ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

5 вересня 2024 року, 11 година 30 хвилин

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

11:36:44

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, у засіданні Верховної Ради України  беруть участь  Прем'єр-міністр України  Денис Анатолійович Шмигаль та члени уряду. Прошу привітати.  (Оплески)

 Шановні колеги, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, звертаю вашу увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег поважати  прийняте українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашого колеги, дуже досвідченого парламентаря, Сергія Владиславовича Соболєва. Привітаємо колегу, який особисто долучився до прийняття найважливіших  для нашої країни рішень – Декларації про державний суверенітет та  прийняття  Акта незалежності України. Привітаємо іменинника  та побажаємо йому  міцного здоров'я, наснаги, нових  звершень  на благо України.

За парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, триває 925-а доба героїчної оборони України проти повномасштабного збройного вторгнення Російської Федерації. Висловлюємо глибоку вдячність нашим героїчним силам безпеки та оборони за відвагу, мужність, самовідданість і захист України від постійних атак ворога. Подвиг наших захисників і захисниць навічно вписаний в історію України та завжди буде нагадувати нашим нащадкам, якою ціною здобувається незалежне європейське майбутнє.

Пропоную вшанувати хвилиною мовчання пам'ять полеглих за Україну воїнів, усіх мирних мешканців наших міст і сіл, які стали жертвами злочинних дій російських окупантів.

 (Хвилина мовчання)

Прошу сідати.

Шановні колеги, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком засідання пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно, утримуючи сенсорну кнопку, натиснути зелену кнопку "За" та утримувати ці дві кнопки одночасно до завершення голосування, тобто до появи  результатів на табло.

Прошу взяти участь у сигнальному голосуванні.

 

11:42:11

За-211

Проти – 4 і так далі.

Ще раз звертаюсь до всіх колег з закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді та не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи. Перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду.

Перше питання порядку денного. Постанова за реєстраційним номером 12007: проект Постанови про відставку Міністра закордонних справ України Кулеби Дмитра Івановича.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить вирішення питання про відставку членів Кабінету Міністрів України.

4 вересня 2024 року Кулеба Дмитро Іванович відповідно до  положень чинного законодавства подав до Верховної Ради України заяву з проханням прийняти його відставку з посади Міністра закордонних справ України. Комітет Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва розглянув зазначену заяву. За наслідками її розгляду зареєстровано проект Постанови за реєстраційним номером 12007 про відставку Міністра закордонних справ України Кулеби Дмитра Івановича. Відповідні матеріали вам надано.

Згідно з частиною четвертою статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання включаються до порядку денного сесії позачергово без голосування.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.  

 

11:43:44

За-206

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, так як міністр відсутній, ми переходимо відразу до співдоповіді голови комітету. (Шум у залі) З процедури під час розгляду питання не надається.

Будь ласка, доповідь голови комітету Мережка Олександра Олександровича.

Міністр відсутній не з наших причин. Він запрошений на цю доповідь.

 

11:44:08

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, за дорученням Голови Верховної Ради України Стефанчука Руслана Олексійовича Комітет Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 4 вересня 2024 року розглянув заяву Міністра закордонних справ України Кулеби Дмитра Івановича про відставку із займаної посади.

За результатами розгляду, керуючись положеннями пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України, народні депутати України члени комітету прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти відставку Кулеби Дмитра Івановича з посади Міністра закордонних справ України. Принагідно хотілося б подякувати Дмитру Івановичу за дуже  плідну і конструктивну співпрацю з нашим комітетом.

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Будь ласка, "Європейська солідарність". Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.

 

11:45:32

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, що стосується пана Кулеби, це фаховий дипломат, якого ми давно знаємо, і дуже сумно, що ця система ламає людей. Адже пан Кулеба дипломат, був європейським, сповідував принципи транспарентності, прозорості, підзвітності. Пан Кулеба уряду… міністра… уряду Зеленського-Шмигаля, це міністр, який навіть не прийшов звітувати до профільного комітету і до парламенту. І зараз ми просто не можемо розглядати цю відставку, адже, якщо пан Кулеба, наприклад, зараз на лікарняному, країна опиниться в ситуації двох міністрів закордонних справ. Тому ми дуже просимо все-таки дотримуватися процедури.

А зараз не про прізвища, а про інституції. Безумовно, Міністерство закордонних справ в умовах воюючої країни є одним із ключових міністерств, і ми хочемо подякувати українським дипломатам за велику роботу по захисту територіальної цілісності і суверенітету України. У той же час ми наполягаємо на тому, що міжпарламентська дипломатія є важливою складовою нашої спільної боротьби за захист України, за отримання Україною зброї, за посилення санкцій. І саме в цьому питанні ми очікували завжди і від пана міністра, і від міністерства більшої підтримки і співпраці з парламентом щодо неблокування міжпарламентської дипломатії, а її розширення.

Друге. Очевидно, що Глобальний Південь – це важливо, але більш важливим для нас сьогодні є країни ЄС і НАТО, які і досі не надали нам права користуватися дальнобійною зброєю на території Російської Федерації і важливих для нас інших рішень. І тому вважаємо, що і Міністерство закордонних справ, і всі ми маємо зосередитися саме на цьому. Ну, а всіх міністрів ми закликаємо шанувати європейські принципи і бути підзвітними парламенту, тому що тільки так можна стати членом ЄС і НАТО…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу", будь ласка, Штепа.

 

11:47:42

ШТЕПА С.С.

Доброго дня! Прошу передати слово Богдану Яременку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Яременко Богдан Васильович.

 

11:47:54

ЯРЕМЕНКО Б.В.

Шановні колеги! Яременко Богдан, "Слуга народу". Колеги, як колишній кар'єрний дипломат свого часу я дивися на Дмитра Кулебу як на молодшого і перспективного колегу. За останні чотири роки із молодшого і перспективного колеги Дмитро Кулеба перетворився для мене на взірець дипломата, на одного з найкращих в історії нашої країни міністра закордонних справ, який в надзвичайних умовах війни разом із Міністерством закордонних справ України під керівництвом Президента виконав і виконує найважливіше, найскладніше завдання пошуку міжнародних іноземних ресурсів для підтримки нашої боротьби.

Я хочу скористатися цим виступом для того, щоб у день, коли ми розглядаємо заяву про відставку Дмитра Івановича Кулеби, ще раз подякувати йому за роботу, яку він робив чесно, гідно, професійно,  і таким він і українська дипломатія увійдуть в історію нашої країни за цей  буремний період війни.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Платформа з життя та мир" Колтунович Олександр Сергійович, будь ласка.

 

11:49:19

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги, в продовження нашого вчорашнього діалогу, на мій суб’єктивний погляд, в рамках великого урядового перезавантаження ця відставка, вона є ключовою. Це стратегічне рішення і я поясню, в чому стратегічність. От я так розумію, що Верховний Головнокомандувач вносить цю ініціативу.

Чому це так важливо? Тому що на сьогоднішній день на дипломатичному, на зовнішньополітичному фундаменті і рівні визначається в тому числі економічне і  бюджетне планування всередині України. Один звичайний приклад. Були певні дипломатичні негативні зрушення, наприклад, у відносинах зі Сполученими Штатами, коли Сенат і Конгрес Сполучених Штатів не внесли відповідні зміни до бюджету власного внутрішнього. Що ми бачимо? Ми бачимо зменшення надходжень фінансових ресурсів, кредитних ресурсів від Сполучених Штатів до державного бюджету України. Мінфін фіксує, якщо в 22-му, 23-му році ми отримували від міжнародних, від Сполучених Штатів, наприклад, до бюджету України 12, 11 мільярдів доларів, то в цьому тільки 3,9 мільярда доларів. Повторюсь, велике дипломатичне перезавантаження на часі, тому що дуже важливо в тому числі перезавантажити і ті політичні майданчики, які на сьогоднішній день десь також втрачають свою актуальність.

Ми бачили, коли нинішній міністр закордонних справ, не знаю, чи в силу своєї професійної діяльності, чи десь безвідповідальності в тому числі не зовсім конкурентно провели і реалізували конференцію з Формули миру, де розглядались тільки три питання з десяти, які ініціював наш Верховний Головнокомандувач. Так само є питання і по Кримській платформі, якою займався нинішній міністр закордонних справ.

Тому вже в побажання до нового міністра, який буде цими питаннями займатись, повністю перезавантажити зовнішньополітичну і зовнішньоекономічну, запропонувати нову доктрину, яка даватиме нам позитивний результат, особливо в умовах воєнного стану.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", Цабаль.

 

11:51:24

ЦАБАЛЬ В.В.

Железняк.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк.

 

11:51:33

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Я слабо розумію, як можна після п'яти років роботи з народними депутатами, які жодного разу не відмовили по жодній ратифікації, які збільшували бюджет міністерства, не прийти на свій звіт. Я вважаю, що це неповага. Відверто говорячи, така ж сама неповага, як була позиція міністерства по офіційних дипломатичних паспортах. І я не пам'ятаю жодного разу позицію міністра по забороні на виїзд народних депутатів по представленню парламентської дипломатії. Жодного.

Тому я сподіваюсь, що всі собаки вигуляні і дуже сподіваюсь, що  більше  парламент не повторить таку помилку. Ми наполягаємо на тому, щоб кожна людина, яка сьогодні приходить на звільнення, а їх не так багато, зробила 5 хвилин свого звіту. Після років роботи з цим парламентом 5 хвилин знайти точно можна, як мінімум для того, щоб прозвітувати про свою роботу.

І при всіх позитивних бравадах щодо міністра, мені здається, що парламенту треба переглянути повноваження щодо викликів посадових осіб зі звітом. І наступного разу, якщо людина не хоче приходити сюди, то нехай її приводять у тому числі і наші шановні поліцейські.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Інші фракції і групи?

Тоді переходимо до голосування, шановні колеги. Запросіть депутатів до залу. Займіть свої місця. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця для голосування. Колеги! Екологічного спрямування колеги, поверніться до голосування, будь ласка.

Так, відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України, частини другої статті 115 Конституції України, пункту 1 частини першої статті 18 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови з реєстраційним номером 12007 про відставку Міністра закордонних справ України Кулеби Дмитра Івановича. Прошу голосувати.

 

11:54:22

За-240

Рішення прийнято.

По фракціях.

Дмитро Олександрович Разумков, будь ласка, з процедури.

 

11:54:32

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Олександр Сергійович, а скажіть, будь ласка, чи є у вас письмова відповідь, інформація, чому сьогодні не було міністра Кулеби? Тому що якщо людина знаходилась, наприклад, у відрядженні або на лікарняному, або щось інше, у зв'язку з цим він не міг бути присутній в стінах Верховної Ради, то Верховна Рада не могла його звільняти, особливо якщо ми говоримо, наприклад, про лікарняний. І ми тоді порушуємо і трудове законодавство в тому числі. Чи є у вас інформація, чого його немає в стінах Верховної Ради?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ми звернемось до Апарату з проханням підготувати цю інформацію в письмовому вигляді і надіслати шановним народним депутатам шляхом електронної комунікації.

Переходимо до наступного пункту питань порядку денного: проект Постанови про відставку Віце-прем'єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук Ірини Андріївни (реєстраційний номер 12011).

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить вирішення питання про відставку членів Кабінету Міністрів України. Четвертого вересня 2024 року відповідно до положень чинного законодавства Верещук Ірина Андріївна передала до Верховної Ради заяву з проханням прийняти її відставку з посади Віце-прем'єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин розглянув зазначену заяву. За наслідками її розгляду зареєстровано проект Постанови (реєстраційний номер 12011) про відставку Віце-прем'єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук Ірини Андріївни. Відповідні матеріали вам надано. Згідно з частиною четвертою статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання включаються до порядку денного сесії позачергово без голосування.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою з наданням слова для виступу віце-прем'єр-міністру України до 3 хвилин. Прошу голосувати.

 

11:56:44

За-254

Рішення прийнято.

До слова запрошується Віце-прем'єр-міністр України з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук Ірина Андріївна. (Оплески) Будь ласка, 3 хвилини.

 

11:57:17

ВЕРЕЩУК І.А.

Дякую. Шановні колеги і колежанки, в листопаді 21-го року я стояла тут перед вами на цій трибуні і ви мене підтримали на посаду віце-прем'єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. З цього часу минули три важких роки, майже три роки. Нам багато вдалось, були і досягнення, були і помилки.

Одним з найбільших досягнень я вважаю, це побудова ефективної системи гуманітарного реагування на виклики, які перед нами постали буквально у лютому 22-го року. І я вам за це величезно дякую, без вас цього би не сталося. І таку систему визнають в світі, визнають наші міжнародні партнери. І найголовніше, я точно знаю, що люди нам дякують, нам разом з вами за те, що ви разом з нашим міністерством, разом зі мною пліч-о-пліч допомагаєте внутрішньо переміщеним особам, допомагаєте і рятуєте дітей, повертаєте дітей з депортації, виступаєте на закордонних платформах і відстоюєте наших дітей, наших полонених, наших цивільних, зниклих безвісти. Величезне вам за це людське дякую.

Я залишаюся з вами. Я дуже ціную кожного. Я іду працювати в Офіс Президента України і буду займатися тим, чим займалася на посаді віцепрем'єра, а саме діти, внутрішньо переміщені особи, міжнародне гуманітарне право – все те, що ми робимо на наших штабах, і штаби теж залишаються. Я вам дуже за це дякую. (Оплески)

 Слава Україні! Я на вас дуже розраховую. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Ірина Андріївна. Дякуємо за те, що ви ці п'ять років працюєте в нашій команді. (Оплески) Дякуємо, Ірина Андріївна.

Для співдоповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Андрій Вікторович Задорожний, будь ласка.

 

12:00:08

ЗАДОРОЖНИЙ А.В.

Шановний пане головуючий, шановні колеги, за дорученням керівництва Верховної Ради України комітет на своєму засіданні, проведеному 5 вересня 2024 року, розглянув повторну заяву Віце-прем'єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук Ірини Андріївни про відставку із займаної посади.

За результатами розгляду комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти відставку Віце-прем'єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук Ірини Андріївни. Комітет як профільний для Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України висловлює вдячність Ірині Андріївні за плідну співпрацю, тож прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Бакумов Олександр Сергійович, "Слуга народу".

 

12:01:32

БАКУМОВ О.С.

Шановний головуючий, я прошу передати слово народному депутату Максиму Ткаченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Максим Ткаченко. З трибуни.

 

12:01:49

ТКАЧЕНКО М.М.

Шановні колеги! Ірино Андріївно, звертаємося до вас з подякою за вашу роботу спочатку в цій залі, потім в Кабінеті Міністрів. Дякуємо за вашу підтримку всіх постраждалих, і мова йде не тільки про внутрішньо переміщених осіб. І, як то кажуть, відпускаємо вас за умови, що ми продовжуємо цю плідну співпрацю, продовжуємо допомогу людям по працевлаштуванню, по житлу, по навчанню. Ми говоримо про майбутнє міністерство єдності, про те, що ми хочемо повернути людей в країну, але давайте і робити все для того, щоб наші люди, внутрішньо переміщені особи не їхали з країни. Ми знаємо, що, на жаль, є відсоток людей, які сьогодні або повертаються, на жаль, в окупацію до себе додому, або їдуть за кордон. Так ось ми повинні всі разом зробити все для того, щоб це зупинити і допомагати цим людям внутрі країни. Дякуємо вам.

Павло.

 

12:03:01

СУШКО П.М.

Ми поділили час. Ірино Андріївно, колеги, шановні колеги, хочу сказати, що це самий гарний приклад комунікації між урядом і Верховною Радою, між депутатами і міністром. (Оплески) Я хочу подякувати, Ірино Андріївно, за те, що ви у складний час підхопили таку важку тему – діти і очолювали весь цей час, всі 2 роки, Координаційних штаб по дітях і допомагати вирішувати оперативні завдання, часто з'єднували міністерства, все, те, що має робити справжній віцепрем'єр, і ви це зробили і будете робити.

Я дуже вдячний Президенту України, який саме вам у своєму Офісі доручає займатися темою дітей. Я сподіваюся, ви все те, що ви напрацювали в уряді, візьмете з собою і далі в роботу, ми вам будемо активно в цьому допомагати. І запрошуйте нас і далі для комунікації.

Дякую. Слава України! Разом до перемоги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Але роблю зауваження: не можна передавати двічі слово, навіть в таких приємних ситуаціях не можна. Наступного разу я змушений буду зупинити.

Далі Мамка Григорій Миколайович, будь ласка, "Платформа за життя та мир".

Колтунович.

 

12:04:13

МАМКА Г.М.

Колтуновичу передайте. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

12:04:26

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги! Також знаю пані Ірину ще до парламентського середовища нашого, з наукової стежини, теж можна було багато хорошого сказати, але я хотів би змінити компліментарний тон, який задали попередні виступаючі, тому що результати діяльності даного міністерства, Кабміну в цілому в даному напрямку, які, м'яко кажучи... Я вчора приводив уже ці цифри, просто у нас було негативне голосування, ми сьогодні переголосовуємо.

Перший і найважливіший момент, що стосується внутрішньо переміщених осіб, вчора ми про це казали. Кабмін зменшив чисельність осіб, які отримують допомогу: 2,5 мільйона осіб було, зараз 1,2 мільйона осіб. Був період, коли ця цифра взагалі була знижена до 700 тисяч осіб. У нас же внутрішньо переміщених осіб кількість не зменшилась, тобто це та неприйнята цифра і тенденція, яка має бути змінена в бюджеті на 2025 рік, і ми обов'язково будемо на цьому наполягати.

Другий момент. Якщо ми беремо загальне співвідношення, є різні методології оцінки щодо кількості внутрішньо переміщених осіб як міжнародними організаціями, так і нашим міністерством всередині країни. Від 5 до 7 мільйонів осіб нараховується як внутрішньо переміщені, а відповідно отримує допомогу лише 1,2 мільйона. Тобто треба максимально мінімізувати все це паперове навантаження на людей, які втратили свої документи. Немає тут нічого, тобто щоб вони максимально швидко і просто отримували цю допомогу.

Ще один дуже важливий момент, про який ми вчора також казали. На жаль, не вдалася реінтеграція. Коли ми давали вам певний мандат довіри ще, здається, у 2020 чи 21-му році,  до великої війни, ми мали на меті, що ми будемо реінтегрувати території, Україна повернеться і в Донецьк, і в Луганськ, і в інші наші території. На сьогоднішній день ми маємо все-таки сфокусуватися на підтримці внутрішньо переміщених осіб і всіх тих, хто потребує допомоги від держави на загальнонаціональному рівні.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ірина Володимирівна Геращенко.

 

12:06:36

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Прошу передати слово Софії Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Софія Федина, будь ласка. З місця?

 

12:06:45

ФЕДИНА С.Р.

Ви знаєте, знову ж таки тут спостерігаєш шизофренічний розлад. Якщо вам так міністерка підходить, якщо ви всі їй такі овації влаштовуєте, то чого ви її звільняєте? Насправді таке враження, що ви не розумієте, що це виглядає абсолютно дико.

Друге питання. Добре, що хоч з другого разу, але пані міністерка таки прийшла до Верховної Ради. Але направду би хотілось, щоб її не просто звільнили і перевели в Офіс Президента, а щоб людина відповідала за свої дії. Давайте чесно, ми не маємо жодної відповіді, жодного розслідування і жодної відповідальності за те, що під егідою пані Верещук розміновувався Чонгар, облаштовувалися КПП, напередодні повномасштабного вторгнення клався асфальт, витрачалися 250 мільйонів гривень, які могли би вкластися в безпеку і оборону. І 14 лютого, коли весь світ попереджав, що буде вторгнення, вона красиво відкривала шатли до Криму, по суті проклавши дорогу до швидкої окупації півдня України.

Друге питання. Ми зараз маємо дику ситуацію, коли евакуація з Курщини – ура-ура, коли біженці з Курщини – треба допомога. А коли треба було говорити про евакуацію з Бучі чи Ірпеня, була тотальна мовчанка, закликали сидіти на місцях, щоб людей вбивали. Ми маємо ситуацію, коли наші внутрішньо переміщені особи мусять вертатися на окуповані території, тому що в них немає підтримки від держави, тому що немає надії на те, що держава буде підтримувати. І перепрошую, саме пані Верещук відповідає за ці політики і за їх реалізації.

Але станом на зараз я розумію, що Офіс Президента абсолютно підтримує всі ці речі, забираючи пані Верещук до себе. І пані Верещук, звичайно, не слухає, але питання в тому, що якщо забирають в ОПУ, то значить Президент має відповідати за розмінування Чонгару, облаштування широкої дороги для окупанта і те, що  наші…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури після розгляду питання, Іванна Орестівна.

Івченко, будь ласка, "Батьківщина". Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

12:09:04

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановна пані Ірина, шановний головуючий, президія, народні депутати! Справді, приємно, що сьогодні ми бачимо вас тут в сесійній залі. І заради справедливості, ви була чи не єдина чиновниця такого рівня, до якої можна було дотелефонуватися лютий, березень, квітень 2022 року, і це підтвердить багато колег. І це позитив.

Насправді, якщо говорити про політику, заради об'єктивності… До речі, Сергій Рахманін підтвердить як колега, що справді до вас можна було дотелефонуватись. І багато питань було зроблено позитивно, в тому числі штабом, який ви очолюєте, до якого ви входити, по тому, як проводиться евакуація. Але, шановні колеги, є одне риторичне запитання. У вас є багато напрацювань. Чому ви подали у відставку, пані Ірина? Нам вас буде не вистачати. Можливо, під тиском ви написали заяву? Бо справді ваш досвід потрібен саме на такій посаді, ви віцепрем'єр, ви виконуєте дуже багато важливих завдань. І ви сказали про помилки. Вони справді існують в того, хто працює. По внутрішньо переміщених особах, не тільки ваша проблема, проблема Міністерства соцполітики та інших. Чому зменшили, забрали нещасних 2 тисячі з повнолітніх і 3 тисячі з дітей? Вони що, працевлаштовані чи найшли житло? Є проблема. Тепер проводиться активна евакуація, і дякуючи вам, ви знаєте, з донецького напрямку. Хмельниччина, Львівщина –  всі території приймають. Чи зможете ви, працюючи в шанованому Офісі Президента, маючи достатньо повноважень, опікуватися цією темою? Хто прийде замість вас? Ми переживаємо. Чи зможе ті всі ваші напрацювання продовжити? Я хочу вірити, що так. Бажаю вам успіху!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чи є ще бажаючі фракції, групи висловитись? Тоді переходимо до голосування, шановні колеги. Запросіть депутатів до зали, займіть, будь ласка, місця.

Відповідно до пункту 12 частини  першої статті 85, частини другої статті 115 Конституції України,  пункту 1 частини першої статті 18 Закону України "Про Кабінету Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 12011 про відставку Віце-прем'єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук Ірини Андріївни. Прошу голосувати.

 

12:12:00

За-255

Рішення прийнято.  Постанову прийнято.

Наступний пункт питання денного... А, Іванна Орестівна, вибачте, будь ласка,  з процедури Іванна Климпуш-Цинцадзе.

 

12:12:13

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Власне, дякую, з порядку  ведення. Пане головуючий, пане Олександре, звертаюсь до вас із проханням звернути увагу тих міністрів, які або призначаються, або звільняються, на те, що коли народні депутати висловлюють до них або якісь побажання, або критичні зауваження, вони не мають в цей час влаштовувати фотосесії в залі, а мають уважно слухати і, можливо, будуть мати необхідність відреагувати. Тому звертаю вашу увагу на те, щоби все-таки члени Кабміну, які сьогодні нарешті з'явилися, вони вели себе етично по відношенню до парламенту, як справді представники інституції, яка є підзвітна Верховній Раді України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую за це слушне зауваження, Іванна Орестівна.

Звертаюсь до міністрів, членів уряду, кандидатів у міністри з тим, щоби дотримувались правил поведінки в залі Верховної Ради. Але так само звертаюсь до народних депутатів з тим, що і Регламент, і така, так би мовити, етика не передбачає, наприклад, прямих трансляцій з зали засідань, там і решти речей, які інколи роблять теж народні депутати. Це крім селфі. Селфі, я думаю  можна робити, якщо вони не заважають процесу.

Ірина Володимирівна, у вас з процедури чи з порядку ведення? Геращенко, будь ласка.

 

12:13:40

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Шановні колеги, я хочу наголосити, що "Європейська солідарність" вітає той факт, що на вимогу нашої фракції вчорашню сьогодні з'явилися ці урядовці, які написали заяви про відставку. Це не є звіти, але ми вітаємо той факт, що принаймні вони тут 2 хвилини виступають.

А щодо ведення. Пане головуючий, якби "Європейська солідарність" дозволила собі всією фракцією вийти до трибуни, поділити виступ з подяками і аплодисментами на 15 секунд, там 2 ці хвилини, ви би перервали цей виступ, і були би абсолютно праві. Ми висловлюємо вам рішучий протест щодо подвійних стандартів. Ви весь час помічаєте кожну блоху на опозиції, а оцього, знаєте, тут просто "блохастого" першого сектору, який творить що завгодно, ви не помічаєте. Припиніть це робити. Має бути закон один для всіх і Регламент один для всіх.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так і буде, Ірино Володимирівно. Прошу не ображати колег порівнянням з комахами, яке може бути образливим для них.  

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить звільнення з посади Голови Фонду державного майна України.

4 вересня 2024 року відповідно до положень чинного законодавства Голова Фонду державного майна України Віталій Станіславович Коваль подав до Верховної Ради України заяву з проханням звільнити його з займаної посади. Комітет з питань економічного  розвитку розглянув зазначену заяву. За наслідками розгляду у Верховній Раді України зареєстрований відповідний проект Постанови за реєстраційним номер 12009 про звільнення Коваля Віталія Станіславовича з посади Голови Фонду державного майна України. Відповідні матеріали вам надано. Згідно з частиною четвертої статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання включається до порядку денного сесії (Тривога?) без голосування.

Шановні колеги, у Києві оголошено повітряну тривогу. Прошу всіх пройти до безпечних місць відповідно до схеми укриття, яка  розміщена на робочих місцях. Продовження пленарного засідання розпочнеться через 15 хвилин після завершення повітряної тривоги.

Ми знаходимося в розгляді питання, тому по поверненню ми змушені будемо голосувати скорочену процедури і так далі.

 

 (Після перерви)

 

13:02:12

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, завершилася повітряна тривога! Відповідно до прийнятої  нами Постанови "Про деякі питання  організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" ми продовжуємо наше пленарне засідання. Запросіть депутатів до залу, будь ласка.

Колеги, так як ми в питання не зайшли ще глибоко, давайте зараз перерва із заміною на виступ є. Софія Федина, будь ласка, 3 хвилини. Перерва від групи "Довіра" та "ЄС".

Софія Федина.

 

13:03:16

ФЕДИНА С.Р.

Шановні колеги, кому небайдуже питання депортації українців Закерзоння,  я запрошую доєднатися сюди до трибуни.

Я хотіла би нагадати, що цієї  неділі, друга неділя вересня, встановлений День вшанування депортованих українців Закерзоння 1944-1951 років. Злочин  комуністичних режимів тогочасної України і Польщі проти українців, оскільки депортовували понад 700 тисяч українців Закерзоння за  єдиною ознакою – українець.

Ці люди були викинуті з різних домівок, дуже часто у них було дві години зібрати свої речі без права  повернення додому. На жаль,  так сталося, що за часи совєтської влади,  а пізніше, за часи уже і незалежної України, ніяк не доходили руки до прийняття законопроекту, щоб на рівні української держави засудити цей злочин.

Багато хто каже, що поляки мають зробити це перші, але я нагадаю, що на рівні Сенату вони засудили акцію "Вісла" як депортацію українців. Україна ж, на жаль, покладаючи квіти до пам'ятників, відкриваючи різні таблиці, до сих пір на рівні української держави не захистила права тих, кого депортували.

Станом на зараз із них залишаються одиниці, хоча, на жаль, через те, що комуністичний злочин не був засуджений, він повторився і то не один раз. На 70-і роковини депортації українців Закерзоння в 2014 році московська  федерація атакувала Луганщину і Донеччину, де були розселені саме українці Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини і Західної Бойківщини, і вони тоді знову тоді втратили рідну землю. Збройні Сили України змогли звільнити окремі села, але у 2022 році почалась новітня окупація московською ордою. Непокараний злочин множиться. Невизнаний і незасуджений злочин має тенденцію до повторення і то неодноразового.

Ми сьогодні маємо дбати за майбутнє української держави. Але без фіксування правди історичної, без засудження злочинців, в даному випадку комуністичного режиму, ми не зможемо переступити цю сторінку нашої історії і рухатись далі. Я вас усіх закликаю  цієї неділі, де б і в яких регіонах ви не були, написати пости, вийти до пам’ятників, підтримати нащадків депортованих і тих одиниць, що залишились, бо наша пам’ять робить нас сильнішими, а в майбутньому якнайшвидше прийняти законопроект 2038. Слава Україні!

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до наступного пункту порядку денного. Проект Постанови про звільнення Коваля Віталія Станіславовича з посади Голови Фонду державного майна України (реєстраційний номер 12009).

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85-ї Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить звільнення з посади Голови Фонду державного майна України. 4 вересня 2024 року відповідно до положень чинного законодавства Голова  Фонду державного майна України Віталій Станіславович  Коваль подав до Верховної Ради України заяву з проханням звільнити його з займаної посади. Комітет з питань економічного розвитку розглянув зазначену заяву,  за наслідками розгляду у Верховній Раді України зареєстровано відповідний проект Постанови за реєстраційним номером 12009 про звільнення Коваля Віталія Станіславовича з посади Голови Фонду державного майна України. Відповідні матеріали вам надано. Згідно з частиною четвертою статті 20-ї  Регламенту Верховної Ради України питання включається до порядку денного сесії позачергово  без голосування.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою з наданням слова для виступу Голові Фонду державного майна України до 2 хвилин. Прошу голосувати.

 

13:07:37

За-222

Рішення прийнято.

Для виступу запрошується Голова Фонду державного майна України Віталій Станіславович Коваль. Будь ласка, 2 хвилини.

 

13:08:04

КОВАЛЬ В.С.

Доброго дня, пане головуючий! Доброго дня, шановні народні депутати! Приємно  прозвітувати про роботу Фонду державного майна за той період, коли я його очолював. Почну з подяки за плідну співпрацю і підтримку в першу чергу Комітету  Верховної Ради з питань  економічного розвитку, насправді дуже дієва, конструктивна і правильна співпраця, і всьому депутатському корпусу за те, що ми разом з вами внесли ключові правки до законопроектів, для того щоб Фонд державного майна набув інституційної спроможності і рухався далі.

Основні задачі, які  стояли перед нами – відновити велику приватизацію. Звітую: Велика приватизація в Україні відновлена. І ми вперше в історії України проведемо велику приватизацію на платформі ProZorro. Тобто не буде тремтячих рук в сумнівних кабінетах, а буде відкрита і зрозуміла процедура. Вже 18 вересня перший лот великої приватизації – готель "Україна" – буде приватизований. 9 жовтня об'єднана гірничо-хімічна компанія також на приватизації. Велика приватизація в дії.

Санкційне майно – новий напрямок, який не був типовим для Фонду держмайна, але сьогодні націоналізовані активи, звітую перед вами, вже принесли 536 мільйонів гривень до казни держави. Ці кошти йдуть в Фонд відновлення наслідків збройної агресії.

Мала приватизація. Ми вийшли за цей період на рекордний показник: 5,5 учасників на 1 аукціон. Малий, середній бізнес вірить в приватизацію. Це рекордна кількість. Для порівняння: до 2019 року середня кількість учасників була на рівні 2,6. Тобто в 2 рази ми збільшили присутність учасників на аукціонах. На сьогоднішню дату вже проведено 274 успішних аукціони…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте звершити.

 

КОВАЛЬ В.С. Буквально завершу тезу. І найбільше завдання, яке виконано, друзі, ми сьогодні разом з вами створили відкритий, повністю транспарентний процес приватизації, оренди державних земель. 30 серпня перші аукціони з оренди державної землі оголошені, відбудеться перший аукціон 1 жовтня 2024 року. І держава буде кожного року отримувати прозорі кошти від оренди державної землі. Ми очікуємо надходження в цьому році до 1 мільярда гривень, в наступних роках по декілька мільярдів щорічно при тому, що державна земля залишилась у власності держави.

Є ще, про що сказати, але розумію, що регламент. Дякую вам за співпрацю. З чистою совістю, з відкритим серцем і з впевненістю в завтрашньому дні іду далі. Дякую вам.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!  

Для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань економічного розвитку… Окей, заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан. Будь ласка.

 

13:11:20

МОВЧАН О.В.

Шановні колеги, ми з Віталієм Станіславовичем провели майже рік роботи над реформами Фонду державного майна і предметів відання його. Я особисто оцінюю його роботу, як позитивну. Ще багато перед нами стоїть задач для того, щоб провести і велику приватизацію, і збільшити обсяги малої приватизації, зменшити кількість державних підприємств, провести корпоратизацію державних компаній, навести лад, порахувати, провести інвентаризацію державної власності в Україні, ліквідувати там корупцію, запустити якісний продаж санкційних активів. Та вже є перші приклади. Очікуємо продаж великих об'єктів – Ocean Plaza, заводу "Аерок" і багато інших, в першу чергу для того, щоб наша економіка з вами працювала як годинник, як швейцарський годинник, друге, для того, щоб більше коштів надходило до державного бюджету.

Багато якісної роботи було проведено за цей рік. Я би хотів сказати про те, що Комітет економічного розвитку очікує якісних результатів і в подальшому, в подальшій роботі Фонду державного майна України і його команди, хто би тут не прийшов. Ми маємо вектор розвитку, ми розуміємо і ми будемо стояти поряд і підтримувати того Голову Фонду державного майна, якого призначить цей зал.

Дякую, шановні колеги. Прошу підтримати звільнення Віталія Станіславовича.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Прощук Едуард, будь ласка, "Слуга народу".

 

13:13:30

ПРОЩУК Е.П.

Віталій Станіславович, хотів би вам подякувати за вашу працю на посаді Голови Фонду державного майна України. За цей короткий період часу ви показали ефективність, показали професіоналізм і є відповідні результати, про які ви згадали в своєму звіті. Ви претендуєте на наступну дуже відповідальну посаду, і з вашим досвідом, з вашим життєвим шляхом, я впевнений, що і на цій новій посаді вам вдасться показати вкрай необхідний результат для нашої країни.

Тому дякую вам за вашу працю, за співпрацю з парламентом і за те, що ми разом робимо такі важливі зміни для нашої країни. Дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ларін, "Платформа за життя та мир", будь ласка.

 

13:14:23

ЛАРІН С.М.

Прошу передати слово моєму колезі Скорику Миколі Леонідовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Скорик.

 

13:14:36

СКОРИК М.Л.

Народний депутат Скорик, депутатська група "За життя та мир". Шановна президія, шановні колеги, шановні громадяни України, наша група і вчора навіть за відсутності пана Коваля голосувала за його звільнення. Ми вважаємо, що це правильно. Ми проголосуємо і сьогодні.

Що стосується його звіту, то мені, чесно кажучи, незрозуміло, якщо так все добре, то чому ми його звільняємо. Мені здається, що у звіті мали би бути такі показники як надходження від продажу державної власності, в чому вони, які це цифри, показники використання державної власності, як ефективно використовуються державні підприємства.

І головне питання, ви знаєте, от я нагадаю, про це говорив вчора мій колега пан Колтунович за відсутності пана Коваля, ми п'ять років існуємо в парламенті, в якому не існує Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації, яка була у всіх скликаннях, ми не маємо списку стратегічних підприємств, які не підлягають приватизації – це було головним запобіжником від грабіжництва державної власності за всіх часів, за всіх каденцій. Ми не розуміємо, що відбувається з державною власністю. Чесно кажучи, з доповіді, яку ми тільки що почули, я цього не зрозумів.

Мені б дуже хотілося, щоб новий кандидат на цю посаду розумів би свою відповідальність за державну власність, що це надбання всього народу України, це надбання майбутніх поколінь і що стосується стратегічного списку підприємств, які не підлягають приватизації, то ми маємо їх розуміти. В усіх нормальних країнах з сильною економікою є дуже сильний державний сектор. Розмови про те, що все має бути тільки приватне, – це для економік развивающихся. І в Великій Британії, і у Франції, в Сполучених Штатах Америки дуже сильний державний сектор, пам'ятаємо про це.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ар'єв.

 

13:16:37

АР’ЄВ В.І.

Прошу передати слово Южаніній Ніні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ніна Петрівна Южаніна.

 

13:16:52

ЮЖАНІНА Н.П.

Сьогодні звільнення чиновників справді перевернули з ніг на голову і, мабуть, це для вас не нове, але мене це дуже дивує. Отже, про нинішнього очільника Фонду державного майна. Я вчора говорила, що в травні місяці 2023 року ви, 231 голос, прийняли закон про так звану велику реформу Фонду державного майна. Прийшов цей очільник в листопаді 2023 року і зайняв свою посаду. Та він тільки почав розбиратися в якихось питаннях. Але саму головну реформу, про яку ви тут просто підскакували від задоволення, в тому числі і профільний комітет, вибачте мене, будь ласка, він не закінчив. І не вистачило сили сказати, що ця реформа не принесе користі для Фонду держмайна. А тому отакі мовчазні нові менеджери вам дуже подобаються. А мені здається, що на цих посадах мають бути люди, які мають право голосу, силу волі і можуть сказати: люди, поверніться, бо я не можу закінчити цю реформу, бо всі рішення приймають тільки централізовано і в мене немає регіональних відділень. Оце було би правильно, оце було би достойно.

Тепер про те, чим ви хвалилися. Насправді вже третій раз лунає в цьому залі, де перелік об'єктів, які не підлягають приватизації? Під час війни це економічна і державна безпека. Ви зробили його? Скажіть, будь ласка, на якому етапі створення цього реєстру?

Ви зараз говорите про безпрецедентний приклад здачі в оренду земель державної власності, так а ви ж мовчите, що всі доходи, крім більше 12 відсотків, будуть йти в компанію, яка буде розподіляти на всякі політичні забаганки в майбутньому. Ви це не розумієте? Ви ж економіст, ви ж у Фонді держмайна працюєте. Скажіть, будь ласка, а ви що, не знаєте, що зараз об'єкти, які виставляєте, навіть не проходить оцінка…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Цимбалюк Михайло Михайлович, "Батьківщина".

 

13:19:12

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановна президія, шановні колеги! Ну ми пана Коваля і наша команда більше пам'ятає як керівника Рівненської обласної адміністрації, а потім вже військової, бо він і команда, не дивлячись на політичні розбіжності, першими прийняли виклики широкомасштабної війни.

І ми вам за це дякуємо. Коли ви очолили Фонд держмайна, насправді короткий термін, ми розуміємо, складно оцінювати роботу, але були певні позитивні тенденції щодо, наприклад, публічного конкурсу по продажу об'єктів, аукціони, це позитивно. Але команда "Батьківщина" має своє бачення  щодо приватизації в  цілому і взагалі приватизації під час дії воєнного стану. Ми вважаємо, що держава має продемонструвати ефективність управління державним майном і просто так, особливо під час дії воєнного стану, не розпродувати те, що в майбутньому може стати стратегічними об'єктами, в тому числі удосконалення законодавства, що залежить від Верховної Ради.

Ми вважаємо, що приватизація дуже обережна річ, бо це належить не владі, не уряду, а належить всьому українському народу, особливо коли мова іде  підприємства і об'єкти, які роками були власністю українського народу і там працювало багато людей. Дуже важливо і думати про відновлення виробництва, а також про забезпечення робочими місцями тих людей, які інколи вивільнюються, і збереження у разі продажу саме специфікацій виробництва дуже важливо. А пану  Ковалю ми бажаємо нових успіхів уже на новій посаді, а тут партія "Батьківщина", фракція буде чітко дивитись, хто прийде на фонд і як буде керувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, запросіть депутатів до зали, займіть свої місця. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України, частини першої статті 7 Закону України "Про Фонд державного майна України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 12009 про звільнення Коваля Віталія Станіславовича з посади Голови Фонду державного майна України. Прошу голосувати.

 

13:22:10

За-261

Рішення прийнято. Постанову прийнято.

Переходимо до наступного питання порядку денного. Це процедурне питання, тому без обговорення, швидко ми зараз його приймемо. Мова йде про скорочення термінів внесення альтернативних законопроектів по законопроекту №11520, проект Закону про публічні закупівлі.

Пропоную визначити законопроект невідкладним та скоротити строк внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання. Прошу голосувати.

 

13:22:53

За-262

Рішення прийнято.

Наступний пункт питання порядку денного законопроект з реєстраційним номером 11474. Проект Закону про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:23:23

За-255

Рішення прийнято.

Для доповіді від авторів, від комітету запрошується Гетманцев Данило Олександрович. Нагадую, що також від комітету. Будь ласка, 4 хвилини.

 

13:23:38

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, спеціально для нашої улюбленої опозиції почну з рішення комітету. Комітет рекомендував прийняти цей законопроект за основу і скоротити строки до другого читання.

А тепер по суті самого законопроекту. Дуже важливо і хочу, щоб фракція "Батьківщина" звернула увагу на те, що я говорю зараз з трибуни, це те, що в ході консультацій, які ми проводили між фракціями до першого читання цього законопроекту, ми погодили внесення до другого читання спільної поправки, відповідно до якої дія закону не буде розповсюджуватися на акціонерне товариство "Укрексімбанк" і акціонерне товариство "Ощадбанк". Цей закон не для продажу державних банків зараз, тому давайте не створювати тут зайві міфи.

А про що ж цей закон? Цей закон про те, аби ми в діючому законодавстві передбачили всі особливості процедури продажу державних банків, тобто тих банків, які сьогодні в структурі банківської системи складають більше 60 відсотків за своїми активами. Це безпрецедентний і неправильний стан банківської системи, і ми всі розуміємо, що це додаткові ризики для держави, з одного боку, а з іншого боку, держава ніколи не була і напевно не буде більш ефективним власником, аніж приватний капітал. Тому, безперечно, врешті-решт ми повинні позбутися державної власності на наші державні банки і передати їх більш ефективному власнику. Так-от якраз закон і передбачає внесення змін до відповідних законодавчих актів, які враховують особливості, особливості приватизації саме підприємств банківського сектору, саме банків.

Про що йдеться? Йдеться про те, що розширюється коло потенційних інвесторів, яких як таких, як інвесторів, готова розглянути держава. Держава дозволяє продаж будь-якої частки в державному банку, а не лише 100 відсотків, як це є сьогодні. Підвищуються вимоги до юридичних осіб, які можуть залучатися державою в якості радників для продажу банків. Також оновлюються правила щодо визначення ціни та проведення аукціону відповідно до рекомендацій Світового банку. Приводяться вимоги до договору купівлі-продажу у відповідність до ринкових практик. Також враховується вірогідність того, що в аукціоні може прийняти участь лише один учасник.

Законопроект запобігає негативному впливу на процедури продажу з боку колишніх бенефіціарних власників, це дуже важливо щодо одного з державних банків, і щодо ще одного державного банку негативного впливу на проведення аукціону з боку міноритарних власників, які сьогодні можуть, зловживаючи своїми правами, заблокувати проведення цього аукціону.

Також в ході проведення законопроекту через комітет до першого читання ми разом з представниками комітету, економічного комітету Верховної Ради, з паном Мовчаном ми домовилися доопрацювати процедуру продажу банку з урахуванням досвіду, який є в економічному комітеті, який є щодо приватизації великих державних підприємств, сьогодні вже напрацьований таким чином, аби зробити цю процедуру більш транспарентною, більш ефективною і продати відповідні банки, вже коли для цього будуть відповідні підстави, за дорого.

Прошу підтримати цей законопроект, він дуже важливий для виконання наших зобов'язань перед Світовим банком, від цього залежить фінансування наступного місяця. Прошу голосувати зеленою...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо,  Данило Олександрович.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Клименко Юлія Леонідівна, "Голос", будь ласка.

Цабаль Володимир, будь ласка.

 

13:28:25

ЦАБАЛЬ В.В.

Шановні колеги, у нас в країні більше 70 відсотків банківського сектору контролюється державою. Тобто ми вернулись в далекі часи, коли держава була чи не єдиним власником в економіці, в даному випадку в одному секторі. Чи добре це? Звичайно, що ні. Немає конкуренції, немає розвитку, постійні збитки, в деяких банках, не в усіх, через що Національний банк має робити докапіталізацію. Я не буду робити цифр, скільки за останні десять  років було проведено докапіталізацій банків державних через те, що вони недостатньо ефективно управлялись.

Єдиним рішенням цієї проблеми є приватний власник. Тільки приватний власник зможе забезпечити ефективне управління банківської системи. В той же час ми  розуміємо, що від банків залежить фінансова стабільність. Банки – це не будь-який інший бізнес, вони дуже сильно впливають на стабільність економіки. Тому будь-яка приватизація має робитися зважено.

Цей законопроект насправді дозволяє покращити процес приватизації банків. І я не згідний з попереднім виступаючим, що там на вимогу якоїсь фракції потрібно прибрати Ощад і Ексім. Ощад і Ексім теж потрібно приватизувати. Напевно, на першій стадії не мажоритарну долю, а міноритарну,  мажоритарну лишити в державі, але їх треба приватизовувати для того, щоб приватний власник з хорошою репутацією, з хорошим досвідом міг нарешті вивести ці банки в прибуток і щоб ці банки приносили дивіденди державі, наповнення бюджету і фінансування Збройних Сил України.

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Никорак, будь ласка, "Європейська солідарність".

Ніна Петрівна Южаніна.

 

13:30:26

НИКОРАК І.П.

Прошу передати слово Ніні Петрівні Южаніній. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

13:30:46

ЮЖАНІНА Н.П.

Ви знаєте, що до вчора я вважала, що системно важливі банки під час війни –  це взагалі та сфера, яку оберігає, контролює держава саме для того, щоб фінансова система працювала стабільно. Я не розумію, навіть якщо цей проект закону для того, щоб виставити на продаж два банки не таких важливих для всієї банківської системи, як Сенс Банк і Укргазбанк, я все рівно не підтримую той підхід, що зараз під час війни в країну може зайти іноземний інвестор, який дасть велику суму за такі банки.

Виходячи з тексту закону, ви ж подивіться, повертаємося до старої системи радників, які оцінюють, скільки даний банк може вартувати на ринку. Я запитувала в Національного банку України, а яка стартова ціна, чи буде врахована вся докапіталізація і всі інші інструменти, які були задіяні, це облігації внутрішньої державної позики, для підтримки фінансової стійкості цих банків. Чи ми витратили мільярди, десятки мільярдів, а тепер продамо  за стільки, скільки дадуть, бо далі маємо виконувати певні зобов'язання. Мені здається, що на час війни ми маємо включати все ж таки захист власних інтересів країни, власних економічних і фінансових інтересів більше, чим є насправді.

Тому те, що ви зараз пропонуєте, навіть те, що... незрозуміло як буде визначатися, все ж таки за побажаннями радника чи за оцінкою радника, вірніше, як буде прийнята ця оцінка, чи буде прозорий конкурс, чи просто перекинуто в іншу власність, і ми побачимо серед цих власників, можливо, навіть обличчя, які сидять тут в залі, згодом людей. Ми за це голосувати точно не можемо. Це не те, не той...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Власенко, "Батьківщина", будь ласка.

 

13:32:57

ВЛАСЕНКО С.В.

Прошу передати слово Юлії Володимирівні Тимошенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна Тимошенко, будь ласка, з місця.

Іван Іванович Крулько, будь ласка.

 

13:33:16

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". От знаєте, деколи чую в нашому залі про те, що Україні треба продати все по шматкам, з молотка, просто щоб нічого не лишилося. А в мене виникає запитання: а в нас – в парламентарів є відповідальність не стільки за себе, а скільки за наступні покоління? Ми тут всі в цьому залі тимчасові люди, ми звідси підемо. А що залишиться українцям, нашим нащадкам після того, як завершиться каденція цього парламенту?

І тому дуже добре, що в цій сесійній залі є хоча б одна людина, Юлія Тимошенко – лідер фракції "Батьківщина", яка добилася того, що Ощадбанк і Укрексімбанк не будуть підлягати ні в якому разі приватизації. Тому що це державні банки, які виконують особливі функції. Ощадний банк обслуговує всю країну, кожного громадянина. Укрексімбанк здійснює надзвичайно важливі функції в сфері якраз міжнародних розрахунків, в сфері імпорту.

І я вважаю, що в жодному разі ми не маємо погоджуватися на те, щоби українська держава по шматкам розпродавалася, мусить хоч трошки працювати на національний інтерес. І там, де є національний інтерес, ті банки, які є абсолютно дохідними, а Ощадбанк і Укрексімбанк –  це прибуткові банки, вони повинні працювати на українську економіку і за рахунок своїх прибутків поповнювати державний бюджет України. Тому я би хотів сказати, що це надзвичайно важливо, що нашій команді все-таки вдалось зняти це питання, яке стосується  завжди, за всі роки незалежності, державних банків –  Ощадного банку України і Укрексімбанку. Але в той же час ми мусимо зробити парламентський контроль, щоб ті колишні приватні банки, які зараз державні, не були приватизовані за безцінь, там має бути реальна ціна і реальний інвестор, і парламентський контроль за цим.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Платформа за життя та мир" Макаренко Михайло Васильович.

 

13:35:23

МАКАРЕНКО М.В.

Прошу передати слово Колтуновичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колтунович Олександр Сергійович, будь ласка, з місця. 

 

13:35:30

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний Олександр Сергійович, перш, те що дивує,  що навіть в документі у нас пояснювальна записка – продаж пакетів акцій банків здійснюється з метою фінансування дефіциту державного бюджету і покриття дефіциту, зменшення частки держави в банківському секторі, забезпечення стабільності діяльності у банківському секторі і так далі, і так далі. Но от перша позиція, яка іде, що ми реалізуємо даний інструмент для  того, щоб покривати дефіцит державного бюджету, чесно кажучи, це свідчить про неспроможність уряду і Мінфіну забезпечувати видаткову частину бюджету і власне неспроможність інституціональну.

Другий момент, на який хотів би звернути увагу, що сфера дії цього закону: з 62 банків тільки 26 з іноземним капіталом. Тобто ми розуміємо масштаб і хто іде фактично  у нас з молотка і під загрозою.

Ще один дуже такий, незважаючи на те, що ми розуміємо всю складність і важливість цього закону, але от абсолютно неприйнятний момент. Радник з питань продажу отримує винагороду в розмірі до 3-х відсотків від ціни продажу. Ми розуміємо, скільки ціна продажу банку і 3 відсотки, це немаленькі кошти,  отримає радник. Мені цікаво ну взагалі побачити фінансово-економічне обґрунтування, для того щоб розуміти масштаб цієї виплати, цієї грошової винагороди, тому що 3 відсотки від продажу банку це дуже великі кошти, на мій погляд, для того щоб отримував ці кошти радник.

Ну, і останній момент, те, чого не було і чому починав з покриття дефіциту державного    бюджету, тому що в пояснювальній записці, пункт 5 "Фінансово-економічне обґрунтування", у нас немає жодних розрахунків і ми не можемо оперувати і бачити реальні цифри, якими ми будемо покривати дефіцит державного бюджету України. Ми лише бачимо формальну відписку, що не потребує додаткових видатків з державного бюджету України. Так, воно не потребує, але які будуть надходження і яке фінансово-економічне, реальне фінансово-економічне обґрунтування, чи вони не підуть за безцінь, з молотка  і ми не залишимося зі зруйнованою банківською системою країни? Враховуючи ці зауваження, прошу в першу чергу врахувати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Чи є ще бажаючі по цьому закону?

Переходимо до голосування. Займіть свої місця, будь ласка. Приготуйтесь до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 законопроект з реєстраційним номером 11474, проект Закону про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі  банків.

Прошу голосувати.

 

13:38:24

За-249

Рішення прийнято.

Пропоную скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання.

Прошу голосувати.

 

13:38:48

За-242

Рішення прийнято. Дякую.

Шановні колеги, ми переходимо до кадрових. Буде моя пропозиція процедурна. І зараз пропозиція є процедурна у Олександра Сергійовича Бакумова.

Будь ласка. Це навіть порядок ведення, швидше, я думаю. (Шум) Чекайте, Бакумов.

 

13:39:05

БАКУМОВ О.С.

Шановний головуючий, шановні колеги, в мене процедурне питання. Я  пропоную започаткувати парламентську традицію. Давайте ті, хто номінуються на посади членів Кабінету Міністрів України, мають сидіти в ложі запрошених, бо справа ложа уряду, це членів Кабінету Міністрів, які приведені до присяги перед українським парламентом і відповідають перед українським народом. І неважливо хто це – виконуючий обов'язки міністра, заступник, але тут члени Кабінету Міністрів. Тому я пропоную поставити в рівні умови всіх кандидатів, які претендують на високу посаду члена Кабінету Міністрів, зайняти місця в ложі запрошених.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Думаю, на голосування тут не варто ставити. Прошу кандидатів на посади міністрів перейти в ложу для запрошених.

Артур Володимирович Герасимов, будь ласка.    

 

13:40:03

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, дивіться, у нас в руках порядок денний, і тут зараз стоїть законопроект ще 11520.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Який?

 

ГЕРАСИМОВ А.В. 11520.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми його проголосували вже, скоротили строки.

 

ГЕРАСИМОВ А.В. А ви не хочете його розглядати зараз?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми по суті не розглядаємо його. Це позиція комітету, вони звернулись.

 

ГЕРАСИМОВ А.В. Хорошо, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте. 

Шановні колеги, я ставлю…  Власенко з процедури.

 

13:40:32

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане головуючий. Я би хотів підтримати пропозицію пана Бакумова, але трошки її розширити. Якщо це ложа уряду, то всі виконуючі обов'язки міністрів, коли б вони не прийшли до Верховної Ради, повинні сидіти в ложі запрошених.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, це коли трапиться прецедент, Сергій Володимирович. Ви як фаховий юрист знаєте, що прецедент має бути спочатку.

Добре, колеги, я вношу пропозицію переставити питання порядку денного, перейти до розгляду питання призначення Міністра закордонних справ України.

Якщо нема заперечень, ставлю на голосування цю пропозицію. Прошу голосувати.

 

13:41:28

За-268

Рішення прийнято.

Будь ласка, з процедури Ірина Володимирівна Геращенко.

 

13:41:38

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякуємо. Колеги з монобільшості пропонували нові парламентські традиції, але, знаєте, не варто руйнувати старі парламентські традиції. Завжди кандидати в міністри, які належать до так званої президентської квоти, а це міністр закордонних справ, міністр оборони,  представляються Президентом України. На жаль, Верховна Рада України не зрозуміла причини відставки Дмитра Кулеби. І ми би хотіли почути, чому Президент України не представляє зараз свою кандидатуру на посаду міністра закордонних справ, враховуючи, що українські дипломати сьогодні ведуть величезну роботу щодо захисту держави, так само отримання зброї й інше.

Ми з великою завжди, знаєте, заздрістю навіть дивимося, коли Президент України, відвідуючи всі інші країни, зустрічається там з парламентами. І це є єдиний Президент України, який не зустрічається з українським парламентом. Тому ми все-таки закликаємо дотримуватися старих традицій, аби…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Мені здається, Президент України дуже багато разів був у цій залі з дуже важливими словами до всієї української нації і до всього українського парламенту, а не лише до якоїсь фракції.

Шановні колеги, відповідно до пункт 12 частини першої статті 85, пункту 10 частини першої статті 106 та частини четвертої статті 114 Конституції України Міністр закордонних справ України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України. 5 вересня 2024 року Президентом України внесено до Верховної Ради України подання про призначення Сибіги Андрія Івановича на посаду Міністра закордонних справ України. У Верховної Раді України зареєстрований відповідний проект Постанови з реєстраційним номером 12019 про призначення Сибіги Андрія Івановича Міністром закордонних справ України. Відповідні матеріали вам надані.

Згідно з пунктом 4 частини четвертої статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання, зокрема призначення Верховною Радою України на посаду, включаються до порядку денного позачергово без голосування.

Шановні колеги, пропоную наступну процедуру розгляду цього питання, і нам треба буде її затвердити процедурним рішенням. Виступ Представника Президента України у Верховній Раді – до 2 хвилин, виступ кандидата на посаду – до 2 хвилин, запитання до кандидата від народних депутатів України – до 2 хвилин, співдоповідь від головного комітету – 1 хвилина, виступи від депутатських фракцій і груп (два - за, два – проти) – до 12 хвилин. Прийняття рішення.

Прошу голосувати за затвердження такої процедури. Процедурне рішення, 150 голосів.

 

13:44:24

За-271

Рішення прийнято.

Переходимо до розгляду питання. До слова для представлення кандидата на посаду Міністра закордонних справ України запрошується народний депутат України пані Представник Президента у Верховній Раді України Галина Олегівна Михайлюк.

 

13:44:43

МИХАЙЛЮК Г.О.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати України! Сьогодні я як Представник Президента України у Верховній Раді України уповноважена представити подання Президента України про призначення Сибіги Андрія Івановича на посаду міністра закордонних справ України.  Зазначене подання Президент ініціює на підставі пункту 12 частини першої статті 85, пункту 10 частини першої статті 106 та частини четвертої статті 114 Конституції України.

Сибіга Андрій Іванович є громадянином України, який народився у місті Зборів Тернопільської області. Має дві вищі освіти, закінчив Львівський державний університет імені Івана Франка, спеціаліст з міжнародних відносин та юрист. Вільно володіє українською, англійською та польською мовами. Практичний досвід роботи Андрія Івановича дозволяє здійснювати керівництво діяльністю органів дипломатичної служби. Зокрема він працював в Посольстві України в Республіці Польща, був Надзвичайним і Повноважним Послом України в Турецькій Республіці, а також має значний досвід роботи в Міністерстві закордонних справ України та Офісі Президента України. За час роботи у вищезазначених установах здобув авторитет та повагу колег. Окрім того, він не має судимості, на нього не накладалися адміністративні стягнення за вчинення корупційного правопорушення, немає заборгованості зі сплати аліментів та утримання дитини.

З огляду на зазначене запропонований Президентом України кандидат на посаду міністра закордонних справ повністю відповідає вимогам Закону України "Про Кабінет Міністрів України". Беручи до уваги великий практичний досвід, високий професіоналізм та бездоганну ділову репутацію Сибіги Андрія Івановича, від імені Президента України прошу підтримати запропоноване ним подання та кандидатуру.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Галина Олегівна.

Так, для співдоповіді… А, ні, у нас же кандидат тепер. Запрошуємо для виступу, доповіді кандидата на посаду Міністра закордонних справ України Сибігу Андрія Івановича. Будь ласка, 2 хвилини.

 

13:47:14

СИБІГА А.І.

Шановні народні депутати, шановний головуючий! Для мене велика честь звернутися сьогодні до вас та представити бачення щодо перспектив розвитку української дипломатії, дипломатії сильної держави, яка вже третій рік кожного дня продовжує дивувати світ силою своїх людей, силою свого духу, силою своєї віри в людські цінності та справедливість, все, що ми захищаємо у нерівній боротьбі з ворогом у дипломатії країни з наростаючим розумінням своєї ролі у світі, у регіоні, у глобальних геополітичних процесах, дипломатії країни, що воює. У ці складні часи наша країна не лише захищає себе, але й співтворить новий глобальний порядок, впливає на майбутній світоустрій. І від кожного з нас залежить, який буде цей новий світ.

З першого дня російської агресії ми показали світові нову якість української дипломатії: сильну, проактивну, наступальну. Кожен дипломат щодня має вести свою боротьбу за Україну на своєму місці. Ми не лише зберегли державу, ми проводимо реформи, ми її цифровізуємо, вдосконалюємо, посилюємо наші інституції. І ми стаємо все більш суб'єктними. І наша роль надалі має лише зростати в регіональному та глобальному вимірі. Проте головне залишається попереду – велика перемога. Маємо зробити все, щоб наша країна, наші цінності перемогли. І для досягнення цієї великої перемоги нам потрібна як далекобійна зброя, так і далекоглядна зовнішня політика. І на цьому шляху наші дії мають бути швидкими, дипломатія ініціативною, з чітким розумінням світових процесів, не реактивною, а продуманою, системною, сильною, де потрібно гучною, де потрібно тихою, головне – спрямованою на результат, з чітким розумінням національних інтересів в усіх сферах. На забезпечення цих інтересів  мірилом для кожного керівника закордонних установ стане результат, а не самопіар та публікації у соцмережах.

Якщо швидко ми прийдемо до перемоги залежить від того, наскільки злагодженими будуть наші дії як на полі бою, так і на міжнародній арені. Забезпечення…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Андрію Івановичу.

Шановні колеги, запишіться, будь ласка, на запитання до кандидата на посаду. Нагадую: одне питання. Будь ласка.

Будь ласка, "Слуга народу", Штепа.

 

13:49:41

ШТЕПА С.С.

Прошу передати слово Мережку Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Олександрович Мережко, будь ласка.

 

13:49:47

МЕРЕЖКО О.О.

Дякую. Андрію Івановичу, у мене до вас запитання. Яке ваше бачення взаємодії між парламентською дипломатією, з одного боку, і Міністерством закордонних справ?

 Дякую.

 

13:50:05

СИБІГА А.І.

Дякую за запитання. Я вважаю, що парламентська дипломатія є надзвичайно вагомою частиною зовнішньої політики, тому ми всебічно будемо підтримувати цей вимір парламентської дипломатії як роботу з конкретними групами дружбами, з делегаціями. Ми максимально будемо тут, скажімо так, і конструктивними, і відкритими, і сподіваюся, що найближчим часом нам вдасться провести відповідні зустрічі для того, щоб виправити чіткий механізм взаємодії, щоб не виникало питань.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І Разумков Дмитро Олександрович, будь ласка.

 

13:50:45

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Андрію Івановичу, скажіть, будь ласка, як ви плануєте працювати на посаді міністра закордонних справ після того, як громадянам України в рамках Конституції України ви запропонували не надавати консульські послуги, порушивши Конституцію, закони і принципи, з якими держава має боротися про повернення своїх громадян до держави?

Я хотів би вам нагадати, що вони туди виїхали здебільшого завдяки державі, завдяки тому, що їм дали таку можливість, хтось їм продав "білі" квитки, давайте ви краще у них запитаєте, потім дав Шлях виїхати туди, а багато з них багато років живуть там. Сьогодні 11 відсотків економіки Польщі – це  українці, українці 5,4 мільярда внесли в  бюджет Чехії більше, аніж від нього отримали з початку цього року. Може, треба зробити так, щоб вони повернулись в нашу державу і допомогли їй відбудуватися після перемоги? 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідь.

 

13:51:52

СИБІГА А.І.

Перше. Це не відповідає дійсності.

Друге. Ми зараз докорінно змінимо політику держави щодо українців за кордоном, яких перебуває станом на сьогодні понад 7,5 мільйона. Ми максимально спростимо і забезпечимо надання консульських послуг. І перші кроки на цьому напрямку зроблені, мова йде про "електронний консул". Міністерство закордонних справ буде тут відігравати і роль лідера у забезпечені всіма необхідними законними правами наших громадян за кордоном. І найближчим часом ці всі речі вже будуть втілені. Перші кроки вже здійснено. На сьогодні ми налагоджуємо відповідний діалог. Ми чітко розуміємо потреби наших громадян там. Ми будемо діяти, як шляхом збільшення і розширення мережі консульських установ, так і шляхом підвищення якості надання цих послуг. Це один інструментарій.

Другий інструментарій. Для того, щоб ми мотивували людей...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Дякуємо, Андрію Івановичу. Повертайтесь, будь ласка, на своє місце.

До слова запрошується для співдоповіді голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Олександрович Мережко. Будь ласка.

 

13:53:16

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні друзі, сьогодні 5 вересня відбулося засідання Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва за дорученням Голови Верховної Ради, і ми розглянули питання про рекомендацію на посаду міністра закордонних справ Андрія Івановича Сибіги. У членів комітету була можливість поставити запитання. Ми отримали вичерпні, ґрунтовні відповіді.

І ми прийняли рішення рекомендувати Андрія Івановича Сибігу на посаду міністра закордонних справ. Це дуже досвідчений кар'єрний дипломат. І я впевнений, що нам необхідно підтримати цю кандидатуру. Закликаю вас всіх проголосувати за і підтримати цю кандидатуру.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти.

Будь ласка, "Слуга народу", Шпак Любов Олександрівна.

 

13:54:41

ШПАК Л.О.

Прошу передати слово Дмитру Разумкову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В межах фракції передається слово. В межах фракції передається слово, будь ласка.

Никорак Ірина Петрівна, "Європейська солідарність".

 

ШПАК Л.О.  Тоді буде задавати питання Дмитро Микиша.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Микиша, будь ласка. Дмитро Сергійович Микиша.

 

13:55:11

МИКИША Д.С.

Дякую.  У мене запитання до кандидата.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз виступи: два – за, два – проти, пане Дмитро.

 

МИКИША Д.С. Окей. Колеги, знаєте, послухавши доповідь, а потім ще і відповіді кандидата на посаду міністра закордонних справ, нагадаю, що ця людина буде представляти державу Україна у всьому світі. Це перше.

Далі. Ця людина також є першим захисником українців в усьому світі у інших країнах, і в першу чергу тих біженців, які зараз знаходяться тимчасово поза межами нашої держави. І яким чином тоді міністерство надавало відповідний лист якраз, що обмежити консульські послуги за підписом якраз цього пана, який кандидат якраз на посаду міністра. Будучи заступником, він давав цей лист і підписував його. А зараз, виступаючи, каже зовсім інше. І найголовніше, дає відповідь, каже, що це неправда і ви вводите в оману. Вибачте, в оману вводите ви. Це перше.

Друге. Надважливо, надважливо для нашої держави повернути всіх українців максимально для того, що нам відбудовувати та будувати ту Україну, про яку ми всі мріємо і в першу чергу про яку ви розповідаєте. Такими кроками і такими вчинками, які зараз відбуваються, відповідно наших людей, які знаходяться поза межами країни, ми цього ніколи не зробимо і ніколи не повернемо. І чим довше вони будуть там, і чим гірше буде обслуговування в консульствах в першу чергу, тим менше ми отримаємо шансів повернути цих людей додому.

Тому дякую вам за ваш виступ, але якраз він в першу чергу вводить в оману всіх присутніх в залі. Колеги, зробіть відповідні висновки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ірина Володимирівна  Геращенко, будь ласка.

 

13:57:27

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні українці, головним українським дипломатом і переговорником є Збройні Сили України. Це вони щодня своїм подвигом, жертовністю формують фундамент для наступних мирних переговорів, і наша задача всіх їм в цьому допомогти, дати більше зброї і будувати демократичну Україну. Демократична Україна – це сильний незалежний парламент, сильний незалежний від Банкової уряд. І, мабуть, ключова претензія нашої команди до попереднього міністра була те, що пан Кулеба перетворив ключове міністерство в придаток Офісу Президента, передавши всі повноваження і знецінювавши досвід сотень класних українських дипломатів. Міністерство закордонних справ має бути незалежним від Банкової і працювати в цьому напрямку, посилюючи Збройні Сили України.

Друге. Саміти миру, красиві фотографії – це круто, але український парламент має право дізнатися про наш план перемоги, який він, який він. Ми переконані, що наш план перемоги – це членство України в НАТО. І все, що ми маємо тут зробити, повинні зробити, а не втрачати кілька років. Безпекові угоди  важливі, але ні Сполучені Штати, ні Британія, ні інші країни не воюють з Україною, тому нам треба зосередитися в першу чергу на членстві України в НАТО.

І що стосується повернення українців, це дійсно дуже важливо. Я   критично зараз звертаюсь до пана Разумкова, щоб йому дали слово, це ви всю цю команду, Разумков, привели до цієї зали і вона зараз отак голосує.

Наша команда не підтримує кадрові рішення нинішньої влади. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Кулініч.

А, вас згадали. Будь ласка, Дмитро Олександрович Разумков, репліка.

 

13:59:29

РАЗУМКОВ Д.О.

І вам скажуть, і згадають потім, і вам це не сподобається багатьом, хто за це зараз буде голосувати. Тому що те, що сьогодні відбувається, потужна хамська дипломатія, вона руйнує нашу підтримку на міжнародній арені, коли ми замість фахових послів, яких направляємо на інші напрямки, призначаємо сексологів, політичних збитих льотчиків і людей, які просто хороші хлопці і їх немає куди притулити, то ми потім отримаємо зруйнований міжнародний фронт. І потім не треба пиняти на наших партнерів, розповідаючи, що вони нам не дають зброї лупити по ворогу на їх території. Це наша проблема, це саме те до чого призвела сьогоднішня міжнародна політика Міністерства закордонних справ. Якщо вона не буде виправлена, через дуже короткий проміжок часу і ця підтримка, яка є, вона згасне. І ми будемо сидіти і самі вирішувати свої проблеми на сто відсотків.

А я вів не "слугу" Зеленського, а я вів "Слугу народу". На жаль, прийшло…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитро… Бакунець Павло Андрійович, "Довіра".

"Слуга народу", хоче репліку? Не хоче.

 

14:00:41

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане головуючий, шановні кандидати у міністри, ми вважаємо, що перемога України залежить від двох чинників: насамперед це міцний опір українського народу, але також, звичайно, що це і підтримка світу. Тому що це війна не лише України, це війна всього світу з агресором, з терористом. Але, на жаль, Україна стала, власне, фронтом цієї боротьби, і від креативності, від наполегливості, можливо, від нестандартних рішень наших дипломатів і буде залежати багато в ході подальшому нашої війни. Адже нам потрібно переконати наших партнерів про зняття обмежень на використання далекобійної зброї, нам потрібно переконати наших партнерів про додаткові системи протиповітряної оборони для мирних міст України через ці трагедії, котрі сталися останніми днями. Велика робота дипломатів є і на шляху нашої інтеграції до родини Європейського Союзу. Величезна робота є, звичайно, і на шляху нашого входження до найкращої, напевно, найефективнішої безпекової інфраструктури світу – це членство в НАТО. Тому роботи перед нами багато.

Також багато роботи і з тими українцями, які, на жаль, через війну покинули світ. Зараз з цієї трибуни я хотів би, аби ви, пане кандидате, запам'ятали такий гарний приклад. У Польщі, власне, працює міжнародний онлайн-майданчик з української мови і української культури, котрий називається "Цвіт". Його створили і очолюють українські молоді вчені, молода, власне, вчена Леся Луньо – доктор наук. Зверніть увагу на це, прийміть і розширюйте це для всіх українців за кордоном. Підтримуємо вас.

 Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Платформа за життя та мир", Колтунович. І потім 1 хвилина –  "Голос", Совсун. І потім будемо переходити до голосування.

 

14:03:06

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний пане головуючий. Повторюся, коли ми сьогодні голосували відставку міністра закордонних справ, те, про що казав і Верховний Головнокомандувач, велике перезавантаження в тому числі і на дипломатичній арені. Ми чекаємо від вас зміни зовнішньоекономічного і зовнішньополітичного концепту. Ну,  ми бачимо тупиковість цієї політики, яку проводив Кулеба, і від цього втрачала вся Україна, втрачав бюджет України і так далі.

А тепер виклики, які перед нами стоять, ви в своєму виступі, я вас уважно слухав, досить влучно сказали: має бути результат. Не есемес, не пости в фейсбук, в соцмережах і так далі – має бути результат. Тому результати, які ми очікуємо від вас? В першу чергу необхідно реагувати на виклики фінансового характеру. Ну так склалося економічно, що на сьогоднішній день покриття дефіциту бюджету у нас відбувається за рахунок зовнішніх запозичень. Тому давайте будемо вирішувати і ці виклики, які є, а не так, як ми бачили, коли Конгрес і Сенат США голосували і відтерміновували ці голосування, це все-таки в першу чергу дипломатичні втрати чи втрати зовнішньополітичного характеру.

Другий важливий момент, на який також я хотів би звернути увагу, це зовнішньоекономічна діяльність. У нас загальне падіння експорту відбувається системно, починаючи уже багато років. Якщо ми колись експортували товарів там, наприклад, 21-й рік на 68 мільярдів доларів, то за останній повний рік ми мали там трохи більше 30 мільярдів доларів. Це зменшення валютної виручки від експорту, це втрачаються наші робочі місця і доходи по заробітним платам і так далі, і так далі,  і так далі.

Ще один дуже важливий момент. Якщо вже ми розглядаємо,  і ви зараз будете також з цим зіштовхуватись, у нас є проблеми торгівельного характеру, з Європейським Союзом ми про це говорили, ну в нас ще буде віце-прем’єр, ми сьогодні з ним поспілкуємось на цю тему. Є  окремі країни, запроваджували і заборону, і транзитні обмеження, і так далі. Але є ж проблеми і з Китаєм, а Китай сьогодні головний торгово-економічний партнер, тому вам прийдеться враховувати також і цей виклик на зовнішній арені. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Совсун Інна Романівна,  "Голос".

 

14:05:17

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Пане вже майже міністр, вочевидь перед вами стоять дуже великі виклики, яким чином знайти нові аргументи для наших міжнародних партнерів, яким чином оживити дискусію з ними, як зробити так, щоб вони повірили в українську перемогу і докладали зусиль зі свого боку. Не менше проблем у вас стоїть у реформуванні  МЗС: незаповнені посади послів, питання з приводу ефективності окремих посольств. Це всі питання треба буде вирішувати. Але я б хотіла,  щоб ви в перші дні на посаді зосередились на вирішенні однієї задачі. Знаєте, я за вчора отримала 15 дзвінків від іноземних журналістів з проханням пояснити, а що взагалі відбувається в Україні, а що відбувається у урядом, а чому міняють всіх, особливо міністра закордонних справ? Буквально зараз, поки ми з вами голосуємо, спілкуємось, вийшла стаття в Економісті, де розповідається про незрозумілу ситуацію в Україні. З цих речей треба починати. Треба пояснити Заходу, що відбувається, щоб потім вибудувати діалог з ними надалі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до прийняття рішення. Займіть, будь ласка, свої місця.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, пункту 10 частини першої статті 106 та частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером   12019 про призначення Сибіги Андрія Івановича Міністром закордонних справ України. Прошу голосувати.

 

14:07:11

За-258

Рішення прийнято. (Оплески)  

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, у день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

Для складення присяги на трибуну запрошується Міністр закордонних справ України Андрій Іванович Сибіга. Будь ласка. 

 

14:08:02

СИБІГА А.І.

Дякую за довіру. Я, Сибіга Андрій Іванович, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Можете зайняти своє місце в ложі уряду. 

Вітаємо з призначенням і бажаємо перемог для блага України.

Шановні колеги, ми переходимо до наступного блоку кадрових питань. Прошу вашої уваги.

Відповідно до статті 83, 85, 114 Конституції України за пропозицією депутатської фракції політичної партії "Слуга народу", до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, яка має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль вніс до Верховної Ради подання про призначення на вакантні посади членів Кабінету Міністрів України, а саме: Стефанішиної Ольги Віталіївни Віце-прем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністром юстиції України, Кулебу Олексія Вікторовича Віце-прем'єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад та територій України, Гринчук Світлани Василівни Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України, Бідного Матвія Вікторовича Міністром молоді та спорту України, Точицького Миколу Станіславовича Міністром культури та стратегічних комунікацій України, Калмикової Наталії Фернандівни Міністром у справах ветеранів України, Сметаніна Германа Володимировича Міністром з питань стратегічних галузей промисловості України, Коваля Віталія Станіславовича Міністром аграрної політики та продовольства України.

Згідно з пунктом 4 частини четвертої статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання зокрема призначення Верховною Радою України на посади включається до порядку денного сесії позачергово без голосування. Комітети Верховної Ради України, до предметів відання яких належить питання відповідних міністерств, розглянули зазначені подання Прем'єр-Міністра України. За наслідками розгляду у Верховній Раді України зареєстровані відповідні проекти постанов.

Проект Постанови з реєстраційним номером 12015 про призначення Кулеби Олексія Володимировича на посаду Віце-прем'єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України.   

Проект Постанови (реєстраційний номер 12013) про призначення Гринчук Світлани Василівни на посаду Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

Проект Постанови (реєстраційний номер 12016) про призначення Бідного Матвія Вікторовича на посаду Міністра молоді та спорту України.

Проект Постанови (реєстраційний номер 12012) про призначення Точицького Миколи Станіславовича на посаду Міністра культури та стратегічних комунікацій України.

Проект Постанови (реєстраційний номер 12017) про призначення Калмикової Наталії Фернандівни на посаду Міністра у справах ветеранів України.

Проект Постанови (реєстраційний номер 12018) про призначення Сметаніна Германа Володимировича на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України.

Проект Постанови (реєстраційний номер 12014) про призначення Коваля Віталія Станіславовича на посаду Міністра аграрної політики та продовольства України.

Відповідні матеріали вам надані.

Колеги, на Погоджувальній ми обговорили процедуру, зараз я хотів би її затвердити в залі. Отже, користуючись пунктами 1 та 2 частини першої статті 28 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про об'єднане обговорення питань порядку  денного пленарного засідання щодо призначення на посади членів Кабінету Міністрів України. Прошу голосувати, це процедурне питання, 150 голосів.

 

14:12:08

За-213

Рішення прийнято.

Шановні колеги, на Погоджувальній ми обговорили наступну процедуру. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 28, частини третьої статті 32 Регламенту Верховної Ради України пропонується наступна процедура розгляду цього питання. Представлення кандидатів Прем'єр-міністром України – до 5 хвилин, виступи від депутатських фракцій і груп – до 24 хвилин (по 3 хвилини на виступ), виступ кожного кандидата на посаду – по 2 хвилини кожному, всього – до 16 хвилин. Запитання до кожного кандидата на посаду від народних депутатів України – до 2 хвилин (одна хвилина – на запитання, одна – на відповідь), але може бути і більше, як ви бачили. Співдоповіді від головного комітету щодо кожної кандидатури – до 1 хвилини представнику кожного профільного комітету. Виступи від депутатських фракцій і груп (два - за, два - проти) – до 12 хвилин щодо кожної кандидатури. Прийняття рішень.

Ставлю на голосування запропоновану пропозицію щодо процедури розгляду цього питання. Це процедурне рішення, треба 150 голосів. Прошу голосувати.

 

14:13:21

За-260

Рішення прийнято.

Переходимо до розгляду питання. До слова для представлення кандидатів запрошується Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль. 5 хвилин.

 

14:13:40

ШМИГАЛЬ Д.А.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати України, шановні українці й українки, пані й панове! Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 та частини четвертої статті 114 Конституції України за пропозицією депутатської фракції політичної партії "Слуга народу", яка згідно з частиною десятою статті 83 Конституції України має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України дев'ятого скликання, вношу подання про призначення: Стефанішиної Ольги Віталіївни на посаду Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України, Кулеби Олексія Володимировича на посаду Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України, Гринчук Світлани Василівни на посаду Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Бідного Матвія Вікторовича на посаду Міністра молоді та спорту України,  Точицького Миколи Станіславовича на посаду Міністра культури та стратегічних комунікацій України,  Калмикової Наталії Фернандівни на посаду Міністра у справах ветеранів України, Сметаніна Германа Володимировича на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України і Коваля Віталія Станіславовича на посаду Міністра аграрної політики та продовольства України.

Прошу підтримати дані кандидатури. Дякую за вашу увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу записатися на виступи від депутатських фракцій і груп, три хвилини на виступ.

"Слуга народу", Михайлюк Галина Олегівна, будь ласка.

 

14:15:47

МИХАЙЛЮК Г.О.

Прошу передати слово народному депутату Ковальчуку Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Ковальчук, будь ласка.

 

14:15:59

КОВАЛЬЧУК О.В.

Шановні колеги, шановна президія, українці! З цієї високої трибуни я хочу адресувати свою відповідь, свої слова, слова Президента, які ми вчора почули на зустрічі з фракцією. І, до речі, хочу подякувати керівництву фракції Давиду Арахамії за те, що організував цю зустріч, вона була вкрай необхідна. Ми також мали велику кількість запитань, почули відповіді і сьогодні з чистим серцем і з дорогою душею будемо голосувати за кандидатів, які сьогодні представлені і Президентом, і нашою фракцією.

З цієї трибуни прозвучали питання від колег з іншої фракції про те, щоб ми пояснили в чому полягає логіка. Логіка цих призначень не є відповіддю лише одним питанням або реченням. Причин насправді надзвичайно багато. Те, що почув вчора я і мої колеги на зустрічі з Президентом, це те, що завжди приходить час для змін. Можливо хтось буде говорити, що час не настав, можливо хтось скаже, що це запізно, але це рішення діючої влади країни і наше з вами рішення. Тому ми, звичайно, просимо вас підтримати кандидатів, які знаходяться сьогодні разом з нами. Кожен з них достойний кандидат своєї посади. Можливо в когось не вистачає 110 відсотків досвіду для цієї посади, але всі вони доволі молоді, амбітні і з досвідом в різних сферах діяльності державного управління, міжнародного сектору. І ми сподіваємося на те, що той приклад, який сьогодні побачили ми разом з вами, як ми проводжали Ірину Верещук, послужить прикладом для інших кандидатів у комунікаціях і спілкуванні з народними депутатами, з різними фракціями і групами, які, я сподіваюся, будуть їх сьогодні підтримувати. І це було би правильно. Підтримуючи цих кандидатів, ви робите крок вперед назустріч не тільки владі, не тільки викликам, які стоять перед нашою країною, а й кожному кандидату особисто.

Є причина банальна – вигорання людей, які працюють на цих складних посадах протягом багатьох років. Є міністри, яких ми з вами звільнили вчора, які працювали п'ять років, як і ми з вами. Просто у нас немає такої можливості згідно з Конституцією втомитися і піти, або вигоріти. У них така можливість, як ми бачимо, є. Це природна людська властивість.

Я ще раз з цієї трибуни звертаюся в першу чергу до наших колег і до всіх присутніх в цій залі  підтримати кандидатів на високоповажні посади з упевненістю в тому, що служитимуть вони…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Європейська солідарність", Фріз Ірина Василівна.

 

14:19:17

ФРІЗ І.В.

Прошу передати слово Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна Геращенко, будь ласка.

 

14:19:29

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дорогі українці, очевидно, що сьогодні ми би воліли говорити про стратегію, а не про прізвища, про стратегію перемоги України. І коли Прем'єр-міністр першого в історії України уряду, який уже майже п'ять років працює без програми своєї діяльності, замість презентації цієї програми чи стратегії перемоги в одну хвилину вкладається, презентуючи перед парламентом тільки нові прізвища невигорівших, це дуже потужно, це дуже незламно, але це неповага до мільйонів українців, армії, вчителів, лікарів, ФОПів, економічного нашого сектору, які на своїх плечах тримають Україну і хочуть знати, а яка ваша стратегія виходу України з глибокої кризи. Її не існує.

Ви знаєте, я просто обурена від всієї нашої команди, коли ми чуємо про вигорання і необхідність відпочити нещасних, які в уряді протирали штани. Єдині, хто не можуть сьогодні  вигоріти, – це Збройні Сили України. Вони згідно вашого закону не мають право на демобілізацію. Вони згідно вашого закону не мають право, знаєте, відпочити, хтось після двох з половиною років війни, а хтось після десяти років війни, не мають право не просто відпочити, а почути сьогодні від вас одне – стратегію перемоги. Стратегію перемоги.  І не чує її сьогодні український парламент.

У мене хороша пам'ять, я пам'ятаю, з чого почалася бурхлива діяльність цієї команди – з реформ, об'єднання міністерств. Міністерство екології об'єднали з Міністерством енергетики, Міністерство сільського господарства об'єднали з Міністерством економіки. Це були потужні і незламні реформи, які через рік призвели до потужного і незламного результату, дуже сильного результату – роз'єднати ці міністерства, створити нові. І що ми бачимо сьогодні? Замість презентувати стратегію, чому в країні, яка стала кандидатом в члени ЄС і де ключова задача, це є зараз переговорний процес по нашій євроінтеграції, навіщо ви об'єднуєте дві посади: вицепрем'єрства з євроінтеграції, це надзвичайно важливий напрямок, і Мін'юсту? Як одна людина зможе це поєднати і з цим впоратись? Ми цього не почули.

Ми не чуємо, якою є стратегія влади щодо ветеранської політики. Нам говорять, ми повернемо українців, але не говорять, як. Нам говорять, ми будемо боротися за мир, але не розповідають, як. Очевидно, друзі, що це є кадровий і інтелектуальний провал і катастрофа влади. І все закінчиться створенням уряду національного порятунку України, тому що ви – ліквідаційна команда. Ми за це не голосуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "За майбутнє". "Партія "За майбутнє", Тарас Іванович Батенко, будь ласка.

 

14:22:36

БАТЕНКО Т.І.

Шановні колеги, шановний Прем'єр-міністр України! Це перше таке масштабне перезавантаження уряду за час повномасштабної війни. Ці призначення відбуваються на фоні важкої ситуації на фронті, трагедії у Полтаві, жахливого удару по Львову, по інших містах, важкої ситуації в економіці. Тому ми, безумовно, вимагаємо від уряду і від самих себе не жити в паралельній реальності насамперед, професійно і відповідально виконувати свої обов'язки, від всього уряду, а не лише від тих, кого сьогодні знімаємо чи призначаємо на посади. Багато кейсів негативних з відкатами, хабарами, як ми знаємо, із зловживаннями на митниці, в ряді відомств і міністерств. Сьогодні вони неприпустимі і злочинні. І це стосується кожного чиновника.

Парламент має повертати свою суб'єктність. І ця процедура звільнень і призначень сьогодні, ну, не зовсім говорить про суб'єктність парламенту, але ми маємо показати підзвітність уряду парламенту. Парламент не може допустити нелегітимності уряду сьогодні в час війни. Тому ми підтримуємо ці призначення. Але ми наполягаємо, що обговорення оновленої структури уряду повинно проходити не похапцем, за півтори хвилини, пане Прем'єр-міністр України, з трибуни Верховної Ради, не за півтори хвилини ми маємо чути зміни, які ви плануєте вносити, в структурі роботи уряду під час війни у парламенті. Тому що сьогодні від уряду і від ефективного державного управління в цілому залежить функціонування тилу в країні і підтримка фронту.

Тому, безумовно, що ми підтримаємо ці кадрові зміни, нам нікуди діватись. І народу в Україні нікуди діватись. Ми хочемо побажати новим міністрам самовідданої праці, не думати про своє і не про свою частку, а думати про державне. Встигати освоювати галузі, встигати освоювати, бо люди завжди приходять з інших галузей не зовсім підготовлені або підготовлені лише регіонально, не знаючи всієї системи галузі, за яку беруться як міністри. Бо щоб не сталося так, що коли ви навчитесь, вас вже не довелося раптом знімати з цих посад. Успіхів вам.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Довіра", депутатська група, Павло Андрійович Бакунець. Будь ласка.

 

14:25:28

БАКУНЕЦЬ П.А.

Дякую. Шановний пане головуючий, шановний пане Прем'єр-міністр, шановні колеги, шановні кандидати! Звичайно, що продовжуючи слова Тараса Івановича, слабкий парламент, власне, тому і слабкий уряд. Повертати суб'єктність парламенту можна, і це точно не треба робити так, як ми робимо сьогодні різними скороченими процедурами. Але ж ми і самі, в принципі, на погоджувальних радах з цим погоджуємося.

Що є причиною цього? Причиною цього є те, що непотрібно в один день по 10 людей звільняти і в один день по 10 людей призначати. Багато міністерств вже багато місяців не мали своїх очільників. Ми могли це робити кожного тижня пленарного по одному, з повним обговоренням, з великою кількістю запитань, з представленими програмами від кандидатів, а відтак, щоб вони потім звітували. Тому що, напевно, найважливіше, я скажу як колишній міський голова, що брати на себе відповідальність в якійсь одній невеличкій галузі –  це вже великий виклик для людини, а масштабуючи це на цілу країну, масштабуючи це на час війни, це величезна відповідальність. І, власне, цієї відповідальності кожному з нас бракує перед українським народом, а відтак цієї відповідальності як немає у нас перед народом, так і немає у тих людей, кого ми призначали чи призначаємо сьогодні.

Тому звертаючись до вас, шановні кандидати в міністри, я бажаю вам взяти на себе цю велику відповідальність за цю гілку життя українців, яку ви будете очолювати, і при тому представити нам найближчим часом, власне, якусь програму своєї діяльності, відтак звітувати. Це системний регулярний процес призведе до того, що ви лише покращите свої результати в тому чи іншому очолюваному вами відомстві. Ми підтримуємо вас, бажаємо успіхів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

"Батьківщина", Юлія Володимирівна Тимошенко, будь ласка.

 

14:27:56

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина". Так, мені пощастило, що я прекрасно  пам'ятаю той час, коли кожен міністр в уряді це була масштабна особистість. Це були люди, які знали свою справу, які точно розуміли свою галузь, які відповідали за кожну свою дію, які ніколи не втрачали зв'язок з суспільством. Да, вони робили помилки, можливо, але це були люди, яких країна виховала для того, щоби управляти системами. Назвіть мені хоч одне прізвище сьогоднішніх урядовців, хто їх знає, хто їх пам'ятає, яку політику вони роблять, за що вони відповідають. Ноунейми.

Дорогі друзі, питання не тільки в цих людях, я не проти кого, бога ради, ваша влада, ви робите те, що вважаєте за потрібне. Я вважаю, що ми мусимо не прізвища аналізувати, ми мусимо аналізувати стратегії, політики, рішення, наслідки, от що треба аналізувати. А що ми сьогодні маємо? Кожен із вас знає, що сьогодні законами, які тут по наприймалися з подачі уряду, мінімізований суверенітет України в усіх напрямках вже до межі плінтуса, коли ми не можемо жодний державний орган свій призначити, від Конституційного Суду і навіть вже готують до митниці, без іноземних дорадчих рад. Ви що недієздатні? У вас що, немає розуму, інтелекту, у вас немає кадрового потенціалу, навіщо ви країну цією політикою віддали на аутсорсинг? Ми можемо це підтримати? Та ніколи вжитті ми не підтримаємо ні політику цю, ні уряд, ні міністрів, які це роблять.

А скажіть, будь ласка, а дерибанити країну на органи –  земля, ліси, озера, інфраструктура, стратегічна власність, державні банки під час війни –  це що політика? Да ні, дорогі друзі, це щось дуже нагадує гібридну колонізацію України, яку ви освячуєте своїми голосуваннями. А де інтерес національної України? Крім інтересу якоїсь масштабної всеохоплюючої корупції в цих виконавчих органах влади нічого немає. І найстрашніше, що це знає армія, що це знає кожний українець, але зціпивши зуби, всі знають, що треба захистити Україну, а потім розібратися з цим непотребом. І ви хочете, щоб ми освячували це якимись кадровими призначеннями? Та ні, поверніть честь, гідність, державність, професіоналізм в цю владу і приберіть невігласів і корупціонерів, і все буде добре.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Відновлення України", Гнатенко, будь ласка.

 

14:31:11

ГНАТЕНКО В.С.

Шановні колеги, депутатська група "Відновлення України" завжди перебувала на державницькій позиції конструктивізму. Немає жодного сумніву, що уряд мусить бути дієвим та ефективним. Ситуація, коли місяцями і роками міністерство не мало своїх керманичів, кричуща. Тотальне керування державними органами з боку так званих т.в.о. має піти в історію. Разом з тим,  урядові зміни мають нести в собі філософію не лише заміни табличок одних на інших, оновлення має забезпечити процеси в міністерствах для того, щоби оптимізувати їх роботу та підняти рівень корисної діяльності.

Чи зміниться щось принципово у роботі нової версії уряду в  порівнянні із попереднім складом? Виникають великі сумніви, і про це відкрито говорять люди і в прямому спілкуванні, а також в соцмережах.

І наступне. Ми вкотре наступаємо на граблі об'єднанням посад та міністерств. Якщо до Мін'юсту питань немає,  то що робити з Мінінтеграції? Це важливе міністерство, яке вшите в реалізацію державної політики щодо внутрішніх переселенців і зараз мовлять, що нібито  необхідно приєднати його до Мінінтеграції... Мінінтеграції до Мінвідновлення. Не можна допустити щоб ми мали просідання в підтримці мільйонів тимчасово переміщених осіб. А що робити із самим Мінвідновлення, яке до того хотіли розділити? Запитань більше, чим відповідей.

Верховна Рада вже вкотре оновлює склад уряду під керівництвом Дениса Шмигаля. Як відомо, пан Шмигаль вже рекордну кількість часу перебуває на своїй посаді, це не погано і не добре, це просто факт. Але  і нинішній факт, що жодна Програма дій уряду не була затверджена цією Верховною Радою. Я думаю, що і наступний состав Кабінету Міністрів, нові міністри так само приходять без конкретних планів та дорожніх  карт. Що будуть  робити на своїх посадах, ми не знаємо. Також чомусь вчора ми так і не дочекалися конкретних звітів від більшості міністрів, які прохали про свою відставку, так не має бути.

Наша депутатська група "Відновлення України" прийняла складне рішення все ж підтримати кандидатів в міністри, хоча за мирного часу такого б не було і близько. Ми хочемо бачити професійний уряд в нашій державі. Маємо надію, що оновлений Кабінет Міністрів все ж врахує помилки попередників та активніше працюватиме з Верховною Радою на різних рівнях – це комітети,  депутатські групи та фракції.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Платформа за життя та мир". Колтунович? Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

14:34:16

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги, зважаючи на той факт, що ми обговорюємо загальноурядовий концепт діяльності подальшої Кабінету Міністрів України, функціонування економіки України, входження в новий бюджетний період, входження в новий опалювальний період і ті виклики, які на сьогоднішній день стоять, безумовно, вони потребують кадрових трансформацій. Чи всі вони виконані? Ну, на мій погляд, напевно, що ні, напевно, що важливо було б також і підкорегувати фінансово-економічну  політику, енергетичну політику, можливо посилити кадрову. Це перший момент.

Другий момент. Ті виклики, які стояли сьогодні, ми вже частково в обговоренні з вами про це говорили, ми будемо ще на цьому наголошувати увагу під час обговорення кожної окремої кандидатури, це в першу чергу економічні виклики, які стоять перед Україною, тому що економічні і бюджетні негаразди, які ми маємо на сьогоднішній день, а вони виливаються в дефіциті бюджету, в дефіциті оборонного бюджету, в цілому в неспроможності виконувати свої базові функції, виконувати свої захищені статті бюджету, ми маємо шалені проблеми в подальшому. Що з цього випливає? Ми вже зробили першу кадрову зміну – це міністр закордонних справ, який спробує врегулювати питання надходження кредитних коштів до державного бюджету. Можливо,  пані  Ольго, вдасться вам перезавантажити євроінтеграцію, яка на сьогоднішній день, на жаль, теж має певні ілюзорні чи сумнівні тенденції. Ви знаєте про тенденцію падіння експорту товарів до країн Європейського Союзу, ви знаєте,  там інші є обмеження, які голосував Європейський парламент по відношенню до нашої сільськогосподарської продукції. Це ті базові компоненти економічні, які в подальшому будуть впливати на добробут і благополуччя нашої країни. Це другий момент.

Третій момент. Це те, що ми з вами неодноразово в цій залі уже про це говорили, це подолання тієї боргової кризи і залежності, яка на сьогоднішній день є. На минулому пленарному тижні ми вже неодноразово піднімали питання, що за окремими євробондами нам присвоїли міжнародні рейтингові агентства Fitch I Standard and Poors  вибірковий дефолт і дефолт. Тому з цієї точки зору подолання боргової кризи чи, як її Нуріель Рубіні сформулював, боргової стагфляційної кризи, яка є на сьогоднішній день в Україні,  це теж фундаментальний пріоритет.

Ну, і що стосується інших кадрових призначень, які є. Безумовно, питання транспорту, яке поза увагою, яке навіть не звучить, хоча у нас є комплексне велике Міністерство регіонального розвитку і так далі, питання транспорту, воно актуальне. Воно виникало тоді, коли була блокада кордону з Польщею, воно виникало тоді, коли питання стояли з Єврокомісією щодо лібералізації міжнародних вантажних автомобільних перевезень. Все це ті базові компоненти, які є.

Ну і це стосується вже не стільки кадрових призначень, скільки я хочу сфокусувати увагу уряду на нову промислову політику України, тому що ми бачимо з вами, як завантажуються виробничі потужності в країнах-сусідах, як працює Китай, світовий ринок і так далі. В фокусі високотехнологічне промислове виробництво, додана вартість, продуктивність праці і так далі. Ось головний пріоритет має бути діяльності уряду.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І "Голос",  Устінова Олександра Юріївна.

Будь ласка.

 

14:37:44

УСТІНОВА О.Ю.

Шановні колеги, майбутній міністр. По-перше, я хочу подякувати тим, хто сьогодні прийшов, тому що вчора була велика неповага до парламенту. І якраз ті, хто прийшли вчора, їм аплодували і за них голосували. Тому мені дуже приємно сьогодні бачити вас тут, але я також би хотіла, щоб ви всі приходили на комітети. Ми маємо поважати інституції. Ми поважаємо уряд, ми завжди  підтримуємо вас. Натомість ви маєте поважати парламент. І я перепрошую,  мені дуже хотілося б побачити все ж таки пана Кулебу, який вчора замість того, щоб прийти на комітет, вигулював собачку. Це ненормально. І ми сподіваємося, що  ті, хто будуть сьогодні  призначені, будуть розуміти, наскільки важлива діяльність парламенту і наскільки важливо все ж таки поважати, мати один до одного повагу, приходити і перше, що я хочу сказати, це давати звіти.

Нам вас сьогодні презентували як молодих менеджерів. Ну я як людина, яка дуже довго працювала в бізнесі, можу  вам сказати, що в житті,  в бізнесі не переведуть тебе на вищу посаду, якщо ти не прозвітував про свою минулу діяльність. А ми цього не побачили ні на комітетах,  ні в залі.

Друге. Ми не побачили  ваші плани. Я, чесно кажучи, не розумію, хто чим буде займатися. І я думаю, що будь-який профільний комітет залюбки би задав вам питання про те, чим буде займатися кожен міністр. Ми би залюбки послухали ці плани, але ми не побачили звітів і ми не побачили ці плани. І тому дуже важко підтримувати людей, коли ми просто голосуємо за нові обличчя.

Я тут трошки не погоджуюсь з пані Юлією, тому що раніше у нас, звичайно, були великі постаті, але це були великі постаті, бо це були ікони корупції. І мені би не хотілося, щоб все ж таки у нас новий уряд знав про те, скільки було корупційних справ, підозр НАБУ і т.д. і т.п. Тому краще все ж таки підтримувати молодих менеджерів, але які розуміють, що не просто нові обличчя.

І пане Коваль, я зараз про вас хочу згадати. Коли ваш попередник звільнявся з Фонду державного майна України, колишній народний депутат Рустем Умєров, він прийшов зі звітом, він зустрівся з кожною фракцією, він стояв на цій трибуні і розказував, що він зробив за рік у фонді. І ми його підтримали. Ми проголосували за його звільнення. Потім він прийшов, коли подавався на міністра оборони, і він прийшов теж зі своїм планом і цілями.

Ви вчора навіть не прийшли до зали парламенту. Я вже не кажу про те, що ви не надіслали ніякого звіту. Ми не знаємо, чим ви займалися. Це неповага. Я не розумію, як ми маємо зараз вас підтримувати на міністра аграрної політики, якщо попередній має вже підозру НАБУ, коли ми не побачили, що ви за рік зробили в фонді, і ви навіть не удостоїлися прийти сюди і розказати нам, хоча ваші всі попередники це робили.

Я буду підтримувати і мої колеги будуть підтримувати певних кандидатів. Я дуже дякую тим, хто сьогодні прийшов. І хочу ще раз наголосити, що програма, цілі і завдання. І на наступний раз ми бачимо величезне перезавантаження, це величезний fail на міжнародній арені. Давайте не будемо цього робити. Ми показуємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Переходимо до питань призначень. Переходимо до питання призначення Стефанішиної Ольги Віталіївни. До слова для виступу запрошується кандидат на посаду Віце-прем'єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України Стефанішина Ольга Віталіївна. До 2 хвилин, будь ласка.

 

14:41:27

СТЕФАНІШИНА О.В.

Доброго дня, шановні колеги! Перше, хочу подякувати за честь сьогодні   виступати з цієї трибуни перед вами в якості кандидата на посаду Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністра юстиції. Мала честь чотири роки працювати з багатьма вами пліч-о-пліч, реалізуючи багато необхідних законодавчих змін, які призвели до того, що сьогодні ми почали переговори про членство України в Європейському Союзі, а також визначили разом з усіма союзниками, що членство України в НАТО буде незворотнім.

Сьогодні перед нами стоїть багато завдань, які далеко виходять за межі семи політичних рекомендацій, це тисячі і сотні завдань, пов'язаних з нормативно-правовим наближенням. Тому, підтримавши пропозицію стати кандидатом на цю посаду, вважаю, що ключовим на сьогодні є відновлення функції правової політики Міністерства юстиції, переорієнтація цієї функції на нормативно-правове наближення і "елайнінг" цього процесу з процесом переговорів про членство.

Так само я вважаю, що на сьогодні критично важливим для збереження функціональності держави є підтримання спроможності відновлення всіх функцій Міністерства юстиції. В якості віцепрем'єра – міністра юстиції буду забезпечувати, щоби спроможність і Міністерства юстиції повністю розгорнулися і підтримали наші спільні зусилля на шляху до ЄС і НАТО.

Дякую за спільну роботу і дуже прошу вас підтримати цю пропозицію. Маю честь служити народу України, вам і нести таку відповідальну місію перед громадянами України. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Прошу записатися народних депутатів України на запитання до кандидата на посаду, 2 хвилини.

Веніславський Федір Володимирович, "Слуга народу".

 

14:43:41

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановна пані Ольга, кандидат на посаду віцепрем'єра – міністра юстиції, скажіть, будь ласка, ви коротко про це сказали, але хотілось би більш детально почути, яким чином той потенціал, який є в такому потужному міністерстві, як Міністерство юстиції, допоможе вам ще більш продуктивно, більш ефективно працювати саме в питаннях зовнішньополітичної, зовнішньоекономічної інтеграції України, тому що, дійсно, той норматив нормативно-правових актів, той масив нормативно-правових актів, про який ви щойно говорили, вимагає дуже фазової ретельної їх підготовки для того, щоби потім і парламент, і урядова вертикаль їх належним чином вносила для розгляду на відповідних рівнях.

Дякую.

 

14:44:29

СТЕФАНІШИНА О.В.

Дякую, пане Федоре. Дійсно, переважна частина рішень, які будуть результатом переговорного процесу, має затверджуватись урядом або пропонуватися урядом на розгляд Верховної Ради. Тому, власне, Міністерство юстиції посилить свою спроможність щодо формування, реалізації правової політики, в Міністерстві юстиції буде сформована команда з фахових юристів, які будуть відповідати за наближення законодавства України до права ЄС, взаємодіятимуть з міністерствами та вноситимуть відповідні пропозиції на розгляд парламенту.

Так само переговорний процес починається і завершується блоком, який називається "Фундаментальні права і верховенство права" і саме Міністерство юстиції буде відповідати за те, щоб ці зобов'язання, які ми будемо брати на себе, були прокомунікованими з колегами з парламенту, реалізовані, визначені і виконані у взаємодії з іншими гілками влади.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І Літвінов, "Слуга народу".

 

14:45:26

ЛІТВІНОВ О.М.

Прошу передати слово Маслову Денису.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Денис Маслов. Це питання.

 

14:45:31

МАСЛОВ Д.В.

Пані Ольго, скажіть, будь ласка… А можна, щоб я бачив. Дякую. Пані Ольго, ми вчора мали розмову з міністром юстиції попереднім і я предметно прикладне питання поставлю. І він повідомив, що є проблема у нас із охороною в таборах для військовополонених. І як от ви, зараз ви збираєтеся вирішувати оці нагальні питання? Бо ви реально з посади Віце-прем'єр-міністра одразу занурюєтеся в поточні прикладні питання Міністерства юстиції України.

Від себе і від комітету як представник Комітету з питань правової політики можу сказати, що ми готові вам підставити плече в разі вашого призначення. Ми дуже глибоко обізнані із тими питаннями, які має Міністерство юстиції, разом з вами будемо готові, думаю, співпрацювати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, коротка відповідь, бо час вийшов вже.

 

14:46:38

СТЕФАНІШИНА О.В.

Дякую, пане Денисе. Дійсно, знаю про це питання. Денис Леонтійович піднімав це питання на уряді, ми його проговорювали. Всі необхідні нормативні рішення ухвалені. Я у разі підтримання цієї пропозиції щодо мого призначення забезпечу реалізацію цього рішення. Водночас хочу звернути увагу, що Міністерство юстиції наразі є функціональним, є команда фахівців, які працювали в тому числі по пенітенціарному напрямку, я буду орієнтуватися на ту інформацію, яка буде мені надана, і забезпечу реалізацію тих юридичних рішень, які вже ухвалені, щодо бронювання відповідних працівників. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам. Дякуємо, Ольго Віталіївно, за ваші відповіді.

Для співдоповіді запрошується голова профільного Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Орестівна Климпуш-Цинцадзе. Одна хвилина, будь ласка.

 

14:47:44

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, наш комітет в турборежимі, як і всі інші, розглянув пропозицію і подання Прем'єр-міністра пана Шмигаля і ухвалив рішення за результатами розгляду, керуючись положеннями пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України, щодо того, щоб погодити призначення Стефанішиної Ольги Віталіївни на посаду Віце-прем'єр-міністра з питань європейської, євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України за внесеним Прем'єр-міністром України відповідним поданням і призначити Віце-прем'єр-міністром з питань європейської, євроатлантичної інтеграції України – Міністром юстиції України Стефанішину Ольгу Віталіївну.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І запрошується також голова іншого профільного комітету, який також розглядав, звичайно ж, це питання, тому що мова йде про Міністерство юстиції, голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Вячеславович Маслов. Одна хвилина.

 

14:48:47

МАСЛОВ Д.В.

Дякую. Колеги, шановні народні депутати, шановна президія! Ольга Віталіївна була сьогодні на засіданні комітету, звичайно, що особисто. Я сподіваюся, так буде і надалі. У нас до цього не було жодних проблем із комунікацією з Міністерством юстиції, і я впевнений, що в разі призначення не буде і надалі. Ми предметно поспілкувались хоч і протягом нетривалого часу, але це тільки початок нашої спільної роботи. Ми Ольгу Віталіївну вже з вами знаємо досить давно, як і всі члени комітету, і тому комітет зважаючи на це, вирішив рекомендувати Верховній Раді України призначити Стефанішину Ольгу Віталіївну на посаду Віце-прем'єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністра юстиції України. Таке рішення комітету і я також прошу вас його підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу записатися представників депутатських фракцій і груп: два – за, два – проти. "Слуга народу", Богданець.

 

14:50:09

БОГДАНЕЦЬ А.В.

Передайте, будь ласка, слово Галайчуку Вадиму.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Галайчук Вадим, будь ласка. З місця.

 

14:50:15

ГАЛАЙЧУК В.С.

Колеги, ми з комітетом мали можливість зустрітися і детально проговорити з пані Ольгою Стефанішиною її плани, як потрібно працювати, що потрібно зробити для того, аби цей процес об'єднання цих двох посад дав максимальний ефект. Тому у нас є підтримка, ви чули, рішенням комітету, аби рекомендувати Раді призначити пані Стефанішину на цю посаду, у нас є чітке розуміння того, що буде зроблено першочергово кандидаткою на цю посаду у випадку призначення її на цю посаду. Тому закликаю вас підтримати це рішення комітету і кандидатку Ольгу Стефанішину на цю посаду.

Дякую.

 

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

КОНДРАТЮК О.К.

 

14:51:14

ГОЛОВУЮЧА. Дякую. Продовжуємо обговорення. Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович, група "Платформа за життя", будь ласка.

 

14:51:15

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, хочу звернути увагу на системний підхід щодо роботи даних міністерств і відомств, які будуть ключовими щодо перемовин, щодо вступу до Євросоюзу. Уже пройшов значний час для того, щоб визначилися всі рішення, всі напрямки, де необхідно доопрацювати, у кожному міністерстві, органі, в тому числі прийняття участі народних депутатів, Верховної Ради в даних процесах. Чому? Тому що ми дуже багато повинні прийняти змін до законів, якими живе держава Україна. Але на даний час жоден депутат, ну, крім обраних, не має такої інформації, в який напрямок вони включені, в які комісії обрані, які списки кандидатури до них надані.

Я звертаю увагу про те, що при такому підході за такий час ми можемо в останній день за основу і в цілому голосувати ті законопроекти, які потребують більш детального, більш ретельного дослідження, як юридичним управлінням, так і обговоренням між народними депутатами. Але для того, щоб все ж таки звернули увагу кандидати виконавчої гілки влади на те, що у Верховній Раді не все так буде проходити так, як комусь хочеться. Дані законопроекти повинні подані раніше, повинні обговорені відповідно і належним чином до прийняття рішень. І рекомендую кандидатам все-таки раніше звертатися, раніше отримувати висновки і раніше проговорювати з усіма фракціями і групами.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякуємо.

Будь ласка, Власенко Сергій Володимирович, "Батьківщина".

 

14:53:27

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановна пані головуюча.  Я не буду дякувати кандидатам за те, що вони прийшли, бо це їх робота приходити сюди, звітувати і говорити, і давати звіт Верховній Раді України. Це їх робота. За роботу не дякують. Це перше.

Друге. Щодо призначення на посаду віцепрем'єра з питань європейської інтеграції. Ви знаєте, я думаю, що нам треба вести перемовини в такий спосіб, щоб ми захищали максимально державні інтереси. Перемовини про вступ в Євросоюз –  це непросто віддати все іноземцям на аутсорсинг, а далі хай відбувається все, що відбувається. Нам треба захищати наші інтереси, нам треба захищати наші позиції і нам треба задавати прості питання. Нам треба говорити, в якій країні Європейського Союзу працює те, що нам пропонують. Якщо воно десь працює, немає питань, покажіть результат, ефективність і так далі. А коли ми просто все віддаємо на аутсорсинг і далі говоримо про те, що хтось інший управляє Україною, а не український парламент і не громадяни України, то це не зовсім перемовини. Це перша історія.

Історія друга. Щодо міністра юстиції. Насправді віцепрем'єр з європейської інтеграції – це окремий величезний шмат роботи. Я не зовсім розумію, як ця робота буде поєднуватися з керівництвом Міністерства юстиції, бо це величезне міністерство, яким треба керувати. Це другий момент.

Третій момент. Виявляється, ми абсолютно правильно звільнили міністра Малюську, хоча ви йому вчора аплодували, бо нам треба покращувати, розширювати, углиблювати Міністерство юстиції. Це означає, що до цього моменту цього нічого не робилося і відповідно міністр не виконував своїх повноважень. Тому ми правильно його вчора звільнили. Хоча я ще раз підкреслю, ви йому за це аплодували.

Я би хотів, знов-таки від міністра юстиції я би хотів отримати стратегію розвитку судової системи - комплексний закон, стратегію розвитку нотаріату - комплексний закон, стратегію розвитку пенітенціарної системи - комплексний закон, чого ми не отримали від попереднього міністра.

Дякую.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

14:55:34

ГОЛОВУЮЧИЙ. І Геращенко Ірина Володимирівна, "Європейська солідарність". Потім "Голос" і будемо переходити до голосування, і "Довіра".

 

14:55:40

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Прошу передати слово Іванні Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іванна Орестівна Климпуш-Цинцадзе, будь ласка, 2 хвилини.

 

14:55:56

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Знаєте, колеги, якби Юлій Цезар об'єднував три повноцінні портфелі міністра юстиції, віцепрем'єра з європейської і євроатлантичної інтеграції і  головного переговірника, він би точно ризикував не справитися з усіма цими завданнями. Тому я вважаю, що на сьогодні таким об'єднанням повноважень ми створюємо ризики насамперед для нашої інтеграції до НАТО, ми створюємо ризики для верховенства права, ми створюємо ризики і для європейської інтеграції.

Я бажаю особі, яка сьогодні може обійняти цю посаду, або будь-яка особа на цій посаді, вона б мала бути голосом не бравурних рапортів про так звані карколомні успіхи на шляху до європейської інтеграції, а мали би бути голосом, який би захищав демократичні права і свободи в країні, що претендує на членство в Європейському Союзі і НАТО. Я вважаю, що ця людина має стати голосом, який би забезпечив виконання Україною Копенгагенських критеріїв, а це точно про свободу слова, а не про пропаганду і про цензуру під прикриттям воєнного стану, а це точно про верховенство права, а не про підпорядкування права окремим особам і інституціям, а це насправді також не про централізацію влади всупереч закону, а це про баланс влад в Україні.

І ще одне. Саме Збройні Сили України заслужили надзвичайну довіру до українського суспільства, до української держави за ці роки від наших міжнародних партнерів. Зараз тими ж карколомними кроками Україна втрачає цю довіру через дії влади по згортанню реформ і по відкату від демократії.

Я бажаю, пані Олю, щоб ви стали тою людиною, завдяки діям якої ми все-таки цю довіру не втратимо і повернемося в русло демократичної України.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", Совсун Інна Романівна – 1 хвилина. І Павло Андрійович, да?

 

14:58:07

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос". Пані Ольго, ціную все те, що ви зробити в рамках європейської інтеграції. Поділяю застереження з приводу того, наскільки успішно вам вдасться поєднувати дві посади. Тому що, звичайно,   найбільший виклик, який для вас додасться зараз, - це робота тут всередині країни. В першу чергу це робота з реформою судів, яку дуже давно  очікують українці, це додається до великого портфелю робота, яку ви вже робили в міжнародному напрямку.

Один напрямок з міжнародної роботи, про який я хочу згадати, який зараз теж стане вашою відповідальністю, – це виконання рішень Європейського Суду з прав людини. Одним з цих рішень Україна  зобов'язана вже зараз створити юридичні можливості для того, аби реєструвалися одностатеві стосунки в  Україні. Ви знаєте, що в парламенті лежить законопроект, який нікуди не рухається. Рішення суду не виконується. Ви як віцепрем'єрміністерка з європейської інтеграції, як міністерка юстиції, я дуже сподіваюся, включитися в це питання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Довіра", Лариса Миколаївна Білозір, будь ласка, 1 хвилина.

 

14:59:24

БІЛОЗІР Л.М.

Шановний пане головуючий, шановні колеги! Пані Стефанішина, ну, насправді хочу сказати, що це є ключове міністерство – Міністерство юстиції за багатьма напрямками, і внутрішніми, і зовнішніми, і євроінтеграційні процеси також тут включені. Але я б хотіла акцентувати вашу увагу саме на внутрішніх питаннях, які не вирішуються через відомчі інтереси міністерства. От уявіть, міністерство оптимізувало РАЦСи, а це мільйон послуг: по померлих, по народжених, по шлюбах. Це мільйон послуг. Воно це віддалило і не делегувало в органи місцевого самоврядування. І коли приходить на комітет наш, держвлади, міністр, він каже, так, це відомчі інтереси. А їм все одно, що мільйон людей, там людина загиблого воїна… мати загиблого воїна має їхати за 70 кілометрів, тому що це незаконні збори по дублікатах цих свідоцтв, це незаконні збори за шлюб за добу, який уже незаконно не узаконений, сім років тримає, і це тисячі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Шановні колеги, переходимо до прийняття рішення. Займіть свої місця, будь ласка, в залі, приготуйтесь до голосування.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування питання про призначення Стефанішиної Ольги Віталіївни на посаду Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України. Прошу голосувати.

 

15:01:26

За-253

Рішення прийнято. Вітаємо! 

Прошу головний комітет разом з Апаратом оформити постанову за наслідками прийнятого рішення.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, у день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

Для складення присяги на трибуну запрошується Віце-прем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України пані Стефанішина Ольга Віталіївна, будь ласка.

 

15:01:58

СТЕФАНІШИНА О.В.

Я, Стефанішина Ольга Віталіївна, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

Честь маю.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  

Займіть, будь ласка, своє місце в ложі уряду.

Власенко, з процедури.

 

15:02:40

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане головуючий. Я прошу вас як головуючого на цьому пленарному засіданні звернутися до новопризначеної віцепрем'єрки з питань європейської інтеграції щодо включення до переговорних груп представників українського парламенту. Тому що, на жаль, переговорні групи приносять нам якісь речі, які потім з величезним трудом проходять український парламент. Це питання неодноразово обговорювалося на засіданнях Погоджувальної ради і прошу вас зараз звернутися із цим до новопризначеної віцепрем'єрки.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Володимирович.

Я можу вас коротко проінформувати, що цей процес вже запущено, створена рішенням Кабінету Міністрів міжвідомча робоча група, в її не посадовий, а... в її посадовий неперсональний склад передбачено включення народних депутатів на рівні і голів, і представників комітетів, і також це саме передбачено в усі 32 робочі групи, які будуть супроводжувати весь цей процес.

Як представник парламенту в переговорній групі країни я також особисто несу відповідальність за те, щоб український парламент максимально взаємодіяв з урядом і давав необхідну експертизу в тих питаннях, коли це потрібно з нашого боку.

Переходимо до наступного питання. Будь ласка. З процедури? Будь ласка, Васильченко.

 

15:04:07

ВАСИЛЬЧЕНКО Г.І.

Дякую. Продовжуючи відповідь на ваше запитання, в мене виникло наступне. Можете озвучити, яка саме процедура, в який спосіб народним депутатам подавати свої кандидатури, чи це має розглядатись в комітеті, тоді за ініціативи кого чи від фракції? Тобто яка процедура такого узгодження і подання?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, дякую. Ви можете в комітетах звернутись до свого керівництва комітету, до секретаріатів. Вони вже мають усно цю процедуру і за пару днів буде вже письмово все це видано. Дякую.

Але це не процедурні питання, мені тут підказують. Артур Володимирович, у вас… Ні, давайте, в нас процедура вже закінчилась, давайте. (Шум у залі) Давайте, Герасимов.

 

15:04:56

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, в мене тоді велике прохання, щоб не тільки комітети, а фракції і групи також могли визначати своїх представників в переговорних групах. Ми ці листи вже спрямували і на керівництво парламенту, і на профільного віцепрем’єра, і на керівника уряду.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Шановні народні депутати, переходимо до наступного кадрового питання щодо призначення Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України Кулеби Олексія Володимировича.

До слова для виступу запрошується кандидат на посаду Віце-прем’єр-міністра України з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України  Кулеба  Олексій Володимирович. Будь ласка, 2 хвилини.

 

15:05:41

КУЛЕБА О.В.

Шановний головуючий, шановний Прем’єр-міністр України, шановні народні депутати України! Для мене честь бути сьогодні тут перед вами кандидатом на таку важливу посаду в країні, яка воює. Шановні народні депутати, ми з вами працюємо вже п'ять років, і мені пощастило працювати з вами як з боку органів місцевого самоврядування, також з боку регіональної влади і з боку Офісу Президента України. Кажу вам це для того, щоб ви розуміли і знали, що я повністю усвідомлюю всю важливість і відповідальність даного призначення. Розуміючи роботу в органах місцевого самоврядування і в регіонах, я чітко усвідомлюю, які серйозні виклики перед нами з вами стоять. Коли я думав про пріоритети роботи і що важливо сказати, я однозначно для себе вирішив, що ми зараз не будемо говорити про стратегію. Я вважаю, що зараз одним з основних пріоритетів, якщо не єдиним, є проходження опалювального сезону. І ми також тут вже не можемо використовувати термінологію "підготовка" до нього – тільки проходження.

Безумовно, це питання євроінтеграції, євроінтеграції наших регіонів. Окрім того, що були створені позиції заступників губернаторів з євроінтеграції, ми будемо цей процес також інтегрувати  і  в громади.

Безумовно, це відновлення. В нас щодня збільшується кількість об'єктів, які знищуються, які пошкоджені, тому тут також…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Запишіться, будь ласка, на запитання до кандидата на посаду. 2 хвилини. Від фракцій, від депутатів.

Василевська-Смаглюк, будь ласка, "Слуга народу".

 

15:08:12

ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК О.М.

Шановний Олексію Володимировичу, скажіть, будь ласка, вам зараз як заступнику керівника Офісу Президента підпорядковуються очільники обласних військових адміністрацій. Зокрема мене цікавить Київщина. Чому, на вашу думку, відбувся провал відбудови Бородянки, Бучі, Гостомеля, Ірпеня? Чому ті проекти, якими зараз опікується  обласна Київська військова адміністрація, досі не завершені і люди через два з половиною роки після деокупації, на жаль, досі не можуть оселитися у своїх домівках?

Дякую.

 

15:08:54

КУЛЕБА О.В.

Дякую вам. Дякую вам за запитання. Після повномасштабного вторгнення на Київщині було зруйновано більше 29 тисяч об'єктів. Вони були зруйновані різного ступеню, деякі об'єкти були зруйновані повністю, деякі були пошкоджені частково. Вся ця робота почалася одразу після того, як ворог був викинутий з Київщини. Задача була поставлена максимально швидко робити відновлення. І я хочу сказати, що по швидкості відновлення Київщина була безумовним лідером відновлення, процесів відновлення. На жаль, були помилки, були певні порушення. Наскільки мені відомо, створена комісія, працюють правоохоронні органи. Тут дуже важливо забезпечити прозорість і підзвітність всіх процесів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", Осадчук Андрій Петрович.

 

15:09:52

ОСАДЧУК А.П.

Будь ласка, передайте слово Лозинському Роману.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Лозинський.

 

15:10:00

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Пане Олексію, у нас всі добре проінформовані, що відбувалося в міністерстві впродовж останнього етапу: абсолютний розвал, абсолютний занепад, непрофесійне і безграмотне рішення про об'єднання міністерств, яке призвело до дуже великих викликів, перед якими зараз постаєте і ви, і наш комітет. Я переконаний, що тут в партнерстві ми зробимо дуже багато спільного, аби вийти з цієї ситуації, тому що євроінтеграція, тому що регіональна політика, тому що місцеве самоврядування. І це точно наш пріоритет спільний.

Проте у мене до вас два питання. Ви не озвучили в своїй промові вашу позицію щодо об'єднаного міністерства. І я хочу, щоб ви сказали зараз перед цим залом перед вашим призначенням, яка ваша особиста позиція і план щодо роботи міністерства в контексті його зараз багатофункціональності і далі продовження роботи як об'єднаного.

І друге питання. Ви акцентували на опалювальному сезоні. Яка ваша позиція щодо когенерації і децентралізації електроенергії?

Дякую.    

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, коротка відповідь, бо час закінчився. 

 

15:11:08

КУЛЕБА О.В.

Дякую. Що стосується об'єднання міністерств. Тут я хочу сказати, що, по-перше, все, що стосується Міністерства реінтеграції, тут ми точно заберемо всі найкращі практики, які були напрацьовані, і будемо працювати виключно над тим, щоб підвищити ефективність роботи. Це стосується наших людей, це найголовніше, тут немає жодних інших питань.

Що стосується питання інфраструктури, вчора Прем'єр-міністром було озвучено, що це рішення тимчасове. Коли буде прийнято рішення, якщо буде прийнято рішення щодо відокремлення, я зі свого боку максимально прискорю і зроблю все для того, щоб ми вийшли на нове міністерство, якщо таке рішення буде прийнято.

Що стосується децентралізації енергетики, я повністю підтримую, вважаю, що це основна наша можливість побудувати стійкі громади не просто як лозунг, а дійсно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Дякуємо, Олексій Володимирович. Займіть, будь ласка, своє місце.

До слова для співдоповіді запрошується голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Юрійович Безгін. 2 хвилини, а, 1 хвилина, вибачте.

 

15:12:32

БЕЗГІН В.Ю.

Доброго дня, шановні колеги, шановна президія. Власне, сьогодні вранці комітет розглядав кандидатуру пана Олексія Володимировича Кулеби. Власне, три місяці назад наш комітет активно піднімав питання щодо проблем, які в нас існують у сфері регіональної політики. Сьогоднішній розгляд на комітеті, в принципі, дав однозначну відповідь, що людина, яка мала досвід у сфері місцевого самоврядування, яка мала досвід у державній вертикалі, є оптимальним кандидатом, з яким хотів би працювати наш парламентський комітет.

Відповідно за результатами розгляду комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України призначити Кулебу Олексія Володимировича на посаду Віце-прем’єра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України.

Колеги, дуже просимо підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти з фракцій і груп.

Короленко-Усова Валентина Юріївна, "Слуга народу".

 

15:13:49

КОРОЛЕНКО-УСОВА В.Ю.

Прошу, будь ласка, передати слово Віталію Безгіну.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віталій Безгін з трибуни, 2 хвилини.

 

15:14:03

БЕЗГІН В.Ю.

Колеги, я буду дуже коротко. Я продовжу те, що парламентський комітет, як і фракція більшості, підтримують цю кандидатуру і я повторю пану Олексію ті слова, які сказав сьогодні на комітеті. Наш парламент за наші вже п'ять років каденції пережив в сфері децентралізації місцевого самоврядування період розквіту, період занепаду і тепер ми дуже розраховуємо на період ренесансу і відновлення. Тим більше це дуже лягає на посаду віцепрем'єра з питань відновлення.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Голос". "Голос", Роман Лозинський, будь ласка, дві хвилини. Запросіть депутатів до зали, скоро будемо голосувати.

 

15:15:02

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Шановні колеги, пане Олексій, в питаннях європейської інтеграції в частині регіональної політики, в питаннях місцевого самоврядування і посилення наших громад однозначно повне партнерство зі сторони нашого комітету, незважаючи на фракції, групи, так як ми працювали і працюємо.

В контексті інших напрямків діяльності я переконаний, що ми всі законопроекти, які голосуємо в комітеті, вони повинні бути на порядку денному парламенту і я прошу вашої активної участі у разі призначення, перед Погоджувальною радою в тому числі, аби тут ми теж виступали єдиним фронтам: комітет, міністерство і аби всі напрацьовані рішення для органів місцевого самоврядування тут голосувалися невідкладно.

І моє особисте прохання. В нас є ганебна практика, коли міністри завершують свою діяльність, навіть позитивно, але завершують свою діяльність і не з'являються в парламент для звіту. Я прошу вас у разі призначення і у разі… після того як ви пропрацюєте певний час прийти в цей парламент, знайти час, знайти можливість і передавати своєму наступнику все, що буде зроблено вами. Це надзвичайно важливо, тому що інституції, парламентаризм і виконавча гілка влади мають працювати в цій країні якісно і професійно, і ми повинні ці всі практики і ці всі стандарти підносити на новий рівень. Бо наразі, на превеликий жаль, у нас ганебні явища, як було вчора, коли ця ложа була пуста, коли там був лише один міністр, потім з'явився другий. І це так не може продовжуватися. А вся інша робота нашого парламенту, контрольна функція нашого парламенту буде збережена.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Геращенко.

 

15:16:49

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Прошу передати слово Володимиру Ар'єву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ар'єв.

 

15:17:02

АР’ЄВ В.І.

Я відверто не розумію, чому те, що сьогодні ми робимо називають перезавантаженням уряду. Тому що те, що сьогодні відбувається, це називається великим ліжкопересувництвом. Ті, хто в Офісі Президента займався тим чи іншим напрямком, переходять в уряд, ті, хто в уряді займався тим чи іншим напрямком, переходять в Офіс Президента. Не ті, не інші не представляють Верховній Раді жодної стратегії того, чим вони будуть займатися. Я розумію, що скорочена процедура не дозволяє за 2 хвилини викласти стратегію, а на папері можна щось, наприклад, зробити чи через систему електронного документообігу, яку ми зробили, розіслати кожному народному депутату своє бачення?

І коли я сьогодні чую про те, що давайте краще прийдуть сюди нові молоді менеджери, то у мене питання, а чим вони будуть відрізнятися, чим їхні заняття в Офісі Президента будуть відрізнятися від тих, що вони будуть робити на міністерських посадах?

В Київській області після того, як пішли окупанти, коли деякі фірми були на відбудову прислані з кіл дуже близьких до тодішнього очільника військової адміністрації, було розслідування. І що? А нічого. І сьогодні ми бачимо так само, коли велике будівництво йде, то замість того, щоб велике фортифікаційництво робити, у нас сьогодні у прифронтових областях будують замість фортифікацій дороги і розширяють мости. У мене питання: те саме буде? І якщо ми не маємо відповіді на ці питання, то я абсолютно чітко стверджую: від зміни Кулеб результати в Україні не зміняться.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть депутатів до зали, будь ласка, переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 12015 про призначення Кулеби Олексія Володимировича на посаду Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України. Прошу голосувати.

 

15:20:02

За-240

Рішення прийнято. Вітаємо.

По фракціях.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, складає на пленарному засіданні Верховної Ради України у день свого призначення перед вступом на посаду присягу. Для складання присяги на трибуну запрошується Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Кулеба Олексій Володимирович.

 

15:20:29

КУЛЕБА О.В.

Я, Кулеба Олексій Володимирович, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Вітаємо. Займіть, будь ласка, своє місце в ложі уряду.

Рухаємось далі. У нас далі питання призначення Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

До слова для виступу запрошується кандидат на посаду міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Гринчук Світлана Василівна. До 2 хвилин, будь ласка.

 

15:21:40

ГРИНЧУК С.В.

Дякую, Олександре Сергійовичу.

Доброго дня, шановні народні депутати! Для мене велика честь сьогодні виступати перед вами в якості кандидата на посаду міністра захисту довкілля і природних ресурсів міністерства для мене рідного і близького, де я починала свою роботу на державній службі і майже  десять років присвятила роботі у сфері захисту довкілля, зміни клімату, збереження природних ресурсів.

І вже сьогодні можу навіть декілька пунктів перерахувати того, що було зроблено, зроблено також спільно з вами. Це і завершення нашої співпраці з багатьма міжнародними партнерами, доведення її до логічного завершення в рамках Кіотського протоколу, це й прийняття Паризької кліматичної угоди, це і ряд законопроектів у сфері імплементації кліматичної політики, імплементації євроінтеграційного законодавства, мається на увазі Закон про моніторинг викидів парникових газів, звітність та верифікацію, які є важливим пунктом не тільки для розвитку далі нашої природоохоронної політики, кліматичної політики, але також для розвитку української економіки і для розвитку нашого бізнесу.

Що стосується задач, які стоять сьогодні перед міністерством. Розуміємо, що в період війни, напевно, багато хто вважає, що питання екології, захисту довкілля не є пріоритетом. Але насправді це не так, тому що саме збереження природних ресурсів, правильне використання їх, забезпечення правильного доступу до природних ресурсів – це є питанням національної безпеки, так само, як і оборона України, так само, як і забезпечення інших важливих галузей розвитку нашої країни. І, звичайно, однією з основних задач на цій позиції, однією з основних задач…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу записатися народних депутатів України на запитання до кандидата на посаду.

Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

15:24:08

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Ну, насамперед у мене до вас таке питання, вірніше, побажання. Побажання, щоб ви, якщо вас оберуть міністром, все-таки частіше бували у Верховній Раді і щоб вас народні депутати знали в обличчя на відміну від вашого попередника.

І запитання у мене полягає в тому, чи є у вас бачення і план забезпечення населених пунктів України якісною питною водою, бо це насправді є проблема. І чи не бачите ви, що Україні потрібно більш активно працювати, долучаючись до європейських грантів щодо очистки малих і середніх рік України? Прошу відповідь на запитання.

Дякую.

 

15:25:14

ГРИНЧУК С.В.

Дуже дякую за запитання. І, дійсно, робота з парламентом, робота з народними депутатами, з профільним комітетом і з іншими комітетами повинна бути для Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів одним із пріоритетів, тому що я не встигла в своєму виступі сказати, але користуючись нагодою, скажу зараз, що інтеграція до країн Європейського Союзу неможлива без правильної імплементації екологічного і кліматичного законодавства в Україні. І саме це буде тим великим блоком переговорного процесу в процесі вступу до країн Європейського Союзу, над яким ми повинні спільно з вами працювати. І обіцяю, що докладу всіх зусиль для того, щоб ми з вами спільно змогли впровадити всі ті норми і правила, які ми повинні впровадити як сучасна європейська країна.

Що стосується питання забезпечення водних ресурсів. Це пріоритет номер один на найближчі місяці, тому що ми не зможемо боротися далі і перемогти не тільки без… Вірніше, природні...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Час вийшов. Дякуємо, Світлана Володимирівна, займайте своє місце.

До слова для співдоповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Володимирович Бондаренко, 1 хвилина.

 

15:26:33

БОНДАРЕНКО О.В.

Доброго дня, шановні колеги! Сьогодні вранці комітет розглянув кандидатуру Світлани Василівни Гринчук. Ми доволі докладно поспілкувалися з нею по всім питанням, майже по всім питанням кліматичної і довкілевої політики. Склали враження про кандидата, якого ми доволі давно вже знаємо і так із спілкування з Міндовкілля. І як результат, ми рекомендуємо Верховної Ради України ухвалити рішення про призначення Гринчук Світлани Василівни на посаду Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України.

Шановні колеги, я прошу підтримати цю пропозицію. Я впевнений, що Світлана Василівна буде гідно виконувати свою роботу на посаді, а ми будемо контролювати її в рамках парламентського контролю.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Два – за, два – проти, запишіться, будь ласка.      

"Слуга народу", Герус Андрій Михайлович.

   

15:28:00

ГЕРУС А.М.

Я пропоную підтримати цю кандидатуру і інших достойних кандидатів і пошвидше завершити сьогоднішню процедуру з призначеннями.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Прекрасна пропозиція.

"Батьківщина", Євтушок Сергій.

 

15:28:25

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, найбільшими викликами, які зараз є в Україні, це є війна, звісно, і, звісно, це стан екології в нашій країні. Адже різні інститути, Горшеніна, до прикладу, інші фонди, міжнародні зокрема, досліджують ситуацію, що у нас відбувається з питною водою. Саме Михайло Цимбалюк від фракції "Батьківщина" запитував у вас, пані кандидатка на посаду міністра, про питну воду і про програму. Це має бути системна програма, адже українці визначають величезну проблему в недостачі питної води. Також збільшується кількість твердих побутових та промислових відходів, це теж українці в дослідженні визначають як серйозний виклик, і вам як міністру зі своїм колективом прийдеться системно напрацьовувати програми і реалізовувати за допомогою комітету екологічного, зокрема, в Верховній Раді України через напрацювання нормативно-правових актів, які будуть  проголосовані в допомогу вам.

Я не можу не сказати, що тонни, тонни різного бруду зараз за наслідками атак ракетних і інших виплескуються в нашу атмосферу на території України. І це теж виклик, з яким ви маєте боротися, як мінімум боротися, щоб мінімізувати ці виклики. Тонни металу, тонни тротилу –  все це відбувається при атаках не тільки на лінії зіткнення, а й при атаках на наші мирні міста.

Я не можу не привернути вашу увагу на чорнобильців. Вони теж потерпають, коли Міністерство екології мовчить, від того, що не провівши жодні скринінги, чи хворіють люди більше в тих забруднених зонах, чи ні, Міністерство соціальної політики позбавляє пільг цих людей, котрі живуть у цих зонах. Тому вам побажання справитися з цими всіма викликами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, "Голос". Бобровська.

 

15:30:39

БОБРОВСЬКА С.А.

У першу чергу в мене зауваження чи до Апарату, чи до президії, насправді неможливо знайти автобіографії кандидатів на посади міністрів. Відповідно гугл – це прекрасно, але де документи, дипломи, біографії, де прочитати про людину, викликає величезне запитання.

Окрім того, у мене до пані Світлани, оскільки не було можливості задати питання, але хотіла, щоб ми звернули увагу в першу чергу про збільшення площ природно-заповідного фонду України. Україна свого часу взяла зобов'язання про збільшення площ мінімум до 15 відсотків. На сьогодні з тимчасово окупованими територіями ми ледве маємо 7 відсотків таких площ природно-заповідного фонду. Будь ласка, попрацюйте про збільшення їх, тому що дуже часто саме голови обласних військових адміністрацій або державних адміністрацій ще в мирний час, саме вони були тими, хто блокував створення нових наших національних парків і природно-заповідного фонду.

Окрім того, звернення від тих же ж екологів і хто працює з природоохоронною сферою, з приводу зняття, скасування розпорядження вашого попереднього щодо полювання. Дуже часто мисливці вже сьогодні служать в рядах сил оборони і безпеки, і точно вже їм не до стрільбищ по нашому природно-заповідного фонду і тим паче нашій фауні, яка і так вимирає і піддається, особливо на Чорноморському узбережжі, масовому винищенню і водних видів, і сухопутних. Прохання від цих людей переглянути цей наказ і його скасувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Хочу звернутися до Апарату з вимогою надати необхідні документи депутатам у необхідних затверджених форматах.

Будь ласка, Ірина Володимирівна Геращенко, "Європейська солідарність".

 

15:32:38

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Колеги, "Європейська солідарність" також наполягає на жорсткому дотриманні всіх норм Регламенту. Мова іде не лише про біографії кандидатів на посади міністрів, завжди надаються декларації, особливо в таких чутливих міністерствах, коли заходять іноді в сандалях, а виходять потім, знаєте, тут уже не можуть порахувати чим вони обросли на тих чи інших посадах.

Тепер що стосується Міністерства екології, "Європейська солідарність" пишається тим, що ми дотиснули владу і повернули в залу "годину запитань до Уряду", але жодного разу в нас не було такої нормальної розмови з міністром екології. Ми сподіваємося, що з новим міністром ми зможемо це обов'язково провести, тому що наша спільна задача – зробити все для того, аби злочином воєнним було визнано екоцид. Це дуже важливо, аби тут ми разом доклали зусиль і Російська Федерація була покарана за цей воєнний злочин.

Мова іде про знищення Російською Федерацією 3 біосферних заповідників, 14 природних заповідників, 19 національних парків, 3 мільйони знищених або пошкоджених гектарів лісів, 20 відсотків української землі сьогодні знаходиться  або в окупації, або уражено так само війною. Мільйони і мільйони гектарів землі сьогодні заміновані, і так само ми маємо докласти спільно зусиль, аби і підтримати гуманітарне, а не воєнне розмінування, і отримати від наших партнерів допомогу по цьому розмінуванню. І, власне, ми вважаємо, що уряд команди Зеленського-Шмигаля приділяє недостатню увагу ключовій темі захисту довкілля. Наша команда готова тут допомагати, сприяти і зробити все для того, аби екоцид було визнано одним із воєнних злочинів Путіна.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до... Одна хвилина, "Довіра", Арешонков і будемо переходити до голосування. Запросіть депутатів до зали.

 

15:34:38

АРЕШОНКОВ В.Ю.

Пане головуючий, пане Прем’єр-міністр, шановні колеги! Депутатська група "Довіра" буде підтримувати Світлану Василівну на посаді міністерки захисту довкілля та природних ресурсів. Ми мали сьогодні спілкування з основних тем державної політики, хочемо підтвердити, що вона розуміє глибину всіх проблем. Єдине, я хотів би наголосити, як і попередній мій колега, надзвичайно серйозний блок, який стосується атомної енергетики, питання – блок чорнобильський і особливо – питання зонування. З зонами чорнобильськими пов’язано багато питань, це і соціальні пільги, це відміна багатьох речей. Дуже уважно уряд має підходити до цього. Є методології і треба діяти виключно по закону.

Дякую. І ми бажаємо вам успіхів на цій роботі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Переходимо до прийняття рішення. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект постанови (реєстраційний номер 12013) про призначення Гринчук Світлани Василівни на посаду Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України. Прошу голосувати.

 

15:36:35

За-246

Рішення прийнято. Вітаємо Світлану Василівну.

По фракціях.

З процедури? Ще ми не завершили питання.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, в день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

До складення присяги на трибуну запрошується Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Гринчук Світлана Василівна.

 

15:37:05

ГРИНЧУК С.В.

Я, Гринчук Світлана Василівна, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

Слава Україні!   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Дякуємо. Займіть, будь ласка,  своє місце в ложі уряду.

Герасимов, з процедури.

 

15:37:49

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, прошу звернути вашу увагу. Сьогодні вже трьох міністрів (пан Сибіга - ні, не відноситься до цього переліку) ви призначаєте з грубим порушенням регламентів і Кабінету Міністрів, і Верховної Ради. Зачитую статті законодавства: "Подання про призначення членів Кабінету Міністрів України щодо кандидатів на відповідні посади вносяться до Верховної Ради разом з відомостями про громадянство, відомостями про освіту, відомостями…"   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не з процедури, Артуре Володимировичу.

 

ГЕРАСИМОВ А.В.  Це з процедури! А я зараз кажу  про повну неповагу до парламенту…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це з підготовки цього питання. Дякую. Вимкніть мікрофон, будь ласка.

Наступне питання. До слова для виступу Я ще раз звертаюсь до Апарату надати документи, якщо вони не надані.

Питання призначення Міністра молоді та спорту України. До слова для виступу запрошується кандидат на посаду Міністра молоді та спорту України Бідний Матвій Вікторович. 2 хвилини.

 

15:38:56

БІДНИЙ М.В.

Шановні народні депутати, велика честь і велика відповідальність стояти сьогодні на цій трибуні. За ті 8 років, що я працюю в Міністерстві молоді і спорту я сподіваюсь, що я зміг здобути довіру тих з вас, хто займається чи цікавиться питаннями фізичної культури, спорту чи молодіжної політики.

Але під час такої страшної війни, під час вчинення російського військового злочину я свідомий того, що дякувати за те, що питання спорту взагалі можуть стояти на порядку денному, безумно, ми маємо нашим героям і силам оборони України. І ми як спортивна спільнота, і наші спортсмени не забувають їм кожного разу про це дякувати, зокрема коли піднімають наш прапор в усіх куточках світу під наш гімн під час своїх власних перемог.

І ми бачимо, яку увагу сьогодні світу приковують до себе такі змагання, як ігри Олімпіади, ігри Паралімпіади, які сьогодні тривають в Парижі. І хоч виступ нашої національної збірної команди на іграх Олімпіади можна назвати успішним з усіх боків, той аналіз, який триває, до речі, і зараз, він виявляє низку тих проблем, на яких я би хотів зосередитися протягом своєї роботи на посаді міністра молоді і спорту в разі надання такої довіри з вашої сторони.

Це, по-перше, відсутність потужної лави запасних, ми це бачимо. І тут ми переважно маємо зосередитись на питаннях масового спорту, зокрема дитячого спорту. Якнайбільше дітей ми маємо залучати до видів спорту, тому що деякі з видів спорту у нас фактично вимирають сьогодні. Ми маємо робити те, щоб наші діти якнайбільше займалися спортом.

Досвід цих ігор також показав, що великою проблемою є науково-методичний супровід наших спортсменів. Сучасний спорт вищих досягнень – це велика наука. Сучасний і фаховий тренер – це…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 

Запишіться, будь ласка, на запитання до кандидата на посаду, 2 хвилини.

Ковальчук Олександр, "Слуга народу".

 

15:41:21

КОВАЛЬЧУК О.В.

Прошу передати слово Санченку Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Санченко, будь ласка.

 

15:41:31

САНЧЕНКО О.В.

Шановний Матвію Вікторовичу, по-перше, вітаю з гідними результатами, які є на Олімпіаді цього року, попри всі виклики, які були.

Як ви знаєте, я опікуюсь сферою молодіжної політики і звичайно, що мене цікавить, наскільки сфера молодіжної політики, розвитку молодіжної інфраструктури, питання того, що понад 2 мільйони молодих людей вимушено виїхали з України, наскільки це буде знаходитися в сфері інтересів, в сфері пріоритетів Міністерства молоді та спорту.

І звичайно, цікавить в цілому, як ви бачите, звичайно, і спортивну складову, тобто що ви плануєте робити для розвитку спортивної інфраструктури для того, щоб показники і на Олімпіаді майбутній, і в цілому в цей період між олімпіадами також ми нарощували потенціал і спортивний?

Наперед дякую за розгорнуту відповідь на обидва питання. Дякую.

 

15:42:38

БІДНИЙ М.В.

Олександре, дякую за запитання. Так, дійсно так склалося, що зазвичай на посаді Міністерства молоді та спорту перебуває людина, яка передусім сконцентрована на спорті і спорті вищих досягнень частіше за все, а сфера молодіжної політики перебуває в тіні. Але я сподіваюсь, що за цей там майже рік, доки я виконую обов'язки, все ж таки я зміг довести, що формування молодіжної політики – це також наш безумовний пріоритет. Тут я спираюся на безумовний авторитет і наших депутатів, і вас зокрема, які давно займаються цією політикою. Ви створювали Закон про основи молодіжної політики, сьогодні утверджена стратегія формування молодіжної політики в Україні, дуже багато інструментів.

За останній рік нам вдалося запустити нарешті Український молодіжний фонд, який також є такою основою для підтримання молодіжних ініціатив. І ви, безумовно, правильно визначили той пріоритет, який сьогодні стоїть на порядку денному, тому що, дійсно, 2 мільйони молодих українців за кордоном і нам треба створювати умови…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякуємо за відповіді.

Запрошуємо для співдоповіді першого заступника голови профільного комітету, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань молоді і спорту, олімпійський чемпіон Жан Венсанович Беленюк.

 

15:44:08

БЕЛЕНЮК Ж.В.

Доброго дня, шановний головуючий, шановні народні депутати, шановний Матвій Вікторович. За дорученням Першого заступника Голови Верховної Ради України Корнієнка Олександра Сергійовича Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту на засіданні 5 вересня 2024 року розглянув подання Прем’єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича від 04.09.2024 року про призначення Бідного Матвія Вікторовича міністром молоді та спорту України. У поданні Прем’єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича зазначається, що воно внесено відповідно до пункту 12 частини вісімдесят п'ятої, частини… статті 114 Конституції України за пропозицією депутатської фракції політичної партії "Слуга народу".

Розглянувши на засіданні комітету доручення Першого заступника Голови Верховної Ради України Корнієнка, Комітет Верховної Ради України з питань молоді та спорту вирішив рекомендувати Верховній Раді України прийняти рішення про призначення Бідного Матвія Вікторовича міністром молоді та спорту.

І від себе окремо хочу побажати наснаги, успіхів у розвитку нашого спорту…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Жан Венсанович. Дякуємо.

Прошу представників депутатських фракцій та груп записатися на виступи: два – за, два – проти.

Божков, "Слуга народу".

 

15:45:36

БОЖКОВ О.В.

Прошу передати слово Едуарду Прощуку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Едуард Прощук, будь ласка.

 

15:45:42

ПРОЩУК Е.П.

Шановні колеги, нещодавно завершилися 33-і Олімпійські ігри, де Україна достойно виступила, і ми всі були об'єднані, всі вболівали. І наші спортивні герої, вони були не просто спортсменами, вони були амбасадорами нашої країни і загальнокомандне 22-е місце –  це мегасильно під час війни з російським окупантом.

Окрім цього хотів би зазначити, які зараз чудові виступи наших паралімпійців, станом на сьогодні це 7 загальнокомандне місце, і це також варте великої нашої поваги.

У нас є великі виклики і я сподіваюся, Матвій Вікторович, який отримає довіру парламенту, зможе їх подолати, зокрема йде мова про фінансування 2025 року нашого спорту. Є вже перші цифри і там критичне недофінансування. Принагідно хочу звернутися до Прем'єр-міністра України. Денисе Анатолійовичу, прошу вас також підтримати фінансування спортивної галузі. Зараз критично не вистачає коштів, я розумію, що війна і пріоритет – це наші військові, але спорт, дитячий спорт – це те, що потрібно підтримувати завжди. І заради цього воюють наші військові і захищають нашу країну, щоб наша молодь, наші спортсмени мали змогу в належних умовах готуватися до наступних спортивних звершень.

Також хотів би сказати, що потрібно врегулювати питання бронювання для наших спортсменів, а більше для наших тренерів. На жаль, це питання під час прийняття Закону про посилення мобілізації не було врегульовано і багато наших фахівців зараз покидають країну, і у нас критична ситуація з дитячими тренерами. І це потрібно врегульовувати, потрібно врегульовувати на рівні уряду, на рівні законопроекту.

А Матвію Вікторовичу бажаю успіхів. І, безумовно, будемо підтримувати і будемо разом підтримувати нашу галузь. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Крулько Іван Іванович, "Батьківщина".

 

15:47:52

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Насправді декому здається, що питання спорту і молодіжної політики – це є якесь другорядне, не таке важливе, як всі інша міністерства, але я хотів би сказати, що як людина, яка займалася питаннями молодіжної політики впродовж достатньо великої кількості моєї політичної кар'єри і громадсько-політичної, питання виховання української молоді – це те, як майбутні чоловіки і жінки будуть ставитися до своєї країни, чи будуть вони патріотами, чи будуть вони стояти на захисті своєї держави, це питання того, якою наша держава буде в майбутньому і наскільки люди будуть змотивовані тут працювати.

Тому в першу чергу це міністерство називається Міністерство молоді і спорту, але чогось дуже часто молодь забувається, спорт на першому місці. Я би хотів, щоб вони були на одних рейках взаємопов'язані між собою абсолютно. Перше.

Друге питання. Піднімалося питання Олімпійських ігор. Так, у нас гарно виступили, три золоті медалі, краще, ніж було на попередніх Олімпійських іграх, але давайте дивитися наперед, а як ми бачимо виступи наших олімпійців у 2028 році, яка у нас основа, хто у нас підростає зараз, які будуть показувати ще кращі результати? Наступного року олімпійський, підготовка до олімпіади 2026 року зимової, а закладено коштів в наступний бюджет, планується, в два рази менше, ніж в цьому році на підтримку спорту, в тому числі вищих досягнень. То про які результати ми хочемо говорити? Тому я хотів би звернутися зараз, враховуючи, тут є Прем'єр-міністр і майбутній, сподіваюся, міністр, давайте на наступний рік закладемо хоча би не менше, ніж в цьому році фінансування для спорту, тому що це наше майбутнє, і кожна вкладена гривня в спорт – це мінус 10 гривень...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ірина Володимирівна Геращенко.

 

15:50:06

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Прошу передати слово співголові фракції Артуру Герасимову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Герасимов, будь ласка.

 

15:50:22

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, знаєте що це таке? Це відомості про наших кандидатів, автобіографії, написані власноруч, це їх декларації, це відомості про них, опозиція їх має, бо вона цього вимагала. А у вас їх немає, у вас їх немає і причин тільки дві: чи вам це нецікаво і ви тиснете кнопку просто тому, що тиснете, чи, наприклад, вас просто не поважають. У мене немає іншої відповіді на це питання. І це означає, що сьогодні ви бездумно тиснете кнопки навіть не розуміючи, хто ці люди. Ви знаєте, що кандидату на міністра 44 роки. Ви знаєте, що в нього чотири вищі освіти? Та хто з вас це знає! Ніхто цього не знає.

Я до чого веду? Слухайте, ви реально ліквідаційна команда. Не можна тиснути бездумно кнопки ні по законах, ні по призначеннях, це дуже серйозні речі. Це дуже серйозні речі. Саме тому я звертаюся до президії зараз зупинити це взагалі беззаконня до моменту, поки кожен народний депутат не отримає комплект таких документів. Єдиний міністр, який сьогодні був призначений згідно законодавства, це був пан Сибіга, тому що Представник Президента доповіла з трибуни відомості про нього згідно чітко  законодавства. Всі інші незаконно.

І що стосується українського спорту. Ви знаєте, користуючись нагодою, я просто хотів щиро подякувати нашим олімпійцям за те, що вони роблять, нашим паралімпійцям за те, що вони роблять прямо в ці хвилини. І головне – подякувати тим українським спортсменам, які сьогодні в лавах Збройних Сил захищають цю країну в той час, коли ви тут творите беззаконня і ведете країну просто до катастрофи, особливо тим сім'ям, спортсмени з яких загинули під час захисту нашої Батьківщини.

Щиро вам дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  "Голос", Бобровська Соломія Анатоліївна.

 

15:52:38

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція "Голос". Ви знаєте, колеги, я, напевно, озвучу ті речі, які не змогли, на жаль, задати тут у залі, і, напевно, не було відповіді на питання всім фракціям, тому що претенденти не приходили до фракцій. Але коли ми забиваємо в пошуку прізвище Бідного Матвія, ми бачимо дуже багато скандалів. Один із скандалів говорить про те, що начебто його дружина і тесть мають паспорти і громадянство Російської Федерації, тому що тесть мав відношення з 14-го по 22-й чи 23-й рік, допоки не отримав підозру, за торгівлю з державою-агресором, постачаючи певні елементи для їхнього військово-промислового комплексу.

Я не знаю, наскільки пройшла ця перевірка, і чому ми досі не змінили, до прикладу, наше законодавство, коли політичні посади, коли посади керівників державних підприємств, вище військове командування не може займати певні посади у зв'язку з тим, що перше коло має відносини або зв'язки з державою-агресором, державою-терористкою. Тому такі явні речі для мене, особливо для політичної посади вони очевидно викликають застереження і масу запитань, на які, я думаю, більшість всі ми тут не отримали відповідь попри те, що фаховість може бути, адекватність в роботі і так далі. Я вважаю, що такі речі не є прийнятними, тим паче без відповіді на загал суспільству. Якщо зять не несе відповідальність за тестя, а в підозрі фігурує зокрема і його дружина, якій не було вручено підозру, то у мене питання, як можна тоді в рамках родини толерувати торгівлю з державою-агресором?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до… Одна хвилина Юрій Павленко і переходимо до прийняття рішення. "Платформа за життя та мир", Юрій Павленко, будь ласка. Запросіть депутатів до зали.

 

15:54:23

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний головуючий, шановні колеги, шановній претендент на посаду міністра молоді і спорту, в першу чергу, ви починаєте цю роботу в дуже непростих умовах, зруйнована інфраструктура, тисяча спортсменів сьогодні зі зброєю в руках захищають країну, багато дітей і молоді знаходяться за межами України, і саме ці виклики перед вами є найголовнішими. На жаль, до Міністерства молоді і спорту дуже часто ставляться як до другорядного. І тому я бажаю, щоб у вас сил, мудрості вистачило відстояти сферу, сферу для підготовки і спортсменів вищого рівня, сьогодні розвитку у дитячо-юнацького спорту, питань пов'язаних з фізичним вихованням в навчальних закладах, відбудови, збереження спортивної інфраструктури, недопущення руйнування фізкультурно-спортивної реабілітації, а такі ініціативи…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до прийняття рішення. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 частини четвертої статті 114 Конституції України статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 12016) про призначення Бідного Матвія Вікторовича на посаду Міністра молоді та спорту України.

Прошу голосувати.

 

15:56:12

За-239

Рішення прийнято. Вітаємо.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, в день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

Для складення присяги на трибуну запрошується Міністр молоді та спорту України Бідний Матвій Вікторович.

