створює підґрунтя, по-перше,  для чіткого уявлення про те,  яка саме  є  сума заборгованості по знеціненим заощадженням,  тому що   зараз чітко  ми не можемо відповісти. І це є головне підґрунтя.  І після цього можна вирішувати про джерела, про  визначення  можливостей бюджету, про погашення  заощаджень. Цей закон він створює механізм, підґрунтя, і це фактично  є інструмент, який дозволить державі  виплачувати справедливо по мірі можливості свої заборгованості по знеціненим  заощадженням. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка. Час завершився.

Голова Комітету з питань соціальної політики  Василь Георгійович Хара. Будь ласка, рішення комітету. 

 

13:05:44

ХАРА В.Г.

Уважаемые коллеги, сегодня  мы рассматриваем по сути технический законопроект, который даст возможность нам по настоящему решать вопросы возврата  вкладов. Этот вопрос имеет свою историю. Я хотел бы, чтобы уважаемые коллеги не политизировали его. Разделом вторым внесения изменений в некоторые законы правительство Тимошенко, напоминаю вам, внесли эту норму в закон о Бюджете 2008 года. Но он действовал до 1 января 2009-го. И та задача, которая ставилась правительством Тимошенко, до конца не была доведена. То же правительство Тимошенко, Кабинет Министров 12 июня 2009 года внесла законопроект. Но, к сожалению, он не прошел полную процедуру. Комитет его рассмотрел, поддержал. Но он не прошел полную процедуру. И в связи со сменой Кабинета Министров он был отозван. И нынешнее новое правительство вносит его для того, чтобы завершить то, что начало делать еще правительство Тимошенко.

Поэтому политика тут совершено неуместна. И давайте говорить по предмету разговора. Значит, что предлагается? Предлагается довести до ума создание информационно-аналитической системы реестра вкладчиков, которое начало правительство Тимошенко. Довести до ума. Я вам хочу сказать, что этот законопроект, он крайне необходим. Действующим законом, который принят очень давно, зафиксирована сумма 131 миллиард 960 миллионов гривен. Это как бы долги перед вкладчиками. Но мы не имеем истинную картину, а сколько вкладчиков, а сколько счетов, а какие суммы? Поэтому нам нужно провести полную инвентаризацию. И вот эти хаотичные выделения средств, то по тысяче, по то 500, то по 50 гривен, кто первый получит, надо этому ставить край и по-серьезному относиться к выполнению данного закона.

Следующее. Правительство Тимошенко единственное сделало упущение, потому что не только вклады населения, но население страховалось, покупало государственные ценные бумаги. И вот эта часть, она осталась в стороне. Поэтому новое правительство предлагает создать такую же информационно-аналитическую систему страхователей и застрахованных особ,  которые страховали свою жизнь  в государственной страховой компании, которые покупали ценные бумаги. И вот эти  ….. и дают  нам полную картину, что нужно делать. А что нужно делать, мы с вами понимаем, если будем знать четкую картину, нужно развивать экономку, зарабатывать деньги и максимально деньги вкладывать    в государственный бюджет. Потому что то, что мы  делали до этого, даже 1 миллиард в бюджете, что это значит? А у нас  131 миллиард – это  на 130 лет, нужно   нам столько времени для того, чтобы выдать  эти… Нам  нужно деньги зарабатывать.

Второе. Предусматривается упорядочение  системы выплат, в пределах одного  бюджетного года производить выплати компенсаций  гражданам лишь по одному счету.  Это речь идет о справедливости.

У нас были молодые люди, у которых  было по  три, по пять книжек, а  у ветерана всего одна книжечка. Кто-то получал по пяти книжкам даже  по 100 гривен – 500  гривен, а кто-то по одной – 100  гривен всего. Поэтому ставится задача, что только с одного  счета, чтобы  всем равномерно  выплачивались эти финансовые средства.

И вторая норма, что не только наличными, но и по безналичному расчету. Я вам как председатель комитета могу сказать, ми получили  десятки тысяч писем от застрахованных особ, которые  просят: «Дайте возможность, чтобы можно было  перечислить на операцию, на учебу внучке»  и прочее. Поэтому  предлагается не только  наличными сегодня  действовать, но и безналичными расчетами.

Я вам хочу сказать, что  Главное  научно-экспертное управления Аппарата Верховной Рады поддерживает  данный законопроект. Национальный банк, открытое акционерное общество «Государственный Сбербанк Украины», Акционерная страховая компания  «Оранта»  не имеют замечаний   к проекту. Поэтому Комитет по вопросам политики и труду 7 июня 2010 года принял  решение рекомендовать Верховной Раде  принять  данный законопроект.  Это будет хорошим фундаментом  для нормальной, по- настоящему государственной работы для выплаты наконец-то  вкладов нашим гражданам. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Василь Григорович.

Шановні колеги,  запитання є?  Є. Прошу записатись за запитання до голови комітету.  

Анатолій Матвієнко. Будь ласка, ваше запитання.

 

13:10:58

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор”, блок „Наша Україна – Народна самооборона”. Василь Григорович, ну найперше я вам сформулюю запитання, але я хотів би звернутися до виборців, що не слухайте сьогодні блудну пропаганду, вам ще ніхто ні копійки не збирається виплачувати. Сьогодні відбувається певна махінація, на яку я хотів би отримати від вас, Василь Григорович, відповідь. Ви очолюєте комітет, Бюджетний комітет, який має функцію контролю. От в мене виникає запитання. 80 мільйонів на реєстр Ощадбанку вже виділено. Ощадбанк має реєстр. Виникає запитання. Чому ви не контролюєте, і чому ми зараз знову 100 мільйонів чи більше хочемо витратити на повторний реєстр? Чому ми хочемо в Ощадбанку цей реєстр забрати і перенести його для бази даних невідомо яких маніпуляцій і кому? Я розумію, що треба створити реєстр страховиків, його немає. Ну тоді давайте так і говорити. Давайте поновимо, якщо потрібно, реєстр Ощадбанку, це інші видатки, і давайте створимо реєстр тих …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

ХАРА В.Г. Анатолий Сергеевич, относительно контрольных, хочу сказать, что функция нашего комитета финансовый контроль, нет его, по этому не можем его контролировать. Есть у нас Бюджетный комитет, это их, и Банковский комитет, это их парафия.

Второе. Ведь речь не идет о начале работы с нуля, здесь предполагается продолжить ту работу ... Анатолий Сергеевич, прочтите, пожалуйста, де нема такого, прочтите, пожалуйста, законопроект. Прочтите, где такого нема. Вот вы говорите, такого нема. Прочтите, пожалуйста. Я вас прошу, давайте мы по сути закона будем говорить, а не эмоции. Друг на друга можно что угодно. Мы потратили деньги. Правительство Тимошенко потратило деньги уже, может быть частично, может быть всю суму, я не знаю. Никто перед нами не отчитывался. Надо эту работу закончить или закопать те деньги, которые Тимошенко потратила на это дело? Надо закончить этот реестр и создать другой реестр, для того чтобы учесть и тех людей, которые потеряли деньги на страховке и на покупке государственных ценных бумаг. Что в этом плохого? Потому что мы сегодня ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Стоян, фракція  Партії регіонів.

 

13:13:26

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, я якраз очолюю підкомітет, де питання заощаджень. Хочу сказати, що ну моїй пам`яті разів 15-20 ми слухали це питання на комітеті і кожний раз, коли приходили в Міністерства фінансів, з банку, казали: а, немає реєстру, ми не знаємо як, скільки, кому, що заплатили; одні кажуть, 80  мільярдів, інші – 150, треті – 100. тому реєстр цей необхідний.

У мене інше питання, Васль Григорович. От тут написано, що будуть виплачувати у рівновеликих розмірах. Це означає, що незалежно від того скільки грошей у людини  на книжці (чи там 10 тисяч, чи 20, чи скільки) рівна частина. Яка це буде рівна частина?

І дуреп. Якщо у людини є 2-3 книжки, чому ми повинні виплачувати тільки по одній книжці? Яку будуть брати книжку, в якій менша сума чи більша сума?

І третій момент, Василь Григорович,  Ви знаєте, що платили людям, яким за 80 років, це була дискримінаційна міра, захід. Чи відміняється цей захід, тобто всім, у кого є книжки книжки будуть виплачуватися кошти? Дякую за відповідь. 

 

ХАРА В.Г. Уважаемый Александр Николаевич, вот как раз равными частями. Этот вопрос  связан  с тем последним вопросом, о котором вы говорите.

К сожалению, я лично и наш комитет считает, что это не справедливо, а возможно справедливо. Конституционный Суд принял  решение, что нельзя выделять никакую категорию. Мы ставили вопрос, давайте вначале отдадим ветеранам, которым не так много осталось жить. Они говорят: перед Конституцией все равны, все должны получать одинаково. Исходя из этого посыла, что мы не можем теперь как-то по-другому трактовать  решения Конституционного Суда, правительства Азарова и предлагаем, у нас есть, предположим, определенная сумма  бюджеты отдельной строкой, эта сумма делится на количество граждан, которые имеют свои сбережения и определяется какую сумму  мы можем отдать. И независимо от того, гражданину 80 лет или 54 года, они все получат одинаковую сумму. Но для того, чтобы даже это сделать, нужно знать какое количество граждан имеет сбережения.  И на какую сумму. Потому что может оказаться, что эта сумма 131 миллион… миллиард…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Станіслав Аржевітін. Ваше питання, будь ласка.

 

13:15:48

АРЖЕВІТІН С.М.

Шановний  доповідач, ноль ціна тим всім вашим аргументам закреслюється тільки одним – ви відмінили індексацію українцям. Зараз Кабінет Міністрів буде встановлювати суми на похорони. Вчитайтесь, будь ласка, ви – комітет, який повинен займатися соціальним захистом, скажіть, будь ласка, коли комуністична гвардія 90-х років віддала все в Радянський Союз, коли наступний уряд по цинічному курсу, один, майже, до одного обміняв і по відношенню до долара – це в десятикратному розмірі зменшило суму, наступні уряди купівельну спроможність знищили, чи понизили від 10 до 50 відсотків. Скажіть, будь ласка, який соціальний захист тут може бути? Тим паче ви зараз відмінили індексацію. Ну скажіть, будь ласка, яка роль вашого комітету у цій функції? Щоб передати реєстр Кабінету Міністрів, щоб знати, де 24 мільйони українців живуть, хто вони, як вони? Це таємниця, якою повинен володіти Ощадбанк, це його власність, реєстр створено, держава вже витратила в минулому році 60 мільйонів, наголошую: Національний Банк його протестував і ви…

 

ХАРА В.Г. Вы знаете, очень трудно отвечать на такие вопросы, которые вы задали. Он совершенно не касается темы обсуждаемого вопроса, совершенно. Знаете, что я вам хочу сказать, у нас все есть. А почему мы людям деньги не отдаем, если у вас все есть? Есть реестры, есть все решения, были замечательные индексации. Знаете, чем отличаются люди прагматичные, которые занимаются делом, от тех, которые занимаются политиканством. Мы хотим хотя бы на шаг приблизиться к тому, чтобы выполнить долги государства перед гражданами за их потерянные вклады, а вы продолжаете заниматься болтовней, лишь бы ничего не делать по политическим мотивам, вот и вся разница. Мы хотим решить проблему, давайте принимать законы, давайте двигаться. Если мы хотим красиво выглядеть по телевидению, ну, это уже задача не практическая, а политическая.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дякую. Сідайте, будь ласка. Ми вже в процесі розгляду цього питання, ми в процесі…

Я ще раз хочу сказати, Анатолій Сергійович, ми, ми розглядаємо питання. Яка може бути процедура? Зараз процедура наступна: прошу записатися, прошу записати… Одну хвилинку. Прошу записатися на виступи від фракцій 15 хвилин і 15 хвилин для виступів народних… Ну, зараз одну хвилинку, Анатолій Сергійович. Анатолій Сергійович, прошу записуватися від фракцій. Так, відбувся запис від фракцій. Тепер народних депутатів. Ну, зараз, одну хвилинку, ну, зараз, одну хвилинку, ну запис триває. Прошу народних депутатів записуватися. Так, покажіть, будь ласка, прізвища народних депутатів. Мікрофон Матвієнка. Будь ласка.

 

13:18:54

МАТВІЄНКО А.С.

Українська республіканська партія „Собор” блок "Наша Україна - Народна самооборона".

Володимир Михайлович, я звертаюся до вас як до головуючого, який має все-таки контролювати етику і порядок розгляду питання. Особисто  я задавав запитання пану Василю Георгійовичу, пан Аржевітін, я просив Василя Георгійовича Хару не переносити на характеристики того, хто задає, а відповідати по суті. А, якщо немає відповіді по суті, то скажіть, я не знаю відповіді на це запитання. Давати характеристики одному депутату іншому я вважаю, це не етично. І хотів, Володимир Михайлович, просити вас за цим слідкувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Зауваження приймається. Воно справедливе.

Шановні колеги, переходимо до виступів від фракцій. Ксенія Ляпіна. А,  виступати буде від фракції Станіслав Аржевітін, фракція "Наша Україна - Народна самооборона". Ярослав Сухий буде виступати наступним.

 

13:19:51

АРЖЕВІТІН С.М.

Станіслав Аржевітін група „За Україну!”

Шановні, вибачте за мою тональність, але коли так ошукують українців, я просто не можу без емоцій це говорити. Я наголошу декілька для наших слухачів, наголошу ті новації, які запроваджуються, вони самі зрозуміють, яка роль цього законопроекту.

По-перше, з законопроекту з діючої норми вилучається ті компенсації, які видавалися під сертифікатну приватизацію державного майна. Якщо хтось не використав, вони мали право сьогодні принести в Кабмін і їм в Ощадбанку поновлювали суми. Це сьогодні уже відміняється.

Далі, про індексацію, ми сьогодні говорили. Мені здається, це найцинічніша норма, коли при такому рівні інфляції сьогоднішня влада наважилася зняти взагалі з закону з діючої редакції тему, що стосується індексації в таких умовах інфляційних процесів. Мені здається рейтинг після цього повинен в 5 разів упасти в Партії регіонів за те, що вони таку норму сьогодні приймуть, це я вже за вас уже вболіваю.

Подумайте, шановні, це ключова норма цього законопроекту.

Далі. Сьогодні говорили про індексацію, шановні, я вибачаюся, про реєстр. В нашій країні є реєстр. Майже 100 мільйонів гривень держава витратилась. Сьогодні реєстр є в стінах Ощадбанку підтверджений Національним банком. Хочете виплачувати – закладайте в бюджет і виплачуйте. І далі, можливо, одного-двох людей можна там донести до цього реєстру. Я не вірю, що сьогодні, як банкір із таким стажем, що у банку немає такої інформації. Між іншим, в Кагарлицьку область в 90-му році прийшла телеграма, село Переселення, у маленький ощадбанк, ви не дорахували 20 копійок в Росію. Скажіть, будь-ласка, це не облік? Хіба нам не відомі ці суми?

Тому, шановні, з реєстром це тема, комусь потрібно мати скільки виборців оновлених сучасних, направляти їм листи, з ними працювати, але не виплачувати їм заощадження.

Далі. Сьогодні говорять про те, що виплата лише по одному рахунку. По якому? Скільки? За яким принципом? Хто рахунок цей буде визначати, який повинен бути?

Далі. Сьогодні діє компенсація у грошовій формі. Тепер крім грошової форми буде ще яка? Якими ще борзими, якими ще сертифікатами будуть зараз маніпулювати на державному рівні? Я думаю, що це неправильна норма. Була норма, коли закладалося в залежності від віку. Між іншим, сьогодні говорили про це і про ветеранів. Скажіть, будь-ласка, чому ви так красиво говорите, а вилучаєте цю норму, якщо ви вболіваєте за пристарілих людей і зараз на похорони законом буде визначати Кабінет Міністрів, скільки на похорони платити? Скажіть, будь-ласка, це правильна норма?

Я пропоную, держава в такий спосіб тільки втрачає авторитет в особі наших ощадних клієнтів. І, між іншим,  ми до економічного обігу повинні завернути через довіру 250 мільярдів, які сьогодні на руках у населення. Це шлях назад. Минулий Кабінет Міністрів, який аналогічний законопроект подав, наважився його відкликати назад. Я вас теж призиваю, подумайте про 24 мільйони українців, відкличте цей цинічний законопроект назад. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Сухий, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Кілінкаров. Петро Симоненко.

 

13:23:05

СУХИЙ Я.М.

Шановні колеги, впродовж років очевидною є недостатня ефективність нашої законотворчої діяльності в сфері соціальної політики. На превеликий жаль, окремі напрямки її регулярно стають заручниками і зараз у цьому  сесійному  залі примітивного політиканства, штучного  нагнітання політичних  пристрастей у сесійній залі  Верховної Ради. Соціальні  біди  і болячки, які  би мали ми з вами лікувати, тим часом  поступово перетворюються  на  хронічну важку хворобу. Однією із них є питання вироблення державної політики  у галузі повернення та компенсації витрачених  знецінених  заощаджень. Хочу вам нагадати, що з часу, коли працює базовий Закон   про державні гарантії відновлення  заощаджень, тобто з   1997 року, тут у цьому залі  третє, четверте, п’яте, шосте скликання  було внесено більше  40 законопроектів, проводилися  численні парламентські  і комітетські слухання. Рішення ветується, рішення не виконується. Тому ми довго чекали  від численних урядів законодавчої пропозиції.

Проект за номером 6491 від Кабміну  слід вітати  хоча б  тому, що ми нарешті побачили паростки  системного  підходу до розв’язання  цієї теми. Створення інформаційно-аналітичної системи  дає нам можливість провести  так звану ніби  інвентаризацію. Мене турбує інше питання. Тут  колега виступав, називав страшну  цифру. Виявляється 100 мільйонів гривень, які виділені на створення цього  реєстру, пішли кудись у болото. Ставте питання про створення тимчасової слідчої комісії, очолюйте   її і виясняйте, куди пішли ці гроші. Тільки у такому випадку  ми зможемо нарешті розробити і після  консультацій з громадськістю,  з політичними силами реальний механізм  компенсацій.

Чому ми вносили тут законопроекти?  Ми хотіли примусити  іти закон працювати, він не працює. Він  є, але  всі ці  50 гривень чи  1000 гривень –це не розв’язання проблеми. Саме  так поступив Казахстан.  Після створення реєстру, він перевів борг у цінні папери по курсу  15 тисяч радянських карбонців до 100 доларів США.  Литва, яка  борг  виплатила  регламентованою  сумою від  850 до  1400  євро на людину. Білорусія, яка привела до дуже  маленького значення ці цифри, і хто   взяв цю цифру копійки, хто відмовився. Росія   пішла іншим шляхом, який йдемо ми, із 11  трильйонів рублів вони  виплатили  160 мільярдів. Цей путь в нікуди. Тому цей законопроект  можна було б голосувати за, якби він мав реальні механізми. Тільки після того, коли ми дочекаємося нарешті, в кінці кінців від уряду реальні механізми повернення заощаджень, можна його підтримувати. А зараз я пропоную цей законопроект прийняти або повернути на повторне перше читання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Миколайович Симоненко, фракція комуністів. Наступним буде виступати Олег Ляшко.

 

13:26:11

СИМОНЕНКО П.М.

Шановні колеги! Фракція Компартії підтримує пропозицію на друге повторне, на повторне перше читання відправити цей законопроект. І виходимо ми з наступного. Ну, по-перше, цей проект закону насправді не вирішує проблему, а сприяє в першу чергу, знову ж таки, підтримці тих, хто під гаслами рефінансування банків вирішив знову ж скористатися державними грішми. І цьому треба покласти край.

По-друге. Для того, щоб вирішити за змістом цю проблему і покласти край справді тому знущанню над українським народом, то в першу чергу треба прийняти закон і визнати ці заощадження державним боргом України.

По-друге. Ми таким чином будемо і вирішувати проблему щодо обсягу повернення заощаджень щорічно нашим громадянам. Бо те, що сьогодні відбувається, на жаль, тільки свідчить про одне. Що повертають заощадження громадянам, яких обікрали певні кола, повертають за рахунок їхніх же кишень. Бо з державного бюджету забирають, щоб повернути тим же знедоленим, за рахунок яких формується сьогодні державний бюджет.

Я пропоную, Володимир Михайлович, давайте ми, в решті-решт, приймемо рішення і Генеральна прокуратура хай же доповість, куди ділося 9 мільярдів від продажу „Криворіжсталі”?  І давайте когось посадимо все ж таки! І хай відповідають за те, що відбувалося! 9 мільярдів від продажу „Криворіжсталі” було спрямовано, за рішенням Верховної Ради, на повернення заощаджень. Тому, шановні, сьогодні треба чітко розуміти, що для того, щоб повернути, повинна бути чітка відповідальність держави. І треба прийняти це рішення щодо державного боргу цих заощаджень.

По-друге, треба визнати і джерела повернення ось цих заощаджень. Бо, якщо діяти так, як сьогодні діємо і за останні роки, то для того, щоб людина дочекалась повернення цих заощаджень йому треба прожити  чотириста років, і він не отримає їх. А для того, щоб справді сформувати сьогодні  ідеологію повернення заощаджень, то це  треба сформувати ідеологію таку, що  заощадження повинні повернути якраз багатії, які забрали заводи і фабрики, банки і інше у тих людей, які створювали всі ці матеріальні цінності, і які сьогодні  приносять прибутки тільки незначній частині наших громадян.

 І, по-друге, ще в цьому     питанні треба правильно сформувати  джерела наповнення. А джерела наповнення які можуть бути цього  фонду? Це процент від продажу предметів розкошу, це обмін валюти, це мораторій на горілку, тютюн, тобто все те,   що сьогодні складає стабільні джерела наповнення ось цього фонду.

І останнє, про що я хотів би сказати. Ще треба сьогодні все зробити для того, щоб  розширити мережу державних банків, бо якраз приватні банки  на цьому і наживалися, а треба  мережу  державних банків, щоб…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

СИМОНЕНКО П.М. … щоб ці державні банки  фінансували  розвиток реального сектору економіки, і реальний сектор економіки буде давати додаткові надходження.

Я переконаний. що саме  такі підходи і дадуть можливість нам стабільно вирішувати   цю  проблему, яка  хвилює мільйони наших громадян.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олег Ляшко, фракція  БЮТ. Будь ласка,  ….

 

13:29:46

ЛЯШКО О.В.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги,   шановні громадяни України! Представники провладної коаліції переконують нас, цитую дослівно одного із   своїх колег, що „в умовах кризи уряд знаходить можливості повертати вклади людям”. Інформую цього непоінформованого колегу. В бюджеті 2010 року  на повернення вкладів передбачено 250 мільйонів гривень. Станом на сьогоднішній день не профінансовано жодної копійки, ні одна людина  України в цьому році вклади  не отримала. Тому те, про що  ви стверджуєте, що уряд  повертає вклади, не відповідає дійсності.

Далі. Загальна сума боргу, який ми, влада, винна громадянам  України по вкладах – 131 мільярд гривень. Якщо   ми будемо їм повертати хоча б по 250 мільйонів  в рік – це на 520 років повернення  вкладів.

Що пропонується у  цьому законопроекті?  Ви зверніть увагу, будь ласка, що уряд  відверто визнає у законопроекті прогнозу результатів, це в пояснювальній записці до законопроекту, стверджується, що прийняття законопроекту дозволить зменшити витрати на заходи щодо виплати компенсацій. Уряд відверто стверджує, що цей законопроект дозволить зменшити витрати на виплату компенсацій. Яким чином уряд збирається це зробить? Перше – прибирається із нині діючого закону норма про індексацію на індекс інфляції. З 96 року по сьогоднішній день інфляція становила 530 відсотків. Тобто, коли ви будете ще 400 років людям виплачувати вклади, давайте порахуємо за 400 років інфляцію, і скільки в підсумку отримають нащадки вкладників. Раз.

Далі, уряд каже, що виплати можливі, виплата зазначених компенсацій має проводитись тільки у разі створення цього реєстру. А коли ж буде створений цей реєстр? У законі у розділі ІІ стверджується, що Кабінет Міністрів доручається до 1 січня 2011 року затвердити порядок складення та функціонування реєстру. Тобто до нового року будуть затверджувати порядок, потім 12 мільйонів громадян будуть реєструвати 2 роки, і ми знову змушуємо мільйони людей, які зимою величезні черги в Ощадкасах стояли, щоб зареєструватися, ми знову змушуємо їх проходити оці кола аду, для того щоб реєструватися. І в підсумку ми матимемо результат, що ближчі 2-3 роки ніяких виплат і вкладів взагалі не буде. Для чого тоді взагалі уряд вносить цей законопроект, ховаючи його під красивою назвою „Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян”? Да для того, щоб заховати, як кажуть, істину, а істина полягає в тому, що людям піднімають ціни на газ, піднімають пенсійний вік, піднімають тарифи на житлово-комунальні послуги і дурять їх розмовами про якусь ефемерну видачу вкладів, яких насправді не буде ні в цьому році, ні в наступному році. Оце та правда, яку треба казати. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам також. Шановні колеги, зараз будуть виступати народні депутати 15 хвилин. Прошу зафіксувати час. Запрошую до слова народного депутата Солошенка, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Юрій Кармазін.  Олександр Стоян, будь ласка.

 

13:33:27

СТОЯН О.М.

Шановні колеги, ви знаєте, коли піднімають тему повернення заощаджень, думаєш: ага, наступають чергові вибори. І так було завжди, коли перед черговими виборами щось обіцяли. Так обіцяли певні політичні сили, представники якої  зараз виступали і обіцяли за 2 роки повернути всі заощадження. Але сьогодні Партія регіонів і уряд подав  цілком зрозумілий технічний закон. Мова йде про те, щоби зробити реєстр виборців. Ми в себе в комітеті разів 10 слухали про те, скільки сьогодні боргу, скільки людей і не вирішили питань. Але я, незважаючи на те, що  належу до цієї правлячої політичної сили, я буду критикувати сьогодні уряд і скажу, що негоже в такому варіанті подавати законопроект. Якщо наш  уряд подає законопроект і пропонує технічну сторону, а це треба зробити, підкреслюю, то цього недостатньо, треба показати механізми повернення, їх немає. Я не можу погодитися з терміном „у рівновеликих….

Заєць, помовчи, будь ласка! Чого ти скакаєш? Нема Плюща на тебе!

Да, наш уряд, я його  критикую сьогодні, так. У рівновеликих, скажемо, величинах. Які рівновеликі величини? Які кошти, за скільки років будуть повернуті? Бо дійсно, якщо 250 мільйонів на рік, то це  треба дуже багато років. Немає механізму, немає системи. Тому я вважаю, що треба повернути цей закон на повторне перше читання і те, що зараз пропонується – реєстр – це тільки маленька складова частина серйозного закону.

Я все-таки думаю, що ми як політична серйозна сила ми найдем можливості повернути заощадження, найдем механізми  повернення заощаджень, але треба це зробити чітко і прозоро, щоб люди знали, що ми не займаємося популізмом, що ми не робимо це під вибори, що для цього треба певний термін: 3, 5 або більше років. Більше того, яка сума повертається зараз? Дальше. Чому, скажемо, і кажемо одна книжка. Якщо було в людини дві книжки, що, він… він же не крав ці гроші, значить у нього дві книжки є, нада по двум книжкам повертати. Визначити процес. Ну наприклад, ми пропонували свого часу повернути в першу чергу людям, а це люди похилого віку, тим у кого 5-10  тисяч на книжках. А в кого  20 тисяч, може 50 відсотків. А в кого 50 – може компенсація товарами і послугами. Знов таки, що таке компенсація товарами і послугами? А хто перерахує, скажімо, лікарні, якщо платне лікування, хто перерахує ВУЗи, якщо платне навчання? Це ж ефемерно. І саме останнє, чому в нас до цього часу не працював цей закон і не було порозуміння? Тут виступав один колега і сказав: во всьому виноват СССР. Якщо ви і далі будете кивати на СССР і на Москву і тільки на цьому механізмі наполягати, толку не буде, грошей там немає, гроші їх не брали, треба шукати внутрішні резерви.

Дуже добре, що держава взяла на себе відповідальність за ці заощадження, ми повинні все зробити, щоб ці гроші людям були повернуті вчасно. Тому ще раз підкреслюю, повторне перше читання і більш серйозний підхід, комплексний підхід до цього закону. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін, фракція "Наша Україна – Народна самооборона". Наступний буде виступати Володимир Бондаренко, замість Коваля. …в кінці.

 

13:36:35

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, партія захисників Вітчизни.

Шановні народні депутати, шановні виборці, ось ви чули сьогодні аналіз цього закону, який був. А я додатково вам його проаналізую і проілюструю. От зеленим я показав, що вилучається. Що вилучається? Невикористані для приватизації державного майна компенсаційні сертифікати, можуть бути повернені до установ. Далі, компенсаційні сертифікати, що знаходяться у вільному залученні до приватизації індексації не підлягають. Все, що стосується сертифікатів – вилучається. Це в першій статті.

В третій статті виключаються слова: „подальша компенсаційна індексація заощаджень громадян здійснюється при видачі вкладів страхових внесків, погашенні цінних паперів відповідно до індексу інфляцій”, це виключається. Шановні, ви що, уже белены объелись? Я до уряду звертаюсь.

Тепер, що профспілки думають? Звертаються до Комітету з питань соціальної політики і праці і пишуть… Спільний представницький орган всеукраїнських профспілок та профспілкових обєднань для ведення колективних переговорів та соціального діалогу і пишуть, що уряд бере на себе і порушує Статтю 92 Конституції, щодо визначення виключно законами гарантій,  прав і свобод людини, 17-ту і 18-ту – Закон про державні соціальні стандарти щодо встановлення державних соціальних гарантій виключно з законами це все пишуть профспілки, не говорить Юрій Кармазін. Ну, шановні народні депутати, і я хотів би, щоб ми несли кожен відповідальність. Ті, хто сьогодні проголосували попередній законопроект в цілому, всупереч Закону про Регламент, всупереч Конституції, наплювавши на те, що є Конституція і закон мають думати, що і за такі закони теж прийдеться відповідати.

Я вам нагадую, що криється за цим законом. Ви знаєте, що національна компанія, страхова компанія „Оранта” вже не національна, чи не знаєте? То я вам нагадую, що 25 відсотків ще в 2007 році Фонд Держмайна продав казахам, 25 плюс 1, а контроль здійснює „Дельта-банк” і некий Николай Лагун, у нього 45 відсотків. Шановні, чи ви цього не знаєте?! Так от ларчик відкривається, що цей закон і це позачергове все питання треба було виносити саме для того, щоби завести питання по страхувальникам, для того, щоб завести ці питання.

А що ви не знаєте, що 60 мільйонів гривень виділено Ощадбанку використано і Нацбанк підтвердив, що правильно є реєстр вкладників. Тому цей закон треба викидати на смітник. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Бондаренко, фракція БЮТ. Наступним буде виступати Петро Цибенко.

 

13:39:42

БОНДАРЕНКО В.Д.

Володимир Бондаренко, "Блок Юлії Тимошенко", партія „Реформи і Порядок”.

Шановні друзі, всі ви пам’ятаєте добре народну мудрість: „скільки не говори мед, а в роті солодко не стає”. Тому мова йде сьогодні про те, ви повертаєте вклади чи розробляєте чергові програми ефемерні, які ніколи не будуть здійснені. І я впевнений, що сьогодні цей документ, який ми сьогодні розглядаємо є такою черговою говорильнею навколо грошей. Єдиним, хто робив реальні кроки була прем’єр Юлія Тимошенко, яка вже в січні місяці 1 року своєї каденції розпочала програму виплати заощаджень громадянам, і виплатила за період своєї діяльності 6,5 мільярдів. От ви там говорити 131, от вона за коротенький період 6,5 повернула. В цьому році новий уряд не поверне ні однієї копійки. То давайте говорити гроші, а ніхто їх в руках не відчує. Тому це є фарисейство. Це є обман громадян. Цей документ є лише для того, щоб випустити пару. Хотів би звернути увагу, якби цей документ навіть розроблявся як майбутня програма, треба було б перш за все розпочати з того, які ми встановлюємо для себе граничні терміни повернення всіх заощаджень. Які категорії громадян ми виділяємо як основні? Це, очевидно, повинні бути старші люди, тому що кожного року ми втрачаємо сотні тисяч вкладників, які переходять в іншу категорію, так сказать, в світи інші, і так не отримавши і не дочекавшись цих вкладів. Кому перш за все треба видавати? Якщо людина пред’являє документи про те, що йому треба зробити операцію і в нього є вклад, а операція нагальна і вона коштуватиме йому життя, якщо її не зробити, треба негайно це ставити в першу категорію. Якщо на навчання внуків чи на будівництво нового житла, треба в першу категорію. Тобто, треба готувати документ, який би давав ясність, коли хто скільки отримає. Цього не дає відповідь на цей документ.

Я пам’ятаю і те, як отут з цієї трибуни дехто з наших колег варив борщ, розказував скільки при Юлії Тимошенко стояла капуста, морква, буряк. Який той борщ? Підіть зараз на ринок і зваріть той борщ. Ви не зварите 100 грамів замість 3 кілограмів чи більше. Ви побачите, що сьогодні картопля 5 гривень кілограм, от сьогодні в сезон, а буде 10. Ви побачите звідки не візьметься інфляція, як ви кажете, як ви захистили громадян. тому, коли ми не проводимо індексацію цих вкладів, це ми, значить, перетворюємо ці гроші в пил, в порох, який можна змахнути з стола разом з громадянами, які їх мали.

Тому, шановні друзі, давайте не гратися з людьми. Сьогодні документ цей робиться перед виборами, щоб показати як турбуєтеся ви про тих виборців. Ніякої турботи немає. Давайте спільно шукати вихід для наших батьків, дідів, які заробили ті гроші, які потім були вкрадені вашими олігархами у вигляді металургійних комбінатів і шахт. Давайте з них потягнемо трошки грошей і віддамо тим, хто будував ці шахти і комбінати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Петро Степанович Цибенко, фракція комуністів, будь-ласка, ваше право на виступ. Наступний буде виступати Заблоцький.

 

13:42:49

ЦИБЕНКО П.С.

Дякую. Фракція комуністів. Петро Цибенко, голова Ради організації ветеранів України. Шановні колеги, ми з вами сьогодні розглядаємо одну із найбільш гострих соціальних проблем, болючу проблему. Я це стверджую не лише як народний депутат, не лише як перший заступник голови Комітету з прав пенсіонерів, ветеранів на інвалідів і як голова ради організації ветеранів України,  найбільшої ветеранської організації  України. Не проходить дня, не проходить тижня, щоб Рада  ветеранів, організації ветеранів України  не отримала листа  із проханням вирішувати цю проблему. 

Шановні колеги,  проблема справді  існує і її треба  вирішувати.  Розуміючи, що проблема існує, фракція  Компартії України практично на кожній сесії  вносила  проект  закону,  направлений  на докорінне  вирішення цієї проблеми. І справді це було. Чим відрізнялися  ці законопроекти від тих законопроектів, які приймалися у вигляді законів?  А вони відрізнялися тим, що містили три принципові речі.

Перше.  Необхідність визнання  тих заощаджень державним боргам України. Це обов’язково треба  зробити, бо деякі із наших колег  із  вавкою у голові  сьогодні розповідають, що   ті  заощадження завантажили  у якісь вагони  і кудись  вивезли. Так от щоб  таких, даруйте, такої маячні не повторювали  з цієї трибуни, треба приймати  це рішення.

Друга складова, яка обов’язково має  бути присутня  у цьому законі,   це питання   створення  відповідного  фонду. Бо ми намагалися, прийнявши  цей закон,  закладаючи у Державний бюджет України  мізер  на вирішення цієї проблеми,  діяти за  відомим біблейським принципом, де  п’ятьма хлібами і п’ятьма рибами нагодувати  всіх. На жаль, так не буває. Якщо закладаємо у  державний бюджет мізер, то відповідно вирішити цю проблему неможливо. Тому   ми пропонували обов’язково створити відповідний  фонд, куди  накопичувати кошти і  за рахунок цих коштів вирішувати цю проблему.

І третя   складова цього законопроекту була те, що ми пропонували використовувати  не лише готівкову  форму, але  і безготівкову форму для вирішення найбільш гострих соціальних проблем.

Абсолютно переконаний,  що ці проблеми  треба вирішувати. І вони мають бути складовою частиною  цього закону. Коли закон називається  про  державні гарантії відновлення  заощаджень громадян  України, то якщо держава не визнає ці кошти державним боргом, які можуть бути гарантії з боку держави щодо повернення цього боргу. Тому, шановні колеги, проблема справді є, проблему треба вирішувати, але треба вирішувати її в інтересах громадян України.  І тому я підтримую ту пропозицію, яка сьогодні лунала з цієї трибуни про те, що той законопроект, який сьогодні поданий, його справді треба повертати на повторне перше читання, дуже серйозно доопрацьовувати з тим, щоб справді цю проблему вирішувати. А не далі продовжувати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте будь ласка.

 

ЦИБЕНКО П.С. Тому що, ще раз хочу наголосити на тому, що найболючіша, найгостріша проблема це особливо для ветеранства України, яке своєю багаторічною працею заслужило того, щоб по відношенню до них поступали дещо інакше, ніж це є сьогодні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Народний депутат Заблоцький, Партія регіонів. Михайлу Чечетову передає право на виступ. Наступним буде виступати Павловський.

 

13:46:31

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Владимир Михайлович! Уважаемые коллеги! Действительно, мы сегодня рассматриваем социально резонансный законопроект. И нужно отдать должное правительству. Я об этом уже говорил. Что в период выхода из глубочайшего экономического кризиса правительство пытается в повестку дня поставить и решение этого злободневного, животрепещущего вопроса.

Хотя, с другой стороны, прав и Президент в части того, что какие бы мы преобразования не проводили, как бы мы тяжело из кризиса не выходили, но мы должны видеть социальные нужды людей. Я думаю, правильный подход власти и Президента, и правительства состоит в том, что социальный урожай можно собирать с экономически растущего поля. Растет экономика, появляется ресурс для решения социальных проблем. Социальных, решение социальных проблем, это производная от роста экономики. На селе понимают: уродило на огороде – можно что-то положить на стол. То, что сейчас правительство подало этот закон, где ставится задача создать четкий реестр, определить конкретно, что, сколько, даже есть у кого-то один счет, у кого-то два счета, на разных сберегательных книжках, разные люди, отдельная категория людей выехала из страны, кто-то вернулся, кто-то ушел из жизни, право наследства и так далее. Поэтому здесь инвентаризация нужна, это абсолютно правильно. Но с другой стороны, наверное, люди ждут от нас такого, системного решения. Ведь этот вопрос с бородой. Он тянется более 10 лет. Впервые парламент принимал его где-то в середине 90 годов, этот закон.

Наверное, нужно уже сделать так, чтобы была ясность и определенность.  Четкие механизмы, детализировано, чтобы мы   каждый год не ламали здесь копья, а как отдавать, за счет чего, кто, сколько и как они использовали ………… этого законопроекта именно  в борьбе  за голоса избирателей на  тех или иных выборах, а чтобы в режиме  автомата на долгосрочную перспективу,  системно, комплексно, детально  был разработан механизм и было четко и ясно для всех категорий людей, что государство по своим векселям платит и платит не зависимо от  того, какая власть, кто Президент или кто в парламент, какое большинство.  Это должно быть понятно, власть должна меняться,  а по векселям власть должна платить всегда.  Вот тогда народ будет уважать свою страну  и свою власть, на этом будет зиждется  и авторитет власти     вне зависимости  от партийных знамен.

И поэтому, коль такое предложение  прозвучало и от представителей оппозиции, и от представителей коалиции, что, наверное,  есть смысл нам вместе еще раз вернуться к этому  закону и не половинчато, а серьезно, системно этот вопрос решить. Поэтому я поддерживаю  предложение и правой, и левой части зала вернуть  этот закон на повторное первое чтение, затем надо создать группу и вместе с правительством,  системный законопроект рассмотреть и принять, который будет понятен для людей, раз и  навсегда  который поставит точку  в этом вопросе. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Андрій Павловський, фракція БЮТ. Останній виступ.

 

13:49:42

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Шановні співвітчизники,  шановні колеги депутати, хотів би звернути увагу, що  цей закон, як нам кажуть, не має технічного характеру, це принциповий закон, тому  що він у першу чергу  стосується інтересів мільйонів наших громадян. І дякувати уряду, як дякує попередній доповідач, будемо після того,  як  уряд щось конкретне зробить і нарешті почне  виплачувати ті компенсації,  хоча б які виплачувались  попереднім урядом Тимошенко у  2008 році.  Нараз і зараз маємо ситуацію,  що ні в цьому проекті бюджету, на цей рік, ні на наступний таких виплат фактично не передбачено.

І, по-друге, закон  не відповідає суті самої назви закону, тому що конкретного механізму, ні  джерел повернення заощаджень не запропоновано. Натомість пропонується відмінити індексацію на рівень інфляції знецінених заощаджень наших громадян. Ще я хочу звернути вашу увагу, ця відміна індексацій – пряме порушення Конституції, яка не дозволяє погіршувати соціальні гарантії, соціальне становище наших громадян. Це призведе до значних матеріальних втрат наших громадян через зниження купівельної спроможності отриманих компенсаційних виплат. Тут вже наводили приклад. З 96 року по цей день інфляція склала 530 відсотків. Що це означає? Це означає, що вклади заощадження громадян знецінились за ці роки в 5 разів. Так що пропонує нам уряд, відмінити індексацію, почекати ще декілька років, і вартість цих заощаджень буде дорівнювати нулю. От коли воно буде дорівнювати нулю, тоді нова влада, уряд Азарова почне виплачувати. Я думаю, що цього не можна ні в якому разі робити, а норму цю треба відхилити, зняти з цього законопроекту, тому що це пряме порушення Конституції.

Те ж саме, уряд пропонує, що суми компенсацій заощаджень виплати при похованні громадян в разі смерті вкладника визначається самим урядом. Це теж пряме порушення Закону про державні стандарти і гарантії, де зазначено, що ці речі повинні визначатися тільки нормами закону. І це є державна гарантія громадян.

І ще на останок хочу сказати, що цей закон був підготовлений на чолі з економічним блоком нашим реформатором Тігіпко. Чи потрібні нам такі реформатори і такі реформи?

І на останок, в листі першого заступника керівника спільного представницького органу Всеукраїнських профспілок зазначено, що цей закон в порушення генеральної угоди не погоджувався Кабміном зі сторонами соціального діалогу, не проходив громадського обговорення, хоча ми про це казали, торкається інтересів мільйонів громадян, і, враховуючи це, профспілки …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, розгляд питання завершено. Я бачу, ну проголосуємо, тоді вже. Шановні колеги, абсолютна більшість виступаючих  пропонували прийняти рішення про направлення цього законопроекту на повторне перше читання для того, щоб його грунтовно  доопрацювати. Тому у мене є пропозиція така, яка… яку висловили депутати, всі виступаючі. Давайте ми одразу проголосуємо про направлення на повторне перше читання. Ну щоб не гратися з цим законопроектом.

Голова комітету, мікрофон. Хара Василь Георгійович, будь ласка.

Я прошу вас, шановні колеги, давайте не шукати політичне збурення.

 

13:53:34

ХАРА В.Г.

Уважаемый Владимир Михайлович! Мы принимаем такое предложение и согласны на такое решение Верховной Рады. Только одно предложение, чтобы на повторное первое  чтение было направлено субъекту законодательной инициативы – Кабинету Министров. Просьба вот именно с такой формулировкой и принять решение на повторное первое чтение.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  шановні колеги, давайте таким чином. Проголосуємо про направлення до Кабінету Міністрів для того, щоб Кабінет Міністрів опрацював і вніс той законопроект, який буде відповідати очікуванням людей і  потребам суспільства і дістане підтримку в сесійній залі.

Я ставлю на голосування цю пропозицію. Прошу голосувати.

 

13:54:40

За-249

Рішення прийнято. Дякую. 

Репліка. Іван Заєць. Згадувалося прізвище під час виступу Івана Зайця.

 

13:54:49

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська  Народна Партія.

Спочатку всі депутати  від коаліції як солов`ї заливалися, хвалячи винесений урядом законопроект, а потім коаліція просто по-банальному кинула уряд, заявивши, що не буде голосувати за цей законопроект. Як бачите, відправила його назад до уряду. То в кого ж вавка в голові? Це я даю відповідь  тому депутатові, якому не сподобалася пропозиція представників Української Народної Партії, щоб знецінені заощадження зробити… ну звернутися до Росії, щоб вона визнала знецінені заощадження боргом перед українцями. Чому так коаліція поступила?  Та тому, що опозиція сьогодні просто не дала їм попіаритися на цьому законопроекті. Опозиція показала, що цей законопроект  погіршує ситуацію із виплатою знецінених заощаджень, тому що у людей забирають навіть ті копійки, які в них залишилися, відміняючи, наприклад, індексацію. Тому, шановна коаліція, давайте чесно поводитися у цьому залі, піар у вас тут більше не пройде.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Єфремов, будь ласка.

 

13:56:02

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемые коллеги, вот это я слушаю эту болтовню, и вы знаете, сам себя не могу понять, вот чего вы добиваетесь? С одной стороны мы очень внимательно слушали ваше выступление, и вместе с вами считаю приняли конструктивное решение, что органы исполнительной власти должны отработать документ такой, который бы нужен был нашему государству. Вы это просили, и мы на этом настаивали. Когда поставили вопрос на голосование, мы проголосовали, а вы нет. Так для вас, что главное? Для вас главное все-таки результат работы или для вас главное позиционирование в этом результате работы?

А что касается вашей деятельности, то у вас 5 лет было абсолютной власти, в результате чего вы не только не решили вопросы, а вы довели наше государство до такого состояния, что сегодня нужно еще время и время, чтобы восстановить экономику. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обмінялися репліками. Тепер давайте у нас залишилося ще одне питання. Шановні колеги, є така пропозиція, щоб ми, одну хвилиночку, щоб ми розглянули це питання десь протягом години. Нема заперечення? З урахування цього, якби ви погодилися на таку пропозицію, інформація від двох міністерств по 10 хвилин плюс по 5 хвилин на запитання-відповіді, і протягом пів години провести обговорення. Виспиути від фракцій і виступити від депутатів, таким чином ми б протягом години завершили б розгляд питання. Немає заперечень?

Немає. Тоді я вам щиро дякую.

Шановні колеги, я запрошую для виступів з наданням інформації Міністра з праці та соціальної політики Надрагу Василя Івановича. Після нього виступатиме Георгій Михайлович Семчук – Перший заступник Міністра з питань житлово-комунального господарства, потім -  15 хвилин це виступи від фракцій і …, а потім від депутатів і, коли будемо приймати, вийдемо на рішення, автори проекту постанови 3 хвилини для обґрунтування свого бачення рішення, яке має прийняти Верховна Рада України.  Після  виступів уже. Після доповіді. Давайте зробимо так, щоб уже обговорювали і проект постанови. Нема заперечень?

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Нема.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді я запрошую Василя Івановича Надрагу, будь-ласка. Якщо коротше, ніж 10 хвилин, тоже буде добре.

 

НАДРАГА В.І.

Шановний Володимир Михайлович, шановні народні депутати, урядом здійснено і передбачено здійснити низку комплексних заходів щодо соціального захисту громадян України, особливо малозабезпечених, у зв’язку з формуванням тарифів на газ та житлово-комунальні послуги.

Ну, по-перше, найголовнішим, що вже здійснене урядом – це зменшення розмірів плати за житлово-комунальні послуги від середньомісячного сукупного доходу сімей. Зменшення у таких розмірах здійснено вперше в Україні за час запровадження субсидій і спрямоване на соціальний захист малозабезпечених громадян. Так, для сімей, до складу яких входять лише пенсіонери, інваліди та діти до 18 років розмір плати за газ та житлово-комунальні послуги зменшено з 15 до 20 відсотків, а для сімей …, з 15 до 10 відсотків. А для сімей з 20 відсотків, інших сімей, до 15-ти. Таке зменшення розміру плати за газ і житлово-комунальні послуги призведе до збільшення кількості сімей, яким буде надано право призначити субсидію.

Не дивлячись на зазначене, уряд прийняв таке соціальне рішення, оскільки йдеться про малозабезпечених громадян. Кошти на зазначену мету вишукані у межах бюджету в поточному році і будуть передбачені на 2011 рік. Це буде здійснене без збільшення дефіциту бюджету.

Друге. Не менш важливим ще одне рішення уряду, це спрощення процедури призначення субсидії на газ та житлово-комунальні послуги. З 1 серпня 2010 року вперше в Україні пенсіонерам, інвалідам не потрібно ходити в органи соціального захисту для призначення  субсидій. Органи  соціального захисту направили усім пенсіонерам та інвалідам відповідні бланки для призначення субсидій та конверти, де вже виписаний адрес того управління соціального  захисту, до якого треба надіслати папери, які заповнюють наші шановні пенсіонери. Пенсіонери та  інваліди направляють безкоштовно по пошті заяву для призначення  субсидій.  З  1 серпня  2010 року пенсіонерам  не потрібно приходити в органи соціального захисту  та приносити довідки  про  доходи для призначення субсидій. Такі довідки   органи  соціального  захисту населення  самостійно отримують у пенсійному фонді.  З  1 серпня   2010 року  громадянам України не потрібно приходити в органи соціального захисту та приносити  довідки   про витрати на газ та  житлово-комунальні послуги для призначення субсидій. Такі довідки   органи соціального захисту населення самостійно отримують у відповідних  організаціях.

По-третє,  урядом  запроваджено спрощення  перерахунку  призначення  житлових  субсидій.  Урядом без звернень громадян, підкреслюю, без звернень громадян вперше в історію  України  запроваджено автоматичний перерахунок розміру  субсидій, які були призначені до   1 серпня поточного року у попередніх  розмірах. Я хотів би доповісти, що це вже   зроблено, як і було обіцяно, до першого числа, але воно було зроблено трохи раніше і на кінець минулого  тижня ми це закінчили. За станом  на  30  серпня  2010 року, як сказав  вже, такий  перерахунок  зроблено всім сім’ям, які мали субсидії, що були  призначені  до  1 січня.  

Четверте. Урядом  здійснено відповідні   заходи щодо організації роботи органами виконавчої влади з призначення субсидій.  Так  з  20 липня  по  9 серпня  2010 року у всіх регіонах  утворені робочі групи з призначення субсидій, якими проведено   понад  1300 нарад з питань соціального захисту малозабезпеченого населення на усіх  рівнях  і  гілках влади. Інформаційна  та роз’яснювальна  робота здійснена  і здійснюється  у всіх регіонах  за допомогою засобів масової інформації. Місцевими органами  соціального захисту  на місцях  взято на контроль  кожну малозабезпечену  сім’ю, яка отримує   допомогу в оформленні  субсидій.

П’яте.  Шановні народні депутати,  прошу вас звернути увагу  на те,  що крім призначення  житлових субсидій, урядом уже здійснено і планується здійснити такі додаткові комплексні заходи щодо соціального захисту населення, такі як, не дивлячись на те, що повністю не подолані наслідки економічної кризи минулих років, не дивлячись на короткий час виконання повноважень нинішнім урядом, за станом на 1 серпня поточного року внаслідок прийняття заходів скорочено заборгованість із заробітної плати, яка була допущена протягом 2008-2009 років в сумі 187 мільйонів гривень. Урядом затверджені заходи щодо ліквідації заборгованості по заробітній платні і ведеться відповідна організаційна та інша робота.

Наступне, заходи, вжиті урядом, щоб стабілізувати… щодо стабілізації економіки надали можливість збільшити середню заробітну плату штатних працівників в цілому по Україні у червні поточного року проти червня 2009 року на 21,1… на 22,1 відсотка. Тобто у червні поточного року вона склала 2 373 гривні в середньому по Україні. Зростання середньої заробітної плати працівникам у червні 2010 року відповідно до червня минулого року досягнуто у всіх регіонах України. Найбільше збільшення середньої заробітної плати працівникам за вказаний період досягнено: в Рівненській області зріст 28,6 відсотка, а найбільшого розміру досягнуто в  місті Києві – 3 591 гривня, в Донецькій області – 2 618 гривень та  в Дніпропетровській області – 2 432 гривні. Реальна заробітна плата, на відміну від попереднього року збільшилась у червні поточного року до червня минулого на 14,7 відсотки. Уряд і надалі буде забезпечувати позитивну динаміку цих показників, вжиті урядом заходи щодо стабілізації економіки у поточному році дали можливість збільшити соціальні стандарти. При чому соціальні стандарти запроваджено з початку нинішнього року, не дивлячись на те. що Державний бюджет був прийнят лише в кінці квітня. Я б хотів вам сказати, що виконання зобовязань по закону  о соціальних стандартах виконується в поточному році і  буде на останню частину цього року теж виконано в повному обсязі, бо кошти на це відповідним чином закладені в бюджеті на 2010 рік. Уряд забезпечить підвищення, як я вже сказав, і з 1 жовтня, і з 1 грудня поточного року, подальше підвищення мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, посадових окладів працівників бюджетної сфери. Якщо у минулому році працівникам бюджетної сфери не переглядали посадові оклади, то в поточному році урядом вже підвищені посадові оклади відповідно до єдиної тарифної сітки з 1 січня, з 1 квітня та з 1 липня. Крім того, уряд підвищив посадові оклади з 1 жовтня та з 1 грудня, підвищить. В результаті, на відміну від минулого року, у поточному році при всій критиці до цього можна сказати таким чином: „Уряд взяв обов’язки і виконує їх, підвищуючи посадові оклади протягом року п’ять разів”.

Необхідно зазначити, що у грудні поточного року прожитковий мінімум, наприклад, для працездатних складе 922 гривні, що на 25 відсотків більше проти грудня минулого року. Мінімальна пенсія збільшиться у поточному році проти 2009 року на 31,2 відсотка.

Шановні народні депутати, я можу продовжувати перелік цих заходів, оскільки уряд забезпечить до кінця року підвищення розмірів різних видів державних допомог, індексацію грошових доходів громадян, перерахунку пенсій тощо. Думаю, все це свідчить про те, що, не дивлячись на труднощі, уряд зробить все, щоб захистити малозабезпечених громадян.

Хочу свою доповідь завершити таким. У даний час уряд доопрацьовує перелік державного бюджету на 2011 рік. Запевняю вас, що проектом Державного бюджету буде передбачено збільшення соціальних стандартів проти десятого року, що також сприятиме поліпшенню соціального захисту наших громадян і в 2011 році. Дякую за увагу.

 

Засідання веде МАРТИНЮК А.І.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Василь Іванович. Будь-ласка, записуємося на запитання.  Так,  5 хвилин. Будь ласка,   Кілінкаров.

 

14:08:02

КІЛІНКАРОВ С.П.

Килинкаров,  фракция  коммунистов. Василий Иванович,  я хотел бы сказать о том, что  фактически количество людей, которые  будут претендовать на субсидию, увеличиться  в три раза. Смогут ли  с этим  справится управления социальной  защиты? Это первый вопрос.

Второй  вопрос.  Вы знаете, очень много вопросов  возникает  на селе, потому что  обращаясь  в отделы субсидий, может  быть там срабатывает  человеческий фактор, не до конца  разобрались  в этой ситуации, но они  пытаются  начислять доходы в стоимость  самого пая. Поэтому я хотел бы, чтобы вы как министр дали поручение в отношении того, чтобы управлениям социальной   защиты довели все-таки позиции и нормы, которые   будут учитываться   при начислении этих субсидий.  И я хотел бы, чтобы  вы все-таки   эту тему озвучили, потому что селяни  на самом   деле, наверное, это наиболее  незащищенные слои на сегодняшний  день. И я думаю, эта позиция  она четко должна быть обозначена Министерством социальной политики.

 

НАДРАГА В.І. Спасибо за вопрос. Отвечаю.  С вашего позволения начну  с последней  части вашего вопроса.

Первое. При начислении субсидий в селе может учитываться в части пая только тот доход, который получен с пая. То есть если человек сам обрабатывает, получает   какой-то доход  или сдал в аренду  и за это он там получил  либо натуроплатой, как это у нас принято, либо деньгами, и вот это должно быть взято в расчет, поделено на  12 месяцев и разнесено для получения субсидий. Никаких учетов  в стоимости самого пая  субсидий не  должно быть. Спасибо  вам за сигнал. Беру обязательство довести это вплоть  до всех  наших районных управлений социальной   защиты.

В части первой вашего вопроса: хватит ли на все и что будет по количеству, возможному количеству участников  и  желающих получить субсидии? Перед тем, как  принять соответствующее  постановление  Кабинета Министров,  специалисты  Мінпраці, Министерства  жилищно-коммунального хозяйства  и  Минфина провели соответствующие расчеты и соответствующий  ресурс  в бюджете  2010 года  заложен. Поэтому заявляю  со всей ответственностью,  на всех желающих оформить субсидии. Денег в бюджете достаточно. И поэтому никаких разговоров о конечности количества желающих или сумм на эту тему вести не надо. Все, кто желают, субсидию получат и в полном объеме эти субсидии будут выплачены. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Стоян.

 

14:10:47

СТОЯН О.М.

Шановний Василь Іванович! Я добре розумію, всі ми розуміємо, що підвищення плати за комунальні послуги та за газ по повній програмі скористаються наші опоненти і будуть критикувати і використовувати це як піар. Але це дійсно захід необхідний. Ви знаєте, ви розповіли чітко про механізм захисту людей, яких стосується ця тема. Але хочу вас все-таки запитати, скільки ж, за розрахунками Мінпраці, сімей скористається правом на житлові субсидії? І чи дійсно спрацює цей механізм, як ви казали, що не треба волокити, не треба бумажок. Що вже з 1 серпня перерахують ці субсидії. Чи не буде такого, що поки розвернуться на містах, бо ми маємо інформацію, що звернулися, направили ….. мільйонам людей, а відповідь дали тільки тисячі людей. Чи не буде тут такого, що навіть добрий намір, намір по захисту найменш захищених людей перетвориться на те, що люди будуть змушені бігати і вибивати ці субсидії? Механізм який? Скажіть будь ласка.

 

НАДРАГА В.І.Дякую, Олександр Миколайович, за запитання. Ну, по-перше, я б хотів сказати, що, коли ми робили відповідні прорахунки, ми вважали, що у нас є певне сезонне коливання на цю тему. У нас десь близько 800 тисяч сімей отримали субсидії взимку, бо це найбільш, так би мовити, вагомий варіант, коли витрачається і газ, і теплоносій, і все таке інше. І десь 200 тисяч ми мали отримачів субсидій влітку. Ми вважаємо, що ця перспектива, за нашими розрахункам, вийде десь втричі більша. І ми вважаємо, і на це були певні розрахунки. Але я хотів би наголосити на тому, що у нас крім цих громадян, у нас майже 7 мільйонів громадян, 7 мільйонів родин мають пільги по сплаті житлово-комунальних послуг, не зважаючи на те, що вони не отримують відповідні субсидії. Це починаючи від дітей війни, які мають 25 відсотків пільги і закінчуючи інвалідами і ветеранами Великої Вітчизняної війни, які мають в цілому 100 відсотків пільги нас плату  житлово-комунальний послуг. Тому це не є  проблема в частині  терміна призначення субсидій і як швидко це можна  робити.

Хочу вам повідомити, шановні народні депутати,  що для того, щоби отримати субсидію, наш  шановний громадянин має  можливість оформити її тоді, коли він вважає це за доцільне, відповідним чином звернутися.

Інше я хотів  би сказати, що, якщо він буде навіть звертатися   протягом  жовтня, наприклад, то він має змогу, і ця норма закладена  в нормативній базі, що йому субсидія буде призначуватися за три останніх  місяця. Тобто  кожний, хто оформлює субсидію, може, так би мовити,   заднім числом   взяти і оформити собі субсидію за термін у три місяця.

Тому, незважаючи на будь-які  перепони, громадяни  при бажанні можуть  отримати субсидію, і це не обов’язково  робити, так би мовити, день в день, можна у певній розбіжності. Але   ми вважаємо, що краще, якби…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Дякую. Сідайте, будь ласка.  Можливість опозиції дамо при обговоренні, ви виступите і скажете, що хочете. Сідайте, будь ласка. Запрошую до доповіді першого заступника міністра  з питань житлово-комунального господарства Григорія Михайловича Семчука. Будь ласка, 10 хвилин.

 

СЕМЧУК Г.М. 

Шановний Адаме Івановичу, шановні народні депутати, я хотів би розпочати свою доповідь, що завершуються роботи по підготовці  житлово-комунального господарства  до роботи в осінньо-зимовий період  2010-2011 років. Згідно моніторингу, який  здійснює  наше міністерство,  інформації від житлово-комунальної інспекції, яка  зобов’язана  перевіряти  хід підготовки  до роботи у зимовий період і підписує акти  готовності об’єктів тільки після всіх виконаних робіт. Тому  сьогодні можна сказати, що об’єкти життєзабезпечення у технічному плані  будуть  підготовлені до роботи в осінньо-зимовий період.

Однак нас сьогодні турбує вкрай незадовільний фінансовий стан  галузі.    Росте заборгованість, і в першу чергу населення, за спожиті житлово-комунальні послуги. Дебіторська  заборгованість в галузі склала з початку року понад 12 мільярдів гривень і зросла до відповідного періоду минулого року на 10,5 відсотки. Ще вищими темпами росте кредиторська заборгованість – 14,2. Борги підприємств теплоенергетики за спожитий газ досягли майже 5,6 .…. гривень. Причини такого стану відомі, не в повному обсязі проводиться, здійснюється оплата за спожиті послуги, тарифи не переглядалися з 2008 року і відшкодовують на сьогодні, наприклад, на підприємствах теплоенергетики 75 відсотків собівартості. Збитки підприємств теплоенергетики за минулий рік 2009 склали майже 3,2 мільярда гривень. Вже в першому півріччі цього року вони досягли 1,1 мільярда гривень. Я почав цю розмову з підготовки до зими, тому що зима не за горами, а фінансовий стан і взагалі ситуація в галузі житлово-комунального господарства критична. Аналіз показників показав, що в фінансово-економічному стані галузь зараз знаходиться на рівні 98-2000 років. Тому збільшена ціна на природний газ на 50 відсотків для населення та підприємств теплової енергетики в частині надання послуг населенню вимагатиме відповідного підвищення тарифів на централізоване опалення, постачання гарячої води, оскільки в собівартості зазначених послуг складова газу в середньому складає 58 відсотків. За прогнозними розрахунками міністерства очікуване зростання тарифів на послуги теплопостачання для населення становитиме в середньому по Україні 29,7 відсотки. Середній тариф на опалення збільшиться на 82 копійки за 1 квадратний метр опалюваної площі, на гаряче водопостачання – на 4 гривні 28 копійок за 1 метр кубічний гарячої води. Хочу наголосити, що розрахунок зроблено тільки за рахунок росту ціни на газ, тобто  газової складової в собівартості 1 гігакалорій, яка зросте з  179 гривень за 1 калорії до 232 гривень. Проте, і це збільшення тарифів не забезпечує повного відшкодування витрат підприємств теплоенергетики. Відшкодування собівартості послуг тарифом залишиться на рівні  79 відсотків. За таких умов вартість  утриманні квартири зросте (ми брали середньостатистичну квартиру) однокімнатної квартири площею 33,31 кв.метра на 1 чоловіка на 18 процентів, двокімнатної квартири площею 47,68 кв.метра, де проживає 3 чоловіка – на 21 відсоток, трьохкімнатної квартири площею 62 кв.метра на 4 чоловіки – на 18 відсотків. При цьому зазначене зростання тарифів не враховує збільшення  витрат підприємств на заробітну плату, цін на електроенергію, на інші матеріальні ресурси, а також рентабельність підприємств, необхідної для проведення модернізації та їх технічного переоснащення.

В умовах підвищення тарифів уряд пішов на безпрецедентні , на наш погляд, заходи  щодо захисту малозабезпечених верств населення, про що вже доповідав Василь Іванович.

В нашому міністерстві на виконання постанови уряду щодо посилення  соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг  створено робочу групу, яку я очолюю. Завдання групи є:

координація дій на місцях підприємств житлово-комунального господарства, так як вони зацікавлені у субсидіях, з відповідними службами Мінсоцпраці щодо впровадження спрощеної системи оформлення і надання субсидій, така робота зараз вже ведеться і серйозно;

інформаційний супровід  заходів, передбачених постановою  уряду;

своєчасне реагування на запити людей, які поступають на відкритому в міністерстві „гарячу лінію” та інше.

Хочу доповісти, що вже на цьому тижні завершуються роботи по проведенню кущових нарад на рівні заступників міністрів нашого міністерства і Міністерства… Мінсоцпраці з питань призначення   населенню житлових субсидій за спрощеною системою із залучення керівників обласних робочих комісій, штабів, а такі створені, практично, у всіх областях, причому в ряді областей їх очолюють губернатори, в ряді областей – їх заступники  разом з регіональними управліннями соцзахисту і підприємствами житлово-комунального господарства. З метою створення додаткових умов для соціального захисту громадян, які мають право на отримання субсидій, міністерством підготовлений, практично, погоджено проект Закону України щодо внесення змін до діючого Закону про реструктуризацію заборгованості за надані послуги, що утворилася на 1 грудня 2006 року. Законопроект передбачає виключення умови, ви знаєте, що субсидії надаються громадянам тільки при наявності договору на реструктуризацію заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги. Тобто надається можливість громадянам одержати субсидії, не залежно від належної заборгованості за спожиті послуги минулих років.

Таким чином, ми рахуємо, що робота, яка проведена і буде проводитися, дасть можливість, як помякшити ситуацію по оплаті послуг для малозабезпечених населення, а головне – підтримати підприємства житлово-комунального господарства і в першу чергу підприємств теплокомуненергетики, щоб стало пройти опалювальний сезон 2010-11 років. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, запишіться на запитання. Так, Павло Мовчан.

 

14:22:17

МОВЧАН П.М.

Шановний Григорію Михайловичу, ви назвали надзвичайно серйозні суми по несплатах. Як ви думаєте, після запровадження нових тарифів, вони збільшаться ці суми? Зрозуміла річ, що збільшаться. Звідки може сімя та будь-яка сьогодні  середнього достатку сплачувати те, чого вона не може сплатити. І тому я бачу один шлях: сказати відверто, що це компенсація того, що називається оборуткою  „РосУкрЕнерго”. Мені здається, що це єдина мотивація уряду для того, щоб всі ті мільярди, які виявилися Стокгольмським судом присуджені України, щоб повернути тим, хто спричинився до цього стану в Україні. Дякую.

 

СЕМЧУК Г.М. Дякую за запитання. Я не володію інформацією, що це погашення якихось обороток, я просто як професіонал вам скажу. Ціни на енергоносії росли, ростуть і будуть рости. І ми сьогодні повинні це обєктивно оцінювати.

Що стосовно захисту малозабезпечених, про це уже йшла мова і я не хочу повторюватися. Що стосується тарифної політики, ми повинні зрозуміти, що при тій ситуації, в якій зараз знаходиться Житлово-комунальне господарство ми не зробимо ту реформу, не словах, яка сьогодні говориться, а на ділі і ми не зможемо вивести системи Житлово-комунального господарства по життєзабезпеченню з такої кризи, яка є. Ні один інвестор сьогодні не прийде в збиткову систему. Ми не можемо запровадити, так зване, державне приватне партнерство в галузі. Тому другого виходу просто нема. Ну, а що стосується тарифів, ну, давайте подивимося обєктивно все-таки на речі. в Києві сьогодні кубометр води...

 

Засідання веде Голова Верховної Ради України ЛИТВИН В.М.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити відповідь. Будь ласка.

 

СЕМЧУК Г.М. ...коштує 1 гривню 62 копійки. Це правильно чи не правильно? І з другого боку, минуточку, і з другого боку, коли йдемо і купуємо пів літри води в магазині вже 2 гривні. І з другого боку, ви не повинні створювати льготні умови для тих, хто може платити. Малозабезпечених – це безпрецедентний дійсно випадок – 10 і 15 відсотків покриє держава, інші повинні платити по повній програмі скільки коштує та чи інша послуга.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, Олег Ляшко, фракція БЮТ.

 

14:25:06

ЛЯШКО О.В.

Олег Ляшко, "Блок Юлії Тимошенко", партія „Батьківщина”.

Шановний Василю Георгійовичу, ви зараз відмовилися відповідати на запитання депутатів щодо соціального захисту населення. Я вам допоможу, от ви щойно сказали про те, що уряд пішов на „безпрецендентний”, це я вас цитую дослівно, захист населення.

От я отримав листа, Романова Ніна  Іллівна із міста Запоріжжя, яка 21 рік пропрацювала дояркою. Так-от, Ніна Іллівна повідомляє щодо вашого безпрецедентного захисту. Значить за червень місяць, за липень місяць отримала 49 копійок добавки до пенсії, за серпень місяць – 49 копійок, за вересень – 49, і за жовтень – 49. І вислала 2 гривні, і просить, щоб передав міністрам-урядовцям, да, хай вони собі от попробують прожити на оці добавки до пенсії, до зарплати тощо. Я передам після закінчення питання. Це щодо вашого безпрецедентного захисту.

Далі. У мене наступне питання. Обленерго винні Нафтогазу за поставлений газ …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте формулювання питання свого і …

 

14:26:20

ЛЯШКО О.В.

Дякую. Винні 10 мільярдів гривень. Від підвищення тарифів на газ уряд розраховує отримати 3 мільярди гривень. Чому замість того, щоб піднімати людям ціни на газ і тарифи на ЖКХ, чому не стягнути борги приватних обленерго?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь-ласка.

 

СЕМЧУК Г.М. Я дякую за питання. Що стосується пенсій, я хотів би, щоб ви звернулись до Пенсійного фонду, керівника.

 

ЛЯШКО О.В…. безпрецедентний захід …

 

СЕМЧУК Г.М. Хвилиночку, хвилиночку. Ну, вибачте мене.

 

ЛЯШКО О. В. … попробуйте на них прожити.

 

СЕМЧУК Г.М. Хвилиночку, я ще раз говорю. Що стосується …

(Шум  у залі)

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу.

 

СЕМЧУК Г.М. Що стосується …, що стосується, куди гроші йдуть за підвищення газу, це задайте міністру енергетики. Я вам сказав, я фахівець в житлово-комунальному господарстві. Я вам сказав про ту ситуацію, яка є в комунальному господарстві.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь-ласка, Ярослав Джоджик.

 

14:27:24

ДЖОДЖИК Я.І.

Прошу передати слово Івану Зайцю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Заєць, будь-ласка.

 

14:27:34

ЗАЄЦЬ І.О.

          Іван Заєць, Українська Народна Партія. Шановний Григорій Михайловичу, у мене до вас кілька запитань. Перше запитання. Президент і коаліція стверджували, що тарифи на газ і житлово-комунальні послуги підвищуватися не будуть, бо вони залишили Чорноморський флот Російської Федерації ще на  20 років на території  України, а за це начебто  Росія зменшила ціну на газ.  На сьогоднішній день  вже встановлено, що   ні на один цент  Росія не зменшила ціну на газ, тому що ті   100 доларів вона  відклала на державний борг України, за  10 років це 40 мільярдів  доларів     на українців розписали. Це  є підстава чи не підстава?

І друге питання. Чи закінчується наше сьогоднішнє обговорення і взагалі яка роль ваша тут за трибуною? Ви доповідаєте, міністр доповідає, у нас немає жодних  документів, ви вже прийняли  в уряді свої рішення.  У нас є два проекти постанови: одна від  Партії регіонів, друга  від комуністів.   Комуністи  стверджують…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, ну все завершили? Завершуйте,  5 секунд, ну скільки ж  можна.

 

14:28:38

ЗАЄЦЬ І.О.

Комуністи кажуть, що вони проти підвищення цін, але кажуть, що  хай населення сплачує ціни станом на  1  серпня. На  1  серпня  підвищений тариф…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка.

 

СЕМЧУК Г.М. Я вже сказав, що тарифи не підвищувалися, тарифи на  житлово-комунальні послуги не підвищуються уже два роки, з  2008 року.  Я ще раз кажу, з 2008 року. 

А що стосується тарифної політики. Я  взагалі, шановні колеги, не політик, я професіонал  своєї справи.  І куди, як і що – це питання не до мене. Я вам тільки приведу простий приклад. І давайте не політизувати ситуацію. Я вам ще  раз  казав: ситуація  в житлово-комунальному господарстві критична: тарифи не відповідають витратам,  інвестиції у галузь не йдуть. Я вам приведу  тільки   два приклади, потерпіть трошки.  Сьогодні в Україні, що зв'язано з теплом, налічується 75 тисяч 831    одиниця котлів, з них термін експлуатації, який  перевищив  20 років, 16254 одиниці, 21,4 відсотки. Що ми говоримо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

СЕМЧУК Г.М. Ми порахували, щоб тільки замінити ці котли неефективні, корисна дія яких  менше  82 відсотків, ………..105 котлів  7 тисяч,  де  коефіцієнт корисної дії  45 відсотків, треба не мало - не багато, - 3 мільярди 738 мільйонів гривень. Як виходити з цієї ситуації, де взяти кошти? І взагалі, ми можемо дійти в комунальному господарстві до такого періоду, що ці системи всі відкажуть. Що тоді будемо робити? Тому я ще раз, шановні народні депутати, ви мене знаєте, я завжди говорив правду і буду говорити. Я відповідаю за реформу в цій галузі. І я реально бачу, що робиться в цій галузі. Давайте подумаємо, як її вивести з кризи? Або давайте, простіше є результат. Давайте вернемся до Радянського Союзу, коли з бюджету населення покривало 95 відсотків витрат підприємств, вірніше, 5 відсотків.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте будь ласка. Григорію Михайловичу, час вичерпаний. Шановні колеги! У нас є проект рішення. Я пропоную, щоб ми зараз послухали 3 хвилини Олександра Єфремова щодо проекту рішення. А потім порадимося, як далі ми будемо обговорювати. Бо звучать нарікання, що ми затягуємо розгляд цього питання.

 

14:31:30

ЄФРЕМОВ О.С.

Шановний Володимир Михайлович! Шановні колеги! На підставі інформації Кабінету Міністрів України про виконання заходів щодо соціального захисту населення в зв’язку з формуванням тарифів на житлово-комунальні послуги пропонується для ухвалення проект відповідної постанови Верховної Ради України, яким передбачено наступне. І він у вас є на руках.

Верховна Рада України бере до відома, що Кабінет Міністрів України вживає заходи щодо соціального захисту населення у зв’язку з формуванням тарифів на газ та житлово-комунальні послуги. Згідно з проектом постанови, Кабінет Міністрів України повинен забезпечити зменшення розміру обов’язкової оплати за житлово-комунальні послуги, включаючи оплату за газ з 15 до 10 відсотків середньомісячного сукупного доходу для сімей, які складаються з пенсіонерів, інвалідів та дітей до 18 років, а також з 20 до 15 відсотків для інших сімей, у складі яких є працездатні громадяни. Запровадження спрощеної системи призначення житлових субсидій, включаючи оплату за газ, яка передбачає звільнення громадян від збирання довідок, зокрема про склад сім’ї, вартість комунальних послуг та призначення субсидій. Направлення інформаційних матеріалів щодо призначення  зазначених субсидій громадянам, проведення роз’яснювальної роботи у засобах масової інформації та проведення відповідних нарад  із фахівцями місцевих органів влади  в усіх регіонах.

Разом з місцевими  органами влади    здійснити  без звернення громадян перерахунок, призначених до 1 серпня 2010 житлових субсидій, виходячи з розмірів  витрат на оплату житлово-комунальних послуг, включаючи оплату за   скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове  паливо.

Забезпечити відповідно до  Закону України „Про Державний бюджет на 2010 рік” підвищення  з 1 жовтня  та з 1 грудня 2010 року розмірів прожиткового мінімум, мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, посадового окладу, I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки для визначення окладів     працівникам бюджетної сфери  та здійснення у затвердженні термінів виплати підвищених пенсій, заробітної плати  працівникам бюджетної сфери та всіх видів державних допомог.

Здійснення заходів щодо  погашення заборгованості із заробітної плати суб’єктами господарської діяльності за 2008-2009 роки. Виплати  заробітної плати,  пенсій, стипендій та всіх видів державної допомоги із бюджетів всіх рівнів  визначені терміни, що сприятиме соціальному захисту найбільш малозабезпечених громадян.

І наступне, що ви бачили там  в цій постанові. Відповідно до проекту постанови Рада Міністрів автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування  зобов’язані забезпечити в установленому порядку  розгляд звернень громадян  щодо  призначення житлових субсидій понад норму володіння чи   користування загальною площею …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Увімкніть мікрофон.

 

ЄФРЕМОВ О.С.  … та  нормативів користування житлово-комунальними  послугами.

Згідно з   проектом постанови Кабінет Міністрів  України зобов’язаний до 10 жовтня  поточного року поінформувати Верховну Раду  про хід виконання цієї постанови.

Пропонуємо підтримати  внесений проект постанови. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Сергійович. Сідайте, будь ласка.

Шановні колеги, це ж не співдоповідач. Шановні колеги, я прошу вас, ви зверніть увагу, якою процедурою регламентується заслуховування інформації. Це ж не розгляд питання звичайного. Тепер давайте, шановні колеги, запропонуємо від фракції виступити. Будь ласка, прошу записатися, виступи від фракцій. Прошу прізвища народних депутатів вивести на табло. Алла Александровська, Валерій Кальченко, Давиденко, Чечетов, Зарубінський. В такій послідовності, будь ласка. Ну від депутатів, подивимося, що залишається у нас за часом, тоді далі продовжимо. Будь ласка, Алла Александровська, фракція комуністів.

 

14:35:56

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Фракция коммунистов последовательно неоднократно предлагала принять меры по недопущению повышения цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги. Более 10 проектов правовых актов фракция внесла в течении только последних двух лет в Верховной Раде Украины, но они блокировались как оранжевым правительством, так и теми кругами в парламенте, которые не заинтересованы в оказании помощи нашим людям. Уже в июне этого года мы повторно внесли на рассмотрение Верховной Рады Украины проект Закона, регистрационный 6477, про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожитий у побуті природний газ, електроенергію, продукти харчування, товари першої необхідності, послуги громадського транспорту. На прошлой неделе зарегистрирован проект Постановление Верховной Рады Украины, автором которого является Петр Николаевич Симоненко, о первоочередных мерах по недопущению повышения цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги. Что коммунисты предлагают? Мы предлагали не допускать повышения цен и тарифов, которые я уже перечислила, до погашения долгов по заработной плате. К сожалению, на сегодня долги по заработной плате достигли миллиарда почти 800 миллионов гривен. Мы предлагали, чтобы расходы на оплату жилищно-коммунальных услуг не превышали 10 процентов среднемесячного дохода семьи, и это учтено правительством, и учтено постановлением Ефремова. Мы предлагали перевести расчет потребленного жильцами тепла с расчета за квадратный метр площади на расчет за фактически потребленное тепло по счетчикам. Ведь мы с вами знаем, люди сидят в холоде, однако же платят по таким счетам, которые им выставляют коммунальщики. Всем ясно, что повышение тарифов и цен не решает финансовых проблем государства и только усугубляет настроение безысходности у людей. Я хочу обратить внимание на те проблемы, которые правительство как бы не замечает. А это проблемы, которые необходимо решить.

Субсидии. Вроде бы упрощается процедура оформления субсидий, однако напоминаю, те люди, те граждане Украины, которые имеют паи, они лишены права на субсидии. Мы же знаем как с ними рассчитываются. Мы знаем какие они копейки за это  получают, и мы исключаем эту колоссальную категорию граждан Украины от права получить государственную помощь, если семья в этом нуждается.

Я хочу обратить внимание, что у нас фактически дети остались без помощи государства, потому что, если отец или мать не могут законно оформить себе трудовую книжку, а таких людей у нас еще много, то мы фактически оставляем  эти семьи без поддержки даже тогда,  когда в этих семьях есть дети и это в том числе многодетные семьи. Я считаю, что правительство обязательно должно принять решение, обязательно назначение субсидий тем семьям, в которых есть дети, независимо от того зарегистрирована как безработные родители или нет.

И еще один вопрос. НКРЕ устанавливает тарифы на газ, который потребляют наши люди в бытовых нуждах в зависимости от объема этого газа. Однако же всем понятно, что если в семье много детей, если семья большая по численности, то естественно  потребляет  много газа. Мы наказываем многодетных семей, которые должны… они вынуждены, они…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  завершуйте, будь ласка.

 

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Эти многодетные семьи естественно получают, потребляют больше газа, и они вынуждены платить за газ по более высокому тарифу.  И это НКРЕ должно пересмотреть и учитывать, что при расчете новых цен на газ, нужно ставить зависимость цены не только от объема потребленного газа, но от количества членов семьи, которые потребляют этот газ. Спасибо за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Григорович Кириленко, фракція БЮТ. Наступним буде виступати Іван Заєць від фракції.

 

14:39:38

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановні виборці! Розглядом питання про соціальний захист людей від жахливого  вибуху цін на газ, комунальні послуги, продовольство, зрозуміло, що коаліція  хоче випустити пар, спустити  на гальма потужне народне невдоволення. Але далеко не все  так легко і просто. Хіба ви не бачите, що світова економічна і фінансова кризи помножені небаченими  досі  природними катаклізмами змусили страждати вже не мільйони, мільярди людей в усіх куточках планети. І ніде влада не наважилася компенсовувати величезні втрати за рахунок просто люду. Подивіться, в Росії ухвалили закон, згідно з яким ціни, які регулює держава – газ, електроенергія, комунальні послуги, не можуть ні за яких умов зрости протягом року більше, ніж на 22 відсотки. Тамтешні фахівці порахували все: інфляцію, пенсії, зарплати, політичні ризики і вирішили, що наступного року, попри катастрофічні збитки від пожежі, засухи, комунальні тарифи зростуть лише на 15 відсотків. Цей закон особисто на контролі у Президента.

Що у нас? Посудіть самі, не на 22, а 220 процентів подорожчав у нас газ для населення і не за рік, а всього за 9 місяців, бо в травні він підніметься в ціні ще в 1,5 рази. За газом неминуче дорожчає все, плюс дороге зерно потягне за собою хліб, крупи, мясо, молоко і так дальше. І при цьому ми все ще залишаємося чи не на найбіднішою нацією в Європі, де більше половини бюджету майже кожної сімї іде саме на харчі. Але куди люди понесуть свої кровно зароблені, особливо, коли ви, безумовно, приймете драконівський закон про пеню в якому, по суті, вирок для більшості українських сімей. Голодуватимуть люди, а за квартиру і за газ змушені будуть платити, бо за борги відбиратимуть житло.

Нещодавно прозвучала офіційна заява, що реальною ознакою подолання кризи стало вперше за останні два роки збільшення роздрібного товарообігу на три відсотки, це добре. Але яким буде товарообіг після такого дикого зростання цін на газ і комунальні послуги? Хтось порахував, на скільки впаде внутрішній ринок, а за ним конкретна економіка реальних підприємств, робочі місця, заробітна плата, відрахування до бюджету, Пенсійного фонду? Правда, ви збираєтесь теж безумовно і різко підняти пенсійний вік і вже через кілька років пенсія в українців може бути значно більшою, ніж у європейців, бо тих, кому пощастить дожити, будуть одиниці. Як писав класик: „но жить в это время прекрасное не придется ни мне, ни тебе». І субсидіями тут не зарадиш, вони мають економічний і соціальний сенс, коли охоплюють не більше, як 15-20 процентів людей, а у нас порятунку потребуватимуть у чотири рази більше.

Ви ж не будете відшкодовувати все і всім. А взагалі-то народ був готовий до непопулярних рішень, але не по відношенню до себе, бо людям обіцяли зовсім інше. Виборці очікували за такої потужної концентрації влади ви, як кажуть, „прикрутите хвоста” магнатам, змусите їх займатися створенням робочих міст, ростом заробітної плати, енергозбереженням, модернізацією виробництв.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

КИРИЛЕНКО І.Г. ...на жаль, немає поки що цього. Можливо, не вистачає кадрів чи законів .....своїх багатіїв. Це ваші питання, вирішуйте їх, але не з рахунок людей, терпець у них не безмежний. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Заєць, фракція "Наша Україна - Народна самооборона". Наступним буде виступати Михайло Чечетов.

 

14:43:10

ЗАЄЦЬ І.О.

Іван Заєць, Українська Народна Партія.

Шановні народні депутати, чи є потреба у прийнятті цієї постанови? З моєї точки зору такої потреби немає. Уряд прийняв уже всі рішення. якщо ми хочемо серйозні приймати рішення, то для цього є закон, а не постанова. Отже, ця постанова потрібна, мабуть, для того, щоб прикрити чиїсь прорахунки.

Захищати громадян треба і особливо, коли погіршується їх соціальний стан, але хто погіршив їх соціальний стан? Це коаліція, це Президент і це уряд. Тому, шановні, і шукайте вихід і з цієї ситуації. Ви замісто того, щоб знайти вихід далі ведете оцю піар компанію, далі обманюєте людей. Не ми ж вас за язик тягнули, коли ви при ратифікації Харківських угод стверджували, що ми їх ратифікуємо для того, щоб продовжити на 20 років територію України під Чорноморський російський флот, а російська влада нам за це зменшить ціни на газ. Але ви добре знаєте, що не на один цент Росія не зменшила ціни на газ, просто вона сказала: ми розчепимо цю ціну на дві частини, живими грошима будете платити 239 чи 269 доларів за тисячу кубічних метрів, а 100 доларів ми будемо класти на ваш державний борг перед Росією, і за 4 роки громадяни України будуть мати 40 мільярдів державного боргу перед росіянами. Але ви ж говорили це людям? Ми вам казали, що не робіть цього, не торгуйтеся землею, не торгуйтеся Україною, кажіть чесно своїм громадянам, ви нас не послухали.

Тепер візьмемо цю постанову. Як називається ця постанова? Про соціальний захист населення у звязку з формуванням тарифів на газ та житлово-комунальні послуги. Як бачите, велика брехня породжує великі проблеми, мала брехня буде породжувати не малі, так само великі проблеми. Тут сказано, що ми повинні посилити соціальний захист у зв’язку з формуванням тарифів. Скажіть чесно, у зв’язку із різким підвищенням тарифів на газ і на житлово-комунальні послуги, то це буде справедливо, а не просто якесь формування. Для цього  є формула, для цього  є певні законодавчі  механізми. Тому  знову ж таки  ми бачимо намагання не говорити правду, намагання перекласти всі прорахунки коаліції на плечі громадян, з чим  ми абсолютно  не можемо погоджуватися.

Тому  моя пропозиція полягає у тому, що нам не потрібно   сьогодні  приймати   цю постанову, треба прийняти    у крайньому випадку до відома інформацію уряду.  А уряд мав би  сьогодні нам доповідати не те, що вони  хочуть  зробити, а відповідно до  порядку  денного те, що  вже  зроблено. І от якби вони говорили те, що  воно  зроблено, тоді у нас  би не появилися  інші проекти  постанов, де  одним пунктом кажуть, що давайте мораторій накладемо, а  другим пунктом кажуть, що  давайте все-таки    хай громадяни платять за тими тарифами, які вже уряд встановив на  1 серпня, тобто  підвищив.  Давайте підвищимо, а  потім уже мораторій. Це не політика державна, це  згуба  для держави. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Михайло   Васильович Чечетов. Право на виступ  має від фракції  Хара  Василь  Георгійович. Наступний буде виступати  Олег Зарубінський.

 

14:46:28

ХАРА В.Г.

Уважаемые коллеги, очень пламенно выглядит выступление   бывших теперь уже у  власти 5 лет. Тельняшку  рвут и говорят: за счет народа, как это можно! А как это можно было взять   на себя обязательства в 2,5 раза повышать цены на  газ  тоже самое? А как это можно, разрушили одну треть экономики страны? А как  это можно, разрушили финансовую систему? А теперь говорят: нельзя повышать никаких цен. Вы должны  понести ответственность  и  покаяться  за то, что вы сделали со страной за  5 лет.

Если отбросить все эти лозунги политические, встает вопрос: мы можем остановить этот процесс или не можем? Ответ: не можем.  Возникает второй вопрос: а насколько мы можем  защитить социально-ущербные слои населения, которые не  в состоянии преодолеть  это повышение?  Вот  это постановление как  раз и предлагает. Смысл его заключается  в том, что первое  и очень важное,  снизить порог оплаты малообеспеченными людьми из своего совокупного дохода на  5 процентов. Мы делали расчеты, по многим  показаниям там, особенно касается пенсионеров, они  будут платить не то что больше, даже меньше, чем они платили сегодня. Что дает  сокращение на  5 процентов для семьи, у которой есть работающие,  до    15 процентов,  и до   10 процентов там, где живут пенсионеры.  Сегодня   субсидии получают около  300 тысяч семей. Введением снижения вот этого уровня мы даем, расширяем значительно количество семей, которые будут получать эту социальную защиту от государства. Практически почти до полутора миллионов, в 4 раза.

Второе. Упрощается процедура получения субсидий с разрешительной на заявительную. Написал заявление, которое тебе Кабинет Министров прислал, написал свою декларацию по своим доходам, заложил в конверт, который прислал тебе Кабмин, отослал в ЖЕК. И остальная головная боль у жилищно-коммунальных предприятий.

Далее. Конечно же, очень важное обязательство. Но пока решается плохо, честно признаемся. Но погашение задолженности по заработной плате и своевременной индексации доходов населения. У нас на сегодня, к сожалению, 1 миллиард 700 миллионов задолженность по зарплате. Это очень важный вопрос.

Следующее, что очень важно. Предложение тем ветеранам, которые проживают на площади, чуть большей, чем положено для получения субсидий, дается поручение обеспечить выплату им пособий, даже если нарушение занимаемой площади.

И последнее. То, что предлагается здесь, конечно, нужно усилить информационную работу, чтобы люди знали, какие у них права, что они сделали, должны сделать для того, чтобы получить во время субсидии. И мы обязаны это сделать. Мы принимаем это решение и защищаем социально тех, кто сегодня не способен оплатить …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте будь ласка. Олег Зарубінський.

 

ХАРА В.Г. Владимир Михайлович, 30 секунд буквально, чтобы. Сегодня на заседании комитета рассмотрен данный проект постановления. Авторы – Ефремов и Шаров. Комитет, ну, из всех, которые принимали участие, единогласно поддержал решение рекомендовать принять это постановление, оно у вас на руках есть. Прошу поддержать. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Зарубінський, будь ласка. Будь ласка.

 

14:50:18

ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Дякую, Володимир Михайлович. Олег Зарубінський, Народна Партія. Питання про Закон про вибори, сьогодні це дуже добре. Питання про повернення заощаджень – ще краще. Але насправді найактуальніше питання, найнагальніше, - це те, яке ми сьогодні розглядаємо зараз. І те, що було внесено в порядок денний позачергового засідання Верховної Ради це питання, це вже є позитив.

Єдине, що, шановний Василь Іванович, я сформулював декілька питань до вас. Але, оскільки це питання, хоча сформульовано правильно – про виконання заходів соціального захисту населення, але, на жаль, мої колеги часто-густо говорили зовсім про інші речі. Мене б зацікавило, я думаю, наших громадян зацікавили, наприклад, чи може звернутися за субсидією  особа, яка не є власником житла.

Друге. В яких випадках людині можуть відмовити у призначенні  субсидій, щоб це було чітко зазначено.

 Я думаю, що це  якраз ті питання, які мають  бути дуже добре роз’яснені людям, бо зрозуміло, скільки б ми не дискутували, але ключовим в оцих соціальних заходах, які передбачені, є субсидії. І,  очевидно, для уряд сьогодні      є головне, яким чином ці субсидії будуть нараховуватися і як за рахунок субсидій  змікшувати проблему, пов’язану з підвищенням тарифів.

У зв’язку з цим від фракції  „Блок  Литвина”, від Народної партії я  хотів  би запропонувати, щоб ми  і  форми  дуже практичні, реальні, людські, я сказав би,  використовували для того, щоб було чітко зрозуміло, 10 відсотків – це скільки? 15 відсотків для працюючих – це скільки? Щоб на зборах села, щоб на зборах трудових колективів людям  показали це, показали, якщо вони  мають   більше платити, то скільки. Наскільки зачіпає це підвищення  тарифів тих, хто є інвалідами, в кого є діти до 18 років, бо це підпадає під  10 відсотків. Правильно я кажу?

Нам здається,  що треба перейти у     практичну площину  для того, щоб ті люди, які, дійсно, не можуть   сплачувати це, щоб вони не були  ушкоджені, що вони не були  пощербними. Бо, знаєте, в народі правильно кажуть, що  кому юшка рідка, а кому  перли дрібні. От це має бути спрямовано, у тому числі  і ця постанова,  на тих, у кого юшка рідка, а не   в кого перли дрібні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги,  у зв’язку з тим, що ми вже годину розглядаємо  це питання, може така пропозиція була б,  якби ви пристали: кожна фракція   по хвилині, будь ласка, своє ставлення до проекту  рішення, яке маєм прийняти. Ми годину розглядаємо питання. Куди далі ще нам, шановні колеги?

Будь ласка, по хвилині. Юрій Кармазін.  Мікрофон. Потім Олег Ляшко, Михайло Чечетов. 

 

14:53:26

КАРМАЗІН Ю.А.

Юрій Кармазін, Парті захисників Вітчизни, „Наша Україна – Народна самооборона”.

Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати,  багатостраждальні наші громадяни!  Постанова, яка називається „Про  соціальний захист населення” – це слаба втіха до тієї ситуації, яка  склалася в країні. Я наголошую вам і тим, хто  сьогодні організовував засідання, що народним депутатам інформацію уряду на руки не видали. Раз. І прошу надалі таке не робити.

Друге. Я вважаю, що має   стояти питання терміново про те, щоб зобовязати всіх постачальників енергоресурсів і комунальних послуг, а це і тепло, газ, гаряча і холодна вода встановити лічильники за свій рахунок і ці лічильники мають  бути власного виробництва, це раз. І друге, я пропоную записати сюди і скасувати постанову про прийняття проекту Податкового ко….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка, чітко формулюйте свою позицію.

 

14:54:40

КАРМАЗІН Ю.А. Я чітко сформульовую, Володимире Михайловичу. Прошу тоді для стенограми записати. зобовязати всіх постачальників енергоресурсів і комунальних послуг: тепло, газ, вода – гаряча і холодна встановити лічильники за свій рахунок. І зобовязати Міністерство промисловості забезпечити випуск цих лічильник***, його встановлення в максимально короткий термін. Це буде сприяти економії бюджетних коштів, зменшення заборгованості і буде сприяти боротьбі з корупцією, яка є в цій галузі. Також прошу і записати, що треба скасувати постанову про прийняття проекту Податкового  кодексу, бо ми з вами записали, що розробити проект на основі нового бюджет…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

КАРМАЗІН Ю.А. Бюджетного і податкового…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Юрій Анатолійович, ми коли будемо розглядати податкове законодавство, тоді ми визначимося. Ми тоді визначимося. Будь ласка, прошу заспокоїтись…. Олег Ляшко.

 

14:55:41

ЛЯШКО О.В.

Дякую. Шановний Володимире Михайловичу, шановні громадяни України, ми зараз заслухали інформацію уряду про те, як вони безпрецедентно захищають людей. Я хочу навести цифри, які це спростовують. У бюджеті 2010 року на субвенцію на надання пільг та житлових субсидій населенню передбачено майже шість мільярдів гривень, майже мільйон людей споживають ці кошти. Сьогодні представники уряду нам сказали, що внаслідок безпрецедентного захисту громадян України кількість тих, кого захистить уряд і хто матиме право на субсидію збільшиться мінімум в три, в чотири рази. Якщо в нас у бюджеті цього року передбачено шість мільярдів гривень давайте порахуємо, якщо в чотири рази, чи в три рази збільшується кількість тих, хто отримає субсидію, це повинно бути 18 мільярдів гривен у бюджеті наступного року. Хто з вас повірить, що уряд закладе додатково 18 мільярдів гривень на те, щоб обігріти всіх і надати субсидії? Я хочу нагадати, що на серпневе підвищення пенсій, про яке нам стільки багато розказували, з бюджету це обійшлося 30…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.

 

ЛЯШКО О.В. Тобто розмови про безпрецедентний захист – це не більше, ніж розмови. І внаслідок цього виходить так, що ті, хто мають паї – немає можливості отримати субсидію, ті, хто не працює, не мають… незареєстровані – не мають можливості отримати субсидії, бо уряд порядок отримання субсидій виставляє в ручному режимі. Проект постанови, який нам запропонований, про соціальний захист населення в звязку з формуванням тарифів, а мало б бути, у звязку із ганебним підвищенням тарифів, не вирішує цієї проблеми. Вирішення цієї проблеми полягає …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, пропозиція.

 

ЛЯШКО О.В. … проблеми полягає в наступному, у запровадженні мораторію на підвищення газу та тарифів на населення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Михайло Чечетов, будь ласка.

 

14:57:42

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Уважаемый Владимир Михайлович, уважаемые коллеги! Я думаю, что довольно обстоятельно правительство изложило, дало информацию о той работе, которая проводится по социальной защите населения в связи с изменением тарифов на газ и жилищно-коммунальное хозяйство, жилищно-коммунальные услуги. Мы знаем, что главная задача, которая решается, это нам нужно вывести наш нефтегазовый комплекс из состояния банкротства, обеспечить его эффективную работу, дать возможность сформировать нормальные цены, которые бы обеспечили стратегию развития этого стратегического предприятия и тем самым нарастить объемы газа внутренней добычи и уменьшить нашу энергозависимость. Для того, чтобы менее болезненно эти процессы прошли, разработана постанова Александра Сергеевича Ефремова и Игоря Шарова, которая дает соответствующие поручения правительства по упорядочению работы по социальной защите. Я думаю, с принятием этого постановления эта работа значительно будет улучшена. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, хто ще від фракцій? Алла Александровська, будь ласка.

 

14:58:52

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Александровская, фракция коммунистов, город Харьков. Проект постановления правильно определяет основные цели и задачи, и то, что сделано правительством. И первый заместитель министра жилищно-коммунального хозяйства Семчук Григорий Михайлович правильно поднял вопрос о том, что, действительно, правительство понимает, что было бы лучше субсидировать жилищно-коммунальное хозяйство в целом, чем раскручивать вот эту громоздкую систему учета, действительно, материального состояния каждого человека. И мы понимаем, что мы в бюджете должны закладывать как можно больше средств на модернизацию жилищно-коммунального хозяйства, на восстановление его, разрушенного практически. По этому постановление в принципе правильное, но, я считаю, что то, что сегодня в зале произошло такое обсуждение, это полезно и правительству, и нашим гражданам, которые услышали наше отношение к этим проблемам. Но я еще раз напоминаю, есть проблемы детей, проблемы семей. Сегодня если мать не имеет юридически зарегистрированной трудовой книжки, то вся семья лишается права на субсидии. Внесите такие поправки, в зависимости от доходов ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.

 

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.Правительство, пожалуйста, рассмотрите  возможность все-таки смягчения этих требований к семьям там, где есть дети. Пожалуйста. обратитесь НКРЕ, чтоб она все-таки пересмотрела  принцип установления тарифов на газ с учетом того не только объемов газа, который получает семья, а и с учетом количества членов семьи. Мы сегодня наказываем семей с детьми, это очень серьезный вопрос и мы, коммунисты настаиваем, чтоб они были приняты во внимание. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Так, шановні колеги, Ярослав Джоджик і зараз виходимо на остаточне рішення.

 

15:00:39

ДЖОДЖИК Я.І.

Ярослав Джоджик, Українська Народна Партія.

Шановні колеги, я хочу нагадати усім нам, що 22 квітня, коли тут у Верховній Раді відбувався політичний Чорнобиль, після цього дня владою було гарантоване не підвищення цін на газ.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я записав.

 

ДЖОДЖИК Я.І. В зв’язку з тим, що реально в нашій державі газ подорожчав на 50 відсотків, є така пропозиція Української Народної Партії доповнення до пропонованої постанови. Доручити уряду України розпочати дії про денонсацію угоди про продовження на 25 років перебування Чорноморського флоту на території України. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Щодо останньої пропозиції, враховуючи дуже велику чутливість цієї пропозиції оформити, будь ласка, у вигляді проекту постанови окремої і ми його, думаю, відповідним чином, виходячи з Регламенту, розглянемо.

Шановні колеги, ми завершили розгляд питання. Тема надзвичайно складна. Я повинен сказати, що замість того, щоб говорити щодо того, що нам потрібно спільно всім робити ми звели нашу розмову до того, щоб пошукати ворогів. Заклики звучали один до одного. Ми всі повинні шукати вихід і працювати, якщо, пропонувати альтернативні пропозиції, але вони повинні бути аргументовані для того, щоб не було можливості від них відмовитися.

Тому давайте, шановні колеги, будемо розуміти, що нам належить повертатися до розгляду цього питання, рівно ж як це запропоновано проектом відповідної постанови. Тому в даному разі пропозиція така, шановні колеги, поставити на голосування цей проект постанови. Що стосується пропозицій про мораторій, то це не тема і не предмет постанови, бо мораторій можна ввести виключно законом. У нас є відповідні проекти законів, будемо їх розглядати, тоді буде можливість кожному викласти свою точку зору і прийняти єдине правильне рішення. Тому і ця пропозиція не може   бути сьогодні врахована. І тим паче, що  є відповідні два законопроекти. Ми будем ще розглядати. Тому, шановні колеги, я ставлю на голосування проект Постанови Верховної Ради України про соціальний захист населення в зв`язку із формуванням тарифів на газ та житлово-комунальні послуги (реєстраційний номер 7058) для прийняття його за основу.

 

15:03:42

За-240

Рішення прийнято.

Була пропозиція Юрія Анатолійовича… Одну хвилиночку! Ми ж приймемо остаточно, тоді будемо по фракціях. Була пропозиція Юрія Анатолійовича Кармазіна про те, щоб доручити Кабінету Міністрів вирішити питання встановлення лічильників для того, щоб був контроль за обігом води, газу, інших енергоносіїв. Власного виробництва тим більше, звучала пропозиція. Пропозицію цю сформулював - одну хвилиночку!  - Юрій Анатолійович Кармазін. Я ставлю на голосування про включення до проекту  постанови пропозицію у вигляді доручень Кабінету Міністрів України вирішити питання встановлення лічильників власного виробництва для обігу… для обліку енергоносіїв. Прошу голосувати. 

 

15:04:49

За-256

Пропозиція врахована.

З урахуванням цієї  пропозиції я ставлю на голосування  питання про прийняття проекту постанови Верховної Ради України (реєстраційний номер 7058) про соціальний захист населення в зв`язку з формуванням тарифів на газ та житлово-комунальні послуги для прийняття в цілому як постанови. Прошу голосувати.

 

15:05:25

За-244

Постанову прийнято.

Шановні народні депутати! По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 169, БЮТ – 19, „Наша Україна –  Народна самооборона”  – 7,  комуністів – 27, „Блок Литвина” – 19, позафракційні – 3.

Шановні колеги!   Відповідно до статті 83 Конституції України чергова сьома сесія Верховної Ради  України шостого скликання розпочне свою роботу у вівторок 7 вересня 2010 року. А зараз позачергову сесію Верховної Ради України шостого скликання оголошую закритою.

(Лунає Державний Гімн України)

 

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку