ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

8 січня 2025 року, 12 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:05:36

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні колеги, усіх з Новим роком і з усіма святами, які ви святкуєте! І нехай цей рік принесе мир, добробут і впевненість у завтрашньому дні кожній українській родині! Я бажаю всім нам міцного здоров'я, злагоди та натхнення для нових звершень на благо України. З новими надіями, з новими силами вперед до нових перемог!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою, усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотриматися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави. Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашого колеги народного депутата України Артема Валерійовича Культенка, фракція "Слуга народу". Давайте привітаємо нашого колегу, побажаємо йому невичерпної енергії, плідної роботи та нових звершень у професійній діяльності. (Оплески)

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України) 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Слава Україні! Героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, триває 1050-й день повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України і українського народу. Агресор продовжує щодня завдавати ракетних ударів та здійснювати атаки безпілотників по наших населених пунктах. Їхня мета – не лише знищити нашу інфраструктуру, культурну спадщину, але і спробувати зламати волю та дух українців. Та попри всі труднощі й випробування Україна демонструє незламну силу. Ми боремось завдяки героїзму наших воїнів, стійкості народу та єдності кожного, хто захищає свободу і незалежність нашої держави.

Вшануємо хвилиною мовчання пам’ять відважних Захисників і Захисниць, які віддали своє життя за Україну, а також невинних дітей і мирних громадян, що стали жертвами російської агресії.

(Хвилина мовчання) 

Дякую. Прошу сідати.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовились перед початком розгляду питань порядку денного надати час по 3 хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Тому прошу представників депутатських фракцій і груп записатись на виступи. Будь ласка, колеги, записуйтесь.

Будь ласка, від фракції "Голос" Клименко Юлія Леонідівна.

 

12:11:02

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Клименко, фракція "Голос". Шановні колеги, перш за все я вас вітаю зі всіма святами, з Різдвом і бажаю, щоб новий рік у нас був не тільки просто новим роком, а роком нових підходів, тому що на даний момент, на жаль, ми не бачимо, щоб нові підходи були на будь-якому рівні – ні на рівні уряду, ні на рівні парламенту. Все тече по течії, якщо так можна сказати. Немає зовсім, ми не розуміємо, ми маємо дійсно як країна обмежені ресурси. Ми повинні використовувати свої ресурси  ефективно і дуже економно і дуже чітко. Для цього нам потрібне перш за все розуміння і в тилу, і на передовій, скільки є ресурсів і як ми їх будемо чітко використовувати і який план використання цих ресурсів.

Уряд відзвітував в соціальних мережах про неймовірні здобутки економічні, про експорт, скільки грошей ми отримали від експорту. Це все прекрасно. І це добре, що у нас є "Український коридор", ми не залежимо ні від росіян, ні від Туреччини, ні від кого. Ми пробили собі коридор самі і зможемо експортувати. Але  цього недостатньо.

Ми хочемо почути від уряду і відповідальності правлячої партії конкретний план на 2025 рік, тому що оцінку уряду, на жаль, дав перш за все український народ. Я хочу вам сказати, що в 2024 році Україну покинуло ще додатково 800 тисяч українців. І ця хвиля міграції, еміграції, вона вже не тікала від війни, переживши 3 роки війни під бомбардуваннями в Україні, вона мала свідомий вибір і залишила Україну свідомо, оскільки вона не бачить ні плану перемоги, ні плану миру, ні плану майбутнього України. Якщо ми хочемо, щоб наша демографія не перетворилася в катастрофу і у нас не виїжджали люди такими темпами. Ми повинні з вами чітко донести як парламент, як уряд донести, як, власне кажучи, ми будемо будувати і рятувати нашу країну в 25-му році. Є дуже багато питань і ці питання, перш за все, до виконавчих органів влади.

Отже, ми знаємо, що в п'ятницю у нас буде пан Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр, він буде презентувати свій план, можливо план, можливо, просто ідеї на 25-й рік, а також відповідати на питання. Отже, ми чітко як фракція просимо, щоб нам був презентований план економічного розвитку, соціального розвитку, що ми робимо з внутрішньо переміщеними особами, які приймають рішення або повернутись на окуповані території, або залишити Україну, чому у нас погіршується демографічна ситуація і люди виїжджають за кордон, а також, як ми будемо фінансувати і управляти нашими військовими і оборонними ресурсами. Все це повинно бути презентовано в п'ятницю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бакунець, група "Довіра".

 

12:14:23

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановні колеги, дорогий український народе! Ми з вами завдяки подвигу наших захисників, завдяки підтримці наших міжнародних партнерів входимо в новий рік, в 11-й рік війни, в 3-й рік важкого повномасштабного вторгнення, і це є ювілейний рік від народження великого будівничого Української держави минулого століття митрополита Андрея Шептицького. Тому, як прожити, перемогти в часи війни, ми можемо звертатися до мудрості цього великого духовного народного провідника українського народу у важкій війні в минулому столітті. А сьогодні абсолютно не дивно, що через так багато місяців, так багато років війни  майже кожен українець мріє про одне: що скоро вже буде завершення, що хтось це зробить в один раз, в один день, в один тиждень. Але, будемо відвертими, якщо аналізувати погляди багатьох міжнародних політиків, то нам потрібно задуматись, чи варто нам усім завмерти в очікуванні якогось дива, котре має статися в один день.

Звичайно, якщо так станеться, ми будемо раді. Але, дорогі народні обранці, дорогі українці, нам потрібно набратися внутрішньої енергії, аби мати велику наснагу працювати протягом цього, 2025 року, працювати кожному, тому що завдяки тим найвідважнішим, відважнішим від нас разом з вам в цьому залі, ми відбулись як нація вкотре, ми зцементувались, світ нас визнає, світ нас підтримує. Одначе нам з вами є багато роботи тут, всередині нашої держави. Є багато домашніх завдань перед урядом, який цього тижня має звітувати тут, в цьому залі, аби ставити чіткі пріоритети щодо обороноздатності, нам давати конкретні закони, ми їх голосуємо: на підтримку українського воїна, щодо європейської інтеграції. Конкретні рішення, аби ми порухалися цього року, поки Польща головує, поки Данія, аби ми порухалися до Європейського Союзу, щодо очищення політики від заборонених партій, так, як ми вже очистили релігію від кремлівського впливу; і щодо зміцнення наших громад, в яких всі разом проживаємо. З вірою…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Будь ласка, слово надається… Я вибачаюсь, у мене пропав список. Верніть, будь ласка, список фракцій. Бакумов, я бачив, від "Слуги народу" наступний. Апарат Верховної Ради, в мене пропав перелік тих, хто записався був.

 

12:17:50

БАКУМОВ О.С.

Шановний пане Голово, я прошу передати виступ від фракції народному депутату Павлу Сушку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павло Сушко.

 

12:18:07

СУШКО П.М.

Шановні колеги, я звертаюсь до вас щодо критичного стану у сфері захисту прав дітей і загалом провальної соціальної політики, яку реалізує Мінсоц. Через постійні маніпуляції, некомпетентність та недержавницьку позицію Міністра соціальної політики Оксани Жолнович становище дітей в цілому та громадян погіршується.

Так міністр та організації, дотичні до Мінсоцполітики, поширюють неправдиву інформацію щодо кількості дітей, які проживають в інтернатних закладах. Замість реальних 5 тисяч дітей, які потребують влаштування в нові сім'ї, поширюють інформацію, наче в інтернатах проживає 100 тисяч дітей. Це є неправда і це ганьбить нашу країну на міжнародній арені та ставить під ризик євроінтеграцію. Всюди міністр розповідає про реформу інтернатної системи, однак її, по суті, провалено, так як сімейні форми виховання щороку зменшуються. Але міністр Жолнович замість їх розвитку займається ліквідацією спеціальних закладів освіти та будинків дитини, ігноруючи, що через нестачу сімейних форм виховання дітей просто немає куди влаштовувати. Через це майже щодня гинуть діти в небезпечних родинах або піддаються там знущанням, бо дітей не вилучають з небезпечних родин, щоб не псувати статистику Мінсоцполітики. На жаль, через такий підхід сталася трагедія в Пісочині, коли живцем згоріло п'ятеро дітей.

Міністр чинить перешкоди щодо повернення дітей в Україну, наших дітей-сиріт, евакуйованих за кордон, розповідаючи всюди, що їх повернення можливе лише в сімейні форми, однак прийомних сімей щороку стає все менші й менше. Тобто вона свідомо створює умови для неповернення дітей в Україну. Умовою призначення міністра Жолнович було саме збільшення сімейних форм.

Дітей за кордоном вилучають у наших батьків та влаштовують до сиротинців. Але Мінсоцполітики до цього часу так і не уклало двосторонньої угоди з країнами перебування наших громадян. Міністром Жолнович заблоковано Закон 7087, прийнятий Верховною Радою, який ми з вами, колеги, проголосували, який би вирішив усі питання щодо повноважень, розмежування повноважень у громадах в сфері захисту дітей саме із-за того, що на нараді у Прем'єр-міністра міністр Жолнович виступила проти вступу в дію, вступу в силу цього закону. Саме тому він був заблокований і до сих пір не вступив в силу.

Провалено національне усиновлення. Родини просто не можуть реалізувати своє бажання усиновити дитину, дитина не може потрапити в сім'ю. Та останній кричущий факт, що через бездіяльність міністерства… 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від "Відновлення України" Гнатенко Валерій Сергійович.

 

12:21:06

ГНАТЕНКО В.С.

Шановний пане Голово, шановні колеги, новий 2025 рік – новий етап викликів для нашої держави, але водночас і період надії. З одного боку ми чекаємо інавгурацію Дональда Трампа і лишається до неї півтора тижня, і після 20 січня новий Президент США матиме реальну можливість зробити все, аби війна в Україні завершилась. З іншої сторони наші ключові союзники, такі як Німеччина, Канада, були достроково позбавлені прем'єрських посад.

Загальносвітова турбуленція вимагає від нас подальшої єдності та взаємопідтримки. Такої консолідації від нас вимагає також і фронт. Загрозлива ситуація на Донбасі та інших ділянках, активізація Збройних Сил  України в Курській області демонструють, що не час втрачати концентрацію з головних викликів для державності.

Такої єдності вимагає в першу чергу від нас тил. Рівень інфляції, а отже і зростання цін для українських громадян вийшов значно за межі прогнозованих на 2024 рік. Малозабезпечені прошарки населення знаходяться під особливим тиском цінників на продукти харчування і все необхідніше. Необхідна активізація зусиль для допомоги співгромадянам, які цього найбільше потребують.

Особливий наголос у нинішній непростий час потрібно зробити щодо ситуації з внутрішньо переміщеними особами. ВПО були позбавлені даху над головою, роботи і своє малої батьківщини. Потрібно зробити все можливе, аби повернути мільйони наших співвітчизників до економічно активного життя.

Прошу висловити слова вдячності уряду, який почув заяву з цієї трибуни і розширив дію субсидій для ВПО на оренду житла на всій території України за винятком тимчасово окупованих територій. Програма, що запрацювала з 1 січня, має стати важливим доповненням до наявної державної підтримки переселенців. Разом з цим на цьому однозначно не варто зупинятися.

Шановні колеги, окрім внутрішніх закликів наше завдання щодо координації світового українства і повернення мільйонів наших співвітчизників додому. Із нетерпінням чекаємо презентації стратегії діяльності нового Міністерства національної єдності України міністром Чернишовим. Він вже анонсував створення Агенції національної єдності та відкриття хабів у різних країнах для підтримки зв'язку з українцями, які знаходяться за кордоном.

Водночас народ важливо знайомити із цілісним баченням цієї ситуації новим міністерством. Без сумніву його плідна робота є невід'ємним елементом післявоєнного відновлення та модернізації України.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність".

Порошенко, правильно? Будь ласка, Петре Олексійовичу.

 

12:24:11

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні колеги, ви знаєте, що народ каже, дивлячись на діяльність Верховної Ради? Переливають з пустого в порожнє. Якщо ви подивитеся порядок денний – лише 10 відсотків питань, які сьогодні розглядає Верховна Рада, має хоча б якесь відношення до оборони держави. Таке враження, що перегодовані Єдиним марафоном корупційним, крадіжницьким, який забирає гроші з кишень воїнів, і телеканалом "Рада", який ховається від журналістів, яких не пускають до сесійної зали.

Верховна Рада боїться народу. А порядок денний означає, що вона займається не обороною держави, а підготовкою до виборів. А країна живе ворогом, який наблизився до Дніпропетровської області, 155-ю і чотирнадцятьма інших бригад, де рівень СЗЧ перевищує 30 відсотків, мінами, гранатами, відсутністю боєприпасів і все таке інше. Чим має зайнятися зараз Верховна Рада України.

Перше. Забезпечити будівництво другої, третьої, четвертої лінії оборони на кордоні Дніпропетровської області вздовж кордонів на півночі, забезпечити оборону берега Дніпра в Запоріжжі і в Херсоні. Для цього фортифікаційні споруди, техніка, мінні поля, а для цього – гроші, Верховна Рада не ставить це  навіть до порядку денного, забезпечити бригади і вже тоді, коли Зеленський сказав передайте гроші на рахунки бригад, поверніть кошти ПДФО бригадам, заберіть їх у корумпованого ДССЗЗІ. І відповідно нами внесений проект, законопроект, який ми вимагаємо негайно розглянути. Кожен день 20 мільйонів доларів Росія отримує за транзит нафти через територію України. Поставте наш законопроект 12380 і зупиніть транзит, бо це бомби на український народ. І врешті-решт приберіть "п'яту колону" із зали Верховної Ради після рішення Верховного Суду, який забороняє ОПЗЖ, приберіть їх з сесійної зали і зробіть уряд національного порятунку. І я вітаю, що на сьогоднішній день...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  "Партія" "За майбутнє" Констанкевич Ірина Мирославівна.

 

12:27:34

КОНСТАНКЕВИЧ І.М.

Шановні колеги, я прошу вашої уваги, кілька хвилин, тому що сьогодні особливий день – день народження Василя Симоненка, 90 років. І якщо ви добре вчилися в школі, то ви пам'ятаєте, що це той поет-шістдесятник, символ українського дисидентства і саме той письменник, котрий відстоював національну ідентичність і відстоював право кожної звичайної людини бути. Ви, напевно, пам'ятаєте його слова, що ти знаєш, що ти – людина, ти знаєш, про це чи ні, усмішка твоя – єдина, посмішка твоя – єдина, і ти – один.

Так ось, на жаль, про Симоненка сьогодні ми мало говоримо, тому що війна. Але насправді наші захисники ті, хто в армії зараз, якраз захищають право кожного українця бути українцем. І мені відомо, що якраз у Збройних Силах України Василь Симоненко, Василь Стус, якого вчора день народження визначалося, це є глибоко шановані українські символи, символи української культури.

І, на жаль, ми бачимо, що українська культура сьогодні не є в пріоритеті так, як у пріоритеті не є українська людина. Зверніть увагу, скільки ми спостерігаємо порушень і соціальних, і гуманних прав української людини. Зокрема, я хочу звернути вашу увагу, що з великими проблемами стикаються українські ветерани, які повертаються у свої громади, але, на жаль, вони не мають того пошанівку і підтримки від громад, на яку вони могли б розраховувати.

Ми маємо ще одну велику проблему, яка постала з нового року, це проблеми невиплати чорнобильським пенсіонерам доплат до їхніх пенсій. На жаль, з українськими пенсіонерами, які проживають у зоні примусового відчуження, коїться велика несправедливість. Вони там живуть уже майже 40 років і отримували жалюгідні доплати до своїх пенсій, які отримані відповідно на законній основі. Але зараз у них ці доплати відбирають і при чому в нечесний, несправедливий спосіб. І я чую від своїх пенсіонерів-чорнобильців: а наші сини, які зараз захищають Україну, а наші онуки, які захищають, заради чого, щоб ми відчували на собі цю несправедливість.

То ж я хочу звернутися до усіх, особливо до тих, хто творить внутрішню політику України, ветеранську політику, соціальну, давайте пам'ятати, що найціннішим для України є людина. І щоб, як сказав Симоненко: "На цвинтарі розстріляних ілюзій вже не було місця для могил".

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Павленку Юрію Олексійовичу, депутатська група "Платформа за життя і мир". Потім ще, я так розумію, від "Батьківщини" буде Юлія Володимирівна, і потім починаємо працювати. Прошу народних депутатів запросити до зали.

Будь ласка, Юрій Олексійович.

 

12:30:49

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, український народе, ми розпочинаємо черговий календарний рік нашої роботи, і, без сумніву, треба чітко визначити ті пріоритети, на яких має сконцентруватися Верховна Рада України. На наш погляд, це насамперед підтримка сил оборони країни, підтримка кожного офіцера і солдата, який сьогодні в цю хвилину захищає незалежність і державність нашої країни. Це в першу чергу пряме фінансування бригад, збільшення грошового і матеріального забезпечення солдат і офіцерів. Воно, на жаль, сьогодні не відповідає тим умовам і тій роботі, яку вони щодня здійснюють. Це соціальний пакет, справедливий соціальний пакет для кожного, хто в силу поранення звільняється з військової служби. Це справедлива мобілізація, це чітко визначені терміни служби з тим, аби кожен знав, скільки необхідно йому служити для того, щоб повернутися до мирного життя. Звичайно, програми реабілітації. Питання протезування і багато іншого, чого сьогодні потребує український воїн, бо саме солдати і офіцери є сьогодні найважливішими людьми для нашої нації, для нашої держави.

І другий, на наш погляд, важливий пріоритет – це політика захисту і забезпечення прав дитини, бо саме діти є найціннішим скарбом для країни. Не один виступаючий сьогодні з цієї трибуни говорив про серйозну демографічну кризу в країні. Але, на жаль, уряд і в першу чергу Міністерство соціальної політики повністю провалили політику захисту забезпечення прав дитини. Нездатні дати ладу ні по відношенню дітей, які страждають щоденно від війни і стають жертвами війни. Не можуть дати ладу дітям, які вкрадені країною-агресором Росією, не можуть дати ладу і захистити дітей, які вимушено евакуйовані в країни Європи. Більше того, не можуть навіть дати ладу дітям, для яких держава є татом і мамою, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування. Повністю провалена програма сімейного влаштування, національного усиновлення, питання, пов'язані з реформуванням органу опіки і піклування. Замість того, щоб робити цей орган європейським відповідно до європейських стандартів, вертаються назад в радянське минуле. Всі ці пріоритети мають стати частиною нашої щоденної роботи. Бо і дитина, і солдат, і офіцер, і  кожен український громадянин чекають від нас ефективних професійних рішень.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ від фракції "Батьківщина", Юлія Володимирівна Тимошенко. Шановні колеги, будь ласка, після цього будемо голосувати. Будь ласка, Юлія Володимирівна.

 

12:34:03

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Дорогі друзі, закінчилися різдвяні, новорічні свята. Парламент знову зібрався. І саме головне, які пріоритети поставив парламент зразу після нового року, які законопроекти розглядаються. І дуже прикро, що навіть після того, як ми не один раз обговорили пріоритетні питання, які стосуються оборони країни, життя людей, соціального захисту, пенсій, заробітних плат, знову з нового року продовжується відбір в України суверенітету.  Там, де наші герої на фронті борються за те, щоб захистити кожен сантиметр нашої землі, тут в тилу, в парламенті продовжують забирати в України суверенітет. І знову новий тиждень почався з того, що вже адміністративний суд буде формуватися міжнародними дорадчими радами.

Я хочу запитати у вас, коли багато років вже працює НАБУ, САП, антикорупційний суд, які створювалися якраз міжнародними структурами, у нас що стало менше корупції, у нас що реально притягаються вищі посадовці до відповідальності за корупцію? Та ні, абсолютно все тенденційно, все прикрито! І сьогодні антикорупційні органи стали більш дахом для корупції, ніж боротьбою… факторами боротьби з корупцією в Україні. Але це ще не все, це продовжується щодня. Україна, українці, парламент, органи влади держави не впливають на процеси, які формуються тактично і стратегічно в нашій країні, і це дуже прикро, і це недопустимо. Тому що ті наслідки, які ми маємо сьогодні проти таких реформ, вони не для людей. Реформи ці не приносять покращення життя жодній людині. Але забирають у держави ресурси, можливості, право управляти своїми стратегіями, перетворюють нас, по суті, в сировинний придаток розвинутих країн. Так бути не може.

І так скажемо таке, що "вишенька на торті", сьогодні після того, як всі абсолютно привітали один одного з Різдвом, пообнімалися, смайлики поставили, на цей тиждень планувався розгляд законопроекту про легалізацію порнографії. Що ви робите? Да, ми на Погоджувальній раді зняли цей закон. Але я вас прошу, зупиніться, хоча б в Різдво таких законів не ставте. Почніть жити і працювати для України, заради України і заради людей, а не лобіювати всяке…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, дякую за виступи. Виступи вже завершилися, час вичерпано.

Шановні народні депутати, будь ласка, займайте свої місця, переходимо до розгляду питань порядку денного. Шановні народні депутати, будь ласка, займайте свої місця.

Відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло.

Шановні колеги, будь ласка, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:38:08

За-217

Проти – 7,  утримались – 6,  не голосували – 79. Прекрасно,  всього 309.

Шановні народні депутати, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою,  вам надано,  переходимо до його розгляду. Шановні колеги, на ваш розгляду виноситься проект Закону реєстраційний номер 11159 – це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти (реєстраційний номер 11159),  це друге читання.

Ми домовлялися таким чином,  що буде виступ до двох хвилин від фракції "Батьківщина" і буде поставлена одна поправка – 5... Не буде поправки?

 

КИРИЛЕНКО І.Г. Три хвилини без поправки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А,  три хвилини без поправок. Добре. Будь ласка, хто буде  виступати? Іван Григорович Кириленко, будь ласка. Шановні колеги, три  хвилини і голосуємо після цього,  шановні друзі.

 

12:39:24

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний пане Голово, шановні колеги, безумовно, закон, який розглядається, фракція "Батьківщина" підтримає одноголосно в другому читанні.

Про що цей закон? Перше. Цей  закон про  підтримку волонтерської діяльності іще серед одної численної категорії нашого народу,  підтримку,  заохочення,  всілякого сприяння – це учнівська і студентська  молодь. І це забезпечується нормами  закону,  де керівник закладу повинен сприяти максимально цьому, і цей час буде зараховано відповідним чином в практичну діяльність.

І друга мета цього закону – адаптація до законодавства Європейського Союзу в частині соціалізації  і значимості цього руху волонтерського. Так-от, друзі, саме другу частину я хотів би трошки підкреслити по-іншому. На пам’яті нашого покоління, яке в залі, в тому числі і молодого покоління, дві резонансні категорії, які ми дуже добре знаємо: афганці і чорнобильці. Кілька тисяч воїнів Афганістану, які пройшли те пекло, повернулись на батьківщину, і не отримали відповідного соціального захисту і оцінки. Вони створили громадські об’єднання і політики, і держава змушені були рахуватись. Чорнобильці – це десятки тисяч наших співвітчизників, які ціною свого життя і здоров’я захистили нас від атомної чуми, і теж не отримали відповідного соціального захисту. І ми за це,  сьогодні теж я чув у виступах, це звучало. Друзі, можливості держави були зовсім інші і вона не змогла забезпечити. Що говорити сьогодні про воєнний час,  за мільйони переселенців, за ті, які повернуться  на рідну батьківщину, а житла немає, роботи немає? А що говорити за сотні тисяч вдів, сиріт і інвалідів? Безумовно, знекровлена війною держава не зможе, як би ми не старались,  забезпечити всіх гідним захистом. І тоді на зовсім інший рівень повинна стати саме волонтерська діяльність. Тому цей закон – це фрагмент роботи.

Я закликаю, друзі, відповідні профільні комітети від імені нашої фракції подумати вже серйозно сьогодні над цими питаннями. Сьогодні звучало протезування інвалідів. Друзі, це величезні кошти, яких в державі не буде, волонтери повинні допомогти. Тому іншу зовсім законодавчу базу зараз треба напрацьовувати за участю і наших європейських партнерів, які сьогодні не знають таких проблем, як ми. Уже вони повинні своє законодавство адаптувати до нашого досвіду гіркого.

Дякую. Ми голосуємо – за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ще 5 хвилин замість поправок на підтвердження.

Дмитро Олександрович, ви не будете їх ставити, просто ви виступите 5 хвилин.

Шановні колеги, після виступу Дмитра Олександровича  ми голосуємо.     

 

12:42:52

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, це хороший законопроект, він стосується освіти, він стосується тих, хто допомагає Збройним Силам України, хто допомагає українському народу вистояти в боротьбі з ворогом. Але чи допомагає влада вистояти українському народу в боротьбі з ворогом? Дивіться, ми багато розповідаємо про те, що ви створюєте Міністерство національної єдності, і фактично ви робите все для того, щоб люди не повернулись. Ви декларуєте повернення людей, але паралельно (про вищу освіту за кордоном) ви робите так, щоб фінансування наших з вами дітей, які знаходяться за межами країни, повтікали від війни і вчаться в вишах і фінансуються за рахунок тих країн, де вони зараз перебувають, і потім можуть повернутися в Україну (можуть!), але ви робите все для того, щоб вони не повернулись,  тому що нормальна людина, дивлячись на таке відношення влади до неї, не поїде назад. Ви робите все для того, щоб ті кому 18 - 25 років не повернулися в Україну. Або виїхали з України. Тому що коли виступає Президент і розповідає, що не буде мобілізації з 18 років, це неправда, це брехня. Мобілізація з 18 років триває і сьогодні.