По фракціях голосування покажіть.

 

15:56:41

БІДНИЙ М.В.

Я можу?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Да, можна.

 

БІДНИЙ М.В. 

Я, Бідний Матвій Вікторович, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність  Українському народові. Зобов'язуюсь додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського  народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава! Дякую вам. Займіть, будь ласка,  своє місце в ложі уряду.

І наступне питання кадрове. Призначення Міністра культури та стратегічних комунікацій України. Шановні колеги, до слова для  виступу запрошується кандидат на посаду Міністра культури та стратегічних комунікацій України Точицький Микола Станіславович, будь ласка.

 

15:57:47

ТОЧИЦЬКИЙ М.С.

Шановний пане головуючий, шановний пане Прем'єр-міністре, шановні народні депутати! Насамперед хотів би сказати, що для мене велика честь бути сьогодні тут перед вами і виступати у цю відповідальну годину, в цей  відповідальний час.  Для мене дуже важливо у ці важкі  часи боротьби українського народу за свободу і незалежність опікуватися питаннями культури і ідентичності, це те, до чого прикута особлива увага нашого ворога. Адже знищити державу і народ означає стерти його культуру і історію.

Окуповуючи українські території, російська влада знищувала символи української культури і все, що може їй нагадувати про це. Сьогодні культура має бути для фронту і для перемоги. Маємо об'єднатися заради цієї мети. Окрім власних зусиль наша боротьба на передовій та збереження культурної ідентичності потребують посиленої підтримки наших із вами іноземних партнерів. Міжнародна допомога не в останню чергу залежить від розуміння мотивів і цілей нашої боротьби. Потрібно якісно комунікувати тим нашим друзям, щоб вони знали, хто ми, для чого ми і чому ми. Сьогодні дуже важливо мислити категоріями, що може зробити культура для того, щоб питання України було і залишалось на порядку денному.

Інформаційна політика – це основна складова, це важливий напрямок, це питання національної безпеки, маємо розбудовувати ефективну систему стратегічних комунікацій.  Переконаний, що наша головна ціль – це люди. Буду докладати максимум зусиль…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Запишіться, будь ласка,  на запитання до кандидата на посаду, 2 хвилини."Батьківщина", Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

16:00:16

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане кандидате, я… Я тут в центрі, я тут в центрі. Ну насамперед дуже відповідальна ділянка роботи, ви теж, я розумію, за 2 хвилини складно сказати про свої плани, але я погоджуюсь з вами, що культура –  це сьогодні основа, не дивлячись на ті виклики, які стоять перед суспільством.

І ви назвали другу тему: інформаційна безпека, комунікації. От,  перше, є у вас бачення своє щодо збереження культурної спадщини? Ми бачимо за прикладом Львова, як ворог знищує те, що є культурною спадщиною попередніх поколінь. Як ви плануєте в тому числі, як так зрозумів, задіювати  міжнародну спільноту?

І наступне, інформаційна безпека. На жаль, сьогодні є серйозні проблеми. Як ви бачите, які кроки можна зробити для того, щоб посилити цей важливий напрямок?

Дякую. І бажаю вам успіхів.   

 

16:01:23

ТОЧИЦЬКИЙ М.С.

Можна відповідати, так? Дякую, пане Михайло, за запитання.  Це, дійсно, надзвичайно важливо. По-перше, щодо збереження культурної спадщини і щодо того дня, коли ми мусимо заставити Росію заплатити за все і за всіх, як за людські життя, так і зруйновані долі, так і за знищені наші з вами історичні пам'ятки. Це є наша з вами ідентичність і, власне, на це націлений ворог. І ми знаємо, що він націлений на це не в останні два з половиною роки відкритої агресії, не останні 10 років війни, а уже століттями, з того моменту, коли почалося з'являтися поняття етносу, нації, держави. І завданням буде команди, моєї в першу чергу, всіх: а) повернути до співпраці фахівців міжнародних від ООН до ЮНЕСКО, які займаються...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Дякуємо за відповіді.

До слова для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Русланович Потураєв, 1 хвилина.

 

16:02:51

ПОТУРАЄВ М.Р.

Шановні колеги, за дорученням Голови Верховної Ради України Руслана Олексійовича Стефанчука Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики на засіданні 5 вересня 2024 року розглянув подання Прем'єр-міністра України про призначення Точицького Миколи Станіславовича Міністром культури та стратегічних комунікацій України.

За результатами розгляду Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики прийняв рішення підтримати подання Прем'єр-міністра України про призначення Точицького Миколи Станіславовича на посаду Міністра культури та стратегічних комунікацій України та рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України призначити Точицького Миколу Станіславовича на посаду Міністра культури та стратегічних комунікацій України. Дякую, колеги. Прошу підтримати рішення комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу записатись: два – за, два – проти.  

Божков,  "Слуга народу".

 

16:04:00

БОЖКОВ О.В.

Прошу підтримати кандидатуру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

"Голос", Васильченко. Бобровська?

 

16:04:06

ВАСИЛЬЧЕНКО Г.І.

Прошу передати слово Бобровській.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бобровська Соломія Анатоліївна. 

 

16:04:16

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція "Голос". Ви знаєте, для мене це одна з найнеочікуваніших  кандидатур на пост міністра культури і інформації чи що в нас там, боротьби з контрінформацією, дезінформацією, тому що людина, яка має фантастичний досвід в дипломатичній роботі, міжнародник, насправді кому передають вітання дипломати і його колеги з усього світу, коли в нас брак кадрів і не призначені посли просто в десятках країн, які для нас є критичними і надважливими, ми сьогодні цю людину з кадрового резерву Міністерства закордонних справ  віддаємо на культуру.

В мене питання насправді, напевно, до пана Прем’єр-міністра, а в нас інших немає людей, які боролись, кандидували на посаду міністра культури, чи в нас немає людей, які мають розуміння і працюють вже багато років в цій галузі, є професійними менеджерами? Чому ми забираємо людей абсолютно  фахових, членів переговорної групи, які працюють давно і довго на цьому полі, даємо на посаду міністра культури? Я, правда, здивована і погодженням на таку посаду і самим паном Миколою, бо мені видається, що нам треба поповнювати наш фронт дипломатичний в тих країнах, які для нас є критичними. Ви подивіться, будь ласка, на кількість наших чисельних посольств чи консульств в тих чи інших країнах, де більше мільярда населення,  і де ми і з ким ми не працювали, тепер думаємо, чому Глобальний Південь так дивно на нас дивиться абсолютно неприязно. Тому мені шкода, що таку цінну персону ми віддаємо від МЗС на культуру і насправді тоді ганебно для культури, яка не змогла запропонувати свою кандидатуру. Якщо ми думаємо, що культура чи дипломатія культурна відрізняється від дипломатії  класичної, ну, тоді, напевно, наш такий всіх рівень.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність". В'ятрович Володимир Михайлович, будь ласка.  

 

16:06:14

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Я втішений, що галузь культури нарешті матиме свого очільника після понад року виконуючого обов'язки міністра. Втішений, що кандидат на цю посаду нині сказав, що одним з пріоритетів його культурної політики буде збереження та формування національної ідентичності. Це важливо.

Але мене бентежить, що нас чекає не просто призначення нового міністра, а нас чекає чергова реорганізація цього відомства. Звісно, це знову означатиме місяці бюрократичної тяганини по запуску нового міністерства - тепер Міністерства культури і стратегічних комунікацій. Але проблема не лише в тому. Це переформатування знову підкреслило, що в країні досі, навіть у нас війни, продовжує існувати уявлення про культуру як про щось не самодостатнє, як не самодостатня галузь державної культури. Тому культуру завжди до чогось причіпляють – туризм, молодь, спорт, інформаційна політика. Тепер причепили до стратегічних комунікацій. Таке поєднання, на мою думку, додаткове недоречне, тому що стратегічні комунікації, знову-таки, на мою думку, не є окремою державною політикою, а є лише інструментом майже кожної державної політики - соціальної, економічної, військової, всюди там потрібні стратегічні комунікації. Звичайно, потрібні і в культурній політиці. Але це не єдиний інструмент культурної політики. І не  головний навіть, напевно. Я сподіваюся, що новий міністр зможе ефективніше використовувати існуючі інструменти, які були створені станом на тепер - Український інститут книги,  Український культурний фонд, Український інститут національної пам'яті, Український інститут, який працює при Міністерстві закордонних справ, але тим не менше займається саме питаннями культурної дипломатії. Врешті-решт, зможе реанімувати Держкіно, яке зараз знаходиться в стані колапсу. Головне завдання – забезпечити якраз роботу цих структур, зокрема забезпечити їх ресурсом через бюджет, який зараз почне  формуватися.

Ми як фракція опозиції не підтримуємо жодних кадрових призначень і відповідно не будемо підтримувати кандидатуру пана Точицького, але готові до співпраці і готові підтримати будь-які його пропозиції, які спрямовані на  підтримку української культури і захист національної ідентичності.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Платформа за життя та мир", Юрій Павленко. Будь ласка, з місця.  

 

16:08:25

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановні колеги, шановний головуючий, Микола Станіславович! Хочу підтримати попередніх колег в тому, що, на жаль, продовжуються дивні експерименти над Міністерством культури. За 5 останніх років це, якщо я не помиляюсь, п'ята зміна назви, а відповідно п'ята реорганізація Міністерства культури, яке відсьогодні має стати ще й Міністерством стратегічних комунікацій, будучи на цей момент ще Міністерством інформаційної політики. Провалили інформаційну політику, вирішили її забрати взагалі з назви як пріоритетів державної політики, давайте далі провалювати стратегічні комунікації.

Що стосується культури. Без сумніву, величезні виклики і завдання. Без сумніву, величезні знання необхідні для того, щоб управляти цією надзвичайно складною сферою.

Так, пане Миколо Станіславовичу, ви фаховий дипломат, ви прекрасний спеціаліст і професіонал, так, вам, впевнений, буде дуже непросто розібратися тільки в назвах і кількості людей, які сьогодні представляють і є обличчям української культури. Тому хочеться вам побажати цей черговий виклик свого життя пройти достойно і не провалити все, що зроблено попередніми поколіннями і вашими попередниками.

А що стосується реорганізації, то я сподіваюся і комітет Верховної Ради, і Верховна Рада тут вам повинні допомогти, я сподіваюсь, і Прем'єр-міністр, пройти оцей шлях реорганізацій максимально швидко, бо ваші попередники це продовжували численними місяцями.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.

Переходимо до прийняття рішення. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України і статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 12012) про призначення Точицького Миколи Станіславовича на посаду Міністра культури та стратегічних комунікацій України. Прошу голосувати.       

 

16:11:00

За-252

Рішення прийнято. Вітаємо.

 Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України (по фракціях покажіть, будь ласка) у день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

Для складення присяги на трибуну запрошується Міністр культури та стратегічних комунікацій України Точицький Микола Станіславович.

 

16:11:28

ТОЧИЦЬКИЙ М.С

Я, Точицький Микола Станіславович, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і територіальну цілісність України, незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

Слава Україні і дякую за підтримку!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Героям слава! Вітаємо. Займіть своє місце в ложі уряду, будь ласка.

З процедури Герасимов.

Система "Рада", розберіться, будь ласка, з робочим місцем депутата Герасимова. Да, спочатку дайте, будь ласка, Герасимову.

 

16:12:52

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Олександр Сергійович, шановні колеги, я звертаюсь зараз до президії з проханням призупинити зараз голосування до моменту, поки кожен народний депутат не отримає всі необхідні згідно законодавства матеріали по кожному кандидату. Щиро вам дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу Апарат надати всі необхідні по законодавству матеріали по кожному кандидату. Рухаємося далі.

До слова для виступу запрошується кандидатка на посаду Міністра у справах ветеранів України Калмикова Наталія Фернандівна.

 

16:13:33

КАЛМИКОВА Н.Ф.

Шановні народні депутати, шановні колеги, за останній рік ми не раз зустрічалися з вами в цій залі і в комітетах, в Кабінеті Міністрів України і здійснювали такі важливі для наших захисників зміни. Ми зробили величезний крок у військовій медицині, разом з вами ми розділили повноваження Міністерства оборони та Міністерства охорони здоров'я і з тих пір Міністерством оборони вже затверджено обсяги надання домедичної допомоги. Зараз на юстуванні знаходяться обсяги надання догоспітальної допомоги, що надає нам можливість уніфікувати штати, табелі, все, що відбувається на етапах евакуації пораненого. Також ми унормували склад аптечок та наплічників, що довгий час було скандалом і таким елементом маніпуляції.

Ми з вами змінили виплати нашим захисникам за участь в бойових діях, а також подовжили виплати пораненим до 12 місяців. І врешті-решт буквально на минулому тижні було підтримано урядом Постанову про створення служби супроводу військовослужбовців, так званої патронатної служби, яка насправді зніме багато питань, які виникають у військовослужбовця та у його родини під час служби. Ми зробили великі зміни з точки зору залучення людського капіталу до Збройних Сил. Я думаю, що кожен з вас бачив і бачить як працюють центри рекрутингу, їх вже сьогодні в Україні 34. Я скорочуюся.

Дякую кожному з вас, хто долучився до цих змін і хочу сказати, що ветерани вже сьогодні стають найбільш дієвою частиною нашого суспільства і моєю задачею є створення для них умов реалізації свого потенціалу і енергії. І пріоритетами є в першу чергу здоров'я, в другу чергу робота, в третю чергу родина. Я прошу підтримати мою кандидатуру на посаду міністра у справах ветеранів. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава.

Запишіться, будь ласка, на запитання до кандидатки на посаду.

Богданець, будь ласка, "Слуга народу".

 

16:15:54

БОГДАНЕЦЬ А.В.

Передайте слово Тарасенку Тарасу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тарас Тарасенко, будь ласка.

 

16:16:00

ТАРАСЕНКО Т.П.

Доброго дня, шановні колеги, шановний кандидат! Я дуже радий, що ви саме з Міністерства оборони переходите… що з Міністерства оборони ви якраз переходите до посади міністра ветеранів, оскільки ви знаєте звідкіля зараз саме настає шлях ветерана. І враховуючи те, я хотів би запитати вас, чи можливо сформувати у найближчі три місяці таку політику, щоб ви могли презентувати її у нас на комітеті і ми могли також її запровадити через державну цільову програму загалом на державу? Тому що ветерани, вони в кожній сфері нашій, вони і у Міністерстві соціальної політики, вони в МОЗі є, вони в Міністерстві оборони, тобто ветерани зараз скрізь. Ветерани зараз будуть складати більше 25 відсотків нашої держави.  Тому дуже важливо, щоб ми дійсно консолідувалися. І я маю надію, що ви сформуєте саме таку консолідуючу…

 

16:17:09

КАЛМИКОВА Н.Ф.

Дякую за запитання. Я думаю, що всі, хто зі мною працювали, знають, що я працюю на такому підході діалогу. І власне комітети, які ми запрошували до того, щоб звітувати у себе в Міністерстві оборони, ми завжди приходимо на ті комітети обговорювати законодавчі ініціативи. І ми однозначно зацікавлені в тому, щоб врахувати і голоси ветеранів, і голоси народних депутатів у формуванні тих підходів, які стануть важливими для ветерана, цінними для ветерана, і будуть рухати країну вперед, тому що це пов'язані речі.

І окремо я хочу наголосити про родини, тому що це є важлива компонента життя ветерана і військовослужбовця, це ті люди, яких військовослужбовець і ветеран, завжди за них переживає, тому для нас це буде теж окремим пріоритетом. І однозначно те, що ви зауважили, ветерани у нас всюди і задача Міністерства у справах ветеранів координувати всі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, дякуємо. Займіть, будь ласка, своє місце. Дякуємо за відповіді.

До слова для співдоповіді запрошується  голова Комітету Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Миколаївна Третьякова.

 

16:18:31

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні колеги, я зразу скажу, що комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді проголосувати за цю кандидатуру, тому що ми знаємо, як працює пані Наталія на посаді заступника міністра, ми знаємо, як вона працювала в громадській організації "Повернись живим", ми знаємо її з громадського сектору, тому що це гідний кандидат, який розуміє і державну службу, і розуміє потреби ветеранів. Комітет розглядає Міністерство ветеранів як міністерство майбутнього для військових і пані Наталія це однозначно розуміє.

У нас велике прохання від комітету проголосувати за неї, тому що шостий рік закінчується існування нашого Міністерства ветеранів, у грудні буде шість років, водночас проблем не стає менше, їх стає більше. Проблематика, хто такий ветеран, яка має бути діджиталізація, електронний кабінет, яким чином має бути побудована професія помічник ветеранів, яким чином мають забезпечуватися потреби працевлаштування людей з інвалідністю і військових, які мобілізовані і втратили попереднє своє робоче місце. Всі ці проблеми...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. 

Божков, "Слуга народу". Система "Рада", у мене є питання до вас, будь ласка. Будь ласка, Божков.

 

16:20:02

БОЖКОВ О.В.

Прошу передати слово Олександру Бакумову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакумов.

 

16:20:18

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, я закликаю вас підтримати кандидатуру Наталії Фернандівни на посаду Міністра у справах ветеранів. Це, дійсно, ефективна відповідна кандидатура, вона дуже ефективно себе проявила на посаді заступника міністра оборони. Постійна комунікація з парламентарями, постійне розуміння проблем, які були в Міністерстві оборони, і постійна можливість вирішити ці проблеми, напрацювати алгоритми, за якими ми рухались і їх вирішували. Тому я вважаю, що це достойна кандидатура і закликаю вас всіх підтримати. На майбутнє, шановні кандидати і вже призначені міністри, я теж закликаю, давайте так: звітуйте частіше перед українським народом. Звітуючи перед парламентом, перед народними депутатами України, ви звітуєте перед українським народом, від імені якого ми вас обираємо на посади в українському уряді. Не важливо, як вас сьогодні призначають, чи то 240, чи то 300, головне, як вас проводжають з посади. І ми це сьогодні побачили, коли відповідно звільняли і задовольняли заяви про відставку.

І ще невеличка ремарочка. Шановні колеги, шановні міністри, коли ви йдете з посад, заявляючи про відставку, нам би хотілось знати, чому. Чому відставка, чому не заява про звільнення? Можна скористатися заявою про звільнення за власним бажанням, і це один правовий механізм. А відставка все-таки – це трошки інший критерій, це політико-правовий критерій, не згодні з певними політичними рішеннями. Тому на майбутнє, якщо ви будете використовувати право на відставку, заявляйте про цю відставку і обґрунтовуйте її.  В добру путь.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", Осадчук.

 

16:21:56

ОСАДЧУК А.П.

Будь ласка, Устінова.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Устінова Олександра Юріївна, будь ласка.

 

16:22:05

УСТІНОВА О.Ю.

Тут всі просять дуже коротко. Підтримайте Наталку, я її знаю більше десяти років. Це людина, яка колись кинула дуже круту роботу в бізнесі, коли почалася війна, і пішла волонтерити. Це людину, яку я знаю з часів, коли я працювала в громадській організації, і коли в них почали у бізнесу вимагати хабарі, це був один із небагатьох бізнесів, повірте, який прийшов і почав воювати з цими хабарниками ще за часів Богатирьової в МОЗ. Тому це дуже достойна людина і я чесно закликаю вас її підтримати. Не буду час витрачати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Платформа за життя та мир", Юрій Павленко.

 

16:22:36

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановні колеги, шановні претендентка на посаду міністра ветеранів! Дійсно, шість, майже шість років, існує Міністерство ветеранів, десять років іде війна в країні, з них більше, як два з половиною повномасштабна війна, але цілісної системної політики захисту, підтримки ветерана, на жаль, ми як держава до сьогоднішнього дня не маємо. Саме тому впевнений, перед вами це перше завдання, щоб кожен ветеран, кожен громадянин знав, що держава гарантує, як держава захищає. Що буде зі мною – солдатом, офіцером –  після того, як завершиться моя військова кар'єра в результаті поранення.

Тому я впевнений, що найголовніше, щоб і ви як міністр, і міністерство чуло біль і потребу кожного ветерана. З однієї сторони, так, загальнонаціональна політика, але, з іншої сторони, дуже чутлива сфера – це почути, побачити, попередити, відчути і вирішити проблему кожного громадянина, кожного ветерана, з якою він стикається, незалежно від того, це в Києві чи в найвіддаленішому селі.

Тому питання. Як сприймають громади сьогодні ветеранів? Як сьогодні міністерство може впливати на органи місцевого самоврядування? Не вирішено питання. Питання лікування, протезування, реабілітації поки що знаходиться на достатньо слабкому рівні. Паліативна допомога і багато інших завдань і викликів сьогодні стоїть перед Міністерством ветеранів. Тому сподіваюся, що і ви як міністр, і Кабінет Міністрів в цілому буде розуміти, чути, відчувати біль і потребу кожного ветерана, кожного захисника.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Батьківщина", Михайло Михайлович Цимбалюк, потім 1 хвилина "Європейська солідарність" і будемо переходити до голосування. Запросіть депутатів до залу. 

 

16:24:53

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, насамперед я хочу подякувати, пані Наталія, вам за те, що ви достойно комунікували не стільки з Комітетом з питань нацбезпеки і оборони, які працюють, і наш колега Вадим Івченко, а з іншими комітетами і взагалі в цілому Верховної Ради.

Насправді, шановні колеги, Міністерство ветеранів – це перше міністерство після Міністерства оборони за можливістю. У нас найбільша кількість у світі ветеранів. І про це, пані Наталю, ви виписали собі цим призначенням квиток на війну. На війну з Мінекономіки, бо там через центри зайнятості видаються сертифікати на бізнес ветеранам, з Міністерством охорони здоров'я, бо потрібна реабілітація, з Міністерством соцполітики, бо вона половину виплачує всіх виплат,  майже з кожним міністерством.  І це ваша посада мала б бути з приставкою в.о., шкода, що немає Прем'єра, він нас чомусь покинув.

Тільки в липні місяці цього року 5,7 мільярда Кабмін розподілив на придбання житла військовим, це майже 300 родин, вірніше, 3 тисячі родин, а в черзі майже 50. Чому тільки в липні – є питання, можна було скільки придбати житла. Мільярд забираємо ми на фінансування Збройних Сил з  Міністерства ветеранів. Знаєте, чому? Да тому що міністерство не освоїло їх на реабілітацію. Через те перед вами велике завдання. Дуже шкода, що ви  сьогодні не прийшли на зустріч з фракцією "Батьківщина", ми не підтримуємо вас сьогодні голосуванням, але будемо підтримувати у ваших діях по посаді міністра.

Не тратимо часу, голосуємо і даємо можливість Міністерству ветеранів стати головним для тих мільйонів дочок і синів, які сьогодні захищають і які захищали, і сьогодні потребують підтримки держави. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава!

Геращенко, 1 хвилина, будь ласка,  і будемо голосувати. І "Довіра".

 

16:27:06

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Свого часу наша команда створювала Міністерство ветеранів, заклала основи реєстру ветеранів і, очевидно, що ми сьогодні є країна героїв, але безіменних героїв. Тому жодне міністерство не зможе на собі тільки потягти ветеранську політику, це має стати політикою уряду.

Ми з повагою ставимося і до пана Порхуна, і до пані Калмикової, які, очевидно, вболівають за ветеранів, але це має стати політикою уряду. Фінансування, інформаційна політика, у марафоні у нас, знаєте, головну сьогодні оці диванні воюваки головну роль грають, там немає ні героїв, ні ветеранів. Працевлаштування, очевидно, і нормальне фінансування, яке у бюджеті на наступний рік не передбачено. Ми вимагаємо поваги до ветеранів і в політиці ветеранській завжди будемо підтримувати профільне міністерство.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо… Лариса Миколаївна Білозір і будемо голосувати. Будь ласка, 1 хвилина, Білозір.

 

16:28:11

БІЛОЗІР Л.М.

Шановні колеги, шановна кандидатка, насправді, ми не раз чули від нашого Президента, що він оголошував про політику героїв і що ми маємо шанувати, і підтримувати наших ветеранів. На жаль, реальність дещо інша. Ніби ми створили і запрацює патронатна служба по помічникам ветеранам. Але скажіть, будь ласка, навіщо ці помічники ветеранів, коли куча державних органів, які крок на кроці порушують права ветеранів. Дуже часто вони стикаються ще й на ВЛК, в лікарнях, навіть у військових частинах. І тут, мені здається, дуже багато роботи попереду. І я дуже вірю, пані Наталю, як вінничанка вінничанку, що вам вдасться і що ви зробите все можливе й неможливе, щоб оце гасло Президента "Політика героїв", яке дійсно, а ветеранів у нас буде дуже багато, за оцінками Мінвету, більше 4 мільйонів, вона була дійсно направлена на захист прав наших ветеранів і на шану, дяку і повагу від держави.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Переходимо до прийняття рішення.

Шановні колеги, відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому з необхідними техніко-юридичними правками проект Постанови за реєстраційним номером 12017 про призначення Калмикової Наталії Фернандівни на посаду Міністра у справах ветеранів України. Прошу голосувати.

 

16:29:55

За-256

Рішення прийнято. Вітаємо!

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду (по фракціях покажіть, будь ласка) члена Кабінету Міністрів України, у день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

Для складення присяги на трибуну запрошується Міністр у справах ветеранів України Калмикова Наталія Фернандівна. Будь ласка.

 

16:30:24

КАЛМИКОВА Н.Ф.

Я, Калмикова Наталія Фернандівна, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України  та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Займіть, будь ласка, своє місце в ложі уряду.

Рухаємося далі. В нас ще два кадрових питання. Далі у нас Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України. І до слова для виступу запрошується кандидат на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Сметанін Герман Володимирович. Будь ласка, 2 хвилини.

 

16:31:46

СМЕТАНІН Г.В.

Пане головуючий, шановні народні депутати, шановний пане Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович! Насамперед хочу подякувати нашим захисникам і захисницям за їхню мужність, за їхню стійкість, за їхні звитяги на полі бою, які щодня вони показують героїчними своїми зусиллями. Також хочу подякувати більше 300 тисячам працівників оборонно-промислового комплексу України, 300 тисячам зброярів, які щодня наближають нашу перемогу, працюючи на підприємствах, в конструкторських бюро, в технічних КБ.

Для мене очолити Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості – дуже великий виклик, але і велика честь та можливість збудувати з України арсенал вільного світу. Для мене оборонка – це щось особисте. Минулого року я працював в Акціонерному товаристві "Українська оборонна промисловість", вчора звільнився. За минулий рік акціонерне товариство показало ріст продукції виробництва у 2 рази, ми увійшли у      топ 50 найбільших оборонних компаній світу, показавши найбільшу динаміку росту серед усіх провідних компаній світу.

Я бачу наш оборонно-промисловий комплекс як потужний та високотехнологічний, з розвинутою кооперацією між державними та приватними підприємствами. На сьогодні вже підписані перші ліцензійні угоди щодо трансферів технологій між державними підприємствами та приватними підприємствами. Потрібно відкривати ракетну галузь для приватних виробників, ті технології, які є на державних підприємствах, потрібно максимально використовувати також в інтересах приватних виробників, відкривати боєприпасну галузь, забезпечувати наявність довготривалих контрактів для приватних виробників, державних виробників, оскільки ви всі знаєте, на сьогодні...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка, на запитання до кандидата на посаду. 2 хвилини. Власенко Сергій Володимирович,  "Батьківщина".

 

16:34:23

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане головуючий. Шановний пане кандидат, скажіть, будь ласка, як  ви можете прокоментувати інформацію про те, що в нас розпочався імпорт української зброї під час збройної агресії Російської Федерації, коли ми рахуємо кожну одиницю зброї, але зараз з’явилась інформація, що в нас є імпорт. Що ви збираєтесь з цим робити?

Дякую.

 

16:34:49

СМЕТАНІН Г.В.

Дивіться, шановні народні... (Шум у залі) Добре, бо я почав вже хвилюватись, бо ми прикладемо максимальних зусиль для імпорту всього, що ми можемо знайти.

Добре, по експорту. На сьогодні  офіційної заборони нормативно експорту військової продукції за межі України немає,  діє комісія МКВТС, вона підходить виключно до продукції військового призначення критично. Всі позиції, які надходять на МКВТС розглядаються комісійно. На сьогодні не експортуються ті критичні товари і оборонна продукція, яка потребується для українського війська. Але слід зазначити, для того щоб такі питання не піднімались, потрібно максимально завантажити державні підприємства, приватні підприємства, бо підприємство без замовлень, ви самі розумієте, працювати не можуть, тому і виникають такі, на жаль, питання від народних депутатів…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Штепа.

 

16:36:00

ШТЕПА С.С.

Прошу передати слово Дмитру Наталусі. Дякую.

 

16:36:04

НАТАЛУХА Д.А.

Дякую дуже. Шановний Германе Володимировичу, я тут, з іншої сторони. З іншої сторони. Дякую.

У нас був комітет сьогодні з вами, ми проговорювали різні аспекти діяльності міністерства, для нас це міністерство, що називається, рідне. І серед гарних і успішних показників, які  демонструє міністерство у сфері оборонно-промислового комплексу, зачіпали сферу космосу. Питання в тому, що здатність на сьогодні  вести боротьбу в сучасній війні, вона все частіше означає здатність бачити противника раніше ніж він  побачить вас, приймати рішення швидше, переслідувати цілі швидше ніж супротивник. І для того, щоб це робити на більших і більших відстанях, у більш конкурентному середовищі, космос є критично важливим фактором. Але це космос не стільки військовий, що  ми розуміємо в контексті ракетобудування, а космос цивільний, супутниковий. Чи є намір у вас все-таки звернути увагу на розвиток цього напрямку?  І дуже вас прошу вирішити питання з лідерством у Державному космічному агентстві.

Дайте відповісти. Важливе питання все-таки.

 

16:37:13

СМЕТАНІН Г.В.

Дякую за питання. Дійсно, призначення потенційно нового очільника Державного космічного агентства – питання вже наболіло дуже довготривалий час. Моя позиція щодо Державного космічного агентства, що воно повинно працювати безпосередньо  на оборонно-промисловий комплекс України. Ті підприємства, які на сьогодні задіяні у виконанні програм мирного космосу,  якихось приватних проектів, повинні бути трансформовані та передані  під вертикаль управління Акціонерного товариства "Українська оборонна промисловість", бути максимально залученими на всі сто відсотків до виконання тих завдань, які визначає Верховний Головнокомандувач, Головнокомандувач Збройних Сил України, та забезпечувати наші Збройні  Сили України ракетним озброєнням.

Разом з тим, ті напрямки, про які ви кажете, що використовуються у цивільній сфері, вони також можуть використовуватись у військовій сфері. Тут нам на сьогодні  дуже активно допомагають наші партнери космічними…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Повертайтеся на своє місце, будь ласка.

До слова для співдоповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро Андрійович Наталуха, 1 хвилина.

 

16:38:33

НАТАЛУХА Д.А.

Дякую, шановні колеги. Дякую, шановний пане головуючий. Ви мали можливість почути сьогодні презентацію кандидата Сметаніна Германа Володимировича. Частково ми сьогодні на комітеті мали можливість почути і у більш розширеному вигляді. На нашу колективну думку, це людина фахова і професійна, яка буде здатна продовжувати реалізацію поставлених задач попереднього керівника разом із координацією з комітетом. Тому комітет рекомендував, звісно, схвалити рішення і призначити на посаду міністра стратегічної промисловості відповідного кандидата Сметаніна Германа Володимировича.     

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

"Батьківщина", Цимбалюк Михайло Михайлович.

 

16:39:47

ЦИМБАЛЮК М.М.

Прошу передати слово Івану Крульку, колезі по фракції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іван Іванович Крулько.

 

16:40:04

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Я би хотів звернутися до кандидата в міністри стратегічних галузей промисловості, хоч він, безумовно, зараз дуже зайнятий. Але мені здається, що це міністерство, мабуть, повинно бути одним з ключових в період дії воєнного стану, в період війни. І конкретно від нашої фракції до вас є кілька порад стосовно роботи цього міністерства.

Перше, що, на нашу думку, варто було би змінити у підходах, треба підтримувати розробки українські не просто шляхом купівлі – спочатку зробіть, а потім ми купимо, а треба інвестувати в стартапи. У нас є велика кількість приватних компаній розробників, які мають сучасне озброєння, але не мають коштів для того, щоб цю розробку запустити в життя. І мені здається, що Міністерство стратегічних галузей промисловості мало би і могло би це робити. Перше.

Друге питання. Те, про що вже говорив мій колега Сергій Власенко в своєму запитанні, допоки в нас йде війна, дуже обережно треба бути з імпортом. Якщо ми не можемо забезпечити всім необхідним свою армію, ми нічого з України продавати за кордон не маємо права, тому що в першу чергу треба забезпечити свої потуги і свої можливості.

І безперечно, ми переконані в тому, що таке міністерство, як Міністерство стратегічних галузей промисловості, повинно інвестувати в ключове, що нам потрібно. Три роки війни майже йде в Україні, у нас немає свого порохового заводу, ми маємо мати повний цикл виробництва зброї. Інвестуйте в це і побудуйте в Україні пороховий завод, щоб ми ні від кого не залежали і мали свою українську зброю найвищої якості!

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу", Короленко-Усова.

 

16:42:12

КОРОЛЕНКО-УСОВА В.Ю.

По-перше, я хочу подякувати Герману Володимировичу за те, що він зарекомендував себе на посаді менеджера, якісного менеджера в оборонній промисловості. І хочу попросити вас підтримати його кандидатуру на посаду міністра, молодого та перспективного.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Юрій Павленко, "Платформа за життя та мир".

 

16:42:36

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний головуючий, шановні колеги, шановний претенденте на посаду міністра! Декілька пріоритетів, які, на наш погляд, є надзвичайно важливими, бо міністерство важливе, створене нещодавно, все ще ніяк в повній мірі не запрацює. Разом з тим, що на наш погляд, є сьогодні найголовніше? Це в першу чергу в оборонних закупівлях імпортозаміщення, збільшення фінансування національного ВПК, локалізація виробництва. Бо сьогодні ми, на жаль, більше фінансуємо іноземні ВПК, включаючи і ті кредити, які отримуємо. Без сумніву, важливо є збільшити долю ВПК у ВВП України.

По-четверте, науково-дослідні, інноваційні, удосконалення виробничих процесів, те, що сьогодні є надзвичайно на часі. Звичайно, і виклики, які стоять перед країною, наприклад, сучасний новітній виклик, коли Китай обмежив, встановив обмеження на товари подвійного призначення. А це, без сумніву, може вдарити по виробництву дронів і інших видів озброєння, сучасних видів озброєння, які сьогодні підтвердили свою ефективність.

Без сумніву, є позитивні зрушення, які зроблені вашим попередником, є ваші позитивні зрушення на попередньому місці роботи, але обсяг завдань надзвичайно великий. Сподіваюся, що ваш молодий вік, ті дискусії, які ми з вами проводили і по відновленню техніки, і по виробництву ВВК, ваша швидка, оперативна реакція на будь-яке звернення з будь-якої військової частини вселяє надію на результативність вашу на цій посаді.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Герасимов Артур Володимирович, "Європейська солідарність". Фріз. Герасимов.

 

16:44:48

ГЕРАСИМОВ А.В.

Прошу передати слово Ірині Василівні Фріз.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Василівна Фріз.

 

16:44:57

ФРІЗ І.В.

Дякую, пане головуючий. Дійсно, колеги, ми сьогодні розглядаємо кандидатуру на посаду одного з ключових міністерств сьогодні під час вії воєнного стану. Ми в Комітеті з питань національної безпеки, оборони знайомі з діяльністю і результатами роботи на попередній посаді пана Германа Сметаніна.

У вас є, пане Германе, одна перевага значна – ви знаходитеся в тій системі, яка вам є достеменно знайомою. Єдине, що у вас буде вищий рівень управлінських обов'язків, а отже і більша відповідальність. Я впевнена, що ті результаті, які ви продемонстрували і на своїй попередній посаді, і, як ми знаємо, продемонстрував Мінстратегпром за останній рік своєї діяльності, свідчать про те, що у нас є інша сьогодні проблема, яку потрібно вирішувати. І саме в ній ви маєте проявити фах своїх управлінських якостей. Я маю на увазі, коли наш ВПК здатний виробляти більше, ніж контрактується державою. І коли ми говоримо про експорт нашої техніки, то він виникає лише тому, що у нас є не законтрактована державою, Міністерством оборони та іншими суб'єктами сектору безпеки і оборони тої продукції, яку ми здатні виробляти. І для мене це дивно і дико, тому що на фоні постійних потреб, які ми чуємо від наших комбригів та військових щодо забезпечення, ми маємо зробити все, щоб переорієнтувати закупівлі на вітчизняну продукцію, для того щоб дати можливість працювати вітчизняному промисловому комплексу на забезпечення потреб нашого сектору безпеки і оборони. Вам бажаю успіхів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще у нас 1 хвилина – Устінова. І голосування.

 

16:47:09

УСТІНОВА О.Ю.

Шановні колеги, я, по-перше, хочу подякувати пану Герману за те, що він зробив, я вам скажу чесно, революцію з приводу ремонту техніки в Україні. У нас зараз ремонтується техніка в десятки разів дешевше і краще, ніж це роблять будь-які наші партнери, і це його заслуга. При тому, я вам скажу чесно, я цю людину особисто не знаю, але я бачила, що він робив. І наскільки в нас знизилися кости по ремонту. Я вам дуже дякую. Я дуже сподіваюся, що це саме буде зроблене з виробництвом. І зробіть експорт продукції. До нас не піде жоден іноземний виробник, не буде вкладати нормальні гроші, тому що у нас є один покупець, це держава, яка не може собі зараз дозволити викуповувати все. Якщо ми не хочемо, щоб у нас закривалися виробництва, зробіть програму один танк виробив – один на фронт, один продав, один на фронт. Подумайте. Але я вас дуже прошу, що на це треба звернути увагу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до прийняття рішення, шановні колеги. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 12018 про призначення Сметаніна Германа Володимировича на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України. Прошу голосувати.

 

16:48:37

За-247

Рішення прийнято. Вітаю!

Відповідно до статті... По фракціях покажіть. Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, у день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу. Для складання присяги на трибуну запрошується Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Сметанін Герман Володимирович. Будь ласка.

 

16:49:08

СМЕТАНІН Г.В.

Я, Сметанін Герман Володимирович, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюся додержуватися Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток суспільства.

Народні депутати, дякую за довіру

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Займіть, будь ласка, своє місце в ложі уряду.

І завершальне питання на сьогодні кадрове, але по значимості я б сказав, що одне з найголовніших. Нагадую, що ця галузь зараз забезпечує 40 відсотків валюти в країні, експорту валютного. Тому давайте відповідально поставимося до цього і наші громадяни будуть дивитися на це голосування також.

До слова для виступу запрошується кандидат на посаду Міністра аграрної політики та продовольства України Коваль Віталій Станіславович. Прошу, 2 хвилини.

 

16:50:18

КОВАЛЬ В.С.

Шановний пане головуючий, шановний пане Прем'єр-міністр, шановні народні депутати! Щиро дякую за можливість бути з вами і маю честь виступити перед залом. Я дуже часто за останні дні чую фразу, що аграрний сектор – це сектор, який потребує глибинної переробки.

Я додам: він не потребує, ми зобов'язані це зробити. Тому як кандидат на посаду міністра аграрної політики та продовольства я вам гарантую, що аграрний сектор – це буде сектор глибинної переробки, і українська земля буде фундаментом для того, щоб ми на ній вирощували продукцію, цю продукцію переробляли, експортували в максимальну кількість країн, забезпечили продовольчу безпеку, і аграрний комплекс став по-справжньому агроіндустріальним. Тому буду закликати вас підтримати всі ініціативи, щоб ми стали агроіндустріальною країною, щоб ми рухались вперед і слово "аграрій України", як є сьогодні, звучало гордо у всьому світі. Тому що село і люди в селі – це ті, які ніколи не зрадять своїй землі.

Друзі, у нас великі виклики, але сьогодні ми маємо забезпечити і валютну виручку, і зростання нашої економіки, і головне – відновити довіру аграріїв до влади. Тому що ті програми, які ми з вами затвердили, ми маємо наповнити коштами не тільки бюджетними, а й коштами наших партнерів для того, щоб продукція була конкурентною, і ми могли на всіх континентах забезпечувати продовольчу безпеку.

Беру на себе відповідальність відновити суб'єктність Міністерства аграрної політики і щоб агропромисловий комплекс був драйвером розвитку всієї економіки, особливо в суміжних галузях машинобудування та тих галузях, які дозволять нам зробити імпортозаміщення.

Друзі, щиро дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

Запишіться, будь ласка, для питань до кандидата.

Дануца Олександр, "Слуга народу". Олександр Анатолійович.

 

16:52:46

ДАНУЦА О.А.

Прошу передати слово колезі Артему Чорноморову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артем Чорноморов, будь ласка.

 

16:52:53

ЧОРНОМОРОВ А.О.

Шановні колеги, хотів би зазначити, що Віталій Станіславович один із небагатьох своїх колег, які сьогодні присутні в залі, все ж таки зустрівся з аграрним комітетом і, будучи Головою Фонду держмайна, пояснив свою роботу і довів своїми діями і словами.

Також хотів би сказати і звернутись до Віталія Станіславовича, що перед вами дуже багато викликів. Один із основних – це "сірий" обіг зерна, так звана форма 2. По-друге, це підняття мінімальних роздрібних цін на вино і виноматеріал. Третє. Це всі євроінтеграційні закони, які наразі є в аграрному комітеті. Четверте. Одне із найважливіших – це рибно-меліоративні системи, які наразі повинні передатися до безпосередньо Міністерства аграрної політики, як ви зазначили, це дійсно відкриття ринків, нових ринків для наших аграріїв.

Той кредит довіри, який наразі ми вам даємо як народні депутати, – це кредит довіри також від фермерів і всього агросектору. Питання, який сектор ви вважаєте для вас самий головний і пріоритетний?

Дякую.

 

16:54:01

КОВАЛЬ В.С.

Дякую. Пане Артеме, дякую. І хочу подякувати кожному члену аграрного комітету за вчорашню плідну дискусію і сьогоднішнє ваше делегування.

Друзі, в аграрному секторі, як і в цілій країні немає важливих чи неважливих, ми маємо здійснювати аграрну політику таким чином, щоб одноосібник-господарник, маленькі фермери, середні фермери і потужна агрокорпорація мали рівні умови.   І скажу як людина, яка виросла в сільській місцевості. Село, де є ферма, – це потужне живе село. І тому я буду просити у вас підтримки галузі тваринництва. Тому що тваринництво – це є перший і основний фундамент переробки, і саме через розвиток тваринництва ми зможемо забезпечити нормальні внутрішні ціни на молоко, на м'ясо, на інші продукти. І це нам дозволить розвивати аграрний експорт не лише з рослинництва, а і тваринництва. Тому що ми маємо зайнятись…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо. Дякуємо, Віталій Станіславович. Займіть, будь ласка, своє місце.

До слова для співдоповіді запрошується голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Васильович Гайду. Будь ласка.

 

16:55:26

ГАЙДУ О.В.

Шановний головуючий, шановні колеги, за дорученням Першого заступника Голови Верховної Ради України Корнієнка Олександра Сергійовича Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні сьогодні, 5 вересня, розглянув подання Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича про призначення Коваля Віталія Станіславовича на посаду Міністра аграрної політики та продовольства України.

Віталій Коваль має великий досвід роботи як в бізнесі, так і на адміністративній роботі, він пропрацював і в банківській сфері, і керував підприємствами в аграрній, транспортній та будівельних сферах. Тому розглянувши та обговоривши на засіданні комітету подання Прем'єр-міністра України, Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики вирішив рекомендувати Верховній Раді України підтримати призначання Коваля Віталія Станіславовича на посаду Міністра аграрної політики та продовольства України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо.

Шановні колеги, в нашому засіданні приймав участь Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль, якому потрібно відбувати на важливу міжнародну зустріч. (Оплески) І завтра ми чекаємо уряд в повному складі на "годину запитань до Уряду", і Денис Анатолійович якраз буде завтра відповідати за трибуною.

Переходимо до обговорення: два – за, два – проти, будь ласка. Два – за, два – проти, будь ласка, записуємося.

"Слуга народу", Чорний Дмитро Сергійович.

 

16:57:01

ЧОРНИЙ Д.С.

Шановні колеги, прошу переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо за лаконічність.

"Європейська солідарність", В'ятрович Володимир Михайлович.

 

16:57:11

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу передати Артуру Герасимову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Артур Герасимов, будь ласка, з трибуни.

 

16:57:30

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, дійсно, аграрна галузь –  це стратегічна галузь сьогодні в Україні. І тут вже лунали певні цифри, але я вам хочу сказати, що в 2022-2023 році в певні місяці частка аграрної пов'язаної з нею продукції в українському експорті  досягала 65 відсотків. Ви просто вдумайтесь в цю цифру. Але одночасно наші аграрії стикаються з величезною масою проблем.

Перше. Заміновані поля і це проблема розмінування.

Друге. Це проблема блокування податкових накладних, їм же наліво, направо це блокують, і тому я всіх закликаю голосувати за державний аграрний реєстр, щоб ми хоч якось полегшили цю проблему.

Третє. Це недоступність зернового коридору, і завданням нового міністра буде зробити так, щоб влада менше там крала по формі 2.

Четверте. Це проблема з аграріями, чиї землі залишилися на окупованих територіях, а банки просто знищують їх і їх бізнес сьогодні. Це дуже важливо.

Але держава вирішила, що цих проблем мало ще для аграріїв і вирішила їм проблем додати: це і підняття акцизів на паливо, це і підняття податків. І я вважаю, що повернення суб'єктності міністерства означає тільки одне – захистити аграріїв від податкової, від цього підняття акцизів і  підняття податків. І окрім цього, давайте не забувати, нас очікує блокування експорту, давайте будемо уважними, із цим теж прийдеться стикнутися.

І наостанок. Оце папір, який кожний народний депутат має мати при собі, це перелік розділів перемовин з Європейським Союзом. Одразу вам повідомляю, 35. І найважливіші – це 11-й, 12-й і 13-й. Поясню чому. Найскладніші для нас будуть, вони саме пов'язані з Міністерством аграрної політики. І в мене до вас велике прохання, на відміну від того, що стається це  зараз, будь ласка, прогарантуйте сьогодні, що аграрний комітет Ради буде не на словах, а на ділі залучений до процесу перемовин. Це важливо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колтунович Олександр Сергійович.

Скорик, будь ласка.

 

16:59:47

СКОРИК М.Л.

Шановна президія, шановний пане кандидате, шановні колеги! Народний депутат Скорик,  депутатська група "За життя та мир". Наша група буде підтримувати кандидата на посаду Міністерства аграрної політики. Ми вважаємо, що в військовий час обов'язково треба підтримати Кабінет Міністрів, тому що це ключовий орган управління країною.

Що хотілось би побажати поки що кандидату. Я уважно слухав ваш виступ і ви говорили дуже правильні речі щодо переробки, щодо тваринництва, дуже хотілося б, щоб ви дійсно змогли реалізувати ці речі. Мені б як представнику в парламенті Одеської області дуже хотілося, щоб держава згадала про виноградарів і виноробів з точки зору компенсацій в цьому виді в сільськогосподарського виробництва. Взагалі міністерство... було б дуже  гарно,  щоб міністерство це було – не міністерство статистики за бізнесом,  не міністерство нагляду за бізнесом, а є дві ключові речі,  які,  я вважаю,  міністерство має виконувати. Перша річ – це захист ринків і просування нашої продукції на тих ринках, де можливо,  для того,  щоб наші аграрії могли експортувати якнайшвидше, якнайлегше свою продукцію – з одного боку. І з іншого боку – це розпорядження,  це фінансування коштів в нашу сільськогосподарську галузь, як це прийнято в Європейському Союзі,  здорове лобіювання, державне лобіювання фінансами нашого сільськогосподарського сектора. Якщо це буде так, з нашого боку,  з боку нашої групи ми будемо всіляко підтримувати вас на цій посаді.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

"Батьківщина", Євтушок, будь ласка.

 

17:01:44

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок,  фракція "Батьківщина", Рівненщина.

Шановний Віталію Станіславовичу, я точно знаю, що у вас ще не настало  професійне вигорання, адже бачив, як ви отримали попередній досвід роботи в обласній державній адміністрації, потім у воєнній адміністрації, в Фонді держмайна. Я бачив, як ви організовували роботу по ліквідації наслідків ракетних атак по Рівненщині. Тому я точно знаю, що і тут вам під силу справитись з серйозними задачами і викликами. Я одразу хочу сказати, що їх буде немало, адже це ключова галузь, яка забезпечує продовольчу безпеку в Україні, кожен українець має мати кусок хліба і до хліба за столом, а це ваше основне завдання. Тому минулий рік, 2023 рік, лише 120 мільярдів Україна втратила від того, що був заблокований кордон з Польщею і наші аграрії не змогли експортувати своє зерно. Це перший виклик, з яким ви маєте чітко тримати руку на пульсі, і дуже швидко, оперативно вирішувати його.

І три ключових моменти, на які я хотів би звернути увагу, які ми з колегами у фракції "Батьківщина" обговорюємо. Це харчова і переробна промисловість, переробка, переробка, і переробка. Лише цей момент і можливість дасть нам отримувати доходи і валюту в   Україну.

Також другий момент – сільгоспмашинобудування. Ще буквально недавно 90 відсотків техніки, тракторів, машин, плугів та іншого знадоб'я сільгосп, ми виробляли в Україні. Відновлюйте цю традицію і, власне, сільське господарство. Непотрібно думати про монокультури, експортуючи з України кукурудзу, там пшеницю, ще щось. Переробка, тут переробити, виростити, навіть зробити біопаливо, біоетанол і продати вже готовий цей енергетичний продукт за кордон. Хай вам щастить.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо вам.

Можемо переходити до голосування? Прекрасно.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85-ї . А, вибачте, "Голос", Рущишин.  Одна хвилина, вибачте. Запросіть депутатів до зали.

 

17:04:01

РУЩИШИН Я.І.

Шановні колеги, з приводу претензій, висловлених моїми попередниками, я б хотів сказати, що ви точно будете задоволені співпрацею з відповідним комітетом,  коли міністерство очолюватиме Віталій Коваль.

Також хотів би сказати з приводу відсутності біографії. Я знаю біографію кандидата і мушу вам сказати, що це є високоціннісна людина і в екстремальних умовах він зробить належний вибір. Голосуємо – за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Переходимо до голосування. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85, частини четвертої статті 114 Конституції України, статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови за реєстраційним номером 12014 про призначення Коваля Віталія Станіславовича на посаду Міністра  аграрної політики та продовольства України. Прошу голосувати.

 

 

17:05:13

За-251

Рішення прийнято. Вітаю!

По фракціях покажіть, будь ласка.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України, в день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засіданні Верховної Ради України присягу.

Для складення присяги на трибуну запрошується Міністр аграрної політики та продовольства України Коваль Віталій Станіславович.

 

17:05:39

КОВАЛЬ В.С.

Присяга члена Кабінету Міністрів України.

Я, Коваль Віталій Станіславович, усвідомлюючи високу відповідальність члена Кабінету Міністрів України, урочисто присягаю на вірність Українському народові. Зобов'язуюсь додержуватись Конституції України та законів України, зміцнювати суверенітет і незалежність України, обстоювати права і свободи людини та громадянина, дбати про добробут Українського народу, сталий демократичний розвиток.

Честь маю. Слава Україні!

 

17:06:14

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Дякуємо. Займіть, будь ласка, своє місце в ложі уряду. Але ненадовго, адже розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за плідну і результативну роботу.

Оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Разом до перемоги! Слава Україні!

Повернутись до публікацій

Версія для друку