ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ
(продовження)
Зал засідань Верховної Ради України
19 вересня 2024 року, 10 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!
Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.
Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег поважати прийняте українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.
У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.
Шановні народні депутати, за парламентською традицією я пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.
(Лунає Державний Гімн України)
Шановні народні депутати, минає 31-й місяць незламного протистояння українського народу проти широкомасштабної військової агресії російської держави-терориста. Згадаймо тих, хто пожертвував своїм життям заради України та її європейського майбутнього. Пам'ятаємо, якою дорогою ціною виборюється свобода і можливість жити в незалежній державі. Схилімо голови у хвилині мовчання та вшануймо світлу пам'ять наших захисників і захисниць, а також мирних громадян, загиблих внаслідок злочинних дій російських окупантів.
(Хвилина мовчання)
Дякую. Прошу сідати.
Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, що необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" і утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло.
Шановні колеги, запрошую взяти участь у сигнальному голосуванні. Будь ласка, прошу голосувати.
10:15:32
За-157
Проти – 6, утримався – 1, не голосували – 138.
Шановні колеги, ще раз звертаюсь до колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.
Шановні колеги, перед тим як ми перейдемо до порядку денного, надійшла заява від двох фракцій – групи "Довіра" і фракції "Слуга народу" – з перервою із заміною на виступ. Виступає Арешонков Володимир Юрійович.
Будь ласка, Володимир Юрійович. І після цього працюємо, друзі.
10:16:10
АРЕШОНКОВ В.Ю.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Ми вступаємо в період, коли будемо активно працювати над аналізом основних параметрів Державного бюджету на 2025 рік. І хочу підкреслити, що депутатська група "Довіра" надзвичайно активно уже працює над тим, щоб він був збалансований, щоб бюджет був спрямований на вирішення в першу чергу питань української держави, а це, зрозуміло, питання забезпечення всім необхідним українського війська, військово-промислового комплексу, питання національної безпеки, оборони. І це зрозуміло, і ми підтримуємо лінію урядову і президентську про те, що це має бути головним пріоритетом.
Водночас ми наголошуємо на тому, що потрібно забезпечити дотримання соціально-правових норм, які стосуються підтримки громадян, стосовно яких держава взяла на себе зобов'язання підтримувати їх, і це визначено в діючому українському законодавстві. Так от, ми маємо не повторити помилки минулого року. Конкретний приклад. В бюджеті на 2024 рік була прийнята норма 1 тисяча 600 гривень як розрахункова величина, яка була еквівалентом прожиткового мінімуму, і це стосувалось виплат за рішеннями судів. 1 тисяча 600 гривень в той час, коли прожитковий мінімум був на рівні 3 тисяч гривень. І аналогічна норма вноситься урядом і на цей 2025 рік.
Коли ми задавали питання уряду тоді і будемо задавати зараз, звідки ви взяли 1 тисячу 600 гривень, відповідь: це в 2017 році було за рішеннями судів визначено як еквівалент чогось там європейського і таке інше. Це абсолютно не відповідає українським законам, на це вказала група депутатів, яка дала подання до Конституційного Суду. Нещодавно Уповноважений Верховної Ради з прав людини вніс аналогічне подання.
Тому, шановні депутати, я закликаю усіх попрацювати і в складі груп, і профільних комітетів, переглянути і не допустити прийняття норм, які є антизаконними, антиконституційними, в тому числі оця розрахункова величина 1 тисяча 600 гривень, бо вона пов'язана з багатьма соціальними виплатами. Давайте діяти виключно…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Володимир Юрійович. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, перелік… З процедури? Будь ласка, Железняк, що у вас з процедури.
10:19:33
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Пане Голово, у мене два питання з процедури. Якщо можна, 2 хвилини, щоб просто двічі не брати слово. Це справді два процедурних питання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, тільки процедурні, я вас попереджую.
10:19:46
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Звичайно, завжди дотримуємося Регламенту.
Перше питання. Минулого тижня, позаминулого тижня, поза-поза минулого тижня ми піднімали питання про виклик міністра енергетики з доповіддю щодо корупції в енергетиці. Міністра немає, корупція у них продовжується, не знаю, добре чи погано, ну, напевно, не дуже добре точно для країни. Завтра "година запитань до Уряду", скажіть мені, будь ласка, ми побачимо на трибуні доповідь міністра енергетики щодо корупції? Це перше питання.
Друге. Я не буду наполягати сьогодні, але, дивіться, у нас складається не дуже правильна ситуація зі звітами по ТСК. Моя ТСК подала тимчасовий звіт вчасно, ми пройшли всі процедури і чекаємо на розгляд, який має бути одразу, коли подається звіт ТСК. Те ж саме з ТСК пана Цабаля, те ж саме з ТСК пані Мезенцевої. Дивіться, ця норма, вона в Регламенті вкладена для того, щоб не затримувати роботу ТСК. Сьогодні в порядку денному немає, я так розумію, що на цьому тижні теж. У мене велике прохання, я не наполягаю на цьому тижні, але давайте якось ці процеси нормалізуємо для того, щоб ми не стопорили роботу ТСК. Мені здається, тут немає ніякої політики, це чисто технічні питання, я не наполягаю на розгляді, на обговоренні, просто швидко їх проголосували і пішли далі працювати.
Дякую вам величезне.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярослав Іванович.
Я одразу дам вам інформацію з приводу "години запитань до Уряду". Вона буде в той час, коли це визначено Регламентом Верховної Ради України. Крім цього, сьогодні на Погоджувальній раді була затверджена тема, яка пов'язана з державною соціальною політикою. Але буде присутній весь уряд, шановні колеги, тому можете задавати питання в межах цієї теми будь-кому з уряду. Тому що, наскільки я поінформований був, попередній раз я не був тут, що попередній раз було по енергетиці, може, я помиляюсь. Тому, дивіться, шановні колеги, давайте тоді ініціюйте питання, що саме ця тема, яка вас цікавить, була темою на наступний раз, бо цього разу вже проголосована соціальна політики.
З приводу другого питання. З приводу другого питання, я абсолютно погоджуюсь, тимчасові слідчі, тимчасові спеціальні комісії повинні діяти в межах і в спосіб, передбачений Законом про тимчасові і спеціальні тимчасові слідчі комісії і Регламентом Верховної Ради України. Тому я прошу всі тимчасові слідчі і спеціальні комісії дотримуватись всіх тих вимог, які встановлюються законом і Регламентом. Будь ласка. Ярослав Іванович, дякую.
Шановні колеги, рухаємося далі. І так, перший законопроект 11063-д. Це друге читання, це проект Закону про інформаційно-комунікаційну систему "Державний аграрний реєстр". Ми домовились таким чином: 5 хвилин – виступ Юлії Володимирівни Тимошенко, 5 хвилин – виступ Івана Григоровича Кириленка замість всіх поправок. І буде, у мене записано виступ Клименко, я не знаю, планує Клименко виступати? Поки немає інформації.
Тому, будь ласка, шановні колеги, дайте пройти, Юлії Володимирівна Тимошенко, до 5 хвилин.
10:23:05
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, зараз розглядається законопроект 11063 про так званий Державний аграрний реєстр, і ми знову з вами повертаємося до аналізу ситуацій, як використовуються державні реєстри України.
Так от, на базі цього законопроекту, перше, що передбачається. Під системою достатньо важкого примусу всі сільгоспвиробники мусять внести в цей реєстр всі абсолютно свої дані: персональні дані, комерційні дані, скільки землі оброблюють, які рослини вирощують, яку рентабельність мають, які податки платять, які заборгованості. Ну, знаєте, ще аналізу крові не вистачає сільгоспвиробників, і все буде окей, знаєте, в пакеті. Потім цим пакетом дозволяється користуватися просто всім. Ці реєстри роблять публічно відкритими, не запитавши у спільгоспвиробників, чи хочуть вони цього. Це означає, що наші сільгоспвиробники, знаєте, як лабораторні щурі, будуть по суті досліджуватися всіма, кому не буде на це зайвого часу, вони будуть вивчати все, аналізувати, будуть мати абсолютно всю комерційну інформацію і будуть боротися з нашими сільгоспвиробниками абсолютно озброєні всіма цифровими даними.
Я не можу зрозуміти, як держава, яка дбає про захист персональних даних, яка дбає про захист комерційних даних наших сільгоспвиробників, яка дбає про розвиток фермерства і малого сільгоспвиробництва, дає по суті всю інформаційну базу для згону своїх селян з їх же землі. Я не можу зрозуміти, або наведіть мені приклад хоч однієї країни, якщо ви це розумієте, як взагалі можливо робити персональні, комерційні і інші дані по комерційним підприємствам, в тому числі сільгоспвиробників, взагалі публічними. Да ви спробуйте через хакерів пройти в бази даних інших країн. Ви не пройдете, тому що там стоїть багатократний захист. А у нас бази даних, по суті, дарують всьому світові і кажуть: оперуйте і "вбивайте" наших сільгоспвиробників.
Я вважаю, що голосувати за цей законопроект неприйнятно. І я прошу всіх народних депутатів, які розуміють це, які глибоко цікавляться цим питанням, не дати свій голос.
І більше того, у нас зараз у Верховній Раді розробляється законопроект про всебічний захист персональних даних, і це правильний законопроект. Треба всім долучитися до того, щоб він став якісним і щоби ми з вами... ми з вами мали захищені персональні дані. А якщо ми такий законопроект розробляємо з вами, ми ж не можемо з вами діяти, ну, скажімо так, як люди, які мають когнітивний розлад – тут ми готуємо законопроект про захист персональних даних, а тут ми Державний аграрний реєстр робимо надбання кожного, кому не лінь заглянути в цей реєстр і поборотися з нашими аграрними виробниками.
Тому я дуже вас прошу, давайте дочекаємося законопроекту про захист персональних даних і до того не будемо дарувати світу безкоштовно, безконтрольно всі наші державні реєстри. Голосуємо проти або, якщо толерантно, утримаємося, но точно не голосуємо за.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Івану Григоровичу Кириленку, до 5 хвилин. Будь ласка, Іван Григорович Кириленко, до 5 хвилин.
10:27:34
КИРИЛЕНКО І.Г.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Іван Кириленко, фракція "Батьківщина". І при першому читанні, і зараз в другому читанні загострюємо увагу вашу на тому, що і науково-експертне, і Головне юридичне управління висловило суттєві зауваження до цього проекту. Чи враховано це авторами в остаточній редакції? Ні і ще раз ні.
По-друге, чи це сьогодні в умовах страшної війни потрібно аграріям у першу чергу? Чи вирішені їх питання експорту продукції? На якому в минулому році сільгоспвиробники втратили вперше в історії близько 120 мільярдів гривень, це прямі збитки. Чи є гарантії безперебійного забезпечення електроенергією виробників? Бо врожай треба не тільки зібрати, а зберегти, висушити, переробити. Чи є сприятливе кредитування? Ні, питання ці не вирішені, ми углибляємося в зовсім інші речі.
То це сьогодні треба в першу чергу нашим годувальникам, а не чергові відірвані від нинішнього життя норми. Це тим більше актуально, що нині на фронті захищають Вітчизну сотні тисяч чоловіків селян. Мобілізація в селі і всі це добре знають, йшла і йде набагато простіше, ніж в містах, а тому на плечі жінок ліг величезний тягар фермерства, домашнього господарства, побутових проблем, виховання і навчання дітей. І тут давайте їх ще навантажимо нормативами обтяженнями, в яких навіть спеціалісти не відразу розберуться. От послухайте, витяги з реєстру, довідки, заявки – все це в електронному вигляді. Ну як ви це собі, колеги, уявляєте, в понад 20 тисяч сіл, де не те, що інтернету, не завжди електроенергія буває.
Які ще проблеми в цьому законі, законопроекті? По-перше, шахрайство, його зараз хоч відбавляй, і ви це знаєте. У нас завдяки цьому законопроекту поширюється у відкритому доступі інформація з державних реєстрів, для шахраїв – рай.
По-друге, відкривається шлях до маніпуляцій, недобросовісної конкуренції. От дивіться, 90 відсотків овочів, фруктів, молока, картоплі, половина м'яса і яєць – це продукція малих і середніх господарств. Влаштувати дезінформацію, обвал ринку – це без проблем. Хіба нам це сьогодні потрібно? А подивіться оптові ринки, величезні сховища – все це оголяється і відкривається. Що це означає для ударів ворогом, зайве коментувати. Проблема величезна виникає для продовольчої безпеки держави.
Наступне, захист персональної інформації, комерційних даних – за це теж і все це під загрозою. І нарешті, немає в законопроекті виключного переліку даних, які вносяться до реєстру. Натомість є така дефініція "та інша інформація". Що це, як не шлях до зловживання відповідними структурами?
Друзі, не можна цей закон сьогодні приймати. Повторне друге читання. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іване Григоровичу.
Так, ще 3 хвилини – Разумков. І голосуємо, шановні колеги. А, ні, 3 хвилини – Разумков, потім відповідь Чорноморова буде на ті зауваження, які є, і голосуємо.
Будь ласка, Дмитро Олександрович.
10:31:10
РАЗУМКОВ Д.О.
Дякую. Шановні колеги, Верховна Рада сьогодні знову займається, на жаль, не тим. Це не той законопроект, який потрібен нашій державі і нашому аграрному сектору.
Я думаю, що треба було повернутися до питання підняття ціни на паливо, коли ми з вами виходимо з того, що для аграріїв це вбивство. Ви підняли ПДФО… Ви підняли, вибачте, акциз на паливо, сьогодні на дизель, на бензин і на все інше. Ви думаєте, що ви отримаєте додатковий прибуток, але ви вб'єте таким чином бізнес.
Наступна проблема – це проблема з ПДФО. Тому що так само той бізнес, який має допомагати армії, він це не зможе робити. Так само як ви забрали у місцевих органів влади ПДФО, так само ви забираєте прибуток у аграріїв. Сьогодні те, що прийняла Верховна Рада з подачі податкового комітету, це вбивство всієї галузі, однієї з ключових.
Ви не забезпечуєте транспортом, ви не забезпечуєте транзитами. Ви не забезпечуєте збереженням. Ви не створюєте додаткові пільгові умови по кредитуванню. Ви вчора не готові були виділити півтора мільярди гривень з Єдиного марафону на підтримку сільськогосподарського сектору. Сьогодні там ці кошти набагато більш важливіші аніж тут.
У наступному бюджеті ви закладаєте знову півтора мільярди на марафон і лише 2 мільярди 370 мільйонів на підтримку сільгоспсектора. Тобто фактично прирівнявши ваш піар до підтримки нашої однієї з ключових галузей.
Є багато інших питань. Питання щодо оформлення, наприклад, сільськогосподарської землі. Я не впевнений, що всі в цій залі знають, що коли відбувається переоформлення, це… і ПДФО сплачується за місцем реєстрації нотаріуса, а не за місцем знаходження землі. Тобто маленькі громади сьогодні втрачають, втрачають той крайній ресурс, за який вони б змогли допомоги і тим мешканцям, які живуть сьогодні там, і тим переселенцям, які вимушено туди переїжджають, тому що влада не може їх забезпечити ні житлом, ні роботою, ні соціальними виплатами, які так само влада сьогодні забрала у вепеошників. І це те, до чого мала б сьогодні повернутися Верховна Рада України.
Цей закон міг би почекати. Я думаю, що це підтримало б багато тих аграріїв і представників аграрного бізнесу, які працюють в Україні і не поїхали шукати кращої долі за кордоном. Тому ми і маємо зробити все для того, щоб їх підтримати і щоб вони залишилися тут.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Чорноморов, до двох хвилин надайте, щоб була можливість відповісти на всі питання. І, шановні колеги, після цього голосуємо. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.
Будь ласка, Артеме Олеговичу.
10:34:40
ЧОРНОМОРОВ А.О.
Дякую, Руслане Олексійовичу.
Шановна президія, шановні депутати і вся агарна спільнота, звертаюся зараз до вас. Почувши всі ці казки, які щойно говорилися, і хотів би вам всім, щоб ви звернули увагу, і нагадаю, що цей законопроект є вкрай важливим і максимально необхідним для нашої держави, оскільки він є євроінтеграційний, акти, які знаходяться в переліку для вступу України в Європейський Союз. Положення законопроекту спрямовані на виконання Плану України з реалізації ініціативи Європейського Союзу Ukraine Facility.
Колеги, цим законопроектом запроваджується Державний аграрний реєстр як комплексна електрона інформаційна система про виробників, переробників, а саме головне, про експортерів. Ця система вибудовує пряме вікно спілкування між державою та аграрієм. І саме головне, шановні народні депутати і вся аграрна спільнота, це один із механізмів до прозорого експорту зерна у нашій країні. Ми будемо виводити сіру форму і будемо переходити до повністю прозорого режиму. Державний аграрний реєстр – це прозорий механізм отримання дотацій всім фермерам, які вкрай необхідні і важливі на сьогоднішній день.
І ще раз нагадую, Державний аграрний реєстр є реєстр, в якому будуть переліки всіх виробників, всіх, хто експортує, і всім, кому потрібна державна допомога.
Тому дякую за увагу. Прошу підтримати вкрай важливий закон і, нагадую, необхідний нашій державі і всім аграріям. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги! Будь ласка, Іванно Орестівно, оскільки це євроінтеграційний, від комітету ще, якщо можна, до 2 хвилин. І голосуємо. Будь ласка, Іванно Орестівно.
10:36:48
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Дякую. Шановні колеги, дивіться, за оцінкою нашого Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу, законопроект, який до другого читання підготовлений, він не суперечить міжнародно-правовим зобов'язанням України у сфері євроінтеграції і Угоді про асоціацію, проте не повністю імплементує ряд положень актів права ЄС, що регулюють відповідну сферу.
Я хотіла би звернутися до профільних комітетів. Для того, щоб нам не довелося у майбутньому повертатися і повертатися до виправлення нюансів, уточнень, виправлення помилок з точки зору запровадження права Європейського Союзу у нас і щоб ми не переробляли роботу по десять разів, в тому числі і на рівні парламенту України, я би просила уважніше профільні комітети ставитися до висновків і рекомендацій, які зокрема і до другого читання щодо євроінтеграційних законопроектів надає наш комітет. Ми працюємо разом з міністерствами, ми працюємо з Урядовим офісом з питань координації європейської та євроатлантичної інтеграції, з експертами нашого комітету і просили б цю експертизу і ці напрацювання максимально враховувати у вашій роботі. Якщо це передбачає повернутися до розгляду законопроекту до другого читання, то саме в такий спосіб і діяти для того, щоб в залі ми вже не мали жодних зауважень до тої чи іншої ініціативи.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, я прошу зайняти місця. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, займіть, будь ласка, місця. Переходимо до прийняття рішення.
Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про інформаційно-комунікаційну систему "Державний аграрний реєстр", реєстраційний номер законопроекту 11063-д.
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
10:39:23
За-267
Рішення прийнято.
Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.
Наступний законопроект 5819, проект Закону про рейтингування. Ми по цьому законопроекту домовилися про таку структуру. Будь ласка, я попрошу Железняка зайняти своє місце. Ви ж доповідаєте, Ярославе Івановичу? Займіть своє місце.
До 2 хвилин – Гончаренко, до 5 хвилин – виступ Соколова, і після цього буде до 2 хвилин виступ Железняка, як відповіді на питання, які поступили.
Будь ласка, до 2 хвилин – Гончаренко.
10:40:01
ГОНЧАРЕНКО О.О.
Друзі, звичайно, рейтингування – це важливе питання. Але вчора у нас з вами сталася непересічна подія, і про це не можна не сказати. Ми втратили одного нашого колегу, друзі, пан Одарченко, МФО СІЗО, втік.
Тепер в МФО СІЗО є підгрупа – втекли. Там Дмитрук, обирався від "Слуги народу", нагадаю, тепер там Одарченко, обирався від "Слуги народу", нагадаю. Далі спочатку Одарченко був виявлений на хабарі, далі його повернули, як і все інше МФО СІЗО, назад у Верховну Раду. Він ходив тут, посміхався, зі всіма розмовляв, такий був прямо, знаєте, не разлей вода. А вчора вирішив, що вже годі і покинув нас.
Друзі, це що взагалі відбувається? Це для кого закриті сьогодні в Україні кордони? Бо виходить так, якщо студент хлопець, то він не може повернутися вчитися в західному університеті, бо його вже не випустять, військовий не може поїхати у відпустку, навіть до своєї родини, багатьом не дозволяють це зробити, а якщо ти народний депутат та ще й від "Слуги народу", то нема ніяких питань. Для "Слуги народу" зелений коридор. Зелений коридор! Ну, це правильно, напевно, так воно й має бути. Так для кого ви створили це все, оцю колосальну корупційну піраміду в державі під назвою перетин державного кордону? Відкривайте кордони для всіх, а не тільки для себе, а своїх негідників в СІЗО відправляйте, а не те, що ви зараз робите, коли ви всю країну закрили, а для своїх, будь ласка, вони завжди вийдуть від Зеленського, то, будь ласка, маєш зелений коридор через кордон. Перший – Дмитрук, тепер в нас маємо Одарченко.
Хто наступний, питаю? Хто з цього безкінечного МФО СІЗО? Це ганьба!
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я... Будь ласка, репліка, чому? Вказана фракція "Слуга народу". Гетманцев. Репліка від "Слуги народу". Будь ласка.
10:42:34
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Шановні колеги, на жаль, негідники трапляються в кожній фракції, в нашому парламенті також. Але на відміну від колег, які так обурюються з приводу того, що негідники є, ми негідників не захищаємо, ми не блокуємо трибуну з їх захисту, ми не говоримо про політичне переслідування – ми їх виключаємо з фракції і чітко одразу ж даємо оцінку їх злочину. Тому давайте будемо об'єктивні до себе і об'єктивні до колег. І так само, як ми даємо оцінку негідникам, які правоохоронними органами схоплені, так само давайте і ви, і ви виключайте з фракцій ваших крадіїв, а не влаштовуєте тут чергові танці на трибуні.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, 5 хвилин – Соколов.
10:43:46
СОКОЛОВ М.В.
Шановний пане Голово, шановні колеги! Рейтинг – це в першу чергу прогнозовані фінансові ринки в ринковій економіці. Але, друзі, давайте згадаємо спочатку трохи історії світових фінансових ринків. Наприклад, Ллойд, який взяв свою назву з однойменного кафе більш ніж 330 років тому. Там збиралися інвестори, вони чекали на кораблі, товари. Вони очікували прибуття не тільки товарів, а і фінансових зобов'язань, зараз це деривативи, які прогнозували тарифи та ризики поставок, і свої прогнози писали просто крейдою на дошці. Так з цього кафе виник клуб, а з цього клубу вже фінансовий ринок перестрахування, який зараз зветься "Ллойд". Але зауважте, що учасники ринку за всі 330 років історії не платили і зараз не платять винагороду за рейтингову оцінку Ллойду.
Ринок в Україні, яка воює, ринок в тій країні, в якій Торгово-промислова палата щодня роздає пачками довідки про реальні форс-мажори, апріорі не може бути прогнозованим. І тим паче не може бути обов'язкової плати, причому від всіх учасників фінансових ринків країни за рейтинги саморобним приватним компаніям.
Так історія виникнення сучасних рейтингових агентств розпочалась в 1909 році в США, де їх діяльність була спрямована на оцінку ризиків надійних та кредитоспроможних фінансових компаній. І незважаючи на значну кількість гравців на ринку рейтингових послуг, саме американські рейтингові агентства відповідають сьогодні домінуючій ролі на світових фінансових ринках. Цей сегмент ринку є, по суті, олігополією з трьома основними учасниками, найбільш популярними та успішними міжнародними рейтинговими агентствами, як Moody`s, Standard Poor`s&Fitch, ABSA. Причому за різними оцінками ці гравці мають до 90 відсотків ринку рейтингових послуг світу.
Але я бачу, що хтось у цій залі хоче створити їм конкуренцію, схилити учасників фінансового ринку України, що лише зароджуються, сплатити щомісячні внески незрозумілим приватним компаніям за сумнівний сервіс. Питання лише у тому, що у нас в Україні відсутній сам ринок пакетного кредитування. В секторі чисто фінансових компаній не здійснюється перепродаж, біржова торгівля акціями, деривативами тощо.
Українське законодавство вже передбачає вимоги рейтингування з метою інформування потенційних інвесторів. Це рейтингова оцінка емітентів та цінних паперів, це кредитний рейтинг, це рейтинг корпоративного управління, це рейтинг надійності банківських вкладів, це рейтинг надійності страхових компаній та інше. Зі світової практики ринок рейтингових послуг, особливо кредитний, існує лише в юрисдикціях із розвинутими фондовими ринками, являє собою по суті ринок надання допоміжних інформаційно-аналітичних і порівняльних функцій, які використовуються переважно інституційними інвесторами і інструментами фондового ринку. Сучасний фондовий ринок України ще можна назвати таким, який перебуває на зародковому стані.
Так, згідно оцінки Financial Times Stock Exchange провідний біржовий індекс Великої Британії і основний індикатор стану її економіки український фондовий ринок за ступенем свого розвитку не досягає навіть frontier market – це ринок граничного нижчого рівня. Здебільшого це зумовлено неналежним використанням його основних функцій та відривом від реальних економічних потреб.
Законопроект на думку авторів розроблений для приведення діяльності рейтингових агентств України у відповідності начебто до вимог Регламенту 1060 Євросоюзу. Але Комітет саме з питань євроінтеграції у своєму висновку зазначив: хоча законопроект своєю метою має євроінтеграцію, але… не суперечить угоді, але перебуває доопрацювання, зокрема, з метою врахування саме положень Регламенту.
Тому суперечливість недоведеного термінологічного співпадіння з Регламентом, ГНЕУ наводить сім комплексних зауважень. Ми пропонуємо утриматися від голосування за цей законопроект.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Ярослав Іванович Железняк, комплексно, якщо можна, відповісти на питання, які ви почули. На першу частину, не знаю, там питань не було. Я нагадую, що ми в Законі про рейтингування.
Будь ласка, Ярослав Іванович, до 2 хвилин, і голосуємо.
10:49:09
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Шановні колеги, я хочу, щоб ви зрозуміли специфіку цього закону і одну важливу річ, яка, напевно, прямо не стосується закону, але дуже важлива для нашої роботи. Це є Закон про рейтингове агентство для фінансових ринків. Колись, після нашої перемоги, у нас нарешті з'явиться фінансовий ринок, і тоді у нас будуть рейтингові агентства, і цей закон буде допомагати їх регулювати. Поки у нас проблеми такої немає, тому що у нас немає фінансових ринків і є тільки один футбольний клуб "Верес", і то його Нацкомісія по цінним паперам, думаю, скоро закриє. І цей закон, він справді євроінтеграційний, він є в Світовому банку, і ми його підтримуємо.
Але я хочу, щоб ви звернули увагу на інше. Вимоги, які ставилися до цього закону, були драконівські, і штрафи, які були в цьому законі, в першому етапі, були драконівські. Але наш комітет завчасно переговорив зі Світовим банком, з Європейською комісією, з іншими партнерами і переконали їх, що ці штрафи, навіть попри євроінтеграцію, не можуть відноситися до України, і ми їх виключили, або віднесли на такий строк, до якого там, дай бог, нам всім дожити. І це є саме наша робота по парламентській дипломатії.
Я дуже прошу всіх колег спілкуватися з донорами для того, щоб відстоювати під час євроінтеграції ось так само інтереси українського бізнесу, це якраз про парламентську дипломатію. Тоді ми будемо отримувати закони, які будуть допомагати нашому бізнесу, а не навпаки. Саме це ми зробили в цьому тексті, за що всім дякую за плідну роботу сотень годин робочої групи. І, звичайно, прошу проголосувати за, точно зробимо крок, хоча і маленький, по фінансовому ринку.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярослав Іванович.
Шановні колеги, я прошу зайняти всіх місця.
Юлія Володимирівна, що у вас, ви виступали, будь ласка. З мотивів немає, з процедури є Юлія Володимирівна. Але тоді з процедури, щоб я просто не перебивав вас.
Будь ласка, Юлія Володимирівна, з процедури. Будь ласка, займіть місця поки всі колеги.
10:51:28
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Дорогі друзі, будете голосувати правильно, то я точно знаю, це побори з бізнесу на користь приватної структури. Просто щоб ви знали.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна, ну будь ласка. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Все.
З процедури, Артур Володимирович. Тільки теж з процедури, я попереджую, щоб...
10:51:55
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Руслан Олексійович, в Регламенті Верховної Ради України, а також в Законі про статус народного депутата чорним по білому написано, що народний депутат має чітко розуміти, за що він голосує. Тому Юлія Володимирівна зараз говорила з процедури.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Але, шановні колеги, я вас дуже прошу, давайте... Ми з вами хтось більше досвідчений, хтось менш досвідчений політик, але давайте все-таки з процедури – з процедури.
Шановні колеги, рухаємося тоді по цьому законопроекту. Я ставлю пропозицію… Займіть, будь ласка, свої місця, шановні колеги. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про рейтингування (реєстраційний номер 5819).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
10:53:05
За-260
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Наступний законопроект – проект Закону про Рахункову палату (10044) і альтернативні до нього.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти за скороченою процедурою. Прошу голосувати.
10:53:37
За-230
Рішення прийнято.
Я запрошую до слова члена Комітету з питань бюджету Фролова Павла Валерійовича, але він і від авторів, і від комітету, тому дайте до 4 хвилин. Але, Павло Валерійович… А, зараз 2, а потім в кінці, да? Тоді дайте 2 хвилини, а потім ви в кінці виступите від комітету.
Будь ласка, Фролов.
10:53:58
ФРОЛОВ П.В.
Шановні колеги, ви знаєте, що майже 14 років я працював в Апараті парламенту. Ще до обрання депутатом був співавтором кількох десятків діючих законів, вже як депутат станом на сьогодні за даними сайту Верховної Ради я є співавтором 218 законодавчих актів, в тому числі 148 законів. Але сьогодні я доповідаю законопроект про Рахункову палату, який є найважливішим не лише в моєму парламентському житті. Я твердо знаю, що він вкрай потрібний для розвитку України, добробуту громадян, для прозорості та ефективності витрачання коштів платників податків.
Вищий орган державного аудиту – це той орган, який може наблизити євроінтеграцію України значно швидше парламенту та уряду, разом узятих. Це орган, який при правильній організації роботи буде щоденно підвищувати ефективність роботи усієї державної машини, і це відчуватимуть на своєму добробуті всі українці.
За цим законопроектом Рахункова палата стає незалежним професійним, політично нейтральним органом зовнішньодержавного аудиту, який працюватиме за найкращими світовими стандартами, як GAO в США, яке своїми аудитами зекономило 66 мільярдів доларів. А кожен долар, витрачений на американських аудиторів, приніс фінансову віддачу для Америки у космічні 158 доларів.
Я вже казав, що я відмовився б від усіх своїх законодавчих актів заради прийняття цього. Його підтримала SIGMA - OECD, посли Великої сімки, при цьому в ньому немає положень про участь в міжнародних і в обранні членів, а також перезавантаження складу. Але політика – це мистецтво можливого, тому я закликаю вас прийняти законопроект "д", який є великим кроком у реформуванні вищого органу аудиту…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Павло Валерійович, дякую вам. Але ми всі пам'ятаємо ваш перший законопроект про оплату... заробітну плату народним депутатам. Від цього ви не відмовитеся, я так розумію. Дякую. Дякую, шановні колеги.
Рухаємося далі. Будь ласка, Крулько Іван Іванович – автор альтернативного законопроекту. Будь ласка, Іван Іванович.
10:56:35
КРУЛЬКО І.І.
Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Ми розглядаємо дійсно законопроект, який є важливим, тому що мова йде про орган, єдиний орган парламентського контролю за витрачанням бюджетних коштів. І в будь-якій нормальній країні ці органи, які здійснюють зовнішній контроль, вони повинні в першу чергу бути в руках опозиції. Тому що опозиція має єдину можливість у зв'язку із цим контролювати витрачання бюджетних коштів.
Але в той же час ми бачимо зовсім іншу картину. Мій законопроект, який я подав – тире 1, він, очевидно, навіть не буде голосуватися. Ми будемо голосувати доопрацьований комітетом законопроект, який передбачає, що суверенітет України в питанні діяльності Рахункової палати буде повністю зневажений. Ми не будемо як парламент з вами впливати на добір членів Рахункової палати, нам просто їх будуть передавати пачкою і парламент змушений буде за це голосувати.
Фракція "Батьківщина" категорично не сприймає такий підхід до формування єдиного парламентського органу зовнішнього фінансового контролю, а саме Рахункової палати. І саме через це ми вважаємо, що, безумовно, ми можемо реформувати Рахункову палату, добавляти їй повноважень, надавати їй більшої суб'єктності – це все ми підтримуємо. Але саме Верховна Рада України і Комітет з питань бюджету як профільний комітет з цього питання повинен бути наділений повноваженнями для добору кандидатів у члени Рахункової палати, а парламент має за них голосувати. І тому всі дорадчі зовнішні органи, які будуть це робити, на наше переконання, є абсолютно невиправданим, і це зменшує суверенітет української держави.
Ми переконані, що цьому треба ставити крапку і переговорники, які працюють з міжнародними партнерами, мають пояснювати те, що Україна є незалежною…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, автор альтернативного законопроекту Герман Денис Вадимович. Будете доповідати? Будь ласка, Денисе Вадимовичу.
10:58:56
ГЕРМАН Д.В.
Шановні колеги, безперечно, в статті 98 Конституції України закріплено, що Рахункова палата є єдиним органом парламентського контролю. Тому кожний парламентарій зацікавлений в тому, щоби цей орган був дієвий, функціональний, був вибраний і члени Рахункової палати були компетентні, а також він був незалежний.
Тому я буду підтримувати особисто комітетський законопроект, який фактично був напрацьований колегіально і який в собі вже має всі ті норми, які були в моєму альтернативному законопроекті. Я буквально дві хвилини, пару тез озвучу, які важливі, я вважаю.
В новому законопроекті є такі новели: це скорочення членів Рахункової палати з 13, – але я зазначу, що зараз у Рахунковій палаті працює лише 5 члені, – до 11 членів. Введення посади державних аудиторів, які будуть відбиратися за кваліфікаційними критеріями, тобто це будуть компетентні кваліфіковані спеціалісти. Зміна умов праці, впровадження міжнародних стандартів INTOSAI, які будуть включати обов'язковий моніторинг і аналіз виконання рішень Рахункової палати, та проведення зовнішньої оцінки діяльності Рахункової палати раз на 5 років для відповідності міжнародним стандартам.
Дякую. Це дуже важливий законопроект, тому прошу підтримувати його голосуванням.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Я запрошую до слова від комітету – Фролов Павло Валерійович. Від комітету ознайомте нас з рішенням комітету, тоді два – за, два – проти, і голосуємо.
11:00:54
ФРОЛОВ П.В.
Комітет з питань бюджету розглянув законопроект 10044 та альтернативні тире 1 і тире 2 та експертні висновки до них та, керуючись статтею 110 Регламенту Верховної Ради і статтею 15 Закону про комітети Верховної Ради України, комітетом підготовлено доопрацьований законопроект 10044-д, який підтримується палатою самою, Мінфіном та міжнародними партнерами. Підготовка здійснювалась в тому числі шляхом утворення у комітеті під головуванням голови комітету відповідної робочої групи.
Ключові новели законопроекту "д".
Розширення повноважень палати на місцеві бюджети, суб'єктів господарювання державної і комунальної секторів економіки, кошти фондів соціального і пенсійного страхування, доходи і витрати Нацбанку.
Запровадження посад державних аудиторів, які не будуть держслужбовцями, але подаватимуть декларації.
Посилення фінансової незалежності палати, врахування в законі умов оплати праці членів палати та посадових осіб апарату.
Обов'язковість розгляду на засіданнях парламентських комітетів аудитів палати та стану імплементації виконавчою владою їх рекомендацій, а також постійний моніторинг і аналіз стану виконання рішень самої палати.
Скорочення з 13 до 11 кількості членів палати. Створення дорадчої групи експертів з 6 осіб за пропозиціями фракцій і груп, яка здійснюватиме попередній добір кандидатів у члени палати. Протягом восьми років половина складу групи формуватиметься за пропозиціями міжнародників.
Застосування ризик-орієнтованого підходу щодо вибору об'єктів і заходів аудиту. Здійснення один раз на 5 років зовнішнього оцінювання діяльності палати одним з членів INTOSAI.
Комітет рекомендує прийняти за основу доопрацьований законопроект 10044-д, відхиливши усі інші. А також доручити комітету доопрацювати його до другого читання з урахуванням пропозицій суб'єктів законодавчої ініціативи і пропозицій, висловлених у висновку комітету відповідно до частини першої статті 116 Регламенту.
Прошу підтримати рішення комітету. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, ми провели представлення законопроекту, тепер переходимо до його обговорення. Я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього законопроекту.
Будь ласка, слово надається Гринчук Оксані Анатоліївні, "Слуга народу".
11:03:33
ГРИНЧУК О.А.
Прошу передати слово Денису Герману.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Денису Герману.
11:03:41
ГЕРМАН Д.В.
Шановні колеги, уже в своєму виступі з трибуни я зазначив про важливість цього законопроекту. Додам лише одну важливу тезу, як на мене. Новий законопроект значно розширює мандат Рахункової палати, а саме Рахункова палата буде мати можливість здійснювати аудити за використанням коштів місцевих бюджетів, державних та комунальних підприємств, фондів страхування та пенсій, доходів і витрат Національного банку, а також, що дуже важливо в теперішній час, це фондів міжнародної допомоги, грантів та кредитів. Тому прошу голосувати за цей законопроект і до другого читання доопрацьовувати його у тих деталях, які визивають зараз питання.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, фракція "Європейська солідарність".
11:04:42
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Прошу передати слово Артуру Герасимову.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович Герасимов, будь ласка.
11:04:58
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановні колеги, звертаюся до кожного, послухайте уважно, я буду просто конкретно булітами казати. Уважно прочитали цей закон. Про що він?
Пункт номер 1. Зберегти контроль над Рахунковою у Офісу Президента тотальний. Раз.
Пункт номер 2. Дати Рахунковій в порушення Конституції право перевіряти мерів і місцеві бюджети. Ви розумієте, це називається "закошмарити" мерів.
Третє. У порушення Конституції дати Рахунковій право перевіряти Пенсійний фонд. Цікаво.
Четверте. У порушення Конституції дати Рахунковій право перевіряти соціальні фонди.
П'яте. У порушення розподілу між ДАСУ і Рахунковою дати Рахунковій право перевіряти навіть ті підприємства, де частка держави навіть пів відсотка, і комунальні в тому числі. Це ж ключове.
І наостанок, вам зрозуміти. Законом хочуть встановити (от кому цікаво, да?) зарплати в Рахунковій на рівні 300-320 тисяч гривень. Непогано, мені здається. Ну і там прив'язка до мінімуму йде, тому, ви розумієте, це станом на сьогодні, а як тільки піднімається мінімум для працездатних осіб, вона там буде 350, 400, 500. Ви за це хочете голосувати?
Тому, шановні колеги, прошу вас не підтримувати цей законопроект, уважно його прочитати. Я готовий відповісти за кожне слово, яке я тут сказав. І переробити його, спрямувати на повторне перше, переробити і дати нормальний Закон про Рахункову палату.
Щиро дякую за увагу. Сподіваюся, що ви просто почули для чого це. А це зовсім не для того, щоб перевіряти державні фінанси, а для того, щоб перш за все контролювати мерів і місцеві громади та кошмарити їх. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Совсун Інна Романівна, фракція політичної партії "Голос". Ярослав Железняк.
11:07:08
ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.
Шановні колеги, напевно, ви пам'ятаєте ту емоційну мить, коли ми призначали голову Рахункової палати і членів. Відповідно цей законопроект враховує або нівелює ті ризики, які виникли в ту мить. Він передбачає декілька речей: прозоре обрання нових членів, які мають становити більшість у цьому складі Рахункової палати; міжнародні стандарти INTOSAI; можливість Рахункової палати залучити нормально людей на адекватні зарплати, для того щоб вони робили аудит в першу чергу для нас з вами, перевірка державних підприємств і місцевих органів влади. Я дуже хотів би, щоб ви подивилися в деталі, особливо в ту частину, що відбувається по результатах звіту Рахункової палати. І відповідь тут дуже проста: нічого, тому що це в першу чергу інструмент для нас із вами, народних депутатів України.
У мене є зауваження до цього законопроекту, які я висловлював і міжнародним партнерам, і на комітеті. Я вважаю, що ми мали перезавантажити весь склад Рахункової палати, але буде правильно сказати, що і вимога Сполучених Штатів Америки на 3,9 мільярда доларів, із МВФ була погоджена та концепція, яка зараз запропонована Комітетом з питань бюджету у варіанті "д".
Тому чисто з точки зору досягнення якогось адекватного компромісу я вважаю, що правильно буде проголосувати його в першому читанні. Під перше читання уже прив'язане фінансування партнерів, після цього подати свої правки і доопрацювати до другого читання. Я не буду сперечатися з колегами щодо ризику, але я б хотів, щоб Рахункова палата мала більше повноважень. На жаль, зараз така ситуація, що ці всі повноваження знаходяться в ДАСУ, де вони і далі будуть знаходитися.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, далі Ларін. Але передає слово Колтуновичу. Після цього будуть ще Бурміч і Тимошенко по одній, і Климпуш-Цинцадзе.
Будь ласка, прошу.
11:09:25
КОЛТУНОВИЧ О.С.
Дякую, шановний пане Голово. Шановні колеги, ми почали антикорупційний такий пул законопроектів, і зважаючи на той факт, що у нас 116-е місце по корупції в минулому і 104-е місце в цьому році зі 180 країн, то комплекс законопроектів антикорупційних, він безумовно має місце, в тому числі і по Рахунковій палаті.
Колега Герасимов звернув увагу на прив'язку виплати заробітної плати. Я хотів би на цьому зупинитися більш детальніше. Тому що, що ви робите? У законопроекті ставите посадовий оклад члена Рахункової палати – 48 прожиткових мінімумів, або якщо ми її розрахуємо з показника для працездатних осіб, це буде 145 тисяч 344 гривні.
Далі. Посадовий оклад Голови Рахункової палати – 55 прожиткових мінімумів. Це буде 166 тисяч 540. Це базова величина, від якої потім можна відштовхуватися і вийти на ті цифри, про які казав мій колега Герасимов (надіюсь, в хорошому сенсі, не буде репліки).
Далі, наступний момент. Це ж відбувається на тому фоні, коли Бюджетна декларація і проект Закону про державний бюджет України заморожують показник мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, мінімальної пенсії, всіх інших показників. 2025-2027 роки в Бюджетній декларації, яка затверджена Верховною Радою, сказано, що ці показники не змінюються. А тому робити таку, чесно кажучи, соціально-зарплатну асиметрію, на мій погляд, недоцільно. І пропозиція профільному комітету, який буде розглядати цей законопроект між першим і другим читанням, врахувати вимоги бюджету, дефіцит бюджету і реалії економічні, які є, і приземлити розмір заробітної плати члена... чи точніше посадовий оклад члена Рахункової палати і Голови Рахункової палати до тих показників, які впливають і відповідають реаліям бюджету.
Дякую за увагу. Але повторюсь, між першим і другим читанням доопрацюйте фінансові показники. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Бурміч Анатолій Петрович, депутатська група "Відновлення України".
11:11:34
БУРМІЧ А.П.
Шановний Голово, шановні колеги! Для чого існує Рахункова палата Верховної Ради? Для того, щоб контролювати цільове використання бюджетних коштів того бюджету, який ми тут з вами приймаємо. І формується вона як незалежний орган саме Верховною Радою, групами і фракціями. У цьому законопроекті навпаки це все нищиться, і вона переводиться, бере функції на себе ревізора на місцевому рівні. Це не про реформу, це про нищення суверенітету, Конституції і парламентаризму.
Але слово "реформа" мені подобається. І ми обов'язково... Звичайно, її треба приводити до того вигляду, якого вона була, і ми правками це будемо робити і просимо на майбутнє підтримати ці правки, а саме: цільове використання коштів формується Верховною Радою, і тоді вона тільки буде незалежна. А це не реформа, це нищення!
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тимошенко Юлія Володимирівна, фракція "Батьківщина".
Будь ласка, 1 хвилина від фракції, будь ласка.
11:13:03
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні друзі, Рахункова палата – конституційний орган. І це право Верховної Ради формувати Рахункову палату. Але цим законопроектом знову ж повертаються до того, що Рахункова палата буде формуватися вже новими у нас дорадчими, експертними міжнародними радами, буде Кабінет Міністрів від міжнародних кіл, які нам з вами невідомі, формувати пропозиції. Ви розумієте, що це пряме порушення Конституції? Ви розумієте, що у вас, у кожного з вас, забирають ваше пряме конституційне право?
І більш того, ще при корупції, яка сьогодні захлинула Україну, ще і скорочують кількість членів Рахункової палати, що взагалі неприпустимо. Я можу вам сказати, що якщо далі піде процес, по суті, відбору у України суверенітету, грубого порушення Конституції, у нас просто не буде країни.
Я прошу одну хвилину по процедурі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна, з процедури? Но тільки з процедури, Юлія Володимирівна, дивіться, бо я припиню.
11:14:14
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Дорогі друзі, я покладаючись на коментар Артура Герасимова, я з процедури, щоб вам було дуже добре зрозуміло, за що ми голосуємо. Так-от ми голосуємо за те, що більше парламент не буде контролювати Рахункову палату, що прямо протирічить Конституції. І тут ще підвищуються заробітні плати до 150-200 тисяч…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна! Будь ласка, виключіть мікрофон. Дякую.
Юлія Володимирівна, я з повагою. Юлія Володимирівна, ну вже ж було тільки з процедури.
Будь ласка, включіть, но тільки з процедури. Це останнє попередження, Юлія Володимирівна.
11:14:51
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Дорогі друзі, не так легко так-от впоратись з депутатом. Я хочу сказати з процедури, що наші всі органи експертні Верховної Ради дали роз'яснення, що це прямо протирічить Конституції України. Це з процедури.
Ми за Конституцію України не маємо права приймати законопроекти, які прямо протирічать Конституції України і які прямо знищують суверенітет нашої держави. І я прошу вас, жодного голосу за не дайте люди, які при пам'яті.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Виключіть, будь ласка, мікрофон. Дякую, шановні колеги.
Шановні колеги, давайте все-таки дотримуватись Регламенту. Я просто більше... Я буду одразу припиняти це все. Артур Володимирович, для цього...
У нас ще оскільки цей закон визначений як євроінтеграційний, скажіть, будь ласка, хто від імені Комітету євроінтеграції. Іванна Орестівна, да, будь ласка. Вам доручив комітет, представте рішення комітету, будь ласка.
11:15:51
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.
Я якраз хотіла звернути вашу увагу, підтримати вас у тому, щоб ми дотримувалися Регламенту. Цей законопроект був зареєстрований, "дешка", 16.09.2024 року, і ми сьогодні, 19.09, його розглядаємо. Всі три інші законопроекти, які були подані, основний і альтернативний, наш комітет розглянув. Але, очевидно, ми не маємо можливості працювати суто по ночах і розглядати ваші ініціативи, які є під грифом євроінтеграційні, але рішення комітету з цього приводу немає жодного. Тому що згідно Регламенту передбачено 21 день для нашого комітету на розгляд того чи іншого законопроекту. Тому, якщо ми про дотримання Регламенту, то прошу, колеги, включно з усіма представниками фракцій на Погоджувальній дотримуватися Регламенту.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Рішення комітету по цьому немає.
Шановні колеги, будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця, переходимо до прийняття рішення. Займіть, будь ласка, свої місця.
Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Рахункову палату" та деяких інших законодавчих актів України (реєстраційний номер 10044-д).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
11:17:57
За-246
Рішення прийнято.
Будь ласка, покажіть по фракціях.
Рухаємося далі. Наступний законопроект 11474. Це проект Закону про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків.
Ми домовилися таким чином. Шановні колеги, будь ласка, не розходьтеся, тому що буде 2 хвилини виступ фракції "ЄС", далі Артур Герасимов поставить 12 поправок, але на підтвердження, ці поправки треба проголосувати і визначитися в залі, тому прошу не розходитися. Після цього і після цього, я так розумію, ми голосуємо.
Будь ласка, 2 хвилини – Артур Герасимов, потім 12 поправок на підтвердження, треба 226, щоб підтвердити їх.
Будь ласка, Артур Герасимов – 2 хвилини, а потім по поправках.
11:18:47
ГЕРАСИМОВ А.В.
А тоді можна таймер включити заново?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з нуля починайте, давайте.
11:18:54
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановні колеги, шановні українці, як завжди, "Європейська солідарність" дуже уважно прочитала цей законопроект. Зараз вам будуть купу патріотичних гасел розповідати з трибуни, але я зараз відповідально кажу, що цей законопроект – це дуже хитра, дуже розумна, дуже, я б сказав, геніальна і підступна історія по допуску до приватизації українських державних банків, російських грошей і грошей ігорного бізнесу. Коли я буду ставити на підтвердження поправки, в кожній я аргументую це.
Якщо комусь смішно, ну, звичайно, можливо, багато заплатили, тому сміється. Чому я це зараз говорю? Тому що кожен народний депутат має чітко розуміти, за що він голосує. Окрім цього, шановні колеги, інформую вас, бо, наприклад, "Слузі народу" цього не сказали, є негативний категорично висновок на цей законопроект Комітету з питань економічної політики. Окрім цього, я хотів би сказати, що тут реально голосування буде: ви за Україну чи ви за російські гроші. Причому я не шуткую, зараз конкретно в кожній з правок я буду це говорити.
Ви знаєте, я спочатку думав, що це там якісь окремі історії, оці 12 правок, які я знайшов, я вчора декілька годин займався виключно цим законопроектом. Але коли ти 12 правок зводиш до купи, ти розумієш, що це геніальна схема. І той, хто її виписував, дуже розумна, хитра і підступна людина.
Саме тому я закінчую свій виступ. Але, колеги, цей законопроект категорично голосувати не можна, бо потім, потім, якщо російські гроші ...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, Артур Володимирович, ми переходимо до поправок. Я прошу починайте з номера поправки, щоб я встиг знайти її. Будь ласка, включайте, номер поправки...
11:21:10
ГЕРАСИМОВ А.В.
Номер 200, Руслан Олексійович.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка.
ГЕРАСИМОВ А.В. Шановні колеги, в тілі закону було написано, що не можна продавати український державний банк, якщо 10 і більше відсотків там якоїсь компанії, банку, установи належать країні-агресору, кома, з врахуванням відносин контролю. Ви знаєте, для НАБУ відносини контролю – це дуже важлива історія. Легким рухом руки до другого читання відносини контролю виключаються з цього пункту, і це означає, що якщо в лоб немає серед співучасників Росії, але є російські гроші, які контролюють цю історію, то ця компанія може купити український державний банк. Конкретно говорю вам по тексту, прошу збити цю поправку, тому що тоді ми повернемо відносити контролю в заборону росіянам для приватизації українських державних банків.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, якщо потрібно.
11:22:18
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Шановні колеги, от якраз у нас є приклад, як на біле говорять чорне і повністю перекручують ситуацію. Я не знаю, чому зазначена фракція виступає в підтримку саме російського капіталу, але ця поправка, ця поправка, вона чітко це ілюструє.
Зверніть, будь ласка, увагу в першому читанні цього законопроекту була заборона участі росіянам, які мають до 10 відсотків в статутному капіталі покупця, ми виправили до нуля відсотків. Тобто будь-яка участь за, якщо там навіть є 1 відсоток, 0,01 відсоток росіян, заборонена в конкурсі. Він вимагає повернути, щоб було 10 відсотків. Дивіться, це що відбувається, нащо вам росіяни в нашій банківській системі? Що ви робите?
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Поправка 200. Займіть місця, будь ласка, шановні колеги.
Поправка 200 авторства Кормишкіної і Железняка. Вона врахована частково. Народний депутат Герасимов просить оце рішення комітету про врахування частково поставити на підтвердження.
Я ставлю 200 поправку в редакції, в якій вона врахована частково. Прошу народних депутатів голосувати.
11:23:52
За-235
Рішення прийнято.
Поправка залишається врахована частково. Покажіть по фракціях.
Наступна поправка, починайте з номера, Артур Володимирович.
11:24:02
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановні колеги, 204 правка стосується тої ж самої ситуації. І тепер відповім Данилу Олександровичу. Питання в тому, що ви дуже хитрі. І ви кажете, що якщо в лоб є Росія чи російські гроші власниками, тоді ми забороняємо. Але якщо відомо з розслідувань журналістів чи з розслідувань міжнародних фінансових організацій, чи з розслідування наших правоохоронних органів, що ця організація чи банк, чи фінансова установа контролюється Росією, то тут ви піднімаєте руки і кажете: та нехай вже буде, нехай роблять. Тому, Даниле Олександровичу, ні, не брешіть тут людям.
Колеги, 204 правка про те саме, прошу її не підтримувати і повернути контроль, відносини контролю до заборон. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Данило Олександрович.
11:24:56
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Ми дуже всі полюбляємо дослідження, розслідування журналістів, бачили останнє розслідування. І хочу сказати вам, що на жодному острові, на жодному вашому острові з багатьох ви не відсидитесь, якщо тут будуть руські. І зараз лобіюючи їх інтереси, так, дійсно, правка стосується того ж самого, ви зраджуєте інтереси країни.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 204 поправка. 204 поправка авторства також Кормишкіної і Железняка. Вони комітетом враховані... вона комітетом врахована. Водночас народний депутат Артур Герасимов ставить цю поправку на підтвердження. Позицію комітетів ви побачили… почули, перепрошую. Прошу голосувати за 204 поправку.
11:25:56
За-237
По фракціях покажіть, будь ласка.
(Шум у залі)
А чому репліка, Артур Володимирович? Ваше прізвище не назвали.
Артур Володимирович, наступна поправка. Будь ласка, починайте з номера.
11:26:12
ГЕРАСИМОВ А.В.
Репліка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Репліка, чому?
ГЕРАСИМОВ А.В. Ладно, хорошо. Включіть з нуля, включіть з нуля.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з нуля включіть. Номер тільки, будь ласка, спочатку. Будь ласка.
11:26:21
ГЕРАСИМОВ А.В.
226-а. Значить, по-перше, Данило Олександрович, почитайте розслідування про ваші зв'язки з російськими злочинцями, а потім будете розповідати.
226 поправка. Значить, дивіться, дуже красиво, дуже хитро з-під всіх заборон стосовно Росії виводяться публічні компанії, які працюють в Росії, чи російські, чи іноземні, які заробляють зараз в Росії, і потім на зароблені в Росії гроші будуть купувати українські державні банки. Ви хочете на цю тему посперечатися? Так читайте прямий текст поправки, що під заборони не попадають публічні компанії в термінології, яка значиться в Законі "Про банки і банківську діяльність". Я почитав. Це, знаєте, що написано: публічна компанія – це публічне акціонерне товариство, крапка. Тому, чесно кажучи, оце вам другий приклад того, як ви дозволяєте компаніям російським чи які працюють в Росії, ті кроваві гроші використовувати на купівлю українських державних банків. Колеги, пропоную не підтримувати це.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, Данило Олександрович.
11:27:32
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Шановні колеги, ну я не знаю, наскільки треба бути безглуздими, щоб заборонити, наприклад, ЄБРР та структурам такого рівня участь в конкурсі на придбання українського банку. І для чого це робити? Для чого це робити? Щоб ваші русские друзья зайшли на конкурс і перемогли, якщо ви зіб'єте ці поправки всі, щоб ви на черговому острові розташувалися.
Дякую. Підтримайте, будь ласка, поправку цю. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю 226 поправку авторства Гетманцева і Кормишкіної. Вона комітетом врахована. Герасимов просить поставити на підтвердження. Ставлю 226 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.
11:28:24
За-244
Рішення прийнято.
По фракціях покажіть, будь ласка.
Будь ласка, Артур Володимирович, наступна. Починайте з номера.
11:28:34
ГЕРАСИМОВ А.В.
Колеги, 448 правка. Значить, вона не стосується Росії, але тут, я думаю, буде цікаво фракціям "Батьківщина" й іншим послухати. Значить, окрім того, що буде проведення торгів організовано в Україні, вони ще хочуть якісь незрозумілі торги проводити за кордоном. Причому, ладно би прописали, що це за торги, але що за кордоном, де закордоном, науці незрозуміло.
Прошу також цю правку поставити на підтвердження. А чому закордоном, я думаю, щоб якраз і покривати оті публічні компанії, які працюють в Росії, і покривати компанії, які контролюються російськими грошима, але там нема, звичайно, Росії серед співучасників, але російські гроші це контролюють. І ви зараз разом з ОПЗЖ голосуєте за це. Колеги, чесно кажучи, дивіться, я це кажу, потім щоб ви не говорили, що ви не знали, за що ви голосуєте.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 448 поправці.
11:29:33
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Насправді вам, безперечно, видніше, що таке за кордоном, я там не так часто буваю, як ви. Але якщо говорити про цю поправку конкретно, то ця поправка, аби банки могли продаватися через ProZorro. Через це ProZorro, через яке вчора був проданий об'єкт на 2 з половиною мільярди гривень. Якщо це продається за українським правом, якщо це продається за англійським правом, то відповідно до англійського права, яке є ще більш прозорим, ніж наше ProZorro. Читайте, будь ласка, хоч щось, крім власного телеграм-каналу.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 448 поправка авторства Мовчана. Вона врахована редакційно.
Народний депутат Герасимов просить це рішення комітету поставити на підтвердження.
Я ставлю 448 поправку Мовчана в редакції, в якій вона врахована редакційно, на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.
11:30:41
За-251
Рішення прийнято.
Правка залишається врахованою редакційно.
З процедури? Хто, Южаніна? Будь ласка, Южаніна.
11:30:55
ЮЖАНІНА Н.П.
Шановні колеги, коли зараз доповідач говорить про свою позицію, хай він дочитає весь пункт. В першому підпункті написано про PrоZоrro, а в другому написано зовсім інше. Навіщо…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, це не з процедури. Будь ласка, що у вас з процедури?
ЮЖАНІНА Н.П. Навіщо агент Сівковича тут бреше з трибуни?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, виключіть мікрофон.
Шановні колеги, ще раз прошу з процедури. У вас є якісь питання з процедури – задавайте.
Артур Володимирович, наступна поправка, починайте з номера.
11:31:27
ГЕРАСИМОВ А.В.
Наступна 470-а.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 470-а.
ГЕРАСИМОВ А.В. Колеги, тут теж цікава історія. Значить, в тілі закону було написано, що умови кожного конкурсу затверджує Кабінет Міністрів. І дуже хитрим одним словом "умови кожного конкурсу може затверджувати Кабінет Міністрів України" вони що роблять – вони деякі історії значно виводять з-під відповідальності і з-під контролю.
Прошу 470-у також не підтримувати. Це один з елементів цієї ж схеми.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, Данило Олександрович.
11:32:03
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Вам би, колего, писати фантастичні романи. Дивіться, це поправка пов'язана з попередньою поправкою. Якщо продається за PrоZоrro, то встановлює Кабінет Міністрів, а якщо продається за англійським правом, то Кабінет Міністрів ще англійське право не встановлює, хоча, в принципі, наш Кабінет Міністрів може все.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 470 поправка авторства Гетманцева і Кормишкіної, комітетом вона врахована. Шановні колеги, я… Герасимов Артур Володимирович просить поставити це на підтвердження рішення комітету. Я ставлю 470 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.
11:32:49
За-249
Рішення прийнято.
По фракціях.
Наступна поправка, Артур Володимирович, починайте з номера.
11:32:57
ГЕРАСИМОВ А.В.
498-а. Це взагалі шедевр. Значить, дивіться, через те, що комітет вирішив допустити російські гроші і ігорні гроші до приватизації українських державних банків, то дивіться, що сталося після цього. На початку вимоги до ризик-профілю покупця мали затверджувати Кабінет Міністрів і Національний банк. З урахуванням того, що вони побачили цю схему і, мабуть, сказали, нас не вплутуйте, легким рухом рук до другого читання вони виймають, Національний банк і Кабінет Міністрів, і просто кажуть, що вимоги до ризик-профілю затверджуються. Ким затверджуються, там хто його знає, ким затверджуються, учасником схеми, бо це означає, що відповідальності Нацбанк і Кабінет Міністрів за вимоги ризик-профілю нести не буде.
Шановні колеги, це неправильно, це українські державна банки, це наша банківська система. Прошу не підтримувати цю поправку і повернути, щоб Національний банк і Кабінет Міністрів несли відповідальність за ризик-профіль, вибачте, можливого покупця.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.
11:34:05
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Поправка насправді пов'язана з попередніми поправками, вона є абсолютно технічна, прошу її підтримати. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 498 поправка авторства Гетманцева і Кормишкіної. Комітетом вона врахована. Герасимов просить поставити це рішення на підтвердження. Позицію сторін ви почули. Прошу голосувати.
11:34:32
За-244
Рішення прийнято.
По фракціях.
Будь ласка, Артур Володимирович, наступна поправка.
11:34:40
ГЕРАСИМОВ А.В.
Наступна 662-а. Це взагалі перл, називається – як заробити і зняти касу. Значить, дивіться, питання в тому, що якщо щось не так прописано в конкурсі, 662 поправка, то можуть виплачувати штрафи максимум до 30 відсотків і, чесно кажучи, мені здається, що отак на халяву роздавати державні гроші – це неправильно, якщо там спеціально чи неспеціально допущені якісь помилки. Це вже не про Росію, це просто називається, як заробити і по закону вивести ці гроші.
Дякую. Прошу не підтримувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.
11:35:20
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Як заробити і зірвати касу, тут є великі спеціалісти. Ми б до вас прийшли проконсультувалися, якщо б нам треба було мати такий досвід. Ми цього не робили, бо цілі у нас зовсім інші, не такі, як у вас. (Шум у залі)
А ця правка конкретна, вона про обмеження відповідальності держави у випадку, якщо за результатами такого конкурсу будуть до держави Україна подані позови. Правка абсолютно на користь держави. Так, не на користь ваших російських друзів. Але мені здається, що це для нас зараз набагато важливіше. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 662 поправка авторства Гетманцева і Кормишкіної. Вона комітетом врахована. Народний депутат Герасимов ставить це рішення на підтвердження зали. Я прошу 662 поправку голосувати. Прошу голосувати.
11:36:23
За-246
Рішення прийнято.
Артур Володимирович, наступна яка, номер?
11:36:30
ГЕРАСИМОВ А.В.
759-а, Руслан Олексійович.
Значить, дивіться, тут дуже цікаво. Значить, росіян допускають, ігорні гроші допускають, але заважають громадяни України. Поясню. Тому що багато ж банків було націоналізовано, я маю на увазі особливо в останні роки, і там залишилися якісь спори, коли звичайним громадянам України не виплачують кошти. Так от щоб вже кинути громадян кінцево, вирішили взагалі виключити із системи розборок Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Ну, чесно кажучи, слухайте, у вас дійсно друге завдання, у вас завдання накрасти, у вас завдання допустити росіян, бо це написано в тексті, я не видумую, читайте закон, тут конкретно цей текст написаний, про доступ публічних компаній, які працюють в Росії, російських, про те, що немає контролю за відносинами контролю і так далі. Саме тому, шановні колеги, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб треба повернути, треба захистити громадян. Прошу цю правку не підтримувати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.
11:37:39
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Шановні друзі, правка абсолютно технічна. У першій редакції у першому читанні був Фонд гарантування вкладів, який абсолютно не має ніякої ролі в процесі, в процедурі конкурсного відбору чи приватизації держаного банку, тому ці слова з тексту виключили. Абсолютно технічна правка, ніякого відношення не має ані до руських, ані до чого іншого. Тому чергова глава фантастичної повісті нашого колеги розвінчана.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 759 поправка авторства Кормишкіної, Железняка. Вона комітетом врахована.
Народний депутат Герасимов просить поставити її на підтвердження. Ставлю 759 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.
11:38:33
За-251
Рішення прийнято.
Включіть по фракціях, будь ласка.
Наступний, Артуре Володимировичу, номер. Починайте.
11:38:41
ГЕРАСИМОВ А.В.
761-а.
ГОЛОВУЮЧИЙ. 761 поправка.
ГЕРАСИМОВ А.В. Колеги, дивіться, це правка на ту саме історію. А то тепер зверніть увагу. Я конкретно аргументуючи кажу, що виключено і чому виключено. Що каже Данило Олександрович? Він каже: "Це фантастика, це історії". Жодного аргументу, жодного, підкреслюю. Каже: "Це технічна правка". Людей викидають, гроші у них забирають – технічна правка. І після того він нам каже: "Я розвінчав". Стенограму, колеги, почитайте після цього, що реально відбувалося. Саме тому ця правка на ту саме тему. І я прошу її не підтримувати.
І взагалі-то, чесно кажучи, дивіться, з урахуванням того, що ви не збили правки по залученню росіян, не збили правки, які дають ігорному бізнесу і брудним грошам зайти, колеги, цей законопроект не можна підтримувати. Це вже, чесно кажучи, буде злочином, якщо ви його підтримаєте. І потім, коли російські гроші чи контрольована Росією компанія зайдуть, ображатися будете самі на себе, але не кидайте народ України.
Дякую. Правку прошу не підтримувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 761 поправці.
11:39:51
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Ну, те ж саме, ви бачите те ж саме, той самий набір фантастичних якихось закидів від опозиції. Немає чого навіть коментувати, це все, мені здається, людям розумним зрозуміло.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 761 поправка авторства Кормишкіної і Железняка. Комітетом вона підтримана. Герасимов просить поставити це рішення на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.
11:40:22
За-247
Рішення прийнято.
Покажіть по фракціях.
Артур Володимирович, наступна ваша.
11:40:29
ГЕРАСИМОВ А.В.
Наступна – 763-я. Колеги, тут кожна поправка на вагу золота, тому що ви прямо зараз відтворюєте незбиваючу оту схему, про яку я казав на початку. Це на совісті кожного.
Значить, дивіться, в чому ця поправка. "Особливості визначення розміру шкоди, заподіяної протиправними (незаконними) індивідуальними актами/рішеннями" там неважливо з якої сторони. В Законі "Про банки і банківську діяльність" ретельно, детально прописана норма. Але ж ми розуміємо, що тут будуть заводитися російські гроші, що тут будуть заводитися брудні гроші ігорного бізнесу. НБУ і Кабмін знімають із себе відповідальність. Але тепер же треба розмір шкоди якось не відшкодовувати по Закону "Про банки і банківську діяльність", бо якщо нормальний покупець подасть скаргу, йому треба платити гроші. Так вони цим, цією поправкою кажуть: ми розмір школи будемо платити не по Закону "Про банки і банківську діяльність", а згідно цього закону, тобто ніяку. Колеги, це от ще один елемент цієї схеми. Правку прошу не підтримувати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету по 763 поправці.
11:41:35
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Дякую. Дивіться, абсолютно також технічна поправка. Ми виключаємо посилання на Закон "Про банки і банківську діяльність", який не має жодного сенсу в цьому законопроекті. Тому прошу підтримати і не зважати на цю маячню.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 763 поправка, авторства Кормишкіної і Железняка, комітетом врахована. Герасимов просить поставити це рішення на підтвердження. Ставлю 763 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.
11:42:15
За-254
Рішення прийнято.
Артур Володимирович, будь ласка. Номер починайте.
11:42:23
ГЕРАСИМОВ А.В.
769-а, Руслане Олексійовичу. Це взагалі треш. Це я прошу звернути увагу, наприклад, правоохоронного комітету на цю історію. Значить, в тілі закону було написано, що будь-яка інформація, вони обмінюються, розкривають банківську інформацію учасників конкурсу на підставі договору про нерозголошення конфіденційної інформації. Це правильна історія. Бо якщо відкривається інформація про українські державні банки, а там вже є операції з купівлі зброї, оплати зброї, дуже багато серйозних речей, то має бути конфіденційна інформація. Легким движением руки, щоб росіяни отримали, знаєте, що вони роблять? Вони кажуть, виймають конфіденційність і пишуть, що інформація була надана відповідно до укладених банком договорів. Яких? А хто його знає. На купівлю бананів там, я не знаю, на послуги таксі, що завгодно. І це фразочка, якою вони тепер знімають з себе відповідальність конфіденційність підписувати перед тим, як вони будуть відкривати інформацію про українські банки покупцям.
Тому, чесно кажучи, от вам…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету з цієї поправки.
11:43:31
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Розумію вашу зацікавленість в тому, аби зірвати цей законопроект, виходячи з інтересів ваших друзів, напевно, з одного з російських банків, який планується приватизувати. Але взагалі будь-яка діяльність, така навіть по зриву законопроекту, повинна бути хоч якось обґрунтована, якщо не юридично, то хоч якоюсь логікою. В цій правці зазначається, що особам, які зацікавлені в придбанні банку, розкривається банківська таємниця цього банку. Що тут поганого? Я розумію, що ви не хочете цей законопроект. Але все ж таки, все ж таки давайте будемо хоч на трошки, хоч на якусь долю професійними. Жму руку, обіймаю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 769 поправка. Вона врахована комітетом. Народний депутат Герасимов просить поставити це рішення на підтвердження. Я ставлю 769 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.
11:44:46
За-244
По фракціях.
Артур Володимирович, мені здається, ще дві поправки у вас залишилось. Одна лишилась.
Будь ласка, Артур Володимирович. Номер. 192-а, так?
11:44:54
ГЕРАСИМОВ А.В.
Колеги, 192 поправка. Дивіться, я її не буду ставити на підтвердження. Але я вам поясню, що в цій поправці. Значить, дивіться, комітет настоює, треба ж, каже, прищучити Росію і російські компанії і прописати, що ті, хто веде діяльність з Росією не будуть допущені до конкурсу. Комітет на цьому настоює, але тут втручається Данило Олександрович Гетманцев і думає, як же ж Росію вивести з-під удару. І він придумує геніальну схему про основну діяльність. Таким чином буде заборонено продаж українських банків тим інституціям і організаціям, які ведуть в Росії основну діяльність. А якщо вони якусь іншу діяльність ведуть, тут, на жаль, можна допустити. Так само, як допустити публічні компанії, які оперують в Росії, не міжнародні організації, Данило Олександрович, а публічні компанії, так само, як забути про відносини контролю. Чомусь, коли НАБУ аналізують дані, вони відносини контролю аналізують – ви не аналізуєте. Ганьба!
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто, шановні колеги... Ви не ставите цю поправку, так? Дякую.
Шановні колеги, у нас ще одна поправка 64, Цабаль. Потім просто 3 хвилини замість всіх своїх поправок Юлія Володимирівна, і голосуємо.
Цабаль, 64 поправка, будь ласка. А, і з процедури.
11:46:14
ЦАБАЛЬ В.В.
Шановні колеги, прошу поставити на підтвердження 64 правку. Я нагадаю, що у нас в Україні 70 відсотків банківського сектору контролює держава, і це недобре. Після нашої перемоги, звичайно, потрібно буде приватизовувати в тому числі міноритарні частки в інших банках, і в Ощадбанку, і в Укрексімбанку.
Тому, колеги, прошу не підтримувати цю поправку, оскільки без цієї поправки закон фактично стосується тільки невеликих українських банків і він не буде в повному обсязі працювати. Я також нагадаю, що є стратегія держави як власника банківського сектору 16-го чи 17-го року, в якій було передбачено, що і Ощадбанк буде також, міноритарна частина буде приватизовуватись.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 64 поправці.
11:47:17
ГЕТМАНЦЕВ Д.О.
Друже шановний, ми включили цю поправку внаслідок політичних домовленостей в ході консультацій по підготовці цього законопроекту. Ми підтримуємо цю поправку, бо держава не збирається приватизувати ці два банки – ні Укрексімбанк, ні Ощадбанк, цього немає в планах. І це нормально, якщо ми з вами, виходячи з політичних наших домовленостей, зараз підтвердимо це перед нашими колегами.
Я дуже прошу підтримати цю правку, вона дуже важливою є, ми з нею погоджуємося, вона абсолютно не збиває жодних планів з приватизації банківського сектору, дай нам боже вигідно приватизувати ті банки, які плануються і покриваються цим законом. Тому я прошу залу підтримати цю поправку і не збивати її.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, 64 поправка авторства Гетманцева і Кормишкіної. Вона комітетом врахована. Народний депутат Цабаль поставив питання про підтвердження цієї поправки. Аргументи сторін почули ви, тому прошу народних депутатів голосувати за 64 поправку.
11:48:33
За-292
Рішення прийнято.
Шановні колеги… Ірина Володимирівна, з процедури. Але я тільки попереджую, Ірина Володимирівна, з процедури, і після цього голосуємо.
11:48:46
ГЕРАЩЕНКО І.В.
Шановний пане головуючий, я теж від нашої фракції попереджую, щоб ви не застосовували подвійних стандартів. Наш колега Артур Герасимов, він йшов чітко по поправках і мав право, як і вся зала, почути відповідь комітету, що стосується тексту поправок, а не образ. І під кінець, представляючи зараз цей закон з трибуни, процитував, процитував фрази так званих "плівок Деркача", вашого сенатора в Російській Федерації, якого ви туди випустили, і вчора ДБР закінчили справу щодо державної зради пана Деркача, автора плівок Байдена, якого…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я попереджую, це не з процедури. Виключіть, будь ласка, мікрофон.
З приводу Деркача і всього іншого, я дуже пам'ятаю, що він мав плідні стосунки з багатьма в тому секторі, хто сидів. Тому давайте поставимо крапку і перейдемо до рішення по цьому банку… по цьому закону, який стосується банків.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про особливості продажу…
Ой, я перепрошую, Юлія Володимирівна, 3 хвилини я обіцяв. Я перепрошую, ще не голосуємо. 3 хвилини – Юлія Володимирівна, я оголосив це, і потім голосуємо. Будь ласка.
11:50:03
ТИМОШЕНКО Ю.В.
Перш за все я хочу подякувати комітету за те, що чітко витримані домовленості щодо Ощадбанку і Укрексімбанку, це важливо дуже, тому що це є ключові фінансові структури держави, які виконують функції в тому числі національної безпеки, в тому числі обслуговують державні функції. І я дякую, що витримали це слово.
Що стосується приватизації тих банків, які колись були приватними: Приватбанк, Сенс Банк, Укргазбанк – вони однозначно мусять перейти в приватні руки, тут немає ніяких сумнівів і заперечень. А наскільки ефективно прописані процедури, це покаже вартість цих банків, по яким вони будуть продані, і хто конкретно купить ці банки, в залежності від цього ми побачимо, наскільки ефективні процедури.
Коли я розмовляла з керівником комітету, мені було дуже приємно почути, що він сказав, що процедури, які прописані по приватизації цих банків, вони кращі ніж процедури по приватизації Криворіжсталі і що там буде серйозна оцінка, і достатньо серйозна конкуренція. Ну дай бог, щоб так було. Тому ми не проти цього законопроекту.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, займіть місця, ми переходимо тепер вже до голосування.
Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків (реєстраційний номер 11474).
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
11:52:07
За-260
Рішення прийнято. Закон прийнято в цілому.
По фракціях покажіть.
Шановні колеги, я прошу не розходитись, сядьте, наступний закон ми голосуємо без обговорення, наступний проект постанови, я просто внесу деяку інформацію. Вчора ми зібралися Погоджувальною радою, лідери фракцій і груп за участю колег з комітету. Постанова була доопрацьована. П'ять спірних населених пунктів були винесені. І після цього цю постанову підписали вся президія, підписали представники практично всіх фракцій і груп, і Давид Арахамія, і Мотовиловець, і інші. Я прошу зараз підтримати цю постанову.
Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету проект Постанови про перейменування окремих населених пунктів та районів (реєстраційний номер 12043). Прошу народних депутатів голосувати.
11:53:12
За-281
Рішення прийнято.
Дякуємо, колеги. Рухаємося дальше. По фракціях покажіть.
Наступний 10143: проект Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації.
Ми домовились таким чином: 2 хвилини – виступ від "Батьківщини", 2 хвилини – від "ЄС", і голосуємо. Тобто, друзі, за 3-4 хвилини ми голосуємо.
Будь ласка, хто від фракції "ЄС"? Артур Герасимов – 2 хвилини. Від "Батьківщини" хто? Я бачу, так, Тарута.
Будь ласка, Герасимов – 2 хвилини.
11:54:01
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановні колеги, що стосується цього законопроекту, то ми будемо підтримувати цей законопроект. Але що стосується попереднього, то ви тільки що, тільки що, скажімо так, називаючи більшість із вас патріотами, підтримали допуск російських грошей, підтримали допуск грошей ігорного бізнесу до купівлі українських державних банків станом на цей момент. Тільки що вашими руками без жодних аргументів з боку голови комітету була реалізована схема, як це зробити. Ви зняли відповідальність НБУ і Кабінету Міністрів по ризик-профілю, ви допустили публічні компанії російські, які працюють в Росії. Читайте закон. Читай закон, вас навіть не засмутило, що Комітет з питань економічного розвитку дав категорично негативний висновок на цей законопроект.
Окрім цього, ви тепер допустили ті компанії, ті організації, які контролюються росіянами, навіть якщо це доведено, бо у вас треба щоб напряму Росія була співзасновником, ви це зробили. Окрім цього ви значно заплутали певні процедури для того, щоб саме цю схему реалізовувати.
Ви знаєте, я розумію, що голосування пройшло, але голосують не тільки фракції і групи. За Конституцією, за Законом про статус народного депутата голосує і несе відповідальність політичну за свої голосування кожен окремо взятий народний депутат. Я прошу всіх з фракції "Слуга народу", особливо тих, хто каже, що він патріот і громко заявляє про це в телевізорі, сьогодні на ніч просто почитати цей закон, який ви тільки що прийняли, і почитати стенограму по тих поправках, які підіймалися, і зрозуміти, що вас знову надурили через те, що ви самі законів не читаєте.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 2 хвилини від фракції "Батьківщина" хто буде? Тарута, я пам'ятаю, так. Будь ласка, Сергій Олексійович.
11:56:09
ТАРУТА С.О.
Шановні колеги, фракція політичної партії "Батьківщина" позитивно сприймає пропозиції, які містить проект Закону 10143. Безумовно, імплементація норм Директиви Європейського Союзу про превентивну реструктуризацію – це реальна необхідність для українського бізнесу, який фінансово потерпає, в тому числі від наслідків російської агресії.
Сьогодні ми маємо можливість чітко розуміти, що процедура досудової санації, яку ми запровадили у Кодексі з процедур банкрутства, не дала того результату, який ми очікували. З моменту набрання чинності Кодексу України з процедур банкрутства у 2019 році в нашій країні відбулося лише всього кілька десятків таких процедур. Пошук шляхів рішення проблеми відновлення платоспроможності бізнесу, розширення інструментів доступного бізнесу для регулювання таких питань є позитивним кроком. Структурований підхід до реалізації процедури банкрутства передбачає підготовку і подання боржником плану превентивної реструктуризації, призначення адміністрації... адміністратора превентивної реструктуризації, а також заборона відкриття провадження у справі про банкрутство на період реалізації процедури превентивної реструктуризації і мораторій на нарахування штрафів та інших фінансових санкцій. І це справляє враження дієвого й ефективного інструменту.
Можуть виникнути певні проблеми, пов'язані з тим, що нова функція адміністратора превентивної реструктуризації буде покладена фактично на існуючий апарат арбітражних керуючих, а ми розуміємо, що арбітражні керуючі сьогодні мають мало знань для цього інструменту. І тому треба тут міністерство…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Будь ласка, шановні колеги, я прошу зайняти місця. Поки ви займаєте, я даю можливість відповісти від комітету народному депутату Мовчану, і після цього голосуємо. Займайте, будь ласка, місця, шановні колеги.
11:58:27
МОВЧАН О.В.
Шановні колеги, прошу вас зайняти свої місця, тому що це надважливий законопроект.
Чому він важливий сьогодні? Окрім того, що це є частиною наших європейських зобов'язань, частиною плану Ukraine Facility, цей законопроект ще є вимогою DPL Світового банку, тобто кредитної угоди. За нього, шановні колеги, держава Україна отримає гроші, великі гроші від Світового банку.
Крім того, по суті, поки ви сідаєте, шановні колеги, на свої місця, важливо зазначити про те, що цей законопроект містить механізми раннього виявлення неплатоспроможності, які включають інформування учасників ринку про наявність механізмів запровадження в законодавстві тексту на життєздатність боржника та вимоги до плану реструктуризації.
Шановні колеги, фактично цей законопроект – це такий собі інструмент для того, щоб не допустити бізнес до банкрутства. Тому що процедура банкрутства, вона…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Шановні колеги, будь ласка, займайте свої місця. Ми переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації. Реєстраційний номер проекту Закону 10143.
Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.
12:00:39
За-272
Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.
Шановні колеги, наступний законопроект ми без обговорення. Будь ласка, займіть свої місця. Два наступних законопроекти без обговорення.
Тому я одразу ставлю пропозицію прийняти в цілому з урахуванням пропозицій комітету та необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України за внесок молоді у розвиток парламентаризму, місцевого самоврядування" щодо збільшення кількості премій (реєстраційний номер 9410).
Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.
12:01:29
За-275
Рішення прийнято.
Наступна постанова теж без обговорення. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах (реєстраційний номер 11542). Прошу народних депутатів голосувати.
12:02:06
За-278
Рішення прийнято.
Наступний законопроект, це друге читання, 11057. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо забезпечення оприлюднення замовниками у електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво) (реєстраційний номер 11057).
Я запрошую голову комітету Наталуху Дмитра Андрійовича за трибуну. І ми домовилися так, 5 хвилин, до 5 хвилин – виступ Олексія Кучеренка, і голосуємо. Будь ласка, Олексій Юрійович.
Шановні колеги, займіть місця. Голосуємо. Голосуємо, шановні колеги. Займіть місця, виступу не буде.
Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо забезпечення оприлюднення замовниками у електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво) (реєстраційний номер 11057). Прошу народних депутатів голосувати.
12:03:48
За-267
Рішення прийнято.
Шановні колеги, закон прийнятий в цілому.
Наступне теж без обговорення. Постанова 12041, проект постанови.
Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів (ми домовлялися, в мене написано без обговорення, друзі) …заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" (реєстраційний номер 12041). Прошу народних депутатів голосувати.
12:04:39
За-252
Рішення прийнято.
Шановні колеги, переходимо до оголошення запитів народних депутатів. Олександр Сергійович.
Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України
КОРНІЄНКО О.С.
12:04:51
ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури Артур Герасимов, будь ласка.
12:04:58
ГЕРАСИМОВ А.В.
Шановний Руслан Олексійович, якщо хоча б один народний депутат потребує обговорення, законопроект іде з обговоренням. Ви тільки що порушили жорстко Регламент.
На Погоджувальній наша фракція заявила, що по цьому законопроекту ми будемо говорити. Чому? Тому що ми категорично підтримуємо те, щоб Мар'яну Безуглу усунули від того кошмару, який вона робить у військовій сфері. Але ж ви обманули всіх і одночасно в цей документ поставили те, що вона тепер буде нам шкодити і у міжнародній сфері. Ви ж її перевили у Комітеті з міжнародних відносин. Хоча це треба було розділити і робити окремими постановами. Тому, Руслане Олексійовичу, коли вимагається обговорення, будь ласка, не порушуйте Регламент і давайте обговорення.
Щиро вам дякую.
12:05:50
СТЕФАНЧУК Р.О.
Дякую, Артур Володимирович. У мене тут фіксується все, що ми проговорюємо. У мене написано: без обговорення.
Будь ласка, Олександр Сергійович.
12:05:56
ГОЛОВУЮЧИЙ. Під час голосування Постанови про перейменування 12043 не спрацювала картка у колеги Никорак Ірини. Прошу зарахувати свій голос за.
Колеги, у нас шість запитів до Президента, тому, будь ласка, не розходьтеся, зараз їх проголосуємо.
Всього для оголошення на пленарному засіданні Верховної Ради України внесено 41 депутатський запит. З них: до Президента – 6, до органів Верховної Ради України – 3, до Кабінету Міністрів України – 9, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування – 20, керівників підприємств, установ, організацій, розташованих на території України незалежно від їх підпорядкування і форм власності – 3.
Отже, перший запит Юрія Кісєля до Президента України щодо присвоєння звання Герой України генеральному директору комунального підприємства "Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені Іллі Ілліча Мечникова" Дніпропетровської обласної ради" Риженку Сергію Анатолійовичу.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 85 Конституції України, статті 225 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:07:17
За-211
Рішення прийнято.
Відповідно до пункту 34 статті 1, статті 85 Конституції України, статті 225 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:07:45
За-215
Рішення не прийнято.
Групи народних депутатів (Івана Чайківського, Тараса Батенка та інших. Всього 9 депутатів) до Президента України щодо присвоєння звання Герой України кулеметнику 105-ї окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України Крупі Любомиру Левковичу (посмертно).
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:08:26
За-222
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:08:49
За-220
Рішення не прийнято.
Дмитра Разумкова до Президента України щодо необхідних заходів із захисту прав та інтересів військовополонених та їхніх родин.
Ми не можемо зупинити цей процес. Це було рішення Погоджувальної з урахуванням всіх ризиків, всі розуміли. Є тиждень на те, щоб їх переподати, і насправді за тиждень будемо знову за них голосувати.
Дмитра Разумкова до Президента України щодо необхідних заходів із захисту прав та інтересів військовополонених та їхніх родин.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:09:40
За-190
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:10:00
За-195
Рішення не прийнято.
Антона Яценка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) мінометнику 56-ї окремої мотопіхотної бригади батальйону "Сармат", старшому сержанту Лупиносу Миколі Анатолійовичу.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.
12:10:32
За-204
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:10:54
За-204
Рішення не прийнято.
Антона Яценка до Президента України щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) військовослужбовцю Збройних Сил України, солдату військової частини А 4007, 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка Галюку Руслану Васильовичу.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:11:29
За-205
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:11:50
За-202
Рішення не прийнято.
І завершальний запит до Президента. Групи народних депутатів (Наталії Піпи, Арсенія Пушкаренка та інших. Всього 10 депутатів) до Президента України щодо забезпечення проведення щоденно о 9 годині 00 хвилин загальнонаціональної хвилини мовчання.
Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:12:26
За-187
Рішення прийнято.
Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.
12:12:47
За-192
Рішення не прийнято.
Переходимо до зачитування запитів.
Запит Олександра Качури до Міністра оборони України щодо ініціювання подання про присвоєння звання Герой України старшому сержанту штурмової роти штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади Збройних Сил України Миронюку Сергію Сергійовичу (посмертно).
Олександра Качури до Міністра оборони України щодо ініціювання подання про присвоєння звання Герой України старшому стрільцю-оператору 2 штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади Збройних Сил України Буряку Данилу Олексійовичу (посмертно).
Олександра Качури до Міністра оборони України щодо ініціювання подання про присвоєння звання Герой України стрільцю-снайперу 2-го штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади Збройних Сил України Сергієнку Андрію Сергійовичу.
Олександра Качури до Міністра освіти і науки України, голови Сумської обласної державної адміністрації – начальника Сумської обласної військової адміністрації щодо дотримання прав учасників освітнього процесу Конотопського ліцею №7 імені Григорія Гуляницького Конотопської міської ради Сумської області.
Михайла Соколова до начальника державної установи "Держгідрографія" про надання офіційної відповіді відносно потреб України у дослідженнях, інноваціях та впровадженні в рамках імплементації європейських стандартів та міжнародних норм у сфері безпеки судноплавства, а також з інших питань, спрямованих на просування внутрішнього водного транспорту у Європі.
Антона Яценка до Керівника Апарату Верховної Ради України, Голови Верховної Ради України щодо надання інформації та копій документів.
Ірини Фріз до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо надання інформації про найменування, кількість та вартість закуплених (законтрактованих) Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України безпілотних розвідувальних авіаційних комплексів всіх видів в період з 1 березня по 1 серпня 2024 року.
Ірини Фріз до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо надання інформації про найменування, кількість та вартість закуплених (законтрактованих) Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України безпілотних розвідувальних авіаційних комплексів всіх видів в період з 1 березня по 1 вересня 2024 року.
Максима Дирдіна до Первомайського міського голови Миколаївської області щодо надання інформації про радників, консультантів, помічників Первомайського міського голови Миколаївської області Демченка Олега Михайловича.
Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Ірини Фріз та інших. Всього 4 депутатів) до виконувача обов’язків Голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України щодо надання офіційної інформації стосовно проведення будівництва та ремонту дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-03 Київ – Харків – Довжанський у межах села Нова Гнилиця (Чкаловська селищна громада Чугуївського району Харківської області).
Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Марії Іонової та інших. Всього 4 депутатів) до начальника Харківської обласної військової адміністрації щодо надання офіційної інформації стосовно проведення будівництва та ремонту дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-03 Київ – Харків – Довжанський у межах села Нова Гнилиця (Чкаловська селищна громада Чугуївського району Харківської області).
Ігоря Кривошеєва до Львівського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Львівської міської ради.
Ігоря Кривошеєва до Луцького міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Луцької міської ради.
Ігоря Кривошеєва до Івано-Франківського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Івано-Франківської міської ради.
Ігоря Кривошеєва до Чернівецького міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Чернівецької міської ради.
Ігоря Кривошеєва до Одеського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Одеської міської ради.
Ігоря Кривошеєва до Дніпровського міського голови щодо надання інформації про відрядження депутатів Дніпровської міської ради.
Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Прем'єр-міністра України щодо забезпечення медичним обладнанням Білгород-Дністровської міської багатопрофільної лікарні.
Ігоря Кривошеєва до Великоберезнянського селищного голови Ужгородського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Великоберезнянської селищної ради.
Ігоря Кривошеєва до Тячівського міського голови Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Тячівської міської ради.
Ігоря Кривошеєва до Міжгірського селищного голови Хустського району Закарпатської області щодо надання інформації про відрядження депутатів Міжгірської селищної ради.
Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів.
Олександра Ткаченка до Секретаря Ради національної безпеки і оборони України щодо примусового вилучення об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів.
Антона Яценка до виконувача обов’язків директора Національного дендрологічного парку "Софіївка" Національної академії наук України щодо надання інформації та копій документів.
Антона Яценка до виконувача обов’язків директора Національного дендрологічного парку "Софіївка" Національної академії наук України про надання інформації та копій документів
Володимира Мороза до Міністра освіти і науки України, Міністра оборони України щодо врегулювання питання оповіщення сигналу "Повітряна тривога".
Володимира Мороза до Ірпінського міського голови щодо надання інформації про стан реалізації проекту побудови укриття фінською компанією Temet.
Володимира Ар'єва до Міністра енергетики України щодо надання для ознайомлення переліку критично важливих об’єктів, до яких не застосовувались відключення електроенергії станом на 1 червня 2024 року.
Олександра Юрченка до Прем'єр-міністра України щодо внесення змін до порядку оплати витрат, пов’язаних із здобуттям дітьми працівників дипломатичної служби, направлених у довготермінове відрядження, дошкільної та загальної середньої освіти в частині забезпечення рівності прав громадян на здобуття освіти.
Олександра Юрченка до начальника Головного сервісного центру МВС про вжиття відповідних заходів щодо належного забезпечення роботи Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в місті Києві.
Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно виданих Управлінням містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради дозволів фізичним та юридичним особам на встановлення стаціонарних тимчасових споруд, для провадження підприємницької діяльності на території Уманської міської територіальної громади Черкаської області, на період 2020-2024 роки.
Галини Третьякової до Голови Верховної Ради України щодо контролю за використанням бюджетних коштів.
Запити завершено, шановні колеги.
Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.
12:18:21
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перелік… ми розглянули питання порядку денного на сьогодні. Дякую всім за результативну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.
Разом переможемо! І Слава Україні!