Законопроект був проголосований Верховною Радою,  який забороняє проводити мобілізацію тих, хто був раніше обмежено придатними,  це  11359-д, і він уже третій місяць поспіль лежить в офісі Президента. Сьогодні триває мобілізація тих,  кому немає 25 років. І тому ви всі за це несете відповідальність. І сподіватися на те, що люди повернуться до України марно. Скажіть, будь ласка, як ви думаєте, чи повернуться люди додому, коли влада виступає за те, щоб забрати в них консульські послуги? Скажіть, будь ласка, чи повернуться люди додому, коли влада виступає за те, щоб в них забрати гроші, забрати ті ресурси, які платить не влада, які платять країни їх перебування, допомагаючи  українцям, коли влада робить все для того, щоб ці українці там залишились. Їм піднімають податки, їм піднімають тарифи, їм забороняють бути громадянами нашої держави. Депутати від монобільшості виступають і кажуть, що кому не подобається, хай здають паспорти. Це все робить влада.

Ви витрачаєте знову мільйони коштів на створення нових міністерств. А скажіть мені, будь ласка, яка ефективність цих міністерств? Я думаю, що ви всі бачили презентацію діяльності Мінєда – Міністерства соціальної єдності. Що там і про що? Ні про що.

Для чого у нас знову перетворюється наша міжнародна політика і наш міжнародний фронт на лежбище збитих політичних льотчиків? Давайте подивимося на крайні призначення, які відбулися в Офісі Президента напередодні Нового року по послам. Там є дійсно фахові люди, це теж правда, це виключення з правил. Все інше знову попризначали. Вам не соромно, що Вітренко, кого вигнали з Нафтогазу, який втік з держави, зараз став послом? Він став послом! Це вам одягнули на голову. Ви за нього тричі не голосували, не даючи йому можливість стати міністром енергетики, тому що він на це не заслуговує. Його гроші, мільйонні гроші, знаходяться за межами нашої держави. Його інтереси знаходяться за межами нашої держави. Його родина знаходиться за межами нашої держави. І ви призначаєте таких послів, щоб їм зручно було, чи це індульгенція за ті послуги, які він надавав Офісу Президента?

Смотрите, ви фактично робите все для того, щоб українці не повернулися ні сьогодні, ні після завершення війни, і фактично створюючи ті умови, які є сьогодні, ви робите все, щоб коли прийшов мир, люди не поверталися в державу, а з неї їхали, шукаючи кращої долі. І вона дійсно може бути там кращою при такій владі, яка покриває корупцію, яка не має совісті і слова, яка робить все для того, щоб українців дійсно ставало менше, а не так, як обіцяв Зеленський на початку своєї каденції, щоб українців стало більше і вони повернулися до нашої з вами  держави.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, виступи по цьому законопроекту завершені. Я прошу зайняти свої місця, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, будь ласка, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти (реєстраційний номер 11159).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:48:44

За-298

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

З процедури? Будь ласка, Олексій Гончаренко. Але тільки з процедури, Олексій Олексійович.

 

12:48:58

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Тільки виключно з процедури.

Шановні друзі, минуло 8 місяців з моменту прийняття так званого мобілізаційного закону, в якому було зобов'язання для Кабінету Міністрів подати закон про демобілізацію, про встановлення термінів служби. Вони не виконали волю Верховної Ради, законопроект в Раду не поданий.  Сьогодні жінки військовослужбовців, прямо зараз стоять вимагають термінів служби, і зупинити це знущання.

До речі, сьогодні, 11 січня, я отримав відповідь на свою петицію на сайті Президента від березня 2023 року на цю тему. Через два роки! Ну, це все якесь знущання!

Тому з процедури: я прошу поставити на голосування питання про виклик у Верховну Раду Прем'єр-міністра України Шмигаля з питанням, коли буде внесений законопроект про встановлення термінів служби у Верховну Раду, як це було прийнято рішенням і законом України. Прошу поставити на голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я просто хочу поінформувати, що в нас буде відповідно до Регламенту "година запитань до Уряду", і буде якраз той, кого ви хочете… А? Добре, я ставлю пропозицію Олексія Гончаренка так, як він її озвучив. Будь ласка, прошу голосувати.

 

12:50:39

За-158

Рішення прийнято. Покажіть по фракціях. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі. Артур Володимирович, давайте будемо рухатися далі.

Артур Володимирович, з процедури, Герасимов.

 

12:51:04

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, тільки що Верховна Рада України, я дякую за це всім, хто за це проголосував, прийняла рішення визвати в Раду, запросити в Раду Прем'єр-міністра України. Ви можете оголосити, коли з цього приводу Прем'єр-міністр України прибуде до Верховної Ради України?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я можу оголосити, що після завершення я одразу підпишу відповідний лист і поінформую його про рішення Верховної Ради України. Це те, що я можу сказати.

Шановні колеги, наступний законопроект 12131. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (реєстраційний номер 12131). Ми домовлялись так: 2 хвилини – виступ від фракції "ЄС", 3 хвилини – виступ від фракції "Батьківщина", виступає Крулько, і 5 хвилин – Разумков, знову замість поправок, які були на підтвердження і голосуємо.

Будь ласка, я запрошую від фракції "ЄС", хто, 2 хвилини? Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.

 

12:52:13

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую, шановний пане голово. Дійсно в цьому законопроекті мова йде про відновлення вже в І кварталі 25-го року реєстру моніторингу парникових викидів. І Європейська солідарність буде підтримувати цей європейський законопроект.

У той же час ми хочемо нагадати і Голові Верховної Ради, і парламенту, що цього року має відкритися перший кластер переговорів України з Європейським Союзом щодо членства України в ЄС, кластер основи, який має на меті в першу чергу виконання фундаментальних засад демократії і свободи слова, і інших принципів, на яких базується Європейський Союз.

І в цьому контексті ми хочемо повернутися до питання роботи Верховної Ради України, зокрема прозорості роботи парламенту. Ми вимагаємо, аби канал "Рада", який створений саме як щоденник з інформування роботи Верховної Ради, повернуся до своїх програмних  засад. Ми публічно запитуємо Голову Верховної Ради, чому телеканал "Рада" не транслює засідання Верховної Ради? Чому українці не знають зміст  обговорюваних законопроектів, позицію фракцій? Адже без цього, без виконання кластеру "Основи" ми не маємо жодного шансу стати членом Європейського Союзу.

І друге важливе запитання. Ми вимагаємо, аби переговори про членство України в ЄС відбувалися фахово, аби ми захищали в цих переговорах інтереси України. Саме тому і наша команда, яка має найкращих, насправді, експертів в питанні євроінтеграції, подали наших представників депутатів до переговорних груп. І ми хочемо почути, коли розпочнеться ця робота і чи включені депутати в тому числі в групу, яка буде обговорювати питання екології, аби там був баланс між захистом природного середовища  і антикорупцією.  От коли почнуть працювати ці групи?

Дякую.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Крулько Іван Іванович, 3 хвилини.

 

12:54:23

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". 

Ми розглянули цей законопроект на засіданні фракції і загалом ми його підтримуємо, щоби подавалася відповідна звітність, яка стосується викидів парникових газів.

Але в той же час я би хотів звернутися до сесійної зали і до спікера парламенту. Я дуже прошу, щоб зараз була проголосована в залі і прошу поставити цю поправку на голосування. Поправка № 57, відповідно до якої оператор має право не подавати звіти оператора за звітні періоди, що передували року наступному за роком набрання чинності того закону. Тобто ми пропонуємо, що проект закону набирає чинність у 2025 році, отже оператори можуть не подавати звіти не тільки за 2024 рік, але й за 2025-й. І починати подавати звіти за 2026 рік.

Для чого таку поправку ми вносимо? Я закликаю сесійну залу, щоб ми підтримали український бізнес, який в умовах війни і так переобтяжений перевірками, звітностями і всім іншим. Давайте подивимося на наш бізнес, який мусить працювати у надзвичайно складних умовах, і дамо їм можливість хоча б ще рік не подавати ці звіти.

Якщо поправка 57 буде ухвалена позитивно і підтримана сесійною залою, то фракція "Батьківщина" проголосує за цей законопроект у повному складі. Прошу вас поставити цю поправку на голосування, № 57. Давайте думати про український бізнес в умовах війни, а не тільки думати про те, як його обдерти і забрати з нього останнє, тому що він і так уже ледь дихає. Я прошу цю поправку підтримати.

Дякую.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іване Івановичу, я тільки уточню. 57 поправка, вона врахована частково, так? Ви наполягаєте на повному врахуванні.

Тоді, будь ласка, слово голові комітету.

 

12:56:25

БОНДАРЕНКО О.В.

Добрий день, шановні колеги! Шановний Іване Івановичу, ми фактично врахували цю правку, тому що ми запропонували, що оператор має право не подавати звіт оператора за 2021-й, 2022-й та 2023 звітні роки взагалі. А за звітний 2024 рік оператор має право подати звіт оператора до кінця року, тобто фактично подається до кінця 2025 року, що є значним послабленням і кроком, спрямованим на врегулювання питань суб'єктів господарювання.

Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Підтримати що? Рішення комітету чи поправку в цілому?

 

БОНДАРЕНКО О.В. Прошу підтримати законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А по цьому, по поправці? При чому тут... Поправку, ви пропонуєте, залишити в тій редакції.

 

БОНДАРЕНКО О.В. Залишити в тій редакції, так.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, Олеже, ми зараз по поправці вирішуємо.

Шановні колеги, отже, 57 поправка авторства Юлії Володимирівни Тимошенко і колег, вона врахована частково. Народний депутат Крулько просить поставити на повне врахування цю поправку. Позицію комітету ви почули.

Я ставлю поправку 57 на повне врахування. Прошу голосувати.

 

12:57:57

За-116

Рішення не прийнято. Поправка залишається врахованою частково.

Шановні колеги, переходимо... Я перепрошую, 5 хвилин – Дмитро Олександрович і після цього голосуємо за законопроект.

Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

12:58:13

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, у нас пройшов Новий рік, на Новий рік прийнято подарки приносити, подарунки, Зеленський приніс декілька подарунків, давайте по ним пройдемо. Перший подарунок бізнесу, бізнесу, простим українцям – це підняття податків, підняття податків, якого не мало бути, тому що коли в цій залі ви голосували за його підняття, вам розповідали про те, що це гроші на армію. Завтра немає чим платити захисникам. Так вам доповідаю, ці податки запрацювали з кінця грудня і з 1 січня, тобто жодних виплат з жовтня місяця не було, а ви зробили наступне. Ви дали гроші на піар Зеленського передвиборчий, ви дали гроші на "Вовину тисячу", але ви підняли податки для ФОП, які сьогодні вимушені сплачувати по 800 гривень щомісяця додатково, а третя група платить додатково 1 відсоток з обороту. Це бізнес, який сьогодні іде в тінь або закривається. І це не про армію, тому що коли ми пропонували хочете підняти, давайте направимо хоча б в окремий фонд для Збройних Сил України, ви сказали ні. Президент підписав це, виходячи з того, що ці кошти вам потрібні на вибори, а не армію.

Наступне. Ви повернули ЄСВ для наших з вами ФОП і сьогодні вони ще додатково будуть сплачувати майже 1 тисячу 800 гривень. Для когось, можливо, це і невеликі кошти, а для людини, яка сьогодні вичавлює останнє для того, щоб витягнути свою родину з тієї економічної прірви, куди ви її завели, то це серйозний ресурс.

Наступне. Крайній подарунок перед Новим роком – це підняття тарифів на доставку газу в 4 рази, на 305 відсотків. Це ви голосували за мораторій, який не дозволяє піднімати комірне, ви в цій залі? Це Президент обіцяв, що до кінця війни піднімати комуналку не будуть, чи хто, чи хтось інший це зробив? Скажіть мені, будь ласка, а хтось має сьогодні статистику кризи неплатежів після того, як ви підняли ціну на електроенергію? Ви в 4 рази підняли ціни на електроенергію. Ну, добре, хай в 3, з гривні 68 до 4,32. Це зробили ви, це зробив ваш Кабмін, це зробив ваш Президент. Ваш! Тому що нормальний Президент не може підписувати такі рішення, розуміючи, що це не принесе додаткових ресурсів до нашої з вами країни і до нашого з вами бюджету, а зробить так, що люди перестануть платити навіть те, що платили до цього.

Скажіть, будь ласка, що з наступним підняттям податків? Чи не плануєте... Хай би був Прем'єр, хотілось би його почути, хоч один день прийшов би попрацював би в Раді. Чи планується підняття податків і акцизу на паливо до 270 євро на тисячу літрів бензину і до 173 євро для газу скрапленого? Чи знову будете сидіти і розповідати, що таких законопроектів навіть немає на розгляді у Офісу Президента, у нього. Ну, в нього зрозуміло, що нічого немає на розгляді. А потім занесуть вам цей закон, і ви знову будете голосувати.

Чи будуть піднімати ПДВ? Тому що коли виступає Президент, виступає Гетманцев і розповідає про те, що піднімати податки ж не будуть, це сто відсотків, ми ж це бачили, це вже було, як казав Леонід Кучма. Це було на початку війни, коли були зменшені податки для українського бізнесу, коли ви за це голосували, коли ми за це голосували, коли Президент тоді, коли було страшно в перші дні війни, сказав, що зменшить податки до кінця війни і плюс щонайменше рік після нашої перемоги. І бізнес вам повірив, бізнес став платити податків більше, ніж платив до повномасштабного вторгнення. Що зробили ви з цим бізнесом? Ви його кинули і зґвалтували. Цей бізнес закривається і їде за кордон. Цей бізнес іде в тінь. Цей бізнес не може платити ті податки, які ви з нього вичавлюєте і "в білу", і через свої податкову, митницю, БЕБ, ДБР і всіх інших. Я сподіваюся, зараз зняли праву руку Гетманцева з податкової, що ситуація трохи стане краще для українського бізнесу. Стане гірше для податкової і їх очільників, і для керівника профільного комітету, але сподіваюся, що все ж таки буде трошки менше. Сподіваюсь, що розуму в наступному році і таких подарунків, які ви наробили в минулому буде менше, а совісті буде більше.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту.  Переходимо до прийняття рішень. Будь ласка, народні депутати займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (реєстраційний номер 12131).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:04:23

За-298

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях. Дякую.

Наступний законопроект 11024: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Ми домовлялися таким чином, дві хвилини виступ Княжицького і Разумкова ще буде виступ, да?  Будь ласка, тоді прошу Княжицький – дві хвилини.

Будь ласка, Микола Леонідович.

 

13:04:58

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л.

Дякую.

Отже, це нібито Закон про заборону джипінгу. Не думаю,  що найактуальніший саме у військовий час, тому що в гори ви не заїдете через блокпости, але важливий для мирного часу, мав би бути ефективним.  Але, на жаль, цей проект ефективним не є, тому що для того джипінгу залишає безліч шпарин. Наприклад, якщо організатором автомобільних перегонів в межах територій природно-заповідного фонду будуть місцеві мешканці і один з них буде присутній при цьому, то це закон в такому випадку не діє.  Ви можете зібрати десять джипів і посадити туди місцевого жителя, і кататися по горах де ви хочете. Це чергова імітація. Обмеження мають стосуватися не лише того, хто їздить в охоронних зонах, а і характеру таких поїздок без шкоди довкіллю, ґрунтам і біологічному різноманіттю.

По-друге, закон містить антиконституційну норму, що обмежує заборону ведення, цитата – господарської та іншої діяльності, бо вони можуть встановлюватися положенням про території і об'єкти природно-заповідного фонду, як каже цей закон. Але стаття 42 Конституції каже, що будь-які заборони підприємницької діяльності можуть встановлюватися лише законом, а положення про території не є законом і, очевидно, що такий пункт мав би бути виключений.

По-третє, встановивши, що для скасування або зміни охоронних зон місцеві ради мають отримати згоду Мінекології і експертний висновок, законопроект не встановив тип  експертизи, хто може складати цей висновок, кваліфікаційні вимоги до експертів, на які питання він має дати відповіді, які верифікуються в цьому твердженні. А це все мало би бути прописано в законі або хоча би доручено Кабінету Міністрів. Через те голосувати за це – це імітувати діяльність. Але якщо він буде прийнятий, то, очевидно, ми подамо поправки до другого читання і будемо тоді робити нормальний законопроект і закон.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, чотири хвилини Разумков і голосуємо після цього.

 

13:07:22

РАЗУМКОВ Д.О.

Продовжимо по подарунках. Подарунки від влади. Подарунки від Президента нашим захисникам і від вас, колеги. Ви в 227 голосів не дали демобілізацію нашим захисникам, коли голосували мобілізацію. 227! Нехай військові подивляться, хто персонально за це голосував.

Але всі ж дуже хитрі, і заклали норму про те, що 8 місяців і, як казав класик: "Зуб даю", буде Закон про демобілізацію для наших захисників. Мав він бути 11 грудня 2024 року. Його немає, вірніше, це неправда. Ви кажете, що його немає, він з'явився десь через два тижні після того, як ви проголосували мобілізацію.

За нашої ініціативи команди "Розумної політики", ми подали відповідний законопроект, ми виконали обіцянку перед захисниками, ми виконали, ви ні. Закону немає, Президент мовчить, а прикрилися урядом, який приніс якийсь папірець з проханням відтермінувати до 25 травня питання демобілізації. Давайте ми відтермінуємо уряд, відправимо його в повному обсязі в ті окопи, які побудував Шмигаль, які він розповідав, що третя лінія оборони збудована повністю. Нехай вони там проведуть декілька тижнів засідань, в третій же лінії нічого страшного немає. Ті, хто залишаться живі, нехай повертаються і скажуть свою думку з приводу того, як вони набудували третю лінію.

Наступне питання. Ще один подарунок від Президента обмежено придатним, ті, хто були раніше обмежено придатними. Ви дали можливість їх мобілізувати з 18 років і вони сьогодні служать. Три місяці тому парламент дослухався до того, що зробив велику помилку і проголосував за те, що мобілізує 18-річних до лав Збройних Сил України. Ми виправили свою помилку, ви виправили свою помилку, тому що ні я, ні команда "Розумної політики" за це не голосувала. Але помилка не виправлена. Президент третій місяць поспіль не підписує цей закон, третій місяць, і далі продовжується мобілізація 18-річних. Тобто, коли Президент виступає і розповідає про те, що це ж неправда, не будуть 18-річних мобілізувати. Це що: це не брехня? Це відверта брехня і він це знає або нехай підпише цей закон, покажіть йому виступи з Верховної Ради.

Наступне, буде, мабуть, на цьому тижні законопроект 12076 там,  де  закладена  потенційна мобілізація жінок. Ви розповідали: ні,  це брехня. Так  наша команда подала правки, які після базової військової служби жінкам дають можливість лише за власним бажанням потрапити до реєстру військовозобов'язаних. Профільний комітет її відхилив. Тобто ви і зараз мені будете казати,  що ви не закладаєте норми,  якими потім потенційно будете мобілізувати жінок.

І, шановні колеги, якщо ми пригадаємо 2022 рік, то людина в формі викликала глибоку повагу,  глибоку,  до морозу по шкірі,  а зараз ми з вами дожилися до того,  що в 2024 році одне з найбільш поширюваних запитів  в гуглі було слово "бусифікація". Ви знищили повагу до Збройних Сил України. Ви нищите  повагу до України,  ви нищите все,  до  чого сьогодні торкаєтеся.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту,  переходимо до  прийняття рішення. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця,  переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, будь ласка, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" щодо забезпечення збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду (реєстраційний номер 11024). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:12:17

За-246

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Дякую,  колеги.

Наступний законопроект 11394 – це перше читання. Це проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України "Про державну таємницю". Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект 11394 за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:12:52

За-233

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую голову підкомітету Комітету з питань національної безпеки,  оборони та розвідки Веніславського Федора Володимировича. Я так розумію, що ви і від авторів, і від комітету. До 4-х хвилин, будь ласка.

 

13:13:10

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги,  відповідно до Постанови Верховної Ради України від 29 жовтня зареєстрований мною як суб’єктом права законодавчої ініціативи законопроект за реєстраційним номером 11394 було направлено на повторне перше читання до Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Хочу нагадати про що цей законопроект і чим було обумовлено рішення Верховної Ради України.

Законопроект стосується змін статті 8 Закону України "Про державну таємницю", яка мала на меті віднести до відомостей, що становлять державну таємницю, інформацію пов’язану з функціонуванням, зі створенням об'єктів критичної інфраструктури,  і відповідно привести у відповідність до Закону "Про державну таємницю" положення Закону "Про критичну інфраструктуру" про об’єкти критичної інфраструктури.

Головним застереженням, зауваженням колег в залі під час обговорення цього законопроекту було те, що до державної таємниці може бути віднесено інформацію, яка стосується цін на товари, роботи, послуги, пов’язані з будівництвом, утриманням об'єктів критичної інфраструктури,  із формуванням державного матеріального резерву.

За результатами розгляду цього законопроекту у Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки його було доопрацьовано, причому доопрацьовано максимально з урахуванням побажань антикорупційних структур і представників антикорупційного комітету Верховної Ради України настільки широко, що навіть представники Служби безпеки України на сьогоднішній день вбачають в тому тексті, який поданий на повторне перше читання, повні загрози національній безпеці, які ми постараємось усунути до другого читання.

За результатами  розгляду цього законопроекту  Комітет Верховної Ради  з питань національної безпеки, оборони та розвідки відповідно  до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України за результатами розгляду у повторному першому читанні рекомендував прийняти Верховній Раді його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок та пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи у другому читанні.

Прошу вас підтримати цей законопроект. Жодних корупційних ризиків, які би були підставою для того, щоб ухвалювати інше рішення, на даний   момент точно немає.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону.

Будь ласка, Сергій Володимирович Власенко, фракція "Батьківщина".

Кучеренко, так я розумію, передає слово?

Будь ласка, Кучеренко Олексій Юрійович.

 

13:16:21

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина", голова Тимчасової слідчої комісії з питань ціноутворення в енергетиці. Це дуже важливо. Шановні колеги, прошу послухати уважно декілька принципових речей. При всій повазі до авторів цього законопроекту, до самої теми про воєнну тайну для об'єктів критичної інфраструктури, я задаю вам просте питання: а ви знаєте, що таке об'єкти критичної інфраструктури? Це енергетичні об'єкти Укренерго, Укргідроенерго, Теплокомуненерго, Центренерго, водоканали, лікарні, транспорт і так далі,  і тому подібне. Задаю друге питання: а за чий рахунок утримуються ці об'єкти, як ви думаєте? Або бюджет наш з вами, народу, вірніше, України, або тарифи, які платять наші з вами споживачі українські. Вони сьогодні задають питання: за що ми платимо? Покажіть, будь ласка.

Я як голова тимчасової слідчої комісії можу зазначити, що я звертаюся із запитами до всіх без виключення органів, в першу чергу Національної комісії з регулювання енергетики, керівництва цих компаній і вони всі ховаються за воєнною таємницею, за ДСК. Нема доступу до жодної інформації, до кошторисів, до тарифоутворення. Останній приклад: підвищення тарифу на транзит газу. Я не проти цього підвищення, воно, мабуть, мало би бути. Але структура тарифу навіть не показана. Національна комісія приховала і це під так званою воєнною таємницею.

Ще один приклад: це тендер Укргідроенерго на будівництво укриттів, який виграла абсолютно незрозуміла структура, 2,5 мільярда гривень.

Тому ми утримаємося від голосування за цей законопроект, тому що ми боїмося, що під цим буде приховано шалені оборудки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від фракції "Слуга народу" Нагорняк Сергій Володимирович. Я так розумію, передає Веніславському. Будь ласка, Федір Володимирович.  

 

13:18:45

НАГОРНЯК С.В.

Доброго дня. Будь ласка, слово передайте Федору Веніславському.

 

13:19:01

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановні колеги, я хочу ще раз звернути увагу щодо цього законопроекту на дуже прості речі. Цей законопроект не має на меті якимось чином змінювати Закон України про об'єкти критичної інфраструктури. Він має на меті виключно внести зміни до Закону "Про державну таємницю" з метою віднесення до інформації, що становить державну таємницю, інформацію про об'єкти критичної інфраструктури. Чому це важливо? З огляду на ту терористичну війну, яку веде Росія проти України, з огляду на те, що об'єктами терористичних атак Російської Федерації в переважній більшості є не військові, не воєнні об'єкти, а об'єкти саме критичної інфраструктури, об'єкти, які забезпечують життєдіяльність населення, які забезпечують фактично функціонування держави, і метою Росії є якраз через такі варварські методи ведення війни, які суперечать всім нормам міжнародного права, змусити Україну поступитися своїми територіями, поступитися своїм суверенітетом, своєю незалежністю, тому засекретити інформацію про ті об'єкти, які відносяться до об'єктів критичної інфраструктури, є вкрай необхідно. І саме на це спрямований цей законопроект. Ще раз підкреслюю: жодних корупційних ризиків, за визнанням представників антикорупційної спільноти, в проекті немає. Тому прошу підтримати його за основу в першому читанні, а Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки при підготовці цього законопроекту до другого читання врахує всі розумні, тверезі пропозиції для удосконалення цього законодавчого регулювання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович. Передає слово Ірині Володимирівні. Будь ласка.

 

13:20:48

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дорогі українці, ми сьогодні, наша команда, приємно вражені тією рекламою, яку Зеленський зробив Петру Порошенку і нашій команді щодо поставок десятків тисяч дронів на фронт.

В своєму твіті і інстаграмі Зеленський сьогодні розмістив п'ять фотографій "посейдонів" до 22-ї бригади, ефпевішок для підрозділів, які працюють на фронті і які передав Порошенко і наша команда.

Інша проблема в тому, що коли Порошенко і наша команда їдуть на фронт надавати цю допомогу, за Петром Олексійовичем їде цілий підрозділ контррозвідки, замість того, аби контррозвідка займалась своїми безпосередніми завданнями: виявляла зрадників, які і здають насправді об'єкти критичної інфраструктури для того, аби їх атакувала Російська Федерація.

Трішки смішно, коли зараз в цій залі ми обговорюємо державну таємницю в присутності ОПЗЖ в повному складі. І так само смішно, коли ми обговорюємо з вами такі законопроекти в той час, коли, наприклад, новий вже тепер радник міністра оборони пан Кубраков на початку повномасштабного вторгнення видав кілька указів, якими засекретив будівництво захисних споруд над енергетичними об'єктами. Тобто у нас секретиться сьогодні все, що має корупційну складову, для того, аби ніхто не докопався, а скільки ж державі обійшлися ці об'єкти по будівництву, скільки будується нам і коштує сьогодні фінансування фортифікаційних споруд.

Тому ми за посилення контррозвідувальних заходів, ми за посилення державної таємниці, але не треба змішувати все вкупу і таким чином ще й захищати корупцію у владі. Ну і схаменіться, що стосується фронту: всі гроші мають іти на дрони, на фронт на підтримку, а не на те, на що сьогодні їх витрачає влада.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від групи "Довіра" слово надається Кучеру Миколі Івановичу. І після цього ще Железняк – 1 хвилина.

 

13:22:56

КУЧЕР М.І.

Прошу передати Білозір, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лариса Білозір. І потім ще Железняк, 1 хвилина, і голосуємо. Будь ласка, Лариса.

 

13:23:05

БІЛОЗІР Л.М.

Лариса Білозір, депутатська група "Довіра". Шановні колеги, хочу звернути вашу увагу, що саме буквально пару місяців тому ми провалили цей законопроект через побоювання корупційних ризиків. І хочу зазначати, що вже тут в цьому допрацьованому в комітеті законопроекті виключити, якщо в першому читанні минулого разу було відсутнє виключення, що фактично створювали ризики засекречення кошторисів виконання робіт. І я тут розумію побоювання деяких колег, щоб, знаєте, не ховали за державною таємницею  корупційні речі.

Але тут вже прописали, що окрім інформації про використання коштів на закупівлю товарів, робіт та послуг, зокрема, інформації про ціну товарів, робіт і послуг. Тобто закупівлі будуть прозорими і відкритими. Тому цю корупційну таку пересторогу зняли.

А законопроект дуже потрібний, і наша депутатська група буде обов'язково підтримувати. І дійсно потрібно все ж таки до державної таємниці, особливо після останніх атак на інформаційну інфраструктуру все ж таки внести також й інформацію і заходи із захисту стійкості об'єктів критичної інфраструктури.

Тому, колеги, прошу все ж таки вже допрацьований законопроект підтримати в першому читанні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, ще Железняк Ярослав Іванович, 1 хвилина. І голосуємо, колеги.

 

13:24:45

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, ми повторно розглядаємо цей законопроект, і минулого разу я і колеги виступали категорично проти. В цьому першому читанні повторному всі доопрацювання, які якраз викликали тоді питання, включені, за що дякую і комітету і особисто Федору Веніславському. І я підтверджую, що всі ті домовленості, які були обіцяні, вони дотримані.

Тому, звичайно, ми підтримуємо цей законопроект в першому читанні з точки зору  і безпеки і самих законодавчих змін. І дуже сподіваємося, що і до другого читання законопроект не спотворять  різними правками, які, не дай бог, можуть подати якісь люди, які дуже люблять СБУ.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Прошу народних депутатів підготуватися до голосування.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України "Про державну таємницю" (реєстраційний номер 11394). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:26:17

За-241

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

Наступний законопроект 11…

По фракціях покажіть, будь ласка.

Наступний законопроект 11290 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати, колеги.

 

13:26:55

За-231

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федієнка Олександра Павловича і від авторів і від комітету, до 4 хвилин. Будь ласка, Олександр Павлович.

 

13:27:15

ФЕДІЄНКО О.П.

За дорученням Верховної Ради України Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки підготував на повторному першому читанні проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури (реєстраційний номер 11290).

Хочу нагадати, існує стійка тенденція збільшення кількості загроз національній безпеці у кіберпросторі, повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України супроводжується постійними і чисельними кібератаками, і нещодавній інцидент з реєстрами Міністерства юстиції це нам довів.

Даний проект закону було розроблено для зменшення загроз кібербезпеці України, впровадження його положень сприятиме забезпеченню захищеності від кібератак у інформаційно електронно-комунікаційних та інформаційно документаційних системах, в яких обробляється державна інформація, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури, створення належної правової основи щодо здійснення заходів для ідентифікації та виявлення ризиків обізнаності щодо ризиків та кіберзагроз. Побудова системи реагування та удосконалення систем безпеки у інформаційно‑комунікаційних системах, що в результаті призведе до загального посилення спроможності національної системи кібербезпеки.

Проект закону містить положення, які забезпечують імплементацію норм Європейської директиви з кібербезпеки у національне законодавство, що наближує нас до найкращих європейських практик. Відповідно до закону персоналізується відповідальність за впровадження заходів безпеки, відкривається шлях до формування мережі команд реагування на кіберінциденти, що значно знижує ризики негативного впливу кібератак.

Звертаю вашу увагу, колеги, що під час підготовки до повторного першого читання комітет виконав доопрацювання та уточнення редакції законопроекту, а саме: виключено зміни до Закону України "Про державну таємницю" щодо розширення переліку інформації, що може бути віднесена до державної таємниці; виключено положення щодо державного контролю у сфері захисту інформації, виключено пропозицію щодо закріплення за Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації право державного контролю за станом технічного захисту інформації та кіберзахисту; виключено положення, яке стосувалося об'єктів інформаційної діяльності, та інші зміни, зазначені у висновку комітету.

Таким чином комітетом частково враховано зауваження та пропозиції народних депутатів України, Головного науково-експертного управління, Міністерства оборони, Служби безпеки, Міністерства цифрової трансформації та інших установ і організацій, що надійшли до проекту закону.

Комітет ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу, підготовлений народними депутатами України членами Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, на повторне перше читання проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об’єктів критичної інформаційної інфраструктури (реєстраційний номер 11290). У разі прийняття проекту за основу доручити комітету доопрацювати його з урахуванням пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Шановні колеги, я розумію, що питання кібербезпеки і кіберзахисту для багатьох з вас, можливо, є дещо не зовсім зрозумілим, але хочу звернути вашу увагу, що нещодавні приклади з тими самими державними реєстрами нам довели, що нам потрібно своє законодавство з урахуванням кращих законодавчих ініціатив, які є в європейському співтоваристві, в Сполучених Штатах Америки.  Я хочу наголосити, що в цьому законопроекті жодним чином не йде мова про приватне житло, камери в приватному житлі або будь-яка приватна інформація, яка знаходиться у вашому приватному  житлі.  Ще раз хочу наголосити: мова іде суто про державні інформаційні ресурси, об'єкти критичної інфраструктури. Нам потрібне законодавство, яке дозволить ефективно це захищати. Звертаюсь до вас з проханням підтримати вказаний законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення сутності цього законопроекту.

 Будь ласка, від "Довіри" Лунченко Валерій Валерійович.

 

13:31:38

ЛУНЧЕНКО В.В.

Прошу передати слово Ларисі Білозір.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лариса Білозір.

 

13:32:03

БІЛОЗІР Л.М.

Лариса Білозір, депутатська група "Довіра". Шановні колеги, шановні українці, сьогодні ми дійсно розглядаємо надзвичайно важливий законопроект, спрямований на посилення кібербезпеки та захисту інформації в Україні. Ми згадуємо, що ми провалили цей законопроект ще напередодні незалежності, Дня Незалежності, але нещодавно ми згадуємо 19 грудня, коли була безпрецедентна атака на наші реєстри: на Державний реєстр актів цивільного стану, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних... підприємців і Державний реєстр речових прав. Так потихесеньку ми все це відновлюємо, і була створена також тимчасова слідча комісія, точніше робоча група на основі Тимчасової слідчої комісії з прав захисту інвесторів і бізнесу. І ми в рамках парламентського контролю намагалися, скажімо так, вивчити і допомогти врегулювати цю ситуацію навколо хакерської атаки на єдині та державні реєстри Мін'юсту.

І трошки запізніло, але, мабуть, ми вже розуміємо, що все-таки цього разу ми маємо підтримати цей доопрацьований законопроект. Звичайно, є сумнівні речі, наприклад, такі, як виключаємо Мінцифру з основних суб'єктів нацсистеми кібербезпеки. Скажімо так, я думаю, що все-таки їх варто залишити. Звичайно, потрібно розширювати повноваження Держспецзв'язку, але знову ж таки збільшення загальної чисельності не передбачено. А як вони будуть працювати, коли на них буде покладено стільки зобов'язань по контролю кібербезпеки України. Тобто трохи такі популістичні речі, але, мабуть, як політичний компроміс. І я вважаю, що цього разу ми повинні всі разом підтримати цей законопроект і найшвидше вносити його до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Федина Софія Романівна.

 

13:34:08

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моєму колезі Володимиру Ар'єву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ар'єв.

 

13:34:21

АР’ЄВ В.І.

Ну, що згадаємо, як там п'ять років тому казав міністр цифровізації про те, що значення кібербезпеки трошки перебільшено. Життя поставило все на свої місця. Те, що сталося наприкінці минулого року, воно показало нам, що кібербезпека в сьогоднішньому сучасному світі, в діджиталізованому світі, є одним із головних чинників. І те, що нам розказали на засіданні нашого комітету на вимогу нашого комітету, коли прийшли СБУ, Мін'юст і так далі, що саме сталося під час витоку інформації, під час хакерської атаки, то я вам можу сказати, що виявляється, у нас кіберлосі є на всіх щаблях –  від технічного і до вищого. І мало того, можливо не кіберлосі, а і реальні зрадники. СБУ зараз розбирається із цим питанням. Досі вони не можуть дати відповідь, що ж там конкретно сталося, бо обсяг атаки був шалений, і витік даних був дуже великий. Але я хочу сказати, що цей законопроект він дуже загальні речі охоплює. Але він не охоплює одну річ – кіберграмотність кожного, хто має доступ до державних реєстрів або до інших державних електронних документів, або баз даних. Скажіть, будь ласка, з вас, із ваших помічників і помічниць всі знають, що можна чіпати, а що не можна чіпати в електронній пошті, які сайти не можна відвідувати, які лінки не можна відкривати? Тому ми будемо вимагати, щоб кібербезпека і кіберграмотність стали однією з основних і були чітко зафіксовані у цьому законопроекті.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Власенко Сергій Володимирович, фракція "Батьківщина".

 

13:36:29

ВЛАСЕНКО С.В.

Прошу передати слово колезі Кабаченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кабаченко.

 

13:36:37

КАБАЧЕНКО В.В.

Володимир Кабаченко, фракція "Батьківщина". Єдине, що нам показав грудень 2024 року це те, що українська система з кіберзахисту взагалі абсолютно не готова до будь-яких сучасних викликів. Все, що було запроваджено з 2019 року на що виділялись кошти, проводились щорічні аудити не виконано від слова взагалі. І тому реагуючи на ситуацію грудня  24-го року нам вже слід сьогодні з вами запросити в зал Мін'юст, Мінцифри і запитати, поставити дуже прості питання. Якщо висновки проведених аудитів з 19-го по 23-ті роки вони були позитивні, то як сталось так, що країна з грудня 24-го станом по січень 25-го залишилась повністю  паралізована?

Я абсолютно не згоден із першим доповідачем, який сказав, що нам українцям не відома тематика кібербезпеки. Звісно, відома, тому що ніхто з нас зараз не може укласти правочини, придбати нерухомість, замінити директора, провести нотаріальні дії.

Законом передбачено заміну аудиту інформаційної безпеки на об'єктах критичної інфраструктури на методичне оцінювання стану кіберзахисту.  Колеги, ще раз питання. Система аудиту, яка працювала до цього, де вона? Як побачити результати проведених аудитів, скільки це коштувало і чому ми від цього нічого не отримали?

По-друге, дуже важливо, що саме цим законопроектом запроваджується норма, що система кіберзахисту може бути віддана на аутсорсинг іншим компаніям з інших країн. Отже, кіберпростір і кібербезпека буде відповідальністю інших людей, а не України. Це неправильно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бурміч Анатолій Петрович, депутатська група "Відновлення України".

 

13:38:47

БУРМІЧ А.П.

Прошу передати слово колезі Лукашеву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лукашев. Після Лукашева ще Ватрас, одна хвилина, і будемо голосувати.

Будь ласка, Лукашев.

 

13:38:59

ЛУКАШЕВ О.А.

Доброго дня, шановні колеги. Ми побачили наприкінці грудня наскільки актуальним є питання  кібербезпеки і цифрового захисту в контексті забезпечення національної безпеки України. Загрози національній безпеці в цифровому просторі продовжують зростати і тим більше в період повномасштабної війни. Кібератаки стали невід'ємною частиною широкомасштабної агресії проти нашої держави. Тому підготовка до відбиття таких дій є надзвичайно важливим напрямом діяльності як парламенту, так і профільних міністерств. Для забезпечення цифрового захисту державних інформаційних ресурсів та об'єктів критичної інформаційної інфраструктури необхідно оновити законодавчу базу. І тому вважаємо запропонований законопроект і вчасним, і актуальним як за змістом так і за його функціоналом. Документ пропонує створити правові основи для функціонування національної системи реагування на інциденти кібербезпеки та кібератаки у разі кризової ситуації в кіберпросторі. У разі прийняття даного законопроекту, будуть створені відповідні правові засади для стандартизації криптографічного та технічного захисту інформації, кіберзахисту, протидії технічним розвідкам, а також впровадження міжнародних стандартів та гармонізації з законодавством країн ЄС і НАТО. Депутатська група "Відновлення України" буде підтримувати запропонований законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, зараз ще Ватрас і після цього "Голос", так, ще буде. Буде Клименко після Ватраса і голосуємо. По одній хвилині ще, колеги.

 

13:41:00

ВАТРАС В.А.

Шановні колеги, насамперед я хотів би подякувати Олександру Павловичу Федієнку за дану законодавчу ініціативу, вона не те, що не на часі, її потрібно було ухвалювати ще, можливо, рік, а, можливо, і навіть два тому. Але знову ж таки і комітет, і підкомітет, який він очолює, змобілізувалися і знову підготували цей законопроект до повторного другого читання.

Безумовно, що між першим і другим читанням нам потрібно врахувати зауваження, які висловили наші колеги і, зокрема, колеги з "Європейської солідарності" щодо підвищення кіберграмотності в даному законопроекті і колеги з "БЮТ", які говорили про посилення відповідальності за кібербезпеку, вжити низку заходів щодо освіти у сфері кібербезпеки, у загальноосвітніх школах, у вищих навчальних закладах, особливо у військових.

Тому від імені фракції "Слуга народу", від себе особисто, прошу підтримати дану ініціативу, підтримати Олександра Павловича і забезпечити кібербезпеку в нашій державі. Дуже важливий закон. Прошу мобілізуватися і голосувати за нього.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Клименко Юлія Леонідівна, фракція "Голос".

 

13:42:10

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, ми, безумовно, підтримуємо ідею кібербезпеки і захисту. Як показала практика, у нас з цим є великі проблеми. Якщо у нас змогли вкрасти і знищити багато реєстрів,  де є,  знаходяться данні наших громадян. І повинна бути окрема, не тільки СБУ, а тимчасова слідча комісія,  яка вирішить і подивиться чому це можна було і чому це сталося.

Але питання в цьому законі не про кібербезпеку, це про збільшення повноважень Держспецзв'зку до неймовірних розмірів, про виведення Держспецзв'зку з-під Закону по контролю і нагляду,  фактично надавати їм повноваження необмежені. Тому, колеги,  безумовно,  ми підтримаємо,  якщо цей  законопроект буде перероблений із врахуванням всіх зауважень до другого читання. Але створення ще одного монстра контролюючого в Україні – це погана ідея, а особливо монстра,  який за останні два чи три роки "переварив" 80...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця,  займіть свої місця,  переходимо до прийняття рішення. Будь ласка.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об'єктів критичної інформаційної інфраструктури (реєстраційний номер 11290). Готові голосувати? Прошу  народних депутатів голосувати.

 

13:44:21

За-267

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях,  будь ласка.

Шановні колеги, наступний законопроект 12032 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання стосовно реалізації права на отримання громадянства України другим із подружжя громадянина України, який бере (брав) участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України, а також щодо деяких інших питань, пов'язаних із громадянством, імміграцією та правовим статусом іноземців та осіб без громадянства.

Ми домовились по цьому другому читанню такий розгляд, що буде 7 поправок або виступ  Гончаренка.  Виступ, так, Олексію? Добре,  я вам дам. І потім буде 3 хвилини виступ Цимбалюка. Тому вельмишановні колеги,  і буде Дмитро Олександрович Разумков. Зараз Олексій Олексійович Гончаренко скаже, як ви бачите своїх 7 поправок. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

13:45:18

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.

Пане Голово, я одну поправку поставлю на голосування, але спочатку візьму виступ 5 хвилин.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 5 хвилин.

 

13:45:46

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність".

Шановні друзі, ми з вами зараз розглядаємо важливий законопроект, який треба обов’язково приймати. Мова іде про те, щоб підтримати тих, хто воює за Україну, і членів їхніх родин. Тут немає жодного сумніву. І треба давати громадянство родинам тих, хто воює за Україну, і проливає кров за Україну. Але я хочу поговорити про громадян України, які сьогодні проливають кров за Україну. Я хочу говорити про терміни служби і демобілізацію. Це сама головна тема, яка сьогодні є в державі. Колосальна несправедливість створена,  коли є 1 мільйон родин, для яких війна це просто 24/7,  і їм не дають ніякого світла в кінці тунелю. Ніякого! Вхід є, виходу немає.

Сьогодні жінки військовослужбовців, їхні рідні знову стоять з пікетами, вимагають терміни служби. Ми говоримо про це в цій  Верховній Раді вже 2 роки. 2 роки тому я подав перший законопроект на цю тему. Нічого не змінилось. В березні 23-го року зареєстрував петицію на сайті Президента.  Вона набрала блискавично 25 тисяч голосів. І що? Сьогодні, 8 січня 25-го року, майже через 2 роки після того, як ця петиція набрала необхідну кількість, я отримав відповідь. Це знущання? Це що там, хто ці жирафи? До кого тільки дійшло там? І мені от Президент сьогодні   відповідає, що він це все відправив в уряд. Все.

В квітні минулого року ми з вами прийняли тут закон, яким зобов'язали, зобов'язали уряд подати законопроект про демобілізацію. І що? І нічого не зроблено. Всі терміни пройшли. Сьогодні дякую тим, хто не побоявся, проголосував. Ми викликали сюди Умєрова. Это без толку. Умєрова просто треба гнати швидко як можна, тому що він просто розвалює Міністерство оборони і не здатний ні на що.

Ви викликали сюди Шмигаля. Дякую тим, хто проголосував, щоб він прийшов і сказав, де  законопроект про терміни служби. І я дуже сподіваюсь, що це не перетвориться в історію, як було з Умєровим, посміховисько якесь, коли його завели в ложу, він посидів, а нам потім сказали: "Ну ви ж бачили, Умєров був, все, він виконав виклик Верховної Ради".

Я хочу почути Прем'єр-міністра з трибуни, коли буде законопроект про демобілізацію, коли ми встановимо терміни служби, скільки буде тривати ця позорна "бусифікація", коли будуть просто розпущені ТЦК, бо не можуть вони нормально працювати, коли буде створена інша система рекрутингу. Про це говорять вже самі військові. Ганьба - слово 2024 року. Сьогодні наше перша зустріч в парламенті в 2025 році. Ви знаєте, яке слово було визнане словом року в Україні в 2024 році? Це слово "бусифікація". Ні, це не слово "потужно", це не слово "незламно", це слово "бусифікація". Ну можна додати  "незламна бусифікація", бо все ламається в країні, тільки "бусифікація" не ламається. І цей божевільний і абсолютно порочний круг, коли робиться "бусифікація", далі ці люди приїжджають, вони не можуть і не хочуть воювати, далі СЗЧ. "Бусифікація" - СЗЧ - розшук - суди. І оце все, що відбувається. Де нормальна система рекрутингу? Де якась мотивація? Де іпотека для військових? Де все це? Нічого! Нічого цього немає і ніхто цим не займається і, судячи з усього, не збирається займатися.

Де короткострокові контракти для військових, щоб вони могли повернутися, на пів року взяти контракт? Немає. Нічого немає. Замість того, щоб дати можливість воювати тим, хто вміє, готовий, знає, замість цього робиться божевільна "бусифікація" і нищиться Україна.

Нам говорять, мільйон людей в Силах оборони. У мене питання: а як же працює ця математика? Нам говорять, росіяни, їхні угруповання в Україні і на кордонах з Україною 600-650 тисяч, у нас в Силах оборони мільйон. Але при цьому на всіх головних напрямках перевага росіян 5 до 1. Як таке може бути? Де ці люди? А тому що, по-перше, корупція страшна, хтось відкупляється, сидить, хтось отримує липові бойові, а по-друге, набрали таких людей, які не здатні воювати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

13:50:58

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, законопроект, який нам пропонують підтримати в другому читанні і в цілому, насправді є важливим. Ми вже внормували спрощену систему надання громадянства особам без громадянства, які сьогодні або в попередні роки захищали нашу державу. Це спрощене надання громадянства і це врегульовано чинним законодавством.

Зараз ми розглядаємо законопроект, яким пропонується спрощена система отримання громадянства для осіб, які є членами родини військовослужбовця або особи, яка захищає нашу державу в ЗСУ чи інших військових формуваннях, і це правильний підхід. Там спрощується шляхом подання декларації, а не тільки обов'язковість виходу з попереднього громадянства, бо це є люди, які належали до громадянства або Російської Федерації, Білорусії, де практично неможливо вийти зараз офіційно з громадянства.

Через те фракція "Батьківщина" проголосує в другому читанні і підтримає цю важливу законодавчу ініціативу. Але попередній колега говорив про все-таки проблему, яку не вирішила ще Верховна Рада,  – це встановлення термінів мобілізації. І ті родини військових, які знаходяться, в тому числі, вже вчергове біля Верховної Ради в Києві, вони вимагають справедливості. Ті люди, яких мобілізують, мають чітко знати, коли, через який термін їх демобілізують. І це природно.

В дискусії з військовим керівництвом нам кажуть, що: а хто ж буде воювати? А це вже інша проблема: треба замінювати частково, те, що проводять мобілізацію, все-таки проводити більш ефективно рекрутинг. Тобто держава має пропонувати військовий пакет людині, яка йде на службу, ризикуючи своїм життям. Це і забезпечення житлом, це надання одноразової, першої фінансової допомоги для влаштування проблем родини; це і майбутнє працевлаштування, в тому числі і в силових структурах. Це має бути тою гарантією, що людина йде ризикує – і вона знає, заради чого це робиться.

Заради справедливості варто сказати, що Міністерство оборони вже розпочало систему рекрутингу. Вона поки що не є дуже ефективна, але перші результати є. Потрібно все-таки йти шляхом більшого стимулу тих людей, які виявляють бажання підписати контракт.

Голосуємо за, і фракція "Батьківщина" пропонує і іншим підтримати важливий законопроект, який на порядку денному. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Михайлович.

І завершальний виступ – Дмитро… А, ще буде поправка… Я перепрошую, поправка тоді буде Гончаренка. Номер тільки говоріть, щоб я одразу знайшов.

Будь ласка, Олексій.

 

13:54:22

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.

Шановні колеги, я прошу вас підтримати одну поправку: правка номер 6. Вона передбачає наступне: допомогти отримати українське громадянство тим людям… Це дуже важливо, ми вирішуємо зараз питання родин тих, хто воює за Україну. Є ще одна категорія людей – це ті люди, які переслідуються в своїх державах за проукраїнську позицію.

І багато хто з них зараз знаходяться в Україні і хочуть отримати українське громадянство, і подаються. Ми їм сьогодні говоримо: ви підіть спочатку в свою країну і там позбудьтеся свого громадянства, а потім повертайтесь. А ці люди, якщо з'являться в своїй країні, їх посадять чи розстріляють за проукраїнську позицію. Це не тільки громадяни Росії, це Білорусь, це Грузія вже, на жаль, це Середня Азія й інші держави. Там треба терміново цих людей підтримати.

Тому, будь ласка, колеги, підтримайте мою правку номер 6, щоби допомогти і цій категорії людей. Прошу поставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, одну секундочку.

Я хочу запросити представника комітету по правці номер 6, позиція комітету, тоді будемо голосувати. Будь ласка, народний депутат Задорожний Андрій Вікторович.

 

13:55:36

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Шановні колеги, врахування цієї поправки фактично створюватиме додаткові можливості для осіб, які переслідуються, які не мають нічого спільного з Україною. Прийняття цієї норми будь-який реальний злочинець зможе потенційне отримати право на громадянство України лише через сам факт висловлення проукраїнської позиції. Встановити дійсні наміри в таких ситуаціях буде практично неможливо. Тому комітет відхилив цю правку.

Прошу підтримати рішення комітету. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, і так, поправка номер 6 авторства народного депутата Гончаренка. Вона комітетом відхилена. Позицію автора і комітету ви почули. Автор просить поставити її на врахування. Ставлю 6 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

13:56:33

За-80

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, далі, 4 хвилини – Разумков Дмитро Олександрович і 1 поправку потім будете на врахування теж. Будь ласка, 4 хвилини – Разумков, 1 поправка і голосуємо.

 

13:56:47

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, і продовжимо історію з новорічними подарунками від Президента Зеленського. Ви бачили крайні заяви Президента Трампа, 47-го Президента Сполучених Штатів Америки, щодо НАТО. Я розумію, що в нас усі рішення приймаються в Офісі Президента, є потужне коло 5-6 менеджерів, кружок, але хотілося б зрозуміти, як далі буде рухатись держава.

Якщо вийде так, що позиція, яка була озвучена, є не просто публічною позицією, так як у нас буває в вечірніх відосиках, а є реальною позицією, яка була озвучена обраним Президентом Сполучених Штатів Америки. Які далі будуть гарантії? Тому що, коли Президент, використовуючи   непарламентські вислови, називає Будапештський меморандум, я не можу з ним, мабуть, до кінця не погодитися. Але у мене питання: а як тоді назвати ті 27 меморандумів безпекових, які вони напідписували? Що з ними? Де безпека? Взагалі не розумію, чому війна триває? У нас 27 безпекових договорів двохсторонніх! 27! Це 27 держав, які мають бути тут поруч з нашими  Захисниками і допомагати захищати нашу державу.

Я впевнений, що багато хто в цьому залі це не читав, але там в багатьох документах зобов'язання України більші аніж зобов'язання перед Україною. Щоб не було маніпуляцій, я щиро дякую кожній країні і громадянину кожної держави, яка допомагає Україні. Але їх допомогу видавати за безпекові гарантії не треба – це маячня і брехня.

І так буде далі, коли ми призначаємо на посольські позиції Данілова, який досі не поїхав працювати. Призначаємо ще когось, Костіна. Костін і так у нас відкатав по всьому світу. І Генеральний прокурор таксист. Чи хто він там був? Ви його ж знімали. Ви ж йому тут так аплодували. Чого ви його відправили послом? Це ж сором! Це ганьба! І ви туди відправляєте людей, які не мають жодної фахової підготовки до міжнародної дипломатії. Який результат вони вам принесуть? Який результат вони принесуть державі?   Жодного!

Я зараз не буду коментувати ту норму спілкування в інтерв'ю з журналістом. Я підбираю навіть слова, тому що це важко якось пояснити, коли Президент держави дозволяє собі так висловлюватись. Він може це робити дома. Він може це робити  з друзями. Але не може це доносити через засоби масової інформації навіть за океан, навіть тим, хто сьогодні може не підтримувати нашу державу. Це ненормальна дипломатія, це сьогодні журналісти називають хамська дипломатія, бидло-дипломатія. Вона не приносить жодного позитиву, окрім хайпу. Нам треба підтримка, а не хайп. Нам треба допомога, реальна фінансова допомога, зброєю допомога, міжнародними санкціями, а не поплескування по плечу зі словами: "Гарний хлопець". Це не допоможе нашій державі.

Тому, виходячи з вище зазначеного, якщо ми і далі будемо дивитися на те, як працюють на хайп-піар і на вечірні відосики, то у нас не буде ні 27 договорів, ні Будапештського меморандуму, ні НАТО, ні будь-яких інших гарантій з боку наших міжнародних партнерів. Ми залишимося сам-на-сам і боротися за нашу державу будемо так само – сам-на-сам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займіть місце. Ще буде одна поправка від Разумкова, і після цього голосуємо за закон в цілому, шановні колеги.

Будь ласка, Дмитре Олександровичу, номер поправки, обґрунтування, відповідь комітету, і голосуємо.

 

14:01:09

РАЗУМКОВ Д.О. Руслане Олексійовичу, якщо можна, спочатку включіть, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть, будь ласка, спочатку час.

 

14:01:25

РАЗУМКОВ Д.О. Шановні колеги, правка 25. Вона говорить про те, що якщо людина не вийшла з громадянства тієї держави, в якому вона сьогодні перебуває, вона через 2 роки автоматично втрачає громадянство України. Це нормальна норма. Я розумію, що є лише єдине виключення – це Російська Федерація, яка не дає змогу вийти людям, які боронять сьогодні Україну, допомагають нашим Збройним Силам України знищувати ворога, вийти з рашистського громадянства. Окей. По всіх інших чому такої норми немає? Чому ми для їхніх близьких, тобто для військовослужбовців ми це прийняли, чому ми для їх родин не можемо поставити норму у 2 роки? Це чесно, це нормально, це буде відповідати принципам суб'єктності і ваги українського громадянства.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету, 25 поправка.

 

14:02:30

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Дякую.

Дмитро Олександрович, поправкою пропонуються зміни до положень Закону України "Про громадянство України", які не були предметом розгляду парламенту в першому читанні та не стосуються реалізації пропонованої у первинній редакції ідеї. Тому комітет, власне, і відхилив.

Дякую. Прошу підтримати рішення комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І так, шановні колеги, 25 поправка авторства Разумкова і колег. Комітетом вона відхилена. Позицію комітету і автора ви почули, автор наполягає на врахуванні цієї поправки. Ставлю 25 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

14:03:18

За-92

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, переходимо до голосування за закон. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. І так, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання стосовно реалізації права на отримання громадянства України другим із подружжя громадянина України, який бере (брав) участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України, а також щодо деяких інших питань, пов’язаних із громадянством, імміграцією та правовим статусом іноземців та осіб без громадянства (реєстраційний номер законопроекту 12032).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:04:24

За-271

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Дякую, колеги.

Наступний законопроект 12... 

По фракціях, будь ласка, покажіть.

12250 – це проект Закону про внесення зміни до статті 201 зі значком 2 Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги державними та комунальними підприємствами. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект... Шановні колеги, включення до порядку денного, треба 226 голосів. Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного. Прошу голосувати.

 

14:05:12

За-244

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:05:36

За-210

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Іонушаса Сергія Костянтиновича, він і від авторів, і від комітету, до 4 хвилин. Будь ласка, Сергій Костянтинович.

 

14:05:54

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, війна змусила нас з вами 24 березня 22-го року прийняти Закон "Про внесення змін до Кримінального кодексу щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги". Ми цим законом доповнили норму статті 201-2 "Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги".

У процесі вивчення інформації про практику застосування зазначеного закону нами було виявлено проблематику в частині використання територіальними громадами благодійної допомоги, переданої організаціями, громадянами, міжнародними організаціями для покращення надання саме комунальних послуг, наприклад, перевезення пасажирів, …(Нерозбірливо) і таке інше.

З метою забезпечення можливості використання, колеги, тільки державними та комунальними підприємствами і тільки для реалізації життєво важливих функцій техніки та обладнання, які були отримані в якості гуманітарної допомоги благодійних пожертв або безоплатної допомоги, був зареєстрований цей законопроект.

Про що йде мова в цьому законопроекті? Ми надаємо можливість шляхом доповнення примітки статті 201-2 Кримінального кодексу новою частиною, якою встановлюється, що вчинення службовими особами отаких державних і комунальних підприємств не є злочином.

Шановні колеги, дуже багато проблематики, з якою ми стикнулися, наприклад, по Харкову, по перевезенню пасажирів тролейбусами. Наприклад, по іншим місцевим громадам. Без вирішення цього питання шляхом внесення змін до законодавства, на жаль, ми з вами не вирішимо проблему забезпечення взимку вивозу відходів. До нас до комітету є звернення великої кількості територіальних громад про підтримку цього законопроекту. Тому, шановні колеги, я буду просити вас його підтримати.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я прошу фракції і групи записатись: два – за, два – проти.

Будь ласка, Саврасов Максим, фракція "Європейська солідарність".

 

14:08:20

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Софії Романівні Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Софія Романівна.

 

14:08:40

ФЕДИНА С.Р.

Шановне товариство, "Європейська солідарність" засадничо підтримує цей законопроект, оскільки ми маємо дати можливість територіальним громадам, комунальним службам використовувати надану їм гуманітарну допомогу для здійснення і забезпечення усіх потреб своїх громадян. Єдине, щоб хотілося наголосити, що так як виписаний цей законопроект, то тут залишається дуже багато можливостей для зловживань і для двозначного трактування тих чи інших положень залежно від особистих преференцій чи залежно від того, хто, можливо, з якої партії, чи з якого середовища використовує те чи інше майно. Насправді однозначні речі можуть бути трактовані в різну сторону залежно від якоїсь специфічної можливої потреб, а так немає бути в законопроекті. Має бути дуже однозначно прописано, для яких потреб буде використовуватися гуманітарна допомога і не може бути двозначних трактувань. Також я хотіла би ще наголосити, що ми будемо підтримувати, але за умови ретельного доопрацювання до другого читання. А також водночас у Верховній Раді уже подані законопроекти, які мають суміжну тематику. І найкраще було би зробити єдиний доопрацьований комітетський законопроект, який би вирішував подібні питання.

Водночас хочу підняти питання того, що у нас дуже багато випадків нестатутного або взагалі злочинного використання гуманітарної допомоги залишаються без жодної відповіді. Давайте згадаємо згнилі склади на Чернігівщині, розкрадені і згнилі склади на Київщині, розкрадені і зниклі склади гуманітарної допомоги на Львівщині. Розслідування ніби тривають, але насправді їх немає. Ми маємо ситуацію, коли не можемо прозвітувати про гуманітарну допомогу, а переслідуються саме волонтерські організації, які якісно звітують за використання гуманітарної допомоги. Тому у всіх таких питаннях ми маємо дотримуватися принципу прозорості, ясності, і щоб гуманітарка використовувалась явно...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Власенко Сергій Володимирович, фракція "Батьківщина".

 

14:10:54

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. Чи існує проблема, про яку говорили виступаючі, коли, припустимо, якась міська рада отримує гуманітарку і вона не може передати цю гуманітарку своїм же комунальним підприємствам? Так, ця проблема існує. Чи вирішує її цей закон? Так, він її вирішує, але поряд із тим він її вирішує в який спосіб. Цей закон по факту декриміналізує такий злочин як продаж гуманітарки, тому що насправді будь-яка дія по продажу гуманітарки потрапляє під дію того виключення, яке   зазначено в цьому законі. Тобто замість того, щоб вирішити проблему в коректний, законний, нормальний спосіб, нам пропонують по факту декриміналізувати взагалі як злочин продаж  гуманітарки. Я хочу нагадати, що одним із джерел, одним із схем корупції, масової корупції, якраз і були маніпуляції з гуманітарною допомогою. Ми пам'ятаємо майже щоденні появи в ЗМІ заяв про те, що правоохоронні органи викрили таку-то обласну державну адміністрацію, таку-то обласну державну адміністрацію  на продажі того майна, яке вони отримали як гуманітарка, а тут ці двері відкриваються в повний зріст. Тому я ще раз підкреслюю, чи треба вирішувати проблему, коли міська рада не може передати гуманітарку своїм "капешкам", водоканалам, якимось іншим? Так, треба, але не в такий спосіб.

Тому фракція "Батьківщина" не буде підтримувати це на першому читанні. Ми б радили відправити цей законопроект на доопрацювання, створити нормальний законопроект і його проголосувати. Якщо таке рішення не буде прийнято, звичайно, фракція "Батьківщина" буде подавати поправки до другого читання для того, щоб цей закон призвести до нормального закону і закрити навпаки всі шпаринки по маніпуляціям з гуманітаркою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, слово надається від фракції "Слуга народу" Козирю Сергію В'ячеславовичу.

 

14:13:05

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Віталію Безгіну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Віталій Безгін.

 

14:13:19

БЕЗГІН В.Ю.

Шановна президія, шановні колеги, давайте почнемо з того, коли виникла ця проблема. Проблема виникла, коли велика кількість територіальних громад, органів місцевого самоврядування, зокрема, попередавали свої автобуси на підтримку Збройних Сил України, а потім зіштовхнулися з проблемами на своїх комунальних підприємствах, потім подібні ситуації почали виникати в інших галузях діяльності. І, безумовно, коли міжнародні партнери передають у вигляді гуманітарки щось на підтримку територіальним громадам, потрібно, щоб не було перепон по використанню цього комунальними підприємствами.

Так, дійсно, я погоджуюся, що перш за все регулювання цього питання має міститися в Законі "Про гуманітарну допомогу". Зміни в нього були внесені, зокрема, восени цього року і 16 грудня законопроект, він у нас був номер 11155-1 з Комітету пані Галини Третьякової, він став законом, Президент його підписав.

Що стосується другого кроку і змін в Кримінальний кодекс? На моє переконання, дійсно, варто в тому числі і вставити цей запобіжник, щоб органи місцевого самоврядування не могли отримувати тиску з боку правоохоронців, якщо використовують, дійсно, на комунальних підприємствах те, що було завезено як гуманітарка від міжнародних партнерів. В той же час, я згоден, що профільний комітет пропонує йти в два читання, згоден, що тут головне не виплеснути дитину і не створити лазейку для несанкціонованого використання гуманітарки, як це і існувало до того, як парламент не встановив відповідний запобіжник. Тому ґрунтуючись на тій позиції, яку я маю від представників місцевого самоврядування, прохання в першому читанні підтримати роботу Комітету правоохоронної діяльності, а далі за рахунок правок відрегулювати це між читаннями. Прохання підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І завершальний виступ, Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра". Шановні колеги, після цього голосуємо. Будь ласка.

 

14:15:09

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Я вважаю, що цей законопроект є важливим з огляду на мету, яку він за собою має, а саме, надати можливість комунальним і державним структурам використовувати гуманітарну допомогу, яка направляється їм.

Наразі з цим питанням дійсно є проблеми, адже той, наприклад, громадський транспорт, наданий тому чи іншому українському місту, фактично неможливо поставити на баланс, із цим є реальні проблеми та законодавчі прогалини. Але важливо також не допустити, щоби ухвалення цього закону спричинило маніпуляції, адже всі ми з початку війни бачили що відбувається з гуманітарною допомогою, якою розпоряджаються державні чи комунальні установи. Значна частина надзвичайно важливих для людей засобів або роками пролежала на складі та стала непридатною, або була викрадена. Такі факти були встановлені під час моєї роботи у складі тимчасової слідчої комісії.

Подивіться на реальну статистику, рік тому в більшості переселенців забрали виплати. А що дали взамін? Житло, робочі місця, можливості для розвитку? Ні, не дали нічого. Але десятки тисяч українських сімей навіть не змогли поставити собі ялинку, не змогли придбати подарунки дітям і накрити новорічний стіл із делікатесами. Тому що в нас мінімальна пенсія – 50 доларів, мінімальна зарплата – 180 доларів. При цьому люди, які отримують 10 тисяч гривень, на думку Кабміну, є зажиточними переселенцями та не мають права на отримання допомоги від держави.

Тому ще раз хочу звернути увагу, сто відсотків гуманітарної допомоги, яка передбачена громадянам, має потрапити у руки людям. За продаж благодійної допомоги або її незаконне розповсюдження потрібно карати дуже жорстоко. Депутатська група "Довіра" буде підтримувати в першому читанні даний законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я прошу зайняти свої місця, переходимо до прийняття рішення.

Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення зміни до статті 201 зі значком 2 Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги державними та комунальними підприємствами. Реєстраційний номер 12250. Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:17:58

За-259

Рішення прийнято.

Шановні колеги, рухаємось далі. Наступний законопроект 11030 і альтернативний до нього 11030-1 . Це перше читання. Це проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про боротьбу з тероризмом" щодо вдосконалення заходів, спрямованих на запобігання тероризму.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:18:41

За-216

Рішення прийнято.

Будь ласка, шановні колеги, я запрошую народного депутата України Медяника В’ячеслава Анатолійовича від авторів для презентації цього законопроекту. Після нього голова комітету про висновок комітету. Будь ласка, Медяник. А, ви презентуєте  і будете від автора і від комітету. 

 

14:19:16

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, шановний пане Голово. Ми знаємо разом з вами, що антитерористична ситуація, на жаль, на жаль, шановні колеги, не досить гарна в нашій державі, враховуючи воєнний стан. Ми бачимо, що потрібно внести необхідну зміну до чинного законодавства України, яка буде передбачати  більш чітку відповідальність за порушення Правил антитерористичної безпеки. Тому Комітет  з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 23 грудня 24-го року розглянув основний і альтернативний законопроект. І розглядаючи дане питання комітет вирішив, що альтернативний законопроект, він більш досконало врегульовує питання, пов'язане з  удосконаленням функціонування загальнодержавної системи боротьби з тероризмом з урахуванням існуючих та потенційних терористичних загроз, що забезпечить захищеність об'єктів  можливих терористичних посягань.

Про що цей законопроект,  шановні колеги? Змінами до Кодексу України про адмінправопорушення пропонується встановити адміністративну відповідальність за порушення встановлених законодавством Правил антитерористичної безпеки та порядку ведення  загальнодержавного та регіонального переліку об'єктів можливих терористичних посягань.

Змінами до Закону України "Про боротьбу з тероризмом" пропонується наділити Антитерористичний центр Служби безпеки України правом здійснювати, зі Службою безпеки України здійснювати контроль за ефективністю заходів забезпечення антитерористичної захищеності об'єктів можливих терористичних посягань, погодження паспортів антитерористичної захищеності об'єктів можливих антитерористичних посягань.

Крім того пропонується віднести певні об'єкти до можливих терористичних посягань та визначення певних категорій, які регулюються цим Законом України. Власники, користувачі об'єктів можливих терористичних посягань зобов'язані будуть вживати необхідні заходи із забезпечення антитерористичної захищеності цих об'єктів відповідно до  Правил антитерористичної безпеки.

За наслідками обговорення Комітет з питань правоохоронної діяльності ухвалив рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду на пленарному засіданні в першому читанні прийняти за основу законопроект альтернативний 11030-1, а основний відхилити.

Прошу підтримати зазначений законопроект. Нам необхідно врегулювати адміністративну відповідальність за порушення Правил антитерористичної захищеності об'єктів.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, займіть своє місце.

Я прошу фракції і групи записатися два – за, два – проти. Будь ласка, шановні колеги.     

Будь ласка, від фракції "Батьківщина" Лукашук Богдан Олегович.

 

14:22:18

ЛУКАШУК Б.О.

Прошу передати слово Сергію Власенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович Власенко, будь ласка.

 

14:22:37

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую колезі Лукашуку, дякую, пане Голово. Шановні колеги, насправді питання боротьби з тероризмом звичайно і особливо під час відкритої фази збройної агресії Російської Федерації відіграють дуже важливу роль. Але знову-таки так, як і в попередньому законі, давайте не виплеснемо із водою разом і дитя. На жаль, за станом на сьогоднішній день ми чітко розуміємо, що дуже багато об'єктів сьогодні відноситься до критичної інфраструктури, а відтак автоматично стають об'єктами можливих терористичних атак. І на сьогоднішній день закон, який у нас є, він надає достатньо широке, деколи обґрунтоване, деколи не дуже, коло повноважень Службі безпеки України.

Ну давайте візьмемо простий приклад. На сьогоднішній день більшість лікарень відноситься до об'єктів критичної інфраструктури, відтак будуть потрапляти під дію і цього закону. І відтак до лікарень будують застосовуватися додаткові вимоги, пов'язані з забезпеченням, так би мовити, антитерористичної діяльності. Ну ви собі уявляєте, припустимо, на вході в будь-яку лікарню треба буде поставити рамку, треба буде забезпечити контроль, що проноситься, що виноситься і так далі, і так далі, і так далі. Наскільки це обґрунтовано, наскільки це необхідно, наскільки це важливо, наскільки ті додаткові повноваження, які надаються Службі безпеки, є обґрунтованими, все це треба нам вирішити, нам це треба оцінити і прийняти відповідні рішення.    

Я хочу нагадати, що у нас є абсолютно позитивний досвід обговорення дуже важливих законопроектів, в тому числі і за участю Служби безпеки України. І я би закликав Службу безпеки України приєднатися до широкого обговорення або на повторному першому, або між першим і другим. Але в такому вигляді, на жаль, фракція "Батьківщина" не може підтримати цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павленко Ростислав Миколайович, фракція "Європейська солідарність". Гончаренко Олексій Олексійович.

 

14:24:42

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Прошу передати слово Гончаренку.

 

14:24:56

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Чи важливо боротися з тероризмом? Однозначно важливо, і тут немає ні в кого сумнівів. І, до речі, це один з тих успіхів, який ми бачимо в Службі безпеки України. І я хочу подякувати тим офіцерам СБУ, які сьогодні боронять нас від тероризму, від російських терористичних атак. Вони роблять величезну роботу, на відміну від тих, хто "кошмарять" бізнес, бо, на жаль, і такі там теж є. А ті, хто борються якраз з тероризмом, - це гідні офіцери, справжні патріоти і справжні наші герої. Маємо їм допомагати, але, безумовно, маємо робити це розумно.

От, ви знаєте, сьогодні ми прийняли закон: якось там посилити охорону державної таємниці, боротися з тероризмом… Друзі, про що ми говоримо? У нас далі у Верховній Раді сидить ОПЗЖ! І ніхто з цим не бореться. Яка державна таємниця? Де та боротьба? В чому вона відбувається? І ніхто не хоче вирішувати це питання.

Далі, друзі. В нас сьогодні, я вас вітаю, в нас сьогодні, якщо ви не знаєте, Святий Миколай. Я не переплутав: до нас повернувся Микола Тищенко. Друзі, я думаю, це треба поаплодувати, радісна новина: з нами знову "зимовий Микола", сьогодні святкуємо. Чи, може, не святий Миколай, в нашому випадку. Він знову з нами, все нормально, домашній арешт закінчився, все добре тут.

Я розумію, наступний до нас повернеться Нестор Шуфрич. Чого, він же… там вже, до речі, рішення суду є забезпечити його повноваження. Пане Руслане, не було ще звернень? Як будемо забезпечувати повноваження Нестора Шуфрича? Я так розумію, він наступний на повернення сюди, чекаємо на нього.

Хто там далі: Куницький? Може, він після довгого відрядження, бо воно вже в нього триває четвертий чи п'ятий місяць… До речі, чи немає новин про нардепа Куницького, який в нас зник? Ну, зникла людина, ніхто його не шукає, не цікавиться долею людини. Може, теж колись повернеться.

І на цьому фоні ми говоримо про боротьбу за державну таємницю та ще за щось. Ну, це просто якась дурня. Люди дивляться на нас – і не розуміють, як таке взагалі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі від "Слуги народу" Козир. Потім Бакунець, і потім ще Мамка буде, 1 хвилина.

Будь ласка, Козир, "Слуга народу", Сергій.

 

14:27:09

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Сергію Іонушасу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Іонушас, будь ласка.

 

14:27:24

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, ви чули слова наших колег, що необхідно боротися з тероризмом. Так, шановні колеги, але тероризм – це один з найбільш проблематичних моментів, за який передбачено і кримінальна, й адміністративна відповідальність.

В даному випадку я буду просити підтримати цей законопроект саме тому, що встановлюється адміністративна відповідальність як певна превенція, да, певні рамки, певні заходи будуть передбачатися для того, щоб… Разом з вами ми всі були в парламентах інших країн, ви бачили, яка там система безпеки, а вони не мають воєнного стану війни.

Тому, шановні колеги, буду просити підтримувати цей законопроект, тому що цей законопроект посилить нашу безпеку на антитерористичному рівні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бакунець Павло Андрійович, група "Довіра".

 

14:28:16

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане Голово, шановні колеги, звичайно, що ні в кого не викликає сумніву, що тероризм – це таке загальнолюдське зло, і кожна країна має робити максимум для боротьби з ним. Особливо наша Україна, яка має сусіда країну-терориста, котра щодня ставить під загрозу життя наших українців, мирного населення.

Але не забуваємо, що в цьому законопроекті пропонується, що ці підприємства, які належать до критичної інфраструктури, повинні будуть робити ще й паспорт антитерористичної захищеності об'єкта. Що це означає? В кожній громаді майже всі комунальні заклади, – це не лише лікарні, це також і наші комунальні заклади, які займаються водозабезпеченням населення, водовідведенням, які забезпечують нам просто господарську життєдіяльність у громадах, – також належать до критичних підприємств. Відповідно це означає, що нам потрібно буде, аби громади  виділяли додаткові кошти для того, щоб ці комунальні підприємства, водоканали робили додаткові якісь паспорти антитерористичної діяльності, складали знову гроші там в захищеність водозабірних територій, в захищеність очисних споруд, в захищеність трубопроводів. Ми розуміємо ситуацію, ситуацію розуміють і на місцях: і громади, і комунальні підприємства – і в міру своїх можливостей і так це роблять.

А сьогодні ми лише додаємо нових повноважень в одному законопроекті Нацполу, в одному – СБУ, в одному – ще якимсь органам. Тому ми вважаємо, що його потрібно доопрацювати, і, на жаль, в першому читанні його підтримувати не можемо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І завершальний виступ – Мамка Григорій Миколайович. І після цього голосуємо, будь ласка, колеги.

 

14:30:15

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, хочу звернути вашу увагу, що весь світ бореться з тероризмом, а не посиленням адмінвідповідальності в боротьбі з тероризмом. Для боротьби з тероризмом повинна бути в державі ціла програма, яка включає, що таке терористична організація, хто може до неї входити, які дії повинні бути криміналізовані і направлені на боротьбу з тероризмом.

Цей законопроект ніяким чином не буде впливати на боротьбу з тероризмом. Цей законопроект тільки приймає відповідні рішення для унормування матеріалів, які повинні взяти на себе територіальні громади, Міністерство освіти і інші державі установи для забезпечення умов безпеки того чи іншого об'єкту. Крапка.

Адмінвідповідальності з тероризмом, змінюючи її, не борються.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, приготуйтеся, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про боротьбу з тероризмом" щодо удосконалення механізмів, спрямованих на запобігання та протидію тероризму (реєстраційний номер 11030-1). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів  голосувати.

 

14:32:17

За-187

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, я чув, що багато говорили, що його треба, може, повторним першим. Тому я ставлю пропозицію відправити цей законопроект на повторне перше читання. Прошу народних депутатів голосувати. Хай справлять помилки.

 

14:32:46

За-197

Не хочемо на повторне перше.

Тоді давайте повернемо суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Шановні колеги, я прошу повернути суб'єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання цю законопроектну ініціативу. Прошу голосувати.

 

14:33:15

За-202

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, у нас є ще основний законопроект. По ньому теж маємо пройти всю цю процедуру.

Тому, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про боротьбу з тероризмом" щодо вдосконалення заходів, спрямованих на запобігання тероризму (реєстраційний номер 11030).

Будь ласка, прошу голосувати.

 

14:33:52

За-189

Я ставлю пропозицію повернути суб'єкту законодавчої ініціативи...

Я ставлю пропозицію направити на повторне перше читання, перепрошую, законопроект 11030. Прошу голосувати.

 

14:34:18

За-187

Рішення не прийнято.

І завершальна пропозиція. Ставлю пропозицію повернути суб'єкту законодавчої ініціативи для доопрацювання законопроект 11030. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:34:43

За-188

Рішення не прийнято. Шановні колеги, документи вважаються відхиленими, дані законопроекти відхилені.

Рухаємось далі. Наступний  законопроект  11350 і альтернативні до нього: 11350-1, 11350-д. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення проведення перевірок Антимонопольним комітетом України та його територіальними відділеннями.

Я ставлю пропозицію включити ці законопроекти до порядку денного сесії, треба набрати 226 чоловік. Будь ласка, шановні колеги, прошу голосувати. Голосів, перепрошую, 226 голосів. Прошу голосувати, шановні колеги. Я справився, голосів.

 

14:35:33

За-199

Шановні колеги, на жаль, рішення не прийнято. Ми не включили ці законопроекти до порядку денного сесії, тому не можемо їх розглядати.

Наступний проект Закону 5054 і альтернативний до нього 5054-1. Це проект Закону про внесення змін до Кодексу України... до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності.

Я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти за скороченою процедурою: і основний  5054, і альтернативний до нього 5054-1. Прошу голосувати.

 

14:36:18

За-205

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова заступника Міністра економіки України Бережну Тетяну Василівну. Будь ласка.

 

14:36:40

БЕРЕЖНА Т.В.

Шановний Голово, шановні народні депутати України, просимо підтримати урядовий законопроект про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності. Чому важливий цей законопроект? По-перше, він вперше визначить поняття трудових відносин, що це таке, коли відносини вважаються трудовими, коли не  вважаються такими.

По-друге, він уточнить сфери регулювання трудових відносин, які регулюються законодавством про працю та спеціальними законами.

І по-третє, він удосконалить процедури поворотного прийняття на роботу.

Головна мета цього законопроекту в тому, що він зменшить кількість незадекларованої праці.

Хочу нагадати про те, що зараз Міністерство економіки працює над проектом нового Трудового кодексу. І інститути, які викладені в цьому законопроекті, стануть його неодмінною частиною. Тому вважаємо, прийняття цього законопроекту якраз послідовним кроком на шляху до прийняття нового Трудового кодексу. Прошу всіх підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до слова автора альтернативного законопроекту, голову Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьякову Галину Миколаївну. Галина Миколаївна, ви і від авторів, і від комітету?  Чотири хвилини, будь ласка.

 

14:37:53

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні народні депутати, я прошу звернути увагу на цей законопроект, тому що альтернативний, який нашим комітетом визначено як основний, щоб його прийняти, він має відмінності від урядового законопроекту. Ви знаєте, що цей законопроект встановлює ознаки трудових відносин. І ми, коли до кожного типу договору, якщо це авторське право чи роялті, чи цивільно-правова угода, якщо ми застосуємо норму урядового законопроекту, то ми погубимо всі свої угоди, які може роботодавець наразі укладати зі своїми працівниками як цивільно-правові. Тому нам потрібно зберегти ту практику, яка є, і зберегти цивільно-правові відносини.

Найбільш болючим питанням в альтернативному законопроекті є те, що комітет пропонує не використовувати ознаки трудових відносин або презумпцію трудових відносин до фізичної особи... ФОП, фізичної особи – підприємця. У нашому законодавстві, в якому відсутнє домогосподарство як суб'єкт економічної діяльності, до ФОП ми встановлюємо вимоги як до повноцінного роботодавця, водночас ФОП не є за своїми ознаками повноцінним роботодавцем. І ви знаєте, що така категорія в європейській практиці відсутня. Крім того, альтернативним законопроектом визнається робота такою, що виконується в межах трудових відносин. Потрібно встановити одночасно чотири вимоги щодо ознак трудових відносин, а не три, як пропонується урядовим законопроектом.

Саме комітет запропонував винести альтернативний законопроект для того, щоб роботодавці і асоціації роботодавців, які звертаються до комітету, щоб ми не прийняли у поспіху і не скоротили практику застосування цивільних відносин. Це потрібно зберегти.

Дякую. Комітет пропонує підтримати альтернативний.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, фракції і групи прошу записатись: два – за, два – проти. Будь ласка, два – за, два – проти. Не руку до гори, а жміть. Записуйтесь: два – за, два – проти, колеги. Будь ласка, для обговорення цього проекту закону.

Від "Європейської солідарності" Володимир Михайлович В'ятрович, будь ласка.

 

14:40:15

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу передати Южаніній Ніні Петрівні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ніна Петрівна.

 

14:40:32

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, шановні українці, я хотіла би зараз вам дати більш важливу інформацію щодо трудових відносин і заробітної плати. Ми всі звикли зараз говорити, що наші військовослужбовці – це символ стійкості, відваги, захисту, нашої віри в перемогу, віри в Україну, і що їх внесок в перемогу є неоціненний. Натомість сьогодні максимальний рівень доплат за виконання бойових завдань складає 100 тисяч гривень. Це плата за щосекундну їх втрату здоров'я, життя і ризик, який вони несуть. Що ми маємо  на сьогодні? Я отримала відповіді і взяла з доступних джерел про заробітну плату наших урядовців за листопад місяць 2024 року. Послухайте, може вам буде цікаво. Центральна виборча комісія: 18 осіб отримають зарплату щомісячну в листопаді місяці по 310 тисяч гривень. Антимонопольний комітет: 15 осіб зарплата по 215 тисяч. Аудиторська служба: 6 осіб по 266 тисяч. Дві посадові особи з Державної податкової служби по 233 тисячі. Аналогічна ситуація на державних підприємствах. Укрнафта: 405 осіб  по 180 тисяч за місяць. Укргідроенерго: 138 осіб по 213 тисяч в місяць. Укрзалізниця: 286 осіб зарплата 160 тисяч гривень в місяць. Адміністрація морських портів: 145 осіб по 150 тисяч. І шановна Укрпошта: одна особа більше 1,5 мільйона в місяць. Про які умови оплати праці і про що ми тут говоримо? Я пропоную, звертаю увагу до вас, будь ласка, підніміть це питання, мені соромно перед військовими. Невже ви будете і далі ховати тут голову під парти, за якими ви сидите? Скільки можна утримуватися від прийняття дієвих..?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від "Слуги народу" Заремський Максим Валентинович.

 

14:42:42

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Третьяковій Галині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Галина Миколаївна Третьякова, будь ласка.

 

14:42:56

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Колеги, я хочу звернутися зараз навіть не щодо законопроекту, а щодо даних, які я отримала від Пенсійного фонду два тижні тому. Середня медіанна заробітна плата в 23-му році в цивільному секторі, якщо ми заберемо військовий сектор, склала 11 тисяч 444 гривні до оподаткування. Вона трішечки збільшилася в першому півріччі 2024 року, склала 14 тисяч 400 гривень. Водночас ми маємо зробити все для того, щоб наші домогосподарства, які працюють в цивільному секторі, очікуючи наших військових із фронту, щоб дохід домогосподарств підвищувався. Всі соціологічні опитування кажуть про те, що українці в більшому відсотку почали економити навіть на харчуванні. Таким чином цей законопроект мусить дати можливість домогосподарству при відсутності у нас суб'єктивізації домогосподарства, при тому, що ми з вами прийняли, наша каденція, Закон про домашню працю, яка має вибілити тих працівників, які працюють на домогосподарства, ці всі речі мають надати можливість домогосподарству свободно отримувати дохід, який був би такий як сьогодні в армії, а, може, і більше. Тому що наші військові повернуться у цивільний сектор і після того як вони отримують середню заробітну плату в чотири рази більше у війську, а в цивільному секторі в чотири рази менше, ми отримуємо колосальну проблему щодо працевлаштування наших військовослужбовців, наших ветеранів. Тому цей законопроект наразі ми маємо зберегти цивільно-правові відносини і дбати про те, щоб доходи наших домогосподарств збільшували. Будь ласка, проголосуйте за альтернативний законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кириленко Іван Григорович, фракція "Батьківщина".

 

14:44:55

КИРИЛЕНКО І.Г.

Прошу передати слово моєму колезі Михайлу Волинцю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Волинець.

 

14:45:09

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.

Шановні колеги, фракція "Батьківщина", Михайло Волинець. Конвенція 198-а Міжнародної організації праці передбачає, що хоча б за одною ознакою мають бути врегульовані трудові відносини, це добре, і Верховний Суд України теж дав роз'яснення. Кабінет Міністрів вирішив це питання доопрацювати і, в принципі, можна було б в деякій мірі погоджуватися з позицією Кабінету Міністрів. Але автори законопроекту альтернативного від Комітету соціальної політики спотворили все остаточно.

І я в результаті цього хочу сказати: шановні українці, люди найманої праці, ви маєте право на повстання, ви маєте право скористатися Конституцією у зв'язку з тим, що тут повна зневага до вас, тут пропонується, що ваш трудовий стаж не буде враховуватися, пенсійний стаж не буде враховуватися. Тут передбачено шість, сім ознак для того, щоб можна було зарахувати і трудовий стаж, і можна було зарахувати пенсійний стаж.

Тут пропонується індивідуальними трудовими договорами, наплювавши на Кодекс законів про працю, наплювавши на колективний захист, трудові колективні угоди, закріпити в рабстві українців: не платити їм пенсію, не нараховувати трудовий стаж. Тому це порушення вже 95-ї Конвенції Міжнародної організації праці – право на винагороду за свою працю. І в такому випадку, в такому випадку фракція "Батьківщина" не буде голосувати за цей законопроект. І,  шановні друзі, ще раз говорю, що українці мають право на свою позицію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Осадчук Андрій Петрович,  фракція "Голос". І після цього  голосуємо,  прошу народних депутатів  зайняти свої місця.

Передає Рущишину,  правильно я розумію? Будь ласка.

 

14:47:32

РУЩИШИН Я.І.

Шановні колеги, чи є податки в Україні цінністю? Мабуть,  ні,  і це само собою зрозуміло, бо цінність – це ідеологема,  заради якої люди жертвують. В нашій історії були такі жертви і сьогодні ми жертвуємо своїм життям і не тільки,  а коштами,  часом і таке інше. Отже,  чи є... І три Майдани в нашій історії,  в підручниках історії були апогеями оцієї великої жертви також,  як і зараз наші люди,  котрі борються за Україну.

Але хочу вам нагадати, що у 2010 році був "Податковий майдан",  куди вийшли тисячі і тисячі підприємців. Чи їх вигнали на граніт податки? Ні,  загрожена  гідність була причиною того, що вони вийшли на вулицю протестувати. І тут,  власне,  коли держава дала невеличке віконце для того,  щоб економічна ініціатива прорвалася, мінімізуючи оці контакти з бюрократичною системою, ми вирішили її відмінити в свій час. Так-от законопроект цей проводить чітку межу, ну, з чіткістю ще можна обговорити,  але це можна ще поправити, мабуть, між трудовими відносинами і цивільними  відносинами. І наше завдання – не тільки прийняти цей законопроект зараз в першому читанні, але продовжити цей рух далі для того, щоб українському підприємцю і українському наймиту було комфортно як з одного боку цієї межі, так і з другого боку цієї  межі. Ця межа побудована на директивах Європейського Союзу,  тому нам варто слідувати і її таки затвердити цим законопроектом,  альтернативним мається на увазі,  а далі продовжити треба відміною Господарського кодексу. Дякую ініціаторам  за те,  що який ми сьогодні будемо ставити для того,  щоб забрати це джерело колізій в нашому законодавстві господарському. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, ми обговорили цей законопроект. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця, колеги. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію, будь ласка, прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо регулювання деяких питань трудових відносин (реєстраційний номер 5054-1). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:50:34

За-203

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію повернути цей законопроект на повторне перше читання. Прошу народних депутатів голосувати. Будь ласка, колеги, давайте підтримаємо.

 

14:50:57

За-200

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію щодо цього законопроекту повернути автору законодавчої ініціативи на доопрацювання. Прошу народних депутатів голосувати. Повернути на доопрацювання.

 

14:51:23

За-207

Рішення не прийнято.

Ну в нас є ще головний закон, перший який.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності (реєстраційний номер 5054). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:51:55

За-198

Рішення не прийнято.

Я ставлю пропозицію повернути на повторне перше читання законопроект  5054.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:52:18

За-195

Рішення не прийнято.

І завершальна пропозиція. Ставлю пропозицію повернути законопроект 5054 автору для доопрацювання, суб'єкту законодавчої ініціативи для доопрацювання. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:52:47

За-193

Рішення не прийнято.

Законопроекти вважаються відхиленими, шановні колеги.

З процедури, будь ласка, Бужанський.

 

14:53:02

БУЖАНСЬКИЙ М.А.

Шановний пане, Голово, виглядає так, начебто потенціал трохи слабкий. Я  запропонував би нам змінити порядок денний, черговість. Зайти в розгляд законопроекту 6013 і розглядати правки, поки є можливість, щоб ми не псували той порядок денний, який в нас зараз існує.

Дякую.

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.

Шановні колеги, зрозуміла пропозиція – змінити черговість розгляду. Я давайте поставлю цю, а тоді  вже. Ще раз. Геращенко, я не чую. Включіть, будь ласка. Теж з процедури?

Будь ласка, Геращенко. Але я поставлю першу пропозицію Бужанського.

Будь ласка, Геращенко.

 

14:53:46

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Шановні колеги, "Європейська солідарність" звертає увагу зали на те, як сформований порядок денний. На Погоджувальні раді, яка, на жаль, не йде в трансляції, і тому  більшість депутатів і українців не знають, що там обговорюється.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури що у вас, Ірино Володимирівно?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Ми з Артуром Герасимовим піднімали питання щодо того, що в порядок денний мають ставати ті законопроекти, які об'єднують залу, аби ми не витрачали наш час на те, що не підтримується. Це перше.

І друге. Ми просимо звернути увагу українців на те, що сьогодні в перший день 25-го року жоден законопроект не набрав 226 голосів "Слуг народу". Я згадую фракцію монобільшості, хотіла би почути їх реакцію, де 226 голосів "слуг народу", бо це означає, що ніякої монобільшості не існує. І тому ми вимагаємо переформатування більшості і формування нормальної проєвропейської коаліції депутатів, які будуть ходити на роботу і приймати закони, які потрібні сьогодні державі, тому що ніякої монобільшості  не існує.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірино Володимирівно, дивіться, ну це вже не з процедури. Будь ласка… Дякую.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Це з процедури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, це не з процедури.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Це з процедури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дивіться, я ставлю спочатку пропозицію Бужанського, бо зараз ми вже пішли в обговорення. Шановні колеги, була пропозиція Бужанського. Я маю поставити пропозицію Максима Аркадійовича з тим, щоб змінити черговість розгляду питань порядку денного сьогодні і перейти зараз до розгляду законопроекту 6013.

Шановні колеги, прошу народних депутатів голосувати.

 

14:55:24

За-206

Ну, дивно, бо ви ж самі підходили з цією пропозицією і не проголосували.

Будь ласка, Железняк, що у вас? З процедури. 

 

14:55:36

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, у мене звернення до вас з процедури. В минулому скликанні було багато вад, але була одна велика перевага, я можу вам сказати як представник уряду в парламенті: завжди було правило, що порядок денний на наступний день з'являється до 6-ї вечора попереднього. І ми, народні депутати, могли завжди зрозуміти, за що ми голосуємо. В цьому скликанні, на жаль, я отримую порядок денний зранку дня голосування, як і всі народні депутати. Пробачте, представники Погоджувальної ради, при всій повазі, але це ваша проблема, що ви невчасно подаєте і формуєте порядок денний.

І тому я звертаюсь до вас: шановні колеги, давайте в цьому році змінимо цю практику. Пане Голово, це ваша дискреція. Я переконаний, що це допоможе організувати роботу, коли заздалегідь ввечері ми розуміємо, за що ми голосуємо на наступний день.      

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Я думаю, що це абсолютно слушно. Ми придумаємо пропозиції. Я думаю, що ми зробимо це для того, щоб всі своєчасно… Але, ще раз кажу, загальний пул ми отримуємо всі за 5 днів, так як це в постанові є.

Будь ласка, Дмитро Олександрович

 

14:56:56

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую.

Руслан Олексійович, ну, по-перше, не всі законопроекти, а з'являються і потім в останній момент деякі пропозиції, які доповнюються в останній день, іноді перед засіданням.

Я погоджуюсь з колегами, і раніше, і в цьому скликанні було, що до шостої вечора ми отримуємо порядок денний. І він мав бути зверстаний до кінця п'ятниці тижня, попереднього за пленарним тижнем. Давайте повернемося до цієї нормальної практики. І вам буде легше працювати, і нам буде легше працювати. Це перше.

А друге, я не зовсім розумію: в нас сьогодні перший день роботи в цьому році, якщо ми вже починаємо змінювати, тому що немає потенціалу, то це немає не потенціалу – це немає потенції якоїсь в парламенті, щоб вона працювала. Давайте, щоб ми повернулися до нормальної роботи парламенту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, тоді рухаємося далі. Наступний законопроект – 10355: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:58:22

За-211

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова першого заступника міністра соціальної політики Марчак Дарію Миколаївну, будь ласка, для представлення цього законопроекту.

 

14:58:41

МАРЧАК Д.М.

Доброго дня, шановні колеги. Пропонуємо на ваш розгляд законопроект, яким маємо врегулювати питання, пов'язані з виплатою пенсій особам, яких засуджено до обмеження чи позбавлення волі за вчинення умисних кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства тощо.

Законопроект встановлює норми, відповідно до яких особі, яка відбуває покарання в виді обмеження або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення проти основ національної безпеки, пенсія призначатиметься і виплачуватиметься, але в розмірі, який не перевищує розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Для осіб, які мають право на призначення пенсій за спецзаконами та які відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки, пенсія призначатиметься і виплачуватиметься на загальних підставах. Тобто людина позбавляється права на спеціальну підвищену пенсію і отримуватиме лише загальну пенсію як звичайний громадянин. Виплата пенсії особі, яка набула процесуального статусу підозрюваного, обвинувачуваного у вчиненні кримінального правопорушення проти основ національної безпеки, і таку людину оголошено в розшук або міжнародний розшук, – виплата такій людині буде припинятися через 6 місяців після набуття зазначеного статусу особи, яка оголошена в розшук, якщо така людина сама не з'явилася до держави і не почала співпрацювати зі слідством.

Таким чином ми вирішуємо ситуацію, коли у нас є значна частина людей, які мають статус обвинувачуваного чи людини, яка вчинила кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, і при цьому такі люди і далі продовжують отримувати підвищені, в тому числі спеціальні пенсі за рахунок…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається голові Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьяковій Галині Миколаївні. Будь ласка, Галина Миколаївна.

 

15:01:01

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Колеги, давайте зберемося. Комітет рекомендує прийняти цей законопроект за основу, але в мене велике прохання до залу: буде дуже соромно, якщо ми цей законопроект не проголосуємо.

Законопроектом передбачено, що люди, які вчинили злочин проти засад національної безпеки, вони мають отримувати, коли вони відбувають покарання, пенсію у мінімальному розмірі. Пенсію у мінімальному розмірі гарантовано будь-якому  громадянину в Україні. Водночас той, хто вчинив злочини щодо національної безпеки, також законопроектом на перше  читання урядом пропонується: якщо людина знаходиться у статусі підозрюваної або обвинувачувальної більш ніж 6 місяців, теж приймати цю норму.

Водночас законопроектом по відношенню до  обвинувачувальних і до підозрюваних є норма про те, що якщо вони будуть, буде виправдовувальний результат розгляду справи, то сума втраченої пенсії буде повертатися. Такі пропозиції уряду. Ми можемо розглянути на друге читання, яким чином це змінити. Водночас те, що люди, які здійснили злочин проти засад національної безпеки, не можуть отримувати пенсії в розмірі 40-80 тисяч і більше, хто був проти нашої національної ідентичності – це не підлягає сумніву.

Тому велике прохання зібратися і на першому читанні урядовий законопроект підтримати ще й тому, що наша країна знаходиться при такій  навалі від Російської Федерації.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу фракції і групи, які бажають висловитися по цьому законопроекту, записатися на виступи: два – за  і два – проти.

Будь ласка, Сергій Сергійович Штепа, фракція "Слуга народу".

 

15:03:00

ШТЕПА С.С.

Доброго дня!

Прошу передати слово Галині Третьяковій. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Галина Миколаївна Третьякова.

 

15:03:15

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Колеги, ну я ще раз повторюю, що законопроект і мета його, що ті люди, які сьогодні знаходяться в пенсійному віці або отримали по спеціальних пенсіях статус пенсіонера за вислугу років, нагадаю, що таких пенсіонерів у нас є і по прокуратурі, і по суддям, ті люди, хто здійснив злочин проти засад національної безпеки. У нас є такі судді, які отримали обвинувачувальні умови щодо того, що здійснений злочин проти засад нашої національної безпеки. Ці люди не можуть, перебуваючи покарання в пенітенціарній системі, не можуть отримувати відповідно пенсії в тому розмірі, в якому їм було присуджено, ще й по спеціальному режиму, який, я нагадаю, відсутній в європейській практиці. А саме спеціальний режим передбачає прив'язку до поточного грошового забезпечення на професіях, на яких вони перебували, а також не визначає чітко пенсійний вік так, як визначає європейське законодавство.

Відповідно люди у нас по цих спеціальних режимах можуть виходити на пенсію в 35, 45 років, і відповідно пожиттєво отримувати таке пенсійне забезпечення. Ще раз, мова йде про людей, які здійснили злочин проти засад національної безпеки.

Те, що стосується інших норм, ми можемо поправити на друге читання. Водночас те, що конче потрібно врегулювати саме це питання по цих людях, і це носить політичний характер, не тільки економічний. Нагадаю, що ми також перебуваємо з вами в режимі демографічної кризи, коли ту кількість пенсіонерів, яку має сьогодні Україна, а в Європі – це номер один, більше ніж Словаччина, яка мала 25, 24 відсотки людей пенсійного віку, нам потрібно думати про те, що наша солідарна система забезпечує пенсію за рахунок дітей, які сплачують таке пенсійне забезпечення. Тому нам конче потрібно подбати, і тих людей, які паразитують на нашій державі, які проти нашої української ідентичності...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Батьківщина" Лукашук Богдан Олегович.

Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.

 

15:05:31

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".

Шановні головуючий, президія, колеги, фракція "Батьківщина" принципово підтримує ідею позбавлення пенсійного забезпечення осіб, які скоїли злочини проти національної безпеки і оборони і інших тяжких, особливо тяжких злочинів, однозначно. Але до другого читання ми повинні зробити дуже важливі правки.

Перше. Пропонується Кабінетом Міністрів позбавляти пенсій тих, які (увага!) оголошені у розшук, особи, яким оголошена підозра і не завжди вручена. Тобто після того людині можуть і не доказати, бо єдиним доказом і ознакою засудження є вирок, який вступив у законну силу – тоді питань немає. Конституція України гарантує пенсійне забезпечення особам всім, через те ми кажемо про те, що можливо буде і рішенні суду вказано, що стосується пенсійного забезпечення. Є і такий варіант. Бо в деяких судових вироках суд вказує – з позбавленням пенсійного забезпечення чи ні. А в іншому разі ми маємо позицію профспілки, яка вважає, що особам, які мали доплати за участь і ліквідацію Чорнобильської аварії тощо. Тобто до другого читання потрібно дуже уважно його доопрацювати.

Наступне. Користуючись нагодою, хочу сказати, що уряд видав постанову в січні місяці щодо обмеження пенсій військовослужбовцям і іншим категоріям, які пішли на заслужений відпочинок до 14-го року, і туди, на жаль, потрапили наші учасники ДФТГ, люди, які сьогодні виконують бойові завдання, їм теж обмежили. Ми звертаємось до уряду виправити цю ситуацію стосовно учасників ДФТГ.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Завершальний виступ – Геращенко Ірина Володимирівна. Софія Федина. Будь ласка, Софія Романівна. Шановні колеги, після цього голосуємо. Будь ласка. 

 

15:07:50

ФЕДИНА С.Р.

Звісно, що держзрадників і людей, які скоювали злочини проти безпеки української держави, треба карати в різний спосіб. Тільки скажіть мені, будь ласка, чи закликати сюди "русский мир"? Це є злочин проти української держави? Так. Чи працювати на московську державу будучи українськими так званими народними депутатами? Це є злочин проти української держави? Так. Чи працювати і відмолювати московську церкву, яка закликає вбивати українців? Це є злочин проти української держави? Так. Так якого біса ви зараз продукуєте тут фігові листочки, а фракція ОПЗЖ дружно сидить в парламенті, маючи допуск до державної таємниці? Їм ваші пенсії всі далеко десь, вони роблять свої злочинні справи так само, як і робили. І те, що колись одна керівниця фракції правлячої заявила, що з ОПЗЖ у них конструктивна співпраця, це зараз і визначає, якою є реальність. Якщо ви дійсно хочете, щоб зрадники були покарані, ОПЗЖ і тих, хто від неї були приведені в парламент і в інші органи місцевого самоврядування, мають бути позбавлені можливості голосувати, працювати в комітетах, мати допуск до державної таємниці і взагалі мають бути вигнані із Верховної Ради. А то ну позбавили якогось там опезежиста пенсії, він сів поплакав і пішов далі працювати на московську Федерацію. Але у нас така практика, ми когось там звільняємо за статтею, суміжною з державною зрадою і за здачу української держави, а ця людина, оскільки друг Президента, собі красиво працює як адвокат в якійсь там конторці на Полтавщині. Або ще купа державних зрадників має нагоду повертатися до Верховної Ради, бо, бачите, найгуманніший "печерний" суд так все визначив. Давайте не будемо займатися різноманітними фікціями. Ще донедавна героїв не могли забрати зі зрадників України, два роки до цього йшло. Давайте виганяти зрадників із Верховної Ради повністю!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Будь ласка, приготуйтеся до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку (реєстраційний номер 10355).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

15:10:41

За-233

Рішення прийнято.

Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 12234. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо призначення одноразової грошової допомоги.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Шановні колеги, треба набрати 226 голосів, тому прошу голосувати.

 

15:11:19

За-242

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

15:11:39

За-215

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова міністерку у справах ветеранів України Наталю Фернандівну Калмикову.

Будь ласка, Наталя Фернандівна.

 

15:11:57

КАЛМИКОВА Н.Ф.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати, проект акта зроблено Міністерством у справах ветеранів України з метою забезпечення однакового підходу, справедливого підходу до визначення розміру одноразової грошової допомоги і для родин військовослужбовців і для родин цивільних осіб, які у взаємодії зі Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у відсічі збройної агресії Російської Федерації і загинули у період з 24 лютого по 25 березня 2022 року. Пропонується забезпечити право на виплату у розмірі 15 мільйонів гривень виходячи з наявних бюджетних призначень встановлених Законом про Державний бюджет України. А тим з них, кому вже виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до частини сьомої статті 15 Закону виплатити цю допомогу з урахуванням раніше виплачених сум.

Проект підтримано профільним комітетом. Дуже прошу народних депутатів проголосувати і підтримати тих добровольців, які стали на захист Батьківщини з початком повномасштабної агресії.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, я запрошую до слова голову підкомітету Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Остапенка Анатолія Дмитровича. Будь ласка, Анатолій.

 

15:13:19

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

 

Комітет з питань соціальної політики розглянув законопроект і рекомендує прийняти його за основу. Мені, власне, добавити немає чого. Тут мова іде про справедливість до тих, хто з зброєю в руках захищав нашу державу, в тому числі і тоді, коли вони не встигли стати до лав Збройних Сил України. І ця справедливість має полягати в тому числі і в економічній виплаті родинам загиблих і тим, хто отримав інвалідність, і якщо була зроблена якась виплати то оця вже виплата, яка прирівнюється до тих, хто загинув, знаходячись у силах оборони, у складі наших сил оборони, вона має бути однаковою. То закладена сума в тому числі для того, щоб родини отримали таку доплату. Будь ласка, підтримайте. Цей законопроект потрібен для встановлення справедливості, для тих, хто із зброєю в руках захищав Україну і захищає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу записатись: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту. Записуються ті фракції, які бажають обговорити. Будь ласка.

Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, "Європейська солідарність".

 

15:14:32

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу передати Ірині Никорак.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пані Ірина Никорак.

 

15:14:41

НИКОРАК І.П.

Шановні колеги, Ірина Никорак, фракція "Європейської солідарності". Перш за все я хочу подякувати за лідерство і дуже правильний і своєчасний законопроект Міністерству у справах ветеранів. Його давно потрібно було прийняти, тому що це насамперед про захист, про повагу і про справедливість до всіх категорій наших захисників і захисниць як до військовослужбовців, так і цивільних осіб, які віддали життя, відстоюючи і захищаючи суверенітет і територіальну цілісність і незалежність України.

Щодо суті законопроекту наша позиція наступна. В ньому передбачено виплату одноразової грошової допомоги, який обмежений періодом 24 лютого і 25 березня 2022 року. Натомість ми пропонуємо і, я вважаю, що ми доопрацюємо між першим та другим читанням розширити дію законопроекту і на ті категорії осіб, які загинули після 25 березня 2022 року, так як ми це врахували законопроектом 11116. Тому ми однозначно будемо підтримувати, але з умовою доопрацювання для того, аби одноразову грошову виплату могли отримати родини тих осіб, які загинули під час контрнаступальних операцій в Харківській області, на Херсонщині і в інших ділянках території України, де велись і ведуться бойові дії.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

15:16:29

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний головуючий, колеги, ми з вами встановлюємо цим законопроектом соціальну справедливість. І я дякую Міністерству у справах ветеранів, які розробили законопроект, але саме ми з вами спонукали їх до цього. Бо нещодавно ми ухвалили законопроект, яким прирівняли до учасників бойових дій тих осіб, які загинули, захищаючи нашу державу, цивільних осіб, в період з 24 лютого по 25 березня 2022 року і не входили до жодних військових формувань. Тобто, якщо вони загинули, а, на жаль, такі випадки є, або… їхні родини мають право на отримання 15 мільйонів, бо дехто отримав як цивільна особа 1 мільйон 800. Тобто їм держава доплатить різницю. І це насправді позитивна історія.

Потрібно підтримати цю законодавчу ініціативу до другого читання, справді, розширити навколо тих осіб, які і в інший період загинули, захищаючи нашу державу. Мається на увазі, можливо, розширити, треба провести консультацію ще у 2023-му і 2024-му роках в інших територіях України, але, з тих чи інших причин, не змогли ввійти в жодне військове формування.

Що буде підставою? Підставою буде довідка військової частини, з якою співпрацювала ця особа, яка загинула, або іншого військового формування, або Національної поліції, яка все-таки відслідковувала ситуацію на тій території, на якій проводилися бойові дії. Це спрощений порядок. І, ми впевнені, що цей законопроект, який стане законом, захистить ці категорії громадян. Хоча насправді людське життя коштами не компенсують, але родини зможуть ці кошти отримати. Голосуємо – за.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович, фракція "Слуга народу".

 

15:18:33

ЛАБА М.М.

Прошу передати слово Остапенку Анатолію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Остапенко, будь ласка.

 

15:18:41

ОСТАПЕНКО А.Д.

Шановні колеги, держава завжди повинна гарантувати своїм Захисникам підтримку. В першу чергу тим Захисникам, які добровільно пішли на захист і не змогли потрапити до військових формувань офіційно. Але чітко розуміли, що якщо вони не будуть захищати Батьківщину в той день, коли стався напад і протягом того місяця, що ми визначили в законі, то держава може втратити своє існування.

Кожного Захисника, який добровільно пішов захищати, ми повинні вшанувати. Але не кожен захисник мав ту змогу потрапити до військових формувань. Тому я підтримую своїх колег і на засіданні нашого Комітету з питань соціального захисту... соціальної політики і захисту прав ветеранів ми прийняли таке  рішення щодо даного законопроекту визначити його за основу. Тому я прошу всіх наших колег,  які є в цьому залі,  для того,  щоб об'єднати зал,  проголосувати за і підтримати даний законопроект. Ті правки,  які будуть внесені до другого читання,  ми,  звісно,  доопрацюємо. Нам  треба з'ясувати чітко статус, в цьому законі передбачено,  що це буде з'ясовуватися. Тому кожного ми повинні вшанувати,  який став на захист нашої Батьківщини і втратив своє життя,  і,  звісно,  підтримати ті сім'ї,  які втратили своїх близьких і  рідних. Тому разом до перемоги! Об'єднуємося і голосуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги... А ще, будь ласка, ще від фракції "Голос",  будь ласка, Клименко.

 

15:20:14

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Клименко,  фракція "Голос". Шановні колеги,  ми, безумовно,  підтримуємо цей законопроект. На жаль,  він три роки не приймався. Ми пам'ятаємо,  що самі вмотивовані люди і самі хоробрі пішли  в перші години початку повномасштабної війни захищати нашу Батьківщину. І вони, на жаль,  не встигли стати військовими,  а загинули цивільними. Вони повинні отримати  виплати.

Але  хочу всім нагадати,  що війна у нас іде 10 років. У нас є люди,  які загинули з 2014 по 2022 рік. І вони також повинні отримати виплати достойно,  як і ті люди,  які гинуть зараз. Ми не можемо ділити військових на категорії. Тому ми будемо подавати правки і просити їх підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього дуже важливого закону. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо призначення одноразової грошової допомоги (реєстраційний номер 12234). Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

15:21:40

За-266

Рішення прийнято. Покажіть по фракціях.

Шановні колеги, наступне в нас процедурне рішення. Якщо можна, я дам коротко виступ голові комітету. Добре.

Шановні колеги, тоді наступний 12368, 12368-1. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого адміністративного суду.

Я ставлю пропозицію першу включити цей законопроект і альтернативний до нього до порядку денного сесії. Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

15:22:35

За-221

Рішення не прийнято.

Ми його не включили до порядку денного сесії.

Шановні колеги, наступний законопроект 6013. Це проект Закону про особливості регулювання підприємницької діяльності, окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період.

Шановні колеги, тут у нас велика кількість поправок. Але підемо почергово. Ми почнемо, ми домовлялись з перших Олексій Гончаренко замість своїх поправок 3 хвилини і далі підемо, так як воно має бути. Будь ласка,  Олексій Олексійович, 3 хвилини.

 

15:23:19

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні колеги, ви знаєте, ми тут приймаємо рішення про підприємницьку діяльність, ще про щось. Ми знаємо взагалі, може ви не знаєте, я вам повідомлю, що по всій країні закриваються ФОПи. Ви знаєте, що божевільними податками, які ви встановили, ви знищуєте будь-яку підприємницьку діяльність? Ви знаєте, що на цей Новий рік, як збожеволіли силовики, Управління стратегічних розслідувань, бігає по всій країні Нацполіція і влаштувала, бо треба на Новий рік набрати грошей, щоб передати нагору  ну і наколядувати собі. Обшуки, до бізнесменів приходять, трусять що можна і чого не можна. Ви знаєте, що в таких умовах вже працювати абсолютно нереально? Ви знаєте, що нищиться абсолютно все живе, будь-яка економічна діяльність? В той же час  все гаразд у тих, хто має за цим спостерігати. Ви пам'ятаєте історію про прокурорів-інвалідів? Ви  пам'ятаєте історію, як така  Крупа собі не бачила нічого і давала ці інвалідності цим прокурорам в Хмельницькому? А ви знаєте, що Офіс Генерального прокурора вже сказав: "Все нормально. Перевірили Хмельницький. Всі прокурори справжні інваліди. Немає ніяких питань. Всі справжні інваліди". Так на що ж тоді інвалідність є?  На совість? Відсутність повна совісті в нашій правоохоронній системі, яка живе як в останній день Помпеї, які сидять, думають, що треба набрати що завгодно, щоб далі з цим втекти, як повтікали "слуги народу" Одарченко, Куницький і інші за кордон, Дмитрук і іже з ними. Оце те, що відбувається прямо зараз!

Про які гарантії підприємницькій діяльності ми говоримо, коли все нині нищиться абсолютно на корню. Все нищиться на корню. А хто ж сьогодні має насправді в нашій державі гарантії? А я скажу вам, хто має в нашій державі гарантії. В нашій державі мають гарантії ті, хто прилаштувалися на теплі місця і отримують колосальні гроші, колосальні. Сьогодні вже  звучали з цієї трибуни цифри, колега Южаніна їх озвучувала. Ви що, зробили вигляд, що ви їх не почули? То я повторю вам їх. Ви знаєте, скільки сьогодні отримує керівник Укрпошти? Мільйон 800 тисяч гривень на місяць. Мільйон 800 тисяч на місяць! Військові на передовій за рік стільки не отримують, якщо 24/7 в бойових завданнях. А мільйон 800 тисяч - будь ласка.

Ви знаєте, скільки отримує у віджатому Укрнафтобурінні директор, якого туди прилаштували? Укрнафта. Мільйон 400 тисяч гривень. І ще це і в доларі встановлено, якщо, не дай боже, долар зміниться, що ж людина має втратити? Та скільки ж буде тривати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексію Олексійовичу, дякую. Це замість всіх ваших поправок. Ви їх знімаєте. Дякую вам.

Далі, будь ласка, 3 хвилини Разумков Дмитро Олександрович. Теж замість тих поправок,  які він сказав.

Будь ласка, Дмитре Олександровичу.  

 

15:26:49

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, ви в минулому році, як ви вважаєте, непогано побороли лудоманію. Було б ще непогано, щоб ви побороли клептократію, тому що з лудоманією як була проблема, так і залишилась, а з корупцією вона стала ще більше, у нас вона вийшла на новий рівень. Я розумію, що в риториці Офісу Президента корупції немає, ну, вірніше, як? Якщо крадеш ти, то це не корупція, це поповнення національного власного бюджету. Але дуже часто у нас власну кишеню плутають з державною. Але вона у нас вийшла на міжнародний рівень.

Під час інтерв'ю з Фрідманом було заявлено про те, що Президенту Трампу пропонували, щоб він давав 300 мільярдів доларів, а ми за це будемо купувати американську зброю. Шановні колеги, по-перше, це в Америці називається "лобізм", у нас це називається "корупція". По-друге, якщо нам дадуть, ну, мені так здається, якщо нам дадуть 300 мільярдів, то краще ми будемо купувати у своїх підприємств. Ми створюємо сьогодні одну з найкращих зброй в Україні. У нас вже і ракети є, і "Богдана" є, і снаряди є, і міни є. Ну міни, правда, ті, що не літають, але це не тому, що вони погані, а тому що на них знову вкрали так само, як і на всьому іншому. І дрони в нас є. Це те, що ми запустили, ми як держава. Не парламент, не Офіс Президента, не Кабмін, люди. Люди, які готувалися з першого дня до відсічі збройної агресії, до того, до чого не готувалася влада.

Друге. Чому я кажу про якийсь міжнародний рівень? Тому що до цього Президент пропонує Фіцо 500 мільйонів за те, що не буде транзиту газу російського. Так ми давно пропонували, ще в 22-му році, забрати російський газ під санкції, так, як це працює, продавати його в Європу і за ці кошти забезпечувати українську армію. А те, що фактично 3 роки поспіль Кабмін покривав те, що через територію України йшов російський газ, йшло наповнення російського бюджету, з якого фінансувалися збройні сили Російської Федерації, які вбивали наших з вами військових, наших з вами дітей, знищували українську інфраструктуру, знищували, і знищують, українські міста. Мені це здається, дуже нагадує 111-у. Якщо б це зробив хтось з опозиціонерів, він би сьогодні сидів в тюрмі, а Шмигаль зі всім урядом поки сидять в Кабміні. Ключове тут слово "поки".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Йдемо далі. Далі по поправках.

2-а, Пузійчук. Не наполягає.

3-я, Власенко. Ми домовилися, що ви в кінці виступите, так, Сергій Володимирович? Може, зараз? Давайте зараз, замість ваших поправок, ви говорили, 10 хвилин.

Сергій Володимирович, будь ласка.

 

15:30:05

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую.

Руслан Олексійович, у мене більше 200 поправок. Я хочу замість частини поправок взяти виступ на 10 хвилин, а далі я буду ставити поправки на врахування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Будь ласка, тоді перших 10 хвилин – Сергій Власенко.

Будь ласка, Сергій Володимирович.

 

ВЛАСЕНКО С.В. Дякую, пане Голово.

Ну, насправді це не просто закон про якісь, знаєте, технічні зміни функціонування української економіки. Насправді цим законом ми ввергнемо в хаос всю українську економіку, як мені здається. Просто я дуже добре пам'ятаю ситуацію 2003-2004 років, коли приймався Господарський кодекс. Я пам'ятаю, що відбувалося тоді в господарських судах. Я пам'ятаю, як тоді судді дуже довго не знали, як застосовувати норми законів, новоприйнятих. Судді не знали, яка буде правозастосовча практика. Ця практика повністю мінялася. На жаль, скасування Господарського кодексу призведе до абсолютно такої ж ситуації, коли усталені судові практики зараз будуть переглядатися в тих питання, де вони є. Бо насправді відсутність усталених судових практик – це одна із проблем української системи судочинства. Але навіть там, де зараз є усталені судові практики в системі господарського судочинства, ці практики будуть повністю переглядатися, принаймні на майбутнє. Звичайно, на минуле це зробити, слава тобі господи, неможливо, але на майбутнє точно ці практики будуть переглядатись, що може призвести до додаткової проблематики і додаткових проблем.

Друге: що буде відбуватися? Буде відбуватися процедура, яка по суті називається скорочення процедури корпоратизації підприємств. Коли запрацює цей закон у повному обсязі, всі комунальні і державні підприємства стануть або товариствами з обмеженою відповідальністю, або акціонерними товариствами. Тобто влада, приймаючи цей закон, хоче проскочити на крейсерській швидкості оцю першу стадію підготовки підприємств до приватизації.

При цьому запроваджені, цим законом запроваджуються механізми, які можуть дозволити в певний момент забрати це майно від органів місцевого самоврядування і передати його Фонду державного майна для подальшого використання. Фонд державного майна не може впоратися з тими підприємствами, які є у нього сьогодні, але уявіть собі, що він отримує можливість взяти під контроль частину тих підприємств комунальних, які сьогодні перебувають у комунальній власності.

До речі, я хочу сказати, що українська Конституція в низці своїх статей, зокрема, в статті 15 гарантує економічне різноманіття в Україні і воно не говорить про те, що в нас існують тільки товариства з обмеженою відповідальністю, тільки акціонерні товариства і більше нічого іншого по великому рахунку немає. Конституція навпаки говорить про те, що державні підприємства, – до речі, Конституція напряму згадує існування державних підприємств, зокрема в статті 37 та в низці інших статей, – Конституція навпаки говорить про те, що економіка повинна бути різноманітна.

Я думаю, що період російської агресії на Україну показав нам, що державна складова і комунальна складова відіграють дуже важливу роль в українській економіці. Державна складова в ряді базових галузей, в нафтовій галузі, в газовій галузі, в оборонній галузі, в інженерних галузях, таких як будівництво ракет, розробка інших інженерних рішень, державна участь в цих економічних процесах повинна не лише залишитись на тому рівні, на якому вона є, а і бути збільшеною.

На жаль, цей закон позбавляє державу по суті ефективного контролю над своєю власністю і комунальні органи теж по суті обмежує в контролю над своєю власністю. Бо зрозуміло, що така форма існування підприємства як державне унітарне підприємство або комунальне підприємство, воно з точки зору управління значно простіше і легше ніж складна форма така як товариство з обмеженою відповідальністю, яка застосовує абсолютно інші корпоративні підходи.

До чого це призведе з економічної точки зору? Ну, на моє глибоке переконання, це точно призведе і до збільшення тарифів на певні комунальні послуги, також збільшення цін і тарифів, тому що витрати на управління таким майном зростуть. І зрозуміло, що ніхто не буде ці витрати викладати з власної кишені, а ці витрати будуть покладені на тих, хто споживає цю послуги, хто отримує і купує цей товар. І звичайно, що такими споживачами є громадяни України.

Тому мені здається, що політики, яка скерована на зменшення ролі держави, на ускладнення ролі держави в державі і в органі місцевого  самоврядування звичайно також в функціонуванні і в управлінні тою власністю, яка є у власності держави і в органі місцевого  самоврядування, так от ця політика направлена на ускладнення, вона нічого доброго українській державі не несе.

Я хочу зазначити, що проти прийняття цього закону висловились і ми як фракція "Батьківщина", ми отримали листи з цього приводу і від Асоціації міст України, і від Європейської бізнес асоціації, і від Української спілки промисловців і підприємців. Тобто це не фейкові, грантові якісь незрозумілі громадські організації, які складаються з двох людей і їхньої собаки, а це великі об'єднання українських підприємців, які в принципі забезпечують економічну безпеку нашої держави. От всі вони говорять про те, що прийняття цього закону в такому вигляді, як є, може призвести до достатньо великої кількості непередбачуваних наслідків.

Саме тому ми у фракції "Батьківщина" підготували відповідні поправки до цього законопроекту, ми будемо їх оголошувати. Хоча я звертаю вашу увагу, пане Голово, на те, що в сесійній залі очевидно відсутні 226 голосів, необхідних для прийняття позитивного рішення. На моє переконання, це означає, що зараз ми перебуваємо не в режимі сесійного засідання, а в режимі зборів народних депутатів України. І саме тому насправді голосування поправок саме в такій ситуації, коли немає людей в залі, свідчить про те, що ці дії є сумнівними з точки зору української Конституції. На жаль, сам закон є у певних своїх позиціях сумнівним з точки зору української Конституції, а також дії по його прийняттю є сумнівними з точки зору української Конституції. Я говорю про те, що має місце порушення українського Регламенту, що звичайно ж є підставою для внесення відповідної постанови після голосування за цей закон, якщо цей закон буде підтримано позитивним голосуванням, я так розумію, не сьогодні, а вже завтра.

Я думаю, що нам треба, пане Голово, продовжити дискусію по цьому законопроекту, не приймати таких важливих рішень. І, до речі, коли нам говорять про те, що в багатьох інших європейських країнах немає спеціальних кодексів, які регламентують економічну діяльність. Це теж не відповідає дійсності. У багатьох країнах є комерційні кодекси, у багатьох країнах є економічні кодекси, які розв'язують дуже близькі правовідносини, близькі до тих правовідносин, які розв'язуються Господарським кодексом України. Чи є Господарський кодекс ідеальним? Звичайно, ні. Чи потребує він удосконалення? Звичайно, так. Я би думав, що ми як український парламент повинні були би іти шляхом покращення існуючого Господарського кодексу в певних положеннях, уніфікуючи його положення із Цивільним кодексом, але в певних положеннях забезпечуючи специфічну, спеціальну регламентацію економічної діяльності і в першу чергу державної економічної діяльності, тому що очевидно, що є специфіка, очевидно, що вона повинна регулюватися окремо і специфічно. І якраз Господарський кодекс і здійснював ці функції. Я буду далі виступати по своїх окремих поправках, але зараз ще раз звертаю вашу увагу, пане Голово, що мені здається сумнівним з конституційної точки зору продовження розгляду.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович.

Будь ласка, далі народний депутат Бабій. У мене така інформація, що ви будете мати чотири виступи по 3 хвилини і поставите потім ще вісім поправок своїх. Якщо ця поправка перша, яку ви ставите, я можу дати або можу одразу дати для першого виступу 3 хвилини замість ваших... Три хвилини, будь ласка,  народний депутат Бабій.

 

15:40:32

БАБІЙ Р.В.

Дякую, Руслан Олексійович.

Колеги, я хотів би розпочати з певних процедурних моментів, які пов'язані з цим законопроектом.

Перше. Табличку фінальну, яку ми зараз розглядаємо, по якій ідемо, було затверджено кінцево на вчорашньому комітеті, тобто вдень її ще на сайті не було. Вона змінювалася тричі, якщо я не помиляюсь, пан Олексій мене поправить, якщо це не так.

Другий момент процедурний. Зараз дійсно в залі у нас, очевидно, менше ніж 226 народних депутатів, відповідно виникає велике питання, наскільки ми можемо приймати рішення по цьому законопроекту по правкам. І мене, на превеликий жаль, бентежить те, що якраз ключові закони, до яких багато питань, які потребують великих дискусій, вони відбуваються в отаких режимах: ставляться на кінець засідання, коли депутати розходяться по домам, залишається кілька десятків в найкращому  випадку. І звичайно, ні про які дискусії про покращення законодавчих актів йти мова не може.

І тепер повертаючись до, власне, концепції законопроекту. Дійсно, я... Законопроект з 21-го року в парламенті, і за цей час мав я в тому числі, я думаю, колеги депутати також, дуже багато дискусій з фахівцями, з суддями, з підприємцями, з бізнесом. І очевидний висновок з цих всіх спілкувань такий, що зміни ці потрібні, але не такі і не в такому вигляді. Точно не варто огульно відміняти Господарський кодекс. А ті точкові зміни в сотні нормативних актів, які начебто можуть покращити ситуацію на думку авторів, лише збільшать проблематику.

Я, згадуючи свій, коли я починав свій професійний шлях, і тоді Господарський кодекс був прийнятий, і тоді видавалися товстелезні книжки, які присвячені були колізіям між Господарським кодексом та Цивільним кодексом. Звичайно, саме життя, законодавчі зміни, судова практика, вони більш-менш врегулювали ці відносини, але то були мирні часи. І я боюся, що зараз ми матимемо таку саму ситуацію, якщо не складнішу, яка ускладнюється ще тим, що у нас зараз іде війна. І економіці запропонують ще чергові випробування.

На моє переконання, кодифікований законодавчий акт, який регулює економічні відносини, він потрібен. Його потрібно оновлювати чинний Господарський кодекс як мінімум через стандартні причини, тому що життя йде, воно розвивається, технології розвиваються, але до цього потрібно підходити дуже зважено, особливо в нинішній складний час.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі.

5-а, Пузійчук. Не наполягає.

6-а. Власенко. Не наполягає поки. Далі ви візьмете свої поправки. Це 6-а, Сергій Володимирович. Ні, далі.

7-а, Буймістер. Не наполягає.

8-а, Веніславський. Не наполягає.

9-а, Бабій. Будь ласка.

Ще 3 хвилини? Будь ласка, Бабій ще 3 хвилини.

 

15:43:55

БАБІЙ Р.В.

Пане Голово, наступний.... Руслане Олексійовичу, 28-а, ці я не наполягаю на них, до 28-ї.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я зрозумів. Тоді дійдемо до 28-ї, я вам дам для врахування. Добре. Дякую.

11-а, Пузійчук. Не наполягає.

12-а, Третьякова. Не наполягає.

13-а, Третьякова. Не наполягає.

14-а, Власенко.

Будь ласка, Сергій Володимирович.

 

15:44:18

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. 

Я ще раз звертаю увагу щодо відсутності в сесійній залі 226 народних депутатів України, що, на мою думку, ставить під сумнів конституційність цієї дії, яка зараз відбувається. Але, що стосується 14 поправки. Я вважаю, що чітке визначення поняття підприємництва і, зокрема визначення того, що одержання прибутку є кваліфікуючою ознакою підприємницької діяльності є вкрай важливим. Тому що розмивання поняття підприємництва створює абсолютно правову невизначеність, невизначеність, яка призведе до абсолютно неправильної правозастосовчої практики, яка, я ще раз підкреслюю, буде лише формуватися за наслідками скасування Господарського кодексу. Тому, я вважаю, що це визначення, а саме підприємництво, яке у нас, до речі, існує в Конституції, повинно бути абсолютно чітким і зрозумілим.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви наполягаєте на голосуванні, Сергій Володимирович?

Ставлю 14 поправку народного депутата Власенка. Комітетом вона відхилена. Прошу голосувати.

 

15:45:35

За-21

Рішення не прийнято.

15 поправка, Герасимов. Не наполягає.

16-а, Веніславський. Не наполягає.

17-а, Власенко. 17-а, Сергій Володимирович. Не наполягає.

18-а, Радуцький. Не наполягає.

19-а, Герасимов. Не наполягає.

20-а, Бабій. Не наполягає.

21-а, Веніславський. Не наполягає.

22-а, Герасимов. Не наполягає.

23-а, Лабунська. Не наполягає.

24-а, Стефанчук. Не наполягає.

25-а, Герасимов. Не наполягає.

26-а, Дмитрук. Не наполягає.

27-а, Мамка. Не наполягає.

28-а, Бабій.

Будь ласка, Романе.

 

15:46:13

БАБІЙ Р.В.

Дякую, пане Голово.

28 правка. Суть її в тому, що вона пропонує змінити визначення перехідного періоду. Перехідний період от зараз в кінцевій редакції у нас пропонується три роки, що починається з дня введення в дію закону. На моє переконання, за великим рахунком у нас виходить так, якась дивна законотворча техніка, що "Перехідні положення" містяться в визначеннях. І моя правка пропонує, що перехідний період дійсно є, він починається з дня набрання чинності цим законом, але завершується прийняттям оновленого Господарського кодексу України чи кодексу з іншою назвою як депутати вирішать, але той, який регулює економічні відносини.

Я прошу поставити цю правку на врахування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

28 поправка авторства Бабія. Комітетом відхилена. Автор просить  поставити її  на врахування. Ставлю 28 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

15:47:32

За-18

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 29, Лабунська. Не наполягає.

30-а, Батенко. Не наполягає.

31-а, Крулько. Не наполягає.

32-а, Дмитрук. Не наполягає.

33-я, Бабій. Три хвилини. Так, це наступний сет ваш по три хвилини. Будь ласка, Романе.

 

15:47:51

БАБІЙ Р.В.

Дякую, Руслан Олексійович. Ще один момент, який треба враховувати, приймаючи рішення чи підтримувати відповідний законопроект, чи ні. Під час дискусії я неодноразово чув, що Господарський кодекс – це атавізм, спадщина радянського минулого, радянського правового регулювання, це все треба робити європейським і сучасним. Колеги, але ж давайте подивимося на ті самі європейські країни, на країни Євросоюзу, куди ми йдемо. Прикладом може виступити, наприклад, Господарський кодекс Королівства Бельгії 2013 року. Він, власне, і виконував функції імплементації законодавства Євросоюзу в бізнес-сфері, що для нашої країни є якраз актуальним. І ще одним орієнтиром може бути оновлення комерційних кодифікацій у Франції і Німеччині, яке також відбулося в зв'язку з євроінтеграційними процесами. І ми перебуваємо на тій самій стадії, на стадії євроінтеграції, активної євроінтеграції. Чим швидше ми вступимо до Євросоюзу, тим краще для країни, звичайно, цього всі чекають.   І чому не скористатися можливістю модернізувати Господарський кодекс, знову ж таки зробити економічний, комерційний кодекс. Але і, власне, через цей інструмент гармонізувати своє законодавство з законодавством Євросоюзу мені незрозуміло.

В Господарському кодексі, власне, в оновленому, на моє переконання, мають бути, можуть бути закріплені ряд речей, яких зараз немає у законопроекті, який ми розглядаємо. Це, зокрема, імплементація про те, що я згадував, ряду директив Євросоюзу, це закріплення в кодексі принципів господарської діяльності, які вже врегульовані усталеною судовою практикою. Заборона суперечливої поведінки, концепт протидії фраудаторним правочинам, захист інвестицій від дій недружніх країн тощо.

Також в цьому кодексі можна закласти… в оновленому Господарському кодексі можна закласти концепт корпоративних правовідносин, випадки розкриття корпоративної вуалі. Більш чітко регулювати і регламентувати правовідносини в IT-сфері. Цього всього в цій редакції законопроекту немає і це все начебто може регулюватися іншими нормативними актами спеціальними.

Але давайте згадаємо початок нашої каденції, коли ми говорили про те, що наша задача кодифікувати законодавство, а не декодифікувати його. А виходить так, що законодавство, яке регулює економічні відносини, наразі цим законопроектом його пропонується декодифікувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пане Романе, так звані, фраудаторні, фідуціарні правочини і так далі, вони є просто є непоіменованими правочинами, які містяться в Цивільному кодексі і мають чітке регулювання, а також в спеціальних законодавчих актах. Це просто така репліка. Тому що, дивіться, ніхто ж не проти в подальшому кодифікувати спеціалізоване господарське чи підприємницьке законодавство, ніхто не проти, але не на таких засадах, на яких відбувся Господарський кодекс. І просто я вам нагадаю, ви один із співавторів цього закону і тому, як би, хотілося, щоб ми продовжили з вами дискусію, як мінімум, з цих питань.

Дякую.

Шановні колеги, йдемо далі.

34-а, Буймістер. Не наполягає.

35-а, Бабій. Не наполягає, так, поки.

36-а, Буймістер. Не наполягає.

37-а, Герасимов. Не наполягає.

39-а, Пузійчук. Не наполягає.

40-а, Веніславський. Не наполягає.

41-а, Тимошенко. Не наполягає.

42-а, Веніславський. Не наполягає.

43-я, Герасимов. Не наполягає.

44-а, Тимошенко. Не наполягає.

45-а, Веніславський. Не наполягає.

46-а, Герасимов. Не наполягає.

47-а, Третьякова. Не наполягає.

48-а, Веніславський. Не наполягає.

49-а, Герасимов. Не наполягає.

50-а, Третьякова. Не наполягає.

51-а, Веніславський. Не наполягає.

52-а, Герасимов. Не наполягає.

53-я, Веніславський. Не наполягає.

54-а, Герасимов. Не наполягає.

55-а, Веніславський. Не наполягає.

56-а, Герасимов. Не наполягає.

57-а, Веніславський. Не наполягає.

58-а, Герасимов. Не наполягає.

59-а, Герасимов. Не наполягає.

60-а, Клименко Юлія. Не наполягає.

61-а, Веніславський. Не наполягає.

62-а, Герасимов. Не наполягає.

63-я, Клименко. Не наполягає.

64-а, Клименко. Не наполягає.

65-а, Веніславський. Не наполягає.

66-а, Герасимов. Не наполягає.

67-а, Тимошенко. Не наполягає.

68-а, Веніславський. Не наполягає.

69-а, Герасимов. Не наполягає.

70-а, Бабій. Будете ставити? Ні, далі, не наполягає.

71-а, Власенко Сергій Володимирович. Далі, не наполягає.

73-я, Пузійчук. Не наполягає.

74-а, Бабій. Не наполягає.

75-а, Герасимов. Не наполягає.

76-а, Мамка. Не наполягає.

77-а, Радуцький. Не наполягає.

78-а, Бабій. Не наполягає.

79-а, Герасимов. Не наполягає.

80-а, Мамка. Не наполягає.

81-а, Герасимов. Не наполягає.

82-а, Герасимов. Не наполягає

83-я, Хлапук. Не наполягає.

84-а, Лабунська. Не наполягає.

85-а, Стефанчук. Не наполягає.

86-а, Герасимов. Не наполягає.

87-а, Герасимов. Не наполягає.

88-а, Хлапук. Не наполягає.

89-а, Радуцький. Не наполягає.

90-а, Лабунська. Не наполягає.

91-а, Стефанчук. Не наполягає.

92-а, Мамка. Не наполягає.

93-я, Герасимов. Не наполягає.

94-а, Мамка. Не наполягає.

95-а, Герасимов. Не наполягає.

96-а, Герасимов. Не наполягає.

97-а, Мамка. Не наполягає.

98-а, Герасимов. Не наполягає.

99-а, Герасимов. Не наполягає.

100-а, Герасимов. Не наполягає.

101-а, Герасимов. Не наполягає.

102-а, Герасимов. Не наполягає.

103-я, Власенко.

Будь ласка, Сергій Володимирович.

 

15:53:37

ВЛАСЕНКО С.В.

Да, дякую, пане Голово.

Я ще раз звертаю увагу, що в залі присутні згідно з реєстрацією 30 народних депутатів... згідно із голосуванням останнім 30 народних депутатів, що, на мій погляд, ставить під сумнів конституційність процедури, в якій ми зараз перебуваємо.

103 поправка. Вона про те, щоби доповнити цей закон статтею, яка  буде давати перелік організаційно-правових форм, в яких може здійснюватись підприємництво. І в цей перелік, я вважаю, що необхідно включити і такі поняття, як комунальне, спільне комунальне підприємство, дочірнє підприємство, казенні підприємства і так далі,  і так далі, і так далі. В своїй поправці я спираюсь в тому числі на статтю 15 Конституції України, яка говорить про те, що економічне життя є багатогранним і багатоманітним, а, на жаль, по суті заборона таких організаційно-правових форм, як державне підприємство і комунальне підприємство призведе до низки проблем, про які я говорив у своєму виступі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не наполягаєте на голосуванні? Наполягаєте. Тоді 103-я поправка авторства Власенка, вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

15:55:03

За-19

Рішення не прийнято.

104-а. Бабій. Не наполягаєте.

105-а. Власенко. Там у вас цілий блок,  Сергій Володимирович. Будь ласка,  105-а,  106-а. Будь ласка,  Сергій Володимирович.

 

15:55:15

ВЛАСЕНКО С.В.

Так, пане Голово, я буду всі ці поправки доповідати. 105-а поправка, 105-ю поправкою я пропоную доповнити закон статтею щодо особливостей управління підприємницькою діяльністю в державному секторі економіки. В своєму виступі я говорив про те, що одним із уроків збройної агресії Російської Федерації є те, що ми повинні підсилювати вплив держави і органів місцевого самоврядування в певних секторах української економіки. На жаль, на жаль, запропонований закон не містить жодних специфічних механізмів управління таким специфічним власником, яким є держава, своїм майном і частинами економіки. Я пропоную цю прогалину усунути. Тому прошу, пане Голово, поставити на голосування поправку номер 105.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 105-а поправка народного депутата Власенка. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

15:56:29

За-17

Рішення не прийнято.

Будь ласка, 106 поправка. Сергій Володимирович.

 

15:56:35

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане Голово. Я хочу зазначити, що 17 було "за" і 9 "утримались", а решта карток не голосувала. Це означає, що в залі зараз перебуває 26 народних депутатів України, що абсолютно точно менше ніж 226. Де тих 200 знаходяться, ніхто не знає, що, на моє переконання, ставить під конституційний сумнів ті дії, які ми зараз здійснюємо.

Що стосується 106 поправки. 106 поправка, вона аналогічна 105 поправці, але 105 поправка говорить про специфіку управління в державному секторі економіки, а 106-а говорить про відносини суб'єктів підприємництва з органами місцевого самоврядування, що теж є, на мій погляд, вкрай важливим для органів місцевого самоврядування, як керувати, як управляти і як здійснювати контроль за майном, яке належить органам місцевого самоврядування і їх підприємницьким структурам.

Прошу підтримати і проголосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 106 поправка народного депутата Власенка. Вона комітетом відхилена.

Прошу голосувати.

 

15:57:59

За-19

Рішення не прийнято.

Будь ласка, 107-а.

Власенко, будь ласка.

 

15:58:05

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. Ця поправка в ряду поправок щодо встановлення специфічних умов управління державою і суб'єктами комунальної власності тим майном, яке їм належить. Я неодноразово говорив уже про те, що в усіх країнах світу існує певна специфіка управління тим майном, яке належить державі, не майном колективним, а майном, яке належить безпосередньо або державі, або органам місцевого самоврядування. А прийняттям цього закону ми по суті  цю специфіку майже повністю, на мій погляд, вбиваємо, що призведе  до абсолютно  негативних наслідків як по відношенню до органів місцевого самоврядування, так і до мешканців громади, бо це призведе до збільшення тарифів і розцінок на ці комунальні підприємства. Саме тому прошу проголосувати і підтримати поправку 107. 

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 107 поправка народного депутата Власенка, комітетом відхилена, прошу голосувати. 

 

15:59:25

За-18

Рішення не прийнято.

108 поправка. Власенко, будь ласка.

 

15:59:31

ВЛАСЕНКО С.В.

Пане Голово, замість поправок 108, 109 і 110 прошу мені дати 2 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

15:59:40

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане Голово.

Я не буду просити ставити ці правки на голосування, тому що в цьому немає жодного сенсу. В залі перебуває трішки більше 30 народних депутатів України, що, абсолютно очевидно, не надає можливості будь-якого позитивного рішення.

Я дуже дякую колегам, які залишилися в залі, за підтримку, але, колеги, на жаль, сьогоднішнє наше засідання, наші збори народних депутатів показують ставлення наше як парламенту до таких важливих законів, як в тому числі закон, який ми розглядаємо зараз, і до питань, які можуть стати базовими для функціонування української економіки як в період збройної агресії Російської Федерації, так і під час відновлення економіки після нашої перемоги.

На жаль… Так, були дискусії щодо цього закону, я не можу сказати, що дискусій не було. Звичайно, дискусії були навколо цього закону, але, на жаль, умовно кажучи, ми не змогли знайти консенсусу, тому що позиції двох сторін були достатньо непримиренні, я би сказав так. Хоча в напрямку удосконалення Господарського кодексу я би бачив певні компроміси і консенсуси, які би могли бути. На жаль, автори законопроекту, на жаль, автори інших правок не бачили такого компромісу і говорили про те, що лише скасування Господарського кодексу може призвести до якихось позитивних результатів.

Я не хочу бути поганою Кассандрою, але давайте дочекаємося імплементації цього закону, якщо він буде проголосований позитивно, і тоді ми побачимо, що прийняття цього закону – така сама помилка, як було заморожування діяльності Вищої ради правосуддя, заморожування діяльності Вищої кваліфікаційної комісії, ліквідація окружного адміністративного суду і так далі, і так далі, і так далі. Цей закон – це черговий закон в ряду помилок цієї Верховної Ради.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович. Тобто подальші поправки ми знімаємо ваші, так? А, ще будемо далі. Добре.

Будь ласка, далі.

113-а, Герасимов. Не наполягає.

114-а, Стефанчук. Не наполягає.

115-а, Герасимов. Не наполягає.

116-а, Герасимов. Не наполягає.

117-а, Герасимов. Не наполягає.

118-а, Герасимов. Не наполягає.

119-а, Хлапук. Не наполягає.

120-а, Герасимов. Не наполягає.

121-а, Герасимов. Не наполягає.

122-а, Герасимов. Не наполягає.

123-я, Тимошенко. Не наполягає.

124-а… Ні, не наполягає, да?

124-а, Герасимов. Не наполягає.

125-а, Герасимов. Не наполягає.

126-а, Мовчан. Не наполягає.

127-а, Герасимов. Не наполягає.

128-а, Лабунська. Не наполягає.

129-а, Герасимов. Не наполягає.

130-а, Герасимов. Не наполягає.

131-а, Герасимов. Не наполягає.

132-а, Лабунська. Не наполягає.

133-я, Рущишин. Не наполягає.

134-а, Батенко. Не наполягає.

135-а, Герасимов. Не наполягає.

136-а, Герасимов. Не наполягає.

137-а, Павловський. Не наполягає.

138-а, Герасимов. Не наполягає.

139-а, Герасимов. Не наполягає.

140-а, Мамка. Не наполягає.

141-а, Герасимов. Не наполягає.

142-а, Герасимов. Не наполягає.

143-я, Павловський. Не наполягає.

144-а, Герасимов. Не наполягає.

145-а, Дмитрук. Не наполягає.

146-а, Бабій. Не наполягає, дякую.

147-а, Власенко. Будь ласка, Сергій Володимирович.

 

16:02:57

ВЛАСЕНКО С.В.

Пане Голово, замість поправки 147, 157, 165 і 166, і 167 я прошу 3 хвилини і я далі не буду ставити поправки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. Дякую, Сергій Володимирович. 3 хвилини дайте, будь ласка.

 

16:03:09

ВЛАСЕНКО С.В.

Пане Голово, мені нема за що дякувати в цій ситуації, тому що насправді просто це не має жодного сенсу. В подальшому наша робота по нібито обговоренню цього законопроекту не має жодного сенсу.

На жаль, я би хотів підтримати колегу Бабія, який говорив про те, що

 профільний комітет, по-моєму, тричі міняв порівняльну таблицю. Таблиця з'явилася лише вчора остаточна. Наскільки я розумію, ще сьогодні зраночку її не було на сайті, що теж є по формальних порушенням Регламенту. Я не бачу 226 людей в сесійній залі.

На жаль, пане Голово, ми перетворили, це не лише по цьому закону, на жаль, ми перетворили обговорення достатньо важливих законів у певні такі, я не хочу використовувати слово профанація, але щось таке дуже близько до цього. Тому що ми ж розуміємо ті тектонічні наслідки, які може мати прийняття такого закону, як оцей. І я ще раз підкреслюю, так, обговорення поза межами Верховної Ради були різні і так далі, але всередині Верховної Ради можливо вони були не такі і продуктивні і не такі ефективні, ну якби, принаймні, хотілося би мені.

Тому, пане Голово, абсолютно точно немає сенсу зараз в пустому залі читати поправки по процедурі, яка у мене викликає сумнів із точки зору конституційності. Я переконаний, що будь-який більш-менш незалежний Конституційний Суд вимушений буде визнати цю процедуру, як мінімум, неконституційною. А відтак як наслідки будь-яке рішення Верховної Ради з  цього законопроекту, якщо таке рішення буде позитивним, теж може бути визнано неконституційним в подальшому.

Я розумію, що хтось може сказати: "Да і бог з ним, хай через 5 років Конституційний Суд там щось вирішує. Це не призведе ні до чого". Але це призведе, може призвести до зламу правового порядку в державі, що є теж дуже і дуже, і дуже, і дуже важливим. Саме тому я не бачу для себе можливості далі продовжувати читати поправки.

Ті аргументи, які у мене були, я висловив і під час свого виступу, і під час обговорення низки поправок, які я робив спробу поставити на врахування. Але от я так бачу, що людей 20 залишилося в залі, навіть не 30. І подальше копіювання нібито роботи Верховної Ради, тому що це не є робота Верховної Ради в такому вигляді як ми зараз працюємо,  я не бачу для себе жодного сенсу.

Я б єдине що хотів, використати останні 15 хвилин і звернутися до вас, пане Голово, в тому, що нам треба відходити від процедури скороченого обговорення на першому читанні. Нам треба більш глибоко і детально обговорювати законопроекти на комітетах, щоб ми не робили помилки, які ляжуть тяжким наслідком на українську державу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович.

Я все рівно завершу зі слів подяки, тому що справді хочу сказати, що ви брали участь у всіх обговореннях і поза межами парламенту, і ми з вами були на дуже багатьох майданчиках, обговорювали. І я хочу подякувати справді за той професіоналізм, за ту дискусію і професійний натиск, який завжди є у спілкуванні з вами. Тому моє шанування і дякую за позицію вашу,  Сергій Володимирович.

Тому йдемо далі.

148, Герасимов. Не наполягає.

149, Мамка. Не наполягає.

150, Герасимов. Не наполягає.

151, Тимошенко. Не наполягає. 

152, Герасимов. Не наполягає.

153, Мошенець. Не наполягає.

154, Герасимов. Не наполягає.

155, Герасимов. Не наполягає.

156, Мошенець. Не наполягає.

157, Мошенець. Не наполягає.

158, Власенко. Не наполягає.

159, Герасимов. Не наполягає.

160, Герасимов. Не наполягає.

161, Герасимов. Не наполягає.

162, Герасимов. Не наполягає.

163, Герасимов. Не наполягає.

164, Тимошенко. Не наполягає.

165, Герасимов. Не наполягає.

166, 167, 168 – це Власенко. Він зняв свої поправки.

170, Герасимов. Не наполягає.

171, Герасимов. Не наполягає.

172, Бабій. Будь ласка, Романе.

 

16:07:22

БАБІЙ Р.В. Дякую.

Руслане Олексійовичу, у мене процедурна пропозиція. У мене є 8 правок, які я хотів би поставити на врахування, якщо я один залишився з тих, хто наполягає на своїх правках, і 5 хвилин замість решти правок. Якщо немає заперечень, можемо таким чином, або іти по порядку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це прекрасна історія. Тому я просто, ви скажіть, які поправки...

 

16:08:26

БАБІЙ Р.В.

Я буду просити поставити на врахування з відповідним обґрунтуванням 172-у, 176-у, 339-у, 425-у, 429-у, 501-у, 507-у, 516-у і 1204.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  А давайте тоді, бо я так бачу, що більше немає в залі осіб, але пройдусь потім все рівно по всіх для того, щоб закрити... Тоді, пане Романе, ...

 

БАБІЙ Р.В. Тоді 172-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чи є хтось, хто буде наполягати на своїх поправках? Поки немає.

Тоді, будь ласка, 172-а. Будь ласка, Романе.

 

16:08:37

БАБІЙ Р.В.

172 правка. Пропонується, в першому читанні пропонувалося, що підприємства, всі підприємства зобов'язані мати власний вебсайт, на якому в порядку строків, встановлених Кабінетом Міністрів, розміщувати відповідну інформацію. Я, чесно кажучи, можливо трохи заплутався, тому що, знову ж таки, 3 редакції таблички було, можливо цей обов'язок знятий, але правка пропонує, щоб такий обов'язок покладати не на всіх (тому що це теж витрати, витрати вести власний вебсайт), а лише на державні комунальні підприємства і на підприємства суб'єктів великого підприємництва. У цьому суть 172 правки.

І зразу в межах цієї ж хвилини, 176 правка, вона пов'язана з цим, так само стосується оприлюднення всіма підприємствами відповідної інформації, то пропонується так само лише для державних, комунальних плюс суб'єктів великого підприємства. Можливо, це враховано, пан Олексій поправить мене, можливо, я неправий. Якщо ні, то прошу ці дві правки поставити на врахування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Яка позиція комітету тоді по цих двох поправках і ми підряд поставимо їх на врахування. Будь ласка.

 

16:09:34

МОВЧАН О.В.

Що стосується інформації про діяльність державних і комунальних підприємств, то цим законопроектом передбачено якраз обов'язок звітування перед громадськістю, тому що ці підприємства належать фактично платникам податків. І тому ми передбачаємо для них обов'язок розкривати і фінансову звітність, і, в принципі, мати цей вебсайт. Щодо приватних підприємств, то цієї вимоги в цьому законі немає, немає обов'язку такого, тому що це регулюється законодавством галузевим. Що стосується, наприклад, акціонерних товариств, це великий блок законодавства, товариств з обмеженою відповідальністю і так далі. І, власне, велику роботу було проведено по уніфікації фінансової звітності. Я хочу тут подякувати багатьом депутатам, які долучалися до роботи робочої групи. Фінансову звітність державних і комунальних підприємств, її взагалі неможливо знайти без депутатського запиту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. То ви наполягаєте на цих поправках, пан Роман, да? Тоді я ставлю 172 поправку авторства Бабія, вона комітетом відхилена. Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:11:00

За-16

Рішення не прийнято.

І 176 поправка авторства Бабія, вона комітетом відхилена. Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:11:22

За-16

Рішення не прийнято.

 І далі у вас поправка 339, так? Будь ласка, пане Романе.

 

16:11:32

БАБІЙ Р.В.

Дякую, Руслан Олексійович.

Так, 339 поправка. Вона пропонує новою статтею доповнити закон, статтею, яка називається особливість правового статусу підприємств, що утворені в окремих організаційно-правових формах до набрання чинності цим законом. І врегулювати більш, на моє переконання, чітко їх статус, щоб менше було проблем.

Чому вона пропонується, власне? Тому що, знову ж у мене статистика на 1 січня 22-го року, але у нас діяли в районі 200 тисяч приватних підприємств, фермерських господарств близько 50 тисяч і багато решти правових форм, організаційно-правових форм, яких зараз у нас внаслідок прийняття цього закону їх не буде. Тому, на моє переконання, безвідповідально примушувати бізнес здійснювати певні перереєстраційні процедури. От, власне, на це направлена правка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 339 поправка авторства Бабія. Комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:12:54

За-12

Рішення не прийнято.

Наступна ваша поправка 425. Будь ласка, пане Романе.

 

16:13:01

БАБІЙ Р.В.

425 правка пропонує виключити слова в частині першій статті 20 "державне підприємство", "казенне підприємство", "комунальне підприємство", "фермерське господарство".

Чому? Тому що на період дії, на перехідний оцей період, про який я вже говорив, уряд та місцеві органи влади не можуть бути обмежені у здійснені власних функцій шляхом створення підприємств, а відповідно це забороняється. І неприпустимим є примус фермерів до створення саме господарських товариств. Фермери багато зверталися на численних майданчиках, коли обговорювали це, говорили про те, що для них це велика проблема робити реорганізацію власного бізнесу, тим більше в такий час. З врахуванням того, скільки у нас фермерських господарств, це дуже значний для них тягар. Тому прошу врахувати цю правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Поправка 425 авторства Бабія... А, ви відповісти хочете. Позиція комітету, будь ласка.

 

16:14:08

МОВЧАН О.В.

По фермерським господарствам, ми не чіпаємо їх до другого читання, тобто ми виключили їх із цього законопроекту. Залишаються фермерські господарства, їх створювати можна буде і так далі. По державним, комунальним і іншим категоріям, ну, тут позиція більш чітка, тому що це підв'язано саме під Господарський кодекс і ці атавізми, які фактично не функціонують, і в цьому логіка реформи.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Наполягаєте, так?

Тоді 425 поправка, авторство Бабія. Комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:14:51

За-14

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 429, теж Бабій.

Будь ласка, 429-а. Роман.

 

16:14:59

БАБІЙ Р.В.

Дякую, пан Руслан Олексійович.

Пропонується виключити частину другу статті 20. Зараз комітет пропонує заборонити внесення змін до певних відомостей в Єдиний державний реєстр юросіб, який, на жаль, не працює, але сподіваюсь він буде скоро відновлений, як це обіцяє нам Мін'юст. Тим не менше, на моє переконання ці положення є неконституційними, оскільки можуть значно ускладнити роботу державного сектору економіки. Да, до другого читання ця норма стала кращою, тому що хоча би можна змінювати відомості про керівника. В першому читанні це було заборонено. Але тим не менш цілий ряд моментів залишаються поза цим. Це уточнити вид діяльності, наприклад, внести дані осіб, які можуть представляти підприємство у випадку самопредставництва. Це теж міститься в реєстрі. І відомості, власне, про державне підприємство. І ці всі речі вони лише ускладнять роботу підприємства. Тому прошу врахувати 429 правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 429 поправка, авторство Бабія. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:16:24

За-15

Рішення не прийнято.

Будь ласка, наступна 501-а. Бабій.

 

16:16:30

БАБІЙ Р.В.

Дякую.

501 правка пропонується новою статтею доповнити законопроект особливості застосування договірної відповідальності в сфері господарювання. Чому була така пропозиція зроблена, тому що в законопроекті, в цій редакції, яка пропонується нам до голосування, відсутнє чітке обґрунтування, чому скасовуються певні норми Господарського кодексу, не переносяться відповідно в діючий нормативний акт, які вважаються ефективними, які успішно застосовувалися судами, в тому числі запобігали банкрутствам, необґрунтованим спорам і ставали перешкодою для того, щоб заробляли підприємства на штрафах. Така практика була, хто практикував, знає це, з адвокатів. І  вони також служили застереженням проти зловживань монополістів. На моє переконання, такі положення необхідні в чинному законодавстві, тому я прошу цю правку врахувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І так, шановні колеги, це у нас 501 поправка авторства народного депутата Бабія. Комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:17:52

За-15

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 507. Будь ласка, пане Романе.

 

16:17:59

БАБІЙ Р.В.

Дякую, Руслан Олексійович. 507-а стосується пропозиції  викласти у зміненій редакції "Прикінцеві і перехідні положення", а саме, що цей закон набирає чинності через два роки після завершення або скасування воєнного стану. Знову ж таки я уже говорив попередньо про те, що це стрес для економіки, для підприємств така кардинальна зміна підходу до правого регулювання. В умовах воєнного стану, на моє переконання, це не можна робити. Якщо робити вже, хоча неідеально, але якщо робити, тим не менше це треба робити після війни. Тому прошу врахувати відповідну правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, 507 поправка авторства Бабія. Вона комітетом відхилена. Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:19:06

За-14

Рішення не прийнято.

Далі, будь ласка, 516 поправка народного депутата Бабія. Будь ласка, Романе.

 

16:19:14

БАБІЙ Р.В.

Дякую. 516 правка теж стосується пропозиції "Прикінцеві, перехідні положення". Нам комітет пропонує визнати Господарський кодекс таким, що втратив чинність повністю. Ця правка пропонує, щоб Господарський кодекс втрачав чинність, але за виключенням певних глав, їх перелік в правці зазначений. Чому це? Це, на моє переконання… Чому така саме пропозиція? Тому що це, на моє переконання, запобігне залишенню певних прогалин, які не будуть регулюватися нормативно-правовими актами, законами. І от якраз для того, щоб цього уникнути, можливо, в подальшому їх теж там модифікувати, скасувати. Але їм потрібні замінники, а якщо таких замінників не буде, то у нас знову ж таки виникнуть проблеми. Тому я прошу врахувати цю правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

516 поправка, авторства народного депутата Бабія, комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:20:28

За-14

Рішення не прийнято.

І ваша завершальна поправка 1204. Правильно, пане Романе? Будь ласка, Роман Вячеславович.

 

16:20:35

БАБІЙ Р.В.

Дякую. Правка 1204 стосується доповнення Прикінцевих та перехідних положень наступним положенням. Кабміну протягом року з дня набрання чинності цим законом підготувати і подати на розгляд Верховної Ради проект нового Господарського, в дужках економічного, кодексу України. Це те, про що я говорив, що правовідносини не можна залишати, економічні правовідносини, в такому регулюванні, яке настане після прийняття законопроекту 6013. Їх потрібно врегулювати, їх потрібно… регулювання відповідне потрібно привести у координацію з нинішніми умовами, з сучасними умовами. Тому, на моє переконання, от якраз залишити все-таки можливість…

От ми говоримо, ніхто не сперечається, що треба оновлювати Господарський кодекс, але просто відмінити його без заміни, на моє переконання, це величезна помилка. Щоб цю помилку була можливість виправити, хоча б прийняти цю норму і Кабміну доручити відповідні дії. Прошу цю правку врахувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І так поправка 1204 авторства народного депутата Бабія. Вона комітетом  відхилена. Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:22:00

За-13

Рішення не прийнято.

Далі,  173-я,  Янченко. Не наполягає.

174-а,  Герасимов. Не наполягає.

175-а, Герасимов. Не наполягає.

Роман Вячеславович,  у вас все,  так? А ще п'ять хвилин. Добре. Давайте тоді дамо вам п'ять хвилин,  щоб ви могли виступити,  а далі підемо по поправках.

Будь ласка, Роман Вячеславович, замість всіх решта ваших  поправок. Роман Бабій.

 

16:22:22

БАБІЙ Р.В.

Дякую. Дякую,  Руслан Олексійович.

Колеги,  ну,  перше – знову ж таки,  ще раз  зверну увагу на те,  що  зараз в залі присутні вже, мабуть, менше двох десятків осіб народних депутатів. І це відповідно ставить під сумнів легітимність законодавчого процесу. Також хочу, знову ж таки, звернути  увагу,  що,  на  превеликий жаль, ті закони,  які  мають обговорюватися і до яких подано багато правок,  і народні депутати наполягають на їх розгляді, і врахувавши які можна хоч трохи покращити законопроект, вони ставляться на кінець робочого дня,  відведеного для голосувань,  і,  на превеликий жаль,  маємо  таку ситуацію вже не вперше,  я думаю,  і,  на превеликий жаль, хотілося би помилятися,  але,  на превеликий жаль,  не востаннє.

Згадували,  що я є одним з співавторів цього законопроекту – так,  це дійсно так. Він в 2021 році був зареєстрований. Знову ж таки,  в чому суть  законодавчого процесу? В тому, що в першому читанні подається законопроект  як  ідея. І,  власне,  цю ідею я підтримував,  але... і продовжую підтримувати, знову ж таки, що Господарський кодекс має бути  модифікований. Мої погляди дещо змінилися і це нормально, внаслідок великих дискусій, внаслідок численних обговорень з науковцями,  з фахівцями,  з бізнесом, з суддями. І моє відношення до цього дещо змінилося,  але воно залишилося,  в принципі,  я лише укорінився в думці,  що Господарський кодекс має існувати в оновленому вигляді. І це не лише моя думка, звичайно ж, і колега Сергій Власенко згадував вже про відповідні листи,  я згадував про листи фермерів. Дякую  комітету, що виключили фермерські господарства з сфери дії цих обмежень, але тим не менше отримував, є багато листів, я думаю, ті, хто цікавився тематикою їх, з ними знайомі. Я коротко про них згадаю. Зокрема надходило і до нашого комітету, і до економічного, наскільки я знаю, звернення Координаційного бюро з підприємницького та господарського права Національної академії правових наук, які підписали 9 представників наукових навчальних закладів, і вони наголошували на ризиках прийняття законопроекту 6013. Це  невідповідність Конституції, дестабілізація правової системи, ризики для судової системи, суперечності міжнародним зобов'язанням України та згадували навіть про корупційні ризики. Також наприкінці минулого року був проведений форум громадської підтримки проєвропейських правових реформ, це четвертий форум був, який завершився прийняттям відповідної резолюції, яка також, в якій містились положення,  що відповідний законопроект, його прийняття створюють ризики для економічно-господарського законодавства України в контексті євроінтеграції, забезпечення стійкості правової системи і безперебійного функціонування економіки в умовах воєнного часу.

От якраз хотілось би трошки більше зупинитись на умовах воєнного часу, в яких ми всі перебуваємо, в яких перебуває бізнес, якому і так важко. Нещодавно Верховна Рада прийняла законопроект, яким збільшила податкове навантаження на бізнес власне, і незважаючи на те, що на початку широкомасштабного вторгнення влада обіцяла не підвищувати податки. І це нормально, тому що бізнес треба підтримувати, він кормить наші Сили оборони. Якщо його задушити, скажімо так, максимально поставити в несприятливі умови, звичайно, він буде закриватись. Про це свідчить відповідна статистика по ФОП, яка  нещодавно була опублікована по кількості ФОП, які  закриваються.

А стосовно цього законопроекту, то відповідний законопроект, на моє переконання і на думку інших фахівців, колег, він буде великий стресом для економіки. І буде великим стресом в тому числі для судової системи, якій потрібен буде час для того, щоб відрегулювати відповідне питання. І законопроект не ідеальний, він не ідеальний. Тому, на моє переконання, в нинішніх умовах його приймати  зарано. Можна  приймати, якщо ми зробимо сучасний Господарський кодекс і відрегулюємо ті прогалини, які залишаться після законопроекту 6013. Тому, колеги, я сподіваюсь, що …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Романе Вячеславовичу, ви все, більше поправок своїх не ставите? Шановні колеги, давайте тоді можливо ми пройдемося по тих авторах поправок, хто ще є, хоче ставити. Я говорю зараз про поправки, які відхилені комітетом.

Народний депутат Бабій зняв свої всі поправки вже. Дякую вам.

Народний депутат Батенко наполягає на своїх поправках, які відхилені комітетом?  Не наполягає.

Народна депутатка Буймістер наполягає на своїх поправках, які відхилені комітетом? Не наполягає.

Народна депутатка Василевська-Смаглюк, в неї 3 поправки. Наполягаєте на своїх поправках, які відхилені? Не наполягає.

Федір Володимирович Веніславський. Ви тут. Будь ласка, ви не наполягаєте на своїх поправках, які відхилені комітетом? Не наполягає.

Сергій Володимирович Власенко – вже я сказав, що він знімає всі свої поправки, які відхилені комітетом.

Герасимов Артур Володимирович, народний депутат Ар'єв і Павленко, вони співавтори по великій кількості  поправок. Не наполягають вони.

Народний депутат Герус Андрій Михайлович. У вас також є декілька поправок, які відхилені комітетом. Не наполягає. 

Олексій Олексійович Гончаренко. Вже я сказав. Він виступив, не наполягає.

Клименко Юлія Леонідівна. Там деякі поправки є. Не наполягає.

Іван Іванович Крулько. Також автор декількох поправок, які відхилені комітетом. Чи наполягаєте ви на їх врахуванні? Не наполягає.

Лабунська. Також автор декількох поправок. Наполягаєте на своїх поправках, які відхилені комітетом? Не наполягаєте.

Мамка і колеги. Теж ряд своїх поправок. Чи наполягаєте? Не наполягають.

Олексій Мовчан. Там ряд ваших поправок, які не враховані, які відхилені комітетом. Ви не наполягаєте на врахуванні? Дякую. Пан Олексій не наполягає.

Мошенець народна депутатка. В неї 7 поправок. Не наполягаєте на своїх поправках, які відхилені?  Не наполягає.

Народний депутат Павловський, у вас ряд… Не наполягаєте на своїх поправках? Не наполягаєте. Тих, які відхилені.  

Народний депутат Пузійчук. Велика кількість поправок. Вони комітетом відхилені. Я говорю саме про відхилені поправки. Не наполягаєте? Не наполягає Андрій.

Народний депутат Радуцький Михайло Борисович також має певну кількість поправок, які відхилені комітетом. Чи наполягаєте? Не наполягає.

Народний депутат Рущишин має декілька поправок, які відхилені комітетом. Чи наполягаєте на їх врахуванні? Не наполягає.

Народний депутат Стефанчук Руслан Олексійович не наполягає на своїх поправках, які відхилені комітетом.

Народна депутатка Тимошенко, народний депутат Тарута – автори також з десятка поправок, які відхилені комітетом. Ви наполягаєте на своїх поправках? Не наполягають.         

Народна депутатка Третьякова має 5 поправок, які відхилені комітетом. Ви наполягаєте на цих поправках? Не наполягає.

Народний депутат Хлапук – автор також низки поправок, які відхилені комітетом. Чи наполягаєте ви на їх врахуванні? Не наполягає.

І народна депутатка Янченко, це останній автор цих поправок, теж ціла низка поправок, які вона подала. Деякі з них відхилені комітетом. Чи наполягаєте ви на врахуванні тих поправок, які відхилені комітетом? Не наполягає.

Шановні колеги, ми пройшли поправки, які були відхилені комітетом. І зараз у нас є лист від народного депутата Мовчана, який просить деякі поправки, які були враховані, поставити на підтвердження.

Олексію, вам дається слово, да? Скільки потрібно вам? Будь ласка, Олексій.   

 

16:30:56

МОВЧАН О.В.

Ну, власне, я хочу подякувати всім за роботу над цим законопроектом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки потрібно вам хвилин?

 

16:31:10

МОВЧАН О.В.

Хвилину.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте 2 хвилини, будь ласка.

 

МОВЧАН О.В.

Дві хвилини. Багато чого було сказано під час врахування поправок. Ми провели велику роботу. Цей законопроект, я би сказав так, вихолощений сильно для того, щоб українська економіка не зазнала будь-яких потрясінь під час прийняття. Перше, достатній термін був наданий для реорганізації підприємств, якщо ця реорганізація необхідна.

Друге, що стосується Господарського кодексу.   Абсолютно є різна практика в світі, ми її досліджували в комітеті. І хтось має галузеве законодавство, хтось профільний кодекс, але суть така, що цей законопроект, він називається перехідним, але він має у собі фактично більшість норм і логіки, яка була закладена в Господарському кодексі. І ми могли би його просто по-іншому назвати, могли би також сказати, що це кодекс, але в цьому є певна, інша логіка, чому він перехідний закон.

Тому, да, я хотів би поставити… Я маю озвучувати всі поправки?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні-ні, в мене перелік є, і тому я буду почергово за вашим листом йти.

Шановні колеги, 112 поправка народного депутата Пузійчука. Вона комітетом врахована. Ставиться на підтвердження це рішення. Прошу голосувати. 112-а Пузійчука.

 

16:32:40

За-11

Рішення не прийнято.

169-а Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться це рішення на підтвердження. Прошу голосувати.

 

16:33:00

За-9

Рішення не прийнято.

202 поправка Пузійчука. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

16:33:21

За-12

Рішення не прийнято.

257 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

16:33:42

За-11

Рішення не прийнято.

269 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

16:34:03

За-11

Рішення не прийнято.

408 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження. Прошу голосувати.

 

16:34:22

За-10

Рішення не прийнято.

410 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження. Прошу голосувати.

 

16:34:42

За-9

Рішення не прийнято.

441 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Прошу голосувати. Ставиться на підтвердження.

 

16:35:03

За-9

Рішення не прийнято.

662 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження. 662-а.

 

16:35:23

За-9

Рішення не прийнято.

663 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:35:42

За-9

Рішення не прийнято.

664 поправка Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження. Прошу голосувати.

 

16:35:59

За-9

Рішення не прийнято.

674 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Прошу голосувати.

 

16:36:18

За-10

Рішення не прийнято.

675 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:36:37

За-12

Рішення не прийнято.

678 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Прошу, ставиться на підтвердження 678-а.

 

16:36:58

За-14

Рішення не прийнято.

679 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження 679-а. Будь ласка.

 

16:37:18

За-14

Рішення не прийнято.

680 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:37:38

За-15

Рішення не прийнято.

681 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:37:58

За-12

Рішення не прийнято.

682 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:38:17

За-10

Рішення не прийнято.

683 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:38:38

За-12

Рішення не прийнято.

Наступна 684 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:38:58

За-13

Рішення не прийнято.

685 поправка авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:39:18

За-13

Рішення не прийнято.

686 поправка авторства Пузійчука комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:39:37

За-14

Рішення не прийнято.

688 поправка авторства Пузійчука комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:39:56

За-11

Рішення не прийнято.

689 поправка авторства Пузійчука комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:40:16

За-10

Рішення не прийнято.

716 поправка авторства Пузійчука комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:40:35

За-12

Рішення не прийнято.

731 поправка авторства Крулька комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:40:55

За-13

Рішення не прийнято.

733 поправка авторства Крулька комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:41:14

За-13

Рішення не прийнято.

751 поправка авторства Пузійчука комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:41:33

За-12

Рішення не прийнято.

752 поправка авторства Пузійчука ставиться на підтвердження, комітетом врахована була. Прошу голосувати, 752-а.

 

16:41:54

За-11

Рішення не прийнято.

753 поправка авторства Пузійчука, комітетом врахована, ставиться на підтвердження.

 

16:42:15

За-9

Рішення не прийнято.

758-а  авторства  Пузійчука ставиться на підтвердження, комітетом врахована.

 

16:42:33

За-10

Рішення не прийнято.

761-а авторства Пузійчука, комітетом врахована, ставлю на підтвердження.

 

16:42:54

За-12

Рішення не прийнято.

763-я авторства Пузійчука, комітетом врахована, ставлю на підтвердження.

 

16:43:13

За-11

Рішення не прийнято. 11 – за.

765 авторства Крулька, комітетом врахована, ставиться на підтвердження. 765-а.

 

16:43:32

За-10

Рішення не прийнято.

766-а авторства Пузійчука, комітетом врахована, ставиться на підтвердження.

 

16:43:50

За-10

Рішення не прийнято.

767-а авторства Крулька, комітетом врахована, ставиться на підтвердження.  

 

16:44:09

За-11

Рішення не прийнято.

768-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:44:28

За-10

Рішення не прийнято.

769-а авторства Крулька. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:44:47

За-11

Рішення не прийнято.

770-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:45:05

За-9

Рішення не прийнято.

928-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:45:26

За-10

Рішення не прийнято.

938-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:45:45

За-9

Рішення не прийнято.

961 поправка Крулька. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:46:04

За-10

Рішення не прийнято.

962-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:46:23

За-10

Рішення не прийнято.

963-я авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:46:41

За-9

Рішення не прийнято.

965-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:47:00

За-9

Рішення не прийнято.

984-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:47:19

За-8

Рішення не прийнято.

989-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:47:37

За-10

Рішення не прийнято.

990-а  авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:47:56

За-11

Рішення не прийнято.

1013 авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:48:16

За-12

Рішення не прийнято.

1070-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:48:35

За-11

Рішення не прийнято.

1076-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:48:53

За-12

Рішення не прийнято.

1078-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:49:12

За-10

Рішення не прийнято.

1080-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:49:31

За-13

Рішення не прийнято.

1089-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:49:50

За-11

Рішення не прийнято.

1090-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:50:08

За-12

Рішення не прийнято.

1091-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:50:26

За-11

Рішення не прийнято.

1092-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:50:45

За-9

Рішення не прийнято.

1093-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:51:05

За-11

Рішення не прийнято.

Далі 1193-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:51:25

За-10

Рішення не прийнято.

1194-а авторства Пузійчука. Комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:51:44

За-10

Рішення не прийнято.

1197-а, комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:52:04

За-11

Рішення не прийнято.

І 1199-а авторства Пузійчука, комітетом врахована. Ставиться на підтвердження.

 

16:52:23

За-10

Рішення не прийнято.

Олексій Васильович, вистачить з вашого списку? Дякую.

Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Тримаємо стрій і впевнено крокуємо вперед. Слава Україні!

 

 

 

 

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку