ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

17 грудня 2024 року, 12 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:10:35

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України Марини Олегівни Бардіної, "Слуга народу". Давайте привітаємо Марину.  (Оплески) А також Володимира Юрійовича Арешонкова, група "Довіра". (Оплески) Вітаємо. Вітаємо наших колег, побажаємо їм невичерпної енергії, плідної роботи та нових досягнень у професійній діяльності.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, триває вже 1028-й день рішучого спротиву України в повномасштабній збройній агресії Російської Федерації. Держава-агресор продовжує грубо порушувати норми міжнародного права, здійснюючи ракетні удари та атаки дронами по цивільній інфраструктурі. Під ударами опиняються житлові будинки, школи, лікарні та інші об'єкти, що забезпечують базові потреби мирного населення. Атаки окупанта спрямовані на руйнування всього, що є важливим для українського народу. Попри всі випробування Україна залишається незламною, наш народ єдиний у своєму прагненні захистити свободу, незалежність та спільні цінності, які нас об'єднують.

Вшануймо хвилиною мовчання пам'ять захисників і захисниць, які героїчно віддали своє життя за незалежність та суверенітет України. Згадаймо також всіх мирних громадян, які загинули внаслідок злочинних дій агресора.

(Хвилина мовчання)

Дякую, шановні колеги. Прошу сідати.

Олександр Сергійович спочатку. Будь ласка.

 

КОРНІЄНКО О.С. Згідно з поданою заявою та відповідно до частини третьої статті 60 Регламенту Верховної Ради України повідомляю про входження народного депутата України Ташевої Таміли Равілівни до складу депутатської фракції політичної партії "Голос". Вітаю.  (Оплески)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ми на Погоджувальній раді домовилися почати з 3 хвилин для виступів уповноважених представників фракцій і груп, але перед тим у мене є дві заяви з перервою з заміною на виступ.  Перша від фракції "Європейська солідарність" і "Батьківщина", перерва з заміною на виступ. Слово надається, я так розумію, В'ятрович, будь ласка, Володимир Михайлович.

 

12:16:01

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Шановні колеги, попри те, що парламент наш називається Верховна Рада України, тут завжди в стінах цього парламенту була російська партія незалежно від того, як вона називалася: КПУ, СДПУ(о), Партія регіонів чи ОПЗЖ. На жаль, Росія мала тут свою партію навіть після початку війни в 2014 році. В 2019 році теж тут було створено фракцію російської партії. Ми чули їх виступи тут, з цієї трибуни, їхнє проросійське шоу включно з "Вставай страна огромная".

На жаль, ситуація не змінилася навіть після початку повномасштабного вторгнення в 2022 році. Так, вони дещо принишкли. Так, в 2022 році ми врешті отримали судову заборону цієї проросійської партії. Але ситуація в парламенті не змінилася. В законопроектах ініціативи народних депутатів, які мали позбавити нас від присутності тут ОПЗЖ, такий як законопроект 8089, Постанова 7694, так ніколи і не були розглянуті. Більш того, зараз осколки цієї російської партії в парламенті мають дві депутатські групи, що дає їм можливість впливати на порядок денний.

Чому, на жаль, ця ситуація не змінюється? Тому що ми бачимо, що для теперішньої влади, для монобільшості, на жаль, важливо мати підтримку цієї російської партії в Україні. За цю каденцію з 8 тисяч проголосованих ініціатив лише 14 відсотків було проголосовано силами самої монобільшості, решта, на жаль, силами в тому числі за підтримки ОПЗЖ. Найбільш зашкварні, найбільш ганебні корупційні законопроекти в цьому парламенті проходять саме за підтримки ОПЗЖ. Саме через їхню присутність і вплив ми не маємо в порядку денному надзвичайно важливих законопроектів, які спрямовані на оборону України, попри ту критичну ситуацію, яка зараз склалася на порядку денному.

Ми знову з вами зараз… Чим це обернулося? Ми знову зараз вами чуємо російський порядок денний в нас в політичному й інформаційному полі. Прокинувся один "бойкий півник", який нагадав про те, що нібито українська мова комусь шкодить, "бойкий півник", який нагадав про те, що комусь шкодить українська церква. Це стало можливим саме тому, що вони мають можливість використовувати цю парламентську трибуну. Маємо зробити так, щоб вони були не в парламенті, їхнє місце за ґратами.

Зараз цього ганебного депутата немає між нами, тому що, наскільки ми знаємо, його заслуховують в Службі безпеки України. Але мають заслуховувати не тільки його. Я впевнений, що представники російської партії в Україні, всі мають опинитися за ґратами як ті, які наближали цю війну, які робили Україну слабшою, які продовжують робити Україну слабшою. Маємо об'єднатися довкола цього всі. Маємо не допустити, щоб Росія мала своє представництво в українському парламенті.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, далі дві фракції… група "Довіра" і фракція "Слуга народу" теж просять перерву з заміною на виступ.

Слово надається імениннику сьогоднішньому Арешонкову Володимиру Юрійовичу. Будь ласка, Володимир Юрійович.

         

12:19:36

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Власне, до цього виступу мене спонукали, налаштували мої земляки з Житомирщини, ті громадяни, які мають статус постраждалих від аварії на Чорнобильській атомній станції. І я зараз прошу вас спокійно, не нервуючись, вислухати ту інформацію, яку я вам хочу донести. Тому що, безперечно, є частина депутатів, яких дратує чорнобильська тема взагалі, хтось говорить, що її вже немає, пройшло багато років і потрібно зовсім від неї відходити. Але, шановні колеги, люди, окрема частина, навіть вдались до крайніх протесних акцій, вони голодують, частина проводить якісь мітинги, зібрання. Безперечно, ми закликаємо зараз не проводити такі акції і голодування зараз має бути припинено. Але люди вимагають, щоб ми з вами рухались в площині вирішення тих проблемних питань, які накопичилися.

Так от що ми маємо сьогодні? Чорнобильське законодавство потребує серйозної ревізії. Я ніколи з цієї трибуни не стверджував і нікому не дозволю говорити про те, що нинішня влада або нинішній уряд винний в тому, що так складається. Ні, я навпаки говорив це кожного разу і буду говорити, що, починаючи з кінця 90-х років, ні один уряд український, на жаль, не міг забезпечити виплати в повній мірі чорнобильських всіх тих пільг, доплат, які закладені в діючому законі. Це було неможливо, бюджету не вистачало. Така ситуація і сьогодні. Тому я закликаю колег з профільного комітету, будь ласка, давайте ще раз повернемося зараз активно до цієї теми.

Я пропоную, шановні колеги, створити робочу групу і разом з урядом українським, а у них є вже, я знаю, певні напрацювання, провести ще раз аналіз тих проблем, які накопичилися, за рішеннями судів величезна астрономічна сума, яку потрібно, щоб платила держава, але це неможливо, з одного боку. Тому потрібно шукати вихід з того становища, яке склалося. Ще раз підкреслюю, урядовці мають певні напрацювання.

Днями відбувалися зустрічі з керівництвом Міністерства соціальної політики, пані Марчак, яка в темі, яка підготувала вже певні речі, і давайте разом, не звинувачуючи один одного, не шукаючи хто винний, хто крайній в цій історії. Тому що, ще раз кажу, нас називають популістами, хто піднімає цю тему. Ні, популізм – це просто обіцянки, а ми шукаємо шляхи вирішення даної проблеми. Тому я закликаю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Володимир Юрійович.

Шановні колеги, а тепер прошу представників фракцій і груп записатися на виступи, по 3 хвилини. Будь ласка, прошу тиснути кнопку.

Будь ласка, Лозинський Роман Михайлович, фракція "Голос".

Костенко, будь ласка.

 

12:23:30

КОСТЕНКО Р.В.

Шановні українці! Настали часи, які показують, що поки одні кладуть своє життя на фронті, влада не контролює ситуацію всередині країни або умисно дає можливість внутрішньому ворогу відкривати рот, чим знецінює все те, що ми робимо на фронті, і все те, за що б'ється наша нація. Це повна неповага до тих, хто нас захищає.

Поки проросійський депутат, який був залишений тут для того, щоб підголосовувати, повністю несе і толерує російську пропаганду, ще інший ставленик влади розповідає всім, що місто Одеса було утримано завдяки тому, що проросійський піп носив  ікону по берегу моря, викликаючи шторм. Таке враження, що влада не розуміє, що у нас зараз взагалі відбувається, в тому числі і Офіс Верховного Головнокомандувача.

Тому прийшов час нагадати, і ми всі вимагаємо зараз невідкладно зобов'язати Офіс Генерального прокурора дати правову оцінку діям народного депутата Бойка, дослідивши його заяви щодо наявності тверджень і закликів, спрямованих на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в державі.

Викликати на засідання Верховної Ради Голову СБУ та виконуючого обов'язки Генерального прокурора з метою надання інформації щодо наявності або відсутності в діях депутатської групи "Платформа за життя та мир" загроз національній безпеці.

Звернутися до Президента України з вимогою позбавити народного депутата Бойка звання Герой України.

Доручити регламентному комітету Верховної Ради розглянути відповідність заяв народного депутата Бойка вимогам статті 8 Закону України "Про статус народного депутата".

Ми заявляємо, кожна хвилина зволікання щодо очищення влади від антиукраїнських елементів підриває довіру до влади, демотивує наших захисників на фронті і працює на ворога. Пора діяти жорстко. Слава Україні!

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Зінкевич Яна Вадимівна, фракція "Європейська солідарність". Будь ласка.

 

12:26:06

ЗІНКЕВИЧ Я.В.

Прошу передати слово Петру Олексійовичу Порошенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Петро Порошенко.

 

12:26:27

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні колеги, я закликаю подивитися на порядок денний, який винесений сьогодні в зал. І це в той час, коли ситуація на фронті ніколи не була такою важкою, навіть у березні 22-го року.

Звичайно, що тема Бойка є надзвичайно важливою, і тому ми почали з цього. Але не лише плакати мають бути присутні, в цій залі ми маємо виконувати свою конституційну законодавчу роботу. І тому, якщо ми сьогодні підемо без того, щоб поставити на порядок денний законопроект 8089 про заборону діяльності "п'ятої колони" в залі Верховної Ради України, це все буде неефективно. Якщо не буде поставлена Постанова 7694, яка позбавить вас мандатів, бо ви не представляєте ні українську державу, ні український народ і вам немає чого в залі цьому роботи –  провокатори, це буде втрачена можливість. І я впевнений, що ця робота на Путіна має бути точно висловлена і вони мають бути притягнуті до відповідальності.

Звичайно,  що в мене багато зауважень до Служби безпеки України в зв'язку з тим, що військова контррозвідка  постійно супроводжує мене на фронті. Але те, що на сьогоднішній день вони хоч почали викликатися в СБУ по питаннях державної зради, а, головне, хочу відмітити ефективність роботи СБУ,  коли вони лише вчора вручили повістку генералу "бойових кажанів" російської армії, а сьогодні електросамокатом цю повістку вже доставили адресату, знімаю капелюха, пане Малюк, перед вами і перед всіма  спецпризначенцями Служби безпеки України.

Я хочу наголосити,  що на сьогоднішній день і на покровському, і на курському напрямку криком кричать, тому що армія не має розвідувальних дронів – денних,  нічних. Тисячу дронів мало бути поставлено і сто мільярдів на рахунку тих, хто розподіляє кошти, засвідчує неефективність і корупційність функціонування влади монобільшості.

Я наголошую, поверніть гроші бригадам. П'ятдесят мільярдів зарахуйте на рахунки бригад, бо лише вчора вони були зараховані до бригад і вже сьогодні тисяча дронів закуплена, а мають бути десятки тисяч...

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Морозу,  "Відновлення України". Будь ласка.

 

12:29:39

МОРОЗ В.В.

Шановний пане Голово,  дорогі колеги,  на цьому тижні Верховна Рада завершує  роботу в пленарному режимі в нинішньому календарному році. Складний рік для мільйонів наших громадян, які змушені жити в умовах війни. Безумовно, наші сподівання на дипломатичний  підхід новобраного президента США Дональда Трампа. Мета: зробити  все можливе,  аби завершити війну на справедливих умовах.

Водночас геополітична і безпекова ситуація ніяк не змінюють з порядку денного пласт соціальних  питань,  що потребують свого вирішення. Нині ми бачимо реалізацію першої хвилі "Зимової єПідтримки",  громадяни отримують по тисячі гривень на кожного члена родини. Чому вийшло так, що не подумали про наших пенсіонерів, які не користуються Дією? Багато з них хто плутається, не знають, як це зробити.

Соціальна підтримка має бути доступною для всіх. Окрім таких разових акцій, держава має тримати у фокусі уваги системні виклики. Передусім йдеться про внутрішніх переселенців. Лише кожний третій ВПО отримує базову допомогу від держави у розмірі дві або три тисячі. Між тим, більшість сімей ВПО живуть на суму, нижчу фактичного прожиткового мінімуму. Не можна кидати цих людей напризволяще.

Важливим є питання тих українців, домівки яких були зруйновані внаслідок війни. На жаль, до недавнього часу виплати по даних сертифікатах не здійснювались. Лише завдяки тому, що від Банку розвитку Ради Європи отримали 30 мільйонів євро, знайшли можливість профінансувати 800 сертифікатів.

На жаль, подібна ситуація з зупинкою фінансування може відбутися … (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, не потрібно! Продовжуйте. (Шум у залі)

 

МОРОЗ В.В. Також є проблема для ВПО, що реалізація пріоритетного, і взагалі права на компенсацію за знищене житло, який рік держава не спромоглась виписати порядок обстеження житла в прифронтовій зоні і тимчасової окупації. Люди в бюрократичній пастці. Як ви дивитесь в очі людям Мар'їнки, Красногорівки, Бахмута, Курахового? Вже проводили експеримент на Мелітополі, але ж він не здійснився.

Наша група "Відновлення України" вимагає…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. (Шум у залі)

Шановні колеги! Шановні колеги! Шановні колеги, я перепрошую…   

Шановні колеги, давайте все-таки проведемо це все з гідністю.

Шановні колеги, я запрошую від фракції "Слуга народу" Заремського Максима Валентиновича. Будь ласка.

 

12:33:05

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання слово передати Лабі Михайлу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Михайло Лаба.

 

12:33:17

ЛАБА М.М.

Доброго дня! Михайло Лаба, Закарпаття, фракція "Слуга народу". Момент, в якому перебуваємо ми, українці, Європа та світ, є доленосним, тож важливо розробити і впровадити ефективні стратегії та засоби проти сумнівів і нерішучості. Президент України, парламент та дипломати активно представляють ці стратегії на міжнародній арені.

Позиція України чітка: ні перемовинам без України. Україна готова до конструктивного діалогу при гарантіях територіальної цілісності та безпеки. Зовнішня політика України орієнтована на зміцнення євроатлантичної інтеграції, співпраці з НАТО та розвиток економічних зв'язків з ключовими партнерами. Внутрішня політика включає пріоритети обороноздатності, реформи на всіх рівнях в соціальній політиці, євроінтеграції. 2025 рік є важливим для України у реалізації прагнень на міжнародній арені. Бюджет 2025 року передбачає значні кошти для підтримки ветеранів, економічних ініціатив, посилення обороноздатності, зокрема через інвестиції в оборонно-промисловий комплекс і розвиток армії дронів.

Цифрова трансформація також залишається важливим напрямком. Зокрема через спрощення доступу громадянам до адміністративних послуг невдовзі військові ветерани та члени їх родин зможуть отримати 12 різних послуг на порталі "Дія". Також цифровізацію в 2025 році буде застосовано і до процесу проходження військово-лікарської комісії. Це сприятиме розвантаженню черг і, головне, сприятиме усуненню корупційної складової.

Економічна політика включає підтримку бізнесу, пільгове кредитування та співпрацю з міжнародними партнерами для відновлення підприємств та промисловості України; незважаючи на виклики війни працює над зміцненням внутрішньої та зовнішньо політки, орієнтуючись на євроатлантичну інтеграцію та безпеку. Технології та інновації – це те, що допоможе перемогти ворога, який чисельно нас перевищує, це Україна зрозуміла вже давно, і як те, що має бути частиною оборонної індустрії Європи. Більше того, якщо така ініціатива буде створена, оборонний індустріальний союз, наша держава має бути першою з країн, які до нього приєднаються.

Говорячи про це ухвалення Верховною Радою євроінтеграційних законів, зазначу, що в січні 25-го року Україна отримає звіт за результатами скринінгу законодавства в межах першого фундаментального кластеру переговорного процесу з ЄС. Також радують позитивні підтримки Європейської комісії.

Отож, не збавляймо, колеги, темпу, продовжуємо утримувати дипломатичний фронт, як це мужньо і відважно роблять наші захисники і захисниці щодня. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, від фракції "Партія "За майбутнє" Скороход Анна Костянтинівна. І буде ще Бакунець, підійшов, так, і я розумію, ще від "Батьківщини" Тимошенко. Будь ласка, запишіть їх в список.

Скороход Анна Костянтинівна, будь ласка.

 

12:36:31

СКОРОХОД А.К.

Шановні колеги, медіа сколихнула новина про 211-у бригаду і всі почали кричати, що це всім в новинку. Тимчасова слідча комісія переглядала 22 бригади, де били військовослужбовців і де вимагали кошти. 22 бригади! І я не кажу про те, що у нас ще не було більше батальйонів, це загалом.

І що ми з цим робимо? Немає в медіа, немає розголосу – немає результату? Звичайно, для чого захищати звичайного військовослужбовця? Для чого створювати нову аналогічну тимчасову слідчу комісію, якщо Сирському не подобається Скороход з Яцик? Звичайно, не подобаються, тому що ми досліджували проблематику, вивчали її і давали шляхи вирішення, і ми захищали звичайного військовослужбовця, на якого всім начхати і наплювати.

Що відбувається на фронті? Здається до кінця Донбас, сильні укріпрайони просто позвільняли? Де відповідальність? Де відповідальність командирів за те, що вони роблять? Де відповідальність за знущання? Підвищення? Переведення на аналогічну посаду чи надання нового бойового звання? Де? І ми це все просто тихо з'їдаємо, і ніхто нічого з цим не робить, ніхто не піднімає ці питання. Якщо не вилізло в медіа, значить, не треба вирішувати.

Колеги, такий підхід до людей ми бачимо в результаті мобілізації. Подивіться, вона повністю не виконується і ніколи не буде виконуватися, бо звичайний військовий не має жодного захисту, він не має тих гарантій, які йому має забезпечувати держава. Ви що думаєте, що б'ють тільки у військових частинах? Що у нас відбувається по військових навчальних закладах? Ткачук досі на посаді. Перший заступник міністра оборони тут в залі сказав, що його звільняють. Умєров не може підписати? Давайте ми допоможемо підписати, якщо він не може.

Що має відбутися в цій країні для того, щоб ми почали свідомо ставитися і розбиратися в тому, що відбувається? Де парламентський контроль за тим, що відбувається? Хлопці, які на Курщині, безвісти зниклі –  родичі не отримують жодних актів, родичі не отримують службових розслідувань, на підставі яких вони можуть податись на виплати. Хто це буде вирішувати? Хто буде вирішувати взагалі питання безвісти зниклих, коли вони двохсоті? І ми про це знаємо, і є докази про те, що хлопці загинули. Як, скільки буде це ще продовжуватися? Скільки ми будемо це скривати від людей?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Від групи "Довіра" слово надається народному депутату Бакунцю Павлу Андрійовичу. Будь ласка.

 

12:39:42

БАКУНЕЦЬ П.А.

Українське суспільство сьогодні вкрай обурене висловлюваннями деяких людей, котрі досі приходять працювати до українського парламенту. Українське суспільство надзвичайно обурене цими висловлюваннями, які в такий трагічний час працюють, на жаль, на розкол, на розкол нашого українського суспільства, на розкол по мові, на розкол по релігії. І сьогодні, як і  завжди, прибувши сюди з прикордоння, з Львівщини, з Яворівщини, де є маса людей обурених тим, що відбувається, я все ж таки хочу наголосити, що наш фронт, який розв'язав Кремль проти українського народу, який триває вже не третій, не одинадцятий, а кілька століть, кілька століть відбувається найважливіший бій на різних фронтах, в окопах, але також цей бій, цей фронт відбувається і в головах наших українців, котрі споживають різний інформаційний контент через культуру, ЗМІ, через різні інтернет-ресурси і, звичайно, через політику.

І звичайно, прикро, коли в залі Верховної Ради і по різних органах місцевого самоврядування є присутні представники заборонених партій, бо ми всі тут повинні працювати на національну безпеку України, а не на розкол українців за мовою чи за віросповіданням. Тому я ще раз підкреслюю, що російське коріння глибоко проникло і в інформаційний простір, і в релігійне середовище, і в політику. І якщо його радикально не обрубувати, наслідки будуть критичними.

Верховна Рада в минулому скликанні обрубала можливість спілкування в інформаційному просторі, в культурному просторі російською мовою, і це зменшило вплив Кремля. Ми з вами обрубали можливість псевдосвященникам, агентам в рясах розказувати українцям через релігію, і це дасть свій результат у наступному періоді. Я закликаю парламент обрубати можливість, власне, кремлівських впливів на політику, як і в парламенті, так і у всіх органах самоврядування по всій країні. Адже інакше такі наративи підривають довіру між суспільством і владою. Як же ж інакше вам дивитися в очі тим, хто воює, а особливо їхнім родичам, родичам наших героїв. Тому я закликаю, ми повинні зробити цей історичний крок, вже настав час.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тимошенко Юлія Володимирівна, фракція "Батьківщина".

 

12:43:06

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Дорогі колеги, сьогодні чорний історичний день в цьому залі. Я хочу звернути на це вашу увагу, хоча у вас за розмовами, мені здається, немає часу подивитися взагалі, що в цьому залі відбувається.

Сьогодні поставили на голосування законопроект 11469 президентський так званий про мультигромадянство. Дорогі друзі, нічого спільного цей закон з мультигромадянством, яке прийнято багатьма країнами світу, 130 країнами, не має. Поясню чому. Тому що мультигромадянство в будь-якій іншій країні допускає лише одне: якщо ти став громадянином певної країни, ти можеш зберігати паспорт іншої держави, де ти громадянином був до того, і більше нічого. Але кожна країна ставить ультимативні вимоги від 5 до 10 років проживання, знання мови, культури, історії, відданість прапору, гімну, державі, конституції інших країн, тобто повноцінний громадянин, який має все для того, щоб жити в іншій державі.

І це законопроект не про те, щоб легалізувати другий, третій, четвертий паспорт, які мають українці. Цей законопроект про ліквідацію української нації. Послухайте про це. Тому що в ньому передбачено, що будь-який громадянин з 40 країн світу, які будуть визначені Кабінетом Міністрів, може задекларувати в режимі онлайн, що він стане громадянином України, тому що він просто цього бажає. І протягом дуже короткого періоду, обговорюється три місяці, якщо громадянин іншої країни онлайн запропонував себе як громадянина України на аутсорсингу, тобто практично не заїжджаючи в Україну і не перетинаючи нашого кордону, йому буде надано громадянство, право голосувати, право отримувати соціальні певні пільги, право купувати землю, право бути українцем, не будучи ним навіть однієї хвилини.

Я можу вам сказати, що це є злочин проти українського народу, проти української держави. Кожен, хто проголосує за цей закон, це тест, це людина, яка здає національні інтереси України в цьому залі. І якщо це буде зроблено, ви освятите заміну українського народу онлайн-народом, який...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, можна ми пройдемо, а тоді я дам... Бо зараз Вифлеємський вогонь давайте занесемо.

Добре, з процедури – Гончаренко. Тільки з процедури, Олексій Олексійович, будь ласка.

 

12:46:29

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги! З процедури питання я пропоную поставити на голосування, щоб зараз першими питаннями ми розглянули проект Постанови Верховної Ради №7694 від 2022 року і законопроект 8089, зараз негайно. Про що цей законопроект і проект постанови? Про те, щоб викинути ОПЗЖ з Верховної Ради раз і назавжди. Раз і назавжди! А то таке відчуття, оце Бойко записав щось в тіктоці, і всі про нього згадали...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я зрозумів вашу пропозицію, Олексій Олексійович.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. Але він нікуди не зникав. Тому їх треба вигнати, відповідні є проекти. І всі, хто зараз за це, я хочу, щоб ви знали, всі люди побачать, як ви проголосуєте. Два голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, дякую. Олексій Олексійович, у нас є порядок Погоджувальної ради, через Погоджувальну раду, шановні колеги. (Шум у залі) Я не можу цю пропозицію поставити, вона не відповідає Регламенту.

Будь ласка, Івченко Вадим Євгенович, будь ласка. 

 

12:47:37

ІВЧЕНКО В.Є.

Івченко, "Батьківщина". Пане Голово, я хотів до вас звернутися, щоб ви дали відповідь.

Перше. Верховна Рада викликала двох  міністрів в парламент. Сьогодні жодна фракція, на жаль, не підняла питання по мінах, ми сьогодні знову отримуємо есемески з передової, що більшість мін, які постачаються, вони…

 

12:48:33

ГОЛОВУЮЧИЙ. По процедурі, будь ласка, що у вас?

 

ІВЧЕНКО В.Є. З процедури наступне. Два міністри, будь ласка, скажіть, який результат перемовин з ними.

І друге. Я звертаюся офіційно до двох фракцій, це фракція   "Голос" і фракція "Слуга народу". Будь ласка, подайте пропозиції в ТСК по розслідуванню питань по неякісних мінах, які постачаються в Збройні Сили України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

По міністрах. Міністр Сметанін був у п'ятницю, ви бачили і мали можливість в тому числі, я не пам'ятаю хто, задавати йому питання. По міністру Умєрову, як я казав, він буде на цьому тижні. Будь ласка.

Шановні колеги! Артур Володимирович, що у вас з процедури? Будь ласка. Герасимов, будь ласка.

 

12:48:52

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, я прошу вас не допускати подвійних стандартів в цьому залі. Коли до вас звертаються представники "Слуги народу" з проханням поставити на голосування включення в порядок денний і перехід до розгляду певних законопроектів, ви це робите. Чому, коли "Європейська солідарність" звертається до вас з проханням поставити зараз на голосування в залі включення в порядок денний законопроектів 8089 і Постанови 7654, ви відмовили? Я хочу зрозуміти, тому що згідно з Регламентом ми це можемо робити і ми неоднократно і не десятки разів, ми сотні разів це бачили в цій залі.

Прошу вас поставити ці законопроекти і постанови зараз на включення в порядок денний. Щиро вам дякую.   

 

12:49:57

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, я вам дуже дякую. Єдині речі, які я ставив, це зміну черговості порядку денного. Якщо у вас є інші факти, давайте завтра на Погоджувальній раді надайте мені ці факти, і ми розберемо їх. Будь ласка.

Шановні колеги, щороку напередодні Різдва українські пластуни передають Вифлеємський вогонь миру до Верховної Ради України. Цей вогонь є символом миру, тепла і надії, що нагадує нам про важливість доброти, любові та згуртованості. Серед  шановних пластунів є і наші колеги народні депутати України. На Погоджувальній раді ми узгодили, що запросимо сьогодні народних депутатів - пластунів символічно передати до Верховної Ради Вифлеємський вогонь миру, а також надамо слово для короткого виступу, до 3 хвилин, народному депутату України - пластуну Ярославу Юрчишину. Не буде заперечень? Немає. Дякую, шановні колеги.

Тоді прошу наших колег пластунів передати Вифлеємський вогонь миру Верховній Раді України. (Оплески)

Шановні колеги, до слова запрошується народний депутат України Ярослав Юрчишин –  пластун. Будь ласка, Ярославе.

 

12:51:16

ЮРЧИШИН Я.Р.

Шановні колеги, ми вже маємо довгу традицію передачі Вифлеємського вогню миру, власне, в парламент. Колись його взяли з місця народження Ісуса Христа і привезли до Відня для того, щоб згуртувати Європу після Другої світової війни, австрійські журналісти і скаути. І з того часу ця традиція мандрує по всьому світу, і найголовніше завдання донести до тих, хто їх найбільше потребує цього вогню: в сиротинці, в місця, де живуть літні люди, а в нас, звісно, доставити до лінії фронту.

І цьогорічне гасло Вифлеємського вогню: "Світло переможе темряву". Ми на початку Верховної Ради, засідання Верховної Ради, почули, що, на жаль, проросійська темрява деколи проникає і сюди. Дуже сподіваємося, що цей вогник дозволить її випалити.

 

12:52:19

САВЧУК О.В.

Бути вірним Богові та Україні, допомагати іншим – це основні гасла пластунів. І саме Вифлеємський вогонь, який сьогодні є в стінах парламенту, має нагадати кожному з нас народному обранцю: для чого ми обрані – для того, щоб нести добро, для чого ми обрані – для того, щоб вірно служити українському народу і приймати правильні рішення.

І я сподіваюся, що цей вогонь, Вифлеємський вогонь миру, допоможе кожному з вас у складні моменти прийняти правильне рішення на користь України.

 

12:52:52

АЛІКСІЙЧУК О.В.

Друзі, це вогонь любові, миру і добра. Але велике прохання не плутати його зі слабкістю, тому що любов, мир і  добро має перемогти зло. І ми маємо викорінити все зло, яке є в Україні, і в тому числі у стінах цього парламенту.

 

12:53:11

В'ЯТРОВИЧ В.М.

Цей вогонь – символ перемоги добра над злом, навіть над тим злом, яке здається нездоланним. Хай воно допоможе нам, хай цей вогонь, хай цей символ допоможе нам здолати це зло, яке зараз ззовні наступає на Україну. Хай справді допоможе і нам тут, в цих стінах, позбутися зла.

 

12:53:27

КРУЛЬКО І.І.

І нехай Вифлеємський вогонь миру охороняє наших захисників, воїнів ЗСУ, пластунів, які в складі ЗСУ борються за незалежну Україну і відстоюють її кордони. І нехай цей вогонь, який охороняє правду, випалює тих ворогів, які несуть зло і неправду.  Слава Україні!

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!

 

12:53:52

БАКУНЕЦЬ П.А.

В єдності сила народу. Боже, хай цей вогонь поєднає великою єдністю усіх українців –  і тих, хто на фронті, і тих, хто в тилу, і тих, хто працює, і тих, хто, на жаль, втратили через російську агресію можливість жити в рідній домівці. Хай настане великий мир в кожному серці, а відтак перемога України на славу Богу, на славу нашій державі. Слава Україні!

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава!

 

12:54:45

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.

Висловлюємо подяку народним депутатам за передачу Вифлеємського вогню і підтримку цієї світлої і важливої передріздвяної традиції, що символізує єдність, надію і мир.

Шановні колеги, я прошу заповнювати ваші місця. Переходимо до роботи.

Відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло.

Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.

 

12:55:33

За-199

Проти – 6, 131 –  не голосували. Дякую, колеги.

Шановні друзі, перелік питань, який попередньо був узгоджений  Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду.

Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця, тому що ми перших два питання, Погоджувальна рада пропонує провести спільне обговорення, а для цього нам спочатку треба включити їх до порядку денного, для цього треба 226 голосів. Тому прошу всіх народних депутатів відволіктись від мегаважливих справ і перейти до роботи, і зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії законопроекти: 12266 – це проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення та… Я ж читаю, друзі. Я вже в питанні, друзі. Та 12267 – це проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України  щодо звільнення від оподаткування ввізним митом окремих товарів оборонного призначення та Закону України  "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів" щодо вимог відповідності екологічним нормам.

Зрозуміли. Я ставлю пропозицію включити ці законопроекти – 12266, 12267 – до порядку денного сесії. Будь ласка,  прошу народних депутатів голосувати.

 

12:57:30

За-266

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію визначити законопроект 12266 як невідкладний та скоротити строки внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання. Прошу народних депутатів голосувати. Теж треба 226.

 

12:57:59

За-261

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію визначити законопроект 12267 як невідкладний та скоротити строки внесення альтернативних законопроектів до  початку розгляду питання. Теж треба 226. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:58:28

За-283

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію про об'єднання обговорення та розгляд за  скороченою процедурою законопроектів 12266 та 12267. Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:58:56

За-237

Рішення прийнято.

Дякую,  колеги.

Будь ласка, я запрошую до слова Гетманцева Данила Олександровича одразу по двох законопроектах. Ви як і автор, і  як від комітету – до 4 хвилин, але обов'язково рішення комітету. Будь ласка, Данило Олександрович.

 

12:59:16

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, комітет рекомендував прийняти ці законопроекти за основу та в цілому. Чому? Тому що вони не містять положення щодо продовження дії  дуже важливих пільг для нашої оборонної промисловості на новий рік,  на  новий період податковий.

Про що ці законопроекти? По-перше, це законопроекти про надання пільг з митних платежів для складових,  що ввозяться ля використання при  виробництві снарядів та боєприпасів. У нас склалася ситуація,  за якою,  якщо ввозиться виріб вже готовий, то у нас є пільга. А якщо наші виробники виробляють снаряди в Україні, то пільги для них немає і вони у неконкурентних умовах перебувають по відношенню до імпортерів.

Друге. Продовження дії пільги з митних платежів для: безпілотників,  приладів нічного бачення,  антидронових рушниць та інших; розширення переліку складових та матеріалів, що ввозяться підприємствами, що виробляють безпілотні системи. Це специфічний перелік, який стосується виробництва виключно безпілотників.

Крім цього, відстрочення до 01.01.2027 року впровадження вимоги щодо відповідності екологічним нормам "ЄВРО-6" транспортних засобів за відповідним переліком. Це стосується вантажних транспортних засобів, автобусів та пікапів, які використовуються також у нас в оборонці.

Крім цього, законопроекти містять підтримку благодійництва та волонтерства, спрощуючи для них певні процедури і уточнюючи положення щодо сплати податку на доходи фізичних осіб.

Також законопроект містить положення щодо підтримки українського кінематографу, продовжуючи ту пільгу, яку ми з вами кілька років тому надали для розвитку вітчизняного кінематографу.

Крім цього, законопроекти дерегулюють ринок торгівлі вживаними авто, прибираючи зайві, непотрібні документи, які занадто здорожують акт купівлі-продажу для "білих" торгівців. І, таким чином, збільшують, відповідно ми хочемо, ми плануємо збільшити ринок "білих" продажів за рахунок зменшення тіньових продажів автотранспортних засобів.

І також законопроекти містять положення щодо остаточної та повної фіскалізації грального бізнесу. Ми таке положення з вами вже передбачили в законодавстві, але дуже винахідливі організатори азартних ігор через суди витлумачили таким чином, що на них це положення чомусь не розповсюджується. Так ось, після цих норм вони точно остаточно і в повному обсязі будуть фіскалізовані, і всі операції, які стосуються азартного бізнесу, будуть підлягати обліку через реєстратори розрахункових операцій.

Абсолютно позитивний законопроект. Це насправді подарунок нашим і платникам податків, і оборонній промисловості під ялинку, яких я прошу всіх підтримати зеленою кнопкою, як вирішив комітет, за основу і в цілому.

Всім дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, прошу фракції і групи: два – за, два – проти, записатись, будь ласка, для обговорення цього законопроекту.

Будь ласка, Рущишин Ярослав Іванович, фракція "Голос".

 

13:03:05

РУЩИШИН Я.І.

Прошу передати Железняку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Железняк.

 

13:03:20

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Інший Ярослав Іванович. Шановні колеги, наш комітет славиться, м'яко говорячи, не завжди популярними законопроектами, але в цьому випадку і перший, і другий законопроект про зміни в Митний кодекс – це якраз гарний приклад, коли це популярна, потрібна ініціатива, яку щонайменше на нашому комітеті двічі проголосували всі без виключення представники фракцій та груп, які представлені в нашому комітеті. Тому я дуже сподіваюсь, що сьогодні ми його проголосуємо одразу за основу і в цілому.

Дуже коротко, хоча я думаю, голова комітету представить. Цим законопроектом ми продовжуємо пільги на дрони, цим законопроектом ми продовжуємо пільги на ті компоненти для дронів, які виробляються в Україні. Цим законопроектом ми даємо можливість те ж саме виробляти снаряди й інше обладнання, і в тому числі обладнання для війська, знову ж таки навіть не витрачаючи час на митні процедури. Плюс там багато різних норм, які закладені в тому числі по зверненню благодійних фондів, волонтерів і, чесно говорячи, наших колег від парламенту, які займаються і допомагають волонтерам.

Тому я дуже прошу в цьому законопроекті прийняти позицію голосування одраза за основу і в цілому, тому що багато з цих пільг, вони спливають до кінця цього року. Відповідно у нас не буде більше можливості якось доопрацювати ці законопроекти, і хотілося б, щоб в новий рік люди, які виробляють, завозять дрони, снаряди, допомагають волонтерам, увійшли з повністю підготовленою законодавчою базою.

Дякую. Ми, звичайно, будемо цей законопроект також підтримувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від "Батьківщини" Лукашук Богдан Олегович.

 

13:05:07

ЛУКАШУК Б.О.

Передаю слово депутату Івченку Вадиму.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вадим Євгенович Івченко, будь ласка.

 

13:05:28

ІВЧЕНКО В.Є.

Вадим Івченко, "Батьківщина". Колеги, однозначно потрібно підтримати відповідний законопроект, який дає пільги від сплати мита і від сплати ПДВ до військових товарів, які надходять в Україну, це однозначна допомога Збройним Силам України.

Але, разом з тим, колеги, я ще раз хочу наголосити, що сьогодні знову ми отримуємо сигнали з передової від хлопців, від мінометників, які безпосередньо утримують позиції, території. Сьогодні знову великий відсоток нерозривів і це означає, що системна не працює робота по заміні мін. Це означає, колеги, що ще раз стає актуальність створення тимчасової слідчої комісії, і з цієї трибуни я хочу звернутися до двох фракцій, які досі не подали свої кандидатури. Це фракція "Слуга народу" і фракція "Голос".

Мені здається, що питання забезпечення якісними товарами Збройних Сил України надважливе, питання розібратися, хто зробив таку диверсію, на якому підприємстві, хто відповідальний за координацію цього підприємства і яким чином була, відбувалася прийомка, це питання, колеги, слідчої комісії, яку ми з вами маємо сформувати.

Важливо, колеги, пам'ятати, що коли наші хлопці не можуть утримувати позиції, коли наші хлопці не можуть втримати наступ ворога, то відповідальність часткова лежить на тих, хто забезпечив такими неякісними мінами, які мають великий відсоток нерозривів. Тому я ще раз хочу звернутися до фракції "Голос" і до фракції "Слуга народу", будь ласка, колеги, надайте свої пропозиції до тимчасової слідчої комісії по неякісних мінах, по неякісних продуктах…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Южаніній Ніні Петрівні, фракція "Європейська солідарність". Будь ласка.

 

13:07:47

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, шановні українці, я зараз про безсистемність і безвідповідальність. Сьогодні 16 грудня, ми приймаємо зміни до закону задля того, щоб продовжити дію норм, які вкрай необхідні для наших Збройних Сил. Можливо, хтось тут, в залі, із представників влади думав, що вже безпілотні літальні апарати нам не знадобляться в наступному році, можливо, ви на це розраховували. Я не розумію, чому зараз поспіхом ми маємо розглядати без обговорення, без детального опрацювання ці проекти законів. Я не розумію і те, чому ми не встановлюємо термін дії цих норм до закінчення воєнного стану. Що не так? Ми весь час пропонуємо це, будь ласка, обмежте термін дії пільг закінченням воєнного стану, не грайтеся, тому що під прикриттям  абсолютно необхідних речей для наших Збройних Сил ви знову сюди включили питання, які потребували більш широкого обговорення, і не все так добре по благодійним організаціям і тим уточненням, що ви подаєте, тому що це провина саме податкового органу, який по своєму читає норми і не дає нормально працювати благодійникам.

Я не погоджуюсь, що сюди мають попасти і Держфінжитло, я не погоджуюсь з тим, що тут має регулюватися і "ігорка", проти якої ми тут виступали, і навіть незважаючи на те, що це касові апарати для них. Тому питання риторичне. Звісно, ми зараз вимушені підтримувати цей закон, але тільки задля військових. Ми довго думали, що робити далі, як можна змусити владу думати на один крок наперед. Але мені здається, що це уже немає змісту, тому що немає кому думати, немає кому відповідати за свої дії. Тож будьте уважні, бо саме в таких законах просовують весь той непотріб під ялинку, як прийнято взагалі в цьому скликанні. Всі закони містять внесення змін до п'яти, до шести законів зовсім непрофільних. Тому ми в останнє голосуємо за такі...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від фракції "Слуга народу" Козир Сергій В'ячеславович.

 

13:09:57

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Олександру Ковальчуку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Ковальчук. 

 

13:10:14

КОВАЛЬЧУК О.В.

Шановні колеги, надзвичайно просто і нескладно отримати і виступати від фракції "Слуга народу" вже четвертим із заключним словом, оскільки всі попередні виступаючі схвально висловилися про необхідність прийняття цього законопроекту.

Я лише хочу додати, що цей законопроект і норми не тільки націлені на полегшення життя і допомогу нашим військовим, а і в результаті наших чисельних дискусій під час роботи в робочих групах у комітеті з благодійними фондами, з громадськими об'єднаннями, організаціями, які збирають велику кількість грошей, продовжуючи робити це системно і відправляючи необхідні комплектуючі і дрони на потреби Збройних Сил України.

Тому цей законопроект комплексне вирішення великої кількості проблем. Так, дійсно, погоджуюся з тим, що можна голосувати його і розробляти в подальшому до завершення війни, до завершення військового стану, але для цього в нас відбудуться дискусії вже в наступному році. Давайте в цьому році продемонструємо і нашим захисникам, і благодійним фондам, організаціям, органам місцевого самоврядування, всім, хто задіяний сьогодні в процесі придбання комплектуючих і дронів, те, що ми єдині в цьому рішенні і проголосуємо за основу і в цілому, до чого всіх колег закликаю.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ще одна хвилина Мороз і голосуємо. Будь ласка, шановні колеги.

 

13:11:55

МОРОЗ В.В.

Передайте...

 

13:12:03

ВОРОНЬКО О.Є.

Руслане Олексійовичу. Дякую. Шановні колеги, попри значну попередню роботу сили оборони України потребують подальшого збільшення постачання безпілотних систем та інших важливих технологій і компонентів. Відповідно законодавча ініціатива пропонує звільнити від податку на додану вартість операції з ввезення складових та виробництва дронів та інших безпілотників. Це не лише дозволить зменшити вартість їх вироблення і пришвидшить виробничі процеси, забезпечуючи наших військових сучасним обладнанням. У результаті держава зможе заощадити кошти, що направляються на закупівлю готової техніки. Окрім оборонного аспекту, законопроект спрямований на підтримку волонтерів та благодійників.

Депутатська група "Відновлення України"…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу зайняти місця, тому що зараз ми будемо голосувати поспіль за цих два законопроекти. Будь ласка, займіть місця. Пропозиція комітету бала за основу і в цілому. І наскільки я проінформований, ніхто не проти. Тому я буду почергово ставити тоді.

Шановні колеги, ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення (реєстраційний номер 12266).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:14:04

За-331

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення (реєстраційний номер 12266). Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:14:37

За-331

Рішення прийнято.

Далі. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Митного… Тут два голосування  буде. Зараз, почекайте. Ми ще ж в питанні. Ми в питанні ще, Юлія Володимирівна!

Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом окремих товарів оборонного призначення та Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів" щодо вимог відповідності екологічним нормам (реєстраційний номер 12267).

Я ставлю пропозицію прийняти цей закон за основу. Прошу голосувати.

 

13:15:30

За-332

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону № 12267.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:15:58

За-335

Рішення прийнято.

Так, будь ласка, Юлія Володимирівна. Після цього Костенко, і після цього Гончаренко. Що у вас?

 

13:16:10

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Ви знаєте, що законопроект 11469 про так зване мультигромадянство – це повністю порушення національних інтересів України…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що з процедури, Юлія Володимирівна?

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. І я тому по процедурі вимагаю зараз, там є заява від трьох фракцій, зробити реальну перерву прямо зараз. І це по Регламенту зобов'язані зробити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна, все абсолютно правильно. Просто ті, хто приносили мені, сказали, що після цього законопроекту. Тут три фракції, одна з фракцій сказала, що після цього законопроекту. Артур, ви тільки що були в мене, що ви мені махаєте.

Шановні колеги, будь ласка, далі Костенко.

 

13:16:53

КОСТЕНКО Р.В.

Шановні колеги, пане Голово, я хотів би попросити, сьогодні було багато виступів з приводу цієї ганебної ситуації щодо заяв проросійських сил, я би хотів поставити на голосування те, що ми вимагали, щоб завтра на 10-у годину ранку запросити сюди, там хто там зараз, перший заступник або виконуючий голови, Генерального прокурора та Голову Служби безпеки України для того, щоб нам пояснили ситуацію, що зараз відбувається з проросійськими партіями, з проросійськими силами в Україні. Прошу, колеги, підтримати та проголосувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію, яку озвучив пан Костенко. Прошу голосувати.

І після цього ще Гончаренко виступить.

 

13:17:50

За-201

Рішення прийнято. 

І, будь ласка, Гончаренко. Що у вас?

 

13:17:56

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. А я хочу нагадати, що два тижні тому Верховна Рада  викликала міністра Умєрова сюди. Це з процедури, і я нагадую, він до цих пір не з'явився. Я не знаю, які  в нього такі справи важливі, що він не може дійти до єдиного законотворчого  органу України…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, Олексій Олексійович!

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. Я хочу завершити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з процедури.    

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. На жаль, за ці два тижні з'явилися нові скандали, ми бачимо вже і знущання над рядовими військовослужбовцями, що журналістські розслідування з'являються, і можу вам сказати, що, на жаль, це непоодинокі випадки. Генеральна інспекція Міноборони просто не працює. Мало того, що там бардак із закупівлями, мало того, що там бардак з усім, так там і Генеральна інспекція не працює, яка має захищати інтереси військових.

Ще хочу нагадати, що завтра спливає термін, 18 грудня, коли нам мали подати законопроект про демобілізацію. Де все це?  І де Умєров? Дуже просте питання: коли він буде тут?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олексій Олексійович. Я інформував, що на цьому тижні він буде, і я попередній раз говорив вам. І я думаю, що він дотримається свого слова. Дякую.

Івченко, ви з чого, з якого питання, теж з процедури? Друзі, тільки давайте з процедури, бо я просто буду переривати.

Будь ласка, Івченко Вадим.

 

13:19:15

ІВЧЕНКО В.Є.

Пане Голово, я не зрозумів питання, я підняв руку з процедури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка.

 

ІВЧЕНКО В.Є. Саме з процедури я прошу, щоб ми з вами дали залу відповідь. Мій колега піднімав питання по міністру Умєрову. 150 голосів – це голоси депутатів Верховної Ради. По міністру Сметаніну… 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я ж дав відповідь:  на цьому тижні.

 

ІВЧЕНКО В.Є. По міністру Сметаніну 150 голосів. Чому міністр…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сметанін був в п'ятницю.

 

ІВЧЕНКО В.Є. Не перебивайте, будь ласка, ви мені хвилину дали. Дякую.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

ІВЧЕНКО В.Є. Чому міністр Клименко сьогодні тут, його закон через чотири закони, він може прийти в Верховну Раду, а інших двох міністрів нема? Чому нема звітів людей, які доводять до хаосу те, що відбувається в Збройних Силах? Я вже не кажу про те, що знову у нас проблеми з неякісними мінами і знову це з передової. Тому я прошу, давайте поважайте голоси депутатів, давайте запросимо цих міністрів на звіт.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, Юлія Володимирівна Тимошенко.

Друзі, давайте так, у нас ще куча законів, я розумію всі політичні підводні течії, але давайте рухатися, ми – єдиний законодавчий орган.

З процедури – Тимошенко. Що у вас?

 

13:20:36

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко. Три фракції подали до вас звернення про негайне оголошення Погоджувальної ради. І ми наполягаємо, щоб ця регламентна процедура зараз була виконана: перерва для проведення Погоджувальної ради.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Юлія Володимирівна, дивіться, я ще раз говорю, я чітко викликав того, хто приніс. Людина мені сказала… Я розумію, ну тут три треба щоб було. Ми домовилися з цього напрямку.

Будь ласка, Артур Володимирович, що у вас?

 

13:21:12

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, невідкладно – це означає невідкладно, ви розумієте. І, чесно кажучи, я можу сказати, що, дійсно, дійсно, я говорив з керівником "Слуги народу", я на це погодився. Але ключовий момент: невідкладно – це означає зараз. Тому я просив би вас оголосити Погоджувальну зараз.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу представників фракцій зібратися зараз в мене на 3-4 хвилини. Прошу не розходитися всіх. Прошу зібратися тут тільки представників фракцій і груп, всіх решта я прошу залишатися на місцях.

 

(Після перерви)

 

13:24:54

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прошу займати місця. Погоджувальна рада завершена, рухаємося далі. Прошу запросити колег зайняти місця.

Шановні колеги, займіть свої місця швидко, будь ласка,  ми рухаємося далі. Шановні колеги! Я прошу представників фракцій і груп, займіть свої місця, я не бачу розсадку по залу. Потім, коли нам перше голосування треба 226, і ви біжите до своїх місць, воно: а)  неефективно і б) воно трошки виглядає неправильно. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я просив, Погоджувальна рада буде нетривалою. Будь ласка, займіть свої місця, швидше.

Шановні колеги, далі у нас законопроекти… Будь ласка, займіть свої місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця.

Далі у нас законопроект 11469 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження  громадянства України. А також альтернативні до нього законопроекти 11469-1 і 11469-2.

Шановні колеги, я ставлю першу пропозицію, треба 226 голосів, займіть свої місця. Шановні колеги, я ставлю першу пропозицію: включити до порядку денного сесії ці законопроекти. Потрібно набрати 226 голосів. Будь ласка, я прошу народних депутатів приготуватись до голосування.

Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії законопроект 11469: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України. А також альтернативні до нього два законопроекти 11469-1 і  11469-2. Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:27:28

За-241

Рішення прийнято.

По фракціях.

Я ставлю пропозицію розглянути ці питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати. Прошу голосувати скорочену процедуру.

 

13:27:51

За-224

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова міністра внутрішніх справ України Ігоря Володимировича Клименка. Будь ласка, Ігор Володимирович.

 

13:28:11

КЛИМЕНКО І.В.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні члени президії, шановні народні депутати України! Вашій увазі пропонується розглянути проект Закону про забезпечення реалізації права на збереження та набуття громадянства України, внесений Президентом України (реєстраційний номер 11469).

Метою проекту закону є зміцнення національної єдності, зменшення негативних демографічних  наслідків, спричинених збройною агресією проти України, а також удосконалення регулювання правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які захищають нашу державу.

Пропонується на законодавчому рівні закріпити механізм, що дозволить іноземцям набувати громадянство України без обов'язкового виходу зі свого громадянства, а також громадянам України набувати іноземне громадянство без втрати українського громадянства.

Для цього проектом закону передбачається:

Перше. Законодавчо визначити термін "множинне громадянство" та встановити випадки допустимості такого громадянства, зокрема для осіб, які набувають громадянство України у спрощеному порядку.

Друге. Заборонити множинне громадянство для осіб, які перебувають у громадянстві держави, визнаної Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом чи державою, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України.

Третє. Переглянути та уточнити підстави для втрати громадянства України.

І нарешті четверте. Покращити унормування питання правового статусу перебування на території України іноземців та осіб без громадянства,  які брали участь у захисті України.

Прийняття  цього законопроекту сприятиме вдосконаленню державної політики у сфері громадянства,  зокрема  для підтримки громадян України,  які вимушено перебувають за кордоном через російську агресію, а також представників української діаспори, які прагнуть відновити правовідносини з Україною. Реалізація закону дозволить впровадити кращі європейські та світові принципи  інституту громадянства.

 Дякую за увагу. Прошу підтримати.

 

13:30:14

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігорю Володимировичу.

Будь ласка, далі я запрошую автора і співавтора двох інших альтернативних законопроектів – Дмитра Олександровича Разумкова, народного депутата.  4 хвилини за два законопроекти. Будь ласка.

 

13:30:27

РАЗУМКОВ Д.О.

Я хотів би вам нагадати 2019 рік. В програмі було написано: зробити все, щоб українці повернулися додому. А ви сьогодні цим законопроектом робите все,  щоб вони поїхали.

Я хотів  би нагадати, що сьогодні гарант Конституції  став гарантом порушення Конституції. Четверта стаття забороняє множинне громадянство. Якщо ви за це проголосуєте, ви порушите  Конституцію.

Друге питання. Я хотів би нагадати,  що  саме у фракції монобільшості,  шановні колеги, є ті, хто говорить про те, що здавайте паспорти, їдьте за кордон. В цій фракції ви ділите людей на два сорти: тих,  хто в Україні  і хто поза Україною, сьогодні поза межами нашого кордону. Тому що коли ви роздаєте "Вовину тисячу", ви говорите, що на неї можуть претендувати  лише ті,  хто сьогодні,  фактично сьогодні знаходиться на теренах нашої держави, а хто був вчора,  позавчора – вже у вас українці другого сорту. Скажіть,  будь ласка, чим це відрізняється від рашистської пропаганди,  коли вони українську територію, українську мапу і нашу з вами державу  ділять  на сорти. Так само робите сьогодні ви.

Цей законопроект робить все для того, щоб українці не поверталися,  знищуючи  український бізнес,  піднімаючи податки,  піднімаючи тарифи,  роблячи все,  щоб ті,  хто не повтікав під час повномасштабного... з початку повномасштабного  вторгнення,  сьогодні поїхали  з нашої держави. Якщо ви такі великі молодці і хочете,  щоб сюди приїжджали іноземці і робити всі умови для них, то давайте вони і податки будуть платити. Ви підняли для українців податки до 5 відсотків військового збору. Цей законопроект не передбачає підняття податків для майбутніх громадян України, які просто так можуть увійти в громадянство України і протягом двох років, якщо їм щось не сподобається, просто вийти.

Наші альтернативні законопроекти взагалі забороняють подвійне громадянство. Але, тим не менш, якщо ви будете йти своїм шляхом, давайте тоді чесно казати, що ви це приймаєте для того, щоб дати можливість доступу іноземців до ринку землі. Наші правки, наш альтернативний законопроект передбачає, що протягом 3 років іноземці, які мають подвійне громадянство, не мають права купувати українську землю. Я думаю, що це чесно.

Так само давайте… Ви ж сьогодні проводите бусифікацію, давайте тоді і ті, хто сьогодні стануть членами української великої родини, отримають подвійне громадянство, протягом 60 днів мають приїхати в Україну і стати на облік в ТЦК. Це ж буде чесно, це ж буде розумно, це ж буде так, щоб всіх однаково по Конституції. А не так, що зараз в Італії хтось отримає українське громадянство, не буде сплачувати податки, не буде захищати нашу Батьківщину, але буде користуватися всіма пільгами нашого з вами паспорта. Я думаю, що це некоректно, некоректно до тих українців, хто сьогодні боронить свою державу, сплачуючи податки, наповнюючи бюджет, стоячи в окопі сьогодні під Кураховим, захищаючи нашу з вами державу.

І, ви знаєте, тут Президент, коли виступав, він казав, що тут почали хтось готуватися до виборів, не треба цього робити. Правильні слова. На жаль, ви єдині, хто сьогодні в державі готується до виборів. Ви єдині робите все для того, щоб збільшити електоральну базу, не кількість громадян України, а електоральну базу. От в цьому у нас з вами різні підходи. Ми до людей відносимося як до людей і до українського капіталу, а ви лише до голосів і бюлетенів, які за них зможете опустити в скриньку під час виборів і тут, і поза кордоном. І готуєтесь до виборів саме ви, а треба було б готуватися до того, що треба буде відновлювати державу після того, як багато хто з вас просто звідси піде.

 

13:34:28

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Задорожного Андрія Вікторовича, будь ласка.

 

13:34:43

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Доброго дня, шановний пане Голово, шановні колеги. Основним законопроектом 11469 та альтернативним до нього на законодавчому рівні вводиться поняття множинне громадянство. Звісно до всіх законодавчих ініціатив є певні зауваження, адже мова йде, по суті, про перегляд ключових підходів до інституту громадянства.

Комітет на своєму засіданні заслухав позицію Державної міграційної служби. ДМС не підтримує альтернативні законопроекти, водночас міграційна служба вважає, що зауваження до президентського законопроекту можуть бути усунуті під час його підготовки до другого читання. У ході обговорення законопроектів членами комітету було взято до уваги той факт, що запровадження в Україні множинного громадянства повністю кореспондується з нормами міжнародного права, зокрема з положеннями Європейської конвенції про громадянство.

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України основний законопроект 11469, поданий Президентом України, за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу. Альтернативні законопроект номер 11469-1 та реєстраційний номер 11469-2 комітет рекомендує відхилити.

Прошу підтримати рішення комітету. Дякую за увагу.

 

13:36:20

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися для обговорення цих законопроектів. Фракції і групи, записуйтесь для обговорення, будь ласка.

Будь ласка, від фракції "Голос" Хлапук Максим Миколайович. Будь ласка.

 

13:36:48

ХЛАПУК М.М.

Прошу передати слово Ярославу Юрчишину. Дякую.

 

13:36:52

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ярослав Юрчишин.

 

13:36:57

ЮРЧИШИН Я.Р.

Шановні колеги, нагадаю, що це в нас вже енний підхід до цього снаряду, і це дуже погана практика, коли ми, в принципі, постійно реєструємо недосконалі ініціативи, тим самим підставляючи виконання власних виборчих обіцянок.

І ми як фракція "Голос" йшли з обіцянкою про те, що наша діаспора отримає можливість легально працювати на розбудову української держави. Але була створена робоча група на чолі з Андрієм Мотовиловцем і, я вважаю, вона тотально провалила роботу по підготовці нормального законопроекту. І тому без гарантій, що законопроект має бути доопрацьований з урахуванням позиції українців за кордоном, але з усіма безпековими захисними моментами, звісно, немає можливості підтримувати даний законопроект. Тому дуже би хотілося почути голову робочої групи Андрія Мотовиловця.

Дякую.

 

13:38:04

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, Андрій Мотовиловець, вас згадали, ви маєте право на репліку. Якщо хочете, скористайтеся ним. Мотовиловець, будь ласка. Ні, ні, там жорстко проїхалися. Будь ласка, Мотовиловець.

 

13:38:17

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Це буде публічна обіцянка про те, що робоча група почне свою роботу після того як 11469 буде проголосований, і я готовий бути співавтором правок, я готовий до професійної дискусії до другого читання. Я хочу звернутися до кожного підтримати цей законопроект і дати можливість прийняти його в другому читанні після захисту і дискусії по правках до другого читання. Я публічно це обіцяю.

Дякую.

 

13:38:45

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую.

Будь ласка, далі йдемо. Від фракції "Слуга народу" слово, записалася Володіна Дар'я Артемівна. Будь ласка, Дар'я Артемівна.

 

13:38:56

ВОЛОДІНА Д.А.

Доброго дня. Прошу передати слово Задорожному Андрію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Андрій Задорожний.

 

13:39:05

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Шановні колеги, доброго дня. Хотів би від комітету, від себе особисто запевнити вас, що попри всі ті зауваження, що ви чули і ще почуєте, цей законопроект реально направлений на збереження української нації, котра стане перед великою демографічною прірвою, коли закінчиться ця війна. І механізм, котрий пропонується законотворцем в цьому питанні, повинен саме допомогти державі Україна перескочити і пройти цю демографічну прірву. Тому голосуйте за і будете впевнені, що все буде добре саме з цим питанням.

Дякую.

 

13:39:53

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від групи "Відновлення України" депутат Воронько Олег Євгенійович.

 

13:39:59

ВОРОНЬКО О.Є.

Пане Голово, прошу передати слово колезі Бурмічу Анатолію Петровичу.

 

13:40:05

ГОЛОВУЮЧИЙ. Анатолій Петрович Бурміч, будь ласка.

 

13:40:07

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, дійсно, це дуже цікавий...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, включіть мікрофон Бурмічу.

 

13:40:20

БУРМІЧ А.П.

Шановні колеги, дійсно, це дуже цікавий законопроект, його треба... якщо розглядати його в принципі, я особисто за множинне громадянство.

(Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, дивіться...

 

БУРМІЧ А.П. Особисто я за множинне...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Продовжуйте, будь ласка, продовжуйте.

 

БУРМІЧ А.П. …множинне громадянство. Тут чітко розписано, хто може мати, хто не може мати, все розписано. І багато сьогодні країн, які успішно розвиваються, маючи множинне громадянство.

Але є моменти, два особливо важливі. Це перше. Цей законопроект протирічить Конституції, статті 4, а також головне – нам необхідно зробити запобіжники, щоб люди з множинним громадянством не могли попасти у виборчі органи і на виборчі посади. Це перше.

Друге. Люди, які мають множинне громадянство, не можуть займати державні посади. Тоді можна погодитися на цей законопроект. І я думаю, до другого читання ми внесемо такі поправки, які будуть запобіжниками саме для цих умов.

І третє. Якщо не будуть внесені зміни до Конституції саме 4 статті, то Конституційний Суд цей законопроект відмінить. І хочу сказати, що ті, хто сьогодні кричить, вони є дійсними ворогами народу України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, дивіться, я все-таки прошу, давайте... Благодатний вогонь, доведіть, що він працює. (Шум у залі) Будь ласка.

Шановні колеги, будь ласка, від "Європейської солідарності" Саврасов Максим Віталійович.

 

13:42:20

САВРАСОВ М.В.

Хочу передати слово В'ятровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Михайлович.

 

13:42:33

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Шановні колеги, з проектами про громадянство роками повторюється та сама історія: у парламент раптом вкидаються кулуарно написані проекти з обурливими нормами, які не можуть бути прийняті суспільством. Щоб вийти із замкненого кола і домовитися про спільні підходи влітку ми з вами створили міжфракційну робочу групу. Але за її спиною знову кулуарно написаний і раптово вкинутий черговий варіант президентського проекту і навіть гірший за попередній.

В умовах демографічної кризи, виїзду мільйонів українців за кордон, потреби інтеграції нашої діаспори ми шукаємо справді рішення. Але в цьому проекті є мінімум три речі, через які його не можна підтримувати навіть у першому читанні.

По-перше, відверто антиукраїнські норми, які дозволяють більшості іноземців, що набуватимуть наше громадянство, не складати для цього іспити з української мови, історії, Конституції. Пам'ятаєте, як ми тішилися, що нарешті ми добилися цього. Тепер це все скасується. Вдумайтесь, нам пропонують множити число громадян, які не мають уявлення про Україну, її історію, правовий лад і не володіють українською. Наївно вважати, що цю антиукраїнську дичину, яку пхають вже вдруге, раптом вилучать до другого читання. Ні, це свідомо робиться, майте це на увазі.

По-друге, якщо в попередній версії був перелік з 33 держав Європи і Великої сімки, з якими українці можуть мати множинне громадянство, то тепер його немає. Нам пропонують голосувати за кота в мішку, а список країн ухвалюється окремим законом.

По-третє, проект набуває чинності лише в пакеті з іншим відверто антиконституційним законом, який ділить українських громадян на сорти.

За це не можна голосувати в жодному випадку! Цей проект має бути відправлений на доопрацювання за участі міжфракційної групи, яку ми для цього і створили. І лише коли ці обурливі речі будуть нами виправлені, можна буде вносити його ще раз на перше читання...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка. Я розумію, ще завершальний виступ, Юлія Володимирівна Тимошенко, і голосуємо. Прошу народних депутатів запросити до зали.

Юлія Володимирівна – 1 хвилина. Ті, хто записалися, – 2.

Будь ласка, Юлія Володимирівна.

 

13:44:53

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні друзі, це законопроект не про мультигромадянство, запам'ятайте це, і не про діаспору, якій надається громадянство, там про діаспору не згадується. Це законопроект про ліквідацію української нації і заміщення онлайн-народом.

Зверніть увагу, частина перша нової статті 10-1, що можна стати громадянином в системі онлайн, заповнивши декларацію про визнання себе громадянином України. Ви що, з розуму з'їхали зовсім? Жодної країни в світі немає, яка декларативно в онлайн-режимі надає громадянство невідомо кому. І плюс тут дається право забирати громадянство у тих, хто засуджений за злочин. Ви що, не знаєте, як сьогодні працює система у нас? Я не буду вам розповідати, кого засуджують, як і за що. Це просто шабаш. Це приниження українського громадянства і це знищення української ідеї як такої.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цих законопроектів. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця і підготуватися до голосування. Шановні колеги, займіть свої місця і готуємось до голосування.

Комітет рекомендував законопроект 11469. Тому, шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України (реєстраційний номер 11469). Я прошу народних депутатів голосувати.

Прошу голосувати.

 

13:47:08

За-247

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях. (Шум у залі) Яке в цілому, ви що?

Будь ласка, Аліксійчук, після цього Власенко. З процедури, будь ласка.

 

13:47:28

АЛІКСІЙЧУК О.В.

Колеги, доброго дня! Дивіться, робота комітетів Верховної Ради передбачає фаховий підхід до роботи, яку ти робиш. Тому мене обурює той факт, що член Комітету з питань прав людини принижує і підбурює українське суспільство. Відколи це повернення до своєї історії є радикалізмом? Відколи це становлення і захист української мови є радикалізмом?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Олександр.

 

АЛІКСІЙЧУК О.В. Я з процедури. Дивіться, просто зараз "швондери" різні почали говорити словами кремлівських "ушльопків". Я прошу поставити на голосування Постанову 12327 про включення в порядок денний та дати доручення регламентному комітету невідкладно розглянути і внести до залу, аби люди, які підбурюють українське суспільство і стикають лобами, не мали право представляти український парламент. Прошу зараз поставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Єдине, я уточню. Я можу поставити на голосування не питання включення до порядку, а тільки дати доручення комітету невідкладно розглянути. Тільки це ставлю. Домовились?

В такій редакції ставлю пропозицію народного депутата Аліксійчука. Будь ласка.

 

13:48:57

За-256

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть.

Що-що? Зараз. Я оголосив далі Власенка, якщо можна. Після цього Іванна Орестівна, а потім Юлія Володимирівна.

Власенко, будь ласка. Тільки з процедури, Сергій Володимирович.

 

13:49:14

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. Знаєте, якщо я беру виступ з процедури, я говорю тільки з процедури. Я би просив вас, пане Голово, звернутися до Комітету правової політики щодо надання висновку щодо конституційності цього законопроекту, оскільки Головне науково-експертне управління висловило низку сумнівів в тому, що частина норм цього закону, на думку Головного науково-експертного, не відповідає українській Конституції. Тому я би просив вас, пане Голово, дати доручення Комітету правової політики для надання такого висновку.

Єдине, що я оскільки ще маю 28 секунд, я, з вашого дозволу, ще зазначу, що під час голосування за цей Закон 17 голосів дали Платформа за життя і 16 голосів дала "Відновлення України". Це означає, що ці дві групи дали 33 голоси за цей закон. 241 відмінусуйте 33, і ви побачите, що закон, так званий Закон про множинне громадянство, не був би проголосований без цих голосів.

Дякую, пане Голово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Володимирович, це ви просите висновок щодо конституційності по прийнятому попередньому за основу законопроекту, не по тому, який ми голосували, Аліксійчука, не по постанові? Тобто ви уточніть, тому що ми проголосували один…

Тому, я зрозумів, ставлю пропозицію, але з уточненням, що це стосується прийнятого за основу законопроекту 11469. Прошу голосувати.  

 

13:50:56

За-150

Рішення не прийнято. (Шум у залі)

Я вибачаюсь, що у нас знову з "Радою", шановні колеги? Секундочку, можна, я розберуся спочатку з "Радою"? Шановні колеги, що у нас знову? 150, це було процедурне рішення. Будь ласка, виведіть, що рішення прийнято тоді.

150. Рішення прийнято.  Дякую, колеги.  

Будь ласка, хто у нас далі? Іванка. Будь ласка, Іванна Орестівна, потім Юлія Володимирівна.  

 

13:51:35

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановний пане Голово, я думаю, що ви точно не будете застосовувати подвійні стандарти в цій залі і на наше прохання зараз також поставите на голосування завдання, надання завдання  негайно, невідкладно профільним комітетам розглянути два проекти, один проект Закону 8089 і проект Постанови 7694,  для того, щоб ми могли потім розглянути їх в залі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Одна секундочка, зараз я поставлю це. Але уточнення по попередньому. Зараз я порадився, проконсультувався з колегами з "Ради", вони говорять, що ви сформулювали це як доручення комітету. Це не процедурне рішення, це доручення комітету.

От, дивіться, шановні. (Шум у залі) Давайте тоді по цьому ми визначимося. Підготуйте, будь ласка, мені, тому що по Закону "Про комітети" 226, стверджують колеги.

 

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. А стенограму можна, стенограму?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре, послухаємо стенограму. Подивіться, розберіться із стенограмою і яке рішення повинні ми проголосити.

Будь ласка, я ставлю на голосування пропозицію Іванни Орестівни. Будь ласка, прошу голосувати. Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна сказала пропозицію.

 

13:53:08

За-109

Рішення не прийнято.

По фракціях.

Дякую. Будь ласка, Юлія Володимирівна, з процедури.

 

КЛИПМУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. А можна мені вимкнути мікрофон.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вимкніть, будь ласка, Іванні Орестівні.

Будь ласка, Юлія Володимирівна. З процедури тільки, Юлія Володимирівна. Будь ласка.

 

13:53:23

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Зараз під виглядом надання громадянства діаспорі, тут того нічого немає, проголосований антиконституційний Закон 11469 про так зване мультигромадянство.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. І ми вимагаємо, щоб спеціальні експертні управління, спеціальні експертні команди Верховної Ради негайно проаналізували на неконституційність цей законопроект. Тому що якщо такі антиконституційні проекти будуть голосувати в залі, а ще й набирати більшість, то цю Верховну Раду треба негайно розпускати. Тому я прошу, дайте доручення ви як Голова Верховної Ради, ви маєте на це право. Дайте, будь ласка, науково-експертному управлінню, юридичному…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, Головне науково-експертне дає свою оцінку до питань вирішення за основу. Після цього Головне юридичне дає, після того, як готується до другого читання. Тому я прошу всі юридично-експертні діяти в межах, як це передбачено Регламентом. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 9549. Шановні колеги, це пропозиції Президента до Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання земельних ділянок для розбудови цифрової інфраструктури.

Ми говорили, що ми можемо без обговорення його проголосувати, тому прошу народних депутатів зайняти свої місця, це проект постанови. Шановні колеги, займіть місця, будь ласка.

Тому, шановні колеги,  це буде проект Постанови 9549/П2. Я ставлю на голосування для прийняття в цілому проекту Постанови 9549/П2 про подальшу роботу над прийнятим 21 серпня 2024 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання земельних ділянок для розбудови цифрової інфраструктури".

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:55:55

За-287

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, я дуже прошу нашу "Раду", тут говорять, що вимкнутий мікрофон був на 50-й секунді, давайте, це недопустимо. У  людини є 1 хвилина, вона виступає з питань, поки я не скажу, що це не з процедури, тільки головуючий має право припинити виступ за Регламентом. Поки це з процедури 1 хвилина –  це час,  який видається. Прошу взяти це до уваги.

Шановні колеги, йдемо далі. Наступний законопроект 8340... Дайте ще 10 секунд Юлії Володимирівні договорити, це справедливо. Будь ласка,  10 секунд.

 

13:56:38

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Я просто хочу заявити, що в цьому залі введена цензура і що вимикають депутатам мікрофони, якщо незручні речі говорять. Я прошу припиніть цензуру і припиніть знущання над депутатами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ну, це… Юлія Володимирівна, я точно не вимикав, але прошу дотримуватись того, що передбачено в Регламенті.

Шановні колеги, переходимо до наступного законопроекту 8340. Це про Закону про державне регулювання сфери захисту рослин.

Шановні колеги, це у нас друге читання, і ми домовлялися таким чином, що у нас буде 3 хвилини від фракції "Батьківщина", буде ще 4 хвилини від Разумкова, і голосуємо.

Шановні колеги, 3 хвилини від "Батьківщини". Хто виступає? Іван Григорович Кириленко. Потім 4 хвилини – Разумков, і голосуємо.

 

13:57:51

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановні колеги, Іван Кириленко, фракція "Батьківщина". Закон помічений як євроінтеграційний. Наша фракція завжди послідовно всі ці роки,  коли ми взяли курс на Європейський Союз, на євроатлантичну співпрацю і членство в Альянсі, друзі, ми завжди голосували за такі закони.

Але в нас є застереження завжди. Коли ми під кальку пишемо вимоги і за яких нас можуть або пригальмувати, або відкрити двері, у нас треба завжди робити поправку на українську дійсність. У цьому законі які поправки на дійсність треба робити? Науково-експертне управління звернуло увагу на такі речі. Правова невизначеність у багатьох статтях. І я Голові передав саме, які поправки я хотів би поставити на підтвердження, наша фракція, правова невизначеність для нас, для українців, для нашого бізнесу, в тому числі для аграрного бізнесу – це шлях до зловживань, шлях до волюнтаризму, до свавілля, до корупції. Коли та інші й інші, інші, інші в кожній статті повторюються суб'єкти, об'єкти, це завжди можна  придратися до чого завгодно.  Позапланові перевірки являються кошмаром для українського підприємництва, в аграрній сфері це особливо.

Позавчора до мене звернувся один із аграріїв і говорить: одна із структур,  яка зацікавлена в  цьому законі,  прийшла до нас з  черговою перевіркою,  яку вона робить щомісячно, щомісячно державна структура,  яку ми фінансуємо з бюджету, заробітну плату, послуги  повинні  даватися безкоштовно,  щомісячно ця структура вимагає плату 32 тисячі. А позавчора прийшли,  сказали, а з нового року буде 460 тисяч. В 16 разів збільшується плата за так звану перевірку.

Друзі,  що це таке? Чотириста шістдесят тисяч для цієї структури – це місячний фонд заробітної плати. Ну, що це? Кажуть, уже там у першому читанні закон прийнятий,  він буде в  другому прийнятий,  так що готуйтеся,  там ці норми передбачені. Де передбачені? А передбачені саме в оцих нормах, де інші,  інші,  інші,  де написано: позапланові перевірки під якимись обґрунтованими предлогами. Що таке обґрунтовані предлоги?

Друзі, оця правова невизначеність в українській дійсності – це кошмар. Але єсть перехідний період три роки,  ми,  звичайно,  проголосуємо,  але за ці три роки треба дивитися практику застосування цього закону по окремих нормах. Ми будемо голосувати за,  але давайте візьмемо під парламентський контроль,  щоб не було свавілля.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,  Іван Григорович.

Будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков, чотири хвилини. Будь ласка.

Після цього, я перепрошую, ще буде три хвилини – Івченко і голосуємо. Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

14:00:59

РАЗУМКОВ Д.О.

Дивіться,  в нас з'явився новий лайфхак як не попасти під мобілізацію – треба під час виступу викотити мапу країни Україна без Криму. І тоді все нормально,  тоді в тебе 14, 15-го,  і думаю, що 21-го грудня нормально пройдуть гастролі і концерти "95 кварталу". Це Вакарчуку, до якого прийшли і рознесли йому його виступи в Києві,  коли відбувалися концерти. Це називається подвійні стандарти, коли ТЦК приходить на одні концерти і кошмарить глядачів, і  інші концерти, які відбуваються у недоторканих. Таких недоторканних, які відрізають частину України, і навіть досі не вибачились. Це ж їх ролик, я нічого не помиляюсь?

А тепер давайте повернемось до того, що ви проголосували подвійне громадянство, і подивимось в принципі на перелік питань, які лежать в порядку денному, лежать, тому що це не питання – це сміття, більша частина з яких взагалі не мали права потрапити до порядку денного Верховної Ради країни, яка воює.

Давайте краще повернемось до того, що ви, коли голосували мобілізацію, пообіцяли, що в середині грудня – крайній строк, – буде проголосований закон про демобілізацію, демобілізацію наших з вами захисників, які вже майже три роки воюють на фронті.

Скажіть, будь ласка,  шановний уряд (або не дуже шановний), а де цей законопроект? Де закон про демобілізацію? Чи дуже зручно з Печерських пагорбів брехати захисникам?

Шановна монобільшість, а де цей законопроект? І не кажіть, що його немає. Свого часу, через два тижні після прийняття вашого Закону про мобілізацію, команда "Розумної політики" подала, вкотре подала законопроект про демобілізацію. Єдине питання - питання до комітету, до керівництва Верховної Ради, для того щоб вони розглянули цей законопроект і внесли його в порядок денний, і виконали ту обіцянку, яку давали нашим захисникам. Вони виконують ту обіцянку, яку дали Україні: вони її захищають, ризикуючи своїм життям і здоров'ям, втрачаючи рідних, близьких і тих, хто поряд з ними знаходиться в траншеї. Це не зала Верховної Ради, це не достатньо зручні крісла – це окопи, фортифікації, яких сьогодні не вистачає. А ви не виконуєте ту обіцянку, яку їм дали.

Що з обіцянкою про ротацію 6 місяців, де вона? Що з обіцянкою про доплати, яку ви також… Де президентські 200 тисяч? Президент казав, що буде 200 тисяч. Де 200 тисяч? Ну, Президент же в нас не бреше, правда?

А тепер давайте повернемось до Президента і його законів. Подвійне громадянство. Ну, по-перше, я хочу вам нагадати, що це вже четвертий законопроект Президента. Який він в нас непостійний, він кожного разу заносить новий закон, незрозуміло, навіщо. Я так розумію, що норми, які там закладені, про те, що можна в онлайн-режимі отримувати громадянство, вони ж стануть запорукою збільшення мобілізації. Тобто завтра у нас будуть воювати німці, французи, італійці – всі ті, хто отримав українське громадянство? Чи ви знову визначите українців, які мають захищати Батьківщину і гинути на фронті, а всі інші будуть отримувати плюси від нашої з вами Батьківщини? Забираючи її землю, забираючи надра, забираючи те, що прописано в Конституції і належить кожному українцю, якого ви хочете зробити маленьким і зробити так, щоб цих українців становилося менше – оце ваша стратегія.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Івченко, 3 хвилини. Шановні колеги, і після Івченка ми будемо голосувати. Будь ласка, Вадим Євгенович

 

14:05:21

ІВЧЕНКО В.Є.

Вадим Івченко, "Батьківщина". Шановні колеги, вкрай важливий законопроект, який давно розроблявся і давно потребують сільгосптоваровиробники. З однієї сторони ми говоримо, що наша продукція, вироблена продукція має йти в Євросоюз і вона  має свою мати, скажімо так, простежуваність. Чітко мають розуміти, які застосовують хімікати, які засоби захисту рослин, які міндобрива, як відбувається там з упаковкою, з маркуванням і так далі, і так далі. Це важливо, колеги.

Під це підтягуються перевірки і, звичайно, без перевірок нікуди для того, щоби виконувати законодавство. Але так складений аграрно-промисловий комплекс України, коли в нас, колеги, 90 відсотків – це сільгосптоваровиробники або маленькі фермери, які обробляють мало землі, або одноосібні селянські господарства, які досі не стали в більшості з них товаровиробниками і сімейними фермерами.

До речі, ми прийняли відповідне законодавство для того, щоб поступово їх переводити в статус сільгосптоваровиробника. Для цього тільки потрібна дієва державна підтримка, для цього тільки потрібна п'ятирічна зрозуміла програма. І повірте, від 4 мільйонів цих одноосібників ми могли б спокійно зробити мільйон сімейних ферм, мільйон товаровиробників, які би чітко по цьому закону… їх би навчили, їм би дали відповідне там насіння, садівний матеріал, і вони б чітко по цьому закону змогли б в кооперації навіть експортувати і заробляти.

А у нас буде відбуватися наступне по цьому закону, його, безумовно, потрібно підтримати. Коли будуть перевірки приходити до підприємств, які займаються експортом, це одне, але ж ці сільгосптоваровиробники маленькі, до них теж будуть приходити перевірки, до них теж буде застосовуватися відповідне законодавство. Без державної підтримки відповідно їх "кошмарити" через перевірки, через правоохоронні органи і так далі, ми ніколи не зможемо перетворитися в таку країну як Польща. В Польщі 2,5 мільйона товаровиробників, колеги. А у нас буде відбуватися знову холдингізація.

Тому я звертаюся до уряду, я звертаюся до Міністерства аграрно-промислової політики і до Міністерства економіки, зробіть дієву програму, зробіть дієву програму, щоб одноосібники переходили в статус сімейних ферм, отримували безпосередньо статус сільгосптоваровиробника. Мільйон платників податків, нам це потрібно, мільйон тих, хто буде робити в тому числі якісну продукцію. І це головне. Поряд з цим законом, щоб працювала дієва підтримка відповідна до сімейного фермерства.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили розгляд цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів приготуватися до голосування. Шановні колеги, будь ласка, прошу приготуватися до голосування.

Я ставлю пропозицію, колеги, будь ласка, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про державне регулювання сфери захисту рослин. Реєстраційний номер закону 8340.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:09:39

За-273

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях.

Все, вогонь почав працювати. Дякую, шановні колеги. Так, ідемо далі. Наступний законопроект 0296 – це проект Закону про ратифікацію Рішення № 1/2023 Спільного Комітету Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження від 7 грудня 2023 року щодо внесення змін до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект 0296 за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:10:35

За-223

Рішення прийнято.

Шановні колеги, є необхідність обговорювати? Да? Тоді я запрошую заступника Міністра економіки України – Торгового представника України Качку Тараса Андрійовича. Будь ласка, Тарас Андрійович.

 

14:10:58

КАЧКА Т.А.

Доброго дня, шановний пане Голово, шановні народні депутати! За довгою назвою криється документ, який визначає правила походження для... відповідно до яких надається можливість експортувати за нульовими митами продукцію в Європейський Союз, в Швейцарію, в Норвегію, в Ізраїль і інші країни, які використовують ці регіональні правила походження, а також дозволяють будувати складні ланцюги виробництва, використовуючи складові з третіх країн, таких як Ізраїль і Молдова, Грузія, для експорту, для виробництва продукції, яка іде в Європейський Союз. Відповідно це дозволить... це осучаснення   правила походження, це дозволить, як митним органам належним чином оформляти сертифікати походження, так і українському бізнесу більш ефективно будувати свою експортну стратегію. Це фактично такий фундаментальний акт, який доповнює Угоду про асоціацію.

Дуже вам дякую і прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі слово надається заступнику голови комітету, голові підкомітету Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Бардіній Марині Олегівні. Будь ласка.

 

14:12:17

БАРДІНА М.О.

Доброго дня, шановні колеги. Наш Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва сьогодні на своєму засіданні розглянув внесений Президентом України проект Закону про ратифікацію Рішення № 1/2023 Спільного Комітету Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження від 7 грудня 2023 року щодо внесення змін до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження і за результатами обговорення з метою дотримання вимог частини третьої статті 200 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" ухвалив рішення рекомендувати парламенту прийняти згаданий проект закону за основу і в цілому з врахуванням техніко-юридичних правок та із запропонованими комітетом змінами, зокрема, щодо пришвидшення набрання чинності цим законопроектом. То ж, шановні колеги, прошу підтримати рішення комітету та проголосувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Вітаємо ще раз із днем народження.

Шановні колеги, рухаємося далі. Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися два – за, два – проти для обговорення цієї ратифікації. Будь ласка.

Від "Слуги народу" Герус Андрій Михайлович. Будь ласка.

 

14:13:45

ГЕРУС А.М.

Прошу підтримати цей важливий законопроект і переходити до голосування. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прекрасно.

Будь ласка, Князевич Руслан Петрович, фракція "Європейська солідарність". Передаєте, Руслан Петрович? Де він, я не бачу його. Зараз. А де Руслан Петрович?

Добре, Іванна Орестівна, будь ласка.

 

14:14:13

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую. Шановні колеги, очевидно, фракція "Європейської солідарності" буде підтримувати цей законопроект, цю ратифікацію. Це поновлення правил преференційного походження. Для нас важливо і цінно те, що Україна може користуватися цим механізмом, до якого ми долучилися ще в 17-му році. Тому ми будемо підтримувати.

Але я би хотіла використати цю можливість звернутися до вас, колеги, що все-таки, може, би ми до закінчення цього пленарного тижня поставилися, і це останній пленарний тиждень в цьому році, поставилися набагато серйозніше і винесли на голосування у Раді ті речі, які є критичними для допомоги і забезпечення наших захисників. Ви знаєте, наскільки складна ситуація на фронті, наскільки кричуща ситуація із забезпеченням наших Збройних Сил, починаючи з повернення знову ж таки бракованих мін, завершуючи повною відсутністю дронів і сліпотою наших підрозділів через відсутність "мавіків", із тепловізорами на фронті. Тому я би просила вашої підтримки, колеги, щоб ми винесли на розгляд у цій залі законопроект, який ми пропонуємо негайно передати все те ПДФО, яке було забране у громад і виділено під різні органи центральної влади, на безпосередньо підрозділи, на батальйони, на бригади, щоб вони могли самі закуповувати необхідне для них обладнання. Ми з вами знаходимося в надзвичайно складній ситуації на фронті. І я би просила, щоб наш порядок денний відображав ті потреби фронту, а не ми зосереджувалися на другорядних речах.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Ну що, ще 1 хвилина тоді від фракції "Батьківщина". Будь ласка, Григорій Михайлович… Немиря Григорій Михайлович, будь ласка.

 

14:16:33

НЕМИРЯ Г.М.

Шановний пане головуючий, от знову система "Рада", щось реально відбувається, тому що четверо моїх колег, включно зі мною, натискали на кнопки для того, щоб записатися на виступ, лише двох депутатів відобразила система "Рада". Це не просто якась технічна, це системна технічна помилка, і я пропоную вжити реальних заходів для того, щоб це більше не повторювалось.

Щодо цього. 25 країн є членами цієї пан'європейської середземноморської конвенції щодо преференційних правил походження. Україна серед них. Для того, щоб Україна могла скористатися змінами і новими правилами, які вступають в дію з 1 січня  2025 року, парламент має ратифікувати ці нові правила. Це дуже потрібно для українських підприємств, особливо для підприємств харчової промисловості. Тому я закликаю всіх голосувати за. "Батьківщина" це підтримує.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я звертаюся до керівництва Апарату провести перевірку системи "Рада" і проаналізувати останні зауваження колег, які заявляють про технічні несправності під час голосування чи запису на голос. Будь ласка, проаналізуйте це все і зробіть відповідну доповідь для депутатів Верховної Ради України, і усуньте ці технічні неузгодженості. Дякую, що поінформували, і перепрошую, ну таке інколи буває.

Шановні колеги, переходимо до голосування. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти  за основу і в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками  проект Закону про ратифікацію Рішення № 1/2023 Спільного Комітету Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження від 7 грудня 2023 року щодо внесення змін до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (реєстраційний номер 0296). Для того... написано зверху. Будь ласка, я прошу голосувати, шановні колеги. Приймаємо за основу і в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними поправками.

Прошу голосувати. 0296.

 

14:19:21

За-281

Рішення прийнято. 

Дякую, колеги. Рухаємося далі. 9083 – це законопроект в другому читанні, і ми домовились таким чином, що буде 3 хвилини виступ Цимбалюка, 2 хвилини виступ Юлії Клименко, і голосуємо. Тобто  4-5 хвилин, і ми голосуємо.

Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк, я запрошую вас. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами суб’єктами господарювання, які поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС (реєстраційний номер 9083).

Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

14:20:00

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина".

Насправді цей законопроект потрібний, ми голосували його в першому читанні і пропонуємо проголосувати в другому. Це той випадок, коли робиться державою крок назустріч тим людям, які купують в дилерів транспортні засоби, які вже були в користуванні. Діє норма, яка зобов'язує дилерів або тих підприємців, які займаються торгівлею транспортними засобами вживаними, ставити на облік  в себе на структуру. Це неправильний підхід, воно потім в майбутньому  відбивається на купівельній спроможності тієї людини, яка хоче придбати цей автомобіль. Тобто дилерська структура ставить це в собівартість, і таким чином автомобіль здорожчає.

Можливо, для когось це сам процес цікавий, але для нас як представників Верховної Ради важливо, щоб ми спростили таким чином для громадян України і здешевили транспорт, який вони купують. Сьогодні майже 70 відсотків громадян України за статистикою купують все-таки вживані транспортні засоби.

Через те фракція "Батьківщина" пропонує підтримати цю законодавчу ініціативу, проголосувати за. І просимо керівництво Верховної Ради якнайшвидше його підписати, щоб Президент мав можливість його ухвалити. Таким чином, після підпису Президента громадяни України, які купують через дилерські центри транспортні засоби, зможуть їх купувати вже дешевше. Ми надіємося, що дилери це врахують. Просимо голосувати за.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую дуже.

Будь ласка, Клименко Юлія Леонідівна – до 2 хвилин, і голосуємо, шановні колеги.

 

14:22:05

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, це гарний законопроект, ми спрощуємо життя і вартість переоформлення автомобілів, якщо ви продаєте їх через салон. Якщо ви пам'ятаєте, раніше треба було платити два рази: спочатку знімати, потім ставити на реєстрацію в салон, а потім ще раз знімати і  потім ще раз платити за реєстрацію на нового власника.

Ми будемо підтримувати цей законопроект. Але я хочу звернути насправді в рамках цього законопроекту до іншої проблеми, проблеми функціонування сервісних центрів МВС, скандали навколо яких продовжують бурлити, продовжують продавати електронні черги, продовжують продавати за гроші реєстрацію автомобілів і багато всього іншого.

Ми розглядаємо багато законопроектів з приводу, власне кажучи, надання державних публічних послуг, але чомусь до цього ми не доходимо. Можливо, треба вже прийняти накінець рішення і сервісні центри МВС злити з ЦНАП, і мати один нормальний, не корупційний і якісний орган, який буде надавати публічні державні послуги нашим громадянам. Тому що чомусь в ЦНАП у нас немає таких скандалів. У нас немає продажу електронних черг, туди можна записатися, попасти, отримати державну послугу якісно і без грошей. А в сервісних центрах МВС все "прогнило" і, на жаль, туди без грошей нормальний громадянин попасти не може. Люди займають о 5-й ранку, о 4-й чергу і записуються в якісь списки для того, щоб перереєструвати автомобіль.

Може ми накінець наведемо порядок з нашими державними послугами і перестанемо ганьбитися перед нашими громадянами. Давайте ми їх об'єднаємо. Це буде одна велика мережа державних послуг, де можна буде все отримати: від паспорту до автомобільних номерів. І тоді корупція зникне, і послуги будуть дешевші, і громадяни будуть задоволені. Це наша пропозиція.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту у другому читанні.

Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця і приготуватися.

Я ставлю пропозицію, прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами суб'єктами  господарювання, які поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС. Реєстраційний номер законопроекту 9083.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати. Будь ласка, колеги. 

 

14:24:58

За-270

Рішення прийнято. Закон прийнято в цілому.

Наступний законопроект 9593. Це проект Закону про внесення змін до статті 115 Закону України "Про електронні комунікації" (щодо сприяння у забезпеченні сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг, а також заборони демонтажу електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану) (реєстраційний номер 9593). Це друге читання.

Ми домовились таким чином, до 3 хвилин – виступ Кучеренка, і він буде ставити на підтвердження 23 поправку. І ще Разумков буде, так? Потім я дам.

Будь ласка, Кучеренко – 3 хвилини і 23 поправка, будь ласка, і ми голосуємо. І далі, я розумію, що буде виступ Дмитра Олександровича і голосуємо. Будь ласка. 

 

14:25:51

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановний пане Голово і з величезною повагою до вас навіть спробую заощадити час. Бо дійсно я, з одного боку, зусилля пана Федієнка дуже підтримую, вони спрямовані дійсно на те, щоб кругом все у нас було все цифровізовано, щоб провайдери все нам впроваджували і все було добре. Але в цій ситуації я просто хочу попросити колег уважно послухати, чому саме 23 правка, яку я хочу поставити на підтвердження, викликає великий сумнів у енергетичних підприємств, які я представляю в силу того, що працюю першим заступником голови Комітету з енергетики.

Я розумію, що під час війни може бути  вимога термінового зв'язку на вимогу наших славних ЗСУ, мають бути ці процеси відрегульовані. І я розумію, що це в першу чергу десь там на передку, біля лінії фронту, розгортання наших підрозділів і вимагає відповідного розгортання зв'язку, і має бути якась надзвичайна процедура доступу до опор і мереж саме енергетичних мережевих станцій, тобто операторів систем розподілу. Але, на жаль, як на мене, саме ця правка застосовується і надзвичайний авральний режим по всій країні і дає підстави провайдерам зайти на будь-який енергетичний об'єкт, який або державний, бо там багато державних компаній, або недержавних, але від цього нічого не змінюється, і власне кажучи, без дозволу власника цих мережевих структур встановлювати своє обладнання, причому це робиться в абсолютно спеціальному режимному… секретному режимі, за яких можуть бути всілякі несподіванки. Можуть бути несподіванки із відключенням споживачів від електроенергії, можуть бути несподіванки з ремонтами аварійними, на які треба буде реагувати, можуть бути несподіванки пов'язані з тим, що оператори систем  розподілу просто не знають, що в них розташовано і хто розташовує в них своє обладнання на їх власності. І саме тому позиція енергетичних компаній застосовувати звичайний нормальний режим договірних стосунків для того, щоб провайдери на договірних засадах домовлялися з операторами систем розподілу, як і в який спосіб максимально швидко задовольнити потреби наших славних Збройних Сил в терміновому зв'язку.

Тому прошу не підтримувати цю правку, зрозуміти, що її треба б доопрацювати, щоб не наробити біди.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

14:29:00

ШТЕПА С.С.

Шановні колеги, цією правкою дозволяється для забезпечення потреб саме наших військових невідкладно  прокладати кабелі,  щоб надати їм зв'язок. І після цього мають бути власники мережі повідомлені про те, що буде прокладатися цей кабель і протягом чотирьох місяців після цього моменту має бути укладена угода. Знову ж таки, хочу підкреслити, що дозвіл прокладати мережу без  договору надається лише на період дії воєнного стану і лише для потреб наших військових. Тому  я дуже прошу цю правку підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Можна, ми тоді проголосуємо, а потім я дам право на репліку Федієнку,  бо сказали,  що було згадано.

Будь ласка, шановні колеги, 23 поправка. Вона комітетом була врахована. Народний депутат Кучеренко ставить  цю поправку...  просить поставити на підтвердження. Позицію комітету ви почули, комітет просить підтвердити, підтримати цю поправку.

Тому я ставлю 23 поправку на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:30:19

За-238

Рішення прийнято. Поправка залишилася врахованою.

Будь ласка, Дмитро Разумков. По інформації, яка є у мене, 3 хвилини  виступ замість поправок на підтвердження. Зачекайте. І він ще буде одну поправку 20 ставити на підтвердження.

Будь ласка, 3 хвилини і 20 поправка на підтвердження.

 

14:30:41

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Колеги, ви пам'ятаєте, коли ми знесли закон і не проголосували,  який дозволяв фактично віджимати нібито в інтересах сектора безпеки  і оборони  і стратегічних комунікацій землю і об'єкти комунальної і державної власності. Правка передбачає наступне, що розміщення об'єктів і споруд електронних комунікацій на земельних ділянках та інших об'єктах нерухомого майна державної та комунальної власності здійснюється у порядку,  встановленому Кабінетом Міністрів. Таке розміщення... розмите формулювання передбачає дуже широкі повноваження нашого уряду. Ну,  уряд в нас,  бачите, який,  якого навіть і немає  і який сам не розуміє,  що буде приймати. Тому уряд може... це може призвести до незаконного вилучення земель державної і комунальної власності.

Фактично ми за це все вже голосували і не підтримали цей законопроект. Поясніть мені, будь ласка, доповідач, як вийшло так, що правкою ви намагаєтесь засунути те, що Верховна Рада вже відхилила? Чи це дозволено буде забирати землю комунальної і державної власності нібито за рішенням уряду, яке буде прийматися в Офісі Президента, нібито на потреби стратегічних комунікацій, якими ви сьогодні займаєтесь?

Шановні колеги, тут немає політики, тут, дійсно, є намагання віджати у всіх те, що погано лежить, і те, що навіть добре лежить. Тому, будь ласка, не підтримуйте цю правку. Ті, у кого вистачає розуму, будь ласка, не голосуйте за неї зеленою, тому що це призведе до того, що завтра будуть забирати майно, в тому числі і майно тих, хто сьогодні сидить в цій залі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 20 поправці. Шановні колеги, послухайте, будь ласка.

 

14:32:39

ШТЕПА С.С.

Шановний Дмитре Олександровичу, ця правка передбачає, що лише на період дії воєнного стану можлива оренда для розміщення обладнання для мереж згідно з цією постановою Кабміну. Це не дозволить на постійній основі, як ви кажете, віджати якусь територію, якусь землю і так далі. Це лише для того, щоб наші військові могли терміново отримати зв'язок, переважно в прифронтових місцях і регіонах. Саме для цього ця правка.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви наполягаєте, так?

Шановні колеги, 20 поправка, вона комітетом врахована, народний депутат Разумков просить поставити це рішення на підтвердження. Позицію комітету ви почули: комітет просить залишити, підтримати цю поправку, залишити її врахованою.

Тому я ставлю 20 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.

 

14:33:43

За-234

Рішення прийнято.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до статті 115 Закону України "Про електронні комунікації" (щодо сприяння у забезпеченні сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг, а також заборони демонтажу електронних комунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану). Реєстраційний номер законопроекту 9593. Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:34:38

За-258

Рішення прийнято.

Я перепрошую, Федієнко – 1 хвилина, якщо можна… Ви хочете скористатися правом на репліку? Будь ласка, Федієнко Олександр. І далі переходимо…

 

14:34:49

ФЕДІЄНКО О.П.

Колеги, хочу подякувати всім за прийняття цього закону. Хочу подякувати Комітету цифрової трансформації, що все ж таки довели до кінця початий мною свого часу цей законопроект. Я почув всі ваші побоювання, але я хочу вас завірити, що ці побоювання безпідставні. Чому? Бо основний закон базується на тому, що все одно володілець інфраструктури буде надавати відповідні технічні умови для того апарату електронних комунікацій, який хоче для військових виконати роботу щодо побудови цифрової мережі.

Тому не хвилюйтесь, ніхто ні в кого нічого відбирати не буде, все буде нормально і все буде працювати на користь і нашим військовим, і громадянам України взагалі, бо вони будуть мати доступ до інформації, дякуючи нашим операторам зв'язку.

Руслан Олексійович, дякую за надане слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Павлович.

Шановні колеги, ми йдемо далі. Далі законопроект 12094 – це проект Закону про внесення змін до деяких Законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері електронних комунікацій.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:36:11

За-237

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:36:32

За-218

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую заступника голови комітету голову підкомітету Комітету з питань цифрової трансформації Штепу Сергія Сергійовича. І від авторів, і від комітету, Сергій Сергійович, будь ласка, до 4 хвилин.

 

14:36:51

ШТЕПА С.С.

Шановні колеги, я дуже коротко поясню, про що цей законопроект. Він покликаний забезпечити більш якісний доступ до інтернету. Яким чином? Зараз всі користувачі, які користуються інтернетом, вони можуть побачити, що зв'язок не завжди має достатню швидкість, і для того, щоб поскаржитись регулятору, потрібно писати офіційні листи, чекати довгих відповідей і так далі, я так далі. Це велика бюрократична процедура.

Завдяки цьому законопроекту кожен користувач зможе дуже швидко перевірити якість зв'язку і надіслати результати перевірки регулятору, а регулятор може використати результати перевірки швидкості інтернету, які надасть кінцевий користувач, для того, щоб перевірити роботу цього оператора і навіть накласти штрафні санкції при такій потребі. Тобто ми надаємо можливість саме кінцевому користувачу перевіряти якість і швидкість інтернету. Ось в чому полягає ідея цього законопроекту.

Дякую. Прошу його підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього проекту. Будь ласка.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федієнко, будь ласка, "Слуга народу".

 

14:38:27

ФЕДІЄНКО О.П.

Дякую за надане слово. "Рада" у нас трошки з затримкою працює, сподіваюся, оператори зв'язку будуть працювати все ж таки трошки краще.

Шановні колеги, багато хто з вас підходив до мене в залі в парламенті і питав, що їм громадяни, ваші виборці, скаржаться про те, що, на жаль, деякі оператори не виконують ні договірні умови, не виконують питання якості надаваємих послуг. У всьому світі, Європі, до речі, це питання хоч якось більш-менш регулюється і громадяни тих країн, незважаючи на все, мають інструмент звернутися зі скаргами до їх регуляторів. В нашій країні також є регулятор, який зветься Національна комісія електронних комунікацій, НКЕК, яка за зверненням громадян може відпрацьовувати ці звернення.

Таким чином я особисто вважаю, що треба підтримати цей законопроект, бо хочу нагадати, що ми з вами є представниками суспільства і представниками громадян України. Якщо вони звертаються до нас з питаннями скарг наданих послуг, то нам потрібно на це реагувати. Якщо ми маємо державного регулятора Національну комісію електронних комунікацій, який має відповідні повноваження, то давайте ми все  ж таки, дякуючи цьому законопроекту, дамо право громадянам нашої країни звертатись безпосередньо до регулятора в разі, якщо оператор надає неякісні послуги, звертаю увагу, не безкоштовно, а за гроші надає громадянам України неякісні послуги. Дуже прошу підтримати вказаний законопроект. Я впевнений, що принаймні цей законопроект дозволить стимулювати операторів зв'язків надавати якісні послуги нашим громадянам України, а нам виконати нашу представницьку функцію як парламентарів від суспільства.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Європейська солідарність", будь ласка, Максим Саврасов.

 

14:40:25

САВРАСОВ М.В.

Прошу передати слово Володимиру Ар'єву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимир Ар'єв, будь ласка.

 

14:40:38

АР’ЄВ В.І.

Це європейський законопроект, який включає вимоги Європейського Союзу щодо контролю за якістю наданням електронних послуг, його треба приймати, як і, в принципі, все, що стосується нашої європейської інтеграції. Але на скільки у нас сьогодні європейська інтеграції існує? Якщо послухати владу, то ми уже одною ногою в Євросоюзі, якщо подивитися на дії влади і її сателітів і підголосків, то ми другою ногою в "русском мире", а от наша українська реальність схожа на те, що якраз між ногами. І якщо ми сьогодні хочемо правила для всіх як в Європі, то давайте почнемо із себе. Як працює парламент в Європі? Це не "зелена" демократія, а європейська, коли більшість враховує позицію меншості завжди. І це вигідно в першу чергу навіть більшості, коли меншість часто може своїми порадами убезпечити її від помилок.

Що сьогодні у нас відбувається? Нас взагалі абсолютно не хочуть чути, навіть у питаннях національної безпеки, коли у Верховній Раді сидить проросійська, рашистська "п'ята колона", і ми не хочемо розглянути питання про те, як із цією "п'ятою колоною" боротися. У нас уряд на сьогоднішній день фактично диктує Верховній Раді правила, а не Верховна Рада диктує уряду, що йому робити. То давайте робити європейським наше з вами життя, починаючи із самих себе. Опозиція, наприклад, сьогодні не вимагає нічого неможливого. Ми вимагаємо припинити красти, особливо в сферах оборони і енергетики. Геть "московську колону" з Верховної Ради! Дати армії дрони і РЕБ. Навести порядок із  військовою закупівлею і   ПДФО для бригад. Тому в європейських змінах...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Батьківщина", Кабаченко, будь ласка.

 

14:42:52

КАБАЧЕНКО В.В.

Володимир Кабаченко, фракція "Батьківщина". Колеги, з однієї сторони, безперечно, позитивний законопроект, тому що цей законопроект вводить абсолютно новий термін краудсорсинг. Краудсорсинг простими словами – це коли кінцевий споживач може впливати на якість наданих послуг. Але я дуже дякую доповідачу від комітету, який дуже чесно сказав, що регулятор може використати думку кінцевого споживача, і тут ключове слово – може. Правильно було б, якщо б краудсорсинг і думка кінцевого споживача, вона була б обов'язковою для Регулятора, і Регулятор, отримавши зауваження від кінцевого споживача, імплементував і впровадив це зауваження в свою політику. Цього в законі нема.

По-друге, цей закон чомусь скасовує план розвитку електронних комунікаційних систем. Скасовуючи цей план, закон не пропонує щось інше, він просто скасовує державну політику щодо розвитку електронних комунікаційних систем.

В пояснювальній записці написано, що цей план, він буде перенесений в стратегію розвитку електронних комунікацій. Але станом на зараз, станом на той час, коли я доповідаю, ця стратегія, вона не впроваджена. Вона була презентована в 2024 році, а має бути впроваджена в І кварталі 2025 року.

Що буде в І кварталі 2025 року, нам невідомо, і тому ми плануємо, щоб план розвитку електронних комунікаційних систем він лишався діючим. І тому за умов виправлення цих вад у другому читанні фракція "Батьківщина" із задоволенням підтримає цей законопроект.

Дякую.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

14:45:04

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, народні депутати, приготуйтеся. Будь ласка, приготуйтеся.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких Законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері електронних комунікацій (реєстраційний номер 12094).

Готові голосувати?  Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:46:02

За-246

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

Наступний законопроект, це проект Постанови про здійснення підготовки деяких питань щодо захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (реєстраційний номер 12308).

(Шум у залі) Я перепрошую, ми домовилися без обговорення.

Ірина Володимирівна, ми ж домовлялися без обговорення. А для чого ми це робимо, Ірина Володимирівна?

Шановні колеги, давайте дотримаємося рішення. З обговоренням? Давайте тоді: два – за, два – проти. Добре? Давайте: два – за, два – проти, запишіться фракції, які  хочуть. Я навіть не ставлю на голосування, тому що відповідно до Регламенту ці проекти постанов проходять за скороченою процедурою автоматично.

Будь ласка, шановні колеги, два – за, два – проти, і голосуємо одразу.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ватрас, будь ласка, "Слуга народу".

 

14:47:27

ВАТРАС В.А.

Запрошуємо до трибуни Павла Фролова.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Павло Фролов, будь ласка, Павло Валерійович.

 

14:47:40

ФРОЛОВ П.В.

Дякую, шановні колеги. Насправді дуже важлива сьогодні розглядається постанова, тому що наша комісія за рік роботи провела... розглянула 63 питання, провела 21 засідання, 5 виїзних. І сфера дії  нашої комісії, ми опікуємося 4,7 мільйона внутрішньо переміщених осіб, 7,7 мільйона біженців за кордоном, 6 мільйонів українців, які перебувають на ТОТ, 4 мільйони українців, які повністю або частково втратили житло.

Це дуже важка робота, і мені сьогодні приємно, що завдяки нашій командній роботі, завдяки підтримки залу сьогодні ми можемо прозвітувати про два прийнятих закони. Один закон, він надає ВПО право пріоритетного отримання компенсації за програмою "єВідновлення". Ми також домоглися того, що 15 мільярдів гривень піде додатково на квартири, на нові оселі для ВПО. Плюс дуже важливо, що ми започаткували інвентаризацію, обстеження усієї нерухомості державної і комунальної форм власності за згодою приватного власника і приватної власності для того, щоб знайти всі ресурси, щоб вирішити найголовнішу  проблему переселенців – це втрата житла. Зараз проводиться робота щодо напрацювання нормативки і створення цієї системи. Кожен переселенець зможе подавати заявку, бачити на мапі відповідні об'єкти, подавати заявку, тимчасово там проживати. Органи влади та органи місцевого самоврядування зможуть акумулювати кошти міжнародних організацій для того, щоби допомагати людям.

І, шановні колеги, в нас сьогодні відбудеться о 17-й годині презентація роботи нашої комісії за рік, я вас всіх запрошую, я вам повідомлю в особисті повідомлення, щоб не казати, де це відбудеться, це недалеко від нас. Запрошую вас і прошу підтримати цей важливий проект постанови.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, фракція "Європейська солідарність". І після цього голосуємо, шановні колеги.

 

14:49:53

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Прошу, пане Голово, передати слово Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.

 

14:50:08

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дорогі українці, 20 відсотків української землі окуповано, мільйони переселенців залишилися без житла. І замість того, аби "зеленій" владі в першу чергу думати про План перемоги, з таким пафосом тут розрекламований, і виділяти гроші на цю перемогу, "слуги",  3 мільйони наклади, ось оці газетьонки, папірці, роздають в окопах. Поки наша команда тягає у підрозділи дрони, "мавіки", FPV, РЕБи, "Ай-Петрі", ви тягаєте ось ці газетенки з Планом перемоги. Єдине, що навіть в цій залі десь слово перемога зникло, тому що сьогодні в порядку денному стояли ганебні лобістські закони,  слава богу "Європейська солідарність" один із них збила, про добудову Хмельницької атомної електростанції і закупівлю, закупівлю обладнання в Росії. Ось що ви хотіли протягти,

Ви сьогодні всі законопроекти голосували разом з ОПЗЖ. Жодного ганебного законопроекту не пройшло тільки голосами "слуг". "Слуги" і  ОПЗЖ – це  ваша більшість. Країною воюючою керують "слуги" і  ОПЗЖ, ті, хто їздили до Путіна, ті, хто тягали сюди "русский мир", і ви замість думати про перемогу, вже

думаєте про вибори. Не про ВПО ви думаєте, не про армію ви думаєте, а про вибори.

Абсолютно ганьба, ми це засуджуємо. Ми вимагаємо винести в порядок денний законопроекти про виділення підрозділам ПДФО. Не повинна армія ходити з протягнутою рукою і дзвонити всім на світі волонтерам, просити у них "мавіки". Не повинні наші солдати не знати чим їм йти воювати завтра, а ви в цей час газети роздаєте. Та ганьба вам, абсолютно ганьба.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо до голосування. Я перепрошую, Немиря. Да, Немиря.

Знову мені сказали, що не спрацювало. Ще раз перепрошую, шановні колеги, щось там… якщо ви не будете проти, 2 хвилини дамо, бо не спрацювала знову кнопка. Не будете проти?

Будь ласка, Григорій Миколайович – 2 хвилини. І прошу ще раз "Раду" звернути увагу на той блок.

 

14:52:20

НЕМИРЯ Г.М.

Шановний пане Голово, ми не вимагаємо 2 хвилини. Але я хочу від імені фракції зробити наступну заяву. Це безпрецедентний випадок, коли вже другий раз за наше засідання, п'ять, цього разу п'ять колег членів фракції натискали кнопки, відповідно правильно кнопки для того, щоб записатися на виступ. Жоден з моїх колег не отримав такої можливості, а, отже, і фракція не має можливості виступити, якщо б не ваше втручання. Але це не має бути ручне управління, а має протувати система "Рада", якій ми маємо довіряти. У такому випадку немає довіри до такої системи. Хочу нагадати, що сьогодні на 10 секунд менше дали на виступ і лідеру фракції.

Цього не можна допускати. Тому я не хочу, щоб це залишилося просто для стенограми. Я вимагаю, щоб на наступне засідання була інформація від президії стосовно заходів, які були вжиті для того, щоб виправити цю неприпустиму ганебну ситуацію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми обов'язково підготуємо цю інформацію. Я вже поінформував систему "Рада". Що вони мені оперативно сказали: оскільки ви писалися  "за",  за – це тільки два, два – за, два – проти, і ви просто не попали в пул двох "за". Якщо це не так, дивіться, друзі, ще раз кажу, це те, що мені зараз переказали. Я до завтра вам інформацію на Погоджувальній раді передам. Домовилися.

Йдемо далі. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту. Я ставлю пропозицію, будь ласка, займіть свої місця, прийняти в другому… прийняти в цілому з урахуванням зауважень комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками… прийняти в цілому з урахуванням зауважень комітету та необхідними юридичними поправками проект Постанови про здійснення підготовки деяких питань щодо захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (реєстраційний номер 12308).  Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:54:39

За-261

Рішення прийнято. 

Вітаю. Вітаю, колеги.

Наступний законопроект 6227. У нас така структура цього питання: 3 хвилини – виступ фракції "ЄС", потім 3 хвилини – народний депутат Кириленко, потім 10 хвилин – народна депутатка Тимошенко, і потім будуть поправки. Так, колеги?

Будь ласка, 3 хвилини від фракції "ЄС", хто буде виступати? Гончаренко. Єдине, з місця, колеги. Чи як ви? Хочете, сюди. Давайте, нам взагалі  треба з наступної сесії якісь правила придумати до цього, узгодити.

Будь ласка, Гончаренко – 3 хвилини. Далі Кириленко – 3 хвилини. Спочатку Гончаренко, потім Кириленко, потім Тимошенко – до 10 хвилин. 

Будь ласка.

 

14:55:38

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі! Вся країна вчора побачила абсолютну ганьбу, коли з'явились факти відео, фото знущань з рядових військовослужбовців, на   жаль, в одній з військових частин Збройних Сил України. І я хочу сказати вам, що, на жаль, це є абсолютно непоодинокий випадок.

Коли працювала тимчасова слідча комісія, яку, до речі, чомусь не продовжують її роботу, хоча всі інші тут продовжують, то було виявлено багато таких фактів. Все це ми передавали правоохоронним органам, в Міноборони. Хочу нагадати, що в Міноборони є Генеральна інспекція в Міноборони, і що ви думаєте, що ви думаєте, щось там хтось зайнявся цією темою? Абсолютно, ні. Ніхто і нічого взагалі не зробив. І тепер вся країна дивиться на цю ганьбу. А ми знаємо, що, на жаль, не тільки там відбувалося здирництво, коли з військового за те, щоб піти у відпустку, за те, щоб поїхати по родинних обставинах, за все вимагають гроші, на жаль, деякі командири. І це просто знущання, і ми маємо з вами це зупинити.

Де наш міністр оборони, який мав би цим займатися? Де зброя, яку мав би він купляти для наших ЗСУ? Міни не летять, снарядів немає, захисту прав військовослужбовців немає –  є тільки ТЦК. ТЦК, яке стало вже взагалі якоюсь ганьбою, яке треба розпускати, тому що воно не те, що не виконує завдання по мобілізації, а абсолютно навпаки. І в таких умовах ви виносите рішення по надра. Да, наші надра комусь ще хочете віддавати. Та я вам хочу сказати, що ви вже ці надра експлуатуєте як тільки можете.

От вам приклад. Компанія "Укрнафтобуріння", яку ви забрали просто. Просто взяли і забрали, і поставили туди через АРМА, абсолютну корупційну годівницю, поставили туди своїх менеджерів. І ви знаєте, яку зарплату при цьому ви їм дали? Друзі, яка у вас зарплата? А на Укрнафтобурінні, державному, на сьогоднішній день фактично підприємстві, контрольованому державою, вони встановили зарплату голові правління  мільйон 250 тисяч доларів… вибачте,  гривень на місяць. Мільйон 250 тисяч гривень на місяць. Та ще й з прив'язкою до долара, бо раптом, якщо долар стрибне, ну немає ж людина страждати, бо це правильна людина. Як там у вас, ваша пенсія прив'язана до долара? Ваша зарплата, військового, вчителя, медсестри прив'язана до долара? Ви бачили щось таке? Йде грабунок країни в той час, коли країна з останніх сил захищається ЗСУ. Ганьба!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Кириленко – до 3 хвилин. Іван Григорович, будь ласка.

 

14:58:52

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановний пане Голово, шановні колеги, це якраз той законопроект, який хотілося б, щоб був тут уряд, Прем'єр-міністр,  ключові міністри. Бо, по суті, це Закон про програму повоєнного відновлення України, програму наших економічних, технологічних, технічних,  інтелектуальних проривів. Ну, на жаль, єсть так, як єсть.

Чому так з біллю говорю, бо цифри аналізу, який зараз приведу,  мабуть,  більш переконливі,  ніж я беру голосом. Допомога,  яку ми очікуємо в цьому році від західних партнерів –  понад 35 мільярдів доларів. А тепер,  увага,  від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі – теж понад 35 мільярдів  доларів. Імпорт переважає над експортом – мінус 35. Це значить, в режимі онлайн Україна, отримуючи західну допомогу, тут же і розраховується,  придбаваючи товар наших донорів, підтримуючи зарубіжного товаровиробника. Розраховуємося тут же  миттю.

Мало того, ми ж повинні цю допомогу ще ж і повернути, вона ж так просто не дається. Мало  того, ще й проценти треба буде повернути. Мало того, в багатьох країнах до влади прийшли прагматики, які нам чітко заявляють: а,  може,  досить вам  ходити з протягнутою рукою,  може,  пора самим заробляти? А дехто нам і показує: а де інтерес наш, наш національний,  щоб вам допомагати? І показують на наші ресурси. А ресурси України сьогодні – 26 трильйонів доларів, із них 14 трильйонів на підконтрольній Україні території. Із них два – сім трильйонів  рідкоземельні,  від яких неможливі сьогодні ні технологічна революція,  ні Четверта індустріальна революція, ні взагалі науково-технічний прогрес,  два – сім трильйонів доларів. Мається на увазі: літій,  титан,  берилій,  графіт,  марганець і так дальше.

Друзі, в структурі економіки України переробна галузь займає вісім відсотків,  у наших сусідів – в п'ять разів більше. Що таке переробна галузь? На прикладі аграрного сектора пояснюю, Італія – 1 тонна експорту агропродовольчої продукції – 2650 доларів, 2 тисячі 650, Польща – 1600. Україна – 300, у п'ять разів менше, ніж Польща, і в дев'ять разі менше, ніж Італія. Да доколе ж ми будемо сировинним придатком? Наша сировина, ми будемо літій експортувати чи акумулятори? От в цьому питання. Ось, для чого повинен бути тут уряд, презентувати цю програму. Ось, для чого ці закони: для того, щоб ми усвідомлено думали за майбутнє України, без сировинної бази, яку ми будемо використовувати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іван Григорович.

Будь ласка, Юлія Володимирівна. До 10 хвилин виступ.

 

15:02:22

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Я думаю, що народні депутати в цьому залі дуже добре пам'ятають той день, а, вірніше, ту ніч, коли в цьому залі голосувався законопроект про продаж сільськогосподарської землі, включаючи іноземців. Ви пам'ятаєте, що тоді на трибуні тут був Президент України, який чесно сказав, що, каже: "Ну, от дивіться, у нас Міжнародний валютний фонд дає нам 10 мільярдів доларів, а отут є закон, де ми мусимо продати нашу землю". Причому продати не так, як поводяться з землею в усіх нормальних, розвинутих, в тому числі європейських країнах, а просто продати з молотка, величезними шматками. Пам'ятаєте, тоді говорили про 200 тисяч гектарів в одні руки. І Президент не соромився сказати, що за це дають 10 мільярдів кредиту Україні, які нам потім доведеться віддавати, і більші відсотки, ніж нам, жодній країні МВФ не виставляє.

Тоді протягнули вночі цей закон, а потім, коли був розпал війни, 1 січня 2023 року, коли Україну шматували буквально окупанти і агресори, спокійно, тишком-нишком був введений в дію саме той елемент Закону про продаж сільськогосподарської землі, який давав можливість продавати знову ж величезними пластами по 10 тисяч в одні руки, в тому числі юридичним, фізичним особам, банкам з іноземними капіталами. І це тоді, коли за кожен сантиметр української землі народ проливає свою кров на фронті.

В цей час запроданці в цьому залі, – а я переконана, що кожний, хто тисне за це кнопку, рано чи пізно за це буде відповідати, і точно буде відповідати той, хто це підписує, – в цей час здають усе, що є в України. Сьогодні чорний день, тому що сьогодні здали найголовніше: здали взагалі статус громадянина України, здали, знаєте, як металобрухт горде ім'я українець, тому що прийняли закон у першому читанні, по якому можна просто подати декларацію там про те, що хтось себе десь в якихось країнах вважає українцем, і йому зразу автоматично дають український паспорт. Так знецінити український паспорт, українське громадянство і взагалі українство можуть тільки запроданці, для яких просто Україна нічого не варта.

І зараз перейшли до наступного етапу, цей наступний етап – це якраз законопроект 6227. Ну він красиво, як завжди, називається, всі закони, які нищать Україну цим депутатським корпусом, вони всі прекрасно називаються, і цей теж: до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року. Та, дорогі друзі, по   цьому законопроекту, якщо ви за нього проголосуєте, до 2030 року в України жодних у власності українців запасів надр не буде просто. Знаєте, чому? Тому що, поки ви займаєтеся своїми повсякденними справами, до цього закону пан Бондаренко, який очолює якраз комітет, вніс правочку 312.

Ви коли-небудь бачили правочку на десяти аркушах, да, правочка одна? Як ви думаєте, про що ця правочка? Це практично внесені зміни до спеціального Кодексу України про надра і там чорним по білому написані прекрасні речі, що стратегічні запаси корисних копалин України, включаючи рідкоземельні метали, а у нас під 100 різновидностей рідкоземельних копалин, які, до речі, унікальні в Україні, і 22 з рідкоземельних металів визнані Європейським Союзом як критичні.

Так-от цим законом і цією правочкою 319 ви не просто віддаєте все це іноземним юридичним і фізичним особам без будь-якого навіть там особливого конкурсу, держава Україна за свій бюджет спочатку буде це розвідувати, потім буде за це платити, щоби можна було, знаєте, вже на тарілочці просто піднести так званим інвесторам, піднести готові, розвідані, з'ясовані, визначені родовища, за все це держава буде платити. Але потім наші надра будуть розбирати як країну на органи.

Чому? Тому що 312 правочка дає на це право. І вона ж не просто так внесена прямо зараз, вона внесена прямо зараз, тому що останні місяці ця шушера, яка очолює країну, грабує вже все, що тільки під руку попадається. Вони хочуть піти, залишивши тут замість України по суті выжженное поле. Залишити пограбовану, знекровлену, заселену невідомо людьми якими, з якої планети, з паспортами українців, які ніколи на цю землю не заїжджали, і їм ви хочете сьогодні роздавати вже останнє, що у нас залишилося.

Да, правильно сказав Іван Григорович Кириленко, у нас на сотні трильйонів наших надр українських, але вони українцям належать і належали, поки ви не прийшли всі, і поки ви не вирішили, що ви можете розпоряджатися українцями, нашою землею, нашими надрами, нашою долею, нашим життям так, як вам хочеться, так, як ви собі задумали, навіть не моргнувши оком здати все, за що десятки поколінь українців проливали свою кров, за Україну проливали. А ви сьогодні цю Україну просто нищите, ліквідуєте і віддаєте всім, хто у вас за хабар її попросить.

Я хочу запитати, якщо Закон про продаж сільськогосподарської землі без будь-яких правил на корупційній основі, за це 10 мільярдів Україні кредитів дали, а можна запитати: надра на сотні трильйонів євро за скільки ви продали, скільки вам кредиту дали, на скільки  і під який відсоток? І я хочу запитати: як ви приходите додому, коли ви це голосуєте, і дивитеся в очі своїм дітям, у кого є внуки, внукам, як ви дивитеся, коли ви тут тиснете цю зелену кнопку, не думаючи ні про сьогодення, ні про майбутнє?

Велика біда в Україну прийшла і це не тільки війна, велика біда – це непрофесійні безвідповідальні люди без серця, без розуму, без інтелекту, без будь-якого розуміння, що країна довірила вам своє життя, а ви його берете і просто нахабно знищуєте, тому що вашу кнопку контролюють, тому що за цю кнопку вам щось видадуть, якісь конверти і тому що хтось залишиться на своїх посадах, якщо продасть в Україні все, що залишилося без будь-якого розуміння, що ви робите.

Боляче на це дивитися, тому що я пам'ятаю цей зал Верховної Ради, в якому сиділи люди, які готові були встати тут, піти і віддати життя за Україну. Це Лук'яненко, це Хмара, це багато людей, Чорновіл, який тут теж сидів і дивився, щоб в кожному законі кожна літера була строго відповідно національним інтересам. А сьогодні тут хто? Що це за люди, які взяли в свої руки державу і просто її задушили? Все, що сьогодні відбувається в нашій країні, – це наслідок вашої безвідповідальної, нахабної, абсолютно тупої роботи на користь незрозуміло кого. Кому ви продаєте країну? Покажіть цих людей. Хто сьогодні управляє країною? Покажіть цих людей. Хто сьогодні дає такі команди голосувати за такі закони? Назвіть голосно таких людей.

Я знаю, що зараз вже пустий зал і що закон, по якому здаються всі надра України, знову поправки будуть голосуватися в пустому залі. Тут немає не те, що 226, тут 50 людей немає. І будуть ставити правки, які захищають Україну. Чому в пустому залі? Тому що не має значення, ні Конституція, ні Регламент, ні відповідальність, ніщо не має значення в цьому залі. І навіть те, що в залі 226 немає, а ставлять на голосування такі важливі для країни закони, теж не має значення. Но я точно знаю, що прийде край цьому і всі будуть нести відповідальність за руйнацію України...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будуть поправки ставитися чи... (Шум у залі)

Будь ласка, Юлія Володимирівна. Яка перша поправка? Будь ласка, по процедурі, Юлія Володимирівна, тільки по процедурі, я вас дуже прошу.

 

15:12:51

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Так, по процедурі. Я хочу нагадати про те, що є рішення Конституційного Суду, яке забороняє в пустому залі, де немає 226 голосів, ставити на голосування будь-яке питання, яке потребує 226. І тому за процедурою я вимагаю зараз у Голови Верховної Ради поставити перевірку, скільки людей зараз у залі, хай зареєструються, і хай люди в країні, які, можливо, побачать цей пустий зал, зрозуміють, наскільки антиконституційні події в цьому залі відбуваються.

Я вимагаю зараз поставити на голосування реєстрацію депутатів, які є в залі, для того, щоб ви зрозуміли, що навіть самі прекрасні правки не можуть бути проголосовані в пустому залі, де немає 226. І постановка будь-яких правок сьогодні в цьому залі –  це профанація і антиконституційна дія.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Відповідно до Регламенту Верховної Ради України реєстрація народних депутатів проводиться на початку відкриття засідання. Я хочу нагадати, що у нас триваюче засідання, реєстрація як акт перевірки депутатів і реєстрація депутатів на засіданні була здійснена на початку сесії. Більше таке не передбачається Регламентом.

Юлія Володимирівна, який номер поправки ваш? 28, я бачу, так, Юлія Володимирівна?

Будь ласка, Юлія Володимирівна. 28-а, будь ласка, Юлія Володимирівна.

 

15:14:25

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Мікрофон не включений. Прекрасно. 28 правка. Дорогі друзі, я хочу вам сказати, що все, що зараз відбувається, воно нелегітимне. Ми зараз ведемо відеозйомку, ми повністю будемо брати стенограми, ми будемо брати відеозапис в цьому залі, щоб просто показати, що правки в цьому залі ставити не можна, для того, щоб звернутися до Конституційного Суду і щоб Конституційний Суд, враховуючи порушення процедур в цьому залі, скасував цей абсолютно незаконний, антиконституційний Закон про надра, який ви збираєтесь в цьому залі проголосувати.

Правка 28, це редакція першого читання, говорить про найбільш доцільні для українського народу умови здачі наших надр. Да, цинічно виглядає, що навіть умови не прописують. Просто написали найбільш доцільні.

Прошу врахувати цю правку, щоб…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 28 поправці, будь ласка.

 

15:15:35

БОНДАРЕНКО О.В.

Правка була відхилена внаслідок того, що слово "вигідних та безпечних" не вважається комітетом таким, що відповідає принципу правової визначеності. Просимо правку не підтримувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

28 поправка авторства Тимошенко і колег. Комітетом відхилена. Позицію комітету ви почули. Ставлю 28 поправку на голосування. Прошу голосувати.

 

15:16:10

За-36

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 29, так, Юлія Володимирівна? Будь ласка, 29-а.

 

15:16:19

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Я також хочу повідомити вам, що зараз в порушення Регламенту проводяться засідання комітетів, незважаючи на те, що йде засідання Верховної Ради. Я прошу Апарат Верховної Ради з'ясувати, яке мають право зараз проводити засідання комітетів під час того, як працює Верховна Рада.

Що стосується 29 правки. Ми виключно для того зараз ставимо правки, щоб зафіксувати антиконституційність процедури. Ми розуміємо, що в цьому залі немає 226 голосів, і ми хочемо просто, щоб це була підстава для того, щоб цей закон потім гарантовано визнати антиконституційним.

Крім того, 29 правка. Правкою доповнюється, що програма в сучасних умовах господарювання орієнтована на пошуки корисних копалин стратегічного значення з дотриманням засад екологічної безпеки і, крім того, в інтересах українського народу, а не тих зайд, яким продадуть за хабарі...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

По-перше, Юлія Володимирівна, дякую вам, якщо така інформація підтвердиться, я прошу Апарат невідкладно повідомити всі секретаріати комітетів, повідомити голів комітетів про недопустимість проведення і наміру проведення комітетів під час того, як іде засідання Верховної Ради України. Тому, будь ласка,  поінформуйте їх.

Щодо 29 поправки, я ставлю 29 поправку на врахування. Вона відхилена комітетом. Прошу голосувати.

 

15:18:03

За-45

Рішення не прийнято.

Ідемо далі, шановні колеги. Наступна поправка 31. Юлія Володимирівна, вона теж відхилена.

 

15:18:13

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Я дуже сподіваюся на те, що рано чи пізно, але запис роботи Верховної Ради хоч частина українців побачить. І я хочу ще раз наголосити на тому, що цей законопроект 6227 про здачу українських надр, які оцінюються в сотні трильйонів доларів, – це злочин, який скоюється в цьому залі. Я хочу, щоб український народ хоча би одним оком зазирнув за закриті двері цього залу, за трансляції, які сьогодні не робляться, щоби хоча би один українець побачив, як тут зраджуються національні інтереси.

Що стосується 31 правки, то редакція першого читання передбачала, що сучасні умови ринкової економіки вимагають наукового обґрунтування, як ми з надрами поводимося, а не просто сліпого розпродажу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

15:19:21

БОНДАРЕНКО О.В.

Юлія Володимирівна, на жаль, не призвела свою правку. А правка саме про те, що підтримуючи видобування корисних копалин стратегічного значення, Юлія Володимирівна запропонувала ще розповсюдити цю правку на стратегічні копалини критичного значення. Саме про це і ця правка,  стратегічного додати слово "критичного".  Але, враховуючи те, що ця норма, саме цей абзац був  перенесений до іншої частини, ця правка була відхилена. Тому просимо залишити цю  правку неврахованою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, колеги.

31 поправка авторства Тимошенко і колег, комітетом відхилена. Позицію ви почули. Прошу голосувати.

 

15:20:17

За-44

Рішення не прийнято.

Дякую.

37-а, Пузійчук. Не наполягає. 

38-а, Пузійчук. Не наполягає. 

41-а, Тимошенко. Будь ласка.

 

15:20:30

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Да, я хочу зараз, от буквально для стенограми зафіксувати, що зараз в залі 62 людини. 62 людини –  це висвітлюється на табло, там видно, хто – за, а хто утримався, і все інше, просто відсутні тут люди. 62 голоси. Це я говорю для того, що коли ми будемо подавати  в  Конституційний Суд  подання про неконституційність цього закону, щоб ми чітко спиралися на стенограму.

Зараз наша команда не буде вже продовжувати цей абсурд. Ми чотири правки зафіксували документально для того, щоб можна було потім на це посилатися. І я переконана, що як антиконституційний закон, так і антиконституційна процедура, так буде і антиконституційне підписання цього закону, я переконана, що коли все це… народ зніме це все, що тут є, то ми все це повернемо назад народу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я так розумію, ніхто не наполягає більше на поправках, так, колеги? Ще раз, всі погоджуються з присутніх, з авторів поправок, поправки… не наполягаєте. Всі подальші поправки, які відхилені… Зараз, я просто хочу уточнити. Ніхто не наполягає. Дякую.

Будь ласка, завершальне по процедурі. Юлія Володимирівна, будь ласка, з процедури.

 

15:22:01

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Дивіться, у нас ще майже 40 хвилин до завершення сесії. І зараз наша команда в пустому залі наполягає поставити на підтвердження 312 правку, яка передбачає розпродаж всіх наших надр іноземним корпораціям. Так поставте, будь ласка, зараз на підтвердження, а після того поставте на голосування цей закон в пустому залі. Тому що у нас ще 38 хвилин до завершення Ради, роботи Ради.  Якщо ви закриєте достроково, це буде означати, що зал пустий і що ви не хочете в пустому залі поставити цей закон, який реально руйнує власність народу, власність України на свої корисні копалини.

Тому я прошу зараз поставити на голосування 312 правку на підтвердження і потім закон проголосувати в цілому.

 

15:23:25

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юлія Володимирівна.

Я просто поінформую вас. На тій Погоджувальній раді, на якій ви були… А, не було вас, був представник від вашої фракції, ми погодилися, що ми сьогодні проходимо поправки на відхилення, а поправки на врахування проходимо завтра.

Тому, шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.

Працюємо заради майбутнього України. Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку