ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
(продовження)
Зал засідань Верховної Ради України
9 січня 2025 року, 10 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
10:15:30
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!
Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання. Я прошу народних депутатів займати свої місця.
Я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.
У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.
Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашого колеги народного депутата України Дмитра Валерійовича Люботи, "Слуга народу". Давайте привітаємо Дмитра, побажаємо йому міцного здоров'я, наснаги та плідної роботи на благо України. (Оплески)
Шановні народні депутати, і ще, якщо дозволите, це вже від мене особисто і від нас всіх, у нашого колеги Василя Вірастюка народився п'ятий син. Давайте привітаємо його також з цією радісною подією, побажаємо йому і його родині, і новонародженому міцного здоров'я, радості, усіх життєвих гараздів. (Оплески)
Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.
(Лунає Державний Гімн України)
Шановні колеги, триває 1051 доба як Україна дає рішучу відсіч широкомасштабній збройній агресії Російської Федерації. Агресор продовжує завдавати віроломних ударів по території нашої держави, спричиняючи руйнування, біль і втрати серед мирного населення. Вчорашній обстріл Запоріжжя за останніми даними забрав життя 13 мирних громадян, багато людей зазнали поранень. Висловлюємо глибоке співчуття родинам і близьким загиблих, постраждалим бажаємо якнайшвидшого одужання. Ці та інші злочини окупантів не залишаться безкарними. Всі винні обов'язково будуть притягнуті до відповідальності.
Схилімо голови у хвилині мовчання перед захисниками і захисницями України, які віддали своє життя за свободу нашої держави та право на гідне майбутнє. Їхній подвиг ніколи не буде забутий. Вшануємо пам'ять мирних громадян, які невинно загинули від рук агресора.
(Хвилина мовчання)
Дякую. Прошу сідати.
Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосувань на табло.
Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Колеги, будь ласка, приготуйтеся. Шановні колеги, заходьте, займіть свої місця. Я прошу взяти участь, колеги, у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.
10:21:04
За-223
Проти – 7, утрималось – 1, не голосували – 67. Всього 298.
Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Переходимо до його розгляду. І так, нагадаю, що ми знаходимося в розгляді законопроекту 6013. Це проект Закону про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період.
Шановні колеги, вчора ми пройшли там велику кількість поправок і відповідно до листів є ще в мене колеги, які просять замінити деякі поправки на виступ.
І Олександр Олександрович Мережко, будь ласка, до 4 хвилин. Будь ласка, Олександр Олександрович, до 4 хвилин.
10:21:58
МЕРЕЖКО О.О.
Дякую. Добрий день, шановні колеги, я хотів би поставити на підтвердження правку 771. Але я хотів би розпочати з іншого. І звернутися до вас не тільки як до колег, але також як і до друзів. Справа в тому, що цей закон, який ми приймаємо, має величезну вагу і є надзвичайно важливим. По суті, завдяки цьому закону Україна остаточно створює систему приватного європейського права.
Я хотів би нагадати історію, тому що історія цього закону сягає декілька десятиліть, починаючи з моменту створення Цивільного кодексу, Цивільного кодексу, який тоді і зараз ми називаємо біблією громадянського суспільства, ми називаємо конституцією ринкової економіки. На превеликий жаль, разом з Цивільним кодексом було створено ще один документ, ще один сурогат, який став по суті втіленням радянщини в праві, я маю на увазі Господарський кодекс. Завдяки цьому закону ми усуваємо ці суперечності, які існують в приватноправовому регулюванні в Україні. Цей закон, його прийняття матиме величезні практичні наслідки.
Я хотів би сказати, що навіть з точки зору науки дуже важливо чітко розрізняти публічне і приватне право. Цивільний кодекс є кодексом приватного права, цивільного права, він базується на таких цінностях, таких принципах як свобода і як рівність. Публічне право відрізняється тим, що це є своєрідною вертикаллю, а не горизонталлю регулювання правових відносин. Публічне право базується на ієрархії і в жодному разі не можна змішувати публічне і приватне право, як це робить Господарський кодекс. Тому що це має вкрай негативні наслідки з точки зору захисту приватних інтересів осіб.
Що дає прийняття цього закону? По-перше, завдяки цьому закону ми усуваємо протиріччя і дублювання в праві. Тому що Господарський кодекс, на превеликий жаль, створює таке неналежне дублювання.
По-друге, це дозволяє нам позбутися нарешті рудиментів радянщини в праві. Я маю на увазі такі інститути радянського права як оперативне управління і господарське відання. Це надзвичайно важливо навіть з точки зору того, щоби інвестори до нас йшли на наш ринок. Тому що вони розуміють тільки термінологію приватного права, зокрема, вони розраховують на захист права їхньої приватної власності, а такі сурогати як господарські відання чи оперативне управління, якими оперує Господарський кодекс, вони по суті відлякують інвесторів, потенційних інвесторів і створюють правову невизначеність.
По-третє. Прийняття цього закону зменшує корупційні ризики в системі регулювання приватноправових відносин. Тому що будь-яка правова невизначеність створює можливості для маніпуляції і відповідно створює корупційні ризики. Завершуючи свій виступ, я хотів би підкреслити, що прийняття цього закону – це довгоочікуваний закон, ідеться про, ну, принаймні більше 20 років боротьби за те, щоби у нас нарешті було сформовано справжню європейську систему приватного права.
Дуже дякую за увагу. І прошу поставити на підтвердження правку 771.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, я прошу зайняти місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Ми зараз голосуємо цю поправку і будемо ставити голосування за закон.
Якщо дозволите – я декілька слів скажу. Вельмишановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я, по-перше, хочу подякувати всім, хто взяв участь у цьому законопроекті, підготовці його, тому що це дуже велика робота і зрозуміло, що там можуть бути деякі недоліки. Але я сьогодні, зараз хочу сказати, що якщо... По-перше, цей закон має перехідний період доволі тривалий. І якщо виявиться, що якісь речі нам потрібно буде підкоригувати, я абсолютно готовий до того, що ми це все підкоригуємо.
Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Голосуємо спочатку 771 поправку, після цього переходимо до голосування. Шановні колеги, я ставлю на підтвердження 771 поправку авторства Крулька. Вона комітетом погоджена, врахована. Ставиться таке рішення на підтвердження. Шановні колеги, прошу народних депутатів голосувати.
10:27:34
За-251
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період (реєстраційний номер 6013)
Прошу народних депутатів голосувати. Будь ласка.
10:28:07
За-248
Рішення прийнято.
Закон прийнятий в цілому. Дякую, шановні колеги. По фракціям покажіть, будь ласка.
Будь ласка, Сергій Володимирович.
10:28:24
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановний пане Голово. Під час свого виступу по цьому законопроекту я заявляв про порушення Регламенту під час голосування поправок по цьому законопроекту. Тому я ще раз говорю про те, що під час прийняття цього законопроекту було здійснено порушення Регламенту і мною буде подана відповідна блокуюча постанова. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Павлюк Максим. Будь ласка, Максиме.
10:28:49
ПАВЛЮК М.В.
Дякую, Руслан Олексійович. Щойно я намагався поставити 502-у поправку в даному законопроекті на підтвердження, однак ви не дали мені слова. Там іде мова про скасування штрафу в розмірі 7 відсотків вартості товарів, робіт та послуг, з яких допущено прострочення виконання зобов’язання, що застосовується до державних контрактів заборонних закупівель. В нас присутня заступниця міністра оборони. Ви не дали поставити на підтвердження цю правку. Невже це буде стимулювати наші підприємства і підприємства за кордоном вчасно поставляти боєприпаси до армії? Кожен день, кожна година вартує життя наших військовослужбовців, а ви скасовуєте штрафи у розмірі 7 відсотків за невчасну поставку товарів, озброєння. Невже так можна було вчиняти? Блокуюча постанова.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Добре, дякую, пане Максиме.
Дивіться, шановні колеги, я повернусь до того, з чого я почав. 502-а поправка, вона комплексна, вона передбачає ... Ви не могли з неї витягти цю річ, але я... (Шум у залі)
Максиме, я готовий. Давайте після цього ми зберемось і подумаємо, як зробити так, щоб воно було справедливо. Добре? Дякую. Що, ще раз? Ірина Володимирівна з мотивів, будь ласка, Геращенко.
10:30:12
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні українці, зверніть увагу, що "Європейська солідарність" не голосувала за цей законопроект, в тому числі тому, що в останню хвилину там з'являються дивні поправки, які дійсно працюють не на користь Збройних Сил України.
Ми вже кілька місяців не можемо в залі заслухати міністра оборони про ситуацію з поставками мін, з поставками дронів, а зараз у нас іще даються додаткові можливості некомпетентним поставникам брати передплату за зброю, а потім її не поставляти і не сплачувати штрафи. Я хочу нагадати, що зараз 241 депутат, а це в першу чергу "Слуга народу", "ОПЗЖ" проголосували за цей законопроект. Ми називаємо назви цих фракцій і хочемо почути публічну позицію, хто з вас понесе відповідальність за неякісні міни, за те, що ви тільки що ще дали можливість корупційних всіх цих оборудок Міністерству оборони в тому числі і плюєте щодня на Збройні Сили України. От що відбувається. Ми подамо блокуючі поста…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, йдемо далі. Переходимо…
Шановні колеги, у нас перерва з заміною на виступ від фракції "Слуга народу" і від фракції "БЮТ".
Я запрошую до слова народного депутата Штепу.
Будь ласка, Сергію Сергійовичу.
10:31:39
ШТЕПА С.С.
Шановні колеги! Дорогий український народе! Вчора, 8 січня 2025 року, Запоріжжя, наше рідне Запоріжжя зазнало чергового жахливого обстрілу. Це був максимально цинічний і жорстокий удар з боку російського агресора, а також терористичний акт. Російський агресор завдав удару по центральній прохідній великого підприємства саме в момент завершення зміни, свідомо вбив щонайменше 13 мирних людей, десятки громадян зазнали тяжких поранень. Цей злочин є черговим доказом жорстокості ворога, який не зупиняється ні перед чим у війні проти нашого народу.
Сьогодні в Запоріжжі оголошено День жалоби. Ми закликаємо світ не мовчати. Ті, хто обирають нейтральність, насправді підтримують агресора. Ми звертаємося до наших партнерів зі словами подяки, але водночас і з проханням про рішучу підтримку, більше зброї, більше санкцій, більше засобів ППО, а головне – надайте нам засоби, які дадуть можливість знищувати саме джерело цієї загрози. Військові аеродроми, звідки злітають бомбардувальники, які несуть ці ракета та авіабомби, мають стати законними цілями для нашої армії. Кожен день коштує нам людських життів. Сучасні комплекси ППО здатні захистити наші міста, наших людей, наші лікарні та школи. І це не лише наша оборона, це оборона всього цивілізованого світу, бо зло, яке ми сьогодні бачимо в Україні, воно може прийти і до Європи, і до кожної країни, яка цінує свою свободу. Ми не забудемо ні однієї жертви, ні однієї зруйнованої домівки.
Ми просимо вшанувати хвилиною мовчання пам'ять всіх запоріжців, яких забрала вчорашня атака.
(Хвилина мовчання)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Прошу сідати.
Шановні колеги, наступний законопроект 12076 – це друге читання. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки.
Ми домовлялися таким чином, що будуть виступи: 3 хвилини виступ Геращенко, 2 поправки Гончаренка і виступ Юлії Володимирівни Тимошенко. (Шум у залі) А, і буде ще Дмитро Олександрович. Добре.
Почнемо тоді з Ірини Володимирівни. Будь ласка. Добре. Ірина Володимирівна спочатку по своїх. Да, добре.
Будь ласка, Геращенко, 3 хвилини.
10:35:22
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні колеги, це важливий законопроект, який дає можливість юнакам, які досягають 18 років, стати на облік в Резерв+ без прив'язки до місця їх перебування. І це якраз важливо з точки зору єдності, об'єднання журналістів… об'єднання українців. І тут, по суті, ми з вами робимо роботу Міністерства єдності. Це важливо.
Але в цілому ми хочемо сказати, що виконавчі органи влади, зокрема уряд і Міністерство оборони, не виконують своїх зобов'язань, які вони дають парламенту. І досі у Верховній Раді України немає законопроекту про можливість звільнення з військової служби, про демобілізацію.
Армія працює в дуже важких умовах. Три роки повномасштабного вторгнення, підрозділи дуже виснажені, і тоді наша з вами задача – це допомагати Збройним Силам України.
Тільки що парламент, 248 голосів народних депутатів України – це "слуги", це ОПЗЖ, це чомусь "Голос" дали на це голоси, - проголосували за те, аби непорядні підрядники, які неякісні міни поставляють в Збройні Сили України, неякісні дрони, не несли за це штрафні санкції. Ми не можемо зрозуміти, чому ви підтримуєте корупціонерів, які в оці виснажені війська дають неякісну зброю, залишаючи наших військових сам-на-сам перед ворогом – ворогом, який має набагато більше зброї, набагато більше техніки. Але ви тепер ще й дали можливість не сплачувати штрафи. Хто за це понесе відповідальність? Я хочу наголосити: 248 депутатів.
Зараз "Європейська солідарність" оприлюднить всі списки цих депутатів. Ви маєте навчитися нести політичну відповідальність за те, що ви не читаєте, за що голосуєте; за те, що ви не вивчаєте, що ви тиснете зеленою кнопкою; за те, що у вас немає довіри, у вашій фракції, і ви не говорите навіть один з одним голосом правди, за що ви голосуєте; за те, що ви зневажаєте опозицію, яка наполягає на тому, що кожен закон має читатися. За кожну кнопку треба нести відповідальність, нести відповідальність. Ви тільки що проголосували за неякісні міни, за дрони, які не злітають, за снаряди, які зриваються в руках, і за це оці всі подонки, які дають оці корупційні отакі-от снаряди в Збройні Сили України, не будуть нести жодної відповідальності, жодної, навіть штрафу навіть зі своїх "відкатів" не заплатять.
Це парламент, який підтримує корупціонерів. Ми звертаємо увагу зараз правоохоронних органів, антикорупційних органів, що тільки що було проголосовано: 248 депутатів натиснули кнопку за корупційний законопроект. Замість захищати Збройні Сили України ви захищаєте корупцію!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, шановні колеги, далі у нас Дмитро Разумков. 1, 6, 8, 9, 16 поправка. Ви будете ставити першу, і скільки хвилин, Дмитро Олександрович? А, 6 хвилин, будь ласка.
10:38:45
РАЗУМКОВ Д.О.
Там більше правок, подивіться.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я подивлюсь, добре. Будь ласка, Дмитро Олександрович, 6 хвилин.
РАЗУМКОВ Д.О.
Колеги, коли я в цій залі казав, що цей закон закладає потенційну мобілізацію жінок, і це був перший крок, коли ви за це проголосували, мені всі розповідали, що це маячня, що це неправда, що це ніхто не планує і такого в законопроекті немає.
Перша правка, яка була подана мною, нашою командою "Розумної політики", іншими депутатами, – є і схожі правки, треба віддати належне, в цьому законопроекті, – говорить про наступне, що якщо жінка пройде базову військову службу, то братися на військовий облік вона буде виключно, якщо виявить на це бажання, а не в обов'язковому порядку. І це чесно, і це правильно, тому що багато жінок сьогодні хочуть вміти постояти за себе, за свою родину, за свою домівку, за своє майбутнє. Вони більше не вірять у те, що треба розпаковувати валізи напередодні повномасштабного вторгнення. Вони більше не вірять в те, що в травні будуть шашлики. Вони більше не вірять у 2-3 тижні ракети закінчаться, в 2-3 тижні активна фаза бойових дій закінчиться. Вони не вірять у це! Вони не вірять владі, вони не вірять Президенту, вони не вірять парламенту і Кабміну і вони хочуть мати можливість і знання захистити своїх дітей. Але вони, я не впевнений, що вони хочуть сьогодні бути мобілізовані тими ТЦК або так, як це слово набрало рекордний показник в запитах гуглі, от "піти під бусифікацію". Це не лише про армію, не лише про війну і не лише про повагу до жінок – це і про майбутнє країни.
Тому що якщо жінка побачить, що ви заклали норму про те, що вона завтра може бути мобілізована, вона візьме своїх дітей і після того, як ви зробили все, щоб вона закрила своє підприємство, піднявши податки, вона почула інформацію про те, що ви плануєте мобілізувати з 18 років, вона візьме своїх дітей, закриє свою квартиру і поїде шукати кращої долі в Італію, в Іспанію, в Польщу, в Британію. І це буде ваша персональна відповідальність, якщо ви не приберете цю ганьбу з цього законопроекту.
Я розумію, що багатьом в цій залі це не цікаво. У багатьох дружини знаходяться за кордоном, родини знаходяться за кордоном. Я зараз спокійно до цього ставлюся. Але давайте, щоб всі українці і всі українки мали єдині правила існування в нашій державі. Не життя. Тому що те, що відбувається сьогодні, це не життя – це існування і з кожним днем ситуація стає все веселішою і веселішою як в 95-у Кварталі.
Вам віри в цьому немає, вам як владі, колеги. Ви обіцяли, що не буде мобілізації з 18 років. Вона сьогодні триває, я про це кажу кожного дня. 11379-д проголосований 3 місяці тому. Це закон, який забороняє проводити мобілізацію з 18 років, поки що це стосується обмежено придатних. Але завтра, знаючи, як ви виконуєте обіцянки, буде знову підняте питання про те, щоб зменшити мобілізаційний вік. Президент не підписує цей закон вже 3 місяці! 3 місяці гарант Конституції не виконує Конституцію, не виконує норми про те, що мобілізувати хлопців з 18 років не можна. І сьогодні "бусифікація" продовжується і по відношенню до них.
Віри немає і у жінок і у чоловіків. У чоловіків, які сьогодні вже захищають нашу державу. Вони стоять на фронті вже майже 3 роки – хтось більше, хтось менше – ви їм всім пообіцяли демобілізацію. Ви підносили Закон про мобілізацію як одне з ключових питань для проведення демобілізації. Ви їх кинули. Ви їм збрехали. Ви у 227 голосів забрали демобілізацію з того ганебного закону, "повісивши їм моркву", сказавши, що буде Закон про демобілізацію через 8 місяців. Ви вішаєте їм моркву, як віслюкам – вони не віслюки, вони герої. І якщо ви думаєте, що ви розумніші за них, ви глибоко помиляєтеся – вони вміють читати, вміють рахувати, і у них набагато складніше життя, аніж у нас з вами у цій залі.
Ви не внесли до 11 грудня Закон про демобілізацію. Зараз ви просто над ними знущаєтеся, розповідаючи про те, що цей закон треба відкласти до 25 березня наступного року, цього року, вибачте. Скажіть мені, будь ласка, а ви готові потім зустрітися з дружинами, дітьми хлопців, які не доживуть до 25 березня? І взяти їх забезпечення на свої власні плечі, не на державні, а на свої, або їх замінити сьогодні на фронті. Це дуже легко – тиснути зелену кнопку в залі, приймаючи такі рішення, але це дуже боляче, коли поряд з тобою хтось гине, або в порожньому будинку немає батька, а потім і не буде дітей і дружини, які поїдуть шукати кращої долі за межами нашої держави.
І сьогодні, якщо ви не проголосуєте за першу правку нашої команди "Розумної політики", всі жінки, які після цього закону виїдуть за межі нашої держави, їх доля буде на вашій совісті.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Першу поправку, так? Шановні колеги, перша поправка Разумков...
А, позиція комітету, будь ласка, по першій поправці.
Будь ласка, Федоре Володимировичу.
10:45:05
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Шановні колеги, запропонована законодавча поправка групою народних депутатів спрямована фактично на повне нівелювання мети правового регулювання. Тому, безперечно, її не можна підтримувати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ставлю першу поправку народного депутата Разумкова, вона відхилена комітетом. Аргументи сторін ви почули, прошу голосувати.
10:45:51
За-114
Рішення не прийнято.
Будь ласка, слово надається народному депутату Мотовиловцю. Будь ласка.
10:46:06
МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.
Я прошу поставити правку номер 2 для того, щоб зняти всі питання щодо мобілізації жінок на повне врахування. Нам для нього потрібно 226 голосів. Я прошу залу підтримати правку номер 2 для того, щоб вона стала тілом закону.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Яка позиція комітету? Будь ласка.
10:46:30
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Шановні колеги, комітет прийняв рішення, що жінки, які виявили бажання проходити базову військову підготовку, пишуть відповідну заяву, цим самим вони проявляють свою добровільну згоду бути на обліку призовників. Але автори поправки номер 2 пропонують, щоб після завершення базової військової підготовки жінки бралися на військовий облік військовозобов'язаних також за їх добровільною згодою. Я хочу сказати, що на сьогоднішній день будь-які звинувачення про мобілізацію жінок, вони є абсолютно безпідставні, оскільки чинне нормативно-правове регулювання і так передбачає, що жінки можуть бути мобілізовані виключно за їх згодою. Але для того, щоб уникнути будь-яких політичних спекуляцій, я думаю, варто підтримати цю поправку.
Дякую.
Шановні колеги, єдине що, це поправка Олексія Олексійовича. Олексій Олексійович, ви не проти? Дякую. Спасибі. Я мусив це спитати для протоколу.
Шановні колеги, 2 поправка авторства Гончаренка, вона врахована частково, наполягають на повному врахуванні цієї поправки. Шановні колеги, це важлива поправка.
Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю 2 поправку на повне врахування. Прошу народних депутатів голосувати.
10:48:12
За-278
Рішення прийнято.
Поправка є врахована повністю.
З процедури, будь ласка, Дмитро Олександрович.
10:48:24
РАЗУМКОВ Д.О.
Руслане Олексійовичу, а поясніть, будь ласка, процедурно, як так у нас відбувається, автор – Гончаренко, а ставить правку на врахування Мотовиловець. Так можна вже працювати, чи це яка норма Регламенту?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, так не можна працювати. Саме тому...
РАЗУМКОВ Д.О. А як ви тоді так працюєте?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, я дав Мотовиловцю, потім я почув номер поправки, знайшов її, і я уточнив, що це Гончаренко.
РАЗУМКОВ Д.О. А там же теж можна буде виступати далі?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні-ні, так не можна, просто.... Дмитро Олександрович, одну секундочку. Тут просто всі підходять, відволікають, ви знаєте, що тут постійно процеси йдуть, ви ж були тут.
Шановні колеги, я одразу для протоколу перепитав. Гончаренко сказав: так, це моя поправка, я наполягаю на повному врахуванні. Тому я думаю, питання знято, процедура дотримана.
Дякую, шановні колеги. Будь ласка, все ми можемо переходити, шановні колеги? Ні ще. Будь ласка. А, ще Михайло Михайлович виступить, потім ще Дмитро Олександрович.
Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка, ваш виступ. До 3 хвилин, так, Михайло Михайлович?
10:49:25
ЦИМБАЛЮК М.М.
Так. Дякую.
Шановний пане Голово, президія, шановні колеги! Закон насправді є дуже важливим, фракція "Батьківщина" його підтримувала. Ми брали участь у підготовці правок до другого читання.
Про що цей законопроект? Насправді ми даємо можливість сімнадцятилітнім юнакам без відвідування територіального центру комплектування відкрити електронний кабінет військовозобов'язаного і стати на військовий облік. Це дуже правильне рішення, яке дає можливість молодим людям, незалежно, де вони перебувають у даний час, все-таки виконати свій військовий обов'язок. Це стосується всіх тих, хто навчається і за кордоном громадян України. Це важлива новела і вона покращить військовий облік.
Наступне. Я хочу подякувати і доповідачу, і комітету в цілому за те, що в "Перехідних положеннях" цього законопроекту передбачили продовження терміну добровільного повернення з СЗЧ, так званого, самовільного залишення військової частини, всім військовослужбовцям без притягнення їх до кримінальної відповідальності терміном до березня місяця. Тобто це важливий крок, який дає справді можливість тим людям, які з різних причин покинули військову частину, а сьогодні вагаються чи варто їм повертатися. Цей законопроект дає можливість повернутись до військової частини і після вияснення обставин стати знову ж таки на забезпечення продовольче, речове і повернутися до повноцінного несення служби.
Наступне. Цей законопроект не вирішує, на жаль, тієї проблеми, про яку ми сьогодні тут говорили щодо термінів демобілізації. І це питання і до комітету, і до Міністерства оборони, до Кабінету Міністрів. Шановні колеги, виконаємо те, про що обіцяли нашим військовим. Коли проводиться мобілізація, вони мають розуміти на який термін їх мобілізують.
І наступне. Я хотів би, користуючись нагодою, звернутись до керівництва Міністерства оборони. Шановні колеги, разом з Кабінетом Міністрів шукайте шляхи як заміняти мобілізацію, все-таки пропагувати рекрутинг. Рекрутинг має заміняти силову мобілізацію. Але для того, щоб він був ефективний рекрутинг, потрібно шукати шляхи грошового забезпечення, житлового і інших аспектів підтримки військових.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, п'ять хвилин ще замість свої поправок виступ Дмитра Олександровича Разумкова, будь ласка.
10:52:43
РАЗУМКОВ Д.О.
Колеги, вам має бути соромно. Коли ми говорили про те, що ви заклали норму про мобілізацію жінок, ви розповідали, що ні. Коли я ставлю правку, якою ми це прибираємо, ви не даєте за це голоси виключно з політики. Для вас інтереси країни набагато менше важливіші аніж політика. Тому що це правка "Розумної політики", тому що це правка Разумкова, тому що це ж не можна, щоб вони були праві. Ми праві.
Ми голосували за правку Гончаренка. Тому що нам байдуже чия правка пройде, щоб вам не дати можливість мобілізувати жінок. Мені плювати, хоч це президентська буде правка, хоч Арахамії, Стефанчука, Тимошенко або кого іншого. Я буду підтримувати в цьому залі будь-які нормальні рішення, шкода, що їх тут дуже мало, мало рішень, мало совісті і мало розуміння за що ви голосуєте. Ви можете вийти на цю трибуну і вибачатися перед людьми, яким ви створюєте проблеми своїми законами. Вийти вибачатися перед людьми і сказати, да, ми не читаємо ті законопроекти, за які голосуєте. Тому що всі, хто сьогодні натиснув зелену, щоб не було мобілізації жінок, волали минулого разу і розповідали, і в тіктоках, і в ютубах, що цього немає в законі, тому що не прочитали і натиснули зелену. Це знайшли виключно ми. Тому що ми читаємо за те, за що голосуємо і вам це раджу. Тому що потім за це треба буде відповідати, відповідати перед законом, перед людьми, перед виборцями, перед совістю.
Те, що відбувається сьогодні в залі, це політиканство. Ви розповідаєте – ви до виборів не готуєтеся. Ви голосуєте виключно за те, що вам сказали, а не за те, що ви маєте голосувати по совісті і по моральним принципам. Я розумію, що так дуже зручно, коли за вас все вирішують. Але прийде момент, коли треба буде відповідати за свої слова, за те, що робилося в цій Раді 5 років. Відповідати в першу чергу перед собою, перед своїми родинами, перед своїми дітьми, щоб вам не було за це соромно.
Ви граєтеся в політику тоді, коли держава стікає кров'ю на фронті, коли ви не забезпечили демобілізацію, ротацію, забезпечення військ. Де 200 тисяч Президента Зеленського на першій лінії. Де ці 200 тисяч? Де його план стійкості, скільки часу пройшло? Де план потужної стійкості, потужної потужності і стійкої потужності? Де План миру? Де це все і де, як воно працює?
Якщо завтра Трамп скаже, що немає НАТО, чим його будуть замінювати? Що з тими 27 угодами, які були підписані, які мають дати нам гарантію і де ці гарантії? Підіть з цими гарантіями сходіть на Покровський напрямок, покажіть хлопцям, які там кожного дня гинуть. І тоді ми з вами поговоримо, за те, за що ви голосуєте. За те, за що ви не голосуєте!
Чесно, просто немає слів. Можна не кричати, можна і в Раду не ходити, і толку буде більше.
Але те, що відбувається в Раді, це знущання і з парламентаризму, і з країни, і вам має бути соромно, і перед захисниками і перед їх родинами, і перед їх родинами, і дружинами, і дітьми, і мамами, за те, що ви робите. За те, що ви в кожен закон намагаєтесь запхати якусь єресь, яку потім треба виловлювати і виправляти. Виловлювати і виправляти кожного разу. І це робить, на жаль, опозиція, не ви, хоча ви сьогодні влада. І питати будуть, об'єктивно будуть питати з усіх, але в першу чергу – з вас. Я не закликаю вас до совісті, тому що совісті в цій залі з кожним днем все менше і менше. Я не закликаю вас до розуму, тому що і розуму тут з кожним днем стає все небагато. Я вас закликаю сьогодні до самозбереження, до самозбереження парламенту і тих депутатів, які за це голосують. Це правда вам всім згодиться.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми завершили обговорення. Ви хочете, ще доповнити щось, ні?
Шановні колеги, переходимо до прийняття закону. Будь ласка, шановні друзі, займіть свої місця. Будь ласка, займіть свої місця.
Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками, проект Закону про внесення змін до закону... (Шум у залі)
А ви ще будете? Я думав, що цією все завершилося.
(Шум у залі)
Будь ласка, тоді, Олексій Гончаренко, ви ще дві поправки своїх. Да? Одна поправка. Будь ласка, Олексій. Номер?
10:57:52
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні друзі, дуже важливий закон, я звертаюся зараз до всіх. Насправді тут багато говорили тільки що про мобілізацію жінок. І зараз завдяки тому, що проголосована правка №2, нема ніякої мобілізації жінок, навіть теоретично. Більше того тепер жінка може спокійно іти на базову військову підготовку добровільно, і це не буде означати її постановку на військовий облік, далі тільки добровільно вона може піти на військовий облік. Тож повністю захищені українські жінки.
Але цей закон не тільки про це, він ще захищає юнаків українських, яким зараз виповнюється 18 років в Німеччині, в Польщі. Сьогодні вони мають їхати в Україну, щоб стати на облік ВЛК, розуміючи що далі вони вже не зможуть вихати до своєї мами, де вони вчаться і зараз знаходяться. Ми таким чином розриваємо їх зв'язок з Україною. А тепер вони зможуть стати онлайн, їм не треба нікуди їхати, вони залишаються нашими українцями. Дуже важливий закон.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Можемо голосувати?
ГОНЧАРЕНКО О.О. Да.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію, займіть, будь ласка, свої місця, прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки (реєстраційний номер 12076). Прошу народних депутатів голосувати.
10:59:47
За-298
Рішення прийнято.
Закон прийнятий в цілому. По фракціях покажіть, будь ласка.
Наступний законопроект 12368 і альтернативний до нього 12368-1. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого адміністративного суду.
Шановні колеги, спочатку ми голосуємо за включення до порядку денного. Треба набрати 226 голосів. Андрій Вікторович, займіть своє місце, бо ваш голос може стати вирішальним.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого адміністративного суду. Реєстраційний номер 12368, а також альтернативний до нього 12368-1. Прошу народних депутатів голосувати.
11:01:00
За-226
Рішення прийнято.
Андрій Вікторович, я вам казав, що ваш голос може стати вирішальним.
Я ставлю пропозицію визначити законопроект невідкладним та скоротити строк внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання по законопроекту 12368 і альтернативного до нього 12368-1. Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
11:01:35
За-227
Рішення прийнято.
По фракціях.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. Скорочена процедура. Прошу голосувати.
11:02:00
За-209
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я запрошую до слова Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України Стефанішину Ольгу Віталіївну для виступу по цьому закону. Прошу.
11:02:24
СТЕФАНІШИНА О.В.
Дякую. Шановні народні депутати, шановні колеги, я дуже вам вдячна за можливість доповісти перед вами саме проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", який створює засади для утворення і функціонування нового Спеціалізованого адміністративного суду України. Це суд, який матиме спеціалізацію щодо розгляду справ щодо рішень органів державної влади, зокрема Президента України, Кабінету Міністрів, інших центральних органів виконавчої влади. Верховна Рада не належить, рішення Верховної Ради не належать до підсудності суду.
Навіщо потрібен саме цей закон? Як ви знаєте, Конституція України прямо передбачає, що рішення про утворення судів вносить на розгляд парламенту Президент України. Цей законопроект створює засади створення і функціонування суду, який би мав належну довіру.
Так само в цій залі ви неодноразово голосували інші законопроекти, які передбачають утворення і функціонування судових і правоохоронних органів за участі конкурсних комісій, які передбачають спеціальні функції щодо перевірки доброчесності кандидатів. Ці зміни до законодавства передбачені так само. Єдиною відмінністю є те, що ми не позбавляємо Вищу кваліфікаційну комісію суддів, яка приймає не номінальне, а реальне рішення про допуск кандидатів, можливості ухвалювати таке рішення. Водночас звичайно ми передбачаємо експертну раду, яка буде відповідати за оцінку доброчесності кандидатів. Всі інші положення є достатньо стандартними.
Колеги, цей законопроект є частиною наших зобов'язань в рамках Міжнародного валютного фонду. І дуже важливо саме зараз його розглянути. Це перше читання. Я прошу дуже, колеги, вашої підтримки і готова максимально оперативно попрацювати з кожним…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово надається народному депутату Власенку як автору альтернативного законопроекту.
Будь ласка, Сергію Володимировичу. Будь ласка.
11:04:44
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановний пане Голово. Я просто хочу нагадати історію, як ця проблема виникла. Пам'ятаєте, тут бігали активісти по залу, висіли на люстрі, розповідали, що правоохоронна система там нібито не може наздогнати якусь кількість суддів із ОАСК? Вони бігали, кричали - треба ліквідувати ОАСК і буде нам всім щастя, буде справедливе правосуддя. ОАСК ми ліквідували скільки..? Два роки назад? Стало нам щастя, запрацювала судова система, все стало добре. Та навпаки, 55 тисяч справ, які мав би розглядати ОАСК, передали невідомо куди і 55 тисяч громадян України не отримали право доступу до правосуддя.
Що нам тепер пропонує шановний Кабінет Міністрів? Шановний Кабінет Міністрів каже: "Давайте створимо Вищий адміністративний суд". Я на комітеті питаю представника Мін'юсту: "Скажіть, а вищий по відношенню до кого?" Кажуть: "Та ні до кого він не вищий, він просто суд першої інстанції. Але ми його назвали "вищий". Я кажу: "Так давайте назвемо його "королівський", давайте назвемо його, я не знаю, якийсь інший". Потім мені кажуть: "В цьому суді буде дві палати разом". Я кажу: "Хлопці, а скажіть, будь ласка, а в якому ще суді адміністративної юстиції є дві палати разом?" Мені кажуть: "Та в жодному немає".
Тобто у нас є система адміністративної юстиції, де є суди першої інстанції і окремо апеляція. А нам кажуть: "Ні, а ми хочемо в цю систему занурити суд, який живе по абсолютно інших законах".
Потім я задаю питання: "Скажіть, будь ласка, а за такою системою відбору будуть відбирати суддів лише в цей суд чи в усі суди адміністративної юстиції?" Мені кажуть: "Ні, лише в цей суд". Я кажу: "А чому? А що це за ідіотизм, коли ви в існуючу систему адміністративних судів впихуєте, як казав класик парламентаризму, невпихуєме?" Що ж це буде? Це буде очередна профанація, невідомо що.
Я в альтернативному проекті запропонував створити два суди, окремо суд першої інстанції, окремо суд апеляційної інстанції, щоб це була цілісна система судоустрою, яка б не руйнувалась.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань правової політики Маслова Дениса Вячеславовича. Ознайомте нас з рішенням комітету, будь ласка.
11:07:09
МАСЛОВ Д.В.
Шановний пане Голово, шановні колеги народні депутати! Ну насправді головна річ не в назвах. Можна назвати суд вищим, нижчим, середнім, окружним – яким завгодно, справа в довірі. В довірі до тих, хто здійснює правосуддя. І оце насправді головне.
Дійсно, цей законопроект, який вам представлений сьогодні, – це є нашими зобов'язаннями: зобов'язаннями, які взяла Україна за Меморандумом з Міжнародним валютним фондом; це є нашими зобов'язаннями за Ukraine Facility Plan. І добір суддів цього суду вже має здійснюватись вже у третьому кварталі 2025 року.
Відверто, дуже короткий час. У нас ще досі немає закону. Тому цей закон є необхідним. Ми як Комітет з питань правової політики, розглянувши на своєму засіданні, за результатами розгляду в першому читанні вирішили: за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу, рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу основний, урядовий, законопроект; скоротити наполовину строки внесення, у зв'язку з чим альтернативний відхилити.
Але, разом з тим, ми вирішили звернутись до Голови Верховної Ради відповідно застосувати частину першу статті 116 Регламенту щодо внесення пропозицій і правок до тих положень законів, які не були проголосовані в першому читанні та відповідають предмету правового регулювання як основного, так і альтернативного законопроекту.
Тому, колеги, ми обов'язково зараз, я прошу кожного підтримати за основу цей законопроект, і дати можливість доопрацювати і прийняти в цілому, і виконати наші зобов'язання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу фракції записатися: два – за, два – проти, для обговорення цих проектів законів. Будь ласка, колеги.
Будь ласка, слово надається народному депутату Дубелю Валерію Олександровичу, фракція "Батьківщина". Сергій Володимирович, будь ласка.
11:10:01
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, пане Голово.
Шановні колеги, ну, знову-таки, як казав теж інший класик, бо я сьогодні цитую класиків, напевно, весь день: не можна виконувати навіть міжнародні зобов'язання "немножко по-дебильному". Тобто навіщо виконувати зобов'язання, руйнуючи всю систему адміністративного судочинства? Я ще раз підкреслю, треба створювати суд замість ліквідованого ОАСКу, тут нема жодних питань абсолютно. Треба цей суд створювати так, щоби система адміністративного судочинства гармонійно працювала. Не треба створювати перепони для того, щоб судова система буксувала і працювала невідомо як. Є низка простих питань.
Я розумію, що це там теоретична професійна дискусія, але хто буде, який суд буде розглядати по першій інстанції виборчі справи, розкажіть мені, будь ласка, виходячи з того законопроекту? Відповідь – абсолютно незрозуміло. Хто буде розглядати скарги на постанови ЦВК в міжвиборчий період? Відповідь – незрозуміло. Тому що створюється штучний суд із штучною… навпаки без, по суті, територіальної підсудності, що означає, що громадянин не буде знати, до якого суду звертатися з тих чи інших питань.
Тому я ще раз кажу, колеги, міжнародні зобов'язання виконувати треба, але їх треба виконувати нормально, не руйнуючи систему, а покращуючи її, не створюючи перепони для громадян, щоб вони не знали, в який суд бігти, а створюючи систему, яка дозволить громадянам мати доступне правосуддя, яке зможе виносити справедливі судові вироки в розумні строки. Замість того нам кожен раз пропонують якісь нісенітниці, нісенітниці і ще раз нісенітниці.
Тому я прошу колег, всіх колег підтримати альтернативний законопроект за основу, який може бути консолідуючим у тому числі і для виконання міжнародних зобов'язань. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово надається Максиму Євгеновичу Дирдіну, фракція "Слуга народу". Будь ласка.
11:12:09
ДИРДІН М.Є.
Пане Голово, прошу передати слово Маслову Денису.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Денис Маслов.
11:12:17
МАСЛОВ Д.В.
Дякую, колеги. Справедливість є базовою цінністю кожної людини і особливо вона відчувається під час війни. Станом на зараз нам допомагає багато інших країн по всьому світу, і нашій судовій системі потрібно, щоб довіряли не тільки всередині України, а і назовні, тоді ми не втратимо цю підтримку як під час війни, так і після нашої перемоги.
Цей законопроект, урядовий законопроект, який ми маємо прийняти за основу, передбачає в тому числі і наявність дорадчого органу для добору суддів цього суду. Але вирішальну роль в цьому процесі буде відігравати наш національний орган – Вища кваліфікаційна комісія суддів. Тому створенням цього суду ми маємо забезпечити то, щоб туди були набрані ті люди, яким довіряють всередині країни і назовні, щоб цей суд слугував нашим національним інтересам.
Повірте, ми як Комітет з питань правової політики, і я сподіваюсь, зробимо, я навіть впевнений, що зробимо все від нас залежне для того, щоб такий суд і був створений. А зараз, колеги, я дуже прошу підтримуємо "зеленою" і до другого читання доопрацьовуємо цей законопроект з урахуванням того в тому числі, що і говорять інші мої колеги по комітету.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Мороз Володимир Вікторович, депутатська група "Відновлення України".
11:13:41
МОРОЗ В.В.
Передайте, будь ласка, Бурмічу Анатолію Петровичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Петрович Бурміч, будь ласка.
11:13:49
БУРМІЧ А.П.
Шановний Голово, шановні колеги, я хочу нагадати, що згідно 5 статті Конституції джерелом влади є український народ, а згідно 6 статті Конституції судова гілка влади є, суд є однією з гілок влади в Україні.
Цим законопроектом пропонується, що в основному троє виборців цього суду є представниками іноземних компаній, які нам надавали чи допомогу, чи ще щось. То у мене питання. Вони нам надавали цю допомогу як допомогу чи для того, щоб получити владу над судом?
Тепер хочу нагадати ще всім, що цей суд буде впливати і вирішувати на акти Президента, Верховної Ради, Центральної виборчої комісії та інших високих наших інстанцій управління державою. То у нас получається, що іноземні представники виберуть суд, який буде впливати на акти вищого керівництва держави. Це що, ми йдемо до суверенітету чи навпаки?
Нам кажуть, що вимагають іноземці. То що, іноземці вимагають для того, щоб ми віддали управління країною в їхні руки чи як? Це недопустимо. Не можна за це голосувати. Те, що суд треба створювати адміністративний, але його треба створювати в інтересах нашої держави, в інтересах нашого народу, не порушуючи діючу Конституцію.
Закликаю всіх не підтримувати такі пропозиції, такі моменти, які закладені в цьому проекті.
Дякую за увагу.
Група "Відновлення України" не підтримує цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Величкович Микола Романович, "Європейська солідарність". Хто-хто?
11:15:54
ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р. Софія.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія Федина, будь ласка.
11:16:03
ФЕДИНА С.Р.
Тут сьогодні колега з трибуни сказав, що справедливість – це є базова цінність, тому нам треба голосувати за цей законопроект. Напевне саме тому "слуги" з ОПЗЖ красиво проголосували, щоб наше військо не отримувало вчасно якісних боєприпасів.
Ви говорите: "Справедливість – базова цінність". Це напевне справедливість – базова цінність у тому, що влада на чолі з Банковою переслідує розвідника героя Романа Червінського, порушуючи усі можливі його права, починаючи з доступу до самого медичного огляду і забезпечення його здоров'я, і тримає в камері на межі з катуванням.
Ви говорите: "Справедливість – базова цінність". І саме тому ви зараз на 5 років у ручному режимі "нагинаєте" суд, щоб посадити військовослужбовця, який вперше пішов у СЗЧ після п'яти років служби, забезпечення безпеки української держави. Давайте будемо чесні, якщо суди керуються в ручному режимі із Банкової, не допоможе жоден новий законопроект. І передовсім треба закривати єрмаківський і тарарівський впливи на суди, і щоб не було прямої лінії з Банкової на суд з вказівкою, яке рішення приймати, як викручувати і як попирати закон.
Давайте будемо щирі, що Портнов до сих пір керує судами так, як йому хочеться, а Банкова йому в цьому допомагає. Нагадаю усім, що петиція щодо Портнова, на якого треба накласти санкції, потребує ще 4 тисячі підписів. Я дуже прошу усіх долучитися. І головне питання також: де ви збираєтеся на ці всі перетрубації брати гроші? Ви ж самі проголосували за підвищення зарплат для прокурорів, за підвищення пенсій для суддів, за підвищення зарплат в Рахунковій палаті, я мовчу вже за мільйонні зарплати керівників Укрпошти, Укренерго і Укратому. Так що давайте говорити правду, з вами...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми завершили обговорення цих законопроектів. Будь ласка, я запрошую народних депутатів, займіть свої місця, переходимо до прийняття рішень, шановні друзі. Шановні колеги, будь ласка.
Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію... Будь ласка, займіть місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого тадміністративного суду (реєстраційний номер 12368).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
11:19:36
За-218
Рішення не прийнято.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію відправити...
По фракціях покажіть.
Я ставлю пропозицію відправити цей законопроект на повторне перше читання. Прошу народних депутатів голосувати.
11:20:10
За-212
Рішення не прийнято.
Я ставлю пропозицію відправити цей законопроект суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання. Шановні колеги, будь ласка, давайте підтримаємо. Прошу народних депутатів голосувати.
11:20:36
За-217
Рішення не прийнято.
У нас є другий альтернативний, по ньому теж маємо пройтися. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких інших законодавчих актів України щодо утворення та функціонування Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду (реєстраційний номер 12368-1). Прошу народних депутатів голосувати.
11:21:19
За-232
Рішення прийнято.
Сергій Володимирович, будемо доопрацьовувати ваш з врахуванням частини 116. (Шум у залі) Шановні колеги, добре, рухаємося далі. (Шум у залі) Шановні колеги, добре, буде так, як проголосовано...
Будь ласка, Ірина Володимирівна, що у вас? З Регламенту тільки, будь ласка.
11:21:53
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановний пане Голово, я вітаю вашу увагу до Регламенту і хочу нагадати, що згідно Регламенту два комітети, а це Комітет євроінтеграції і Комітет з питань антикорупції, мають право виступів перед тими законопроектами, які мають або євроінтеграційний напрямок, або мають корупційні ризики.
Я хочу публічно від нашої команди звернутися до голови Комітету антикорупції з вимогою публічної позиції по тим законопроектам, які мають корупційні ризики. Це ваша задача. Я розумію, чому ви не ставите на голосування постанову про обрання Вікторії Сюмар першою заступницею голови комітету, бо це б посилило комітет і боротьбу з корупцією. Але у вас є антикорупційний комітет, ви всі знамениті антикорупціонери, які дуже активно боролися з корупцією до приходу у Верховну Раду України, а де зараз ваша публічна позиція? Ваша команда, пані Радіна, зараз проголосувала корупційний законопроект...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, скажіть, що у вас з процедури.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Це процедура. Я хочу публічну...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не з процедури, це від себе щось таке. З процедури скажіть, будь ласка, що у вас. Будь ласка, Ірина Володимирівна, завершіть. А, завершився час.
Шановні колеги, рухаємося далі. Та вже одна хвилина п'ять секунд. Ні, я зробив зауваження, що це не з процедури.
Дякую. Наступний законопроект 12093: проект Закону про внесення змін до Кодекс України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.
11:23:49
За-230
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
11:24:10
За-220
Рішення прийнято. Дякую.
Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушаса Сергія Костянтиновича, будь ласка.
11:24:29
ІОНУШАС С.К.
Шановні колеги, шановний головуючий. Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 25 жовтня розглянув законопроект про внесення змін до Кодексу України про адмінправопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адмінвідповідальності (реєстраційний номер 12093), який поданий членами Комітету з питань правоохоронної діяльності.
Шановні колеги, проект закону спрямований на впровадження сучасного центрового інструменту для сплати штрафів. Але основне, що є в цьому законі, це механізм зменшення штрафів для тих людей, які скоїли правопорушення, визнали це і мають бажання проходити службу у наших Збройних Силах, і інших військових формуваннях.
Тобто, шановні колеги, ми бачимо зараз ситуацію, коли деякі, скажемо так, підрозділи проводять активну маркетингову рекламну кампанію, залучають наших громадян до своїх підрозділів. Вони звертаються до ТЦК. Але оскільки, можливо, вони порушили військовий облік, на них повинні накладати штрафи.
Тому, що пропонується законопроектом? Пропонується законопроектом, що якщо особа визнала, що вона скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з військовим обліком, накладати на неї штраф 50 відсотків в автоматичному режимі так, як це робиться по аналогії з ДТП. Тобто, якщо ти визнаєш, подаєш відповідну заяву, що ти визнаєш, що ти порушив правила військового обліку, ти будеш платити не 25 тисяч 500 гривень, а будеш платити лише 7 тисяч 500 гривень.
Тому, шановні колеги, прохання підтримати цей законопроект. Тому що цілком логічно, якщо особа хоче проходити військову службу, але по якимось причинам порушила строки, пов'язані з військовим обліком, мобілізацією, цілком логічно стягувати з неї менше…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися… Чекайте. Це: два – за, два – проти. Прошу записатися: два – за, два – проти. Це перше читання.
Дмитро Олександрович, ви 3 хвилини по наступному мали на увазі? Все. Бо я чогось дивлюся… Наступні 3 хвилини, да.
Будь ласка, фракції: два – за, два – проти.
Будь ласка, слово надається Никорак Ірині Петрівні, фракція політичної партії "Європейська солідарність".
11:27:10
НИКОРАК І.П.
Прошу передати слово Олексію Гончаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Гончаренко.
11:27:22
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Шановні друзі, ви знаєте, це якесь знущання.
Ви зараз, давайте проголосуємо закон, знизити штраф для тих хто не піде в суд і готовий буде його сплатити, типу ви таку мотивацію людям робите. Чесно кажучи, маю великі сумніви, що це якось спрацює.
По-друге, з позитиву бачу, що може нарешті і ви зрозуміли, що тільки підвищувати, підвищувати, підвищувати штрафи не працює. Але у мене питання до вас ключове, а де мотивація? Яку мотивацію ви створили, щоб сьогодні людина йшла у військо? Патріотизм – це дуже важливо, слава богу, в Україні є патріоти, але не можна їхати тільки на їхньому патріотизмі, щоб вони собі бачили, як Крупа набиває собі хату баблом, як депутати від "Слуги народу" зникають в СІЗО і потім з'являються знов в сесійному залі, а їх все на патріотизм, а може час дати іпотеку? Може час дати терміни служби? Може дати нормальні відпустки? Може дати нормальні доплати? Повернути доплати, які забрали? Хоча б це зробити для військових! Дати пільгове розмитнення, хоч щось дайте військовим, дайте військовим мотивацію! Дайте українцям мотивацію йти у військо, а не тільки штрафами, покараннями, ще раз покараннями. Так не буде працювати! Нарешті, коли ви це зрозумієте? Не можна так знущатись над людьми, терміни служби негайно.
Вчора ми проголосували, що Шмигаль має бути у Верховній Раді. Пане Голово Верховної Ради, де Шмигаль? Де голова уряду, якого Верховна Рада, яка його призначила, викликала сюди. І де він має сказати, де законопроект про терміни служби, де законопроект про демобілізацію? Ми чекаємо, закон вимагає.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Бакумову Олександру Сергійовичу, фракція "Слуга народу". Будь ласка.
11:29:34
БАКУМОВ О.С.
Дякую, шановний пане головуючий. Шановні народні депутати, у мене є пропозиція підтримати зазначений законопроект, він є надзвичайно важливими в тих умовах, яких сьогодні перебуває українське суспільство, зокрема, військовозобов'язані, які з тих чи інших підстав, з об'єктивних підстав, з поважних, чи не поважних причин порушують Кодекс України про адміністративні правопорушення і вчиняють відповідні правопорушення, пов'язані із порушенням правил військового обліку або оновлення даних. Ми пропонуємо, що у випадках, коли особа не оспорює порушення, яке вона вчинила, та згодна на притягнення до адміністративної відповідальності за її відсутності, відповідно притягати до адміністративної відповідальності і накладати адміністративне стягнення на 50 відсотків менше ніж встановлено в санкції статті, на сьогодні вона передбачена від 14 до 25 тисяч. Тобто якщо ми говоримо про мінімальну суму, яка може бути накладена, то це становить сім з половиною тисяч гривень. Це створює умови для того, щоб особа, яка вчинила, вона добровільно відповідно визнавала вину. Це зменшує навантаження на територіальні центри комплектування, це зменшує бюрократичну роботу всіх структур, які залучені відповідно до цього процесу, при цьому кошти, отримані від сплачених штрафів, вони спрямовуються на підтримку Збройних Сил України. Це створює пряму фінансову підтримку нашим військовим, що є надзвичайно важливим в умовах широкомасштабної війни. Я пропоную підтримати зазначений законопроект.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Лукашук Богдан Олегович, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
11:31:25
ЛУКАШУК Б.О.
Пане Голово, прошу передати слово Цимбалюку Михайлу Михайловичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.
11:31:38
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, а, може, не будьте такі добрі? Увалили штраф 25 тисяч, а тепер давайте наполовину – 12 тисяч, при мінімальці – 8. То, може, для декого це не гроші, а для громадянина, який, як сказали колеги, з поважних причин невчасно став на облік або не поновив даних – плати 12 тисяч. То це уряд таким чином вирішив кошти для ЗСУ заробляти на тих людях? Вибачте, якщо поважна причина, то звільняйте від адміністративної відповідальності і дякуйте йому за те, що він прийшов в ТЦК, бо після того він буде, ви знаєте де. Шановні колеги, не той шлях, не той!
Наступна є дуже ризикована стаття, яка пропонується доповнити тими умовами, що не складається адмінпротокол, якщо повістка повернулась без відмітки про вручення. Тобто ви легалізуєте те цим законопроектом, що якщо людина не отримала повістку, бо її немає за місцем проживання, і повернулась з пошти, то це є підставою в майбутньому і притягнення її заочно до адмінвідповідальності і оголошення після того за логікою в розшук. Не порівнюйте, вибачте, з адмінвідповідальністю за порушення правил дорожнього руху, яке зафіксовано відео. Це різні речі, що зафіксовано, і людина не оспорює. А тут зовсім інша річ. Треба думати про інші мотивації залучення до служби в ЗСУ за контрактом, про це говорить Міністерство оборони. Певні позитиви є, але вони є мінімальні. Через те фракція "Батьківщина" в першому читанні не підтримає таку ініціативу.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.
11:33:45
ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос". Совсун Інна Романівна. Роман Костенко.
11:34:03
КОСТЕНКО Р.В.
Шановні колеги, останні декілька місяців Верховна Рада більше займається тим, щоб прийняти закони, які б стосувались, щоб громадяни не могли бути мобілізовані, ніж робити все для того, щоб ми могли мотивувати і призвати більше наших громадян для захисту нашої країни. Це досить неправильна політика, можливо, вона для когось дуже популярна і дає можливість там, я не знаю, готуватись до виборів або показувати, які ви хороші, але ми маємо тут робити все для того, щоб зберегти цю країну і всі, хто мають служити, вони мають іти і захищати її. І це дуже важливо. А для цього нам потрібно в першу чергу розробити мотивацію і мотивувати людей для того, щоб вони йшли захищати. Я не бачу в цьому залі жодного законопроекту, який би мотивував, крім того, який ми з вами проголосували ну мабуть уже рік тому, це 11112, саме про мотивацію служби, в якому конкретно визначена і фінансова мотивація за знищення ворожої техніки. Лежать декілька законопроектів, в яких прописане безмитне завезення авто для тих, хто певний час пробув у бойових розпорядженнях.
Є конкретна мотивація для людей, які хочуть підписати контракт, це фінансова, і ще багато чого. Тому нам в першу чергу потрібно повернутися до цього і мотивувати людей іти в армію, допомагати їм. Бо так виходить, що у нас по тисячі гривень є, щоб роздати, а для того, щоб замотивувати бійця і виплатити йому ми знайти не можемо. Тому потрібно в першу чергу мотивувати людей іти в армію, говорити про це, а не займатися популізмом.
Дякую, колеги.
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
11:36:06
ГОЛОВУЮЧИЙ.
Дякую. Шановні колеги, ще по одній хвилині Мамка і Бакунець. І переходимо до голосування.
Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович. Потім Бакунець Павло Андрійович.
11:36:14
МАМКА Г.М.
Шановні колеги, ну от звертаю вашу увагу, що жодна адмінвідповідальність, вона не передбачає за собою визнання вини. Ну немає такої історії. Зміни Закону про мобілізацію - ми тоді дали право воєнкомам дуже прості речі робити, не складати протоколи, а складати постанови. То хто це буде визнавати цю вину? Тобто ви хочете сказати, що людина прийшла, написала папір у вигляді заяви, сплатила пів штрафу і що далі? Пішла служити? Ні. Дані змінили або адмінвідповідальність – вона каже, визначає про порушення, до яких притягується особа. Це може бути і кримінальна відповідальність, і адміністративна. І якщо хтось хоче поліпшити і визнати поважні якісь умови, то необхідно інші зміни вносити і визнавати, позбавляти відповідальності щодо поважних умов невиконання тих чи інших, зверніть увагу, обов…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Завершальна доповідь - Бакунець Павло Андрійович. Після цього голосуємо.
11:37:24
БАКУНЕЦЬ П.А.
Павло Бакунець, Львівщина, група "Довіра". Я вважаю, що Рада розглядає не ті законопроекти, тому що на чистому лише патріотизмі вже понад 10 років і 3 роки важкої повномасштабної війни шукати людей до війська, просто замилюючи очі, що ніби ми зменшуємо штрафи, але в той час ми розширяємо можливість накладення штрафів для ТЦК, не працює. Потрібна мотивація. Потрібно тут розглядати закони про збільшення заробітної плати, про те, щоб наші військовослужбовці мали можливість завозити без сплати мита автомобілі для себе в приватне користування і багато інших мотиваційних речей для наших військовослужбовців і їхніх родин. І найважливіше: термін, на скільки людина йде захищати. Це демобілізація і це хоча б ротація. Ось що потрібно розглядати. Цього не підтримуємо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, займіть свої місця. Переходимо до голосування. Переходимо до голосування, шановні колеги. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (реєстраційний номер 12093). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
11:39:40
За-231
Рішення прийнято. Покажіть по фракціям.
Наступний законопроект 9362-1, це друге читання. Ми проговорювали такий порядок: 3 хвилини – Разумков, одна поправка В'ятровича, 3 хвилини виступ "Батьківщини", 3 хвилини виступ Мамки. Так? Все, я зрозумів. В'ятрович ні, добре.
Будь ласка, 3 хвилини Разумков, потім 3 хвилини "Батьківщина", 3 хвилини Мамка. Мамка ні, да? Дякую. Тоді після Разумкова 3 хвилини "Батьківщина".
Будь ласка, Дмитро Олександрович.
11:40:23
РАЗУМКОВ Д.О.
Об'єкти будь-якої, критичної інфраструктури, інфраструктури захисту і тому подібне. В нас класно закони називаються – суті в них тільки немає. Я вам приклад приведу.
Покровська міська військова адміністрація в бюджеті на 2025 рік заклала 30 мільйонів гривень на неіснуюче теплопостачання, 34 мільйони гривень на благоустрій. Хто Покровськ бачив? Хто там був, по-перше, а хто бачив, хоча б по фотографіях, за останні декілька днів? Що там благоустроєм займатися?
Наступне: 37 мільйонів на запобігання стихійним лихам. Я розумію, що "рашистська федерація" є великим стихійним лихом для України, але навряд чи 37 мільйонів розпилених грошей в Покровську якось допоможе цьому.
14 мільйонів на підтримку засобів масової інформації. І коли я кажу "Вам не соромно?", тому що це ж міська військова адміністрація. А хто в нас призначає військову адміністрацію? Верховний Головнокомандувач, Президент держави.
Ви там розповідали, що десь в тилу не так відбувається з бюджетами. Правда, не так. І, правда, часто за це теж треба давати по руках, реально по руках. Але в Покровську це зона відповідальності центральної влади: Президента країни як Верховного Головнокомандувача, Кабміну, ну, і всієї монобільшості, шановні колеги.
А щодо рук. Ми не заробляємо на війні. Якщо ми знаходимо когось, повірте, ми били всіх по руках. І це робимо і будемо продовжувати робити. Хороша заява Зеленського, шкода, що жарт, тому що якось незрозуміло: в нього ж корупція завершилась на початку війни, всі ж корупціонери поїхали з держави, правда? Я взагалі не розумію, як тут голосуються закони про корупцію, її ж немає. Або очолити – це є побороти, так воно не працює ні в Європейському Союзі, ні в Сполучених Штатах Америки. Потім Єрмак виступав, сказав, що теж нічого немає, що взагалі корупції в Україні немає, а ті, хто говорять про корупцію, то зрадофіли. В мене питання: зараз Президент звертається і говорить про корупцію, це теж зрада чи як? Це теж зрада, або це він про Покровськ, в якому виділяться 14 мільйонів на підтримку засобів масової інформації?
І щодо самої інфраструктури. Сказіть, будь ласка, ви зараз голосуєте за закони на кшталт того, як це було, коли ви виділяли гроші Кубракову на будівництво укриттів різних об'єктів критичної інфраструктури? Де Кубраков, ми знаємо, де об'єкти критичної інфраструктури, ми знаємо і ще знаємо, що в нас немає із-за цього світла і немає потужності потім відновлювати економіку нашої країни.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, 3 хвилини, від "Батьківщини" Михайло Михайлович Цимбалюк. І після цього голосуємо, шановні друзі.
11:43:42
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний головуючий, колеги, насправді потрібна адміністративна й кримінальна відповідальність за порушення утримання будівництва об’єктів захисту. Бо період воєнного стану показав, у яких умовах перебувають ці укриття й інші об'єкти.
Але те, що запропонували до другого читання, на жаль, не вдалося правками удосконалювати цей закон. Ми маємо говорити про інше: а чи достатньо виділяє влада сьогодні коштів для того, насамперед я маю на увазі влада – це уряд, для будівництва укриттів у навчальних закладах, в лікувальних закладах? Чи все-таки є чіткі вимоги щодо будівництва нових приміщень, і там уже відповідно до норм будуються укриття й інші споруди? До цього є велике питання. І якщо таким чином посилити зараз відповідальність, то це ляже знову на тих керівників, які не змогли знайти кошти для будівництва і експлуатації укриттів цивільного захисту населення.
Через те, мені видається, що тут потрібно насамперед створити умови у всіх приміщеннях, де мають бути такі укриття, перевірити якість і ефективність використання коштів, якщо держава виділяла їх. І все-таки розуміти, що це не тільки місцеве самоврядування відповідальне за збереження життя людей, а це має бути державною політикою.
Через те в такому вигляді, як в другому читанні запропонував комітет, цей законопроект фракція "Батьківщина" не зможе підтримати і буде голосувати негативно. Через те і колег запрошуємо підтримати нашу позицію, бо законопроект крім адміністративного навантаження на керівників і інколи навіть кримінальної відповідальності, воно не несе іншого навантаження. Хоча, ще раз підкреслюю, фракція "Батьківщина" за те, щоб була відповідальність до тих, хто не виконує стандарти, не відкриває вчасно укриття для того, щоб люди могли там перебути повітряну тривогу тощо.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Ми завершили розгляд цього питання. Ми завершили розгляд цього питання. Будь ласка, шановні колеги. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця.
Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо запровадження відповідальності за порушення вимог щодо утримання та експлуатації об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (реєстраційний номер 9362-1).
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
11:47:48
За-228
Рішення прийнято.
Закон прийнятий в цілому.
Покажіть по фракціях.
Наступний законопроект 12... (Шум у залі)
З процедури Власенко, будь ласка, Сергію Володимировичу.
11:48:04
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановний пане Голово.
Я не хотів переривати питання, в якому ми знаходилися, але оскільки ми його завершили, я би хотів зазначити, що законопроект 12368-1 мого авторства, який був проголосований як альтернативний, був проголосований без застосування статті 116 – без скорочення строків подачі поправок. Тому я би хотів звернутися процедурно до всіх колег – не подавати поправки, які не охоплюються тими нормами, які були в законопроекті 12368-1, оскільки комітет не приймав щодо цього законопроекту жодних рішень ні по застосуванню 116-ої, ні по скороченню строків подачі поправок.
Дякую, пане Голово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, наступний законопроект 12150. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу з питань електронних комунікацій.
Я ставлю пропозицію включити його до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.
11:49:11
За-242
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
11:49:32
За-217
Рішення прийнято.
Будь ласка, я запрошую до слова заступника голови комітету, голову підкомітету Комітету з питань цифрової трансформації Подгорну Вікторію Валентинівну. Будь ласка.
11:49:53
ПОДГОРНА В.В.
Шановні колеги, проектом Закону реєстраційний номер 12150 пропонується узгодити правові норми законів України "Про електронні комунікації", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку" із законодавством Європейського Союзу, а також удосконалити окремі положення цих законів. Законопроектом передбачається повна імплементація статей 59-61 Європейського кодексу електронних комунікацій щодо доступності та взаємоз'єднання мереж, а також сумісності послуг. Цей законопроект забезпечує поступову інтеграцію України до Єдиного цифрового ринку ЄС, а саме приєднання до єдиної роумінгової зони Європейського Союзу "Роумінг як вдома". Комітет з питань цифрової трансформації рекомендує Верховній Раді законопроект реєстраційний номер 12150 за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу. Прошу підтримати.
Дякую.
11:51:03
КОРНІЄНКО О.С.
Вибачте. А, це було від комітету. Тоді записуємось: два – за, два – проти, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від "Слуги народу" Гринчук Оксана Анатоліївна. Будь ласка, народний депутат.
11:51:32
ГРИНЧУК О.А.
Прошу передати слово Вікторії Подгорній.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вікторія Подгорна. Можете з місця, можете з трибуни.
11:51:43
ПОДГОРНА В.В.
Шановні колеги, законопроект 12150 пов'язаний з імплементацією України взятих зобов'язань щодо впровадження положення Регламенту Європейського Союзу про роумінг в мобільних мережах ЄС. Законопроектом на відміну від чинної редакції Закону "Про електронні комунікації" пропонується спрощення для європейських постачальників електронних комунікаційних послуг, які не працюють в Україні, а лише звертаються до українських операторів щодо доступу та фізичного з'єднання мереж, а саме вони повинні проходити процедуру загальної авторизації. Однак, законопроектом передбачено, якщо європейська компанія буде надавати послуги в Україні, вони повинна пройти авторизацію, надіславши до Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, повідомлення про початок діяльності у сфері електронних комунікацій, тобто вона буде внесена в спеціальний реєстр.
Також законопроект надає більше повноважень Регулятору, комісії, в питаннях забезпечення так званої наскрізної сумісності, інтероперабельності, що є важливим принципом функціонування єдиного цифрового ринку Європейського Союзу. Для цього в законопроекті передбачено відповідно до Директиви про електронні комунікації визначити повноваження НК в частині накладання зобов'язань з метою забезпечення належного доступу та взаємоз'єднання, а також, що важливо, сумісності послуг. Це дозволить гарантувати стабільний зв'язок між користувачами.
Крім того, законопроектом вносяться вимоги, відповідно статті 61 пункту 2 Директиви про Кодекс електронних комунікацій щодо діяльності постачальників електронних комунікаційних мереж або власників абонентських ліній, надавати НКРЕ доступ до розподільчих точок в будинку. Це дозволить Регулятору визначати кінцеві точки для різних типів мереж, мобільних, оптоволоконних, щоб ефективніше розвивати інфраструктуру в Україні.
В цілому прийняття таких змін дозволить Україні долучитися до режиму внутрішнього ринку ЄС у сфері електронних комунікацій, забезпечити сумісність електронних комунікаційних послуг.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, від фракції "Батьківщина" народний депутат Дубіль Валерій Олександрович.
11:53:56
ДУБІЛЬ В.О.
Передайте слово Володі Кабаченку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Кабаченко.
11:54:08
КАБАЧЕНКО В.В.
Володимир Кабаченко, фракція "Батьківщина". Колеги, перше і найголовніше. До повного вирішення проблем, які зумовили можливість російським хакерам в грудні 24-го року безкарно атакувати і знищувати наші електронні реєстри та інші цифрові ресурси, позиція фракції "Батьківщина" це відкласти розгляд будь-яких законопроектів, пов'язаних із електронними послугами, до з'ясування причин, які були в основі хакерської атаки в грудні 24-го року. Ми маємо бути з вами послідовними і чітко усвідомлювати і розуміти причини того, що сталось. Для цього нам треба запросити і провести ряд зустрічей із Мінцифрою, із Мін'юстом, із Нацрегулятором, і отримати дуже чіткі відповіді на наші запитання, так само зрозуміти вразливі моменти в цій індустрії. В європейському законодавстві дійсно є норма про забезпечення максимальної зв'язаності комунікаційної мережі, коли з будь-якої точки споживач може з'єднати з будь-якою іншою точкою в своїй країні і в Євросоюзі.
В Європейському Союзі це робиться за допомогою стратегічного обладнання та загальнодержавних національних планів, в яких розписані задачі, терміни і умови. А я вам нагадую, що в попередньому законопроекті 12094 ми взагалі скасували розробку національного плану щодо розвитку електронних мереж. Тому ми маємо бути послідовними. У нас має бути центральна політика щодо врегулювання цих питань. У нас має бути розроблений і затверджений національний план розвитку електронних мереж. І за умови виконання цих двох факторів ми можемо і мусимо з вами повернутись до цього...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".
11:56:19
ЮЖАНІНА Н.П.
Прошу передати слово колезі Ар'єву Володимиру.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Ар'єв.
11:56:30
АР’ЄВ В.І.
Це дійсно європейський закон і наша фракція за нього проголосує. Електронні комунікації, які стали сьогодні невід'ємною частиною сучасного життя, не можуть використовуватися в політичних цілях, я дуже застерігаю від цього. Тому що якщо ми сьогодні ухвалюємо закон для того, щоб привести українське законодавство у сфері електронних комунікацій у відповідність до європейського, то ми повинні забути про таку річ як вибори в мережі, як вибори онлайн, тому що в Європі від цього вже відмовилися. В більшості країн, які намагалися провести вибори через інтернет, відмовилися від цієї практики, а в Німеччині, яка теж намагалася це зробити, на конституційному рівні заборонили проводити будь-які вибори в інтернеті. І це при тому, що довіра до виборчого процесу в Німеччині непорівнянно більша у суспільства ніж в Україні. Тому давайте ми просто поставимо крапку.
І особливо після того хакерського зламу реєстрів, і витоку інформації щодо даних громадян України, і фізичних, і юридичних осіб, які отримали наші вороги, і це вже підтверджено, що витік відбувся, то після цього ми точно маємо зрозуміти, що використовувати такий інструмент сучасного життя, як електронні мережі, ми маємо дуже обережно і професійно. І абсолютно забути про політичне використання сучасних засобів у нашому житті. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу народних депутатів приготуватися до голосування. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця, займіть свої місця.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу з питань електронних комунікацій (реєстраційний номер 12150). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
11:59:22
За-246
Рішення прийнято.
Дякую, шановні колеги.
Наступний законопроект 12174: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" щодо удосконалення окремих положень та забезпечення безперебійності надання електронних довірчих послуг. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії законопроект 12174.
12:00:21
За-233
Рішення прийнято.
Я сталю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою, прошу голосувати.
12:00:40
За-212
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я запрошую до слова заступника голови комітету голову підкомітету Комітету з питань цифрової трансформації Штепу Сергія Сергійовича, він і від авторів, і від комітету до 4 хвилин, правильно? Будь ласка.
12:00:57
ШТЕПА С.С.
Шановні колеги, доброго дня! Технічна і технологічна сфера електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг потребують належного законодавчого регулювання і саме тому постійно потрібна робота в цьому напрямку. Дуже коротко поясню в чому суть законопроекту, що він змінює.
Перше. Він дозволить безперебійність роботи надавачів довірчих послуг до утворення відповідного органу з оцінкою відповідності. Це передбачить перехідний період для нових правовідносин із задіянням діючих інституцій в Держспецзв'язку.
Друге. Це спростить дозвільну процедуру оцінки відповідності та сертифікації засобів електронної ідентифікації. Тобто знову ж таки це дозволить застосовувати відкриті європейські підходи шляхом публікацій переліку зазначених засобів.
Далі. Це дозволить встановлювати вільні ціни за приєднання до інтегрованої системи електронної ідентифікації для уникнення порушень принципів свободи договірних відносин та втручання в діяльність суб'єктів господарювання.
Далі. Це покращить умови страхування відповідальності кваліфікованих надавачів перед користувачами. Це дозволить повноцінно застосовувати можливості страхування відповідальності відповідно до Закону України "Про страхування".
Далі. Це забезпечить довготривале збереження юридичної сили документів в разі припинення діяльності кваліфікованого надавача електронних послуг. Тобто це забезпечить можливість перевірити документ, його цілісність навіть у тому випадку, якщо надавач вже припинив свою діяльність.
Крім того, це уточнить термінологію Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та інші закони з метою їх покращення і спрощення правил застосування. Більше того, це сприятиме тому, щоб наше законодавство більшою мірою відповідало європейському. Тому дуже прошу цей законопроект підтримати. Комітет з питань цифрової трансформації рекомендує його ухвалити за наслідками розгляду в першому читанні за основу.
Дякую.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.
Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Валерій Дубіль, фракція "Батьківщина".
12:03:19
ДУБІЛЬ В.О.
Передайте слово Володимиру Кабаченку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Кабаченко.
12:03:29
КАБАЧЕНКО В.В.
Володимир Кабаченко, фракція "Батьківщина". Колеги, так само при розгляді законопроекту 12174 ми виходимо з дуже простої, але дієвої і управлінської логіки. Доки ми не з'ясуємо причини того, що сталося в грудні 2024 року, а саме, хакерську атаку Росії на Україну, ми не можемо дозволити собі і надалі розвивати цифровий сектор України.
Цифровізація має спрощувати життя українським громадянам, а не створювати можливості та переваги шахраям, крадіям та ворогам нашої держави. Колеги, подумайте, будь ласка, дуже логічно що простіше для хакерської атаки, щоб ключі зберігалися в одному місці чи щоб ключі були розгалужені в різних місцях і точки зберігання цих ключів, вони були невідомі. Звісно, що в умовах і за умови війни ми маємо не централізувати ключі ідентифікації в одному місці, не створювати один загальний великий реєстр, до якого можуть достучатись російські хакери, а ми маємо це розгалужувати, ми маємо збільшувати кількість місць зберігання таких ключів і надавати будь-яким органам можливість впроваджувати свої власні системи ідентифікації.
Абсолютно незрозуміла норма, чому Україна надає можливість керувати своєю системою інформаційної безпеки іншим країнам, чому ми взагалі дозволяємо цій послузі виходити на аутсорс, щоб за безпеку нашої країни відповідали інші країни, які не мають до нас жодного відношення. Ми...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Федієнку Олександру Павловичу, "Слуга народу".
12:05:41
ФЕДІЄНКО О.П.
Прошу передати Штепі.
12:05:50
ШТЕПА С.С.
Шановні колеги, ще раз доброго дня. На додачу до того, що я казав вже з трибуни, хочу уточнити, що цей закон забезпечить уточнення і максимальне наближення положень нашого законодавства в сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг до європейських вимог, зокрема до Регламенту ЄС 910/2014.
І крім того хочу зазначити, що, зрозуміло, що війна ускладнює будь-які процеси, в тому числі і ті, які стосуються процесу створення органу з відповідності засобів кваліфікованого електронного підпису. Але саме для того, щоб усунути ризики зупинки всієї галузі і, скажімо так, побороти проблему відсутності такого органу на даний момент, ми і будемо ухвалювати цей законопроект
І стосовно того, що сказав попередній виступаючий. Дійсно, в цьому законопроекті є певні моменти, які можна доопрацювати, саме тому комітет і рекомендував прийняти його поки що лише в першому читанні за основу. Впевнений, що всі моменти, які викликають певні суперечності, можна доопрацювати нам з вами разом, з усіма фракціями, до другого читання.
Тому дякую ще раз, прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, від фракції "Європейська солідарність" Герасимов Артур Володимирович.
12:07:01
ГЕРАСИМОВ А.В.
Прошу передати слово Володимиру Ар’єву. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Ар’єв.
12:07:11
АР’ЄВ В.І.
Абсолютно нормальний законопроект, можна за нього голосувати, тільки у мене питання: а чим ми тут займаємося, чи він є нагально необхідним? Цитуючи майже Президента Зеленського, дійсно, чому ми розглядаємо якусь "х", а не серйозні законопроекти, які сьогодні потрібні державі? Чому ми сьогодні не розглядаємо питання повернення ПДФО військовим частинам? Сьогодні військові просто потребують негайно, щоб гроші йшли прямо до них, а не через кілька прокладок і корупційних схем, які існують на сьогоднішній день.
У мене питання: чому ми досі не можемо зараз розглянути і внести в порядок денний проект закону і постанову про припинення транзиту російської нафти через територію України? Якщо газ припинили, правильно зробили, закінчився контракт, який підписав, до речі, при Зеленському Нафтогаз із Газпромом 5 років тому, так чому ми зараз продовжуємо допомагати Росії заробляти гроші на нафті? І при тому, що інші країни, які є реципієнтами цього питання, вони ще і постачають в Україну потім нафтопродукти по схемах, які пов'язані із найвищими посадовими особами в Україні. То у мене питання тоді таке ж: якого органа, якщо знову ж таки висловлюватися в стилі Президента України, ми досі це дозволяємо? І чому ми досі не можемо винести в зал законопроект, щоб вигнати звідси тих опезежешників, які їздили під час війни в Російську Федерацію і зустрічалися з Путіним? То ми Верховна Рада України чи Верховна Рада України тільки потрошку?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, завершальний виступ – Цабаль Володимир Володимирович, фракція "Голос". Після цього голосуємо.
12:09:21
ЦАБАЛЬ В.В.
Шановні колеги, я думаю, що цей законопроект можна підтримати. Нагадаю, що це фактично повторення законопроекту 11232, який був провалений літом. Всі норми, які викликали сумніви, тоді були прибрані. Тому я думаю, що в цій редакції до першого читання можна підтримати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця. Займіть свої місця, будь ласка, колеги. Шановні колеги, зайняли місця, приготувалися.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" щодо удосконалення окремих положень за забезпечення безперебійності надання електронних довірчих послуг (реєстраційний номер 12174). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:10:49
За-239
Рішення прийнято.
Дякую, колеги.
Будь ласка, Дмитрієва, з процедури, будь ласка.
12:11:04
ДМИТРІЄВА О.О.
Дякую. Шановний Руслане Олексійовичу, шановні колеги! Я дуже прошу підняти на розгляд законопроект 9558. Там немає у нас ні поправок, нічого, ні обговорення, щоб ми його пройшли швидко, поки у нас є потенціал, немає тривоги, і дуже прошу його підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, вельмишановні колеги, ви зрозуміли пропозицію. Народна депутатка Дмитрієва вносить пропозицію змінити черговість розгляду питань порядку денного і перейти до 9558 – проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації, перейти до його розгляду зараз. Причому справді, як підтвердили фракції і групи, підтвердіть, не буде ніяких поправок, які ви будете ставити, ми одразу зможемо проголосувати, так, колеги?
Тоді я ставлю цю пропозицію змінити черговість розгляду питань порядку денного і перейти до розгляду питання 9558. Прошу народних депутатів голосувати.
12:12:11
За-248
Дякую. 248 – за. Рішення прийнято.
І я одразу тоді ставлю рішення. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації (реєстраційний номер 9558).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:12:49
За-254
Рішення прийнято.
Закон прийнятий в цілому. Вітаю авторів!
Наступний законопроект 10301 – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Я ставлю пропозицію включити цей законопроект, 10301, до порядку денного сесії. Треба набрати 226 голосів. Прошу народних депутатів голосувати.
12:13:34
За-254
Рішення прийнято.
Я запрошую заступника голови Комітету з питань правової політики Павліша Павла Васильовича. Будь ласка, Павло Васильович.
12:14:02
ПАВЛІШ П.В.
Доброго дня, шановні колеги. У нас уже третій рік йде війна, і більше 90 тисяч зареєстровано військових злочинів, які розглядаються. І, дійсно, як в багатьох країнах Європейського Союзу, НАТО, ми мали б мати військові суди. Та, на жаль, створення саме військових судів є досить плинним в часі. І ми можемо говорити, що в майбутньому, так, ми говоримо про те, що військові суди мають бути створені, але на це вийде, там, 2-3 роки, на їх створення. Проте сьогодні нам необхідно ці справи, які знаходяться, а це… добре, а це надважкі справи, це нові види злочинів, які раніше не розглядалися в судах, суди будуть заново їх розглядати. І та мала чисельність суддів, яка зараз є в Україні, недостатня кількість суддів, вона не дає змогу вчасно їх розслідувати. Але запит у суспільства на справедливість, він є і ми маємо його забезпечити.
Тому найкоротшим по терміну і найправильнішим, що ми можемо зробити в даний момент, – це зробити військову спеціалізацію в судах. Це не є стовідсотковим виходом із ситуації, але це є швидкою можливістю для того, щоб суди і судді, які зараз розглядають ці справи, могли пройти навчання і швидко, і правильно їх вирішити.
Тому й комітет вирішив підтримати в першому читанні даний законопроект, рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного, прийняти його за основу. Тому прошу, шановні колеги, підтримати його, це є дуже необхідним у даний час.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону.
Будь ласка, Володимир Ар'єв, фракція "Європейська солідарність".
12:16:42
АР’ЄВ В.І.
Хороша ініціатива і "Європейська солідарність" її підтримає. Але сьогодні дуже важливо, надзвичайно важливо, все ж таки щоб уряд виконав свою обіцянку, яку він давав ще у вересні минулого року. І він обіцяв до 18 грудня внести до Верховної Ради України законопроект про граничні терміни служби. І в результаті обдурив усіх. Люди зараз стоять під Верховною Радою і вимагають граничних термінів служби.
Мало того, це спричиняє дійсно навіть активні і публічні СЗЧ серед військових. І зараз судять, показово судять, показові суди, до речі, це ознаки тоталітарних і авторитарних країн, журналіста Сергія Гнезділова, який навіть написав про те, що він за те, щоб прийняти граничні терміни служби, на знак протесту іде в СЗЧ. Він пошкодував про це, він готовий повернутися у військову частину. Але сьогодні прокурор на 100 відсотків заброньований, який не воював, у якого син на 100 відсотків заброньований і який теж не захищає Україну, він вимагає від судді 12 років показово посадити Сергія Гнезділова у в'язницю, попри те, що Гнезділов хоче повернутися на фронт.
Так вибачте, будь ласка, ми хочемо створити тоталітарну систему чи ми боремося і воюємо за те, щоб ми не стали "русским миром", а стали демократичною державою? Якщо ми хочемо стати демократичною державою, то ми маємо зробити це так, як роблять всі цивілізовані країни. І люди повинні знати, скільки, який у них є термін перебування на військовій службі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Володимирович Власенко. Я правильно? Будь ласка, Сергій Володимирович, замість Абдулліна.
12:18:55
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, пане Голово.
Я розумію, що можна по кожному законопроекту виступати по строках служби – і це дійсно надважливе питання. Але питання, яке ми розглядаємо зараз, теж є вкрай важливим. Тому що ми як фракція "Батьківщина" очікуємо від діючої влади уже третій рік війни не законів про незрозумілий Вищий адміністративний суд, який ніякий не вищий, не зовсім адміністративний і не зовсім суд, а ми очікуємо комплексної реформи судової системи.
І одним із елементів такої комплексної реформи в сьогоднішній складній військовій ситуації повинно бути відновлення воєнної юстиції, про що говорив мій колега із комітету, який представляв законопроект. Єдине, що він зазначив, що це тривалий процес, але я хочу нагадати, що відкрита фаза збройної агресії у нас триває вже майже 3 роки, а сама війна уже більше 10 років. І не відновити воєнну юстицію за цей період часу, це напевно одна із найскладніших помилок, яких припустилася діюча влада. Я хочу нагадати, що ми відмовилися, ми як держава відмовилися від воєнної юстиції за наполяганням Європейського Союзу та інших міжнародних партнерів, але це було в мирний час.
Я переконаний, що сьогодні, маючи специфіку проваджень по воєнних і військових злочинах, специфіку розгляду цих справ у суді, нам конче і вкрай необхідно у максимально швидкий і стислий час відновити військові трибунали, відновити воєнну поліцію, відновити реальну військову прокуратуру, які б займалися правопорушеннями в цій сфері, і це було б значно ефективніше, це було б значно якісніше ніж той, знову, черговий латальний механізм, який нам пропонують замість того, що вирішити глибинну проблему, нам пропонують чергове тимчасове рішення, яке точно не призведе до покращення ситуації.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І завершальний виступ від "Слуги народу". Чорний Дмитро Сергійович, будь ласка.
Маслов, прошу.
12:21:13
МАСЛОВ Д.В.
Як правильно сказав мій колега Павло Паліш, питання військової юстиції надзвичайно серйозне, і вирішуватися воно може лише в комплексі з виділенням відповідних серйозних, дуже серйозних матеріально‑технічних ресурсів на побудову такої системи. Це вся військова юстиція, військова прокуратура, військова поліція, служба військового правопорядку, і звичайно військові суди. І насправді в країнах є багато моделей функціонування військової юстиції. Це дійсно дуже тривалий і дуже дорогий процес.
Цей законопроект я дуже просто поясню, що може, які позитивні наслідки дає цей законопроект.
Перше. Це те, що серед 4,5 тисячі суддів в Україні військові і воєнні, на жаль, тепер злочини розглядають далеко не всі судді. Але це надзвичайно складна категорія справ, вона пов'язана з нормами міжнародного гуманітарного права, застосування норм міжнародного гуманітарного права. Багато наших партнерів і ми всередині, Національна школа суддів проводить спеціальні навчання для таких суддів. Для того, щоб не розпилювати весь цей ресурс на велику кількість суддів в Україні, а чітко визначити, хто в судах займається розглядом справ про воєнні злочини, про військові злочини і потребується цей закон.
І друга частина. Коли постане... коли буде створюватись військова юстиція, це моя особиста точка зору, такі судді, які вже пройдуть відповідні навчання, будуть мати відповідний досвід, вони можуть отримати переваги і скорочений шлях до того, щоб стати суддями воєнних судів. Тому ми як фракція "Слуга народу" будемо підтримувати цей законопроект.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми завершили обговорення цього дуже важливого закону. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, колеги, займіть свої місця. Колеги, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку (реєстраційний номер 10301).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:24:08
За-260
Рішення прийнято.
Шановні колеги, наступний законопроект 12073. З процедури, будь ласка, хто? Сушко Павло, да? Да, будь ласка, Павло Сушко. Тільки з процедури, Павло.
12:24:25
СУШКО П.М.
Шановні колеги, хочу звернутися до вас з таким проханням. Я хочу попросити поставити на голосування виклик міністра соціальної політики на заслуховування Верховної Ради.
Вчора я мав виступ тут щодо провальної дитячої політики цим міністерством, цією міністеркою. Умовою її призначення було збільшення прийомних сімей. Ми сьогодні бачимо зменшення. Провалена політика усиновлення повністю, дітей в інтернатах все збільшується. Провалена політика у сфері внутрішньо переміщених осіб, у реабілітації. Сотні мільйонів гривень не освоєні на придбання дитячих будинків сімейного типу. Тому, шановні колеги, я хочу попросити вас викликати і заслухати на відповідній займаній посаді даної міністерки.
Дякую. Прошу проголосувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Вельмишановний Павле Миколайовичу, в мене... Я поставлю цю пропозицію, але давайте, можливо, я звернуся до вас з іншою пропозицією. На цю "годину запитань до Уряду" у нас Прем'єр-міністр. Давайте, можливо, ми на наступну її запросимо і в межах парламентської процедури... Тому що ви її викличете, вона буде... вона не повинна звітувати, у нас немає процедури звіту. Вона просто побуде і піде.
Добре, я ставлю, я не можу не поставити. Будь ласка, я ставлю пропозицію Сушка Павла Миколайовича на голосування. Прошу голосувати.
12:26:05
За-239
Рішення прийнято.
Дякую, Павло Миколайович.
Рухаємося далі. Наступний законопроект 12073.
З процедури? Григорій Миколайович, будь ласка, теж процедури. Будь ласка.
12:26:21
МАМКА Г.М.
А то я руки піднімаю, ви просто не бачите, Руслане...
ГОЛОВУЮЧИЙ. У мене поганий зір, я буду вже окуляри вдягати.
Будь ласка, Григорій Миколайович.
МАМКА Г.М. Це до комітету Радуцького Михайла Борисовича.
Шановні колеги, дивіться, на часі така процедура, введення нової, може, процедури. Але не те, щоб нам доповідали з трибуни міністри з приводу того чи іншого питання, а все-таки відпрацювати механізм доручення комітету прийняти рішення або заслухати і відповідне прийняти рішення і скерувати його в зал, тоді це буде ефективно. І в залі ми б уже відповідні рішення приймали б.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Григорій Миколайович.
Шановні колеги, переходимо до наступного – проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув’язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги (реєстраційний номер 12073).
Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати.
12:27:36
За-274
Рішення прийнято.
Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
12:27:55
За-228
Рішення прийнято.
Я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань правової політики Ватраса Володимира Антоновича. Володимир Антонович, ви і від авторів, і від комітету, тому до чотирьох хвилин, правильно. Будь ласка, до чотирьох хвилин.
12:28:12
ВАТРАС В.А.
Шановний Голово, шановні колеги, дозвольте представити до вашої уваги проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув’язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги (№12073 від 27 вересня 2024 року).
Чому виникла ідея розробки даного законопроект. Хочу вас проінформувати, що це наш спільний проект з Дмитром Лубінцем, з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини, представники якого за результатами моніторингу окремих виправних колоній та установ України встановили грубе порушення прав ув'язнених на надання безоплатної правничої допомоги у процесі притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.
Яка ситуація існує на сьогоднішній день. Строк притягнення до дисциплінарної відповідальності встановлений 10 днів з моменту виявлення правопорушення, а строк повідомлення центру безоплатної правничої допомоги про забезпечення такої особи адвокатом також триває 10 днів. І з'ясувалася ситуація, що установи виконання покарань в процесі притягнення до відповідальності неналежно ставляться до забезпечення права на захист і допоки безоплатний адвокат перебуває до установи виконання покарань, особа вже може знаходитися безпосередньо в карцері. У зв'язку з цим ми пропонуємо внести зміни до Кримінально-виконавчого кодексу, до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу", якими встановити мінімальний строк для повідомлення центру БПД, родичів та адвокатів особи, яка відбуває покарання, а саме 24 години. А центр безоплатної правничої допомоги зобов'язати забезпечити особу безоплатним захисником негайно. З огляду на це, ми розробили даний законопроект з метою ефективного забезпечення права ув'язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги при застосуванні адміністрацією установи виконання покарань заходів стягнення.
Хочу вас проінформувати, що Комітет з питань правової політики, за дорученням Голови Верховної Ради від 27 вересня 2024 року, розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув'язнених та засуджених на забезпечення безоплатної правничої допомоги. Проаналізувавши висновки Міністерства юстиції, Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів, прийшли до висновку, що даний законопроект необхідно підтримати в першому читанні за основу.
Власне, з огляду на певні зауваження Головного науково-експертного управління, ми хотіли б взяти таймінг, щоб між першим та другим читанням отримати від наших колег рекомендації та правки для того, щоб його вдосконалити і безпосередньо вже ухвалити ефективний законодавчий акт. З огляду на зазначене та враховуючи приписи статей 93, 111, 114, 116 Регламенту Верховної Ради, Комітет з питань правової політики вирішив.
Рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув'язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги, поданий народними депутатами, номер 12073 від 27 вересня 2024 року, та за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу. Також звернутися до Голови Верховної Ради України з пропозицією відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України оголосити на пленарному засіданні під час розгляду цього законопроекту про необхідність внесення пропозицій і поправок щодо виправлень, уточнень, усунення помилок та суперечностей, тобто застосувати статтю 116 Регламенту.
Дякую за увагу. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, запрошую фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для того, щоб ми могли обговорити цей законопроект. Прошу записатись.
Будь ласка, Ар'єв Володимир, фракція "Європейська солідарність".
12:32:46
АР’ЄВ В.І.
Прошу передати слово Олексію Гончаренку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Олексійович, будь ласка.
12:32:56
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Дякую, Руслан Олексійович. Шановні колеги, ми розглядаємо з вами законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув'язнених та засуджених на надання безоплатної правової допомоги.
Я вам хочу розказати права яких ув'язнених в Україні реально захищені, тільки ув'язнених "Слуг народу". Бо ми бачили, як МФО, МФО, яке створилося у Верховній Раді, МФО СІЗО, їхні права повністю захищені. Вони спочатку потрапляють в СІЗО десь на добу, далі, раз і вони вже знову у Верховній Раді. Або їм дають домашній арешт, а потім вони, раз і у Верховній Раді.
До речі, сьогодні знов зник Микола Тищенко, я хвилююся, він вчора з'явився, сьогодні його знову немає, може він вчора знову щось не те наговорив? У нього серйозні плани, закон про таємного Санту, і взагалі багато різних речей. Сьогодні він знову зник, напевно, весь занурився в законодавчий процес.
Але, друзі, скільки це буде тривати знущання, коли для вигляду когось тут беруть, коли для вигляду займаються прокурорами-інвалідами, а потім говорять, там все гаразд. Коли беруть чергового депутата на хабарі, а далі він, раз, і за кордоном. Де народний депутат Куницький? Я питаю, де Куницький? Ми отримали відповідь, що він зарплату не отримує. Це чудово! А де він? Як він виїхав за кордон? Що він там робить, друзі? І все це відбувається.
Тому ми знаємо про кого цей закон, цей закон про допомогу ув'язненим: Дмитруку, Куницькому, Тищенку, Задорожньому і всім іншим. А безплатну правничу допомогу, може, і не дуже безплатну, а правничу допомогу їм надає Татаров, ми теж знаємо хто. То додайте прізвища сюди, щоби все було по-чесному: такі-то ув'язнені, яким допомагають Татаров і Зеленський в проміжках між тим, як вбивають чеченців.
Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України КОНДРАТЮК О.К.
ГОЛОВУЮЧА. Бакумов, будь ласка, Олександр, "Слуга народу".
12:35:08
БАКУМОВ О.С.
Шановна пані головуюча, я прошу передати слово народному депутату України Володимиру Ватрасу.
ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, передайте слово.
12:35:17
ВАТРАС В.А.
Володимир Ватрас, фракція "Слуга народу". Від імені фракції "Слуга народу" я хочу шановних колег попросити підтримати даний законопроект, який забезпечить право засуджених та ув'язнених осіб на забезпечення їх безоплатною правничою допомогою.
Даний законопроект передбачає зміни до статті 134 Кримінально-виконавчого кодексу України та до статті 19 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу". І його метою є ефективне забезпечення права ув'язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги при застосуванні адміністрацією установи виконання покарань заходів стягнення.
Розробники даного законопроекту врахували усі зауваження, які були висловлені стейкхолдерами щодо цього. Водночас хотів би звернути увагу, що ми не у повній мірі погоджуємося із зауваженням Головного науково-експертного управління парламенту в тій частині, що даний законопроект якимось чином виокремлює засуджених і ув'язнених з-поміж інших осіб, надаючи їм переваги чи привілеї. Справа в тому, що особа, яка перебуває у місті несвободи, вона позбавлена можливості заробляти належним чином кошти і взяти собі оплатного адвоката. Натомість вона має право на безоплатну правничу допомогу і має право негайно отримати захисника у тому випадку, коли її притягують до дисциплінарної відповідальності. Уявімо собі ситуацію, що адміністрація установи незаконно має бажання особу притягнути до дисциплінарної відповідальності і помістити її у дисциплінарний ізолятор. У неї є 10 днів, щоб це вчинити. Натомість адміністрація установи повідомляє центр безоплатної правничої допомоги і в центру є 10 днів для того, щоб забезпечити особу захисником. Тобто допоки прийде захисник, особа вже буде в дисциплінарному, відбувати дисциплінарне покарання.
Прохання підтримати і довести...
ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, Сергій Власенко, "Батьківщина".
12:37:31
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, Олена Костівна.
Ми розглядаємо зараз, з одного боку, технічно, але з другого боку, дуже важливий законопроект. Я розумію, що професійна дискусія у вузькій царині є складна історія і вона більшість людей не цікавить, але насправді те питання, яке вирішує цей законопроект, це і є наші справжні не за гроші міжнародні зобов’язання. Тому що права ув'язнених, недотримання прав ув’язнених, недотримання умов тримання в місцях позбавлення волі – це ті міжнародні реальні зобов’язання, які ми взяли на себе, в тому числі вступаючи до Ради Європи, в тому числі будучи кандидатом до Європейського Союзу, тому законопроект вирішує, розв’язує і закриває ту прогалину, яка дійсно існувала в законодавстві щодо безоплатної правової допомоги щодо тих осіб, які перебувають в місцях ув'язнення. Я розумію, що це не питання першочергове в період війни, але все одно це питання є вкрай важливим. Нам необхідно вирішити його в законодавчій площині.
Я хочу нагадати, що близько року назад Україну сколихнув скандал щодо масового порушення прав ув'язнених в пенітенціарній системі, в тому числі там були катування, в тому числі там були незаконні утримання, в тому числі ті люди, які піддавались таким катуванням, не завжди, я тут погоджуюсь з колегами, які виступали, використовували оплатну правову допомогу. І тому в певних випадках, зокрема в тій частині, коли до них застосовуються дисциплінарні стягнення, треба надати таку можливість. Це не означає, що всі ув’язнені будуть користатись цим питанням, цією перевагою, але таку можливість їм треба надати. Я думаю, що треба цей законопроект підтримати. Я не бачу проблем в проходженні цього законопроекту у нас в комітеті. Я сподіваюсь, що найближчим часом він буде винесений для ухвалення Верховною Радою за наслідками розгляду в другому читанні і в цілому. "Батьківщина" підтримує.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Олег Воронько, "Відновлення України", будь ласка.
12:39:38
ВОРОНЬКО О.Є.
Доброго дня, шановні. Прошу передати слово колезі Бурмічу Анатолію Петровичу.
ГОЛОВУЮЧА. Будь ласка, колега Бурміч.
12:39:47
БУРМІЧ А.П.
Шановна президіє, шановні колеги! Ми вважаємо, що цей законопроект дуже важливий для прав людини, особливо для прав ув'язнених. Він передбачає, що за 24 години при накладенні на ув'язнених якогось дисциплінарного стягнення або покарання йому буде надана безоплатна юридична допомога, повідомлені родичі. Це дуже важливо, тому що не всі можуть користатися допомогою юридичною платною. Тому це полегшить і закон, і перебування засуджених в місцях ув'язнення. Це допоможе їм боротися з безпрєдєлом, який може бути там. Тому група "Відновлення України" підтримує цей законопроект і закликає підтримати всіх.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую. Чи є ще хтось, хто хоче виступити? Хто бажав би взяти участь в обговоренні? Немає. Дякую.
Руслан Олексійович.
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Переходимо до прийняття рішення.
Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ефективного забезпечення права ув'язнених та засуджених на надання безоплатної правничої допомоги, реєстраційний номер 12073. Готові голосувати?
Я прошу народних депутатів голосувати.
12:41:47
За-264
Рішення прийнято.
Дякую, шановні колеги. Наступний законопроект 12117.
Друзі, треба одразу включати до порядку денного. Будь ласка, залишіться на місцях, треба 226 голосів.
12117 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати.
12:42:26
За-225
(Шум у залі)
От, ми знайшли винного в тому, що не включений до порядку денного. Шановні колеги, ну, 225, рішення не прийнято. Ідемо далі.
Шановні колеги, далі наступний ми проголосували 9558, я вам нагадаю, і зараз 11347 – проект Постанови про визнання геноциду черкеського народу, вчиненого Російською імперією. 11347. Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
12:43:17
За-203
Рішення прийнято.
Шановні колеги, я ставлю… А, це скорочена процедура. Будь ласка, я запрошую народну депутатку України Мезенцеву-Федоренко Марію Сергіївну з доповіддю, будь ласка. Це перший раз ми так оголошуємо з подвійним прізвищем вас, пані Маріє. Мезенцева-Федоренко, ще хто не знає, оце Марія Сергіївна, будь ласка. Привітаємо.
12:43:43
МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО М.С.
Дякую, дякую, шановний спікере. Дуже рада, що у вас гарний настрій. Дай боже, щоб він був у нас у всіх гарний після голосування цієї постанови.
Шановні колеги, сьогодні відбудеться історична справедливість. Я впевнена, що ви знаєте про те, що Російська імперія в різних формах намагається зберегти своє існування, але ті злочини геноциду, чисток етнічних, переміщення і переселення корінних народів з вільних земель, які вони населяли, відбувається і по сьогодні. Одним з таких найбільших нелюдських злочинів є приклад політики етнічної чистки саме черкеських територій. Це корінний народ, який дуже постраждав під час російсько-кавказької війни 1763-1864 року. Тоді цей народ втратив майже 90 відсотків населення. Сьогодні мова, якою говорить корінний народ черкесів, знаходиться під загрозою повного зникнення.
Також Україна сама пережила безліч страждань: і під час існування Російської імперії, і далі під час існування СРСР. Тому сьогодні ми проявляємо солідарність з усіма поневоленими народами, що зазнали значних втрат і страждань внаслідок перебування у так званій "тюрмі народів". Ми розуміємо, що сьогодні колоніальна політика повинна припинитися, але тільки звільнення народів може це здійснити.
Я хочу подякувати за співпрацю всім експертам, всім колегам тимчасової спеціальної комісії. Ці намагання Верховна Рада і парламент намагаються здійснити з 2014 року. Масове знищення черкесів повинно бути припинено.
І тому, колеги, я закликаю проголосувати за цю постанову, а також закликати всі парламенти світу і міжпарламентські організації здійснити те саме.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.
Я запрошую до слова голову Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Задорожного Андрія Вікторовича. Будь ласка, Андрій Вікторович.
12:46:01
ЗАДОРОЖНИЙ А.В.
Шановні колеги, проект Постанови реєстраційний номер 11347 комітет розглянув ще влітку на своєму засіданні: 10 липня 2024 року. Комітет вважає, що проект постанови в цілому заслуговує на підтримку, однак потребує деяких уточнень, які комітет виклав в своїх пропозиціях, які відображені, додані до висновку редакції постанови.
За підсумками обговорення комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови Верховної Ради України 11347 від 17.06.2024 року за наслідками розгляду прийняти в цілому з пропозицією викласти його текст у редакції, запропонованій комітетом.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, по голосуванню цього проекту постанови.
Будь ласка, слово надається народній депутатці Ташевій Тамілі Равілівні, фракція політичної партії "Голос". Будь ласка.
12:47:25
ТАШЕВА Т.Р.
Доброго здоров'я всім. Юрчишину передаю слово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юрчишин Ярослав Романович.
12:47:40
ЮРЧИШИН Я.Р.
Перш за все це дуже символічно, що слово мені передала пані Таміла, представниця нашого кримськотатарського народу, який сам зазнав геноциду з боку того ж самого злочинця міжнародного, тобто країни Росія. Незалежно від іменні – Російська імперія, Московське князівство, Радянський Союз – Росія здійснювала і здійснює геноцид усіх народів, які мають нещастя бути її сусідами. Зараз ми бачимо, скільки народів вимушено страждають, перебуваючи в лабетах цього міжнародного псевдоутворення.
І дуже важливо, що ми з вами встановлюємо справедливість історичну і визнаємо дії, які вчинялися Росією стосовно героїчного черкеського народу, геноцидом. Ми не перші, насправді це зробив ще демократичний парламент Грузії. На жаль, зараз ми розуміємо, в Грузії би таку ініціативу не прийняли, але були часи, коли це здійснювалось. Ми дуже очікуємо, що й інші парламенти, міжнародні парламентські асамблеї доєднаються до нашого руху. Ми розуміємо, що це чергове встановлення справедливості, але маємо діяти за принципом: непокаране зло повертається.
Міжнародна спільнота, глобальне співтовариство має визнати всі геноциди, вчинені Росією. Тому ми зробимо все, щоб цей рух продовжувався і далі, і "тюрма народів" була остаточно зруйнована. Зробимо Росію малою знову.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, слово надається народному депутату Заремському Максиму Валентиновичу, фракція "Слуга народу". Передає Веніславському, правильно?
12:49:38
ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.
Веніславському прохання передати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Дякую. Дякую.
12:49:46
ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.
Шановні колеги, проект постанови, яку пропонують до розгляду наші колеги, безперечно є вкрай важливим, і дуже варто продемонструвати консолідацію українського парламенту в підтримці таких ініціатив.
Московія на всіх етапах свого історичного існування боролася з будь-яким инакомыслием і вона намагалася знищувати народі, нації і національні меншини. Те, що Росія робить зараз в Україні, є продовженням багатовікової традиції української варварської зовнішньої політики. І якщо подивитися на гасла, з якими Росія розпочинала війну в 2014 році і особливо широкомасштабне вторгнення в 2022 році, вона демонструє саме оце своє антилюдське обличчя на всіх напрямках. Геноцид – це складова російської імперської політики, московської імперської політики.
Привернення уваги світової спільноти, вираження позиції українського парламенту як представника українського народу про те, що ми звинувачуємо Російську Федерацію в тому, що вона це робить системно, і ми маємо доказати того, що вона це робить системно, ще раз буде кроком на консолідацію світової спільноти в протидії варварській, антинаціональній, антилюдській позиції Російської Федерації.
Черкеський народ, який намагалася знищити Росія кілька століть тому. Чеченський народ, який Росія намагалася знищити вже в ХХ і ХХІ столітті. Український народ, який вона намагається знищити зараз. Це все один і той самий прояв варварської політики. Тому безперечно підтримуємо цю постанову і це відновлення справедливості по відношенню до черкеського народу.
Слава Україні!
ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава! (Оплески)
ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!
Будь ласка, Кириленко Іван Григорович передає, я так розумію, Івану Івановичу Крульку. Будь ласка.
12:51:50
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина".
Безумовно, що парламент України має консолідуватися зараз стосовно прийняття цього рішення про визнання геноциду черкеського народу, вчиненого Російською імперією. І ми маємо солідаризуватися з тими народами, яких у свій час окупувала Росія, або московське царство, які знищували їхню ідентичність, забороняли їхні мови, вбивали пам'ять народу про те, звідки вони походять і ким вони є.
Кому як не нам, українцям, пам'ятаючи уроки історії, знати, що таке окупант, який походить із Москви, що означають ці варвари, для яких немає нічого святого і нічого цінного і які заради того, щоб реалізувати свої імперські амбіції, готові знищувати мільйони представників інших народів. Давайте пам'ятати, що жодна інша мова в світі, як українська, не зазнавала таких утисків і стільки рішень про її заборону і знищення. Чого вартий Голодомор – геноцид українського народу, який створений і організований з того самого московського центру, кремлівського центру.
Тому безумовно, коли ми приймаємо таке рішення, ми вчергове нагадуємо про всі злочини, які вчиняла Російська імперія, які вчиняв Радянський Союз, які вчиняє нинішня Росія, яка по суті своїй нічим не змінила свої підходи до того, як вони бачать геополітичний розвиток своєї держави, а це знищення всього живого навколо, повне панування, і тільки їхня позиція, яка мусить бути єдино правильною, на їхню думку.
Тому ту боротьбу, яку веде сьогодні Україна, обороняючи себе проти Росії, це боротьба за те, щоб кожен народ мав право на самовизначення, міг бути незалежним і визначати свою долю самостійно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ Геращенко Ірини Володимирівни, фракція "Європейська солідарність". Після цього голосуємо. А ще буде Білозір Лариса.
12:54:03
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Прошу передати слово Олексію Гончаренку, будь ласка, як співавтору постанови і першому автору.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.
12:54:18
ГОНЧАРЕНКО О.О. Колеги, дуже важливе рішення. Більше двох років тому я подав у Верховну Раду проект Постанови про визнання геноциду черкеського народу. Нарешті, нарешті Верховна Рада дозріла до того, що це треба голосувати і сьогодні ми розглядаємо постанову, в якій ми об'єднались, всі представники всіх фракцій, це правильно, так і має бути. Ми маємо визнати, що той геноцид, який сьогодні чинить Росія проти українців, який вона чинила 100 років тому, цей геноцид вона чинила і перед тим. Фактично перший геноцид в людській історії, який... принаймні в Європі ми побачили - це геноцид черкесів, який влаштувала російська імперія в ХІХ столітті. Далі були геноциди чеченців, інгушів, карачаївців, інших народів. Тож час визнати це, час допомогти цим народам звільнитися.
Я хочу звернутися до чеченців, даргинів, аварців, карачаївців, балкарців, інгушів, черкесів: вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров'ю землю окропіте. Ви маєте право на волю, ви маєте право на свободу, ви маєте право на свою державність. І Україна сьогодні воює не тільки за себе, але і за всі ті народи, які століттями ця зомбі імперія знищувала. Російська імперія буде знищена. Черкеси, чеченці, інгуші будуть вільними і далі в сім'ї великій, вольній, новій ми побудуємо гарне життя на руїнах Мокви. Вітаю вас, черкеси, ми з вами.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лариса Білозір. Шановні колеги, і після цього голосуємо.
12:56:14
БІЛОЗІР Л.М.
Білозір, депутатська група "Довіра". Дотепер Грузія залишається єдиною країною, яка офіційно визнала геноцид черкеського народу, ми теж маємо це зробити сьогодні. Тому що насправді кавказька сторічна війна, вона не може... не можна її вважати звичайними військовими діями, оскільки російська імперія ставила за мету не лише захопити територію, а і фізично знищити або виселити корінне населення. І сьогодні ми розуміємо, що було фізично знищено або виселено з історичної батьківщини понад 90 відсотків черкесів. І на початку ХІХ століття їх було щонайменше 2 мільйони, а після геноциду їх залишилося 2 відсотки від цієї кількості.
Тому доречним було б згадати поему "Кавказ" Шевченка, в якій автор прославляє вільних жителів цього регіону, і сказати, що "Борітеся – поборете, вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава..."
ГОЛОВУЮЧИЙ. І воля святая. Просто у вас виключився мікрофон, я продовжив. Дякую.
Шановні колеги, переходимо до голосування за цю дуже важливу постанову. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, займіть свої місця, будь ласка.
Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з врахуванням пропозицій комітету проект Постанови про визнання геноциду черкеського народу, вчиненого Російською імперією (реєстраційний номер 11347). Прошу народних депутатів голосувати.
12:58:17
За-232
Рішення прийнято.
Дякую, шановні колеги.
Олександр Сергійович... А, Олена Костівна, перепрошую, слово вам.
Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України КОНДРАТЮК О.К.
12:58:27
ГОЛОВУЮЧА. Дякую.
Шановні колеги, після такого важливого голосування нам зараз треба перейти до запитів. У нас не так їх багато: 6 запитів на Президента України, 3 – до Верховної Ради України, 12 – до Кабінету Міністрів і 6 – до керівників інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
Тому розпочинаємо із запитів до Президента України.
Групи народних депутатів (Георгія Мазурашу...
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я перепрошую, запити до Президента України ви слухаєте, і їх треба підтверджувати голосуванням, тому, будь ласка, залишайтеся на своїх місцях.
Будь ласка, Олена Костівна, прошу.
Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України КОНДРАТЮК О.К.
ГОЛОВУЮЧА.
Пані Маріє, я попрошу теж. Я розумію, що важливо обговорити, але давайте ми проголосуємо, а далі почнете обговорювати.
Групи народних депутатів (Георгія Мазурашу, Жана Беленюка та інших. Всього 10 депутатів) до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) Андрію Бурчаку, майстру спорту України, у минулому члену збірної України зі стрільби з лука, старшому стрільцю військової частини А7187, який загинув, рятуючи побратимів.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.
12:59:52
За-233
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.
13:00:13
За-238
Рішення прийнято.
Дмитра Разумкова до Президента України щодо інформації про надання Словаччині 500 мільйонів євро компенсації.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.
13:00:42
За-134
Рішення не прийнято.
Групи народних депутатів (Ірини Фріз, Володимира Ар'єва та інших. Всього 9 депутатів) до Президента України щодо надання інформації про те, ким та на підставі яких документів та даних було ухвалено рішення про формування 155-ої окремої механізованої бригади імені Анни Київської.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.
13:01:24
За-82
Рішення не прийнято. По фракціях, будь ласка, покажіть.
Анастасії Ляшенко до Президента України щодо розгляду електронної петиції про присвоєння звання Герой України (посмертно) Горі Андрію Івановичу.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.
13:01:59
За-225
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.
13:02:20
За-228
Рішення прийнято.
Миколи Кириченка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України військовослужбовцю 95-ї окремої десантно-штурмової бригади військової частини А1910 Збройних Сил України Медянику Віктору Вікторовичу (посмертно). Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.
13:02:56
За-228
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.
13:03:16
За-230
Рішення прийнято.
Павла Бакунця до Президента України про присвоєння звання "Герой України" (посмертно) Донченку Павлу Богдановичу. Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту.
13:03:43
За-224
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Голосуємо, шановні колеги.
13:04:04
За-229
Рішення прийнято.
Це всі запити до Президента України. Шановні колеги, далі продовжуємо зачитувати, їх є буквально небагато. І далі ми перейдемо до блокуючих постанов.
Отже, запити.
Ірини Геращенко та Артура Герасимова до Голови Верховної Ради України, Керівника Апарату Верховної Ради України, голови Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України щодо надання офіційної інформації про факти маніпулятивного використання вебресурсів Верховної Ради України з метою дискредитації окремих парламентських фракцій, розміщення маніпулятивних парламентських новин за 18 грудня 2024 року.
Олександра Ткаченка до Офісу Генерального прокурора щодо збереження речових доказів у кримінальному провадженні.
Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Офісу Генерального прокурора щодо неналежного проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях.
Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Офісу Генерального прокурора щодо неналежного проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Олександра Ткаченка до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення функціонування підприємств критичної інфраструктури.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо покращення умов діяльності та державної підтримки волонтерських організацій і волонтерів в умовах війни.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо виплати додаткової одноразової адресної допомоги військовослужбовцям, які захищають Україну від російської агресії, у зв'язку зі складними життєвими обставинами.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо проведення реформ у сферах культури, освіти, охорони здоров'я та побудови окремої стратегії розвитку гірських територій 202-го виборчого округу Чернівецької області.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення державної програми підтримки захисників та захисниць України із забезпеченням їх відповідними робочими місцями.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення робочих місць у населених пунктах 202-го виборчого округу Чернівецької області, зокрема, на гірських та віддалених територіях.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо збільшення розмірів пенсійних виплат та проведення реформи Пенсійного фонду України.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо надання безкоштовних послуг соціального відновлення, підтримки ветеранам і членам їхніх сімей та родинам загиблих (померлих) захисників і захисниць України.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо виплати матеріальної допомоги членам сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти, полонених захисників та захисниць України.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення робочих місць для ветеранів війни на території 202-го виборчого округу Чернівецької області.
Максима Заремського до Прем'єр-міністра України щодо створення реабілітаційних центрів для відновлення фізичного та психічного здоров'я захисників та захисниць України у кожній громаді 202-го виборчого округу Чернівецької області.
Анастасії Ляшенко до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення психологічної реабілітації військовослужбовців та ветеранів війни.
Групи народних депутатів (Ірини Фріз, Володимира Ар'єва та інших. Всього 9 депутатів) до Головнокомандувача Збройних Сил України щодо надання інформації про те, ким, на підставі яких документів, даних було ухвалено рішення про формування 155-ої окремої механізованої бригади імені Анни Київської.
Олександра Ткаченка до Голови Служби безпеки України щодо повернення з полону військового Костянтина Перевозчикова.
Павла Бакунця до тимчасово виконуючого обов'язки Голови Державної судової адміністрації України щодо Державного підприємства "Санаторно-курортного лікувального центру "Шкло".
Це всі запити, шановні колеги, можемо переходити до постанов.
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ.
Дякуємо. Дякую, Олено.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.
13:08:13
ГОЛОВУЮЧИЙ.
Продовжуємо розгляд питань порядку денного. Переходимо до законопроекту з реєстраційним номером 6227-П – проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року" (реєстраційний номер 6227 від 27.10.2024 року).
Від авторів – Волинець, будь ласка. Да, будь ласка, Волинець – від авторів.
13:08:53
ВОЛИНЕЦЬ М.Я.
Шановні колеги, шановні громадяни України 18 грудня 2024 року Верховна Рада України ухвалила рішення про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року" за номером 6227. Я прошу операторів показати зал, бо тут щось попахує зрадою, зрадницькими позиціями. Спочатку приймається програма про роздачу природомінеральних ресурсів України і зараз не буде кому проголосувати за блокуючий проект постанови, яку сьогодні підготували представники депутати фракції "Батьківщина" на чолі з лідеркою Юлією Тимошенко.
Тепер наступне. Шановні друзі, в Україні виявлено понад 100 рідкоземельних копалин, серед яких є 34 сировинні ресурси, визначені Європейським Союзом як критичні. Це берилій, нікель, кобальт, інше. Попит на них різко зростає протягом наступних десятиліть, особливо в процесі зменшення викидів вуглецю.
Наприклад, за прогнозами глобальний попит на літій, графіт до 2040 року зросте на 4 тисячі відсотків і на 2,5 тисячі відсотків. В Україні також знаходяться одні з найбільших розвіданих в Європі запасів літію – ключового матеріалу для акумуляторних батарей. І це можна довго перераховувати. Я просто обмежений зараз регламентом в часі. Але хочу сказати, в цей же час приймається Закон про множинне громадянство. Російські представники, які сьогодні отримали вже громадянство...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Віталійович Кальченко, будь ласка, від комітету. З місця, да.
13:11:09
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, регламентний комітет розглянув на своєму засіданні проект Постанови, реєстраційний номер 6227-П, внесений народним депутатом Тимошенко Юлією Володимирівною та іншими. Комітет ухвалив висновок і рекомендує Верховній Раді визначатись шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цього проекту Постанови. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.
Федина Софія Романівна, "Європейська солідарність".
Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.
13:12:04
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановні українці, в 2019 році новообраний Президент Зеленський під час своєї інавгураційної промови з цієї трибуни незаконно розпустив Верховну Раду України на підставі того, що начебто немає коаліції. Свої припущення він базував на якомусь зборі підписів, голосуваннях і таке інше. "Європейська солідарність" хоче звернутися до Зеленського.
Шановний пане Зеленський, у Верховній Раді України вже більше року немає монобільшості. Я не знаю, чи доповідає вам ваш Офіс, ваші там міньйони, що з вами працюють, 5-6 ефективних менеджерів наступне: немає жодного голосування протягом останнього року, де "слуги" б дали 226 голосів.
Я ретельно фіксую всі голосування перших двох днів 2025 року. І хочемо вам сказати, пане Зеленський, що "слуги" навіть коли сюди Колю Тищенка приводять з-під домашнього арешту дають максимум 204 голоси навіть за ваші ініціативи. Тому немає ніякої монобільшості. А це означає, що насправді існує така неформальна монобільшість, це "слуги" і "ОПЗЖ". І саме тому не ставляться в порядок денний законопроекти "Європейської солідарності", але все ганебне, в тому числі оце, що зараз ми з вами обговорюємо, голосується цією коаліцією. 190 "слуг" і 40 "ОПЗЖ" як зайчики дають свої голоси за всі лобістські, корупційні, антиукраїнські закони. І ви або хрест зніміть, або щось інше там надіньте для того, аби або узаконити ось цю неформальну коаліцію, або визнайте, що немає ніякої монобільшості "слуг" і прийшов час сформувати відповідальну демократичну коаліцію з тих фракцій, які займають проукраїнську, проєвропейську, професійну позицію і сформувати уряд національної довіри, тому що коли вже представники "слуг народу" викликають міністрів для того, аби заслухати…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Бондаренко, "Слуга народу".
13:14:15
БОНДАРЕНКО О.В.
Шановні колеги, наприкінці року зал Верховної Ради України прийняв рішення по цьому Закону України про оновлення Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року. Думка залу була вже висловлена. Вважаю, що ця постанова має бути відхилена. Прошу підтримати рішення регламентного комітету.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович, будь ласка, "Батьківщина".
13:14:56
ЦИМБАЛЮК М.М.
Прошу передати слово колезі по фракції Лукашуку Богдану.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Лукашук, будь ласка.
13:15:08
ЛУКАШУК Б.О.
Шановні колеги, хочу зазначити, що цей проект є фінансово нереалістичним і про це наша фракція наголошувала під час першого читання. Фактично в наступні 5 років є потреба у виділенні близько півтора мільярда гривень, що є співставним або навіть більшим тій сумі, яка була виділена за попередні 12 років існування цієї програми. Кошти виділяються навіть на геологорозвідку морського шельфу, що в умовах мілітаризації видається щонайменше не зовсім логічним.
Представники європейських бізнес-асоціацій також зазначають, що наразі відсутні такі ділянки надр, на яких можна було би реалізувати плани по видобутку рідких та рідкоземельних металів в повному обсязі.
Також хочу наголосити, що, на жаль, ряд важливих поправок від нашої фракції щодо забезпечення найбільш вигідних для України умов здійснення геологорозвідки та видобувних робіт були відхилені. Також додам, що це єдина постанова серед тих, які ми сьогодні розглядаємо, по якій були зауваження Комітету з питань Регламенту, а саме 117 статті.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року" (реєстраційний номер 6227 від 27.10.2024). Постанова реєстраційний номер 6227-П. Прошу голосувати.
13:17:21
За-38
Рішення не прийнято.
По фракціях, будь ласка, покажіть.
Наступна постанова за реєстраційним номером 12066-П3. П4, да? П3 і П4, ми об'єднуємо тоді обговорення.
Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024 року).
Будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков, 4 хвилини. (Шум у залі) Змінили черговість, об'єднавши питання.
13:18:13
РАЗУМКОВ Д.О.
Колеги, не заперечують. Якщо у вас є заперечення, вони виступлять по своїх постановах.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не ваші, Артур.
РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. У вас якщо є заперечення, можемо поставити на голосування. (Шум у залі)
ГОЛОВУЮЧИЙ.Дайте з початку Дмитру Олександровичу час.
13:18:43
РАЗУМКОВ Д.О.
Кібербезпека в нас сильно перебільшена. Це слова віцепрем'єра Федорова. На жаль, в залі практично немає, окрім колег з "Розумної політики", представників… і опозиційної фракції, представників з профільного Комітету з питань правової політики. Якщо помиляюсь, вибачте, колеги, підніміть руку, може, когось загубив. Але немає, і реєстрів немає, вони лише почали відновлюватись, їх лише почали підіймати. Але є Дія – геніальна історія, якою пишається дуже Президент, Федоров і всі інші, яка, її не можна уразити. Уразити не можна, вибори через неї проводити можна, але за результатами цих виборів головне, щоб нас не перемогли або Путін, або Лукашенко. Тому що з такими темпами саме до цього воно все й рухається. Або люди, які дуже до них наближені за ментально-моральними цінностями.
Друге питання – це питання до Комітету цифрової трансформації. А як так у нас, що ми приймаємо закон, який фактично дає доступ до обличчя кожного нашого захисника, коли у вас всі-всі реєстри діряві і можуть опинитися завтра в руках рашистської федерації, в руках їх спецслужб, в руках тих, хто завтра в обличчя буде знати наших захисників, які боронять фронт, захищають Україну і ризикують своїм життям? Чи підтримка цього законопроекту – це не робота на ворога, це не диверсія проти Збройних Сил України і можливість надати додаткові розвідувальні дані для ФСБ й інших органів, які цим займаються?
А скажіть, будь ласка, як бути з тією нормою, яку, на щастя, прибрали, щодо родин, де ви давали всі карти ворогу і фактично забезпечували можливість отримати інформацію по кожному члену родини що на вільній території нашої держави, що на тих територіях, які або частково обмежені сьогодні до доступу української влади, або знаходяться в повній окупації, або знаходяться в зоні, де проходять активні бойові дії, або навіть на теренах рашистської федерації? Тому що, давайте будемо відверті, у наших захисників і там є родичі, які можуть піддатися тортурам ворога. Так це ж робите ви, ви ж за це проголосували зеленою, ну це ж ваші законопроекти, колеги.
Я розумію, що дуже зручно піти із зали, не чекати розгляду блокуючих постанов, тим більше, що це приймалося з порушенням Регламенту, все це приймалося з порушенням Регламенту і голосувалося за ці закони в порушення діючих законів і норм. І Президент якщо це підпише, то він покаже, що він є порушником Конституції, він не є захисником інтересів наших захисників, тому що фактично відкриває можливість ворогу отримати всі дані про кожного захисника. І таких прикладів в цьому залі дуже багато.
Я сподіваюся, хоча ні, я не сподіваюся, дивлячись на те, що відбувається, я розумію, що цього не буде. Що все ж таки рішення, які ви приймаєте, будуть прийматися не тому, що з Офісу зателефонували або Голова Верховної Ради сказав, або Давид Арахамія, або ще хтось, а це робиться, тому що ви прочитали той закон, за який голосуєте. Тому що за нашими законами стоять життя людей, їх долі, долі їх родин, долі їх дітей, доля нашої з вами держави, на яку іноді, здається, вам абсолютно плювати. Ну чесне слово.
Тому я розумію, що не буде голосування за постанову, в залі зараз знаходиться близько там, скільки? Ну, 30, мабуть, колег. Я вдячний тим, хто залишився. Але відповідати треба буде за ті ганебні закони, які приймаються в Верховній Раді.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Віталійович Кальченко від комітету.
13:22:53
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановний пане головуючий, шановні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проекти постанов з реєстраційними номерами 12066-П3 і 12066-П4, ухвалив відповідні висновки і рекомендує Верховній Раді визначатися голосуванням щодо прийняття або відхилення цих проектів постанов.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, для обговорення: два – за і два – проти.
Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко.
13:23:36
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Прошу передати слово колезі Володимиру Ар'єву.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Ар'єв, будь ласка.
13:23:50
АР’ЄВ В.І.
Після того як рашисти здійснили атаку на реєстри Мін'юсту, тут взагалі мав би бути повний зал і голосувати за те, щоб дійсно призупинити реєстр військових. Тому що завтра, якщо він почне працювати, він буде в руках наших ворогів.
Але цього не станеться. Проте зате тут весь час у цьому залі всі, особливо монобільшість, розбиваються, говорять, як вони люблять і поважають і роблять все добре для військових, у тому числі і цей реєстр.
Але давайте подивимося на реальність. Сьогодні у Верховній Раді сидять злочинці і зрадники, які під час війни їздили до Путіна – ОПЗЖ. Сьогодні у Верховній Раді сидять депутати з монобільшості, яких ловили на хабарах, на схемах, сюди сьогодні прийшов народний депутат, який побив військового, він повернувся у залу. Тищенко повернувся у зал. І що?
А військові сьогодні ледь щось, якийсь проступок він вчинив, то одразу в тюрму. Сергій Гнезділов, який пішов в СЗЧ на знак протесту проти відсутності граничних термінів служби, його сьогодні прокурор, цивільний, захищений від мобілізації, намагається посадити у тюрму. Але ми сьогодні говоримо про військових, але не говоримо про те, що судити і звинувачувати військових мають право тільки самі військові. Зате ми говоримо про те, що всі їхні дані треба сьогодні засунути в один реєстр, який завтра опиниться в руках наших ворогів. Так-от, дивіться, давайте ми сьогодні не будемо давати нашим ворогам, полегшувати їм життя. Але бачу, що не вистачить на це...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакумов Олександр Сергійович, "Слуга народу". Будь ласка.
13:26:01
БАКУМОВ О.С. Шановний головуючий, шановні народні депутати України, я думаю, що Верховна Рада вже повністю змістовно...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Чекайте. Дотримуйтеся, будь ласка, порядку у залі, Володимире. Пан Бурміч, пан Ар'єв, дотримуйтеся, будь ласка, порядку у залі. (Шум у залі)
Регламентний комітет завжди тримає руку на пульсі вашої поведінки і нашої. Будь ласка, Олександр Сергійович, з початку.
13:27:41
БАКУМОВ О.С.
Дякую.
Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, ми будемо сподіватися, що в залі засідань Верховної Ради, де відбуваються пленарні засідання, має завжди панувати повага один до одного незалежно від того, до якої фракції ми належимо. Все ж таки говорити чи проводити дискусії треба цивілізовано, виважено, спокійно, доводити те, щоб на наступних виборах під час безпосереднього волевиявлення народом сюди потрапляли найкращі, ті, які можуть нести високе звання народного депутата України.
Повертаючись до сьогоднішньої дискусії щодо проекту постанови блокуючого, я хотів би сказати, що з приводу цього питання щодо функціонування реєстру військовозобов'язаних Верховна Рада змістовно вже висловилась, ми мали можливість пройти по поправках, ухвалити закон, уже закон в цілому, позицію комітету, яка була озвучена головою комітету, ми почули. Я пропоную перейти до голосування та визначатись.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, "Батьківщина", Кожем'якін Андрій Анатолійович.
13:28:45
КОЖЕМ’ЯКІН А.А.
Слово Михайлу Михайловичу Цимбалюку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.
13:28:57
ЦИМБАЛЮК М.М.
Шановний головуючий, шановні колеги, ми підтримаємо проект цієї постанови, але я хотів би сьогодні, користуючись нагодою, сказати про наступне. Ми чекаємо Прем'єр-міністра завтра тут на "годині запитань". Я думаю, він буде мати можливість підготуватись до відповіді.
3 січня цього року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову за номером 1, якою обмежив у правах українців. І ця постанова є дискримінаційна. Про що мова? Там мова про обмеження пенсійного забезпечення осіб військових, які оформили пенсію, поділивши їх на три категорії, це Кабмін так додумався: тих, хто оформив пенсію до 2014 року; тих, хто з 2014 по даний час 2024 року. І таким чином забрав у незаконний спосіб пенсію.
Але випала ще одна категорія – ДФТГ. Це ті люди, які... добровільні формування територіальних громад, які (Увага!) не отримують грошового забезпечення, за свої кошти обмундирування, обладнання, але отримують бойову зброю і бойове розпорядження. Вони в місті Києві під час повітряних тривог працюють, в інших містах, де є ДФТГ. Їм теж обмежили пенсійне забезпечення.
Я звертаюсь сьогодні до Прем'єра виправити цю ситуацію і дати відповідь: а що у нас змінилося, у 22-му році не обмежували, в 23-му році не обмежували. в 24-му не обмежували пенсію, а в 2025 році обмежили, при тому що уряд каже, що є ріст ВВП, збільшуються доходи. І до речі, дякуючи нашим партнерам, більше коштів на соціальну сферу. Яка така причина цих людей обмежувати в пенсійному забезпеченні? Думаю, Прем'єр до завтра мав би тут дати професійну відповідь, не мені, а всьому народу України, військовим, в яких забрали пенсію.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Я буду почергово ставити ці два питання на голосування.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому Постанову про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024). Реєстраційний номер проекту Постанови 12066-П3. Прошу голосувати.
13:31:53
За-35
Рішення не прийнято.
І ставлю на голосування проект Постанови за реєстраційним номером 12066-П4.
Артур Володимирович, ми щойно об'єднали ці два обговорення. Артур Володимирович, ніхто не був проти. Ми за це не маємо голосувати, якщо ніхто не проти. Ніхто не був проти, Артур Володимирович. Артур Володимирович, якщо ви проти чогось, ви маєте про це заявити в момент, коли це відбувається, а не постфактум. Будь ласка, будьте проти корупції, я ж не проти. Артур Володимирович, чекайте, я запитав чи ніхто не проти. Проти нікого не було. Артур Володимирович, я запитав чи ніхто не проти. Це не в стенограмі є, абсолютно. Ні. Ні, Артур Володимирович. Артур Володимирович, Рада не має приймати це рішення, якщо ніхто не проти. Будь ласка, я вам зачитаю зараз Регламент, потім будемо з процедури спілкуватися. Да, будь ласка, да.
Будь ласка, права головуючого на пленарному засіданні, будь ласка, стаття 28 пункт 2: "Об'єднувати обговорення кількох пов'язаних між собою питань порядку денного пленарного засідання Верховної Ради. Якщо з цього приводу виникають заперечення народних депутатів, – я запитав, заперечень не було, – процедурне рішення про це приймається Верховною Радою без обговорення". Вони не були озвучені.
Будь ласка, Герасимов з процедури. Будь ласка, да.
13:33:42
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Олександр Сергійович, шановні колеги, коли ми помітили, що ви перейшли до обговорення іншої постанови, а не тієї, яка вказана в порядку денному, ми вам задали про це питання. Ви сказали – змінили порядок денний. Хорошо. Але виявляється, ви ще й об'єднали. Ще раз, об'єднати ми можемо тільки прийнявши процедурне рішення. Тому в мене велике прохання…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вам щойно процитував, що якщо ніхто не заперечує, то головуючий може об'єднати.
ГЕРАСИМОВ А.В. Ще раз, ми заперечували це, ми це заперечували.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Наведіть мені стенограму, де ви це заперечували, тоді будемо говорити по стенограмі.
Будь ласка, Ірина Володимирівна Геращенко. Будь ласка.
13:34:23
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановний пане головуючий, я нагадую, що згідно Регламенту Верховної Ради України, ви є позафракційним і маєте рівно ставитися до всіх фракцій…
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Ірина Володимирівна.
ГЕРАЩЕНКО І.В. …а не упереджено. Це з процедури.
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка. Це не з процедури.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Ви мене перебиваєте.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не з процедури.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Тепер… Я вас дуже прошу з повагою ставитися до всіх народних депутатів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Використовуйте слово "з процедури" для оголошення процедури.
ГЕРАЩЕНКО І.В. По-друге, з процедури. Не перебивайте мене, будь ласка. З процедури. Ви не звернули увагу в час, коли тут майже бійка нав'язувалася.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Під стенограму, я попередив колег так себе не поводити.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Тепер, ви не перебиваєте ОПЗЖ.
А тепер з процедури. Коли у нас порушився порядок розгляду постанов, "Європейська солідарність" звернула увагу вам на це. Ви не включили мікрофон ані мені, як співголові фракції, ані Артуру Герасимову. Ми звернули вашу увагу на те, що порушується процедура розгляду і за це не було голосування. І, звичайно, у нас не буде зараз стенограми, коли ви нам навіть не включили мікрофон. Але ми можемо запросити стенограму і там буде зараз ваше запитання до цього.
Друге. Ми…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Крім стенограми є відеозапис, можна це все відновити.
Будь ласка, Разумков з процедури.
13:35:40
РАЗУМКОВ Д.О.
Дякую. Олександр Сергійович, по-перше, це, дійсно, я попросив поміняти порядок денний і зауважень не було в даному випадку ні до Корнієнка. Я дякую колегам, якщо вони на цьому не будуть наполягати.
По-друге, законопроекти, постанови і все інше можуть розглядатися навіть не як альтернативні, а як пов'язані. Саме тому я звернувся з такою пропозицією розглянути там, де я є автором в двох цих законопроектах, в двох законопроектах про постанови Верховної Ради України.
Колеги, дійсно, не виступали проти. Якщо це так було, я вибачаюся перед колегами і, сподіваюся, що буде тут розуміння щодо тих постанов. В даному випадку це я звертався з цією пропозицією, колеги. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитро Олександрович, що ви вносите ясність.
Дві: П3 та П4. Я казав про це. Переходимо до голосування.
Ставлю на голосування проект пропозиції за реєстраційним номером 12066, а, і відповідаючи на зауваження Ірини Володимирівни, вибачте, я спеціально під стенограму назвав прізвища двох народних депутатів, які намагалися з'ясувати стосунки шляхом бійки, прізвища двох народних депутатів. Я думаю цього достатньо для того, щоб зрозуміти, що я намагався привести зал до ладу. Правда?
У мене немає функцій, я не парламентський пристав і у нас немає такого в законодавстві, я не можу рознімати депутатів. Немає такого. Хто задає питання, тому відповідаю, це ж діалог, Ірина Володимирівна. "Слуги народу" не задавали з процедури питання, зараз от Бакумов Олександр Сергійович хотів, вже не хоче. Будемо рухатись до голосування.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 12066-П4 про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024, прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024).
Прошу голосувати.
13:38:08
За-31
Рішення не прийнято.
Повертаємося до Постанови за реєстраційним номером 12066-П. Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024, прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024).
Будь ласка, від авторів Мокан Василь Іванович, будь ласка.
13:38:41
МОКАН В.І.
Шановні народні депутати, так сталося, що після ухвалення рішення Верховної Ради про саме цей реєстр для військових, зразу на наступний день відбулася масштабна хакерська атака російського ворога на державні реєстри, підвідомчі Міністерству юстиції України. Це означає, що належної безпеки для таких реєстрів немає і бути зараз не може, хоча до цього постійно треба прагнути. І це означає, що рішенням створити Єдиний реєстр військовослужбовців – наших захисників, оцифрувавши їхні обличчя, вписавши туди дані їхніх близьких родичів, ми ставимо під ризик як їх особисто, їхні персональні дані, так і національну безпеку нашої держави.
Більше того, до другого читання з'явилися дивні норми, що окрім військовослужбовців там мають бути ще й оцифровані дані Служби безпеки України, розвідувальних органів. Тобто що ми з вами робимо? Тобто ви – ті, хто голосували за це рішення, ми ворогу даємо в руки інструмент пріоритетний для хакерських атак, зібраний в одному вигляді. Тобто насправді, якщо підійти до цього з точки зору здорового глузду, зберігати такі дані зараз в умовах воєнного стану, ще й лобіювати правку, що ці дані мають зберігатися 75 років, виглядає як мінімум, як мінімум дивно. А взагалі ми маємо скасувати це рішення, тому що блага мета надати краще адміністрування пільг і послуг для наших військовослужбовців не може ставити їх під особливий ризик і створювати більше ризиків для нацбезпеки, аніж переваг від цього рішення Верховної Ради. Тому прошу постанову підтримати і скасувати це рішення Верховної Ради.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Від комітету – Сергій Віталійович Кальченко, будь ласка.
13:40:49
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановний пане головуючий, шановні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови 12066-П, внесений народним депутатом Моканом та іншими депутатами, і ухвалено висновок, і Верховній Раді комітет рекомендує визначатися голосуванням щодо прийняття або відхилення цього проекту постанови.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти на обговорення.
Будь ласка, Припутень, "Слуга народу", Дмитро Сергійович.
13:41:32
ПРИПУТЕНЬ Д.С.
Пане головуючий, прошу переходити до голосування і визначатись.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Гончаренко Олексій Олексійович, будь ласка.
13:41:42
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Прошу передати слово колезі Софії Федині.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Романівна Федина.
13:41:56
ФЕДИНА С.Р.
Коли в 2019 році Президентом України став Володимир Олександрович Зеленський, якимось дивним чином сюди раптово повернувся ригівський прихвостень Портнов. Портнов майже одразу став складати списки неугодних: майданівців, активістів, військовослужбовців, ветеранів і обіцяв, що ці всі люди будуть знищені і зачищені в перший підходящий момент. Списки були складені і якось дивним чином саме за цими списками знищували людей на Київщині, Харківщині, Херсонщині, Миколаївщині, Луганщині на початку повномасштабного московського вторгнення. Але в цей же ж час так само якось співпала ситуація з дітищем Офісу і Міністерства цифровізації Дією, тому що в січні 2022-го року були злиті дані 15-ти мільйонів українців і саме за даними, які опинились в Darknet, які були витягнуті з Дії, саме з Дії, приходили до людей за конкретними адресами, реквізовували їхню власність, вираховували, де вони можуть переховуватись, і московська наволоч знищувала цих людей як громадян України.
Зараз ми маємо хакнуті реєстри. Ми ще не знаємо, чим нам це все виллється, але ми точно розуміємо, що саме отакі цифрові реєстри військовослужбовців, де є абсолютно усі дані про них, в той час, коли українська держава не має жодної конкретної можливості захистити безпеку цих реєстрів, це по суті на блюдечку влада, Банкова передає дані усіх військовослужбовців ворогу, тому що реєстри якраз найбільше використовуються, хакнуті реєстри, саме ворогом. Тому питання: кому вигідно, щоб всі дані наших військовослужбовців опинились в московської федерації? Чому за це зараз голосують "слуги"? Чому такі речі, на яких вже опеклись і з Портновим, і з Дією, знову і знову здійснюються? Тому питання: "слуги", кому служите?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Власенко Сергій Володимирович, будь ласка.
13:44:10
ВЛАСЕНКО С.В.
Дякую, шановний пане головуючий. Я думаю, що питання кібербезпеки України і питання захисту персональних даних наших воїнів є надто важливим, щоб витрачати час на всякі інші питання, тому мене дещо дивують люди, які використовують цей час для обговорення інших питань. Але це таке. Насправді не лише хакерська атака на наші реєстри, давайте нагадаємо останні події міжнародного характеру. Це втручання Російської Федерації, кібернетичне втручання Російської Федерації у вибори в Румунії, втручання Російської Федерації кібернетичне у вибори в Молдові і так далі, і так далі, і так далі.
Тобто мова йде про те, що Росія кинула величезні кошти для того, щоб кібернетичними способами, технічними способами втручатися в життя інших країн. І в цій ситуації дехто говорить, що ми хочемо досягти захищеності реєстрів. Давайте скажемо чесно: будь-який електронний реєстр не має будь-якої гарантії захисту, тому що думка хакерів завжди дорівнює думці тих, хто будує захист. І немає такого захисту, який не можна обійти.
Тому я думаю, що це було помилкове рішення Верховної Ради - оцифрувати дані всіх наших воїнів, не лише їх, а й членів їх родин, звичайно, і спецпідрозділи взагалі окремо стоять, оцифрувати ці дані для того, щоб зробити єдиний реєстр, до якого наш ворог (абсолютно очевидно) технічно потенційно, на жаль, буде мати можливість достукатися і так далі. Ми ще не знаємо результатів того, як хакнули наші реєстри. Я не здивуюся, якщо хтось із вас, колеги, завтра гляне реєстр записів актів цивільного стану і побачить, що він одружений або навпаки розлучений, або одружений з кимось іще. Тобто все може бути. Тому, на жаль, цей закон був помилкою, його треба скасувати, хоча людей для цього в залі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, переходимо до голосування.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 12066-П, проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.24 прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024). Прошу голосувати.
13:47:01
За-26
Рішення не прийнято.
Наступний проект Постанови реєстраційний номер 12066-П1: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024 прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024). Від авторів Микиша, да? Будь ласка, Дмитро Сергійович.
13:47:39
МИКИША Д.С.
Дякую. Колеги, ну, ви знаєте, я так розумію, що законопроекти з абсолютно правильними рішеннями, з абсолютно правильними ідеями, які покращити повинні, можливо, десь щось реформувати, і коли вони виносяться з красивими назвами, то абсолютно послідовно в цій Верховній Раді в цьому скликанні, на жаль, туди вставляється або якась маячня всередину, або якісь такі норми, що, там, або біля шкурника, або те, що повністю нівелює ту ідею, яка була. І цей законопроект не виключення, на жаль.
Чи треба нам уніфікувати реєстри наших Збройних Сил? Звичайно треба. Але всередину, що ви всовуєте всередину? Що там, які норми закладені? Давайте я вам тоді розкажу про послідовність. Рік тому, навіть трошечки більше, ми голосували за відкриття декларацій. Так? І тоді було питання, чи треба декларуватися військовослужбовцям? Моя відповідь була: ні, за жодних обставин. Ми закривали якраз через те, що був доступ даних у росіян, доступ до даних, де знаходяться родини, і саме ці військовослужбовці, поліцейські в тому числі.
Ні, не почули, бо були правки, що давайте виключимо військовослужбовців. Бо зараз в діючому тому законі абсолютно кожного військовослужбовця можна змусити декларуватись, а потім, як ми побачили, як зовсім легко будь-який реєстр можна "хакнути" – і отримати дані по будь-якому військовому, по будь-якому поліцейському, і найголовніше – по їх родинах. І в цьому законопроекті, на який подані блокуючі постанови, також це даєте: щоб військовослужбовці і їх родини – можна було отримати інформацію. Колеги, це дурня! Так не має бути в країні, в якій йде війна одинадцятий вже рік. А насправді ми вже сотні років воюємо.
Колеги, підтримайте блокуючу постанову. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від комітету Сергій Віталійович Кальченко.
13:49:46
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановний пане головуючий, шановні депутати, регламентний комітет розглянув проект Постанови 12066-П1, внесений народним депутатом Микишею та іншими колегами. А у підсумку розгляду цього питання комітет ухвалив висновок і рекомендує парламенту визначатися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цього проекту постанови.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти, на обговорення.
Павлюк Максим Васильович, будь ласка, "Слуга народу".
13:50:27
ПАВЛЮК М.В.
Шановний головуючий, прошу переходити до голосування. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Олексій Олексійович Гончаренко, "Європейська солідарність".
13:50:42
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Шановні колеги, що зараз відбувається? Є закон, він був прийнятий, колеги побачили там порушення, подали блокуючу постанову, і зараз провалюють ці постанови, щоб швидше підписати цей закон. Дивіться, колеги, як влада може все швидко робити, коли хоче. Коли хочуть підвищити податки, підвищити штрафи, ще щось зарегулювати, когось там цей… протягнути своїх людей, зробити їм божевільні зарплати, то дуже швидко все відбувається: раз – і є!
Володимир Зеленський, у мене питання: де підпис під Законом 11379-д? Це про заборону мобілізації 18-25 років. Я подав цей законопроект 11379 ще в червні цього року. Декілька місяців боротьби, нарешті він був прийнятий і три місяці ви, Президент України, який зобов'язаний виконувати свої функції, не виконуєте свою функцію. Ручку не можете знайти, не можете в офісі ручку знайти, щоб підписати закон. Ви зобов'язані це зробити!
На цій трибуні ви стояли в грудні місяці, представляючи черговий потужний план стійкості і стійкий план потужності, і сказали: не буде примусової мобілізації 18-25 років, тільки добровільно, створимо мотивацію. І де? І знову бла-бла-бла, ні мотивації нема, і закон, який захищає цю категорію, не підписуєте.
Будь ласка, я вимагаю від імені мільйонів українців і від імені Верховної Ради, яка проголосувала конституційною більшістю за цей закон! Це ваша робота і обов'язок. Інтерв'ю, х…ня різноманітна – це все добре. Ви маєте підписувати закони України. Підпишіть 11379-д негайно!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович, будь ласка, "Батьківщина".
13:52:48
ЦИМБАЛЮК М.М.
Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, якщо говорити в принципі, по суті законопроекту, який обговорюється, то насправді він потрібен. Реєстр військовослужбовців є у всіх, підкреслюю, у всіх країнах НАТО, але в нас справді виникло питання, чи зможе і чи має можливості держава захистити цей реєстр військовослужбовців. Бо справді там запропоновано за власним бажанням зареєструвати членів родин. Для зручності надання соціальних, інших послуг і пільг людина приходить у будь-який комунальний заклад, хто надає будь-яку допомогу, і чітко видно, що це особа, яка є членом родини або самим учасником бойових дій.
Я розділяю занепокоєність колег стосовно можливості збереження. Справді згадаймо, як рашисти заходили і, на жаль, ще заходять в українські населені пункти. Перше – вони шукають, хто є учасником бойових дій, друге – активісти, третє – громадські діячі, політики, депутати ідуть і нищать або, як мінімум, їх арештовують.
Через те, не дивлячись, що наші партнери гарантують збереження цих даних,в одній із країн НАТО, є ризик і небезпека щодо несанкціонованого доступу. Те, що сталося з реєстрами Мін'юсту, шановні колеги, я хотів би, щоб ми вимагали провести ретельне незалежне розслідування, що ж там відбулося? І чи були копії, і де вони були, хто несе відповідальність? Чи там не було, не дай бог, здачі національних інтересів нашої держави? Запитань більше ніж відповідей.
Але єдиний реєстр у такому вигляді як є, після таких атак потрібно значно удосконалювати. Голосуй…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування.
Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 12066-П1 про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024). Прошу голосувати.
13:55:37
За-22
Рішення не прийнято.
Ще одна Постанова блокуюча (реєстраційний номер 12066-П2) про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024).
Будь ласка, від авторів Петруняк Євген Васильович.
13:56:10
ПЕТРУНЯК Є.В.
Шановні колеги, хочу звернути вашу увагу на це проблемне питання, яке сьогодні обговорюється. Багато аргументів звучало вже за те, щоб ці постанови блокуючі були проголосовані і щоб рішення Верховної Ради було скасовано.
Я не буду повторюватися, я хочу звернути вашу увагу на те, що в нашій країні на сьогоднішній день йде війна. І чи ця війна закінчиться, на жаль, ніхто в цій залі та з рештою у всій державі сказати не може. Ні чим вона закінчиться, ні коли вона закінчиться, ні як вона закінчиться. І в першу чергу, за що держава мала би подбати в цій ситуації, це про безпеку осіб, які зі зброєю в руках на сьогоднішній день боронять наші кордони, боронять наш суверенітет і нашу незалежність.
У світлі останніх подій, у світлі того, що наші реєстри були зламані, як всім вже відомо, російськими хакерами, ми не можемо допустити, щоб інформація про наших військовослужбовців і про їхні родини опинилися в руках кацапської мерзоти, оскільки ми бачимо безпрецедентну жорстокість, з якою кацапська мерзота знищує нашу українську націю. І ми прекрасно всі маємо розуміти, що в разі, якщо їм дати такий аргумент, таку зброю у руки як реєстр наших військових і їх родин, вони обов'язково цим скористаються, і скористаються в першу чергу для того, щоб більше ніхто не мав бажання їм протистояти.
Прошу вас, колеги, відповідально поставитися до цього. Зрозуміло, що голосів зараз не вистачить для того, щоб проголосувати за цю постанову, але я сподіваюся, що у нашого Президента вистачить волі заветувати цей законопроект і у світлі останніх подій дати потрібні рекомендації для Верховної Ради, щоб його виправити.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Сергій Віталійович Кальченко від комітету.
13:58:19
КАЛЬЧЕНКО С.В.
Шановний пане головуючий, шановні колеги депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект постанови (реєстраційний номер 12066-П2), внесений народним депутатом Петруняком та іншими.
Комітет ухвалив висновок і рекомендує парламенту визначатися шляхом голосування щодо його прийняття або відхилення.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Запишіться, будь ласка, на обговорення: два – за, два – проти.
Будь ласка, Мазурашу Георгій. Будь ласка, "Слуга народу".
13:59:18
МАЗУРАШУ Г.Г.
Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203 округ. По-перше, я хочу подякувати всім, хто підтримав запит до Президента щодо присвоєння героя України нашому спортсмену, який загинув, рятуючи побратимів. Велике спасибі вам.
Друге. Те, що стосується цієї постанови, колеги дуже гарно пояснюють, чому її варто підтримувати і я, звісно, що буду голосувати і за цю постанову теж, хоча шкода, що ми розглядаємо ці постанови блокуючі з порушенням фактично і конституційних норм, і інших норм законодавства. Дуже прикро. Я сподівався, що в нашій каденції такого не буде.
Щодо військовослужбовців. Дуже хотілося, щоб ми їх чули не лише тоді, коли для галочки, коли нам хочеться, я не знаю, з ними сфотографуватися і якось вдати, що ми їх підтримаємо завжди і всюди, а насправді не так воно є. І я дуже прошу, щоб люди, які дотичні до мобілізаційної роботи і мобілізації, почули. Я сьогодні слухав Білецького інтерв'ю, керівник третьої штурмової, який займається рекрутингом, молодці, я це підтримую, але він сказав, що приблизно 50 відсотків з тих "бусифікованих" плюс-мінус можуть стати якимись більш-менш боєздатними одиницями. Я думаю, що це дуже високий відсоток. І я чув від інших військових, що 5 із 100 приблизно стають боєздатними одиницями. Нам дуже потрібна мобілізація здорового глузду і я дуже просив би, щоб відповідальні військові керівники розуміли, що вони цією "бусифікацією" працюють на радість і на користь ворогам і нам потрібно посилювати нашу армію, а не ганьбити Україну тим, що ми показуємо, що нібито у нашій державі немає патріотів, які готові стати на захист Вітчизни. Насправді вони є, їх треба шукати якісно і фахово і я теж готовий в цій роботі…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко Олексій Олексійович, будь ласка, "Європейська солідарність".
14:01:37
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Друзі, дуже важлива історія. Вчора з'явилася інформація, я повідомив про це українське суспільство, що український уряд не включив газорозподільчі компанії в перелік критичних підприємств для того, щоб вони могли отримати, їхні працівники, бронювання. Таке рішення, яке мало бути прийнято, прийнято не було.
Я зараз звертаюсь до уряду негайно, негайно виправити цю ситуацію. Очевидно, що газова інфраструктура є критичною, особливо під час війни. Ми розуміємо, що таке газопроводи. Ми розуміємо, що таке, якщо, не дай боже, не буде опалення, якщо у нас будуть холодні школи, дитячі садки, лікарні, житлові будинки. Наскільки це серйозне питання.
Взагалі, що у нас відбувається з бронюванням? Чому цирк бронюється, а газовики – ні? Ну це якесь божевілля, онлайн-казино – будь ласка, цирк – будь ласка, це є. Я розумію, що цирк поїхав, а Зеленський залишився. Я це розумію, але у всього є якась своя межа. Чи в даному випадку це цирк залишився, а газовики поїхали. Да припиніть же це! У вас що там якась цехова солідарність!
Я звертаюсь до Президента, до Прем'єр-міністра, може, ви не знаєте, що таке газова галузь. А я вам скажу, що це супер важлива галузь. І нам треба як ДСНС, газовики, енергопостачання – це ті галузі, які мають бути заброньовані, рятувальники наші, стовідсотково, щоб вони могли виконувати свою роботу, щоб країна жила, це має бути зроблено, а не своїх друзів різноманітних, і по корупційних схемах бронювати бозна-кого.
Тут вже міністр наш новий єдності Чернишов говорить: ми знайдемо українським чоловікам, які за кордоном, роботу в Україні з бронюванням. А тим, хто в Україні, ви не хочете знайти? Ганьбище!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович, "Батьківщина".
14:03:46
ЦИМБАЛЮК М.М.
Шановні колеги, я думаю, всі достатньо висловилися з даного питання. З метою економії часу головуючого, всіх наших колег, шановного Апарату нашого, і з метою економії електроенергії прошу переходити до голосування.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Особливо третій мотив дуже важливий. Будь ласка, переходимо до голосування.
Ставлю на голосування проект Постанови за реєстраційним номером 12066-П2 про скасування рішення Верховної Ради України від 18.12.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку (реєстраційний номер 12066 від 24.09.2024 року).
Артур Володимирович, згідно з Регламентом озвучувати треба так, щоб зрозуміли стенографісти, а не депутати. Тому, вибачте, сподіваюсь система "Рада" мене зрозуміла, як завжди. Да, такі хвилинки гумору. Прошу голосувати.
14:05:16
За-19
Рішення не прийнято. По фракціях.
І хоча розгляд питань порядку денного на сьогодні не завершено, я дякую всім за плідну роботу. Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Працюємо далі на благо нашої держави. Слава Україні!