ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

4 лютого 2025 року, 11 година 45 хвилин

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

11:45:13

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитись до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, я хочу повідомити, що 30 січня 2025 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила важливу резолюцію –  європейські зобов'язання щодо справедливого та тривалого миру в Україні. Від імені українського парламенту висловлюємо щиру подяку європейським колегам за їх принципову позицію, відданість та непохитну підтримку України.

Також дозвольте від нашого спільного імені подякувати українській делегації на чолі з Марією Сергіївною Мезенцевою-Федоренко за професійну та результативну роботу. Дякуємо, колеги, вам. Дякуємо делегації в ПАРЄ. (Оплески) Разом ми сильні і разом ми наближаємо мир та справедливість.

Шановні колеги, за парламентською традицією пропоную розпочати  роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, триває 1077-й день героїчної боротьби українського народу проти жорстокої широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації. Російські окупаційні війська продовжують масовані ракетні обстріли мирних українських міст і сіл. Зокрема, чергових терористичних ударів зазнали Полтава, Суми, Одеса, Харків, Запоріжжя та інші населені пункти.

Висловлюємо глибокі співчуття рідним і близьким загиблих, усім пораненим бажаємо якнайшвидшого одужання. Усі винні у цих та інших злочинах проти українського народу неодмінно понесуть справедливе покарання. Наші відважні воїни ціною власного життя і здоров'я продовжують героїчно боронити державність України, її кордони, небо і землю, наш прапор.

Шановні колеги, давайте вшануємо хвилиною мовчання світлу пам'ять загиблих захисників і захисниць, які віддали своє життя заради України. Герої не вмирають! Вічна пам'ять мирним громадянам, чиє життя було цинічно обірвано російськими загарбниками.

(Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу сідати. 

Шановні колеги, ми переходимо до оголошення депутатських запитів, тому що завершується  дванадцята сесія. Будь ласка, колеги.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

11:50:34

ГОЛОВУЮЧА. Добрий день, шановні колеги! Отже,  до оголошення на пленарному засіданні Верховної Ради України внесено 44 депутатських запити, з них: до Президента України – 6, до органів Верховної Ради – 4, до Кабінету Міністрів України – 18, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування – 11, до керівників підприємств, установ, організацій, розташованих на території України незалежно від їх підпорядкування, форм власності – 5.

Отже, запити народних депутатів.

Олександра Ткаченка та Івана Шинкаренка до Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністра юстиції України щодо довготривалого невиконання судових рішень.

Володимира Мороза до голови правління акціонерного товариства "Українська залізниця" щодо зміни умов проїзду дитини в жіночому купе.

Дмитра Микиші до секретаря Південної міської ради Харківського району Харківської області щодо надання інформації в рамках діяльності Південної міської ради Харківського району Харківської області.

Ірини Геращенко та Софії Федини до Львівського міського голови щодо надання повної інформації стосовно проведення архітектурного конкурсу на найкращий Меморіальний комплекс військових поховань Героїв України, що розташований по вулиці Іллі Мечникова, міста Львова.

Дмитра Разумкова до Міністра оборони України щодо військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували.

Ірини Фріз до Міністра оборони України, директора державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" щодо надання інформації про те, за якими бюджетними програмами здійснювалось фінансування Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" у 2023-2024 роках.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації стосовно кількості внутрішньо переміщених осіб, розміщених для тимчасового проживання на території Уманської міської територіальної громади станом на 1 січня 2025 року.

Олександра Ткаченка до Секретаря Ради національної безпеки і оборони України щодо примусового вилучення об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів.

Максима Заремського до Голови Верховної Ради України щодо розгляду у першому читанні законопроекту реєстраційний номер 9058 про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування операцій з ввезення транспортних засобів учасниками бойових дій, волонтерами та іншими категоріями осіб.

Максима Заремського до Голови Верховної Ради України щодо офіційного визнання російської агресії та її воєнних дій проти України геноцидом, а також збереження генофонду українського народу.

Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо зниження житлово-комунальних тарифів для населення.

Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо розробки Державної програми розвитку регіону українських Карпат.

Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо відновлення регулярних автобусних маршрутів у селах.

Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення пунктів заготівлі м’яса та молока на території 202-го виборчого округу Чернівецької області.

Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо встановлення банкоматів у гірських населених пунктах 202-го виборчого округу Чернівецької області.

Олександра Ткаченка до Прем'єр-міністра України щодо врегулювання питання оренди комунального майна.

Антоніни Славицької та Олександра Ткаченка до Віце-прем’єр-міністра України - Міністра національної єдності України щодо реалізації планів і механізмів повернення українців на Батьківщину.

Ірини Фріз до Міністра оборони України щодо надання інформації, на яку суму Міністерством оборони України було укладено державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель окремо в 2022, 2023 та в 2024 роках.

Ірини Фріз до директора державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" щодо надання інформації, на яку суму державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" було укладено контрактів (договорів) з оборонних закупівель окремо в 2023 та в 2024 роках.

Антоніни Славицької та Олександра Ткаченка до Прем'єр-міністра України щодо бронювання працівників критичної інфраструктури.

Сергія Штепи до Прем'єр-міністра України щодо пришвидшення та збільшення фінансування Державної програми компенсації за знищене житло в результаті бойових дій.

Антоніни Славицької та Олександра Ткаченка до Президента Національної академії наук України щодо правових підстав передачі земельних ділянок Національного ботанічного саду імені Миколи Миколайовича Гришка Національної академії наук України під житлову забудову.

Антоніни Славицької та Олександра Ткаченка до директора Національного ботанічного саду імені Миколи Миколайовича Гришка Національної академії наук України щодо правових підстав передачі земельних ділянок Національного ботанічного саду імені Миколи Миколайовича Гришка Національної академії наук України під будівництво.

Олександра Юрченка до співкерівника Ради оборони міста Києва щодо можливості відновлення руху транспортних засобів через Дарницький залізнично-автомобільний мостовий перехід під час оголошення повітряної тривоги в місті Києві.

Олександра Юрченка до начальника Генерального штабу Збройних Сил України, співкерівника Ради оборони міста Києва щодо можливості відновлення руху транспортних засобів через Дарницький залізнично-автомобільний мостовий перехід під час оголошення повітряної тривоги в місті Києві.

Олександра Юрченка до Міністра внутрішніх справ України щодо надання інформації стосовно системи раннього сповіщення про повітряні атаки.

Олександра Юрченка до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №146 "Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб".

Олександра Юрченка до Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо надання інформації про можливість відновлення руху транспортних засобів через Дарницький залізнично-автомобільний мостовий перехід під час оголошення повітряної тривоги в місті Києві.

Ірини Геращенко та Артура Герасимова до Голови Верховної Ради України щодо забезпечення принципів законності та пропорційного представництва парламентських фракцій (груп) при формуванні постійних делегацій Верховної Ради України у Парламентських асамблеях міждержавних організацій.

Галини Третьякової до Керівника Апарату Верховної Ради України щодо проведення класифікації посад в Апараті Верховної Ради України.

Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Офісу Генерального прокурора щодо передачі арештованого майна в управління.

Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Офісу Генерального прокурора щодо неналежного проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях.

Валерія Гнатенка до Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністра юстиції України щодо внесення змін до Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05 травня 2023 року № 1692/5, які забезпечать приховування інформації про адресу місця проживання (місцезнаходження) кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, під час доступу до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Володимира Мороза до Міністра охорони здоров'я України щодо внесення змін в Додаток 3 Порядку медичного обстеження донорів крові та компонентів крові, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01 серпня 2005 року № 385.

Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо державного фінансування у 2025 році капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26165 "Об’їзд міста Сторожинець".

Ірини Фріз до директора Державного бюро розслідувань про надання інформації щодо втрати яких населених пунктів внаслідок російського наступу по лінії бойових дій Державним бюро розслідувань розпочато досудове розслідування.

Руслан Олексійович, це всі.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

11:58:51

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили оголошення запитів, які йшли до всіх інституцій, крім Президента України. Зараз ми будемо оголошувати, здається, там п'ять чи шість запитів, які йдуть на Президента України. Вони потребують голосування. Тому я запрошую народних депутатів зайняти свої місця і підготуватись до запитів до Президента України.

Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця. Шановні колеги, займіть свої місця, будь ласка,  і ми продовжуємо зачитування запитів до Президента України.

Олено Костівно, будь ласка.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

11:59:32

ГОЛОВУЮЧА. Дякую.

Шановні колеги, отже, в нас іде шість запитів до Президента України. Це означає, що в нас 12 голосувань має відбутись за них.

Отже, запит Володимира Крейденка до Президента України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України,  рішення по яких тривалий час не приймалось.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Будь ласка, голосуємо.

 

12:00:14

За-118

Рішення не прийнято.

Наступний запит. Олександра Дануци до Президента України про присвоєння звання Герой України (посмертно) молодшому сержанту спецпідрозділу Головного управління розвідки Міністерства оборони України  "Артан" Савіну Дмитру Михайловичу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.

 

12:00:56

За-152

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Голосуємо, шановні колеги.

 

12:01:21

За-160

Рішення не прийнято.

По фракціях, будь ласка, покажіть попереднє голосування.

Отже, депутатський запит до Президента України групи народних депутатів  (Соломії Бобровської, Миколи Княжицького та інших. Всього 39 депутатів) стосовно присвоєння звання Герой України (посмертно) військовослужбовцю військової частини А17898 старшому солдату Горохолінському Андрію Володимировичу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.

 

12:02:16

За-166

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Будь ласка, займіть  свої місця.

Голосуємо.

 

12:02:38

За-175

Рішення не прийнято.

По фракціях, будь ласка, покажіть. Дякую.  

Групи народних депутатів (Олега Синютки, Михайла Бондаря та інших, всього 26 депутатів) до Президента України про присвоєння звання Герой України (посмертно) старшому солдату Збройних Сил України Кісілю Василю Степановичу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.

 

12:03:22

За-184

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію  про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

12:03:44

За-185

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка. Дякую.

Запит Єлізавети Богуцької до Президента України щодо присвоєння звання Герой України українському військовослужбовцю Ракову Володимиру Миколайовичу (посмертно).

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.

 

12:04:23

За-185

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.

 

12:04:44

За-188

Рішення не прийнято.

Запит Дмитра Чорного до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) командиру взводу протитанкових ракетних комплексів 3-го механізованого батальйону військової частини А1302, молодшому сержанту Даниленку Іллі Романовичу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.

 

12:05:23

За-192

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

12:05:45

За-198

Рішення не прийнято.

Покажіть по фракціях, будь ласка. Дякую.

Це всі запити дванадцятої сесії Верховної Ради України. Дякую.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:05:59

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олена Костівна.

Шановні колеги, я прошу зараз усіх народних депутатів зайти до зали і зайняти свої місця. Будь ласка, шановні колеги, я прошу всіх народних депутатів зайти до зали і зайняти свої місця.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця! Шановні колеги, що в цих словах незрозуміло?

Шановні колеги, будь ласка, я прошу народних депутатів зайти до зали, зайняти свої місця.

Шановні колеги, будь ласка. Шановні народні депутати України, у засіданні Верховної Ради України беруть участь Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль та члени Кабінету Міністрів України.  Я прошу вас привітати. (Оплески) Дякую.

Прошу, сідайте, шановні колеги. Друзі...

Шановні колеги, зараз ми будемо робити унікальний історичний перехід, якого ще історія України не знала. Ми будемо закривати дванадцяту і вперше в історії України відкривати тринадцяту сесію Верховної Ради України. Тому я дуже прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні народні депутати, відповідно до Конституції України, Регламенту Верховної Ради України, Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні завершується робота дванадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.

 

ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(тринадцята сесія)

Зал засідань Верховної Ради України

4 лютого 2025 року, 12 година 7 хвилин

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:07:43

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідно до частини першої статті 26 Регламенту Верховної Ради перед відкриттям пленарного засідання тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання нам необхідно здійснити реєстрацію за допомогою електронної системи. Я прошу народних депутатів усіх підготуватися до реєстрації. Я нагадую, що після початку реєстрації необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути на зелену кнопку "За" і утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення реєстрації.

Шановні колеги, ви готові до реєстрації на тринадцяту вперше в історії сесію Верховної Ради України? Шановні колеги, я прошу народних депутатів  зареєструватися.

 

12:10:01

У залі зареєстровано 226 народних депутатів. Дякую, колеги. І таке в історії бувало. Дякую, друзі.

Шановні народні депутати, відповідно до Конституції України, Регламенту Верховної Ради України, Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" дванадцяту сесію Верховної Ради України дев'ятого скликання та її пленарне засідання оголошую закритим. І одночасно відповідно до статті 83 Конституції України тринадцяту сесію Верховної Ради України дев'ятого скликання та її пленарне засідання оголошую відкритим.  (Оплески)

 Шановні колеги, запрошую всіх до виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Слава Україні! Героям слава!

 

12:12:32

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, давайте подякуємо Прем'єр-міністру України Денису Анатолійовичу Шмигалю та членам Кабінету Міністрів України за участь у пленарному засіданні, що стосується відкриття тринадцятої сесії дев'ятої скликання Верховної Ради. Дякую, колеги.

А ми продовжуємо працювати. Ми домовилися на Погоджувальній раді, перед початком розгляду питань порядку денного надати час по 3 хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Я прошу представників депутатських фракцій і груп записатися на виступ. Будь ласка, колеги, записуємося.

Будь ласка, від фракції "Батьківщина" Соболєв Сергій Владиславович.

 

12:13:37

СОБОЛЄВ С.В.

Шановні колеги, шановний Голово, шановна президіє! Я думаю, що ця історична сесія, яку ми починаємо сьогодні, це фактично сесія, яка повинна дати відповідь на дуже багато запитань, які протягом 34 років незалежності України і протягом тисячоліть з моменту утворення незалежної першої української держави завжди шукали відповідь всі покоління українців. І перше ключове питання,  це питання, яке вимагає абсолютно чіткої, відвертої розмови і в цій сесійній залі, і за її межами, як ми бачимо, ключовий момент збереження і утримання нашої держави, щоб всі приклади історичні, які були у попередні віки, ми зробили правильні висновки. І держава, яка заснована була тисячоліття назад, яка була відновлена після визначного референдуму, рішень парламенту України, підтверджених рішеннями народу України, ніколи перед нею не ставало питання можливості або неможливості існування держави.

Я думаю, нам як поколінню, на яке випала така велика відповідальність, треба дати відповідь на цілий ряд запитань. Що для нас є пріоритетом – збереження держави, збереження українського народу, ідентичності українського народу і заради цього прийняття, можливо, дуже важких, але таких відповідальних рішень, які потребує історичний момент і вся українська громада? Чи для нас є ключовим моментом, що на сьогоднішній день все повинно бути направлено тільки для фронту і тільки для перемоги? Чи для нас є ключовим моментом, що єдність у цій сесійній залі повинна бути єдністю всього українського народу і не лише у важкі часи, а ця єдність повинна бути продемонстрована завжди?

Я думаю, відповідь на ці питання ми повинні дати нашою роботою. Фракція "Батьківщина" готова до такої роботи. І я переконаний, що відповідальність зараз лежить не окремо на Президенті, парламенті, уряді, а відповідальність лежить на сьогоднішній день перед нами як представниками українського народу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Опозиційна платформа" Колтунович Олександр Сергійович, замість Макаренка.

 

12:16:47

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановні колеги, нова сесія потребує нової економічної політики. А це означає, що модальність згенерованого законодавчого контенту має бути якісно змінена, вона має корелювати викликам у макроекономічній і монетарній сфері. Головні з яких, перше, це фінансовий і бюджетний колапс, який у нас на сьогоднішній день існує. В минулому році, ми вже ці дані приводили, 57,5 мільярда доларів ми залучили  від зовнішніх партнерів і ОВДП. В цьому році ми плануємо плюс 38 мільярдів доларів тільки зовнішніх запозичень, також ще будуть внутрішні позики, це надзвичайно великі цифри. І ось чому держборг в минулому році зріс аж на 21 мільярд доларів до рекордної позначки у 166 мільярдів доларів. Ось чому Україні в минулому році Standard & Poor's і Fitch присвоїли частковий чи вибірковий дефолт. Така модель є нежиттєздатною і недалекоглядною, вона має бути змінена у фінансовому контексті.

Другий важливий виклик має зовнішньоекономічний контекст. Чому він так важливий? Тому що протекціонізм, імпортозаміщення, конкурентоспроможність – це все не про нас, у нас сировинна модель економіки, де 59 відсотків в структурі товарній експорту це сільське господарство. У нас абсолютно примітивна структура торгівлі настільки, що маємо мінус 29 мільярдів доларів, від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі. Така зовнішньоекономічна модель також має бути змінена у наступному році, вона також є недалекоглядною.

Третє, що найважливіше –  це має бути змінено якісно рівень життя населення.  Це найважливіший момент, оскільки Україна за рівнем безробіття посідає останнє місце в Європі – 18 відсотків. Середня заробітна плата також останнє місце в Європі, ВВП на душу населення також останнє місце в Європі і ряд інших показників, які свідчать про тотальну бідність українського населення і свідчить про те, що необхідно переглядати насамперед мінімальні фіксовані стандарти населення та стимулювати зайнятість всередині країни.

Ще один,  четвертий дуже важливий фокус, який на сьогоднішній день є – це розкручена стагфляційна спіраль, адже саме інфляція у 12 відсотків була зафіксована в минулому році на фоні заморожених соціальних стандартів вимиває кошти з економіки домогосподарств і не дає економіці України розвиватись. Але найголовніше, що є для України, головний виклик, який є, –  це саме подолання енергетичного колапсу. Всі ми знаємо, що генерація України зменшилась більш ніж на 40 гігават, і ми потребуємо серйозних структурних доктринальних змін в енергетиці, адже без енергетики неможливе ні промислове, ні економічне, ні соціальне гідне майбутнє України.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від "Партія "За майбутнє" Скороход Анна Костянтинівна.

 

12:20:06

СКОРОХОД А.К.

Шановні колеги, наразі, коли ми всі очікуємо на переговори, я хочу актуалізувати дуже важливу і важку тему для багатьох українських сімей – це обмін військовополоненими. Шановні колеги, ви знаєте, як важко нам даються ці обміни. Ви знаєте, наскільки багато хлопців, які захищали нашу країну, опинилися в руках ворога. І ви знаєте про ці жахливі умови, в яких їх тримають. Я думаю, що нам щодня нагадують рідні цих людей під стінами Верховної Ради про те, як вони чекають своїх близьких додому.

Ми всі знаємо про ком'юніті жінок з Оленівки, які чекають на своїх синів і чоловіків. Ми всі знаємо, що вони потребують допомоги. Тільки зверніть увагу, колеги, в яких умовах жахливих тримають наших військовополонених. Зверніть, будь ласка, увагу, як над ними знущаються, як до них застосовують тортури, в яких жахливих умовах вони перебувають. Їх часто не годують. У них відсутня елементарна медична допомога. Їх б'ють за невиконання гімну Російської Федерації.

Колеги, ми з вами як ніхто маємо підтримувати і допомагати їхнім сім'ям. Ми маємо не замовчувати це питання і зробити все, що він нас залежить, для того, щоб всі ці хлопці були повернуті додому.

Треба також згадати про ті жахливі речі, які ми бачимо в соцмережах, як розстрілюють наших хлопців, які здаються в полон. Я сподіваюся, в якийсь момент міжнародна спільнота дасть свої висновки на це, і за військові злочини всі ці нелюди будуть покарані. 

Але на сьогодні, я думаю, в кожного із нас постає питання: чого з  нашої сторони військовополонені отримають триразове гаряче харчування, баню, повне медичне забезпечення, роботу, за яку вони отримають кошти та мають змогу купувати собі цигарки, цукерки і так далі, спорт, спортивні змагання, інше дозвілля? І все це на фоні того, як з нашими хлопцями поводяться на російській стороні.

Колеги, давайте не забувати про тих воїнів, які на сьогоднішній день знаходяться в полоні, робити все можливе. Та я прошу Голову Верховної Ради винести Постанову 10188 про вшанування пам'яті Захисників та Захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Ми не забули про хвилину мовчання. Просто коли ви би приходили вчасно, ми її зробили... Дивіться, ми її оголосили об 11:50 з чимось. Просто багато людей не було в залі. Година мовчання була у нас. Дякую.

Шановні колеги, далі, будь ласка, від фракції політична партія "Слуга народу" Ткаченко Максим Миколайович. Будь ласка.

 

12:23:40

ТКАЧЕНКО М.М.

Шановні колеги, шановна фракція "Слуга народу", шановні колеги по парламенту! Я хочу сьогодні розпочати нашу нову сесію ще раз і ще раз зі звернення до усіх вас, зі звернення до уряду, який, на жаль, зараз не чує цього виступу. Я сподіваюсь, що вони почують. І ще раз, і ще раз нагадати всім парламентарям, всім політикам про мільйони родин внутрішньо переміщених осіб. Мільйони родин, це близько 5 мільйонів людей. І хочу сказати про те, що ми як влада, ми всі разом за три роки вже повномасштабного вторгнення, я не беру зараз там ситуацію своєї родини або інших людей, які 11-й рік вже є внутрішньо переміщеними особами, за три роки ми як держава змогли 1,5 відсотка людей, всього лиш 1,5 відсотка, забезпечити місцями тимчасового проживання.

В цих місцях тимчасового проживання люди не живуть, а люди існують, і, на жаль, до них немає ні в кого діла. Це всього лиш 1,5 відсотка. Всього близько 2 відсотків людей за три роки повномасштабного вторгнення і за півтора року дії програми "єВідновлення" змогли отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло. І того сумуємо: близько 4 відсотків людей щось отримали на питання, що з нашим житлом, від держави. 96 відсотків людей знімають житло вартістю від 10 тисяч гривень плюс. Втричі подорожчав найм житла з початку повномасштабного вторгнення. А ми з вами, влада, забираємо 2 тисячі гривень у наших людей і говоримо про те, що йдіть працюйте, заробляйте.

Давайте не рахувати кошти цих людей. Дві тисячі гривень, я дуже прошу, щоб в цьому році ми з вами показали свою позицію як народні депутати України і повернули до закінчення, хоча б до закінчення військового стану 2 тисячі нещасні, це сьогодні вже менш ніж 50 доларів. Іноземці, наші друзі, партнери, вони сміються з нас, коли вони платять 400, 300, 500 євро, а ми 50 доларів забираємо у внутрішньо переміщених осіб, які так і називалися спочатку як гроші на найм житла саме людям, у яких немає більше цього житла. Я дуже прошу вас, давайте зробимо законопроект, яким ми повернемо. Давайте зробимо це для наших людей. Я впевнений, що в кожній вашій громаді, в кожному місті величезна кількість таких людей. У більшості з вас є родичі, близькі люди, які стали, на жаль, внутрішньо переміщеними особами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від фракції "Голос" Клименко Юлія Леонідівна, будь ласка.

 

12:27:10

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Клименко, фракція "Голос". Шановні колеги, це, дійсно, унікальний випадок, коли Верховна Рада відкриває тринадцяту сесію і працює тринадцяту сесію. Я сподіваюсь, це перший і останній випадок в історії України. Тому що для того, щоби ми могли закінчити нашу каденцію і перейти до виборів, нам треба перемогти, перемогти важкого, складного, хитрого, маніпулятивного ворога. А для цього треба зосередитися на основному і не розпилятися на тисячу різних речей, які нам пропонують, наприклад, сьогодні в плані проектних, законопроектних робіт.

Нам як депутатам, нам як українцям треба зосередитися на базових речах. На жаль, ми бачимо, що Україна сповзає з порядку денного, вона зникає. Ведуться якісь переговори за спиною українців, щось хтось комусь обіцяє. Ми хочемо розуміти як парламент, а також як нація, власне, які переговори ведуться, на яких умовах, хто уже торгує українські надра в обмін на незрозумілі гарантії. Ми також хочемо розуміти, де дівся План перемоги і хто його і як буде реалізовувати.  Де ділися безпекові гарантії? Де ділося членство в НАТО? Де ділося взагалі багато всього, що обіцяли Україні, і якимось чином протягом місяця все це зникло з світового глобального порядку денного.

Тому, шановні колеги, тринадцята сесія, мабуть, це сесія, коли парламент повинен стати суб'єктним і сказати свою думку, прийняти свою участь в формуванні подальшої долі України. Для цього треба виділити пріоритети, не розпилятися на тисячу незрозумілих речей, об'єднатися, бути єдиними і прийняти ті законопроекти, які потрібні для того, щоби Україна збереглася як держава, мала можливість перемогти чи зараз чи в майбутньому і рухалася далі.

Тому, шановні колеги, дуже закликаємо і багато з цього залежить від нашого уряду, від вашого уряду. Мені приємно, що, колеги, безумовно, треба допомогти внутрішньо переміщеним особам, але я хочу сказати вам: для цього не треба закону, ваш уряд забрав 2 тисячі гривень у внутрішньо переміщених осіб своєю постановою. Поверніть ці 2 тисячі гривень своєю постановою, для цього не треба це виносити в зал Верховної Ради. Ви є монобільшість, ви є влада, ви не контролюєте свій уряд. Займіться вашим урядом, а також щоб цей уряд прийшов і прозвітував, скільки є…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від групи "Відновлення України" Лукашев Олександр Анатолійович. Будь ласка.

 

12:30:25

ЛУКАШЕВ О.А.

Шановний пане Голово, шановні колеги, сьогодні ми відкриваємо тринадцяту сесію Верховної Ради України у надзвичайно важкі часи. Це унікальна історична подія в історії українського парламентаризму, адже відбувається в умовах повномасштабного вторгнення та воєнного часу. Це не тільки старт єдиного піврічного пленарного засідання українського парламенту, це тест нашої стійкості, єдності та відповідальності.

Політична воля Президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа підсилює надію, що осяжне завершення війни цілком можливе. У таких умовах українці мають показати свою згуртованість та консолідацію. Наше завдання сьогодні – об'єднатися, взяти на себе відповідальність за ухвалення рішень, які є критично важливими для української держави.

Перше, на чому ми маємо зосередитися, це продовження наших євроінтеграційних кроків, але в межах, визначених Конституцією України. Важливо забезпечити, щоб ключові сфери управління залишалися під контролем українців, а не іноземців. Ми повинні зберігати нашу національну ідентичність і суверенітет, навіть рухаючись до Європи.

Парламент не має забувати про тих, хто сьогодні на передовій, хто захищає нашу свободу і незалежність – наші військові, ветерани. Не меншої уваги потребують внутрішньо переміщені особи та інші соціально вразливі верстви населення. Всі вони мають бути у пріоритеті нашої роботи. Кожне рішення, яке ми ухвалюємо тут сьогодні впродовж цієї тринадцятої сесії, має бути спрямований на захист української держави і українського народу. Ми повинні усвідомлювати, що війна рано чи пізно закінчиться, Україна має зберегтися, щоб ми могли почати відновлення. Наші рішення мають бути мудрими, зваженими, спрямованими на довготривалу перспективу. Потрібно створити умови, за яких Україна зможе не лише відновитися у повоєнний час, але і процвітати, ставши сильнішою ніж була до цього. Разом ми здатні на великі справи. Разом ми зможемо перемогти всі виклики. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, і завершальний виступ від фракції "Європейська солідарність" –  Федина Софія Романівна. А, буде Геращенко.

Шановні колеги, і після цього будемо переходити… А, ще Бакунець буде. Просто ви не записалися. Дякую.

Будь ласка, хто буде доповідати? Будь ласка.

 

12:33:24

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні українці, війна вступає у свою вирішальну стадію. І Україна перед обличчям ворога, чи це на лінії фронту, чи за столом переговорів, має бути сильною. На практиці ж відбувається діаметрально протилежне.

Тільки що ми повернулися з лінії фронту, і сказати, що ситуація важка, це дуже дипломатично. В підрозділах не вистачає вибухівки, зброї, дронів, РЕБ, там катастрофічна ситуація з менеджментом, тому що Верховний Головнокомандувач рік тому звільнив найкращих офіцерів, відправив їх в запас. Але замість того, аби зайнятися війною і посилювати Україну за столом переговорів, влада у своїй голові вже перемогла Путіна і живе виборами. Вона  оголосила війну децентралізації, військовим і, головне, лідеру опозиції Петру Порошенку і всій "Європейській солідарності".

Щодня на "телепомийках" Банкової ми бачимо погрози, нові кримінальні справи, бруд. Але зараз сорок пасквілянтів від "Слуги народу" вирішили взагалі спровокувати парламентську кризу і написали пасквіль у регламентний комітет з вимогою позбавити Петра Порошенка права на одне пленарне засідання відвідувати Верховну Раду України. А в умовах воєнного стану одне пленарне засідання триває пів року з лютого до серпня 2025 року.

Хто за це проголосував? "Слуги" і ОПЗЖ, бо в них давно "ширка". І так, це їх мрія залишитися в залі самим і голосувати все те, до чого вони ведуть країну – до капітуляції. Тому що слово "перемога" якимось чином зникло зі слів Верховного Головнокомандувача, а сюди вони виставляють своїх міньйонів, "клоунес", які паскудять щодня Збройні Сили України і паскудять саму Україну.

Друзі, ми вимагаємо від вас, ви проголосували разом з ОПЗЖ це рішення…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я дуже прошу без образ, шановні колеги.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ви знаєте, я хочу сказати, ображає парламент – те, кого "слуги" сюди привели. Ображає парламент той список, який Зеленський сюди привів. Ви хочете проголосувати це рішення? Ми вимагаємо сьогодні поставити на голосування Постанову про позбавлення Порошенка права відвідувати одне пленарне засідання, і ми побачимо ваше справжнє обличчя, чи готові ви перед тим, щоб об'єднуватися перед обличчям ворога, замість того, щоб вирішувати справи, необхідні для нашої армії, займатися клоунадою, займатися знищенням парламентаризму, займатися знищенням і руйнацією державних інституцій. Ось обличчя команди Зеленського, ось кого він…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. (Шум у залі) От я наступний раз скажу вам, от коли ви будете кричати "ганьба" чи щось інше. Добре?. Я зробив зауваження всім. (Шум у залі)

 Дивіться, я багато що у своєму житті читав, я можу дуже багато чому, хто спарувати. Тому давайте не будемо цього робити.

Будь ласка, завершальний виступ від групи "Довіра".

Шановні колеги, я дуже запрошую народних депутатів до залу, бо після цього ми переходимо до важливих питань порядку денного, в тому числі і ратифікації військової міжнародної угоди з Британією. Тому, шановні колеги, я запрошую  до залу.

А поки надаю слово, будь ласка, Бакунець Павло Андрійович.

 

12:37:17

БАКУНЕЦЬ П.А.

Дякую вам, пане Голово.

Шановні народні обранці, дорогі українці! Вступати в новий парламентський тиждень і в новий парламентський період ми можемо не завдяки тому, що працюємо тут. Ми це робимо через те, що не відбулися вибори через війну Росії проти України. А ми можемо тут збиратися через те, що тисячі українських сердець зараз в надважких умовах, яким подекуди страшенно не вистачає боєприпасів, тримають лінію оборони на цілому фронті, і тому ми можемо зібратися в цьому залі, тільки завдяки нашим військовослужбовцям.

Тому я закликаю вас, народні обранці, аби, власне, порядок вашої роботи був зроблений таким чином, щоби насамперед дбати про тих людей, котрі фронт тримають. Тобто нам потрібно однозначно збільшувати фінансування української армії на найнижчому рівні, до кожного батальйону, аби в кожній роті була можливість розпоряджатися податками українців, аби була можливість купувати ці дрони і РЕБ самим, а не вже третій рік дальше і дальше надіятися на допомогу волонтерів в кожному містечку і селі нашої країни. Нам однозначно потрібно опустити кошти для наших військових для того, аби вони могли самі купити запчастину і поремонтувати той чи інший автомобіль, який українці їм дали вже з перших днів війни. Нам потрібно однозначно зробити гарантованими соціальні виплати для родин наших військовослужбовців.

Я закликаю вас, народні обранці, кожного разу, кожного тижня спілкуватися з родинами наших військовослужбовців, почути їхні проблеми, особливо з родинами полонених, особливо з родинами зниклих безвісти, яких, на жаль, в цьому році стає більше. Їх потрібно підтримати, їм потрібно допомогти отримати всі хоча б соціальні гарантії, які їм гарантуються законодавством, які вони, на жаль, не отримують через погану роботу уряду України, який ми, ми винуваті і погано контролюємо, який на початку відкриття сесії сидить… стоїть співає гімн і йде. Можливо, він би послухав, що один з другим обранець, який поспілкувався з кимось зі  звичайних людей,  йому скаже: в країні в багатьох сферах є проблеми. Уряд повинен сидіти і ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги,  час для виступів вичерпано. Шановні друзі, я ще раз звертаюсь до вас із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих в парламенті рішень  раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Шановні народні депутати, я прошу запросити колег до залу. Перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Переходимо зараз до його розгляду.

Шановні колеги, запросіть, будь ласка, всіх депутатів до залу зайняти свої місця. Шановні колеги, будь ласка, я запрошую всіх народних депутатів зайняти свої місця і приготуватись до голосування.

Ну що ж, колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений, вам надано. Переходимо до його розгляду. Шановні народні депутати, до вашого розгляду пропонується проект Постанови (реєстраційний номер 12465) про План законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік.

Відповідно до вимог Регламенту, до статті 19 зі значком прим., щорічно на початку чергової сесії, яка починається першого вівторка лютого,  Верховна Рада затверджує план законопроектної роботи Верховної Ради, узгоджений Погоджувальною радою, з урахуванням узагальнених Апаратом пропозицій комітетів.

Згідно з частиною четвертою статті 20 Регламенту Верховної Ради України це питання включається до порядку денного сесії позачергово і без голосування. На Погоджувальній раді депутатських фракцій і груп було узгоджено План законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік. Шановні колеги, відповідно до частини першої статті 19 зі значком прим. Регламенту я вношу план законопроектної роботи на затвердження Верховної Ради України.

Будь ласка, шановні колеги, я ставлю пропозицію про розгляд цього питання за скороченою процедурою. Прошу підтримати, шановні колеги, розгляд цього питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:43:12

За-192

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Тому прошу представників депутатських фракцій та груп записатися на виступи: два – за, два – проти. Будь ласка, колеги, записуємося, і після цього будемо голосувати. Будь ласка, два – за, два – проти.

Будь ласка, Климпуш.

 

12:43:46

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую. Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гончаренко.

 

12:44:03

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, план законотворчої роботи – це те, що ми зараз з вами будемо розглядати. Там папери, там купа законопроектів – і все це є абсолютно пусте. Вам потрібен план законотворчої роботи? Я його вам накидаю за секунду тут прямо зараз.

Перший – Закон про терміни служби і демобілізацію. Тільки що тут був уряд, який був зобов'язаний не пізніше грудня подати його. Де він, де цей законопроект? Які в нас тут плани роботи, коли головного законопроекту немає?

Друге. Нам потрібен законопроект про демографічну ситуацію в Україні і кардинальні міри по її виправленню. Нам потрібно сьогодні приймати рішення по збільшенню виплат на дитину, 860 гривень на місяць на дитину до 3-х років – це вже навіть не знущання, це ніщо, це вже навіть не "95 квартал", це просто знущання з людей. Так не може далі продовжуватися.

Далі, третій пункт. Обмеження зарплат в держсекторі. Скільки буде тривати, Укрпошта, Смілянський, який сидить, отримує 1,5 мільйона гривень зарплати і навіть відмовляється дати дані по своїй зарплаті, це в нього комерційна таємниця від українського народу. Клас! Сів на власність українського народу, доїть її і каже нам: да ні-ні-ні, я вам нічого не розкажу. Такі, як він, Укрнафта – будь ласка, Укрнафтобуріння, віджате в приватних власників, – будь ласка. Далі продовжуємо, всі величезні компанії: Укрзалізниця – і поїхали, і поїхали. Рахункова палата, очолювана друзями родини Зеленських, – сотні тисяч гривень зарплати. Не може ні в кого в Україні бути зарплата більше ніж військових на нулі, які захищають цю державу кожен день…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Одну секундочку. "Рада", 2:10 – що з вами твориться знову? Хай… дивіться, які широкі права в опозиції. Дякую, Олексій Олексійович. Займіть свої місця. (Шум у залі) Ну так що, треба швидше завершувати, Олексій Олексійович. Будь ласка. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі. Від фракції "Слуга народу" Федієнко Олександр Павлович – 2 хвилини.

 

12:46:27

ФЕДІЄНКО О.П.

Прошу передати слово Веніславському Федору.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федір Володимирович Веніславський.

Шановні колеги, будь ласка, ще один виступаючий, після цього голосуємо. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Федір Володимирович, будь ласка.

 

12:46:43

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, безперечно, Верховна Рада України має працювати відповідно до затвердженого плану роботи. Завдяки тим зусиллям, завдяки Закону, який ухвалили ми з вами на початку нашої каденції, про нормотворчу діяльність, Верховна Рада України набула певної прогнозованості в тих питаннях, які ставляться на її розгляд. За рішенням Погоджувальної ради, коаліцією депутатських фракцій було прийнято рішення саме таким чином сформувати порядок денний нашої сесії наступної історичної тринадцятої на цей 2025 рік. Що стосується по змісту? По змісту я би виділив три ключових напрямки, які нам належить ефективно врегулювати і досягнути тих цілей, які ми перед собою за великим рахунком ставимо.

Перша ціль. Для мене як для члена Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки вкрай важливо, щоб ми підтримували, розглядали і будь-яким чином удосконалювали ті нормативно-правові акти, ті закони, які стосуються сектору безпеки і оборони. Ми маємо зміцнювати наші оборонні спроможності, ми маємо покращувати стан наших Збройних Сил, в тому числі і соціальний захист військовослужбовців. І на цьому ми будемо акцентувати увагу під час нашої роботи.

Друга складова – це, безперечно, економічний розвиток нашої держави і значна частина законопроектів, які пропонуються до розгляду, пов'язані якраз із забезпеченням сталого економічного розвитку в умовах війни. Це важко, але ми це будемо робити, я переконаний, і доб'ємося позитивних результатів.

І третя складова, а можливо, по значимості на першому місці – це соціальний захист, соціальна підтримка наших громадян України. І в цьому напрямку також є дуже багато гарних законодавчих ініціатив, які політична партія "Слуга народу" і, я переконаний, наші партнери парламенту будуть підтримувати.  Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Шановні колеги, завершальний виступ Михайла Михайловича Цимбалюка, фракція "Батьківщина", після цього будемо голосувати. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Михайло Михайлович, будь ласка.

 

12:48:52

ЦИМБАЛЮК М.М.

Шановний пане Голово, шановна президія, колеги! Фракція "Батьківщина" вимагає включення до порядку денного тих законодавчих ініціатив, які є на порядку денному нашої фракції. Насамперед це сектор безпеки і оборони, це захист військ в цілому, це захист і права конкретних бригад щодо розподілу коштів, які мають поступати на їхній рахунок. Соціальний захист військовослужбовців – це захист шляхом надання житла, переваг членам родин і військовослужбовцям, підписання чітких контрактів, де буде родина військового захищена.

Наступне питання – це посилення кримінальної відповідальності за посягання на життя та здоров'я військовослужбовців, особливо те, що відбувається, і є деякі жорстокі факти. Це неприпустимо в державі, яка воює, такий, вибачте, захист наших військових. На це має працювати весь правоохоронний блок, що життя і здоров'я військового недоторкане.

З іншого боку, ми наполягаємо на соціальному захисті в цілому, особливо малозабезпечених громадян. І тема прожиткового мінімуму, дуже важлива в цей непростий період, має бути переглянута. Те саме і мінімальна зарплата. Ми надіємося, що після першого півріччя уряд запропонує такі зміни, бо саме від цих двох сталих величин прожитковий мінімум і мінімальна зарплата залежать більше ста соціальних і інших стандартів. Це потрібно пріоритетом.

Сьогодні колеги влучно говорили про захист внутрішньо переміщених осіб. Справді, уряд робить деякі кроки, але вони є точкові, має бути чітка система захисту тих громадян, які через війну Російської Федерації втратили основне – житло, майно і своїх близьких. Це має бути в пріоритеті.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту постанови. Я прошу всіх народних депутатів зайняти свої місця. Колеги, будь ласка, приготуйтеся до голосування. Шановні колеги, будь ласка, приготуйтеся до голосування. Шановні колеги, будь ласка, приготуйтеся до голосування.

Я просто хочу нагадати, що це справді обов'язок, який лежить на Верховній Раді відповідно до закону, який прийняли ми ж, законодавчо планувати свою діяльність на наступний рік. І я хочу подякувати і ще раз поінформувати, що все, що є в цій постанові, це те, що є зібранням пропозицій комітетів. Тому я дуже прошу, вельмишановні колеги, зараз підтримати наші комітети і проголосувати цей порядок денний... перепрошую, план законопроектних робіт.

Тому, шановні колеги, я ставлю пропозицію. Будь ласка, займіть свої місця. Шановні колеги, я ставлю пропозицію, ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 12465) про План законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік. Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:52:37

За-209

Рішення не прийнято.

Дякую, колеги. Йдемо далі. По фракціях покажіть.

Шановні колеги, до мене звернувся в письмовій формі один народний депутат, я не буду називати прізвище, але на його думку, особи, які виступали тут і ображали інших, повинні вибачитись або бути покарані за свої слова на адресу Мар'яни. І він звернеться з цим до Сергія Кальченка, до комітету. Я просто поінформував.

Дякую, шановні колеги. Рухаємося далі. Шановні колеги, нічого не було названо. Що у вас з процедури? Гончаренко, що з процедури?

 

12:53:20

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановні друзі, нарешті ми знову почали свою роботу, чогось ми не працювали з вами довго. І тому давайте працювати про реально важливі теми.

Тема номер один суперважлива, і ми маємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Що у вас з процедури?

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. З процедури. Я пропоную викликати у Верховну Раду Прем'єр-міністра Шмигаля, бо він якось, вибачте, прошмигнув. Був тут тільки що – і вже зник, а нам є з ним про що поговорити. І питання, по яких я пропоную викликати Прем'єр-міністра, наступні, перелічую.

Перше. Законопроект, який уряд би мав подати, про терміни служби і демобілізацію.

Друге. Президент Трамп сказав про рідкоземельні метали в Україні. Хочеться почути від Прем'єр-міністра, про що йде мова, які у нас є рідкоземельні метали, що може бути розроблено, яка робота ведеться, чи вже якісь є попередні речі з американськими партнерами. Важливо.

Третє. Бардак в Міністерстві оборони,  Агенції оборонних закупівель. Умєров коли там в цьому наведе лад?

Прошу викликати сюди Шмигаля по цих трьох…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю пропозицію народного депутата Гончаренка на голосування. Прошу голосувати.

 

12:54:43

За-103

Рішення не прийнято.

По  фракціях.

Шановні народні депутати, Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп було обговорено і схвалено проект порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. Відповідно до частини першої статті 21 та частини першої статті 22 Регламенту Верховної Ради України я вношу проект порядку денного тринадцятої сесії на затвердження Верховної Ради України. Проект Постанови реєстраційний номер  12466.

Відповідно до положень статті 222 Регламенту Верховної Ради України це питання обговорюється за скороченою процедурою. Тому я прошу представників депутатських фракцій і груп записатися: два – за і два – проти для обговорення цього питання.

Шановні колеги, я прошу далеко не розходитись, буквально через 6-8 хвилин буде голосування. А далі дуже важлива ратифікація. Будь ласка.

Будь ласка, від фракції "Європейська солідарність" Саврасов Максим Віталійович.

 

12:55:52

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Іванні Орестівні Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе.

 

12:56:11

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, тут стільки вже слів сьогодні прозвучало про ту особливу відповідальність роботи під час тринадцятої сесії Верховної Ради України вперше в історії України, що хотілося би, щоб ми за порядком денним відповідали тому шаленому додатковому очікуванню, яке може бути у суспільства до нашої роботи. Але що ми бачимо? Я там ледве бачу якісь там євроінтеграційні прапорці, не бачу зусилля від Кабміну, євроінтеграційних нових ініціатив немає. А ми ж так рухаємося карколомними кроками. Я не бачу жодного законопроекту, який би наближав нас реально до членства в НАТО. Ми не можемо вимагати членства чи запрошення, тільки розраховуючи, я не знаю, на якусь моральну відповідальність наших партнерів. Я не бачу там переліку реально законопроектів і ініціатив, які би допомагали нашим силам оборони, які би підпирали їх економічними реальними потугами з боку парламенту України і відповідали на запит військовослужбовців і щодо справедливості, і щодо їх очікувань, і щодо їх повноцінного забезпечення. Ми бачимо, що влада грається в атаки на опозицію, ми бачимо, що влада грається в атаки на місцеве самоврядування, влада намагається зараз перекласти всю свою провину і бездіяльність на військових, а насправді готується просто до виборів, і ще хоче перекласти відповідальність за бездіяльність на партнерів.

Тому, колеги, очевидно, підтримувати цей порядок денний цієї сесії просто неможливо. Давайте нарешті думайте і давайте працювати на інтереси України і на інтереси збереження і перемоги держави.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Голос" Клименко Юлія Леонідівна.

 

12:58:15

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Клименко, фракція "Голос". Шановні колеги, насправді  план роботи виглядає як вінегрет без заправки. Тому що законопроекти в ньому не пов'язані один з одним і взагалі не пріоритизовані відповідно до наших викликів, які має Україна. У нас повинно бути в порядку денному тільки законопроекти, які відповідають на запитання, як нам посилити військо і виграти війну. Друге. Як нам повернути людей з-за корону, а також  забезпечити внутрішньо переміщених осіб, тобто як нам допомогти українцям в цій важкій ситуації. І третє. Як Україні інтегруватися в Європейський Союз, а також в НАТО.

Всі інші законопроекти можуть почекати на чотирнадцяту сесію, на п'ятнадцяту або на новий склад парламенту. Нічого не станеться від того, що 50 відсотків з запропонованих законопроектів почекають.

Тому, шановні колеги, давайте ще раз подумаємо, зробимо пріоритети. Не зробимо пріоритети –  на жаль, питання виграти війну не буде стояти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Слуга народу" Козир Сергій В'ячеславович.         

 

12:59:32

КОЗИР С.В.

Колеги, повністю підтримую порядок денний наш. Але хочу звернути увагу те, що казав до цього мій колега Максим Ткаченко, що звернути увагу на внутрішньо переміщених осіб. Нами зареєстрований в грудні місяці проект 10382, він про повернення виплат нашим переселенцям. Тому також звертаю увагу, що його розглянути в цій тринадцятій сесії і допомогти нашим людям пережити ці незгоди. Тому що це той потенціал, який буде наближати нашу перемогу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, і завершальний виступ, після цього голосуємо. А, ще буде фракція "Батьківщина". Тоді Бакунець, група "Довіра", але після "Батьківщини", після Соболєва будемо голосувати. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

 

13:00:13

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановні колеги, звичайно, що розглядаючи порядок денний, слід обов'язково, наголошую ще раз і ще раз, звертати увагу на ті законопроекти, які допоможуть українському фронту, які допоможуть українському воїну, які будуть стимулювати українців, і вони розумітимуть, що не марно ви вже тут тринадцять сесій сидите. Це означає, що я також закликаю, аби в порядок денний було включено одне з питань для якогось хоча б кроку назустріч нашим захисникам, це питання розмитнення, нульового розмитнення автомобілів для цих людей, котрі сьогодні служать в Збройних Силах України, для їх особистого користування для того, аби вони мали можливість хоча б одне якесь використати собі таке пільгове розмитнення, вони цього чекають. Тому я вас закликаю, голосуючи за це, врахувати і цей законопроект в роботі цієї сесії.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, завершальний виступ від фракції "Батьківщина" Соболєв Сергій Владиславович. Шановні колеги, після цього голосуємо.

 

13:01:35

СОБОЛЄВ С.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги, вперше за всю роботу цієї каденції всі питання порядку денного, які подала фракція "Батьківщина", включені. Але ми хотіли б звернути вашу увагу на дуже суттєвий момент. Те, що подають комітет, – це чудово, але ви чудово знаєте, що рішення ухвалюють фракції. Тому велике прохання, при формуванні порядку денного потижневого, враховувати позицію фракцій, так, як ми це робили раніше, щоб хоча б одне-два питання від фракцій обов'язково включалось. І таким для нас є пріоритетним питання 8295 щодо мораторію на приватизацію земель до 10 тисяч гектарів. Ми хотіли б, щоб це питання було пріоритетним на найближчі тижні, і хотіли б, щоб це питання обов'язково було включене. А в цілому давайте визначимо пріоритети, тоді  і буде голосування позитивне.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, я прошу зайняти свої місця. Обговорення питання завершено, переходимо до прийняття рішення.

Шановні колеги, я ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 12466) про порядок денний тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. Голосуємо, колеги, будь ласка.

 

13:03:22

За-215

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, у зв'язку з тим, що ми поки не затвердили порядок денний тринадцятої сесії, переходимо до розгляду питань порядку денного пленарного засідання на 4 лютого 2025 року, який було обговорено і схвалено Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп. Всі запропоновані до розгляду питання включаються до порядку денного сесії  без голосування, ми так і сформулювали.

Тому, шановні колеги, до вашого розгляду виноситься проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії щодо офіційної кредитної підтримки розвитку оборонних спроможностей України.

Шановні колеги, будь ласка, я можу попросити вас одну річ, це дуже важлива ратифікація для України, дуже важлива. Я дуже прошу оцих декілька хвилин побудьте на місці, не бігайте, не ходіть, не спілкуйтеся, давайте проголосуємо, щоб Україна мала можливість отримати ці кошти для оборони України від Великої Британії. Давайте проявимо свою  державницьку позицію в цьому. Будь ласка, займіть свої місця.

Тому,  шановні колеги, я ставлю пропозицію  розглянути це питання за скороченою процедурою. Будь ласка, прошу голосувати.

 

13:04:54

За-206

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова… Давайте, поки буде обговорення, ніхто не розходиться, будь ласка.

Я запрошую до слова першого заступника міністра оборони України Гаврилюка Івана Юрійовича. Будь ласка, Іване Юрійовичу – до 2 хвилин.

 

13:05:18

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні народні депутати! Сьогодні перед нами стратегічно важливе рішення: ратифікація Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії щодо офіційної кредитної підтримки розвитку оборонних спроможностей України. Йдеться не просто про документ, це один із ключових елементів зміцнення нашої протиповітряної оборони, розширення виробничих можливостей українського оборонно-промислового комплексу та посилення взаємодії з надійним союзником. Ратифікація угоди відкриває доступ до 2 мільярдів фунтів стерлінгів кредитної підтримки з боку Великої Британії. У подальшому Велика Британія готова розглядати й інші проєкти з постачання та локалізації по виробництву  систем протиповітряної оборони та ракет до них. Це реальний інструмент, який врятує тисячі життів. Але важливо не тільки те, що ми отримаємо, а як ми використовуємо цю можливість для майбутнього.

Окрім поставлених готових озброєнь проєкти за цією угодою передбачають створення спроможностей з обслуговування та виробництва таких систем в Україні. Це означає не лише постачання та посилення нашої обороноздатності, а й створення нових робочих місць, залучення іноземних технологій та інтеграції України у глобальні виробничі ланцюги оборонної сфери. І головне, ми не просто отримаємо допомогу, ми використовуємо механізми, які дозволяють залучити міжнародні ресурси для підсилення оборони.

Шановні депутати, сьогодні ми ухвалюємо рішення, яке визначатиме рівень захисту нашої держави уже в найближчі місяці. Закликаю вас підтримати цей законопроект. Від цього рішення залежить, наскільки ефективно...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Іване Юрійовичу, дякуємо. Будь ласка, займіть своє місце.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Мережка Олександра Олександровича.

Будь ласка, Олександр Олександрович.

 

13:07:40

МЕРЕЖКО О.О.

Дякую. Шановні колеги, я хотів би почати зі слів щирої подяки нашому другу, надійному партнеру Великій Британії, її народу, її парламенту, її уряду. Тому що цей договір є свідченням наших відносин, міцних, потужних відносин.

Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 3 лютого 2025 року розглянув внесений Кабінетом Міністрів України проект Закону України про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії щодо офіційної кредитної підтримки розвитку оборонних спроможностей України, який розроблено з метою виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності для України зазначеної рамкової угоди, яка у свою чергу дозволить започаткувати та забезпечити реалізацію спільних проєктів у галузі протиповітряної оборони, утримання військової техніки в працездатному стані шляхом організації її ремонту і обслуговування в Україні.

За результатами обговорення комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект закону за основу і в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення комітету та прийняти запропонований законопроект за основу і в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олександр Олександрович.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту, і після цього голосуємо. Будь ласка, колеги: два – за, два – проти.

Будь ласка, від фракції "Батьківщина" Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

13:09:37

ЦИМБАЛЮК М.М.

Прошу передати слово Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наливайченко Валентин, будь ласка.

 

13:09:47

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановний пане Голово, шановні пані та панове, дорогі наші захисники! Фракція "Батьківщина" звертає увагу на те, що зараз, тут і зараз у цьому парламенті важливо не просто ратифікувати угоду з Великою Британією та Північною Ірландією. Для нас дуже важливо, щоб Збройні Сили України отримали справді достатній ресурс – гроші на створення сучасних систем ППО, раз, друге – на їхнє обслуговування, третє – на їхній ремонт та оновлення. Тому що ті з депутатів, а в нас їх багато і я серед них, хто їздимо на фронт, знаємо, що зараз настав час уже ремонту, обслуговування сучасної зброї та техніки для наших Збройних Сил. І так, Велика Британія і кредитна підтримка для Міністерства оборони та Генерального штабу – це вирішення цих питань для нашої оборони.

Друге. З Великою Британією, з нашими партнерами ми, ви знаєте, підписали Угоду на сторічне партнерство. Але й дуже важливо надсучасні розробки Британії, такі як лазерна зброя, такі як радіоелектронна боротьба, радіоелектронна розвідка, – щоб вони теж у першу чергу потрапляли до наших бригад, тепер до наших корпусів для наших захисників на передову. В цьому важливість цієї угоди.

І тому фракція "Батьківщина" однозначно підтримає і підтримаємо подальші кроки з країнами-членами НАТО, які нас наближають через таке співробітництво до повномасштабного справжнього членства в НАТО. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, я надаю слово Ар'єву. Я так розумію, замість нього Геращенко, фракція "Європейська солідарність".

Будь ласка, Ірина Володимирівна.

 

13:11:52

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні українці, знаєте, складається враження, що парламент Великої Британії ставиться до проблем в Україні більш адекватно, ніж Верховна Рада України. Інакше б сьогодні в залі було не ганебних 226 депутатів, з яких тільки 160 так званої монобільшості, якої давно не існує, і, мабуть, порядок денний виглядав би трошки інакше ніж отак, де єдине правильне питання, яке розглядається,  – саме ратифікація з Великою Британією, тому що дійсно мова йде про важливі сьогодні для нашої оборонки кошти.

І ви знаєте, і це б навіть рішення Комітет зовнішньої політики не прийняв, бо в них кворуму б не було, якби не "Європейська солідарність". "Слуги" прогулюють все, що можна прогулювати, їм плювати, начхати на країну.

І в такій ситуації я хочу сказати, що мова йде не про грант, а про кредит, важливий для нас кредит, мільярдний кредит, який прийдеться віддавати Україні. І це про дипломатію нинішньої влади, яка, знаєте, втратила вже ногу, ноги під землею і не відчуває зовнішньої кон'юнктури, яка змінюється не на користь України. Аплодисменти завершилися, гранти завершилися, за все прийдеться платити.

І ключове, що ми зараз бачимо з цих планів, які звучать звідусіль, порушено ключовий фундаментальний принцип: нічого про Україну без України. Десь без нас обговорюють майбутні мирні плани, те, чим Україна має… буде платити за велику допомогу нашим партнерам. В цей час, вибачте, Банкова фекаліями кидається в нашого стратегічного партнера: в Сполучені Штати, Європейський Союз, не думаючи, якою буде ціна для України.

Тому ми ще раз хочемо наголосити, досить бавитися, пора об'єднуватися на фундаменті професійності, посилювати наш фронт, посилювати нашу дипломатію. Україна має бути сильною, а не те, що ви зараз робите, руйнуючи інституції, в тому числі парламент, прогулюючи роботу Верховної Ради України і руйнуючи наш…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Козир Сергій В'ячеславович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:14:02

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Федору Веніславському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Федір Володимирович.

 

13:14:11

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановні колеги, шановні присутні, шановні громадяни України! Питання, яке зараз ми з вами розглядаємо, воно є надзвичайно важливим з кількох аспектів.

По-перше, Велика Британія, Об'єднане Королівство Великої Британії і Північної Ірландії постійно демонструє незмінну підтримку і незмінне лідерство нашої держави під час відстоювання нашого державного суверенітету і територіальної цілісності. Це найкращі наші партнери і найрішучіші наші союзники і сторонники.

 Що стосується другого аспекту. Ми з вами чудово пам'ятаємо, як ми ухвалювали Закон "Про Державний бюджет України на 2025 рік", ми чудово пам'ятаємо, наскільки потреби сектору безпеки і оборони великі і наскільки ми можемо їх забезпечити власними джерелами. Тому будь-які додаткові джерела, які йдуть на посилення наших оборонних спроможностей, безперечно, мають надзвичайно важливе значення. І завдяки консолідованим зусиллям наших дипломатів на чолі з Президентом Зеленським вдалося підписати міжурядову угоду про партнерство з Великою Британією. І ці 2 мільярди, які ми зараз з вами маємо ратифікувати і підтримати, підуть саме на сектор безпеки і оборони, причому не просто на закупівлю додаткового озброєння, а на виробництво в Україні тих чи інших зразків озброєння, які нам зараз вкрай необхідні, і на обслуговування цих видів озброєння. Безперечно, ми маємо підтримати цю історичну угоду, яку підписав уряд України з урядом Великої Британії, тому що це шлях до нашої перемоги. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, Бакунець Павло Андрійович, група "Довіра". Шановні колеги, і після цього будемо голосувати, запросіть народних депутатів зайняти місця.

Будь ласка, Павло Андрійович Бакунець.

 

13:16:04

БАКУНЕЦЬ П.А.

Дякую, шановний пане Голово.

Хочеться вірити, що хоча б на цю важливу історичну ратифікацію знайдеться відповідна кількість голосів в цьому залі, тому що я вважаю і кожен з вас має це розуміти, що Велика Британія є одним з ключових наших партнерів, а ці додаткові кошти підуть не просто на закупівлю їхнього обладнання для українського фронту, ці кошти підуть для того, аби тут, в Україні, почалося виробництво. Це надзвичайно важлива ратифікація. Тому я закликаю сьогодні зал зібратись, проголосувати і дати можливість для кращого розвитку оборонної галузі України.

Дякуємо Великій Британії!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу... А, від "Голосу" ще 1 хвилина. Але я прошу народних депутатів вже зайняти свої місця. Будь ласка, прошу зайняти місця. Будь ласка.

 

13:17:10

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Колеги, займіть свої місця, важлива угода, треба проголосувати. Дякую. Власне, я хотіла б звернути увагу, що це, безумовно, історична і дуже правильна і гарна угода, яку Україна підписала і, сподіваюся, ратифікує нашими голосами. Закликаю голосувати.

Але хочу звернути увагу, що мова не тільки про те, що Україна просто отримає 2 мільярди і використає їх на чергове якесь проїдання. Ця угода – наш шанс створити в Україні дійсно якісне виробництво зброї, в тому числі відкрити центри військово-морських технологій, тому що ця угода багато в чому надана в тому числі для розвитку наших морських потужностей. Тому закликаю всіх нас все-таки цю угоду: перше – ратифікувати; по-друге, скористатися та імплементувати її в реальному житті в Україні, яке дасть нам можливість захищати нас наступні 50 років або 100.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту ратифікації. Я прошу народних депутатів, займіть, будь ласка, свої місця. Прошу всіх народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, займіть свої місця. Справді, це дуже важлива ратифікація для України.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії щодо офіційної кредитної підтримки розвитку оборонних спроможностей України (реєстраційний номер 0300).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:19:27

За-245

Рішення прийнято. Закон прийнято.

Шановні колеги, я прошу не розходьтесь, ще два коротких процедурних голосування у нас як мінімум буде. По фракціях покажіть, будь ласка.

Шановні колеги, далі ми переходимо до проектів постанов про скасування рішень Верховної Ради, їх велика кількість. Тому відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 Регламенту Верховної Ради України я як головуючий вношу пропозицію об'єднати обговорення проектів постанов щодо скасування рішень Верховної Ради про прийняття у другому читанні та в цілому по законопроектах 6013 і 12245.

Шановні колеги, відповідно до пункту… (Шум у залі) Що у вас з процедури? Це не з процедури, це моє виключне право як головуючого.

Тому відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування питання про об'єднання обговорення проектів постанов за реєстраційними номерами: 6013-П, 6013-П1, 6013-П2, 6013-П3, 6013-П4, 6013-П5, 6013-П6, 6013-П7, 6013-П8, 6013-П9 про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021).

Прошу голосувати це процедурне рішення. Прошу голосувати.

 

13:21:18

За-183

Рішення прийнято.

І друге. Я ставлю на голосування питання про об'єднання… (Шум у залі) Я завершу, тоді дам вам. Не можу тільки вашим… (Нерозбірливо).

Ставлю на голосування питання про об'єднання обговорення проектів постанов за реєстраційним номером: 12245-П, 12245-П1, 12245-П2, 12245-П3, 12245-П4, 12245-П5, 12245-П6, 12245-П7, 12245-П8 про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року).

 Прошу народних депутатів голосувати. Будь ласка.

 

13:22:26

За-178

Рішення прийнято.

Шановні колеги, переходимо до розгляду. З процедури, да, будь ласка, з процедури. Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе, з процедури, що у вас?

 

13:22:39

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Значить, по-перше, шановний пане Голово, не дозволяйте собі кричати на народних депутатів і голосно пояснювати... Намагатися в такий спосіб переконати, що ви слово не дасте. Це раз.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це навзаєм. Да, будь ласка. З процедури, що у вас?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Друге, з процедури. Я би пропонувала взагалі відсторонити головуючого у зв'язку з тим, що він не чує прохання про надання слова з процедури. Це два.

І третє, що ви щойно зманіпулювали залою, тому що ви винесли на голосування свою пропозицію незалежно від того, яке рішення було ухвалено вчора Погоджувальною радою, на якій ми були присутні, і сьогодні, яке рішення ухвалила Погоджувальна рада.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А яке рішення ухвалила Погоджувальна рада?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Стосовно розгляду, окремого розгляду кожної із цих постанов, проектів постанов. А ви зманіпулювали залою.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Я вам одразу відповім, Іванна Орестівна. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 Регламенту  це виключне право головуючого на пленарному засіданні. Виключне. Ви не хочете, ви можете не голосувати, але це моє право, прошу його не обмежувати. Це раз.

І друге. Ви бачите, зал підтримав це процедурне рішення, давайте рухатись відповідно до Регламенту.

Теж з процедури, Ірина Володимирівна? Ірина Володимирівна, з процедури, що у вас? Тільки з процедури.  

 

13:24:04

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, я підтримую пропозицію Іванни Климпуш-Цинцадзе про відсторонення головуючого від виконання своїх обов'язків у зв'язку з тим, що Погоджувальна рада приймає рішення щодо порядку денного сесії. І як в понеділок, так і  сьогодні зранку я як учасниця Погоджувальної ради можу свідчити, на жаль, це ви, "слуги" і ОПЗЖ закрили Погоджувальну від того, аби бачили журналісти і інші…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури що у вас?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Було домовлено, що у нас буде повне обговорення  цих постанов.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не було такого, що повне обговорення.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ми прийняли таке рішення. І якщо зараз ви просто маніпулюєте залою в зв'язку з тим,  що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури?

 

 ГЕРАЩЕНКО І.В. З процедури. Ми заявляємо про, по-перше, порушення наших прав як депутатів оголосити позицію перед розглядом голосування. Ви не дали нам слова…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У вас зараз буде можливість обговорення.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. По-друге, ви перебиваєте мене. Перебиваєте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що з процедури? Виключіть мікрофон. Дякую.

Я просто, користуючись правами головуючого, один раз попередив, другий, потім позбавляю слова. Дякую.

Так в Регламенті записано. Друзі, читайте Регламент, освоюйте цю книжечку, вона не така велика, щоб за декілька сесій перебування тут не освоїти її.

Переходимо до розгляду питань, проектів постанов, за реєстраційними номерами: №6013-П, №6013-П1, №6013-П2, №6013-П3, №6013-П4, №6013-П5, №6013-П6, №6013-П7, №6013-П8, №6013-П9 про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року).

Ми прийняли процедурне рішення, по якому спочатку доповідають автори  постанов, спільне обговорення, два – за,  два – проти, і голосуємо почергово всі ці постанови.

Тому, будь ласка, я запрошую спочатку автора першої постанови Бондаря Михайла Леонтійовича. Будь ласка, Михайло Леонтійович, автор першої постанови.    

 

13:26:27

БОНДАР М.Л.

Шановні колеги! Бондар Михайло, "Європейська солідарність". Ну, якщо почати читати: от проект Постанови про скасування рішення і Закон про особливості регулювання –  дальше можна не читати.

Особливості регулювання.

Чому скасувати? Тому що, на жаль,  "Слуги народу" разом з ОПЗЖ зробили ці спеціальні регулювання в кожній сфері, починаючи, наприклад, від місцевого самоврядування, коли забрали військове ПДФО, коли передали його невластивій структурі –  Держспецзв'язку закупляти безпілотники, коли виділили кошти і віддали військовим адміністраціям будувати фортифікації, коли міністерства видають укази, якими можна втричі збільшувати собівартість будівельних робіт на укриттях, енергетичної інфраструктури, коли дозволяють собі "слуги народу" висловлюватися в адрес військових генералів, офіцерів, ображаючи їх, засуджувати їх, закриваючи в СІЗО, не даючи можливості на апеляцію. Коли, наприклад, з Печерського суду до апеляційного місяць везуть документи, а в той час генерали, офіцери мають перебувати в СІЗО. Оце і є особливості регулювання всього життя країни "слугами народу". Тому задумайтеся, все, що ви робите, не дозволяйте безумним своїм міньйонам, дійсно, коментувати військових, ображати їх.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, запрошую наступного автора Постанови 6013-П1 Ар'єва Володимира Ігоровича. Будь ласка, Володимир Ігорович

 

13:28:55

АР’ЄВ В.І.

Ми можемо скільки завгодно пишатися і розповідати про те, що це найдовше скликання у Верховній Раді з новою екстратринадцятою сесією, але ж воно, це скликання, буде найрозумнішим. Тому що те, що відбувається в цьому залі, мені нагадує фільм "Тупий і ще тупіший". Бо те, що приймається сьогодні, коли існує небезпека загрозі Україні, воно просто не може бути пояснене абсолютно нічим.

Зараз цим законопроектом 6013 фактично узаконюється дерибан комунального майна. Мало того, комунальні бюджети, бюджети громад, вони  позбавляються джерела фінансування. І це в той час, коли сьогодні єдине, хто останнє вивозить на собі фінансування Збройних Сил України, фінансування фронту і закупівлю найнеобхідніших речей –  це саме місцеві громади. У них забрали вже податок на доходи фізичних осіб військовий і тепер забирають останнє, руйнуючи децентралізацію, місцеве самоврядування.

У мене питання, а в якій країні ви збираєтеся оце все дерибанити, ті, хто голосували за цей законопроект? Прикрилися тим, що треба скасовувати Януковича Господарський кодекс, а насували туди більше ніж, набагато більше ніж Янукович, злочинних речей. Чому зараз ми не розглядаємо ситуацію із оборонними закупівлями? Чому ми зараз не розглядаємо ситуацію із тим, що відбувається у військах, не приймаємо ці законопроекти, вони відкладені у довгу шухляду? Зате все, що стосується дерибану, виноситься в цю залу. Я впевнений, що в майбутньому це скликання буде ганьбою, пояснене всіма нашими нащадками.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, автор законопроекту 6013-П2 Геращенко Ірина Володимирівна. Будь ласка.

 

13:31:19

ГЕРАЩЕНКО І.В.

На регламентному комітеті, "слуги", ці 40 пасквілянтів, які написали кляузу на Порошенка, скаржилися, що за ці 6 років у них підірвалося ментальне здоров'я. Вони перевтомилися, у них страшенна криза і проблеми зі здоров'ям через крик "Європейської солідарності". Але у них немає проблем зі здоров'ям через те, що в залі більше 30 "слуг" з кримінальними провадженнями за корупцію, за інші зловживання. У  них немає   проблем і, знаєте, здоров'я їх ніяк там не відповідає, тонка душевна організація, на те, що вони голосують разом з ОПЗЖ, і, по суті, у воюючій країні у нас є клан – "слуги" і ОПЗЖ, які приймають ці рішення,в тому числі і кадрові.

І законопроект, який ми зараз обговорюємо, 6013, який треба, безумовно, скасувати, приймався голосами мінімальними, там 230 голосів,   "слуги" і ОПЗЖ. Тому що мова там йде про дерибан, про фактичне знищення Господарського кодексу, який треба, безумовно, реформувати. Але під час воєнного стану віддати можливість просто безконтрольної приватизації всього, що ще шевелиться, руйнації комунального майна, проти цього законопроекту виступили Асоціації міст України, громади. Але ж хто буде сьогодні на Банковій і в цій залі слухати громади?

І зверніть увагу, коли ми обговорюємо важливий законопроект, тут уже  навіть не 100  "слуг", тут їх 20 залишилося, і головуючий оголосив, значить, об'єднати все це разом, тому що знає, в залі немає його фракції – фракції "Слуга народу". Вони перевтомилися, у них проблеми з психікою, з ментальним здоров'ям, їм знову на місяць треба йти відпочивати, молитися, їсти, я не знаю, чим ще займатися, вони розбіглися, їх не цікавить країна. Власне, тому зараз ми розглядаємо законопроект в порожній залі, хоча подібні речі у воюючій країні під час воєнного стану взагалі не можуть голосуватися, коли переформатовується вся комунальна власність…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, автор проекту Постанови 6013-П3 Федина Софія Романівна.

 

13:33:41

ФЕДИНА С.Р.

Важко активніше допомагати ворогу, аніж це роблять "слуги". Коли ворог заходив на нашу територію, він роздумував, а що треба зробити, щоб підірвати обороноздатність держави. Напевно, це треба знищити місцеве самоврядування. Напевно, це і треба підірвати обороноздатність війська. Напевно, треба закатати в асфальт економіку, не допустити розвитку військової промисловості. Напевно, треба знищити єдність держави в допомозі своїм військовим. Напевно,  треба знищити свободу слова. І цей ряд можна продовжувати. Але саме це робить чинна влада. І ми всі,  напевно,  задаємося питаннями, а це по дурості чи допомагаючи ворогу? Тому що у мене щодалі, то більше враження,  що свідомо допомагаючи.

Цим  законопроектом,  щодо якого ми подали блокуючі постанови,  іде спроба, з одного боку, знищити місцеве самоврядування. А я нагадаю,  що у нас магдебурзьке право ще з ХІV століття присутнє, і нікому його не вдавалося закатати в асфальт, як зараз над цим працює чинна влада. Ми маємо абсолютний дурдом з військовим постачанням. І саме цим законопроектом знімаються штрафи для тих, хто недобросовісно і неякісно постачає в наші Збройні Сили. І цим законопроектом запускається тотальний дерибан майна. І це у воюючій державі. То питання стратегічне: на кого працюєте, "слуги"? Бо я знаю, що вашому лідеру Володимиру Олександровичу більшим ворогом є Петро Порошенко, аніж Володимир Путін. То як ми можемо вигравати війну в таких реаліях?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Автор постанови,  проекту Постанови 6013-П4 Іонова Марія Миколаївна.  Нема,  да? Ясно.

6013-П5. Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе – автор,  автор цього проекту  постанови. Будь ласка,  Климпуш-Цинцадзе.

Ви знаєте, я знаю, що дехто з вашої фракції тоже вже давно не повертався з відрядження.

 

13:36:17

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Ви до мене?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні-ні,  не до вас,  а до того,  хто не повертався.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дякую. Дозвольте час з початку тоді.

Шановні колеги, знаєте, це, ну, звичайно,  фарс – обговорювати проекти постанов у порожній залі, розуміючи,  що немає жодного взагалі шансу на те, щоби вони були проголосовані і щоби ми разом з вами зупинили вашу величезну,  хочеться вірити, що просто помилку,  а не реальне свавілля з намаганням повернути лихі 90-ті, у рейдерський спосіб забираючи державне майно  без приватизації і позбавляючи можливостей місцеве самоврядування забезпечувати надання послуг безпосередньо на місцях нашим громадянам. Під гаслами реформ, мовляв, потрібно реформувати Господарський кодекс, і це відповідає дійсності, проводяться насправді недореформи. Недореформи, які обросли корупційними ризиками, які повністю атакують вчергове те, що нам дало додатковий стрижень, у тому числі і в протистоянні ворогові, – це децентралізацію, і знову ж таки це завуальоване виведення держави з управління державним майном.

А це більше того, ця зала законопроектом 6013 навіть не спромоглася сформулювати перелік тих підприємств, які є критичними для національної безпеки. І це означає, що сьогодні наша національна безпека, якщо цей закон піде далі на підпис до Президента, вона знову ж таки буде підважена вашими голосуваннями. Отямтеся, колеги, давайте нарешті приймати ті рішення, які нас будуть зміцнювати, а не будуть просто набивати ваші кишені.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, автор наступної Постанови 6013-П6 Власенко Сергій Володимирович. Будь ласка, Сергій Володимирович. Нарешті почується юридична складова, будь ласка.

 

13:38:23

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане Голово. Почну з юридичної складової. На жаль, сьогоднішнє обговорення постанови дуже сильно нагадує підставу, чому я звернувся з постановою блокуючою: а саме тому, що в залі не було 226 народних депутатів під час обговорення поправок. І це є беззаперечною підставою скасування цього закону, якщо він буде підписаний Президентом, – я дуже сумніваюсь, що пан Президент застосує право вето до цього закону, – в Конституційному Суді можна буде скасовувати його.

Пане Голово, не зазіхаючи на ваші права, але я вважаю, що обговорення таких важливих законопроектів не може проводитись ані в такій атмосфері, ані в такий спосіб, як це відбувається. Ми не можемо скорочувати процедури, тому що насправді скасування Господарського кодексу – це непроста історія. Так, багато претензій до Господарського кодексу, так, є багато питань, але в багатьох країнах існує специфіка нормативного регулювання державної власності. Так, ці кодекси називаються по-різному, десь економічні, десь комерційні, по-різному, але в багатьох країнах Європейського Союзу, до якого ми так прагнемо, це регулювання відбувається, тому що специфіка регулювання державної власності є всюди.

Замість того, щоб зараз, навпаки, посилювати контроль держави над власністю, посилювати контроль муніципальний над муніципальною власністю, замість того, щоб, навпаки, покращувати і посилювати в період збройної агресії механізми управління державою своєю власністю, ми говоримо: ні, ми підемо іншим шляхом, ми будемо робити інше, ми будемо спрощувати, ми будемо руйнувати ті історії, які вже створені.

І, до речі, це, прийняття цього закону, може призвести, я дуже сподіваюся, що цього не буде, але може призвести до руйнації тих сталих судових практик, які є в господарській юрисдикції, тому що ті самі правовідносини тепер будуть регулюватися іншими нормами права і це може призвести до різних тлумачень, до різних рішень, до нових рішень і це може призвести до юридичного хаосу.

Прошу підтримати проект…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович.

Наступний проект Постанови 6013-П7. Будь ласка, Бабій Роман Вячеславович. Будь ласка, Роман Вячеславович. 6013-П7 і 6013-П8, ви автор двох постанов, але в різному складі, тому, будь ласка, 4 хвилини, тобто 2 буде за 6013-П7, а 2 – за 6013-П8. Будь ласка.

 

13:40:58

БАБІЙ Р.В.

Дякую. Колеги, я розпочну з тих процедурних порушень, які послужили підставою для подання мною і моїми колегами блокуючої постанови з пропозицією скасувати голосування по законопроекту 6013.

Перше. Таблиця до другого читання змінювалася тричі. Останній раз  вносилися правки в цю таблицю якраз перед днем голосування, перед днем розгляду правок і на кінець дня, переддня, таблиці в доступі, в загальному доступі депутатів не було. Вона з'явилася лише в день голосування і відповідно це свідчить про якість підготовки, про створення умов для підготовки депутатів для якісного опрацювання правок і для їх свідомого голосування.

Друге. Дуже погана і шкідлива тенденція, про яку колеги уже згадували,  це ставити дискусійні законопроекти, важливі, там, де багато правок, там, де вони є дискусійними, на самий кінець дня серії засідань Верховної Ради, чудово розуміючи, що 90 відсотків депутатів поїдуть із зали займатися своїми справами. І при розгляді правок, важливих речей, ніяк не поправочного спаму, в залі залишається в кращому випадку кілька десятків депутатів, а точніше, як правило, 20-30 депутатів, тому розгляд цих правок заздалегідь приречений на неврахування. Тим не менше, головуючий на засіданні ставить питання на голосування з наявної відсутності 226 депутатів у залі, розуміючи, що ні за яких умов рішення по правкам прийнято не буде, а це суперечить Конституції, це суперечить позиції Конституційного Суду України. Так сталося і з цим законопроектом 6013, так було і з дуже важливими законопроектами про мобілізацію, про підвищення податків, про зміну до бюджету і інших. І, на жаль, я майже впевнений, що так буде продовжуватися надалі, на моє переконання, це ганебна практика. При цьому нівелюється не тільки намагання опозиційних депутатів покращити законопроект, але і, власне, позиція представників монобільшості. 

Так, по цьому законопроекту кілька місяців працювала робоча група, але чи значить це, що думка депутатів, які теж спілкуються з людьми, з експертами, з фахівцями, з бізнесом, суддями, через напрацювання цієї робочої групи має нівелюватися? Врешті-решт голосують за законопроект ніяк не члени робочої групи в більшості своїй, ніяк не фахівці, вчені, а якраз депутати і вони будуть нести відповідальність за наслідки відповідних голосувань і наслідки прийняття цього закону. А з цим законопроектом взагалі склалася ще одна унікальна історія процедурна: при наявності 20-30 депутатів в залі приблизно були поставлені кілька десятків правок на підтвердження. Це ті, які були підтримані більшістю в профільному комітеті і рекомендовані комітетом для прийняття. Ви знаєте всі, що зазвичай таке робиться, коли в залі присутня достатня кількість депутатів для їх підтримання. Але цього разу сталося не так: ці правки були поставлені з чітким усвідомленням, що вони не будуть підтримані, будуть провалені, тобто позиція профільного комітету за великим рахунком була свідомо знівельована.

Щодо суті. Законопроект цей не пропонує концептуально змінити підходи до правового регулювання господарських відносин... Вірніше, пропонує концептуально змінити підходи, скасувати Господарський кодекс. Проте чи готова наша економіка до таких змін, чи сприятиме це стабільності бізнесу, особливо в умовах війни, відповідь – однозначно, ні. На моє переконання, не варто огульно відміняти Господарський кодекс, бо цей кодифікований акт потрібен, який регулює економічні відносини. А запропоновані зміни в 6013 вони ніяк...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, автор ще однієї Постанови 6013-П9 Микиша Дмитро Сергійович.

 

13:45:14

МИКИША Д.С.

Дякую, колеги.

Знову про Конституцію. Вже звучало, що вона на паузі. Але в мене, знаєте, постає питання, а може взагалі не на часі, бо кожен раз, коли ми розглядаємо якісь законопроекти нові, які мають щось покращити, щось реформувати, щось зробити краще, а зрештою виходить так, що він взагалі порушує Конституцію і закон України. І навіть тут, дивіться, навіть зараз, блокуюча постанова розглядається тоді, коли було порушена процедура розгляду законопроекту. Навіть зараз ми розглядаємо з порушенням процедури, тобто законів України і Конституції. В залі має бути 226 народних депутатів. Є? Немає. І ми це побачимо під час голосування. Перше.

Друге. Цей законопроект, як будь-який, матеріали до нього мають бути надані народному депутату за 10 днів до розгляду відповідного законопроекту. Матеріали до законопроекту 6013 були подані нам на розгляд за день до розгляду. Порушення закону і Конституції? Так, порушення.

Далі. Відкриваємо і дивимось, а що ж всередині 6013. А там порушення на порушенні. Головне науково-експертне управління говорить, що порушена частина друга статті 142 Конституції. Я вам її просто зачитаю, це ж якраз про комунальні підприємства, які реформуються. "Територіальні громади сіл, селищ, міст можуть бути об'єднані на договірних засадах, об'єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проєктів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ". Тобто ми ліквідовуємо те, що написано в Конституції, законом. Порушення? Порушення. І Головне юридичне управління говорить, що 142-а, 143-я, і частина шоста 140-ї порушення Конституції. Порушення на порушення.

Колеги, прошу підтримати блокуючу постанову. Ми не маємо так робити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я запрошую до слова як співдоповідача по всіх цих постановах голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича. Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

13:47:35

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановний пане Голово, шановні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні 23 січня розглянув проекти постанов Верховної Ради про скасування рішення парламенту про прийняття в цілому проекту Закону реєстраційний 6013, які внесені народним депутатом Бондарем (реєстраційний номер 6013-П), Ар'євим (реєстраційний номер Постанови 6013-П1), Геращенко (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П2), Фединою (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П3), Іоновою (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П4), Климпуш-Цинцадзе (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П5), Тимошенко, Власенком та іншими (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П6), Бабієм, Микишею та іншими (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П7), Разумковим, Бабієм та іншими (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П8), Микишею, Разумковим та іншими (реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П9).

У підсумку розгляду цих питань регламентний комітет ухвалив висновки і прийняв рішення рекомендувати парламенту визначатися шляхом голосування щодо їх прийняття або відхилення. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Сергій Віталійович.

Шановні колеги, ми завершили представлення цих проектів постанов. Переходимо до їх обговорення. Ми проголосували процедурне рішення, що обговорення буде спільне. Тому прошу фракції і групи записатись:  два – за, два – проти для обговорення цих всіх проектів постанов. Прошу записуватись, шановні колеги.

Будь ласка, Фріз Ірина Василівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:49:27

ФРІЗ І.В.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

13:49:41

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, ті, хто будуть дивитися це засідання, я розумію, чесно кажучи, ваші почуття. Верховна Рада не збиралася майже три тижні. Зібралася через три тижні, попрацювала годинку, нічого не прийняла, всі розбіглися, а тепер що взагалі тут відбувається, навіть незрозуміло. Пуста зала. Друзі, тут пуста зала Верховної Ради. А чому так? Розглядаються так звані блокуючі постанови. Що це означає? Якщо якийсь закон прийнятий нерегламентним шляхом, то тоді можна заблокувати його підписання спікером, подаючи відповідну постанову, що і зробила ціла низка народних депутатів. А далі, щоб спікер зміг підписати, треба ці постанови провалити. І ці постанови швиденько провалюють. Чому? Бо дуже хочуть підписати ці закони.

У мене одне питання до Зеленського. Пане Президенте, де підпис під законопроектом, навіть вже законом, бо він проголосований Верховною Радою, 11379-д, проголосований конституційною більшістю про заборону мобілізації обмежено придатних хлопців віком 18-25 років? Четвертий місяць ігнорування цього закону, четвертий! Коли вам потрібні закони, коли ви хочете дати зарплати своїм друзям, своїм членам родини і всім іншим наближеним, коли треба ще дати можливість десь затиснути українців, якийсь ще штраф, ще податки, ще щось, то ви швидесенько знаходите ручку підписати. Коли вам треба щось для вас особисто та для вашого оточення, ви отак все робите, моментально. Де підпис під законом? Четвертий місяць, конституційна більшість парламенту, питання, яке турбує, впевнений, всю Україну. Вимагаю підпис  під 11379-д негайно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Неклюдов Владлен Михайлович, політична партія "Слуга народу".

 

13:51:49

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. Прошу передати слово для формування такого регламентного контрудару…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Веніславський, будь ласка. 

 

НЕКЛЮДОВ В.М. Федіру Веніславському, да.

 

13:52:02

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги, шановні громадяни України! Сьогодні ми з вами в цьому залі, шановні колеги, розглядаємо десяток так званих блокуючих постанов, які унеможливлюють підписання ухваленого більшістю від конституційного складу Верховної Ради України закону, який Голова Верховної Ради України не може підписати і передати на підпис  Президенту.

Дуже гарні слова звучали в цьому залі, що підставою, увага, для того, щоби внести блокуючу постанову, є порушення встановленого, стаття 48 Закону про Регламент встановлює, що підставою для скасування може бути виключно порушення процедури розгляду та голосування за закон. Серед десяти виступаючих авторів проектів постанов блокуючих я почув лише від одного уривками підстави для юридичного скасування прийнятих законів. Всі решта розказували про сутність закону. Шановні, при всій повазі до членів з опозиції, я хочу нагадати, що парламент висловився і ухвалив свою позицію по суті закону під час голосування. Ніхто не назвав підстави для скасування… порушення Закону про Регламент, крім одного колеги, крім одного колеги. 

Тому, дійсно, погоджуюся з однією з колег, яка сказала, що те, що відбувається в цьому залі, нагадує фарс. Так, це фарс з боку тих, хто реєструє такі постанови, хто обґрунтовує необхідність їх скасування не порушенням Закону про Регламент, а виключно власним баченням, чому мала Верховна Рада України ухвалити інше рішення ніж те, яке хочеться меншості. Так не буває в демократичній державі.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава!

Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція  "Батьківщина". Шановні колеги, після цього голосуємо за всі ці проекти постанов.

Будь ласка, Михайло Михайлович. 

 

13:54:03

ЦИМБАЛЮК М.М.

Шановний пане Голово, шановні колеги, насправді немає великого змісту агітувати підтримати ці проекти постанов, тому що справді в залі немає достатньої кількості народних депутатів.

Я сьогодні, користуючись нагодою, хотів би сказати про те, що мала б негайно зробити Верховна Рада. Ми знаємо, що 5 лютого закінчується термін, коли обмежено придатні під час дії воєнного стану і непридатні під час цивільної… тобто без оголошення воєнного стану повинні пройти повторно військово-лікарську комісію. Через те, на найближчих засіданнях це обов'язок Верховної Ради – негайно проголосувати продовження терміну проходження ВЛК згаданими категоріями громадян до 5 червня. Це не вина тих людей. І, звичайно, ТЦК із-за об'єктивних причин не встигали надавати скерування, тобто направлення на військово-лікарські комісії.

І завдання Міністерства оборони, Генерального штабу – негайно дати роз'яснення всім територіальним центрам комплектування на місцях, щоб не притягували громадян до адмінвідповідальності в цей період, бо не із-за своєї вини вони не встигли пройти військово-лікарську комісію. Позитивно, що Міністерство оборони розширило застосунок "Резерв+", де можна буде, не відвідуючи центри комплектування, отримати скерування на проходження військово-лікарської комісії. Але завдання уряду в цілому – створити умови, щоб достатньо було військово-лікарських комісій, розширити в інших лікувальних закладах, щоб громадяни України могли виконати свій обов'язок.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цих проектів постанов. Переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року). Номер Постанови 6013-П. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:56:48

За-43

Рішення не прийнято.

По фракціях.

Далі. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань в перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року) номер проекту Постанови 6013-П1. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:57:29

За-39

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від... Я не зобов'язаний оголошувати, я можу тільки попросити показати... Дайте можливість говорити, а не просто там сидіти і створювати аудіошум.

Будь ласка,  я ставлю пропозицію прийняти в цілому... Ой, які ви ніжні створіння... Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань в перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021). Реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П2. Прошу голосувати.

 

13:58:35

За-39

Рішення не прийнято.

Наступний проект Постанови. Я ставлю  пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань в перехідний період"(реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року). Номер Постанови 6013-П3. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:59:16

За-40

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та  в цілому проект Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року). Реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П4. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:59:54

За-38

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період" (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року). Номер проекту Постанови 6013-П5. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:00:34

За-38

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про  скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021 року). Реєстраційний номер 6013-П6. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:01:13

За-41

Подивіться, як я голосую. Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть.

Наступний, ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови щодо скасування рішення Верховної Ради України  від 09.01.2025 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону України про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021). Реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П7. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:01:55

За-42

Рішення не прийнято.

По фракціях.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021). Реєстраційний номер проекту Постанови 6013-П8. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:02:34

За-38

Рішення не прийнято.

І завершальна. Я ставлю пропозицію... По фракціях.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 09.01.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період (реєстраційний номер 6013 від 09.09.2021). Реєстраційний номер 6013-П9. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:03:16

За-37

Рішення не прийнято.

Дякую, шановні колеги. Ідемо далі.

З процедури – Климпуш-Цинцадзе. Що у вас? Бо далі ми ще маємо працювати. Будь ласка, тільки з процедури, Іванна Орестівна. Будь ласка.

 

14:03:31

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Пане Голово, навіть якщо аналізувати кількість карток, які на даний момент присутні у слотах, їх є менше, ніж 226, не кажучи вже про те, що за результатами голосування ми бачимо, що немає двох...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Зараз поясню свою пропозицію, дайте...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні. Я розумію. Що з процедури?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дайте я поясню свою пропозицію, припиніть мене перебивати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пояснюйте. Я хочу, щоб ви з процедури, я закликаю вас.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Можна я договорю речення?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні. Можна, щоб ви з процедури, будь ласка.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Я речення можу договорити?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з процедури.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дякую.

Тому з огляду на те, що в залі немає достатньої кількості парламентарів для ухвалення рішення, я прошу провести сигнальне голосування для того, щоби ми могли зрозуміти, наскільки ми можемо продовжувати роботу відповідно до нашого Регламенту і відповідно до Закону України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, прекрасна пропозиція. Єдине, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України поставлення будь-якого питання на сигнальне голосування є виключною компетенцією Голови Верховної Ради. Дякую, я не хочу, щоб мене змушували до реалізації моїх повноважень, я і сам добре справляюся.

Шановні колеги, переходимо розгляду проектів постанов з реєстраційними номерами: 12245-П, 12245-П1, 12245-П2, 12245-П3, 12245-П4, 12245-П5, 12245-П6, 12245-П7, 12245-П8. Про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Шановні колеги, ми проголосували процедурне рішення про об'єднання в обговоренні цих питань.

Тому я запрошую до слова автора першої постанови Фріз Ірину Василівну. Будь ласка, Постанова 12245-П.

 

14:05:51

ФРІЗ І.В.

Дякую. Шановні колеги, дійсно ми продовжуємо це абсолютно пусте обговорення в порожній залі, але з важливими меседжами, які ми б хотіли, щоб чули в першу чергу не ті, хто тут залишився, а ті, хто буде дивитися цю трансляцію, хай навіть у записі.

Отже, починаючи з того, чому ми подаємо блокуючі постанови щодо законопроекту, яким фактично дерибаняться гроші державного бюджету, а саме: спрямовуються понад 20 мільярдів на так звані інвестиційні проєкти. Цей законопроект було розглянуто в цій сесійній залі з порушенням Регламенту, зокрема першої частини статті 117. Адже законопроект було розглянуто, роздано депутатам порівняльну таблицю 14 січня. Потім розглядалися правки в напівпорожній, як сьогодні зараз, залі. І потім 16-го вже зібрали всіх для ухвалення цього ганебного рішення.

Це рішення є ганебним, тому що фактично замість того, щоб дофінансувати сьогодні Збройні Сили України, а моя правка стосувалася саме спрямування ПДФО військових до військових частин і вони б самі розуміли, що, в який спосіб, в якій кількості вони мають для себе закупити для того, щоб виконувати ті самі бойові завдання, які їм спускає Ставка та Верховний Головнокомандувач.

Це ганебне рішення, яким переспрямовуються гроші на так звані інвестиційні проєкти, до того в нас були "інвестиційні няні" і далі продовжується дерибан грошей замість того, щоб усвідомити, що у нас наближення фронту фактично вже стоїть на кордоні Дніпропетровської області, а ми і далі бавимося в те, щоб розкрасти те, що ще лежить в державному бюджеті.

Це ганебне рішення потрібно скасовувати і воно буде скасоване. І зараз, коли будуть ухвалюватися відповідні рішення по цих постановах, за великим рахунком ми будемо готувати конституційне… подання в Конституційний Суд проти дій спікера Верховної Ради пана Стефанчука, який продовжує розгляд цих постанов в напівпорожній залі. Навіть в…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я запрошую до слова автора проекту Постанови 12245-П1 Геращенко Ірину Володимирівну. Будь ласка.

 

14:08:08

ГЕРАЩЕНКО І.В.

В чому світоглядна різниця між "слугами" і "Європейською солідарністю"? В тому, що "слуги" представляють тут інтереси Банкової, а ми – інтереси українців, зокрема Збройних Сил України. І саме тому ми готували поправки до Бюджетного кодексу, до бюджету, тисячі поправок до різних законів, аби перерозподілити бюджет і направити ПДФО саме військовим підрозділам, в яких сьогодні немає РЕБ, FPV, нічних дронів. Вони за свої гроші дуже часто купують навіть дизель і бензин для того, аби доїхати до позицій. І ми це знаємо не з, знаєте, з теорії, а з перших вуст, тому що 2,5 тисячі наших партійців воюють, а наша команда щотижня буває в підрозділах.

Що ми бачимо в законопроекті, який ми обговорюємо? Там "хотєлкі" Банкової, там лобізм, проголосовано це позорисько "слугами" і ОПЗЖ, знову ж таки "ширкою", тому що останнє голосування, за яке самі "слуги" дали 226, було два роки тому, коли обирали Малюка. Але, як правильно зазначили колеги, відбувалось це голосування зі страшними регламентними порушеннями, які спікер не помічає. По-перше, представників нашої фракції не запросили на комітет пані Підласої, її зараз немає в залі. І ми хочемо зауважити, що це ганьба не запрошувати на бюджетний комітет авторів поправок. По-друге, таблиця з поправками, дали депутатом за кілька буквально годин до обговорення. По-третє, от зараз, дивіться, в залі відбувається засідання комітету, сидить депутат і голосує в комітеті. Зверніть увагу, це порушення зараз відбувається Регламенту на наших очах. Іде засідання Верховної Ради, їх немає, вони розбіглися на комітети. Ви розумієте, що відбувається? І ось так всі закони, які тут приймаються, вони можуть бути абсолютно скасовані в Конституційному Суді...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Він просто знімає ваш неперевершений виступ для того, щоб запам'ятати.  Якого комітету? Він знімає ваш неперевершений виступ.

Шановні колеги, далі я запрошую автора по постанові Федину Софію Романівну, авторку Постанови 12245-П2. Будь ласка.

 

14:10:41

ФЕДИНА С.Р.

Допоки Верховна Рада на чолі з головуючим займається абсолютним фарсом, блокуючи можливість надати бригадам пряме фінансування з їхнього ж власного ПДФО, я сьогодні зокрема за останніх пів години отримала уже добрих п'ять десятків звернень від рідних 225-го окремого штурмового батальйону. Так-так, того самого, якому вчора ввечері Зеленський дякував за утримання фронту. Але звернення навіть не з проханням забезпечити, ті люди зникли безвісти і швидше за все, що вони уже загиблі. І вони загиблі не тільки тому, що московська Федерація наступає, а саме тому, що на тому напрямку Курському  банально бракує нічних "мавіків", яких держава не забезпечує і на які Верховна Рада не спромоглася перенаправити кошти з військового ПДФО, щоб бригади могли самі собі це все закупити. Тому що Верховна Рада, "слуги" з ОПЗЖ бавляться тим, що створюють всякі інвестпроєкти без Prozorro на 25 мільярдів або регулярно намагаються проштовхнути добудову Хмельницької АЕС з московськими реакторами.

Ці люди, які зараз мені написали, швидше за все, що вже не побачать своїх рідних живими. А вам депутатам руки чешуться, щоб щось роздерибанити або взагалі нічим не займатися, тому що в залі зараз взагалі немає людей. А спікер займається тим, що хамить тим, хто вимагає працювати для військовослужбовців. Вам не соромно! На вашій совісті те, що гине величезна кількість наших військових, бо ми маємо можливість їх забезпечити "мавіками", ребами, справними мінами. І всяких ідіотів тут слухати не треба, усі ці гроші є, але держава їх не дає, бо хоче їх дерибанити. Володимир Олександрович...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі я запрошую автора ще одного проекту Постанови 12245-П3 Герасимова Артура Володимировича. (Шум у залі) У відрядженні? Ой, ще один. Добре.

Далі. 12... Я запрошую тоді співавтора ще одного проекту Гончаренка Олексія Олексійовича. (Шум у залі) На роботі. От видно, людина на роботі. 12245-П4. При чому завжди, Олексій Олексійович.

 

14:13:14

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановні друзі, зараз ми розглядаємо якісь дивні питання, а маємо розглядати питання номер один – нашої армії, війська і в тому числі мобілізації. Як ми дійшли до того, що за два роки, більше, майже три роки війни, від черг біля ТЦК, коли люди йшли і стояли в чергах і їх не брали, бо не потрібно було стільки людей, ми дійшли до того, що працівників ТЦК... в них стріляють і їх вбивають. Як ми дійшли до цього? А зате керівники ТЦК, ВЛК, МСЕК дійшли від скромних посадовців і офіцерів до фігурантів списку Forbes світового. Одеський воєнком Борисов з вилами в Іспанії, Крупа з забитим баблом квартирою, що вона сумки викидає з вікна. Черговий сьогодні затриманий родич ТЦК харківський, ну, просто купили собі дві автівки на 100 тисяч доларів невідомо з яких грошей. Невідомо? Чи всім відомо? З колосальних хабарів, на якій побудували колосальну корупційну піраміду на ТЦК. А в той же час абсолютно беруть людей непридатних, ВЛК, де проходиться за 5 хвилин. І це знає вся країна. При цьому ми не маємо ніякої системи мотивації.

Що треба робити? Треба негайно розпускати ТЦК в цьому вигляді. Вже немає чого реформувати. Вже не вийде, повністю знищене. Навіть це словосполучення вже не працює. Негайно розпускати. Цивільні центри рекрутингу. Замість примусу – мотивація. Нарешті зарплати військовослужбовцям. Нарешті повернення тридцятки. Нарешті іпотека. Нарешті терміни служби. Все це треба робити зараз. А грошей на все це, щоб доплачувати військовим, забрати те, що накрали всі ті ТЦК, ВЛК, МСЕК, відправляє данину в Київ. Оце все…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі я запрошую до слова Климпуш-Цинцадзе Іванну Орестівну, авторку проекту Постанови 12245-П5. Будь ласка, Іванна Орестівна.

 

14:15:41

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, там декому не вистачало аргументації щодо порушення Регламенту. Я сподіваюся, що всі бачать, що ми зараз порушуємо закон України, і головуючий, зловживаючи своїм правом, по суті, здійснює завідомо незаконні дії, проводячи голосування в залі, де немає 226 депутатів.

Всі ми в своїх заявах вказали, в чому була підстава для перегляду голосувань. Зокрема, стосовно цього законопроекту, це порушення частини першої статті 117, порушення частини першої статті 119. Ну, якщо не вистачає, я вам можу дати письмову просто свою заяву.

Але насправді що відбувається, колеги? Ви, приймаючи той Бюджетний кодекс, ті зміни до Бюджетного кодексу, ви не почули головного. Ви проігнорували прохання військових. Ви ПДФО далі на них розподілили у розмірі 10 відсотків. Вони просили збільшити можливості закупівлі зброї. Ми довго проводили консультації, ми надавали свої поправки. Жодного з нас не запросили на засідання комітету (ще одне порушення) для розгляду тих поправок. Нам усім роздали документи знову ж таки за добу максимум до голосування в залі. Це не порушення? І це означає, що, на жаль, ви проігнорували найважливіший голос в нашій країні – це голос військових, не давши їм можливостей, забравши в них можливості самим допомагати собі через отримання додаткових коштів через ПДФО. А що ви робите? Ви це збираєтеся 25 мільярдів роздерибанити зі своїми регіональними міньйонами і розтикати по своїм кишенях. Не втечете з усіма цими криптами і кешами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається автору ще однієї Постанови 12245-П6 Бондарю Михайлу Леонтійовичу. Будь ласка, Михайло Леонтійович.

 

14:18:01

БОНДАР М.Л.

Дякую. Бондар Михайло, "Європейська солідарність". Вже мої колеги говорили про третій, четвертий блок Хмельницької АЕС, де нам все-таки вдалося вже скоротити суму, яку хотіли загарбати з закупівлі і побудови, до тільки хоча би закупівлі, тобто вже це вдалося.

Дійсно, як колеги нарікають, військових не чують. Не чують, які просять передати їм військове ПДФО для того, щоб вони могли швидше, ефективніше і найголовніше якісніше закупляти і безпілотники, і  РЕБ, і всю продукцію, яка їм так вкрай необхідна зараз на передовій. Зате у нас знаходяться, дійсно, кошти на тисячу Зеленського. Мільярди, які виділяє Кабмін для цього, щоб вже, як-то кажуть, підготуватися до виборів, які в них вже настали, вони вже в процесі виборів.

Вони не дбають про військових. Я нагадую, військових вони судять, генералів, офіцерів в кайданках під камери. Людей, яким довіряють підрозділи, бригади, вони під камери заарештовують і в кайданках ведуть публічно, показуючи, що якщо ви завтра будете десь критикувати владу, ви будете разом з ними на лаві підсудних. Вони місяцями тримають військових закритими, не даючи  можливості їм апелюватися, довести, що вони не винні. Генерали просять рядовими піти на фронт воювати, відстоюючи свою честь і гідність.

Ні, владі треба вибори, на це вони гроші мають, для підтримки військових – ні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я запрошую далі для слова автора Постанови 12245-П7 Микишу Дмитра Сергійовича. А ваша і 12245-П8, тому ви виступаєте по двох постановах. Дайте 4 хвилини.

 

14:20:14

МИКИША Д.С.

Дякую. Колеги, знову ж, черговий мій, скажемо так, підхід до снаряду і знову говоримо про порушення, про Конституцію. Кожен раз я  про це наголошую.

Перше. Порушена процедура розгляду законопроекту. Маємо отримати матеріали, Верховна Рада, за 10 днів –  отримали за 2. Що це за відношення до народних депутатів України?

Знову ж таки, зараз розглядаємо знову з порушенням закону України та Конституції, в залі немає 226 народних депутатів. Знову, це вже, мабуть, саме відношення народних депутатів до своїх колег і, в принципі, до тих законодавчих ініціатив, які ми розглядаємо. І так відбувається постійно, це якась закономірність: нам треба порушити закон, нам треба порушити Конституцію –  Основний Закон. Для чого, для кого, нащо все це робиться?

І таке ж відношення далі до Верховної Ради не тільки в стінах Верховної Ради, а поза межами неї. Я вам просто наведу приклад. Кабінет Міністрів, коли подавав, це ж явно їх ініціатива, в 12245 правка, в якій  знову на органи місцевого самоврядування були покладені середньострокові зобов'язання, які виникли ще під час дії, під час правління Януковича, більше 10 років це відбувається. Абсолютно безглузде, бездарне правління, яке привело і сформувало заборгованості, штучну заборгованість для органів місцевого самоврядування, а зараз почуєте скільки – 9 мільярдів. І зараз Кабінет Міністрів постійно суне для того, щоб повісити ці борги на органи місцевого самоврядування. Це яке відношення до органу місцевого самоврядування загалом?

Більше того, я вам скажу, що Верховна Рада ухвалила рішення і зобов'язала Кабінет Міністрів України вирішити це питання ще у 2023 році, ще раз, у 2023 році відповідне розпорядження Верховна Рада надала Кабміну, щоб вона вирішила питання, бо це технічно, ще раз, технічне питання, яке має вирішити бути. Ні, Кабмін сказав: нам все одно. Сьогодні лютий 2025-го – і питання не вирішено й досі. А вони це засовували в законопроект відповідний. Для чого? У вас було інше доручення. Малого того, відношення до місцевого самоврядування, знову ж таки відношення до Верховної Ради України. Дякую колегам, що почули в комітеті і все інше, ми прибрали цю правку, прибрали. Але для чого?

Більше того, я розширю, що там ще і райради сформували по середньостроковим позикам зобов'язання, і цією правкою, яку сунули, саме сунули, по-іншому я сказати не можу, перекинути це зобов'язання з райрад на органи місцевого самоврядування базового рівня, тобто громадам. Що це відбувається? Що це за нонсенс загалом? Хіба так може бути? Це відношення таке Кабінету Міністрів України до Верховної Ради, до органу, який його призначає.

Колеги, я вже вкотре кажу, цей Кабмін потрібно відправити у відставку, він зовсім сходить з розуму, бо інакше це я не можу назвати. І якщо таке відношення до Верховної Ради, то до місцевого  самоврядування, ми вже бачили, взагалі не ставлять ні в що. Постійно вставляють якісь палки в колеса, забирають військове ПДФО, завдяки якому могли допомагати місцеве самоврядування взагалі Збройним Силам України, сектору безпеки і оборони.

І нагадаю, що й досі місцеве самоврядування не може передавати матеріальні цінності Збройним Силам України. Ми прийняли відповідний законопроект 9559-д, але Президент його більше 7 місяців ще досі не підписується.

Колеги, ця постанова для того, щоб ліквідувати цей шкідливий законопроект. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  я запрошую як співдоповідача по всіх цих постановах голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича.

Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

14:24:29

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проекти постанов про скасування рішення парламенту від 16 січня цього року про прийняття в другому читанні і в цілому проекту Закону 12245, який внесений народними депутатами: Фріз (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П), Геращенко (реєстраційний номер  проекту Постанови 12245-П1), Фединою (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П2), Герасимовим (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П3), Гончаренком (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П4), Климпуш-Цинцадзе (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П5), Бондарем (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П6), Микишею, Разумковим та іншими (реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П7), а також Разумковим, Загоруйко та іншими (реєстраційний номер проекту  Постанови 12245-П8).

У підсумку розгляду цих питань комітет ухвалив висновки і прийняв рішення рекомендувати парламенту визначатися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цих проектів постанов.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, прошу записатися фракції і  групи: два – за, два – проти, для обговорення всіх цих проектів постанов. Прошу записатися.

Будь ласка, слово надається народному депутату Павлюку Максиму Васильовичу, фракція депутатської групи...

 

14:26:09

ПАВЛЮК М.В.

Прошу передати слово Мазурашу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Мазурашу Георгій Георгійович, будь ласка.

 

14:26:20

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203-й округ.

Зрозуміло, що з цими постановами все ясно, всі уже мають свої рішення, і їхня доля теж зрозуміла. Я хочу звернути увагу на те, що навіть тут обговорюючи ці постанови приречені, в принципі, наші колеги дозволяють собі, на мою думку, робити ті речі, які розколюють суспільство через розкол між нашими виборцями. Важливо дуже, я не раз просив і прошу колег тримати контакт з тими, які кожного з нас підтримали, обрали і уповноважили працювати у парламенті. Але, разом з тим, нам треба демонструвати, напевно, і тут в залі ту єдність, яку ми  хочемо бачити і в суспільстві, в українському народі для того, щоб ми якомога успішніше протистояли рашистській агресії.

 Дуже неприємно констатувати, що тут є привід для наших колег з опозиційних сил, раз за разом нагадувати, що наш Президент не підписав досі важливі законопроекти, ухвалені у Верховній Раді. Я не розумію, чому це так робиться, це є певною неповагою до парламенту, і в парламентсько-президентській республіці це, звісно, що є погано.

 Разом з тим, дуже важливо, що ми чули й наших військових, і я би хотів, щоб колеги, які теж їздять на фронт, і я теж їжджу туди неофіційно, непублічно, чули військових і переносили сюди в зал той настрій, який вони передають. І, до речі, завжди військові передають мені, що вони проти "бусифікації" цієї ганебної, якою займаються у нашій країні. Це дуже погано, що ми замість того, щоб робити все для посилення сил оборони, ганьбимо нашу Україну тим, що демонструємо, що нібито в Україні немає сміливих патріотів, готових стати на захист Вітчизни. Вони є, їх треба якісно і професійно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович, фракція "Європейська солідарність".

 

14:28:31

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Прошу передати слово колезі Ніні Южаніній. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ніна Южаніна.

 

14:28:51

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, насправді я вірила, що 12245 буде заблокований саме головою парламенту. Чому? Тому що за ці дні сталося дуже багато подій. І я не знаю, чому ви не реагуєте навіть на слова свого Президента відносно того, що необхідно, треба знайти гроші, які замістять ті програми, які фінансувалися за рахунок американських колег з USAID. Ви знаєте, що саме проектом 12245 розписана процедура розподілу 25 мільярдів гривень на так звані інвестиційні проєкти.

Я подивилася, за якими міністерствами в держбюджеті закріплені ці гроші. Достатньо зараз заблокувати підписання цього проекту з тим, щоби уряд подав свої нові пропозиції і по кожному міністерству. Наприклад, Міністерство освіти, треба взяти декілька мільярдів коштів на продовження фінансування побудови саме споруд для того, щоби діти змогли під час тривоги проводити навчання. Ми маємо подивитися, скільки мільярдів треба виділити з Міністерства тепер охорони здоров'я для того, щоби продовжити виплати за тими програмами, які фінансувалися за рахунок USAID. І про це говорив Президент нещодавно, він говорив, що уряд буде пропонувати звідкись взяти кошти. То навіщо ви зараз розподіляєте 25 мільярдів кудись, якщо нам конче необхідні ці гроші витратити за тими напрямками, які дуже важливі для нашого суспільства? Просто я категорично не розумію, чому команди з Офісу Президента саме в цій частині не ідуть сюди в парламент. Я впевнена, що ми найближчим часом знову щось будемо шукати, виляти хвостом, а не робити це вчасно, як треба, як...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Цимбалюку Михайлу Михайловичу, фракція "Батьківщина".

 

14:31:00

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, з цими проектами постанов все зрозуміло, в нас немає потенціалу їх підтримати.

Я хотів би загострити увагу ще на дві важливі теми, це сьогодні вже колеги про це говорили, це тема наших військовополонених і безвісти зниклих. Ми, звичайно, дякуємо всім тим службам, які працюють у напрямку цьому щодо звільнення військовополонених. Це і Міністерство оборони, це Офіс Уповноваженого, це і Міністерство внутрішніх справ, закордонних справ, розвідка і, звичайно, й Офіс Президента, щодо звільнення дітей ми бачимо конкретні результати.

Але дуже важливо, щоби на місцях, де є представники Офісу Уповноваженого, більш активно й уважно спілкувалися з родичами. Кожна родина має отримати відповіді конкретно на ті питання, про які можна говорити, особливо особи безвісти зниклі. І щоби не робили родичі помилок, щоби після того, якщо це військовополонений, росіяни не продовжували знущатися, якщо є підтвердження, що вони в полоні. Це потребує людської уваги, це непроста психологічна річ, але родичі героїв мають знати правду і отримати від нас усіх підтримку.

І наступне питання щодо важливості, яке вже тут колеги також згадували, про військових, які служать в ТЦК. Вони служать і на лінії фронту, і сьогодні ТЦК майже 80 відсотків з тих хлопців, які мають бойовий досвід. Держава має достойно їх захищати. До речі, в Полтаві є вже рішення суду, шість років тому, вибачте, спортсмену, який ображав і плював на військових. Шість років завдяки СБУ і суду, і це…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цих проектів постанов. Переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Номер проекту Постанови 12245-П. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:33:50

За-24

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Номер проекту Постанови 12245-П1. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:34:29

За-25

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Номер проекту Постанови 12245-П2. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:35:07

За-23

Рішення не прийнято.

Що-що? По фракціях, будь ласка.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Реєстраційний номер Постанови 12245-П3. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:35:52

За-27

Рішення не прийнято.

Будь ласка. По фракціях покажіть, будь ласка.

Далі. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Реєстраційний номер 12245-П4. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:36:38

За-25

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Реєстраційний номер 12245-П5. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:37:16

За-26

Рішення не прийнято.

Далі я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень" (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024 року). Реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П6. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:37:56

За-24

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024). Реєстраційний номер проекту Постанови 12245-П7. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:38:35

За-25

Рішення не прийнято.

І завершальна в цьому переліку постанова. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.01.2025 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту  Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень (реєстраційний номер 12245 від 25.11.2024). Реєстраційний номер Постанови, проекту Постанови, 12245-П8.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:39:19

За-26

Рішення не прийнято.

Дякую, колеги.

І в нас залишився ще один проект Постанови блокуючої 5344-д-П. Це проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю" (реєстраційний номер 5344-д від 18.11.2022 року).

Відповідно до Регламенту це питання розглядається за скороченою процедурою. І тому я вже запрошую до слова автора цієї постанови, народного депутата України Волинця Михайла Яковича.

Будь ласка, Михайле Яковичу.

 

14:40:12

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.

Шановні колеги, 15 січня поточного року з цієї трибуни я виступав, коли в парламенті розглядали та прийняли за основу та в цілому законопроект під номером 5344 із красивою назвою "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю". Назва –  красива, закон – ганебний і позорний!

Люди з інвалідністю звертаються до всіх депутатів, роздали матеріал, пояснили, що депутати в них забрали. Забрали всі пільги, які тільки вони мали. Законопроект передбачає, що, може, колись Кабмін окремими своїми рішеннями врегулює питання людей з інвалідністю. Наприклад, лишили людей права на реабілітацію, тому що не буде фінансування. Лишили людей права, людей з інвалідністю на навчання, на перекваліфікацію і так далі.

В радянські часи була створена хороша школа і хороша система – УТОГ, УТОС. І люди з втратами зору, слуху мали можливість працювати. Існували підприємства, бази, де люди проживали, де вони облаштовували своє житло поруч, де цілі династії працювали, які зараз працюють на оборонних підприємствах. Все у них це забрали. Чому? Що, депутати цього не знали, що вони роблять? І мене дивує, що голова податкового комітету Гетманцев відразу написав і в інформаційний простір направив есемес, де дякує Галині Третьяковій за її лідерство, за дуже великі досягнення в області соціальних питань. Ну, питання. Гетманцев що, не розбирався, коли вони лишили…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до співдоповіді голову Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича.

Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

14:42:30

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю", який внесено народним депутатом Волинцем та іншими (всього вісім підписантів), реєстраційний номер проекту Постанови 5344-д-П. У підсумку розгляду цього питання наш комітет ухвалив висновок і прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді визначатися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цього проекту постанови.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до обговорення цього проекту постанови. Прошу фракції і групи записатись: два – за, два – проти. Будь ласка, прошу записуватись.

Будь ласка, фракція "Слуга народу", Клочко Андрій Андрійович.

 

14:43:30

КЛОЧКО А.А.

Шановні колеги, я думаю, що у нас просто за цю… Не будемо затримувати. Перейдемо до голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, Ар'єв Володимир Ігорович. фракція "Європейська солідарність"

 

14:43:47

АР’ЄВ В.І.

Прошу передати слово Ростиславу Павленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павленко Ростислав.

 

14:43:58

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Шановні колеги, дорогі українці! Знаєте, дуже дивує підхід, який можна визначити словами: якось пропетляємо. В умовах, коли всі зусилля мають бути зосереджені на стабілізації фронту, в умовах, коли нам говорять про якісь можливі переговори, але насправді наша позиція на цих переговорах найбільше залежить від того, наскільки сильно буде триматися Україна, наскільки будуть триматися Збройні Сили, наскільки триматиметься економіка, наскільки триматиметься єдність в суспільстві, яка залежить від дуже багатьох факторів. І цей законопроект, до речі, який... розглядається постанова щодо його зупинки, він аж ніяк не сприяє цій єдності. Бо справді, як уже тут було сказано, руйнується досить багато механізмів, які забезпечували соціальну єдність, підтримували людей з інвалідністю, але все це в загальній логіці економії, на жаль, відкидається.

І так само, на жаль, відкидається найважливіше, що зараз має бути, - це логіка захисту України. Слухайте, має бути хоча б інстинкт самозбереження в цей час, коли кожен день і кожна година оплачується кров'ю. Ми нещодавно з колегами були на фронті з допомогою, я вам маю сказати, що далеко нерайдужна ситуація, і дуже дивує підхід отакий розслаблений, що якось пропетляємо, фарт нам допоможе. Не допоможе. Єдине, що нам може допомогти, якщо ми об'єднаємося на підтримку Збройних Сил України, будемо обговорювати питання, як підвищити фінансування Збройних Сил, як перекинути кошти з податків безпосередньо до бригад. Лише це зможе допомогти. А оцей розслаблений підхід, порушення Регламенту, коли ми говоримо в залі, де сидить менше 50 народних депутатів, - оце точно не шлях до перемоги.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю" (реєстраційний номер 5344-д від 18.11.2022). Номер проекту Постанови 5344-д-П.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:46:48

За-20

Відсоток нерайдужний навіть для того, що ви не підтримуєте свої постанови.

Шановні народні депутати, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за роботу. Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Продовжуймо наполегливо працювати на благо нашої держави. І слава Україні!  

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку