ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

4 червня 2025 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:11:05

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх присутніх неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України Ольги Валеріївни Саладухи, фракція "Слуга народу", Сергія Петровича Лабазюка, "За майбутнє", Ігоря Федоровича Молотка, "За майбутнє". (Оплески) Привітаємо іменинників, побажаємо їм міцного здоров'я, наснаги і нових здобутків на благо України.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, сьогодні триває вже 1197-а доба героїчного спротиву українського народу повномасштабній військовій навалі Російської Федерації. Щодня наш народ відстоює свободу, гідність і майбутнє своєї держави надвисокою ціною – ціною життя і здоров'я як військових, так і мирного населення.

Сьогодні, 4 червня, в Україні вшановується День пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Цей день нагадує нам про безумовне право кожної дитини на життя, безпеку і щасливе майбутнє. З 2014 року через російську агресію було передчасно перерване життя сотень українських дітей. Із початком повномасштабного вторгнення ця цифра зросла в рази. За кожною такою втратою не лише ім'я, це посмішки та дитячі мрії, які вже ніколи не здійсняться, це невимовне горе батьків, глибокий спільний біль усієї України.

Вшануймо хвилиною мовчання світлу пам'ять наших захисників і захисниць, мирних громадян та дітей, життя яких забрала російська агресія.

(Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу сідати.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради України та рішення Погоджувальної ради депутатських фракцій і груп сьогодні відводиться до 30 хвилин для виступів народних депутатів. Тому прошу народних депутатів записатися на виступи. Будь ласка, колеги.

Будь ласка, слово надається народному депутату Аліксійчуку Олександру Васильовичу, фракція політичної партії "Слуга народу". Передає, так, Лабі, будь ласка.

 

10:18:02

ЛАБА М.М.

Шановні друзі, шановні колеги! Хочу розказати трохи про поїздку на фронт. Я знаю, що багато наших колег відвідують наші бригади. Дякую вам, колеги, за вашу постійну роботу, за ваше розуміння ситуації, що ми там повинні з вами також бути.

Днями повернувся з прифронтової Донеччини. Пробачене не залишає байдужим. Ми продовжуємо всебічно підтримувати наших захисників, допомагаємо тим хто втратив дім, роботу, а найстрашніше – рідних. Для нас це була не просто чергова гуманітарна місія, це про людяність, про віру в справедливість і нашу спільну дорогу до перемоги. Особливо вразив Краматорськ, Слов'янськ, покровський напрямок, Лиманщина, Бахмутський район і його жителі. Громади живуть попри постійні обстріли та тривоги, тут одночасно відчувається і біль, і сила духу, тут Україна. Це люди-титани. Це про Донецьку область, про наших військових, які тримають позиції.

Це і про голів військових адміністрацій, замість костюма у них бронежилет, бо такі їх робочі будні в реаліях військової агресії Росії. Щодня вони в постійній взаємодії з комбатами і з усіма бригадами. Вони координують фортифікацію, евакуацію, соціальну підтримку. І це при тому, що Донеччина фактично не отримує субвенцій з державного бюджету при всій складності сьогодення, а отримує від інших областей.

Лише кілька регіонів, зокрема і Закарпаття, не словом, а ділом, пліч-опліч з Донеччиною і сприяють зміцненню обороноздатності регіону. Але цього недостатньо. Потрібні переправи, турелі, РЕБ, броньована спецтехніка і потрібна комплексна державна підтримка і вже зараз. Закликаю більше безпечних областей, керівництво, долучатись до постійної і безперебійної підтримки прифронтових територій.

Президент Володимир Зеленський чітко заявив: довгострокові фінансові перспективи України – це забезпечення армії, стійкості України. І також наголосив: у Росії мають відчути, що таке війна, щоб у них з'явилося бажання говорити мовою дипломатії.

Ще одне важливе питання – координація та взаємодія Генштабу з бригадами та військовими адміністраціями. Має стати ефективнішою, бо саме тут, на сході, ворог концентрує сили, і саме тут ми маємо вистояти. Маємо бути ефективні тут і зараз, єдність тилу і фронту – це наш шанс перемогти. Подяка кожному та кожній хто боронить нашу державу з Україною в серці.

Звертаюсь до уряду України, до Дениса Анатолійовича Шмигаля та Сергія Марченка, негайно направити 2 мільярди гривень на потреби Донецької області. Ми сьогодні маємо допомогти їм у фортифікаціях, які зводяться, які робляться, але це робиться під обстрілами, під дронами, під ворожими обстрілами.

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава!

Будь ласка, Дубіль Валерій Олександрович, фракція "Батьківщина". Я так розумію, передає слово Кучеренку Олексію Юрійовичу. Будь ласка.

 

10:21:17

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина", голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань ціноутворення в енергетиці.

Шановні колеги, я, оскільки виступаю в двох іпостасях, то спробую бути максимально коректним, виваженим, професійним і толерантним. По-перше, заявляю, що всі висновки тимчасової слідчої комісії, попередні висновки, вони мають назву, були затверджені на засіданні тимчасової слідчої комісії і затверджені Верховною Радою – 272 голоси. Тому і я, і мої колеги, і наша аналітична група відповідає за кожну цифру в першу чергу стосовно таких резонансних питань, як нерозподілений прибуток Енергоатома, Нафтогазу та інші проблемні моменти. Тим не менш, хотів би запропонувати знизити градус і спробувати запропонувати професійний розгляд цього питання.

Які проблеми по Енергоатому, особливо враховуючи те, що зараз, дійсно, ця дискусія виходить на фаховий рівень? Ніна Петрівна, якщо почуєте мене, я знаю, як і інші, дуже ретельно слідкує. Запам'ятайте, будь ласка, одну цифру. З кожної кіловат-години, який продає або постачає Енергоатом на ринку, 99 копійок нерозподіленого прибутку. Запам'ятайте. Кожна кіловат-година, а їх 50 мільярдів приблизно на рік, 99 копійок нерозподіленого прибутку.

Що таке нерозподілений прибуток? Це означає, що компанія і наглядова рада, і уряд як акціонер,  не затвердивши фінансовий план, згідно з яким можна було би розподіляти і чітко контролювати, куди йдуть ці гроші, вона дозволяє ці гроші пускати, скажемо так, в якомусь такому невідомому або не дуже відомому напрямку. І саме тому це той очевидний висновок, який зробила тимчасова слідча комісія і  який ми будемо обговорювати тепер і на бюджетному комітеті, куди зараз потрапить законопроект групи депутатів на чолі з Тимошенко, і на інших площадках.

Про що йдеться мова? Якщо за рік у вас нерозподілений прибуток 50 мільярдів формується, то наша фракція і депутати, які підписали, пропонує: давайте пустимо цей не розподілений прибуток на потреби Збройних Сил України. Хто проти такого підходу? Якщо ви не погоджуєтесь або вважаєте, що за ці гроші треба будувати блоки, може інші робити роботи, це так само має бути відображено у фінансовому плані компанії і затверджено акціонерами.

Ось вся суть дискусії по Енергоатому, поки все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кубів Степан Іванович, фракція "Європейська солідарність".

 

10:24:28

КУБІВ С.І.

Пане Голово, слово прошу передати Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Олексій Гончаренко.

 

10:24:41

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Ви знаєте, у мене для вас погані новини. Поки ви тут сидите і нічого  не робите, у нас сиплеться фронт. От я взяв карти Deep State, подивіться: оце ще минулий рік, це вже цей рік. Росіяни наступають по всіх напрямках, особливо складна, критична ситуація, ми всі знаємо, Донбас, Покровськ і Суми. Сьогодні ворог наближається на відстані FPV-дронів до Сум, і ми розуміємо з вами, що це може означати для цього міста.

І от поки все це відбувається прямо зараз, ви займаєтесь повною дурнею. Якийсь абсолютно, оце прядок, оце мапа фронту, а це порядок денний Верховної Ради. Подивіться, що у нас в порядку денному Верховної Ради? Якесь письмове провадження процесуальних дій, якісь законодавчі акти щодо класів центрів безпеки, управління відходами видобувної промисловості. Може, все це і важливо, але є реально важливіші речі. Де закон про повернення тридцятки всім військовим? Де закон про збільшення виплат військовим? Де Закон про терміни служби? Де закон про цивільні центри рекрутингу, закриття ТЦК  і нормальна система мотивації, щоб люди йшли у військо? Де все це? Замість цього… Ви що, передивились свій марафон? Поки на реальних мапах у нас відступ, у вас на екрані телемарофону наступ. Мені здається, що головні глядачі телемарафону – це Зеленський і його оточення. До речі, таке відчуття, знаєте, у нас Зеленський потрапив в оперативне оточення, оточення якихось негідників і корупціонерів, які  не роблять те, що має бути зроблено, а дивляться марафон, і думають, що все гаразд.  Поки хтось втрачає позиції і бореться за кожну з них, хтось бореться тільки за свій рейтинг, і, власне, все. Тому поки є марафон, можна далі жити спокійне життя. Поки ситуація на фронті складна і місцями неконтрольована вже, то в урядовому кварталі все гаразд. Тут все спокійно, все добре, ресторани працюють, все нормально, справи робляться, "бабло" мутиться, все їде за своїм планом. Ви говорите, люди втомилися від війни. Ні, люди втомилися від вашої байдужості до війни, до того, що відбувається насправді.

Якщо негайно влада, Президент, Верховна Рада не почне займатися військом, будувати фортифікації, будувати той ВПК, який запинить ворога, дасть гроші військовим, а не по ваших кишенях і на телемарафони, то ми далі оці мапи далі втрачати і втрачати, втрачати. Тільки куди вже далі втрачати? Зупиніть…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі Грищук Роман Петрович, фракція "Слуга народу". Роман Павлович, перепрошую.

Леонов, так, будь ласка, Олексій.

 

10:28:02

ЛЕОНОВ О.О.

Шановні українці, шановні колеги! Ми живемо в час, коли честь і гідність є основою нашої боротьби за свободу та незалежність. І серед усіх почесних звань, які знає Україна, є одне, що стоїть особливо високо – звання ветерана. Це не просто статус, це символ самопожертви, відваги, безкомпромісної вірності своєму народові та державі. І саме тому я сьогодні хочу сказати: будь-які спроби використати ветеранів для вирішення бізнесових чи інших суперечок абсолютно неприйнятні. Це не просто аморально, це ганьбить пам'ять тих, хто поклав своє життя за Україну, це принижує тих, хто сьогодні продовжує боротьбу та повертається до мирного життя.

Ми всі повинні розуміти: справжня повага до ветерана виявляється не у красивих словах. Це добре, коли є можливість зробити перевірку щодо створення інклюзії в центрі міста. Але набагато більше вартує інклюзія там, де реально мешкає, часто пересувається та щодня працює ветеран. Отже, наша справжня повага виявляється в реальних діях, які покращують умови життя наших захисників та захисниць, створюють можливості для гідної роботи, простір комфортної реабілітації та відпочинку.

Ефективна ветеранська політика – це не справа лише держави чи ентузіастів, це обов'язок усього суспільства, всіх активних громадян, всіх відповідальних компаній та підприємців. Лише спільними зусиллями ми зможемо створити систему, в якій кожен ветеран відчуває повагу, реальну підтримку та нашу щиру вдячність. Я хочу, щоби усі, хто сьогодні сидить в цьому залі, хто слухає мене зараз, зрозуміли, перший крок на цьому шляху – абсолютне незаперечне табу на маніпуляції з темою ветеранів, жодних політичних чи бізнесових інтриг, це червона лінія, за яку ніхто не має права переходити.

Та разом із тим, я впевнений, енергія наших ветеранів – це сила, яка буде працювати на Україну. Наші захисники та захисниці – це люди, які знають, що таке боротьба, які вміють підійматися після найважчих втрат та випробувань. Саме тому немає жодних сумнівів в тому, що наші ветерани стануть рушійною силою відновлення та повоєнного розвитку нашої країни. Ми обов'язково переможемо, і ця перемога буде не лише на полі бою, а й у нашій спільній здатності зберегти гідність, повагу та єдність. Бо Україна – це країна, яка пам'ятає своїх героїв та захищає їх, Україна – це держава, яка будує майбутнє, яке буде гідним тих, хто її боронив.

Слава  нашим героям! Слава Україні!

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іванов, будь ласка, "Слуга народу". Марія Мезенцева, да?

 

10:31:02

ІВАНОВ В.І.

Мезенцева.

 

10:31:12

МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С.

Щиро вітаю, шановні колеги! Дякую, пане спікере, за те, що ви відкрили це засідання в честь пам'яті всіх невинно загиблих дітей.

Колеги, я хочу подякувати кожному і кожній з вас, хто 1 червня 2021 року віддали свої голоси за відповідну постанову, яка вшановує невинно загиблих дітей.

На жаль, ми вшановуємо їх кожен день через бомбардування російського агресора. Але хочу вам нагадати про відомого маленького харків'янина з великим серцем. Це Даня Дідик, який загинув під час Маршу єдності в 2015 році в місті Харкові, в лютому місяці, біля Палацу спорту під час російського теракту. Його життя не вдалося врятувати. Він був один з перших жертв, які віддали своє життя за те, щоб Україна була вільна і незалежна. Нагадую, йому було всього 15 років.

Я хочу подякувати його родині, моїм колегам з Харківської міської ради, безпосередньо Ігорю Черняку і іншим, хто ініціював дану постанову. В честь цього хлопчика були названі декілька шкіл в Дніпропетровській, Харківській областях. Його з нами нема, але його пам'ять живе вічно. Так само вічно живе пам'ять і тієї 631 дитини, які загинули, поранено більше 1900. Колеги, це останні дані, понеділка цього місяця, від Офісу Генеральної прокуратури.

Жодна компенсація, жодні слова підтримки не загоять рани батьків. Колеги, це справжній геноцид, який Росія чинить сторіччями на нашій землі. Вони вбивають найкращих, маленьких українців. Вони вбивають їх, вбиваючи їх ідентичність і право на майбутнє, право на гідне життя, освіту і просто мирне існування.

Користуючись цією можливістю, я також хочу нагадати, що ще 20 тисяч українських дітей є в статусі незаконно депортованих. І ми закликаємо всю світову спільноту долучитися до коаліції щодо їх повернення. Кожна ця дитина заслуговує на гарне майбутнє в своїй державі. Заміна їх ідентичності неприпустима, заміна їх імені, паспортів, незаконне усиновлення – це все роблять не тільки громадяни РФ, але топчиновники, віцеспікер російської Думи всиновив півторарічну дівчинку з Маріуполя. Їй зараз більше 3-х років, вона не пам'ятає, що вона українка. І таких кейсів маса.

Колеги, ми також закликаємо до санкцій кожному і кожній, хто сприяє таким депортаціям, хто сприяє вбивствам, дає накази посилати ракети і бомби на голови наших дітей. І закликаємо до посилення ППО.

Слава Україні і пам'ять всім українським невинно загиблим…

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лукашук Богдан Олегович, "Батьківщина". Зараз виступить, 30 хвилин, щоб ми… А я потім дам вам з процедури. Будь ласка.

 

10:34:39

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, з вашого дозволу продовжу сьогодні енергетичну тематику і питання енергетичної безпеки. Коротко про Енергоатом. Ми із задоволенням подивилися вчора на думку, послухали експерта від Енергоатома, який на Єдиному марафоні захищав свою точку зору. Запрошуйте нас на Єдиний марафон, ми із задоволенням подискутуємо нарешті на цьому відкритому майданчику.

Але інший майданчик тимчасова слідча комісія, його вже створили ми з вами. І тому ще раз кажу, на цьому майданчику ми відкриті до будь-якої дискусії, більш того, ми даємо можливість представникам Енергоатома, уряду опонувати, робити свої цінні зауваження. Але ще раз підкреслюю, я зі свого боку і як голова ТСК, і як професійна людина беруся стверджувати, що і позиція ТСК, і вчорашня заява лідера "Батьківщини" Юлії Володимирівни Тимошенко стосовно добровільного такого вилучення зайвих грошей на потреби ЗСУ абсолютно обґрунтовані, нічого зайвого там було приховано. І ми будемо цю позицію захищати. Це перше.

Тепер друге, по Нафтогазу. Я дуже радий, що нарешті Президент України шановний Володимир Олександрович Зеленський звернув увагу на проблеми газу, газової безпеки і на те, що нам загрожує дефіцит газу. Він абсолютно правий, що є така проблема. І ми в цьому плані будемо максимально допомагати вашому непрофесійному уряду виправити ті помилки, які були зроблені і за останні 5 років, і за 5 років до вас, до речі.

Але що мене дуже стурбувало? Я бачу бажання прикрити війною і певною руйнацією і пошкодженнями газової системи, газотранспортної і видобутку, всі проблеми, всі махінації Нафтогазу, які 10 років накопичувалися там.

І от я просто закликаю і уряд в першу чергу зрозуміти, що це саме він своїм недолугим управлінням, своєю недолугою імпотентною наглядовою радою, безглуздям забезпечив цю безконтрольність по відношенню до НАК "Нафтогазу". Звіти тимчасової слідчої комісії по Нафтогазу, а їх три, абсолютно професійні і звертають увагу на цю проблему. І ми так само будемо вимагати негайно кардинальних рішучих заходів і, я думаю, підтримувати нового голову правління Корецького, бо йому вже нема чого робити ніж визнати, що вся система Нафтогазу прогнила, вона некерована і вона як чорна діра української економіки.

І останнє. За 24-й рік успішний адміністративні витрати в Нафтогазі зросли на півтора мільярда гривень, розумієте? Ми без газу, без грошей – на півтора мільярда гривень адміністративні витрати. Звертайте увагу, стадіон так стадіон.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Далі, будь ласка, Шпак, я так розумію, передає Разумкову, да? Будь ласка, Дмитро… Ні, шановні колеги, тут немає реплік, репліки будуть пізніше, зараз фіксований час.

Будь ласка, Дмитро Олександрович. Зараз в нас, друзі, 30 хвилин, а всі репліки, процедури після цього.

Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

10:38:06

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Колеги, я хотів розпочати про економіку, але розпочну з інакшого. Виступала Мезенцева. І я розумію, що в цій залі немає поваги до колег, немає поваги до депутатів, мабуть, немає поваги до людей, які дивляться нас, до виборців. Але давайте хоча б в цій залі буде повага до загиблих дітей. Такий гам, такий шум, коли вона розповідає про дитину, яка загинула в Харкові під час маршу, це реально соромно. Це ж дивляться люди, ну давайте залишатися людьми, давайте переставати бути політиками, коли це стосується дітей, коли це стосується смерті, коли це стосується того, що ніколи мама не обійме дитину. Ну послухайте людину, яка розповідає про Харків. І таких прикладів, як Харків, мільйон. І навіть зараз я про це говорю, і все рівно. Я дуже хочу, щоб потім телеканал "Рада" показав зал, показав, хто, що і як робить, тому що почати засідання з хвилини мовчання і розповідати, як ми жалкуємо за тими, хто загинув, за дітьми, які віддали своє життя під час цього повномасштабного вторгнення, це круто, але хотілося, щоб ця повага зберігалася не лише під час цієї хвилини мовчання, а зберігалася реально в серці, в душі.

Я дивлюся, тут багатьом смішно, не дай боже нікому опинитися на місці цієї родини, цих родин, цих дітей, не дай боже, а життя сьогодні таке, що це може трапитись з будь-ким і мандат тому не є захистом, і бункер не є захистом, і кабінет на Банковій не є захистом. Тому я думаю, що буде сьогодні час ще поговорити і про економіку, і про те, що відбувається сьогодні в державі, але, дійсно, виглядає так, що ми говоримо з порожньою залою, в ній нібито люди, а людей, на жаль, немає. І дуже часто не залишилося нічого людського в цій залі. Це велика проблема, тому що коли полишається людське, сподіватися на те, що ми зможемо щось хороше зробити для країни, зробити для людей, зробити для дітей, які загинули, і для тих, хто живе, з кожною хвилиною менше.

 Руслан Олексійович, я до вас звертаюся як до Голови Верховної Ради, будь ласка, є речі, які не можуть бути в залі, коли ми говоримо про загиблих дітей. Наведіть, будь ласка, порядок.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Ну, мені нема що додати. Шановні колеги, давайте все-таки будемо з повагою ставитися до виступів один одного і рухатись далі.

Далі Галайчук Вадим Сергійович, "Слуга народу". Будь ласка.

 

10:41:11

ГАЛАЙЧУК В.С.

Прошу передати слово колезі Качурі Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Качура.

 

10:41:22

КАЧУРА О.А.

Олександр Качура, Сумщина. Ви знаєте, вчора російські терористичні війська вдарили по центру міста Сум реактивною артилерією, загинули люди, поранені діти, зруйнована лікарня, в якій в цей момент знаходилися літні люди.

Я вчора спеціально цілий день моніторив, що пишуть ЗМІ, іноземні ЗМІ, яка реакція світових лідерів. На жаль, є розчарування – майже повна тиша. Про прикордоння взагалі пишуть тільки місцеві телеграм-канали, центральні наші ЗМІ мовчать. А ситуація там зараз схожа на Авдіївку і Бахмут, там все просто горить, цілодобово йде бомбардування, люди сидять у підвалах, і вони не можуть вийти, тому що вийти це означає просто смерть.

Ви знаєте, я закликаю зараз уряд, щоб вони зробили все необхідне для того, щоб ми зупинили цей наступ і забезпечили необхідну гуманітарну складову, тому що насувається гуманітарна катастрофа в нашому регіоні. На жаль, люди в нас звикають, і мені не хотілося б, щоб оце все стало, знаєте, черговою сторінкою цієї страшної війни. Тому я просив би вас всіх колеги на всіх міжнародних майданчиках не мовчати про Сумщину, говорити, пояснювати нашим партнерам, що справді відбувається.

І про те, щоб це не забулось, ви знаєте, я звертаюся до вас не як депутат до депутата, я звертаюся до вас зараз як людина до людей. Тому прошу вшанувати хвилиною мовчання тих, хто загинув вчора в місті Суми.

(Хвилина мовчання)

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ковальчук Олександр Володимирович, "Слуга народу".

 

10:44:08

КОВАЛЬЧУК О.В.

Прошу передати слово Максиму Ткаченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Максим Ткаченко.

 

10:44:20

ТКАЧЕНКО М.М.

Доброго дня, шановні колеги! Я хочу знову сьогодні запросити усіх вас на засідання нашої тимчасової спеціальної комісії, яке буде сьогодні о 14:30. Усі небайдужі, хто хочуть не просто послухати нашу колежанку, я, до речі, дякую їй, вона десь місяць-півтора тому говорила з цієї трибуни про гроші, які витрачають військові адміністрації з тимчасово окупованих територій. Наприклад, Сєвєродонецьке тролейбусне управління витрачає на юридичні послуги по 600, по 800 тисяч гривень. Вам не смішно, колеги? Ми допускаємо разом все це. Горводоканал в Рубіжному і так далі, і так далі. Ну це просто сюр, вибачте.

Сьогодні о 14:30 ми будемо не просто когось слухати, а, дійсно, розбиратися з цим питанням. Це сьогодні буде звіт, такий ганебний звіт, я впевнений, це буде від Луганської обласної адміністрації і від дев'яти міських військових адміністрацій, які зараз знаходяться вже 3 роки в окупації, на жаль, в тимчасовій, сподіваюсь дуже. І всі бажаючі сьогодні для нас, для членів ТСК, для нас дуже важливо, щоб був представлений парламент на цьому засіданні. У кого є бажання, усіх небайдужих запрошуємо. Павло Фролов може дати всю інформацію, де, о якій годині. Всіх чекаємо, з 14:30 до 18-ї сьогодні працюємо. І сподіваємося на вашу небайдужість і на підтримку в цьому питанні.

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, Веніславський Федір Володимирович, фракція політичної партії "Слуга народу". Передає Грищуку Роману Павловичу, будь ласка.

 

10:46:13

ГРИЩУК Р.П.

Шановні колеги, доброго дня! Хотів би почати свій виступ з подяки Службі безпеки України за їх чудові операції. Давайте поаплодуємо нашим спецслужбам. (Оплески) Особливо за вчорашню чергову атаку на Кримський міст. Кримський міст має бути зруйнований.

Проте в своєму виступі я хотів би підняти питання стану наших мостів, особливо мостів в Києві. Без атак безпілотників, без підривів вони в критичному стані. 15 відсотків всіх мостів в Києві аварійні, два з п'яти мостів через Дніпро знаходяться в аварійному  стані через неналежну експлуатацію, через вік і через відсутність капітальних ремонтів.

Міст Метро з 90-х років аварійний. З 2018 року міст Патона в критично аварійному стані, заборонена експлуатація. Сім років щодня сотні тисяч киян з лівого на правий берег їздять через цей міст, ви їздите через цей міст. Чого ми чекаємо? Коли станеться трагедія, люди не будуть питати, хто за відповідальний – Кличко чи  уряд. Маємо тут і зараз уже зайнятися реконструкцією цих мостів. Це критична інфраструктура. Берегти критичну інфраструктуру під час війни – наш обов'язок. І в бюджеті міста Києва, і в державному бюджеті мають бути виділені кошти на реконструкцію аварійних мостів через столицю. Це питання нашої з вами безпеки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Що у нас з часом? У нас ще є... Все, у нас нуль.

Шановні колеги, ми завершили виступи народних депутатів. Дякую всім. Да, була репліка. Будь ласка, Юлія Володимирівна, право на репліку – 1 хвилина. І далі в нас дві заяви з перервою з заміною на виступ, і переходимо до роботи.

Будь ласка, Юлія Володимирівна, репліка.

 

10:48:25

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, "Батьківщина". Шановні друзі, я просто думаю, що справа нашої честі в той час, коли така складна ситуація на фронті, забрати той прибуток нерозподілений НАК "Нафтогазу" і Енергоатома на 84 мільярди і віддати на закупівлю вітчизняного озброєння, боєкомплектів, дронів і так далі. Якщо ми цього не зробимо, це буде означати, що ті вільні гроші, які є сьогодні, ми не готові віддати фронту, ми не готові захистити країну. Так бути не може.

Завтра о 14-й годині нарада з Прем'єр-міністром, міністром фінансів, міністром оборони, міністром стратегічних галузей. І я хотіла би, щоби парламент тут був консолідований: 84 мільярди з НАК "Нафтогазу" і Енергоатома віддати на закупівлю зброї. І не може бути ніяких пояснень, чому це не буде зроблено.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, перед тим, як перейти до питань порядку денного, у нас ще є дві заяви  з перервою із заміною на виступ. Перша заява від фракції "Слуга народу" і від "Партії "За майбутнє". Слово надається Марчуку Ігорю. І друга буде від фракції "Батьківщина" і фракції "Європейська солідарність", слово буде надаватися Євтушку Сергію Миколайовичу. Дякую.

 

10:50:03

МАРЧУК І.П.

Доброго ранку, шановні колеги. На фоні безумовного успіху Служби безпеки України додам ще трішки економічного позитиву.

Про економіку. Коли ми говоримо про економіку, ми говоримо перш за все про цифри. Отже, з них і розпочну. 237 мільйонів євро значних інвестицій вже підтверджені спеціальними інвестиційними договорами. 180 мільйонів, така загальна сума інвестицій, що проходить зараз оцінку в Міністерстві економіки. Ще на 425 мільйонів, вдумайтеся, євроінвестиційних проектів в процесі підготовки документів. Ще на 1,5 мільярда євро майбутні інвестори готуються до подачі інвестиційних документів.

Отже, показник ефективності державної підтримки складає 1 до 10. А це означає, що держава на одне євро підтримки отримає у вигляді тільки прямих інвестицій  без ефекту мультиплікатора в суміжних сферах економіки понад 10 євро. І все це, колеги, під час повномасштабної війни, яку Московія, що в 5 разів більше по населенню і в понад 10  разів по масштабах економіки, вже четвертий рік веде проти нашої країни. Чи відомі вам аналоги такого рівня інвестиційної активності в немілітарній сфері в інших країнах світу? Думаю, що ні. Отже, наші закони працюють.

І поки хтось займається розслідуванням і викриває корупцію, це теж важливо, ми з Міністерством економіки продовжуємо вдосконалювати наші закони. Цього разу законопроект, невеличкий по змісту, але важливий по суті, в законодавчих пропозиціях ми уточнюємо сфери економічної діяльності і розширюємо їх, інвестуючи, в які інвестор із значними інвестиціями може отримати державну підтримку. І це оборонно-промисловий комплекс, розвиток сучасної логістичної інфраструктури.

Отже, користуюсь нагодою, запрошую вас долучитися до співавторства цього законопроекту. Прошу не стримувати себе у бажанні розбудови успішної країни.

Слава героям-захисникам! Шана підприємцям і повага до працівників! Ми пересилимо! Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі наступна перерва із заміною на виступ від фракції "Батьківщини" і фракції "ЄС", виступає Євтушок Сергій Миколайович. І після цього ще одна заява із заміною на виступ від групи "Довіра" і фракції "Голос", виступає Кіт Андрій. І після цього переходимо до роботи. Будь ласка.

 

10:53:20

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, хочу порушити питання територіальної оборони і привернути увагу до історії початку масштабного вторгнення Російської Федерації до України. Ми з вами в перший день війни, проголосувавши в 300 голосів введення Указу Президента про воєнний стан та мобілізацію, одразу взяли в руки зброю і пішли у системі Сил територіальної оборони захищати нашу державу, суверенітет України.

Я хочу привернути увагу сьогодні до 104-ї бригади територіальної оборони, яка дислокується на Рівненщині. Бойовий полковник Каспров Сергій Васильович, який очолює, у його особі хочу привітати весь особовий склад. Адже саме в червні, в ці дні, кілька років тому була заснована 104-а бригада територіальної оборони, яка виконувала завдання в Бахмуті, виконує завдання на Куп'янщині, в Торецьку та на Курщині. Я хочу побажати цим славним хлопцям і дівчатам міцного духу, адже ви, шановні наші захисники, даєте право і можливість нам тут жити нормально і не відчувати те страхіття війни.

Вічна пам'ять всім полеглим героям Сил територіальної оборони, які поклали життя за суверенітет України. Слава вам, слава героям!

Прошу вшанувати хвилиною мовчання всіх полеглих за незалежність і суверенітет України.

(Хвилина мовчання)

Слава Збройним Силам України! Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, і завершальний виступ від двох фракцій, які взяли перерву із заміною на виступ, від  фракції "Голос" і групи "Довіра" виступає Андрій Кіт. Будь ласка. Шановні колеги, і після цього переходимо до нашої роботи.

Будь ласка, пане Андрій.

 

10:56:14

КІТ А.Б.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Блискучі дії нашої Служби безпеки України, які на чолі з паном Малюком  затьмарюються черговою другою окупацією Сумщини. Сумщина – це козацький край, край української традиції, край української мови і край української слави. Швидкість окупації, яка відбувається зараз, призводить до того, що під загрозою вже є саме місто Суми. Я вважаю, що відповідь на всі запитання, які зараз є, є у нас в самих і в нашій можливості самоорганізуватися для того, щоб оборонити наш рідний край. Ми провели блискучу операцію в Суджі, але не змогли дати відповідь на запитання, яке мені задав мій товариш, який служить у 80-ці, що я там робив. Я став, дивився на нього і не зміг дати йому якоїсь відповіді. Наш обов'язок перед нашими героями, які показали цілому світу, що може Україна,  окуповуючи РФ, які залишились там, не в себе на землі, є так само показати цілому світу, що ми не створили передумови для окупації Сум.

І тому я закликаю Президента України, закликаю Сирського щоби внести корективи, внести зміни і підсилити ділянки фронту, де насправді у нас є багато запитань. Я вважаю, що люди, прості українці не заслужили на другу окупацію і другий раз побачити москаля. Я вимагаю, щоби були проведені відповідні зміни у військовому керівництві, яке дасть змогу ефективно захищати Сумщину. Сумщина – це Україна, і ми не можемо допустити херсонізації Сум. Нам цього не пробачать наші діти. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили вже всі виступи, вже всі, хто хотів, виступив, всі перерви. І тому далі переходимо до роботи.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування.

Перед голосуванням прошу народних депутатів перевірити наявність вашої особистої кратки у пульті, що знаходиться на вашому робочому місці. Нагадую, необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Тому прошу взяти участь у сигнальному голосуванні.

Прошу голосувати, колеги.

 

10:59:56

За-259

Так, за – 259, проти – 8, утрималось – 4, не голосували – 65. Все, як завжди, друзі.

Шановні колеги, перелік питань, схвалений Погоджувальною радою, вам був наданий, переходимо до його розгляду. Я нагадую, ми зараз знаходимося в розгляді питання 13256. Ми на завершальній, фінішній прямій, і ми домовилися так: зараз 5 хвилин і одна поправка – Разумков,  після цього 5 хвилин і чотири поправки поспіль – Ніна Петрівна Южаніна, і голосуємо законопроект в цілому.

Будь ласка, Дмитро Олександрович, ваші 5 хвилин. Єдине, якщо можна, номер поправки назвете, яку ви будете ставити. Дайте можливість пройти колезі.

 

11:00:52

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, дивлячись на той документ, який сьогодні ви розглядаєте в залі, і, в принципі, те, що відбувається останнім часом, це виглядає, як в старому мемі: вам ніхто гроші не дасть. Тому що ви їх не повертаєте, просто не повертаєте.

Я вам приклад приведу. Або ви так рахуєте, що добре, що, можливо, ви займаєтесь політикою, а не займаєтесь бізнесом. Тому що... Або хтось поєднує ці два аспекти. Але питання не в цьому. До чого це призводить? 2-го, якщо я не помиляюсь, уряд вийшов і сказав: "Ми не будемо зараз повертати 650 мільйонів євро". Чи євро, чи доларів, не принципово вже насправді.

Питання в наступному. Коли уряду, в тому числі на погоджувальних радах, на початку повномасштабного вторгнення всі фракції – треба віддати належне, навіть монобільшість, – казали, йдіть проводьте реструктуризацію, вони розповідали, що вони цього робити не будуть, тому що це непотрібно. А зараз вони привели державу до переддефолтної ситуації. Тому що, якщо б не війна, то це вже дефолт, просто дефолт.

Наступне питання. А що в нас відбувається з МВФ? Я думаю, що всі бачили про те, що приїжджала місія МВФ, погодили, що вони нам виділять 500 мільйонів доларів. Велика сума? Велика сума, питань нема. Ви знаєте, що в цей рік ми маємо повернути трохи більше, аніж те, що вони нам виділять? Ну, трохи більше – це понад в два рази.

Я вам конкретні цифри назву. В травні 211 мільярдів... мільйонів. Вибачте, 294 мільйони. Виплати по червню – 435 мільйонів доларів. Виплати по серпню – 431 мільйон доларів. Загалом сума складає 1 трильйон 162 мільйони доларів. Скажіть мені, будь ласка, ви берете 500, а віддаєте понад в два рази більше, це як? Ну, як з математикою? Як це працює? Як ви підходите до цього питання? Це ж ви погоджуєте те, що беруться ці займи. Хто їх буде повертати? Коли це буде робитися?

Я думаю, що всі сьогодні розуміють, що сьогодні борг державний складає понад 100 відсотків ВВП. Хто буде це покривати? Тому що я розумію, що багато хто з колег по парламенту каже: ну закінчиться каденція, ми підемо, будемо займатися чим завгодно. Ви знаєте, по-різному. Були історії в українському парламенті, де через 10 років почали задавати питання: а як приймалися ті чи інші рішення. І тут так само вони будуть прийматися.

В мене питання по цьому законопроекту, який сьогодні ви голосуєте. От профільний комітет не підтримав жодну там з восьми варіацій правку про ПДФО. Сьогодні тут багато в залі розповідають про гроші на армію. Наш уряд – це структура, яка ні вкрасти, ні охороняти. Тому що вони забрали у місцевих влад військове ПДФО і не можуть навіть його використати.

По минулому року яскравий приклад. Ті, хто спілкуються з військовими, а в залі багато таких людей, їздять, говорять із захисниками, і я задавав це питання, і мої колеги з "Розумної політики", які постійно їздять і на фронт, і спілкуються з тими, хто сьогодні боронить нашу державу. Коли було легше: коли ці кошти були у місцевої влади, отримати допомогу на Збройні Сили України, або коли вони сьогодні знаходяться в руках уряду? Тоді було легше. Всі дякують, що, на щастя, не ввели військове ПДФО для військових 5 відсотків, яке також ми знайшли.

І зараз так само, ми сьогодні можемо дуже багато в цій залі розповідати, як хочемо допомогти захисникам, але результат на папері. Давайте піднімемо по конкретних членах комітету, хто не підтримав правку про виділення коштів з місцевого ПДФО, те, яке було військове ПДФО, на потреби армії. Там різні варіанти: 40 – на бригади, 40 – на озброєння, вірніше, 40 – на зарплати, 40 – на озброєння, 10 відсотків – на підрозділи. Інші формати були запропоновані, жоден з них не був підтриманий. От скажіть, будь ласка, ви дійсно вважаєте, що такий підхід буде допомагати нашим захисникам?

Плюс, я зараз буду цю правку ставити на голосування окремо і по ній ще скажу. А вас не бентежить, що при створенні цього фонду Верховна Рада знову знаходиться, як так пом'якше сказати, там, де вона знаходиться останні декілька років? Там жодним чином вона не залучена до цього процесу. Я до вас звертаюся і прошу послухати правку, я зараз буду ставити її з місця, і прошу її підтримати, вона важлива.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Дмитро Олександрович, скажете номер поправки. Будь ласка, включіть, Разумков з місця.

 

11:06:10

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, якщо можна, з початку час дайте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  з початку час. Номер поправки скажіть, Дмитро Олександрович.

 

11:06:24

РАЗУМКОВ Д.О.

Одну секунду. Ще раз з початку дайте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз з початку давайте.

 

11:06:37

РАЗУМКОВ Д.О.

Правка 158. Шановні колеги, я тільки що про це з трибуни теж казав, в нас вийшло так, що голосувати за угоду Верховній Раді, а приймати участь в роботі фонду і в роботі ради, яка буде його забезпечувати, Верховної Ради немає жодним чином.

Наша правка відхилена комітетом, але була запропоновано наступне. До цієї структури делегувати заступника Голови Верховної Ради України, голову комітету Верховної Ради України, до предмету відання якого належить питання промислової політики та розвитку окремих галузей виробництва і голову Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Я думаю, що це було б набагато більш ефективно і Верховна Рада, дійсно, не лише натискала зелену кнопку за угоди, за будь-яке рішення, але й, дійсно, брала на себе відповідальність за роботу цього фонду.

Тому я дуже прошу цю правку підтримати і продемонструвати, що Верховна Рада все ж таки в Україні поки що існує.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 158 поправка авторства Разумкова і колег. Комітетом відхилена. Ставлю на голосування. Прошу голосувати.

 

11:08:02

За-138

Рішення не прийнято.

Покажіть по фракціях.

Дякую, Дмитро Олександрович.

Далі, будь ласка, 5 хвилин – Ніна Петрівна. І вона буде ставити поправки одразу після виступу: 10-а, 34-а, 47-а і 63-я. Все вірно?

Будь ласка, Ніна Петрівна Южаніна.

 

11:08:32

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні народні депутати, насправді я зараз би хотіла до вас просто звернутися з тим, щоб ви трошки почули і подумали. У нас є шанс, незважаючи ні на що, зробити перший крок накопичення капіталу для подальшого забезпечення наших Збройних Сил. Ми ж всі розуміємо, що сьогодні-завтра війна не закінчиться, ми всі розуміємо, що нам треба шукати величезні кошти для того, щоб знайти можливість забезпечити нові високотехнологічні виробництва в Україні військової техніки і зброї. Мені здається, що коли ви ратифікували і ми з вами також ратифікували угоду про створення спільного Американсько-українського інвестиційного фонду і туди підтримали спрямування 50 відсотків від ліцензійних зборів і рентних платежів по майбутньому видобутку корисних копалин, ми усвідомлювали, по крайній мірі нам так Міністерство економіки говорило, що там будуть величезні кошти. Ви це пам'ятаєте ще? Нам говорили, що ми зможемо наповнювати, бо у нас величезні багатства і коштів буде дуже багато.

То, звісно, я тепер звертаюсь до вас: давайте зробимо певний крок назустріч нашим Збройним Силам, ми маємо решту 50 відсотків оцих нових надходжень, які ми будемо очікувати, спрямувати у фонд виключно для забезпечення наших Збройних Сил у майбутньому. Мені здається, що це крок, ми ж не говоримо про зміни в державний бюджет на сьогодні, де немає чого перерозподіляти, бо там дефіцит коштів, ми говоримо про майбутнє. Це, по-перше, добрий сигнал нашим всім виробникам зброї про те, що у нас буде створений фонд для того, щоб вони вже зараз займалися розробкою високотехнологічної зброї.

Тому, справді, поправок декілька, але суть в них одна, що ви знаєте, що рентні платежі розподіляються між різними бюджетами в певних пропорціях, державним бюджетом, місцевим бюджетом, обласним бюджетом. Тому в нас чотири поправки, але вони говорять всі про одне: оті майбутні надходження ми маємо спрямувати, залишивши, правда, кошти місцевого бюджету ті, що нам залишаються від угоди, спрямувати виключно на модернізацію озброєння військової техніки засобів та обладнання.

Мені здається, що в цих поправках, в цих пропозиціях немає нічого, щоб рушило ваші плани на найближчий там рік чи два, це про майбутнє. Але це буде говорити про те, що ми сьогодні з вами, враховуючи ситуацію на фронті і те, що нам вкрай необхідно зараз підтримати вітчизняного виробника, зробимо правильний крок. Ми даємо сигнал про накопичення великого капіталу для нашого виробництва. Я не впевнена, що серед вас є хоча б одна людина, яка може сказати, що не розумію цієї теми чи не хочу підтримувати. Я впевнена, що ви всі за те, щоб створити такий сигнал, посил і такий фонд для накопичення грошей.

Тому я звертаюсь саме до вас, до здорового глузду, підтримайте, будь ласка, поправки, це ніяким чином не вплине на державний бюджет цього року, на ваші плани на цей рік, це сигнал і перспектива на майбутнє для наших Збройних Сил. Проголосуйте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, по позиціях комітету по цих поправках. Шановні колеги, і далі ми голосуємо цих чотири поправки Ніни Южаніної. (Шум у залі) Що? Я перепрошую, шановні колеги, ми ж для чогось формуємо це, як ми розглядаємо, правда? І після цього голосуємо за законопроект у цілому.

Будь ласка.

 

11:12:39

КУЗБИТ Ю.М.

Дякую. Дякую, Руслан Олексійович.

Шановні колеги, дивіться, ми хочемо звернути увагу, що ми не прийняли ні одної поправки до цього законопроекту, тому що хочу звернути вашу увагу на те, що за цим законопроект спостерігають наші партнери американські, і вони наголошували, що цей законопроект не потрібно обтяжувати ніякими додатковими законодавчими ініціативами. Для того ми можемо скористатися правом своєї законодавчої ініціативи, подати окремий законопроект і реалізовувати будь-які ініціативи з приводу забезпечення Збройних Сил України.

Даний законопроект – це є технічний, по суті, закон, який іде в продовження до ратифікованої угоди. Тому ми просимо, і партнери наші просять, прийняти його в такому вигляді, в якому він зараз запропонований комітетом. Колеги, прошу не підтримувати ніяких правок. Прийнята тільки одна правка друга техніко-юридична, і на тому просимо зупинитися.

Дякую, колеги. Прошу голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую за цю відповідь.

Ще без поправок, просто 1 хвилина виступу – Васильченко Галина, і голосуємо, шановні колеги. Я прошу народних депутатів запросити до зали.

Зараз ми проголосуємо. Зараз ми проголосуємо всі поправки Южаніної. 1 хвилина – Васильченко, і проголосуємо чотири поправки Южаніної.

 

11:14:10

ВАСИЛЬЧЕНКО Г.І.

Шановні колеги, також подавала поправки, поправки важливі для громад, на жаль, не були підтримані в комітеті. Але я прошу звернути увагу, і, можливо, ми в наступних законопроектах зможемо врахувати цю позицію. Бо в цьому фонді передбачається, в цьому законопроекті передбачається зменшення надходжень для громад. А я хочу нагадати, саме від ренти. Я хочу нагадати, що багато громад при створенні у 17-20-му роках орієнтувалися на відповідні надходження в тому числі від ренти. Це не стосується всіх громад, бо не всі громади отримають такі надходження, але при розрахунку своєї податкоспроможності вони враховували ці показники. Тому для них важливо, щоб зберігалися ці кошти, а, власне, для державного бюджету це не будуть суттєві втрати. Тому прошу врахувати цю позицію і можливо в наступних законопроектах, я розумію, що тут вже це не буде прийнято, ми зможемо переглянути…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пані Галина.

Шановні колеги, я ставлю чотири поправки почергово одразу, і після цих поправок переходимо до голосування за закон.

І так, 10 поправка авторства народної депутатки Южаніної. Будь ласка, 10 поправка, вона комітетом відхилена. Аргументи сторін ви почули. Ставлю її на врахування. Прошу голосувати.

Це поправки, друзі. Це ще не закон в цілому. Це на врахування, так.

 

11:15:53

За-157

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 34. Той самий автор, аргументи чули. Прошу голосувати, 34 поправка.

 

11:16:17

За-166

Рішення не прийнято.

47 поправка авторства Южаніної. Прошу голосувати.

 

11:16:37

За-161

Рішення не прийнято.

І завершальна 63 поправка авторства Южаніної. Прошу голосувати.

 

11:16:57

За-162

Рішення не прийнято.

Покажіть по фракціях.

Шановні колеги, переходимо до прийняття закону в цілому. Прошу приготуватися до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реалізації  Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови (реєстраційний номер 13256). Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:17:47

За-309

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Вітаю, колеги. Дякуємо вам.

Наступний законопроект без обговорення, шановні колеги, 13317. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням редакційних уточнень комітету, викладених у висновку та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих протиправних дій посадових осіб органів державної влади, інших державних органів та суб'єктів господарювання державної влади, інших державних органів та суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що могли завдати шкоди економічній безпеці України" (реєстраційний номер 13317).

Прошу народних депутатів голосувати. Хто не почув,  написана назва.

 

11:18:52

За-316

Рішення прийнято. 

Наступний законопроект 11495. Це теж друге читання, це проект Закону про внесення змін до статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо гарантування права військовослужбовців на виплату грошової компенсації за всі невикористані дні щорічних основної та додаткової відпусток у разі звільнення зі служби під час дії воєнного стану.

Тут ми домовилися таким чином: 2 хвилини – Геращенко, 2 хвилини –  Іонова, 3 хвилини – Цимбалюк, 3 хвилини – Разумков, 1 хвилина – Бакунець, і голосуємо. Так, колеги? Це замість ваших поправок.

Будь ласка, тоді 2 хвилини – Геращенко.

 

11:19:35

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, "Європейська солідарність" першою взагалі підняла питання несправедливості відпусток наших військових. Нагадаю, що донедавна військовослужбовці мали лише 10 днів відпусток. І чи не єдине, за що сьогодні армія дякує нинішньому складу парламенту, це те, що завдяки нашій команді, і дякуємо всім, хто це підтримали, відпустка сьогодні є 30 днів. Але, звичайно, на першій лінії фронту іноді і непросто отримати, навіть розбивши їх на кілька позицій, тому що дуже важка ситуація.

Ми вітаємо і те, що сьогодні приймається законопроект і там врахована частина наших поправок щодо виплат компенсацій, це важливо. Але є величезна проблема з виплатами пораненим. Людина, яка отримала, військовий, герой, важкі поранення, після виходу з лікарні не отримує місяцями виплати. І ми маємо піднімати ці питання для того, аби військовослужбовці були забезпечені належним чином, в тому числі і враховуючи цю компенсацію, яка буде прийматися нинішнім законопроектом.

Тому ми її підтримуємо. І вимагаємо, аби бюрократія в Міністерстві оборони була завершена, і військовослужбовці, які отримують поранення, дуже часто це важкі ампутації, після проходження лікування і реабілітації  в лікарні не місяцями чекали потім компенсації за втрачені виплати або відпустки, а проходили це якомога швидше. І наша пропозиція також стосується, що вже пора вводити адміністративну відповідальність за це чиновниче свавілля, коли місяцями люди чекають виплат.

І дуже прикро, що, знаєте, у нас приймають законопроекти про Військового омбудсмана, який буде підпорядковувати виключно Верховному Головнокомандувачу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі 2 хвилини – Іонова.

 

11:21:46

ІОНОВА М.М.

Дякую. Шановні колеги, продовжуючи виступ Ірини Геращенко, я хотіла би сказати, що в цьому залі мені би більше хотілося чути і щоб люди усвідомлювали дійсно важливість підтримки. Тому що про те, що у нас дуже багато випадків, десятки випадків, звернень невиплат після поранення, ну це факт, і ми дійсно не знаємо, попишемо листи, але, на жаль, на них не реагують.

Але те, що стосується даного законопроекту, звичайно, ми вважаємо, що маємо гарантувати їх право на грошову компенсацію за всі  невикористані дні, і сподіваємося, що це буде реалізовано, імплементовано, тому що він допоможе, даний законопроект, підсилити саме соціальне забезпечення Збройних Сил і родин саме наших захисників.

Але, знаєте, що б ми сьогодні не голосували, на жаль, це не змінить тієї кричущої ситуації неповаги і неспровокованого тиску на армію, те, що ми стикаємося кожен день. І коли з початком повномасштабного вторгнення віра в ЗСУ нам допомогла вистояти і бойові командирі, знаєте, діяли без остраху отримати кримінальне переслідування з причин, які абсолютно не залежали від них. І зараз, сьогодні ситуація, на жаль, не змінилась, як і з 2019 року ми бачимо, як бойових командирів тягають по судах. Ми пам'ятаємо часи генерала і Марченка, і Павловського, Червінського, справи Шеремета. Тому "портновщина" продовжує процвітати в судах за "хотєлками" з гори, яка знаходиться, адреса: Банкова, 5. І це ганьба, яку ані армія, ані Україна не може собі дозволити. Тому що все ж таки це впливає і на бойовий дух наших Збройних Сил.

Для  того, щоб у нашої держави все ж таки  було безпечне європейське майбутнє, ми маємо не імітувати закони, а ми маємо їх реалізовувати згідно  тих критеріїв, що стосуються Європейського Союзу. Тому дайте армії кошти, ресурси, підтримку і повагу...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  далі у нас 3 хвилини – Цимбалюк.

 

11:24:00

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, фракція  "Батьківщина" підтримує цей важливий законопроект. Справді, це вже вдруге, коли ми повертаємося до теми відпусток військовослужбовців.   І цим законопроектом ми внормовуємо декілька важливих речей.

Перше. Це те, що військовослужбовці, якщо звільняються зі служби, вони отримують компенсацію в той же рік за всі невикористані відпустки, як основну, так і додаткову. Основна – зрозуміло, додаткові, ми знаємо, це у зв'язку з наявністю неповнолітніх дітей або дітей старше 18 років з інвалідністю, також хто є науковці і інші. Тобто це важливо щодо додаткових відпусток і їх компенсації.

Але, шановні колеги,  я би хотів звернутися до Комітету з національної безпеки і оборони, що є ще одна важлива законодавча ініціатива за номером 13303 щодо додаткових відпусток. Коли ми не можемо говорити на сьогоднішній день із-за позиції військового керівництва, вищого військового керівництва, про Закон про демобілізацію, то цим законом, який я оголосив, Верховна Рада може встановити додаткові відпустки. Наприклад, 10 днів, якщо особа бере участь у зоні бойових дій; 20 днів додаткової відпустки, якщо особа бере участь, проходить службу в зоні бойових дій 2 роки і більше; 30 календарних днів додатково, якщо особа бере участь у військовій службі на території зони бойових дій; і 40 днів додаткової відпустки, якщо особа проходить цю службу на території виконання бойових завдань. Ми вважаємо, що хоча би це може стати якоюсь компенсацією, щоб наші герої мали можливість відпочити. Голосуємо – за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі 3 хвилини – Разумков Дмитро Олександрович. Шановні колеги, після цього 1 хвилина – Бакунець, і голосуємо.

Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

11:26:16

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, колеги. Але давайте пригадаємо трохи раніше. Я пам'ятаю бої в цій залі, як не хотіли в рамках закону закріплювати 15 мільйонів. І я дякую всім колегам по парламенту від всіх фракцій, які за це проголосували. Сьогодні виплати загиблим закріплені на рівні закону, а не на рівні постанов уряду, який, м'яко кажучи, і урядом важко назвати.

Але є інше питання. Питання наших з вами загиблих хлопців і дівчат, і тих, хто пропав безвісти. Сьогодні суди навмисно не визнають людей загиблими. І ці сигнали вже йдуть не з однієї території, не з одного місця, а йдуть по всій державі. Проблема заключається в наступному. Для того, щоб не виплачувати 15 мільйонів, просто тягнуть час. Навіть коли приходять побратими і говорять, що людина загинула, загнула там-то на їх очах, вони це бачили. Навіть коли бувають зйомки з дрона після того, як хлопець чи дівчина загинули на фронті, фізично її не можна дістати. Це робиться все для того, щоб такі виплати не були здійснені, і таким чином займається позиція страуса: ховається голова в пісок і робиться вигляд, що цієї проблеми немає.

Сьогодні ми з вами говоримо, що незабаром має відбутися обмін тілами загиблих 6 тисяч на 6 тисяч. І об'єктивно це дуже велика сума для державного бюджету, мова йде про 90 мільярдів гривень. Я дуже хотів би почути позицію уряду, позицію міністра фінансів, Прем'єра, чи закладені ці кошти на виплати родинам загиблих, чи знову вони будуть робити все, прикидатися тушкою, прикидатися ганчіркою, щоб не виплатити ці кошти родинам загиблих? Якщо таких сум немає, звідки вони їх будуть брати?

Якщо треба, я думаю, що Верховна Рада і наша команда "Розумної політики" готові долучитися до цього процесу і пошукати в бюджеті ці кошти, або запропонувати алгоритм, як треба виходити з цієї ситуації. Не можна робити так, як робить уряд: робити вигляд, що проблеми немає. Ми маємо працювати над тим, щоб вирішувати питання родин наших загиблих. Ми маємо працювати над тим, щоб таких ганебних ситуацій, коли людина точно віддала життя за Батьківщину, а в суді її близькі не можуть про це довести – просто перестало існувати. Щоб це стало ганебною історією цього уряду, цієї влади, але перестало бути історією України, історією українських захисників і їх родин. І дякую всім, хто допомагає в цій роботі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павло Андрійович Бакунець – 1 хвилина. Шановні колеги, і після цього ми голосуємо.

 

11:29:46

БАКУНЕЦЬ П.А.

Павло Бакунець, "Довіра". Звичайно, що я закликаю підтримати цей законопроект в другому читанні. Він важливий, він, власне, на підтримку родин наших військовослужбовців. Бо, звичайно, що оплата за те, що людина ризикує своїм життям, є мізерною від держави сьогодні, тому хоча б компенсація за невикористані відпустки буде хоч якоюсь маленькою підтримкою. Але доброю і правильною підтримкою для кожної родини, для кожного військовослужбовця буде тоді, коли родина зможе отримати автомобіль, не сплативши державні мита. Оце справжня підтримка для родин наших військовослужбовців.

Я закликаю керівництво парламенту, профільного комітету все ж таки зробити робочу групу, аби обговорити можливість цього так званого нульового ввезення без мита автомобілів для наших військовослужбовців.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону. Я прошу народних депутатів підготуватися до голосування. Будь ласка, шановні колеги, підготуйтесь до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо гарантування права військовослужбовців на виплату грошової компенсації за всі невикористані дні щорічних основної та додаткової відпусток у разі звільнення зі служби під час дії воєнного стану (реєстраційний номер проекту закону 11495).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:32:02

За-311

Рішення прийнято.  (Шум у залі)

Зараз, секундочку. Закон прийнятий в цілому.

З процедури – Ніна Петрівна Южаніна, будь ласка.

 

11:32:13

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановний пане Голово, я хотіла до вас звернутися зі зміною порядку розгляду проектів закону, тому що зараз стоїть технічний проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу, а потім основний закон щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів. І все буде залежати від того, чи буде прийнятий наступний закон. Тоді можна буде повернутись до Податкового кодексу. Якщо можна, давайте проголосуємо за таку зміну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дивіться, я, звісно, поставлю цю пропозицію, але там у нас підходили вже колеги з фракції "Голос", сказали, що вони от хочуть після цих медичних законів підняти ще три військових закони, да. Це друге читання, це тільки перше читання, але я ставлю цю пропозицію.

Я ставлю пропозицію Ніни Петрівни Южаніної змінити черговість розгляду питань порядку денного. І зараз поставити спочатку 13135, а потім 13134. Я ставлю цю пропозицію. Прошу голосувати.

 

11:33:36

За-191

Рішення не прийнято.

Тому, шановні колеги, переходимо до законопроекту 13134 – це проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу.

Я ставлю пропозицію включити цей проект закону до порядку денного сесії. Потрібно 226 голосів, тому прошу сконцентруватися, колеги. Прошу голосувати.

 

11:34:20

За-260

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:34:44

За-231

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова для доповіді народну депутатку України Стефанишину Ольгу Анатоліївну для представлення цього проекту закону. Будь ласка, Ольга Анатоліївна.

 

11:35:09

СТЕФАНИШИНА О.А.

Шановні колеги, ми вже з вами підтримали законопроект у першому читанні, який дозволяє використовувати механізм договорів керованого доступу, тобто закупівлю ліків за найнижче можливими цінами для таких хворих, які мають спінальну м'язову атрофію, тяжку онкологію, тобто дуже-дуже дороговартісні ліки.

Цей законопроект вносить зміни до Податкового кодексу і йде допоміжним до того закону. Про що він говорить? Сьогодні за загальним правилом пацієнти, які отримують безоплатні ліки від держави, повинні платити з них податки, це ПДФО і військовий збір. Лікарні, які отримують ліки від держави, також повинні платити єдиний податок.

Державне підприємство "Медичні закупівлі України", яке сьогодні закуповує ліки і передає їх на баланс лікарень, також за загальним правилом мало би ще додатково платити податки. Але ми пропонуємо розширити податкові пільги для пацієнтів, для лікарень і для ДП "Медичні закупівлі України", оскільки це є нелогічно. Ми не можемо змушувати пацієнта платити податки за ліки, які вони отримують від держави безоплатно.

Сьогодні це правило вже діє для договорів керованого доступу, які поширюються на закупівлю ліків за державний бюджет. Цей законопроект нам допоможе поширити такі пільги для тих ліків, які будуть купуватися державним підприємством "Медичні закупівлі України" за кошти місцевих бюджетів і за кошти лікарень. Це наступний наш законопроект, який буде голосуватися сьогодні в другому читанні.

До речі, дякую всім, хто подав до нього правки. І буду сподіватися, що ви підтримаєте як цей законопроект, так і наступний.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається голові Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцеву Данилу Олександровичу. Будь ласка, Данило Олександрович.

 

11:37:03

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, власне, про пільги тут гучно дуже сказано. Насправді мова йде про коригування тих положень Податкового кодексу, які сьогодні стосуються договорів керованого доступу і фінансування за рахунок державного бюджету. На сьогодні ті ліки, які придбаються в межах цих програм, і дохід за ними звільняється від оподаткування податком на прибуток закладів охорони здоров'я і відповідних департаментів охорони здоров'я державних адміністрацій, що абсолютно логічно.

Але джерело фінансування тут є тільки державний бюджет. Відповідно до закону, який буде наступним розглядатися, ми дозволяємо закуповувати ці ліки і за рахунок місцевих бюджетів також і відповідно цей саме режим розповсюджується повністю на ці операції в цілому. Так само він розповсюджується і щодо пільгування відповідного доходу пацієнтів, які отримують зазначені ліки безоплатно. Власне, абсолютно логічний, не можна говорити це слово технічний, але так, до певної міри технічний законопроект, який, мені здається, і обговорювати насправді сенсу немає, бо він абсолютно логічний і доречний. Тому прошу відповідно до рішення Комітету Верховної Ради з питань з питань фінансів, податкової та митної політики підтримати цей законопроект в першому читанні із врахуванням того, що основний законопроект, від якого він є похідний, сьогодні буде голосуватися у другому читанні, також скоротити строки до другого читання до семи днів. Прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Данило Олександрович.

Шановні колеги, я запрошую фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону.

 Будь ласка, слово надається народному депутату України Костюху Анатолію Вячеславовичу, фракція "Слуга народу".

 

11:39:19

КОСТЮХ А.В.

Прошу передати слово Ковальчуку Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Володимирович Ковальчук, будь ласка.

 

11:39:29

КОВАЛЬЧУК О.В.

Олександр Ковальчук, Рівненщина. Шановні колеги, як зазначила виступаюча, автор законопроекту та голова комітету, одноголосним рішенням цей законопроект був підтриманий нашим комітетом. І, власне, коли ми вперше почули про основні новели, ціль і мету цього законопроекту, вагань ніяких не було щодо підтримки цієї ініціативи. Цей законопроект про створення абсолютно рівних можливостей для всіх учасників ринку, які закуповують і безоплатно передають медичні засоби для українців. І, власне, якщо цей законопроект надає таку можливість і нашим пацієнтам, українцям в результаті стане простіше, легше отримувати такі медичні засоби, нам з вами немає що вагатись. Ми, звичайно, будемо голосувати і пропонувати всім підтримати наступний законопроект, бо він надає таку можливість для органів місцевого самоврядування  виділяти відповідні кошти, і за тою ж системою, за якою сьогодні купують державні підприємства, купувати ці необхідні ліки для потреб українських громадян. Прошу кожного народного депутата, хто є сьогодні в цьому залі і відповідально відноситься до цієї проблеми, проголосувати за.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кубів Степан Іванович, фракція "Європейська солідарність".

 

11:40:55

КУБІВ С.І.

Пане Голово, слово прошу передати Ніні Петрівні Южнаніній.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна.

 

11:41:12

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, шановні українці, ну, дуже небезпечно, коли ви маніпулюєте словами, які дуже впливають на думку людей, коли говорите про дітей, коли говорите про речі... про забезпечення високовартісними рідкісними ліками пацієнтів. Це все дуже добре, але ви читайте текст проекту закону і тоді зрозумієте, що відбувається.

Тому що якщо ви не погодились розглянути зараз основний закон, який абсолютно потребує змін для того, щоб не випливало, а саме так зараз прописані норми, що по суті держава визнала свою неспроможність централізовано за державний кошт закуповувати в необхідній кількості ліки, і зараз підключає кошти місцевих бюджетів і спеціалізованих лікарень, при тому не говорячи, що це робиться на добровільній основі. Тобто якщо є в них гроші, якщо в них є бажання, то вони можуть залучитися до закупівель ДКД. Якщо б ви поспілкувалися із своїми знайомими, хто володіє цією темою, ви б зрозуміли, що дуже небезпечний прецедент.

Вчора Міністерство охорони здоров'я говорить, що виписували цю норму спільно з Мінфіном. Ну, справді, грошей в державному бюджеті не вистачає, тому Мінфін погодився, що ви залучаєте додатково кошти місцевих бюджетів і насправді спеціалізованих лікарень.

І моє прохання, що у всіх випадках залучення таких додаткових коштів вказати, що це робиться добровільно, вони добровільно, якщо в них є надлишкові кошти, долучаються до ДКД, щоб купити дуже дешево необхідні ліки. Відмовилися вносити цю поправку. А це означає, що все це непрозоро і пахне знову обманом. Я проти того, щоб ми голосували такі проекти закону. Або ви уточніть основний, а потім будемо переходити до Податкового кодексу, який теж виписаний абсолютно...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Устінова Олександра Юріївна, фракція "Голос".

Стефанишиній передаєте, так? Будь ласка, Ольга Анатоліївна.

 

11:43:43

СТЕФАНИШИНА О.А.

Ви знаєте, я думаю, що дуже небезпечно, коли деякі фракції починають маніпулювати не для того, щоб допомогти хворим людям. Ми сьогодні говоримо реально про хворих, я їх знаю особисто, які чекають можливості отримати ліки від держави. І, на превеликий жаль, деякі фракції маніпулюють дійсно словами і говорять такі речі, яких немає в цьому законопроекті.

Перше, що хочу сказати, цей законопроект є дійсно добровільним. Тобто кожна лікарня, місцевий бюджет може лише добровільно долучитися до цін, які сьогодні отримує держава на ліки.

От уявіть собі, лікарський засіб від раку молочної залози, який коштує на ринку 100 тисяч гривень. Сьогодні Державне підприємство "Медичні закупівлі України" може його купити за 10 тисяч гривень, так вони домовилися, і вони забезпечать набагато більшу кількість пацієнтів. В той же час Київська адміністрація цей лікарський засіб купує за 100 тисяч гривень і не може купити його за 10, тому що законом сьогодні це заборонено. Все, про що каже мій закон, ми дозволяємо Київській міській адміністрації, львівській лікарні, Охматдиту, Інституту раку купити ці ліки за тими цінами, за якими сьогодні купує ДП "Медичні закупівлі України".

Тому я дуже прошу підтримати українських пацієнтів. Вони вам не пробачать, якщо ви не будете за це голосувати.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Григорій Миколайович Мамка, група "Платформа за життя і мир". Шановні колеги, після  цього  голосуємо.

Будь ласка, Григорій Миколайович.

 

11:45:18

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, хочу звернути увагу про те, що дійсно, як уже попередніми виступаючими було акцентовано, для того щоб голосувати і говорити речі вірні чи вони не вірні, які підлягають обговоренню, необхідно читати те, що записано в тексті, саме в тілі законопроекту. Але кожен законопроект повинні розглядати з урахуванням тих речей, які уже на даний час існують у нас в державі.

Згадайте, пів року назад, коли була істерика, і тут в залі також, і в державі про те, що ціни на ліки необхідно нам знизити в ручному режимі на 100 гривень, переліки ліків. Я вибачаюся, були всі в аптеках, ціни знизили? Ні, ніхто не знизив. До цього часу не знаємо перелік медичних препаратів, які ми можемо купити дешевше. Істерія закінчилася.

Даний законопроект, може, дійсно дозволяє, але є моменти. На даний час в державі уже існують програми за заниженими цінами, які для певних категорій осіб, які хворіють на певні категорії хвороб, за заниженими цінами купувати ліки. Яким чином вони будуть відрізнятися?

Але ключове в цьому законопроекті, необхідно все-таки  змінювати або вказати, хто буде контролювати ці речі, що у разі нецільового використання переданих засобів платник податку зобов'язаний нарахувати додаткові зобов'язання і застосування підвищеної ставки податку. А хто буде контролювати, яким чином виявляти, в рамках чого? Цього немає, на жаль, в законопроекті.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, Лариса Білозір, так, 1 хвилина.

 

11:47:19

БІЛОЗІР Л.М.

Шановні колеги, ніби добрий намір, ми хочемо дати можливість людям проходити лікування за рахунок вже і місцевих бюджетів. Але дуже важливе питання, що стосується саме можливості, а не обов'язку громад купляти через ДП ці ліки. Щоб це дійсно не було обманом і щоб це було добровільно. Тому що на сьогодні ніби в нас є Національна служба здоров'я Україні і ніби по пакетах оплачуйте послуги. Але я вам хочу сказати відверто, якщо в тебе онкологія, якщо в тебе ДТП, якщо в тебе якась особлива орфанна хвороба, виявляється, до мене звертаються виборці, нема таких пакетів, і відповідно люди власноруч мають це все оплачувати. Немає у людей сотень тисяч гривень на лікування – іди просто помирай. І це, на жаль, реальність.

І чи потрібна нам державна медицина? Нам потрібна вона, але не в такому вигляді, коли пацієнт…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону і переходимо до його прийняття, прошу народних депутатів приготуватися до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу. Реєстраційний номер проекту Закону 13134. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:49:24

За-265

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, наступний проект Закону 13135 – це проект Закону про внесення змін до… Секундочку.

Шановні колеги, да, я перепрошую, тут ще є рішення комітету по попередньому законопроекту: скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок до другого читання.

Я прошу, шановні колеги, ставлю пропозицію скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання по законопроекту 13134. Прошу  народних депутатів голосувати.

 

11:50:19

За-254

Рішення прийнято. 

Наступний законопроект 13135 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу, це друге читання.

І ми домовилися таким чином: 3 хвилини – виступ Марії Іонової, далі 5 хвилин… Южаніна? В мене написано Іонова. Добре, Южаніна. 3 хвилини – Южаніна. Далі 5 хвилин – Тимошенко Юлія Володимирівна, і вона поставить 43 поправку. Далі буде чотири поправки від групи "Довіра", і голосуємо.

Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна – 3 хвилини. А я попрошу голову комітету зайняти тут місце.

 

11:51:12

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, така насправді важлива річ, як цей проект закону, і долучення на добровільних основах, на добровільному рішенні місцевих бюджетів і спеціалізованих лікарень, і комунальних медичних закладів долучитися до придбання дороговартісних препаратів по принципу закупівель Державним підприємством "Медичні закупівлі" дуже добре було б. Але ви подивіться на праву колонку цього проекту закону. Де ви бачите, що це за умови їх добровільної участі? Тут абсолютно чорним по білому написано, що особа, яка уповноважена на здійснення цих закупівель, забезпечує закупівлі: перше – за кошти державного бюджету, за договорами керованого доступу, за рахунок коштів державного бюджету, (кома) за кошти місцевих бюджетів, (кома) за кошти суб'єктів господарювання державної і комунальної форми власності, які надають ці послуги. В кожному з цих пунктів після цих слів треба вказати: за умовою їх добровільної участі.

Наразі в проекті закону виглядає все так, що це можуть бути паритетні умови, це можуть бути умови, коли в державному бюджеті немає коштів і повністю держава перекладає зобов'язання по закупівлі цих ліків за рахунок інших джерел, і все це може бути. І абсолютно ніде, в жодному абзаці по правій колонці проекту закону до другого читання не вказано, що долучаються до співфінансування місцеві бюджети і спеціалізовані заклади добровільно.

Я просила вчора, ми вчора до пізньої ночі говорили над цим проектом закону. Ми за те, щоб голосувати за нього, якщо би тут були додані слова, які дають гарантію, що це понад закупівлі з централізованого бюджету, якщо є необхідність закупити додатково кількість препаратів, то можуть долучитися місцеві бюджети і спеціалізовані заклади. Це було би рішенням всіх проблем, не треба нікого звинувачувати. Ви, можливо, розбираєтеся, члени профільного комітету, трохи більше в ліках, але, читаючи проект закону, от зовні мені як аудитору абсолютно очевидно, що це не означає про добровільність залучення коштів.

Отже, я  повертаючись до цієї теми просила би зараз не приймати його в цілому, будь ласка, проведіть засідання комітету і відразу на наступному засіданні, можливо, завтра прийняти цей закон, але зробіть добру справу. Я    не хочу читати, що говорять медики із областей, які бачать точно недієздатність держави забезпечити і перекладання зобов'язань. Все було б нічого, але в державному бюджеті насправді не вистачає коштів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, йдемо далі. Далі у нас записано: 5 хвилин – Юлія Володимирівна Тимошенко, і вона поставить потім 43 поправку. Після цього, шановні колеги, 2 хвилини буде ще Устінова, і 2 хвилини – Білозір, і голосуємо.

Будь ласка.

 

11:54:44

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні друзі, це дуже добрий закон, його, безумовно, потрібно голосувати, тут немає ніяких абсолютно питань. Але в цей законопроект ми внесли одну важливу правку на базі роботи тимчасової слідчої комісії, яку я очолюю. 

Про що йде мова, дорогі друзі? У нас вказано в дуже багатьох законопроектах спеціальна система внутрішньої реєстрації для препаратів, які зареєстровані і сертифіковані компетентними органами Сполучених Штатів Америки, Великобританії, Швейцарської конфедерації, Японії, Австралії, Канади, держав-членів Європейського Союзу чи компетентним органом Європейського Союзу, якщо ці препарати саме мають реєстрацію такого найвищого рівня, наша тимчасова слідча комісія запропонувала не проводити внутрішню українську реєстрацію на ці препарати.

Ви розумієте, про що йде мова? Лікарські засоби, які мають найвищий рівень реєстрації сертифікації у світі, які бездоганної якості, їх чомусь продовжують реєструвати в Україні, збираючи додаткові кошти з тих, хто завозить ці препарати, перешкоджаючи в реєстрації. По пів року йде реєстрація, а іноді і по року, і більше, і це означає, що навіть, якщо якась компанія, яка завозить ці якісні препарати в Україну, виграла державний тендер, потім можуть не зареєструвати ці препарати, і, по суті, таким чином руйнувати і конкуренцію, і забезпечення країни лікарськими засобами. Ідея дуже проста. Якщо такі лікарські засоби мають найвищий рівень в світі реєстрації, не потрібно їх ще раз тут в Україні реєструвати, враховуючи особливо, що ми вже стаємо, по суті, членами Європейського Союзу і там не потребують реєстрації такі препарати. Цей зайвий бюрократичний процес, який дуже корумпований, який приводить до руйнації забезпечення країни особливо якісними лікарськими засобами. І тому ми пропонуємо просто ці лікарські засоби не реєструвати внутрішньо в Україні, що є нормою для всіх країн світу, які сприймають саме такий високий рівень реєстрації.

Я не буду говорити про це 5 хвилин. Я просто дуже прошу цю правку 43 поставити на голосування на підтримку, тому що ми таким чином приберемо цілий шмат корупції і спростимо насправді всю систему забезпечення ліками України.

Дякую за увагу. І прошу поставити на голосування 43 правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юлія Володимирівна.

А яка позиція комітет, Михайло Борисович? Можете з трибуни, краще. Будь ласка, Михайло Борисович, ви почули пропозицію Юлії Володимирівни, 43 поправка. Будь ласка.

 

11:58:12

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Те, про що каже Юлія Володимирівна, це дійсно дуже важливо. Але, колеги, в Законі 13135, на жаль, нема 116 статті. Ця поправка не відноситься до предмету самого закону. Але те, про що каже Юлія Володимирівна, це такі зміни треба приймати, але, на жаль, не в цьому законі, вона не відповідає предмету закону.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я сталю 43 поправку авторства Юлія Володимирівни Тимошенко і колег. Вона комітетом була відхилена. Позицію комітету ви почули, так само, як і почули аргументацію обох сторін. Ставлю 43 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

11:59:11

За-123

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, далі 2 хвилини – Устінова, 2 хвилини – Білозір, і голосуємо. І потім я дам вам відповідь на ті запитання, які були.

 

11:59:30

УСТІНОВА О.Ю.

Шановні колеги, в мене величезне прохання підтримати цей законопроект і підтримати наших українських пацієнтів. Про що він говорить? Що якщо ви хочете купувати за закритими цінами, коли держава домовляється з виробниками, і ви, місцева влада, не маєте такої можливості, то зараз ви можете мати таку можливість. Ви не зобов'язані передавати місцеві бюджети.

Я розумію, зараз деякі фракції, деякі депутати будуть кричати, що хочуть перекласти відповідальність і лікування на місцеві бюджети. Воно, по-перше, і так є. Але це дає можливість купувати за цінами дешевше, а не, вибачте, далі займатися "схематозом", коли держава купує препарати по 10 тисяч, а ви по 100. І, звичайно, дуже не хочеться зараз ці годівнички передавати і купувати за дешевшими цінами. Але ми зараз як народні депутати маємо зробити цей крок і дати можливість лікарням, місцевим бюджетам купувати за цінами, за якими купує держава. Вони не зобов'язані це робити, а лише отримають таку можливість.

Ви знаєте, ми коли запускали ДП "Медичні закупівлі" і коли почали купувати великими поставками, і заключати таємні договори з виробниками... А що таке таємний договір? Я вам можу сказати, що в нас офіційно іноді ціна стоїть 20 тисяч євро в реєстрі референтних цін, а ми реально купуємо за тисячу. І ми офіційно не міняємо цю ціну, щоб потім не прийшли інші країни і не сказали: "Ми хочемо такі самі знижки, як для України".

Тому, будь ласка, ми маємо зараз дати цю можливість. І не слухайте, коли вам розказують про те, що це щось перекладає на місцеві бюджети. Це руйнує "схематоз", на якому зараз на пацієнтах заробляють іноді місцеві.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Білозір, 2 хвилини. І потім ще хай Геращенко замість своєї поправки...

 

12:01:14

БІЛОЗІР Л.М.

Шановні співавтори цього законопроекту, от ви кажете, що, дійсно, держава, там, ДП "Медичні закупівлі" домовляється і купляє дешеві ліки, є економія. Економія – це добре. Але що вона купляє? Що вона купляє? Вони є не завжди якісні. Імуносупресивна терапія, коли є дороговартісна пересадка, там, нирки чи печінки, все одно потрібні дороговартісні ліки. Купляють дешеві ліки, які потім не використовуються. І якщо ви кажете, що для місцевого самоврядування є тільки можливість, а не обов'язок, чому правки "Довіри", депутатської групи "Довіри", 14, 22, 25, 20 були відхилені? Вони змістовно пов'язані одна з іншою, що договори керованого доступу, вони за кошти місцевих бюджетів, виключно відбувається заключення за ініціативою відповідних органів місцевого самоврядування. І Головне, навіть, науково-експертне управління і наша пропозиція, "Довіри", вони співпадають, що тут є певні колізії. Можливо, їм прийдеться обов'язково, а не добровільно, це купувати і заключати.

І поправка 20 спрямована на виключення із проекту закону положень про встановлення Кабінетом Міністрів розміру винагороди особі, уповноваженій на такі закупівлі. Це буде економія. Ну, чому місцеве самоврядування ще має винагороду ДП "Державні закупівлі", точніше, медичні закупівлі платити. Тобто я вважаю, це теж будуть певні додаткові кошти. Я вас дуже прошу звернути увагу на те, що отакі благі наміри можуть вилитися в те, що це буде обов'язково і фактично будуть закуповуватися ліки не зовсім якісні. Я вам хочу сказати, що якщо стосується там серця, проблем із серцем, тиску, імуносупресивна терапія, онкологія, – хороші ліки не закупаються…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ще 2 хвилини – Геращенко, після цього 1 хвилина – Радуцький, відповіді на всі ті питання, які прозвучали, і голосуємо.

 

12:03:31

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, "Європейська солідарність" теж хоче звернутись до деяких фракцій і нагадати їм народу істину, що дуже часто благими намірам стелиться дорога в пекло. У нас не прийнято поки що Закон про лобізм, але ми бачимо іноді в цій залі лобізм в його найгірших варіаціях.

Ідея дуже правильна. Очевидно, що потрібно нам навести лад з ліками і спростити доступ пацієнтів до ліків. Але я хочу продовжити ті дуже важливі тези колег, професійних колег у цій залі пані Южаніної, пані Білозір, які абсолютно правильно зазначили, що якщо ми хочемо щось перекласти на місцеве самоврядування, потрібно дати інструментарій місцевому самоврядуванню. Або не одягати на голову місцевого самоврядування, яку ця зала вже пограбувала 129 разів, ще і це, цю історію! І тому, будь ласка, колеги деякі ліберальні, не маніпулюйте!

Ми дуже раді, що зараз у цій залі відбувається дискусія фахова про те, як зважити два ризики: це доступ до ліків і можливості ці ліки закупити. І як знайти професійне фахове рішення це поєднати без маніпуляцій, без брехні під хорошими настроями зробити те, щоби зараз у нас прозвучало зобов'язання голови профільного комітету, як знайти компроміс, доступ до ліків і гроші на ліки. І тоді "Європейська солідарність", яка наполягає завжди на фахових рішеннях, – я наголошую, Южаніна зараз подає фахові рішення і важливо їх чути, а не маніпулювати і брехати з цієї трибуни, – тоді "Європейська солідарність" буде це підтримувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 1 хвилина – Михайло Радуцький, відповісти на все, що він тут почув, і голосуємо. Він сам попросив одну. Можна, він сам за себе вирішувати буде?

 

12:05:28

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

А можна з початку?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З початку, обнуліть.

 

12:05:35

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

По-перше, я хотів би подякувати Ніні Петрівні Южаніній і пані Оксані Білозір. Дійсно, коли цей закон писався, там не передбачалося обов'язково, що місцеві бюджети мають обов'язково це закуповувати. Тому в мене є пропозиція, це слушне ваше зауваження, тому я як голова комітету разом, тут сидить пан Данило Гетманцев, в Законі паралельному 11134 я разом з вами підпишу поправку, яка напише, що участь місцевих бюджетів в ДКД тільки за… добровільно. Але я ще раз вам вдячний, що ви розумієте, що ДКД потрібно. Що стосується, пані Оксано, ви праві у всьому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Лариса. Лариса.

 

РАДУЦЬКИЙ М.Б. Пані Лариса. Це на "ЄС" дивлюся і згадав Оксану. Що стосується, не завжди все, що закуповується, все погано чи все гарно, ДКД закуповує тільки інноваційні ліки і тільки ліки, які…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу (реєстраційний номер 13135).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:07:41

За-280

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Дякую, колеги.

Будь ласка, Костенко. Костенко пропозицію дає. Будь ласка.

 

12:07:51

КОСТЕНКО Р.В.

Дякую, пане Голово.

Шановні колеги, прошу уваги, пане Голово, прошу поставити змінити порядок денний щодо розгляду трьох важливих військових законопроектів. Це 13305 і 13306, зміни до Митного та Податкового кодексу щодо створення сприятливих умов для виробництва дронів на оптоволокні. І  13229 – це щодо добровільного долучення до військ фахівців старше 60 років. Тому прошу підняти їх і розглянути першочергово.

Дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, є така пропозиція. Зараз, я поставлю цю пропозицію, можна? Дивіться, я поставлю одну, ви потім піднімете свою, але давайте почергово. Пропозиція народного депутата Костенка змінити черговість розгляду питань порядку денного і зараз перейти до законопроектів  13305, 13306 і 13229. Правильно я розумію? Шановні колеги, це військові законопроекти, я ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу голосувати.

 

12:09:22

За-286

Рішення прийнято.

Одну секундочку, одну секундочку. Є ще пропозиція Кожем'якіна, так? Що у вас?

 

12:09:36

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Шановний Руслан Олексійович, з повагою до колег і до пана Романа, я хотів би попросити все ж таки 12233, поки зал є, поки є кому голосувати, ветерани війни вже зачекались цього закону, ми його давно уже готували. Це закон щодо ветеранів, спорту для ветеранів. І це важливо. Будь ласка, да, ви можете поставити або ми можемо так, щоб, знаєте, без обговорення, там все зрозуміло, пан Герасимов зняв свої  правки, відстоювати. Тому, будь ласка. Якщо можна, ми можемо зараз проголосувати, а потім всі військові.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, я не знаю, я розумію, спорт для ветеранів важливий, але ми проголосували тільки що процедурне рішення Верховної Ради, але там у мене написано, там буде 3 хвилини – Никорак, 3 хвилини –Мокан. Тому давайте ми знімемо цю пропозицію і перейдемо... А давайте ми пройдемо три військових, а потім, якщо що, піднімемо. Давайте почнемо з того, що почав пан Роман. (Шум у залі) Ви не проти?

Будь ласка, з процедури – Герасимов.

 

12:10:49

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, оптоволокно зараз не просто потрібне нашим солдатам на фронті, воно рятує життя сьогодні, і ми відстаємо, на жаль, сьогодні від країни-агресора в цьому компоненті. Тому я пропоную, якщо ви не проти, без обговорення, і увага, підтримати рішення комітету за основу і в цілому по обом законам. Це екстремально важливо сьогодні прийняти ці закони.

І також звертаюся до вас поставити потім на голосування терміновий підпис 305 і 306 законів для того, щоб вже сьогодні вони мали бути змогу підписаними, щоб оптоволокно пішло в набагато більших опціях до військ.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми вчора обговорювали це на Погоджувальній раді. Єдине, що деякі фракції були проти без обговорення. Я радий, що вони змінили свою точку зору. Немає заперечень? Шановні колеги, немає? Ми можемо без обговорення за основу і в цілому обидва законопроекти. Тоді почергово.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію... (Шум у залі)  Я відповів, ми пройдемо ці і я поставлю вашу пропозицію. Ми зараз без обговорення йдемо.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що... Секундочку.

Я перепрошую. Я ставлю пропозицію включити до порядку денного проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться на митну територію України для потреб безпеки і оборони, та усунення технічних неузгодженостей (реєстраційний номер 13305).

Включити до порядку денного проект Закону про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України товарів для потреб безпеки і оборони (реєстраційний номер 13306). А також включити до порядку денного проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо проходження військової служби за контрактом особами, які досягли граничного віку перебування на військовій службі (реєстраційний номер 13229). Це все на включення до порядку денного сесії цих трьох законопроектів.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:13:26

За-302

Рішення прийнято.

Як ми і говорили, без обговорення. Я одразу… Секундочку.  Шановні колеги, я ставлю пропозицію визначити ці законопроекти невідкладними, скоротити строк внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:14:04

За-303

Рішення прийнято.

Тепер переходимо до рішень. Я ставлю пропозицію почергово.

Прийнятий за основу проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться на митну територію України для потреб безпеки і оборони, та усунення технічних неузгодженостей (реєстраційний номер 13305). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:14:40

За-303

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону реєстраційний номер 13305. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:15:04

За-302

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України товарів для потреб безпеки і оборони (реєстраційний номер 13306). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:15:39

За-302

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону реєстраційний номер 13306. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:16:05

За-303

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

І цей за основу можемо прийняти, так? Ні, дивіться, ми ж цей прийняли, далі 13229. За основу. Я ставлю пропозицію... (Шум у залі) Ви хочете 13229 з обговоренням? А, ви хочете з обговоренням? Зараз Олександр Сергійович скаже. Просто якщо...

Ну, давайте, Олександр Сергійович, дайте пропозицію.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

12:16:42

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, пропоную доручити Голові Верховної Ради України невідкладно підписати прийнятий сьогодні в цілому Верховною Радою законопроекти 13305 і 13306 та негайно направити  їх Президенту України. Якщо немає заперечень, ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу голосувати.

 

12:17:13

За-302

Рішення прийнято.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:17:27

ГОЛОВУЮЧИЙ. По фракціях покажіть.

Шановні колеги, можемо так само 13229 без обговорення за основу проголосувати?

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо проходження військової служби за контрактом особами, які досягли граничного віку перебування на військовій службі (реєстраційний номер 13229).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:17:55

За-297

Рішення прийнято. 

Дякую, шановні колеги.

Далі я ставлю пропозицію шановного депутата Кожем'якіна змінити черговість розгляду питань порядку денного і перейти до розгляду питання 12233. Шановні колеги, прошу голосувати.

 

12:18:28

За-291

Рішення прийнято.

Шановні колеги, в мене написано: 3 хвилини – Никорак і 3 хвилин –  Мокан. Мокан знімає і Никорак знімає. Я ставлю закон на голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт" щодо спорту ветеранів війни (реєстраційний номер 12233). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:19:12

За-293

Рішення прийнято. 

Закон прийнятий в цілому.

Шановні колеги, наступний законопроект 13157 – це проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення".

Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії цей проект закону. Прошу голосувати.  

 

12:19:46

За-269

Рішення прийнято. 

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:20:06

За-238

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, а може без обговорення?  Артур, без обговорення? Ні? Без обговорення…

Я запрошую тоді до слова заступника міністра фінансів України Єрмоличева Романа Володимировича.

Ненадовго вас вистачило без обговорення, колеги.

 

12:20:37

ЄРМОЛИЧЕВ Р.В.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Вашій увазі пропонується проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення". Зазначений законопроект був прийнятий 16 липня 2024 року.

Зміни до Податкового кодексу є технічними у зв'язку з прийняттям вищезазначеного закону. Зокрема, пропонується врегулювати питання сплати платників екологічного податку та рентної плати за спеціальне використання води, обчислювати свої податки, зобов'язання з урахуванням даних з інтегрованих довкіллевих дозволів. Органи, що видаватимуть інтегровані довкіллєві дозволи, подавати до податкових органів перелік суб'єктів господарювання, яким видано такі дозволи.

 Прийняття законопроекту забезпечить належне адміністрування контролюючими органами екологічного податку, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та рентної плати за спеціальне використання води.

Дякую за увагу. Прошу підтримати.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

12:21:42

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для слова для співдоповіді запрошується від комітету голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Олександрович Гетманцев.

 

12:21:54

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Друзі, достатньо простий законопроект. Ми з вами провели велику реформу, ми прийняли Закон "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення". І відповідно до цього закону змінюється система видачі дозволів, пов'язаних з екологічними нормами. Це дозволи на спеціальне водокористування, дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів і на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Ці дозволи замінюються на інтегровані довкіллєві дозволи.

І відповідно вся система змінюється, і попередня система оподаткування операцій, пов'язаних з цими дозволами, вона була прив'язана до старих дозволів. Зараз закон набуває чинності з початку серпня, перші числа серпня. І якщо ми з вами не приймемо зазначені зміни вчасно, то відповідні платежі справлятися не будуть, ми просто зірвемо з вами систему справляння екологічних платежів, і буде лихо.

Тому комітет підтримав цей законопроект за основу, рекомендував підтримати за основу Верховній Раді. І просимо ми також скоротити строки до  другого читання, аби ми встигли прийняти до другого читання, в цілому, вірніше, цей законопроект. І  відповідно внести ці дійсно, з одного боку, технічні зміни, а з іншого боку, дуже важливі зміни для того, аби система екологічного оподаткування і система справляння платежів за дозволи, вона продовжила діяти.

Дякую. Прошу підтримати. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Дякуємо.

Запишіться, будь ласка,  на обговорення: два – за, два – проти.

Будь ласка, "Слуга народу", Федір Веніславський.

 

12:23:47

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановні колеги, законопроект, який презентував голова податкового комітету, дуже актуальний. Прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо за локанічність.

Степан Іванович Кубів, "Європейська солідарність".

 

12:23:59

КУБІВ С.І.

Пане голово, прошу Ніні Петрівні Южаніній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніна Петрівна Южаніна, будь ласка, "Європейська солідарність".

 

12:24:14

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, правда ж, нікому не подобається, коли вас обманюють, і ви про це дізнаєтесь. Тому мене дивує, почитайте, будь ласка, цей проект закону. Я звертаюсь до заступника міністра фінансів Єрмоличева.

Ви що, там наробили помилок в трьох словах чи в двох реченнях? Чому цей проект закону не можна зараз прийняти за основу і в цілому? Його необхідно приймати за основу і в цілому. А переноситься він на друге читання лише для того, щоб застосувати частину першу статті 116 доопрацювання та усунення суперечностей.

Я вийшла для  того, щоб ви наступний раз, коли ми будемо приймати в другому читанні цей проект закону, подивилися дуже уважно в цей проект, що туди буде внесено. І не дай боже, буде хоча би одна поправка, яка буде стосуватися підняття податків чи якихось преференцій комусь, чи якихось  подачок комусь за всі голосування, які вчора відбувалися тут в залі в тому числі.

Я хотіла, щоб ті активісти, які типу борються з корупцією, якраз звернули увагу на цей проект закону до другого читання. Тому що коли ви тут покриваєте абсолютно речі неприйнятні, мене дуже дивує,  а де ж, чому ж ви так 5 років назад просто захлиналися від своєї роботи. Будь ласка, виконуйте її зараз, щоб все суспільство знало, що відбувається в залі.

Тому ми за те, щоб його підтримати за основу і в цілому. Якщо тільки за основу –  голосувати не будемо. Бо наступне читання ви не впізнаєте цей закон і знайдете дуже багато цікавих речей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Євтушок, "Батьківщина".

 

12:26:00

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я думаю, що ми усвідомлюємо з огляду на ті тонни тих недобрих речовин забруднюючих, які викидаються зараз в контексті повномасштабного вторгнення, нам потрібно буде переглянути все законодавство, яке стосується довкілля.

Але що стосується даного законопроекту, то мова йде про те, що, як зазначено в пояснювальній записці, що узгоджуються положення Податкового кодексу України та Закону України від 16.07.2024 року за номером 3855, який дійсно вступає в силу в серпні 8 числа поточного року, і нам потрібно систематизувати це податкове законодавство щодо оцих  довкіллєвих інтегрованих дозволів.

Фракція "Батьківщина" пропонує також, як і попередньо виступаюча Ніна Петрівна, аби ми проголосували даний законопроект і за основу, і в цілому. З огляду на те, що не змінюються жодні зміни до ставок, баз оподаткування і всього іншого, не збільшується, ми просимо поставити цей законопроект за основу і в цілому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Добре. Дякую за виступи.

Переходимо до голосувань, запросіть депутатів до зали. Запрошуємо людей, запрошуємо.

З процедури Разумков, будь ласка, 1 хвилина.

 

12:27:38

РАЗУМКОВ Д.О.

Олександр Сергійович, а можна перед голосуванням за основу запитати фракції, хто буде заперечувати щодо голосування в цілому? Просто виходячи з того, що колеги говорили, ми зрозуміємо, скільки голосів буде і в першому читанні, ну, якщо за основу. Тоді просто...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу" заперечує уже.

 

РАЗУМКОВ Д.О. А вже, бачите, "Слуга народу" заперечує. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, колеги, переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" (реєстраційний номер 13157). Пропоную прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116. Прошу голосувати.

 

12:28:46

За-235

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Да, да, да. Пропоную скоротити наполовину строк подачі пропозицій і правок для підготовки до другого читання. Прошу голосувати.

 

12:29:15

За-210

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект з реєстраційним номером 13178: проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо правового регулювання письмового провадження та вчинення окремих процесуальних дій.

Пропоную включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

12:29:50

За-216

Рішення не прийнято. Законопроект не включено до порядку денного сесії.

Наступний законопроект з реєстраційним номером 11345: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки (друге читання).

Колеги, ми домовлялись: 3 хвилини Ірина Володимирівна Геращенко, Євтушок – 5 хвилин, Цимбалюк. Так і йдемо, да? До п'яти. Добре.

Ірина Володимирівна, з вас розпочнемо тоді. Будь ласка, Геращенко, 3 хвилини.

 

12:30:27

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Я буду ставити одну поправку на врахування і одну поправку на підтвердження.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді спочатку ми поставимо на врахування всі... Чекайте, у вас є правки, пане Євтушок, пане Цимбалюк? Будете ставити, ні, на підтвердження? Окей.

Тоді я пропоную, Ірина Володимирівна, ви зараз виступите, поставите на врахування, потім виступлять колеги, і потім поставимо вашу і Євтушка на підтвердження. Геращенко, 3 хвилини. І правка на врахування. Номер тільки скажіть, будь ласка.

 

12:30:58

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Спочатку, так, шановні колеги, про що цей законопроект. Він стосується тієї проблематики, яку "Європейська солідарність" піднімає з 2022 року, зокрема нормального облаштування бомбосховищ, укриттів, і не просто перекладання цієї відповідальності на самих українців, а визначення, хто несе відповідальність за їх необхідне утримання і облаштування, і на чиєму балансі вони знаходяться, і як все це фінансується.

Власне, мені дуже прикро, що фахові законопроекти "Європейської солідарності" не виносяться в порядок денний тільки через неправильні, в лапках, прізвища авторів. Тому "Європейська солідарність те, що реєструє з 2022 року, на жаль, у нас блокується.

Але, як ми бачимо, події воєнного часу показують правоту нашої команди: чи мова йде про бомбосховища, чи мова йде про фортифікаційні споруди. Знаєте, ми сьогодні цей "плач Ярославни" від "слуги народу", який вперше відвідав Слов'янськ, Краматорськ, і з трибуни виступав тут нещодавно, що він шокований станом там фортифікаційних споруд, і як необхідно негайно виділити кошти на облаштування оборонних споруд в прифронтових територіях, вислухали з великою цікавістю. Тому що ми вам про це говоримо з 2002 року, а то і раніше, а у відповідь ви голосуєте за кешбеки, за марафон, за що завгодно, тільки не на надання коштів для облаштування бомбосховищ і споруд. А потім дивуєтеся, що в нас відбувається зараз на Сумщині, на Запоріжчині. Нагадаю, інші "слуги" писали, що в 15-19-му роках на Запоріжчині не було фортифікацій, так там був глибокий тил тоді, глибокий тил там тоді був. А зараз фронт наближається щодня уже до Дніпропетровської області, уже Запоріжжя у нас стало тиловим регіоном і очевидно, що там потрібні дуже серйозні фортифікації.

А тепер я прошу поставити на підтвердження, на голосування поправку авторства мою і моїх колег 193-ю, яка стосується наступного. У нас зараз під час воєнного стану все, що можна, да, всі проблеми країни ви перекладаєте з влади на воєнний стан. І на жаль, ви не врахували нашу цю поправку про те, що облаштування бомбосховищ і таке інше має фінансуватися і братися на баланс органів влади, а не самих мешканців. Тому ми пропонуємо оцей весь блок вилучити з цього законопроекту, тому що, якщо буде прийнято в такому вигляді законопроект, він буде непрацюючий. Він буде непрацюючий! Нам потрібно дуже чітко прописати, хто несе відповідальність…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію Ірини Володимирівна Геращенко врахувати правку номер 143… 193, вибачте, да, її та колег авторства. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати.

 

12:34:33

За-107

Рішення не прийнято. Правка не врахована.

Тепер Михайло Михайлович Цимбалюк. 5 хвилин, да? 3, 5? 5 хвилин, добре. Потім Сергій Євтушок – 5 хвилин, і потім правки на підтвердження. Через 5 хвилин будуть голосування по правках на підтвердження, потім Дмитро. У вас правка? На врахування, виступ? Окей, добре.

Тоді зараз… А давайте зараз Дмитро Олександрович, потім "Батьківщина" і давайте. 5 хвилин? 3 хвилини.

Будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков – 3 хвилини.

 

12:35:21

РАЗУМКОВ Д.О.

Дивіться, сьогодні вже колеги говорили, в нас все, що погано, називається укриття. В нас були укриття на Харківщині, ворог зайшов, дійшов до Вовчанська. В нас були укриття на Курахівському напрямку, ворог їх пройшов, навіть позаймав. Я думаю, що колеги знають, це не є великим секретом. Були навіть ті позиції, на які зайшли без бою, які навіть не були здані.

І складається враження просто, що на цьому хтось намагається  заробити. Були укриття в мільярди, десятки мільярдів гривень, які освоював Найєм разом з Кубраковим, якими захистили енергетичну інфраструктуру України, так захистили, що виходить стаття, де написано, що Трипільська ТЕС захищена на сто відсотків, проходить два тижні і доповідає той самий міністр про те, що Трипільська ТЕС знищена на 100 відсотків. Причому ніхто не поніс відповідальності. До речі, я думаю, що колегам варто було б про це запитати.

Аналогічна ситуація сьогодні на Сумщині. Дивіться, можна розказати про Вовчанськ, що не могли побудувати укрєпи, тому що ворог був близько кордону і обстрілював ці території. А скажіть, будь ласка, чи є якісь темники, якесь пояснення як комунікувати історію про те, що українська армія знаходилася на території Курщини і точно був час на будівництво фортифікацій на кордоні Сумської області з Курською областю. Тобто це ж були десятки, які десятки, півтори тисячі кілометрів, якщо я не помиляюся, знаходилося під контролем української армії на Курщині. І ми не змогли збудувати ці фортифікації чи не захотіли? Чи збудували так, що просто витратили кошти, а цього всього немає?

За це хтось колись буде нести відповідальність? В даному форматі я думаю, що, я сподіваюся, що наша ТСК попрацює, але без допомоги Верховної Ради я думаю, що нікуди далі воно не буде рухатися. Якщо міністри якісь за це відповідають, не несуть відповідальність, нічого не буде відбуватися далі.

Тому що дуже зручно розпиляти мільярди гривень і потім спокійно піти займатися іншою громадсько-політичною діяльністю. Да? А потім розповідати, які вони великі фахівці. Було б непогано, щоб ці фахівців, так само як уряд, який розповідав про те, що третя лінія оборони збудована на сто відсотків. Давайте запропонуємо шанованому або не дуже уряду відправитись на ту третю лінію оборони і пробути там хоча б декілька днів. Просто є проблема, що та третя лінія оборони, яка на той момент існувала, сьогодні знаходиться під контролем ворога. І я чомусь не здивуюсь, якщо цей уряд звідти не повернеться. Я не знаю, наскільки це буде велика втрата для українського суспільства, але факт залишається фактом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк – 5 хвилин.

 

12:38:26

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Дякую. Шановний пане головуючий, шановна президія, колеги! Фракція "Батьківщина" подавала до цього законопроекту поправки, ми взагалі вважаємо, що він однозначно є дуже важливим, бо період війни з 14-го року і повномасштабної з 2022 року продемонстрував, що тема укриттів і підготовка населення до такого роду захисту життя і здоров'я, і навчання дітей є надзвичайно важливо. І тут потрібно підходити комплексно. Ми подавали саме з цього приводу, повторюсь, правки і деякі з них враховані, і ми за це дякуємо авторам і комітету.

Насамперед хочу сказати, що до другого читання було враховано в частині ініціативи створення класів безпеки і погодження з Міністерством освіти. Бо це має бути державна політика, які мають бути класи життєдіяльності, які фахівці мають навчати дітей і доросле населення правил поведінки, і також врахована пропозиція стосовно зобов'язати місцеві адміністрації  як районні, так і обласні повідомляти громадськість в разі загрози паводків, повеней тощо, тобто  надзвичайних подій, це однозначно і це є позитив. Але, на жаль, не вдалося нам його настільки вдосконалити, щоб фракція "Батьківщина" підтримала цей законопроект. Хочу пояснити, чому?

Залишилися важливі недоліки, бо саме повноваження на створення центрів безпеки цим законопроектом покладається на органи місцевої влади і самоврядування. Тобто виділення коштів на обладнання, на будівництво укриттів, центрів, об'єктів інфраструктури, що обладнають спеціальними засобами і заходами, це все покладається на органи місцевого самоврядування, що, на нашу думку, є неправильним, бо це зобов'язання держави. І нехай би Кабінет Міністрів, як ми це пропонували, виділяв кошти для створення таких центрів, і тоді справді вони будуть однакові в різних територіальних громадах незалежно від їхнього бюджету, бо одне це може бути в Івано-Франківській області, а інше в Полтавській області, де бюджет і бюджетоутвореність таких, наприклад, міст як Кременчук значно вищий, ніж територія інших областей.

Через те це є ризик, що в нас ці центри життєзабезпечення будуть різними по наповнюваності, по системі підготовки і ознайомлення населення. Дуже важливо, щоб цей закон вирішував ще проблему, а яким чином внести зміни в будівництво, щоб в нас ці всі нові дошкільні, шкільні заклади, освітні в цілому, медичні будувалися згідно вимог, стандартів і мали такі сховища, які б розмістили максимальну кількість людей. Частково, заради справедливості, цей законопроект вирішує ці питання стосовно стандартів.

Також ми маємо розуміти щодо доступу до укриттів, чи вирішує цей законопроект проблему, яка існує сьогодні, що деякі укриття, які належать органам місцевої влади і державним установам, залишаються закритими для доступу всіх інших громадян. Через те, це є проблема, і цей законопроект її не вирішує, а знову покладає всі питання на органи місцевої влади. Чи зможуть органи місцевої влади це вирішити, ми бачимо не тільки по всій Україні, а за прикладом нашої столиці, що проблема залишається.

Державна служба з надзвичайних ситуацій достойна того, щоб мати додаткові повноваження, це однозначно. Бо сьогодні ДСНС – це бойовий підрозділ Міністерства внутрішніх справ, це люди, які перші реагують на ці виклики. Їм честь і хвала.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Дякую, Михайло Михайлович.

Сергій Євтушок – 5 хвилин, і правка на підтвердження… до 5. І скажете номер тоді правки нам, і потім ще Ірина Володимирівна теж поставить одну правочку.

Запросіть депутатів до зали, будь ласка.

 

12:43:45

ЄВТУШОК С.М.

Дякую, Олександр Сергійович.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, ну що відбувається у нас вже протягом цих багатьох років? Допомога переселенцям – органи місцевого самоврядування, фортифікації – органи місцевого самоврядування, інші якісь, забрати ПДФО від військових –  забрали в органів місцевого самоврядування. То давайте, можливо, коли ми передбачаємо їхню відповідальність і зобов'язуємо їх будувати фортифікаційні споруди, допомагати в розміщенні наших переселенців, в інших якихось потребах, то давайте будемо пробувати в наших нормативно-правових актах і шукати джерело, яким наповнити їхні бюджети, а не тільки забирати.

В цьому контексті я би хотів би звернутися до Комітету з питань будівництва, державної влади і органів місцевого самоврядування. Саме ви, колеги, маєте бути балансом між центральними органами влади і органами місцевого самоврядування. Якщо говорити материнськими словами, щоб у них не відбирали все повністю і зобов'язували це робити не знати, за які кошти, але, навпаки, створювали баланс, де давали можливість наповнити свої бюджети не забираючи ПДФО, податок на доходи фізичних осіб з військових. Тоді буде все нормально, тоді будуть реалізовані всі наші програми. Дуже добре про ці аспекти говорив мій колега в попередньому виступі Михайло Михайлович Цимбалюк.

Тому, шановні колеги, з огляду на такі абсолютно ненормальні стосунки, які покладають відповідальність і зобов'язують органи місцевого самоврядування не надаючи їм джерело фінансування, фракція "Батьківщина" не може підтримати апріорі. Давайте зрозуміємо, що зараз відбувається з фортифікаційними спорудами і як вони були збудовані в попередніх цих кілька років і продовжують будуватися. Де той принцип пріоритетності. Бо ми бачимо десь в самих найвіддалених селах, де, в принципі, теоретично може не бути тих бомбардувань, вже давним-давно збудовані фортифікаційні споруди, бомбосховища в школах і все інше. Чому? Тому що хтось з чиновників, суб'єктів владних повноважень, напевно, десь-колись або навчався, або має родичів. Тобто не визначена пріоритетність в тих закладів освіти щодо будівництва сховищ, бомбосховищ мається на увазі. Тому тут потрібний системний підхід.

Стосовно правки на підтвердження. Я прошу, шановний пане головуючий Олександр Сергійович, поставити на підтвердження 146 правку, в якій йдеться, що без загальних зборів власників житла керівником ОСББ можна приймати рішення щодо встановлення генеруючих установок, які створюють електроенергію з сонячної електроенергії. Я думаю, це нонсенс. Давайте ми таку правку відхилимо, не підтримаємо, а то вже ми багато в цьому залі наголосували таких речей, які будуть скасовані в судах. Не можемо ми приймати рішення стосовно того, щоб ви не запитуючи у власників житла за рішенням керівника ОСББ встановлювати ці сонячні панелі. Прошу поставити на підтвердження  і не підтримувати дану правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це 146-а, правильно я розумію?

Колеги, запросіть депутатів до зали, будь ласка, у нас.

Позиція комітету, будь ласка, пане Сергію.

 

12:47:45

МАНДЗІЙ С.В.

Шановні колеги, позиція комітету підтримати цю правку. Я хочу звернути увагу на те, що вона буде діяти тільки на період воєнного стану.

Крім того, як шановний колега дає свою думку щодо рішення, по якому буде встановлено той чи інший елемент енергогенеруючий, буде прийматися головою ОСББ,  а відповідно голову ОСББ обирають ті самі мешканці. Тому що у військовий час ми не повинні довго розтягувати ці питання і давати можливість як можна швидше встановлювати таке обладнання для забезпечення життєдіяльності наших будинків і ОСББ.

Тому рішення комітету підтримати цю правку номер                               146.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ставлю на голосування… Займіть, будь ласка, свої місця для голосування, там, де ви голосуєте, колеги. Правоохоронний комітет, прохання припинити нараду і зайняти місця для голосування. Окей.

Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Євтушка підтвердити правку номер 146 авторства Олега Бондаренка та народних депутатів членів комітету. Прошу голосувати.

 

12:49:24

За-208

Рішення не прийнято.  Правка не підтверджена.

Цю ж правку хотіла ставити Ірина Володимирівна, тому ми даємо їй 1 хвилину, і далі будемо голосувати. Будь ласка, Геращенко – 1 хвилина.

 

12:49:34

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, я хочу подякувати тим колегам, які усвідомлюють нашу відповідальність за те, аби не знищити реформу ОСББ.

Тому що чого стосувалася правка? Знову під егідою воєнного стану у нас, ви знаєте, пхають ну такий лобізм і корупцію, що це страшне. І цією правкою пропонувалося, щоби рішення на період воєнного стану, а потім ще рік, в рамках ОСББ вирішували не загальні збори, а голова правління або окремий власник.

Ви розумієте, от ці 208 народних депутатів, за що ви голосували? Ви хоч читайте іноді, що пропихують ваші колеги, які, я ще раз наголошую, знаєте, тут Закону про лобізм немає, але пхають лобізм. Корупцію, ви начебто побороли її, але в кожній такій поправці корупція. І я щаслива, що ми цю поправку провалила.

Дякую всім відповідальним народним депутатам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування за закон в цілому.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 11345: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки. Прошу голосувати.

 

12:51:11

За-204

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, пропоную спрямувати цей законопроект на повторне друге читання. Прошу голосувати.

 

12:51:36

За-221

Рішення не прийнято.

Пропоную повернути цей законопроект суб'єкту… Вибачте, друге читання, да. Законопроект вважається відхиленим.

Рухаємося далі. Наступний законопроект за реєстраційним номером 12180: проект Закону про управління відходами видобувної промисловості. Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою, 12180. За скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:52:35

За-207

Рішення прийнято. 

Для доповіді від авторів запрошується заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Степанович Семенець.

 

12:52:53

СЕМЕНЕЦЬ О.С.

Шановний Олександр Сергійович, шановні народні депутати України! На ваш розгляд вноситься проект Закону України про управління відходами видобувної промисловості (реєстраційний номер 12180), розроблений і внесений Кабінетом Міністрів України. Законопроект розроблено на виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, відповідно до якої Україна взяла на себе зобов'язання з впровадження положень Директиви Європейського парламенту і Ради 2006 року № 21 про управління відходами видобувної промисловості.

За даними офіційної статистики, в Україні накопичено близько 15 мільярдів тонн відходів. Експертні оцінки дають нам цифру в 36 мільярдів тонн відходів, 70 відсотків з яких складають саме багатотоннажні відходи видобувної промисловості. Тобто мова йде про регулювання екологічного безпечного управління обсягом відходів майже в 30 мільярдів тонн. Ці відходи наразі розміщені в териконах, хвостосховищах, шламовідвалах і становлять небезпеку для довкілля.

Проект закону спрямований на визначення правових, економічних, організаційних засад діяльності щодо управління відходами видобувної промисловості для попередження та зменшення негативного впливу їх на здоров'я і безпеку людей.

Проектом передбачається встановити термінологію у сфері управління відходами видобувної промисловості, яка буде аналогічна європейській, права та обов'язки суб'єктів господарювання у цій сфері, норми щодо планування діяльності з управління відходами видобувної промисловості, вимоги щодо фінансового забезпечення для оператора, який мав намір здійснювати експлуатацію або експлуатує об'єкт для відходів видобувної промисловості.

Прийняття акта забезпечить врегулювання відносин у сфері управління цими відходами і приведення законодавства у відповідність до законодавства Європейського Союзу. Це в свою чергу дозволить залучити необхідний обсяг інвестицій для створення інфраструктури управління цим ресурсом і перетворення сфери управління відходами видобувної промисловості на економічно рентабельну галузь.

Прошу підтримати законопроект...        

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Да, будь ласка, проходьте на своє місце.

Для співдоповіді запрошується голова Комітет з питань екологічної політики та природокористування Олег Володимирович Бондаренко, будь ласка.

 

12:55:18

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, Комітет з питань екологічної політики та природокористування розглянув законопроект про управління відходами видобувної промисловості, який був поданий Кабінетом Міністрів України.

Метою цього законопроекту є визначення правових, економічних та організаційних засад діяльності щодо управління відходами видобувної промисловості для попередження або зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище, здоров'я, безпеку людей, спричинене управлінням відходами видобувної промисловості.

Законопроект розроблено на виконання вимог України про управління відходами та Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Цей законопроект був опрацьований, ретельно опрацьований комітетом. Було опрацьовано висновок Головного науково-експертного управління, комітетів з питань  цифрової трансформації, з питання антикорупційної політики і висновки ЦОВВ, зауваження від законопроектів від бізнес-асоціацій і галузевих об'єднань надрокористувачів, зокрема стосовно запровадження фінансового забезпечення виконання  зобов'язань оператора відходів видобувної промисловості щодо здійснення послуг експлуатаційних заходів і необхідності його приведення у відповідність міжнародним, зокрема європейським, практикам.

Комітет вважає, що врахування зазначених зауважень можливо під час підготовки законопроекту до другого читання.

До законопроекту наявний висновок щодо його відповідності положенням права Європейського Союзу та міжнародно-правовим зобов'язання України у сфері європейської інтеграції у формі таблиці відповідності, який є розміщений на офіційному вебпорталі Верховної Ради України.

І враховуючи викладене, комітет рекомендує Верховній Раді України законопроект за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу. При цьому просимо відповідно до частини першої статті 116 Регламенту в цей законопроект внести зміни, до  Кодексу України  про надра, Гірничого закону України  та Закон України "Про управління відходами".

Прошу підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, на обговорення: два – за, два – проти.

"Слуга народу", Михайлюк. Будь ласка, Галина Олегівна.

 

12:57:53

МИХАЙЛЮК Г.О.

Прошу передати слово народному депутату Олегу Бондаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Володимирович Бондаренко.

 

12:58:11

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, власне, про що цей законопроект? Цей законопроект не тільки призводить діяльність у сфері управління відходами видобувної промисловості. Що таке видобувна промисловість? Це те саме надрокористування, надрокористування у сфері видобування корисних копалин, критичних корисних копалин, стратегічних, нафти і газу в тому рахунку. Так от, він не тільки приводить вимоги до видобування цих копалин у відповідність до Закону "Про управління відходами" – рамкового закону, який ми прийняли в позаминулому році, він створює нові можливості. Він створює можливості стосовно управління відходами, які зараз знаходяться в шламосховищах, відвалах, териконах, так звані техногенні родовища, тобто родовища, які насправді в собі містять достатньо велику кількість з тих відходів, які можна перетворити також шляхом обробки, вилучення, збагачення, можна перетворити на повноцінні корисні копалини, в тому рахунку на ті корисні копалини, які потребуються відповідно до угоди, яку ми підписали зі Сполученими Штатами Америки, відповідно до тих зобов'язань, які є у нас перед іншими інвесторами і країнами, тобто це законопроект про можливості.

Так, звісно, він встановлює купу вимог стосовно утримання відходів, стосовно розміщення відходів, стосовно екологічних стандартів управління відходами, в тому рахунку і необхідність подолання того стану, який зараз існує в частині накопичення, надмірного накопичення цих відходів і відсутності рекультивації тих кар'єрів або інших місць видобування відходів. Так, дійсно, це величезне завдання для нашої країни, але ми маємо цю проблематику вирішити і залишити нашим нащадкам краще майбутнє.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

"Європейська солідарність", Южаніна. Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.

 

13:00:28

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні колеги, ми з вами розглядаємо законопроект про відходи видобувної промисловості. А що в нас взагалі відбувається з видобувною промисловістю, ви не хочете дізнатись? А тоді вам розкажу, навіть якщо ви не хочете, тому що від цього залежить насправді майбутнє України.

Ітак, була така компанія "Укрнафтобуріння". Значить, ця компанія працювала в 2021 році, майже, там, більше 6 мільярдів гривень мала прибутку, сплачують мільярдні податки, видобувала майже мільярд кубометрів газу. А далі прийшла наша держава – і рейдернула. Кримінальна сфальсифікована справа, забрали, передали, віддали в Нафтогаз. І Нафтогаз нам каже: в нас супер, в 2024 році ми мільярд гривень, кажуть, там заробили. Ще раз, мільярд. І видобули 192 мільйони кубометрів газу. Тобто замість тих, там, майже мільярда, який був, стало 192 мільйони. І замість 6 мільярдів прибутку, більше, стало 1,2 мільярда гривень. Ще ж ми розуміємо з вами, правда, що гривня 2021 року і 2024-го – це теж різні речі.

Обвалили, знищили компанія видобувну. Замість того, щоб видобувати газ, який сьогодні конче потрібен, що ми не розуміємо, з чим ми заходимо в цю зиму; замість того, щоб сплачувати мільярді податки, все знищили. Для чого? Щоб все вкрасти. Бо посадили туди своїх менеджерів – і крадуть, крадуть, крадуть.

Знищили саме розуміння, що таке є приватна власність. Чи вона хоч якось захищена в нашій державі? Вона просто нищиться. Ми перетворились в Північну Корею з точки зору поваги до приватної власності, до іноземних інвесторів. І це все буде мати наслідки, але не для вас, але для кожного іншого українця.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Батьківщина", Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

13:02:36

ЦИМБАЛЮК М.М.

Прошу передати слово народному депутату Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Валентин Наливайченко.

 

13:02:48

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановна президія, пані та панове, дорогі наші захисники! Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина". На цьому законопроекті "Батьківщина" зосереджує увагу уряду, щоби спочатку мали порадитись з місцевими громадами. Тому що саме на території місцевих громад і знаходяться ті відходи видобувної промисловості, на які ви вже накладаєте свою лапу. Раз.

Друге. Насправді ці відходи ще з радянських часів, і ми, діти промислових регіонів України, від Запоріжжя починаючи, знаємо, що там можна і треба, щоб українці і Україна переробляла і знову заробляла гроші. Але куди? В місцеві бюджети, бо саме на землі українців і знаходяться і промислові об'єкти, і видобувні об'єкти, і відходи від видобувної промисловості.

Тому наша чітка вимога: переробити і доопрацювати цей законопроект в інтересах місцевих громад, раз. Друге: прибрати зайві штрафи, які нічим корисним насправді не повертаються, для того, щоб переробляти і переробляти, і заробляти в тому числі на відходах.

І третє. Ми погоджуємося, що з міжнародними партнерами, з Європейськими партнерами, з американськими партнерами треба обов'язково опрацювати: а скільки ж тих відходів? Хто знає про це, хто бачив цю "мапу біди" на території України? А ми знаємо, що майже 70 відсотків від усієї видобувної промисловості, від усіх відходів видобутку – це якраз те, що має бути перероблено і на чому Україна і бюджет має заробляти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Всі бажаючі виступили? По 1 хвилині хтось буде брати? Тоді переходимо до голосування, шановні колеги. Запросіть депутатів до зали. Займіть, будь ласка, свої місця.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект з реєстраційним номером 12180: проект Закону про управління відходами видобувної промисловості. Прошу голосувати.

 

13:05:35

За-198

Рішення не прийнято.

Пропоную спрямувати цей законопроект на повторне перше читання до головного комітету. Прошу голосувати.

 

13:06:03

За-205

Рішення не прийнято.

Пропоную повернути суб'єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання. Прошу голосувати.

 

13:06:26

За-202

Рішення не прийнято.

У нас є ще один варіант, але, як показав досвід, краще ним не користуватися. Тому закон вважається відхиленим.

У нас є пропозиція про зміну питань порядку денного. Будь ласка, Тарас Тарасенко.

 

13:07:21

ТАРАСЕНКО Т.П.

Будь ласка, я прошу 13168 підняти, ми повинні його проголосувати в першому читанні. Це дуже важливий законопроект, який вшановує наших полеглих героїв, які загинули в полоні. Тому прошу підняти, щоб ми зараз його проголосували.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування пропозицію перейти до розгляду питання 13168: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо  окремих питань виплати одноразової грошової допомоги. Прошу голосувати.

 

13:08:14

За-244

Рішення прийнято.

Так, це законопроект перше читання, для початку нам треба включити його до порядку денного сесії. Пропоную включити до порядку денного сесії законопроект за реєстраційним номером 13168: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо окремих питань виплати одноразової грошової допомоги. Прошу голосувати.

 

13:08:53

За-256

Рішення прийнято.

Без обговорення, колеги? Без обговорення. Окей. Тоді ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект за  реєстраційним номером 13168: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо окремих питань виплати одноразової грошової допомоги. Прошу голосувати.

 

13:09:27

За-262

Законопроект прийнято за основу. Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Далі у нас є законопроекти, які треба включити до порядку денного сесії, тому можемо спробувати  це зробити. Законопроект за реєстраційним номером 13276: проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби.

Вибачте, ми ж не відмінили 13002, він там є. Почнемо з нього. 13002: проект Закону про внесення змін до статті 12 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" щодо забезпечення можливості створення додаткового капіталу товариством та внесення учасниками товариства внесків до додаткового капіталу товариства.

Прошу уваги, треба включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

13:10:49

За-238

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:11:11

За-203

Рішення прийнято.

Для доповіді запрошується секретар Комітету з питань економічного розвитку Ярослав Іванович Рущишин –  4 хвилини від авторів і від комітету. Будь ласка.

 

13:11:36

РУЩИШИН Я.І.

Шановні колеги, я не повторюватиму те, що написано в пояснювальній записці, оскільки переконаний, що ви це гарно прочитали. Зайду трохи з іншого боку, цей законопроект – це пропозиції юристів, юридичних компаній, які працюють на ринку, і виходячи з тої практики, яку вони мають.

Якщо ж говорити про інститут суспільний обмеженої відповідальності, він появився ще в XVII столітті, на початку XVII століття в Голландії. Люди вийшли з боргових в'язниць і почали інвестувати в економіку і не боятися інвестувати. Це стало засадою появи такого поняття як інвестиції в ризиковий капітал, і це дуже важливо, без чого сьогоднішня економіка не має.

В законодавстві пізніше це відобразилося в законах "Про акціонерні товариства", а також Закон про товариства з обмеженою відповідальністю. В 1991 році  в Україні був прийнятий Закон "Про господарські товариства", де інститут додаткового капіталу був передбачений. Але в 13-му році прийнятий новий Закон про товариства з обмеженою відповідальністю, і там, на мою думку, випадково, оскільки всі підзаконні акти, а також інструкції відомств передбачають інвестування в товариство з можливістю незміни процентних ставок учасників, тобто є можливість інвестувати.

Для тих, хто інвестує в мережу або в інфраструктуру стартапів, ті мене зрозуміють дуже добре, що для того, щоб зареєструвати стартап, в більшості наші юридичні компанії користуються іноземними юрисдикціями, оскільки у нас треба робити це пропорційно, і тоді інвестор матиме 99,99 процентів у власності, що є неможливим.

Отже, я б просив це виправити. І хочу зачитати тепер офіційну частину рішення комітету.

Шановний головуючий, шановні народні депутати, Комітет з питань економічного розвитку в режимі відеоконференції на засіданні 28 травня 25-го року розглянув проект Закону України про внесення змін до статті 12 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" щодо забезпечення можливості створення додаткового капіталу товариством та внесення учасниками товариства внесків до додаткового капіталу товариства (реєстраційний номер 13002 від 5.02.2025 року), внесений народним депутатом України Рущишиним Ярославом Івановичем та іншими народними депутатами України.

Проект закону, як зазначено у пояснювальній записці, розроблено з метою доповнення Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", положенням щодо можливості створення у товариствах з обмеженою відповідальністю додаткового капіталу та можливість здійснення внесків до додаткового капіталу ТОВ учасниками ТОВ без зміни номінальної вартості чи дотримання пропорцій їхніх часток у статутному капіталі  ТОВ та без зміни розміру  статутного капіталу.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у висновку від 20 лютого 2025 року висловлює зауваження до поданого законопроекту.

За результатами обговорення народні депутати України члени комітету прийняли рішення внести проект Закону України про внесення змін до статті 12 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" щодо забезпечення можливості створення додаткового капіталу товариством та внесення учасниками товариства внесків до додаткового капіталу товариства на розгляд Верховної Ради України, рекомендувати включити його до порядку денного сесії Верховної Ради України та за результатами розгляду у першому читанні прийняти законопроект за основу і в цілому з техніко-юридичними опрацюваннями.

Просимо підтримати цей простенький законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, на обговорення: два – за, два – проти.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

13:16:13

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович, фракція "Слуга народу".

 

13:16:16

ЛАБА М.М.

Прошу передати слово колезі Дмитру Наталусі.

 

13:16:21

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитро Наталуха. Дмитро Андрійович Наталуха, вам передали слово по законопроекту 13002. Ви дуже цього хотіли, сказали.

 

13:16:44

НАТАЛУХА Д.А.

Ні, це якась помилка. Я підтримую, друзі, звісно. Але це помилка, я не записувався на слово.

Дякую.

 

13:16:51

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вам передали. Все, дякую. Добре.

Будь ласка, Устінова Олександра Юріївна. Передає Рущишину, будь ласка.

 

13:17:04

РУЩИШИН Я.І.

Шановні колеги, цей інститут працює в акціонерних товариствах нормально. І тому це чиста випадковість, чому він не включений в сучасне законодавство. Але я б хотів сказати, що ми отримали багато листів підтримки до цього законопроекту від юридичних компаній.

І тут хочу вам зачитати, я маю надію, це зніме всі запитання.

"Вказане в законопроекті є універсальним, зрозумілим та простим інструментом, який відомий корпоративному праву для залучення коштів інвесторів в розвиток товариства без ризику втрати контролю над цим товариством". Наголошую: без ризику.

"На сьогодні для досягнення аналогічної мети український бізнес повинен структуруватися з використанням іноземної юрисдикції, наприклад Кіпру, що є дорогим і не завжди доступним інструментом для бізнесу, бо бізнес повинен використовувати сурогати, наприклад квазіборгове фінансування". Всі, напевно, дуже добре пам'ятають оцю підвішену дебіторку, хто працював в бізнесі, яка є вічною і з якою не знати, що робити надалі.

"Що не відповідає суті відносин між засновниками та інвесторами та є більш ризиковим для кожної зі сторін. Звертаємо вашу увагу, що законодавство України передбачає аналогічне регулювання для акціонерних товариств (частина п'ята статті 16 Закону України "Про акціонерні товариства"). І відсутність такого для товариств із обмеженою відповідальністю видається простим недоглядом, який має негативні наслідки для інвестування, особливо у бізнесі, який тільки починає розвиватися".  Кінець  цитати.

Тобто я б хотів сказати, що цим законом ми робимо можливість українським і іноземним компаніям або інвесторам інвестувати в українські підприємства, не використовуючи закордонних юрисдикцій, а використовуючи саме українську юрисдикцію.  Давайте приберемо цю помилку з нашого законодавства. Прошу голосувати за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція  "Батьківщина".

 

13:19:02

ЦИМБАЛЮК М.М.

Фракція  "Батьківщина" буде підтримувати цей законопроект із метою економії часу і збереження потенціалу для шансів проголосувати за. Прошу переходити саме до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, але ще є  Саврасов Максим.

Саврасов, фракція "Європейська солідарність".

  

13:19:17

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Кубіву Степану Івановичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Степан Іванович Кубів.

 

13:19:25

КУБІВ С.І.

Шановний пане Голово, шановні колеги, тут дійсно можна суперечливо говорити про цей закон. Але виходячи з того, що ще в 2013 році ця правка була свідомо викинута, ми говоримо сьогодні, що, перше, це дозволить засновникам і учасникам товки залучати інвестиції у формі внесків додаткового капіталу, не міняючи, повторюю, часток власності. Це принципове питання для фірм. Крім того, матиме наслідки створення в Україні можливості, які є сьогодні в європейському законодавстві і в міжнародно-правових актах.

Третє. Залучення іноземних інвестицій в Україні товки разом дає можливості збільшувати не лише інвестиції, а збільшувати валютні надходження, які є важливі сьогодні для бізнесу малого, середнього і для товариств.

І останнє. Це дозволить усунути розбіжність у тлумаченні та застосуванні існуючих норм закону про товариства нотаріусами, державними реєстраторами, банками стосовно внесків до статутного капіталу, коли наміри товок є забезпечення можливості непропорційності таких внесень в розмірі часток учасників відповідного статутного фонду. При цьому законопроект дозволяє засновникам бізнесів бути захищеними від розмиття, що співпадає сьогодні з політикою, яка ще встановлювалася у 2014 році.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця і приготуватися до голосування. Шановні колеги, я прошу зайняти свої місця і приготуватися до голосування.

Я ставлю пропозицію... Шановні колеги, комітет пропонував за основу і в цілому. Проти в цілому, так? Добре. Тоді я буду ставити тільки за основу.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 12 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" щодо забезпечення можливості створення додаткового капіталу товариством та внесення учасниками товариства внесків до додаткового капіталу товариства (реєстраційний номер 13002).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:22:35

За-253

Рішення прийнято. 

Дякую, колеги, рухаємося далі. (Шум у залі)

Проти є, проти, колеги, голосування в цілому. Якщо ви домовитесь з колегами, будь ласка... (Шум у залі) Дмитро Олександрович і  Григорій Миколайович проти. Друзі...

Шановні колеги, є пропозиція скоротити строки підготовки до другого читання. Я ставлю пропозицію скоротити строки подання поправок і пропозицій для підготовки до другого читання.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:23:26

За-235

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, далі у нас наступний проект Закону, якщо я не помиляюсь, 13235. Так? 13235 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо питань освіти військовослужбовців віком від 18 до 25 років, які проходять військову службу за контрактом або за призовом під час мобілізації, на особливий період. 

Я ставлю питання пропозицію включити цей проект Закону до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:24:09

За-247

Рішення прийнято. 

Я ставлю пропозицію розглянути цей проект Закону за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

        

13:24:29

За-212

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова заступницю міністра оборони України Черногоренко Катерину Леонідівну. Будь ласка.

  

13:24:45

ЧЕРНОГОРЕНКО К.Л.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні народні депутати України! Сьогодні ми розглядаємо не просто  черговий законопроект, ми обговорюємо питання історичної справедливості. Законопроект 13235 стосується найкращих синів і доньок нашої держави – тих, кому щойно виповнилося 18, але тих, хто вже добровільно став на захист України, тих, хто замість студентського гуртожитку отримав окопи, а замість залікової книжки –  військовий квиток.  Ці хлопці і дівчата не просто військовослужбовці, вони наша молодь і наше майбутнє. І наше завдання як парламентарів, як громадян зробити все, щоб у них було це майбутнє. Саме тому ми дуже просимо вас ухвалити цей законопроект без зволікань.

Що він змінює?

Перше. Він дозволяє військовослужбовцям від 18 до 25 років  отримувати освіту без відриву від служби.

Друге. Зберігати місце у закладі вищої освіти та стипендію.

І третє. Брати відпустку на період складення іспитів.

Здавалося, це базові речі, але сьогодні для тисяч молодих військовослужбовців це недосяжна розкіш. І це неприпустимо. Цей закон про довіру до держави. Довіру, яка не формується через гасла, а формується через конкретні дії. Якщо ми хочемо, щоб молодь залишалась в Україні, воювала за неї і будувала її, ми маємо гарантувати не тільки бронежилет і зброю –  а й книжку, не тільки казарму –  а й аудиторію. Це наша інвестиція в перемогу, це наш борг перед молоддю.

Тому, шановні колеги, шановні народні депутати України, звертаюся до вас не лише як до парламентарів, а як до людей, які тримають в серці Україну, проголосуйте за цей законопроект.

Слава українській молоді! Слава українським воїнам!Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава!

Будь ласка, я запрошу до слова голову Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Михайловича Завітневича. Будь ласка.

 

13:26:39

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, шановна президія! Відповідно до доручення Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо питань освіти військовослужбовців віком від 18 до 25 років, які проходять військову службу за контрактом або за призовом під час мобілізації, на особливий період (реєстраційний номер 13235 від 30.04.2025 року), поданий Кабінетом Міністрів України. 

Комітет рекомендує Верховній Раді України включити законопроект реєстраційний номер 13235 до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України в другому читанні. Шановні колеги, прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я запрошую представників фракцій і груп записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту закону. Будь ласка,

Будь ласка, Сергій Валерійович Колебошин, фракція "Слуга народу".

 

13:28:15

КОЛЕБОШИН С.В.

Прошу передати слово Сергію Бабаку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бабак Сергій Віталійович.

Ви його не бачите, я його не бачу, але він є. Дякую. Ну, нема тоді.

Шановні колеги, будь ласка, Павленко Ростислав, "Європейська солідарність".

 

13:28:51

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Шановні колеги, ми бачимо в цьому залі, як тільки йдеться справді про підтримку військових, про розширення і забезпечення їх прав, на табло дуже правильні цифри підтримки. Я переконаний, що так буде і з цим законопроектом. Справді, важлива ініціатива, як це часто буває, запізніла, але тим не менш, очевидно,  що заслуговує на підтримку. Тому що, як було сказано, права на освіту, на книжку для військовослужбовців, забезпечення їхніх прав і розширення можливостей в зв'язку із їхньою службою, з мобілізацією – це все дуже важливі речі.

Але, шановне панство, знаєте, у нас часто, я вже говорив про те, що такі ініціативи запізнілі, і більше того, у нас відкладається забагато речей, які потім вирішуються в останню хвилину, вирішуються, половинчасто вирішуються, не повністю.

Ми дуже багато чули, що коштів на забезпечення Збройних Сил України не вистачає. На жаль, цілі питання із забезпеченням, що дронами, що забезпечення фортифікаційних споруд, що виробництвом, так і залишаються не вирішеними. Нам треба терміново повернутися до розгляду тих законопроектів, які передбачають перенесення витрат із того, що може почекати: із ДБР, із зарплат прокурорів, із премій і подібного, – на підтримку Збройних Сил України. Нам необхідно підтримати і захистити військовослужбовців в усіх можливих напрямках, для того щоб нам уже через кілька місяців не обговорювати в цій залі, скільки сотень мільярдів не вистачає, і потім похапцем не приймати необхідні рішення.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Соболєв Сергій Владиславович, фракція "Батьківщина".

 

13:30:50

СОБОЛЄВ С.В.

Цимбалюк.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович, будь ласка.

 

13:31:04

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Дякую колегам за можливість висловитися з цього законопроекту.

Ну, краще на 11-му році війни, така ініціатива мала б бути, звичайно, значно раніше. Але, шановні колеги, ті молоді люди, справді герої, героїні, які з 18 років підписали контракт або призвані по мобілізації, а є така невелика, але категорія, ви знаєте хто, вони мають право здобувати вищу освіту. І цим законопроектом, коли він стане законом, ми допомагаємо керівникам вищих навчальних закладів, ректорам, директорам можливість зберегти цих людей на навчанні, якщо вони вступили в вуз до призову на службу за контрактом. Тому що, в іншому разі, їх потрібно відчисляти з числа студентів, курсантів тощо. Але ми з вами до другого читання маємо врахувати один нюанс. Там написано, що на період іспитів командир начальник військової частини зобов'язаний надати відпустку. А як бути із сесією, яка не завжди закінчується іспитами? Через це до другого читання ми маємо чітко вказати, що на сесію під час сесійного семестру надається відпустка військовослужбовцю для повноцінної участі в такій сесії. В іншому разі таке дистанційне навчання не дасть військовослужбовцю знань. Ми повинні дбати про майбутню еліту, бо це справді буде майбутня не тільки військова, а й політична еліта нашої держави. Дати їм можливість брати участь в сесіях і здобувати знання.

Голосуємо – за!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович.

Передає, я так розумію, Устіновій, так? Олександра Юріївна, прошу.

 

13:33:19

УСТІНОВА О.Ю.

Шановні колеги, це ми зараз коли говоримо, що нам треба мільйон гривень передбачити, ще щось, – це один з найкращих мотиваторів, чому наші хлопці молоді зараз будуть воювати. Тому що вони будуть не просто воювати, а вони, залишається у них можливість і надалі навчатися. Ми можемо довго говорити про якість, але ми не можемо забирати в них право, поки вони захищають нас там, паралельно вчитися, і знати, що коли закінчиться війна, що вони повернуться і будуть мати освіту.

І я точно хочу сказати, що Катя Черногоренко, заступник міністра, яка презентувала це, – це людина, яка зробила Резерв+, Армію+, Brave1, Brave2. Вони точно знають, як це реалізувати і точно знають, що цим хлопцям потрібна ця освіта. Тому, будь ласка, підтримайте.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, будь ласка, приготуйтесь.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо питань освіти військовослужбовців віком від 18 до 25 років, які проходять військову службу за контрактом або за призовом під час мобілізації, на особливий період (реєстраційний номер 13235).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:34:58

За-253

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

Шановні колеги, є пропозиція, давайте ще попробуємо скоротити строки до другого читання. Я ставлю пропозицію скоротити подачу… скорочення строку подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання законопроекту 13235. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:35:34

За-246

Рішення прийнято.

Далі, шановні колеги, 13168 прийняли вже, далі 13276, правильно?

Шановні колеги, 13276 – це проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби.

Я ставлю пропозицію включити цей проект закону до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:36:18

За-244

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути цей проект закону за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:36:37

За-211

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую народного депутата України Радуцького Михайла Борисовича для представлення цього проекту закону.

Будь ласка, Михайло Борисович.

 

13:36:54

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Шановний Голово, шановні колеги, вашій увазі пропонується проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби.

Законопроект спрямований на подолання наявного дефіциту військових медиків і фармацевтів для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань. На сьогоднішній день військова підготовка за програмою офіцерів запасу медичної служби наразі лише 5 відсотків від загальної кількості студентів-медиків і фармацевтів проходять таку підготовку. Це істотно обмежує кількість професійно підготовлених офіцерів запасу медичної служби, які здатні забезпечити надання кваліфікованої медичної допомоги в умовах бойових дій. Саме тому законопроектом пропонується встановити обов'язковість проходження військової підготовки офіцерів запасу медичної служби здобувачами вищої медичної та фармацевтичної освіти з числа громадян України, придатних до військової служби, а також зобов'язати усі профільні заклади вищої освіти забезпечити проходження студентами вказаної підготовки. Законопроект підтримується і Міністерством оборони України, і Міністерством охорони здоров'я України. Також прошу вас, шановні колеги, підтримати цю важливу законодавчу ініціативу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Завітневича Олександра Михайловича. Будь ласка.

 

13:38:26

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, шановна президія, відповідно до доручення Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби (реєстраційний номер 13276 від 12 травня 2025 року), поданий народним депутатом України Радуцьким Михайлом Борисовичем та іншими народними депутати України.

Комітет рекомендує Верховній Раді України включити проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби (реєстраційний номер 13276) до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання за результатами розгляду законопроекту в першому читанні прийняти його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України в другому читанні. Прошу підтримати, шановні колеги.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я прошу фракції і групи, які хочуть обговорити цей проект закону, записатися: два – за, два – проти. Будь ласка, колеги.

 Будь ласка, Михайлюк Галина Олегівна, фракція "Слуга народу".

 

13:40:14

МИХАЙЛЮК Г.О.

Прошу передати слово народному депутату Михайлу Радуцькому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Борисович.

 

13:40:21

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Дякую. Колеги, я ще раз прошу підтримати цей важливий законопроект, бо на сьогоднішній день ми з вами розуміємо, що від своєчасної професійної допомоги, наданої на фронті, залежать життя і здоров'я наших  захисників, наших героїв. Прошу підтримати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі Федина Софія Романівна, "Європейська солідарність".

 

13:40:58

ФЕДИНА С.Р.

Військова підготовка медиків є надзвичайно важлива історія. "Європейська солідарність" буде підтримувати цей законопроект. Але паралельно з цим я хотіла б підняти кілька суміжних запитань.

Перше. Це дещо хаотична ситуація в нашій державі з відправкою медиків на передову. З одного боку, зрозуміло, що стабілізаційні пункти, прифронтові госпіталі, там потрібні спеціалісти, які будуть надавати ту чи іншу допомогу. З іншого боку, ми стикаємося із ситуацією, коли медики найвищої категорії відправляються мало не в окопи. Я дуже сумніваюся, що надскладні операції проводяться саме в реаліях окопів чи стабілізаційних пунктів, але ці медики у свій час вони не зможуть провести ті чи інші надскладні операції в госпіталях, і вони не зможуть навчити молоді покоління, як робити ті чи інші справи. На жаль, з цими ситуаціями стикаємося.

Інше. Сьогодні з'явилася інформація про об'єднання двох госпіталів, які знаходяться в двох протилежних кінцях країни. При чому один госпіталь свято впевнений, що його взагалі ліквідовують, перепрофільовуючи в приватний реабілітаційний центр. Позавчора намагалися на передову відправити маму 5-річної дитини, яка є медиком, в якої чоловік воює і старший син воює. Я розумію, що таких ситуацій є далеко не одиниці.  Тому я дуже би просила всіх колег не залежно від комітету звернути увагу на питання щодо медицини в контексті підготовки медиків для роботи на передовій у військових госпіталях з огляду на те, що ми маємо не просто кидати людей на ту чи іншу точку, але ми маємо максимально ефективно використовувати потенціал і готувати відповідні кваліфіковані кадри, можливо, і навіть через збільшення державного замовлення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

13:43:04

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, хочеться подякувати керівництву парламенту і всім лідерам фракції, що сьогодні більше половини всіх законопроектів стосується сектору безпеки і оборони, захисту військовослужбовців.

З даного законопроекту фракція "Батьківщина" визначилась голосувати за і просить всіх колег підтримати, справді, дуже важливий законопроект. І медицина – це та ділянка фронту, яка знаходиться і на передовій, і в тилу. Честь і хвала нашим медикам, які сьогодні рятують життя наших військових. І цей законопроект має забезпечити більш якісну їхню саме військову підготовку. Сьогодні військова хірургія в Україні показує взірці на рівні світовому, правда, дорогою ціною. І те, що такий великий відсоток повернення після поранення на фронт, – це теж заслуга нашої медицини. Голосуємо – за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту Закону. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів… (Шум у залі)

Шановні колеги, давайте спочатку за основу проголосуйте, добре, а потім я спитаю, чи є таке бажання.

Шановні колеги…

Тривога зараз?

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби (реєстраційний номер проекту Закону 13276). Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:45:12

За-248

Рішення прийнято.

Шановні колеги, тут говорили, в цілому, комітет не рекомендує в цілому, друзі. Проти, да, є колеги, які...

Тоді, шановні колеги, в Києві оголошено повітряну тривогу. Я прошу пройти всіх до безпечних місць відповідно до схеми укриття, яка розміщена на ваших робочих місцях.

А поки я оголошую, що розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за плідну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому засіданні пленарному. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення  інформації щодо його початку. 

В єдності наша сила. Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку