ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

10 січня 2025 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:04:50

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, у засіданні Верховної Ради України беруть участь Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль та члени Кабінету Міністрів України. Я прошу привітати. (Оплески)

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, шановні члени уряду, за парламентською традицією я пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, триває вже 35-й місяць героїчної боротьби українського народу проти повномасштабного збройного вторгнення російських окупантів. Ми висловлюємо глибоку вдячність нашим воїнам за їхню незламну мужність, звитягу та самопожертву у боротьбі з підступним ворогом. Слава і шана нашим захисникам і захисницям, їхні подвиги назавжди залишаться в наших серцях і пропонуємо вшанувати хвилиною мовчання пам'ять всіх хто ціною власного життя захищав нашу державу, а також мирних жителів, чиє життя обірвала російська агресія.

(Хвилина мовчання)    

Дякую. Прошу сідати.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 229 Регламенту Верховної... З процедури, Железняк, тільки ж почався день.

Будь ласка,  Железняк.

 

10:09:03

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Я бачив, як підняв руку, відразу Галущенко, за крісла сховався, але будемо починати з позитиву.

Пане Голово, я два дні тому піднімав питання, щоб Погоджувальну і порядок денний ви переставляли на більш ранній час, щоб у нас була можливість отримати повістку заздалегідь. Мені сьогодні доповіли колеги, що таке рішення прийнято і що порядок,  і Погоджувальна  рада буде раніше. Я б хотів, чесно говорячи, просто подякувати за те, що ви дослухалися до думки народних депутатів. Це не тільки моя думка, це думка багатьох колег, які читають за що ми голосуємо, вивчають, допомагають, а іноді направляють на правильний шлях по поганих ініціативах.

Тому дякую. Я сподіваюся,  що ця традиція стане доброю традицією не тільки минулого парламенту,  але і цього парламенту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,  Ярослав Іванович. Дякую за це...

 

КОНДРАТЮК О.К. Гарний початок.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гарний початок,  це так несподівано. Я вам буду ще тоді давати з процедури.

Дякую,  шановні колеги. Шановні колеги, дякую.

Відповідно  до  статті... А ще Колтунович з процедури,  да? Коротко,  Олександр,  будь ласка,  тільки.

 

10:10:12

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний пане Голово.

В мене  буде скоріше пропозиція щодо структури виступу Прем'єр-міністра,  адже на сьогоднішній день нас цікавить не стільки звіт,  який буде сьогодні проходити під час "години запитань до Уряду",  скільки фокус на 2025 рік. Адже ми маємо,  наприклад,  глибинні проблеми  у зовнішній  торгівлі. Це ми бачимо нові дані там,  де у нас  від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі – 28 мільярдів доларів. Ми бачимо негативну динаміку знову в промисловості,  де йде падіння відновлення темпів. Тому нас цікавить,  щоб Прем'єр у своїй доповіді зараз озвучив: перше, "а" – це подолання негативного сальдо зовнішньої торгівлі. Друге – це вирішення питань промисловості. І третє – так само це питання бюджетно-боргової політики,  тому що це фундаментальне питання. Я просив би,  щоб прем'єр у своїй доповіді  наголосив на цих акцентах якраз інформацію, а ми уже в подальшому задамо йому свої запитання.

Дякую за можливість.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Сергійович.

Я просто хочу нагадати,  що прем'єр у нас  виступає не з доповіддю,  а на запрошення Верховної Ради – процедурне рішення,  яке прийнято 8 січня. Він виступить і донесе інформацію,  про яку його просили, а далі в  питаннях до прем'єра і до складу уряду ви можете уточнити будь-які свої питання,  які вас цікавлять.

Тому, шановні колеги, відповідно статті 229 Регламенту Верховної Ради України та ухваленого Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп рішення сьогодні ми проводимо "годину запитань до Уряду". На засіданні Погоджувальної ради була визначена тематика "години запитань до Уряду". За пропозицією депутатських фракцій і груп члени Кабінету Міністрів України сьогодні будуть відповідати на запитання про фінансове забезпечення сектора безпеки і оборони, стан економіки та енергетики,  забезпечення їх функціонування у 2025 році.

Сьогодні відповідати на запитання народних депутатів з визначеної теми буде Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль,  а також і інші  колеги,  які знаходяться з ним. Я хочу зазначити,  що 8 січня 2025 року Верховна Рада України прийняла процедурне рішення про запрошення на пленарне засідання Прем'єр-міністра України Дениса Анатолійовича Шмигаля для надання інформації. Денис Анатолійович надасть відповідну інформацію під час свого виступу. Тому відповідно до статті 229 Регламенту Верховної Ради України, прийнятого процедурного рішення та рішення Погоджувальної ради ми рухаємось таким чином. Перший виступ Прем’єр-міністра України – до 20 хвилин з трибуни, а далі запитання з визначеної теми "години запитань до Уряду" від депутатських фракцій – до 30 хвилин, запитання з визначеної теми від народних депутатів – до 30 хвилин, (відводиться до 1 хвилини на усне запитання,  до 2 хвилин для відповіді на нього). Всього – 1 година 20. 

Шановні колеги, перед початком "години запитань до Уряду" я звертаюсь до членів Кабінету Міністрів України щодо необхідності  врахування,  що пленарне засідання проходить у відкритому режимі, тому при наданні відповіді на питання прошу не озвучувати інформацію, яка може завдати шкоди національній безпеці України, а також дотримуватись вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці та обігу іншої інформації з обмеженим доступом і не допускати розголошення такої інформації.

Шановні народні депутати, на трибуну Верховної Ради України для виступу запрошується Прем’єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль. Будь ласка,  прошу привітати. (Оплески)

 

10:13:23

ШМИГАЛЬ Д.А.

Шановний пане Голово Верховної Ради, шановна президія, шановні народні депутати, українці, українки. Сьогодні перед нашою державою стоїть багато  викликів,  щодо кожного з них я детально зупинюсь і розкажу про стан речей, які є зараз,  а також про плани роботи уряду України на цей 25-й рік.

Перш за все хочу почати з питання фінансової стійкості України. Ми успішно закрили 2024-й рік, повністю профінансували всі видатки. До загального і спеціального фондів Державного бюджету надійшло 3 трильйони 121 мільярд гривень податків, зборів та інших платежів. Виконання розпису доходів Державною податковою службою  становили 100,2 відсотка,  Державною митною службою  - 93,9 відсотка.

Одразу відзначу, що одним із пріоритетів уряду на цей рік буде реформа митниці. Ці зміни відбуваються вже не перший рік, але зараз ми будемо кардинально вирішувати цю ситуацію. Ключовий пріоритет тут надається інституційним змінам, які включатимуть нові ініціативи щодо цифровізації, прозорості. Більше деталей незабаром представимо окремо.

Повертаючись до стану фінансів, то в 24-му році нашому уряду вдалось залучити 41,7 мільярда доларів зовнішнього фінансування. Всього з початку війни вже залучено від партнерів 115 мільярдів 200 мільйонів доларів. Найбільше підтримки надали ЄС, США, Японія, МВФ, Канада і Світовий банк. Завдяки тому, що Україна виконала всі взяті на себе зобов'язання щодо реформ, ми отримали всю заплановану підтримку від партнерів. За це  окремо хочу подякувати вам, шановні народні депутати, парламенту нашому, Верховній Раді, яка активно нам допомагала і фактично приймала всі необхідні рішення, всі закони, законопроекти, які були потрібні для виконання всіх умов наших міжнародних партнерів і отримання цієї безпрецедентної фінансової допомоги в час війни.

Маємо також чітке розуміння та визначений план щодо того, як нам пройти цей рік з точки зору фінансування  дефіциту бюджету та забезпечення  всіх пріоритетних видатків. Україна успішно продовжує програму з  ЄС Ukraine Facility, очікуємо в цьому році 12 мільярдів євро. Так само продовжуємо програму з МВФ в рамках механізму розширеного фінансування. Це чотирирічна програма і вона залишається однією з опор нашої фінансової стійкості. В цьому році очікуємо 4 транші на загальну суму більше 2,5 мільярда доларів. Порівняно з   Ukraine Facility сума невелика, але надзвичайно важливий якір – програма МВФ, яка навколо себе формує всі інші програми.

Наша спільна з вами робота має бути зосереджена в тому числі на виконанні всіх маяків і зобов'язань, які дозволяють Україні отримувати критично важливе фінансування. Однією з найбільших фінансових і політичних перемог минулого року стало те, що ми переконали партнерів запустити механізм використання заморожених російських активів на користь України. Це була довга дорога. І я вдячний всім парламентарям, які разом з  нами просували цю ідею і дійсно за допомогою парламентської дипломатії допомогли втілити це в реальність.

Україна отримає 50 мільярдів доларів, забезпечених прибутками від заморожених російських активів. США вже переказали перший мільярд. Також є підписана угода між Світовим банком та українським Мінфіном, аби забезпечити подальші надходження від американських партнерів. Є домовленості з ЄС, Великобританією, Канадою, Японією, працюємо над ритмічністю цього  фінансування.

Водночас уряд залишає однією з ключових задач на цей рік подальшу розробку механізму, за яким   всі заморожені російські активи будуть направлені на стійкість та відновлення України. Фінансова стійкість напряму конвертується у нашу здатність стримувати ворога і посилювати нашу обороноздатність. Видатки на озброєння та військову техніку цього року зростуть до рекордних 739 мільярдів гривень. Лише на розвиток спроможностей нашої оборони уряд спрямує майже 55 мільярдів гривень.

Плани вітчизняних підприємств ОПК передбачають нарощування існуючих виробничих спроможностей до 30 мільярдів доларів. Абсолютно суттєва сума, і ми працюємо над тим, щоб це було реалізовано.

Серед пріоритетних напрямків на цей рік: запустити довготривалі контракти із виробниками на 3-5 років в рамках проекту "Зброя Перемоги", розширити фінансування програм нашої далекобійності, розвивати данську модель, за якою партнери купують зброю в українського ОПК для потреб української армії, на 25-й рік очікуємо залучити щонайменше 1 мільярд доларів фінансування, збільшувати локалізацію та залучати міжнародні оборонні концерни для виготовлення зброї для України, посилювати інноваційний компонент та підтримувати приватних виробників грантами для оборонних розробок.

Другим викликом і пріоритетом на цей рік залишається енергетична стійкість. Без цього неможливе відновлення економіки і нормальне функціонування країни, це очевидно. Попри 13 великих атак проти нашої енергосистеми в минулому році вона зараз працює стабільно і цілісно. Важливий ефект дало збільшення можливості імпорту електроенергії з ЄС до 2,1 гігават. На цей рік у нас заплановані важливі заходи із подальшого розширення фізичної спроможності імпорту електроенергії.

Дві ключові задачі на цей рік – це відновлення і захист енергооб'єктів. У фонді підтримки енергетики було акумульовано вже більше 1 мільярда доларів і ці кошти якраз підуть на ці цілі. Одночасно продовжимо розвиток розподіленої генерації у 2024 році. На довгострокових спецаукціонах було придбано допоміжні послуги об'єктів генерації загальною потужністю близько 600 мегават. Майже 500 мегават із них – це послуги нових об'єктів генерації, які мають з'явитись до жовтня цього 2025 року.

Також ми продовжуємо програму підтримки малого і середнього бізнесу, приватних домогосподарств, ОСББ щодо підвищення їх енергетичної автономності. Це безвідсоткові кредити, програма "ГрінДІМ", програма "5-7-9", програми Фонду декарбонізації.

У Державному бюджеті на 2025 рік також передбачено фінансування 13 інвестиційних проектів у сфері енергетики на суму 54 мільярди гривень.

Ще одним важливим елементом стійкості енергетики залишається функціонування української газотранспортної системи, яка тепер працює в умовах нульового транзиту. Ми не планували і не плануємо підписувати жодних контрактів на продовження транзиту російського газу. Водночас будемо і далі виконувати свої зобов'язання, взяті в рамках Угоди про асоціацію, і хочемо залишатись надійним партнером для наших європейських союзників.

З огляду на ці виклики одним з пріоритетних завдань на цей рік буде подальше збільшення видобутку газу, а також інвестиції в перспективні українські родовища. Валовий видобуток газу у 2024 році збільшився у порівнянні з 2023-ім на 2,2 відсотка, до більш ніж 19 мільярдів метрів кубічних українського газу. Стратегічна мета – це в найближчі роки довести видобуток до понад 20 мільярдів метрів кубічних. Перед Міністерством енергетики і Нафтогазом також поставлена задача приділити особливу увагу розвитку концепції "Україна – газовий сейф Європи".

Стійка енергетика – це один із ключових факторів для відновлення нашої економіки і нормальної роботи українських підприємств. У 2024 році Президент України Володимир Зеленський ініціював комплексну політику "Зроблено в Україні" на підтримку вітчизняних товаровиробників. За рік ми успішно розвинули всі її основні елементи, що дало свої позитивні результати.

Перше: грантова програма "єРобота". З моменту її старту держава інвестувала в розвиток малого і середнього бізнесу 11 мільярдів гривень, що згенерувало 60 тисяч нових робочих місць. В поточному році на фінансування грантів передбачено в бюджеті 1,4 мільярда гривень.

Друге – це "Доступні кредити 5-7-9". Програма "5-7-9" пролонгована на 2025 рік, в держбюджеті на це закладено 18 мільярдів гривень.

Третє: Національний кешбек. До програми доєднались 1,6 тисяч українських виробників, 8 мільйонів громадян, з яких 4,5 мільйона є активними користувачами. Формуємо культуру підтримки українського виробника, звичку купувати українське та цінувати українську якість.

Четверте: іпотечна програма "єОселя", в минулому році нею скористались 8,5 тисячі українських родин, зокрема військовослужбовці. На реалізацію програми в 25-му році виділено додаткові 20 мільярдів гривень.

П'яте: індустріальні парки. Зареєстровано вже 100 таких майданчиків. Держава виділила 1,1 мільярда гривень на розбудову їх комунікацій, що дозволить швидше залучити інвестиції. За розрахунками профільного міністерства кожна вкладена гривня згенерує до 6 гривень відповідних приватних інвестицій. Також активно розвиваємо механізм компенсації за купівлю української техніки, зокрема сільськогосподарської та енергообладнання. Також продовжуємо програму "Шкільний автобус". У 2025 році спрямовуємо на купівлю шкільних автобусів українського виробництва 1,6 мільярда гривень.

Ще один важливий сектор української економіки – аграрний. У 2024 році Україна зібрала третій урожай за час повномасштабної війни, 75,5 мільйона тонн зернових й олійних культур. Підтримуємо аграріїв грантами, доступними кредитами та субсидіями. В пріоритеті на 25-й рік для аграрної сфери розмінування сільськогосподарських земель та повернення їх в обробку, подальший розвиток аграрної переробки, підтримка малого та середнього фермерства, акцент на прифронтових територіях, де аграрії потребують додаткової допомоги.

Відновлення економіки напряму пов'язане із програмою швидкої відбудови. Попри те, що всі внутрішні ресурси ми направляємо на сектор безпеки і оборони, відновлення України продовжується і лишається нашим одним з головних і важливих пріоритетів. У 2024 році ми зосередились на ключових пріоритетах відновлення: це енергетика, школи, лікарні, житло, гуманітарне розмінування. Відновили 155 шкіл, 124 медичні заклади, реалізували 640 інфраструктурних проєктів, зменшили площу потенційно замінованих земель із 174-х до 139 тисяч кілометрів квадратних. У межах програми "єВідновлення" за 24-й рік понад 46 тисяч родин отримали 4,7 мільярда гривень на відшкодування за пошкоджене й зруйноване житло. Також видали житлових сертифікатів на 4,4 мільярда гривень, де 2,8 тисячі українських родин змогли отримати відповідне відшкодування.

Крім того, уряд додатково перерозподілив 15 мільярдів гривень на компенсації за пошкоджене і знищене житло для ВПО. На 2025 рік на Програму "єВідновлення" передбачено 4 мільярди гривень, будемо збільшувати її фінансування за рахунок коштів від використання російських заморожених активів. Держава сформувала єдиний портфель публічних інвестицій, які об'єднує станом на сьогодні 787 проєктів. На 2025 рік передбачили фінансування цієї програми з різних джерел у розмірі понад 224 мільярди гривень. Фінансування буде здійснюватися в межах нової системи Public investment management, її мета ефективно використовувати не лише бюджетні кошти, а спрямувати ресурс наших партнерів на пріоритетні проєкти для України, що відповідають стратегічним цілям держави в умовах повномасштабної війни.

Шановні народні депутати, шановна президія, я дякую вам за підтримку урядових ініціатив, проектів законів. Дякую за активну залученість до реформ. Дякую за дискусії та конструктивну критику.

Ми завжди готові та відкриті до діалогу. Впевнений, що цього року будемо посилювати нашу співпрацю на всіх рівнях і результат для нашої держави звісно ж буде той, якого очікують наші громадяни.

Дякую за вашу увагу.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Денисе Анатолійовичу, дякую, прошу зайняти свої місця.

Шановні народні депутати, переходимо до "Години запитань до уряду", 30 – 30. Я прошу представників депутатських фракцій і груп записатися  на запитання з визначеної теми. Нагадую, що одна хвилина на кожне усне запитання та по дві хвилини для відповідей на нього.

Шановні колеги, будь ласка, прошу записатися. Фракції і групи, будь ласка, зараз.

Від фракції "Слуга народу" Мисягін Юрій Михайлович. Будь ласка.

 

10:26:59

МИСЯГІН Ю.М.

Передайте слово Федору Веніславському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федір Володимирович Веніславський. Будь ласка.

 

10:27:07

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане Прем'єр-міністр України, я звертався до вас декілька разів з приводу одного з об'єктів культурного спадку в Харківській області, там прийшла достатньо цікава відповідь. Але зараз я хочу поставити більш широко питання. В тих областях, які перебувають в середній близькості до зони ведення бойових дій, є певна кількість об'єктів, які віднесено до об'єктів національного спадку. Я прошу вас дати доручення для керівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, у віданні яких перебувають об'єкти, які відносяться до об'єктів національного спадку, щоб вони вам дали пропозиції щодо релокації таких об'єктів в безпечні місця, тому що в цих об'єктах є такі речі, які в одному екземплярі не лише в Україні, у світі загалом.

Дякую. 

 

10:28:06

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання і пораду. Хочу доповісти, що урядом було прийнято рішення ще минулого року про консервацію всіх об'єктів культурної спадщини, які були пошкоджені російськими атаками і знаходяться в безпосередній зоні, наближеній до бойових дій. Ця робота робиться всіма  міністерствами.

Стосовно переміщення, релокації і збереження культурних цінностей. Міністерство культури ще в перші тижні повномасштабного вторгнення здійснило відповідну релокацію більшості об'єктів культурної спадщини. Якщо є якісь об'єкти... національного спадку технічні і наукові. Добре, буде дане таке доручення, ми проаналізуємо, зробимо інвентаризацію відповідну по напрямку кожного з міністрів і спільно опрацюємо їх збереження або за необхідності релокацію.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Славицька Антоніна Керимівна, група "Відновлення України".

 

10:29:10

СЛАВИЦЬКА А.К.

Шановний Денис Анатолійович, у своїй доповіді ви трошки торкнулися теми мого питання. Як ми всі знаємо, у зв'язку із завершенням транзитного контракту російського Газпрому і українського Нафтогазу з початку року постачання російського газу до європейських контрагентів було припинено, внаслідок чого Прем'єр-міністр Словаччини Фіцо заявив про можливість припинення експорту електроенергії на Україну. Тож моє питання стосується того, чи є на сьогодні реально загроза зупинки словацького енергоімпорту і чи має уряд альтернативні мережеві потужності для поставки електроенергії у дефіцитні для нашої енергосистеми періоди.

Дякую.

 

10:29:58

ШМИГАЛЬ Д.А.

Отже, стосовно нашої співпраці з Європейським Союзом, стосовно імпорту електроенергії, відповідаючи на ваше запитання, хочу сказати, що України є повноправним членом європейської енергетичної мережі ENTSO-E. Україна також є повноправним членом Energy Community, Енергетичного співтовариства Європейського Союзу. Ми на прямому контакті з Європейською Комісією. Як тільки прем'єр-міністр Словаччини оголосив про загрозу зупинення імпорту електроенергії в Україну, Міністерство енергетики негайно звернулося у всі три ці установи: і в Європейську Комісію, і в ENTSO-E (європейську мережу енергетичну об'єднану), і в Енергетичне співтовариство. Реакція була, ми маємо відповіді.

Але тут повернемося до технічних причин, фактично Словаччина і словацька енергомережа є частиною об'єднаною, тобто вони навіть якби технічно спромоглися закрити на ремонт на якийсь короткий період свої входи до України, то згідно правил об'єднаного ринку пропорційно між іншими країнами-постачальниками перерозподіляється відповідний обсяг електроенергії. Вже Польща і інші наші сусіди заявили, що готові скомпенсувати у разі необхідності. Але таке рішення має прийматися не словацькими операторами, а, власне, об'єднаною енергомережею, і Європейська Комісія за цим дуже уважно пильнує.

Тому станом на сьогодні якоїсь загрози щодо зменшення або обмеження об'ємів імпорту електроенергії у нас немає. Ми отримуємо електроенергію, зокрема і за 8 днів цього року, там, мені здається, вже понад 16 тисяч мегават ми отримали. Я можу помилитись у сумі, але електроенергія надходить, імпортується, і зі Словаччини в тому числі, без обмежень.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від групи "Довіра" народна депутатка Білозір Лариса Миколаївна.

 

10:32:09

БІЛОЗІР Л.М.

Пане Прем'єр-міністре, ви дуже сьогодні багато говорили про необхідність ефективного використання державних коштів і коштів наших міжнародних партнерів. Я хочу звернути вашу увагу, як використовуються кошти на укриття. 2022-й – 2,5 мільярда ми виділили гривень. 2023-й – 7,5. І от зараз на 2025-й в постанові, яка була прийнята в 2024-му, вже як би є вже постанова, і ми виділили шість з чимось мільярдів гривень. Але звіт міжнародних партнерів аудит на рахунок ефективності говорить про те, що цивільний захист у школах досить погано здійснений, і станом на січень  жоден регіон не досяг прогресу ведення в експлуатацію оцих підземних шкіл. Чи вважаєте ви це ефективним? І ефективним те, що ми викинули всі фактично 16 областей, залишили тільки 8, там де дітей потрібно, прифронтових, взагалі евакуйовувати, і там, де діти фактично вчитися і не будуть?

 

10:33:15

ШМИГАЛЬ Д.А.

Питання безпеки, зокрема в навчальних закладах є один з ключових пріоритетів роботи уряду, зокрема Міністерства освіти. Дуже уважно ми розраховуємо і суми, і кошти, які отримаємо, з партнерами нашими працюємо, з бюджету спільно з парламентом виділяємо відповідні кошти. Буквально тиждень, півтора тижні тому я особисто був в місті Запоріжжі, де збудовано 11 підземних шкіл, повноцінних шкіл під землею з повноцінним захистом від будь-яких видів ударів, зокрема ракетних, зокрема прямих попадань. Тобто там абсолютна безпека для дітей. Абсолютно чудові умови для навчання з точки зору безпеки. Діти вперше, дехто зі старших класів вперше за чотири роки, зважаючи на ковідний період і після цього воєнний період, змогли вийти і побачити один одного офлайн, практично заново знайомились, тому що дійсно вони чотири роки працювали в режимі онлайн. І це значне досягнення і це треба робити, власне, в прифронтових територіях, тому що в прифронтових містах, в прифронтових областях доволі велика кількість дітей, велика кількість людей, і в Харкові, і в Запоріжжі, і в Дніпрі, і в Кривому Розі, всі ці міста знаходяться під атакою росіян активною сьогодні так як і вся територія України, але наближені до фронту, звичайно, мають більше ризиків. Відповідно, керуючись розподілом коштів, ми зважаємо на кількість дітей, на рівень ризику. І обласні адміністрації спільно з громадами станом на сьогодні доволі ефективно використовують кошти на створення відповідних сховищ. Якщо є інформація по кількості укриттів, які збудовані, у Міністерства освіти, я попрошу міністра освіти додати до відповіді просто кількісні показники.

 

10:35:19

ЛІСОВИЙ О.В.

Дякую, Денис Анатолійович. Сьогодні ми... зараз в стані будівництва знаходиться 170 укриттів підземних шкіл. І я хочу зазначити, що це достатньо тривале будівництво, воно відбувається щонайменше дев'ять місяців. І також окремо в цьому році субвенція в 6,5 мільярда частково буде розподілена.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Клименко Юлія Леонідівна, фракція політичної партії "Голос".

 

10:35:46

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановний Денис Анатолійович, ми, безумовно, вітаємо рішення не продовжувати транзит газу російського. Як ми всі знаємо, договір закінчився, ми його не переривали, але він закінчився в кінці грудня 2024 року і це, безумовно, правильне рішення. Ви знаєте, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект про припинення транзиту нафти також через територію України. Скажіть, будь ласка, як ви відноситесь до такої ідеї? І друге, скільки буде коштувати Україні штрафні санкції розірвання договорів по транзиту відповідно до цього законопроекту?

Дякую.

 

10:36:28

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання. Транзит нафти територією України здійснюється відповідно до положень Договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС щодо забезпечення свободи транзиту, а також відповідає умовам шостого пакету санкцій ЄС, який має № 2022/884 від 03.06.2022 року, яким передбачено для Угорщини і Словаччини включення... виключення, вірніше, на заборону закупівлі нафти російського походження та її постачання на їхні власні нафтопереробні заводи трубопровідним транспортом. 

Відповідно зупинка транзиту нафти нафтопроводом "Дружба" буде прямим порушенням Україною договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС Україною. Там не про штрафні санкції йдеться, а йдеться про порушення Угоди про асоціацію з ЄС. При цьому порушення Україною своїх міжнародних зобов'язань з безпеки транзиту може бути використано як достатнє підґрунтя для притягнення України до відповідальності за припинення надійного і безперебійного транзиту нафти, зокрема, з боку Угорщини, Словаччини та Чехії і ймовірне виставлення відповідних фінансових вимог. Це буде відповідний міжнародний арбітраж і сума буде… її немає на сьогодні. Тобто це будуть виставляти і обраховувати країни, які понесуть відповідні збитки, але це будуть, очевидно, якісь великі санкції, великі кошти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, від "Батьківщини" Михайло Михайлович Цимбалюк, так, мені сказали. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

10:37:58

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Розпочну з подяки. Пане прем'єр, завдяки позиції Президента, Верховної Ради і уряду, держава виконує всі соціальні зобов'язання у період війни, це позитив, вчасно і в повному обсязі. Але 3 січня цього року уряд видав Постанову за номером 1, дискримінаційну постанову, яка обмежила виплату пенсії, в яку категорію потрапили: чорнобильці, інваліди І групи, особи-добровольці, які отримували пенсію за віком і служать сьогодні, і обмеження ДФТГ. Один з представників ДФТГ пішов у Пенсійний фонд міста Києва і сказав: чому мені обмежили? ДФТГ – це ті, які без грошей, об'єдналися, підписали контракти з перших днів війни і виконують беерку кожен день. Йому сказали йти до прем'єра. Ми до вас прийшли.

Друге питання. Чи уряд планує підвищити грошове забезпечення військовим?

І третє. Житло для членів родин і військових. Чи цього року уряд планує, як і минулого, бо минулого були кошти? Дякую.

 

10:39:05

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую. Дякую, Михайло Михайлович. Дякую. Зі свого боку хочу ще раз подякувати депутатському корпусу за те, що ми, дійсно, виконуємо всі наші домовленості з партнерами, завдяки цьому маємо, як країна, можливість виконувати всі наші соціальні зобов'язання. І це, дійсно, унікальний випадок під час повномасштабного вторгнення, тому дякую вам.

Стосовно першої частини питання, я попрошу Оксану Іванівну Жолнович дати відповідь.

 

10:39:31

ЖОЛНОВИЧ О.І.

Власне, постанова була ухвалена на виконання норми Закону України про Державний бюджет. І звертаю увагу всіх, вона не стосується, обмежуючі коефіцієнти не стосуються тих, хто є учасниками бойових дій, хто здійснює захист Батьківщини або здійснював.

Якщо відмова відбулася і особа, я дуже прошу передати контакти, ми розберемося, з'ясуємо і питання вирішимо. Щодо інших категорій, то сьогодні у нас діє загальна норма, яка передбачає, що максимальний розмір пенсії становить 10 прожиткових мінімумів. Звертаю вашу увагу, що обмеження стосуються не загальних пенсій, які  обраховуються на основі страхових внесків, тобто того, що людина сплачувала, а спеціальних пенсій. Тобто спеціальних привілеїв держави за окремі заслуги людини і такі розміри є великими і 60, і 80 і 100 тисяч. На жаль, в час економічної скрути, яка передбачає стан війни і великого розриву між загальними пенсіями, які становлять в середньому 5 тисяч і 100 тисяч – спеціальними, ми не можемо допустити такого розриву, оскільки, це  певною мірою є соціальна несправедливість. Відповідно були введені понижуючі коефіцієнти, які не припиняють, тобто не позбавляють пенсій вище ніж 23 тисячі, але зменшують їх на певний рівень коефіцієнту залежно від величини, щоби збалансувати різницю між найнижчими та найвищими пенсіями. І ще раз звертаю увагу, вони не стосуються захисників, тих хто є учасниками бойових  дій. Якщо випадки припинення пенсій або обмеження верхнім розміром саме учасників бойових дій були застосовані, прошу звертатися, ми обов'язково розглянемо всі випадки...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  від партії "За майбутнє", Гузь Іван, Ігор Володимирович, перепрошую, Ігор Володимирович, будь ласка.  

 

10:41:23

ГУЗЬ І.В.

Денис Анатолійович, у мене таке до вас питання. Всі ми знаємо наші проблеми в енергетиці, і ми знаємо, яка ситуація біля Покровська, де фактично не так давно закрилися дуже важливі для країни шахти.

Я представляю Нововолинськ, шахтарський, і 10 шахта єдина шахта недобудована в країні. На жаль, в бюджеті цього року не знайшлося коштів на добудову. Я вас дуже прошу, знайдіть можливість направити достойну комісію, яка дасть вже такий остаточний вердикт, чи можна в цій ситуації добудувати шахту. Тому що 30 мільйонів тонн покладів вугілля, у нас куча проблем, і воно сьогодні фактично потребує,  ну,  об'єктивно не надто великої суми коштів,  за словами директора сьогоднішнього,  для того,  щоби запустити певні лави. Я вважаю,  що це крайнє необхідно, зробіть такий крок.

Дякую.

 

10:42:28

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую.

Я зараз передам слово міністру енергетики для більш детальної відповіді,  але хочу сказати,  що я згідний з вами,  що ця шахта "Нововолинська" №10 є абсолютно перспективним об'єктом і,  звісно,  що ми як уряд вже неодноразово поверталися до цього питання,  розглядали і будемо приділяти увагу цьому питанню.

Хочу принагідно також сказати, що  на даний момент росіяни знищили і пошкодили значний обсяг вугільної генерації. У нас на складах сьогодні більше трьох мільйонів тонн вугілля – це найбільший історичний показник,  мені здається,  за... ну,  якщо не за всю історію,  то  за останні 20 років точно. І фактично у нас є час, але я погоджуюся з вами, що треба цим займатися уже сьогодні,  щоб завтра наші шахтарі мали  можливість працювати  в оновленій інфраструктурі відповідній.

Герман Валерійович,  прошу додати  технічні якісь деталі.

 

10:43:22

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую.

Насправді цей проєкт вже розроблений,  саме закінчення добудови цієї шахти, тому що дійсно у зв'язку із втратою величезної кількості добичі внаслідок військових дій ми будемо  орієнтуватися на те,  що якраз ці регіони будуть ключовими в  подальшому для добичі вугілля.

Цей проєкт є, сьогодні він вже прорахований там в конкретних цифрах. Зараз питання: в якому вигляді він буде імплементований: чи це буде залучення приватних грошей,  чи це буде фінансування з бюджету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович,  фракція "Європейська солідарність".

 

10:43:59

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний пане Прем'єр-міністр, завдяки російській нафті Росія заробляє не менше семи мільярдів доларів на рік, за які купує  снаряди і зброю,  якою вбиває українців. Після початку повномасштабного вторгнення ви продовжуєте її качати і не прикривайтеся Угодою про  асоціацію,  бо це про професійність перемовин. Тому дуже просте питання. Ви особисто як Денис Шмигаль підтримуєте зупинку транзиту російської нафти через Україну? Так  чи ні?

Друге питання. На кінець року ви доповіли, що в нас рекордні залишки на рахунках. Одночасно від всіх бригад з лінії фронт ми чуємо: немає дронів,  немає снарядів, немає амуніції, немає багатьох речей. Чи підтримуєте ви особисто як Денис Шмигаль передачу 30 відсотків військового ПДФО бригадам напряму, як сказав пан Зеленський? Так чи ні?

І наостанок. Чому попри рекордну міжнародну допомогу та запевнення уряду з відновлення економіки самооцінка громадян про їх економічне становище постійно погіршується.

 

10:45:08

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваші запитання. Отже стосовно заборони транзиту і торгівлі російськими енергопродуктами,  будь-якими російськими копалинами, там викопним паливом, їхніми будь-якими там мінералами уряд докладає максимум зусиль, для того щоб припинити взагалі торгівлю будь-якою російською молекулою. Особисто моя позиція – припинити торгівлю будь-якою російською молекулою. Крапка. Далі. І вона неодноразово була фіксована, це політична позиція Президента і уряду нашої держави.

Тому далі, наступне. Стосовно, нагадайте другу частину, стосовно бригад. Отже в грудні місяці Президентом України було дано доручення уряду профінансувати напряму бригади в посиленому режимі. Уряд прийняв відповідні постанови спільно з Міністерством оборони, було прийнято  рішення і в грудні фінансування ста бойових бригад було на рівні між 25- 27 мільйонів гривень додатково до ПДФО, додатково. Відповідно бригади отримали кошти. Цей підхід продовжується і в першому кварталі, тобто в січні, от зараз до 15 січня, (Іван Юрійович, ви питання не слухаєте, мені треба буде вашу відповідь) в січні місяці ми будемо дофінансовувати бригади. Прошу першого заступника додати технічні деталі.

 

10:46:43

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Що стосовно дофінансування бригад і виділення напряму коштів на бригади для закупівлі всього необхідного. І не тільки стосується дронів, стосується і запасних частин, і так далі для підтримання військових частин в боєздатному стані. Значить на сьогоднішній день  ті суми коштів, які напряму із загального бюджету будуть виділятися бригадам разом з їхнім ПДФО, який був раніше, будуть складати понад 30 мільйонів гривень щомісячно на бригаду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я попрошу народних депутатів. Я попрошу народних депутатів! Шановні колеги народні депутати! Депутати! Це "година запитань до Уряду"! Не персональних запитань. "Година запитань". Є кнопочка, натисніть і запитайте. Ну звертаються до колег, а вони не слухають їх, а слухають вас. Ну має бути це всім, всім, хто там стоїть.

Будь ласка, переходимо далі. Колтунович замість Мамки.

Будь ласка.

 

10:47:47

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Денисе Анатолійовичу, запитання буде в макроекономічній  площині. Я вже сьогодні згадував про те, що у вас за підсумками минулого року було від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі – 28 мільярдів доларів. Це при експорті там 41 мільярд доларів. Плюс до того маємо абсолютно примітивну сировину структуру експорту. Ну з минулим роком все зрозуміло. Що ви будете робити в наступному для того, щоб вирішити це питання? Це раз.

Друге. Хімічна промисловість демонструє падіння за підсумками 9 місяців минулого року на 10,1 відсотка. І це на фоні низької бази порівняння. Які  ви будете використовувати стимули в наступному році, точніше вже в цьому році для того, щоб врегулювати це питання і хоча б стабілізувати падіння?

Ну і третє. Багато  хто казав уже і сьогодні, і звучало це питання, щодо  бюджетно-фінансової кризи, яка у нас є, у нас рекордні запозичення, у нас є ОВДП і так далі. Як ви будете взагалі в цьому році врегульовувати це питання? Ну безумовно в умовах "трампономіки", назвемо це так, тому що у нас значні запозичення і гранти йшли з боку Сполучених Штатів Америки.

Дякую за відповідь на всі запитання.

 

10:48:54

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую  за ваші запитання. Я хочу нагадати, що ми знаходимося в умовах повномасштабної війни, повномасштабного вторгнення, при цьому виконуємо всі соціальні зобов'язання і виконуємо всі бюджетні зобов'язання. Бюджет повністю такий, який планується, та наповнюється і виконується. За це дякую нашому бізнесу, який платить податки, і дякую нашим партнерам, які допомагають нам не лише кредитним ресурсом, але і в багатьох випадках, там понад 30 відсотків іде грантами, що не збільшує державного боргу суми і не збільшує навантаження на український бюджет з точки зору сплати відповідних відсотків.

Стосовно різниці і сальдо між експортом і імпортом я зараз передам слово першій віцепрем'єр-міністерці – міністерці економіки Юлії Свириденко. Але я хочу сказати, що український експорт, незважаючи на війну, зростає, його структура звісно змінюється, об'єктивно змінюється, але при цьому імпорт зменшується і сальдо, насправді ось ця різниця, вона має позитивну тенденцію до зменшення. Ми будемо продовжувати це, стосовно збільшення переробки діють відповідні урядові програми. Я також попрошу Юлію Анатоліївну і це підсвітити і доповнити. Тому у нас чітка стратегія на збільшення доданої вартості, на збільшення циклів переробки в Україні і збільшення, власне, експорту продукції з високою доданою вартістю, а не сировинного експорту. Це наша стратегія. Відповідні програми урядові запроваджені, більше того, фінансовий ресурс передбачений і це фінансується.

Юліє Анатоліївно, якщо є, що доповнити, прошу. 

 

10:50:31

СВИРИДЕНКО Ю.А.

Дякую за запитання. Щонайменше на 13,4 відсотка у нас зріс експорт минулого року і станом на кінець грудня Україна експортувала товарів на суму 41 мільярд. Бо якщо ми подивимося за аналогічний період минулого року, ця сума була 36,1 мільярда. Зрозуміло і очевидно, що дійсно великий дефіцит торговельний, але від цього є теж…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, залишилося 6 хвилин. Прошу фракції і групи перезаписатися ще. Я думаю, що ще 2 фракції зможуть взяти слово. Будь ласка, перезапишіться ще.

Будь ласка, "Європейська солідарність". Гончаренко.

 

10:51:20

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Пане Прем'єр-міністре, ви була запрошені в Верховну Раду, це процедурне рішення було Верховної Ради запросити вас не просто розказати про свої успіхи, бо я так слухаю, все так чудово, ну таке відчуття, що в якійсь іншій країні я знаходжусь. Так у мене питання до вас. Коли буде внесений законопроект про демобілізацію, про терміни служби? Ви зобов'язані були законом України до 18 грудня подати такий законопроект. Ми отримали якийсь дивний лист від Міноборони: просимо перенести. Я з усією повагою, ніякий лист Міноборони не може замінити собою виконання закону. Ви зобов'язані подати такий законопроект, повторююсь: зобов'язані. Не хочете, не хочете, не має значення, законом України.

Друге питання – це бронювання газовиків. Ви маєте негайно прийняти рішення про бронювання газовиків, враховуючи, яка важлива ця галузь.

Дякую. Чекаю на відповіді.

 

10:52:25

ШМИГАЛЬ Д.А.

З другої частини почну. Перше: у нас газовики заброньовані. Сьогодні внесено відповідне рішення, уряд окремо понад норму забронює ремонтні бригади облгазів. То це рішення урядом було прийнято ще минулого тижня, сьогодні буде зреалізовано. Тому тут не бачу ніяких взагалі пересторог, в цьому напрямку.

Стосовно закону про демобілізацію. Знову ж таки, нагадаю, що Україна знаходиться в умовах повномасштабного вторгнення, повномасштабної агресії зі сторони Росії, відповідно політику в умовах воєнного стану формує Міністерство оборони з Генеральним штабом. Минулого разу це питання уже було задано, і відповідь першого заступника міністра оборони була. Я попрошу, Іван Юрійович, генерал Гаврилюк, щоб надав виключно вичерпну відповідь на дане запитання.

 

10:53:18

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Закон відпрацьований і вже готовий практично до його передачі у Верховну Раду через Кабінет Міністрів України. А для того, щоб цей закон був переданий, нами сьогодні відпрацьовується ряд механізмів, для того щоб зрозуміти, яким чином ми зможемо замінити понад ту велику кількість людей, які будуть підлягати демобілізації, ким або чим. Тобто відпрацьовуються нові форми і способи ведення бойових дій. Якщо так, чесно говорити, то нам потрібно для цього хоча би ще три місяці для опрацювання. Або, якщо подати закон, то там термін не буде визначений демобілізації, допустимо, з моменту прийняття цього закону. Доповідь закінчив.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від "Слуга народу" народний депутат Кузбит Юрій Михайлович.

 

10:54:11

КУЗБИТ Ю.М.

Руслан Олексійович, дякую. Передайте, будь ласка, слово Ковальчуку Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Володимирович Ковальчук, будь ласка.

 

10:54:20

КОВАЛЬЧУК О.В.

Дякую. Олександр Ковальчук, Рівненщина.

Шановний пане Прем'єр-міністре, ви з трибуни у своїй промові сказали теплі слова в бік шановних народних депутатів моїх колег за те, що напрацювали хороші законопроекти, і разом ми пройшли весь складний період 24-го року.

Водночас є окреме важливе, на нашу думку, питання, і зараз я говорю не від себе особисто, а від тимчасової спеціальної комісії, від галузі оборонно-промислового комплексу. Це сотні підприємств, сотні тисяч працівників, які працюють сьогодні на перемогу України. І говорю зараз про необхідність змін в Постанову № 723 – це про державні гарантії на портфельній основі. Враховуючи, що велика кількість підприємств були створені саме в час війни великої повномасштабної і до того з 14-го року, вони не мають можливості сьогодні на загальних умовах бути підтриманими банками. Кредити отримувати надзвичайно складно, без допомоги держави практично неможливо. Буде направлено…

 

10:55:31

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую.

Отже, коротко відповім. Дійсно наш ОПК сьогодні знаходиться на етапі дуже такого інтенсивного розвитку. Я доповідав, що близько 30 мільярдів доларів загальна спроможність може досягти цього року по виробництву української зброї і оборонних технологій. Відповідно безпрецедентна сума понад, я доповідав, 739 мільярдів закладено цього року, ми з вами, уряд і парламент заклали в бюджеті цього року, власне, на виробництво зброї і техніки. Фактично ми говоримо про високий рівень локалізації і про спрямування більшості цих коштів, абсолютної більшості цих коштів на закупівлю в українських виробників.

Паралельно ми використовуємо те, що ми називаємо "данська модель", коли переважно європейські країни, датчани дали приклад, до них доєдналась Литва і ще ряд уже країн доєднались, "нордиків" особливо, закуповують в українського ОПК зброю для української армії. Паралельно ми провели вже не одне засідання з державними банками, і з Національним банком України спільно з Мінфіном і з Мінстратегпромом прийняті відповідні рішення і про портфельні гарантії, і про пряме кредитуванні. І Укроборонпром сьогодні, ми, щонайменше там іде сума 80 мільярдів, так, не менше? На 80 мільярдів гривень ми домовились, що підприємства Укроборонпрому будуть отримувати кредити, фактично це будуть бланкові кредити під договори з Міністерством оборони на фінансування виробництва української техніки. Це насправді великий крок, ну такий перший, але доволі проривний, ці рішення всі уже, необхідні, прийняті. Зараз ми працюємо над тим, щоб зробити контракти на 3-5 років, не просто такі контракти рамкові, а власне забезпечені бюджетними гарантіями, тобто це наступний крок, над яким ми працюємо. Коли будуть трьох-п'ятирічні контракти, відповідно і кредити під ці контракти будуть надаватися ще у більших сумах, набагато легше  і на довші періоди. Це те, над чим ми працюємо для нашого оборонно-промислового комплексу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, коло запитань від фракцій і груп завершилося. Переходимо до запитань з визначеної теми до членів Кабінету Міністрів України від народних депутатів.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів записатися на запитання.

Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

10:58:17

В’ЯТРОВИЧ В.М. Передаю слово Михайлу Бондарю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Бондар.

 

10:58:23

БОНДАР М.Л. Дякую.

Шановний Прем'єр-міністре, в ТСК, слідча комісія по тарифах в енергетиці, досліджуючи які фактори формують ці тарифи, запрошувала в тому числі Віце-прем'єр-міністра Кулебу і встановила, що під час будівництва укриттів на об'єктах енергетики міністерством якраз було видано ще за часів Кубракова два накази, якими фактично дозволено було втричі збільшувати вартість тих укриттів і фактично засекретити все навіть від Держаудитслужби, що фактично вона нам на цій ТСК і доповіла.

Чи знаєте ви про такі накази і чи вже якісь дії з того, щоб аби їх ліквідувати і притягнути до відповідальності.

 

10:59:33

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання.

Перше. Прийнято було рішення... Якщо ви задавали питання про укриття для об'єктів енергетики, прийнято було рішення і затверджено три рівні укриттів. Перший – це фактично габіони з відповідною піскосумішшю, якими захищені на сьогодні всі об'єкти нашої енергетики. Ми навіть під час регіональних поїздок, я особисто об'їжджаю і дивлюсь навіть на невеликі трансформаторні підстанції обленерго розподільчі, не говорячи вже по великі об'єкти Укренерго та обленерго. Відповідно першим рівнем захищено все. По другому рівню було виділено і прийнято рішення захищати 84 об'єкти великих Укренерго, підстанцій. Цей пул великих підстанцій був розподілений на три черги. Відповідно перша черга – станом на сьогодні 69 об'єктів захищено і трансформатори закатані в укриття, ще 13 об'єктів протягом січня буде захищено і закатано в укриття трансформаторів. Відповідно другу чергу будемо реалізовувати протягом 25-го року. Це менш важливі підстанції. Відповідно плюс було прийнято про третій, про будівництво третього рівня укриття протиракетного на 22 підстанціях. Таке будівництво розпочато.

На початку війни міністерством, дійсно, був запроваджений підхід проектуй-будуй, яким по ходу будівництва вносились додаткові зміни до проєктів. Цей підхід, дійсно, призводив до зміни вартості. Відповідно було звернення Кабміну, моє звернення до Держаудитслужби, Держаудитслужба проводила і проводить відповідний контроль спільно зі всіма правоохоронними органами, які мають на це повноваження. Всі матеріали, які будуть надані щодо цього, ми будемо ділитись. Ті, які грифовані, будуть відповідно надаватись грифом, ви будете мати змогу з ними ознайомитись. Тобто ми як уряд, звісно, тримаємо на контролі вартість цих споруд, будує і агентство, і Укренерго. Це дозволяє нам бачити різницю в цінах, якщо така  різниця...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, народний депутат Козак Володимир Васильович від фракції "Слуга народу".

 

11:01:45

КОЗАК В.В.

Прошу передати слово Дмитру Разумкову. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков.

 

11:01:51

РАЗУМКОВ Д.О.

У мене запитання до Прем'єр-міністра. Денис Анатолійович, скажіть, будь ласка, згідно законодавства, згідно рішення Верховної Ради ви мали до 11 грудня як Кабмін подати законопроект про демобілізацію в стіни Верховної Ради України. Цього не відбулося. Зараз ви прислали фільчину грамоту під назвою "відкласти Закон про демобілізацію до 25 березня". З приводу чого прийняте таке рішення? Хто вам дав на це право? Чи змінювала рішення Верховна Рада? Чи це команда з Офісу Президента? І чи ви готові особисто потім відповідати перед родинами загиблих, які будуть з 11 грудня до 25 березня, і взяти їх утримання на свої особисті плечі?

Дякую.

 

11:02:38

ШМИГАЛЬ Д.А.

Сьогодні відповідь на це питання була дана Першим заступником міністра оборони, вона була виключною. Я прошу до неї звернутися. (Шум у залі) Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, якщо є необхідність... (Шум у залі)

 

11:03:02

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Будь ласка, генерал-лейтенант Гаврилюк. Власне...  (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, це "година запитань до Уряду", а не до Прем'єр-міністра. Прем'єр-міністр, якщо хоче, передає члену уряду, який, можливо, більш глибоко володіє з тої чи іншої тематики. Добре? (Шум у залі) Будь ласка, запрошую. (Шум у залі) Той, кому доручили відповідати. Починають розхитувати тут всякі речі.

Будь ласка. (Шум у залі)

 Добре, що вас розхитали вже.

 

11:03:32

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Власне, законопроект, що стосується демобілізації, він вже розроблений і готовий до подання. Для того, щоб ми його могли подати, я розумію, які будуть дальше процеси, ми повинні створити умови, що вихід даного законопроекту не приведе до зникнення держави України, якщо вам сказати вже повністю, якщо комусь щось не зрозуміло. Я вибачаюсь.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Клименко Юлія Леонідівна, фракція "Голос".

 

11:04:03

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Прошу передати слово Совсун. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Інна Романівна Совсун.

 

11:04:10

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Пане Прем'єр-міністре, у мене два запитання.

Запитання перше. В рішенні РНБО про МСЕК було дано доручення урядові, і я цитую: "Невідкладно розробити законопроект щодо перегляду системи і  механізму нарахувань пенсійних виплат посадовим особам державних органів для забезпечення справедливості у відповідній сфері." Скажіть, будь ласка, чи розроблений такий законопроект, і які дії плануються вчинити для того, аби прокурори перестали отримувати ці скажені виплати за інвалідність?

Друге питання стосується бронювання. Скажіть, будь ласка, яка кількість людей станом на сьогодні є заброньованою? Цифри, які ми бачимо в публічному просторі – це більше мільйона людей. Скажіть, будь ласка, чи такі цифри є прийнятними в умовах, коли, як казав Перший заступник  міністра оборони, у нас критично не вистачає людей для фронту? І чи планує Міністерство економіки відповідно вживати дії для того, аби скоротити кількість заброньованих для того, аби, власне, створити можливості для встановлення термінів служби тих, хто служить вже..?

 

11:05:17

ШМИГАЛЬ Д.А.

Я почну з другої частини. У нас станом на сьогодні заброньовано, ну, щоб не давати точну цифру, менше мільйона в районі між 900 і 950 тисяч людей. І це прийнятна цифра. Вона зафіксована вже протягом тривалого часу і ніяк не впливає на ті процеси мобілізації, які потрібні Генеральному штабу і Міністерству оборони.

Стосовно першої частини вашого запитання, я попрошу Оксану Іванівна Жолнович дати відповідь.

 

11:05:59

ЖОЛНОВИЧ О.І.

На виконання рішення РНБО було розроблено два законопроекти урядом. Один успішно ухвалений Верховною Радою, інший сьогодні опрацьовується в робочій групі, називається він про справедливу соціальну підтримку в результаті реформування соціального страхування, де ми, перше, піднімаємо, суттєво піднімаємо виплати у зв'язку з інвалідністю для тих людей, що повністю втратили працездатність.

Друге. Набагато чіткіше підходимо до того, щоб оцінювати потребу кожної людини з огляду на її функціонування і персоналізацію.

Третє. Збільшуємо підтримку для тих, хто набув інвалідності або постраждав в результаті нещасного випадку на виробництві та втратив працездатність.

Третє. Збільшуємо тривалість оплачуваного реабілітаційного і лікувального процесу до року з тим, щоб не змушувати людей не виштовхувати їх в стан оформлення інвалідності, якщо їх реабілітаційний чи лікувальний процес триває і має бути успішним. Таким чином, ми забезпечуємо підтримку. Зробили цілий комплекс підтримки для військових, які завершують лікування в системі оборони, але потребують його продовження в цивільній системі з необхідною оплатою, реабілітацією, а також супроводом у працевлаштуванні. Передбачили чітко, що тим, кому за висновком комісії команд по оцінюванню функціонування працездатності потрібно буде підшуковування щодо роботи, збільшується тривалість оплачуваного пошуку роботи, в тому числі для...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі Грищук Роман від "Слуги народу".

 

11:07:33

ГРИЩУК Р.П.

Дмитру Чорному передайте слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитро.

 

11:07:41

ЧОРНИЙ Д.С.

Шановний пане Прем'єр-міністре, я б хотів би зараз поговорити про урановидобувну галузь і про брехню. У вересні 2024 року ви стояли на трибуні і я також задавав вам питання про виплату боргу за шість місяців працівникам СхідГЗК. За вашим дорученням Міністерство енергетики надало нам відповідь, що до кінця 2024 року перед працівниками буде погашено повністю борг. Це брехня. На сьогоднішній день у працівників як був борг шість місяців, так і залишився. Це незважаючи на те, що всі ми бачили і чули план перемоги і план внутрішньої стійкості, де наголошувалось про урановидобувну галузь. Це не дивлячись на те, що у нас в світі йде збільшення ціни на урановий оксидний концентрат. І ми бачимо те, що виникає логічне питання: чи треба державі і чи зацікавлена держава в існуванні урановидобувної галузі взагалі? Якщо так, то які очікують цю галузь..?

 

11:08:49

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую. Хочу підтримати ваше звернення. Абсолютним пріоритетом для держави є розвиток і підтримка урановидобувної галузі, для мене особисто також. Неодноразово давав доручення керівнику Енергоатома закрити всі питання по заборгованості і налагодити фінансову дисципліну по розрахунках зі СхідГЗК  для того, щоб ми не мали цієї ситуації. Відповідно, увагу будемо приділяти, міністра енергетики попрошу відповісти, коли, в який спосіб буде закрита ця ситуація з заборгованістю по зарплатах уранових шахтарів.

 

11:09:24

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання. Да, дійсно, там у зв'язку з певними технічними питаннями під час виробництва в останні місяці питання боргу воно, на жаль, перейшло на цей рік. Буде вирішено протягом цього місяця, закрита повністю ця сума.

Стосовно взагалі розвитку уранової галузі, ми сьогодні розробили відповідний законопроект, він вже надісланий у відповідні органи, законопроект про корпоратизацію СхідГЗК. І є відповідні плани щодо передачі відповідних ліцензій, взагалі всіх, які сьогодні є в Україні, на видобуток урану до цього державного підприємства. І в подальшому залучення стратегічного інвестора для того, щоб наростити виробіток по відповідним ліцензіям.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Білозір Лариса Миколаївна, депутатська група "Довіра".

 

11:10:15

БІЛОЗІР Л.М.

Прошу передати слово Вельможному Сергію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Вельможний, будь ласка.

 

11:10:23

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Пане прем'єре, майже рік тому уряд ухвалив рішення, згідно з яким значна частина переселенців втратила право на отримання адресної допомоги. Причому втратили соціальну виплату далеко не багаті люди, а ті, хто, дійсно, її потребує.

В грудні було ухвалено рішення про направлення 6500 гривень "Зимової підтримки" на кожну дитину переселенця та осіб з інвалідністю. Але ці кошти передбачені лише для тих, хто і так отримує допомогу від держави. Велика кількість ВПО не змогла купити новорічну ялинку, подарунки дітям. Чому ми ділимо людей на різні сорти? Чому ті переселенці, які не отримують щомісячну державну підтримку, не отримали зимову допомогу? Чи передбачені інші види допомоги для всіх без виключення переселенців?

І друге питання. Чи планується у 2025 році підвищення грошового забезпечення для військовослужбовців?

Дякую за відповідь.

 

11:11:24

ШМИГАЛЬ Д.А.

Я попрошу Оксану Іванівну Жолнович дати відповідь про всі наші програми для ВПО: там у нас є оренда і виплати ми продовжили на пів року по 2, по 3 тисячі і 6500 – на дитину, і інші всі програми, які у нас є. Оксана Іванівна, прошу прокоментувати.

 

11:11:35

ЖОЛНОВИЧ О.І.

Дякую за запитання. Власне, будь-яка соціальна підтримка має мати мету. Це не просто роздача ресурсу без мети. Мета соціальної допомоги, соціальної підтримки – це допомогти людині вийти з складних життєвих обставин. Без сумніву внутрішньо переміщені особи – це ті люди, які стикнулися з найбільшою складністю в  своєму житті, вони втратили житло, вони втратили своє звичне оточення, але разом з тим, це різні люди. Це люди, які, наприклад, як судді релокуються в іншу область, але мають роботу, продовжують її виконувати, тим не менше їм потрібна психосоціальна підтримка, їм потрібна допомога з облаштуванням і таке інше, і ми  її забезпечуємо.

Ми дуже чітко в цьому році адресно підходимо до визначення потреб кожної категорії внутрішньо переміщених осіб, для того, щоб всі були захищені і всі були забезпечені.

Щодо "Зимової підтримки". Очевидно, вона надавалась, насамперед, тим хто не має достатнього доходу і хто ще не зумів на новому місці повністю забезпечити собі функціонування на рівні забезпечення базових потреб. Тому для цих людей в першу чергу були розраховані доплати.

Крім того, кожній родині з дітьми, яка сьогодні переїжджає із зони бойових дій ми забезпечуємо разом з фондом ЮНІСЕФ 10 тисяч 500 на кожну особу. Крім того, у всіх центрах життєстійкості с внутрішньо переміщені особи є пріоритетною галуззю.

Далі. З січня місяця запрацює нова допомога "Субсидія на оренду житла", яка стосується абсолютно всіх домогосподарств і вона буде розраховуватися у відсотках від доходу домогосподарства. Тобто той хто не може самостійно, як родина в повній мірі забезпечувати собі оренду житла, ми будемо частину ресурсу покривати. І це допоможе кожній родині відчувати себе більш захищено і більш впевнено.

Також 15 мільярдів спільно із...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, слово надається народному депутату Микиші Дмитру Сергійовичу, позафракційний.

 

11:13:36

МИКИША Д.С.

Дякую. Я хотів би, по-перше, звернутися до окремих добродіям, не шановним, які розповідають, що ми тут не розуміємо, що може статися з Україною. Так от я вам скажу, перше, не треба красти на яйцях по 17, не треба міни поставляти неякісні, від яких залежить, як функціонує армія, і, що відповідно залежить чи буде Україна, чи ні.

Це ваша "бусифікація" призводить до того, що у нас більше 100  тисяч СЗЧ, це хто робить? Хто за це відповідальний? Тому ви не забувайте, що тут сидять представники народу України, які дали їм мандат, а ви найманий працівник і ви тут підзвітний, в  першу чергу. І питання тепер до Дениса Анатолійовича. Скажіть,  будь ласка, шановний Прем'єр-міністр, чи не відмовилися від ідеї побудови цих хмельницьких... добудови Хмельницької АЕС, цих блоків, від абсолютно безглуздої,  як на мене, ідеї витрачати шалену кількість коштів замість децентралізовано...

 

11:14:45

ШМИГАЛЬ Д.А.

По-перше, генерал Гаврилюк є не найманим працівником,  а діючим  генералом Збройних Сил України, бойовим генералом,  нагадаю. Я,  чесно кажучи, здивований,  що ви до нього в такий спосіб і в такій формі звертаєтеся, тому... (Оплески) І він несе насправді відповідальність і відповідає,  і відповідав за наших хлопців і дівчат,  які  на передовій віддають своє здоров'я і життя.

Стосовно добудови атомних енергоблоків хочу сказати,  що сьогодні Україна має дефіцит електроенергії. Ми з вами проходимо одну з найважчих зим. Дійсно є проблематика в тому,  що ми маємо шість гігават окупованих Запорізької атомної електростанції. Ми маємо зруйновану Каховську гідроелектростанцію,  маємо зруйновану або пошкоджену вугільну,  теплову генерацію, маємо пошкодження, значні пошкодження і руйнації на гідрогенерації.

Україні потрібно відновлювати свої енергоресурси,  зокрема,  у відновлювальних джерелах, в атомній генерації –  це  наша стратегія,  затверджена в тому,  що ми будемо  розвивати атомну генерацію як  основу нашої базової генерації електроенергії. Більшість наших блоків, дев'ять блоків,  які сьогодні є під контролем України,  мають тридцятирічний термін використання,  вони продовжуються під контролем МАГАТЕ. Але нам треба будувати нові блоки і будівництво хмельницьких третього і четвертого блоків є одним з важливих елементів енергетичної стійкості України,  щоби у людей було світло. Відповідно проєктна документація, частина робіт там уже була зроблена. Ці блоки будуть використовувати виключно американську технологію,  американську,  наголошую на цьому,  компанія Westinghouse,  це також пропрацьовано з американцями, відповідні домовленості є. Більше того,  ця технологія сьогодні діє на всіх дев'яти блоках атомних, які знаходяться під контролем України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Гевку Володимиру Леонідовичу, фракція Політичної партії "Слуга народу". Будь ласка.

 

11:16:56

ГЕВКО В.Л.

Шановний Голово, попрошу передати слово Олександру Маріковському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Маріковський.

 

11:17:05

МАРІКОВСЬКИЙ О.В.

Шановний Денис Анатолійович, ми з вами вже пів року обговорюємо питання контрольованого експорту озброєння як можливості економічного нашого зростання. Я розумію, що складне питання і не всіма підтримується,  але данська модель та збільшення фінансування озброєння в цьому році все одно не вирішує питання екстремального збільшення якихось секторів економіки, такі як виробництво саме дронів і робототехніки. Так от немає визначення у нас питання критичних  технологій в державі. Мені здається, що як би ми визначили це питання як критичні технології і обмежили саме експорт критичних технологій, але ті технології, які здатні просто експортуватись як подвійного призначення до дружніх країн, з якими в нас угода про забезпечення безпеки, спільної гарантії безпеки, тому давайте подумаємо над цим, але вже якихось рішень потрібно, тому що наші експортери переїжджають...

 

11:18:13

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання. Абсолютно актуальне, ми буквально його недавно в черговий раз розглядали на оборонно-промисловому комітеті за участі зокрема і народних депутатів України. Ми розуміємо необхідність підтримки наших виробників тут, для того щоб вони не вивозили виробництво за кордон. Стосовно критичних, тут питання в документації і в роботі нашої контррозвідки, ці питання також на порядку денному.

Питання експорту на сьогодні, просто прямого експорту, це питання в тому числі і відповідальності перед нашими Збройними Силами, перед нашими військовими, які сьогодні на передовій. Як дивитись їм в очі, якщо буде везти там ешелон або автотрак везти якесь озброєння або військову техніку на експорт, а не на передову. Тобто тут питання тільки в цьому моральному виборі. Якщо ми зможемо пояснити або зможемо найти підхід, як обмінювати наше виробництво на те, що нам необхідно сьогодні на передовій, наприклад, надлишок чогось, що в нас виробляється, якщо обмінювати на щось, що потрібно на передовій, узгоджувати це з  Генштабом,  зі Збройними Силами. Але давайте про це говорити. І над цим треба попрацювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дирдін Максим Євгенович, фракція "Слуга народу".

 

11:19:30

ДИРДІН М.Є.

Пане Голово, прошу слово передати Богдану Кицаку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Богдане.

 

11:19:39

КИЦАК Б.В.

Кицак Богдан, Житомирщина, місто Бердичів.

На початку повномасштабного вторгнення в Бердичеві внаслідок ракетного удару було зруйновано житло для військових. 52 родини військовослужбовців опинилися на вулиці. З того часу жодних дій для відновлення зруйнованого житла не зроблено. Додатково біля зруйнованого гуртожитку знаходиться недобудова житла для військових, яке будує  15 років, навіть більше,  Міністерство оборони. З приводу цих двох питань ми роками ведемо з вами, Денисе Анатолійовичу, переписку, але безрезультатно.

В місті Бердичеві дислокується 26 артилерійська бригада, ССО, автобат, ТрО та інші військові підрозділи, ветерани яких позбавлені права та можливості отримати житло. Прошу взяти ці кейси на особистий контроль.

І моє питання наступне. Враховуючи вищезазначене, скільки житла передбачено збудувати або купити для військових у 2025 році та яка загальна стратегія з вирішення цієї проблеми на цей рік і в наступні роки?

Дякую.

 

11:20:35

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше актуальне запитання. Попрошу генерала Гаврилюка –  Першого заступника Міністра оборони відповісти.

 

11:20:41

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Так, будь ласка, я прошу до мене підійти, бо я  по Бердичеву зараз вам конкретну відповідь не дам. По Житомиру, наприклад, володію. Іменно по 26-й бригаді не зовсім володію, не можу відповісти прямо. Що стосується розвитку у майбутньому, то планується в основному направляти житло в ті гарнізони, де знаходяться у нас бойові військові частини, і спрямовувати кошти на закупівлю житла для бойових військових частин, забезпечення їх житлом. Також в перспективі розглядається взагалі зміна даного порядку щодо виділення житлового фонду  і заміна його на компенсацію коштами за відповідно прослужений термін служби або здобуті заслуги перед державою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Совсун Інні Романівні, фракція  "Голос".

 

11:21:34

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Спершу коротенький коментар. Денисе Анатолійовичу, у відповіді про третій і четвертий блок ХАЕС ви сказали про те, що це узгоджено з американцями, з Westinghouse, я вам хочу сказати, що ми як члени комітету отримали повідомлення від представників делегації Європейської комісії і від представників американського посольства, які стурбовані тим, що в публічному просторі з'являється інформація, що начебто і одні, і другі підтримують цей проєкт. Насправді такої підтримки немає. Вони хотіли би надалі уникнути таких маніпуляцій.

Питання у мене наступне, воно знову про бронювання. Вчора Віце-прем'єр-міністр Чернишов сказав, що він запрошує українців, які зараз перебувають за кордоном, повертатися до України і їм буде забезпечено бронювання на підприємствах оборонного комплексу. У мене запитання до вас. Як ви думаєте, прочитавши цю заяву, що відчули військовослужбовці і члени їх родин, яким розповідають, що їх немає ким замінити в армії?

Дякую.

 

11:22:37

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання. Я хочу повернутись до першої частини і нагадати, що компанія "Westinghouse" сьогодні постачає ядерне паливо для України і всі наші блоки сьогодні не на російському ядерному паливі. Ми буквально перед повномасштабним вторгненням, за півтора роки до цього, всі наші атомні блоки перевели на паливо американського виробництва. Відповідно Міністерство енергетики працює з компанією "Westinghouse", я попрошу Міністра енергетики додати деталі до цього питання.

 

11:23:10

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую. Насправді це саме так, і якщо ми говоримо про третій і четвертий, то саме в тексті закону є норма, яка говорить про те, що ці блоки будуть працювати на американському паливі.

А от стосовно позиції клерків середнього звена представництва Єврокомісії, Інно, мені дуже шкода, що ви бігаєте по посольствам і поливаєте брудом нашу енергетику і нашу державу. І хочу…

 

СОВСУН І.Р. (Не чути)

 

ГАЛУЩЕНКО Г.В. Я смію! Я смію! Я смію про це говорити, тому що…

 

СОВСУН І.Р. (Не чути)

(Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Шановні колеги! Я попросив би представників уряду утриматися від безпідставних звинувачень або дайте якісь докази народним депутатам. Я попросив би, пане Германе.

Завершіть, будь ласка.

 

ГАЛУЩЕНКО Г.В. Вибачаюсь.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачення прийняті.

 

ГАЛУЩЕНКО Г.В. Питання в тому, що насправді нема в ЄС єдиного підходу до розвитку атомної енергетики і про це всім відомо. Тому що є країни, які відмовились від атомної енергетики, наприклад, Німеччина, а є країни, як Франція, в якій атомна енергетика складає більше 70 відсотків виробництва. Тому не може бути єдиної позиції ЄС щодо розвитку атомної енергетики, і, зокрема, будівництва наших блоків. І це відповідним чином було анонсовано представником ЄС в Україні Катаріною Матерновою, яка про це і сказала, що ЄС не коментує питання добудови блоків, тому що це не питання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Кальченко. (Шум у залі)

Я перепрошую, 4 хвилини. Не треба забирати в других, добре? Кого назвали? Пані Інна, це не… Будь ласка, шановні колеги, я після цього дам. Я після цього дам, люди чекають, 4 хвилини залишилося. Після цього дам право на репліку.

Славицька, "Відновлення України".

 

11:24:50

КАЛЬЧЕНКО С.В.

А Кальченко?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ой, Кальченко, перепрошую, Кальченко. Вже прибрали.

 

11:25:06

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Дякую.

Руслан Олексійович, прошу передати слово Олександру Анатолійовичу Качурі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Анатолійович Качура.

 

11:25:19

КАЧУРА О.А.

Олександр Качура, Сумщина. Шановний пане Прем'єр-міністре, 1 січня ворожий дрон залетів сюди, в приміщення, в урядовий квартал, потрапив в житловий будинок, і, на жаль, загинули люди. Тоді всі ЗМІ кричали про це, казали, що це таке відбувається, і всі були обурені. Але те ж саме відбувається фактично кожного дня і кожної ночі в моїй рідній Сумщині. Сумщину стирають ракетами, сотнями дронів щодня. Матері, які вкладають своїх дітей і не знають, чи прокинуться вони на наступний день, вони просять передати вам тільки одне прохання: дайте Сумщині додаткове ППО.

Я прошу вас як народний депутат дати відповідне письмове доручення міністру закордонних справ, міністру оборони, щоб вони провели відповідні перемовини з нашими партнерами – і закрили Сумщину, яка є фактично північним форпостом нашої країни.

Дякую.

 

11:26:23

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую.

Сьогодні ця ситуація стосується і Сумщини, і Чернігівщини, і Харківщини, і всіх прифронтових областей. Таке доручення є постійним, воно дано і Президентом на Ставці Верховного Головнокомандувача, і урядові такі доручення є. І це постійна робота і міністра закордонних справ, міністра оборони, і всього уряду, і Президента, і я впевнений, великої частини наших парламентарів разом з вами. Тому ця робота ведеться постійно, вона не припиняється і не буде припинятись. Ми, звісно ж, на всіх міжнародних зустрічах починаємо наші розмови з того, що Україна потребує більше протиповітряної оборони всіх засобів, не лише комплексів, але також і ракет, також і боєприпасів. Ми збільшуємо кількість мобільних вогневих груп, які захищають від "шахедів" і доволі ефективно себе поводять.

Дуже ефективним засобом на сьогодні, і він є такий економічно збалансований, є "Стінгери", MANPADS англійською мовою. Багато хто з наших партнерів не знає цієї термінології, ми її англійською мовою на сьогодні, на жаль, але вимушені знати краще, ніж політики партнери в багатьох країнах. Але "Стінгери" мають 35 відсотків ефективності в боротьбі з дронами, тому просимо і таку зброю, окрім ракетних комплексів ЗРК і самих ракет до них, і боєприпасів до автоматичної зброї.

Тому ця робота є постійною і дякую, що ви підняли це питання. Будемо продовжувати безупинно над цим працювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, 1 хвилина, ми не встигаємо, але я хочу 1 хвилину, право на репліку дати тільки пані Інні, будь ласка, Совсун. Пані Інна Совсун, право на репліку, за регламентом ви маєте 1 хвилину, будь ласка.

 

11:28:10

СОВСУН І.Р.

Пане Прем'єр-міністре, не бачу сенсу звертатись до міністра енергетики. Я таки думаю, що міністри уряду не повинні таким тоном говорити про народних депутатів. Я не бігаю по посольствах, а взаємодію з ними в рамках своєї роботи, в рамках виконання своїх повноважень.

Окремо звертаю увагу на те, що так, звичайно, я спілкуюся з посольствами, звичайно, я знаю, що вони знають, думають і розуміють про третій, четвертий блок. І повірте, нічого хорошого від жодного посольства на цю тему я не чула.

І останнє, що я хочу сказати, кілька місяців тому цим парламентом було проголосовано рішення викликати міністра енергетики до парламенту, доповісти про корупцію в Міністерстві енергетики. Це рішення досі нереалізоване. Я звертаюсь до спікера парламенту з тим, аби це рішення таки було реалізовано, особливо після такої поведінки міністра енергетики в залі сьогодні.

Дякую.

 

11:29:08

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, "година запитань до Уряду" завершена. Дякуємо Прем'єр-міністру України, членам Кабінету Міністрів України за надані відповіді та участь у пленарному засіданні.

Дякуємо.

Олександре Сергійовичу.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Ярослав Іванович Железняк з процедури. Тільки з процедури, Ярославе Івановичу, ви ж то знаєте, де процедура, а де ні, ви ж досвідчена людина у нас.

 

11:29:31

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

На відміну від пана Галущенка, я не тільки досвідчена, а ще й чесна людина. І тому, шановні колеги, я бачу у нас там не дуже велика зараз увага, але давайте я повторюся ще раз. Парламент більшістю голосів цього подонка Галущенка по його корупціонерах викликав у залу доповідати. Буду говорити, як пан міністр дозволив говорити з моєю колегою.

Тому у наступний вівторок ми почнемо нашу роботу лише у випадку, коли цей подонок вийде на трибуну і розповість про свою корупцію. Ні – ми заблокуємо роботу парламенту. Я сподіваюся, таким тоном деяким урядовцям дійде, як спілкуватися з народними депутатами. А якщо ні, то ми навчальну програму тут теж організуємо. У нас, слава богу, Інна представляє не тільки енергетику, але й освіту.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Далі Іванна Орестівна, так? Чи хто хотів? А, ви не хотіли.

Мамка Григорій Миколайович, будь ласка, тільки з процедури, Григорію Миколайовичу, ви ж теж фахова людина.

 

11:30:39

МАМКА Г.М.

От дивіться, я хотів би все-таки поставити питання: а що, не бігають по посольствах? Бігають. Давайте все-таки приймемо відповідне рішення щодо Години запитань до уряду. Якщо люди кажуть, то вони повинні оперувати цифрами і давати інформацію правдиву. Якщо вони не дають інформацію, то ця історія повинна інформуватися або на наступну "годину", або особисто депутату давати інформацію з того чи іншого питання.

Я уважно все прослухав. Питання про одне, відповідь про четверте. Давайте все-таки якусь процедуру зробимо, щоб не було виступу як презентації якихось досягнень, а дійсно були конкретні питання, конкретні відповіді, і тоді можна робити якісь висновки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко з процедури, будь ласка.

 

11:31:36

ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую.

Шановний пане головуючий, я звертаюся зараз до вас. Пана спікера зараз немає, але я прошу вас як першого віцеспікера звернути увагу нашого уряду і всіх, кого ми сюди викликаємо. Ми викликали Прем'єр-міністра з конкретним питанням. На цьому тижні було проголосовано процедурне питання викликати Прем'єр-міністра, щоб він доповів про подання законопроекту про демобілізацію. В своєму виступі... Він прийшов до нас, це вже добре, але в своєму виступі він не сказав жодного слова по тематиці, по якій ми його запросили, жодного слова. Я хочу вас попросити на майбутнє, пане перший віцеспікер, і нашу президію, будь ласка, доводьте до урядовців, чому їх конкретно запрошують, і щоб вони про це доповіли в першу чергу. Безумовно, нам цікаво почути і про економіку, і все інше, але була конкретна тема, яку Прем'єр-міністр повністю оминув. Це неправильно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Разумков – з процедури, будь ласка.

 

11:32:43

РАЗУМКОВ Д.О.

Олександр Сергійович, як до головуючого. Ви бачили, що відбувається сьогодні в залі, у мене прохання звернутись до прем'єра, до міністрів, щоб, по-перше, вони коли приходять до Верховної Ради, розуміли, що вони прийшли до органу, який їх попризначав. Я розумію, що формально їх попризначав парламент, а по факту – Офіс Президента. Але тим не менше на жодне запитання відповіді немає. Я підтримую колег, які говорили, що якщо немає відповіді, на наступний день має в письмовому вигляді вона бути розіслана народним депутатам України. Це була б нормальна позиція, тому що так як це відбувається, задаєш одне питання – він починає хамити або розповідати, що він хоче. Так не працює, так не може бути.

Тому давайте або змінювати цю процедуру, або змінювати підходи до цієї "години запитань до Уряду", інакше це просто презентація, сидять колеги зачитують з листочка, що їм роздали. Це ж так не працює, це необ'єктивно і нечесно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Леонідівна Клименко, будь ласка. У вас з процедури теж?

 

11:33:45

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, сьогодні на члена нашої фракції був абсолютно хамський випад виконавчої влади. Перш за все ми будемо вимагати звільнення цього міністра і зробимо все, щоб його звільнили перш за все за системну корупцію. Це найбільш корумповане міністерство у вашій владі.

По-друге, абсолютно непрофесіоналізм, який призвів до знищення енергосистеми України, знищення, коли люди сидять без світла по 17 годин на добу.

І третє. Якщо таке хамство буде продовжуватися, робота парламенту закінчиться дуже швидко і буде відновлена після того, як ми змінимо весь цей уряд.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все, всі висловилися?

Григорій Миколайович, по другому колу вже, це вже дискусія якась. Будь ласка, з процедури.

 

11:34:43

МАМКА Г.М.

Ви ж знаєте, я хочу завжди надати раціональне зерно.

Дивіться, сьогодні були виступи і доповіді членів уряду про те, що відповідь на питання, чому ви не подали до такої-то дати, яка вже минула, свої пропозиції щодо внесення законопроекту до Верховної Ради. Відповідь: ми працюємо, ми проговорюємо, все інше.

Хочу відкрити новину, якщо вони в дату, яку визначила Верховна Рада, не подали, не зробили свою роботу, то це є трохи криміналу. Вони не розуміють про це, якщо Верховна Рада просто наплювательські відноситься до тих змін, які ми в "Перехідних положеннях" визначаємо терміни, що Кабмін повинен зробити, а ми на це не реагуємо, то це не означає, що такі відповіді з трибуни повинні звучати від членів уряду.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую всім за пропозиції щодо покращення "години запитань". Я думаю, їх можна оформити і пропозиціями законопроекту відповідного, який би ці норми встановлював.

У нас є кілька оголошень. Відповідно до статті 60 прим. Регламенту Верховної Ради України повідомляю про створення у Верховній Раді України дев'ятого скликання міжфракційного депутатського об'єднання "Розвиток державного приватного партнерства та інших видів інвестицій". Головою цього об'єднання обрано народного депутата України Яценка Антона Володимировича. Вітаємо!

І також відповідно до статті 60 прим. 1 Регламенту Верховної Ради України повідомляю про створення у Верховній Раді України дев'ятого скликання міжфракційного депутатського об'єднання "ООН. Перезавантаження". Головою цього об'єднання обрано народного депутата України Мережка Олександра Олександровича. Також... "ООН. Перезавантаження" вітаємо, да! Дуже масове МФО, дуже багато людей представлено там.

Також у нас є низка оголошень по тимчасовим слідчим комісіям, вони формальні. Відповідно до положень частини сьомої статті 3 Закону України "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України", частини восьмої статті 85, частини другої статті 87 Регламенту Верховної Ради України та ухваленого рішення Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп у зв'язку з завершенням визначеного законодавством терміну діяльності оголошую про припинення повноважень наступних спеціальних та слідчих комісій:

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з попереднього розгляду питань, які могли призвести до кризових явищ на енергетичному ринку України напередодні та під час збройної агресії Російської Федерації проти України, утворена Постановою Верховної Ради України 29 липня 2022 року № 2478-IX, голова Кучеренко;

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань правового статусу, спеціальної підтримки медичного забезпечення ветеранів війни, військовослужбовців Захисників і Захисниць та членів їх сімей, утворена Постановою Верховної Ради України 9 серпня 2023 року № 3309-ІХ, голова Зінкевич;

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань розслідування фактів сексуального насильства, вчинених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, утворена Постановою Верховної Ради України 20 вересня 2022 року №2602-ІХ, голова Бардіна;

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України посадовими особами Бюро економічної безпеки України, органів державної влади та інших органів, які здійснюють повноваження в сфері економічної безпеки, що могли призвести до зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, утворена Постановою Верховної Ради України 13 грудня 2022 року № 2838-ІХ, голова Ярослав Железняк;

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства під час відчуження об'єктів державної власності, розташованих за кордоном, утворена Постановою Верховної Ради України від 23.02.23, № 2932-ІХ, голова Веніславський;

і Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо експорту, імпорту товарів, країною походження або країною призначення яких є Російська Федерація, утворена Постановою Верховної Ради України від 21.09.23, № 3394-ІХ, голова Дубнов.

Шановні колеги, дякуємо всім за плідну роботу. Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадаю про необхідність непоширення інформації щодо його початку. В єдності наша сила. Слава Україні!

Повернутись до публікацій

Версія для друку