ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

17 вересня 2024 року, 12 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою всі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег поважати прийняте українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, 16 вересня 2014 року, 10 років тому, у стінах Верховної Ради України відбулася надважлива історична подія для майбутнього нашої держави. Верховна Рада України у прямому ефірі синхронно з Європейським парламентом ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною, з одної сторони, та Європейським Союзом і Європейським співтовариством з атомної енергії й їхніми державами-членами, з іншої сторони. Того дня парламент підтримав волю українського народу, кращі сини і доньки якого сьогодні ціною власного життя захищають наш євроінтеграційний вибір.

За це десятиліття зроблено багато кроків. Ми отримали статус кандидата на членство в Європейському Союзі. Вже розпочато переговорний процес про вступ України до ЄС.

Від імені українського парламенту я хочу запевнити весь український народ, що ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб Україна в найближчому майбутньому стала повноправним членом Європейського Союзу.

Шановні народні депутати, я також хочу поінформувати, що 5-7 вересня на запрошення італійської сторони мав честь брати участь у 22-му Парламентському саміті голів парламентів Групи Семи у місті Верона. В рамках проведених мною переговорів зі спікерами парламентів Групи Семи, а також президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою учасники були детально поінформовані про нагальні потреби України в воєнно-технічній, енергетичній і фінансовій сферах. Увагу колег-спікерів було привернуто до необхідності зняття будь-яких обмежень на використання Україною наданої їй зброї для ураження законних воєнних цілей на території Російської Федерації, знешкодження силами союзних ППО російських ракет та дронів на прикордонних територіях Західної України. Ми також присвятили багато уваги проблематиці посилення санкційної політики проти РФ, питанням покарання за скоєні нею злочини та компенсації завданих Україні збитків.

Шановні народні депутати, 11 вересня в Києві відбувся черговий Четвертий саміт Міжнародної Кримської платформи, учасники якого підтримали суверенітет та територіальну цілісність України, висловили підтримку Формули миру Президента України Володимира Зеленського та підтвердили подальшу підтримку нашої держави в протидії російському агресору. Мені приємно, що безпосередніми учасниками саміту були спікери чеського сенату і парламенту Молдови.

Дозвольте також повідомити, що з метою подальшого розвитку цієї ініціативи глави держави Верховна Рада України у співпраці з Саеймою Латвійської Республіки 23-24 жовтня цього року проведе у Ризі Третій Парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи, на цей час в парламентах двох країн триває активна підготовка цього важливого заходу.

Шановні народні депутати, сьогодні відзначаємо важливе професійне свято – День рятівника. Давайте привітаємо працівників аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, а також громадян, які зробили внесок у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захисту життя і здоров'я людей. Бажаємо їм, рятівникам, міцного здоров'я, витримки, незламності, повернення до своїх родин після всіх небезпек. Разом переможемо.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашого колеги народного депутата України Миколи Вікторовича Бабенка. Давайте привітаємо іменинника, побажаємо йому міцного здоров'я, наснаги, нових звершень на благо України.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, сьогодні 937-й день, як український народ мужньо протистоїть широкомасштабній збройній навалі Російської Федерації. Наші незламні Сили оборони тримають позиції, відбивають численні штурми російських окупантів, знищують їх техніку та нейтралізують особовий склад ворога. Слава героям! Слава нашим захисникам і захисницям!

Шановні колеги, у ці ж дні ми також вшановуємо пам'ять Георгія Гонгадзе та інших українських журналістів, які загинули, виконуючи свій професійний обов'язок. Тож давайте віддамо шану хвилиною мовчання всім військовослужбовцям, рятувальникам, журналістам, працівникам інших професій, які пожертвували своє життя за вільну, суверенну, демократичну Україну. Згадаймо також мирних громадян, які стали жертвами злочинних дій російської терористичної держави.

(Хвилина мовчання)

Шановні народні депутати, висловлюємо щирі вітання нашим паралімпійцям, а також усім членам української паралімпійської збірної команди за блискучі результати на Паралімпійських іграх – 2024. За результатами змагань наші спортсмени здобули 82 медалі, з яких 22 золоті, що дозволило Україні зайняти високе 7-е місце у загальному рейтингу. Я прошу привітати оплесками. (Оплески) Ми неймовірно пишаємося нашими переможцями та медалістами і бажаємо їм невичерпної енергії та сил для нових перемог.

Шановні колеги, я прошу увагу на екран, короткий звіт про результати паралімпійської збірної.

(Трансляція відеозапису)

(Оплески)

Шановні колеги, ще раз висловлюємо глибоку вдячність нашим спортсменам, Національному комітету спорту інвалідів України та всім, хто приймав участь у підготовці до Паралімпійських ігор. Ми пишаємося нашими героями та бажаємо їм подальших спортивних успіхів.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовилися перед початком розгляду питань порядку денного надати час по три хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Я прошу представників депутатських фракцій і груп записатися на виступи.

Будь ласка, слово надається народному депутату Рущишину Ярославу Івановичу, фракція політичної партії "Голос".

 

12:18:09

РУЩИШИН Я.І.

Роману Лозинському прошу передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, пане Романе.

 

12:18:25

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Шановні українці, колеги, наш парламент зараз вступає у визначальний момент року –  в бюджетний процес, і чи буде цим парламентом прийнято бюджет перемоги, чи буде проголосовано бюджет непорозуміння, залежить від того, в якому вигляді ми доопрацюємо цей законопроект в цілому. Ми розуміємо, що країна-агресор своїми ударами по нашій території, окупацією, анексією знищила значну частину нашої економіки. Але чи може бути підняття податків єдиним рішенням для того, щоб закрити всі діри в бюджеті? Ні, це абсурд, брехня і обман. Чи потрібно піднімати податки? Однозначно. Але чи це достатнє рішення і чи це єдине рішення?    Абсолютно  ні.

Давайте ми глянемо до грального бізнесу, зараз за розрахунками експертів з 18 відсотків виграшів ПДФО сплачується лише 4. Шановні колеги, це близько 20 мільярдів гривень, які недоотримує бюджет  тільки в сфері грального бізнесу.

А що про телемарафон, який вичерпав себе, я переконаний,  вся країна вже це знає і розуміє – 1,5 мільярда гривень просто в нікуди.  Що ж стосується кешбеку, який ми не можемо собі дозволити, здається, все ж таки тут здоровий глузд переміг. Але 3 мільярди гривень, які донедавна закладали в це бюджет, чи це ті гроші, заради яких треба піднімати податки, чи це ці видатки, заради яких малий і середній бізнес має платити більше? Абсолютно ні.

Шановні колеги, а спроба Енергоатома свого часу з будівництвом нового реактора, результати якого ми відчуємо, можливо, через 5 або 10 років, які подавалися з кошторисом 2018 року – це ще один грабіж. А що пропонують натомість?  Збільшувати податки!

А зараз максимальна ганьба нашого парламенту, ми вступаємо в бюджетний процес і говоримо, що ці кошти на перемогу, ми голосуватимемо за бюджет і всі говорять, що це кошти на оборонку. А де підписаний законопроект 9559-д? А де гроші на ЗСУ з бюджетів органів місцевого самоврядування, які досі нелегальні? Цей зал міг проголосувати за це рішення вже рік тому, але проголосував три місяці тому. Три місяці закон не підписаний, три місяці закон лежить на підписі у Президента і досі не вступив в дію, а нам кажуть збільшувати податки. Десятки мільярдів гривень вже сьогодні місцеве самоврядування добровільно готове перераховувати військовим частинам, і багато хто вже це робить, але до них приходять і "кошмарять" правоохоронні органи. І ті, хто не хочуть цього робити, прикриваються цим  і витрачають не на дрони, а на стадіони. Це  ганьба! І законопроект 9559 має бути підписаний, не лише одними податками.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Батенко. Тарас Іванович,  "Партія "За майбутнє". 

Констанкевич Ірина  Мирославівна, будь ласка.

 

12:21:42

КОНСТАНКЕВИЧ І.М.

Шановні колеги, шановні народні депутати! Від імені групи "За майбутнє"  я хочу звернути вашу увагу на теж одну із проблем бюджету 2025 року, зокрема, це питання щодо фінансування ветеранської політики.

Ми говоримо про бюджет перемоги, ми говоримо про майбутнє України після війни і ми розуміємо, що це йдеться про повернення до активного суспільного життя українських ветеранів, які зараз захищають кожний кілометр, кожен сантиметр нашої незалежності і територіальної цілісності України. Що ми бачимо реально в бюджеті для ветеранів на наступний рік? Скорочення на 53 відсотки. Колеги, вдумайтеся, на ветеранську політику скорочено видатки порівняно з 2024 роком на 53 відсотки. Усі найкращі програми, які працювали торік і позаторік, вони отримають недофінансування.

До прикладу, на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів буде недофінансування на мільярд, тобто третину. На заходи ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації буде скорочено теж майже на мільярд, практично наполовину. Субвенція на житло ветеранів, яка працювала в 2023-му, 2024 році, взагалі відсутня. Тобто ті ветерани, які мали можливість покращити свої житлові умови, а це 5 тисяч, це єдині, хто отримали такі умови, всі решта не отримають і черги будуть стояти. То що ми робимо, як ми думаємо про Збройні Сили України наразі, якщо ми на ветеранську політику не виділяємо кошти?

Тому ми закликаємо, щоб у бюджеті 2025 року поруч із бюджетом на оборонку було належне фінансування і ветеранської політики. А це йдеться про лікування, це йдеться про реабілітацію, яка, на жаль, знаходиться зараз в критично поганому стані. Ми не маємо тої належної кількості реабілітаційних установ, які потребують наші ветерани. Ми маємо мізерну кількість, всього-на-всього сто, це на 1 мільйон 200 ветеранів, а ми очікуємо 4 мільйони наших ветеранів. Де вони будуть проходити реабілітацію? Це не риторичне запитання.

Так само ми говоримо про ветеранський спорт, який критично недофінансований. Ми маємо прекрасні приклади наших колег, які є промоутерами ветеранського спорту, але, на жаль, держава не виділяє коштів належних на ветеранський спорт.

Про освіту для ветеранів. Працевлаштування, яке зараз реалізувалося у 23-му і в 24-му році і мало прекрасні кейси,  – теж недофінансування.

Тому закликаю нас усіх об'єднатися…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Порошенко Петро Олексійович, фракція "Європейська солідарність".

 

12:24:56

ПОРОШЕНКО П.О.

Дуже дякую, пане Голово. Вперше більш як за п'ять років парламентський комп'ютер записав саме мене на виступ. Щось у лісі здохло.

 Тема, яку сьогодні ми маємо обговорювати, надзвичайно важлива. Що таке бюджет? Бюджет – це стратегія розвитку держави, реалізація і імплементація програми дій уряду, обрахована в цифрах. А що ви збираєтесь розвивати, коли уряд вже декілька років не подає до органу, якому він підконтрольний і підзвітний, програму дій? Куди вони рухаються? У позиціях поточного року уряд обдурив парламент, який представляє народ, і не враховував 500 мільярдів гривень, якими ми маємо фінансувати оборону держави, бо вони думали, що війна закінчиться в серпні місяці.

Бюджет в умовах воєнного стану – це питання війни і миру, армія є пріоритет. І, безумовно, представники депутатів мали б бути на засіданні Ради нацбезпеки і оборони по затвердженню військової частини Державного бюджету. Хто з вас хоч щось про це чув?

Безумовно, що наші партнери для нас є пріоритет, і Президент Байден має першим почути від української влади плани перемоги і плану миру. А парламент, а народ, а він коли заслужить право знати, в який спосіб ми будемо забезпечувати перемогу і мир? Суспільство заслужило на дорослу і чесну розмову замість знеболювального канабісу телемарафону.

Тут, виявляється, зараз роздається критика телемарафону, причому, як не дивно, не з боку "Європейської солідарності",  яка перешкоджала його прийняттю, а з боку тих, хто голосував за нього, а сьогодні прагне уникнути відповідальності. Суспільство заслужило чесної розмови.

Уявіть собі, що Данія фінансує 18 "Богдан", а Україна фінансує брехливий телемарафон. Причому фінансує за рахунок коштів, які вона видирає в солдат, які недополучають РЕБи, недополучають FPV, і лише вчора я завіз 80 нічних "мавіків", а за попередній місяць вся держава спромоглась на 50. Це є неприйнятно. Ми маємо повернути цей бюджет і розглядати бюджет оборони і перемоги. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колтунович. Я перепрошую, від фракції… від групи "Платформа за життя" Павленко Юрій Олексійович,  будь ласка.

 

12:28:12

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, український народе! Сьогодні, 17 вересня, відповідно до указу Президента України ми відзначаємо і День усиновлення. Саме тому з цієї трибуни я хочу привітати всіх дітей, їх усиновителів, прийомних батьків,  батьків-вихователів, опікунів за щоденну турботу про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, виховання яких їм довірила українська д6ержава. За часів незалежності більше 100 тисяч дітей-сиріт були усиновлені українськими громадянами, більше 150 тисяч українських громадян стали усиновителями. Окремо хочу звернутись і до тих, від кого залежить державна політика. Мудрості, професійності вам.

Нагадаю, що в 2008 році встановлення   Дня усиновлення було одним з маленьких кроків по підтримці кожного, хто всиновлює, підтримці і забезпеченню права дитини зростати в сім'ї. Саме завдяки успішній державній політиці вдалося збільшити кількість усиновлень з тисячі до 2005 року до більше як 6 тисяч протягом року. А якщо брати з опікою, коли рідні і близькі брали на виховання дитину-сироту, то ми мали ситуацію, коли з 50 тих, хто посиротів, протягом дня 65 влаштовувалися в сім'ї українських громадян.

На жаль, протягом останнього десятиліття, враховуючи анексію Криму, війну, яка розгортається на території України, падіння відбувається і в усиновленні. Все менше і менше дітей реалізовують своє право на виховання в сім'ї. Але не лише війна впливає на ці процеси. На жаль, часто непрофесійні, непослідовні дії з боку уряду призводять до того, що діти позбавляються свого права на виховання в сім'ї.

Лише декілька прикладів. Останні законодавчі нормативні ініціативи уряду сприяли тому, що коли батькам-усиновителям дозволяють брати дітей на виховання, призвели до того,  що все менше і менше дітей всиновлюють. Зміни щодо порядку надання інформації  призводять до того, що все менше і менше кандидатів в усиновителі беруть дітей на виховання.

Попри всі розмови про високу активність бажаючих усиновити ми маємо в цьому році менше тисячі усиновлень, а тисяча дітей цього року набудуть повноліття і так і не отримають цього права. Тому звертаюсь до Мінсоцполітики, звертаюсь до уряду, побачте звіти не в своїх презентаціях, а в очах дитини, яка хоче…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Гевку Володимиру Леонідовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

Передає слово Бардіній Марині. Будь ласка.

 

12:31:34

БАРДІНА М.О.

Доброго дня, колеги. Перш за все я хочу привітати нас усіх з низкою міжнародних подій високого рівня, які відбулися в Києві. І високого рівня з точки зору гостей, друзів України, які приїхали, і з точки зору рішень, які обговорювалися і приймалися на цих заходах, які важливі для нашої безпеки, наших людей, притягнення до відповідальності тих, хто продовжує вчиняти воєнні злочини на нашій території. Конференція "Об'єднані заради справедливості", Четвертий саміт Кримської платформи, Ялтинська Європейська Стратегія – на всіх цих майданчиках говорили про наближення справедливого і тривалого миру для України, про, власне, покарання для тих, хто розпочав цю війну, а також для тих, хто продовжує вчиняти воєнні злочини та знущатися над нашими людьми. На самітах, на конференції говорили про важливість досягнення стабільного тривалого миру для України на засадах справедливості і про те, як об'єднувати наших всіх партнерів довкола цієї ідеї і досягнення цілей.

Також минулого тижня в Києві відбувся вже вчетверте Саміт перших леді і джентльменів. Я вдячна першій леді України за лідерство, за те, що вона запропонувала світу такий формат обговорення і вирішення цих питань. Разом з Президентом України, який, власне, також показує, що Україна займає лідерську позицію, формулою миру, планом нашої перемоги, самітом миру дає розуміння, що ж таке справедливе закінчення війни.

Минулого тижня в Києві обговорювали питання безпеки дітей, безпеки в школі, безпеки в умовах воєнних, а також кібербезпеки. І не обійшли теми безпеки дітей в сім'ях. Говорячи про родини сьогодні, в День усиновлення, я хочу подякувати всім тим родинам, які усиновили або взяли на виховання дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування. Перед нами сьогодні стоїть задача, власне, вдосконалити систему підтримки таких родин, щоб зменшити кількість тих дітей, хто знаходиться в інтернатах, а натомість підтримувати ті сім'ї, які готові приймати дітей, підтримувати дитячі будинки сімейного типу. Кожна дитина має зростати в любові та турботі, а отже в родині.

В Україні понад 15 тисяч дітей позбавлені батьківського піклування і 5 з них проживають в інтернатах. Великі сім'ї зіштовхнулися з новими викликами під час війни, їхнє житло, спокій були зруйновані Російською Федерацією. Завдяки Фундації першої леді та наших міжнародних партнерів реалізується проєкт "Адреса дитинства", завдяки чому частина родин вже отримала, заселилася в нове збудоване житло. І цей проєкт продовжує масштабуватися.

Я закликаю всіх нас разом…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Бурмічу Анатолію Петровичу. Він передає слово, да?

Будь ласка, депутатська група "Відновлення України".

 

12:34:53

ГНАТЕНКО В.С.

Шановний пане Голово, дорогі колеги! Наступні декілька місяців вимагають від Верховної Ради прийняття виважених рішень, що стосуються бюджетної політики на цей і наступний періоди. Зміни до кошторису 2024 року мають гарантувати достатнє фінансування сектору оборони і безпеки.

Разом з тим парламент розпочинає серйозну роботу над проектом державного бюджету на наступний рік. Кабінет Міністрів вчасно подав проект бюджету на наступний рік, однак зміст документа не є приводом для радощів. Ріст ВВП загальмувався до 2,7 відсотка, інфляція зростає до 9,5, дефіцит зовнішньої торгівлі майже 40 мільярдів гривень. Як ми будемо виживати наступний рік – це питання для всіх нас.

Уряд уже після оновлення свого складу оголосив одним із пріоритетів своєї роботи – це гуманітарне розмінування. Натомість у проекті бюджету на наступний рік закладено суму меншу, чим у поточному році, і всього майже 1 мільярд гривень. Також незрозуміло, з яких статей має фінансуватися таке питання, як "Національний кешбек" з підтримки українського товаровиробника. Програма розпочала роботу лише з осені і немає відповідної статті у проекті на наступний рік. Те саме стосується і компенсації вартості за вітчизняну аграрну техніку, а це є частиною великої програми "Зроблено в Україні".

Поданий проект бюджету також оприлюднив додаткові потреби у покритті дефіциту зовні в наступному році. Замість озвучених 35 мільярдів доларів ми маємо, справді, зіткнутися з 38 мільярдами доларів дефіциту.

Верховна Рада має активно включатися в роботу з доопрацювання наступного бюджету. Потрібно забезпечити, аби в наступному році, попри продовження війни, ми отримали збалансований документ. Це і забезпечення безпекових питань, і соціальної підтримки, і оперативне відновлення нашої держави. У цій роботі маємо думати передусім ми про людей.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ у мене записаний, Бакунець Павло Андрійович, група "Довіра".

 

12:37:13

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати, сьогодні професійний календар показує День рятівника. З цієї високої трибуни я хочу привітати усіх вогнеборців, усіх рятівників, офіцерський склад, керівництво  Державної служби надзвичайних ситуацій. Ми здавен цінимо, український народ цінить професію рятівника, ми дуже високо цінуємо усіх вас, хто працює в цій сфері, адже ви також, як і наші військові хоробрі, готові завжди прийти на допомогу українцям, як і на Харківщині, Сумщині, які сьогодні цього потребують, так і на Львівщині, Яворівщині, в тилових регіонах ви зажди готові допомогти людям. Тому хай Бог вас усіх береже.

Також ми маємо гарні новини, минулого тижня понад 150 наших героїв були звільнені з полону. Весь інтернет мав радісні фотографії, це дійсно радує кожного українця, коли люди повертаються з полону. І сьогодні з цієї трибуни, вкотре закликаючи і розуміючи, що відповідні служби, Служба безпеки, ГУР працюють для того, аби наші герої повернулися з полону додому, я все ж таки закликаю виконавчу гілку влади більше працювати з родинами наших військовополонених, з родинами тих, хто є зниклими безвісти, щоби вони знали про певну чергу, про те, як подаються списки, щоби була справедливість. З ними потрібно спілкуватися, що держава не забуває за тих, хто відстоює її на різних фронтах. Це вкрай важливо.

І звичайно, що важливо є і дбати за їхні родини місцевому  самоврядуванню, щоб вони мали забезпечені нормальні умови для навчання, для лікування, садочки для дітей наших військовослужбовців, школи, культура. Для цього я закликаю, голосуючи Бюджетний кодекс на наступний рік, аби ми підтримали ці правки, які дають можливість 64 проценти від ПДФО все ж таки залишати в місцевих громадах, це вкрай важливо. Я закликаю, аби не рухати цю, власне, реверсну дотацію на наступний рік. Я закликаю, аби на наступний 25-й рік все ж таки зараховувати ПДФО від працівників Державної служби надзвичайних ситуацій, від силовиків, від поліції в місцеві бюджети. Це допоможе місцевим громадам забезпечити належний рівень життя родин наших військовослужбовців, які виборюють на всіх фронтах перемогу для нашої України. З вірою в Бога, людей і перемогу. Слава нашим Збройним Силам! Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я так розумію… Юлія Володимирівна ще, да? Щось у вас кнопочка знову не спрацювала. Будь ласка, Апарат, перевірте кнопочки, щось там…

Будь ласка, Юлія Володимирівна, "Батьківщина". І це буде завершальний виступ, після цього переходимо до порядку денного.

 

12:40:23

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я хочу просто нагадати вам, що, не дивлячись на те, що на минулій сесії, на минулому засіданні Верховної Ради провалили податковий закон, який вводив податки на заробітну плату звичайних людей, на фізичних осіб-підприємців, незважаючи, що цей закон був провалений, його знову зараз винесли в зал, 11416-д.

Що я хочу вам сказати, дорогі друзі, в принципі, цей податковий закон внесли як поповнення дефіциту фінансування армії на 500 мільярдів гривень. Ви ж можете рахувати, цей податковий закон, я маю на увазі підвищення податків на заробітні плати і на ФОПів, складає всього 30 мільярдів, це не закриє дефіцит фінансування армії, але це з найбідніших верств населення забере останні копійки. Ви знаєте, що сьогодні… яка заробітна плата сьогодні у освітян, у медиків, у шахтарів і у бібліотекарів, вихователів, будівельників – нуль, нульова, на рівні мінімальної. А ви ще хочете у них забрати 5 відсотків їх заробітної плати для того, щоб фінансувати армію, у той час, коли в тіні залишаються мільярдери, мільйонери, залишаються всі, хто сьогодні може не просто заплатити на армію, а заплатити сповна. У нас далі продовжує мінімум залишатися в тіні 30 відсотків економіки, це 700 мільярдів гривень податків. А ви хочете зняти останні вже, я не знаю, копієчки з тих, хто живе на мінімалку.  І з ФОПів, коли вже й так сотню тисяч ФОПів за останній рік померли, просто не працюють.

Скажіть, будь ласка, хто таку політику нам нав'язує? Чому ви не оподатковуєте гральний бізнес, наприклад? У минулому році 140 мільярдів програли українці в азартні ігри онлайн. Так заберіть з них 40 мільярдів, як ви обіцяли, а не 30 мільярдів з найбідніших людей в країні. Заберіть з банків. Заберіть з усіх, хто не платить податки по Закону про "інвестнянь". Заберіть у багатих, у тих, хто взагалі не знає, що в Україні війна. Але не чіпайте людей.

І тому наша команда дала дуже чіткий альтернативний план, де взяти гроші для поповнення бюджету армії, але не за рахунок податків додаткових на ФОПи (фізичні особи-підприємці) і на заробітну плату людей.

Голосуйте за цей закон проти. Не знищуйте людей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили, час для виступів  вичерпано. Ми завершили цей…

Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

12:43:34

КОРНІЄНКО О.С.

Відповідно до статті 60-1 Регламенту Верховної Ради України повідомляю про створення у Верховній Раді України дев'ятого скликання міжфракційного депутатського об'єднання "Партнерство між Україною і Суверенним Військовим Орденом Госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського, Родосу і Мальти". Головою цього об'єднання обрано народного депутата України Васюка Олександра Олександровича.

 

12:43:55

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, з процедури – Гончаренко Олексій Олексійович.

 

12:43:59

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановні колеги, шановний пане Голово Верховної Ради! У мене питання дуже просте. Коли на розгляді буде 11379-д? Вчора Комітет з нацбезпеки і оборони одноголосно підтримав його до розгляду за основу і в цілому. Сьогодні буде таблиця, тож завтра або післязавтра цей законопроект може бути в сесійній залі по Регламенту, і має бути. Я знаю, що сьогодні пройшла якась нарада. На жаль, погоджувальні ради у нас тепер закриті. Я би як народний депутат дуже би хотів приймати у них участь, але, на жаль, не маю такої можливості. Тому хотів би почути результати цієї наради, які рішення були прийняті, і ще раз сказати, нам треба зупинити мобілізацію 18-25-річних. Це була наша обіцянка людям, це те, що ми мучаємо вже який місяць, то скоротили терміни, то ще щось. Але тепер все є, рішення комітету є, він повністю готовий до розгляду, давайте виносити завтра-післязавтра голосувати і ставити крапку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олексій Олексійович.

Я поінформую тільки те, що я можу, оскільки нарада проводилася в секретному режимі. Від вашої фракції було присутньо три особи. І я думаю, що вони, якщо я в чомусь помилюсь, донесуть інформацію більш коректно.

Про що ми говорили? Ми домовилися про такі речі. Що зараз, перше, на рівні Міністерства оборони і Збройних Сил України буде виданий наказ, яким, враховуючи те, що у нас знаходиться в розгляді цей закон, буде унеможливлена мобілізація взагалі з 18 до 25. Це буде підкріплено наказом.

Друге. Буде у нас, там же, здається, в цьому наказі заборона тих осіб, яких призвали, до моменту їх відкликання назад буде заборона їх застосовувати по напрямку цих десантно-штурмових і інших структурних підрозділів, які йдуть на це. І окрім цього нам були доведені цифри, скільки з цим законопроектом ми можемо втратити на передовій, і ми домовилися, що буквально невідкладно ми зберемось і подумаємо, як, яка логіка буде  заміщення цих осіб, які будуть виведені. Тому це було так коротко вам інформація. Про інше, я думаю, колеги з фракції доведуть. Але я абсолютно погоджуюся, що це питання треба вирішити і ми його вирішимо.  Дякую.

Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи результатів на табло.

Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.

 

12:47:05

За-259

Проти – 8, утримались – 7. Все, як завжди. Дякую, колеги. Рухаємося далі.

Ще раз звертаюся до всіх колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Шановні народні депутати, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду. І починаємо з першого – 0287, це проект Закону про ратифікацію Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проекту з влаштування модульних лікарень.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:48:02

За-235

Рішення прийнято.

Шановні колеги, ми говорили, що хотіла виступити фракція "ЄС". Ще хочуть якісь фракції виступити з цього питання? Ще будуть, да. Тоді запишіться: два – за, два – проти. Будь ласка, запишіться: два – за, два – проти, шановні колеги. Записуйтесь ті фракції, які бажають виступити, і ті групи.

Будь ласка, фракція політичної партії "Європейська солідарність" Кубів Степан Іванович.

 

12:48:37

КУБІВ С.І.

Шановний пане Голово, прошу слово передати Іванні Климпуш.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іванна Орестівна Климпуш-Цинцадзе.

 

12:48:59

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги!

Ми з вами переходимо до ратифікації Угоди з Французькою Республікою щодо надання Україні кредиту на фінансування і встановлення, облаштування модульних лікарень. Ми розуміємо, що в нас сьогодні дуже складна ситуація з коштами в бюджеті і що, на жаль, не всі потреби, і навіть найнагальніші, ми можемо закрити. І мені, звичайно, коли ми розглядали це питання на комітеті, мені хотілося зрозуміти, а де саме ми будемо  влаштовувати ці модульні лікарні, а що ж це означає, чи це означає коробка, чи це означає обладнання. Я, на жаль, отримала відповідь від Міністерства охорони здоров'я, що це, власне кажучи, про передпокій і кілька кімнат, це не про обладнання, яке буде встановлене в тій чи іншій лікарні.

Тому, звичайно, я розумію, що є регіони, в яких неможливо на сьогодні облаштувати те чи інше приміщення для того, щоби надавати медичні послуги, але разом з тим я би просила урядовців, максимально виходячи з наших потреб, в тому числі і щодо обладнання, проводити перемовини про надання кредитів, які ми будемо так тяжко віддавати в майбутньому. І проводити перемовини в такий спосіб, щоб не було, що 70 відсотків того, що буде надано Україні в рамках цього кредиту, буде постачатися безпосередньо тією країною, яка надає кредит. Мені би все-таки хотілося, щоб ми могли залучити і наших підприємців, і наших виробників для того, щоби підтримати нашу економіку.

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається народному депутату України  Заремському Максиму Валентиновичу, фракція політичної партії  "Слуга народу".  

 

12:50:58

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Радуцькому Михайлу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Михайло Борисович Радуцький, будь ласка.

 

12:51:07

РАДУЦЬКИЙ М.Б.

Дякую, шановний Руслан Олексійович, шановні колеги. Ми маємо розуміти, що в нас за останні майже три роки збройної агресії терористичної країни проти України зруйновано кількість лікарень вже більше двох сотень, це зруйнованих, частина лікарень,  більше шестисот, зруйновані частково. Для нас сьогодні для найшвидшого відновлення, надання професійної доступної допомоги нашим  громадянам найшвидший шлях – це шлях будівництва модульних лікарень.

Тому я дуже прошу, колеги, підтримати цю постанову. Вона не тільки фінансово вигідна для України, головніше, що ця постанова дасть можливість пришвидшити відновлення допомоги в місцях, де розрушені лікарні, нашим громадянам.

Дякую. Прошу підтримати. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, слово надається Абдулліну Олександру Рафкатовичу, фракція політичної партії всеукраїнське об'єднання  "Батьківщина".

 

12:52:08

АБДУЛЛІН О.Р.

Прошу передати слово Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Наливайченко Валентин Олександрович.

 

12:52:23

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове! Дорогі наші захисники! Перше і найголовніше, від фракції "Батьківщини" ми вимагаємо, щоб доповідав комітет профільний про ратифікації. А профільний Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу розглянув, підтримав і звернувся до Верховної Ради ухвалити за основу і в цілому цей законопроект про ратифікацію.

Що ратифікуємо сьогодні? 35 мільйонів євро від Казначейства Французької Республіки Міністерству охорони здоров'я. Те, що міністру не чути, а ми наполягаємо, щоб він відзвітував, перше, чи готовий уряд розпорядитися цими грошима для того, щоб були влаштовані модульні лікарні. Ми знаємо, і ТСК, тимчасова комісія парламенту, під керівництвом Юлії Тимошенко розглянула і знає кожну, кожну районну лікарню вздовж лінії фронту. На наше наполягання фракції вважаємо, що саме туди мають бути спрямовані модулі, але специфікація цих модулів має бути визначена для лікарень і фахівцями. Якими фахівцями? Ми звертаємося напряму до уряду провести виїзне засідання Міністерства охорони здоров'я в Сумах, Харкові і Запоріжжі, саме там, де потребують лікування, реабілітації наші найдорожчі - захисники. Саме там, де зараз в місті Запоріжжі лікарня швидкої допомоги потребує конкретні модулі   для рятування запорожців, пенсіонерів, які опинилися напризволяще під час війни, майже без засобів на існування. Але їх треба і зараз лікувати, і надавати медичну допомогу. Так треба діяти тут і зараз, тим більше, що  суми, які надає французький уряд, значні. Час ними розпорядитися, уряд має діяти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми звершили обговорення цього проекту Закону про ратифікацію і переходимо до прийняття рішення.

Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проекту з влаштування модульних лікарень (реєстраційний номер 0287).

Готові голосувати, шановні колеги?  Прошу  народних депутатів голосувати.

 

12:55:19

За-316

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Наступний 0288. Це проект Закону про ратифікацію Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проекту з модернізації діагностики та лікування раку молочної залози.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:55:56

За-253

Рішення прийнято.

Шановні колеги, можемо без обговорення? З обговоренням? (Шум у залі) А, ви хочете… Ну ми ж просто говорили, що тільки ви виступите, ми так домовлялися, якщо я пам'ятаю. Давайте, два – за, два – проти. Можемо? Дивіться, ми ж домовились так. Шановні колеги, давайте, два – за, два –  проти, прошу записатися, шановні…

Добре, я запрошую міністра охорони здоров'я. Є? Хто замість…    

Заступник, будь ласка. А, міністр є. Добрий день, пане міністре. Дайте можливість міністру пройти, шановні колеги, якщо ви не проти. Будь ласка, пане міністре.

 

12:56:48

ЛЯШКО В.К.

Доброго дня всім. Бажаю міцного здоров’я. Я прошу підтримати ратифікацію Угоди з Французькою Республікою, яка стосується постачання в Україну експертного класу мамографів. Для чого вони потрібні? Вони потрібні для того, щоб ми закрили наш проєкт "Діагностика одного дня в онкологічних центрах".

Чому це актуально? Тому що ми побачили, з часів COVID, після цього повномасштабне вторгнення, руйнування інфраструктури, люди з віддалених населених пунктів, які приїжджають до обласного центру, в якому є онкоцентр, не встигають за один день пройти діагностику повного циклу. Вони проходять, щось одне здають, чи КТ, чи МРТ, чи біопсію, і від’їжджають назад. Потім, щоб добратись в черговий раз до онкоцентру, проходить тиждень, місяць, а то і два місяці, людина приїжджає на повторну діагностику, вже коли хвороба прогресує.

Наша задача сьогодні зробити в онкоцентрі таку діагностику, яка закриває за один день, два дні з можливістю переночувати, і після цього відразу розпочати лікування в залежності від того, яке – хірургічне, хіміотерапія або радіотерапія, лінійні прискорювачі держава закупила. Тому сьогодні ви голосуєте зараз за установлення і постачання в Україну мамографів експертного класу для онкологічних центрів, які дозволяють робити як і мамографію, так і проводити і біопсію під контролем,  для того щоб саме ця діагностика була завершена.

Ми сьогодні говоримо про те, що буде поставлено мамографи, але паралельно з цим ця угода відкриває іншу грантову угоду, яку уряд Франції реалізує в Україні для медицини через Expertise France. Уже на сьогодні погоджено додатково грантового виділення 15 мільйонів євро, які будуть знову ж таки потрачені на медичне обладнання, яке буде використовуватись в наших закладах охорони здоров’я, і не тільки в онкологічне спрямування.

Тому надіюсь на підтримку і дуже дякую за підтримку попереднього законопроекту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від комітету голова підкомітету Любота Дмитро Валерійович, будь ласка.

 

12:58:56

ЛЮБОТА Д.В.

Вітаю, колеги. За результатами розгляду на своєму засіданні 12 вересня 2024 року (протокол №206) проект Закону про ратифікацію Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проекту з модернізації, діагностики та лікування раку молочної залози (№0288) після всебічного обговорення питання Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу та в цілому.

Дякую. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти,  для обговорення цього проекту.

Будь ласка,слово надається народному депутату Зубу Валерію Олексійовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

12:59:58

ЗУБ В.О.

Доброго дня, шановні колеги. Перш за все я буду говорити як лікар-онколог і як голова підкомітету з питань онкології. Злоякісні новоутворення молочної залози у жінок займають перше місце, і кожна п'ята жінка з онкологічною патологією діагностується якраз з раком молочної залози. Це дуже актуальна проблема, і якраз попередження, і вчасне виявлення раку молочної залози – це те, що стоїть в пріоритеті в онкологічній галузі.

Щодо цього законопроекту. Я хочу сказати, згідно цього законопроекту планується закупівля  25 мамографів експертного класу, як сказав міністр, і які будуть поставлені у всі онкологічні центри України. Крім того, що це апаратура найвищого класу, згідно умови онкологічні центри будуть проводити і консультативну роботу. Тобто згідно умови з французькою стороною, крім того, що будуть виконуватися мамографічні дослідження, в той же час буде проводитися і навчання лікарів у кожній області. Таким чином, ми плануємо значно покращити діагностику онкологічної патології якраз молочної залози і таким чином дамо можливість на одужання і виліковування наших жінок.

Прошу вас, дуже прошу вас підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

13:01:40

ЦИМБАЛЮК М.М.

Прошу передати слово Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Наливайченко Валентин Олександрович.

 

13:01:54

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановний пане Голово, шановні пані та панове, дорогі наші захисники! Ратифікація цієї, це вже третя угода від французького уряду, складатиме загальною допомогою напряму уряду України 250 мільйонів євро, це 11 мільярдів 250 мільйонів гривень, в Міністерство охорони здоров'я. Для чого ці гроші? Фракція "Батьківщина" вимагає, щоб за тиждень після 20 вересня міністр охорони здоров'я або один з його заступників, який конкретно займатиметься цими питаннями, прозвітували, для кого, для яких лікарень виділені напряму гроші, обладнання, експертиза.

200 мільйонів євро, почнемо з цього. Запити є вже від 20 обласних лікарень України, 20 лікарень! Лікарі зараз дивляться Верховну Раду і чують нас, вони вже надали запити. Знаєте, яка відповідь Міністерства охорони здоров'я? Та ніякої. Французький уряд виділив гроші, лікарні українські звернулись: "Ми хочемо і потрібно таке обладнання", – уряд чекає. Чого чекаєте? Використати ці гроші можна і треба напряму для українських лікарень. Назвати вам лікарні? Називаємо поіменно: Центр серця. Відома? Відома. Запит є, реакції немає. Центр кардіології, Хмельницький. Запит є, відповіді немає. І ще 20 обласних лікарень в кожній майже області України. То що треба робити? Та діяти! Міністр має безпосередньо визначити і забезпечити, щоб напряму українським лікарням ця допомога надійшла зараз, протягом місяця-двох. Так треба діяти. І я вважаю і наполягаю, щоб Верховна Рада це проконтролювала.

Слава Україні!  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:04:00

ЮЖАНІНА Н.П.

Прошу передати слово Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Передає Ірині… Будь ласка, Ірина Володимирівна Геращенко.

 

13:04:09

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, дійсно рак грудей займає перше місце серед онкологічних захворювань серед жінок і, на жаль, перше місце по смертності. І тут, обговорюючи це питання, тільки хочеться звернутися до всіх українок: будь ласка, в час стресів, у час війни знаходьте особливу відповідальність перед вами, перед вашим здоров'ям і вашою родиною пройти відповідну діагностику. На жаль, рак молодшає, на жаль, щороку більше 6,5 тисячі жінок діагностують це захворювання. І, очевидно, ми підтримаємо цю ратифікацію, 11,5 мільйона французького кредиту, який надається для переоснащення лікарень, закупівлю нових мамографів і сучасного діагностичного обладнання.

Але, як правильно звернула увагу голова Комітету євроінтеграції пані Климпуш, мова йде не про подарунок від наших французьких партнерів, а кредит, який ми будемо віддавати. Тому контроль за кредитними коштами має бути особливим.

Перше. Як правильно зазначили теж колеги, які лікарні підпадають під цей проєкт. Воно не може бути зосереджено тільки в столиці, має бути дуже прозорий перерозподіл цих коштів для тих лікарень, де сьогодні і більше переселенців, а дуже часто жінки, які виїхали із зони бойових дій, вони просто не мали часу і можливості проходити цю діагностику.

І друге. Кредити мають працювати не тільки на допомогу українським жінкам і діагностику, а на нашу економіку, ми маємо потім ці кошти віддавати. Тому так важливо, аби і модульні медичні заклади будували наші підприємці, які точно мають такі технології, аби в цих процесах закупівлі сучасного обладнання був задіяний і український виробник. І особливо важливо, я сподіваюсь, міністр слухає зараз нашу дискусію, тут важливі тендерні процедури. Тому що навіть у цьому залі сидять деякі депутати, які були обвинувачені в тому, що вимагали хабарі за закупівлю обладнання для лікарень, – щоб таких випадків не було. Ви розумієте, про що йдеться.

Тому контроль тут парламентський дуже і дуже потрібен. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Макаренку Михайлу Васильовичу, депутатська група "Платформа за життя та мир".

 

13:06:22

МАКАРЕНКО М.В.

Прошу передати слово Колтуновичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колтунович Олександр Сергійович, будь ласка.

 

13:06:34

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний пане Голово.

Шановні колеги, незважаючи на медичну тематику, буде мова про локалізацію, імпортозаміщення і нашу традиційну боргову політику. Тому що, дивіться, яка угода підписується – кредитна угода. Підтримуємо медичне спрямування, зараз проголосуємо. Да, але економічний контекст, про який казали колеги: перша – 35 мільйонів євро, друга – 11,6 мільйона євро, ми беремо два кредити. І тепер цитую: "придбання у Французької Республіки французьких товарів, робіт і послуг на суму не менше 70 відсотків". Ми чию економіку стимулюємо? Франції? Так у них ВВП і мінімальна заробітна плата, ВВП в 15 разів… в 17 разів більший, а мінімальна заробітна плата в 15 разів більша. Ми їх дотуємо? Ми їх стимулюємо? Їхню економіку?

Наступний момент. Так само французька, це ж не перша уже така угода, яка підходить з локалізацією 70 відсотків, а 30 відсотків від загальної суми кредиту – це інші країни, необов'язково, що це буде Україна. Тобто Україна й інші країни – ось як виписується ця угода. Тобто може бути і 100 відсотків товарів, робіт і послуг іноземної країни.

Тобто, дивіться, ми перезавантажили, Президент перезавантажив, велике перезавантаження уряду, відбулося велике перезавантаження Міністерства закордонних справ, економічного блоку і так далі. Так ви тепер, представники уряду, зверніть, будь ласка,  увагу на такі угоди, які працюють не на національні економічні інтереси, вони не створюють національну базу оподаткування, у нас потім дефіцитний бюджет, немає з чого виплачувати заробітну плату, ідуть запозичення. Це все похідні речі, які відбуваються, здавалось би, з банальних економічних рішень, які працюють не на користь України.

Тому, повертаючись, коли ви розказуєте про локалізацію, імпортозаміщення і так далі, все-таки робити це і  реалізовувати в таких відповідних угодах.

Дякую за увагу. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ще хто буде від "Голосу"? Хто буде? Хлапук, так, я бачу. Цабаль буде? Будь ласка. А, Цабаль, я перепрошую. Володимир Володимирович, очі вже не ті. Будь ласка.

 

13:08:47

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, я там просто як реакція на попередній виступ. На жаль, в нас в країні не виробляються певні види медичного обладнання, дуже багато видів. Тому, хочемо ми цього чи не хочемо, в нас значний відсоток медичного обладнання, медичної продукції, він іноземного виробництва. Не тому, що ми не підтримуємо національного виробника, тому що ми їх не виробляємо. Якщо їх не закуповувати, то рівень нашої медицини вернеться на 50-70 років тому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили з вами обговорення цього законопроекту. Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки проекту з модернізації діагностики та лікування раку молочної залози (реєстраційний номер 0288). Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:10:14

За-313

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Шановні колеги, наступний законопроект 11520: проект Закону про публічні закупівлі. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:10:44

За-250

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова заступника міністра економіки України Бігун Надію Валеріївну. Будь ласка.

 

13:11:09

БІГУН Н.В.

Доброго дня, шановні народні депутати. Сьогодні ви будете голосувати за законопроект про публічні закупівлі в першому читанні, який нас наближає до стандартів ЄС в сфері публічних закупівель. Ми дуже пишаємося ProZorro. Ми дуже пишаємося тим, що під час війни ми змогли повернути в систему ProZorro 80 відсотків всього бюджету. Це навіть дивує наших партнерів, тому що, до прикладу, в ЄС досі ковідні закупівлі відбуваються без тендерів. Тому наша гнучкість, наша націленість на те, щоб максимально витрачати гроші через систему ProZorro, це те, що надихає і те, що дійсно, ми бачимо, підтримується з боку партнерів.

Ми достатньо непогано навчилися купувати через ProZorro за відкритими торгами за найнижчою ціною. Проте у світі публічні закупівлі – це набагато ширший перелік інструментів, якими можна реалізовувати закупівельні стратегії. І тому ми би хотіли цим законопроектом впровадити нові ширші механізми, які будуть давати професіоналам у сфері закупівель можливість реалізовувати більш складні і більш ширші інструменти закупівельні, такі як закупівлі з урахуванням вартості життєвого циклу, нецінові критерії, нові процедури закупівельні. Це суттєво допоможе підвищити ефективність закупівель і допоможе нам пишатися не тільки системою ProZorro, а пишатися і закупівельниками, і ефективністю їх роботи, і професіоналізмом у сфері закупівель.

Цей законопроект писався разом з євроделегацією на виконання Угоди про асоціацію. Проте, ви знаєте, що відкрилися переговори і вони відкрилися зараз з першого розділу, саме про публічні закупівлі. Тому наші партнери з боку ЄС зараз від нас очікують набагато більші обсяги відповідності директивам. І цей законопроект буде якраз шляхом до того, аби показати європейським партнерам, що ми рухаємося, що ми відповідаємо їх очікуванням.

Дуже дякую. Дуже прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я запрошую до слова голову Комітету з питань економічного розвитку Наталуху Дмитра Андрійовича. А! Ви будете? Мовчан, будь ласка, від комітету.

 

13:13:23

МОВЧАН О.В.

Шановні колеги, Комітет з питань економічного розвитку на своєму засіданні 11 вересня розглянув проект Закону України про публічні закупівлі (реєстраційний номер 11520), спрямований на імплементацію положень права Європейського Союзу у сфері публічних закупівель, та рекомендував Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти зазначений законопроект за основу з подальшим доопрацюванням його положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту.

Також комітетом було прийнято рішення звернутися до Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економіки України та Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України стосовно вжиття відповідних заходів в частині проведення переговорів та консультацій з представниками Світового банку та Європейської комісії щодо законопроекту реєстраційний номер 11520 в цілому як закону.

Шановні колеги, перед нами стоїть непростий виклик, ми маємо досить-таки скорочені терміни підготувати цей законопроект до другого читання, ну, в першу чергу прийняти його в першому, для того щоб відкрити європейські перспективи для нашої країни. Перед парламентом стоїть задача вирішити проблеми із корупцією в публічних закупівлях і там дуже багато дірок, тому ми маємо їх позакривати, в першу чергу на період війни дірки, а так само  на постійній основі.

Друге. Ми маємо розробити законодавство, яке повністю відповідає європейським директивам. І це так само складна задача.

Шановні колеги, я прошу вас підтримати цей законопроект в першому читанні, і разом ми попрацюємо над його підготовкою до другого. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, прошу представників фракцій і груп записатися на голосування… На обговорення, перепрошую. На обговорення цього проекту.

 Будь ласка, Молоток Ігор Федорович, депутатська група "Партія "За майбутнє".

 

13:15:52

МОЛОТОК І.Ф.

Передаю слово Тарасу Івановичу Батенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тарас Іванович Батенко.

 

13:16:06

БАТЕНКО Т.І.

Шановні колеги, законопроект важливий, і ми розуміємо, що у цьому законопроекті є що доопрацьовувати. Ми бачимо, що досить багато повноважень, потрібно регулювати  публічні закупівлі, які отримає Кабмін, в плані дозвільних частин, це ризиковано, на нашу думку. Проект цей прописаний дуже загально. І буде багато питань, як це буде реалізовуватись в електронній системі і загалом на практиці.

Ми бачимо, що Кабмін багато повноважень отримує визначати, хто має за що отримувати через Е-каталог, через динамічну систему закупівель, хто і що має купувати через резервні контракти і яку частку річної потреби ними закривати. Це все разом, можливо, суттєво впливати на закупівлі з боку уряду.

Тому ми вважаємо, що багато речей, які не врегульовано в плані очікуваної вартості предмета закупівлі або його ціни в разі прямої закупівлі. Методику визначення очікуваної вартості буде затверджувати замовник, що є теж, на нашу думку, ризиковано. Він сам визначатиме собі правила, яку суму коштів закладати в тендер. Немає посилань на запобіжники зловживанням, який міг би встановити Кабмін і так далі. Тому дуже багато питань до цього законопроекту, шановні колеги. Тому, я вважаю, що цей законопроект значною мірою потребує доопрацювання до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Задорожному Андрію Вікторовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:17:45

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Шановне пане головуючий, прошу передати слово Олексію Мовчану.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Мовчан.

 

13:17:58

МОВЧАН О.В.

Шановні колеги, сьогодні бюджетні кошти – це кошти наших партнерів, да, тобто фактично – це кошти платників податків інших держав, які нам допомагають боротися із збройною агресією Російської Федерації. Для того, щоб ці кошти розподілялися ефективно, прозоро і підзвітно, наші партнери просять і пропонують нам прийняти новий Закон, нову редакцію про публічні закупівлі не тому, що стара редакція погана, а тому, що є велика кількість питань до регулювання публічних закупівель в першу чергу під час війни і до технологічності нашої системи публічних закупівель. Тому її, очевидно, треба доопрацьовувати для того, щоб паритетно говорити з нашими партнерами про витрачання їх коштів.

Комітет пріоритезує такі питання, як конкуренція, в роботі над цим законопроектом. Нам треба забезпечувати конкурентні умови для участі в публічних закупівлях українського бізнесу, тому що це важлива складова розвитку української економіки. Ми маємо відповісти на усі ризики, які зазначали і Transparency International, і наші партнери, і інші громадські, антикорупційні в першу чергу, організації в контексті запобігання корупційним ризикам. Ми маємо нівелювати ті дірки, які є в законодавстві, через які пролазять корупційні схеми в публічних закупівлях. Це розвиток, ми маємо пріоритезувати розвиток центральних закупівельних організацій, як найкращої практики в застосуванні політики про публічні закупівлі, розвиток динамічних закупівель і інших технологічних речей, які закладені в євродирективі.

Шановні колеги, давайте підтримаємо цей законопроект як важливу реформу для євроінтеграційного майбутнього України. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тимошенко Юлія Володимирівна, фракція  "Батьківщина".     

 

13:20:04

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, безумовно, все, що стосується державних закупівель, це і є ті бюджетні кошти, які забезпечують життя всієї країни і про які сьогодні, мені здається, на кожній кухні говорять про те,  що корупція просто  захлинула Україну, саме тому, що державні закупівлі, будь-які інші закупівлі, вони у нас не врегульовані. І, безумовно, ProZorro це був великий крок вперед, ніхто не сперечається. Але як обійти сьогодні систему ProZorro,  знає кожен підприємець, який знаходиться в корупційній змові з тими, хто цей тендер проводить. Це знає вся країна.

Що ми очікували від цього законопроекту? Що якраз цей  законопроект мусить закривати всі ці лазівки, не давати можливість договорнякам між владою, яка проводить тендер, і тим, хто приймає участь в тендері на корупційній домовленості, домовлятися, як зробити ці тендери більш конкурентними і абсолютно некорумпованими. Цей законопроект не дає відповіді на ці теми. Навпаки, ще все більш загально, більш передається Кабміну повноважень – навіщо, коли цей закон мусить бути імперативним. Не врегульовано визначення очікуваної вартості предмету закупівлі або його ціни, яка методологія, і багато всього іншого.

Цей законопроект не припинить корупцію на закупівлях, а він навпаки, ще більше розвине корупційні домовленості під час проведення державних закупівель. І тому ми зараз утримаємося, ми не будемо за цей законопроект голосувати, але на друге читання ми подамо всі правки, які можуть реально припинити корупцію в державних закупівлях. Наша фракція знає...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, завершальний виступ – Геращенко Ірина Володимирівна, і після цього будемо голосувати. Будь ласка.

 

13:22:16

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Прошу передати слово Кубіву Степану Івановичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Степан Іванович Кубів, будь ласка.

 

13:22:23

КУБІВ С.І.

Шановний пане Голово, шановні колеги, даний законопроект є логічним продовженням реформи, яка була з 2014 року, а в 2016 році був прийнятий законопроект, який працює до сьогодні. Але війна і зміна технологічного процесу, вимоги міжнародних партнерів вимагають і провести зміни в законопроекті.

 Цей законопроект пропонує регламентувати, що замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів і робіт громадян Російської Федерації і держав-сателітів.

Друге. Способи закупівель, окрім тих, що наразі існують в законі, визначені зарезервовані контракти процедури інноваційного партнерства.

Третє. Визначається правила, умови і проведення конкурсу проєктів за допомогою електронної системи закупівель.

Четверте. Запроваджується використання варіантів, які являють собою альтернативну тендерну пропозицію, що розшифровується, і, разом з тим, є можливість відправляти учаснику ті чи інші застереження.

Також хочу сказати, що по домовленості з Комітетом євроінтеграції, який  впливає на ефективність даного законопроекту, вбачається надання додаткових пояснень і обґрунтувань щодо відповідності прописів проекту положень Європейського Союзу і узгодження їх відповідно законодавством ЄС. Виділені окремі чіткі процедури, виділені окремі директиви, де у нас в законі не передбачено виділення окремого такого поняття, як агрегована закупівля, воно розглядається як збірне поняття для позначення передбачених дій способів консолідації закупівель.

Разом з тим, ми підтримаємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, ще у нас Колтунович Олександр Сергійович. І ви будете ще? Да, і Володимир Володимирович тоді.

Будь ласка, Колтунович Олександр Сергійович і після цього Цабаль Володимир Володимирович, і голосуємо. Прошу. 

 

13:24:47

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую.  Шановний пане Голово, шановні колеги! Індекс сприйняття  корупції: Україна займає 116 місце в світі. Тому законопроект про подолання корупції публічних закупівель, я думаю, що одного законопроекту буде мало. Але ми його підтримаємо. Хоча  колеги вже слушно сказали, що необхідно дуже багато працювати.

Зважаючи, що представник Кабміну є і Міністерство економіки, ви згадували за євроінтеграцію, я вам хочу порадити, дуже щиро для України і для нас усіх, подивіться доповідь Маріо Драґі, який Єврокомісії презентував свою доповідь. Вона чого стосується? Підвищення економічної конкурентоспроможності. Підвищення конкурентоспроможності не тільки економіки, а й усіх суб'єктів господарювання. Там вказується, на подолання розриву вартості енергоносіїв, на декарбонізацію і, що найголовніше, подолання технологічного відставання від США і Китаю. Ось які мають бути у вас пріоритети в подоланні цієї неприйнятної економічної моделі, яка на сьогодні є.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ – Цабаль Володимир Володимирович, і після цього голосуємо, шановні колеги.

 

13:25:54

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, я хочу всім нагадати, що з початку повномасштабного вторгнення у нас закупівлі регулюються в основному не законом, а постановами уряду, за що ми проголосували.

Я вітаю, що ми нарешті вертаємося до того, що публічні закупівлі будуть повністю регулюватись на рівні закону, що правильно. Також я надіюсь, що в цьому новому законі до другого читання будуть повністю вирішені проблеми кошторисів, їх деталізації, щоб можна було їх в машинозчитувальному форматі скачувати, аналізувати і дивитись, де які ціни завищені і так далі, що там буде подолано питання придушення конкуренції за рахунок так званих заточок, коли під одного постачальника пишуть. А також інші питання, на які звернула увагу в тому числі наша тимчасова слідча  комісія, яку я очолюю. Тому підтримуємо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу зайняти місця і переходимо до голосування.

Я ставлю  пропозицію прийняти  за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про публічні закупівлі (реєстраційний номер 11520).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:27:47

За-289

Рішення прийнято. Вітаю, колеги.

Наступний... З процедури? Демченко, будь ласка, що у вас з процедури.

 

13:28:00

ДЕМЧЕНКО С.О.

Колеги, в нашому порядку денному є законопроект, який розроблено з метою забезпечення фінансовим ресурсом невідкладних заходів у сфері безпеки і оборони, спрямованих на протидію широкомасштабній збройній агресії Російської Федерації проти України. Це законопроект 12417. Цей законопроект вже більше ніж два місяці знаходиться у Верховній Раді, мова йде про невідкладні заходи. Я пропоную зараз підняти цей законопроект з порядку денного, поставити його після законопроекту 11416-д. Цей законопроект пов’язаний з додатковим податками. Прошу поставити на голосування це питання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте все-таки ми пройдемо цей законопроект, а потім поставимо  вашу пропозицію, тому що, щоб ми зараз не починали перед важливим законопроектом. Ви не проти? Дякую. Я після завершення цього законопроекту поставлю вашу пропозицію. Підняти, добре.

Шановні колеги, отже, законопроект 11416-д і альтернативні до нього 11416-д-1. 11416-д-2. Це проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану.

Я ставлю пропозицію розглянути цей законопроект за скороченою процедурою.

 

13:29:30

За-240

Рішення прийнято.

Шановні колеги, запрошую до слова голову Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцева Данила Олександровича. Після цього народний депутат Разумков як автор альтернативного законопроекту.

Будь ласка, Гетманцев, 2 хвилини. А потім буде Разумков, а потім Гетманцев – від комітету. Ознайомить з рішенням комітету. Будь ласка.  

 

13:30:00

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Насправді соромно повертатися до розгляду того законопроекту про підтримку армії, який був провалений у цій залі. Але треба констатувати, що закон дійсно став кращий, бо до нього ми додали податок на банки, який забезпечить надходження до державного бюджету  додатково 37 мільярдів гривень до тих, які передбачалися попереднім першим читанням. В усьому іншому лишилося як було. 3,5 відсотка з усіх заробітних плат з кожного громадянина рівно відповідно до його доходу ми збираємо на армію, яка потребує сьогодні цих грошей. Ці всі гроші, ще раз, ідуть на армію і тільки на армію. На армію, про виділення грошей якій ви голосуєте в цій залі майже одноголосно, про підтримку якої ви, включаючи опозицію, що збиває системно цей закон, говорите з кожної праски, про армію, яка захищає всіх нас, і власне про армію, якої ви позбавляєте цих грошей, заговорюючи це питання про підвищення податків, заговорюючи цей закон і займаючись махровим популізмом у війну, перетворюючи, власне, дискусію, яка є в нашій країні попри війну, в отой безлад, який був сто років тому, у 1918 році, і який призвів до краху і поразки.

Не повторіть помилки, прийміть правильне рішення і підтримайте цей законопроект, від якого залежить не тільки армія, від якого залежимо всі ми з вами, наше майбутнє і майбутнє наших дітей. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Разумков Дмитро Олександрович. Ви по обох будете, да? Тоді 4 хвилини.

 

13:32:02

РАЗУМКОВ Д.О.

Не голосуйте за цей законопроект. Чим більше ви не голосуєте, тим більше грошей для армії. Я вам доведу прямим текстом те, до чого призвело те, що ми провалили цю ганьбу минулого разу. Було 30 мільярдів, стало 57. Ще раз не проголосуєте, буде 100, тому що вони будуть вимушені зменшити свої видатки і свої забаганки. Вам розповідають, як армію любити, ті, хто пропонував замість патріотизму обирати математику в торгівлі з Росією. Вам зараз розповідають, як треба Батьківщину любити, ті, хто перед повномасштабним вторгненням розповідали, що підготовка до війни – це робота на Russia Today і гірше, аніж Russia Today.

Вам розповідають про те, як треба збирати податки, ті, хто коли говорив вам тут, що торгується з російським газом, збрехав. І ось відповідь міністерства Галущенка, Міністерства енергетики: брехня, немає російського газу! А якщо є і цим займається влада, як це розповідає третій рік поспіль, то за це треба буде відповісти, і відповідні кримінальні справи вже також є.  

Вам розповідають, як треба підтримувати Збройні Сили України, ті, які в Бюджетній декларації, за яку ратують в Офісі Президента, збільшують на 20 відсотків Офіс Президента. Вам розповідають про те, що не вистачає грошей на наступний бюджет, де витрачається чверть трильйона гривень у 27-му році на дороги, а на армію видатки зменшуються. Вам розповідають про те, що немає грошей, а витрачають 3 мільярди гривень на кешбек для кіно. Хто в нас займається кіно і знімає відосики, ми добре знаємо.

Вам розповідають, що немає грошей на армію, ті, хто з цієї трибуни розповідав, що немає потреби в додаткових видатках з державного бюджету, коли ви голосували за Закон про мобілізацію. Вам розповідають, що немає грошей, але знаходять гроші на підняття зарплати податковій в два рази, щось про це забули сказати з цієї трибуни. Щось забули сказати, що виділяють на 30 відсотків більше видатків на БЕБ, яке разом з податковою буде "кошмарити" остатки українського бізнесу.

Вам забули розказати, а чому ж з ювелірки прибрали податки. Вам розповідають, що прибрали податок з автівок і з нерухомості, і правильно зробили. А тепер давайте подивимося на інші автівки і нерухомість, які й Офіс Президента, і Кабмін, і деякі окремі народні депутати зажили собі під час війни. Давайте на них введемо, там, де машина буде коштувати більше 4, 5 мільйонів гривень, там, де будинки купуються по декілька сотень тисяч гривень під час війни і розповідається, що треба затягувати паски.

Давайте про це поговоримо і це приведемо у відповідність до закону, а не будемо останнє забирати у людей, які сьогодні виживають, виживають у нашій державі. Ті, хто розповідає про зарплати для армії, не говорить, що в бюджетній декларації мінімальна заробітна плата залишається такою, як і була, для наших військових протягом наступних 3 років. Не піднімають зарплати ні вчителям, ні лікарям, а про себе точно не забувають. І це все те, до чого, якщо ви проголосуєте, ви приведете нашу державу, і вона буде руйнуватися. Ворог її буде знищувати ззовні, а такий ворог буде знищувати її зсередини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від імені комітету слово надається голові Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцеву Данилу Олександровичу, щоб ознайомити з висновком. Будь ласка, Данило Олександрович.

 

13:36:11

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, комітет, розглянувши цей законопроект, прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти цей законопроект за основу і скоротити строки для подання пропозицій до другого читання щодо цього законопроекту. Безперечно, комітет розгляне цей законопроект і, доопрацювавши його до другого читання, рекомендує залу.

Додатково хочу зазначити, що в цій залі іноді звучить така абсолютно брехлива, штучна дихотомія між математикою і патріотизмом. От якраз цей документ, цей законопроект і говорить про те, що немає жодної дихотомії і математика, і патріотизм є абсолютно… 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Данило Олександрович, рішення комітету скажіть.

 

ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Руслане Олексійовичу, вибачте, будь ласка. Відповідно до Закону про комітет голова комітету, представляючи його, не обмежений  в будь-яких висловах і в будь-якій позиції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Читайте Закон про комітет. Читайте Закон про комітет і вболівайте за Україну! А не страждайте на біполярні певні розлади, коли ви, з одного боку, голосуєте за виділення грошей армії, а з іншого боку, ви не підтримуєте закон про встановлення податків для всіх. Рівних податків! (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги!

 

ГЕТМАНЦЕВ Д.О. Ви займаєтесь не патріотизмом, ви займаєтесь казна чим!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, дякую.

(Шум у залі) Дякую, шановні колеги. Шановні колеги, я прошу...

Будь ласка, Герасимов. Геращенко. З чого, з процедури? Будь ласка.

Яка репліка, кого згадали?

Будь ласка.

 

13:37:54

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановний пане головуючий, ми звертаємо вашу увагу на норми Регламенту, що коли від комітету представляється законопроект, від представляючого має звучати виключно позиція комітету, а не публіцистика.

Ви весь час робите зауваження, коли від комітету представники опозиції представляють законопроект і дозволяють собі хоч на букву відступитися від прийнятого тексту. Зараз ми чули тут просто публіцистику людини, яка постійно голосує разом з ОПЗЖ за всі закони в цій залі, а не представлення комітету. Ми просимо вас вимагати від голів комітетів представляти виключно позицію комітету…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую.

Шановні колеги, я не знаю, чи чули ви, я одразу перед тим, як шановний голова комітету вийшов, я попросив представити позицію комітету. Після цього я зробив зауваження і після цього ми завершили. Шановні колеги, все, будь ласка.

Шановні колеги… З процедури хто? Зараз, секундочку. Будь ласка, Южаніна з процедури, що у вас? Але тільки з процедури, Ніна Петрівна, інакше я буду переривати і ставити крапку. Це стосується всіх.

 

13:39:14

ЮЖАНІНА Н.П.

Звісно, мене будете переривати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка.

 

ЮЖАНІНА Н.П. В рішенні комітету виписано всі норми цього проекту закону, які він містить. Тобто про податки все і потім тільки в кінці рекомендація комітету. Ми про податки, які податки зараз пропонується підвищити, взагалі нічого не почули і в цьому велика помилка голови комітету, він не представляє, а в чому суть проекту закону, це все виписано в рішенні комітету. Тому рішення комітету не прозвучало. Я на цьому наполягаю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, рішення комітету для тих, хто знає, знаходиться на сайті Верховної Ради України, і з ним можна ознайомитися. А я просив би тих, хто представляє, триматися цих.

Разумков, потім Гетманцев і завершимо цю дискусію.

З процедури, Дмитро Олександрович, будь ласка.

 

13:40:00

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Руслан Олексійович, ви вимикаєте мікрофони всім тим, кому не подобається, коли ви виступаєте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас з процедури, Дмитро Олександрович?

 

РАЗУМКОВ Д.О. Зараз голова комітету… Я з процедури. Голова комітету виступав не від комітету, а, власне, з якого приводу ви надали йому слово? Він мав виступити по тому рішенню, яке прийняв комітет, зі всіма депутатами, які там присутні, хтось за голосував, хтось проти, і згідно процедури він мав його представити. Він є автором "дешки", от по "дешці" він там виступив. А те, що він робив після цього, це порушення. Ви мали його зупинити або більше нікого не зупиняйте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, Дивіться…

 

РАЗУМКОВ Д.О. Я не завершив, Руслан Олексійович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А я завершив, Дмитро Олександрович. Дивіться…

 

РАЗУМКОВ Д.О. О, бачите, у вас якась…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я одразу Данила Олександровича зупинив і після цього вимкнув мікрофон. Тому давайте будемо… Я ще раз прошу, друзі, все буде по Регламенту. Якщо взялися з процедури, з процедури, а не політичні якісь заклики.

Данило Олександрович, ви з процедури. І вас я попереджую, що ви маєте виступати з процедури, інакше я також вимкну мікрофон, як це зробив, коли ви були за трибуною. Будь ласка, Данило Олександрович Гетманцев.

 

13:41:03

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, ми в залі Верховної Ради і тут ми повинні дотримуватися Регламенту і Закону про комітети. Відповідно до Закону про комітети голова комітету представляє комітет у відносинах з будь-якими іншими органами, в тому числі з трибуни Верховної Ради, і він відповідно доповідає висновок комітету. Якими чином він доповідає висновок комітету, жодна опозиційна фракція не буде йому вказувати в цьому і не буде жодним чином обмежувати право народного депутата і голови комітету таким чином доповідати висновок, щоб людям було зрозуміло, хто правий, а хто не правий. І я прошу Голову Верховної Ради захистити Регламент від посягань на нього агресивної меншості, що прагне нав'язати свою волю більшості у Верховній Раді.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Данило Олександрович. Все.

Шановні колеги! Все. Друзі! Я розумію, прийшов час певний, всім треба було виплеснути свої емоції. Переходимо до обговорення цього законопроекту. Ті, хто забув, я просто нагадаю, що ми знаходимося в розгляді проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період воєнного стану, не в розгляді Регламенту, не у регламентних процедурах. Прошу всіх, давайте перейдемо до суті.

Я прошу фракції і групи, дві – за, дві – проти, записатися для обговорення цього законопроекту. Шановні колеги, прошу записатися.

Будь ласка, слово надається Василевській-Смаглюк Ользі Михайлівні, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:42:55

ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК О.М.

Ковальчуку, будь ласка, передайте слово. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Володимирович Ковальчук, будь ласка.

 

13:43:04

КОВАЛЬЧУК О.В.

Ковальчук Олександр, фракція "Слуга народу" і профільний комітет. Шановні колеги, ми щойно з вами почули зауваження від колег до цього законопроекту, до його суті і до його потреби, саме від тих, хто з нами на комітеті приймали участь у багаточисельних обговореннях цього законопроекту, який вже у третій або навіть у четвертій редакції доопрацьований нашим комітетом.

Треба визнати факт, що він дійсно складний.

І потрібно визнати факт, що рішення приймати по таким законам, які підвищують податки для нашого бізнесу і для громадян, приймаються важко. Це теж правда. Але давайте визнаємо факт, що у нас немає з вами іншого виходу, аніж прийняти помірковані підвищення податків і спрямувати більше грошей на потреби оборони України, аніж спробувати залишати податки на тому ж рівні, на якому є, і отримати негативний баланс бюджету для того, щоб не змогти профінансувати важливі статті видатків для оборони.

У нас з вами буде час доопрацювати законопроект до другого читання. І це не просто слова, як зараз можуть говорити, що так не відбудеться. Так відбудеться. Будуть внесені зміни до другого читання, будуть обговорення, будуть зустрічі з бізнесом, буде робота з Міністерством фінансів обов'язково. І користуючись нагодою, що сьогодні в залі з нами і міністр, і його перший заступник, я звертаюсь до очільників міністерства  і ще раз наголошую про те, що ми говорили на комітеті: джерела для наповнення бюджету потрібно шукати не тільки в підвищенні податків, а і в оптимізації видатків, а також залучати інших відповідальних за наповнення бюджету – Ліси України, Надра України, АРМА, Фонд державного майна і таке далі.

Шановні колеги, прошу підтримати до першого читання цей законопроект і разом…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:45:14

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моїй колезі Ніні Южаніній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Южаніна.

 

13:45:29

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, сьогодні в залі чергова брехня. Вона прикрита гаслами щодо забезпечення військових. Суспільство вже добре знає, як цим користується влада. Таке враження, що лише депутатів можна купити цими словами. Не знаю, можливо, чимось іншим ще. Проте на сьогодні непотрібні ці картинки, потрібна скрупульозна, відповідальна, дотошна робота, яка мала би проводитися над цими змінами. Ви навіть не почули, про який податковий тягар для "білих", для чесних людей, які не можуть себе захистити, ви будете сьогодні голосувати. А вони сподіваються, що саме народні депутати захищають їх інтереси.

Комітет насправді не спромігся розглянути жодного разу альтернативні раціональні пропозиції. Навіщо ви тут один одного обдурюєте. І не готовий був це робити, тому що один представник "слуг народу" сказав, що він пропонує повернутися з тим же текстом, що був провалений вперше. Насправді він вирішив, що оце саме вчителі, лікарі і бюджетники, і ФОПи мають заплатити за справедливу плату за безпеку. Хто міг би таке подумати, що людина буде саме користуватися такими термінами і таким приниженням громадян України, які зараз попали в скрутне становище, в тому числі із-за вашої політики, яку ви проводили відносно підготовки до широкомасштабної війни.

І наостанок. Я насправді запропонувала і дуже довго розповідала про альтернативні джерела надходження в бюджет. Але пропозицій щодо оподаткування справедливою ставкою ігорного бізнесу, а це ставка збільшена по податку на прибуток і ПДФО, зіштовхнулась з величезним супротивом тих людей, які так штовхають людей звичайних на зубожіння. Мені здається, ви негідні статусу народного депутата. Згадайте про це, коли будете нажимати зелені кнопки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Батенко Тарас Іванович, група "Партія"За майбутнє".

 

13:47:49

БАТЕНКО Т.І.

Шановні колеги, шановний пане Голово, дискусію про економіку треба, безумовно, вести під час війни. Ми не можемо погоджуватися з тим, що законопроекти, які передбачають зміни до податків, вносяться до парламенту, умовно кажучи, за п'ять хвилин  до його прийняття. І тоді ми маємо ситуацію, коли зал не підтримав чергове подання уряду, тому що уряд розраховував, що це буде автоматично проголосовано в цьому залі. Чому цього не сталося? Тому що не відбулося відповідної дискусії, глибокої системної плідної дискусії із урядом в цьому питанні.

Ми вивчаємо статистику підприємницького клімату в нашій державі. Що ми бачимо? Катастрофічний стрибок випадків закриття ФОПів, який за результатами першого півріччя, коли рівень закриття зріс на 54 відсотки відносно попереднього року. Вдумайтеся, за перше півріччя було закрито майже 92 тисячі ФОПів, 92 тисячі. За кожною такою підприємницькою  одиницею є самозайнята особа або й ціла сім'я.

Ми, повертаючись до законопроекту, бачимо, що запропонована урядом модель збільшення податкового навантаження призведе до того, що її ефект відчують на собі переважно громадяни, які офіційно, "по білому", наголошуємо, "по білому" працевлаштовані, належним чином зареєстровані і легально працюючі підприємці.

Ми вдячні, звичайно, що нас почули в останню мить за нашим наполяганням і погодили збільшення надприбутків банків, які сидячи на мильній бульбашці ОВДП, практично не кредитують економіку, не вливають в неї кошти, лише посилюючи ризики  колапсу. Якою ціною ці зусилля коштували і чому так довго треба було переконувати. Ми розуміємо, що це в черговий раз створює  умови  все-таки переходу економіки воюючої країни  в тінь, і це велика проблема цього законопроекту.

Давайте вживати достатніх заходів і наперед дискутувати про ці ключові законопроекти, а не голосувати їх похапцем, і тоді вони пройдуть у залі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Папієв Михайло Миколайович. Він передає слово. Будь ласка.

 

13:50:00

СКОРИК М.Л.

Народний депутат Скорик, депутатська група "За життя та мир". Шановна президія, шановні колеги, шановні громадяни України, перш за все я хотів би відзначити професійність нашого міністра фінансів, зокрема, і в цілому Міністерства фінансів, в умовах жорсткої фінансової кризи їм вдається більш-менш балансувати бюджет і фінансувати захищені видатки нашого  бюджету.

Ви знаєте, ми досить серйозно дискутували щодо підтримки зазначеного законопроекту на засіданні групи і вирішили в першому читанні його підтримати. Говорити і робити вправи там з макроекономіки чи з фіскальної політики зараз з цієї трибуни, всі розуміють, що підвищення податків – це, безумовно, погано для економіки, це, безумовно, погано для бізнесу, але в цій ситуації, коли ми маємо перш за все  фінансувати військові видатки, я вважаю, і група прийняла відповідне рішення, що іншого шляху бути не може.

Ми б хотіли звернутись,  користуючись нагодою, до міністра фінансів в частині того, що дійсно йде бюджетний процес і затверджений вже проект бюджету на засіданні Кабінету Міністрів. Мені здається, що в цих умовах ми мали б провести не просто… це має затверджуватися попередньо нашим бюджетним комітетом, мені здається, що правильно було б провести навіть, може, закрите без телебачення засідання парламенту стосовно того, щоб ми уважно подивилися на ті видатки, які будуть пропонуватися фінансувати в 2025 році. Ми розуміємо, що є недоторкані військові видатки, а щодо інших, мені здається, що має бути досить широка дискусія і не тільки в межах бюджетного комітету, а в цілому в цій залі, тому що цей бюджет буде дуже складний і дуже важливий для нашої держави.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, ще буде по одній хвилині від "Батьківщини" Тимошенко і від "Голосу" Цабаль, і після цього голосуємо. Я прошу народних депутатів запросити до зали. Будь ласка.

 

13:52:12

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, знімається податок 5 відсотків додатково з заробітної плати кожного громадянина України, і у нас, я нагадаю, за оцінками міжнародними 80 відсотків людей знаходиться за межею бідності. Тобто ви б'єте по самим бідним людям, яким і так немає чим платити  ні за харчі, ні за комуналку, ні за лікування, ні за що. Але альтернатива є. Самий великий обман, що альтернативи цьому немає. Альтернатива є. Будь ласка, у нас 3 мільярди євро, це доходи заморожених активів Росії. Чому їх не врахували? Це 120 мільярдів, а не 30 мільярдів, які ви зараз з людей знімаєте. Оподаткування грального бізнесу, 40 мільярдів обіцяли на місяць, нуль сьогодні, а ви хочете з людей зняти 30 мільярдів. І багато чого іншого.

Зараз тест, хто проголосує проти людей за цей закон, поіменний тест. Не голосуйте за це.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цабаль Володимир Володимирович і після цього голосуємо. Шановні колеги, прошу шановних народних  депутатів зайняти місця.

 

13:53:41

ЦАБАЛЬ В.В.

У першу чергу хотів звернутись до представників системи "Рада", бо це вже четверте питання і фракції "Голос" не випадає, ймовірність такого – шістсот двадцять п'ять десятитисячних, що в чотирьох питаннях не випаде.

Тепер по суті, колеги, основна проблема цього закону в тому, що  те, що нам не буде хватати ресурсу, було зрозуміло рік тому. Так само, як і зараз зрозуміло, що через шість-сім місяців також не буде в бюджеті хватати ресурсу. Тому  нам потрібно приймати такого роду закон завчасно, щоб і бізнес, і громадяни готувались. От ми зараз розглядаємо цей закон, знаючи, що через  пів року нам не хвататиме ресурсу навіть після прийняття  цього закону. А чому ми зараз не розглядаємо законопроект, який адресує це питання через пів року, де ми могли би прийняти якесь збільшення податків завчасно, коли всі будуть знати, коли це відбудеться?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу всіх народних депутатів…  Я прошу всіх народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану (реєстраційний номер законопроекту 11416-д).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:56:03

За-241

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях.

Шановні колеги, також є пропозиція комітету скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання по цьому законопроекту. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:56:35

За-219

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть.

Шановні колеги, була пропозиція, я хочу нагадати, попередня від Демченка, змінити порядок  розгляду питань порядку денного і перейти зараз до розгляду законопроекту 11417. Хочу нагадати, він і так стоїть сьогодні і він великий за обсягом, але я ставлю цю пропозицію. Прошу народних депутатів голосувати.

 

13:57:18

За-110

Рішення не прийнято.

Наступний законопроект 11225. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу  голосувати.

 

13:57:48

За-231.

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую Третьякову Галину Миколаївну, народну  депутатку України. Будь ласка, Галино Миколаївно.

 

13:58:04

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні колеги, у кожного законопроекту є своя історія. В цього законопроекту історія обговорення його на декількох круглих столах  за участю декілька десятків громадських організацій. Ви знаєте, що ми прийняли Закон про реабілітацію, водночас у нас існує дві моделі обслуговування медичною сферою і соціальною сферою людей з інвалідністю, і вони конкурують між собою. Очікуючи велику реформу по МСЕКах, медико-соціальних експертних комісіях, ми вирішили зробити декілька змін щодо маршрутизації пацієнта в цій системі.

Що саме цей законопроект прописує? З одного боку, ми надаємо право особі самостійно приймати рішення, приходити чи ні на засідання МСЕК. Ми хочемо разом з МОЗ і разом з декількома громадськими організаціями, ще з декількома десятками організацій подивитися в очікуванні великої реформи по МСЕК, подивитися, що в контексті маршрутизації ми можемо зробити ще. А це хто вносить дані в систему охорони здоров'я і як вони  потім переходять до системи соціального обслуговування. Яким чином Міністерство соціальної політики і його органи отримують інформацію щодо людей з інвалідністю.

Власне цей законопроект дуже сильно схожий на реалізацію трьох прав пацієнта: вибрати самостійно лікаря, вибрати самостійно лікувальний заклад і вибрати самостійно технологію лікування. Так само має право людина обрати самостійно, чи вона приходить на МСЕК чи ні, отримати інформацію, на якій стадії знаходиться розгляд її справи в МСЕК, а також мати арбітражний механізм поскаржитися на те рішення, яким вона незадоволена.

Шановні народні депутати, в мене прохання підтримати цей законопроект в першому читанні. Співавтором цього законопроекту є Гельсінська спілка щодо захисту прав людей. І я прошу від комітету  пана Гривка.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до співдоповіді голову  підкомітету Комітету з питань  соціальної політики та захисту прав ветеранів Сергія Дмитровича Гривка.

Будь ласка, Сергію Дмитровичу.

 

14:00:08

ГРИВКО С.Д.

Шановний головуючий, шановні народні депутати, шановні українці. Законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури проведення медико-соціальної експертизи (реєстр 11225) має на меті провести точкові зміни окремих процедур проходження медико-соціальної експертизи.

Змінами до законів України про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні та про реабілітацію у сфері охорони здоров'я зокрема пропонується виключити обов'язок особи проходити медичний огляд у МСЕК та передбачається право особи визначити форму своєї участі в засіданні МСЕК. Також зміни до Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" передбачають обов'язок МСЕК взаємодіяти  з міждисциплінарною реабілітаційною командою, своєчасно приймати рішення щодо підтвердження стійкого обмеження життєдіяльності та встановлення статусу особи з інвалідністю або дитини з інвалідністю.

Відповідно комітет за результатами розгляду  та обговорення проекту закону на своєму засіданні 10 липня 2024 року прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України зазначений законопроект за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу. Тому, шановні колеги, прошу підтримати за основу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергію Дмитровичу.  

Шановні колеги, я запрошую фракції і групи взяти участь в обговоренні цього законопроекту. Будь ласка, запишіться, представники фракцій і груп: два – за, два – проти.

Будь ласка, В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".

 

14:01:53

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу надати слово Ірині Никорак.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Никорак.

 

14:02:05

НИКОРАК І.П.

Никорак Ірина, фракція "Європейська солідарність". Шановні колеги, питання реформування МСЕК є однією з ключових проблем, яка має значний вплив на якість сотень тисяч українців, особливо наших захисників, захисниць, ветеранів та ветеранок. Реалії показують, що діюча система МСЕК не відповідає потребам суспільства і є спадком радянської системи. З початку повномасштабного вторгнення близько 300 тисяч українців отримали інвалідність. В Україні загальна цифра сягнула 3 мільйонів людей. Але довести інвалідність на практиці досить складно. Серед ключових проблем: надмірна бюрократія, нечіткі критерії оцінки, корупційні ризики, низький рівень технічного забезпечення, відсутність прозорості, психологічний тиск і приниження, через які доводиться проходити нашим людям під час МСЕК, що в результаті підриває довіру загалом до системи охорони здоров'я. І цей перелік можна продовжувати до безкінечності.     

Ми погоджуємося з тезою про те, що на сьогодні МСЕК як ланка у реабілітаційному маршруті пацієнта є зайвою і такою, що не призводить до досягнення цілей реабілітації, тобто відновлення здоров'я до максимально можливого рівня. Очевидним є те, що запропоновані зміни можливі вже зараз частково до запровадження великої реформи МСЕК.

Щодо суті законопроекту, то ми абсолютно підтримуємо потребу законодавчих змін у підходах до процедур визначення ступеня втрати функціональності людиною. Проте вважаємо питання реформування МСЕК все-таки комплексним і очікуємо на підготовку відповідного комплексного і системного законопроекту.

Саме тому фракція "Європейська солідарність" буде голосувати однозначно за основу з відповідним доопрацюванням до другого читання. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Тарута Сергій Олексійович, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".

Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.

 

14:04:21

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Насамперед хочу сказати, що потрібно однозначно проводити реформу МСЕКів, бо ми бачимо, скільки скарг майже щоденно поступає на їхню роботу. І це структура, яка має відійти в минуле однозначно.

Сьогодні ми перед новим викликом, і цей законопроект, я, до речі, дякую авторам, – це перша спроба полегшити життя тим людям, які звертаються до "медико-соціальної економічної комісії" – в народі називають МСЕК. І корупційна складова, і постійні черги. А цей закон робить конкретні кроки.

Перше: пропонується, що особа, яка підлягає дослідженню МСЕК, має право брати участь у засіданні дистанційно. Колеги, якщо в особи з інвалідністю, вибачте, відсутня кінцівка, то чому їй  періодично проходити МСЕК, щоб підтвердити цю річ? Для чого принижуватися в багатогодинних чергах? Цей законопроект вирішує.

Наступне, погоджуюсь з виступаючими колегами і з доповідачем головою комітету, що все-таки потрібно змінювати підходи. Сьогодні в період, коли, на жаль, кількість осіб з інвалідністю збільшується, це має бути ланка проведення реабілітації особи, яка є учасником бойових дій, ветеран. Через те змінюємо підходи. А звертаюся до уряду, який, на жаль,  не присутні представники, потрібно негайно проводи реформ МСЕК. Голосуємо в першому читанні за і доопрацьовуємо до другого.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Міньку Сергію Анатолійовичу, депутатська група "Довіра".

 

14:06:28

МІНЬКО С.А.

Прошу передати слово Сергію Вельможному.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Анатолійович Вельможний.

 

14:06:38

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Реформування процедури проходження медико-соціальної експертної комісії це не те, що потрібно, це є критичне питання для осіб з інвалідністю. На сьогоднішній день  МСЕК – це 9 кіл пекла! Інакше назвати не можна. Як мешканцю Луганщини, якому внаслідок військової агресії РФ, як і мільйону наших земляків довелося виїхати на мирну територію України, я знаю, з якими проблемами люди стикаються під час оформлення інвалідності. Процес займає місяці, черги на проходження комісії займають дні. Це просто знущання над людьми, які і так втратили все, а ще до цього мають суттєві проблеми зі здоров'ям.

Я вітаю ініціативу щодо проведення  реформи в сфері проходження МСЕК. Дякую авторам за законодавчу ініціативу. Але також закликаю не зупинятися, ми маємо створити законодавчі умови для того, щоб процедура була максимально прощена, швидка та ефективна для людей.

Скільки разів я чую про корупцію на комісії! Ще раз повторюю, люди втратили все, а з них ще і вимагають кошти! Ми повинні терміново втрутитися в процес і цілково змінювати цю систему. Законопроект підтримуємо за основу з подальшим доопрацюванням до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Павленко Юрій Олексійович, депутатська група "Платформа за життя та мир".

 

14:08:14

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановні колеги, ми без сумніву підтримуємо необхідність серйозної роботи, серйозної реформи медико-соціальної експертної комісії. Ми погоджуємося  з авторами законопроекту, що дана ланка є застарілою, корупційною, забюрократизованою, такою ланкою, яка сьогодні принижує як військового, цивільного, так і найменших наших громадян.

Важливо б, звичайно, було в рамках розгляду закону до першого читання почути позицію Міністерства охорони здоров'я і Міністерства соціальної політики, на жаль, міністри відсутні. Але я впевнений, що багато чого навіть до ухвалення цього закону можна було би виправити на рівні нормативних актів з тим, щоби рівень приниження українських громадян зменшити.

Разом з тим ми підтримаємо даний законопроект до першого читання. Є серйозні застереження і до другого читання ми внесемо відповідні правки, зокрема даним законом… виникає плутанина між повноваженнями МСЕК і лікувально-консультативною комісією, це проблема, яку може створити сьогодні закон. Нагадую, що висновок ЛКК щодо неспроможності батьків через стан здоров'я є важливим в питаннях захисту дітей, позбавлених батьківського піклування, і про це важливо не забувати. І дуже важливо, щоб, ухвалюючи закон, він вирішував проблему, а не створював нові проблеми для українських громадян.

Підтримуємо в першому читанні, але наполягаємо на серйозному доопрацюванні до другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього дуже важливого законопроекту. Дякую комітету за те, що гарно попрацювали. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи (реєстраційний номер 11225).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:10:54

За-276

Рішення прийнято. Дякую.

Олександр Сергійович, будь ласка.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

14:11:07

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Законопроект з реєстраційним номером 11345: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

14:11:37

За-215

Рішення прийнято.

Без обговорення? Добре.

Для доповіді запрошується голова комітету профільного Бондаренко Олег Володимирович. Ви від комітету і від авторів? Тільки від авторів? Добре. Тоді від авторів, 2 хвилини, будь ласка.

 

14:12:03

БОНДАРЕНКО О.В.

Доброго дня, шановні колеги. Користуючись можливістю, я хотів би ще раз привітати з професійним святом рятувальників, пожежників. Це дійсно герої без зброї, це люди, які першими заходять і на гасіння пожеж, і на розбір завалів. Це люди, які першими бачать людське горе. Це люди, які рятують. І за це їм величезна шана і величезна повага, я сподіваюся, від всіх членів Верховної Ради.

Що стосується цього законопроекту з довгою назвою про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки, цей законопроект розроблявся за ініціативи ДСНС разом Міністерством внутрішніх справ, разом з Мінінфраструктури, він розроблявся у плідній співпраці з Комітетом з питань державної влади, за що я комітету дуже дякую.

Основними завданнями цього законопроекту є: створення центрів безпеки органами місцевого самоврядування; деталізація норм законодавства щодо створення фонду захисних споруд цивільного захисту; надання повноважень щодо унормування функціонування загальнодержавної автоматизованої системи централізованого оповіщення, вкрай важливе зараз питання; питання стосовно протипаводкової директиви, розподіл повноважень між Міндовкілля та ДСНС, МВС. І купа різних важливих для нашої країни питань, впевнений, вирішення яких допоможе нашій країні рухатися в бік безпечного простору.

Дякую. Прошу підтримати цей законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Для співдоповіді від комітету запрошується голова підкомітету Комітету з питань екологічної політики та природокористування Мандзій Сергій Володимирович, будь ласка.

 

14:14:15

МАНДЗІЙ С.В.

Шановна президія, шановні колеги, на ваш розгляд пропонується проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки за (реєстраційним номером 11345).

Метою законопроекту є удосконалення законодавства, що діє у сфері цивільного захисту, підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері цивільного захисту у мирний час та в особливий період. Для вирішення поставлених завдань пропонується внести відповідні зміни до Кодексу цивільного захисту України, Водного кодексу України, а також до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про об'єкти підвищеної небезпеки" та інші.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради, проаналізувавши законопроект, виставило до нього ряд зауважень, які можливо врахувати під час підготовки законопроекту до другого читання.

Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерство оборони України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій та Державна агентство водних ресурсів України підтримують цей законопроект.

Офісом підтримки реформ зроблено висновок, що положення проекту в цілому не суперечать Угоді про асоціацію, іншим міжнародно-правовим зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції.

Крім того, комітет підтримав пропозиції Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, що стосується змін до законів України про регулювання містобудівної діяльності, про об'єднання...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. Зараз побачимо, чи ймовірності спрацюють.

Отак ми з Володимиром Цабалем пропагуємо технічну освіту в країні. Я дав доручення технічній службі перевірити вашу зону пультів. (Шум у залі) Це вже не вийде. Але по завершенню засідання технічні спеціалісти перевірять, чи там все гаразд із проводами та кнопками.

Будь ласка, "Батьківщина", Бондарєв.

 

14:17:09

БОНДАРЄВ К.А.

Шановні народні депутати, насамперед дозвольте привітати, сьогодні День рятувальників. Всі, хто працює в цьому напрямку, сьогодні святкують дуже важливий день. І ми сьогодні розглядаємо законопроект, можливо, дуже важливий, але ж коли. Питання. Чи сьогодення вимагає від нас розгляду саме сьогодні цього законопроекту?

Давайте згадаємо, яка роль місцевого самоврядування взагалі в нашому житті і не тільки. Згадайте, як були організовані перші барикади під час революції, хто їх організовував: чи уряд чи місцеве самоврядування? Ні, місцеве самоврядування будувало перші барикади. Перші барикади під час революції, перші барикади під час початку війни будували саме місцеве самоврядування. Сьогодні така ж сама ситуація, хто будує об'єкти укриття і за який кошт? Знов-таки місцеве самоврядування знаходить кошти, знаходить благодійні фонди, інвесторів і будує на свій розсуд і на  свій страх і ризик, а також на свою відповідальність перед місцевими громадами.

Сьогодні ви пропонуєте унормувати це відповідним чином і надати владу безпосередньо уряду в керуванні цього процесу. Я думаю, що це треба робити, але після війни. А на сьогодні треба поставити питання, за який кошт це робиться. На жаль, не за державні, не за бюджетні кошти це робиться. Об'єкти укриття сьогодні будуються за кошти місцевого самоврядування, а також за кошти інвесторів різноманітних. Тому давайте переживемо сьогодення, а в майбутньому дійсно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ірина Володимирівна Геращенко.

 

14:19:27

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, от ви знаєте, "Європейська солідарність" дуже уважно прочитала законопроект і висновки до нього, і цікава там є ремарка, що цей законопроект не потребує додаткових коштів, в той час, коли він присвячений весь створенню центрів безпеки.

Ви знаєте, прекрасна ідея, чудова назва, ідеальна абсолютно, яку ми підтримуємо ідею. Але ж вибачте, це черговий популізм, як дуже часто в цьому залі подається, коли не вдається фундамент, за який рахунок будуть будуватися ці центри безпеки і утримуватися. І це в той час, коли в бюджеті на 2025 рік ви не даєте жодної копійки в центральному бюджеті на нові бомбосховища, а у комунальних структур, у місцевого самоврядування ви забрали ПДФО, і в нас на 2025 рік школи можуть залишитися без фінансування, лікарні можуть залишитися без фінансування, зате ви приймете красивий закон про центр безпеки.

"Європейська солідарність" сьогодні, в День рятувальника, дякує і вклоняється до землі українським рятувальникам, які дійсно здійснюють героїчну роботу, щодня розбираючи завали, створені цими російськими терористичними атаками. І очевидно, ми повинні щодня підтримувати українських рятувальників, посилювати їх фінансування, забезпечення рятувальних служб і на це виділяти додаткові  кошти, в тому числі на бюджет 2025 року.

Але ми хочемо задати одне запитання розробникам цього законопроекту. Навіщо ви такий популізм проводите в залу, коли ви не заклали жодної копійки на ці центри безпеки? Аби прийняти? Аби прокукурікати? І жодної реалізації немає. Це просто ганьба, ганьба – витрачати час Верховної Ради. До речі, де уряд? Де нові міністри екології, які мають так само сьогодні розказати нам, за який рахунок будуть підтримуватися ці центри безпеки. І ви ПДФО забираєте сьогодні в регіональних наших осередках, громадах...

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

14:21:35

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Приходьку Борису Вікторовичу, депутатська група "Довіра". Передає слово, так? Будь ласка.

 

14:21:49

БІЛОЗІР Л.М.

Шановний пане Голово, шановні колеги, шановні українці! Сьогодні важливий день – день рятівника, тих людей, які сьогодні нас захищають не тільки від стихії, від вогню, а і від наслідків цієї страшної війни. Це  дійсно місія, а не просто професія, вони рятують життя інших, ризикуючи своїм. Велика дяка вам, шановні рятівники.    

Ми не заперечуємо важливість теми, яка піднімається в цьому законопроекті, але хочу сказати, що запропоновані норми потребують значного доопрацювання. Група "Довіра" вважає, що необхідно вносити на голосування більш підготовлені і відпрацьовані рішення, ідеї хороші, але механізм реалізації просто нереальний.

Я говорила з багатьма стейкхолдерами, яких стосується цей закон, законопроект цей, і асоціації ОСББ, і ОМС, і бізнес, асоціації бізнесу –  всі чомусь проти. Тому що тут реально нереалістичні норми. От щодо бізнесу, вони мають вносити об'єкти підвищеної небезпеки в електронний реєстр. Якщо це не роблять, ДСНС має право призупиняти повністю роботи всього підприємства.

ОМС, зобов'язані створювати центри безпеки. Проект… тобто і там це не входить в їх повноваження, це делеговані повноваження, а не власні. Але показується там як власні. І незрозумілий порядок створення цих центрів безпеки і за які кошти це буде зроблено.

Також  там  і обов'язок суб'єктів господарювання здійснювати облік інших об'єктів, і це не передбачено, що в цьому законі відноситься до цих об'єктів. Тобто кількість атестацій збільшується, атестувати будуть не тільки рятівників, а навіть там прибиральників, тобто це корупційні ризики.

Тому, колеги, ми чітко усвідомлюємо важливість і актуальність теми, але голосувати за цей сирий законопроект депутатська група "Довіра" не готова.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Славицька Антоніна Керимівна. Після цього Бондаренко Олег Володимирович, і будемо голосувати.

 

14:23:57

СЛАВИЦЬКА А.К.

Прошу передати слово колезі Олександру Лукашеву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Лукашев.

 

14:24:05

ЛУКАШЕВ О.А.

Дякую, шановний пане Голово. Шановні колеги народні депутати, ми приєднуємося до привітань українських рятівників з їх професійним святом. І вважаю, що не лише в цей день ми маємо турбуватись про долю всієї рятувальної інфраструктури в Україні, тим більше під час війни. Ми з вами раніше ратифікували Угоду України з ЄС щодо участі України у механізмі цивільного захисту Євросоюзу. Наступним кроком має бути впровадження європейських стандартів в національне законодавство України. Нам вкрай необхідно вдосконалити нормативну базу у сфері цивільного захисту та підвищити ефективність державної політики як у мирний час, так і в особливий період.

І дана законодавча ініціатива, я вважаю, сприятиме посиленню захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій в охороні життя та здоров'я людей, а також укріпленню співпраці з європейськими інституціями. Безумовно, необхідно вирішити питання належного фінансування для практичної реалізації тих ідей, які впроваджуються у законопроект. При цьому депутатська група "Відновлення України" наголошує на необхідності якісного реформування системи цивільного захисту в Україні, адже безпека українців є пріоритетом для української держави. Ми підтримуємо запропонований законопроект.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Бондаренко Олег Володимирович. Шановні колеги, після цього виступу ми будемо голосувати. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.  

Будь ласка, Олеже  Володимировичу.

 

14:25:52

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, сьогодні неодноразово у виступах все ж таки звучало питання про те, що наші рятувальники працюють в дуже складних умовах, так от цей законопроект в тому рахунку для того, щоб  вони все ж таки під час розборів завалів не рятували людей,  а просто розбирали завали. А люди були вже врятовані за рахунок того, що був створений достатній обсяг укриттів.

Комітет під час розгляду законопроекту розглядав ті зауваження, які звучали сьогодні з залу, і стосовно власних або делегованих повноважень. Ми тому і прийняли рішення за 116 статтею внести зміни до законопроекту. Ми зобов’язуємось якісно опрацювати всі правки. Сподіваюсь, що вони надійдуть в достатньому обсязі, щоб ми могли врахувати всі зауваження від залу.

Дуже прошу підтримати цей законопроект.  Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу зайняти всіх свої місця. Ми переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з урахуванням пропозицій комітету та з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116  Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки (реєстраційний номер 11345).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів  голосувати.

 

14:28:02

За-244

Рішення прийнято. Вітаю, колеги.

Ідемо далі. Шановні колеги, відповідно статті 50 і 96, 101 і 114 Регламенту Верховної Ради України до мене з листом звернулись уповноважені представники депутатських фракцій  і груп щодо необхідності  невідкладного розгляду проекту Закону  про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України (реєстраційний номер 12023).

Уповноважені представники депутатських фракцій і груп у листі зазначили щодо не заперечення стосовно застосування процедури ad hoc. Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп було ухвалено  відповідне рішення про необхідність невідкладного розгляду цього законопроекту. Тому переходимо до прийняття рішень.

Перше. Ставлю на  голосування пропозицію про включення до порядку денного  сесії  проекту Закону (реєстраційний номер 12023)  про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:29:26

За-259

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про визначення невідкладним законопроекту про внесення змін до деяких законів України  щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України (реєстраційний номер 12023), скорочення строків внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання та його розгляд сьогодні на засіданні. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

14:30:07

За-247

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про обговорення цього питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:30:29

За-243

Рішення прийнято.

Шановні колеги, переходимо до розгляду питання. До слова для доповіді запрошується перший заступник міністра оборони України Іван Юрійович Гаврилюк. 

Будь ласка, Іване Юрійовичу, до  2 хвилин.

 

14:30:53

ГАВРИЛЮК І.Ю.

Шановні народні депутати, проект закону ініціативно розроблений Міністерством оборони України шляхом внесення змін до ряду законів України, що стосується Закону "Про військовий обов'язок і військову службу", де визначено про надання можливості комплектування посад офіцерського складу іноземцями та особами без громадянства, направлення іноземців та осіб без громадянства після розгляду їх звернень, заяв до центру рекрутингу з прийому іноземців та осіб без громадянства на військову службу за контрактом з подальшою спеціальною перевіркою.

До Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", де встановити, що в'їзд на територію України або виїзд з України здійснюється за документами, що підтверджують тимчасове проживання на території України, та за військово-обліковими документами.

До Закону України "Про розвідку",  яким встановити, що на службу до розвідувальних органів Міноборони можуть бути прийняті особи до закінчення особливого періоду.

Не потребує додаткових витрат з державного бюджету. Прошу підтримати. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іване Юрійовичу.

Шановні народні депутати, для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Михайлович Завітневич. Будь ласка.

 

14:32:33

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановна президіє, шановні колеги, відповідно до доручення Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України (реєстраційний номер 12023), поданий Кабінетом Міністрів України.

За результатами розгляду комітет рекомендував Верховній Раді України:

Перше. Включити проект Закону (реєстраційний номер 12023) до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.

Друге. Визначити його невідкладним, скоротивши строки внесення альтернативних законопроектів до дня розгляду цього законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України.

Третє. За результатами розгляду законопроекту (реєстраційний номер 12023) в першому читанні прийняти його за основу, доручивши комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи, скоротивши строк подання таких поправок і пропозицій наполовину, та внести його на розгляд Верховної Ради України в другому читанні.

Колеги, прошу підтримати невідкладний законопроект для сил безпеки й оборони. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Михайлович.

Шановні колеги, я прошу представників депутатських фракцій та груп записатися на виступи: два – за, два – проти. Прошу записатись.

Будь ласка, Штепа Сергій Сергійович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

14:34:34

ШТЕПА С.С.

Доброго дня. Прошу передати слово Єгору Чернєву. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Чернєв Єгор.

 

14:34:46

ЧЕРНЄВ Є.В.

Доброго дня, шановні колеги, доброго дня, пане Голово. Це важливий законопроект, який ми зараз будемо розглядати, і ми, я думаю, що всі з нас знають, яка зараз ситуація в армії і як не вистачає особливо офіцерського складу. Так, у нас є іноземці, які зараз воюють ще з 22-го року, але вони воюють все ж таки на рядовому та сержантському рівнях. Ми знаємо, скільки часу займає підготувати офіцерів у Збройні Сили, особливо, якщо це офіцери специфічних спеціальностей, які не навчаються за один місяць, за два місяці, навіть за пів року. Але разом з тим ми маємо досвідчених офіцерів інших держав, які хочуть і можуть бути в складі Збройних Сил України.

Саме про це цей законопроект, саме для того ми й намагаємося врегулювати ці питання, – задля того, щоб ці військові, які є з досвідом, які є офіцерами своїх країн, звісно, що офіцери вже в запасі або недіючі офіцери, щоб вони приєдналися до наших лав Збройних Сил і щоб вони допомагали нам у відбитті навали від ворога, Російської Федерації.

Я тому прошу підтримати цей законопроект, поки що це в першому читанні. Окреме питання, звісно, що там буде про перевірки таких людей, звісно, що не будуть брати всіх. Ми розуміємо, що можуть бути загрози, що це буде людина з якимось корінням від Російської Федерації. Служба безпеки України буде перевіряти всіх цих кандидатів. Але нам конче необхідно і конче не вистачає офіцерського складу, тому прошу підтримати цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Юрчишин Ярослав Романович, фракція "Голос".

 

14:36:39

ЮРЧИШИН Я.Р.

Прошу передати слово Сергію Рахманіну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Іванович Рахманін.

 

14:36:48

РАХМАНІН С.І.

Дякую. Шановні колеги, це той класичний приклад, коли абсолютно притомна ідея і дуже кепське виконання. Вчора на комітеті цей законопроект обговорювався більше двох годин. Виникла низка абсолютно доречних, абсолютно законних, абсолютно логічних питань, на жодне з яких ми не отримали не те, що вичерпної, хоча б притомної відповіді.

І тому побажання до законодавців в Кабінеті Міністрів, це не стосується Івана Юрійовича Гаврилюка, який представляє цей законопроект, але до його колег. Якщо ви хочете, щоб воно не летіло, а хоча б бігло, то не складе особливого труда просто драфт законопроекту показати в комітеті, і тоді б ми сьогодні голосували не просто за основу, а за основу і в цілому.

Не так складно налагодити повноцінну законотворчу роботу і законодавчу співпрацю між центральним органом виконавчої влади і Верховною Радою. Тому я пропоную голосувати за основу, а для того, щоб ми дожили до в цілому, над цим законопроектом ще треба попрацювати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Павленку Ростиславу Миколайовичу, фракція Політичної партії "Європейська солідарність".

 

14:38:05

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую.  Прошу передати слово Ірині Фріз.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Фріз.

 

14:38:15

ФРІЗ І.В.

Дякую дуже. Дійсно, колеги, я прошу звернути увагу на цей законопроект, тому що ми з вами знову ж таки маємо ситуацію, коли Кабміном було підготовлено абсолютно неякісний законодавчий акт, який нам намагалися нав'язати, ухвалити за основу і в цілому.

Дійсно, одним з ключових аргументів вчора на Комітеті нацбезпеки, оборони та розвідки щодо цього законопроекту від розробника було, якщо ви підтримуєте ЗСУ, то проголосуйте, будь ласка за основу і в цілому те, як ми це прописали. А прописали вони дуже погано, якщо говорити м'яко. Якщо по пунктах і по суті законопроекту, то, по-перше, шановні колеги, ті, які не лише голосують, а і в тому числі читають законопроекти, так ось, по-перше, прийняття на офіцерські посади передбачає не лише високий рівень знань, про які ми зараз говоримо, а й відповідальність командування, але також, зверніть увагу, що рівень офіцерської посади передбачає доступ до інформації з обмеженим доступом. Він також може передбачати доступ до інформації, яка має гриф "Таємно" та "Цілком таємно". І цих людей, яких нам пропонують, іноземців або осіб без громадянства, брати на ці офіцерські посади, буде, увага, колеги, перевіряти не СБУ, а буде перевіряти новостворений центр рекрутингу, який буде набирати через цю свою новостворену інституцію іноземців та осіб без громадянства до ЗСУ, Нацгвардії та Збройних Сил України. Це є неприпустимі речі і законопроект містить масу недолугостей, які потрібно вичищати.

"Європейська солідарність" підтримує Збройні Сили України, але одночасно ми наголошуємо на тому, що якість законопроектів, які вносяться від уряду в сесійну залу, мають відповідати нормам і техніці юридичної і правової…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, народний депутат Немиря Григорій Михайлович, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".

 

14:40:27

НЕМИРЯ Г.М.

Прошу передати слово Вадиму Івченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вадим Євгенович Івченко, будь ласка.

 

14:40:41

ІВЧЕНКО В.Є.

Вадим Івченко, "Батьківщина". Колеги, дуже важливий законопроект і нагальність його зрозуміла. Ми сьогодні як країна звернулися до наших партнерів з приводу того, щоб вони дали дозвіл відставним пілотам, наприклад, щоб вони тут у нас в умовах  війни продовжили навчання наших українських пілотів.

Так, ми показали всьому світу, що ми можемо оперувати натівською технікою. Але, колеги, питання не тільки в одних пілотах, питання в цілих екіпажах і системах, які мають обслуговувати те, що нам сьогодні пропонують наші партнери. Це не тільки літаки F-16, колеги, це й інші категорії, які сьогодні працюють безпосередньо у ВВС. Я не кажу, колеги, сьогодні про спецназ ГУР. І більшість людей, не більшість, значна більшість людей, які взяли зброю і захищають Україну, є іноземці. Я не кажу про тих, хто безпосередньо займається розмінуванням. Я не кажу про тих, хто безпосередньо сьогодні допомагає нам як staff задля того, щоб визначати, яка техніка і де має швидко ремонтуватися і так далі, і так далі.

Важливі речі, колеги, в цьому законопроекті, але прописані вони негарно. І коли моя колега говорить про те, що якийсь центр рекрутингу має робити спецперевірку, ну це нонсенс. Я вам скажу більше, це нонсенс, коли СБУ має робити спецперевірку до іноземця. Ну як вона може зробити спецперевірку будь-якого іноземця, чи то американця, чи то грека і так далі?

Вдосконалювати цей законопроект будемо, але прохання підтримати у першому читанні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, обговорення питання завершено. Переходимо до прийняття рішень. Я прошу зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю на голосування для прийняття за основу проект Закону (реєстраційний номер 12023) про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:43:39

За-278

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію ще комітету на голосування про скорочення наполовину строків подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання проекту Закону (реєстраційний номер 12023) про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:44:23

За-256

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Наступний законопроект 11484. Це проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв'язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього. І альтернативний до нього 11484-1.

Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії ці законопроекти. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:45:01

За-253

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:45:25

За-243

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова для доповіді по основному законопроекту заступника міністра юстиції України  Богатих Інну Володимирівну. Будь ласка.

Будь ласка, Інна Володимирівна, говоріть.

 

14:45:58

БОГАТИХ І.В.

Шановні народні депутати, доброго дня. Велика честь сьогодні представляти вашій увазі законопроект, який розширить інструменти тиску на Російську Федерацію і забезпечить більші можливості для притягнення до відповідальності осіб, які звинувачуються у воєнних злочинах, і це не лише в рамках національного законодавства, а і за допомогою Міжнародного кримінального суду. Це законопроект 11484, який пропонує зміни до Кримінального кодексу України у зв'язку з ратифікацією Римського статуту. Я щиро вдячна кожному парламентарю, кожному, хто 21 серпня цього року підтримав ратифікацію Римського статуту в цій залі. Однак для того, щоб Закон про ратифікацію набрав законної сили, після прийняття рішення парламентом потрібно також підтримати імплементаційний закон. Імплементаційний закон – це закон 11484 про підтримку якого ми сьогодні просимо і який допоможе завершити ратифікаційні процедури.

Коли обговорюється питання Римського статуту, завжди піднімається питання про притягнення до кримінальної відповідальності громадян України, які сьогодні захищають нашу державу, які сьогодні захищають нас з вами. Нагадаю, що Закон про ратифікацію містить положення про те, що України протягом семи років, це максимально можливий термін відтермінування, не визнає юрисдикції МКС щодо статті 8 воєнних злочинів по відношенню до громадян України. Тому ратифікуючи Римський статут, Україна одночасно максимально вжила можливих заходів для захисту наших громадян. Законопроект 11484...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Слово надається автору альтернативного законопроекту народному депутату України Бакумову Олександру Сергійовичу. Будь ласка.

 

14:48:17

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, ще раз добрий день всім. Чи можна сказати, що цей законопроект і мій альтернативний вирішує питання імплементації Римського статуту в національне законодавство? Ні, жодним чином ні. Оскільки ми маємо  розуміти, що Міжнародний кримінальний суд, який діє відповідно до Римського статуту, має комплементарну юрисдикцію, він не може замінити собою нашу правоохоронну і судову систему і наше національне законодавство. Не уніфікуючи норми, не імплементуючи їх в наше кримінальне законодавство, вони не мають жодного значення. Тому мною і було  внесено технічно альтернативний законопроект, але зареєстровано новий 11538 про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини.

Поки ми не передбачимо кримінальну відповідальність для російських воєнних злочинців, як це передбачено Римським статутом, у 30 років позбавлення волі або довічним позбавленням волі, доки ми не перебачимо, що неможливо зняти судимість, що вона не знімається, неможливо застосувати амністію, поки ми не викладемо всі воєнні злочини доктринально і правильно щодо заборонених засобів ведення війни, щодо заборонених методів ведення війни, щодо злочину агресії, злочину проти людяності, в цьому не буде ефекту, не буде. Тому дуже і дуже складно говорити, що цей законопроект взагалі хоч якось стосується імплементації Римського статуту.

Я буду сьогодні голосувати за основу, але вважаю, що в цьому вигляді  це не крок  до імплементації. І закликаю Верховну Раду, закликаю президію, будь ласка, давайте розглянемо законопроект 11538 про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини, підготовлений членами комітету протягом двох років.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Олександр Сергійович.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергія Костянтиновича Іонушаса. Будь ласка, Сергій Костянтинович.

 

14:50:37

ІОНУШАС С.К.

Шановний головуючий, шановні колеги, Комітет з питань правоохоронної діяльності 16 вересня 2024 року розглянув проект Закону про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів у зв'язку з ратифікацією Римського статуту та поправок до нього.

Основний законопроект внесений Президентом України, він нерозривно пов'язаний з  ратифікаційним законопроектом, при цьому ратифікаційний законопроект набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України 11484.

Основний законопроект передбачає низку змін до Кримінального кодексу, Кримінального процесуального кодексу. Так, шановні колеги,  вони невеликі, але наша мета рухатись вперед з точки зору приєднання до асамблеї, яка відбудеться в  грудні місяці цього року.

Тому, шановні колеги,  буду просити вас прийняти цей законопроект за основу. Він визнаний євроінтеграційним, якщо ви передивитесь карточку, ви побачите відповідне позитивну схвалення і нашого комітету парламентського, і віцепрем'єра з питань європейської інтеграції. Беремо його за основу, разом з нашим Олександром Бакумовим будемо доопрацьовувати його до другого читання.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти щодо обговорення цих законопроектів. Будь ласка.

Будь ласка, Ар'єв Володимир Ігорович, фракція "Європейська солідарність".

     

14:52:27

АР’ЄВ В.І.

Прошу передати слово Софії Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Софія Федина.

 

14:52:40

ФЕДИНА С.Р.

Цікава ситуація, що законопроект євроінтеграційний, а комітет його ще не встиг розглянути. І без висновку комітету, ну, вам це не вперше так голосувати.

Другий важливий момент, на якому хотілось би наголосити, що не можна писати якусь гарну назву, а потім в результаті пустка або повні вздури, які треба десятки раз переписувати. Це теж вже не перший раз відбувається з законопроектами, які ви більшістю приймаєте. 

Третій момент. Ми зараз у контексті Римського статуту маємо ситуацію з поїздкою Путіна до Монголії. Чи була достатня реакція від України? Чи була достатня реакція міжнародної спільноти? Як мало би відбуватися, мені видається, що зараз так само треба було підняти питання відпрацювання цієї конкретної ситуації. Тому що якщо країна, яка є підписант Римського статуту, не заарештовує диктатора і міжнародного злочинця, ну, напевно, нам всім треба напрацьовувати нові механізми взаємодії і протидії таким випадкам.

Третій важливий момент. Ми вже маємо інформацію, на жаль, про можливі провокації з боку московської федерації особливо в контексті нашого заходу на колишні українські землі, які зараз під московською федерацією. Тому нам треба так само ці моменти опрацювати і не дати можливості, щоб московські провокації вдалися.

Але якщо ми говоримо про злочини, покарання агресорів, можливо, спочатку треба почати з того, щоб ми захищали наших військовослужбовців. Назву тільки прізвища: Червінський, Марченко, Антоненко, Кузьменко, Дугарь, Розенберг. І цей перелік можна продовжувати. Це держава Україна зараз їх переслідує замість того, щоб захищати. А ще нагадаю, що суддю Ірину Олексієнко, за нею слідкує СБУ, їй підпалювали будинок за те, що вона посміла прийняти рішення по закону. Так давайте захищати закон для початку в Україні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народні депутатці Лис Олені Георгіївні, фракція політичної партії "Слуга народу". Передає Неклюдову. Я правильно розумію?

Владлен Неклюдов, будь ласка.

 

14:54:56

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. Це дійсно важливий момент, на який ми чекали довгі роки. Да, правильно ви сказали під час минулого засідання, коли ми ратифікували Римський статут, що 24 роки наші колеги працювали плідно, але трошки не допрацювали і не ратифікували Римський статут. А ми з вами це ратифікували, це історичне рішення. Ми разом багато їздили, відвідували Міжнародний кримінальний суд, разом з колегами, і Олександром Бакумовим, нашим шановним доктором наук, і Галиною Михайлюк, звісно, з нашим головою комітету Сергієм Іонушасом, і з Андрієм Осадчуком, який потужно представляв Україну в цих стосунках. І головне ми винесли з того, що потрібні зміни, потрібна ратифікація Римського статуту, зараз потрібні зміни у Кримінальний і Кримінальний процесуальний кодекс України в зв’язку з ратифікацією Римського статуту і приведення, забезпечення кримінального правового переслідування за тяжкі міжнародні злочини, які ви передбачаєте зміни, це статті 437, 439, 642 і нова стаття 442 з позначкою 1.

Без цих змін неможливе притягнення злочинців, цих покидьків російських, до кримінальної відповідальності. І я вірю в те, що цей перший крок, ми розглядали вчора на комітеті, прийняли рішення за основу прийняти, цей перший крок буде першим потужним кроком на шляху до того, до нашої мрії, до того, щоб всі військові злочинці, всі ті, хто скоїв злочини проти України, були покарані, і ми будемо повноправним не просто спостерігачем, а повноправним учасником і зробимо все задля того, щоб злочинці були притягнені до кримінальної відповідальності. Прошу підтримати цей законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Бурмічу Анатолію Петровичу, депутатська група "Відновлення України".

 

14:57:04

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги! Група "Відновлення України" підтримувала цей законопроект про ратифікацію Римського статуту, тому що вважає, що це дуже правильно. І цей закон, звичайно, ми теж будемо підтримувати. Я назву позитиви цього нашого рішення і бачення цього.

Перше. Цей законопроект нам дасть притягувати до кримінальної  відповідальності представників агресора, які будуть помічені або звинувачуються в цих злочинах військових. 

Друге. Це підвищує прийняттям цього закону імідж України про те, що вона дотримується міжнародних законів і прав.

І третє, найголовніше. Я вважаю, що цей законопроект, ми повинні розуміти і наші військові командири повинні розуміти і солдати, що він буде стосуватись і їх, а тому я вбачаю, що це буде і профілактика в нашій армії і покрашення клімату в нашій армії для того, щоб всі розуміли, що якщо  будуть такі злочини, то це вони можуть бути притягнуті до відповідальності.

У зв'язку з цим група "Відновлення України"  підтримує  цей законопроект. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, завершальний виступ. Будь ласка, Кириленко Іван Григорович. І потім ще буде Мамка Григорій Миколайович. І  після цього голосуємо. Все вірно.

Будь ласка, Іван… А, будь ласка. Григорій Михайлович, будь ласка.

 

14:58:38

НЕМИРЯ Г.М.

Шановні колеги, я прошу максимально уважно послухати про те, що я скажу. Ви знаєте, фракція "Батьківщина", я зокрема, ми дуже уважно ставимося до всіх законів. Я завжди підтримував ратифікацію Римського статуту. Але фракція "Батьківщина" не голосувала за його ратифікацію. Я ще раз хочу сказати, чому ми не голосували у зв'язку з цим законом.

Було зроблено заяву. І відсилка до статті 124 Римського статуту, яка говорить, що країна, яка ратифікує, може звернутися до Міжнародного кримінального суду  з заявою щодо відтермінування на 7 років юрисдикції Міжнародного кримінального суду як до можливих воєнних злочинів, скоєних громадянами цієї держави, але стаття говорить також: та злочини, скоєні на її території. Я за цей час, який минув, зустрівся з багатьма посадовцями секретаріату Міжнародного кримінального суду, з колегами, які знають, про що йдеться. Ніхто не дає гарантію, що після цієї заяви з посиланням на статтю 124 буде зроблено виключення лише для громадян України і не буде зроблено виключення для росіян-воєнних злочинців, які вже майже 3 роки кожного дня скоюють воєнні злочини на нашій території.

Тому я дуже хотів би, щоб всі, хто буде голосувати за зараз перенесення це в національне законодавство, де ніхто не відтерміновує на 7 років ці питання, думали про наслідки. Тому з огляду на логіку, чому "Батьківщина" не голосувала за ратифікацію Римського статуту, тому що ми вважаємо: посилання на статтю 124 не захищає українських військових. Фракція "Батьківщина" не  буде голосувати цього разу.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Мамка, потім Арешонков і голосуємо, шановні колеги. Хвилина – Мамка, хвилина – Арешонков. Григорій Миколайович, будь ласка.

 

15:00:46

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, хочу звернути вашу увагу про те, що дані зміни до національного законодавства на підставі Римського статуту, вони кажуть про дуже звичайні речі: чи відповідають нашому національному законодавству ці зміни, чи не відповідають. Даним законопроектом вводиться нова стаття Кримінального кодексу, зверніть увагу, яка руйнує структуру Кримінального кодексу. На даний час є диспозиція статті і в цій диспозиції є кваліфікуючі ознаки, тобто які передбачені цієї статтею: це зґвалтування, це викрадення людини і всі інші статті, які є окремо в національному законодавстві. Ну як можливо мати окреме законодавство в одних статтях, а дублювати в одній із статей ці ж самі об'єктивні сторони у вигляді кваліфікуючих ознак?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Арешонков Володимир Юрійович.

 

15:01:57

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Шановний пане Голово, шановні колеги, зрозуміло, що мета любого законопроекту – це найбільш повно, найбільш оптимально врахувати все, що можливо, в питаннях покарання (в даному випадку міжнародних злочинців) і водночас в питаннях захисту наших військовослужбовців і наших захисників. Чи повністю враховано в даному законопроекті ці питання? Мабуть, що ні.

І я хочу ще раз звернути вашу увагу, що півтора року в Гаазі поважні міжнародні інституції – Інститут Asser, USAID – з нашими експертами, з нашими фахівцями напрацьовували законопроект за номером 11538, який посилює відповідальність кримінальну за міжнародні злочини. Він якраз найбільш повно враховує всі моменти. Тому я звертаю вашу увагу, колеги, попрацювати активно над ним. 

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили розгляд цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення.  

Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв'язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього (реєстраційний номер 11484).

Готові голосувати, шановні колеги? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

15:04:05

За-241

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. По фракціях покажіть.

Железняк з процедури, будь ласка.

 

15:04:17

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, так як наступний законопроект містить велику кількість правок, я прошу змінити порядок розгляду і спочатку розглянути законопроект 6490-д, це про зміни в Митний кодекс щодо реформи митниці. А потім перейти вже до всіх правок Бюджетного кодексу. Начебто ця позиція мала бути погоджена з усіма фракціями. Прошу поставити її на голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, пропозиція зрозуміла. Враховуючи те, що Бюджетний кодекс все-таки має більшу кількість поправок, є пропозиція перейти зараз до розгляду 6490-д. Бюджетний, перепрошую, бюджетний кодекс. Є пропозиція перейти до розгляду законопроекту 6490-д.

Я ставлю цю пропозицію на голосування. Будь ласка, шановні колеги.

 

15:05:11

За-264

Рішення прийнято.

Шановні колеги, і ще було, ми зараз перейдемо до цього законопроекту, Олександр Бакумов теж просив з процедури. Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

15:05:25

БАКУМОВ О.С.

Дякую, шановний головуючий. Шановні колеги, враховуючи попередні виступи під час обговорення законопроекту щодо внесення змін до Кримінального кодексу в зв'язку з ратифікацією Римського статуту, я прошу, давайте підтримаємо: дати доручення профільному правоохоронному комітету на найближчому засіданні розглянути законопроект під номером 11538 про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини, щоб це питання було комплексно закрито українським парламентом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю пропозицію народного депутата Бакумова, сформульовано зрозуміло, прошу народних депутатів  голосувати.

 

15:06:24

За-279

Рішення прийнято.

Дякую, шановні колеги. Можемо рухатися далі.

Наступний законопроект 6490-д. Я просто інформую, який порядок розгляду у нас буде. В мене записано так: 10 хвилин – виступ Ніни Петрівни Южаніної, після цього буде Юлія Володимирівна Тимошенко, прислала, замість всіх своїх поправок 5 хвилин виступ, після цього 5 хвилин – виступ фракція "Голос"…  Ви не будете? Ви знімаєте. Дякую. Мамка, будете наполягати? Не буде. 5 хвилин – Мамка і 2 хвилини – Ковальчук, і голосуємо. "Голос" не буде.

Будь ласка, я запрошую Ніну Петрівну Южаніну. 10 хвилин, будь ласка.

 

15:07:26

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, шановні колеги, я не буду 10 хвилин доповідати, але хочу звернути увагу для того, щоб ще раз вашу увагу сконцентрувати на тому, що ми маємо робити замість підвищення податків для звичайних людей. І очевидно, що 178 голосів "Слуги народу" означають, що ви у фракції десь не знайшли іншої альтернативної думки, чим підвищення податків для звичайного громадянина, який працює, отримує чисті, "білі" доходи і так далі.

Тому ми  зараз говоримо про митницю. 6490-д – це насправді один із законів, який почне перезавантаження цієї інституції. Але коли ви говорите про те, що в нас великі ресурси на митниці, що треба взяти звідти додаткові надходження, я просто хочу, щоб ви зрозуміли, що це не так просто робиться, це системні дії, які мають призвести до роботи митниці в прозору і в спосіб як працюють ці інституції в європейських країнах. Бо вам всім здається, що зараз перекрили краник на одному з пунктів пропуску і вже додатково прийшли гроші в бюджет.

Зовсім не так. І оце абсолютно мислення якесь спрощене щодо того, що гроші валяються на митниці, воно мене просто вражає. Тому я говорю про те, що перезавантаження митниці – це і прийняття двох окремих законів, інституційного, тобто Закону про митну службу, і процедурного – Митного кодексу. Із-за нерозуміння, що де має міститися, ми зараз всі поправки робимо в Митний кодекс. Да, Митний кодекс – це документ, який регламентує операційну діяльність цієї інституції.

Ми маємо повернутися і це зробити, як говорили з окремим членами комітету про надання митниці… органу зі спеціальним статусом. Це мінімізує вплив охоронних органів на процедури митного контролю і здійснення розслідувань. Чому так з митницею тяжко? Бо з неї годуються всі правоохоронні органи, які там присутні в зоні митного контролю. Без конкретних кроків нічого не зміниться, що б ви не пропонували, кого б ви не призначали керівниками, які би вони конкурси не проходили, якщо там буде рука і бажання працювати правоохоронним органам, нічого не зміниться.

Цифровізація, інформатизація та автоматизація – це справді забезпечення… достатні за обсягом кошти з метою створення у всіх пунктах пропуску так званого фільтру пункту пропуску. Ми ж хочемо, щоби там абсолютно відслідковувалися всі групи товарів, щоби не було підміни товарів, щоби справлялися правильно платежі, але при цьому ми вважаємо самим останнім своїм завданням фінансувати технічну складову пунктів пропуску. Це має бути відновлення діяльності моніторингового центру Держмитслужби, забезпечення митниці відповідним фінансуванням для розвитку існуючої інформаційної складової, подальший розвиток системи аналізу ризиків забезпечення митниці коштами для захисту існуючих у митниці інформаційних систем.

Вам може здатися, що це все, десь воно колись там розпочиналося, має само собою якось завершитися, та ні, якщо ми не будемо дбати про те, щоб інституція забезпечила свою роботу оцим всім, нічого не зміниться. Якщо у бази даних в ручному режимі можна вносити зміни, скажіть, будь ласка, які ви тут закони про перезавантаження не приймете, все рівно це не вплине на те, щоб домовитися і платити менше митних платежів, це буде можливо, тому що ми не забезпечуємо тими системами контролю, які мають працювати на митниці.

Оновлення. Оновлення, це в дійсності створення чітких умов відбору і проходження служби, дисциплінарний статут митниці, створення цілісної системи матеріальних стимулів для проходження служби у митниці, надання спеціалізованим підрозділам права на ОРД з метою запобігання корупції, про що я говорила, запровадження реальної відповідальності митників за нанесення шкоди суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності внаслідок неналежного виконання службових обов'язків.

На завершення, насправді, по кожному розділу я маю конкретні кроки, які треба робити для того, щоб митницю зробити більш прозорою, зрозумілою і ту, яка буде відповідати за економічну безпеку держави. Відповідальність за економічну безпеку, не тільки наповнення бюджету, це головна функція митниці. Тому ті зміни, які зараз пропонуються проектом Закону 6490-д, я думаю, що це початок того шляху, який залежить від нас.  Тому що я спілкуюся з митницею і знаю, що свою роботу вони почали робити щодо впровадження автоматизованих систем, різних підходів, єдиного вікна, абсолютно чіткого обміну інформацією з країнами, з якими підписані угоди щодо отримання інформації, але нам треба ще й багато працювати над змінами в закон. Тому закликаю до цієї роботи, і цей проект буде тільки початком її.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я нагадую, у нас зараз 5 хвилин – Юлія Володимирівна, потім 3 хвилини – Михайло Михайлович Цимбалюк, і потім  до 3 хвилин – Ковальчук, і голосуємо. Тобто через 10 хвилин у нас є потенціал голосувати. Я прошу поінформуйте наших колег.

Тому, будь ласка, Юлія Володимирівна, до 5 хвилин.

 

15:13:53

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, на що я  хотіла би звернути тут вашу увагу, що це вже не перший і не другий, і не третій законопроект, яким прямо говориться, що українські органи влади не здатні виконати свої функції. І такими законами, подібними до цього, встановлюються дорадчі ради з участю іноземних громадян, комісії по відбору кадрів із залученням контрольної частини іноземних громадян і так далі. Тобто ціла низка законопроектів, починаючи від формування Конституційного Суду, який відданий на аутсорсинг іноземним громадянам, іноземним міжнародним структурам без будь-яких критеріїв, потім у нас Вища рада правосуддя так формується, потім дисциплінарні комісії так формуються. І зараз вже прийшли до точки, коли вже митні органи будуть формуватися іноземними експертами і будуть даватися імперативно ці кандидатури, і болванчики на місцях будуть просто підписувати це і призначати. Не хочу називати посади цих болванчиків, ну це практично всі державні органи.

Я хочу запитати в першу чергу у "Слуги народу". Ви що, не розумієте, що це плювок вам в обличчя? Такими законами, де передбачається, що не державні органи влади будуть призначати посадовців, а якісь експертні дорадчі конкурсні групи, які залучають іноземних громадян, це говорить про те, що світ вам не довіряє призначати будь-якого, навіть митника рядового. Скажіть, вам самим за це не соромно? Це перше скликання Верховної Ради і перша взагалі влада в Україні, яка віддає всі органи державної влади на аутсорсінг в управління якимось невідомим міжнародним обличчям. Скажіть, будь ласка, це що? Ви взагалі коли-небудь в своєму житті Конституцію читали? Ви там вивчали хоч якісь позиції? Ви знаєте взагалі, що таке суверенітет? Ви розумієте взагалі слово "суверенітет"? Це коли народ України обирає органи, які управляють українським життям в інтересах українського народу, української держави. І ніхто, крім українського народу і української держави, не може управляти будь-якими процесами в Україні. Можливо, хтось із вас встане і назве хоч одну країну, яка б віддала формування свого Конституційного Суду міжнародним структурам десь там в космосі розташованим або віддали Вищу раду правосуддя формувати, або зараз митні органи.

Я просто хочу, знаєте, якось іноді себе ущипнути і подумати, де ми знаходимося, що це таке. Це що Верховна Рада чи мені це взагалі сниться, що таке відбувається в нашій країні? Скажіть, будь ласка, в цьому залі є хоч одна твереза людина, яка розуміє, за що ви тиснете ці кнопки? Ви розумієте, що з вас, якщо буде наступне скликання Верховної Ради, наступне скликання Конституційного Суду, вас будуть просто... хто буде за це голосувати, вважати просто, не хочу образити,  людьми без мізків, да, які не знають навіть елементарні основи права, елементарні основи існування країни будь-якої. Що ви робите, я хочу запитати, за що ви голосуєте?

І останнє питання. Якщо у нас іноземні міжнародні структури, які знаходяться десь у всесвіті, будуть формувати органи влади, у мене питання, а хто перед народом України буде відповідати за їх рішення? Яка політична відповідальність у міжнародних експертів, які ніким не обиралися, ніким не призначалися, не проходили виборів в країні, хто буде відповідати за їх рішення?

Я переконана, що ви зараз тупо натиснете зелену кнопку, у мене сумнівів немає. Но я просто хочу, щоби хоча б щось докотилося до вашого незрілого розуму. Ми голосуємо проти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк, до 3 хвилин. Після цього до 3 хвилин – Ковальчук і голосуємо.

Цимбалюк Михайло Михайлович, з місця буде. Будь ласка, включіть з місця. А Ковальчука прошу зайняти своє місце тоді.

 

15:19:13

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк,  "Батьківщина". Шановні колеги, я погоджуюся з тезою авторів, що потрібно проводити реформу митних органів, це однозначно. І тут не тільки корупційна складова, як звично казати в народі, тут є система обліку і сплати  митних платежів. Тобто діяльність цієї служби не повинна бути сировинним придатком, це має бути сервісна служба. І я думаю, що сервісна служба має працювати для бізнесу і для створення прозорих правил гри.

Є питання щодо автоматизованості системи. Завдання митниці, щоби ми максимально уникнути впливу людського фактору на ухвалення рішення і щодо суми митих платежів. Мають бути чіткі правила гри. Якщо казати про велику реформу, шановні колеги, потрібно зробити декілька важливих кроків.       

Насамперед підписання чітких угод з нашими сусідами-партнерами про взаємообмін інформацією і все. І ми будемо чітко бачити, що їде в державу, що оформляється на митницях сусідніх держав і що прибуває в Україну. І це, до речі, вже було зроблено в певний період 2008-2009 року так званою "Контрабанда – стоп". Все. І зразу видно скільки збільшиться платежів в державну скарбницю.

Наступне, шановні колеги, коли ми кажемо про підпорядкованість в Кабінеті Міністрів, про Мінфін, про інший центральний орган, який відповідає за фіскальну митну політику, то ми маємо чітко казати про вертикаль. Ті керівники, яких будуть обирати на конкурсній основі, вони мають розуміти, що вони працюють в державній вертикалі, в структурі.

Щодо конкурсних комісій, в які будуть входити наші міжнародні партнери, то тут, як на мене, потрібно ставити чітку вимогу з боку Кабінету Міністрів, що ці особи мають бути фаховими людьми, що ці особи мають все-таки сприяти розвитку української держави. Щоби не сталося, як за прикладом наглядових рад, що деякі з членів цих рад навіть не з'являються в Україну для того, щоби взяти участь в роботі. Ми вважаємо, що в тих       конкурсних комісіях мають бути громадяни України...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, завершальне слово. Я запрошую до слова 3 хвилини ще, до 3 хвилин, Ковальчук Олександр Володимирович, і після цього голосуємо.  Прошу народних депутатів запросити до зали.

Будь ласка, Олександр Володимирович, замість ваших поправок.

 

15:22:33

КОВАЛЬЧУК О.В.

Дякую, шановний Руслан Олексійович. Шановна президія, шановні українці, шановні колеги, я хочу розпочати з того, щоби потім не вийшло так, що ми це пропустили, оголосити рішенням комітету, засідання якого відбулося вчора, 16 вересня. Було прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді проект Закону 6490-д до схвалення за основу і в цілому.

Я хочу наголосити, що сто відсотків, абсолютно всі присутні члени комітету на засіданні проголосували за. Це надзвичайно важливо, тому що в нашому комітеті є представники різних фракцій і груп, в тому рахунку ті, які сьогодні виступали. І я хочу їм подякувати за конструктивну критику і роботу в процесі створення цього законопроекту в комітеті, в робочих групах, і результатом цієї роботи, шановні колеги, є ось ці чисельні звернення від українського бізнесу, бізнес-асоціацій як українських, так і міжнародних, з одним проханням: прийміть нарешті цей законопроект, який покладе край непрофесійним, корумпованим, недосвідченим, комусь вигідним, крім народу України, керівникам.

Про що ми говоримо? Ми говоримо про те, що будь-який колектив потребує прозорого зрозумілого і професійного керівництва. Цей законопроект про встановлення правил, правил по відбору керівника Державної митної служби України, керівників регіональних підрозділів, їх заступників, основного складу центрального апарату.

Цей законопроект, шановні колеги, обов'язково, я підкреслюю, обов'язково увійде в історію, і ми з вами будемо пишатися тим, що ми це зробили. Попереду у нас з вами ще п'ять, можливо, чотири законопроекти, які дозволять нам реформувати митницю суцільно, і ми називаємо це "Реформа митниці 2.0". Ми зайшли в цей процес. Ми зробимо це разом. Ми наповнимо бюджет, який дуже важливий сьогодні, разом з Мінфіном ми будемо розглядати і говорити про те, що потрібні гроші на оборону і інші важливі статті витрат, а митниця – це про гроші. Цей законопроект про подолання корупції і непрофесіоналізму.

Шановні колеги, я дуже прошу всіх, абсолютно всіх в цій залі приєднатись до "Реформа митниці 2.0" і зеленою кнопкою підтвердити своє прагнення наповнювати бюджет і боротися з корупцією.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Володимирович.

Шановні колеги, я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів (реєстраційний номер 6490-д).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

15:26:22

За-260

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Вітаю, колеги. Шановні колеги, рухаємось далі.

Наступний законопроект у нас 11417. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік".

Шановні колеги, попередньо ми говорили так, що у нас тут по поправках, 37 поправок, здається, в "Європейської солідарності", ви будете ставити. Будете ставити? І Разумков буде ставити. І "Голос" буде ставити, так? Добре. Ну, то тоді. І  ви будете п'ять поправок. Ну, тоді йдемо по поправках, шановні колеги, йдемо по поправках.

І так 1 поправка. Разумков Дмитро Олександрович, будь ласка.

 

15:27:25

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслане Олексійовичу, я попереджав Олександра Сергійовича про те, що з 1 до 8 я в кінці візьму на виступ 5 хвилин. А от з 9-ї давайте іти далі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте, давайте з 9-ї. Будь ласка, обнуліть час. 9 поправка, Разумков.

 

15:27:44

РАЗУМКОВ Д.О.

9-а, 10 поправка. Шановні колеги, будь ласка, не розходьтесь, тому що це буде стосуватись всіх. Це питання щодо прожиткового мінімуму.

Прожитковий мінімум, який зараз закладається для наших з вами співгромадян, він абсолютно не відповідає тим потребам, які є. Сьогодні, коли спілкуєшся з людьми з інвалідністю, коли спілкуєшся з нашими малозабезпеченими верствами населення, ми розуміємо, що це абсолютно не відповідає тому, що насправді ми можемо побачити в магазинах, що це не відповідає тим реаліям, в яких живе сьогодні суспільство. Тому ми пропонуємо прирівняти прожитковий мінімум, щоб складав не менше, аніж 8 тисяч гривень. як мінімальна заробітна плата. Так само нам треба буде перейти до того, щоб прирівняти тарифи для наших вчителів до мінімальної заробітної плати. Я …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 9-а поправка Разумкова. 10-а, так, Дмитре Олександровичу? Я перепрошую. А 9-у не наполягаєте, так? Дякую. Я не зрозумів. 10-а. Це ви по 10-й говорили, так? Ставимо її на голосування?

Ставлю на голосування 10 поправку Разумкова. Комітетом відхилена. Прошу   голосувати.

 

15:29:33

За-77

Рішення не прийнято.

Будь ласка… Так, секундочку, 11-а. Разумков, будь ласка.

 

15:29:41

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслане Олексійовичу, 9-а, 11-а, 14-а і 73-я.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що це означає – 9-а, 11-а і 73-я, поясніть, будь ласка.

 

РАЗУМКОВ Д.О. 9-а, 11-а, 14-а, 73-я. Дайте мені 3 хвилини. І одна правка буде ставитись на голосування – 73-я.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все. Зрозуміло.

Будь ласка, 3 хвилини.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. З початку дайте час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З початку.

 

15:30:04

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, хто спілкується з  місцевою владою, яка, на відміну від багатьох політиків, які вміють спілкуватися лише через вечірні звернення, спілкується з людьми на територіях щодня і вирішує їх питання. На відміну від Кабміну, на відміну від Мінфіну, на відміну від Офісу Президента і, на жаль, багатьох наших з вами колег.

Шановні колеги, на минулому тижні у мене була можливість поспілкуватися з головами ОТГ і вони всі говорять, що величезна проблема, яку створила Верховна Рада, коли забрали військове ПДФО – 64 відсотки. Причому навіть Кабмін визнає, що використання цих коштів абсолютно є непрофесійним і неефективним. Ми маємо сьогодні повернути ці кошти назад в громади, щоб не Прем'єр розповідав, що місцева влада хоче на цьому попіаритись, тому що ті, хто спілкується з військовими, вони знають, що коли ці кошти знаходились в місцевій владі, у них дійсно була можливість допомагати нашим захисникам. Був проголосований законопроект 9559 і сьогодні 9560 тримають для того, щоб не дати місцевій владі реальні механізми допомагати Збройним Силам України.

Якщо влада сьогодні, і ви за це, на жаль, голосували, проголосувала в першому читанні про підняття податків, то так само потім ви будете розповідати, що вони неефективно використовуються. Коли ви забирали гроші, які не були передбачені бюджетом, у місцевої влади, ви не думали, як будуть виживати ті громади, які залишились без цих ресурсів. Я розумію, що ви воюєте з окремо взятими територіями. Але ви почали воювати зі всією місцевою владою і, в принципі, почали воювати зі своїм народом. Тому що коли ви з Харкова забираєте 3,4 мільярда гривень, то їм важко відновлюватись після кожного рашистського обстрілу. Ви допомогли ворогу.

Коли ви в малих громадах, в яких базувалися військові частини, які отримували від 70, а іноді до 100 відсотків цього ПДФО назад, сьогодні отримують нуль, тому що влада це "розпилює" на дороги, то ви допомагаєте ворогу. Коли ви забираєте в прифронтових територіях гроші і вони не можуть допомогти Збройним Силам побудувати фортифікацію, то ви знову допомагаєте ворогу.     

Давайте нарешті перестанете допомагати ворогу і повернете ті кошти, які не ваші, повернете ПДФО нашим з вами захисникам. Будь ласка, підтримайте 73 правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю… Що-що, позицію комітету? Можна спитати. По 73 поправці позиція комітету, якщо є позиція комітету, будь ласка.

 

15:33:26

ПІДЛАСА Р.А.

Звісно, що є, в комітету є позиція по всіх поправках. Саме цю поправку комітет не підтримав.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, 73 поправка авторства Разумкова. Вона комітетом відхилена. Разумков наполягає на врахуванні. Ставлю 73 поправку, прошу голосувати.

 

15:34:05

За-48

Рішення не прийнято.

Так, 12-а, Цимбалюк. Не наполягає. Він вже виступив, перепрошую.

13-а, Гончаренко. Не наполягає. А, це входить у тих 37, да? Будь ласка, Гончаренко, 13-а. Тому що мені сказали, що від фракції вашої буде 37 поправок. Будь ласка.

 

15:34:23

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Вітаю. Я не рахував, може, їх 38, я не знаю. 13-а моя поправка, в мене їх, таких правок, власне, моїх особистих, здається, дві, тому їх небагато.

Тепер щодо 13 правки, дуже важлива правка, яка говорить про реальний прожитковий мінімум. Друзі, ну це знущання, кому ми розповідаємо, що в нас прожитковий мінімум в Україні 2 тисячі 920 гривень. Як прожити в Україні на 2 тисячі 920 гривень в місяць? Це фізично неможливо, ми просто брешемо, а закладаючи цю брехню, ми створюємо фактично просто ганьбу і бідність для українців. Бо далі з цього всього випливають інші цифри, і далі в нас 860 гривень на дитину на місяць. Що можна на 860 гривень, скажіть мені, купити дитині до трьох років? Це знущання. Тому я прошу, давайте проголосуємо і вставимо реальні цифри, а не будемо знущатися з українців.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 13 поправка авторства Гончаренка. Комітетом  відхилена. Він наполягає на врахуванні. Ставлю 13 поправку на голосування. Прошу голосувати.

 

15:35:51

За-41

Рішення не прийнято.

Наступна 15 поправка, Разумков, будь ласка.

 

15:35:58

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, 15-а, 17-а, 18-а, 75-а і 74-а і дві я буду ставити на врахування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз, 15-а, 17-а, 18-а...

 

РАЗУМКОВ Д.О.  75-а і 74-а. 75-у  і 74-у буду ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 3 хвилини.

 

РАЗУМКОВ Д.О.  З початку час дайте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Час з початку.

 

РАЗУМКОВ Д.О. 4 хвилини дайте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 4 хвилини дайте, будь ласка.

 

15:36:22

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую.  Шановні колеги, отут поки що відповідала голова комітету, я думаю, що для багатьох буде зрозуміло, як в КВК було. Знаєте, вам задаєте питання, нахіба ви забрали гроші ПДФО, а ви відповідаєте: потому что гладіолус, тому що є позиція комітету. А чому така позиція антидержавницька позиція комітету? А ви тоді доповідайте, будь ласка, як ви ефективно використовували ці кошти. А ще розкажіть свою домашню адресу, куди військові мають прийти, тому що ви, стоячи на цій трибуні, розповідали про те, що ви все порахували і грошей на армію є, на зарплати нашим захисникам. В листопаді минулого року ви особисто і Міністерство фінансів. Ви це забули? Так дайте адресу, хай прийдуть до вас запитають, нащо ми піднімаємо податки і нащо ми збільшуємо бюджет. Ви ж це рахували, ваш комітет. І тоді теж була позиція комітету. Відсутність здорового глузду, логіки і елементарної математики. У мене дитина в 5-му класі краще рахує.

А правки стосуються наступного. Пропонується повернути ПДФО 40 відсотків на озброєння в окремий фонд, на грошове забезпечення військових в окремий фонд і повернути в територіальні громади для того, щоб вони могли допомагати Збройним Силам України, 20 відсотків.

Тому що те, що робите ви, ви зараз визначаєте, де що і як хто має купувати. А ваша бюджетна декларація, за яку ви на своєму комітеті голосували, знову з вашою позицією комітету не передбачено жодної гривні на мільйон доларів… на мільйон дронів Президента. Мабуть, на Президента мільйон доларів передбачено, тому що саме ви цією ж самою декларацією збільшуєте чисельність Офісу Президента на 20 відсотків. Вони без цього ніяк прожити не можуть?

А чому ви не говорите, що в своєму бюджеті ви визначили підняття зарплат для податкової в два рази? А чомусь 700 мільйонів до понад мільярда, 1 мільярд 100, ви піднімаєте видатки на БЕБ. Заберіть звідси, що ж ви піднімаєте податки для простих людей до 5 відсотків? Розкажіть медикам, розкажіть лікарям, розкажіть вчителям, бюджетникам, що вони з того моменту як приймуть ваші ганебні зміни до податкового, вони будуть платити не 19,5 відсотка, а 23, а потім скажіть, коли ви будете піднімати податки на ПДВ, ви ж представник влади і ви саме будете з цього формувати бюджет.

А ще скажіть, будь ласка, як ви погодили бюджет, в якому передбачено 50 мільярдів доларів додаткових надходжень від наших партнерів? У вас є гарантія чи теж будете запевняти персонально, що ви несете за це відповідальність? Але коли в наступному році цих грошей не буде, будете знову виходити на трибуну, розповідати про позицію комітету. Позиція комітету, в якій немає абсолютної логіки.

Відповідайте перед людьми. Не хочете перед своїми колегами по парламенту відповідати, відповідайте перед людьми, перед Збройними Силами України як ви рахували гроші і поясніть, будь ласка, в рамках цих правок, а як так вийшло, що зарплата наших захисників у вас незахищена стаття, що ви тишком-нишком по команді з Офісу разом з Кабміном перевели гроші з зарплат захисникам на закупівлю незрозуміло чого. Тому що, якщо ви розповідаєте про те, що ви направили ці кошти на снаряди, то хотіли б зрозуміти, де ці снаряди? І якщо ви така смілива, то давайте разом з'їздимо і запитаємо у наших захисників як вони ставляться до вашого бюджету, до позиції вашого комітету, до забезпечення на наступному тижні, наприклад, на Покровський напрямок, подивимося як там збудовані фортифікації, на які нібито ви виділили кошти. І потім вам буде простіше в цій залі відповідати про позицію комітету або про відсутність здорового глузду в позиції цього комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 74-а, 75-а, ви будете ставити, так?

Шановні колеги, будь ласка, по-перше, не кричимо. По-друге, я хочу звернути увагу всіх, що відповідно до Регламенту, якщо позиція комітету, вона дається тільки по правці, а не по всьому, що сказано було в цей час. Тому, будь ласка, яка позиція комітету по 74-й, 75-й поправці? Без вольних фантазій, а те, яке рішення комітету. Будь ласка.

 

15:40:51

ПІДЛАСА Р.А.

Комітет рекомендує не підтримувати ці поправки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, 74 поправка авторства Разумкова, вона комітетом відхилена. Будь ласка. Разумков наполягає на врахуванні цієї поправки.

Ставлю 74 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

15:41:28

За-50

Рішення не прийнято.

75 поправка також відхилена комітетом, також просить автор цієї поправки з колегами, щоб ця поправка була врахована.

Ставлю 75 поправку на врахування. Прошу голосувати. За авторства Разумкова і колег. Будь ласка, прошу голосувати.

 

15:42:00

За-51

Рішення не прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Так. 19-а, Тимошенко. Вже виступила.

20-а, Микиша. Буде наполягати? Не наполягає.

21-а, Микиша. Не наполягає.

22-а, Микиша. Не наполягає.

23-я, Микиша. Не наполягає.

24-а, Микиша. Не наполягає.

25-а, Микиша. Не наполягає.

26-а, Микиша. Не наполягає.

27-а, Микиша. Не наполягає.

28-а, Цабаль. Тільки що десь був. Просив 4 хвилини. А де він дівся? Тільки що ж був. Тільки що підходив, каже: "Я 4 хвилини виступлю". Ну добре. Немає? 28-а, Цабаль. Немає.

29-а, Железняк. Не наполягає.

30-а, Железняк. Не наполягає.

31-а, Железняк. Не наполягає.

32-а, Железняк. Не наполягає.

33-я, Железняк. Не наполягає.

34-а, Железняк. Не наполягає.

35-а, Железняк. Не наполягає.

36-а, Железняк. Не наполягає.

37-а, Железняк. Не наполягає.

38-а, Железняк. Не наполягає.

39-а, Цабаль. Не наполягає.

40-а, Цабаль. Не наполягає.

41-а, Цабаль. Не наполягає.

42-а, Цабаль. Не наполягає.

43-я, Цабаль. Не наполягає.

44-а, Цабаль. Не наполягає.

45-а, Цабаль. Не наполягає.

46-а, Цабаль. Не наполягає.

47-а, Цабаль. Не наполягає.

48-а, Микиша. Не наполягає.

49-а, Микиша. Не наполягає.

50-а, Микиша. Не наполягає.

51-а, Микиша. Не наполягає.

52-а, Микиша. Не наполягає.

53-я, 54-а того самого автора Микиші. Не наполягає.

55-а, Микиша. Не наполягає.

56-а, Микиша. Не наполягає.

57-а, Микиша. Не наполягає.

58-а, Микиша. Не наполягає.

59-а, Южаніна. Не наполягає.

Княжицький. Буде, да? Будь ласка, Княжицький. А ви є тут автор. Будь ласка, Микола Княжицький.

 

15:43:55

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л.

У мене там потім наступна буде ще 346-а, як би можна було дві підряд їх поставити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  346-а. Будь ласка.

 

КНЯЖИЦЬКИЙ М.Л. Дякую.

Отже, про що ця поправка? В 2023 році з громад ми вилучили так зване військове і силове ПДФО. В 2024 році 45 відсотків цього ПДФО, який зараховується до спеціального фонду державного бюджету, віддали Держспецзв'язку, який повинен був розробляти і закуповувати дрони. Що насправді зробив Держспецзв'язок? Держспецзв'язок не зробив нічого. За період з січня по липень цього року Держспецзв'язок не використав ні копійки багатьох громад, які не спроможні оплатити зараз, наприклад, заробітну плату для шкіл і вихователів садочків. Ці кошти не дали військовим, передали Держспецзв'язку.

Що пропонує влада? Збільшити ще надходження від ПДФО для Держспецзв'язку за період жовтень-грудень до 82 відсотки. Для чого? Вони попередні кошти досі ще не використали. Ця поправка пропонує принаймні зменшити це до 50 відсотків, а решту направити на сектор оборони. Треба віддати гроші нарешті військовим і повернути громадам, а не заморожувати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, і так 59-а і 346-а. Почергово ставимо, да?

59 поправка авторства Княжицького і колег. Комітетом відхилена. Ставлю на голосування.

 

15:45:29

За-53

Рішення не прийнято.

І 346-а авторства Княжицького і колег. Комітетом відхилена. Прошу голосувати.

Зупиніть. В чому питання? А, ви ще... Так ви ж сказали, дайте я виступлю по двох поправках. Ви маєте на увазі почергово? А, будь ласка. Ну, давайте тоді дійдемо до 346-ї і ми не будемо скакати. Тоді, будь ласка, зупиніть, ми не голосували. Ні, я думав... Дивіться, от, наприклад, Дмитро Олександрович він бере, але ми голосуємо і йдемо далі, щоб ми не скакали почергово, що ви виступили по цій і по тій.  Просто, якщо ми укомплектовано, інакше у мене розсиплеться... Я почергово йду.

60-а, Южаніна. Не наполягає.

Хто буде? Є, будь ласка, Южаніна. Наполягає. Перепрошую.

 

15:46:29

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановна пані Роксолана, я не розумію як ви прийшли в комітеті до висновку перерозподілу військового ПДФО саме в таких пропорціях. Я звертаюся і до Мінфіну. Я ж вас просила, проаналізуйте, будь ласка, ситуацію з забезпеченням оцих самих необхідних речей військових частин. Наша поправка 59 і 60 говорить про те, що якщо ви вже бачите, що можна забирати від ДССЗЗІ частину коштів... Ви, до речі, забрали 11,2, а залишили їм 32,1, а поки використання нуль. Якщо ви бачите, що можна забирати ці кошти і перенаправляти в загальний фонд державного бюджету, то подумайте про військові частини, їм залиште 50 на 50, вони швидше і зможуть точно закупити все необхідне при такому дефіциті, який зараз в них є. Це ж постачання, яке може замінити хоча би частково того, що довозять до них волонтери. Ми ж не забираємо кудись в якийсь інший фонд чи комусь іншому. Тільки для військових і тільки на ті ж...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по цій поправці.

 

15:47:38

ПІДЛАСА Р.А.

Це 59-а?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 60-а. 59-у ми проголосували вже. 60 поправка.

 

ПІДЛАСА Р.А. Ми мали це обговорення на комітеті про те як розподілити ці відсотки і по факту для військових частин сума, яку вони отримують щомісяця, не змінюється. І ми, на жаль, не можемо дати більше, тому що нам потрібно фінансувати зарплати військовослужбовців, нам потрібно купувати для них військове обладнання, тому було прийнято рішення цю поправку  відхилити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, 60 поправка авторства Южаніної і колег. Комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Ставлю 60 поправку на врахування. Прошу голосувати.     

 

15:48:37

За-40

Рішення не прийнято. 

Артур Володимирович, з процедури, будь ласка.

 

15:48:45

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, шановні колеги, шановні українці! Руслан Олексійович, зараз в залі розглядаються питання змін до Державного бюджету України на 2024 рік, які стосуються фінансування сектору безпеки і оборони. На жаль, в залі деякі фракції майже повністю відсутні, на жаль, в тому числі і монобільшість, команда Зеленського.

У мене  велике прохання, через те, що ми надсерйозні правки розглядаємо, а я бачу, що опозиція і "Європейська солідарність" в тому числі піднімає тільки правки, які стосуються виключно покращення фінансування сектору безпеки і оборони.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, будь ласка, з процедури. З процедури, що ви хочете з процедури?

 

ГЕРАСИМОВ А.В. Сигнальне голосування можна, будь ласка, зараз провести? Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сигнальне голосування проводиться перед голосуванням за закон  в цілому. Дякую.

Шановні колеги, 62 поправка. Разумков, будь ласка.  62-а, Разумков, будь ласка.    

 

15:49:33

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, мені, будь ласка, дайте, 62-а, 63-я, 64-а, 65-а, 66-а, 351-а, дайте мені 5 хвилин замість шести правок.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 5 хвилин? Будь ласка, давайте, візьміть.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. І одну я буду, 351-у, буду ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 62-а, 63-я, 64-а, 65-а, 66-а і 351-а?

 

РАЗУМКОВ Д.О. Абсолютно вірно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

 

РАЗУМКОВ Д.О. З початку час дайте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з початку дайте час.

 

15:50:01

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, ну, по-перше, питання не в сигнальному голосуванні,  в тому, що  ви порушуєте Конституцію і закон, тому що Регламент і рішення  Конституційного Суду передбачають, що голосувати в залі будь-які питання, якщо немає 226 або 150, якщо це процедурне, розглядатися не може. Я вас про це інформую, для стенограми, тому що стенограми не горять.

А зараз давайте по правці. Давайте пригадаємо початок повномасштабного вторгнення, коли за лічені дні до повномасштабного вторгнення Президент розповідав, що виділити на армію 50 мільярдів не може, тому що не буде за що будувати дороги. Тут великі люди, які переживають за армію, щось я їх в залі не бачу, які хочуть підняти всім податки і повтікали, вони розповідали про патріотизм і торгівлю з Росією. Інші розповідали, що Russia Today гірше ніж BBC або інші видання, які підтримували і розповідали, звідки буде наступ з боку Росії. Колеги по  парламенту, які бігали розповідали, що війни не буде і повномасштабного вторгнення не буде, а хтось давав команди на розмінування Чонгару.

Так от, я до чого все це говорю, єдина структура і єдиний керівник, які не побоялися до повномасштабного вторгнення казати українцям правду, це був ГУР і був Буданов. Вони вийшли і сказали, що повномасштабне вторгнення абсолютно ймовірно. І коли збиралися фракції, я думаю, що колеги не дадуть збрехати, про це всі казали, що саме вони говорили про те, що наступ з боку Росії, до якого влада не готувалась, буде і він відбувся.

Про що правка? Правка про те, щоб забрати з вашого Єдиного марафону 1,5 мільярда гривень, 1,5 мільярда. Ви зараз розповідаєте, що збираєте кошти по крихіткам, не знаєте, де, біднесенькі, взяти, що не знаєте, як забезпечити Збройні Сили України, їм допомогти. А 1,5 мільярда в цьому бюджеті, змінах до бюджету, ви не забрали з телемарафону. Я хочу просто почути відповідь, не рішення комітету, а чи совість у вас є, чи її немає? Коли  ви на свій абсолютно ганебний піар, піар Офісу Президента, Кабміну, ваш, фінансування каналі і державних, і недержавних, фінансування "Кінокіта", пов'язаного з Офісом Президента, і всіх інших виділяєте 1,5 мільярда гривень замість того, щоб віддати їх Збройним Силам України.

У мене буде багато пропозицій щодо вашого телемарафону або гебельс-пропаганди, але дуже хотілося б, щоб у вас все ж таки вистачило совісті поставити цю правку і за неї проголосувати, щоб виділити кошти на забезпечення Головного управління розвідки. Тому що на відміну від всіх інших вони працюють. Працювали і на Харківському напрямку, і на Часовому Яру, і на багатьох інших, та і Київ вони разом з іншими структурами втримали. Багато хто був, це правда, але і вони залишились у Києві, а не так, як Кабмін, повтікали до Львова, Ужгорода або Закарпаття, або у Чернівці. Або так само, як і депутати, яких після засідання Верховної Ради, не всіх, я хотів би подякувати тим колегам, які залишились і переживали за свої і регіони, в яких працювали, і просто за столицю, в якій вони мали залишатися, а не повтікали на Західну Україну або взагалі за кордон.

То давайте все ж таки знайдемо в собі сили, не дивлячись на те, що вам після цього пальчиком ата-та-та зробить Офіс Президента, передамо 1,5 мільярда гривень на Головне управління розвідки. Вони це точно заслуговують, на відміну від "Кінокіта" телеканалів великих і багатих людей України, Офісу Президента, Кабміну і вас, на яких ви дуже часто з'являєтесь.

Тому, будь ласка, прошу підтримати цю правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

351 поправка. Комітетом відхилена, авторства Разумкова і колег. Він наполягає на врахуванні. Ставлю 351 поправку. Прошу голосувати.

 

15:55:11

За-43

Рішення не прийнято.

Далі 67-а. Правильно? Дмитре Олександровичу, будь ласка. Разумков, 67-а.

 

15:55:19

РАЗУМКОВ Д.О.

67-а, 68-а, 69-а і 70-а і ще правки номер 241 і 350. Теж дайте мені 4 хвилини, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 4 хвилини. Ви будете якусь ставити, Дмитре Олександровичу?

 

15:55:50

РАЗУМКОВ Д.О.

Да, я буду 350-у ставити і 241-у ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Будь ласка, дайте 4 хвилини, обнуліть час.

 

РАЗУМКОВ Д.О.

Ну дивіться, в нас прогрес, в нас від більшості присутніх просто проголосувало, тому що 40 від тих 50 чи 60 народних депутатів, які залишились в залі, це вже більшість. Просто мені дивно, як потім колеги потім будуть дивитись і армії в очі, і розвідці в очі. Я розумію, що через телемарафон воно не страшно, але після цього буде страшно. Ви б пішли з людьми поспілкувались, що вони думають про ваш телемарафон.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мабуть, їх вже немає.

 

РАЗУМКОВ Д.О.

О, бачите, Руслане Олексійовичу, навіть ви мене підтримуєте. Сподіваюсь, і ще проголосуєте.

Як вам не соромно було залишити 1,5 мільярда гривень, а не передати їх на ГУР. Зараз я буду ставити аналогічну пропозицію щодо Збройних Сил України. Ви навіщо піднімаєте податки, навіщо ви піднімаєте для наших з вами співгромадян до 5 відсотків? Військовий збір. Ви ж прикриваєтесь, що грошей у вас немає. Так  а тоді скажіть: а совість у вас є? Ви забираєте у людей останнє, тому що якщо сьогодні з тисячі гривень кожен вчитель, кожна медсестра, кожна людина, яка працює за дуже невелику заробітну плату в державних органах, на відміну від народних депутатів, міністрів, яких, на жаль, сьогодні тут немає, а тим більше членів наглядових рад, які вдень виступають говорящими ротами Офісу Президента, а вночі диски крутять і диск-жокеями за недорого  влаштувалися, які отримують по 300, по 500 тисяч гривень. Ви ж розповідаєте, що грошей нема. Але гроші ви забираєте не з тих, у кого вони є, а ви їх забираєте як останнє у простих людей.

Повертаючись до виплат. У вас з кожної тисячі у вчителя ви сьогодні забираєте 195 гривень. 195. Після підняття податків, якими ви прикриваєте той законопроект, який розглядається сьогодні, і свій непрофесіоналізм і недолугість, ви будете забирати 230. Тобто майже чверть. Замість 20 відсотків, однієї п'ятої, ви будете забирати  чверть. А у людей з кожним днем збільшуються видатки на електрику, на яку ви підняли також тарифи, на паливо, яке тут Гетманцев стояв і розповідав, що привозять і торгують газом російським. Ну зараз буде кримінальна справа, з'ясуємо, де був той російський газ і як вони його покривали. Або не покривали. І тоді він брехав. Або ви, яка стояла на цій трибуні і розповідала, що грошей нам на все вистачить, а зараз дірка в 600 мільярдів. І все це зводиться до непрофесіоналізму, до відсутності логіки у ваших діях. І ви піднімаєте податки не для багатих, як тарифи, які мали б бути диференційовані, для тих людей, хто може платити, більше щоб сплачували, а для тих, хто ледве виживає, ви не мали права піднімати ці податки.

Так от, повертаючись до правок. В мене велика пропозиція і велике прохання. Ну не виділили ви гроші на ГУР, давайте заберемо з вашого телемарафону і передамо на Збройні Сили України. Якщо ви за це не проголосуєте, тоді говорити про те, що у вас немає грошей, ви просто не маєте морального права. І вам за це треба буде відповісти. Півтора мільярда одне голосування додаткових видатків на Збройні Сили України. Скажіть, будь ласка, що заважає це прийняти комітету і Верховній Раді? Будь ласка.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, 241-а і 350-а будемо ставити. І відповідь, будь ласка, по цих поправках, якщо можна.  241-а і 350-а, Роксолано Андріївно.   

 

ПІДЛАСА Р.А. Комітет не підтримав.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, 241 поправка авторства Разумкова і колег, вона комітетом відхилена. Разумков просить поставити її на врахування, прошу голосувати.  

 

16:00:31

За-41

Рішення не прийнято.

І наступна поправка 350, теж авторства Разумкова і колег, комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Прошу голосувати.

 

16:00:58

За-39

Рішення не прийнято.

Далі. Наступна поправка 71, Цабаль. Не наполягає.

72-а, Железняк. Підходив, сказав, що він не наполягає на жодній своїй поправці. Підтверджуєте? Дякую, Ярославе Івановичу. Я тоді не буду вже ваші поправки називати, ви від них відмовились. Дякую. 

Ідемо далі. Наступна поправка 76, Тимошенко. Не наполягає.

77-а, Забуранна. Не наполягає. 

78-а, Разумков. Будь ласка.

 

16:01:31

РАЗУМКОВ Д.О.

78-а, 91-а, 93-я, 97-а і 356-а.

356-у буду ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки хвилин?

 

16:01:51

РАЗУМКОВ Д.О.

Три хвилин дайте мені, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Три хвилини, будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

РАЗУМКОВ Д.О.

Скажіть мені, будь ласка, повертаючись до телемарафону, для вас що важливіше – телемарафон чи люди, які залишились без житла? Без житла у зв'язку з тим, що послухали вас, розпакували валізи, повірили Президенту про готування до шашликів і не виїхали з Ірпеня, Бучі, Ізюма, Херсона, інших міст, які були зруйновані рашистами.

Шановні колеги, а, може, все ж таки ви знайдете в собі сили і передасте кошти з вашого телемарафону на фінансування житла для ВПО. Це люди, які постраждали в тому числі і за вас. Ми розуміємо, що війна, що ворог, який абсолютно підступний, який знищує все на своєму шляху. А що зробили ви для того, щоб він не прийшов до їх домівок? І друге: що зробили ви для того, щоб їм допомогти вижити в тих умовах, надскладних умовах, які є сьогодні?

Тому в мене велике прохання взяти ваші кошти з "єдиного" телемарафону і передати для людей, які сьогодні дійсно їх потребують. Паралельно ті, хто працює з тимчасово переміщеними особами, добре знають про те, що сьогодні в них багато питань, починаючи з того, що не центральна влада їм допомагає, а допомагає місцева, виділяючи свої об'єкти, там закинуті дитячі садочки, школи тощо, де вони можуть розміститися. Не ви їм будуєте квартири, не ваш Кубраков, якого ви просто звільнили замість того, щоб покарати за те, що вони не використовували навіть кошти, які були виділені Верховною Радою на відновлення житла. Не ваш комітет разом з Шуляк, яка переживає за "великих забудовників", а не переживає за простих людей, які сьогодні залишились без житла.

Не ви, які намагалися їм підняти 5 відсотків при купівлі квартири. Добре, що поки що прибрали, але я не здивуюсь, якщо ви будете це пхати до підняття податків до другого читання. Не на ті маєтки, які ви купуєте, а на людей, які збирають ці кошти по копійці, а ви намагаєтесь забрати останнє. Це ж робите все ви! Ви нічим не відрізняєтесь від ворога, ви так само намагаєтесь загнати людей в підвали знову, щоб вони жили там, так, як це було на початку повномасштабного вторгнення, починаючи з 24.02, коли ви всі розповідали про те, що війни не буде і вони спокійно можуть залишатися в своїх домівках, в домівках, яких сьогодні немає.

Тому я вас прошу підтримати правку і виділити кошти хоча б у якості кредитів для людей, які потребують такого житла. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І так, 356 поправка. Позиція комітету по 356 поправці.

 

16:04:54

ПІДЛАСА Р.А.

Одну секунду, почекайте, я відкрию.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 356-а.

 

16:05:17

ПІДЛАСА Р.А.

Комітет її відхилив, тому що тут не вказана сума, скільки перерозподілити. В поправках має вказуватись сума.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Зрозуміло.

356 поправка комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:05:46

За-32

Рішення не прийнято.

79 поправка, Южаніна, будь ласка.

 

16:05:55

ЮЖАНІНА Н.П.

Я повернусь до питання  ще військового ПДФО, буде час. А зараз хочу, щоб ви все-таки пояснили, чому не врахована 79 поправка? Тому що нею передбачено дотація для виплати за зроблені дороги в 2023 році якомусь підряднику в Харківській області, де які були пошкоджені потім при бойових діях, 706 мільйонів гривень.  706 мільйонів гривень!

Невже ви вважаєте, що зараз, оце саме до кінця року, треба розрахуватися з цим будівником, хто там в дороги закатав і яких уже немає?  Але йому держава винна 706 гривень.

Хто відповість за це управлінське рішення, побудувати дороги, яких не стало згодом? І в тих регіонах ви продовжуєте дороги, де йдуть і можливі активні бойові дії. Це майже мільярд коштів! Ну порахуйте, будь ласка, ну просто це вже настільки цинічно!

Я розумію й я читала статті бідних підрядників, які…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету 79 поправка.

 

16:07:10

ПІДЛАСА Р.А.

Це позиція уряду і пропозиція уряду. В урядовій версії законопроекту, яка пов'язана з тим, що до уряду звертаються військові про те,  щоб будувати дороги. Я думаю, що зараз ні для кого не секрет, що дороги зараз будуються лише в зонах, які прилеглі до зон бойових дій, і це має сенс, тому що вони використовуються для перевезення поранених бійців. Якщо дорога погана, боєць просто не доїжджає до госпіталю, він не встигає доїхати туди живим і тому уряд продовжує виділяти за запитом військових гроші на дороги. Я особисто вважаю, що це має робитися тільки з резервного фонду, але це дискусія, яка залишиться в нас на 2025 рік і на бюджет 2025 року.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 79 поправка авторства Южаніної і колег. Комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:08:28

За-25

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 80, Цабаль. Не наполягає.

81, Железняк. Ми вже сказали, він всі поправки зняв свої.

82, Микиша. Не наполягає.

83, Тимошенко. Не наполягає.

84, Кисилевський. Не наполягає.

85, Тимошенко. Не наполягає.

86, Тимошенко. Не наполягає.

87, Цабаль. Не наполягає.

86, Железняк. Пропускаємо.

Перепрошую, 87, Цабаль. Не наполягає.

88, Железняк. Не наполягає.

89, Железняк. Не наполягає.

90, Цабаль. Не наполягає.

92, Цимбалюк. Не наполягає.

Далі. 95, Гривко. Не наполягає.

96, Тимошенко. Не наполягає.

98, Разумков. Будь ласка.

 

16:09:21

РАЗУМКОВ Д.О.

98, 102, 103, 104 і… зараз, хвилинку, і 362-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Дайте чотири хвилини, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чотири хвилини, будь ласка.

 

16:09:42

РАЗУМКОВ Д.О.

Ви зараз по Фрейду сказали, що у вас дороги лише пролягають до зон, що ви їх туди будуєте. Це мудро, тому що добре, що не до шкіл, тому що в школи ви вже не потрапите, а туди шанс є. А ви, до речі, не… ви пропустили мою пропозицію щодо того, щоб з'їздити подивитися як витрачені вами кошти на фортифікації, наприклад, на покровському. Не ховайтеся за прапорцями, вам так краще буде. Поїхали подивимося. Хотілося б все ж таки почути державницьку позицію голови комітету, як ви можете проінспектувати ті ресурси, які освоїли або, якщо правду казати, вкрали на цьому, тому що максимально розпорошили. Єдине до кого є велика, правда, повага, це до Збройних Сил і до тих структур, які цим безпосередньо займаються, особливо на першій і другій лінії оборони.

А хотілося б ще побачити тут Прем'єра, який сказав, що він добудував третю лінію оборони, і так само, як я вам запропонував поїхати їх проінспектувати, запропонувати Прем'єру в них побути, особливо, наприклад, на Покровському напрямку, де він їх там добудував. І питання щодо зміни Прем'єр-міністра, воно, я думаю, що достатньо швидко вирішилося б, якщо б він там посидів ну хоча б тижні два. Тому що те, що відбувається з вашою третьою лінією оборони, яку ви будуєте, вам непогано б розповіли наші з вами захисники. І це ті кошти, які ви просто списали. Це гірше, аніж Велике будівництво, це гірше, аніж намагання заробити на куртках і яйцях. Це можна прирівняти до того, як заробляла ваша влада, коли на початку війни купувала снаряди і міни за кордоном, які не приїхали. І знову ніхто не покараний: ні Міністерство оборони, яке возить, наближені до них структури возять по 4,7 мільйона євро в багажниках, ні представники влади, які за це відповідали, ні бюджетний комітет, який мав це контролювати, тому що ви виділяєте ці кошти, ви! У вас дуже зручна позиція: позиція комітету не підтримати. А що ж ви все хороше не підтримуєте, а все, що треба викинути з цих законопроектів, ви за це голосуєте? У вас хоча б є розуміння, а що буде в наступному році, як буде з бюджетом? Коли вам у минулому році розповідали, що грошей не буде, тому що у вас бюджет дірявий, ви його голосуєте незрозуміло як, ви брали персональну відповідальність за те, що цих грошей вистачить? Ну скажіть, щоб чесно було.

Перше. Поїдете на фронт? Друге. Готові, щоб до вас прийшли захисники і запитали, де їх зарплата і виплата? І третє. Як ви рахуєте бюджет, який закінчується всередині наступного року? В даному випадку проблема з виплатами для наших захисників виникла ще в червні-липні місяці, а не зараз. І як ви далі плануєте працювати на цій посаді? Так само, як і зараз, коли Офіс каже, що ви будете робити все що завгодно?  Голосуючи за все, що завгодно, а не за те, що сьогодні потрібно державі. Будь ласка, дайте відповідь. Давайте поважати один одного, тому що коли ви розповідаєте, як, щоб не образити,  одне і те ж слово, це так не працює. Дайте відповідь, чому ви відхиляєте нормальні правки. Наприклад, тут правка про виділення коштів для харчування дітей, які постраждали від війни. Ті самі 1,5 мільярда. Коли ви говорите, там невизначена сума, а ніхто не знає, скільки у вас залишилось, скільки ви розпиляли з бюджету на телемарафон. От те, що залишилось, переведіть туди і не прикривайтесь Бюджетним кодексом, він так не працює.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, перед тим, як я надам слово  Роксолані Андріївні, я попросив би до осіб, які беруть слово представляти свої поправки, я думаю, що нам би всім було цінніше послухати зміст цих поправок, як цього вимагає Регламент Верховної Ради України, а не просто якісь там речі. (Шум у залі)  Ще раз, я просто дуже прошу вас звернути увагу. Я не завершив ще. Мені здається, жодного разу не перебив і не дозволив собі перебити вас. Тому, будь ласка, давайте все-таки я просив би осіб, які доповідають, а не брати ці 4-хвилинні тікток-стріми, а просто доповідати по поправках, я думаю, що це було б більш краще.

А я попрошу голову комітету відповісти виключно по суті цих поправок. 362 поправка, будь ласка.

 

16:14:34

ПІДЛАСА Р.А.

Ми цю поправку відхилили, тому що в першочерговій версії законопроекту, в рішенні комітету до першого читання була вказана норма про створення нової субвенції для органів місцевого самоврядування для фінансування харчування учнів початкових класів. Ми виділили на це 2 мільярди гривень. Це було більше ніж закладено в марафоні на весь рік.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Є необхідність ставити на голосування? Ставлю 362-у поправку авторства Разумкова. Позиція пояснення. Комітетом відхилена поправка. Прошу голосувати за 362 поправку.

 

16:15:42

За-24

Рішення не прийнято.

З чого? З процедури? Будь ласка, Геращенко  з процедури.

 

16:15:51

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую, шановний пане головуючий. Шановна пані Роксолана, ви знаєте, що "Європейська солідарність" не заспамлювала бюджетний комітет поправками, ми подали конкретні по суті поправки, вони не враховані. І ми зараз, зверніть увагу, наша фракція, співголови нашої фракції єдині...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, Ірина Володимирівна.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Це з процедури. Ви весь час коментуєте опозицію, пане Руслане.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я не коментую. Я прошу з процедури.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Я з процедури. Так от з процедури. Ми розглядаємо дуже важливий законопроект – зміни до бюджету, що стосується виплат нашим захисникам. Ми не хочемо, щоб це перетворювалося на фарс, ми хочемо чути мотивацію не просто... Ми прочитали рішення комітету, пані Роксолано, перед нами є ваша таблиця, де написано проти чи за комітет проголосував. Ми хочемо роз'яснення і мотивацію.

Тут зараз поправки наших колег, ми хочемо зрозуміти, чому ви підтримали чи ні ту поправку і, будь ласка, ми просимо таке роз'яснення. Тому що за чи проти комітет проголосував, ми це бачимо по таблиці. Дайте роз'яснення.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна, дивіться... Ірина Володимирівна, я просто хотів би, щоб ми були як би однієї думки у всіх питаннях. Коли Гетманцев починає від себе говорити, ви кажете, давайте тільки рішення комітету. Коли Роксолана говорить рішення комітету, ви кажете, ні, ми хочемо дискусії. Давайте якось бути в одному напрямку, друзі. Вона обґрунтує, добре.

Шановні колеги, рухаємося далі. Шановні колеги...

З процедури, Разумков. Що у вас, Разумков, з процедури?    

 

16:17:24

РАЗУМКОВ Д.О.

Дивіться, якщо ми говоримо про Регламент, по-перше, Руслан Олексійович, в рамках виступу народного депутата, він може пройтися повністю по правці, може менше пройтися по правці, але якщо ви про мене говорили, я по своїм правкам чітко зазначаю, на що вони направлені і ставлю запитання до голови комітету, чому вони…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що у вас по процедурі, Дмитро Олександрович? Будь ласка

 

РАЗУМКОВ Д.О. По процедурі. Не плутайте два питання, коли доповідає рішення комітету голова, там Гетманцев виступав, він мав якраз і розповісти позицію, що правильно і що неправильно, і чому треба проголосувати так чи інакше. Ви йому сказали, що він може все, що завгодно казати, але це добре.

А по Роксолані Андріївні, вона має пояснити, тому що ми не бачимо аргументацію, на відміну від рішення комітету, по першому читанню, тут її немає. Або покажіть, будь ласка, в таблиці, де вона зазначена і чому вона відхилена, і звідси тоді будемо рухатися.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я просто хочу нагадати, що зала Верховної Ради не є єдиним місцем, де обговорюються законопроекти. Я думаю, що вся аргументація, вона проводиться на рівні комітетів, і всі автори поправок, хто хотів взяти участь у цьому, вони могли бути там. А ще раз кажу… (Шум у залі) Я перепрошую, Ірина Володимирівна, я можу завершити, чи я повинен тільки слухати вас? Дякую. Дякую за таке велике слово, передане мені.

Тому ще раз підкреслюю, крім цього, відповідно до закону, який регулює діяльність комітетів, голова комітету сам визначає той обсяг відповіді, який він надає, чи інша особа, яка представляє. Ні я, ні ви. Нам може відповідь подобатися, чи не подобатися, ми визначаємося після цього шляхом голосування, але особа, яка доповідає, дає відповідь у тому обсязі, в якому вона вважає є зрозумілою для зали.

99 поправка, Тищенко. Ой, що це я таке… Не наполягає.

100 поправка, Фролов. Не наполягає.

Ну не знаю, треба в нього запитати. Має таке право теж.

101-а, Мокан. Не наполягає.         

105-а, Демченко. Наполягає. Будь ласка, Сергій Демченко.

 

16:19:43

ДЕМЧЕНКО С.О.

Пане Голова, в мене 105-а, 483-я, 484-а, 485-а і 486-а, прошу замість  правок дати 5 хвилин.                                   

І я одну правку ставитиму на голосування, яка узагальнює це все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо можна, давайте 4, тому що якщо ми об'єднуємо, ми все-таки якийсь ліміт часу економимо, який...

 

ДЕМЧЕНКО С.О. Давайте, я спробую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  4 хвилини, будь ласка.

 

16:20:09

ДЕМЧЕНКО С.О.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні присутні народні депутати! Правка 105 спрямована на те, щоб виправити соціальну несправедливу ситуацію, яка на сьогоднішній день існує щодо співробітників Служби судової  охорони.

Про що йде мова? У нас на сьогоднішній день у зв'язку з воєнним станом існують форми доплат працівникам, які працюють на державу, це державні службовці та ті, що віднесені до правоохоронців. Це дві постанови Кабінету Міністрів,  згідно яких отримується доплата. На жаль, ця категорія осіб, які працюють на державу, не потрапили в жодну з цих постанов, і єдина категорія, яка в нашій державі не отримує ці доплати. Безпідставно, безаргументовано, з незрозумілих причин.

Співробітники Служби судової охорони, хто не знає, це ті особи, які залишаються в будівлі суду під час тривоги. Це ті особи, коли у нас окуповують території, останніми виходять з суду і забезпечують вивезення всіх документацій, всіх секретних матеріалів і є відповідальні за це. Це  ті особи, які носять бронежилети і здійснюють свою роботу зі зброєю в руках.

Серед працівників Служби судової охорони на сьогоднішній день, на жаль, є загиблі, десяток загиблих, є поранені, є ті, що були визволені з полону. Серед працівників Служби судової охорони, які є обділеними на сьогоднішній день несправедливо з боку держави, і є ті, що нагороджені державними нагородами, орденами, медалями. Невже цього недостатньо для того, щоб звернути на них увагу? Невже цю увагу не пора звернути, коли процес продовжується вже два роки. Два роки я стукаю у двері Кабінету Міністрів, два роки я спілкуюсь з Міністерством фінансів і кожного разу я не отримую змістовної відповіді з цього питання.

Правка, про яку я кажу, вона в цій категорії осіб виправляє соціальну несправедливість. Категорія осіб, яка згідно наказу Головнокомандуючого  залучена до виконання завдань з організації відсічі російської агресії і виконує низку важливих завдань територіальної оборони. Цей наказ вийшов на початку 22-го року, коли ми ввійшли у відповідну ситуацію, у війну на сьогоднішній день з нашим ворогом.

Я не знаю, що ще потрібно для того, щоб, на мою думку, треба примусити Кабінет Міністрів вирішити цю проблему. Але якщо ми з вами як народні депутати навіть не приймемо рішення про те, що Кабінет Міністрів неправий, то ми фактично взагалі, напевно, зневіримо в державу, в державні інституції осіб, які працюють на нашу країну. Якщо це правильно, значить ми ці питання не підтримуємо і Кабінет Міністрів правий. Але, перепрошую, тоді, напевно, ці особи мають прийняти рішення, чи далі їм працювати на нашу державу, а нам треба прийняти рішення тоді, що нам не потрібні якісь державні установи, на які ми не звертаємо увагу і залишаємо у порівнянні з іншими  несправедливому становищі.

Правка звучить таким чином. Кабінету Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання чинності закону, про який ми зараз ведемо мову, прийняти зміни до постанови відповідної, яка регулює виплати цієї категорії осіб, встановити виплати на період дії воєнного стану співробітникам Служби судової охорони.

Це звичайне доручення, але ми мусимо зайняти політичну позицію, яка все-таки дасть відповідну надію відповідним особам, які дійсно працюють на нашу країну, на право справедливості. Прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій, ви наполягаєте, щоб я поставив всі п'ять поправок чи одну достатньо?

 

16:24:13

ДЕМЧЕНКО С.О.

Будь ласка, ставимо, напевно, всі правки. 105-а – це та, про яку я казав, інші технічні, пов'язані до неї. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Я зрозумів. 105 поправка авторства Демченка. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:24:38

За-25

Рішення не прийнято.

Решту є сенс ставити, Сергій, чи можемо рухатися далі? Є. Тоді… Чи совість має бути чиста.

Да, будь ласка, 483 поправка авторства Демченка, прошу голосувати.

 

16:25:08

За-26

Рішення не прийнято.

484-а поправка авторства Демченка. Прошу голосувати.

 

16:25:29

За-25

Рішення не прийнято.

485-а поправка авторства Демченка. Прошу голосувати.

 

16:25:50

За-26

Рішення не прийнято.

І завершальна 486-а поправка народного депутата Демченка. Прошу голосувати.

 

16:26:12

За-26

Рішення не прийнято.

Будь ласка, 106-а Тимошенко відхилена. Не наполягає.

107-а,  Івченко. Не наполягає.

108-а,  Наталуха. Не наполягає.

109-а, Кисилевський. Не наполягає.

110-а, Железняк, Хлапук. Не наполягають.

111-а, Железняк. Не наполягають.

112-а, Железняк, Хлапук.  Железняк наполягає? Будь ласка,  Железняк. Давайте тоді, 111-а, Железняк.

 

16:26:42

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Пане Голово, з дуже повагою до всіх, хто залишився тут, просто пропускайте ці правки, не треба їх оголошувати. Я вірю і прошу зі свого боку, щоб це не вважалось.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Добре,  Ярославе.

 

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І. Ну, це просто швидше дійдуть інші колеги, які тут чекають своїх правок. Дякую. Я не наполягаю на жодній своїй правці.

 

ГОЛОВУЮЧИ. Це рішення абсолютно мудре і в праві це називається принцип процедурної економії. Дякую, Ярославе Івановичу. Це його право, це його право. (шум у залі) Ви хочете послухати? Я думаю, він  окремо вам дасть таку можливість.

121-а, Южаніна. Будь ласка. 121-а, хто буде? А, Климпуш-Цинцадзе, будь ласка.     

 

16:27:24

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Це буде стосовно 121-ї, 123-ї і 337-ї поправок, три поправки. Прошу дати 2 хвилини з початку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, дайте 2 хвилини.

 

16:27:37

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую. Мені, колеги, дуже сумно спостерігати за тим фарсом, в якому, на жаль, монобільшість нас примушує брати участь, тому що ми бачимо, що немає ніякої реальної задачі пошукати той необхідний ресурс для Збройних Сил України, для  сил оборони України, а всі рішення будуть ухвалюватися тоді, коли знову зженуть сюди на голосування зелені кнопки. Тому хотіла би зазначити, що ми з "Європейською солідарністю" пропрацювали велику  кількість інформації і власне оцими трьома правками ми пропонували зменшити витрати як секретаріату Кабінету Міністрів України на 30 мільйонів, на додаткових 5 мільйонів гривень, а також Міністерства фінансів з загального фонду споживання на мільярд 300 мільйонів. А це ті речі, які ми пропонували перенести на витрати задля забезпечення  діяльності Збройних Сил України.

І всі разом наші пропозиції, вони полягали в тому, що ми знайшли  18 мільярдів гривень для забезпечення ЗСУ у цьому бюджеті 2024 року. Але я не буду ставити, не буду просити, щоб хтось голосував за мої поправки, бо я бачу, що кількості людей в залі очевидно для жодного рішення не вистачає. Але хотіла би сказати, що зараз ми змушені виправляти помилки страшні, злочинні помилки уряду, яких він допустився, коли запропонував на 500 мільярдів гривень менше ухвалити державний бюджет, не передбачивши витрат на ЗСУ до кінця року, а тільки до кінця літа. Просто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Не наполягають на цих поправках. Ви хочете сказати, не наполягають на цих поправках, просто виступили і рухаємось.

122. А, це Железняк, перепрошую. Поки все ідуть поправки Железняка, які я пропускаю, викреслюю з його дозволу. Зараз, секундочку.

153-я, Цимбалюк. А ні, теж…

154-а, Мокан. Не наполягає.

155-а, Цабаль.

Наполягає? Я перепрошую. Будь ласка, Василь Іванович.

Мокан, 154-а, будь ласка.

 

16:30:34

МОКАН В.І.

Дякую. Правка стосується того, що у проекті змін до бюджету забирається мільярд гривень зі спортивної, фізичної, психологічної реабілітації для наших ветеранів. В умовах, коли вони втрачають здоров'я за нашу з вами безпеку, забирати мільярд гривень з їхньої реабілітації вважаю не просто недоцільним і пропоную цією правкою повернути принаймні той мінімум, який гарантувала держава їм на рівні бюджету 24-го року.

Дуже прикро усвідомлювати, що всі правки приречені на провал в голосуванні, але прошу поставити на голосування з аргументованою позицією комітету, чому вона відхилена.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 154 поправці, будь ласка.

 

16:31:27

ПІДЛАСА Р.А.

Шановні колеги, ви знаєте, що коли подавалися зміни до державного бюджету 2024 року, з ним подавався пакет податкових змін, який передбачав надходження до державного бюджету до 125 мільярдів гривень. Після опрацювання в комітеті пакет податкових змін скоротився до того, що він принесе всього 30 мільярдів гривень податкових змін. Уряд на цьому етапі звернувся до всіх розпорядників бюджетних коштів, щоб вони надали суму економії по своїм програмам, тобто кошти, які вони  не зможуть використати до кінця року, і кошти, які можна скоротити в бюджеті і передати на потреби Збройних Сил.

Тому комітет…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви наполягаєте, Василь Іванович, на голосуванні. Тому я ставлю 154 поправку авторства Мокана на голосування. Позицію ви почули, вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:32:56

За-25

Рішення не прийнято.

Так, наступна поправка 155, Цабаль. Не наполягає.

156-а, Цабаль. Не наполягає.

157-а, Цабаль. Не наполягає.

163-я, Цабаль. Не наполягає.

164-а, Цабаль. Не наполягає.

165-а, Цабаль. Не наполягає.

166-а, Цабаль. Не наполягає.

167-а, Цабаль. Не наполягає.

168-а. Не наполягає.

169-а. Не наполягає.

170-а, 171-а, 172-а, 173-я, 174-а, 175-а, 176-а, Цабаль. Не наполягає. 176-а. Не наполягає.

177-а, Цабаль. Не наполягає.

178-а, 179-а, Цабаль. Не наполягає.

180-а, Разумков. Будь ласка.

 

16:33:43

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, дайте мені ще 354-у, 355-у, будь ласка, і дайте 2 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 2 хвилини, будь ласка, Разумков. 180-а, 354-а, 355-а. Будь ласка, обнуліть час.

 

16:33:58

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, я зрозумів, що вам не подобаються стріми. Я здивований, я думав, що вам сподобаються виступи Президента по вечорах, його стріми. Але якщо ні, то я впевнений, що ви підтримаєте мою правку, яка забере фінансування, ми не будемо це бачити по вечорах, але виділимо  додаткові півтора мільярда гривень для забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил України. Так само, як і забезпечимо Збройні Сили України додатковим фінансуванням для того, щоб їх склади були краще захищені, аніж це було в Ічні, в Балаклеї і в інших територіях, де вони були знищені. І зараз ми з вами бачимо, коли прилітає по таким об'єктам, важливим сьогодні  для держави об'єктам, набагато важливішим, аніж дуже часто абсолютно треш, який йде по Єдиному марафону.

Тому варто забрати цей ресурс і віддати на ті потреби, які дійсно сьогодні потрібні Збройним Силам України. Допомогти нашим захисникам і їх родинам із житлом або, якщо ви не готові на це виділити кошти, виділити додатковий ресурс півтори мільярди гривень на забезпечення обороноздатності нашої держави і те, щоб снарядів, мін і всього іншого, що потрібно  Збройним Силам України, було більше, а не воно знищувалось ворогом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А які ви пропонуєте поставити, Дмитро Олександрович?

 

16:35:39

РАЗУМКОВ Д.О.

354-у, 355-у.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, поправка 354 авторства Разумкова і колег. Вона комітетом  відхилена. Прошу голосувати.

 

16:36:06

За-23

Рішення не прийнято.

І поправка 355 авторства Разумкова. Ставлю на голосування. Комітетом  відхилена. Прошу голосувати.

 

16:36:28

За-19

Рішення не прийнято.

181 поправка, це Железняк іде знову. Так. Ну, Ярослав Іванович, ви цього разу конечно накидали поправок. Але дякую за вашу мудрість. У мене скоро олівець затупиться викреслювати. (Сміх)

206-а, Гончаренко, будь ласка, Олексій.

 

16:36:56

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, дуже важливі рішення, які ми мали би приймати і абсолютно не приймаємо, мова йде про те, щоб виділити кошти не на бездумні марафони, які, як всі бачать, от зараз я веду стрім у своєму ютубі і тіктоці, все це безкоштовно для Верховної Ради України, безкоштовно для громадян України, абсолютно ніхто на це не витрачає жодної копійки. В цей же час ми витрачаємо 1,5 мільярда гривень на національний телемарафон, нікому не потрібний, на телеканал "Рада" витрачаємо кошти знов-таки державного бюджету. Я абсолютно не розумію цього. В момент, коли в нас екзистенційний виклик – війна і ми маємо все віддати для фронту, в момент, коли в нас соціальне становище просто жахливе людей, ми займаємося цими потужними і незламними марафонами і іншою дурнею, тому пропоную це прибрати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 206 поправка авторства Гончаренка. Комітетом відхилена. Прошу народних депутатів голосувати. 206 поправка.

 

16:38:24

За-22

Рішення не прийнято.

207-а, Підласа. Наполягаєте?

 

ПІДЛАСА Р.А. Ні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

208-а, Южаніна. Будь ласка, хто буде з колег, бо вас там багато співавторів? Южаніна, будь ласка.

 

16:38:40

ЮЖАНІНА Н.П.

Пані Роксолано, я до вас з великою повагою, але я не розумію, по перерозподілу видатків ми підійшли абсолютно зважено і професійно. Взяли видатки з врахуванням тих, які вже проведені, зробили аналіз щодо диспропорцій у витрачанні, наприклад, коштів на оплату праці по деяких міністерствах, на якісь загальні витрати по поліпшенню і так далі – 18 мільярдів гривень додатково.

Якщо ви б зараз сказали хоча би одній статті аргументи, що я неправильно порахувала, я би визнала, якщо би ви були праві. 208 поправка говорить про те, що всі наші кошти, які ми бачимо, можна перерозподілити, ми спрямовуємо на виплати військового забезпечення і військових, і їх родин по втраті воїнів наших, додатково 18 мільярдів. 200…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

208 поправка авторства Южаніної і колег. Комітетом відхилена. Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:40:08

За-20

Рішення не прийнято.

209-а, Мокан Василь Іванович. Будь ласка.

 

16:40:17

МОКАН В.І.

Руслан Олексійович, буде дві поправки – 209-а і 456-а. Одна хвилина.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

Обнуліть час Василю Івановичу.

 

16:40:27

МОКАН В.І.

Поправки взаємопов'язані між собою. Вони стосуються невикористаного ПДФО Держспецзв'язку. І всі ми пам'ятаємо, як минулого року ми забирали ПДФО в тому числі з місцевого рівня на центральний, і за 23-й рік Держспецзв'язку його просто не використовує і нераціонально використовує цей фінансовий ресурс. Тим не менш пропонується на 256,8 мільйона гривень збільшити фінансування Держспецзв'язку. Ну просто логіки в цьому немає і здорового глузду.

Тому пропонується правку 209 поставити на голосування  і забрати ці кошти на ЗСУ.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги! Ставити обидві поправки, Василь Іванович? 209-у, так?

Я ставлю 209 поправку авторства Мокана. Вона комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Ставлю 209 поправку на голосування. Прошу голосувати.

 

16:41:41

За-20

Рішення не прийнято.

Наступна. Так. 210-а, Цабаль. Не наполягає.

211-а, Цабаль. Не наполягає.

212-а, Цабаль. Не наполягає.

213-а, Цабаль. Не наполягає.

214-а, 215-а, 216-а, 217-а, 218-а, 219-а, 220-а, 221-а, 222-а, 223-я, 224-а, 225-а, 226-а, 227-а, 228-а, 229-а, 230-а, 231-а, 232-а, 233-я, 234-а, 235-а, 236-а, 237-а, 238-а, 239-а – це все Цабаля. Не наполягає.

240-а, Тимошенко. Не наполягає.

242-а, це Железняк пішов. 242-а, 243-я, 244-а, 245-а, 246-а, 247-а, 248-а.

Я перепрошую, а ви її вже використали, Дмитро Олександрович. Десь в попередньому ви її називали як сумісну. Дмитро Олександрович, у мене, я викреслюю, якщо ви говорите цифру.

248-а, Железняк.

249-а, Железняк.

250-а, Железняк. 251-а, 252-а, 253-я, 254-а, 255-а, 256-а, 257-а, 258-а, 259-а, 260-а, 2610а, 262-а, 263-я, 264-а, 265-а – це все  Железняк.

266-а, 267-а, 268-а, 269-а, 270-а, 271-а,

272-а, Івченко.  Не наполягає.

273-я,  Цабаль. Не наполягає.

274-а, 275-а, 276-а, 277-а, 278-а, 277-а –  це ще Цабаля.

278-а, знову Железняк пішов. 279-а, 280-а, 281-а, 282-а, 283-я, 284-а, 285-а, 286-а, 287-а, 288-а, 289, 290, 291 –  це все Железняк.

289? 289, це Железняк і Хлапук. 289-а – це Железняк і Хлапук.

Далі. 292-а, Железняк, Хлапук знову.

293-я, 294-а, 295-а, 296-а.

298-а, Южаніна, Геращенко, Іонова, Гончаренко. Можливо, ця, ви мали на увазі.

298-а, Софія Федина, я правильно розумію? Софія Романівна, будь ласка.

 

16:44:06

ФЕДИНА С.Р.

…3 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Назвіть мені номера цих поправок.

 

ФЕДИНА С.Р. 298-а, 333-я, 338-а і 572-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки хвилин?

 

ФЕДИНА С.Р. Чотири правки – 3 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 3 хвилини.  Будь ласка, обнуліть час.

 

16:44:23

ФЕДИНА С.Р.

Шановні колеги, насправді мушу заявити, що зараз відбувається тотальний фарс, тому що не може прийматися якесь рішення щодо змін до бюджету 2024 року, коли у залі 25 народних депутатів. І так вже триває майже годину.

Державний бюджет – це надзвичайно важливий документ. І оскільки ми шукаємо зараз гроші для військовослужбовців, то тут мали би бути всі народні депутати або засідання треба було би сьогодні закінчити, а завтра продовжувати при повній залі.

"Європейська солідарність" разом з Ніною Южаніною, зокрема, ми пропрацювали дуже багато моментів, щоб знайти 18 мільярдів гривень для того, щоб виплачувати військовослужбовцям бойові. І є по кожній правці, яку ми представляємо, можливість знайти чи то 100 мільйонів, чи то 40  мільйонів, чи 2,5 мільярда, чи 40 мільйонів в тих правках, які я сьогодні згадую. Проте комітет це все системно відхиляє, не намагаючись знайти ці кошти.

А кошти є, зокрема ті, які в кінці року будуть списані на шалені премії.  Кошти є серед тих коштів, які будуть там малювати вікна, ремонтувати двері чи забивати цвяшки. І зараз всі ці кошти мали би бути направлені на виплату бойових для наших військовослужбовців. Проте ці рішення навіть не розглядаються, правки відхиляються навіть без жодної аргументації на то. Фразочка, що ми відхилили, це не є нормальне пояснення. Чому відхилили, якщо ці гроші додаються саме до військової частини бюджету?

Ці гроші, які знайшла "Європейська солідарність" – 18 мільярдів, вони ідуть саме з тих коштів, які не будуть використані до кінця року або можуть бути не використані, зокрема по програмі Мінзахисту довкілля, апарату фінансів Міністерства фінансів, з загального фонду розвитку Міністерства аграрної політики. Нам сьогодні на військовослужбовців кожному потрібна додаткова гривня. Але я розумію, оскільки пан Гетманцев не збирається взагалі оподатковувати нормально гральний бізнес, то таке враження, що сьогодні від влади ми маємо системну позицію не знайти кошти для військовослужбовців і додатково максимально податково загрузити звичайних людей, а не той бізнес, зокрема який частково і знущається з людей, і зобов'язаний платити більші податки.

Я не розумію, чому це сьогодні відбувається в такому плані, в якому воно є, окрім одного логічного пояснення – комусь дуже невигідно, щоб Україна мала гроші, комусь дуже зараз на чолі держави невигідно, щоб військовослужбовці мали забезпечення, і комусь дуже вигідно, щоб Україна самознищилася. Тому що це зумовлювало непідготовку до вторгнення, це зараз послаблює Україну і зараз.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Всі поправки, так?

Будь ласка, 298 поправка авторства Федини і колег. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

       

16:47:53

За-13

Рішення не прийнято. 

333-я поправка авторства Федини і колег. Прошу голосувати.

 

16:48:14

За-15

Рішення не прийнято. 

338-а поправка авторства Федини і колег. Прошу голосувати. 

 

16:48:35

За-14

Рішення не прийнято.

І завершальна 572 поправка авторства Федини і колег. Прошу голосувати.       

 

16:48:56

За-13

Рішення не прийнято. 

Дякую. Наступна поправка 299-а, Южаніна. Чи хто буде?

Фріз. Будь ласка.  

 

16:49:08

ФРІЗ І.В.

Дякую дуже. Пане Голово, в мене буде декілька правок, які я хотіла б поставити на підтвердження. Прошу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  На врахування, так?

 

ФРІЗ І.В.

На врахування, сорі. 299-а, 300-а і 313-а правки, прошу замінити  2 хвилини на виступ і потім голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 2 хвилини, прошу.

 

16:49:28

ФРІЗ І.В.

Дякую дуже. Насправді ж, колеги, дійсно, коли ми з вами говоримо про необхідність збільшення фінансування сектору безпеки і оборони і в той же час ми маємо абсолютно порожню залу, це ганьба для нашої  Верховної Ради. Тому що в такий спосіб ми демонструємо своє відношення до наших захисників, які сьогодні звертаються до кожного із вас, в тому числі і до присутніх, і до відсутніх щодо необхідності надання їм підтримки.

Ми постійно чуємо, що нам необхідно дати хлопцям чи то амуніцію, чи то БПЛА, чи то інші засоби, деякими вони можуть давати відсіч агресору.  Разом з тим ми сьогодні з вами практично в 20 осіб розглядаємо правки, які чітко аргументовані та фахово розроблені, вони говорять про те, звідки можна взяти кошти державного бюджету цього року для того, щоб переспрямувати їх на сектор безпеки і оборони. Це не є просто популістична правка чи правкове сміття, яким дуже часто деякі особи зловживають, це конкретні правки, які розробили фахівці, в даному випадку Ніна Петрівна Южаніна, яка сто відсотків проаналізувала дохідну та видаткову частини державного бюджету.

Тому правка 299, по суті, стосується, щоби з програми електронного врядування, розпорядником якої є Мінцифра, 300 тисяч спрямувати на сектор безпеки і оборони, щоб 80 тисяч знову ж таки від Міністерства цифрової трансформації спрямувати на сектор безпеки і оборони, щоб ще за одною програмою, 313 правка, Національна програма інформатизації, зменшити на 300 тисяч їхні видатки і спрямувати це на сектор безпеки і  оборони. Ми з вами вже маємо ситуацію, коли у нас Мінцифри є другим урядом в уряді, знаєте, такий мініуряд, який адмініструє всі видатки Міністерства оборони. Але адмініструє він їх геть...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, 299 поправка авторства Фріз і колег, вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

16:51:54

За-17

Рішення не прийнято.

300-а поправка авторства Фріз і колег, комітетом відхилена. Прошу голосувати.  

 

16:52:16

За-15

Рішення не прийнято.

І 313 поправка авторства Фріз і колег, прошу голосувати. Комітетом відхилена.

 

16:52:36

За-18

Рішення не прийнято.

Наступні поправки… Дальше Железняк іде знову. Поправки 301, 302, 303, 304,305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312.

314, Молоток. Не наполягає.

Далі знову Железняк. 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331,332, 334.

335, Южаніна, будь ласка. Хто буде?

Геращенко. 335-а, будь ласка.

 

16:53:28

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановний пане Голово, будь ласка, прошу чотири поправки, дати 3 хвилини для виступу, а потім всі поставити для голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А назвіть номери, будь ласка.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В.  335-а, 336-а, 300… вибачте, 590-а і 591-а. Прошу зараз  мені дати 3 хвилини для виступу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 3 хвилини, Геращенко, будь ласка, замість цих поправок.

 

16:53:52

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую, шановні колеги. Шановна пані Роксолано, ми дуже добре пам'ятаємо, як рік тому ви теж стояли тут вночі на трибуні приблизно з такою ж кількістю депутатів, і ми обговорювали поправки до бюджету на  24-й рік. І якраз тоді "Європейська солідарність" закликала вас як голову профільного комітету, яку ми шануємо, все-таки дуже професійно подивитися на проблему забезпечення сектору саме оборони, не ДБР і іншим структуркам силовим накидати гроші на репресивні апарати їх, а саме зайнятись сектором оборони. Тоді жодна поправка "Європейської солідарності" не була проголосована, в залі знаходилось приблизно теж 15 людей, нам розповідали, що це все популізм, але рівно за 9 місяців, знаєте, як дитина народжується за 9 місяців, так і уряд Зеленського-Шмигаля  виродили зізнання в тому, що в бюджеті не вистачає 500 мільярдів гривень для забезпечення сектору оборони, наших захисників.

В той же час "Європейська солідарність" і зараз пропонує вам  ті самі поправки, от як рік тому, коли можна перерозподілити кошти. А ці мої поправки стосуються саме перерозподілу коштів з ДБР, які здриснули першими в лютому 22-го року, кудись поїхали на Львівщину там, в Карпатські гори з палками для лиж ходити і роздумувати над судьбами Батьківщини, але тут їх нікого не було. В недрах ДБР і досі в нас є політичні справи проти захисників України, там є політичні справи щодо того, що Президент Порошенко дозволив собі контрнаступ, Нестором Шуфричем  написані. І от над оцими справами ви фінансуєте їх додатковими видатками з бюджету, в той час, коли кожна копійка має іти дійсно на Збройні Сили України.

Які ще поправки запропонувала наша фракція. Дійсно, обмежити оцей пропагандистський марафон, коли ви фінансуєте олігархічні телеканали, хоча Президент Зеленський говорив про деолігархізацію. У вас немає грошей на виплати військовим –  на олігархічні канали гроші є.

І ще одна цікава історія. Ми запропонували поправками обмежити зарплати в держсекторі. Це дійсно ненормально, коли у військових немає  100 тисяч бойових, але на премії, зарплати у всіх цих репресивних структурах гроші є.

Для нас дуже дивно, що жодна з цих поправок не була підтверджена і прийнята комітетом. Ми вважаємо, що тут працює не принцип професійності, а політичної доцільності, що для влади пропаганда важливіша ніж армія, що для влади репресивні структури важливіші ніж армія, і ми не будемо про це мовчати, пані Роксолано, ми будемо з цим боротись і протистояти. І мені дуже сумно, що через рік   доводиться наша правота, тому що ви тоді не підтримали, ваш комітет,  наші поправки, а сьогодні плачемо,  що немає грошей на армію. Я прошу підтримати,  колеги...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Всі ці поправки  ставимо, так, Ірино?

335 поправка авторства Геращенко і колег. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.          

 

16:57:22

За-15

Рішення не прийнято.

336-а поправка авторства Геращенко і колег. Прошу голосувати.

 

16:57:41

За-15

Рішення не прийнято.

590-а поправка авторства Геращенко і колег. Прошу голосувати. Комітетом відхилено.

 

16:58:05

За-15

Рішення не прийнято.

І завершальна, 591-а. Будь ласка, Геращенко авторство і колеги. Вона комітетом  відхилена. Прошу голосувати.

 

16:58:28

За-16

Рішення не прийнято.

Наступна, пропускаємо правки Железняка. 346-а. Южаніна.

Герасимов Артур Володимирович, будь ласка.

Ой, чекайте, ні-ні, вона викреслена вже в мене. Вона вже була, давайте далі підемо.

 

16:58:40

ГЕРАСИМОВ А.В

Ні-ні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, точно, в мене  витерто. Я перепрошую, все вірно. Бо я викреслив, а потім…

346-а, Герасимов, будь ласка. Я перепрошую, тут визнаю.

 

16:58:54

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні українці, три дуже короткі меседжі для вас.

Перше. Приймається бюджет заради сектору безпеки і оборони –  в залі 15 "слуг народу", Зеленський не зміг більше сюди нагнати в цей час, і відсутнє Міністерство фінансів. Їм це не цікаво.

Другий меседж. Марафон. Правка про те, щоб зняти 450 мільйонів у 2024 році і перекинути на підтримку Збройних Сил України. Де взяти гроші на марафон, якщо ви вже дуже хочете? Підказую: за свідченнями відповідного комітету, в нас оборот ігорного бізнесу мінімум 160 мільярдів гривень на рік, з яких можна 80 мільярдів брати і використовувати на потреби держави. Знаєте, яке оподаткування ігорного бізнесу заклали на майбутній рік? 1,3 мільярда гривень. Кому підуть 79 в кишеню, я думаю, ви всі розумієте: будинок на Банковій.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 346 поправка авторства Герасимова і колег комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

17:00:23

За-14

Рішення не прийнято.

347-а, Тимошенко. Не наполягає. 

348-а, Микиша. Не наполягає. 

349-а, Мокан. Будь ласка, Василь Іванович.

 

17:00:39

МОКАН В.І.

Буде три правки, я зараз назву номери: 349, 453 і 519, 2 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, дайте Василю Івановичу 2 хвилини. Обнуліть час. 

 

17:00:53

МОКАН В.І.

Колеги, ну, зробимо ще одну спробу перенаправити гроші з неефективного телемарафону на Збройні Сили, на їхнє забезпечення. Давайте об'єктивно, такий новинний формат уже практично ніхто не дивиться. Це не тільки соціологія показує, поспілкуйтеся з людьми. Розумію, що в залі нема людей, тим не менше для протоколу спробу зробимо.

А також ще одна правка стосується так званого кешбеку. Давайте об'єктивно, підтримувати національного виробника потрібно, але, напевно, іншим способом, і не треба зараз, під час війни, експериментувати над людьми, давайте забезпечимо пільгові кредити малому і середньому бізнесу, ту саму локалізацію, не давити їх податковими навантаженнями, перевірками й всім іншим. А отакі от речі, як кешбек, перенесемо після нашої перемоги на пізніший термін і перенаправити ці мільярди гривень на Збройні Сили.

Прошу поставити дві правки на голосування, які стосуються телемарафону і кешбеку і, ще раз кажу, для протоколу подивитися, хто підтримає, а хто ні. Це правки 449 і 519-а.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 459 це… А, 349.

 

МОКАН В.І. 349 і 519-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да. Шановні колеги, ставлю 349 поправку, вона авторства Мокана, відхилена комітетом. Прошу голосувати. 349 поправка.

 

17:02:40

За-17

Рішення не прийнято.

Будь ласка, і 519-а, правильно, Василь Іванович? 519 поправка авторства Мокана, вона комітетом також відхилена. Прошу голосувати.

 

17:03:07

За-18

Рішення не прийнято.

Артур Володимирович з процедури? Будь ласка, Артур Володимирович, тільки з процедури.

 

17:03:15

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, вже неодноразово з президії ви наголошували, що під час засідання пленарного Верховної Ради не можуть відбуватися засідання комітетів. На жаль, відбувалися знов під час засідання, на жаль, відбуваються зараз.

У мене велике прохання, ну все ж таки зверніться і зараз, і на вашій зустрічі з керівниками комітетів відносно того, що це ж просте правило, не треба бути, вибачте, з вищою освітою, щоб зрозуміти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, дивіться, я, як і завжди, це підкреслю вкотре: якщо зараз, я не маю такої інформації, що проходять комітети, але якщо зараз проходять комітети, я прошу шановних народних депутатів дотриматися до завершення засідання Верховної Ради України, до оголошення перерви. А? Дивіться, це їхні питання, хай вони вирішують самі, це відповідальність комітету. Ми тут з вами, ми тут з вами організовуємо діяльність, роботу Верховної Ради.

Будь ласка, 352-а. Разумков, будь ласка.

 

17:04:24

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, 352-а, 353-я, 354-а, 358-а, 359-а. Дайте 3 хвилини, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 3 хвилини, будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

17:04:38

РАЗУМКОВ Д.О.

Дивіться, ці правки...  Давайте не так, давайте замість неї ще…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, єдине, що…

 

РАЗУМКОВ Д.О. 360-а. Замість 59-ї – 360-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А 354-у ви використали вже.

 

РАЗУМКОВ Д.О.  Тоді 352-а, 353-я, 357-а, 358-а і 360-а. П'ять правок – 3 хвилини дайте, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 352-а, 353-я, 357-а...

 

РАЗУМКОВ Д.О.  358-а і 360-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 358-а і 360-а. Зараз я подивлюсь, якщо 8-а не використана…

 

РАЗУМКОВ Д.О.  Ні, не використана.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І 60-а.

Будь ласка, 3 хвилини.

 

17:05:16

РАЗУМКОВ Д.О. 

І одну я буду ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А яку, можна одразу сказати?

 

РАЗУМКОВ Д.О.  Буду ставити на голосування 360-у. З початку дайте час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З початку час дайте, будь ласка, Дмитру Олександровичу.

 

17:05:26

РАЗУМКОВ Д.О.

Дивіться, ви добре навчилися український бізнес обскубувати, як завещал великий Ленин, як гуску. А в мене невелике прохання, я розумію, що воно не буде підтримано, тому що в залі людей мало, да і, в принципі, більшій частині тих, хто пішло, їм плювати на український бізнес.

Якраз той український бізнес, який на початку повномасштабного вторгнення сплачував податки, допомагав місцевій владі, допомагав Збройним Силам України, допомагав ТрО втримати ворога на підступах не лише до Києва, а й до інших міст нашої з вами держави, коли у владних кабінетах був повний хаос.

Тому і я і наша команда "Розумної політики" пропонує виділити додатково близько 1,5 мільярдів гривень, забравши з вашого телемарафону, на програми по підтримці бізнесу. Щоб ви не лише їх обскубували через податкову, через бюджет, через зміни до податкового законодавства, яке відбудеться незабаром, через БЕБ, через ДБР, через всі інші структури, які контролюються Офісом Президента і які фактично сьогодні виступають ключовими рейдерами в нашій державі.

Я думаю, що ви сьогодні мали б займатися не цим законопроектом, а займатися питанням, наприклад, того ж звернення "Маніфесту 42", який прямим текстом каже про те, що ваші структури займаються корупцією в портах Одеси. Наприклад, поспілкуватися з ФОПами, які розуміють, що вони не зможуть далі існувати і будуть закриватися або іти в тінь, звільняючи людей, які в них сьогодні працюють. І це буде додаткове навантаження на бюджет, тому що ці люди прийдуть до вас і будуть просити виплати по безробіттю. Я розумію, що ви робите це навмисно, щоб потім, коли вони прийдуть, зразу видати їм бойові повістки і таким чином впливати на мобілізацію. Але воно так не працює, тому що все, що робиться вами, воно потім перетворюється на щось коричневе, але це точно не шоколад, і все українське суспільство це сьогодні бачить.

Тому якщо ми говоримо про ті підходи, які сьогодні існують у владі, я зараз не говорю про додаткові ресурси фінансові і про людський капітал, який ви відрізали своїми ініціативами про блокування консульських послуг вашого Сибіги. Ті люди не повернуться і не будуть наповнювати державний бюджет України, допомагаючи армії і допомагаючи нашій державі. Взагалі більша частина тих законопроектів, які потрапляють в зал, вони шкідливі для країни, вони не мають голосуватися і це виглядає… або абсолютне невігластво і непрофесіоналізм, або це, навпаки, зрада і намагання знищити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 360-у, так, ставимо? Ставлю 360 поправку. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

17:08:53

За-13

Рішення не прийнято.

Наступна 359-а, Разумков. Будь ласка.

 

17:09:02

РАЗУМКОВ Д.О.

359-а, 361-а, 363-я, 364-а, 65-а, 6-а, 7-а і 8-а правка. Дайте мені шість хвилин, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте, будь ласка, шість хвилин. Обнуліть час.

 

17:09:19

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, ці правки стосуються багатьох аспектів існування нашої держави, але я зараз хотів би сказати про комірне. Я вам нагадую, що ця Верховна Рада голосувала за мораторій на підняття комунальних послуг. Президент виступав, як сказав Руслан Олексійович, в стрімах, тікток-стрімах і розповідав про те, що до кінця війни не будуть піднімати ні податки, не будуть піднімати ні тарифи для наших з вами громадян і взагалі треба ввести мораторій. Іноді навіть звідти лунають хороші ідеї, особисто я їх підтримував і вважав, що це правильно. Я єдине на що не розраховував, я все ж таки розраховував, що хоча б під час війни влада буде виконувати ті обіцянки, які вона дає, що податки не будуть підняті до кінця війни, плюс щонайменше рік після нашої перемоги. Спочатку повернули довоєнне, потім підняли - раз, зараз пхаєте - два, підняли акциз – три - на паливо. Після того, як зробили на рівні з ворогом все, щоб її знищити, тому що ті лупили ракетами, а ви розкрадали на укріпленнях об'єктів критичної інфраструктури, і їх ракети прилітали по тих об'єктах, які ви нібито укрили, але ви не укрили, а вкрали мільярди гривень, тому що на це виділялися шалені кошти з державного бюджету. І потім почали розповідати: так їх не можна ж було захистити. Якщо не можна було їх захистити, навіщо ви на це витрачали кошти? А потім почалась історія з підняттям тарифів. За проміжок війни двічі підняті тарифи на електроенергію. Спочатку вони стали 2,64, зараз 4,32. Якщо ви не знаєте, я думаю, що ви не знаєте, тому що ви за це не платите, то я вам про це розповім. І коли я і мої колеги з "Розумної політики", та й інші народні депутати, в тому числі навіть в монобільшості, казали про те, що а давайте ми по-іншому підійдемо, давайте ми дамо градацію: для людей, які сьогодні виживають, тарифи не будемо піднімати, для тих, хто заробляє трохи більше, правда, таких стає з кожним днем завдяки вашій фіскальній політиці все менше, їм будемо піднімати тарифи у відповідності до їх спроможностей, а якщо ми говоримо про маєтки в Конча-Заспі або про круті квартири по 1,5 мільйона доларів, по мільйону доларів в центрі міста Києва, ми виставимо інші, ринкові, а може навіть трохи більші тарифи на електроенергію і інші платежі, які з цим пов'язані. Ви це не підтримали, тому що вам завжди краще і легше перекласти відповідальність  і перекласти свої проблеми на тих, хто не може себе захистити. Сьогодні це прості українці, в яких немає права голосу, тому що ви зробили все для того, щоб вони не могли підняти навіть голови.

І взагалі, от дивлячись на ваші реформи і дивлячись на вашу Бюджетну декларацію, ти диву даєшся, тому що одним із ключових показників, який ви закладаєте в цьому документі, знаєте який, це зменшення пенсіонерів. У вас якийсь дивний підхід до державної економії: менше пенсіонерів – менше пенсій, менше пенсій – менше видатків з державного бюджету. Я думаю, що ви зможете прокоментувати ці підходи і цю стратегію державницьку. Вам взагалі, мені здається, було б краще, якщо людей би тут взагалі не було, були б лише ви. По-перше, вас ніхто б не критикував, по-друге, вам легше б жилося, ви по вулицях могли б ходити, вам би ніхто це на голову не одягав ні ваші митні закони, ні ваші податкові закони, ні ваші бюджети, ні ваші обіцянки про зарплати захисникам.

До речі, про зарплати захисникам. А що там з 200 тисячами, які обіцяв Президент тім, хто на передку? Я щось не чув. Може, я щось пропустив? Якщо я пропустив, ви можете мене виправити і сказати, де це передбачено в бюджеті і як ці виплати відбуваються. А що з мільйонів дронів? Так само як із мільярдом дерев? В Бюджетній декларації взагалі немає цієї цифри. Тобто це гарний ТікТок-стрім чи що? Чи це просто порожні обіцянки, як і все інше, що сьогодні лунає з вуст влади? Де той мільйон дронів у декларації?

Бюджетна декларація – це документ, по якому буде жити країна наступні три роки. Дорогі ваші є. Незбільшення зарплат військовим є. Зменшення видатків на сектор безпеки і оборони є. Зменшення пенсіонерів є. Непідняття зарплат вчителям і медикам є. Збільшення прокурорів на 1,5 тисячі є. Збільшення Офісу Президента на 20 відсотків є. А ресурсу для забезпечення потреб простих українців немає.

Тому повертаючись до правки. У мене є пропозиція, а давайте ми все ж таки заберемо гроші з вашого Єдиного марафону і передамо людям для компенсації, найменш захищеним верствам населення, для компенсації тих видатків, які у них сьогодні є і які з кожним днем зростають у зв'язку з тією державницькою, вірніше, недержавницькою позицією, яку ви впроваджуєте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Яку поправку будете ставити, чи  не будете, Дмитро Олександрович? Який номер поставите?

 

17:15:25

РАЗУМКОВ Д.О.

366-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 366-а.

Шановні колеги, 366 поправка авторства Разумкова і колег. Вона комітетом відхилена. Автори просять поставити її на підтвердження. Прошу ставити на підтвердження, шановні колеги.

 

17:15:58

За-14

Рішення не прийнято.

369-а, Разумков. Будь ласка.

 

17:16:05

РАЗУМКОВ Д.О.

369-а і 538-а, 539-а і 540-а. Я не буду після того брати більше правки. Там ще колеги будуть їх брати. Тому що при 14, які в залі, голосувати немає сенсу, для протоколу у нас все це є. Тому, будь ласка, дайте мені 2 хвилини. Оновіть таймер.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, оновіть таймер і дайте 2 хвилини.

 

17:16:27

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, я навіть не буду ставити це на голосування. Ми от на минулому тижні разом з нашими колегами з "Розумної політики", разом з іншими народними депутатами з Верховної Ради, які не бояться вийти до людей і поспілкуватися, мали можливість в Черкаській області поспілкуватись і обговорити ті проблеми, які сьогодні існують у людей з інвалідністю. І от вони розповідають про те, що дивлячись на підходи влади, це виглядає як зробити все, щоб їх стало менше. Вони по-іншому це формулювали, але виглядає саме так. Всі пільги, які в них були, їм намагаються урізати. Всі соціальні гарантії, які в них є, їм намагаються урізати. Так звана безбар'єрність, вона існує лише в класних гаслах Офісу Президента, а не біля дому, куди вони дуже часто... з якого вони дуже часто не можуть виїхати, тому що про цю безбар'єрність вони чули виключно з телевізора і ніколи її не бачили. І цей розрив між тим, в чому живе сьогоднішня влада і прості люди, які сьогодні потребують допомоги  України, вони дуже сильно різняться. Плюс давайте не забувати, сьогодні з фронту повертається велика кількість людей з інвалідністю і з кожним днем їх буде більше, і їм треба буде допомагати з відновленням ментального здоров'я, з забезпеченням безбар'єрності, готувати їх до нового життя дуже-дуже непростого. А ви сьогодні займаєтесь не проблемами армії, людей з інвалідністю, пенсіонерів, студентів, а ви займаєтесь тим, як достати крайню гривню з їх кишені. Я даже не буду ставити на голосування ці правки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі 370-а, Разумков. Хто буде? Я перепрошую, поганий зір. Микиши, да. Микиша, будь ласка.

 

17:18:44

МИКИША Д.С.

Руслан Олексійович, у мене декілька правок. Я прошу 370-а, 434-а, 452-а, 455-а, 520-а, 521-а, 522-а і дайте мені 5 хвилин. І потім проголосувати після виступу 434-у.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Будь ласка, Дмитро, обнуліть. Дайте п'ять хвилин.

 

17:19:13

МИКИША Д.С.

Дякую. Колеги, дійсно, ви знаєте, я хочу щоб це почули люди, які будуть дивитися і мій виступ, і взагалі засідання це, що зала... зараз в залі присутні не більше 20 колег.  Нагадаю, що тема надважлива – це розподіл коштів, які отримують наші військовослужбовці. Це надважливо. А в залі присутні 5 відсотків від всього того складу Верховної Ради, який наразі є, від 400 депутатів – максимум 20. Ну це як мінімум несерйозно, а насправді ганебно.

Моя правка в першу чергу направлена на те, щоб допомогти перерозподілити кошти на один з найефективніших військових підрозділів – Головне управління розвідки. Давайте будемо відверті, що тих, кого зараз немає в залі, в тому числі і не було в перші дні повномасштабного вторгнення. А  ГУР був. Так само не було в гарячих точках тих, кого більшості зараз в залі немає. А ГУР був. Тим паче тих, кого зараз немає в залі Верховної Ради, немає на окупованих територіях, на територіях, де є ворог. А ГУР був і є.

Ви всі чудово бачите, як вони працюють, і чудово бачите, які дають результати. Ви бачите, що з нами робить ворог своїми ракетами, "шахедами", КАБами, що він робить з нашою енергетикою, що він робить з нашими нафтопереробними заводами, з нашими заправками, взагалі з нашою енергетичною галуззю. Так, він продовжує, але це було б ще гірше і ще більше. Хто цьому ефективно протидіє? ГУР.

І досить дивно, що саме зараз, коли необхідно допомогти в першу чергу і ГУРу, і іншим військовим підрозділам, в залі нікого немає, на жаль. Але є інші спрямування в цьому проекті закону, щоб допомогти, наприклад, УДО, охорона державної влади і посадових осіб, а не ГУРу. Допомогти Державній службі зв'язку, в якій і так десятки мільярдів гривень, а ви ще додатково їм хочете перерозподілити. Не тому ефективному підрозділу, який дає щоденно результати, де хлопці і дівчата б'ються і боронять нашу державу і зараз виконують надскладні, надважливі, надефективні завдання, ви всі їх чудово пам'ятаєте, на морі вишки Бойка, Зміїний,  інші, що вони роблять в тилу і що вони роблять, яку роботу роблять для того, щоб знищити нашого ворога. Давайте будемо об'єктивні, Росію просто так легко не перемогти на полі бою, треба ще діяти і в тилу ворога, працювати з тими, хто всередині Російської Федерації проти тієї влади, яка там є, з ними треба також ефективно працювати. Хто це робить? ГУР.

І саме зараз, коли ми маємо можливість ефективно надати їм, допомогти перерозподілити кошти, щоб вони отримали додаткове фінансування на свою діяльність, на діяльність своїх військовослужбовців, на організацію всіх цих надскладних військових, військово-політичних операцій, от саме зараз ми маємо можливість це зробити, а в залі не більше 20 народних депутатів. І це ганебно, колеги.

Я пропонував забрати кошти в УДО, в ДССЗЗІ, у інших структур, які я вважаю, непріоритетними є  зараз, і перерозподілити 500 мільйонів гривень для Головного управління розвідки, всього-на-всього 500 мільйонів гривень. В законопроекті, де йде мова про мільярди, десятки сотні мільярдів, ми говоримо всього-на-всього про 500 мільйонів гривень. І ми цього зробити, на жаль, не можемо. І це дуже-дуже прикро. Бо коли щось необхідно вирішити, коли, до речі, нагадаю, що ті хлопці і дівчата, які потрапили в полон, які зараз знаходяться на території агресора, які  отримують ці нелюдські тортури, витримують і залишаються живими, їх обміном, процесом обміну, переговорами з орками проводить ГУР. І коли я прошу всього-на-всього 500 мільйонів знайти, перерозподілити з інших неважливих, як на мене, напрямків і дати тим, хто вміє це робити. Колеги, я дуже прошу підтримати, а тих, кого зараз немає,  колеги, вибачте, вам ганьба.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

17:24:21

ПІДЛАСА Р.А.

Шановні колеги, ми цим законопроектом виділяємо на потреби ГУР додатково 7,5 мільярда гривень.   

Я сподіваюсь побачити ваш голос за цей законопроект завтра.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ви наполягаєте на цій поправці?

434 поправка авторства Микиші і колег… Авторства Микиші, перепрошую. Вона комітетом відхилена, аргументацію почули. Прошу голосувати.

 

17:25:05

За-17

Рішення не прийнято.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, рухаємося далі.

Далі наступна поправка 371 Железняка. І дальше його знову, 372 і інші, поки пропускаємо всі. (Шум у залі) Ні-ні, він тримає своє слово, Ярослав Іванович, але дуже багато поправок Ярослава Івановича. Ну, це значить, ви попрацювали над проектом. Ого, скільки листків.

451-а, Цимбалюк. Не наполягає.

453-я, Мокан. А ми пройшли. Да, перепрошую, 453-я.

454-а, Разумков. Хто буде? Микиша так, будь ласка.

Хто буде, я не зрозумів? Разумков чи Микиша? Разумков, будь ласка. 454-а.

 

17:26:22

РАЗУМКОВ Д.О.

З процедури. Руслан Олексійович, я ж сказав, що я більше не буду ставити правки на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, з процедури що у вас?

 

РАЗУМКОВ Д.О. Виступ буде ще Дмитра Сергійовича і все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, тоді Дмитро Сергійович, 354-а.

 

17:26:12

МИКИША Д.С.

Руслан Олексійович, ця, додайте ще 524-у, 525-у, 526-у, 527-у, 528-у, і я виступлю 3 хвилини і не буду більше наполягати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 3 хвилини. Дякую. Будь ласка.

 

17:26:38

МИКИША Д.С.

Колеги, насправді окрім військових, що є надважливим, ми ж розуміємо в тому числі, що військові знаходяться на передовій, вони тримають фронт, щоб вони взаємодіяли і могли працювати, могли воювати, могли бути забезпечені всім для того, щоб ефективно виконувати свої завдання, їм необхідно, щоб були в бюджеті кошти. Кошти там з’являються,  не з неба падають, а з’являються від нашого безпосередньо бізнесу, українського  бізнесу в першу чергу. Для того, щоб він працював, для того, щоб він ефективно працював, ми також допомагаємо, подали правки для того,  щоб допомогти йому розвиватись. Це невеличкі програми підтримки, але які будуть ефективні і нададуть їм додаткові можливості для того, щоб бізнес мав хоч якийсь шанс для того, щоб існувати і працювати далі. До прикладу, розвиток, закупівля,  модернізація та ремонт озброєння військової техніки, засобів та обладнання, це щодо військових. До речі, ще до військових, ще  в нас є пропозиції по соціальних видатках саме для військових. Будівництво, придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил України. Також є утилізація боєприпасів, рідких компонентів ракетного палива, озброєння. Це також  необхідно робити.

А тепер щодо бізнесу. Надання пільгових і  іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам  також важливо, бо внутрішньо переміщені особи, які виїжджають в інші регіони нашої країни, перевозять з собою також і бізнес,  і коли вони осідають,  вони починають працювати ефективно і на ту громаду, в яку вони перебрались, і  ефективно працювати   загалом для економіки України.

Також часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Ми всі чудово знаємо, як працюють наші аграрії, де вони працюють і як працюють, в яких умовах, в тому числі за декілька кілометрів, там 5-10 кілометрів,  можуть відбуватись бойові дії. І ми це знаємо і також вони виходять працюють, самі розміновують, і причому розміновують в тому числі цією технікою особисто, бо поки дочекаєшся, що цю роль виконає держава в частині  гуманітарного розмінування, то буде там за декілька років в кращому випадку. Тому вони роблять це самі,  саме з технікою роблять. Компенсація витрат на  гуманітарне розмінування, якраз про це я тільки що сказав, надання грантів на створення або розвиток бізнесу і багато-багато інших.

Колеги, ми наполягаємо на тому, щоб це було все враховано, щоб наш український бізнес окрім того, що й так зазнає тиску, давайте будемо відверті, від правоохоронних органів в першу чергу, але все ж таки щоб держава трошки допомогла їм в тому, щоб вони могли трошечки розвиватися і платити ті податки, за які існує наша армія і тримає зараз всю Україну.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви не наполягаєте, так? Дякую.

457-а. Дмитре Олександровичу, це теж колеги ваші. Не будете наполягати. Я так розумію, ви не будете вже наполягати, Дмитре Олександровичу? Дякую. І колеги теж.

Тоді пропускаємо. 457-а, Разумков. Не наполягає.

460-а, Железняк. Далі пропускаємо. Він не буде наполягати.

480-а, Южаніна.

Гончаренко, будь ласка.

 

 

17:30:31

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановний Руслане Олексійовичу, 480-а, 481-а, 482-а, 487-а –  чотири правки, прошу, будь ласка, 3 хвилини. І одну з них буду ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А яку? Одразу скажіть.

 

 

17:30:53

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Так, давайте. 487-у.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, обнуліть час. 3 хвилини.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О.  Дякую.

Шановні друзі, ну зараз звертатись до народних депутатів майже сенсу немає, тому що тоді вже треба поіменно, бо тут присутні, здається, 17 народних депутатів у Верховній Раді. Ну перевтомилися депутати знову. Нагадаю, що засідань не було майже два тижні. І знову перевтома якась у депутатів. Не змогли перше ж засідання, нагадаю, яке почалося о 12-й годині, зараз 17.31, ну вже все, сил немає, розійшлися. І не хочуть і не можуть тоді голосувати за важливі речі.

Мої поправки тут про те, що треба забрати гроші з Офісу Президента, забрати гроші з апарату державної судової адміністрації, забрати гроші з Офісу Генерального прокурора, тому що жодної користі від них не видно, від цих інституцій, від Офісу Генерального прокурора в тому числі. Але при цьому зарплати в них, все нормально, зростають, є, все добре, Штати тримають.

А де мають бути зарплати нормальні в країні? Нормальні зарплати мають бути в Укрзалізниці, тому що там вже знущання над цим підприємством, яке ще витягує нашу державу в нинішніх умовах, а там люди отримують по 5, 6, 7  тисяч гривень зарплату.

Нормальні зарплати мають бути у наших військових, про яких говорять, що це все для них, цей закон. Але де це все для них? Тридцятку як забрали, півтора роки пройшло, ніхто її не повертає і не збирається повертати. Кількість звернень від військових, яких залишили на голій цій двадцятці, а вона ж з кожним днем тане, з інфляцією вона все менше, менше, менше, реальна цифра. Ні, ніхто не збирається їм підвищувати зарплату.

Де має бути реальна зарплата? Мають бути нормальні реальні виплати на дитину. 860 гривень на місяць? Що з цим робити? І ми бачимо це на кожному кроці. На кожному кроці! Але при цьому у влади абсолютно інші пріоритети, абсолютно іншим вона тримає зарплати: собі і силовому апарату, який займається не тим, щоб зупинити агресора, а тим, щоби ще з цього бізнесу, який ще вижив, відрекетувати останнє. От що реально відбувається.

А народним депутатам це нецікаво. І звертаюся зараз, безумовно, не до них, а до глядачів тих, які подивляться це в запису, по телебаченню, ну, колись побачать це, тим, хто подивиться це зараз в трансляції. Це є наслідком того, що в 19-му році дехто голосував "а гірше не буде", "а хоч посміємося". Ну насміялися, далі нема вже куди. А хто тут від Зеленського на парламентських виборах? От і отримали: 10 людей зі "Слуги народу" з 240-а фракції, які залишились на засіданні, а більше тут з них вже нікого немає, іншим це все взагалі не цікаво. І це вже питання не до них, а щоб більше такі помилки не повторювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, я бачу від вашої фракції теж небагато залишилося.

Я ставлю 487 поправку авторства Гончаренка. Вона комітетом відхилена. Прошу голосувати.

 

17:34:22

За-14

Рішення не прийнято.

І підтримали вас, Олексій Олексійович.

Будь ласка, йдемо далі. Наступна поправка 488, Южаніна. Теж Гончаренко? Будь ласка, Гончаренко.

 

17:34:40

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. 488-а, 92-а, 588-а – три правки, прошу 2 хвилини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, сейчас, 488-а.

 

17:35:06

ГОНЧАРЕНКО О.О.

488-а, 492-а, так, і 588-а. Три правки, прошу 2 хвилини, і 588-у прошу поставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Будь ласка, добре. Обнуліть час. 2 хвилини.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. По-перше, щодо того, скільки тут є, якщо взяти відсоткове співвідношення, то якраз  найбільше тут з фракції "Європейська солідарність", у відсотках присутня.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Аж два чоловіки.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Да, але це більше, це 10 відсотків нашої фракції, на відміну від 10 людей з 240-а "слуг народу" – це 4 відсотки фракції "Слуга народу".

 

ПІДЛАСА Р.А.

Нас тут 13. 14, якщо Мокана рахувати.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Тому ми ще рахувати вміємо, на відміну… Ну, 15 – це чудово, це теж не змінює. Вас, очевидно, тут навіть не 25. Тому ми вміємо добре рахувати і тому добре бачимо, що ви робите.

Правки ці про те, що треба, звідки можна зняти гроші для того, щоб додати, куди додати, я вже казав. На голосування буду ставити правку про те, щоб зняти кошти з апарату Антимонопольного комітету. Тому що апарат Антимонопольного комітету, толку від нього ніхто не бачить. Ми тільки бачили, як там працевлаштовували родичів родини Зеленських, цю чудову жінку, яка в нас на всі руки майстриця, яка в нас була в Антимонопольному комітеті, тепер Рахункова палата. Супер все і в неї гаразд і зарплати, і життя – все вдалося. Чому? Тому що сестра директорка фірми, на яку оформлена вілла родини Зеленських в Італії. І все нормально, і тоді в тебе все гаразд, і буде все гаразд. Війна, не війна – все нормально.

А так не має бути. Це неправильно, це нечесно, це знущання над українцями. Взагалі все те, що відбувається, і цей бюджет, і зміни до бюджету, чергове підвищення, більше податків, більше штрафів, більше покарання, більше тиску, менше будь-яких прав людей, – це який взагалі сценарій? Це український, європейський сценарій чи північнокорейський сценарій? Ми яким сценарієм рухаємося, до чого ми хочемо прийти? До якогось нового Чучхе у виконанні тільки тут в Україні, де будуть вже українці що їсти, траву і листя? Тому що ми до цього рухаємось з повною відсутністю економічної політики, бачення хоч чогось. Тому таким…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ставлю на голосування 588 поправку авторства Гончаренка і колег. Вона комітет відхилена. Прошу голосувати.

 

17:37:41

За-12

Рішення не прийнято.

489 поправка. Хто буде? Хто з вас двох буде? Так, будь ласка, Ніна Петрівна.

 

ЮЖАНІНА Н.П. 489-а, 90-а, 91-а і 541-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Скільки хвилин?

 

ЮЖАНІНА Н.П.  3 хвилини. Ви ж більше не дасте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та, дивіться, я можу по 1 хвилині і всі чотири ви будете слухати. Мені завжди цікаво вас слухати. Якщо ви хочете. Можемо по одній піти, Ніно Петрівно, якщо бажаєте.

 

ЮЖАНІНА Н.П. Ні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді, будь ласка.

 

17:37:55

ЮЖАНІНА Н.П.

Просто себе поважати, насправді, і далі працювати в такому незрозумілому форматі,  вибачте, будь ласка.

Чотири поправки – це додаткових 6 мільярдів гривень. Всі наші поправки, я ще раз повторюсь для всіх глядачів, це не просто заплановані видатки, які ми чомусь намагаємося перерозподілити. Це із запланованих видатків на сьогоднішній день не використані і ті, які не будуть використані, бо ми проаналізували і по фонду оплати праці там, де зменшували. Тобто ті темпи, якими вибираються зараз видатки, ну звісно, якщо зараз собі призначити на кінець року премії тисячу відсотків, то кожен розпорядник може добрати.

А, наприклад, ту поправку, що ставив Олексій Гончаренко,  мінус 200 мільйонів гривень з Офісу Генерального прокурора – це на підвищення кваліфікацій і навчань прокурорів. Тобто ми ж дорослі люди, ми розуміємо, що наша зараз стратегічна задача – найбільше зекономити в бюджеті і віддати все на Збройні Сили. Так-от ви брешете людям, що ви саме цим шляхом ідете, бо 200 мільйонів гривень не використані офісом прокуратури і ні Комітет з бюджетної політики, ні Міністерство фінансів… зробило вигляд, що не бачить цей резерв.

Мої 6 мільярдів, які я говорю, якщо ви дорослі люди і насправді дбаєте про те як вижити, як вистояти, як зберегти цю країну, ви мали би точно зупинити кешбек, який щойно впроваджений, забрати ті резерви, дивіться, "інвестняні" не спрацювали – не використані кошти, індустріальні парки не спрацювали – не використані кошти. Да, використано 11 мільйонів з 1 мільярда, з 3 мільярдів.

Люди, да ви що, вже зовсім не поважаєте самі себе? Це 6 мільярдів додаткових ресурсів в чотирьох поправках і кожна поправка, ще раз повторюся, які озвучували мої представники від "Європейської солідарності" – це всі прораховані цифри з врахуванням видатків можливих до кінця року, щоб нікого, не дай бог, не образити, не залишити без заробітної плати, без поточних витрат. Це те, що було заплановано як загашник, як це прийнято в кожного розпорядника, і на що не спромоглося ні Міністерство фінансів, ні комітет – викликати кожного розпорядника і доповісти, заслухати в комітеті по кожному розпоряднику, не так як ви вирішили через поблажки, а так, щоб вони відчували, що країна у війні. Ви цього не зробили.

Добре, ви не зробили. Я зробила. Будь ласка, зішліться на таку фракцію як "Європейська солідарність", але прийміть ці поправки, викличте на нормальну бесіду із…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, звичайно, як ми можемо зупинити голову комітету.

 

17:41:29

ПІДЛАСА Р.А.

Ніна Петрівна, мені просто здається, що ви як ніхто інший прекрасно знаєте, що коли викликаєш розпорядників бюджетних коштів на комітет, то можна з цього комітету вийти з видатками на 10 мільярдів більшими ніж вони були до того. Ніколи я ще не бачила головного розпорядника бюджетних коштів, який би відмовився від фінансування. Вони тільки просять постійно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Рухаємося далі. Знову блок Ярослава Івановича. 493-я і далі до 518-ї.  Це все Железняк був до 518-ї.

Далі. 523-я, це Разумков. Теж не будуть вже колеги.

529-а, теж Разумков. Колеги не будуть.

530-а, їхня ж поправка.

531-а, 532-а, 533-я, 534-а, 535-а, 536-а, 537-а – це все колеги Разумкова.

542-а, Кисилевський. Не наполягає.

543-я, Забуранна. Не наполягає.

(Шум у залі) Олексій, зараз, одну секундочку. Я мушу пройти, щоб потім юридично до мене ніхто не сказав, що я чиюсь поправку не зачитав. На завтра у нас ще будуть деякі поправки на врахування і далі перейдемо до поправок на підтвердження і голосуємо законопроект.

545-а, Железняк.

Теж я перевірю всі ці далі. Теж він пройшов.

560-а.

566-а, Кузбит. Не наполягає.

567-а, Гайду. Не наполягає.

Далі знову Железняк. 568-а і далі.

592-а, Железняк знову. Не наполягає.

У 600-і вже заходимо.

Олексій Олексійович, вже скоро, скоро, почекайте.

610-а. Олексій Олексійович, все вірно?

Так. Олексій Гончаренко.

 

17:43:55

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Поправки 610-а, 611-а, 639-а. Прошу 2 хвилини. Жодну не ставлю на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, обнуліть час.

Олексій Олексійович, будь ласка.

 

17:44:06

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую вам дуже. Шановні друзі, ну очевидно, що (я до глядачів звертаюся, до громадян України), очевидно, що ніякі зміни тут вносити нема кому, залишилося нас тут буквально декілька людей, але я хочу сказати про дуже важливу тему, яку я обіцяв і буду піднімати на кожному засіданні парламенту. Мова йде про демобілізацію військових, про встановлення термінів служби військовослужбовців.

Я хочу сказати, що нам обіцяв наш уряд при прийнятті мобілізаційного закону в квітні цього року, що буде внесено обов'язково буквально скоро законопроект про терміни служби. Ніякого законопроекту про терміни служби немає. Нічого не внесено абсолютно ні про терміни служби, ні про ротації, ні про що. І це не питання, не треба розповідати, що, так, складна ситуація тут, там, то дайте якесь світло в кінці тунелю або вийдіть і чесно говоріть з людьми. Ви ж пообіцяли, уряд пообіцяв, сказали: буде, дамо, пояснимо, запропонуємо – і нічого, і просто кинули цих людей напризволяще, тих самих військовослужбовців, і просто забули про цю обіцянку. Вони там є і хай будуть. І що, і як там буде, вже нікому не цікаво. Не те що –  жодної поваги до цих людей. Законопроекти про те, щоб могли звільнитися хоча б ті батьки, в яких діти інваліди. Немає.

Мій законопроект лежить в Раді, його не розглядають. Причому відстрочка по цьому є, а права звільнитися  немає. По неповнорідних братах, слава богу, прийняли і Президент підписав – відстрочка. Добре, це був мій законопроект, я дуже щасливий цьому, але дати право на звільнення – немає. І так можна по кожному пункту іти.

Та де ж цей пакет для військових? Де повага ця насправді до військових? Де вийти? Можливо, і складні речі, але пояснити, а не просто ігнорувати, що вам вхід туди є, а виходу немає, а ми...

 

17:46:25

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олексію Олексійовичу.

Далі знову йдуть поправки Железняка, зараз я перевірю, вже до завершення.

624-а, Железняк. Не наполягає.

625-а, Тимошенко, Крулько. Не наполягає.

626, Тимошенко. Не наполягає.

Далі знову 627, Железняк.

Железняк, 638.

Моя улюблена частина. Шановні народні депутати, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершений. Дякую всім за результативну роботу.

Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде поінформовано завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку.

Продовжуємо далі працювати заради України. Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку