ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
(продовження)
Зал засідань Верховної Ради України
15 травня 2025 року, 10 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
10:17:50
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!
Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.
Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх присутніх неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.
Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.
Шановні народні депутати, 15 травня 1990 року, 35 років тому розпочала свою роботу перша сесія Верховної Ради першого скликання – історична подія, що ознаменувала нову добу українського парламентаризму та державотворення. У складні часи історичних зрушень народні депутати першого скликання проявили державницьку відповідальність і рішучість, відновили незалежність України та заклали основи її подальшого демократичного розвитку. Верховною Радою першого скликання було ухвалено низку доленосних рішень, зокрема: Декларацію про державний суверенітет України; Акт проголошення незалежності України, який відкрив нову сторінку в історії держави; Постанову про військові формування в Україні, що розпочала процес створення Збройних Сил України; Постанову про проведення всеукраїнського референдуму, за результатами якого понад 90 відсотків громадян підтримали незалежність. Також було затверджено державні символи України: Прапор, Герб і Гімн.
Шановні колеги, ми з глибокою шаною згадуємо вагомий внесок депутатів першого скликання у розбудову української державності. До речі, серед них і наші нинішні колеги народні депутати дев'ятого скликання Сергій Владиславович Соболєв та Юлій Якович Іоффе. Їхній вклад у становлення сучасної України є визначальним і надихає наступні покоління парламентарів. (Оплески)
Шановні народні депутати, сьогодні ми також відзначаємо День вишиванки. Це народне свято, що об'єднує українців усього світу навколо нашої багатої культурної спадщини. Вишиванка сьогодні не лише елемент традиційного одягу, але й символ історичної пам'яті та національної гідності.
Також у цей день відповідно до указу Президента України в Україні відзначається День сім'ї, свято, що підкреслює важливість родини як основи суспільства. Саме в сім'ї закладаються фундаментальні цінності, формується громадянська свідомість, зміцнюється добробут і духовна єдність нашої нації.
Щиро вітаю вас із цими знаковими святами, які утверджують нашу культуру, ідентичність і надихають на єдність і взаємну підтримку.
Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України Валентини Юріївни Короленко-Усової, фракція "Слуга народу", Ірини Володимирівни Геращенко, фракція "Європейська солідарність", а також Олега Євгенійовича Воронька, група "Відновлення". Давайте привітаємо наших колег, побажаємо їм міцного здоров'я, наснаги та плідної роботи на благо України. (Оплески)
Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.
(Лунає Державний Гімн України)
Слава Україні!
ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!
10:23:10
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, сьогодні триває 1177 доба героїчного спротиву українського народу повномасштабній збройні агресії Російської Федерації. Україна продовжує боронити свою свободу, захищаючи державний суверенітет, мову, культуру, національні традиції, державні символи та європейський вибір ціною надлюдських зусиль, здоров'я та життя як військовослужбовців, так і мирних громадян.
Я прошу вшанувати хвилиною мовчання світлу пам'ять усіх захисників і захисниць, які віддали життя за Україну та її майбутнє, а також мирних громадян, чиє життя було передчасно обірвано внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
(Хвилина мовчання)
Дякую. Прошу сідати.
Шановні колеги, давайте перед тим, як перейти до питань порядку денного, у нас є заява від двох фракцій, вірніше, від двох груп: "Довіра" і "За майбутнє", які просять перерву із заміною на виступ. І після цього одразу переходимо, шановні колеги, до порядку денного. І перше голосування треба буде 226 голосів, тому прошу народних депутатів займати свої місця.
Я запрошую до слова Павла Бакунця. Будь ласка, Павло Андрійович.
10:25:19
БАКУНЕЦЬ П.А.
Шановний пане Голово, шановні народні обранці, дорогі українці! Сьогодні вітаю вас, власне, з позиції двох груп мажоритарників: групи "Довіра", групи "За майбутнє" з цим знаменним днем – народним Днем української вишиванки, адже вишиванка є нашим кодом української нації. Вишиванка це є, власне, ця особливість українців, яка протягом тисячоліть відрізняє наш народ від інших, це наша національна ідентичність. Тому сьогодні, в цей народний день, я закликаю усіх вас вдягнути, відчути цей код і передати цей код багатьом-багатьом молодим людям, своїм родинам, особливо також в особливий День сім'ї, день родини української. Одначе сьогодні з цієї трибуни я хочу сказати, що народ український вдягає різні кольори вишиванок, не в усіх вони кольори радості, в багатьох українських родин сьогодні через відсутність їхніх рідних дома в сім'ї кольори вишиванок є темними.
Тому в цей особливий день я закликаю вас, парламентарі, наш уряд, аби ви звернулися і ще раз підтримали родини наших захисників, особливо родини тих, чиї рідні перебувають, на жаль, в полоні або, на жаль, мають тимчасовий статус зниклий безвісти, з вірою, що вони повернуться до своїх домівок і до своїх рідних, і тоді всі українці вдягнуть гарні кольорові вишиванки, і відтак запанує мир. Хочемо вірити, що і цей день на міжнародній арені також наблизить наш український народ до цього миру, миру, бо українці прагнуть миру. Тому сьогодні в цей день я бажаю усім вам такої великої, натхненної відваги подзвонити, підтримати наших захисників на фронті, зателефонувати, підтримати, хоча б одній дружині або мамі нашого захисника, підтримати її і відтак вірити, що в скорому часі українській народ в українській вишиванці в українській державі, власне, отримує цей довгоочікуваний день миру.
Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!
Шановні колеги, шановні народні депутати, шановні друзі, я прошу зайняти свої місця. Зараз ми переходимо до питань порядку денного. Зробимо сигнальне голосування, а далі в нас включення питання до порядку денного, треба 226 голосів. Тому я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, я прошу зайняти свої місця.
Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. Перед голосуванням прошу народних депутатів перевірити наявність вашої особистої картки у пульті, що знаходиться на вашому робочому місці. Я нагадую, що необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло.
Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.
10:29:44
За-220
Проти – 12. Утримались – 1. Все як завжди.
Шановні колеги, тому перелік питань, схвалений Погоджувальною радою, вам надано. Переходимо до його розгляду. Шановні колеги, ще раз прошу займіть свої місця, тому що перше питання нам потрібно внесення до порядку денного, це 226 голосів.
Шановні колеги, перше питання. 13071 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" щодо скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану. Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити цей проект закону до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.
10:30:57
За-258
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
10:31:22
За-212
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я запрошую до слова народного депутата автора законодавчої ініціативи Зуба Валерія Олексійовича. Будь ласка, Валерій Олексійович. Зуб Валерій Олексійович, будь ласка.
10:31:45
ЗУБ В.О.
Дякую. Дякую, друзі. Дякую, колеги.
Міжфракційне об'єднання депутатське "Підтримка волонтерського руху", співголовою якого я є, виявило одну дуже серйозну проблему іноземних волонтерів та гуманітарних працівників, які мають виїжджати з України, щоб переоформити свою волонтерську візу. Мова якраз тут іде про труднощі з отриманням дозвільних документів. Тому ми зареєстрували законопроект про внесення змін до Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" стосовно скасування візових вимог для волонтерів, іноземців та осіб без громадянства. Проект розроблений спільно з юристами громадських і благодійних організацій та міжнародних некомерційних організацій за активної участі представників Національної сервісної служби і Міністерства соціальної політики.
До реєстрації законопроект пройшов також обговорення в Службі безпеки України, в Міністерстві закордонних справ, Державній міграційній службі, Міністерстві внутрішніх справ України.
Ключова зміна цього законопроекту: на період воєнного стану та протягом одного року після його завершення волонтери та гуманітарні працівники з країн безвізового режиму зможуть отримувати посвідку на тимчасове проживання в Україні без необхідності оформлення довгострокової візи. Також передбачається, що волонтери, які в'їхали до України після 24 лютого 2022 року та звернулись із заявою для оформлення посвідки на тимчасове проживання протягом 60 днів після вступу цього закону вважатимуться такими, які тимчасово на законних підставах перебувають на території України. Це дозволить вирішити проблему волонтерства і це те, що потрібно на сьогоднішній день. Водночас законопроект є євроінтеграційним.
Сьогодні в День вишиванки...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Я запрошую до слова голову Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Андрія Вікторовича Задорожного. Будь ласка, Андрій Вікторович.
10:34:06
ЗАДОРОЖНИЙ А.В.
Добрий день, шановні колеги, шановний пане Голово. Законопроектом 13071 передбачається, що в період воєнного стану та протягом одного року після дня його скасування або припинення вимога щодо обов'язку отримання довгострокової візи не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, крім, звичайно, громадян Російської Федерації, які прибули в Україну для роботи волонтерами або для роботи в гуманітарному секторі для допомоги постраждалому населенню.
Інформую, що проект закону підтримують: Міністерство оборони України, Державна прикордонна служба України, Державна міграційна служба України, Міністерство фінансів України, Міністерство у справах ветеранів України, Міністерство розвитку громад та територій України, Мінсоцполітики України, Міністерство юстиції України.
Враховуючи, що у період війни гуманітарна допомога та волонтерська діяльність відіграють важливе значення в контексті протистояння триваючій збройній агресії Російської Федерації проти України комітет ухвалив наступне рішення: рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України (реєстраційний номер 13071) за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу. Наявні до проекту зауваження будуть доопрацьовані до другого читання.
Прошу підтримати.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Андрій Вікторович.
Шановні колеги представники фракцій і груп, я прошу записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту закону. Будь ласка, колеги.
Будь ласка, від фракції "Слуга народу" Заремський Максим Валентинович.
10:36:09
ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.
Прохання передати слово Задорожному Андрію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Андрій Вікторович Задорожний.
10:36:18
ЗАДОРОЖНИЙ А.В.
Шановні колеги, до свого виступу додам, що, по великому рахунку, навіть сама динаміка використання гуманітарної допомоги та користі від волонтерських організацій гальмується безпосередньо візовим питанням. Тому прошу звернути на це увагу і долучитись до прийняття цього важливого, в моєму розумінні, законопроекту.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, від фракції "Європейська солідарність" Володимир Михайлович В'ятрович.
10:36:48
В’ЯТРОВИЧ В.М.
Прошу передати слово Софії Федині.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Федина.
10:37:04
ФЕДИНА С.Р.
"Європейська солідарність" підтримує ініціативу спростити життя іноземним волонтерам і нарешті перестати перешкоджати їм у їхній допомозі українській державі. Але сьогодні я б хотіла привернути увагу до ще однієї суміжної проблеми. В Україні є такий військовослужбовець як Григорій Пивоваров, наразі він громадянин Ізраїлю, хоча багато років живе в Україні. А з 2014 року він добровольцем пішов захищати українську державу.
Нещодавно Указом Президента України Григорія Пивоварова було нагороджено орденом "За мужність" І ступеня. І відсьогодні Григорій є кавалером, повним лицарем, ордену "За мужність". Він відзначений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, медаллю "Захиснику Вітчизни", медаллю "За поранення" чотири рази. І ця людина багато років поспіль бореться за право стати громадянином України. Останніх 6 років, зокрема, я, але, думаю, що і інші колеги депутати, неодноразово зверталися від його імені до всіх можливих українських структур, посприяти цьому справжньому Герою України в отриманні громадянства України. На жаль, мовчанка, відписки.
Тому, пане Президенте Володимир Зеленський, представники всіх відповідальних за ці питання структур, вважайте це офіційним зверненням з трибуни. Прошу зробити все можливе, щоб Григорій Пивоваров, насправді Герой України і доброволець, який з 2014 року захищає українську державу, нарешті отримав громадянство України, бо він один з тих, хто насправді цього заслуговує і знає, що таке бути справжнім українцем. Слава Україні!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція "Батьківщина".
Шановні колеги, після цього виступу ми будемо голосувати.
10:39:13
ЄВТУШОК С.М.
Прошу передати слово Івану Крульку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Іванович Крулько.
Шановні колеги, депутатів запросіть до зали і будемо голосувати після цього.
10:39:26
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Безумовно, що законопроект, який дозволяє людям доброї волі, які, на відміну від багатьох іноземних політиків і навіть їхніх урядів, дуже добре розуміють, що означає Росія з її агресивними імперіалістичними планами. Вони приїхали в Україну для того, щоб допомагати фронту, для того, щоб підтримувати Збройні Сили України і для того, щоби наближати такий потрібний мир і перемогу для України.
Тому, безперечно, що будь-які бюрократичні перешкоди, які змушують цих людей проходити кола пекла, щоби отримати можливість допомагати Україні, це принаймні є не логічно. І тому ми, як парламент маємо прийняти законопроект, яким спростити можливість для таких волонтерів отримувати посвідку на тимчасове проживання, а також візу для того, щоби працювати і допомагати Україні, ми маємо це прийняти. І в першому читанні фракція "Батьківщина" буде голосувати за цей законопроект.
Але в той же час я хотів би звернутися, як до розробників цього законопроекту так і комітету. Давайте до другого читання ми все-таки подумаємо і зробимо все можливе, щоби цей законопроект не став також лазівкою для того, щоб агенти Кремля різного виду і навіть з різними громадянствами проникали в Україну для того, щоби робити тут диверсії, для того, щоб робити злочини проти українців і проти Збройних Сил України.
Нам потрібен все-таки такий законопроект, який захищає дійсно і надає можливості волонтерам працювати без бюрократичних перешкод, але в той же час і захищати національні інтереси України від всякого роду агентів Кремля, які будуть використовувати і можуть використовувати такий механізм, щоби працювати проти нашої держави.
Фракція "Батьківщина" в першому читанні підтримує законопроект і до другого читання робимо його максимально зрозумілим відповідно до нинішніх реалій.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іван Іванович.
Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування. Колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" щодо скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану. Реєстраційний номер проекту 13071. Готові до голосування?
Я прошу народних депутатів голосувати.
10:42:25
За-277
Рішення прийнято.
Шановні колеги, наступний проект Закону 13087 (це друге читання) – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації положення Болар.
Шановні колеги, є депутати, які будуть наполягати на своїх поправках? Немає. Тоді ми можемо одразу переходити до голосування.
Шановні колеги, будь ласка, приготуйтеся, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації положення Болар (реєстраційний номер 13087).
Прошу народних депутатів голосувати.
10:43:36
За-265
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Шановні колеги, наступний проект Закону 13131 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення медичного обстеження водіїв. Ми маємо спочатку проголосувати за включення його до порядку денного. Будь ласка, колеги, займіть свої місця.
Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення медичного обстеження водіїв (реєстраційний номер проекту 13131).
Прошу народних депутатів голосувати.
10:44:35
За-190
Рішення не прийнято.
Законопроект не включений до порядку денного сесії, тому не може бути розглянутий.
Шановні колеги, наступний проект закону – 10355. Це проект закону... Це друге читання. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку.
Шановні колеги, чи буде хтось наполягати на врахуванні чи підтвердженні поправок? Ніхто не буде. Можемо переходити до голосування.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку (реєстраційний номер 10355). Прошу народних депутатів голосувати.
10:46:13
За-244
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Олександр Сергійович зробить оголошення. А далі ми підемо.
10:46:25
КОРНІЄНКО О.С.
Відповідно до частини другої статті 60 Регламенту Верховної Ради України, а також згідно з рішенням депутатської фракції політичної партії "Слуга народу" від 8 травня 2025 року повідомляю про обрання заступником голови депутатської фракції політичної партії "Слуга народу" народного депутата України Халімона Павла Віталійовича. Вітаємо!
10:46:52
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, далі у нас законопроект 13062 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо удосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності.
Шановні колеги, теж потрібно набрати 226 голосів для включення питання до порядку денного сесії. Тому я прошу народних депутатів приготуватися до голосування.
Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії проект Закону про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо удосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності (реєстраційний номер 13062). Прошу народних депутатів голосувати.
10:47:58
За-238
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
10:48:22
За-209
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я запрошую до доповіді голову Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галину Миколаївну Третьякову. Ви і від авторів, і від комітету, тому до 4 хвилин, але ознайомте з рішенням комітету.
10:48:44
ТРЕТЬЯКОВА Г.М.
Шановні народні депутати, дякую за включення цього законопроекту до порядку денного. І дякую голові нашої фракції Арахамії Давиду за право і довіру представлення цього законопроекту, бо він є основним автором по цьому законопроекту.
Цей законопроект удосконалює процес проведення перевірок листів непрацездатності, які є підставою для формування таких листів, уточнює механізм компенсації сум страхової виплати, передбачає можливість використання паперових лікарняних листів. Нагадаю, що ми прийняли з вами закон, відповідно до якого лікарняні листи функціонують виключно в електронному вигляді. Водночас у нас під час війни виникають ситуації, коли не зажди можна це зробити, а також, коли жінка народжує дитину не в пологовому будинку, а в тих обставинах, в яких вона опинилася. І в цьому випадку лікарняний лист своєчасно виписати просто нема можливості.
Цей законопроект врегульовує ці ситуації і описує такі випадки, коли лікарняні листи можна виписувати в паперовому вигляді. Прохання підтримати цей законопроект.
Комітет на своєму засіданні прийняв рішення рекомендувати цей законопроект включити до прядку денного і прийняти його за основу.
Щиро дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Галина Миколаївна.
Шановні колеги, фракції і групи, я прошу записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту закону. Будь ласка, колеги.
Будь ласка, слово надається народному депутату України Заремському Максиму Валентиновичу, фракція "Слуга народу".
10:50:29
ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.
Прохання передати слово Остапенку Анатолію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Анатолій Остапенко. Анатолій Остапенко, будь ласка.
10:50:36
ОСТАПЕНКО А.Д.
Шановні колеги, прошу підтримати даний законопроект, тому що ми знаємо, що в умовах війни є у нас багато осіб, внутрішньо переміщених осіб, деокуповані території, де іноді не працює система електронного… видачі листка непрацездатності. Але в цій системі ми повинні змінити підходи і надавати змогу людям отримати всі виплати, які у них передбачені по… Законом по непрацездатності.
Але також у цьому законі унормовується процес перевірки висновків, визначаються вимоги до уповноважених лікарів, які ці висновки будуть перевіряти, а також ми цим намагаємося мінімізувати корупційні ризики. Однак ми також даємо право, щоб Пенсійний фонд при своїх висновках звертався до суду або закладу охорони здоров'я і доказували свою правоту видачі листків непрацездатності. І також удосконалили процес перевірки коштів, які були надані і виплачені особі, якщо в разі неправомірної виплати, то ці кошти повинні повертатися.
Тому, я думаю, цей законопроект є слушним і треба його підтримати. Прошу підтримати колег даний законопроект. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, від фракції "Європейська солідарність" Саврасов Максим Віталійович.
10:52:14
САВРАСОВ М.В.
Прошу передати слово Олексію Гончаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.
10:52:26
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні друзі, ось це тисячі підписів, які зібрали студенти Гончаренко центрів по всій Україні за підвищення зарплат вчителям. Ну бо дуже легко обіцяти 4 тисячі доларів, коли ти балотуєшся, але дуже складно, як виявляється, хоча б мінімально підняти зарплату вчителям. Ми вимагаємо, щоб зарплата вчителя рівнялася зарплаті військовослужбовця в тилу, бо насправді вчителі теж воїни. 21 тисяча гривень – це те, що було би гідною зарплатою сьогодні вчителям. Я не кажу про 4 тисячі доларів. Але це те, що можна і треба робити. Звичайно, мова не тільки про вчителів, а й бібліотекарів, психологічних працівників, всіх тих, дитячі садки, які займаються нашою освітою. Сьогодні День сім'ї, в цей день, що головне в кожній сім'ї? Це наші діти. І наших дітей ми віддаємо вчителям. Скажіть мені, будь ласка, ви би хотіли працювати за 7-8 тисяч гривень зарплати на місяць? То кого ви залишаєте там серед вчителів? Тільки вже зовсім фанатів або тих людей, які не можуть собі знайти краще. Ну так не може бути. Ми маємо підтримати вчителів, щоб найкращі туди йшли, щоб всі ті люди, в кого є бажання вчити, передавати знання, відчували себе гідно і могли працювати, бо сьогодні це просто подвижники, які залишаються працювати при тій мізерній зарплаті, яка сплачується.
Ще раз, це тисячі підписів. Чесно кажучи, є велике бажання цією папкою комусь дати по голові, хто не розуміє, нашій владі, необхідність підтримки вчителя, освіти.
Я звертаюся в День сім'ї, давайте негайно займемося цим. Зараз, я так розумію, взагалі засідання Верховної Ради і години не пропрацює і буде закриватися, а могли б прийняти важливе рішення за вчителів. Підтримаймо освітян!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція "Батьківщина".
10:54:35
ЄВТУШОК С.М.
Прошу передати слово Михайлу Михайловичу Цимбалюку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.
10:54:46
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, шановна президія, колеги! Щиро долучаюсь до всіх привітань з Днем вишиванки.
Стосовно законопроекту. Голова комітету уже сказала чітку позицію, яка була висловлена на засіданні, стосовно цього законопроекту, але акцентую, ми з вами змушені виправити нашу ж помилку. Ви пам'ятаєте, ми ухвалили законопроект, що всі лікарняні листки перевели в електронну форму, це позитивна річ, але в умовах періоду воєнного стану не всі лікарняні заклади мають можливість технічно виписати в електронній формі лікарняні. І цим законопроектом ми дозволяємо в період дії воєнного стану, крім електронного, щоб в обігу був і листок паперовий непрацездатності. Через те це тимчасова міра, але електронні лікарняні продемонстрували ефективність своєї діяльності і зменшився ризик корупційності в цій сфері.
Також ми врахували в цьому законопроекті ряд речей, що стосуються хто має право перевіряти лікарняні, які є сумнівні, тобто лікарі, які мають для цього досвід і певний фах. Через те пропозиція підтримати цей законопроект в першому читанні. Я там чув, що у декого з колег є певні зауваження, тож давайте їх врахуємо до другого і ухвалимо законопроект, дамо можливість захистити тих людей, які потребують лікарняного листка паперового, і створимо умову для фаховості роботи лікарів, які ці листки оформляють. Голосуємо "за", фракція "Батьківщина" підтримує.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово надається Цабалю Володимиру Володимировичу, фракція "Голос".
10:56:47
ЦАБАЛЬ В.В.
Прошу передати слово Рущишину Ярославу Івановичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Рущишин і після цього виступу голосуємо, колеги. Будь ласка.
10:57:00
РУЩИШИН Я.І.
Шановні колеги, наша фракція підтримуватиме цей законопроект. Дякую ініціаторам за його написання. Але я знову ж таки про своє. Історично, коли держава була власником всіх підприємств в Україні, було нормально передавати соціальні функції на плечі цих підприємств. Але прийшов ринок, хоча, на мою думку, він ще пробирається у нас в Україну, то ж вільний ринок, і законодавець приймає Закон про підприємства, де пише, що основною метою підприємців, підприємств є отримання прибутку, не виконання соціальних функцій. Соціальні функції Конституцією передбачені на плечах держави.
Але це, на жаль, не відбувається. У нас досі є п'ять днів оплати лікарняних, перших п'ять днів лікарняних на плечах наших підприємств. Я б хотів сказати, що нам пора від цього відмовлятися з кількох причин. Не тільки тому, що дуже багато, хто має підприємства... працювали на підприємствах, бачив, скільки часу облікові відділи втрачають на узгодження цифр за лікарняні з працівниками. І не тільки тому, що підприємець нібито повинен дбати про здоров'я своїх працівників. Покажіть мені хоч одного підприємця, котрий зацікавлений, щоб його працівники були хворими. А основна річ – це тому, що ми в такий спосіб впроваджуємо нерівність між підприємцями.
Підприємці, які мають багато, в наймі багато жіночок з діточками маленькими, і дай би бог, щоб їх було більше і жіночок, і діточок в нашій країні, несуть набагато більше навантаження ніж підприємства, які такого не мають. Отже, ми вже в такий спосіб, покладаючи нерівну функцію на підприємства, впроваджуємо неправильність, викривлення конкуренції на ринку. І тому я буду подавати поправку до цього законопроекту і прошу ініціаторів, прошу зал підтримати. Голосуємо за.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми завершили обговорення цього важливого проекту закону. Я прошу народних депутатів приготуватись до голосування. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця, зараз переходимо до голосування за проект закону.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо удосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності (реєстраційний номер 13062). Готові голосувати?
Я прошу народних депутатів голосувати.
11:00:31
За-247
Рішення прийнято. Закон прийнятий за основу.
Наступний проект Закону, колеги, теж, будь ласка, треба проголосувати включення до порядку денного, це проект Закону про внесення зміни до статті 4 Закону України "Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян" (реєстраційний номер 13164), і альтернативний до нього 13164-1. Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії проект Закону 13164 і 13164-1.
Прошу народних депутатів голосувати.
11:01:24
За-254
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути цей проект закону за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
11:01:45
За-212
Рішення прийнято.
Я запрошую до слова голову Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьякову Галину Миколаївну, теж і від авторів і від комітету до чотирьох хвилин, але ознайомте з рішенням комітету.
Будь ласка.
11:02:03
ТРЕТЬЯКОВА Г.М.
Дякую. Шановні народні депутати, коли нас питають, що ми зробили для тих героїв, хто захищає нашу Батьківщину, то я хочу всім нагадати, що саме ми прийняли в 22-му році Закон про доплати за особливі заслуги перед Україною.
Серед нас є Герой України з врученням "Золотої Зірки" Героя – Ігор Герасименко. Я думаю, що він відчуває сьогодні, він сидить серед нас, і він відчуває сьогодні, що 24 тисячі, три мінімальні заробітні плати, які ми зробили з 22-го року, це суттєва доплата до заробітної плати народного депутата, на посаді якої він наразі перебуває.
Для тих хто є і отримував нагороду ордена Богдана Хмельницького трьох ступенів доплата відповідно до закону є дві мінімальні заробітні плати і відповідно вона збільшується. Ці доплати сьогодні більші ніж середня заробітна плата по Україні. І таким чином ми не тільки шануємо таких героїв, але ми і матеріально допомагаємо їм для того, щоб вони і адаптувалися, і були повноцінними членами, і допомагали нам розбудовувати суспільство, повернувшись із війни.
Водночас цей же законопроект передбачає, що родини померлих героїв і тих, хто отримав ордени Богдана Хмельницького, а також орден Княгині Ольги трьох ступенів, що родини теж отримують додатково до пенсії по втраті годувальника отримують суму в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Водночас є шість рішень Великої Палати Верховного Суду про те, що таку доплату в розмірі 8 тисяч начебто потрібно робити кожному із членів. Для того, щоб врегулювати цю прогалину у законодавстві, і поданий основний законопроект. Альтернативний законопроект, який ми розглядали за авторством Тимошенко Юлії Володимирівни, відповідно каже і про збільшення виплат. Ми будемо розглядати це на другому читанні, так ми домовилися в комітеті чи зможемо ми, чи ні разом з Мінфіном і бюджетним комітетом це збільшити. Водночас комітет рекомендує основний законопроект включити до порядку денного Верховної Ради, що ми вже зробили, розглянути його і відповідно прийняти його в першому читанні.
Будь ласка, долучайтесь до законопроекту, яким ми не тільки вшановуємо те, що зробили наші військові, але і матеріально їм допомагаємо як додаткова стипендія.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Галина Миколаївна.
Я запрошую, будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк – автор альтернативного законопроекту. Будь ласка, Михайло Михайлович.
11:04:46
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".
Шановний пане голово, президія, колеги, я дякую керівництву всіх фракцій за те, що питання соціального захисту стоять в порядку денному і сьогодні вже це не перший законопроект, а вже третій, що стосується соціального захисту, в даному випадку він є потрібен.
І продовжуючи виступ голови комітету як автора основного законопроекту, справді, ми вже з вами встановили доплати тим, хто має звання Героя України з врученням "Золотої Зірки", також ми, що стосується бойових орденів Богдана Хмельницького, Княгині Ольги, цим законопроектом ми чітко встановлюємо по сумах.
Наш альтернативний законопроект, на відміну від основного, пропонує значно вищі доплати – в розмірі декількох мінімальних зарплат. На засіданні комітету була серйозна дискусія з Міністерством фінансів, бо справді наш законопроект потребує додаткових виплат.
І я дякую членам комітету, ми зійшлись на тому, що просимо підтримати основний законопроект, який вже був представлений. А до другого читання ми спільно, в тому числі зважаючи на позицію Міністерства фінансів, Міністерства у справах ветеранів і інших представників Кабінету Міністрів, в тому числі і громадських організацій волонтерських і ветеранських, ми будемо шукати кошти, щоби частково наші пропозиції з альтернативного законопроекту врахувати в основному законопроекті.
Через те фракція "Батьківщина" пропонує і буде голосувати за основний, а до другого читання ми доопрацюємо.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього важливого проекту закону.
Будь ласка, Владлен Неклюдов, фракція "Слуга народу".
11:07:34
НЕКЛЮДОВ В.М.
Дякую, Руслан Олексійович. Я прошу передати слово для посилення своєї потужної позиції Галині Третьяковій.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Галина Миколаївна.
11:07:47
ТРЕТЬЯКОВА Г.М.
Дякую. Дякую, шановні народні депутати. Я ще раз наголошую, щоб ми чітко розуміли, що у 2022 році ми встановили для Героїв України з врученням "Золотої зірки" додатково стипендію в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, на сьогодні це складає 24 тисячі гривень на місяць. Для кавалерів ордену Хмельницького відповідно дві мінімальні заробітні плати. Водночас цим же законом ми встановили доплату до пенсійного забезпечення членам родини додатково до пенсії по втраті годувальника в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно це складає на сьогодні 8 тисяч гривень. Водночас Велика Палата Верховного Суду читає так законопроект, що начебто ця сума має видаватися кожному члену родини. Водночас нам потрібно цю прогалину законодавства врегулювати.
Тому основний законопроект направлений на те, щоб ми сказали, що родина отримує пропорційно і пенсію по втраті годувальника, всі, хто є утриманцями, і такі суми доплат. Таким чином цей законопроект направлений на це.
Альтернативний законопроект пропонує збільшити ці виплати, про які ми будемо дискутувати з Міністерством фінансів і з бюджетом.
Цей законопроект надає не тільки пошану і шану тим людям, хто захищав нашу Україну і відзначив героїзмом, і своєю поведінкою захист України, ми їм також і матеріально допомагаємо.
Цей законопроект, у разі його прийняття, може кожен народний депутат цього скликання сказати про те, що наша турбота з нашого боку не тільки про родини загиблих, але і про тих хто відзначений "Золотою Зіркою", орденом Богдана Хмельницького, орденом Княгині Ольги і відповідно їм ми надаємо і шану, і грошове забезпечення.
Велике прохання підтримати цей законопроект, а на друге читання продискутувати про розмір такої стипендії. Ще раз наголошую, вона більше...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Саврасов Максим, фракція "Європейська солідарність".
11:09:59
САВРАСОВ М.В.
Прошу передати слово Ірині Петрівні Никорак.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Петрівна.
11:10:12
НИКОРАК І.П.
Шановні колеги, сьогодні я звертаюсь до вас з питанням, яке не просто вимагає нашої уваги, воно вимагає дій. Йдеться про щомісячну грошову виплату членам сімей загиблих українців, які мають особливі заслуги перед нашою державою. Колись при житті Максим Кривцов сказав: "Коли мене запитають, що таке війна, я без роздуму відповім – імена". Важко насправді усвідомити скількох ми втратили. І, яким неосяжним є наш обов'язок перед тими, хто віддали своє життя за незалежність, свободу і майбутнє нашої країни. Це люди у яких залишились родини: дружини, чоловіки, батьки та діти, які щодня живуть із болем втрати.
Законопроект – це, безумовно, важливий крок спрямований на вдосконалення системи таких грошових щомісячних виплат. Водночас, нам треба до другого читання доопрацювати і вдосконалити не лише саму систему грошових виплат, але і збільшення їх розміру, так, як це було передбачено і одноголосно підтримано на рівні нашого комітету. І, власне, ця логіка закладена в альтернативному законопроекті.
Вшанування пам'яті наших героїв та підтримка їх родин має бути не тільки символічною. Поточні виплати, які отримують сім'ї загиблих українців з особливими заслугами, м'яко кажучи, не відповідають, ані економічній реальності, ані подвигу цих людей. В той час, як інфляція зростає, а витрати на життя підвищуються ми зобов'язані переглянути розмір цих щомісячних грошових виплат. І ми маємо встановити механізм індексації цих виплат. А найголовніше – ми повинні гарантувати державну підтримку нарівні, що буде відповідати справедливості.
Тому я закликаю одностайної підтримки основного…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, народний депутат Папієв Михайло Миколайович. Будь ласка, Михайло Миколайович.
11:12:23
ПАПІЄВ М.М.
Дякую. Прошу передати слово народному депутату Павленку Юрію Олексійовичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Олексійович Павленко, будь ласка.
11:12:32
ПАВЛЕНКО Ю.О.
Шановні колеги, ми підтримуємо даний законопроект вважаємо, що треба навести лад, порядок в тому як сьогодні забезпечується наші герої – люди, які дійсно вчинили подвиг перед нашою Батьківщиною. Наш обов'язок достойно вшанувати кожного, подвиг кожного нашого громадянина і не лише пафосними речами, а в першу чергу реальними рішеннями підтримки як героя, так і його родини. Цей закон певний крок робить. Разом з тим в чергове наголошую, що ми маємо в країні сьогодні безсистемно,часто несправедливу соціальну, а скоріше антисоціальну політику і незалежно кого вона стосується, чи дитини, яка опинилась в складних життєвих обставинах, чи дитини-сироти, чи ветерана, чи героя.
На жаль, Міністерство соціальної політики не продукує якісних системних рішень, що призводить дуже часто до хвилювань серед наших громадян, особливо тих, хто потребує негайної підтримки з боку держави або заслужили повагу і увагу по відношенню до держави.
Є певні зрушення в роботі Міністерства ветеранів, але, на жаль, і ці позитивні ініціативи часто натикаються на відсутність розуміння з боку Міністерства соціальної політики і уряду в цілому.
Дякую за увагу. За закон ми голосуємо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Лукашуку Богдану Олеговичу, фракція політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
11:14:18
ЛУКАШУК Б.О.
Я прошу передати слово колезі Цимбалюку Михайлу Михайловичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.
11:14:25
ЦИМБАЛЮК М.М.
Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".
Шановні колеги, справді, дуже важливий соціальний законопроект, який підтримує як наших героїв, які нагороджені "Золотою Зіркою", тобто Герої України, також ті, хто має три ступені ордену "За мужність", три ступені Богдана Хмельницького і три ступені княгині Ольги, а також членів родин в разі смерті або загибелі осіб, які нагороджені.
І, справді, дискусія, яку розпочали люди шляхом звернення до судів, сьогодні по-різному трактується. В разі смерті загальна сума ділиться на всіх членів родини, а деякі вважають, що мають отримувати кожен з членів родини загиблого (померлого). Через те такі виплати призупиняються.
Цей законопроект має на меті врегулювати і чітко вказати, хто має отримувати і яку суму. Справді, до другого читання важливо, щоб нам вдалося винайти кошти спільно з Міністерством фінансів для підвищення таких виплат як особам, які нагороджені вказаними орденами при їхньому житті, так і членам родин, які будуть отримувати доплати до пенсійного забезпечення в разі втрати годувальника, після того, якщо ці герої покинуть цей світ.
Через те давайте, колеги, підтримаємо друге читання. І запрошую всіх тих, які хочуть удосконалити цей законопроект, подавати свої правки до другого читання.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ще народний депутат Юрченко, і після цього голосуємо. Прошу народних депутатів приготуватися до голосування.
Будь ласка, Юрченко.
11:16:23
ЮРЧЕНКО О.М.
Шановні колеги, ви повинні усвідомити, що ми сьогодні тут саме через те, що в когось вистачило сили духу, характеру, міцності робити якісь надзвичайні речі, які нам дозволили захистити Батьківщину, дозволили відстояти Київ, дозволили, щоб ми всі тут жили. Не наглядові ради, не прокурори і не судді, а в першу чергу саме захисники і ті, які проявили себе хоробро на полі бою, і їхні сім'ї повинні бути відзначені і дотримуватися соціального захисту. Будь ласка, друзі, ми повинні забезпечити всі соціальні захисти їхніх сімей.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону. Я прошу народних депутатів підготуватися до голосування.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету проект Закону про внесення зміни до статті 4 Закону України "Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян" (реєстраційний номер 13164). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
11:17:59
За-262
Рішення прийнято.
Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за плідну роботу. Зараз оголошую перерву в нашому пленарному засіданні, про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.
Працюємо далі на благо України. Слава Україні!