ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

12 лютого 2025 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:10:27

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю вашу увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Тому прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, я хочу поінформувати вас щодо запрошення президентки Європейського парламенту пані Роберти Мецоли. Вчора, 11 лютого, я перебував з робочим візитом у Страсбурзі і мав честь виступати перед новим складом Європейського парламенту. І сесію, в якій я брав участь, було спеціально приурочено третім роковинам повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. І також були проведені важливі переговори з президенткою Європейського парламенту,  лідерами політичних груп Європарламенту, а також з Комісаром ЄС з питань розширення Мартою Кос. Тому я хочу передати вам найщиріші вітання від наших колег і хочу поінформувати, що проведені переговори і зустрічі були використані для максимального посилення підтримки України в умовах російської агресії.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України: Володимира Антоновича Ватраса, фракція "Слуга народу", Юрія Олександровича Камельчука, фракція "Слуга народу", Ігоря Володимировича Копитіна, фракція "Слуга народу", Олексія Васильовича Мовчана, фракція "Слуга народу". Давайте привітаємо наших колег, побажаємо їм міцного здоров'я, наснаги і плідної роботи на благо України. (Оплески)

Шановні колеги, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, український народ вже майже три роки веде героїчну боротьбу за свою свободу і незалежність, втримуючи повномасштабний натиск варварської збройної агресії Російської Федерації. Ворог продовжує щоденний ракетний та дроновий терор мирних українських міст і сіл. Так, зокрема, сьогодні вранці агресор завдав ударів по Києву та Київській області. На жаль, є жертви серед мирного населення. Попри наступальні дії ворога та запеклі бої на фронті, наші сили безпеки і оборони звитяжно продовжують боротьбу.

Прошу вшанувати хвилиною мовчання світлу пам'ять наших воїнів, які полягли, захищаючи незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України та її демократичний лад. Вшануймо хвилиною мовчання і пам'ять наших мирних співвітчизників, чиї життя забрала рашистська агресія.

(Хвилина мовчання)

Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради України та рішення Погоджувальної ради депутатських фракцій і груп сьогодні відводиться до 30 хвилин для виступів народних депутатів. Тому прошу народних депутатів записатися на виступи. Шановні колеги, виступи народних депутатів, записуйтесь, будь ласка.

Будь ласка слово надається народному депутату Саврасову Максиму Віталійовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

10:17:03

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

10:17:19

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, вітаю всіх вас! Якось небагато депутатів зранку у Верховній Раді. Сподіваюся, що дійдуть для того, щоб ми приймали тут важливі рішення, а вони дуже потрібні. І саме головні рішення, які сьогодні ми маємо приймати, – це, безумовно, для нашого війська. І вчора ми всі побачили, як наш уряд, знаєте, поквапився, тому що отримали копняка, значить, давайте швидше спеціальні контакти для молоді 18-24 роки. І вони народили вчора цю пропозицію. Там і мільйон гривень підйомних, і безкоштовна освіта, і іпотека нульова для тих, хто, значить, заключить зараз контракт. І це все класно. В мене одне питання: а це  тільки чому для цих людей, кого зараз намагаються залучити до війська? А як щодо тих, які вже три роки в окопах, їм нічого цього не треба? Їм не треба, як цим пропонують, річний контракт, щоб ви чітко знали, скільки вам служити? Правильно, треба щоб люди чітко знали, скільки їм служити. Але чому тільки ці люди? А 27-річним не треба знати, скільки їм служити? А 47-річним не треба? А 57-річним? Може, вже їх додому треба відпустити, у Верховній Раді лежить мій законопроект про обмеження,  55 років граничний вік. Чому його ніхто не розглядає? Чому на це немає часу? Скільки це буде тривати?

Нульова іпотека.  Клас! А як щодо інших військових? Скільки можна, три роки, три роки цей уряд недолугий, пинаємо, кажемо: робіть, зробіть іпотеку для військових, те, що у всьому світі. Щоб  людина знала: пішов служити – за три роки маєш квартиру, і держава тобі допомагає, і є стимул продовжувати і бути. Ні, їм не треба, їм не треба, далі треба знущатися, розділити контрактників і мобілізованих. Мобілізованому навіть не дають 3 відсотки, 3 відсотки в єОселі не дають, який там вже нуль, про нуль і мови нема.

А підйомні не треба? Мільйон гривень підйомних –  класно. Може, дамо іншим? Мені пише хлопець Микола, працював в Празі, 21 рік був, ворог вторгся  в Україну, приїхав добровольцем, пішов воювати. Що йому? А нічого йому, не відпускають, не може, не знає, скільки служити, забрали тридцятку, не виплачують толком бойові. Люди чекають місяцями виплату ОГД (одноразової грошової допомоги), ті, хто вже втратили здоров'я, – їм нічого не треба.

Та ви знущаєтеся з людей! Ви остаточно демотивуєте всіх! Всі військові однакові, годі ділити країну. Мобілізовані, контрактники, 22 роки, 42 роки – всі мають бути однакові! Має бути повага до військових…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гевко Володимир Леонідович, фракція "Слуга народу".

 

10:20:33

ГЕВКО В.Л.

Прошу передати слово Олександру Копиленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Копиленко Олександр Любимович.

 

10:20:48

КОПИЛЕНКО О.Л.

Шановні колеги, як писав класик наш Тарас Шевченко: "Робити все без ґвалту і крику". Я вважаю, що ми робимо свою буденну, хоча і невдячну, справу, розуміючи ті проблеми, які постали перед нашою країною.

Сьогоднішня ніч, на жаль,  свідченням того, що ми перебуваємо в дуже непростому стані. І вкрай важлива для нас наша міжнародна солідарність і наступна конференція, яка відбудеться в Мюнхені наступного тижня, і зусилля Президента України Володимира Зеленського. Але, тим не менше, ще раз кажу, наша буденна повсякденна праця, яку ми, я вважаю, робимо в силу наших можливостей. І я хочу завершити словами з маловідомої пісні УПА: "Ми свято вірим в нашу перемогу".

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякуємо.

Будь ласка, Іван Юнаков, "Слуга народу".

 

10:21:54

ЮНАКОВ І.С.

Прошу передати слово Разумкову, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧА. Передайте, будь ласка, слово пану Дмитру Разумкову. Будь ласка.

 

10:22:09

РАЗУМКОВ Д.О.

Добрий день, шановні колеги! Знаєте, це нагадує, як у класика: до вас їде ревізор – міністр фінансів Сполучених Штатів Америки. І напередодні цього на фоні всіх розмов про те, що держава не так витрачає кошти, що кошти йдуть не туди, куди потрібно, наших партнерів Сполучених Штатів Америки, Європейського Союзу. Знову відбудеться фактично розпил державного бюджету.

Вчора ви проголосували за закон, який виділяє 600 мільярдів доларів, яких немає, на закупівлю казна-чого, просто баків металевих, які ви нікуди не поставите, тому що це рашистські баки, без їх  дозволу ви не збудуєте жодний реактор атомної АЕС. У вас під це немає палива, у вас під це немає дозволу від них, ви будете у ворога запитувати, а чи можна його запустити. І ви це ніколи не зробите, тому що ворог вам це ніколи не дасть. Але ви й друзів втрачаєте. Ви сьогодні фактично робите все для того, щоб завтра у кожного, хто не хоче підтримувати Україну, або у кожного, хто бачить, куди йдуть їх гроші, з'явилася можливість їх не давати. Не давати не вам, не давати не Президенту і не Прем'єру і тому уряду, якого в принципі не існує, а не давати українському народу, не давати українській армії. Ви такими речами підтверджуєте, що ті кошти, які надходять до бюджету України від Штатів, від Європи, вони фактично просто зливаються в помийну яму, де потім їх розгрібають і розкрадають по своїх кишенях українські корупціонери, і розповідають про те, що а хто нам що зробить через 5, через 10 років, коли, можливо, ці блоки будуть ставитись на Хмельницькій АЕС. Повірте мені, як показує практика, час доганяє. Доганяє так, що потім стає дуже боляче, і не лише в політичному плані, а в плані використання  ресурсів, які ви отримуєте в якості допомоги до України.

Це одне із ключових питань, яке сьогодні знаходиться на порядку денному. А чи ефективно Україна витрачає ті кошти, які отримує від партнерів? І те, що відбувається сьогодні у стінах Верховної Ради фактично по команді з Офісу Президента, а потім це буде реалізовувати діючий нібито уряд, нібито, тому що це не уряд, потім це буде знищувати нашу підтримку, якщо не знищило її сьогодні. Я хочу подивитися, як про це будуть розповідати представникам Трампа, які приїдуть фактично через декілька днів до України, які будуть запитувати, де кошти, які виділялися Сполученими Штатами Америки. І я думаю, що багатьом треба буде червоніти, і я думаю, що багатьом не лише на обличчі.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  Бакунець Павло Андрійович, група "Довіра".

 

10:25:06

БАКУНЕЦЬ П.А.

Дякую, пане Голово.    

Вважаю, що слід підкреслити номер один. Це добре, пане Голово, що ви вже сьогодні з'явились, і гімн звучав набагато краще, і взагалі залу бракує тоді, коли Голова є на місці. Тому ми дякуємо, що ви приїхали. Дякуємо, що були і представляли країну у Страсбурзі в Раді Європи з нагоди триріччя від повномасштабного вторгнення.

В сьогоднішній своїй промові я би хотів, аби уряд все ж таки почав працювати підзвітно до  українського парламенту і керівництва українського парламенту. І в межах того, що ми викликали профільного міністра освіти, я хотів би вже, аби Міністерство освіти готувалося до того, що питань, запитань від людей, відповідно від представників людей тут у залі до Міністерства освіти є надзвичайно багато, щодо дошкільної освіти  і щодо шкільної освіти, щодо заробітної плати, адже заробітна плата педагогів, учителів у школах розраховується зараз лише на вісім місяців. Ну що, ми вже будемо скоро кожного місяця перераховувати державні гроші, щоб місцеві бюджети щось там додавали для того, щоб вчителі отримували зарплату. Окрім зарплати вчителів ми не можемо забувати, і вам, пане міністре, будемо нагадувати, що в освіті дошкільній, шкільній працюють вихователі, які отримують менше мінімального, працюють медичні сестри і в садочках, і в школах, які отримують менше мінімального. І дякуємо тим громадам, які додають. Міністерству потрібно задуматися, аби цю ситуацію виправити, бо це вкрай важливо.

Також тривожним, дорогі народні обранці, є те, що ми, находячись у третьому році повномасштабної війни, робимо таку величезну суперреформу в школах, коли в більшій частині кожної громади шкіл  мають  закрити   10-11-ті класи. Повірте, села без освіти і без школи, дуже важко втримати молодь. Нам потрібно задуматись, провести ще одну важливу дискусію, можливо, цей  період продовжити, тому що закривати сьогодні  всі старші класи практично в усіх сільських, селищних школах може перетворитися катастрофою для населення на селі. Тому запитань багато, ми чекаємо міністра освіти тут у залі.

Дякуємо.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

10:27:55

ГОЛОВУЮЧА. Дякуємо.

Михайло  Лаба,  "Слуга народу".  Дякуємо,  пане Павло.

Пане Михайло,  будь ласка.

 

10:27:57

ЛАБА М.М.

Шановні друзі,  шановні колеги! Чергова ніч терору наших українських громад, наших міст. Київ – багатомасована ракетна та дронова атака,  є загиблі. Ми бачимо, що домовлятися з країною-агресором, чи йти на поступки з миром на умовах не України, Путін не збирається. Нам потрібна сильна позиція наших американських партнерів, наших європейських партнерів. І наші американські і європейські партнери мають мати спільну позицію з Україною. І лише з Україною, з реаліями, які сьогодні відбуваються в нашій державі. Сьогодні убивають наших громадян кожного дня, і лише тиском на цього агресора, на цю ерефську нечисть Україна та цілий світ може натиснути і зупинити дії, і запропонувати зупинку цієї страшної війни для всього людства, і запобігти третій світовій війні.

Тому сьогодні дуже багато залежить від наших західних партнерів. Як наголосив Володимир Зеленський, ми готові сьогодні приймати участь у перемовинах,  давати всі зворотні зв'язки не лише від парламенту України,  уряду,  від населення України,  а  від міжнародних експертів і цілого світу,  у взаємодії всі разом напрацювати оцей діалог, до якого як би  прагне Америка,  команда Трампа і весь український народ.

Лише дякуючи Збройним Силам, ми можемо показати міцну нашу сторону,  міцну нашу позицію. Тому я вчергове закликаю нас всіх: Верховну Раду,  уряд,  суспільство,  волонтерський рух,  благодійні  організації,  громадські організації,  територіальні громади,  місцеві ради –  всіх прошу в цьому році закладати в свої бюджети місцеві на всіх рівнях допомогу нашим бригадам, нашим військам в закупівлі дронів, РЕБ, позашляховиків. Це дуже цінні речі, і, попри інформаційний простір, що щось закінчиться, саме воно нічого не закінчиться.

Прошу надзусилля в підтримці Збройних Сил України, сил оборони, наших захисників, захисниць. І лише тоді з позиції нашої стійкості, нашої незламності і нашої сили ми покажемо ворогу, що ніякі загарбницькі його плани не здійсняться в Україні. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧА. Героям слава! Дякуємо.

Прошу до слова Георгія Мазурашу, будь ласка, "Слуга народу" фракція.

 

10:30:55

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ. Звісно, що зараз немає нічого важливішого, ніж зміцнення нашої обороноздатності, підвищення нашої спроможності чинити опір окупантам. Щойно я слухав інтерв'ю з одним з наших захисників – Петро Кузик, – і він сказав, на мою думку, важливі слова, що не можна замовчувати проблеми, тому що це є те, що нам дісталося з дуже негативного від радянського минулого. Головне, не скочуватися до того, що ми будемо між собою чубитися всередині країни.

І важливо чути військових, і я стараюся завжди, і коли буваю на сході, уважно їх слухати і розуміти, що вони хочуть донести, зокрема парламентарям, і в інший спосіб спілкуючись з нашими воїнами, чути і доносити це сюди, до зали Верховної Ради.

Учора я чую від одного з захисників з передової неприємну інформацію про те, що один з військових, який десь півтора місяці як реально зник безвісти, виявилося, що до кілька днів тому його нікуди не вносили: ні в безвісти, ні в які інші категорії, – а його картка була у командира.

Так, мій товариш, який є принциповою людиною, порядною, буде пробувати, будучи військовим, розібратися в цій ситуації.

Але, вибачте, це є дуже тривожні сигнали, і вони підтверджують ту інформацію, яку ми отримуємо з деяких медіамайданчиків про те, що в армії є ознаки різних корупційних схем, якими займаються вже самі командири, на жаль, які зробили собі бізнес з цієї війни. Це неприпустимо. Дуже важливо, щоб ми не шкодили собі в середині країні і в тилу. Вибачте, більше негативу для нашої армії й обороноздатності, чим "бусифікація", немає і нам треба зробити все для того, щоб достукатися від парламенту до військового керівництва, щоб вони припинили це негативне і ганебне явище "бусифікацію".

Недавно ми були з товаришем з колегою по фракції Василем Вірастюком в одному з ТЦК і запитуємо: "А чого ви "бусифікували" брата загиблого?" А нам кажуть: "Так він там щось, якісь документи не оформив повторно". Я кажу: "А що, мав воскреснути його брат, для чого йому ще раз ходити? Або чому "бусифікуєте" інваліда? – Бо він не оформив якісь документи. – А що, в нього має рука чи нога відрости?"

Нам треба, прошу, щоб ми всі разом спробували достукатися до військового керівництва і до нашого Президента, щоб він вплинув на них, щоб ми припинили собі шкодити цією ганебною "бусифікацією". Українським героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, Степан Кубів, "Європейська солідарність".

 

10:34:06

КУБІВ С.І.

Пані головуюча, слово прошу передати Софії Федині.

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, пані Софія Федина, "Європейська солідарність".

 

10:34:20

ФЕДИНА С.Р.

Якщо хтось з вас був достатньо сміливий, щоб біля готелю "Київ" іти своїми ногами, а не проїжджати в закритій машині з охоронцями, то ви могли бачити там мітинг родин військовополонених і зниклих безвісти. А як тільки проїжджаєте блокпост, одразу під Радою перед вашими очима був парад автозаків, бо ваша служебна влада настільки панічно боїться родин військовополонених і зниклих безвісти, що ви намагаєтеся відкараскатися від цього питання максимально, замість того, щоби допомогти цим людям пережити своє горе і вкластися максимально в повернення військовополонених і пошук зниклих безвісти.

Але ж насправді ця проблема, вона не тільки тому, що влада абсолютно не розуміє, чим живе її народ, але ще й тому, що вам усім легше пиляти корупційні схеми і займатися своїми оборудками замість того, щоби реально посилювати обороноздатність української держави. Тому я, перше, прошу і закликаю тих, хто має хоч частинку совісті, вийдіть до родин військовополонених і зниклих безвісти, поговоріть з ними і дайте сигнал наверх, що проти них не треба виставляти автозаки, бо ці люди борються за право бачити своїх рідних, а дуже часто навіть за те, щоб їх повернути і гідно попрощатися, і поховати.

Друге питання. Якщо ми хочемо повернути всіх зниклих безвісти, які, на жаль, у великій кількості лежать загиблі в "сірій" зоні чи на окупованих територіях, Україну треба посилювати, а для того мало того, що треба вкладатися в оборонку, мало того, що треба карати винних за постачання понад 100 тисяч бракованих мін, до речі, за яйця по 17 і  яблука по 51-й до сих пір ніхто не покараний. Карати за те, що немає всього того, що потрібно на передовій, то водночас не треба голосувати за такі речі як закупівля московських старих некомплектованих реакторів, які неможливо встановити на ХАЕС, тому що там бетон  і заливка не витримує жодної критики, а ще й посилює нашу залежність від "московської федерації".

 Ви усі, хто голосували за це вчора, ви проголосували за програш України і в цей момент вас буде чекати державна кара.

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, Ірина Геращенко, "Європейська солідарність".

 

10:37:37

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, як ви знаєте, один із найважчих напрямків фронту сьогодні – це харківський напрямок. І нещодавно ми з колежанками повернулися з Харківщини, мали можливість спілкуватися з тими підрозділами, які знаходяться на куп'янському напрямку, і шоковані свідченням військових, які підтверджують, що, починаючи з весни минулого року, коли стало зрозуміло, що ситуація там фронтова буде загострюватися, ніхто – місцева влада, область, військово-цивільні адміністрації – не проявили жодних зусиль для побудови нормальних фортифікацій.

У цей час ми були ще більше шоковані, коли проїжджаючи деокупований Ізюм, а буваємо там раз на місяць, ще раз переконалися, що ніхто не опікується житловим фондом Ізюма, знищеного руснею. До речі, до вашого відома, багатостраждальний Ізюм друге після Маріуполя місто за кількістю скинутих на нього російськими терористами авіабомб в 2022 році. І ось цей весь житловий фонд стоїть знищений, ні вікна там людям не поставили, ні над бомбосховищами ніхто не працює. Але в цей час влада вбухала 130 мільйонів в єдине приміщення, адміністративне приміщення мерії і тиждень тому туди прилетів російський "Іскандер", знищив це приміщення, немає ні 130 мільйонів, ні мерії, ні грошей, ніхто за це не буде відповідати.

 Ми спілкувались з місцевими жителями, які просили передати владі обурення, обурення харківським депутатам, яких тут повно в залі, обурення, бо це також ваша відповідальність дивитись, як витрачаються гроші місцевого бюджету. Вони мати іти на фортифікації, вони мають іти на бомбосховища, а не на забаганки місцевої влади. Ми підготували запит до уряду, до місцевої влади з вимогою дати відповідь, хто прийняв рішення 130 мільйонів гривень вбухати в адміністративне приміщення в території, до якої знову наближається фронт. Може, ви про дрони подумаєте чи про посилення над Харковом системи протиповітряної оборони. Ось про що зараз треба думати. І насправді ми вимагаємо від влади накласти мораторій на час воєнного стану на це марнотратство. Ви будете відповідати за те, як ви тратите кошти, з якою легкістю ви кидаєте в топку марнотратства там 130 мільйонів гривень, тут 600 мільйонів євро, які прийдеться виплачувати кожному українцю. Це ж не ваші кошти, це кошти тих людей, яким ви обіцяли бути слугами.

Тому заклик, депутатське звернення до всіх депутатів Харківщини. Поїдьте в Ізюм, подивіться, що там відбувається, і так само долучіться до нашого запиту щодо цього марнотратства. Немає фортифікацій на Куп'янському напрямку, немає...

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, Сергій Козир, фракція "Слуга народу".

 

10:40:47

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Марії Мезенцевій.

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, пані Марія Мезенцева, "Слуга народу".

 

10:41:01

МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С.

Всім бажаю здоров'я. Сподіваюся на те, що хоч якось ви мали час поспати. Царство Небесне втраті родині сьогодні, яка відбулася в Києві, і всім, хто був поранений, найшвидшого одужання. Тому що чергова атака показує, Путін не хоче миру, він хоче продовжувати свою геноцидальну війну.

Шановні колеги, я хочу відзвітувати за зимову сесію ПАРЄ і запрошую до трибуни найефективнішу делегацію України в Раді Європи в Парламентській асамблеї, це делегація України. Ми вчергове прийняли історичні резолюції, але мова йтиме не тільки про них. Звісно, дуже важливо не тільки говорити про полонених з трибуни, а взагалі займатися обмінами. І українська держава провела за неповні три роки повномасштабної агресії 61 обмін, звільнивши більше 4 тисяч бранців цивільних і військових. Їх голоси були чутні в Раді Європи на полях 46 парламентів, це наші шановні колеги представники цивільних, військових, експертного середовища, які були звільнені минулого року. І вони сьогодні виступали від імені всіх сімей, які досі чекають звільнення, всіх цивільних та військових.

Не резолюціями єдиними, колеги. 150 мільйонів виділяє Банк розвитку Ради Європи, в який ми вступили завдяки нам з вами. І це гроші для компенсаційного механізму, для того, щоб отримали компенсації всі постраждалі за матеріальні і нематеріальні злочини, всі українці, які постраждали від цієї збройної агресії Росії. 100 мільйонів для цих цілей і 50 мільйонів на нове житло для ВПО.

Безумовно, колеги, питання того, як себе почуває молодь, як вона живе, теж на порядку денному. Дякую колезі Євгенії Кравчук за ініціювання спеціального заходу, який стосувався молоді, і того, як вони активно працюють, маючи Львів молодіжною столицею 2024.

Безумовно, наші новели, які ми пропонуємо в резолюціях, це додаткові персональні санкції для тих, хто продовжує займатися і приймати пряму участь в депортації, в незаконній депортації українських дітей, в викраденнях, переміщеннях і насильницьких зникнень цивільних і військових. Обов'язково говорили про те, що вже 73 особи страчено українських військових, серед яких є і іноземці, наприклад, австралійський військовий, який був страчений як військовополонений. Всі ці порушення женевських конвенцій повинні бути публічними. Більше санкцій, більше зброї, і, звісно, мілітарні рішення, до яких закликає саме ПАРЄ, надати всю можливу допомогу і Україні, і партнерам для захисту нашої держави.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧА.  Героям слава!

Будь ласка, Федір Веніславський, "Слуга народу".

 

10:44:16

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Я хотів би сьогодні підняти одне, на мій погляд, дуже важливе питання щодо того, яким чином ми, українці, українська влада захищаємо наш національний спадок. Я задавав запитання на "годині запитання до Уряду" і звертався до Прем'єр-міністра, до міністра стратегічних галузей і промисловості, до міністра освіти і науки з проханням забезпечити збереження унікальних об'єктів, які належать до національного науково-технічного спадку, підкреслюю, науково-технічного, які розташовані в тих регіонах України, які є найбільш обстрілюваними  з боку країни-агресора. Мова йде про те, що  так сталося історично, що на території України унікальні об'єкти науково-технічної діяльності зосереджені на території тих областей, які безпосередньо межують з територією країни-терориста, країни-агресора. Це Запорізька, це Харківська, це Дніпропетровська область, тобто це ті області, на яких зосереджено наш науково-технічний потенціал, який може стати драйвером майбутнього відновлення України. І тому для нас вкрай важливо забезпечити збереження багатьох об'єктів, багато з яких є взагалі в єдиному екземплярі в світі. Тому я би ще раз звертався до нашого уряду, до міністра стратегічних галузей промисловості, до міністра економіки, до міністра освіти і науки, щоб дослухалися до закликів народних депутатів України і забезпечили збереження цих унікальних об'єктів.

На превеликий жаль, колишній військово-промисловий, науково-промисловий, науково-технічний комплекс України був тісно інтегрований в інші виробничі потужності разом з країною-агресором. І військово-політичне керівництво і особливо вчені, які забезпечують військово-промисловий комплекс Росії новими інноваційними розробками, вони знають чим може відповісти Україна. І ті об'єкти, які не мають жодного воєнного значення, жодної військової цінності, вони постійно зазнають ударів  не лише за допомогою безпілотних літальних апаратів, але і за допомогою дуже кошторисних ракет, яких в Росії залишилося не так багато.

Росія поставила собі за мету знищити Україну як націю, знищити наш національний спадок. Тому збереження цих об'єктів, я вважаю,  має бути пріоритетом номер один для всіх гілок влади. І я  переконаний, що Кабінет Міністрів  України відгукнеться на ці заклики і забезпечить збереження не лише культурного спадку, який належним чином...

 

ГОЛОВУЮЧА. І останній виступ, будь ласка, Олексій Гончаренко.

Там була ще одна хвилина.

 

10:47:31

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Артур. Артур Герасимов.

 

ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, Артур Герасимов. Одна хвилина, тільки я вас попрошу, там залишалася. Одна хвилина.

 

10:47:48

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, шановні українці, через те, що залишилася тільки одна хвилина, скажу тільки частину свого виступу.

Я зараз хочу звернутися до народних депутатів, які присутні в цій залі, хочу звернутися до українців. Ми з вами в цій залі одноголосно, всі, хто був присутній, 292 народних депутати, проголосували за законопроект, який був схвалений і вже є закон проголосований в цілому, 11161. Це Закон про компенсацію за знищене житло людям з окупованих територій і людям з зони активних бойових дій.

На жаль, на даний момент цей закон не підписується в Офісі  Президента. І тому я звертаюся і до народних депутатів, і до українці з проханням підписати петицію, бо зареєстрована внутрішньо переміщеними особа петиція на сайті Президента згідно цього приводу. Підпишіть цю петицію. І давайте цей закон будемо вимагати підписати.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

10:48:56

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запросіть, будь ласка, депутатів до зали, будемо переходити до наших насущних питань.

Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно одночасно утримувати  сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Прошу взяти участь в сигнальному голосуванні.

  

10:49:41

За-224

Запросіть, будь ласка, депутатів до зали, у нас просто перше питання відразу голосування. Я поки що оголошу створення міжфракційного депутатського об'єднання.

Відповідно до статті 60 прим. Регламенту Верховної Ради України повідомляю про створення у Верховній Раді України дев'ятого скликання міжфракційного депутатського об'єднання "Відновлення та відбудова зруйнованих та пошкоджених об'єктів внаслідок російської військової агресії". Головою цього об'єднання обрано народного депутата України Яценка Антона Володимировича. Вітаємо.

Шановні колеги, переходимо до розгляду першого питання. Законопроект за реєстраційним номером 12457: проект Закону про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист".

Колеги, пропонується визначити законопроект невідкладним та скоротити строк внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання. Прошу голосувати.

 

10:51:00

За-282

Рішення прийнято.

Пропонується розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

10:51:20

За-235

Рішення прийнято.

Для доповіді від авторів та від комітету запрошується голова Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки  Олександр Михайлович Завітневич. Будь ласка, 4 хвилини.

 

10:51:37

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, шановна президія, метою проекту Закону про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (реєстраційний номер 12457 від 30 січня 2025 року) є продовження строків до 5 червня 2025 року проходження громадянами України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повторного медичного огляду.

Відповідно до доручення Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув законопроект та за результатами розгляду рекомендує Верховній Раді України:

Перше. Включити законопроект до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.

Друге. Відповідно до статті 101 Регламенту Верховної Ради України визнати проект Закону (реєстраційний номер 12457) невідкладним та скоротити строки внесення альтернативних законопроектів до дня розгляду цього законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України.

Третє. За  результатами розгляду в першому читанні прийняти проект Закону (реєстраційний номер 12457) за основу та в цілому з урахуванням такої пропозиції комітету: друге речення абзацу другого пункту 1 законопроекту викласти в такій редакції: "Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України – до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного  та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

Отже, шановні колеги,  законопроект невеликий, на один абзац, але три основні речі, які зазначені в законопроекті.

Перша. Від 25 до 60 років. Ми прибрали групу до 25, з 18 до 25.

Друге. Не потрібно чекати від ТЦК, СП направлення. Громадяни повинні самотужки прийти і пройти цю ВЛК.

І третє. Також  зробили зручність для наших громадян, зробити це направлення через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.

Три основні речі.  Прошу підтримати.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти, на обговорення.

Будь ласка, "Батьківщина", Цимбалюк Михайло Михайлович. Будь ласка.  

 

10:55:08

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний головуючий, шановні колеги! Насамперед хочу подякувати голові Комітету нацбезпеки, оборони і розвідки і всім членам комітету за принципову, як на мене, дискусію у підготовці цього законопроекту. Може хтось сказати, що довго, але справді, те, що підготовлено,   це є консенсус для того, щоб справді громадяни, які поки що мають статус обмежено придатний під час дії воєнного стану і непридатний під час відсутності цього режиму, вони мають право до 5 червня самостійно, як говориться у законопроекті, прийти і пройти військово-лікарську комісію, без відвідування ТЦК, СП. Тобто застосунок "Резерв+" дає можливість самостійно оформити собі це скерування. Не потрібно чекати ні повістки, ні направлення від територіального центру комплектування, це для зручності. І справді, дуже важливо, щоб Міністерство охорони здоров'я створило всі умови, щоб всі бажаючи могли пройти це ВЛК, щоб було збільшено кількість військово-лікарських комісій у медичних закладах, це дуже важливо, усіх форм власності. Бо на сьогодні ми бачимо, що, на жаль, існують черги, черги тих військовослужбовців, які після поранення повинні пройти ВЛК щодо визначення їхнього стану здоров'я.

Наступне. Важливо, що особи до 25 років не зобов'язані проходити ВЛК згідно цього законопроекту, а вони мають право пройти або не пройти. Важливо, щоб дискусія була завершена і в державі всі розуміли, що потрібно виконувати свій обов'язок, і ми дали можливість це пройти...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Олексій Олексійович Гончаренко, будь ласка.

 

10:57:24

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні колеги, ну казали ж вам, що не зроблять і до 4 лютого не пройдуть, коли ви приймали той закон. Звертали вашу увагу, казали про проблеми у ВЛК, казали про те, що там бардак, що там неможливо нормально записатися, що не працюють черги електронні і так далі, і так далі. Казали вам? Казали. Що ви відповідали? Як завжди, нічого. Ви не вдумуєтеся в це, вам байдуже це, це найстрашніше – байдуже. І сьогодні в нас яке – 12 лютого, вже вісім днів сотні тисяч людей по країні, ви зробили їх порушниками. Вони не пройшли, багато хто з них навіть не отримав відповідне направлення, але вони вже порушили закон, бо вони, обмежено придатні, не пройшли до 4 лютого ВЛК.

Далі сказали: ми все зробимо, до 4 лютого швидко все приймемо. Ну, ми бачимо, коли ви робите швидко, швидко ви робите, коли треба вкрасти на реакторах, купити російське обладнання, отут у вас блискавично: ух –  і вже зробили. А коли треба за людей для того, щоби зупинити цей бардак, – у вас тут швидко не виходить.

Тому, звичайно, треба приймати цей закон, дуже важливо. Треба дати час людям допройти ВЛК. Вони не є порушниками. Годі з людей робити злочинців. Годі всім ці штрафи, штрафи, штрафи. Таке відчуття, що ви не знаєте взагалі іншого слова, як карати, забирати, забирати, карати. Це треба припиняти.

Третє дуже важливе. Дійсно, в цьому законі: від 25 років, всі громадяни до 25 років, які не мають і не служили у війську, вони не підлягають мобілізації. Це має бути закріплено як скрижалі. Зеленський, підпиши нарешті 11379! Це треба голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу", будь ласка, Веніславський Федір Володимирович.

 

10:59:39

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановні колеги, сьогодні ми з вами розглядаємо закон, який спрямований на дуже... реалізацію простої речі, а саме на продовження часу для проходження військово-лікарських комісій для тих громадян України, які за дев'ять місяців не встигли пройти цю військово-лікарську комісію і отримати підтвердження або придатності, або непридатності до військової служби.

Я хочу нагадати, що закон набрав чинності ще 4 травня, і було 9 місяців. Чому не вистачило цих 9 місяців? На це є на 90 відсотків суб'єктивних причин, на 10 відсотків – об'єктивних причин.

Суб'єктивні причини полягають в тому, що громадяни України, на превеликий жаль, з моменту набрання чинності закону, з травня 2024 року, не пішли до військово-лікарської комісії і не починали проходити цей повторний огляд. Вони відкладали, як завжди, це на останні дні. І Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки в закритому режимі доводили цифри про динаміку. І ці цифри свідчать якраз про те, що масове бажання пройти повторно військово-лікарську комісію виникло наприкінці визначеного законом терміну.

Але є і об'єктивні причини. Дійсно, було неоднозначне розуміння, чи потрібно проходиди військово-лікарську комісію громадянам України, яким не виповнилося 25 років; чи можуть громадяни України добровільно прийти, отримати направлення і пройти військово-лікарську комісію, чи вони мають отримати виклик, повістку військкомату.

Ці питання в запропонованому проекті закону членами комітету вирішено. Поставлено раз і назавжди крапку в питанні, що до 25 років повторно військово-лікарську комісію проходити непотрібно. І поставлено раз і назавжди крапку в питанні, що громадяни мають самостійно з'явитися до ТЦК, СП, отримати направлення і пройти військово-лікарську комісію. Я сподіваюсь, що цих місяців, які ми виділили, до п'ятого…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Чи є ще бажаючі виступити? Будь ласка, "Голос", Сергій Рахманін, 1 хвилина.

 

11:01:55

РАХМАНІН С.І.

Дякую. Процедура проходження ВЛК особами, які визнані обмежено придатними, стала більш реалістичною, більш прагматичною. Це раз.

Два. Будь-хто, хто знайомий з проблемою, розуміє, що до 5 червня всі особи не пройдуть, і виникне або колізія, або доведеться знову продовжувати термін дії. Це два.

Три. Хотілося б порадити урядовим структурами нарешті домовлятися між собою і дійти згоди до того, як вноситься законопроект в залу або в комітет. Тому що різні міністерства і відомства давали абсолютно різні цифри громадян, які мають пройти додаткову ВЛК, і причому різниця становила сотні тисяч людей, на хвилиночку.

І четверте. У нас величезна кількість законів, які стосуються сектору безпеки і оборони, гальмуються не через непрацездатність членів профільних комітетів і, зокрема нашого, а через постійну тяганину, яка існує в міністерствах і відомствах. Вони постійно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до голосування, колеги. Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону з реєстраційним номером 12457 про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист". Прошу голосувати.

 

11:03:44

За-306

Рішення прийнято.

Є пропозиція прийняти в цілому. Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект з реєстраційним номером 12457. Прошу голосувати.

 

11:04:16

За-313

Я пропоную невідкладне підписання, тому що тут питання дуже ургентне, медичною мовою.

Тож ставлю на голосування пропозицію невідкладно підписати доручити Голові Верховної Ради. Зараз, секундочку, я правильно зачитаю.

Да, колеги, пропоную доручити Голові Верховної Ради України невідкладно підписати прийнятий сьогодні в цілому Верховною Радою законопроект з реєстраційним номером 12457 та негайно направити його Президентові України. Прошу голосувати.

 

11:05:05

За-310

Рішення прийнято. Дякую.

Шановні колеги, наступне питання, це друге читання у нас, законопроект за реєстраційним номером 11394: проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України "Про державну таємницю".

В нас тут буде пару виступів буквально і потім будемо голосувати. В нас є Дмитро Разумков – 3 хвилини, "Європейська солідарність" – 1 хвилина, і будемо далі голосувати.

"Європейська солідарність", ви визначтеся, хто від вас буде. Ніхто.

Тоді Дмитро Разумков, і будемо голосувати. Колеги, далеко не розходьтеся.

Будь ласка, 3 хвилини – Разумков.

 

11:05:40

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Колеги, я пропоную паралельно перейменувати Центр протидії дезінформації про центр підриву національної безпеки і створенню проблем для держави. Про що я говорю? Вчора була підтримана кандидатура пані Тулсі Габбард в Сполучених Штатах Америки, яка скоріш за все завтра очолить розвідку Сполучених Штатів Америки.

Що зробив Центр протидії дезінформації? Він визнав її фактично російським агентом і лише після того як ця інформація з'явилася в засобах масової інформації, вони це прибрали. Це треба вміти так руйнувати відносини між державами, між розвідками країн. Це конкретні факти. І відмазка керівника центру про те, що це було не при ньому, а потім ми просто це прибрали з сайту, де фактично її визнавали рашистським агентом і нібито фінансувалася вона з Російської Федерації. Я сподіваюся, що шановна пані Габбард це запам'ятає і поверне тим, хто підриває відносини між Сполученими Штатами Америки і Україною.

Це люди, які працюють на ворога або прямо, або опосередковано. Я думаю, що після цього варто було б, щоб вийшов Керівник Центру протидії дезінформації і написав заяву або пояснив публічно як так відбувається, що такі диверсії проти органів національної безпеки Сполучених Штатів Америки, її очільників, відбуваються в Україні. Чому саме діями цього Центру протидії дезінформації робиться так,  що створюються проблеми для подальшої роботи і ГУР, і Служби безпеки України, і Служби зовнішньої розвідки України, і, в принципі, всіх тих, хто сьогодні працює для того, щоб на відміну від Коваленка захистити нашу з вами державу.

Я думаю, що РНБО мала б визначитись, як вони далі будуть поводитись, Президент як очільник цієї структури. Якщо не будуть прийняті відповідні рішення щодо цього центру, я думаю, що це можна буде розцінювати як злагоджену політику Офісу Президента, Ради національної безпеки і оборони і Центру протидії дезінформації щодо створення негативного міжнародного іміджу для очільника розвідки Сполучених Штатів Америки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Якщо всі бажаючі виступили, переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію прийняти у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками проект Закону за реєстраційним номером  11394: про внесення змін до статті 8 Закону України "Про державну таємницю". Прошу голосувати.

 

11:08:47

За-290

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Наступне питання – законопроект за реєстраційним номером 12306:  проект Закону про факторинг (перше читання). Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

11:09:15

За-242

Рішення прийнято.

Єдине що, у нас доповідач від комітету Ковальчук Олександр. Будь ласка. Від комітету доповідає заступник голови комітету і від авторів, і від комітету Олександр Ковальчук. Будь ласка, 4 хвилини.

 

11:09:37

КОВАЛЬЧУК О.В.

Доброго дня, шановні колеги. Олександр Ковальчук, "Слуга народу", Рівненщина. Цей законопроект не складний, водночас важливий, такий, який необхідний для покращення бізнес-діяльності або полегшення умов ведення бізнесу в Україні, мав би доповідати наш потужний голова комітету, але він захворів. Тому, користуючись нагодою, бажаю йому швидкого одужання.

Законопроект 12306 про факторинг. Декілька слів коротко, а що таке факторинг. Факторинг – це фінансова комісійна операція, при якій клієнт переуступає дебіторську заборгованість факторинговій компанії з метою: миттєвого отримання більшої частки платежу (я думаю, багато з вас знають про ці операції і, можливо, користувався ними або хотів би), гарантії повного погашення заборгованості і зниження витрат з ведення рахунків.

Факторинг є важливим сегментом фінансового сектору, який дає змогу розширити доступ до фінансових ресурсів компаніям, а відтак може прискорити економічне зростання країни, особливо враховуючи виклики економіки нашої країни, які виникли у зв'язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації на територію України.

Проект закону розроблено з метою удосконалення регулювання факторингу в Україні та вдосконалення окремих положень чинних законів України, що регулюють та стосуються надання факторингових послуг.

Положення проекту закону спрямовані на:  імплементацію в законодавство України положень Модельного закону міжнародного інституту; запровадження державної реєстрації відступлення права вимоги, що дасть змогу знизити ризик шахрайства; визначення предмету та змісту договору факторингу; визначення пріоритету відступлення права грошової вимоги.

Насправді перелік довгий того, що передбачають зміни в цьому законі, але всі вони направлені до наближення нашого законодавства до традицій і форм комунікацій між банківськими і небанківськими фінансовими установами та реальним сектором економіки. І відповіддю на чисельні прохання, пропозиції, робочі групи, в яких приймали участь різні бізнес-асоціації і бізнес-групи про те, що на часі прийняти цей (ще раз) нескладний, технічний, але дуже важливий законопроект.

Також ви бачите в порядку денному, що це важливий законопроект в  нашій співпраці з Міжнародним валютним фондом, якого від нас очікують партнери. Через те прошу всіх колег в залі підтримати цей законопроект. Попередні наші з вами консультації говорять про те, що всі його підтримають. Сподіваюсь на те, що до другого читання ми почуємо і врахуємо всі норми, які будуть його покращувати і наближати ведення бізнесу в Україні до кращих практик в світі.

Дякую всім, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

"Європейська солідарність", Ніна Петрівна Южаніна.

 

11:13:40

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, прийняття даного проекту закону, насправді обов'язок наш існує і необхідно його приймати. Ми вчора говорили дуже багато з головою комітету щодо цього проекту закону. Я хочу просто зауважити, що знову ГНЕУ написало зауважень на шість сторінок. Значить, знову не допрацювали. Знову пишуть спеціалісти про те, що немає конкретних визначень навіть, що може бути в договорі про факторинг. Тобто знову не допрацьовуємо. Ну, і, звісно, комітет, як завжди, пише в своєму рішенні і рекомендує прийняти в першому читанні з застосуванням 116 статті до другого читання.

Так-от, фракція "Європейської солідарності" в парламенті заявляє, що більше ми не будемо голосувати за жоден проект закону в першому читанні, де вписана 116 стаття. Тому що буде як вчора. Ви вчора поставили крапку в  розумінні виконання парламентом Регламенту роботи парламенту. Тому що цей прийнятий Закон 11392 перечеркнув всі правила, які існували всі ці роки в цій залі. Ви прийняли, що вам захотілось, не дотримуючись жодної відповідальності і не бачачи, що написано навіть в Регламенті роботи Верховної Ради.

Голова профільного комітету вчора нам пообіцяв, що цей проект закону при доопрацюванні буде зроблений без 116 статті, хоча в рішенні комітету це є. Тому ми востаннє сьогодні підтримуємо в першому читанні цей проект для того, щоб справді виконати вимоги, які зараз є до нас щодо факторингу і відповідати міжнародним правилам і нормам, але в подальшому, будь ласка, який би він цінний не був проект закону, ми голосувати за нього не будемо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", будь ласка, Івченко.

 

11:15:48

ІВЧЕНКО В.Є.

Прошу передати слово колезі Крульку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іван Іванович Крулько, будь ласка.

 

11:16:02

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, законопроект про факторинг 12306, який ми зараз розглядаємо, – це законопроект, який розроблений на виконання наших міжнародних зобов'язань. В 2006 році Україна приєдналася до Конвенції УНІДРУА  про міжнародний факторинг. Ця конвенція, так звана оттавська конвенція, передбачає якраз гармонізацію правил використання договорів факторингу, уступки права вимоги боргу, який виникає за договорами купівлі-продажу в міжнародній практиці.

Що в нас є на сьогодні? На сьогодні питання факторингу регулюється Цивільним кодексом і відповідно Законом "Про банки і банківську діяльність", а також Законом "Про фінансові послуги та фінансові компанії".  В той же час автори пропонують ще більш уточнити це питання, яким чином буде працювати в Україні факторинг, окремим законопроектом. І, в принципі, ми як фракція "Батьківщина", проаналізувавши цей законопроект, вважаємо, що він може бути ухвалений в першому читанні за основу.

Але, шановні колеги, давайте будемо дивитися також на те, що наші допоміжні органи, які створені в Апараті Верховної Ради, зокрема науково-експертне управління, пропонують уточнити до цього законопроекту і висловлюють зауваження при його прийнятті у першому читанні.

Тому я вважаю, що наше завдання, особливо в таких питаннях, які стосуються виконання наших міжнародних зобов'язань, а також питаннях, які впливають на фінансові послуги, на банки і банківську діяльність, щоби ми дійсно виписували максимально релевантні закони, які будуть виконуватися. Тому що ті закони, які приймає парламент, дуже часто просто не виконуються на практиці.

Дякую. В першому читанні голосуємо, і треба доопрацьовувати до другого читання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Відновлення України", будь ласка, Воронько.

 

11:17:56

ВОРОНЬКО О.Є.

Шановні колеги, факторинг – це потужний інструмент фінансування бізнесу, який може стати драйвером економічного зростання в Україні. На жаль, сьогодні факторинговий ринок в Україні не розвивається належним чином через законодавчі прогалини та відсутність чітких правил роботи.

Що пропонує цей законопроект? Чітке розмежування діяльності фінансових  компаній, що займаються факторингом, на тих, які надають кредити фізичним особам. Це допоможе  уникнути  правової невизначеності та посилить захист прав споживачів.

Введення державного реєстру факторингових компаній, що забезпечить прозорість угод та зменшить ризик шахрайства.

Чому це важливо для України? Малий і середній бізнес отримає швидкий доступ до фінансування, що дозволить створювати нові робочі місця. Фінансові установи працюватимуть прозоро, а позичальники матимуть кращі гарантії захисту своїх прав.

Депутатська група "Відновлення України" підтримує цей законопроект. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Платформа за життя та мир", будь ласка, Мамка Григорій Миколайович.

 

11:19:21

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, хочу звернути увагу, що законопроект тільки з'явився на папері, але зверніть увагу, Фонд гарантування вкладів уже скільки працює, займається факторингом, ті компанії продаються, але введення нових понять, вимога, а в законі вводиться право на вимогу, яке повинно бути у майбутньому для проведення операцій оцінено, але, на жаль, оцінки і методології оцінки права на вимогу не існує в Україні. Що це означає? Про те, що організація, яка надала кредит, дає право фінансовій компанії, наприклад, на мільйон, викупити його за 10 гривень, не проводячи оцінку, отримати право на вимогу і стягувати кошти, а про майно ми нічого не кажемо. Чи це вірно? Ні, це не вірно. Це половинчасте рішення. І необхідно починати з методології. Якщо нема методології, буде перевищення, зловживання, будуть скарги і все інше, і повернетеся в той час, коли колекторні компанії, які завуальовані у факторингові компанії, будуть бігати за людьми і вибивати кошти або повернення кредиту.

Але таким чином ми вводимо ту діяльність по Фонду гарантування вкладів, яка вже відбулася, про яку розказали, про яку маємо купу кримінальних проваджень, купу про збільшення своїх статків екскерівників Фонду гарантування вкладів. Але, на жаль, наплювати нам на ці питання. Я прошу не підтримати цю історію в такому читанні, а необхідно комплексно підійти з урахуванням старих гріхів до цих питань.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будуть ще бажаючі від інших фракцій і груп? Все. Тоді переходимо до голосування.

Шановні колеги, ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект за реєстраційним номером 12306: проект Закону про факторинг. Прошу голосувати.

 

11:22:27

За-299

Рішення прийнято. 

По фракціях покажіть, будь ласка.

Наступний законопроект за реєстраційним номером 12374 та альтернативні. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Національне  агентство України з  питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо гарантій незалежності та посилення інституційної спроможності.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

11:23:07

За-232

Рішення прийнято. 

То можемо два – за, два – проти, колеги? З виступом. Тоді запрошуємо авторів всіх законопроектів, починаючи з основного.

Для доповіді запрошується заступник міністра юстиції України Олександр Анатолійович Банчук. Будь ласка.

 

11:23:35

БАНЧУК О.А.

Шановний Олександр Сергійович, шановні народні депутати! Вашій увазі пропонується урядовий законопроект під номером 12374, який стосується реформування агентства з питань розшуку і управління арештованими активами. Законопроект передбачений у Ukraine Facility Plan, планом Європейського Союзу, і відповідно до цього плану ми повинні ухвалити відповідні зміни і відповідне законодавство у І кварталі цього року.

Основні положення законопроекту. Законопроект передбачає підвищити самостійність агентства і гарантії відповідно у відносинах з урядом. Також законопроект передбачає оновити конкурсні комісії і конкурсну процедуру з відібрання Голови АРМА і передбачити… змінити склад конкурсної комісії і передбачити, що склад  конкурсної комісії буде формуватися Кабінетом Міністрів України з участю міжнародних партнерів.

Також інші новації законопроекту передбачають підвищення ролі Ради громадського контролю агентства, утворення підрозділу  внутрішнього контролю і безпеки, а також законопроект передбачає зміни, що стосуються управління арештованими активами.

Також законопроект передбачає створення Комісії з зовнішнього оцінювання діяльності АРМА, за результатами якої може бути прийнято рішення про підтвердження продовження повноважень голови або вирішення питання урядом про його звільнення і оголошення нового конкурсу.

Дуже важливо, що законопроект наразі не передбачає на відміну від інших реформ, які ми проводили минулого року, автоматичного звільнення керівництва АРМА або автоматичної переатестації всіх службовців. Цих положень у законопроекті немає.

Цей законопроект погоджений представниками Європейської комісії і буде виконанням Plan Ukraine Facility. Тому прошу вашої підтримки.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для доповіді запрошується автор… від авторів альтернативного законопроекту 12374-1 Олександр Михайлович Ткаченко. Будь ласка.

 

11:26:00

ТКАЧЕНКО О.М.

Шановні колеги, окрім передбачених основним законопроектом реєстраційний номер 12374 положень законопроект 12374-1 додатково передбачає, по-перше, тестування на поліграфі. Удосконалює процедуру конкурсного відбору працівників із залученням представників громадських об'єднань. Розширює контрольні повноваження Ради громадського контролю при національному агентстві. Також встановлює статтю 13, це достойна оплата праці працівників агентства. Удосконалює конкурсний відбір, відбір управителів активів, а реалізація активів здійснюється на електронних аукціонах в електронній торговій системі Prozorro.Продажі. Розширює коло суб'єктів, які можуть здійснювати управління активами у виняткових випадках, а саме підприємств, установ, організацій, щодо якого Кабінет Міністрів України здійснює функції з управління. Забезпечує пріоритет кримінального арешту. І розблоковується управління активами у вигляді частки у статутному складеному капіталі чи акцій (паїв) юридичних осіб, пов'язаних з РФ. Удосконалює співпрацю з правоохоронними органами.

Окрім цього, колеги, в законопроекті, який буде пропонуватися від комітету, додається право приватним виконавцям та арбітражним керуючим здійснювати управління активами. Я хочу зазначити, що це взагалі не присуща функція приватним виконавцям і арбітражним керуючим, і буде додаткове навантаження на їх роботу.

Прошу підтримати законопроект 12374-1 за основу. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Далі запрошується від наступного альтернативного 12374-2 Олексій Васильович Мовчан, сьогоднішній іменинник. Вітаємо ще раз.

 

11:28:07

МОВЧАН О.В.

Дякую. Дякую дуже.

Шановні колеги, законопроект про реформу АРМА з позначкою "2" мого авторства націлений на системну зміну управління арештованими активами в кримінальному процесі.

Яка є проблема? Значить,  Рахункова палата перевірила,  провела аудит за останні три роки діяльності АРМА і з'ясувала, що її ефективність в управлінні складається лише на 20 відсотків. Тобто КРІ організація виконує  лише на 20 відсотків. Це те саме, якби ми приймали лише 20 відсотків законопроектів,  або будь-який українець працював лише на 20 відсотків. Результат дуже поганий, і насправді Рахункова палата у своєму звіті дуже чітко сказала про те,  що треба міняти систему. Тому що закладена в Законі про АРМА модель, вона є хибою і вона якраз призводить до цієї неефективності. Тобто фактично скільки разів ми би не змінювали голову АРМА,  ми би не отримали якісного результату при управлінні активами. Тому що сьогоднішня модель говорить про те,  що актив може залишитися без управителя,  без наглядача, тобто актив арештовують, передають в АРМА,  а далі відбувається незрозуміло що.

І от  в мене питання дуже велике, яке я задаю всім очільникам  АРМА: що відбувається із Одеським нафтопереробним заводом? Колись працююче підприємство,  мільярди доларів коштувало,  сьогодні  стоїть, розвалюється. Саме тому законопроектом пропонується ввести принцип безперервного управління, тобто на будь-якому етапі є людина, яка несе відповідальність за збереження і функціонування активу. І тому пропонується саме в законопроекті доопрацьованому закласти логіку арбітражних керуючих і приватних виконавців як єдиної професії, яка вміє управляти поганими активами в Україні.

Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І ще один альтернативний, 12374, комітетська версія, "д". Запрошується голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Олегівна Радіна. Будь ласка.

 

11:30:32

РАДІНА А.О.

Шановні колеги, доброго дня. Ми маємо з вами сьогодні зробити крок до ефективного управління арештованими активами. І ми маємо це зробити, колеги, не тільки тому, що цей законопроект є нашим зобов'язанням по програмі Ukraine Facility. Ми маємо це зробити для того, щоб не допускати далі руйнування арештованих активів. Ми маємо припинити практику передачі арештованих активів конкурентам. Ми маємо гарантувати повноцінне надходження коштів від управління арештованими активами державі, а власникам арештованих активів ми маємо нарешті забезпечити збереження майна і його економічної вартості  до вирішення остаточної долі активу.

Що зараз відбувається в АРМА, колеги? Ви щотижня чуєте новини про те, що правоохоронці арештували і передали в АРМА. Так от, 80 відсотків цих ухвал, колеги, вони не виконуються взагалі. Коли активи все-таки потрапляють в АРМА, знаєте, скільки часу займає в них в середньому організувати конкурс для пошуку управителів? 17 місяців. Навіть коли конкурс і відбувається, знаєте, що відбувається? Не знаходяться управителі. Ми минулого оголосили на Prozorro 33 конкурси – 21 із них не відбувся. Знайшли лише 12 управителів. Що відбувається весь цей час? Правильно, актив продовжує або годувати власника, або розпадатися, знецінюватися і розкрадатися, або годувати корумпованих правоохоронців та інших осіб.

Ми, колеги, маємо з вами це припинити. І саме тому Комітет з питань антикорупційної політики, опрацювавши всі законопроекти, пропонує законопроект доопрацьований з позначкою "д". Цей законопроект містить ключові позиції всіх законопроектів. І я принагідно дякую Міністерству юстиції і пані віцепрем'єрці Стефанішиній за роботу і за ініціативу.

Чи потрібно, колеги, норми цього законопроекту доопрацьовувати далі до другого читання? Потрібно. І комітет до цього відкритий. Тому я дуже прошу, колеги, підтримати законопроект 12…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для доповіді від комітету запрошується голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Олегівна Радіна. 2 хвилини, будь ласка.

 

11:32:58

РАДІНА А.О.

Ще раз, комітет пропонує доопрацьовану версію, яка включає ключові положення всіх запропонованих законопроектів. І тому, колеги, я дуже вас прошу підтримати за основу законопроект з реєстраційним номером 12374-д. Відповідно, колеги, до рішення комітету рекомендуємо відхилити законопроекти 12374, 12374-1 і 12374-2, а також, колеги, доопрацювати до другого читання в разі ухвалення в першому законопроект 12374 з позначкою "д" з урахуванням статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Колеги, дуже прошу вас підтримати. Дякую дуже.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, на обговорення: два – за, два – проти.

"Батьківщина", Власенко Сергій Володимирович, будь ласка.

 

11:34:30

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане головуючий. Ви знаєте, колеги, декілька років створили цю АРМА і весь цей час її реформують. Весь час її реформують, бо поганому танцору весь час щось заважає. То їм заважає, що у них процедури не такі, то вони без рішення суду хочуть забирати майно у власників, то вони хочуть щось ще робити. І зараз в цей закон вони понапхали всі свої "хотєлки", всі ті самі "хотєлки", які ця сесійна зала вже 10 разів відхиляла. І зараз вони хочуть 116-у для того, щоб донапхати туди те, що вони не встигли донапхати навіть в цю "дешку" доопрацьовану.

Насправді це вже виглядає абсурдом і кожен раз ми отримуємо звіти контролюючих органів про те, що вони неефективні, про те, що майже кожен день якісь скандали у них корупційні, бо незрозуміло куди йдуть гроші. То керівник АРМА виходить і каже, я тут державні гроші буду на свій власний розсуд кудись відправляти, робить публічні заяви, а правоохоронні органи на це якось не реагують.

Я взагалі не розумію, що відбувається з цією інституцією. Тому я думаю, що правильно було би прийняти рішення ліквідувати їх до біса і створити нормальну систему управління арештованим майном, передати ці функції Фонду державного майна – спеціальному органу, який у нас створений для управління державним майном, і далі собі працювати. Я вже не кажу про чергову спробу протягнути міжнародників, які будуть впливати на те, хто буде керувати цією інституцією.

І знов-таки просте логічне питання. Скажіть, будь ласка, якщо ви перезапускаєте, як ви кажете, механізм оцінки керівника, то чому нема процедури звільнення цього керівника? Напевно, тоді треба проводити новий конкурс, призначати нове керівництво і далі забезпечувати нормальну роботу цієї інституції. А так, колеги, нема тут що підтримувати. Я пропоную голосувати проти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Партія "Голос", Юрчишин Ярослав Романович.

 

11:36:53

ЮРЧИШИН Я.Р.

Закон більш ніж перезрілий, бо насправді скільки не міняй голову в погано сконструйованій інституції, нічого не зміниться. Що ми зараз маємо? Ми зараз маємо агенцію, яка формувалася за мирних часів, яка, наприклад, має погоджувати процедуру управління конфіскованих у рашистів активів з власниками. І, звісно, це треба міняти. Відповідаючи на питання, чи треба міняти керівництво, однозначно так. І зараз створюється не політична, а насправді адекватна процедура, яка існує загалом в розвинутих країнах, за результатами аудиту, а якщо керівництво недієве, ми можемо прогнозувати його результати, відповідно відбувається зміна керівництва.

Тому так, законопроект можна доопрацьовувати. Але так, ми б його мали прийняти ще щонайменше на початку повномасштабної агресії, щоб рашисти і далі не впливали на активи, які у них через санкційний механізм забрані. Тому прошу голосувати в першому читанні, фракція "Голос" підтримує.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Олексій Олексійович Гончаренко.

 

11:38:22

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Ласкаво просимо в Північну Корею, друзі. Знаєте, тут поки засідали під гаслами лібертаріанства, перетворили Україну на Північну Корею. Ну, подивіться самі, що ми маємо. Кордони закриті – да, все телебачення контролюється урядом – да, маємо вождя  "Кім Чен Зе" –  да, маємо його. І це реальність, в якій ми живемо. Залишилося відкрити кафедри "зелінізма" наукового, залишилося оголосити ідеї замість чучхе – "чучзе" і по них жити. Бо ми насправді вже це робимо, бо ви робите північну кореїзацію України. І ще й за одне воєнний комунізм, тільки замість ВЧК – ТЦК, все. Все інше абсолютно те саме.

Приватну власність ви знищуєте. Скільки залишилося в Україні приватної власності в реальності? Небагато. Бо ви все арештовуєте, забираєте, санкції, забрати туди, заарештувати, передати – все держава, держава, держава, держава. Тільки це не держава, це "Зе" і наближені до нього люди. Все. Подивіться, прикладів мільйон. Там приватна компанія "Укрнафтобуріння" – забрали, грабують. Скільки цього передано в цю АРМА нещасну. Для вас головне в державі не армія, а АРМА, бо ви туди згружаєте чуже майно на сотні мільярдів і грабуєте, грабуєте, грабуєте його. Скільки це буде тривати? Ви знищуєте будь-яку перспективу України.

У нас тут я бачу прапори Європейського Союзу. Це ж не прапор Північної Кореї, ні? А де в Європейському Союзі ви побачите, що можна прийти і забрати приватну власність, розкажіть мені "последователи Кім Чен Зе".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Платформа за життя та мир". Будь ласка, Григорій Миколайович Мамка.

 

11:40:32

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, після такого спічу мало що можна сказати. Я буду намагатися менше політики, а більше конструктиву.

Дивіться, всім же відомий у нас орган – Національне антикорупційне бюро України. Це аналогія, схематичний підхід до створення нового правоохоронного органу, який не має повноважень правоохоронного органу, але функції ті самі. Всім відомий аудит, аудит НАБУ, який до цього часу не відбувся, уже вісім років чи більше. Ми тут вводимо також аудит, але є підставою для звільнення керівника.

Я вибачаюся, а яка різниця між керівником установи НАБУ і АРМА? Немає. АРМА і складалася... той підрозділ, який був наділений двома функціями: перша функція – це управління активами і друга функція – це розшук активів. Вид діяльності у них дуже тісно пов'язаний з правоохоронними органами. У зв'язку з цим і обирався керівник, комісія від правоохоронних органів для того, щоб людина хоч про щось розуміла, як працює правоохоронна система, в яких рамках, яким чином цю історію відпрацьовувати, ті доручення і ті функції і опції, які покладені.

Хочу відкрити новину, що в нас ота хвороба виконуючі обов'язки органів до цього часу і залишається. Це біда. Шановні колеги, я б, на мою думку, все-таки б удосконалював механізм, а не прописував механізми заново, концептуальні підходи, не надавав би і не створював спеціальні фонди, які передбачені законом, не продавав би ліцензії, не визначав би просто на базі арбітражних керуючих або ліквідаторів щодо бази тих фахівців, які можуть не мати відношення до управління активами, не створював би нові курси гіпотетичні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Від "Слуга народу" Мовчан. Будь ласка, 1 хвилина.

 

11:42:50

МОВЧАН О.В.

Шановні колеги, законопроект з позначкою "д" комітетський має дуже важливу норму, яка є вимогою Ukraine Facility щодо управління активами в АРМА. Значить, ця система, вона є міжнародним досвідом, і ця логіка, яка пропонується в законопроекті відповідає найкращим практикам. Тому що те, що сьогодні  відбувається з активами, – це фактично грабіж. Тобто ти можеш взяти в управління актив, пограбувати його і залишити його власнику, з якого потім колись знімуть кримінальний арешт і повернуть йому розграбований актив.

Ну, найближчий приклад, це управління компанією "Моршинська" її конкурентом "Карпатська Джерельна". Тобто це так не можна робити, і Антимонопольний комітет заблокував цю операцію. Але це закладено в законі.

Тому зараз законопроектом пропонується запровадити безперервне управління активами для того, щоб абсолютно у кожного арештованого активу була така собі нянька, да, бебісітер, який доведе його…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Андрій Вікторович, закликаю до порядку в сесійній залі, будь ласка.

Шановні колеги, займіть своє місця, будь ласка. (Шум у залі)

Що-що? З процедури? Да, будь ласка, Власенко – з процедури голосування.

 

11:44:16

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане головуючий. Я би попросив окремо поставити на голосування питання підтримки того чи іншого законопроекту і окремо застосування статті 116, якщо буде підтримано в першому читанні законопроект із позначкою "д". Два окремих голосування прошу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович, я зачитаю рішення комітету. Воно так звучить.

Пункт перший. Підтримати підготовлену народними депутатами України членами комітету редакцію нового доопрацьованого проекту закону.

Друге. Рекомендувати Верховній Раді включити до порядку денного тринадцятої сесії всі законопроекти.

За результатами розгляду в першому читанні доопрацьований законопроект, внесений народними депутатами членами комітету, прийняти за основу. Та оголосити відповідно до частини першої статті 116 Регламенту України про необхідність внесення пропозицій і так далі.  У разі прийняття за наслідками розгляду в першому читанні Верховною Радою одного із законопроектів інших альтернативних, крім "д",  теж оголосити.

Тому, якщо зараз Верховна Рада прийме рішення підтримати будь-який законопроект, починаючи з літери "д" і далі інші, я буду змушений відповідно до рішення комітету оголосити про частину першу 116-ї. Відтак поставити на голосування вашу пропозицію не зможу. Вибачте.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно частини першої статті 116 законопроект з реєстраційним номером 12374 літера "д": проект  Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення інституційної спроможності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів та вдосконалення механізмів управління активами. Прошу голосувати.

 

11:46:45

За-233

Рішення прийнято.

Далі, колеги, у нас є друге читання, там будуть виступи, тому зараз давайте перейдемо до них. Законопроект з реєстраційним номером 11493: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби" щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я.

У нас було так: 4 хвилини – Разумков, 3 хвилини – "Голос". Ви визначилися, хто? Стефанишина Ольга. І тоді переходимо до  голосування.

Будь ласка, Дмитро Олександрович... Стефанишина, будь ласка, 3 хвилини, потім Разумков. З місця чи з трибуни? З трибуни, будь ласка. 

 

11:47:47

СТЕФАНИШИНА О.А.

Шановні колеги, мені насправді дуже прикро, що цим законом ми сьогодні будемо дурити народ, Президента і всіх інших, що ми будемо знижувати ціни на ліки. Нічого цього не станеться.    

Текст, який сьогодні буде голосуватися в парламенті, на жаль, в кращому випадку не призведе ні до чого, і я дуже сподіваюся на це, але може призвести до того, що в нас просто зникнуть ліки в аптеках. Я сьогодні мала консультації з багатьма виробниками ліків, в тому числі іноземних, і вони дуже стурбовані поправками, які внесли між першим і другим читанням до цього закону, який був спершу нормальним.

Найбільше нас турбує поправка про те, що тепер у нас ринок буде ділитися між дистриб'юторами в ручному режимі, і виробники ліків тепер будуть змушені розподіляти свій прибуток, рахувати його за минулий рік і потім вираховувати по 20 відсотків кожному дистриб'ютору. Щоб ви розуміли, на жаль, в Україні лише два  дистриб'ютори спроможні на таку діяльність.

І мені дуже прикро, що люди, які тягнуть цю правку, не розуміють, який колапс може відбутися на ринку. Я розумію, що треба долати монополії. Але вибачте, будь ласка, в країні є Антимонопольний комітет, може він займеться вже своїми справами нарешті і буде свою роботу виконувати? А не Верховною Радою в ручному режимі ми сьогодні будемо перерозподіляти ресурси на фармацевтичному ринку.

Я хочу  реально звернутися звідси і до  Президента України, і до Офісу Президента, які так хочуть знизити ціни на ліки. Є прекрасний механізм, який працює в Європейському Союзі 20 років, він називається "паралельний імпорт для аптек". Сьогодні Верховна Рада нарешті ввела хоча би його для державних закупівель. Але я закликаю подивитися в цю сторону. Це дало змогу реально знизити ціни на ліки в аптеках в Європі на 20 відсотків, в Грузії вони знизилися на 40 відсотків. Я не знаю, чому сьогодні всі так бояться вводити. Чула, що всі бояться образити національного виробника. То ви, друзі, визначтеся: вам шашечки чи їхати, ви за пацієнтів переживаєте чи за фармацевтичні компанії і їхні надприбутки.

Тому я сьогодні не буду голосувати особисто за цей закон. Я сподіваюся, що він не зробить гірше сьогодні і ліки не зникнуть з аптек, хоча думаю, що це відбувається, на превеликий жаль. І закликаю далі працювати над реальним зниженням цін на ліки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І Разумков Дмитро Олександрович – 4 хвилини, і будемо переходити до голосування. Запросіть депутатів до зали, будь ласка.

 

11:50:30

РАЗУМКОВ Д.О.

Я щось не до кінця розумію колег. Якщо ліки стають дешевшими, це стало вже погано, а піднімати для АРМА, за яку ви тільки що проголосували, на 30 відсотків зарплати керівництву  – це нормально. Піднімати видатки на Офіс Президента, збільшувати їх в 2 рази з 1,7 мільярда гривень до 3,5 на 2025 рік – це нормально. Зменшувати видатки наших з вами пенсіонерів, тому що вони в першу чергу купують ці ліки, - це стало погано. Виплачувати зарплати військовим – це стало погано. Заробляти на снарядах і красти з цього – стало класно. Якісь у нас дивні підходи стали в цьому парламенті, і не лише в парламенті.

Я думаю, що в першу чергу треба було б подумати про людей, подумати про те, до чого призводять ваші рішення,  які ви приймаєте, коли ви піднімаєте податки. Піднімаєте податки, з яких не платяться додаткові зарплати військовим, а вони йдуть знову на будівництво нібито доріг, нібито дитячих майданчиків, в крайньому випадку, біля лінії фронту. А потім їх розносять рашистські снаряди, навіть не дивлячись на те, чи були вони збудовані, чи не були.

Коли ви говорите про те, що замість того, щоб піднімати пенсії, тому що у вас грошей на це нема. Замість того, щоб збільшувати мінімальну заробітну плату, тому що у вас нібито грошей на це нема. Ви виплачуєте мільйонні зарплати таким, як Магомедов в комісії по цінним паперам, для того, щоб вони поїхати і могли відпочити у Фінляндії. Вам це зручно, ви за це голосуєте, ви це підтримуєте, за це даєте голоси. Тоді у нас дуже дивні з вами підходи, дуже подвійні.

Ви або тоді підіть станьте народними депутатами не України, а окремо взятих міжнародних організацій, міжнародних інституцій або грантових організацій, так і називайтеся. Якщо ви все ж таки є народними депутатами України і підтримуєте український народ, то я думаю, в кожному голосуванні мали б ті позиції, які допомагають Україні. І це не популізм, це реальні підходи, вони у нас з вами абсолютно різні. Ви або переживайте за людей всіх, і ті, хто в тилу, і ті, хто сьогодні за межами нашої держави, і ті, хто сьогодні нас боронить на лінії фронту, і ті, хто працює на об'єктах критичної інфраструктури, які сьогодні також постраждали від рашистського удару, і тих, хто сьогодні працює на підприємствах, які забезпечують український бізнес, який сплачує податки, з якого Україна платить нашим захисникам, і не лише їм, а в тому числі і вам зарплати, вам, кожному, хто сидить в цій залі.

Тоді давайте просто визначатися: якщо вам не подобається допомагати людям ви маєте повернутися на інші роботи, якими ви займалися до української політики, українського парламенту. Щонайменш це буде чесно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Григорій Миколайович Мамка – 1 хвилина.

 

11:53:38

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, коли вартість послуги чи товару зменшується в Україні, він стає доступніший, більша категорія населення може собі дозволити його купити, але, на жаль, знову ми йдемо в той забор, який передбачає збільшення повноважень Кабінету Міністрів України. Якщо оптова торгівля передбачає відсоткову ставку щодо прибутку, то інша торгівля передбачає умови, які будуть визначатися Кабінетом Міністрів України. Я вибачаюсь, закон, щоб в ручному режимі контролювати відсоткову ставку націнки на ті чи інші препарати?

А друге питання, законом не вирішена якість лікарських засобів, наявність лікуючої речовини лікарських засобів і немає відповідальності за ці речі. Тобто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону з реєстраційним номером 11493: про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби" щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я. Прошу голосувати.

 

11:55:32

За-250

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Арахамія, ви руку піднімаєте, чи що відбувається з вами? Ви проголосували теж? Добре.

Перерва з заміною на виступ. Хто? Юлія Володимирівна Тимошенко, будь ласка.

 

11:56:08

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні друзі, я хочу всім подякувати, хто проголосував за цей закон. Я навмисно не брала виступ до голосування, щоб не політизувати процес. Але хочу подякувати зараз профільному комітету, який очолює пан Радуцький, тимчасовій слідчій комісії, міністру, тимчасовій слідчій комісії, яку я очолюю. Я хочу вам сказати, що в цьому законі, по суті, фундаментальна реформа фармацевтичного ринку, фундаментальна, вона відпрацьована нами разом. Цим законом прибирається монополія на ринку двох посередників-дистриб'юторів, які опанували ринок 175 мільярдів гривень на рік і які довели систему до  того, що у нас в аптеки у півтора, два, три рази вищі ніж у європейських аптеках на самі важливі препарати.

Цей закон, я переконана, що його підпише Президент, но покладений край, по-перше, на цю монополію, вже можна хрест поставити, а, по-друге, на величезні маркетингові відкати, які вони робили разом з аптечними мережами, аптечні мережі – під примусом, 70-80 відсотків додатково до вартості маркетингових відкатів.

Ви знаєте, я можу вам сказати, що це реально революційний закон. І вчора, коли зібрався комітет, профільний Комітет по охороні здоров'я, одноголосно це підтримали, і це дуже є важливим. Так само в ТСК, яку я очолюю, одноголосно всі підтримали. Я хочу сказати, що це є приклад того, як можна великі важливі справи робити разом, не перегризаючи один одному горло по політичним питанням. Я думаю, що такі речі мусять стати сьогодні, особливо в такі тяжкі часи, практично постійними нормальними, і такий процес єднання навколо важливих питань і розв'язання важливих проблем мусить стати традицією сьогодні в нашому політикумі.

Я хотіла би також повідомити, що дуже багато працювали в залі, в комітеті з усіма корупційними пропозиціями. Я не знаю, взагалі останній час таких колосальних пропозицій не отримували, але вистояли всі і в комітеті, і в ТСК, і в залі, слава богу, крім двох фракцій. Тому, дай боже, щоб так було і далі. І я прошу вас, послідкуйте, ми всі  депутати народні, за тим, як будуть зменшуватися ціни на лікарські засоби, на ліки в аптеках. І далі наступний крок – це вже буде якість лікарських засобів. Я думаю, що не менш радикально і не менш позитивно ми спрацюємо. Тому в цій сфері мусить все бути добре.

Слава Україні! Дякую кожному з вас.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

11:59:12

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Юлія Володимирівна.

Шановні колеги, переходимо до наступного законопроекту, це друге читання, законопроект 10255: проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за використання публічних коштів посадовими особами розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, підприємств державного та комунального сектора економіки. Це, як я сказав, друге читання.

У мене записано: 4 хвилини буде виступ Разумкова… Хто? Мотовиловець? Да, Мотовиловець, що у вас? Просто руку захотіли підняти? Добре. (Шум у залі) А що, не треба було? Після нього я тоді дам вам слово. Добре. 4 хвилини Разумков, потім 5 хвилин виступ від "ЄС" буде, так? І потім ще будуть поправки Григорія Миколайовича Мамки. Я правильно все озвучив? І хто буде? Я бачив Кучеренка. Да? Кучеренко 2 хвилини. Кучеренко 2 хвилини.

Почнемо з Разумкова. Будь ласка, Дмитро Олександрович. До 4 хвилин виступ замість поправок, будь ласка. Включіть з місця, будь ласка, Дмитру.

 

12:00:31

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслан Олексійович.

Шановні колеги, я, якщо чесно, дивуюся тому, як в нас йде міжнародна політика. Крайнє, що в нас відбувається: Президент Трамп запропонував формат українських ресурсів за допомогу, яку надавали Сполучені Штати Америки, і нібито за його заявою наші колеги на це погодились.

Я єдине не розумію: або в Офісі Президента, в Міністерстві економіки, в Кабміні взагалі не розуміють, що вони обіцяють, або вони настільки недолугі, що вони не розуміють, що те, що вони обіцяють, його немає, просто немає.

Мова йде про 500 мільярдів доларів, 500 мільярдів. В Україні на 2023 рік – і я вважаю, що це сильно завищений показник, - за оцінками Forbes, всі наші надра складали 14,8 трильйона доларів, з них левова доля відноситься до кам'яного вугілля, яка не підпадає під те, що вимагав би президент Трамп.

Але давайте пройдемо по тому, що нібито залишилось в Україні. Ну, ми не беремо, що частина з них вже знаходиться у власності, частина, я думаю, що вже викопана, частина взагалі має абсолютно іншу рентабельність, якої фактично сьогодні вже немає або немає можливості їх добувати. Залізна руда складає близько 14 відсотків від вище зазначеної суми, а далі йде: запаси нафти і газу – 100 мільярдів доларів, літієвих руд – 38 мільярдів доларів, германію – 97 мільярдів доларів, графітових руд – 34 мільярди доларів, уранових руд – 31 мільярд доларів. Навіть тут не набирається 500 мільярдів.

Що ви намагаєтесь продати? Мало того, що ви продаєте не своє, а людське, тому що я хотів би нагадати і Президенту, що в 19-му році він розповідав, що всі надра належать державі і належать людям, які і є владою в цій державі. Зараз його позиція дуже сильно помінялась. Хотілося б почути ще й нову позицію, зазначив Президент, чим вона відрізняється кардинально від того, що він робив і обіцяв у 19-му році. Чому сьогодні він погоджується роздавати українські надра, не говорячи про це українському народу? Чому він погоджується з партнерами віддати 500 мільярдів без урахування інтересів нашої держави? Тому що те, що було сказано – 50 на 50, сьогодні не відповідає тому, що ми чуємо і від наших міжнародних партнерів. І взагалі яке він має право приймати рішення за всю країну?

Я розумію, що в нас кожен сам собі президент, або кожен президент, як це обіцялося в 19-му році, але ті підходи, які сьогодні є, вони абсолютно не відповідають інтересам держави. Я розумію, що влада річ така, за яку мають триматися до останнього окремо взяті політики. Але як показує практика, вона не буває вічною, потім вона завершується і за свої дії в тій чи іншій каденції треба нести відповідальність. Відповідальність перед людьми, відповідальність перед Богом, відповідальність перед законом і не лише політична відповідальність, як я вже сказав сьогодні.

Тому я дуже сподіваюся, що практика, – підібрати просто дуже хочеться парламентський вислів, – обману партнерів, обману людей, обману України нарешті в українській політиці завершиться. І замість українських політиканів з'являться люди, які будуть дійсно політичними діячами нашої країни, які будуть працювати на її потреби, а не на збереження власної влади.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, далі Кучеренко – 2 хвилини. Олексій Юрійович.

 

12:04:39

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Насправді я хочу відзначити і свою позицію стосовно цього законопроекту, і позицію фракції "Батьківщина", яка буде його підтримувати.

Ми однозначно за повну прозорість публічних фінансів, ще раз, прохання не плутати публічний дом і публічні фінанси. Публічні фінанси – це гроші бюджетів, це гроші платників податків, це наші з вами гроші, гроші мільйонів українців. І ми з вами маємо повне право все без виключення знати про те як розпорядники бюджетних коштів, як на державному, національному рівні, так і на місцевому, використовують наші з вами гроші: які зарплатні платять міністри собі, мери, депутати, які витрати на ті чи інші статті, які кошториси, яка мета, яка ефективність використання цих грошей.

Мені як голові тимчасової слідчої комісії на сьогодні доводиться стикатися з величезною проблемою, коли ті чи інші розпорядники бюджетних грошей приховують і кажуть: це комерційна таємниця, а ми вам не покажемо як ми використовуємо ваші гроші, бо це ж комерційна, воєнна тайна.

Та не може цього бути. І давайте негайно приймати цей закон, збільшувати, дійсно, має бути адекватне покарання до тих, хто не розуміє, що повна інформація про використання грошей має бути в публічному просторі, і це буде дуже вагомим фактором повернення довіри суспільства, повернення довіри громадян, платників податків та промисловості з бізнесом до влади, до усіх нас. Тому дискутувати тут нема про що і слухати недолугих чиновників, які хочуть ховати щось, нам не треба. Приймаємо цей закон і голосуємо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, до 5 хвилин – фракція "ЄС". Хто виступає? Добре, я зрозумів.

Григорій Миколайович Мамка. Мамка! Григорій Миколайович, в мене написано, ваших 28 поправок чи ми виступом вашим блискучими обійдемося? Григорій Миколайович, яка ваша позиція?

 

12:07:04

МАМКА Г.М.

Ні-ні, если Сергій Костянтинович на трибуні, я не буду, він буде потім тиснути.

Дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Тобто ми завершили обговорення, да? Я даю 1 хвилину для відповіді Сергію Костянтиновичу на ті зауваження, які були. Давайте 2 хвилини, бо багато зауважень було. І запрошую колег вже до зали, і після цього голосуємо.

 

 

12:07:28

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, все дуже просто: якщо є обов'язок, то повинна бути відповідальність. На жаль, зараз є обов'язок звітувати в державних підприємствах, але немає відповідальності. Цей законопроект саме вводить цю відповідальність і надає можливість у тому числі парламенту ефективно здійснювати свою функцію з контролю. Про що йде мова? Йде мова про те, що стаття 212-3 порушення права на інформацію та права звернення доповнюється новими частинами і запроваджується адміністративна відповідальність посадових осіб, які отримують державні кошти і є розпорядниками за непублікацію цих звітів. Збільшується строк і можливість притягнення до відповідальності, і запроваджується новий ефективний механізм контролю, у тому числі, шановні колеги, і парламентського контролю, окрім контролю органів фінансового контролю. Тому, шановні колеги, цілком зрозуміло, якщо є обов'язок, повинна бути відповідальність. Якщо виділяються державні кошти місцевим бюджетам, то відповідно необхідно запровадити відповідальність посадових осіб, які не звітують.

Дякую. Шановні колеги, прохання підтримати цей важливий законопроект. Ми бачимо з виступів, що цього законопроекту  в підготовленій редакції є підтримка в залі. Тому прошу голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Костянтинович.

Прошу народних депутатів займати свої місця. Сергій  Костянтинович, ви теж можете піти зайняти свої місця. Бо, як правило, люди, які знаходяться тут, потім питають: а де кнопка сенсорна, з якого боку? І не голосують за свої законопроекти. Ви вже розібрались, так?

Будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця і переходимо до голосування. Шановні колеги, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за використання публічних коштів посадовими особами розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, підприємств державного та комунального сектора економіки (реєстраційний номер 10255).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:10:06

За-260

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

По фракціях.

І, будь ласка, з процедури Мотовиловець Андрій Вікторович.

 

12:10:17

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Я прошу внести пропозицію змінити порядок розгляду: після Закону 12271 (друге читання, без обговорення) перейти до Закону 12373 та Закону 12412.

Дякую. Прошу цю пропозицію поставити на голосування. Прошу всіх підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, секундочку, я їх знайду. 12373 і 12412, так? Зараз, зараз. 412 чи... А, бачу, 412.

Шановні колеги, пропозиція Мотовиловця зрозуміла. Зараз у нас не обговорення, ніхто не ставить поправки, буде 12271 і після цього пропозиція змінити перелік питань порядку денного і перейти після нього до законопроектів 12373 і 12412.

Я ставлю цю пропозицію Андрія Вікторовича на голосування. Прошу народних депутатів голосувати. Будь ласка. (Шум у залі) Зміну черговості розгляду питань.

 

12:11:33

За-249

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект 12271. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" щодо державної підтримки та економічного відновлення ракетно-космічної галузі в умовах воєнного стану (реєстраційний номер 12271).

Ми проговорили, ніхто з фракцій не буде наполягати на своїй поправках, тому переходимо до прийняття рішення. Колеги, одразу голосуємо.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" щодо державної підтримки та економічного відновлення ракетно-космічної галузі в умовах воєнного стану (реєстраційний номер 12271).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.  Колеги,  прошу всіх голосувати, будь ласка.

 

12:12:38

За-246

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Наступний законопроект 12373. Шановні колеги, це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів управління та списання військового майна.

Я ставлю пропозицію розглянути за скороченою процедурою законопроект 12373. Прошу голосувати.

 

12:13:20

За-243

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую… Можемо два – за, два – проти, чи з доповіддю? Костенко тоді.

Я запрошую до слова секретаря Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Романа Васильовича Костенка. Романе, ви від і комітету теж будете, да? Чи від комітету Завітневич? У мене написано, що  Костенко і від комітету теж. Тоді до 4 хвилин.

Будь ласка, Романе.

 

12:13:55

КОСТЕНКО Р.В.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, це важливий законопроект, комітет на своєму засіданні прийняв рішення прийняти його за основу. Там є пропозиції від Міністерства оборони, від Служби безпеки, вони підтримують, але є пропозиції дещо доопрацювати, і ми доопрацюємо це в другому читанні.

В цілому законопроект про списання. Я думаю, практично всі тут долучені до допомоги Збройним Силам або спілкуються з силами оборони. І часто ми, мабуть, за рік до цього чули, що є проблеми зі списанням. Потім ми з вами прийняли законопроект, де багато також людей з цього залу були авторами, і практично вирішили це питання.

Цей законопроект, він вступив в силу якраз рік назад, в лютому 2024 року, і практично за рік питання вирішилось. Але протягом року, по-перше, виникли технічні моменти, які  потрібно підправити, це перше. А друге, інші сили оборони, в тому числі Служба безпеки, яка використовує, ви всі знаєте, зараз військове майно для відбиття нападу російської агресії, і вони також хочуть простіше це списувати.

Тому прошу всіх підтримати цей законопроект і підтримати наші Збройні Сили. Дякую. І сили оборони.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Роман Васильович.

Все-таки від комітету, будь ласка, Завітневич, коротко позицію комітету.

 

12:15:38

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, шановна президія, відповідно до доручення Голови Верховної Ради України Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні 7 лютого 2025 року розглянув проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів управління та списання військового майна (реєстраційний номер 12373 від 31.12.2024 року), поданий народним депутатом України Костенком Романом Васильовичем та іншими народними депутатами України.

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити законопроект до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання та за результатами розгляду законопроекту у першому читанні прийняти його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи, та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Дякую, шановні колеги. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Я не можу, щоб голосувати... Я два – за, два – проти, прошу фракції і групи записатись, хто хоче виступити по цьому законопроекту. Хто не хоче, не записуйтесь, ви зекономите час для обговорення.      

Ті, хто більше всього говорили не записуйтесь, записалися першими. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк, фракція "Батьківщина".

Будь ласка, Михайло Михайлович.  

 

12:17:09

ЦИМБАЛЮК М.М.

Шановний пане Голово, шановні колеги, насправді потрібний дуже законопроект, дякуємо основному автору і комітету за його розгляд. Справді, сьогодні Служба безпеки України є бойовим підрозділом, який виконує бойові завдання і не оголошують, більшість, де їхні є досягнення. Через те потрібно спрощувати сам процес списання і боєприпасів, і тієї зброї, яка є втраченою під час виконання бойових завдань. А також до другого читання доопрацювати, бо у нас є також і інші бойові підрозділи сил безпеки й оборони, які стикаються зі схожою проблемою.

У Збройних Силах України вона майже вирішена, але, думаю, до другого читання ми знайдемо, що удосконалити з врахуванням їхніх пропозицій. Голосуємо – за. І не тратимо час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається народній депутатці Никорак, фракція "Європейська солідарність".  

 

12:18:14

НИКОРАК І.П.

Шановний головуючий, прошу передати слово Софії Романівні Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Романівна Федина. 

 

12:18:29

ФЕДИНА С.Р.

Нарешті поміж різними, абсолютно другорядними для воєнного часу законопроектами, у Верховної Ради дійшли руки до того, що дійсно потрібно для військових.

Дякую Роману Костенку за те, що цей законопроект з'явився, і він був напрацьований. Тому що реально списання військового майна – це є головний біль багатьох років, який не дає командирам зосередитися безпосередньо на виконанні бойових завдань на лінії зіткнення. Але поруч з тим, що списувати військове майно, це дуже важливо, ми так само як народні депутати маємо займатися постачанням військового майна для Збройних Сил України. І в той час, коли ви голосуєте за корупційні схеми з закупівлею московських неробочих реакторів для атомної електростанції і запуску енергоблоків, які найближчі років 10 точно не будуть запущені, на фронті ми маємо ситуацію, коли бракує автомобілів, коли бракує РЕБ, коли бракує ефпівішок, коли бракує нічних "мавіків", коли бракує нормальних мін, а не тих бракованих, які ваша влада впихає військовим, ще й їх робить винними за те, що щось не так, воно не працює.

І насправді ці всі ваші дії можна розцінювати як державну зраду. Але на чому концентрується Зеленський і гоп-компанія? Це на тому, як переслідувати опозицію, яка сміє говорити правду, яка сміє боротися за Збройні Сили України і їх забезпечення, яка сміє на міжнародному рівні говорити про те, що найбільше зараз потрібно для України.

Так от я вам скажу, вся ваша ницість колись вам вилізе боком. І ні, це не погрози, не надійтеся, це реальність. Тому що весь ваш "зелений" безпредєл колись принесе вам заслужену кару…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кіт, група "Довіра".

 

12:20:39

КІТ А.Б.

Прошу передати слово Бакунцю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бакунець.

 

12:20:49

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати, звичайно, що однією з важливих проблем у військових частинах є списання військового майна. І в той час, коли вже так багато років, на жаль, йде війна, багато хлопців, котрі воюють, котрі отримали різне майно, не мають можливості його списати. Тому ми дякуємо авторам за цей законопроект, який говорить про те, що зношене або майно, яке потребує заміни, вартістю за одним актом списання до 1,5 мільйона гривень може бути списане військовим командиром тієї чи іншої військової частини без погодження з вищим керівництвом – це добрий крок назустріч.

Віримо, що коли буде списано багато військового майна, відтак на його місце потрібно буде однозначно нове. Бо війна потребує багато витрат і кожного дня, звичайно, що є витрати на фронті. Тому я також закликаю і вас всіх і надалі допомагати, хто допомагає, тим найвідважнішим з-поміж нас, бо сидіти тут в залі –  це добре, а треба мати відвагу також і бути на фронті. І ті, хто на відміну від нас в залі мають відвагу, воюють і захищають нас, я закликаю вас, народні обранці, аби допомагати тим чи іншим військовим підрозділам. Думаю, що це одне з основних наших завдань, не лише законотворча робота, але й підтримка найвідважніших українців на фронті. 

Дякуємо Збройним Силам України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

І завершальний виступ, замість Бобровської, я так розумію, Костенко Роман Васильович. Будь ласка.

 

12:22:38

КОСТЕНКО Р.В.

Шановні колеги, я ще раз хотів би всім подякувати. Ми можемо реально сказати, що це реформа списання, якої так не вистачало нашим силам оборони. Ми бачимо, як до Збройних Сил зараз долучаються інші сили оборони, тому що це реально була проблема, на яку ніхто не звертав уваги, крім Верховної Ради, і ми реально зробили так, що воїни тепер бачать нашу підтримку.

Тому ще раз, воно показує послідовність, з якою ми підходимо. Да, ми зробили перший крок, ми зараз робимо наступний крок і даємо можливість спростити і, можливо, в подальшому будемо спрощувати інші процедури так, як ми це робимо.

Тому ще раз, зараз голосуємо в першому читанні, потім беремо пропозиції від інших сил оборони і доробляємо, і закриваємо це питання, переходимо до інших.

Дякую. І дякую всім: Комітету з нацбезпеки, який це підтримав, і всім народним депутатам, які рік назад це почали і продовжують підтримувати. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героя слава!

Шановні колеги, ще 1 хвилина – "Слуга народу", буде Веніславський, і після цього голосуємо. Будь ласка.

 

12:23:51

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Дійсно, дуже важливий закон. Комітет з питань національної  безпеки і оборони та розвідки його підтримав. Це питання, яке полегшить військовим можливість списання військового майна. До другого читання цей закон буде доопрацьований комітетом, тому що були пропозиції від керівників інших складових сектору безпеки і оборони, які хочуть, щоб ми ще додатково передбачили можливості списання того військового майна, яке, на превеликий жаль, під час бойових дій дуже часто втрачається і списати яке дуже складно для військового керівництва.            

Тому підтримаємо цей законопроект. Голосуємо всі – за. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця, переходимо до прийняття рішень. Будь ласка, колеги, займіть місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів управління та списання військового майна (реєстраційний номер 12373).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:25:16

За-296

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Далі наступний законопроект відповідно до того, як ми проголосували зміну переліку розгляду питань  порядку денного, у нас законопроект 12412. Це проект Постанови про встановлення Національного дня молитви.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити цей законопроект  до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:25:58

За-268

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:26:20

За-239

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова ініціатора, одного  з ініціаторів цього проекту постанови, народного депутата України Арахамію Давида Георгійовича.

 

12:26:50

АРАХАМІЯ Д.Г.

Колеги, доброго дня! Це наша спільна ініціатива, на жаль, трошки "запіздала" (Сміх у залі),  тому що вона... Вона була спроєктована трошки для інших речей. Але я хочу запросити головного співавтора – колегу Івана Івановича Крулька, який розповість про головний задум.

Дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Один доповідач, друзі, один доповідач. Я не можу. Один доповідач.

 

АРАХАМІЯ Д.Г. Добре. Всі ми... Продовжити, я продовжу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, не можна, це ж не... 3 хвилини від фракцій і груп. Друзі, в мене написано: Арахамія. Я тому викликав Арахамію. Давайте.

 

АРАХАМІЯ Д.Г. Добре. Ми всі це обговорювали безпосередньо в чатах, про те, що в такий важливий день нам треба поєднати і день жалю, і день трауру, і день пам'яті, і день молитви, звісно. Тому що молитва для багатьох православних людей і людей всіх конфесій насправді об'єднує всі верстви населення. Тому прошу вас підтримати цю ініціативу.

Вона... одразу ж говоримо про заперечення, у нас вже були заперечення, пов'язані із тим, що це може бути вихідний. Це не вихідний день, це день пам'яті, тобто це не впливає ніяк на трудові відносини, це такий символічний крок, який ми хочемо, щоби країна пам'ятала.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти.

А, я перепрошую, одну секундочку, перед тим, як ви записуєтеся, бо я подивився, Потураєва немає, але, будь ласка, Кравчук є від комітету. Я перепрошую. Будь ласка, Кравчук. Потураєв займається ОБСЄ.

Будь ласка, Женя.

 

12:28:31

КРАВЧУК Є.М.

Це, дійсно, дуже вчасна постанова. Дякуємо колективу авторів на чолі з головою фракції "Слуга народу" Давидом Георгійовичем Арахамією. Насправді підписали дуже багато колег, якщо я не помиляюся, то з усіх фракцій і груп. І ми сподіваємося, що так само і український народ буде об'єднаний цією ідеєю.

Дійсно, під час Другої світової війни схожий день було запроваджено у Великій Британії. І, безумовно, ми в цій молитві будемо дякувати Збройним Силам і всьому українському народу, бо це дійсно народна війна. І ми дякуємо богу за ту силу, яку ми маємо. І, звичайно, що дуже важливо, щоб ми були в єдності. Тому в цій молитві ми маємо бути також єдиними.

Це, очевидно, буде вперше в цьому році, буде спеціальне засідання 24 лютого. А інші заходи ми доручаємо Кабінету Міністрів і обласним військовим адміністрація. Це вже буде через рік. І, звичайно, наш Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав цю ідею, цю постанову і рекомендував підтримати за основу і в цілому, і вперше уже виконати духовний гімн України "Боже великий, єдиний" під час цього спеціального засідання 24 лютого. І Галина Третьякова підкреслює, що це, дійсно, парламентська ініціатива.

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти, фракції і групи для обговорення цього важливого проекту постанови. Будь ласка.

Будь ласка, Леся Валентинівна Забуранна, фракція "Слуга народу".

 

12:30:46

ЗАБУРАННА Л.В.

Колеги, дякую. Власне, хотілось би зазначити, що це, дійсно, одна із тих законодавчих ініціатив, які об'єднали парламент, не викликають жодного сумніву. І ми бачимо чудову практику, коли, дійсно, і парламенти різних країн, зокрема моя колега Євгенія згадувала: і Великобританія, і Сполучені Штати, і інші європейські країни, - об'єднуються всі політичні сили для того, щоб подякувати, попросити Бога за підтримку. І ми сьогодні, коли знаходимось в такий важливий історичний, але надзвичайно складний час для України, маємо просити підтримку у вищих сил, молитися за наші Збройні Сили, які є героями, і, дійсно, мати велике сподівання на те, що наш народ, наші Збройні Сили, наші партнери будуть мати ту необхідну мудрість, ту необхідну силу волі і ті необхідні, скажімо так, ідеї, які допоможуть подолати нам зло.

Дійсно, законопроект, постанова є максимально збалансованою. Ми дійшли згоди, ми дякуємо всім колегам за всій внесок. І в цьому році це може стати дійсно історичним днем, коли в Україні ми об'єднаємось всі заради кращого майбутнього.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Крульку Івану Івановичу, фракція "Батьківщина". Справедливості заради зазначу, також один із ініціаторів й активних просовувачів цієї ідеї. Будь ласка, Іван Іванович.

 

12:32:33

КРУЛЬКО І.І.

Дякую, шановний пане Голово. Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Я хотів би зазначити, що цю постанову підписало більше 50 народних депутатів. Майже всі лідери фракцій поставили свої підписи під постановою, яка об'єднує – об'єднує сесійну залу і має об'єднувати весь український народ, нашу націю.

Путін думав, що він захопить Україну за три дні. Всі іноземні аналітики пророкували, що Україна не встоїть, але завдяки нашим Збройним Силам, їхній могутності, їхній силі і божому провидінню, і допомозі Україна встояла і вже три роки повномасштабної війни протистоїть цьому злу. В усіх церквах незалежно від конфесій в ці дні були безперервні молитви. Молитви за Україну, за те, щоб ми залишились незалежною державою, за те, щоби зло відступило і за те, щоби ті, хто прийшли сюди з мечем, понесли відповідальність.

І ця постанова, і цей день – це не мусить бути днем нашого плачу, це має бути днем нашої сили, сили нашого духу, сили нашої моралі і сили молитви, бо молитва об'єднує усіх нас, вона надає сили. І саме з молитвою ми переможемо, оскільки за нами правда, а якщо за нами правда, то з нами Бог, а якщо з нами Бог, то Україна буде серед європейських країн, буде стояти. І наші Збройні Сили будуть іти маршем перемоги, бо ми на це заслужили.

І 24 лютого ми не будемо плакати, а ми будемо молитися за нашу силу, за нашу єдність, за нашу міць і за нашу майбутню перемогу. І я прошу всіх проголосувати те, що нас об'єднує, весь сесійний зал. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, слово надається ще одному ініціатору – Павлу Андрійовичу Бакунцю, група "Довіра. Будь ласка.

 

12:34:42

БАКУНЕЦЬ П.А.

В єдності сила народу. Єдність нам, Боже, подай. І коли ця єдність є однозначно поєднана з молитвою, це вкрай важливо. І сьогодні тут, вирішуючи для цілого українського народу цей важливий день, день єднання в молитві, представляти з насмішкою є категорично забороненим.

Вирішуючи день для цілого народу єднання в молитві, потрібно провести додаткові консультації з керівниками релігійних організацій, яка думка їх щодо конкретної дати цього дня молитви, бо він точно потрібен. Цей рік є ювілейним роком від народження великого будівничого цієї української держави, українського народу – 160 років від народження митрополита Андрея Шептицького. Можливо, день його народження має бути днем національної молитви?

Взагалі є багато гарних дат і дата тут запропонована є теж символічною, але все це до обговорення. Звичайно, що потрібно єднатися в молитві і звичайно, що потрібно зробити так, аби якомога більше українців, незважаючи на ту чи іншу релігійну приналежність, все ж таки змогли знайти час, аби об'єднатися в молитві. І хочеться вірити, що з вас багато в неділю були в церкві, в будь-якій церкві, і з вас багато вірять в Бога, тому ми підтримуємо цю Постанову про Національний день молитви і хочеться вірити, що це буде ще одним фактором об'єднання українського народу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, і завершальний виступ, Артур Володимирович Герасимов. Шановні колеги, і після цього прошу запросити… А, і ще буде Клименко Юлія, да? І після цього голосуємо.

Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович.

 

12:36:54

ГЕРАСИМОВ А.В.

Прошу передати слово Миколі Княжицькому. Дякую.

 

12:37:04

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л.

Шановні друзі, ми будемо підтримувати цю постанову з декількох  причин. По-перше, ми всі пам'ятаємо, що почалася війна в 14-му році, ця остання російсько-українська війна, але повномасштабне вторгнення дійсно було 24 лютого. Це не початок війни, але це день, коли приніс і поставив перед нами нові загрози. У нашій країні, в світі дуже багато віруючих людей, цей день має всіх їх об'єднати, цей день має послати два дуже важливих сигнали. Я не знаю, чи бачили ви вчора, як Гундяєв вигнав одного з священників з своєї російської церкви, коли той сказав, що ми повинні думати не про так зване СВО, а про духовні і вищі цінності, а Гундяєв йому сказав: "Вы, наверное, из Западной  Украины".  

І цей день показує, що ми обстоюємо справжню віру, віру в Бога, в кожного свій Бог, ми маємо багато конфесій. Цей день справді має всіх об'єднати. Він має пояснити віруючим людям в світі, що для нас це не порожні слова, що для нас пам'ять про кожного, хто загинув, священна. Ми повернулися зараз з форуму свободи в Сполучених Штатах, віра в Сполучених Штатах для американських політиків значить дуже багато, це теж мова дипломатії, це мова спільних цінностей, це мова, яка має пояснити світові, хто бореться за ці цінності, за віру, за свободу, за майбутнє, а хто робить те, що робить Гундяєв, знищуючи все святе і закликаючи свій пропащий народ знищувати наш народ. Тому ми будемо це обов'язково підтримувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Клименко Юлія Леонідівна. Шановні колеги, і після цього голосуємо. Будь ласка, Юлія.

 

12:38:55

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, я є співавтором цієї постанови, наша фракція буде підтримувати постанову і голосувати "за". Хочу скористатися цією одною хвилиною і нагадати нашим і міжнародним партнерам, і українцям, скільки горя принесла Росія нашим релігійним організаціям, нашим знищеним церквам, яких тисячі, вбитим священникам різних конфесій, українським священникам, які відстоюють різні конфесії, повторюю, але України і захищають Україну. А також скільки священників у нас було в полоні і як цинічно і страшно росіяни відносяться до наших священників різних конфесій.

Закликаю весь світ подивитися на це і зрозуміти, що ні Гундяєв, ні російська православна церква, ні ті церкви московського патріархату, які в Україні, нічого спільного з релігією не мають. Тому молимося, голосуємо за цей законопроект і молимося за те, щоб ця нечесть пішла з нашої...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми обговорили цей законопроект. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування.

Тобі Львів не пробачить, якщо ти не проголосуєш, ти що, Ростик.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про встановлення Національного дня молитви (реєстраційний номер 12412).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:41:01

За-255

Рішення прийнято. Постанова прийнята в цілому.

Вітаю, колеги. Ніяких ініціатив більше про зміну порядку денного черговості немає, тому йдемо за тим порядком, який у нас є.

Наступний законопроект 11181, 11181-1. Це проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань і державної реєстрації/перереєстрації лікарських засобів.

Будь ласка, я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти обидва за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:41:59

За-206

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Будь ласка, я запрошую до слова народного депутата України Зуба Валерія Олексійовича. Будь ласка, як автора  першого законопроекту.

 

12:42:22

ЗУБ В.О.

Доброго дня, шановні колеги! Я хочу, щоб ви мене послухали. Це, дійсно, важливий законопроект. Я як лікар, хірург-онколог із 30-річним стажем, постійно займаюсь лікуванням онкологічних пацієнтів і знаю, наскільки важливо використовувати в лікуванні сучасні ліки. Клінічні дослідження – це не якісь досліди на людях, це використання надсучасних ліків, які спасають життя людей. Якщо брати онкологію, це таргетні препарати, це імунопрепарати, і доступ до яких неможливий в нашій країні без клінічних досліджень. Це незареєстровані ліки, які проходять дослідження і на етапі до реєстрації можуть використовуватись тільки так.

Я хочу сказати, на сьогоднішній день в Україні використовується клінічних досліджень менше ніж в одній сучасній великій клініці Європи, ніж в одній клініці. Навіть більше скажу, на сьогодні Східноєвропейська асоціація клінічних досліджень створена для того, щоб ці клінічні дослідження забирати на себе, на ці східноєвропейські країни. 90 клінічних досліджень, 90 відсотків клінічних досліджень, проводяться в розвинутих країнах світу. Всі уряди, всі лікарі зацікавлені в цьому.

В чому суть законопроекту? І це прохання всіх онкологів, всіх людей, які цим займаються. Ми хочемо цим законопроектом привести у відповідність до Європейського Союзу, до європейських ініціатив. Чому до нас не йдуть фірми, які займаються клінічними дослідженнями? А все із-за того, що у нас не врегульовано цей процес, у нас не виписані всі ці процедури. І цим законопроектом ми якраз і хочемо це зробити.

Тому я вас дуже прошу підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до співдоповіді голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушаса Сергія Костянтиновича, будь ласка.

 

12:44:53

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, вашій увазі пропонується проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань і допуску на ринок лікарських засобів. Є основний і альтернативний законопроект. Комітет, розглянувши на засіданні як основний, так і альтернативний, рекомендує Верховній Раді прийняти за основу  альтернативний законопроект, продовжуючи наполовину внесення поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи законопроекту для розгляду в другому читанні.

Про що цей законопроект? Зараз передбачена кримінальна відповідальність щодо порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, але не передбачено чітко щодо якого порушення, і немає зараз детального зазначення щодо того, які порушення приводять до кримінальної відповідальності.

Даним законопроектом передбачається внесення зміни і пропонується притягати до кримінальної відповідальності тільки у випадку істотного порушення законодавства щодо допуску на ринок лікарського засобу. Під час законопроекту... багато органів зазначили, що зміни є актуальними, зокрема приведення термінології у відповідність є доцільним, слушним. Є розмежування процедури допуску лікарського засобу на ринок та процедури проведення клінічних досліджень і відповідно кримінально-карних дій у цій сфері. Прийняття цього законопроекту дозволить інноваційним лікам як нашим українським, так і закордонним проводити клінічні дослідження, що суттєво покращить інвестиційний клімат.

Дякую, шановні колеги. Прошу підтримати за основу  альтернативний законопроект.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

12:46:51

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Чорний, "Слуга народу". Бакумов?

 

12:47:20

ЧОРНИЙ Д.С.

Прошу передати слово Бакумову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Олександр Сергійович. 

 

12:47:31

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, шановний головуючий, це той випадок, коли Кримінальний кодекс України і його діючі норми не дають нормальному розвитку сучасної медицини, не дають розвиватися клінічним дослідженням і не дають відшукати от ті надсучасні  ліки, які можуть допомагати пацієнтам для лікування різноманітних хвороб.

Наш Кримінальний кодекс містить таке поняття, як порушення прав пацієнта, але під час клінічних досліджень немає пацієнта – є досліджуваний. А, отже, і норма Кримінального кодексу 141, яка сьогодні звучить "порушення прав пацієнта", вона є некоректною і такою, що не діє. У нас норма включає те, що порушення будь-яких клінічних досліджень є кримінально караним і відразу застосовується відповідальність у вигляді позбавлення волі.

Ми ж пропонуємо диференціацію для того, щоб якщо це не спричинило тяжких наслідків, не дай боже, смерті досліджуваного чи якогось тілесного ушкодження, то це має бути більш м'яка відповідальність. Якщо ми говоримо про тяжкі наслідки – позбавлення волі. Таким чином ми змусимо наш ринок внутрішній і зовнішній розвиватися і проводити ці дослідження, оскільки вказані норми повністю блокують, і ніхто не хоче чимось займатися, адже будь-яке по суті порушення, воно є кримінально караним. Це саме стосується і істотного порушення законодавства у сфері доклінічних випробувань. Ми з профільним комітетом повністю і з суб'єктами законодавчої ініціативи виписали, що це є цими істотними порушеннями.

Я прошу вас підтримати цей крок і зробити наш Кримінальний кодекс сучасним. Дякую.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:49:33

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Степан Іванович Кубів, фракція "Європейська солідарність".

 

12:49:36

КУБІВ С.І.

Прошу надати слово Іоновій Марії, пане Голово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іонова Марія.

 

12:49:46

ІОНОВА М.М.

Шановні колеги, даний законопроект, він планує удосконалити відповідальність за порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань. І дійсно, здавалося б, що мета авторів законопроекту звучить дуже благородно – захистити українців, які долучаються до клінічних досліджень і вдосконалити ці процедури. Але, на жаль, як би тут, в принципі, цей законопроект, ці удосконалення так звані, вони ставлять під загрозу роботу ринку. Тому що система, вона працює сьогодні і, скажемо так, якогось незаконного допуску лікарських засобів –  такого в системі немає. І наразі процедура державної реєстрації, що є вінцем законного допуску на ринок ліків, вона працює.

Тобто єдине, що в даному законопроекті автори законопроекту посилаються на інформацію, яка, в принципі, не має жодного відношення саме доклінічних досліджень, наприклад, щодо тілесних ушкоджень при клінічних випробуваннях. Тобто в Україні, як і в будь-якій цивілізованій країні, доклінічні випробування на людях не проводяться, тому вони і доклінічні. Вони проводяться на тваринах або в пробірках.

Тож категорично неприпустимо в принципі змінювати поняття "інформованої згоди". Адже критерії включення в клінічні випробування – це лише критерії. Тобто людина за показами і станом може бути включена. А якщо вона не підписала цю інформаційну згоду, то її, як би,  ніхто не бере в дослідження. Так само і стосується дітей, випробування препаратів на дітей. Тобто там згоду мають давати батьки або призначені опікуни. Тобто, якщо можна, все ж таки не чіпати систему, яка в принципі працює. Тому що все, що ви намагаєтеся покращити, – або це руйнація, або якісь особисті інтереси.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Дубіль, фракція  "Батьківщина".

Сергій Владиславович Соболєв, будь ласка.

 

12:51:58

СОБОЛЄВ С.В.

Пане Голово, шановні колеги! Ми  сьогодні вирішили з вами одне, на мій погляд, дуже важливе питання, на яке пішли реально місяці, коли монополія посередників, які насичують і повинні були б насичувати ринок лікарськими засобами, накінець-то розбита, де ми врегулювали питання реальних націнок, які можуть бути. Я думаю, що це прорив, який дає можливість на сьогодні оцінити всі можливості, які буде мати цей ринок лікарських засобів для буквально наступних поколінь.

Але те, що відбувається зараз, це фактично другий етап, без якого неможливо виконати і попередній. Клінічні дослідження, які розглядаються, я абсолютно згоден з попередньою колегою, повинні бути з урахуванням тих перспективних наукових досліджень, які зараз досить швидко як відкриття з'являються на ринку в тому числі і лікарських засобів. Тому нам не можна виплеснути дитину разом з водою.

Але цей законопроект дає відповідь на ключові запитання, а саме розмежування відповідальності у вигляді позбавлення волі і штрафних санкцій. Цей законопроект дає відповідь на питання, а що таке, власне, є фальсифікація. І я думаю, що при врахуванні всіх ключових застережень в цьому законопроекті ми виходимо на варіант, який дозволяє, з одного боку, не зупиняти прогрес, а, з іншого боку, карати тих, хто пробує фактично паразитувати на клінічних дослідженнях.

Тому наша фракція підтримає цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, і завершальний виступ – Володимир Юрійович Арешонков, група "Довіра". І після цього будемо голосувати.

 

12:54:03

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Дійсно, сьогодні Верховна Рада розглянула і розглядає достатньо важливі законопроекти, важливі реально для людей, для кожного громадянина, тому що йде мова про наше з вами здоров'я, йде пошук оптимальних шляхів виробництва, реалізації ліків, медичних препаратів, справедливого розподілу і справедливої ціни. Це надзвичайно важливо, тому я хочу подякувати усім колегам, хто працював над законопроектами, які ми сьогодні розглядаємо.

Якщо говорити конкретно по законопроекту 11181, депутатська група "Довіра" буде підтримувати 11181-1. І я хотів би лише підкреслити, що надзвичайно важливо те, що в цьому законопроекті ми скореговуємо кримінальну відповідальність за злочини у сфері допуску на ринок лікарських засобів, їх доклінічного вивчення та клінічних випробувань, а також порушення прав досліджуваних, які беруть участь в цих клінічних випробуваннях. Підкреслюю, мова йде про права досліджуваних. І тут надзвичайно важливо те, що встановлюється відповідальність за включення особи до клінічного випробування без надання інформаційної згоди або невжиття заходів для забезпечення безпеки досліджування при тимчасовому або повному зупиненні випробування, вводяться серйозні штрафні санкції, а не тільки позбавлення волі або права займатися певною діяльністю, від 1 до 3 років.

Депутатська група "Довіра" буде підтримувати даний законопроект. І прошу  колег також підтримати нас.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, завершальний виступ – Констанкевич Ірина Мирославівна. І після цього голосуємо. Одна хвилина, Ірина Мирославівна.

Будь ласка, запросіть колег до залу.

 

12:56:13

КОНСТАНКЕВИЧ І.М.

Шановні колеги, я прошу згуртуватися і проголосувати за підтримку цього законопроекту. Це вкрай важливий законопроект, який реально може вплинути на ситуацію щодо лікування складних хворих.

Правильно наголосив колега Зуб про те, що онкологія у нас потерпає за відсутності ліків, там дуже складні і дорогі препарати. Один препарат "Кітруда",  один флакон коштує 80 тисяч гривень. Це препарати, які потребують тисячі наших пацієнтів.

Будь ласка,  голосуйте за підтримку цього законопроекту. Давайте покажемо людям,  що ми можемо робити розумні і правильні речі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до прийняття  рішення. Готові?

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за порушення встановленого порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань і допуску на ринок лікарських засобів (реєстраційний номер 11181-1).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:57:44

За-261

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях,  будь ласка.

Є ще одна пропозиція: продовжити на половину строки подачі  пропозицій і поправок для підготовки до другого читання. Продовжити,  колеги,  не скоротити. Комітет просить продовжити.

Я ставлю цю пропозицію на голосування. Прошу голосувати.

 

12:58:26

За-259

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, не розходьтесь, далі теж важливий проект. Але з процедури просить, будь ласка, Ірина Володимирівна. Тільки  з процедури,  Ірина Володимирівна. Будь ласка.

 

12:58:39

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Шановні  українці,  тільки що 255 народних депутатів проголосували за встановлення Національного дня молитви. І відразу після цього від авторів цієї постанови прозвучала брутальна російська матюклива лайка. Ну, я хочу зазначити,  що хто вживає брутальні слова, той зневажає Бога. І лихослів'я є беззаперечним гріхом. Біблія каже про це однозначно. В "Ефесянам 4.29" записано...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, а з Регламенту що у вас?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Да, це з Регламенту. Я хочу звернутись до регламентного комітету розглянути знову поведінку голови фракції монобільшості, автора Постанови про Національний день молитви, про те, що після цього в залі вживається лайка, яка є великим гріхом згідно Біблії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Вельмишановні колеги, дивіться, лайки не було, було домислено. Кожен чує те, що хоче, в кожному слові. Тому, будь ласка, дивіться, шановні колеги, працюйте над собою, щоб не чути і поганих слів в інших словах, навіть якщо воно сказано не погано. А якщо ви хочете, будь ласка, у вас є процедура, як звернутися.

Шановні колеги, ми домовилися наступний законопроект без… (Шум у залі)

 Шановні колеги, дивіться, мені пояснили, що малась на увазі якась інвективна лексика, яка прозвучала на місці. Процедура добре знайома, бог в поміч.

Шановні колеги, йдемо далі. Наступний законопроект – 12419. Це проект Постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги. Я так розумію, що є позиція – без обговорення.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги (реєстраційний номер 12419). Колеги, дуже важлива постанова. Будь ласка, я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:01:18

За-258

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Рухаємося далі.

Наступний законопроект – 11527. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров'я. Це друге читання.

У мене інформація така: 5 хвилин – Мамка, але я так розумію, що його не буде, і 2 хвилини – "Батьківщина". Будете? Не буде. Одразу переходимо до рішення. Сядьте, будь ласка.

Я ставлю пропозицію, – сядьте на місця, шановні колеги, – прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров'я (реєстраційний номер 11527).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:02:30

За-255

Рішення прийнято.

Шановні колеги, рішення прийнято і закон прийнятий в цілому.

Наступний 12397. Це проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах".

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект 12397 за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:03:15

За-225

Рішення прийнято.

Шановні колеги, можемо без обговорення? Не можуть, колеги не можуть без обговорення. Давайте тоді: два – за, два – проти. Два – за, два – проти, Артур. З представленням, з усією прелюдією? Добре.

Тоді я запрошую до слова Тимошенко Юлію Володимирівну, автора законопроекту. Мікрофон включіть, будь ласка, з місця.

 

13:03:57

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні друзі, я дуже прошу підтримати цей проект постанови і включити пані Марченко в тимчасову слідчу комісію, яку я очолюю вже другий рік, що стосується лікування поранених, а в тому числі наведення порядку на фармацевтичному ринку.

Шановні друзі, роботи дуже багато в тимчасовій слідчій комісії і для нас буде важливо посилити нашу команду ще одним ефективним дієздатним членом команди – пані Марченко. Прошу проголосувати – за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Кальченку Сергію Віталійовичу. З місця, будь ласка.

 

13:04:43

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови, реєстраційний номер 12397, внесений народними депутатами Тимошенко, Задорожнім та Марченко.

При розгляді цього питання комітет звернув увагу на необхідність внесення окремих редакційних уточнень, змін до тексту проекту постанови щодо назви тимчасової слідчої комісії, нової редакції підпункту 2 пункту 1 та уточнення запису дати прийняття постанови, на яку посилається в тексті проекту постанови, яка розглядається.

Тож у підсумку комітет рекомендує парламенту розглянути цей проект постанови з урахуванням пропозицій комітету щодо редакційних уточнень та зміни в абзаці першому, підпунктах 1, 2 пункту 1 проекту постанови, які викладені у висновку комітету, і визначатися голосуванням.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу записатися фракції і групи: два – за, два – проти.

Будь ласка, слово надається Синютці Олегу Михайловичу, "Європейська солідарність".

 

13:06:04

СИНЮТКА О.М.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко Олексій Олексійович, будь ласка.

 

13:06:16

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні колеги, важлива тимчасова слідча комісія проводить велику роботу. Нам треба робити все можливе для того, щоб захистити наших військових і допомогти нашим медикам одночасно. Є дуже важлива тема, яку я хочу, щоб наша комісія розглянула, і взагалі, щоб Верховна Рада до цього максимально долучилася. Це, безумовно, питання рівня заробітних плат в тому числі в медичній галузі. Те, що там сьогодні відбувається, є абсолютно неприйнятним. Зарплати особливо середнього медичного персоналу, зарплати водіїв швидкої допомоги, зарплати в тому числі і лікарів багатьох, зарплати технічного персоналу не витримують жодної критики, жодної критики. В руках цих людей наше здоров'я, в руках цих людей наше життя.

Взагалі ми зараз говоримо про лікування військових. Військовий сьогодні, безумовно, це той, хто береже Україну для того, щоб Україна існувала. Але я вважаю і звертаюсь до всіх до нас: ми маємо зробити так, щоб і військовий, і солдат, і вчитель, і лікар отримували гідні гроші і ніяк не менше один одного. От ми сьогодні маємо 21 тисячу гривень для солдата найменше. Зарплата вчителя, зарплата лікаря має бути не меншою, і технічного персоналу відповідною. Так має бути, ми маємо з вами це зробити.

Тут за моєю пропозицією нарешті з'явиться міністр освіти цієї п'ятниці, ми маємо поставити питання, і хай підготується. Чому такі жалюгідні гроші сьогодні отримують вчителі? Де бібліотекарі, яких взагалі не прирівняли до педагогічних працівників, хоч вони працюють з дітьми? Де технічний персонал? Де медсестри, які працюють в школах, який в них ганебний рівень? Ми маємо негайно це виправляти, поки ми не втратили країну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Федієнко, фракція "Слуга народу". Олександр Павлович, будь ласка.

 

13:08:22

ФЕДІЄНКО О.П.

Шановні колеги, давайте переходити до голосування і не витрачати час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція "Батьківщина".

 

13:08:35

ЄВТУШОК С.М.

Уже є результати роботи цієї комісії, шановні колеги. Попереду також дуже багато роботи, тому давайте, переходимо до голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію   прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах" (реєстраційний номер проекту Постанови 12397).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:09:49

За-215

Рішення не прийнято.

Ну, не прийнято. Дякую.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, ми практично завершили розгляд цих питань. Дякую всім за плідну роботу. Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження  буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Разом ми сила! Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку