ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

21 серпня 2024 року, 10 година 45 хвилин

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:49:06

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми маємо всі перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у нашого колеги народного депутата України Олега Олексійовича Арсенюка, "Слуга народу". Вітаємо, Олеже! Бажаємо міцного здоров'я, наснаги та нових здобутків на благо України!

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочнемо роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, триває вже 910-а доба героїчного протистояння українського народу злочинній широкомасштабній збройній агресії Російської Федерації. Сьогодні світ відзначає Міжнародний день пам'яті та поминання жертв тероризму. Цього дня важливо підкреслити, що Російська Федерація цілеспрямовано застосовує методи терору проти нашої  держави. З  2014 року і до сьогодні Україна щодня протистоїть російському тероризму. Рашисти переслідують та насильно переміщують місцеве населення на тимчасово окуповані території, катують українських громадян, вчиняють численні воєнні злочини та злочини проти людяності.

Справедливість обов'язково переможе і держава-терорист буде покарана за всі свої злодіяння проти українського народу. Я прошу хвилиною мовчання вшанувати світлу пам'ять воїнів, полеглих за Україну, її суверенітет і незалежність, а також усіх жертв російської агресії. Вічна їм пам'ять.

 (Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу сідати, шановні колеги.

Зараз ми проведемо голосування, щоб побачити, скільки в залі, тоді з процедури.

Відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного пропоную провести сигнальне голосування. І нагадую, що необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.

 

10:54:33

За-236

4 – проти, утрималися – 2, не голосували – 89.

Будь ласка, Гончаренко з процедури, потім Геращенко з процедури. А після цього, шановні колеги, надійшла заява від двох фракцій і груп з перервою із заміною на виступ – Юлія Володимирівна Тимошенко.

Будь ласка, Гончаренко, що у вас з процедури?

 

10:54:51

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановний пане Голово, у нас в порядку денному на цьому тижні нема законопроекту 11379. Це питання вирішення проблеми колосальної з мобілізацією хлопців 18-25 років. Ми з вами всі пообіцяли, що цієї мобілізації не буде. На жаль, вона відбувається. І нам треба терміново вирішити це питання. Але я не бачу в порядку денному цього питання. Тому прошу вас, щоб ми якомога швидше його розглянули, вирішили це питання і дали суспільству сигнал, що ми виконуємо свої обіцянки і хлопців 18-25 років мобілізовувати примусово не будуть, це дуже важливо.

Хочу нагадати, в липні місяці відповідне доручення Комітету з нацбезпеки підтримало 330 народних депутатів, конституційна більшість. Тож дуже важливо, щоб ми якнайшвидше розглянули це питання і вирішили.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олексій Олексійович, ви абсолютно праві. Більше конституційної більшості підтримало таке звернення до комітету. Хочу подякувати комітету, який оперативно зібрався. Зараз, я розумію, що допроводяться деякі регламенті процедури, і я сподіваюся, я переконаний, що на початку вересня, одразу по першому зібранні, ми можемо розглянути цей законопроект у залі. Тоді прошу всіх, хто там ще, необхідно, які регламентні процедури довести, Апарат і так далі, включитися, щоб ми мали готове вирішення цього питання в тому чи іншому вигляді. Будь ласка.

Гончаренко, ви ще доповнити хочете?

 

10:56:31

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Звернутися тоді до вас, пане Руслане, з проханням, будь ласка, зверніться до Міноборони, офіційно повідомте їх, що Верховна Рада планує вирішити це питання, щоб вони зараз припинили призивати цих хлопців. Тому що в цьому немає жодного сенсу, вони далі їх будуть відпускати. І припинити цю практику поки ми на початку вересня, як ви сказали, я беру ваше слово, це дуже важливо, вирішимо це питання.

Дуже дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я думаю, що Міністерство оборони дуже уважно слідкує за засіданням Верховної Ради  і ми знайдемо спосіб донести їм цю інформацію. Дякую.

Будь ласка, Геращенко Ірина Володимирівна. Потім Юлія Володимирівна Тимошенко – виступ.

Будь ласка, Ірина Володимирівна.

 

10:57:07

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую. Шановні колеги, по-перше, дійсно, від нашої фракції ми наполягаємо на тому, аби вереснева наша сесія розпочалася з законопроекту нашого колеги 11379 щодо неможливості мобілізації юнаків від 18 до 25 років, які мають обмежену придатність. Але також сьогодні ми просимо поставити в порядок денний законопроект 11391.

Кожний день ми починаємо пленарний з вшанування пам'яті загиблих, як ви знаєте, діє норма щодо неможливості мобілізації родича загиблого. На жаль, діє норма щодо можливості мобілізації неспоріднених…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Володимирівна, я перепрошую, давайте, це з процедури, я інформую, сьогодні цей законопроект стоїть у порядку денному. Ми ж домовились на Погоджувальній раді, що сьогодні цей законопроект, я не пам'ятаю, шостим чи сьомим стоїть у порядку денному.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Юлія Володимирівна Тимошенко –  3 хвилини за листом від двох фракцій і груп. "Батьківщина".

Боже, фракція "Батьківщина", я перепрошую, я ще ж просто...

 

10:58:26

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, я хотіла би звернути вашу увагу на те, що коли ми приймали з вами  Закон про мобілізацію, було дуже чітко політично визначено, що мобілізація може проводитися тільки з 25 років. Це було рішення Верховної Ради. Як так сталося, що коли цей закон підписаний, то там абсолютно підступно, без рішення Верховної Ради дозволили мобілізовувати певні категорії молоді з 18 до 25 років?

 Зараз в країні цей процес набуває такого масштабного дійства, незважаючи на те, що керівництво Збройних Сил України публічно повідомило, що армія наша достатньо на цю хвилину укомплектована і немає ніяких підстав забирати зараза в Збройні Сили України, мобілізовувати молодь з 18 до 25 років. Але, незважаючи на всі ці заяви, посилаються на колізії в Законі про мобілізацію і як би то вже після голосування Верховної Ради там цю колізію створили. Масово забирають молодь з 18 до 25 років, майже без підготовки кидають в  штурмові бригади.

Я хочу запитати: у кого є такий намір взагалі знищити українську націю, позбавити її тієї молоді, яка є нашим майбутнім? І я не розумію, чому у Верховній Раді закон 11379, в тому числі за авторством багатьох депутатів –  Олексія Гончаренка, моїм авторством, багатьох інших депутатів – лежить місяцями в парламенті і ніхто не ставить його в порядок денний.

Ви пам'ятаєте наше рішення парламенту в останній день роботи до перерви, де більше 300 голосів в нашій залі проголосували нашу пропозицію, щоби комітет негайно розглянув цей законопроект і поставив його негайно на голосування в день роботи парламенту? Комітет вніс свій комітетський законопроект і ми не заперечуємо, прибрав всіх авторство і поставив свій законопроект, щоб з 18 до 25 не мобілізовувати молодь. Але навіть в редакції комітету ні сьогодні, ні вчора цей законопроект  не винесений. Наша фракція наполягає на тому, щоб негайно цей закон поставили в порядок денний, одностайно проголосували і захистили від мобілізації молодь  від  18 до 25 років. Добровільно вони мають право йти, але позбавляти державу, націю майбутнього ніхто нікому не дозволить. Ми вимагаємо сьогодні  цей законопроект розглянути.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, дякую всім за виступи. Переходимо до порядку денного нашого сьогоднішнього засідання. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця, тому що ми починаємо працювати. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця.

Перший законопроект – це проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Республіки Корея стосовно кредитів від Фонду економічного розвитку та співробітництва на 2024-2029 роки (реєстраційний номер 0278).

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

 

11:02:20

За-262

Рішення прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова заступника Міністра економіки України - Торгового представника України Качку Тараса Андрійовича.

Будь ласка, Тарасе Андрійовичу. До 2 хвилин.

 

11:02:41

КАЧКА Т.А.

Доброго дня! Законопроектом передбачається ратифікувати програму співпраці з корейською інституцією DCF підтримки експорту, яка передбачає можливість отримання кредитів на суму 2,1 мільярда доларів упродовж наступних 5 років. Кредити видаються або державі Україна, Міністерство фінансів цим може займатися, або приватним суб'єктам під державні гарантії. В першу чергу з корейського боку цей інструмент є інструментом передачі технологій і продажу до України високотехнологічного обладнання для виробництва продукції з доданою вартістю. У зв'язку з цим прошу підтримати. Маємо дуже великий інтерес українських компаній для співпраці за цією програмою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Мережко Олександр Олександрович. Будь ласка.

 

11:03:39

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 26 червня 2024 року розглянув внесений Кабінетом Міністрів України проект Закону України про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Республіки Корея стосовно кредитів від Фонду економічного розвитку та співробітництва на 2024-2029 роки. І ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект закону за основу та в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок.

Метою проекту Закону України є необхідність завершення внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності Рамковою угодою між Урядом України та Урядом Республіки Корея стосовно кредитів від Фонду економічного розвитку та співробітництва на 2024-2029 роки, яка вчинена 19 квітня 2024 року в місті Вашингтон. Ратифікація Рамкової угоди сприятиме економічному співробітництву між Урядом України та Урядом Республіки Корея через надання Урядом Республіки Корея пільгових кредитів від Фонду економічного розвитку та співробітництва для реалізації проектів.

Тож, шановні колеги, прошу підтримати рішення Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та прийняти Закон України про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Республіки Корея стосовно кредитів від Фонду економічного розвитку та співробітництва на 2024-2029 роки за основу та в цілому з урахування техніко-юридичних правок.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися два – за, два – проти щодо обговорення цього проекту.

Будь ласка, слово надається народному депутату Неклюдову Владлену Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:05:45

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. Прошу передати слово своєму колезі академіку Копиленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Любимович Копиленко, будь ласка.

 

11:06:15

КОПИЛЕНКО О.Л.

Шановний Голово, шановні колеги, голова нашого комітету докладно виклав його позицію у зв'язку із запропонованим законопроектом. З одного боку, це стандартна практика для Верховної Ради, а з другого боку, дуже важливо, оскільки підтверджує прагнення міжнародних донорів допомагати Україні в такий скрутний для неї час.

Як і завжди, в засіданні комітету брали участь представники уряду, докладно на високому рівні, що ми підкреслюємо. І ця спільна співпраця, я думаю, дає нам всі підстави позитивно голосувати за цей законопроект. Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Білозір Ларисі Миколаївні, депутатська група "Довіра".

 

11:06:58

БІЛОЗІР Л.М.

Шановні колеги, тисячі кілометрів відділяє Україну від Республіки Кореї, але з початку повномасштабного вторгнення, з початку війни Південна Корея демонструє послідовну позицію щодо підтримки суверенітету та незалежності нашої держави. Україна знаходиться в схожій ситуації, як Корея 80 років тому, і ця нація розуміє нас як ніхто інший. І це дуже важливо, що Південна Корея пообіцяла подвоїти внески до Трастового фонду НАТО, продовжувати надавати безпекову, гуманітарну та іншу допомогу.

І вже цієї весни у Вашингтоні між урядами Кореї та України була підписана Рамкова угода, яку ми сьогодні ратифікуємо. Це 2 мільярди кредитної допомоги, і вже в цьому році ми маємо, можемо отримати 300 мільйонів доларів. Але попереду в нас важкі процеси, ми повинні, скажімо так, втілювати проєкти різної складності, ми маємо бути спроможними залучити підтримку і втілити ці проєкти. А для цього нам потрібно, щоб нарешті Прем'єр-міністр подав кандидатуру на міністра розвитку громад, території та інфраструктури, має бути перезапущений Державний фонд регіонального розвитку та призначений міністр.

Сподіваюсь, Корея допоможе нам з тим, в чому у нас є проблеми, це комплексне територіальне планування, містобудування, розвиток транспортної і соціальної інфраструктури, залізниці, автомобільних доріг. Тому сподіваюсь, що ратифікація цієї угоди переросте у великі спільні інвестиційні проєкти, а Південна Корея нарешті перегляне можливість заборони на поставки летальної зброї в Україну у відповідь на військову між КНДР  і Росією.

Дякую представникам Республіки Корея за солідарність з Україною і готовність стати партнерами на шляху… 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Кириленку Івану Григоровичу.

Передає Немирі Григорію Михайловичу. Будь ласка.

 

11:09:15

НЕМИРЯ Г.М.

Шановні колеги, фракція "Батьківщина" буде підтримувати цю рамкову кредитну угоду. Це дійсно важлива угода, я хочу скоригувати те, що… помилку, якої моя колега припустилася зараз. Йдеться не про 2 мільярди і 100 мільйонів гривень, йдеться про 2 мільярди і 100 мільйонів доларів, це велика різниця. Більш того, це лише початок. Якщо Україна буде успішно використовувати цей інструмент, то корейська сторона готова надати і збільшити такий кредитний резерв для України. Більш того, хочу сказати, якщо б ми ратифікували її трошки раніше, вже цього місяця 100 мільйонів доларів від Кореї мали б зайти на медичні цілі в Україні. Я думаю, нам треба це врахувати у майбутньому.

Що хочу ще сказати, вчора стояла в порядку денному, а сьогодні немає в порядку денному, угода, важлива угода між Україною і Великою Британією. Про що йдеться? Йдеться про продовження на 5 років, підкреслюю, на 5 років у двосторонній торгівлі скасування всіх ввізних мит  і тарифних квот з 2024-го по 2029-й.  Більш того, і це для наших аграріїв я хочу сказати, йдеться про наступні 2 роки скасування ввізних мит і тарифних квот на яйця і продукти з м'яса птиці. Я не розумію, чого ми не поставили в порядок денний сьогодні, але, пане Голово, я сподіваюся, що ця угода буде в порядку денному завтра і закликаю всіх колег підтримати і цю угоду, а зараз підтримати кредитну рамкову угоду між Україною і Республікою Корея.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович. Я розумію, передає Геращенко Ірині.

 

11:11:06

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Передаю слово колезі Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ірина Геращенко.

Шановні колеги, і після цього виступу ми голосуємо. Запросіть, будь ласка, народних депутатів до зали.

 

11:11:17

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні українці, український бюджет напряму і критично залежить від допомоги наших міжнародних партнерів і ми маємо подякувати Кореї, яка, дійсно, в найскладніші часи надає таку допомогу Україні. Мова йде зараз про кредит на 2 мільярди доларів, який в часи дефіциту величезного українського бюджету просто є для нас рятівним колом.

У той же час для всіх міжнародних партнерів, чи мова йде про Корею, чи мова йде про Сполучені Штати, чи мова йде про Європейський Союз, критично, критично важливо – це прозорість використання допомоги технічної, грантових і кредитних коштів. Що відбувається зараз? Вам всім не соромно те, що відбувається навколо Охматдит, коли вся країна і весь світ об'єдналася навколо цієї страшної трагедії і задонатили на відновлення лікарні? В той же час було створено якісь сумнівні наглядові ради, куди входять то представники каналу "1+1", то колишні адвокати і партнери адвоката Януковича, які сьогодні дають можливість просто зневажати ці збори і намагаються красти на тендерах непрозорих. Що відбувається навколо Національного меморіального кладовища? Ви всі за це голосували, ви голосували, коли "Європейська солідарність" говорила про те, що це є настільки делікатна тема, яка стосується пам'яті загиблих героїв. Що відбувається на інших історіях, вибачте, будь ласка, коли ви вашою зневагою до зібраних в Україні коштів і зборів, нашій допомозі міжнародних партнерів підриваєте цю довіру? Вибачте, ми втратимо таку допомогу.

Тому "Європейська солідарність" наполягає на посиленні контролюючої функції парламенту, в тому числі за транспарентним використанням коштів наших міжнародних партнерів. Інакше ніякої допомоги Україні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, завершальний виступ, Колтунович, одна хвилина. І голосуємо. Будь ласка, Олександр Сергійович Колтунович. І, будь ласка, займіть свої місця, шановні колеги.

 

11:13:27

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний пане Голово, у продовження вчорашнього обговорення тих ратифікацій, які ми на сьогоднішній день продовжуємо. Я хотів би звернути увагу на те, що ну насправді це інфантильна політика, фінансова політика уряду. Вона недалекоглядна. Ми маємо серйозні запозичення в цьому році. І це знову новий кредит для нас. Я повторюсь, ми розуміємо, що зараз ми цей бюджетний рік як завершимо і з якими запозиченнями, але уряду необхідно змінювати повністю фінансовий контекст своєї діяльності. Тому що збільшити майже удвічі гарантований державою борг, це треба вміти. Плюс до того, це почалося це до запровадження воєнного стану. А як наслідок, Standard & Poor's оголошує нам вибірковий дефолт, Fitch також оголошує дефолт. Запозичення у нас –  дві треті видаткової частини бюджету і так далі, і так далі, і так далі. Тому, підтримуючи подібні ініціативи, ми все-таки, наприклад, уже з 25-го року маємо отримати серйозний фінансовий документ, який буде унеможливлювати такі запозичення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання. Готуємося до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію. Я прошу всіх колег зайняти свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Рамкової угоди між урядом України та урядом Республіки Корея стосовно кредитів від Фонду економічного розвитку та співробітництва на 2024-2029 роки (реєстраційний номер 0278).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:15:24

За-336

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Шановні колеги, наступний законопроект 0285, це проект Закону про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:15:53

За-268

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова міністра юстиції України Малюську Дениса Леонтійовича.

Будь ласка, Денисе Леонтійовичу.

 

11:16:13

МАЛЮСЬКА Д.Л.

Дякую, пане Голово, колеги.

Щодо Римського статуту. Перше і ключове. Українські військові повинні бути захищені – це головне, це є нашою метою. Я розумію, що чомусь репутаційно комунікаційно Римський статут прив'язали до того, що це послабить юридичний захист наших військових. Це не так, це не відповідає дійсності абсолютно.

В чому проблема? У 2014-му та 2015 роках Верховна Рада України прийняла дві постанови про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду. На жаль, ці постанови були підготовлені без належного фахового супроводу юристів-міжнародників. Вони призвели до того, що обмеження, вказані у вказаних постановах, що вони поширюються лише на злочини, вчинені Російською Федерацією, очільниками Російської Федерації, очільниками так званих "ЛНР", "ДНР" і не застосовуються щодо українських військових, не мають жодної юридичної сили. До чого це призвело? Це призвело до того, що зараз МКС має в порушення того, думки чи позиції Верховної Ради, безлімітну, повну юрисдикцію над українськими військовими. Українські військові не є захищеними з точки зору юрисдикції МКС.

Друге, важливе. Ми не маємо жодного впливу на роботу Міжнародного кримінального суду, ми не приймаємо участі в прийнятті рішень щодо діяльності МКС та в доборі суддів чи прокурора МКС. Ратифікація Римського статуту це змінить. Ми отримаємо права члена Міжнародного кримінального суду після ратифікації Римського статуту з одного боку, з іншого боку ми законно в рамках міжнародного права отримаємо можливість встановити імунітет на 7 років від юрисдикції МКС щодо воєнних злочинів щодо українських військових. Це ключове, українські військові стануть захищенішими в результаті...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Денисе Леонтійовичу. До 2 хвилин, регламент.

Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Мережка Олександра Олександровича. Будь ласка, Олександр Олександрович.

 

11:18:31

МЕРЕЖКО О.О.

Шановні колеги, цей день, напевно, увійде в історію України міжнародного права. Комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва на своєму засіданні 20 серпня 2024 року розглянув внесений Президентом України проект Закону України про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього і ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект закону за основу і в цілому з врахуванням техніко-юридичних правок та із запропонованими комітетом змінами, а саме: статтю 4 законопроекту викласти у новій редакції. Цитую: "Пункт 4. Кабінету Міністрів України забезпечити під час депонування ратифікаційної грамоти повідомлення депозитарію Римського статуту про зміст статті 2 цього закону". Кінець цитати.

Один із моїх вчителів, професор Олександр Вікторович Задорожній казав: міжнародне право пережило Гітлера і переживе Путіна. Я б додав до цих слів, що міжнародне право також притягне до відповідальності воєнного злочинця Путіна і його поплічників, винних у розв'язуванні агресії проти України і інших тяжких злочинів таких, як воєнні злочини, злочини проти людяності і геноцид проти українського народу.

Головним міжнародно-правовим інструментом на шляху до притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців є Міжнародний кримінальний суд. Ратифікуючи Римський статут цього унікального міжнародного судового органу, Україна стає повноправною учасницею з усіма правами і обов'язками і водночас демонструє всьому світу свою відданість справедливості міжнародному праву та міжнародному правосуддю. Не слід забувати, що Україна зараз веде героїчну боротьбу не тільки за свою територіальну цілісність і свій суверенітет, але також за міжнародне право, яке захищає, гарантує територіальну цілісність і суверенітет кожної держави. Боротьба України є також боротьбою за справжнє міжнародне правосуддя. Саме в цьому полягає значення ратифікації Римського статуту. Закликаю всіх...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Теж 2 хвилини, Олександр Олександрович. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатись для виступу по цьому законопроекту.

Будь ласка, Костенко Роман Васильович, фракція політичної партії "Голос".

 

11:21:12

КОСТЕНКО Р.В.

Доброго дня, шановні колеги. Шановні колеги, я попрошу хвилинку уваги. Ми маємо з вами зрозуміти, що дійсно, да, ми маємо дотримуватись законодавства і маємо підганяти своє законодавство під європейське, і напрямок в Європейський Союз, він у нас визначений Конституцією, і ми маємо все робити для того, щоб стати  членами. Але під час агресивної війни ми маємо ще все робити, щоб захищати наших військових, щоб не створювалось навіть будь-яких простих механізмів, коли наші військові будуть думати про те, що ми зможемо їх кудись віддати, щоб вони відповідали або доводили те, що вони не є військовими злочинцями.  Покажіть мені хоч один приклад, коли країни під час агресивної війни там вступали до… приймали на себе зобов'язання, в тому числі і щодо Римського статуту. Такого немає. Ми ведемо війну проти Російської Федерації і зараз підписувати це – це створювати умови, проти яких виступають наші військові. Спілкуючись з нашими військовими, вони не розуміють, для чого ми з вами зараз це робимо. Немає комунікації. Вони розуміють це так, що після війни, навіть коли вони, там ми не кажемо про те, що їх будуть робити військовими злочинцями, але можуть створитись умови, коли кожен наш військовий буде доводити те, що він не є військовим злочинцем.

Тому ми маємо зараз відкласти це питання. Я не знаю, створити комісію, яка усуне всі ризики для наших військових і потім повернутися до цього питання, коли не буде ризиків і ми зможемо в першу чергу підтримати наших військових.

Дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Зінкевич Яна Вадимівна, фракція "Європейська солідарність".

 

11:23:23

ЗІНКЕВИЧ Я.В.

Прошу передати слово Артуру Герасимову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Артур Володимирович Герасимов.

 

11:23:38

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні українці, цей законопроект помічений як євроінтеграційний. Але вступ України до Євросоюзу передбачає величезний перелік вимог, який ми маємо виконати як країна-кандидат. Вони стосуються демократії, свободи слова, прав опозиції, рівня життя і соціального захисту, боротьби з корупцією. Але влада вирішила почати з самого кінця – з Римського статуту. Всі інші проблеми вона, напевно, розв'язала і вирішила прикритися українськими військовими. Але це те, що ми можемо і навіть зобов'язані почекати до перемоги над Росією і до фінальної стадії наших переговорів з Євросоюзом, між іншим, як і зробив уряд своєю постановою, вони  розумніші за вас. Тому що поспішні непродумані кроки з ратифікацією цього документа наражають на додаткову небезпеку тих, хто і так кожного дня ризикує життям за Україну. І ключове, колеги, це видача наших воїнів з України всупереч 25 статті Конституції.

Очевидно, ратифікація цього документа створить можливості для зловживань з боку Росії, її явних та прихованих союзників, які сфабрикують безліч фейкових справ проти українських воїнів. У російського режиму великі гроші, довгі руки і розгалужена агентура. І досвід нацгвардійця Марківа показує, що росіяни володіють технологіями фабрикування справ, впливу на громадську думку, а відтак і опосередкованим впливом на рішення судів.

Виходячи з інтересів українських військовослужбовців, саме захищаючи наших захисників від непродуманих дій політиків, ми свідомо сьогодні утримаємося від ратифікації цього документа, він почекає. Нехай нас надихає досвід Сполучених Штатів та Ізраїлю, які теж не ратифікували цей док. Не знищуйте мотивацію українських воїнів в критичний момент. Ми просимо відкласти розгляд цього законопроекту і провести широке обговорення його з військовими, починаючи як мінімум з рівня старших офіцерів. Не знищуйте мотивацію воїнів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Білозір Лариса Миколаївна, депутатська група "Довіра".

 

11:25:51

БІЛОЗІР Л.М.

Шановний пане Голово, шановні колеги, шановний українське народе! Ратифікація Римського статуту МКС є політичним та історичним кроком, який ми мали вже зробити давно. Україна підписала статут ще взимку 2000 року  і  так і не ратифікували його. Хоча після Угоди про асоціацію з ЄС у 2014 році ми взяли на себе це зобов'язання.

Чому затягувалася ратифікація цього статуту? Тривалий час існувала думка, і бачимо, що існує, що ратифікація Римського статуту може відкрити шлях до притягнення до відповідальності наших воїнів. А Росія може заспамити фактично країни-члени фейковими скаргами. Але реалії  застосування МКС змінюються, і наш ворог, який не тільки не ратифікував, а вийшов з-під дії, притягується до відповідальності. МКС видав шість ордерів на притягнення до відповідальності топових посадовців російського терористичного угрупування – від Путіна і Герасимова до Шойгу і Львової-Бєлової. І, як бачимо, в Гаагу йдуть тільки топові справи, а вимагати Гааги для Путіна і Ко і одночасно відмовлятися від ратифікації Римського статуту, на основі якого існує МКС в Гаазі, це неприйнятно.

І, тим не менше, в цьому законопроекті передбачено 7 років відстрочки, які дають можливість, з одного боку, підготуватись до роботи МКС, щоб зняти навіть оці страхи,  з іншого боку, почати працювати з МКС уже сьогодні. Хоча всі попередні роки МКС не переслідував українських військових, а не робив цього, бо українська сторона на відміну від російської сторони в цілому дотримується міжнародного гуманітарного права при веденні бойових дій.

Тому, колеги, прошу підтримати цей законопроект, і це дасть нам можливість брати участь у підготовці документів, що стосуються діяльності МКС, у виборі суддів, номінації відстоювання свої прав. І багато ще роботи попереду...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Козирю Сергію В'ячеславовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:28:02

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Марині Бардіній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Марина Бардіна.

Шановні колеги, займіть місця, тому що зараз будемо голосувати, після цього  виступу. Будь ласка.

 

11:28:18

БАРДІНА М.О.

Доброго дня, колеги! Насправді ми з вами сьогодні, без перебільшення, на порозі прийняття великого рішення для України. З 2000 року, тобто протягом вже низки років, ми не можемо ратифікувати Римський статут через абсолютно різні політичні маніпуляції, тому що юрисдикція МКС поширюється на наші території з 2013 року, тобто перед судом ми маємо відповідальність, ми маємо зобов'язання з 2013 року. Натомість не маємо жодних прав, не маємо там свого судді, не маємо доступу до цільового фонду з підтримки постраждалих осіб, не маємо можливості брати повноцінну участь в асоціації країн-учасників, не можемо пропонувати свої зміни до тексту Римського  статуту.

З ратифікацією цього документа ми знайдемо такі можливості, ми будемо сильнішими в адвокації наших інтересів в Гаазі. З ратифікацією ми покажемо сигнал підтримки Міжнародному кримінальному суду, який видав низку ордерів  на арешти топ політичних і військових керівників Російської  Федерації. Ми всі тут зацікавлені в притягненні їх до відповідальності за скоєні злочини на території нашої держави.

З ратифікацією статуту ми нарешті захистимо  наших військових, тому що зараз вони не  мають цього захисту з 2013 року, ми ж їх захистимо. І наші військові без того дотримуються норм міжнародного гуманітарного права, а, отже, на полі бою вони дотримуються міжнародно визнаних норм ведення війни.

Я закликаю вас всіх проголосувати, адже МКС має компліментарний характер використання свого статуту. Тобто у випадку, коли наші  правоохоронні органи недорозслідують якісь злочини, включатиметься Міжнародний суд.

Дякую Президенту за це рішення і прошу всіх підтримати за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Одна хвилина, Юлія Тимошенко. І після цього голосуємо, шановні колеги.

 

11:30:18

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шкода, що всього одна хвилина, но я скажу головне. Якщо це така добра історія – ратифікувати під час війни Римський статут, скажіть, будь ласка, чому такі країни, як Сполучені Штати, Індія, Китай, Туреччина і багато, багато... Азербайджан, багато, багато інших не ратифікують цей прекрасний статут, а під час війни це мусить зробити Україна. Ви зрозумійте, що під ударом будуть всі наші військові і все політичне керівництво держави. Це однозначно.

Але я хочу звернути вашу увагу, чому саме зараз. Почитайте уважно 124 статтю, уважно почитайте. Там написано, що протягом 7 років звільняються від відповідальності, але в той же час звільняються від відповідальності ті, хто вчинив злочин на території країни, яка ратифікувала це, в тому числі це ворог наш. І тому замисліться, чому зараз так протискається це.

І останнє вам скажу. Сьогодні треба підтримати нашу армію, підтримати, а не дати поганий сигнал. Тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Ми завершили обговорення. Ще Німченко хоче? Одна хвилина тоді від вашої групи. І після цього голосуємо.

Будь ласка, Німченко. І голосуємо.

 

11:31:33

НІМЧЕНКО В.І.

Шановні колеги і автори законопроекту. Я думаю, що почують. Я хотів би звернути увагу на те, що у 2001 році Конституційний Суд України стосовно ратифікації  цього положення, про яке йдеться сьогодні, висловив свою думку, надав висновок і він сказав, що норми цього договору не вписуються в рамки нашої Конституції і є неконституційними. І він не може бути застосованим. Ви подивіться, нічого там не помінялось, але пропонується, що за цим Римським статутом  міжнародні органи на підставі своїх процедур, в тому числі кримінальних, будуть допитувати, арештовувати, вивозити громадян, а в нас Конституція забороняє передачу під юрисдикцію інших стран…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Ми переходимо до голосування за дуже важливий документ. Будь ласка, займіть свої місця.

Шановні колеги, як сьогодні було правильно сказано, Україна  підписала Римський статут  20 січня  2000 року. 24 роки тому. І з тих пір за 24 роки це питання обросло кучею міфів, але я не знаю тої політичної сили, яка за 24 роки не писала в своїх програмних документах ратифікацію оцього статуту. Я не знаю тої політичної сили, яка не вводила ратифікацію Римського статуту як можливість в Конституцію України.

Тому я вважаю, що для того, щоб зняти ці міфи, я хочу просто поінформувати усіх вас. Учора була скликана велика нарада, де були присутні всі представники фракцій і груп, і всі професійні військові, і військові юристи, де ми проговорили більше 2 годин по кожному з тих питань і тих міфів, які є.

Сьогодні зранку я отримав – теж інформую вас, - на запит вчорашньої Погоджувальної ради, було питання отримати підтримку, я отримав лист від начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-майора Анатолія Баргилевича, де чітко написано: "За результатами опрацювання повідомляється, що вказаний законопроект підтримується".

Шановні колеги, після цього я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з урахуванням пропозицій комітету та з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього (реєстраційний номер 0285). Прошу голосувати.

 

11:34:38

За-281

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Рухаємося далі. Наступний законопроект – 11172. Це друге читання. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби" (щодо маркування лікарських засобів).

Ми на Погоджувальній раді домовилися, що цей законопроект… ніхто не має ставити своїх поправок. Тому одразу… займіть місця, ми одразу голосуємо.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби" (щодо маркування лікарських засобів) (реєстраційний номер 11172). Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:35:39

За-318

Рішення прийнято. 

Закон прийнято в цілому.

Наступний законопроект 10293. Така сама процедура, ми домовились, ніхто не буде ставити поправки. Це проект Закону про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект (реєстраційний номер 10293).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:36:26

За-276

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому.

Наступний законопроект 10147 – це проект Закону про безпеку та здоров’я працівників на роботі. 10147.

Я ставлю пропозицію включити його до порядку денного сесії. Будь ласка, прошу підтримати, прошу голосувати, шановні колеги, включення до порядку денного.

 

11:36:58

За-260

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути його за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

11:37:19

За-253

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова заступника Міністра економіки України – Торгового представника України Качку Тараса Андрійовича. Будь ласка, Тарас Андрійович.

 

11:37:40

КАЧКА Т.А.

Доброго дня, шановні колеги! На ваш розгляд виноситься законопроект, який є дуже важливим для інтеграції України з Європейським Союзом. Це та частина трудового законодавства, щодо якої немає великих суспільних дебатів щодо забезпечення, власне, життя і здоров'я людей  на робочому місці. Цей законопроект дозволяє нам відійти від радянської системи, яку ми успадкували і маємо в Законі "Про охорону праці", який буде скасований цим законом.

Закон передбачає перехід на ризик-орієнтований метод визначення загроз для здоров'я і життя людей  на робочому місці. Це означає, що у нас не буде загальних таких правил по всій країні, а на кожному підприємстві в залежності від складності буде визначатися комплекс заходів, який треба вжити для безпечності працівників. Це дозволить з одного боку точково і більш краще захищати працівників на робочому місці, зменшити тиск з боку інспекції праці, щодо якої є багато нарікань власне щодо охорони праці. Також закон дуже чітко говорить про те, що особливі вимоги щодо охорони праці будуть застосовуватись лише щодо небезпечних видів діяльності, де є особлива загроза. І тут працедавець може забезпечити, власне, здоров'я через страхування. Є сучасні методі також декларування, а не контролю з боку інспекції праці щодо дотримання вимог.

І таким чином ми наближаємось як до Європейського Союзу, відходимо від радянських практик регулювання і водночас зберігаємо, власне, захист працівника на робочому місці, що є дуже важливим як для ринку праці в Україні, так і для розвитку бізнесу. Дуже вас прошу підтримати в першому...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до слова голову Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьякову Галину Миколаївну. Галино Миколаївно, ваш законопроект. 10147.

 

11:40:17

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні колеги, комітет прийняв рішення підтримати цей законопроект. Водночас під час обговорення на комітеті у нас було дуже багато зауважень, в тому числі і від спільних представницьких органів як роботодавців, так і профспілок. Водночас ми на базі комітету домовилися, що ми доопрацюємо ті вади законопроекту, які подані як урядовий законопроект. І Комітет соціальної політики, захисту прав ветеранів просить вас підтримати цей законопроект в першому читанні з доопрацюванням на базі комітету для того, щоб дух директиви, який ми обговорювали на комітеті під час обговорення цього законопроекту, був втілений в кінцеву редакцію.

Всі громадські організації кажуть про те, що у нас є прогалина в законодавстві щодо захисту безпеки і здоров'я людей найманої праці, і цю прогалину саме наше скликання має заповнити цим законопроектом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Галина Миколаївна.

Будь ласка, я прошу фракції і групи записатися для обговорення цього законопроекту.

Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, фракція "Європейська солідарність".

 

11:41:56

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, дійсно, цей законопроект зачіпає велику кількість наших зобов'язань в рамках, в тому числі в рамках європейської інтеграції, і в переважній більшості він відповідає тим директивам, які регулюють цю сферу в Європейському Союзі, і в переважній більшості також відповідає конвенціям МОП.

Але одночасно комітет, який я маю честь очолювати, також висловив цілу низку зауважень, зокрема до термінологічних, необхідності приведення термінології у повну відповідність до європейського законодавства і звертає також увагу на те, що відповідно до наших зобов'язань, в тому числі і за Угодою про асоціацію, ми не можемо звужувати права працівників, знижувати рівень охорони праці, який передбачений в нашому законодавстві. Тому будемо розраховувати на те, що профільний комітет протягом доопрацювання цього законопроекту до другого читання максимально відпрацює ці зауваження щодо взаємин між працівником і роботодавцем,  визначення того ж таки роботодавця, визначення стосовно адаптації працівника до умов праці і багато інших речей, які наш комітет, власне кажучи, дуже ґрунтовно опрацював.

"Європейська солідарність" у першому читанні буде підтримувати цей законопроект з очікуванням того, що ми дійсно доведемо його до ідеально відповідного до наших міжнародних зобов'язань.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іванно Орестівно.

Будь ласка, Волинець Михайло Якович, фракція "Батьківщина".

 

11:43:42

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.

Шановні колеги! Фракція "Батьківщина", Михайло Волинець. Мені дуже прикро, що сьогодні виставили тут, на трибуні, доповідати про цей законопроект заступника міністра економіки, який відповідає за євроінтеграцію. Тарасе, тебе підставили, тупо підставили. Це перше.

НАЗК на двох сторінках дрібним шрифтом дало аналіз, що цей законопроект корупційний. Антикорупційний комітет, який очолює від правлячої коаліції пані Радіна, теж вчора дали заключення, що він корупційний, вміщає в себе цілу низку корупційних моментів.

Далі. Тут ліквідовується Закон про охорону праці. Біля 150 нормативних актів  - все порушується про охорону, забезпечення праці.

Наступне. Порушується Конвенція 129 Міжнародної організації праці про охорону праці. Порушується Конвенція 87 Міжнародної організації праці про свободу асоціації, Конвенція 98 про заключення колективних договорів.  Послабляються права профспілок. 30 відсотків працюючих України також серйозно постраждають, будуть ущемлятися їхні права на забезпечення техніки безпеки і здорових умов праці.

Проект МОП виділяв величезні гроші, три роки працювали над розробкою законопроекту. Він був спотворений повністю. Зараз Міжнародна організація праці проводить розслідування. Комітет по нормах Міжнародної організації праці теж проводить розслідування з цього приводу.

А що поганого вам зробили діти, коли вилучається стаття 190 Кодексу законів про працю про те, що знімається заборона на використання дитячої праці...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Колтунович Олександр Сергійович, група "Платформа за життя і мир".

 

11:45:54

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний пане Голово, розглядаючи питання охорони праці, я глибоко переконаний в тому, що ми насамперед повинні ставити на перше місце питання зайнятості в країні і подолання безробіття в країні. Тому незважаючи на всі ті сумнівні повідомлення, які у нас дуже часто гуляють в засобах масової інформації, насправді то Національний банк в інфляційному звіті, наприклад, за липень та й за попередні місяці також показував, що 18,2 відсотка це офіційний рівень безробіття, зареєстрованого в Україні за методологією Міжнародної організації праці – 18,2 відсотка.

Я нагадаю, що коли ми приходили, він там був близько 7 відсотків, цей рівень безробіття, і нам насамперед потрібно зайнятися питаннями зайнятості.

Другий  момент. Зважаючи на євроінтеграційний контекст взагалі пропонованих чи згенерованих урядом законодавчих ініціатив, ви почніть займатися уже нарешті економікою, насамперед економікою і зовнішньоекономічною діяльністю, тому що я вам вчора наводив цифри, що у нас на 9,3 відсотка падіння експорту до країн Європейського Союзу, за ними стоять промислові підприємці, за ними стоять працівники, це робочі місця, і знову ж таки це зайнятість в середині країни і інші похідні моменти.

Тому, займаючись економічними питаннями в питаннях зовнішньоекономічної діяльності, питаннях поглиблення економічної інтеграції, ви тоді зможете врегульовувати питання зайнятості в країні і уже далі займатися охороною праці. Тобто це похідне і далеко не першочергове питання, яке нам необхідно вирішувати.

І третій момент, який би також хотілось би нагадати уряду, що у нас не зважаючи на промисловий так званих безвіз, у нас це питання стоїть під знаком питання. У нас так само є питання по ембарго, яке діє по відношенню окремих країн Європейського Союзу до України, ну, і перманентна транспортна блокада, яка також виникає на кордоні з Польщею. Тому це ті питання, які мають бути у фокусі уряду у питаннях зовнішньоекономічної діяльності з країнами Європейського Союзу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра". І після цього ще Бурміч піднімав руку, одна хвилина Бурміч і будемо голосувати. Будь ласка, Вельможний.

 

11:48:10

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Шановні колеги, безпека працівників є важливим завданням у рамках законодавчої ініціативи. Але ми маємо розуміти, що всі проекти законів мають відповідати часу.

У "Прикінцевих положеннях" вказано, що законопроект набуває чинності через шість місяців після завершення воєнного стану. Коли це буде і як це буде, я думаю, що ніхто не зможе на це відповісти. Крім цього, запропоновано створити новий державний орган, який буде займатися безпекою працівників, тобто розширення апарату чиновників. Ми маємо ухвалювати реальні зміни. Сотні тисяч українців працюють без трудових договорів. Підіть на будівництво, скільки там людей взагалі оформлені відповідно до Кодексу законів про працю. Наші ініціативи мають бути виваженими та направленими на реальне покращення безпеки працівників.

Ряд моментів, зазначених у проекті закону, є порожніми. Наприклад, згідно з проектом він поширюється на цивільно-правові договори. Однак, якщо прочитати текст, там немає жодної згадки про моменти, коли це відбувається. У черговий раз ми маємо підтримати створення нового ЦОВВ. Якщо законопроект буде ухвалений, більш розумно, як на мою думку, покласти повноваження та контроль законодавства щодо безпеки працівників на існуючі органи держпраці.

У першому читанні підтримати даний законопроект, подаємо правки і працюємо далі.

Дякую. Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Далі у нас Третьякова Галина Миколаївна, потім Бурміч і після цього голосуємо. Галина Миколаївна, будь ласка, "Слуга народу".

 

11:50:08

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Третьякова, "Слуга народу". Шановні народні депутати, нам всім абсолютно відомо, що працівники можуть піддаватися впливу небезпечних факторів на своїх робочих місцях. Про це нам пише в комітет незліченна чисельність органів профспілкового руху. І ми гальмуємо впровадження директиви, яка стосується саме безпеки і здоров'я на робочих місцях.

Тому нам потрібно приймати базовий законопроект, який підготував уряд, для імплементації європейської директиви. Водночас пам'ятати не тільки про те, що нам неможливо допустити звуження прав працівників, ми також маємо відповідати духу директиви щодо малих і середніх підприємств. Директива каже про те, і там зазначено, що необхідно уникати накладення адміністративних, фінансових і правових обмежень, які будуть стримувати створення та розвиток малих та середніх підприємств.

Дякую. Підтримаємо в першому читанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Бурмічу Анатолію Петровичу, депутатська група "Відновлення України". Шановні колеги, після цього голосуємо. Будь ласка, займіть свої місця.

Будь ласка, Бурміч.

 

11:51:19

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, я коротенько скажу. Звичайно, це цікавий дуже законопроект, і ми вчора на антикорупційному комітеті розглядали його теж.  І він був визнаний таким, що містить в собі корупційні ризики. Весь законопроект пронизаний словам: може, можливо, на розгляд. Конкретики мало. Тому ми визнали таким, що він містить корупційні ризики. Ми пропонували забрати ці ризики. Ми… група "Відновлення України" підтримує в першому читання, але треба внести корективи і поправки, щоб там не було корупції.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про безпеку та здоров’я працівників на роботі (реєстраційний номер 10147).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

11:53:15

За-233

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях.

Шановні колеги, звернувся комітет з проханням продовжити наполовину строки подачі пропозицій, не скоротити, а продовжити для доопрацювання, про яке сьогодні тут говорили.

Я ставлю цю пропозицію на врахування. Прошу продовжити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання по прийнятому щойно за основу законопроекту. Прошу голосувати.

 

11:53:54

За-290

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект 9549. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури. На Погоджувальній раді було затверджено такий підхід. Буде поставлена поправка 165, 167 на підтвердження Мотовиловцем, після цього буде виступ від фракції "Батьківщина" Юлії Володимирівни, так я розумію, виступ Разумкова і голосуємо. Будь ласка, я прошу Гайду зайняти своє місце тут.

Будь ласка, Андрій Вікторович Мотовиловець спочатку дві поправки 165, 167. Прошу.

 

11:54:43

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Друзі, я прошу поставити на підтвердження правки 165, 167. І я вважаю, що комітет неправильно вирішив проблему з пайовим внеском, те, як робите ви зараз, неможливо її так виконати, і постраждають громади. Асоціація міст категорично проти даної правки. І я прошу ці правки поставити на підтвердження.

Я хочу звернутися до зали, будь ласка, давайте їх не підтримаємо для того, щоб ми могли проголосували законопроект.  Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, позиція комітету.

 

11:55:16

ГАЙДУ О.В.

Шановний Руслан Олексійович, шановні колеги! Правки 165 та 167 були підтримані на комітеті. Проте через жваву дискусію і обговорення стосовно цих правок між головами фракцій та груп, а також отримання листів від Асоціації міст України  і від  деяких громад  пропоную на розсуд залу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги,  зрозуміла позиція. 165 поправка авторства Гайду, вона врахована редакційно. Народний депутат Мотовиловець просить таке рішення комітету поставити на підтвердження залу.

Я ставлю 165 поправку в редакції, яка врахована редакційно, на підтвердження залу. Прошу голосувати.

 

11:56:13

За-38

Рішення не прийнято.

Аналогічна ситуація із 167 поправкою авторства народного депутата Гайду, вона теж врахована редакційно. Водночас народний депутат Мотовиловець просить таке рішення поставити на підтвердження залу.

Я ставлю 167 поправку в редакції, як вона врахована редакційно комітетом, на підтвердження. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:56:49

За-31

Рішення прийнято.

Шановні колеги... Не прийнято, я перепрошую, не прийнято. Правка вважається відхиленою. Я вибачаюся, це вже... звичка.

Шановні колеги, тепер те, що ми домовилися, виступ – Юлія Володимирівна Тимошенко і після цього Разумков. Чи як, Юлія Володимирівна? Хто? А, Разумков, до 10 хвилин, будь ласка.

Замість своїх поправок, Дмитро Олександрович, так? Будь ласка.

 

11:57:49

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, я зараз приведу цитату дійсно історичної постаті. "Якщо ви прагнете побудувати країну, куди будуть повертатися її сини і доньки, якщо ви хочете побудувати країну, з якої будуть виїжджати лише у сезон відпусток, якщо ви хочете побудувати країну, в якій не буде страху за майбутнє, то зробіть усього два кроки: прирівняйте корупцію до державної зради, а  корупціонерів до злочинців до сьомого коліна, зробіть три професії найбільш шанованими  і високооплачуваними – це військові, вчителі та лікарі. І найголовніше,  працюйте, працюйте, працюйте. Тому що ніхто, окрім вас, не захистить і не нагодує вас. Вашій країні потрібні лише ви і вона більше нікому непотрібна. І коли це стане не лише словами або гарними лозунгами, а стане сенсом вашого життя, це означає, що вам вдалося цього досягнути". Це не слова передвиборчої програми Володимира Зеленського, це слова дійсно історичної постаті –  Ґолди Меїр.  І зараз давайте поговоримо про те, що вона сказала і чого ми, на жаль, не бачимо в нашій державі.

Перше –  це корупція. Коли у вас заробляють на дітях і на загиблих військових, це сором і ганьба. Коли під час рашистського обстрілу  знищується "Охматдит", потім збираються по копійках гроші з людей і потім їх намагаються вкрасти, це скотство. Коли потім створюють свою компанію для того, щоб розпиляти 1,4 мільярда гривень на кладовищі для наших захисників, це зрада і дійсно робота на ворога, тому що такої демотивації для наших захисників важко пригадати. Коли у вас у воюючій державі на десятий рік війни і на третій рік повномасштабного вторгнення в багажнику автівки, пов'язаної з Міністерством оборони, знаходять 4,7 мільйона євро, це вже не корупція, це вже мародерство. Коли у вас міністр енергетики, або його зам, або пов'язані з ним в Офісі Президента отримують хабарі в пів мільйона євро на тій галузі, яка сьогодні не працює і знищена ворогом, і знищується не лише ворогом, а знищується і такими чиновниками. А завтра у людей не буде знову світла, тому що мільярди гривень витратили в повітря, нібито захистивши об'єкти критичної інфраструктури, які сьогодні зруйновані. І за це ніхто не поніс відповідальності. Коли по телевізору у зверненнях вечірніх обіцяють покарання зрадників, якими є корупціонери, прирівняного до відповідальності за державну зраду, а потім не роблять нічого для того, щоб в залі Верховної Ради був проголосований законопроект "Розумної політики", нашої команди, яку підтримали багато інших депутатів з різних фракцій, щоб корупціонери отримували від 15 до довічного, якщо вони роблять корупційні злочини під час війни. То це теж, мабуть, про піар, а не про реалії.

Друга частина - про три найповажніші професії: військові, лікарі і вчителі. Одні нас захищають, інші дають нам можливість жити і лікують наших дітей, а треті готують і вчать наше з вами майбутнє. І ті, хто сьогодні працює на високих державних посадах - на жаль, немає тут Прем'єр-міністра, який підписував Бюджетну декларацію на наступні 3 роки, - вони не читали ні нашої, ні світової історії, і не знають, що саме на ці три посади, три професії треба було б опиратися. Для військових наступні 3 роки вони не планують піднімати мінімальну зарплату, вона так і залишиться 20 140. Для вчителів – де міністр освіти? – не планують піднімати зарплати. Ну, про медиків так само не будемо говорити. А для кого ж планують? А планують збільшити кількість Офісу Президента на 20 відсотків, на 20 відсотків за 3 роки, не зарплати військовим, вчителям і медикам на 20 відсотків, а збільшити чисельність клерків в ОП.

Наступне, збільшити на півтори тисячі центр для підготовки прокурорів. Не для інструкторів БПЛА, не для ЗСУ, не для ГУР, не для тих, хто дійсно боронить нашу державу, а для прокурорів. На чверть підняти видатки на БЕБ до понад 1 мільярда гривень 700 з копійками мільйонів. Скажіть мені, будь ласка, ми безе БЕБ якось проживемо? А без Збройних Сил України, а без вчителів, а без медиків? Думаю, що відповідь для вас і для тих, хто нас сьогодні дивиться, очевидна. На жаль. вона не очевидна ні для Офісу, ні для Прем'єра, ні для його оточення.

Наступне. Ви тут розповідаєте, що у вас грошей немає і треба піднімати податки: податки для українців, простих українців, для українського бізнесу. А я зараз розкажу, як у вас грошей немає. Ви на наступні три роки зменшуєте видатки на сектор безпеки і оборони з 2 трильйонів до півтора трильйона. А знаєте, на скільки ви піднімаєте видатки на будівництво доріг, на нове "Велике будівництво", або як називають його в народі "велике крадівництво"? Ви його піднімаєте до чверті трильйона – 225 мільярдів гривень, збільшуючи зі 43 до 225.

Скажіть, будь ласка, ви перемогли у війні, ви забезпечили наших захисників, ви забезпечили тих, хто повернувся з фронту з каліцтвами, ви забезпечили родити загиблих? Ви знову будуєте дороги для того, щоб на них знову освоїти бюджети. Це робить, на жаль, сьогоднішня влада, це державна бюджетна декларація, вона не з повітря взята, її надрукували в Офісі Президента, а заніс сюди її уряд.

Наступне питання щодо фортифікацій. В Дніпропетровській, Запорізькій, Харківській області не передбачено видатків на фортифікації на 24-й рік. Це ваша бюджетна декларація, яку заніс уряд, який ви підтримуєте, шановні колеги.

І наостанок. Це до того, щоб люди поверталися в державу. Ми добре про це сьогодні говоримо, розповідаючи про конче важливий законопроект, вже четвертий законопроект, який заносить Президент про повійне громадянство. Четвертий. З першого разу написати не можуть, а з четвертого думають, що у них буде краще. І розповідають, що ми будемо давати сигнал людям, щоб вони повернулися.

Для того, щоб люди повернулися, краще закрити рота і не давати сигнали. Тому що після ваших сигналі люди ніколи не повернуться в державу. Коли ви їм блокуєте консульські послуги, коли ви їм кажете прямим текстом: здавайте паспорти і валите нафіг. Коли ви робите все для того, щоб вони працювали для держав, куди виїхали. 11 відсотків суб'єктів господарської діяльності в Польщі – це українці. В Чехії до державного бюджету  за перші 3 місяці цього року українці, яким ви кажете, що не повертайтесь сюди, внесли до бюджету на 5,4 мільярда гривень більше аніж бюджет Чехії витратив на них.

Замість того, щоб зробити програми, які б давали можливість повернутись українцям назад, замість того, щоб заохочувати їх, створюючи економічні стимули, не розколювати знову суспільство на армію і тил, на тих, хто живе на сході і на заході, на тих, хто залишився в Україні і виїхав з неї, до речі, виїхав, коли  влада їм продала "білі" квитки, "Шлях" і все інше. Влада! Це не зробили вони самі, не підробили вони документи. Це зробили ті, хто за оцінками самої ж влади заробляє від 700 мільйонів до 2 мільярдів гривень… 2 мільярдів доларів на рік.

Так може не податки піднімати, а все ж таки закрити і рота і зашити собі кармани, і почати працювати на державу, щоб в ній хотілося жити. А не те, що відбувається сьогодні і люди з неї просто тікають.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається… Хто далі? Юлія Володимирівна, все-таки будете, да? Будь ласка, Юлія Володимирівна, 5 хвилин. Через 5 хвилин, шановні колеги, переходимо до голосування. Прошу запрошувати народних депутатів.

Будь ласка, Юлія Володимирівна.

 

12:08:08

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, цей законопроект 9549 знову про землю, але перед тим як перейти до його аналізу, я переконана, що, можливо, багато хто з вас його просто не читав, то я хочу перший раз з цієї трибуни сказати дуже важливу річ.

Ми всі переживаємо одну трагічну, жахливу війну, в якій українська нація намагається вижити, утримати свої території, зберегти свій народ. Але у нас в країні, на жаль, не одна війна, у нас дві війни, у нас ще одна війна в тилу, де в України під прикриттям війни, за лаштунками війни, в України забирають все, що тільки у нас є: ресурси, землі, ліси, водойми, наші стратегічні державні монополії. У нас забирають наші надра і все це робиться, знаєте, так красиво в білих рукавичках по суті законами. Законами, які оголошуються "благом" (в лапках) для країни, а насправді у нас за лаштунками війни забирають все, включаючи суверенітет нашої держави, коли ви, ви в цьому залі передаєте на якісь міжнародні невідомі ради, на якісь міжнародні курултаї, ви передаєте суверенні повноваження країни, які передбачені Конституцією, в тому числі формування судів, формування інших органів влади.

Я просто хочу запитати, в цьому залі хоч хтось усвідомлює, коли тисне зелену кнопку, що ви на покоління вперед позбавляєте українську націю того, до чого ви за Конституцією не маєте ніякого відношення, а ви це робите граючись, не дивлячись на наслідки, тому що вам хтось з Адміністрації Президента дав якусь вказівку, як голосувати. Я хочу вам нагадати, що ви народні депутати і ви представляєте тут не Адміністрацію Президента, а ви представляєте кожного громадянина України. І коли ви голосуєте за дєрьмо, ви мусите просто знати, що ви це робите усвідомлено. Зараз ви здали наших військових, причому на багато років вперед, ви вже здали все, що є у нас. І я хочу запитати, а хто повертати це все буде? Точно не ви. Тому що ви підете після цього займатися тим, чим ви займалися до цього парламенту, а українська нація отримає наслідки.

І цей законопроект, до речі, один з великої низки того, що взагалі проти України робиться. Тут під прикриттям так званих земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури ви реально закладаєте сьогодні безпрєдєл, коли можна у власника землі без будь-яких взагалі рішень забрати землю, коли можна забирати ліси, водойми, історичні землі, в тому числі руйнувати історичні будівлі, тут можна знищувати лісосмуги, тут можна робити все, що заманеться тим, хто споживає Україну, а не дбає про Україну і не будує Україну. Це повне безправ'я. І знаєте, як вінець тому, що тут написано, є така маленька норма, що якщо забрали землю незаконно, то цим законом забороняється йти до суду і відстоювати справедливість. І це не перший закон, в якому просто забороняється йти до суду. Знаєте чому? Тому що вони знають, що згідно Конституції всі ці справи будуть виграні, і вони закривають право навіть йти до суду. Я хочу запитати, хто дав вам право так споживати Україну, так її принижувати і розбазарювати? Хто ви такі, щоб ви вирішували долю народу України, на сотні років приймаючи такі антиконституційні закони?

Безумовно, ми будемо голосувати проти. І я навіть не сумніваюся, що за подібні закони в цьому залі бездумно буде голосувати та більшість, яка друкує ці закони своїми кнопками, навіть не замислюючись про те, що ви для України робите.

І тому я хочу закликати тих депутатів, у яких хоча б трошки совісті є, не голосуйте за такі ну просто ниці закони проти національних інтересів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу зайняти свої місця. Будь ласка, переходимо до голосування. Шановні колеги, займіть свої місця. Шановні колеги, займіть свої місця, ми переходимо до голосування.

Будь ласка, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури (реєстраційний номер 9549).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:14:35

За-228

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому. По фракціях покажіть, будь ласка.

Наступний законопроект 11155-1. Це теж друге читання. Це проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги.

Шановні колеги, ми домовлялися таким чином: до 5 хвилин – виступ Михайла Цимбалюка і шість поправок Софії Федини. Все вірно? Тоді почнемо з Софії, можливо, так, Михайле Михайловичу, а тоді вже вас вислухаємо.

Будь ласка, пані Софіє. Єдине, будь ласка, називайте одразу номер, щоб встигав відшукувати.

Будь ласка, пані Софіє.

 

12:15:14

ФЕДИНА С.Р.

Пане Голово, я би просила, у мене шість поправок, 3 хвилини виступити і дві поправки поставити на підтвердження,на врахування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. А назвіть номери цих поправок, і я вам зараз дам...

 

ФЕДИНА С.Р. Поправки на врахування 12-а і 51-а.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все. Дякую. Будь ласка, 3 хвилини пані Софії.

 

12:15:38

ФЕДИНА С.Р. 

На жаль, у ситуації з отримувачами гуманітарної допомоги ми маємо постійно купу різних проблем. І чомусь так виходить, що ми намагаємося вирішувати їх точково, і немає комплексного напрацювання для вирішення цих питань, щоб не створювати додаткових проблем, ані волонтерам, ані благодійним організаціям, які зокрема займаються допомогою військовослужбовцям.

Що стосується поправки номер 12, то я пропонувала частину другу статті 6 доповнити абзацом сьомим такого змісту: транспортних засобів громадських і благодійних організацій для здійснення статутної діяльності, пов'язаною з наданням гуманітарної допомоги, гуманітарної медичної евакуації, забезпеченням життєдіяльності підприємств, установ, організацій, які відносяться до критичної інфраструктури, і здійснення інших заходів, безпосередньо пов'язаних із захистом і підвищенням обороноздатності.

Чому саме це я наголошую? По-перше, було дуже багато звернень волонтерських організацій, благодійних фондів і благодійних організацій. Тому що коли дозволяється нормально завезти той чи інший автомобіль для передачі їх військовослужбовцям на передову, то окремі благодійні організації чи волонтерські спільноти вони потребують саме такого транспорту, щоб вони мали уже можливість здійснювати допомогу, зокрема в зоні бойових дій, прифронтових територіях, забезпечення вивезення чи надання допомоги людям, тваринам. І, на жаль, вони не мають можливості в нормальному порядку завезти транспорт і поставити для свого використання уже з підтвердженими конкретно пунктами.

Я би дуже все-таки просила, щоб поправку 12 було враховано, тому що в даному випадку ми тоді знімаємо питання проблематики для волонтерських спільнот і благодійних організацій, які за останні  десять років дуже багато надали допомоги, які дуже багато зробили для обороноздатності держави і безпосередньо для допомоги громадянам України. Я чомусь не розумію, чому вона відхиляється. Це неодноразово проговорювалося, це неодноразово зазначалося. І я перепрошую, далеко не усі волонтерські і благодійні організації це є розпилювач коштів, такий як оцей Благодійний фонд Охматдит – здоров'я дітей, який хотіли вкрасти на дітях 150 мільйонів гривень.

І так само я дуже прошу врахувати поправку номер 51. Тобто там ідеться про те, щоб дати можливість до 90 днів оформити транспорт чи гуманітарну допомогу з моменту перетину кордону. Це дасть можливість, зокрема, зремонтувати ту чи іншу техніку перед тим, як її давати військовослужбовцям чи людям, які безпосередньо потребують. На жаль, це все потребує часу. Воно не вирішується одномоментно. І дуже прикро, коли правоохоронні органи починають тягати волонтерські спільноти, що вони на кілька днів не встигли те чи інше щось оформити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, відповідь від комітету. Михайло Михайлович.

 

12:18:48

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Шановна пані Софія, я повністю солідарний з вашою позицією. Насправді правка є конкретною, але вона не співпадає з самим законопроектом і з його суттю. Через те я пропоную, і ми готові в комітеті підтримати, давайте випишемо окремий законопроект і включимо ті пропозиції, до речі, з "Голосу" теж були колеги Совсун пропозиції, і ми зробимо негайно ще один законопроект. Бо цей, який підготовлений, є надзвичайно вузький, там стосується тільки об'єктів критичної інфраструктури. І ми його робимо для того, щоб не втратити темп підготовки до осінньо-зимового періоду. Я про це буду говорити дальше. Але ще раз підкреслюю, це важливі пропозиції, давайте ми їх оформимо окремим законопроектом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пані Софія, ви почули відповідь. Ви наполягаєте, чи не будемо голосувати, можливо? По-моєму, відповідь вичерпна, давайте рухатись далі. Добре? Не наполягаєте. Наполягаєте?

З процедури, будь ласка, Артур Володимирович.

 

12:19:58

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, шановні представники, шановні колеги! Шановні колеги народні депутати, дивіться, комітет тільки що фактично підтримав пропозицію Софії Романівни Федини. Але у мене яка пропозиція, я розумію, що вузький закон, я розумію, куди він спрямований, але ця правка, вона об'єднуюча. І якщо ми її зараз приймемо, ми ще на два-три тижні раніше…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, це не з процедури. Будь ласка, з процедури.

 

ГЕРАСИМОВ А.В. Я пропоную просто зараз…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте так, я поставлю їх, нема питань. Я просто запропонував, по-моєму, було дуже адекватне пояснення. Все, ми зекономимо так час.

Я ставлю 12 поправку Софії Романівни Федини. Вона відхилена комітетом. Пояснення ви почули. Софія Романівна просить врахувати її. Прошу голосувати.

 

12:20:55

За-102

Рішення не прийнято.

І 51 поправка авторства Софії Романівни Федини. Вона комітетом відхилена. Пояснення почули ви. Софія Романівна просить, щоб її все-таки врахували. Ставлю 51 поправку. Прошу голосувати.

 

12:21:23

За-103

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, виступ до 5 хвилин Михайла Михайловича Цимбалюка, і після цього ми будемо голосувати за цей законопроект. Прошу запросити народних депутатів до зали.

 

12:21:38

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги, я зразу проінформую про рішення комітету. 20 червня 2024 року Верховна Рада прийняла в першому читанні і за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України про внесення змін до статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги за реєстраційним номером 11155-1. Відповідно до статті 116 Регламенту Верховної Ради України до законопроекту для підготовки його до другого читання було внесено 65 пропозицій та поправок, що надійшли від 24 народних депутатів України з різних фракцій і груп. З метою доопрацювання законопроекту до другого читання мною було проведено два засідання робочої групи, на яких розглянуто всі пропозиції і поправки до законопроекту, внесені народними депутатами.

За результатами засідань робочої групи напрацьовані додаткові пропозиції, які були внесені народними депутатами Третьяковою та іншими, членами комітету, та включені до проекту порівняльної таблиці під номерами 5, 46, 64, а також підтримані на засіданні комітету, яке відбулося 13 серпня 20024 року.

Отже, з внесених 65 пропозицій та поправок до законопроекту, поданих народними депутатами, враховано  3, відхилено  62.

Змінено назву законопроекту, а саме: "Про внесення змін до статті 15 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо розширення переліку набувачів гуманітарної допомоги на період дії воєнного стану".

Увага, шановні колеги, визначено, що в період воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після його припинення чи скасування для забезпечення стабільного надання споживачам комунальних послуг отримувачами та/або набувачами гуманітарної допомоги можуть бути суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, якщо вони надають комунальні послуги та  є операторами об'єктів критичної інфраструктури.

Наступне. При цьому отримувач гуманітарної допомоги для забезпечення надання споживачам комунальних послуг передає її безпосередньо набувачам за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері благоустрою населених пунктів житлово-комунального господарства управління побутовими відходами.

Наступне. Такі суб'єкти господарювання, які забезпечують діяльність критичної інфраструктури, зокрема відновлення функціонування та/або забезпечення стабільного надання споживачам комунальних послуг, не несуть кримінальної або адміністративної відповідності згідно закону.

Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування.

Шановні колеги, у доповнення я хотів би подякувати всім тим, хто брали участь у внесенні поправок і у засіданнях робочих груп. Дуже була серйозна дискусія. Я дякую колегам, в тому числі пану Кучеренку, який вносив свої пропозиції, всім представникам різних фракцій і груп. Була дискусія з міськими головами, з органами місцевого самоврядування, із Мінфіном, із Мінінфраструктури. В чому? Сьогодні наші партнери напряму передають критичним інфраструктурам запасні частини, деталі і взагалі цілі вузли і агрегати і напряму скерують в об'єднану громаду для підготовки до осінньо-зимового  періоду. І ми зробили максимально спрощено, що центральний орган виконавчої влади тільки погоджує одночасно протягом доби, а уже це обладнання іде напряму в територіальну громаду. Це був найдений консенсус, за який дякую.

І ще одна важлива річ. Ми знаємо, що згідно техніки написання законопроектів ми не маємо права внесення змін в кримінальні кодекси. Користуючись нагодою, я хочу звернутися до керівництва Комітету з правоохоронної діяльності, щоби внесли зміни  в Кримінальний кодекс щодо скасування відповідальності за використання гуманітарної допомоги. Бо згідно діючого кодексу, якщо гуманітарна допомога використовується органами чи підрозділами, які мають право і можуть бути прибутковими, це є карний злочин. Через те важливо, щоб ми  внесли зміни, бо в законі написано, що звільняється від відповідальності кримінальної і адміністративної. Але внесення змін в кодекси – це прерогатива Комітету з правоохоронної діяльності.

Прошу підтримати важливий законопроект, який дасть можливість вчасно  готуватися до зими органам місцевої влади. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів приготуватися.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги (реєстраційний номер 11155-1).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

12:27:32

За-307

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому. Вітаю, колеги!

Наступний законопроект 11083. Це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань використання термінології у сфері впровадження "розумних мереж". Це друге читання, колеги. Ми домовлялись так: буде виступ Кучеренка і голосуємо. Правильно, колеги?  

Олексій Кучеренко. Олексій Юрійович Кучеренко до, скільки, 3 хвилини, по-моєму, чи скільки? Олексію Юрійовичу! 4 хвилини. Я правильно бачу? 4 хвилини Кучеренку і голосуємо, шановні колеги.

 

12:28:06

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, це дуже цікавий законопроект, незважаючи на те, що він так виглядає технічним, тобто він має назву про вдосконалення термінології, так, в сфері впровадження "розумних мереж", насправді я свій виступ хочу присвятити тому, щоб пояснити насправді, що відбувається з цими самими мережами. Бо ви всі розумієте, наскільки важливим для України, для українців, для споживачів є стан наших електричних мереж, є можливість доєднатися до них як споживач, є можливість доєднатися до них як продавець. Бо ми ж розуміємо, що скоро у нас у всіх будуть чудові сонячні станції просто на кожному розі. Всі лікарні, всі школи будуть з сонячними станціями. І треба ж буде продавати надлишки цієї електроенергії.

До чого я веду? Всі ці речі безумовно неможливі без розумних мереж. Ви ж розумієте, що можна що завгодно набудувати, які завгодно станції, панелі, вітряки і так далі, якщо не буде системи інтеграції всього цього господарства, то воно і працювати не буде. Буде ефективність нульова. Ви всі, ми всі споживачі інтернету, ми всі споживачі персональних комп'ютерів і ми розуміємо, що таке персональний наш комп'ютер без інтернету, без мережі. Це ніщо, це іграшка.

До чого я веду? Уряд лише зараз дав нам цей законопроект і він тільки зараз, на жаль, це літо 24-го року, вдосконалює термінологію. Ну шановні колеги з уряду, шановні колеги з більшості, а ви не відстаєте від життя, так? Бо нам уже пообіцяли, в першу чергу і Президент наш пообіцяв, що до кінця року буде гігават нових розподілених потужностей, буде наступного року 4 гігавати потужностей. Всі будують якісь гігавати і так далі. А як можна все це вводити в експлуатацію, і навіть обіцяти, якщо немає мереж для цього і ви тільки зараз впроваджуєте нову, уточнюєте термінологію? Ну, вибачте, це все якось виглядає, як якась маніпуляція, як мінімум, ваші гасла відстають від реалій, які відбуваються сьогодні в енергосистемі.

І останнє. Мережі – це не просто надбання, мережі – це і утримання, це тариф, це кошти. Ви, мабуть, розумієте, і ми всі як споживачі, що у нас з 4 гривень 32 копійок майже 2 гривні – це саме йде на утримання цих мереж, підтримують 2, підкреслюю, 2 гривні – це обленерго і десь 60 копійок – це Укренерго – 2,6 гривні на утримання мереж.

І я закликаю вас усіх, колеги, усіх українців. Ми, мабуть, як ті, хто оплачують цей базар, ми маємо право знати повністю стан цих мереж, ми маємо право повністю контролювати цільове використання тих грошей, які ми платимо і які мають йти саме на укріплення, на розумлення цих мереж.

На жаль, я як фахівець можу констатувати: стан контролю ніякий, НКРЕКП, на жаль, в цьому плані абсолютно не впорається і не збирається контролювати наші з вами гроші. І саме тому у нас нескінченні претензії до тих самих мереж.

Я нещодавно задав питання керівнику НКРЕКП: "А скажіть, як ви контролюєте стан мереж?" А вони кажуть: "Ми моніторимо". Ну, вибачте, моніторте і надалі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань використання термінології у сфері впровадження "розумних мереж". Реєстраційний номер законопроекту 11083.

Готові голосувати? Прошу голосувати.

 

12:33:10

За-271

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому.  Вітаю, колеги!

Наступний законопроект 11391. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов'язаних чиї близькі родичі, зокрема рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра, загинули або зникли без вісти під час участі у бойових діях, для надання відстрочки від призову на військову служби під час мобілізації.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

12:33:56

За-284

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:34:18

За-247

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я запрошую до слова автора законодавчої ініціативи народного депутата України Гончаренка Олексія Олексійовича, будь ласка.

 

12:34:35

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні колеги! Олексій Гончаренко. Я дуже дякую всім вам за те, тут є і співавтори, дякую за те, що ми його сьогодні розглядаємо, дякую всім фракціям, які це підтримали, в тому числі на Погоджувальній раді, керівництву Верховної Ради. Тому що це є дуже важливий законопроект, це законопроект про справедливість.

На жаль, при прийнятті мобілізаційного законопроекту тоді ви наприймали, колеги, багато дурні, чесно, і в тому числі взяли і прибрали право на відстрочку неповнорідних братів, чиї брати чи сестри загинули чи зникли безвісти під час відсічі російської агресії. І тепер ситуація божевільна. Уявіть собі, не дай боже, але це реальне життя, мама, у неї два сини, один пішов добровольцем і загинув, інший син – хочуть мобілізувати і можуть мобілізувати тільки тому, що це її інший син, в іншому шлюбі. Яка різниця для мами, яка різниця для брата? Ніякої. Ця родина вже віддала для держави саме найцінніше – свою дитину, людину. І вони мають право на цю відстрочку. І ми маємо обов'язково це рішення зараз прийняти.

Я хочу звернути вашу увагу, що цей законопроект підтриманий одноголосно Комітетом з питань нацбезпеки. І я хочу подякувати Комітету з питань нацбезпеки за те, що він його підтримав. Цей законопроект підтриманий Міноборони. Тобто тут немає ні в кого ніяких сумнівів і питань. І дуже важливо нам його прийняти якомога швидше, тому що зараз, на жаль, цих хлопців забирають. І таким чином є ці родини, які, повторюсь, вже віддали для країни все, все, що могли! Давайте їх поважати. Давайте не просто на словах "Слава Україні! Героям слава!", а реально поважати цих героїв і їхні родини. Прошу всіх зараз одностайно зеленою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається голові Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Завітневичу Олександру Михайловичу, будь ласка.

 

12:36:48

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув проект Закону про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов’язаних чиї близькі родичі, зокрема рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра, загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях, для надання відстрочки від призову на військову служби під час мобілізації (реєстраційний номер 11391 від 02.07.2024 року), поданий народним депутатом України Олексієм Гончаренком та іншими народними депутатами України.

За результатами розгляду комітет рекомендує Верховній Раді України:

Перше. Включити законопроект реєстраційний номер 11391 до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.

Друге. За результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу та в цілому.

Третє. В разі прийняття проекту в цілому доручити комітету під час підготовки тексту прийнятого закону для підпису Голови Верховної Ради України здійснити спільно з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України його техніко-юридичне доопрацювання.

Шановні колеги, прошу підтримати за основу і в цілому, доповнено лиш одне слово "неповнорідний". Прошу підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього законопроекту.

Будь ласка, слово надається народному депутату Лопушанському Андрію Ярославовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

Софія Романівна Федина, будь ласка.

 

12:38:49

ЛОПУШАНСЬКИЙ А.Я.

Прошу слово передати Федині.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федина Софія Романівна, будь ласка.

 

12:39:06

ФЕДИНА С.Р.

Перш за все я хотіла би подякувати комітету за одностайну підтримку даного законопроекту. Я маю надію, що всі депутати і в цій сесійній залі так само його підтримають, тому що насправді ситуація є критичною.

Ми хочемо, щоб наші захисники захищали українську державу, ми хочемо, щоб військовослужбовці стовідсотково віддавали всіх себе для захисту України, а їхня рідня була спокійна. Але в той же час дуже часто відсутнє елементарне людське відношення і розуміння того, що відбувається в сім'ях. Коли ми маємо загиблих, коли ми маємо зниклих безвісти в тій чи іншій родині, не можна сім'ю позбавляти абсолютно усіх дітей, не можна отак брати і мобілізовувати всіх, щоб просто таке враження, що сім'ю під корінь вирізати. Мають бути певні можливості для відстрочки, має бути усвідомлення того, хто, як і в якій порядковості має служити.

Але водночас я також хотіла би нагадати, що ми маємо критичну ситуацію з українськими полоненими і так само із зниклими безвісти. Думаю, що вчора багато хто з вас бачив родини полонених, які зібралися біля Верховної Ради. На жаль, діалог і комунікація з державними структурами, які займаються обмінами, майже всюди дорівнює абсолютному нулю. А якщо ми говоримо про зниклих безвісти, то давайте будемо чесні, їх вже кількість вимірюється навіть не сотнями, а далеко тисячами, і більшість з цих родин, які чекають своїх рідних чи з полону, чи знаходження елементарно тіла, вони так само знаходяться на межі, на межі своїх людських сил, зокрема і тому, що держава не забезпечує ані їхніх прав, ані навіть нормальної комунікації, коли можна визначити ці питання.

Я дуже прошу підтримати даний законопроект. Але я також закликаю усіх доєднатися до великої акції повернення із полону усіх наших військовополонених, яка буде відбуватися 23 серпня.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь-ласка, Івченко Вадим Євгенович, фракція "Батьківщина".

 

12:41:12

ІВЧЕНКО В.Є.

Івченко, "Батьківщина". Шановні колеги, важливий законопроект. І я дякую, що ми сьогодні маємо його підтримати. Але у мене питання велике, чому, чому під час підготовки мобілізаційного законопроекту сотні правки таких не були підтримані комітетом? Чому під час нашого голосування ці пропозиції не підтримувало Міністерство оборони? Чому зал не підтримав здраві правки наших колег депутатів з приводу цього питання? У мене великі питання, чому ми виправляємо відповідну помилку, яке мали б прямо проголосувати ще чотири місяці тому? І чому змінилася позиція Міністерства оборони по цьому питанню? Великі питання. А людей призвали. І деякі люди напевно загинули. Мені б хотілося, щоб ми виправили цю помилку і частіше чули, що нам говорять військові. Ми маємо чути аргументи навіть під час голосування за Римський статут, чому військові проти. Якщо ви поспілкуєтеся з військовими юристами, ви побачите, що кожен за кордоном, хто знає правосуддя, як діє Інтерпол, буде сам за себе. Так ми що, хочемо, щоб наші військові за кордоном були самі за себе чи ми все ж таки маємо якусь  прийняти програму якоїсь допомоги або безпосередньо оплати юристів, якщо буде працювати відповідне законодавство міжнародне?

Колеги, багато питань, які турбують військових, ми маємо перш за все чути ніж натискати кнопки. І сьогодні я радий тому, що ми з вами виправляємо помилку, яку допустили під час голосування мобілізаційного закону.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Лабі Михайлу Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

12:43:25

ЛАБА М.М.

Прошу передати Веніславському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Веніславський Федір Володимирович, будь ласка.

 

12:43:34

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане Голово, шановні колеги, безперечно, цей законопроект, який ми зараз розглядаємо, потрібно підтримувати і голосувати за, тому що дійсно є, скажімо так, певна проблема з тим, що неповнорідні брат чи сестра, близькі родичі яких загинули на фронті під час відстоювання територіальної цілісності, державного суверенітету, на сьогоднішній день не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, під час дії правового режиму воєнного стану. Але я закликав би все-таки всіх виступаючих і тих, хто коментує ці законодавчі ініціативи, дотримуватися об'єктивності, тому що на сьогоднішній день стаття 23 Закону України про мобілізаційну підготовку, мобілізацію, частина третя передбачає, що право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають громадяни України, чоловіки і жінки, близькі родичі яких загинули або пропали безвісти.

Ми виправляємо лише один маленький недолік, тому що мова іде про те, що це поширюється лише на повнорідних братів і сестер таких громадян України. Ми добавляємо лише маленьку категорію, і неповнорідні брати і сестри з моменту набрання чинності цього закону матимуть право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Але загалом ми з вами, я переконаний, консолідовано в цьому залі підтримували і ввели в дію ті норми, які не дозволяють мобілізовувати з сім'ї тих, хто має вже загиблих близьких родичів. А сьогодні ми доповнюємо неповнолітніми братами і сестрами. І тому політична партія "Слуга народу", безперечно, буде підтримувати цей законопроект, так само як підтримав профільний комітет. І я закликаю всіх колег також підтримувати.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, Павленко Юрій Олексійович. І це завершальний виступ, після цього голосуємо. Ще буде виступ, ще буде два по хвилині.

Будь ласка, Павленко.

 

12:45:36

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановні колеги, ми підтримуємо даний законопроект і за основу, і в цілому. І я переконаний, що чим більше помилок у законодавстві, які створюють несправедливість, ми виправимо, тим процес мобілізації буде більш об'єктивним і більш масовим.

На жаль, багато несправедливості в тих діях, які сьогодні відбуваються. А в суспільстві є запит на справедливість у процесі мобілізації. Те, як сьогодні часто діють ТЦК, СП в ставленні і до тих, хто іде на мобілізацію, і до родин, де є або поранені, або загиблі, на жаль, викликає занепокоєння, а часто обурення.

Ми маємо факти, коли в ставленні ТЦК і СП до таких родин проявляється хамство, нелюдське ставлення, нерозуміння проблем цієї сім'ї, відсутність будь-яких дій на підтримку даних сімей. На жаль, ми мусимо говорити про спроможність, організаційну спроможність ТЦК і СП сьогодні займатися мобілізацією і постмобілізацією, коли люди повертаються до цивільного життя.

Обурливі є ті факти, коли хлопчина пройшов бойові дії, 29 днів тримав оборону, а далі його родина приходить до ТЦК, СП і наражається на хамство конкретних комісарів. Впевнений, всі ці факти мають бути розслідувані, а винні притягнуті до відповідальності.

Даний законопроект ми підтримуємо і надалі будемо підтримувати, ініціювати все, що зробить процес мобілізації більш справедливим.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, від "Довіри" ще буде Бакунець, так,  і від "Голосу" Соломія, да, буде? Будь ласка, Бакунець і потім Бобровська, і потім голосуємо.

 

12:47:43

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане Голово, шановні колеги, так, ми сьогодні виправляємо цю абсолютну помилку, бо не все врахували ми, і це є крок назустріч і розуміння. Ви розумієте, коли людина віддає життя, вся родина просто перебуває в стані великого стресу. І ми тут хочемо підкреслити, коли ТЦК знову приходить до хати цієї родини забирати іншу дитину, - це величезний стрес. Тому ми закликаємо Кабмін звернути на це увагу. А особливо звернути увагу на родини зниклих безвісти і на родини наших полонених, котрим дуже мало приділяють уваги весь наш уряд. Тому я закликаю більше спілкуватися, працювати і підтримувати родини цих людей, котрі, на жаль, або зникли безвісти, або в полоні. Вона вкрай потребують підтримки і більшої праці нашого уряду для того, аби віднайти і повернути наших захисників додому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершальний виступ – Соломія Бобровська. Шановні колеги, і після цього ми голосуємо. Запросіть народних депутатів до зали.

 

12:49:00

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція "Голос". Колеги, у нас насправді цей тиждень був для усунення колізій, двох колізій, які стосуються мобілізаційного великого закону. Один з цих законопроектів – це той, що ми будемо голосувати, і він усуває нашу неглибоку суперечку в комітеті, на жаль, неглибоку, і відсутність цифр, які не може надати вже  який місяць і тиждень Генеральний штаб, Міністерство оборони, який, власне, словами описує, але цифрами не підтверджує, скільки таких є людей, чи це вплине на мобілізацію, на план виконання і так далі.

Але є ще інший законопроект 11379, який говорить про те, який вже готовий, узгоджений, погоджений, винесений був на комітет, підтриманий і був занесений на Погоджувальну раду, але чомусь співголови фракції монобільшості відмовились приймати цей законопроект цього тижня. Для мене це є дуже дивним. Мені видається, в що ми граємо, в які наперстки, коли Міністерство оборони і Генеральний штаб підтримує і знову ж таки не може надати цифри і числа, які можуть вплинути на ту кількість мобілізаційного плану, який сьогодні і так виконується в Україні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію. Шановні колеги, пропозиція комітету була за основу і в цілому. Скажіть, будь ласка, я ставлю спочатку за основу, потім я запитаю, чи не буде проти, якщо не буде проти, ставлю в цілому.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов'язаних чиї близькі родичі, зокрема рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра, загинули або зникли без вісти під час участі у бойових діях, для надання відстрочки від призову на військову служби під час мобілізації (реєстраційний номер 11391).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:51:14

За-309

Рішення прийнято.

Шановні колеги, пропозиція комітету в цілому. Нема, хто заперечує? Нема. Тоді я можу ставити.

Будь ласка, я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо розширення кола військовозобов'язаних чиї близькі родичі, зокрема рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра, загинули або зникли без вісти під час участі у бойових діях, для надання відстрочки від призову на військову служби під час мобілізації (реєстраційний номер 11391).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:52:06

За-310

Рішення прийнято.

Покажіть по фракціях, будь ласка.

Оголошення. Олександр Сергійович.

 

12:52:18

КОРНІЄНКО О.С.

У нас у двох колег не спрацювали картки по Римському статуту (0285). Це пан Захарченко зі "Слуги народу" і М'ялик Віктор з "За майбутнє". М'ялик Віктор, "За майбутнє". Просять врахувати їх голоси "за" з причини неспрацювання карток.

 

12:52:40

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ще раз підкреслюю, заяви можуть бути, кому потрібно, ми можемо їх оголосити, але вони жодним чином ніколи не впливають на зміни результатів для голосування, тому що ми не може  дозараховувати чи знімати з зарахування ті голоси, які подані. Це просто для таких речей, які потрібні вам, можливо, справді, з технічних причин були проблеми. Тому це просто для інформації. Рахунок по цьому голосуванню не змінюється.

Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект – 11301 і альтернативні до нього 11301-1, 11301-д. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Треба 226 голосів, тому, колеги, прошу голосувати.

 

12:53:43

За-256

Рішення прийнято.

Я ставлю  пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:54:04

За-225

Рішення прийнято.

Шановні колеги, заслуховуємо, да? Будь ласка, я запрошую заступника міністра енергетики України Колісника Миколу Олександровича.

 

12:55:59

КОЛІСНИК М.О.

Шановні народні депутати, до розгляду пропонується законопроект 11301 щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання. Даний законопроект є дуже важливим. Він є визначеним одним із ключових кроків за рішенням РНБО та указу Президента з переліку кроків до підготовки до опалювального сезону, зокрема, рішенням щодо додаткових заходів про посилення стійкості функціонування енергосистеми.

Суть законопроекту – це врегулювання фінансової заборгованості учасників ринку, фактично це покращення платіжної дисципліни на ринку електричної енергії шляхом відкриття певними учасниками ринку поточних рахунків із спеціальним режимом використання. Це допоможе стабілізувати  на ринку електричної енергії порядок розрахунків та уникнути накопичення фактично фінансової заборгованості.

Також передбачено формування додаткових визначень та інструментів, зокрема, щодо несанкціонованих відборів. Також передбачено, що суб'єктами, деякими суб'єктами ринку, а саме об'єктами критичної інфраструктури за їх зверненням є можливість використовувати електричну енергію за договорами з постачальником "останньої надії" – понад 90 днів. Це інструмент, який дає можливість навіть у кризових ситуаціях, надзвичайних ситуаціях, щоб об'єкти ОКІ фактично могли забезпечувати безперебійність своєї діяльності.

Також передбачено зобов'язання для електропостачальників при проведенні розрахунків за отримані послуги з передачі та розподілу електричної енергії забезпечувати недискримінаційний підхід щодо розрахунків операторами системи. Тобто щоб обленерго, Укренерго, всі суб'єкти ринку електричної енергії могли належним чином здійснювати фінансові розрахунки.

Урядом подано до розгляду законопроект 11301, є альтернативний законопроект народного депутата Кучеренка. Дякуємо, що на платформі Комітету ПЕК доопрацьовано, є доопрацьований законопроект 11301, який враховує всі необхідні додаткові правки. Тому просимо підтримати його  в першому читанні та за основу для того, щоб можна було далі рухатися, законопроект є важливим.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається автору альтернативного законопроекту Кучеренку Олексію Юрійовичу. Будь ласка. З місця? Як забажаєте, ми завжди раді бачити  вас тут.

 

12:57:03

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Я швидко пояснюю, в чому різниця між моїм як альтернативним і базовим законопроектом. Але перше, що відбувається. Уряд, Кабмін, міністерство хоче вводити на ринку електроенергії спецрахунки. Це вже ознака надзвичайної ситуації. Така ситуація була в 90-х роках, коли почали реформи енергоринку, почали, до речі, з приватизації обленерго, коли вони потрапили бозна в які руки. Але в результаті все це призвело до неплатежів, боргів і саме тоді уряд Тимошенко, де віцепрем'єр Тимошенко, ввів спецрахунки, щоб  рятувати країну, енергетику, енергетичну систему від неплатежів. Зараз уряд пропонує базовим законопроектом ввести ці спецрахунки тільки для двох категорій – для споживачів, які віднесені до критичної інфраструктури, водоканали в першу чергу, які одночасно не затверджують тариф. Тобто тарифу в них немає, вони роблять борги і так далі. І далі це постачальникам за послуги на ринку електричної енергії. Я переконаний, що цей законопроект нічого в принципі не вирішує в тому вигляді, в який він є, він, на жаль, тільки поглибить цю кризу, тому що причини цих неплатежів не вирішуються цим законопроектом.

Я пропоную вам підтримати альтернативний, який вводить ці спецрахунки для всіх без виключення учасників ринку і в той же час констатую: нам треба реально аналізувати, чи може цей ринок в таких умовах вигребти сам, чи нам дійсно треба корегувати його і регулювати такою надзвичайною дією як спецрахунки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі.

Слово надається голові Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Герусу Андрію Михайловичу.

Андрію Михайловичу, я розумію так, що ви будете і від авторів "дешки", і від комітету. До 4 хвилин. Андрію Михайловичу, ми теж раді бачити вас тут.

Шановні колеги, давайте привчатися: законопроекти доповідаємо красиво, гарно, з трибуни. Це ж імідж вашого комітету.

Будь ласка, Андрію Михайловичу.

 

13:00:00

ГЕРУС А.М.

Шановні колеги, дійсно, дуже важливий законопроект пропонується до розгляду сьогодні. Всі ми бачимо, всі ми знаємо, яка в нас ситуація з енергосистемою, коли 9400 мегават потужностей були пошкоджені російськими атаками. І всі ми працюємо над тим, щоб в нас в країні максимально швидко відновлювалася і будувалася нова генерація. Нова генерація – це, в тому числі, абсолютно нові об'єкти, з новими інвесторами, які, можливо, навіть не займалися раніше таким бізнесом, але зараз розглядають можливість будувати в Україні нові електростанції. Але для того, щоб інвестори будували такі електростанції, вони мають бути впевнені, що з ними будуть розрахунки і вони будуть отримувати кошти за ту електроенергію, яку вони вироблять і продадуть. Відповідно для того, щоб ці кошти оплачувались, має бути фінансова дисципліна на ринку і має бути оплата за цю електроенергію по всьому ланцюжку.

Тому ми врахували і проаналізували деякі недоліки основного законопроекту. Ми їх зняли, ми покращили цей законопроект і запропонували "д", доопрацьовану версію, для того щоб знайти підтримку тут, в залі, і щоб ми всі могли проголосувати його в першому читанні. До другого читання, можливо, будемо ще якісь дрібні речі поправляти, але, на мою думку, ми знайшли гарну, компромісну редакцію, яку я прошу сьогодні підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили представлення закону. Переходимо до обговорення. Я запрошую фракції і групи записатися два – за, два – проти.

Будь ласка, Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:01:54

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моєму колезі Олексієві Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко Олексій Олексійович.

 

13:02:06

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Ну, по-перше, я хочу подякувати за минуле голосування: конституційна більшість, 310, за неповнорідних братів. Дуже дякую всім і кожному. Впевнений, така ж цифра буде, коли ми на початку вересня, як сказав Голова Верховної Ради, на нашому першому засіданні розглянемо і вирішимо питання, щоб зупинити мобілізацію 18-25-річних. Впевнений, там теж буде конституційна більшість, друзі. Так і маємо працювати, тому що це є реально важливі речі.

А тепер про енергетику, друзі, про сумне. А це сумне. В мене перше питання: а де Галущенко? Мало того, що ми вчора проголосували його викликати. Галущенко, де ти?! Де ти, які проводи ти зараз чиниш, що ти робиш? Чи які знову там корупційні схеми крутяться в Міненергетики? Мені здається, що головна енергетика в державі – це корупційна динамо-машина, яку крутять всі співробітники, керівництво Міненергетики.

Подивіться, тільки цього Хейло взяли – де це Хейло? Це Хейло брало хабарі, в той час у людей нема світла. В Хейла і в Міністерства енергетики є хабарі. В людей нема світла –  в них все гаразд. У Раду вони не приходять, вони не приходять навіть на свої закони. Ну нащо, нащо їм слухати питання: а як ви готуєтесь до зими, а як ви готуєтесь… Вони готуються тільки до одного: як понабрати більше грошей по карманах і куди з ними здриснути. Ну це я бачу, бо в нас катастрофа в енергетиці, але катастрофа в енергетиці, а в Міністерства енергетики все просто супер. Вони далі набирають хабарі просто пакетами, все нормально, в Раду не приходять, щоб не слухати неприємні розмови, а ви там собі купляйте, розбирайтесь, буде зима, якось ці українці перезимують, вони все переживають. Ну це просто ганьба! Гнати таких треба терміново!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається Герусу Андрію Михайловичу, фракція "Слуга народу".

 

13:04:11

ГЕРУС А.М.

Колеги, ще раз наголошую, що важливий законопроект, і ми хочемо покращити рівень розрахунків на наших ринках для того, щоб не було боргів, щоб не виникали ті, на жаль, багатомільярдні борги, які є сьогодні, щоби всі, хто електроенергію виробляють, вчасно могли отримувати кошти за вироблену електроенергію.

Тому прошу підтримати цей законопроект у першому читанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, будь ласка, Стефанишина. Я так розумію, передає слово Хлапуку.

Будь ласка, Максиме.

 

13:04:44

ХЛАПУК М.М.

Шановні колеги, доброго дня. По суті законопроекту, підтримую пана голову комітету, що проблема розрахунків на енергетичних ринках, чи це ринок електричної енергії, чи ринок природного газу – це одна із найбільших проблем. Тому що фінансова сталість ринків і сфери теплопостачання – це спроможність підприємств давати населенню електроенергію, тепло і газ.

Тому запровадження на ринку електричної енергії спеціальних рахунків режиму спеціального використання для постачальника "останньої надії" – це можливість змусити тих, хто може платити, платити. Це стосується саме підприємств.

Водночас хочу наголосити, що ініціатива цього законопроекту йшла від Міністерства енергетики і пояснювальна записка була підписана паном Германом Галущенком, і саме він мав доповідати  цей законопроект, перший урядовий, тут в залі. Крім того, наголошу, що ми з вами вчора, і більшість це колеги саме з коаліції, 270 голосів було за те, щоб міністр енергетики прийшов в залу Верховної Ради як підзвітний і підконтрольний парламенту і доповів щодо стану в енергетиці країни і стосовно останніх корупційних скандалів, а саме три, не менше, які трапилися в його міністерстві. Ми не бачимо його і навряд чи побачимо його в найближчий час.

Очевидно, пан міністр не справляється зі своїми обов'язками. Очевидно, пан міністр не може дати відповідь на питання ні суспільству, ні народним депутатам: як ми готуємося до опалювального сезону? Яка кількість газу накопичена в підземних сховищах газу? Яка ситуація з маневровою генерацією, яку обіцяли побудувати до початку опалювального сезону в обсязі до 1 гігавату? Яка загалом ситуація із захистами наших енергетичних об'єктів? І чи можемо ми спокійно пройти майбутній опалювальний сезон?

Цей міністр не справляється, тому я закликаю колег шукати нового. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Власенко Сергій Володимирович, фракція "Батьківщина".

 

13:06:50

ВЛАСЕНКО С.В.

Прошу передати слово видатному фахівцю сучасності з питань енергетики Олексію Юрійовичу Кучеренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Юрійович Кучеренко – видатний фахівець з питань енергетики сучасності. Будь ласка.

 

13:07:01

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Дякую, колеги.  Дякую.

А тепер по суті і серйозно. В першу чергу я зараз звертаюся до колег членів комітету профільного, бо зрозуміло, що в якоїсь версії буде прийнято сьогодні законопроект. Але нам з вами дуже на друге читання доведеться попрацювати, щоб зробити з нього хоч щось життєве. Бо я, наприклад, при всій повазі до пана голови комітету, не погоджуюся з тим, що ця версія вирішить ці проблеми неплатежів. Натомість за аналізом фахівців, фахівців реальних і учасників ринку прийняття законопроекту в чинній редакції, воно спричинить зростання боргів і призведе до неспроможності постачальників універсальних послуг виконувати свої зобов'язання.

Ще раз звертаю увагу на другий аспект. Ми вносимо зміни в базовий системний Закон про ринок електроенергії і це само по собі є не дуже, вкрай не дуже позитивним і може призвести до непередбачуваних наслідків, і це мене особисто дуже турбує.

Тепер стосовно аргументів мого законопроекту. По-перше, ще раз хочу сказати, спецрахунки пропонуються не тільки для двох категорій, а для всіх: для постачальників останньої надії, універсальних послуг, для виробників, для тих, хто постачає для забезпечення загальносуспільних інтересів, для гарантованого покупця. Це його вигідно відрізняє від урядового.

І друге, вводяться такі терміни як несанкціонований відбір електричної енергії, надається право оператору постачання відключати електроустановки споживачів за несанкціонований відбір і так далі. Тому на друге читання готуємося, буде дуже серйозна…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, займіть свої місця, будь ласка.

Переходимо до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання (реєстраційний номер 11301-д).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:10:00

За-238

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

Шановні колеги, надійшла зава від двох фракцій з перервою з заміною на виступ.  Будь ласка, Фріс Ігор Павлович.

 

13:10:18

ФРІС І.П.

Дякую, пане Голово. Друзі, ви знаєте, ви зараз проголосували законопроект 9549, за нього дали 228 голосів. І мені було дуже дивно побачити, що ви навіть не читали, за що ви проголосували.

Я вам коротко скажу, що щойно ви проголосували, що вилучати нерухоме майно із земельної ділянки фізичних і юридичних осіб можна не за рішенням суду, а за рішенням військової адміністрації. І найголовніше, ви проголосували, що в певному конкретному моменті особа, в якої таке майно було вилучено, не має права звертатися до суду за відновленням порушеного права. Це пряме порушення статті 13 Конституції, 55-ї, 53-ї, і мені дуже прикро, що таке відбулося в цьому залі. Ми зробили дуже-дуже поганий приклад до всіх майбутніх народних депутатів і для нас всіх, для наших наступних голосувань.

Тому в свою чергу я буду реєструвати постанову про блокування або скасування вказаного законопроекту і маю надію, що Президент так само побачить це і внесе після цього вето на вказаний законопроект і виправить цю ганебну ситуацію.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 11392 і альтернативний до нього 11392-1. Це проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності.

Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії цей законопроект. Прошу голосувати.

 

13:12:04

За-250

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:12:24

За-211

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, Герус Андрій Михайлович, голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

 

13:12:47

ГЕРУС А.М.

Шановні колеги, ще один законопроект з пакету енергетичних, яким ми хочемо полегшити приєднання до електричних мереж, як для тих компаній, які будуть будувати електростанції і генерувати електроенергію, так і для тих компаній, які будуть споживачами, які будуть підприємствами споживати електроенергію і виробляти товари і послуги.

У даному випадку ми пропонуємо декілька норм для того, щоб був більш справедливий, більш прозорий доступ до підстанцій, до мереж Укренерго. Ми пропонуємо норми, які будуть додавати прозорості, де буде видно, які підстанції завантажені, які підстанції не завантажені, куди можна приєднатися вже сьогодні, на яких підстанціях потрібна буде якась реконструкція. Також ми хочемо, щоб підприємства мали можливість обирати, мали можливість іноді самим, коли це більш вигідно, самим виконувати це приєднання, самим будувати не тільки лінійну складову, тобто лінію електропередач, а також і самим проводити певну модернізацію чи реконструкцію підстанцій, якщо це потрібно. Вже на сьогоднішній день ми бачили такі приклади, коли компанії, підприємства кажуть, що ми самі швидше зробили би це приєднання, ніж це буде робити оператор систем розподілу. І у даному законопроекті ми пропонуємо таку опцію.

Даний законопроект розроблявся, і можливо навіть ініціатором цього законопроекту був колега Дмитро Кисилевський з економічного комітету, і він підтримується і економічним комітетом. Тому прошу підтримати цей законопроект у першому читанні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую автора альтернативного законопроекту Кучеренка Олексія Юрійовича. Будь ласка, Олексію Юрійовичу. Видатного фахівця сучасника, мені підказують.

 

13:14:40

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую, видатний, наш шановний пане Голово. Шановні депутати, Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Ця проблема приєднання доступу до мереж, вона є вкрай важливою сьогодні практично для всіх. Мова не тільки про бізнес, мова не тільки про тих, хто побудує щось там, станції, вітряки і так далі, мова йде і про наших мільйонів українців, в яких величезні проблеми виникають, якщо вони хочуть щось приєднатися,  побудувати, отримати технічні умови і так далі, і тому подібне. Тому, безумовно, на жаль, та ситуація, яка сьогодні існує, вона не може задовольнити. Я думаю, ви всі, і мажоритарники, і всі депутати, отримуєте безліч скарг на те, що не вирішується ця проблема.

В першу чергу хочу зазначити, що, безумовно, напрямок правильний, ми будемо працювати на друге читання над прийнятим в першому читанні законопроектом. Зі свого боку хочу сказати одне, якщо Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг не буде ефективно та відповідально робити свою справу, ніякої там справедливості не буде. Розумієте? Бо це сьогодні бог і цар в енергетичній площині. Вона, ця комісія, Національний регулятор, має всі повноваження по ліцензуванню, по контролю за монополістами, по покаранню монополістів, по захисту споживачів, про що вона забуває весь час.  І саме тому на друге читання я гарантую вам, що фракція "Батьківщина" зробить все можливе, щоб максимально цей законопроект захищав споживача в питаннях стосунків з мережами, з мережевими операторами, з приєднаннями і в першу чергу по захисту споживача. Це буде ключовий напрямок нашої роботи. Я думаю, ви всі без виключення це підтримаєте, як депутати, які розуміють, що це таке.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми обговорили представлення цього законопроекту. Зараз переходимо до обговорення його суті.

Будь ласка, я запрошую фракції і групи записатись: два – за, два – проти для обговорення. Будь ласка, записуйтесь.

В'ятрович Володимир Михайлович, фракція "Європейська солідарність".

 

13:17:17

В’ЯТРОВИЧ В.М.

Прошу надати слово Михайлу Бондарю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Бондар.

 

13:17:25

БОНДАР М.Л.

Дякую. Михайло Бондар, "Європейська солідарність". На фракції ми вирішили дійсно підтримувати цей законопроект. Погоджуюся з колегою Кучеренком, що до другого читання нам ще дуже багато треба буде попрацювати в плані захисту споживачів. На рахунок НКРЕКП ми дійсно бачили, як знову ж таки Міністерство енергетики виступає в ролі такого донора, де корупція – там замміністра, де члени НКРЕКП – там ще один замміністра. Тобто є можливість надавати своїх кандидатів, куди треба і куди не треба. Дійсно, тільки що, на жаль, свою роботу ці кандидати виконують не дуже ефективно, яку мали би дійсно виконувати.

Тому до другого читання в цей законопроект дійсно буде подаватися велика кількість поправок, щоб після війни бізнес, споживачі мали можливість під'єднатися до електромереж дійсно за спрощеною системою.

Неодноразово до мене зверталися споживачі про те, що при приєднанні, наприклад, відрізняються пропозиції обленерго, Укрзалізниці, наприклад, в десятки разів. Тобто до одних можна приєднатися, грубо кажучи, там за мільйон гривень, другий виставляє рахунок там в десятки мільйонів, тому що вважає, що така ціна його є. Тому десь будемо пропонувати, щоб цей механізм був прозорий не тільки в плані технічному, а і в плані економічному, всі споживачі мають розуміти, за що вони платять.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Соболєв Сергій Владиславович, фракція "Батьківщина".

Кучеренко, будь ласка, Олексій Юрійович – видатний фахівець сучасності. Будь ласка.

 

13:19:38

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги, я розумію, що я є членом фракції "Батьківщина", Олексій Кучеренко, і може так статися, що вчергове буде, як завжди, 99 відсотків буде прийнято законопроект від правлячої монокоаліції, яка, до речі, і має нарешті відповідати за все це. Але хочу сказати, що в даному випадку ми, безумовно, будемо і підтримувати ті позитивні речі, які будуть прийняті, але зі свого боку будемо максимально працювати над тим, щоб спростити стосунки всіх без виключення споживачів з природними монополіями під назвою обленерго – оператори системи розподілу.

Ще раз хочу зазначити, що у моїй версії альтернативного законопроекту прописані процедури, спрощення процедур приєднання до електричних мереж, яка передбачає можливість замовнику бути виконавцем робіт з проектування та будівництва лінійної частини нестандартного приєднання. Всі, хто розуміє, що це таке, розуміють, як це важливо. Це і встановлення під час дії воєнного стану мораторію на нарахування і стягнення штрафних санкцій, порушень справ про банкрутство відносно учасників, відносно Оператора системи передачі та Гарантованого покупця. Це і інші речі, які стосуються застосування процедури REMIT, в якій там є проблемні моменти, і це вже показав перший час.

Тому, не гаючи часу, ще раз хочу сказати, це дуже важливий напрямок, Національний регулятор, ми мусимо примусити, нарешті, щоб він ефективно, відповідально працював і контролював природні монополії, а я сподіваюсь, що ми зробимо позитивно для споживачів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Козирю Сергію В'ячеславовичу, партія політичної партії "Слуга народу".

 

13:21:48

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Дмитру Кисилевському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Дмитро Кисилевський. Дмитро Давидович.

 

13:21:54

КИСИЛЕВСЬКИЙ Д.Д.

Шановні колеги, добрий день! Ми чули у виступі Андрія Михайловича Геруса про енергетичну складову питання приєднання до мереж, я хотів би акцентувати питання на економічній складовій. Якщо в країні хтось цікавився інвестиціями, то всі знають, що приєднання до мереж в Україні – це дуже велика проблема, яка дуже сильно тормозить залучення будь-яких інвестицій. Зараз у нас  воєнний стан в країні, іде повномасштабна війна, і тих людей, які зараз  готові щось в Україні будувати, їх треба цінувати і треба максимально спростити їм життя. І якщо у нас є можливість спростити їм життя в питанні приєднання до мереж, це  обов'язково треба зробити. Тому законопроект 11392 в основній  редакції, я закликаю його підтримати. Він не робить революцію, він не робить повне щастя прямо зараз, але він робить важливі практичні речі, він дозволяє замовнику самостійно будувати лінійну складову. Якщо компанія вважатиме, що для неї це ефективно, для неї це краще ніж збудує для неї обленерго, ми даємо їм можливість зробити це самостійно, таким чином швидше збудувати приєднання до мереж, швидше почати працювати.

Інше питання полягає в тому, що ми робимо більш доступною для потенційних споживачів електроенергії інформацію про можливості приєднання, де є вільні підстанції, бо зараз обленерго не завжди об'єктивно дає  цю інформацію. Іноді можна почути, що найбільша вільна підстанція знаходиться там в 20 кілометрах і потрібно збудувати величезну кабельну лінію чи наземну, чи підземну. Ми цю інформацію зробимо більш доступною для того, щоб замовники приєднань бачили реальний стан речей і реально могли оцінювати свої витрати на приєднання  до мереж.

Тому важливий крок у вирішенні складної проблеми, не революційний, але потрібний. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Колтунович Олександр Сергійович, платформа "За життя і мир".

 

13:23:46

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги! Наша група підтримує даний проект Закону щодо спрощення умов ведення господарської діяльності. Я, безумовно, дивлюся скептично на економічно складову, особливо на  мінусовий чи нульовий інвестиційний потенціал України. Я сьогодні приводив вам  кредитні рейтинги, які там нам приводять і Standard & Poor`s, і Fich, і взагалі ми розуміємо, що відбувається у нас із інвестиціями в Україну.

Але я хотів би відверто звернути увагу, чому важливо підтримати даний проект закону. Це хоча би в тому, щоб пройти достойно опалювальний сезон і подолати енергетичну кризу, зважаючи на той факт, що ми втратили 9 гігават генеруючих потужностей тільки в цьому році. Я вже не кажу про Каховську ГЕС, непідконтрольну Запорізьку АЕС, ну і взагалі до чого це призвело, ми з вами всі бачили – відключення і так далі. Це перший момент.

Другий момент. Я хотів би також звернути увагу, зважаючи на той факт, що в нас пішов блок енергетичних законопроектів, звернутися до профільного Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, напрацювати спільно з бюджетним комітетом  і з Мінфіном, врегулювати питання субсидій. Адже в цьому скликанні, хто забув, тариф на електроенергію зріс з 90 копійок до 4 гривні 32 копійки, тобто майже уп'ятеро. При цьому обсяг виділених субсидій, він залишився фактично на тому рівні, в який ми заходили в це скликання. А при цьому, наприклад, кількість боржників за житлово-комунальні послуги, портал Опендатабот давав уже статистику, на 37 відсотків зросла тільки в цьому році після останнього збільшення, підняття точніше, тарифів на електричну енергію, яке відбулося. І це у нас було 512 тисяч боржників, стала 701 тисяча.

Я чому ретранслюю вам ці звернення виборців, для того щоб в новий бюджетний період (ми зараз будемо на початку вересня розглядати новий проект Закону на державний бюджет уже на 2025 рік), щоб ви в графі "компенсація коштів на оплату комунальних послуг" передбачили якраз зростання тарифу на електричну енергію, яке відбулось останнє, для того щоб врегулювати питання  в тому числі із заборгованістю за оплату житлово-комунальних послуг.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександре Сергійовичу.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Я прошу зайняти місця, переходимо до голосування. Шановні колеги, займіть, будь ласка, свої місця. 

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності, реєстраційний номер 11392.

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:26:50

За-285

Рішення прийнято.

Рухаємося далі, шановні колеги. Наступний законопроект 10075. Це проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України з метою оптимізації залучення спеціалістів під час досудового розслідування.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:27:23

За-232

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую до доповіді народного депутата Павлюка Максима Васильовича як автора законопроекту. Будь ласка, Максим Васильович.

 

13:27:39

ПАВЛЮК М.В.

Використання передових технічних засобів та методів завжди повинно використовуватись для можливості приймати рішення. Не виключенням є і діяльність правоохоронних органів в цьому питанні. Реалізація можливості використання технологій для ідентифікації осіб, експрес-тести тощо, є критичним кроком у вдосконаленні правового поля у сфері кримінальної юстиції.

На сьогодні передбачення процедури надання довідки, висновку спеціаліста може допомогти уникнути можливих помилок у розслідуванні та судовому процесі. Цілком логічним є наділення спеціалістів повноваженнями на здійснення таких досліджень не тільки в рамках розслідування кримінальних проступків, а й злочинів.

Завдяки законопроекту ми надаємо можливість проводити дослідження в рамках досудового розслідування, в тому числі до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відповідні зміни ми передбачаємо в Кримінально-процесуальному кодексі. Це дасть можливість поступово зменшити навантаження на експертні установи та ефективно здійснювати досудове розслідування. Відповідно в подальшому згідно положень Кримінально-процесуального кодексу України даний висновок спеціаліста потребуватиме підтвердження відповідним висновком експерта згідно вимог Кримінально-процесуального кодексу України.

Аналіз діяльності слідчих підрозділів Національної поліції України засвідчує, що одним із основних чинників, який уповільнює процес прийняття процесуальних рішень та негативно впливає на ефективність здійснення досудового розслідування в кримінальних провадженнях проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, є значна завантаженість експертних установ і відсутність достатньої кількості експертів, які проводять судово-медичні, імунологічні, цитологічні, генетичні, будівельно-технічні, балістичні, вибухотехнічні експертизи, що значно затягує строки проведення досудового розслідування.

Шановні колеги, я прошу підтримати даний законопроект за основу та долучитись до доопрацювання його до другого…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, наступний голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергій Костянтинович Іонушас.

 

13:30:04

ІОНУШАС С.К.

Шановний пане Голово, шановні колеги! Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 27 червня 24-го року розглянув проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України з метою оптимізації залучення спеціалістів під час досудового розслідування.

Для вас скажу, що досить багато експертиз робляться зараз. У нас, на жаль, така ситуація в країні, коли величезна кількість воєнних злочинів здійснюється навіть зараз. Дуже багато необхідно проведення експертиз на ДНК, інших експертиз щодо зброї. І, на жаль, у деяких випадках, використовуючи таке поняття, як туман війни, докази зникають.

Тому даним законопроектом передбачена можливість проведення спеціалістами із залученням надання попередніх висновків для того, щоб в майбутньому необхідно було призначати судову експертизу, або ні. Слід зазначити, що прийняття цього законопроекту посилить захист прав учасників кримінального провадження, надасть можливість потерпілим все ж таки дочекатися вироку обвинувального, тому що саме це є основною метою будь-якого кримінального провадження.

Тому, шановні колеги, Комітет з питань правоохоронної діяльності підтримав цей законопроект за основу в першому читанні. Сподіваюсь, разом з вами доопрацюємо його до другого. Дякую, шановні колеги, за підтримку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу записатися фракції і групи: два – за, два – проти для обговорення цього законопроекту.

Слово надається народному депутату Стернійчуку Валерію Олександровичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:32:03

СТЕРНІЙЧУК В.О.

Добрий день. Прошу передати слово Бакумову Олександру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Бакумов, будь ласка.

 

13:32:17

БАКУМОВ О.С.

Дякую. Шановні колеги, звертаюсь до вас із закликом підтримати вказаний законопроект. Про що він? Це питання проведення судових експертиз. І ми розуміємо, що на сьогоднішній день експертні установи, експерти, вони перезавантажені, перевантажені, їх не вистачає для проведення базових експертиз. Особливо я звертаю увагу на генетичні експертизи, судово-медичні експертизи, балістичні і вибухотехнічні експертизи.

Для того, щоб розпочати кримінальне провадження, для того, щоб його розслідувати потім, ми маємо все ж таки чекати внесення змін, внесення відомостей до ЄДР, проведення огляду місця події. Тут же, цим вказаним  законопроектом ми пропонуємо надати право спеціалісту, наприклад, якщо є на місці події рештки, останки тіла, якщо є тіло загиблого, яке не ідентифіковано, дати можливість спеціалісту зробити аналіз по цим решткам і надати висновок відповідний. Висновок спеціаліста, який буде належним і допустимим доказом під час відповідного встановлення фактів, доказування у кримінальному провадженні тих чи інших обставин. І це перед усім з акцентом стосується по ДНК, адже система експрес-аналізу ДНК на основі певних технологій, вона дозволяє протягом 90 хвилин створювати певні інтерпретовані генетичні профілі з біологічних зразків, які отримані органом досудового розслідування під час огляду місця події.

І таким чином ми забезпечуємо кримінальне провадження певними фактами і доказами і певним чином розвантажуємо експертні судові установи. Прошу вас підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Крулько Іван Іванович, я так розумію, передає Сергію Володимировичу Власенко. Будь ласка.

 

13:34:18

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане Голово. Чесно кажучи, не збирався виступати, але почув тут абсолютно геніальну думку голови комітету. Виявляється, у нас мета кримінального провадження – це не покарання винного, це не притягнення до відповідальності, а це обвинувальний вирок суду! Це мета кримінального провадження.

Я хочу нагадати, що навіть товариш Сталін до цього не додумався. У них була інша концепція. У них було визнання вини – це була цариця доказів. Але навіть Сталін не додумався сказати про те, що мета кримінального провадження – це обвинувальний вирок суду.

Але, на жаль, сьогодні вся законодавча робота скерована на те, що суди у нас працюють саме за цією логікою. Лише обвинувачення і обвинувальний вирок є принципова історія, коли очевидно, що людина невинувата, а судді ВАКС заплющують очі, біле називають чорним і виносять обвинувальний вирок суду. Прокурор, бачачи докази невинуватості особи, продовжує слідство. Слідчий, розуміючи, що є невбиєнні докази невинуватості, закриває на це очі. Тому, на жаль, вся система працює так. Тому пан голова комітету по Фрейду сказав правду як працює сьогодні, з одного боку, судова, правоохоронна система, а з другого боку, як працює законодавство і на що воно націлене.

Насправді ми давно чекаємо реальних ґрунтовних законів по реформі судової системи, по реформі правоохоронної системи. Закон, який запропонований – це точковий крок, напевно, необхідний, важливий, але точковий крок. Дайте нам системні закони, які дозволять українцям не боятися суду, приходити в суд і розуміти, що основна мета суду – це справедливість, а не обвинувальний вирок.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович, фракція "Європейська солідарність".

 

13:36:17

ГЕРАСИМОВ А.В.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олексій Гончаренко.

 

13:36:27

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Дякую. Шановні колеги, ми розглядаємо зараз законопроект про суди, і це важливо. Все це добре, але давайте, знаєте, конкретику, бо люди не розуміють, що… від наших рішень.

Я хочу навести конкретну проблему, яка сьогодні є в людей, це дуже серйозна річ. В Верховній Раді лежить законопроект 11180-1, він… головний комітет – це Комітет з питань правової політики, голова пан Маслов. Я звертаюсь до цього комітету, будь ласка, цей законопроект лежить вже майже чотири місяці, його треба розглядати.

Про що цей законопроект? Він дуже простий. От уявіть собі, аграрій обробляв тисячу гектарів землі в Запорізькій області, десь біля Мелітополя. Очевидно, що сьогодні це окуповано. Як кожен аграрій брав кредити, всі аграрії беруть кредити, це не секрет, завжди банки вимагають особистого поручительства. Так, всім дають, там  немає варіантів, прийшов ворог, окупував це підприємство. Цей підприємець чесний, на відміну від декого не став співпрацювати з ворогом, він патріот, він забирає родину, виїжджає звідти, він не працює. А що далі? А далі на контрольованій території України його починають знищувати суди по позовах банків – віддавай кредит. Як він його віддасть, коли його земля там, яку він обробляв, окупована ворогом? А виносять рішення, арештовують все майно Люди на порозі суїциду. Є люди, які вже плюнули на це все і повертаються до ворога на окуповану територію, бо виходить так – хто пішов на сторону ворога, у них все добре, вони обробляють, у них все нормально, а ці аграрії, які патріоти, їх просто ми знищуємо.

Я прошу, щоб Комітет з питань правової політики терміново розглянув 11180-1 і виніс на голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра". Після цього ще буде Мамка і голосуємо.

Будь ласка, Вельможний.

 

13:38:37

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра". Виглядає доволі спірною пропозиція суб'єкта законодавчої ініціативи щодо фактичної підміни експерта спеціалістом на постійній основі. Я з доповіді не почув, з доповіді автора і комітету не почув щодо терміну, на який розширюється повноваження спеціалістів. І зараз є кримінальні провадження, де є висновки експертів, але рішення у справі не прийнято більше пів року.

Я щодо справи, щодо розтрати грошових коштів при придбанні житла для переселенців. Факти, які виявила Тимчасова спеціальна комісія з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених осіб.

А щодо законопроекту можливо було б його підтримати, але за умови запровадження таких змін лише на період дії воєнного часу та деякий час після його припинення або скасування.

Тому депутатська група "Довіра" у такому вигляді даний законопроект підтримувати не буде.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович, "Платформа за життя та мир". І після цього голосуємо.

Будь ласка, Григорію Миколайовичу.

 

13:39:47

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, хочу сказати, що цей законопроект по суті є допомогою для слідчого і для дізнавача. Про що це каже? Про те, що коли слідчий або дізнавач виїжджає на огляд місця події, він без внесення відомостей до ЄРДР може залучити спеціаліста у вигляді щодо дослідження  наркотиків, вибухових речовин, вогнепальної зброї для того, щоб все-таки не вносити відомостей до ЄРДР. Вчора проголосувавши ми... всі називають трофейною, але знайденої зброї і всього іншого для того, щоб слідчий більш якісно висновок робив до моменту внесення відомостей до ЄРДР, що з тих чи інших обставин і залучив того фахівця, і отримав хоч якийсь папір, тобто у вигляді висновку, справки і всього іншого, і прийняв відповідне рішення. Це тільки про це.

Цей законопроект про перше читання. Я прошу теж його підтримати для того, щоб все-таки до другого читання доопрацювати з правоохоронними органами і...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України з метою оптимізації залучення спеціалістів під час досудового розслідування (реєстраційний номер законопроекту 10075).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів проголосувати.

 

 13:41:39

За-248

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект 11426, це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" щодо Громадської ради міжнародних експертів, а також альтернативний до нього 11426-1.

Я ставлю пропозицію включити до порядку денного сесії ці законопроекти. Прошу голосувати.

 

13:42:18

За-268

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути ці законопроекти за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:42:38

За-225

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова автора законопроекту голову Комітету з питань правової політики  Маслова Дениса Вячеславовича. Я так розумію, ви і від авторів, і від комітету, тому 4 хвилини. А потім буде 2 хвилини – Юрчишин як автор альтернативного.

 

13:42:56

МАСЛОВ Д.В.

Дякую. Шановні колеги народні депутати, перше, що хочу сказати, що цей законопроект стосується домовленостей уряду з Міжнародним валютним фондом. І прийняття цього законопроекту пов'язано з виділенням Україні відповідних коштів Міжнародного валютного фонду. Тому він є надзвичайно важливий.

Буквально декілька слів про суть цього законопроекту. Як багато хто з вас знає, станом на сьогоднішній день проводиться конкурс на 25 вакантних посад у Вищому антикорупційному суді. В 2018 році був прийнятий відповідний закон, і там передбачається, що конкурс проводиться за допомогою Громадської ради міжнародних експертів. Туди направляються експерти від наших міжнародних партнерів.

Так-от, цей конкурс зараз знаходиться майже на завершальній стадії. Але строк діяльності цієї Громадської ради міжнародних експертів до листопада цього року. І об'єктивно є перестороги того, що ми просто не встигнемо завершити цей конкурс, відповідно він має бути анульований, початись заново і так далі. Тому і було досягнуто домовленості уряду з Міжнародним валютним фондом, що ми продовжимо строк дії Громадської ради міжнародних експертів до закінчення цієї процедури, конкурсної процедури на 25 вакантних посад у Вищому антикорупційному суді.

Тому, власне, і наш основний законопроект, ініціатором якого я є, і передбачає чітко те, що передбачено в меморандумі з Міжнародним валютним фондом: до закінчення конкурсної процедури, але не більше ніж на один рік продовження повноважень Громадської ради міжнародних експертів. І оскільки я представляю цей законопроект від імені комітету, то скажу рішення комітету.

За результатами розгляду на засіданні Комітету з питань правової політики було рекомендовано Верховній Раді України включити і основний, і альтернативний до порядку денного, що було вже здійснено, і далі рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу основний законопроект номер 11426, у зв'язку з чим законопроект альтернативний 11426-1 відхилити.

Також звернутися до Голови Верховної Ради з  пропозицією оголосити на пленарному засіданні під час розгляду законопроекту 11426 про необхідність внесення пропозицій і поправок щодо виправлення уточнень, усунення помилок та/або суперечностей у тексті цього законопроекту, інших структурних його частин та/або інших законодавчих актів, що не були предметом розгляду в першому читанні та відповідають предмету правового регулювання вказаного законопроекту.

І на завершення ще раз хочу наголосити, що це є важлива умова отримання відповідних коштів від Міжнародного валютного фонду. Це перше читання. Тому, власне, колеги, прошу підтримати зеленою основний законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую народного депутата України Юрчишина Ярослава Романовича, автора альтернативного законопроекту.

Будь ласка, Ярослав Романович.

 

13:46:28

ЮРЧИШИН Я.Р.

Шановні колеги, у нас є можливість зробити неабияк, а якісно одразу. І я хотів би наголосити, що, напевно, рекомендації Міжнародного валютного фонду в даному випадку є похідними. Ключове завдання, яке вирішує даний законопроект, щоб у нас була адекватна судова гілка влади і ми з вами цим залом справді приймали рішення про включення Громадської ради міжнародних експертів, що визнавалося дуже позитивним, як елемент додаткового фільтру.

А тепер чому потрібно продовжити не до завершення цього конкурсу, а що найменше на 2 роки, як пропонує альтернативний законопроект. Одинадцять суддів першої інстанції Вищого антикорупційного суду подалися на вільні вакансії на другу інстанцію. Тобто що ми можемо отримати, якщо проголосувати за основу проект, який рекомендує комітет? Це те, що ми знову змушені будемо запускати конкурс.

І в даному випадку який висновок? Мала би вступити в дію Громадська рада доброчесності. Давайте послухаємо її, вона пропонує підтримати за основу, власне, мій альтернативний законопроект. Так само його підтримує Вищий антикорупційний суд та інші, власне, структури, до яких ми зверталися за експертною пропозицією. Чому? Бо краще один раз зробити правильно, а не постійно вдосконалювати. 116 стаття – звісно,  це добре, але це скоріш за все визнання того, що таки альтернативний законопроект правильний. І давайте перестанемо звертати увагу на авторів законопроектів, а будемо приймати кращі пропозиції.

Прошу підтримати альтернативний. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього законопроекту. Будь ласка.

Слово надається народному депутату Швачку Антону Олексійовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

13:48:42

ШВАЧКО А.О.

Шановні колеги, прошу переходити до голосування швидше, може ще що встигнемо.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

Сергій Володимирович Власенко, будь ласка.

 

13:48:52

ЦИМБАЛЮК М.М.

Передайте Власенку.

 

13:49:01

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, шановний пане Голово. Абсолютно прекрасна позиція: давайте переходити до голосування. Там байдуже, що цей закон порушує Конституцію, байдуже, що щось там відбувається – переходимо до голосування швидше-швидше.

Я хочу нагадати, коли сім років назад запроваджувався цей інститут Громадської ради міжнародних експертів, ми тоді спиралися… Вірніше, ті, хто голосував за це, спиралися на висновок Венеційської комісії. Що тоді написала Венеційська комісія у своєму висновку? Перше, що це сумнівно з точки зору Конституції. Раз. Друге, що теоретично це можна було би зробити один раз короткостроково. От що написала Венеційська комісія.

За станом на сьогоднішній день ця рада вже пропрацювала сім років, нам тепер кажуть: ні, хай вони пропрацюють ще два. Потім  вони прийдуть скажуть: хай пропрацює ще два. Потім  прийдуть скажуть: хай пропрацює ще трошки, ще чуть-чуть і ще чуть-чуть. Ще раз, це сумнівно з точки зору Конституції. Раз. Навіть ті висновки, які у нас були, казали про те, що це можна зробити одноразово і короткочасно.

Знову-таки, ми би могли розглядати це питання. якби ми створили ідеальний ВАКС, от ідеальний ВАКС. Але, на жаль, ВАКС зараз займає  приміщення Печерського суду. У мене таке враження, що в них вселився призрак Печерського суду. Вони зараз приймають такі самі рішення, як говорив пан голова комітету, у них, виявляється, обвинувальний вирок суду – це мета правосуддя. Вони нічим не відрізняються від інших судів. Вони ламають теорію кримінального права, кримінального процесу. Вони вигадують норми права, яких не існує. Це абсолютно звичайний суд. Тому треба визнати, що практика семирічна існування цієї Ради міжнародних експертів ні до чого не призвела нормального, не створили ми нормальний суд. Тому від цієї практики треба відмовитися, закінчився строк цієї ради – до побачення, телебачення.

Дякую, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Геращенко Ірина Володимирівна, фракція "Європейська солідарність".

 

13:51:06

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Будь ласка, передайте слово пані Іванні  Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іванна Орестівна.

 

13:51:22

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую, колеги. Очевидно, вся країна із жахом спостерігає за багажниками з мільйонами чи сотнями мільйонів готівки, за тим, що сьогодні відбувається з різними корупційними скандалами у різних українських державних інституціях. І ми всі, я переконана, зацікавлені в тому, щоби Вищий антикорупційний суд працював якомога якісніше і дійсно виконував ту функцію, яку ми як суспільство, яке хоче бути демократичним, прозорим, чистим, від нього  очікуємо.

Колеги, які пропонують основний законопроект, насправді трохи лукавлять, коли вони говорять про те, що вони продовжать повноваження цієї Громадської міжнародної ради. Але вони її продовжать тільки для того, щоб завершити той конкурс, який почався в листопаді 23-го року. Одночасно, як сказав колега Ярослав Юрчишин, насправді є ризик того, що велика кількість суддів Вищого антикорупційного суду потраплять за конкурсом до Апеляційної палати і тоді ми знову оголимо Вищий антикорупційний суд України. Тому ми пропонуємо підтримати альтернативний законопроект, який дає можливість, насправді  продовживши роботу цієї Громадської міжнародної ради, дати можливість їм за необхідності оголошувати нові конкурси і якомога якісніше і швидше заповнити ті вакансії, які швидше за все з'являться у ВАКСі. Тому підтримуємо альтернативний законопроект.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бурміч Анатолій Петрович, депутатська група "Відновлення України" у Верховній Раді.

 

13:53:20

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, я хочу нагадати, що суд у нас в Україні згідно до Конституції здійснює свою роботу від імені українського народу. Я хочу нагадати, що в Конституції України є Кримінальний суд, є Адміністративний суд, Цивільний, Господарський. Такого поняття як Антикорупційний суд там немає. І він працює тільки до того часу, коли не почне працювати Конституційний Суд. Тому сьогодні є умова про те, що пов'язується допомога Україні з прийняттям цього законодавства. І ми, враховуючи те, що є сьогодні війна і сьогодні Україна потребує допомоги, в першому читанні ми підтримаємо цей законопроект пана Маслова і максимально внесемо поправки, щоб він відповідав інтересам України.

А взагалі хочу всім сказати, що це все працює тільки до тих пір, поки у нас війна, поки не працює Конституційний Суд.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, переходимо, будь ласка, до голосування. Прошу народних депутатів зайняти свої місця, приготуватись до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" щодо Громадської ради міжнародних експертів (реєстраційний номер законопроекту 11426).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:55:40

За-230

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Рухаємося далі, шановні колеги. Наступний законопроект – 11346. Це проект Постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо перемішених та інших осіб, постраждалих від агресії Російської Федерації, про виконану роботу.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:56:21

За-228

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую до слова голову Тимчасової спеціальної комісії Фролова Павла Валерійовича. Будь ласка, Павло Валерійович.

 

13:56:37

ФРОЛОВ П.В.

Шановні колеги, я дякую представникам усіх депутатських фракцій і груп, які делегували своїх представників до цієї комісії, яка займається проблемами майже 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, майже 6 мільйонів біженців і десятків мільйонів українців, які страждають від цієї війни.

З грудня 2023 року комісія провела 12 засідань, ми розглянули понад 50 змістовних питань, які охоплюють усі проблеми переселенців: житло, фінансова допомога, репарації, реєстр збитків, облік шкоди, завданої життю, здоров'ю українців, єВідновлення. Не вистачить часу перелічити всі питання. Ми створили сайт на українській, на англійській мові, тому що, на жаль, в державі не вистачає ресурсів на те, щоби закривати, перекривати, вирішувати усі проблеми, з якими стикаються постраждалі від російської агресії. І наш основний фокус комунікації – це саме міжнародна спільнота, для того, щоб вони не збільшували фінансування – для того, щоб вони допомагали, підтримували наших українців і в Україні, і за межами України.

І наша комісія, я дякую вам за те, що ви підтримали в першому читанні за основу два законопроекти, які стосуються пріоритетного права ВПО на отримання допомоги по програмі "єВідновлення", а також на створення, на проведення інвентаризації всієї нерухомості, яка може бути використана для проживання ВПО, а також створення такої інтерактивної мапи для вирішення проблем з житлом майже 4 мільйонів переселенців.

Але, шановні колеги, я вимагаю від керівництва парламенту, від депутатських фракцій на Погоджувальній раді включити до порядку денного законопроект нашої комісії 10382, який вирішує допомогу на проживання переселенцям. У чотири рази Кабмін зменшив кількість українців ВПО, які отримують…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього звіту, будь ласка.

Будь ласка, Ковальчук Олександр Володимирович, фракція "Слуга народу".

 

13:59:08

КОВАЛЬЧУК О.В.

Прошу передати слово Ткаченку Максиму.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Максим Ткаченко.

 

13:59:19

ТКАЧЕНКО М.М.

Дякую, пане Голово. Дякую, колеги. Дякую Павлу Фролову і всім представникам нашої фракції "Слуга народу" в нашій тимчасовій спеціальній комісії. І ще хочу подякувати депутатам колегам з опозиції, з інших фракцій за конструктивну роботу в цій комісії, за не популізм, за не політику, а саме за допомогу і роботу на підтримку наших переселенців. Дякуємо Вельможний, Юрченко, Величкович і інші колеги, Волинець, дякуємо за нашу совместную роботу заради цих людей. 

І те, про що зараз наприкінці свого виступу казав голова нашої комісії Павло Фролов, це дійсно надважливий законопроект, і ми просимо його винести в зал. Тому що після новорічного звернення нашого Президента, після чіткого посилу його до усіх людей, до мільйонів людей внутрішньо переміщених про те, що виплати для переселенців не будуть скорочуватись, це почули всі, ті, які вже на той час були і переселенцями, на жаль, ті люди, які знаходились на той час  в зонах бойових дій і які зараз вимушено також їдуть на нашу територію з зони бойових дій – всі ці люди сподівалися,  що це буде правдою.

Але, на жаль, є представники в Кабміні, які підставляють нашого Президента і підставляють всю, всю владу в нашій країні, знімаючи ці виплати, розказуючи нам про те, що немає грошей. Ми знаємо про це. Але грошей на наших людей, на мільйони наших людей по 2 тисячі гривень, ну, точно можна шукати і знайти. І перше, куди потрібно шукати, це наші митн…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Кириленко Іван Григорович, фракція "Батьківщина". Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

14:01:25

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Я насамперед справді вдячний всім члена ТСК, в тому числі і Михайло Волинець, який представляв нашу фракцію, за продуктивну роботу. І погоджуюся, з тим, що говорили тут колеги.

Шановні, уряд в односторонньому порядку без погодження з Верховною Радою скоротив з чотирьох з половино мільйони тим, хто отримував допомогу, на два з половиною мільйони. Тих 2 тисячі на дорослого і 3 тисячі на особу з інвалідністю і на дітей і навіть то не платять. І, вибачте, саме уряд спонукав декого повернутися туди на тимчасово окуповану територію, і я впевнений, що колись буде доведено слідством, що це тяжкі наслідки такої діяльності уряду.

Шановні колеги, сьогодні Олексій Гончаренко піднімав іншу тему – фермери. Тисячі фермерів, вони залишилися на нашій території, а їхні землі, які обробляли, і господарства залишилися там на окупованій. І сьогодні банки вимагають з них повернення кредиту і відсотків. Вибачте, хто має це врегулювати? Лежить законопроект, давайте і це розглянемо.

Шановні колеги, уряд ігнорує в односторонньому порядку і наші ТСК, і наші з вами закони і рішення. І я вважаю, що це має бути окреме засідання, де уряд має відзвітувати: прем'єри, віцепрем'єри, міністри – на якій підставі вони скорочують, перше, не створюють умови для життя внутрішньо переміщених, для працевлаштування і інших речей і ще забирають ті, вибачте мені, нещасні гроші – гроші платників податків.

Я пропоную, щоб ця ТСК все-таки матеріалізувалася ухваленням хоча би тих законопроектів, які сьогодні були тут озвучені.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович, фракція "Європейська солідарність".

 

14:03:41

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, шановні українці, внутрішньо переміщені особи – це одна з найбільш постраждалих категорій нашого населення від цієї несправедливої війни. Жінки і діти, вони втратили все, вони переїхали зараз на звільнену територію і, дійсно, допомога їм – це одне з ключових завдань будь-якої гілки влади. Теж приєднуюся до слів подяки тимчасовій спеціальній комісії, вона стала активним гравцем на цьому полі і я вдячний за її активну роботу, тому що не можна послабляти увагу до цього питання, це, дійсно, надважлива тема.

Повернення виплат – на це гроші мають знаходитися завжди, тому що ключова проблема після війни – це не економіка, а люди. Це наша демографія. І нам за будь-яку ціну треба зберегти і підтримувати людей.

І в тому, що стосується питань з внутрішньо переміщеними особами, я думаю, що всі знають, і це не секрет, що ключові дві проблеми для них – це житло (номер 1) і робота (номер 2). Так от, що стосується житла, тут і в рамках тимчасової спеціальної комісії, і в рамках цього парламенту, і в рамках Комітету з питань економічного розвитку розглядається декілька ініціатив, які дійсно можуть серйозно допомогти внутрішньо переміщеним особам.

І я закликаю зараз Комітет з питань економічної діяльності, а потім і кожного народного депутата підтримати у цьому залі законопроект 11161, який дійсно допоможе отримати компенсації за зруйноване і пошкоджене житло найбільш постраждалій частині з ВПО – Маріуполь, Бахмут, Соледар, Авдіївка, Мар'їнка, які зруйновані вщент.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вельможний Сергій Анатолійович, група "Довіра". Після цього голосуємо, шановні колеги.

 

14:05:46

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Прошу передати слово Павлу Фролову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павло Фролов.

 

14:06:00

ФРОЛОВ П.В.

Я дякую Сергію Анатолійовичу Вельможному, секретарю нашої комісії, за активну участь і постійний максимальних захист прав внутрішньо переміщених осіб.

Шановні колеги, найголовніша проблема зараз, через яку внутрішньо переміщені особи подекуди залишають країну і їдуть або на захід для того, щоб стати і поповнювати кількість біженців, або навіть повертаються на окуповану територію, на територію бойових дій, ризикуючи здоров'ям – це те, що березня цього року уряд запровадив зміни до критеріїв виплати допомоги на проживання. Це допомога у сумі 2 або 3 тисячі гривень. 3 тисячі для дітей і осіб з інвалідністю. Це 50 і 70 євро. Це неможливо на цю суму ні орендувати житло, ні прожити, але і цю суму уряд, на жаль, забрав у внутрішньо переміщених осіб. Майже в 4 рази з березня з 2,5 мільйона до 716 тисяч зменшилася ця кількість.

Шановні колеги, я прошу, щоб парламент взяв лідерство в цьому питані. Не може уряд встановлювати ці критерії. Давайте приймемо в першому читанні законопроект від нашої комісії, який подали всі фракції, – 10372, який встановлює... І будемо обговорювати ці критерії по доходам ВПО, по майновому стану, по тому, скільки днів вони перебували за кордоном, які в них є депозити. І цю дискусію перенесемо в парламент, який в нас є ресурси для того, щоб в кілька разів не зменшувати кількість переселенців.

Шановні друзі, ну, подивіться, кількість переселенців постійно збільшується з часу підриву Каховської дамби. В бюджеті на 23-й рік на 18 мільярдів гривень було більше коштів на виплату допомоги на проживання. Ми… бюджет зняли пів мільярда доларів на цей рік допомоги на проживання. Ну як можна підходити, що шість місяців і все, шість місяців і ця допомога знімається. Ми не встановили ні критерії, ні оцінку потреб. Ми маємо інтегрувати цих людей і тільки тоді після інтеграції...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо перемішених та інших осіб, постраждалих від агресії Російської Федерації про виконану роботу (реєстраційний номер 11346).

Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:08:53

За-257

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Шановні колеги, наступну постанову, проект постанови ми домовилися без обговорення, тому я одразу оголошую. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про зміни у складі Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (реєстраційний номер 11325). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:09:40

За-245

Рішення прийнято.

Шановні колеги, дивіться... Ні, ні, друзі, ми почали не о 10-й, тому давайте працювати. Дивно, що ваша фракція хоче смотать. Ну що таке, шановні колеги.

Тому, шановні народні депутати, переходимо до розгляду проектів постанов про скасування рішення Верховної Ради України від 18.07.2024 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку (реєстраційний номер 11256-2 від 29.05.2024). У Верховній Раді України було зареєстровано п'ять постанов за реєстраційними номерами: 11256-2-П, 11256-2-П1, 11256-2-П2, 11256-2-П3, 11256-2-П4.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 Регламенту Верховної Ради України ми обговорили пропозицію про об'єднане обговорення зазначених проектів постанов.

Ставлю на голосування пропозицію про об'єднання обговорення проектів постанов за реєстраційними номерами: 11256-2-П, 11256-2-П1, 11256-2-П2, 11256-2-П3, 11256-2-П4. Прошу народних депутатів голосувати. Це об'єднане обговорення, щоб не обговорювати всі разом. Об'єднане обговорення і потім прийняття рішення.

Будь ласка, прошу голосувати.

 

14:11:27

За-192

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, переходимо до обговорення питання. Починаємо від авторів постанов.

Слово для доповіді надається народному депутату України Дмитру Сергійовичу Микиші. Будь ласка, Дмитро Сергійович. Микиша є?

Будь ласка, Дмитро.

 

14:12:05

МИКИША Д.С.

Колеги, я переконаний, що вчергове Верховна Рада зробила помилку. Давайте будемо відверті. Чи допоможе підняття ставки акцизу нашому бюджету? Ні, не допоможе. Я поясню чому.

По-перше, підняття ставки, він же здійснюється абсолютно для всіх, на абсолютно все паливо, яке реалізується в межах нашої країни. І це збільшить видатки не тільки для пересічного громадянина, а це збільшить видатки також для наших Збройних Сил України. Збройні Сили України ким фінансуються? Звісно, бюджетом України. Тобто ми фактично перекладаємо з однієї кишені в іншу. Для чого це робиться? Також нагадаю вам, що підняття ставки акцизу на паливо призведе до здорожчання звичайних побутових товарів, товарів загального вжитку, продуктів, всього іншого.

Колеги, це чергова помилка, яку, на жаль, Верховна Рада прийняла відповідним законодавчим актом. І ця постанова якраз може нам допомогти, Верховній Раді, нам, народним депутатам, ліквідувати, прибрати цю помилку. Більше того, під час прийняття відповідного законопроекту був порушений Регламент і закон України.

Тому, колеги, дуже вас прошу підтримати відповідну постанову і не дати підняття акцизу на території України зараз під час дії воєнного стану. Це дуже необхідно для нашої обороноздатності, для наших людей, які підтримують Збройні Сили України, і всіх, хто зараз тримають фронт.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні народні депутати, слово для доповіді надається народному депутату України Дмитру Олександровичу Разумкову. Ви автор двох постанов, тому, будь ласка… співавтор, тому до 4 хвилин, будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

14:14:18

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, в залі знову дуже мало людей. Але давайте поговоримо про те, що ви голосуєте. На жаль, я тут можу казати – ви, тому що сьогодні, як виступали колеги, в тому числі Фріс, ви проголосували те, чого немає навіть в Росії - окупантші. Ви абсолютно знівелювали суд і вирішили, що Офіс Президента через своїх підконтрольних голів військових адміністрацій буде забирати майно. Проблема залишається в тому, що він буде забирати і у вас, якщо це буде зручно. У вас, особисто у кожного.

Але зараз давайте повернемося до тих постанов, які ми сьогодні розглядаємо. Давайте поговоримо про брехню. Тут в залі зараз немає Гетманцева, на жаль. А я вам хотів би нагадати, що з цієї трибуни він виступав і казав, що в Україні торгують російським скрапленим газом. Про що ми будемо звертатися і в правоохоронні органи, хай дадуть оцінку цим висловлюванням, коли влада знає, що Україна фінансує державу-терориста. Це 111-а. Тому що якщо тут російський газ, ви сплачуєте за нього, податки йдуть до російських компаній, з російського бюджету фінансується армія окупанта. Тобто з цієї трибуни було визнано, що ви допомагаєте фінансувати армію окупанта.

Але ми звернулися, чому брехня, тому що дуже часто рішення в залі приймаються під впливом, і вас ввели в оману. Ось відповідь. Відповідь від вашого Міністерства енергетики, що вони кажуть, що Гетманцев збрехав, немає російського скрапленого газу. Тобто ви підняли ціну просто для українців, простих українців, для українського бізнесу, для української аграрки. І наш колега, зустрічаючись в Харкові, йому кажуть, що ваші блокуючі постанови команди "Розумної політики" фактично частково, на жаль, частково, врятували аграрний сектор, відтермінувавши введення збільшення податків на скраплений газ, на дизель і на паливо. Зараз знову відключення світла. І ви робите все для того, щоб проста українська родина витрачала більше на те, щоб їх діти мали можливість вчити уроки у вересні з лампою, а не із свічкою, до того, до чого це сьогодні ведеться.

І коли мені тут розповідають як треба Батьківщину любити, я хотів би нагадати, що саме діючі міністри отримують хабарі в 500 тисяч доларів, їх заступники, яких, розповідають, поставили Офісом Президента. З Міністерством оборони черговий скандал в 1,4 мільярда доларів.

Коли розповідають, що треба збирати останнє з українців, так ви і так збираєте останнє з українців, коли просите по 5 гривень скидати на Охматдит, який був зруйнований рашистами, а паралельно заводите компанію, наближену до Офісу Президента, щоб вона розпилювала цей  бюджет. Коли на цвинтарі для військових, для тих, хто віддав життя за нашу Батьківщину, 1,4 мільярда також хочуть розпилити, виходячи з розслідувань журналістів, той самий Біркадзе і оточення Офісу Президента.

І ви це покриваєте. Ви думаєте, люди це забудуть? Вам пробачать це військові, коли повернуться? Я думаю, що це дуже, дуже велика помилка так вважати. Ви  думаєте, що завершиться війна і всі встигнуть виїхати з цієї держави? Ну, повірте, це також не працює. Прийде час і треба буде відповідати і по закону, і перед судом, не так, як ви сьогодні проголосували, що в несудовий спосіб, а просто перед судом по тим правилам, по яким  живе Європа і Європейський Союз, до якого ми з вами всі прагнемо. Але, на жаль, ті рішення, які приймаються, нас від цього відштовхують і відтерміновують вступ України до Європейського Союзу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Гончаренку, до двох хвилин. Будь ласка, Олексій Олексійович – автор ще одної постанови. Будь ласка, Олексій Гончаренко.

 

14:18:37

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Пане Руслане, ви сказали, що хтось хоче "звалити", так хто ж "звалив"? Ну, я не знаю, я – на  місці.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я  на  місці.

 

ГОНЧАРЕНКО О.О. І я на  місці. І тут, бачу... А де ж інші депутати? Тут залишилося, ну, може, ні, нема тут 100 депутатів, які там... депутатів 70-80. Так хто ж "звалив"? Хто ж "звалив"? Друзі, а чого ви розійшлися? А це вже неважливі постанови? Тоді треба було закривати засідання Ради.

А я пояснюю всім глядачам, слухачам, ну, по телебаченню люди це побачать вночі, тому що Верховна Рада прирівнюється до фільму жахів чи дорослого кіно, в принципі, це правда, тому що саме це  ми робимо  з українським народом майже щодня і це і жахи, і кіно для дорослих одночасно. Але є ті, хто побачить це хоча б на моєму тіктоці  і ютубі, так я поясню, що відбувається.

І так, влада вирішила ще вичавити грошей з українців. Ну ще, ну, їм здається, що там ще є. Як сказав пан Гетманцев, який, здається, теж звалив, він сказав, що треба стригти, стригти, стригти цю овечку. Ну, стрижуть вже овечку прямо по шиї, розумієте, овечка вже не дихає. Але не помічають цього. Тому треба підняти акцизи на пальне. Це буде означати – ціни на все, на все в країні піднімуться ціни.

Місяць, місяць вдалося заблокувати це цими постановами, в тому числі моєю постановою про заборону, яку я зараз доповідаю. Але тепер дуже кортить все-таки її провалити, щоб підписати збільшення акцизів – і зробити українцям подарунок на День незалежності. Що ще може ця влада подарувати українцям на День незалежності? Більше податків. А що можуть дати на День знань? Більше штрафів. А що можуть дати на будь-яке інше свято? Більше забрати, більше наказати, на коліна поставити – і зробити те, що ви робите з ними кожен день. Ганьба!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, і автори завершальної постанови. Юлія Володимирівна Тимошенко передає Сергію, так? Сергій Миколайович Євтушок, будь ласка.

 

14:20:53

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Я хочу, шановні колеги, привернути на декілька складових, чому все-таки з'явився проект постанови і розглядається в цій сесійній залі.

Перше, звичайно, це кричуще порушення Конституції України при розгляді Закону України, на який ми подали блокуючу постанову, про акцизи. А друге – це, звісно, складова, про яку говорили попередні виступаючі, мої колеги, це зміст самої постанови.

Так от, в сесійній залі, коли ми розглядали Закон про підняття акцизів, було принаймні присутні 32 народних депутати України. Конституція України категорично забороняє робити ці речі, і це є підставою для подання до Конституційного Суду і скасування такого закону, що буде робити фракція "Батьківщина" в майбутньому. Юлія Тимошенко про це чітко говорила.

Шановні колеги, друга складова – це зміст цієї постанови. Бо в нормальній, хорошій розвиваючій країні і процедура, і зміст має однакове значення. Чим швидше наш парламент стане зрілий і не буде розділяти ні процедуру, ні сам зміст і текст в тих законах, які ми ухвалюємо, тим швидше настане тут розквіт у нашій країні. Не можна, якщо говорити про зміст і текст Закону про підняття акцизів, не можна вибірково підходити до підняття того чи іншого виду товарів, про що говорила, до прикладу, автор альтернативного законопроекту Ніна Южаніна. Бо вибачте, будь ласка, не піднімати акцизи на електронні цигарки, дати можливість чинушам смалити в кабінетах без проблем, але підняти для солдата, який вийшов з нуля і хоче перекурити звичайну сигаретку, для нього підняти, – це абсолютна дурня і неправда, це призводить до того, що ми маємо корупційні ризики.

Тому, шановні колеги, вчергове порушується процедура, але підтримайте цю постанову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, слово для співдоповіді надається голові Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Сергію Віталійовичу Кальченку. Будь ласка, Сергій Віталійович, по всіх постановах.

 

14:23:13

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні 23-го липня цього року розглянув проекти постанов (реєстраційні номери 11256-2-П, 11256-2-П1, 11256-2-П2, 11256-2-П3 і 11256-2-П4) про скасування рішення парламенту про прийняття в другому читанні та в цілому відповідного закону. А в підсумку розгляду цих п'яти питань регламентний комітет ухвалив висновки на кожен із цих проектів постанов і рекомендував парламенту визначатися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цих проектів постанов.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Віталійович.

Шановні колеги, я запрошую фракції і групи, представників фракцій і груп записатися на виступи: два – за, два – проти по всіх п'яти постановах, будь ласка.

Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович, фракція "Європейська солідарність".

 

14:24:39

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Прошу передати слово колезі Ніні Южаніній. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Ніна Петрівна.

 

14:24:55

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, шановні колеги, я справді сподівалася, що за три тижні перерви із 231 депутата, які проголосували за цей закон, знайдеться хоча би сотня депутатів, які будуть зараз присутні тут в залі після глибокого аналізу своїх дій і проголосують на підтримку блокуючих постанов. Так було би підтверджено, що хтось ще після того як виходить з цієї зали, читає, за що вони  проголосували, проаналізували ту реакцію суспільства. І якщо не вірите навіть експертам і громадським організаціям, прочитайте, будь ласка, висновки Національного банку України, аналіз, який вони дають щомісячно економічному стану в країні, і потім подумайте над своїми діями, що ви зробили. Адже, по-перше, з самого початку назви цього закону брехня в тому, що директива Європейського Союзу не вимагала від України підвищення ставок акцизного податку на пальне до набуття повноцінного членства в Європейському Союзі. Це перше.

Аргументи про збільшення цін не тільки на паливо, в тому числі на скраплений газ, про який мова тут йшла, щодо, наприклад, користування, 700 тисяч домогосподарств користуються балонним газом, а ви для них підняли ціну в чотири, в п'ять разів. Де совість? Як ви думаєте як люди будуть виживати?

Наступне питання. Ви знаєте, що аграрії, крім дизельного пального, використовують також скраплений газ в тих установках, які стоять у них локально на полях? Ви і про це не подумали.

Великий перелік країн, які для себе встановили, і захистили власного товаровиробника, окрему систему адміністрування за зниженими ставками пального, де знижена ставка акцизного податку. Ви і в це не повірили, тому що в нам немає навіть довіри елементарної до...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату України Перебийносу Максиму Вікторовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

14:27:08

ПЕРЕБИЙНІС М.В.

Друзі, я думаю, всі визначилися, тому пропоную переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція "Батьківщина". Сергій Миколайович. Будь ласка, Сергій Миколайович.

 

14:27:17

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я в попередньому виступі, коли представляв проект постанови, я вам чітко розказав про процедуру, що це не менш важливо, ніж сам зміст і текст тих законів, які ми приймаємо. Це дуже важливо для розвитку країни. І чим швидше ми це зрозуміємо, тим краще буде розвиватися країна. Це раз.

Друге. Звісно, ми чуємо з трибуни Верховної Ради України всіх спікерів, голову комітету податкового, міністрів з економіки та фінансів, які кажуть, нам негайно потрібно в дохідну частину гроші і давайте піднімемо акцизи, податки, все піднімемо, що автоматично ляже на кінцевого споживача, тому що акциз на пальне, до прикладу, або інший акциз одразу підвищить товари і харчування, і всіх інших видів товарів.

А де ж брати гроші, колеги? То я вам нагадаю. Я не буду говорити про митницю, де можна взяти багато мільярдів коштів. Пам'ятаєте, уряд Юлії Тимошенко і операція чи програма там "Контрабанда – стоп!" свіжі, самі свіжі факти вам, не публічні фінанси, де наші управлінці намагаються вкрасти гроші, проводячи тендери і все інше.

Меморіальне кладовище ось буквально. Ну, як таке може бути, коли за день до проведення тендеру реєструється фірма і виграє цей тендер із завищеними в рази цінами. І це іміджево дуже сильно впливає на розвиток нашої країни. Шановні колеги, таких випадків можна привести дуже багато. І піднімаючи товари, ми абсолютно йдемо хибним шляхом. Нам потрібно негайно припинити красти. Уряд, виконавча влада, органи силових структур мають чітко зрозуміти, що красти в цей час і взагалі непотрібно. А потрібно наповнювати бюджет, і там найдемо гроші для військових.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, обговорення питань завершено. Переходимо до прийняття рішень. Я почергово буду ставити всі рішення.

Шановні колеги, ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11256-2-П) про скасування рішення Верховної Ради України від 18.07.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку (реєстраційний номер 11256-2 від 29.05.2024). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:30:27

За-33

Рішення не прийнято. На жаль.

Наступне. Ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11256-2-П1) про скасування рішення Верховної Ради України від 18.07.2024 про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку (реєстраційний номер 11256-2 від 29.05.2024). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:31:12

За-33

Рішення не прийнято.

Наступне. Ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11256-2-П2) про скасування рішення Верховної Ради України від 18.07.2024 року про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку (реєстраційний номер 11256-2 від 29.05.2024 року). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:31:58

За-34

Рішення не прийнято.

Наступне. Ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11256-2-П3 про скасування рішення Верховної Ради України від 18.07.2024 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку" (реєстраційний номер 11256-2 від 29.05.2024 року). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:32:43

За-36

Рішення не прийнято.

І завершальна в цьому плані, в цьому блоці постанова. Ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11256-2-П4) про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку" (реєстраційний номер 11256-2 від 29.05.2024). Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:33:29

За-37

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, наступний проект Постанови 4201-П: проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.07.2024 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Проект Закону про обчислення часу в Україні" (реєстраційний номер 4201 від 09.10.2020 року).

Шановні колеги, воно розглядається за скороченою процедурою. Тому я одразу запрошую до слова народного депутата України Гончаренка Олексія Олексійовича. Будь ласка, Олексій Олексійович.

 

14:34:12

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Друзі, дуже важлива постанова насправді. Це нецікаво більшості Верховної Ради, тут залишилося 61 депутат, всім іншим на це наплювати. А історія така: ви хочете, щоб сонце вставало у вас о третій ночі? Вам Верховна Рада це вже влаштувала, я вас вітаю! Ви думаєте, Верховна Рада не здатна вплинути на природні процеси? Ця Верховна Рада здатна! Вітаю! На сході України сонце буде вставати о третій ночі, після того, що ми залишимось на зимовому часі, в Центральній Україні – десь о четвертій. Ну, так, знаєте, щоб зранку встав, о третій ночі, і пішов працювати. Так, напевно ж, буде, правда?

Чомусь всі країни Європи дурні, нам говорять. Ну, там переводять час чомусь. Всі найбільші країни Євросоюзу: Франція, Німеччина, Італія, Іспанія, Польща – всі якісь там, знаєте, ну, якісь… не додумалися до того, до чого додумалась українська Верховна Рада: що не треба переводити годинники, розумієте? Давайте завжди жити на зимовому часі. Це взагалі дуже символічно. Весь світ завжди якось прагне до відлиги, до весни, до літа – в Україні тепер вічна зима і по часу, і по всьому іншому. Забезпечили, здобули, дякувати цій Верховній Раді. І якщо це, не дай боже, підпише Президент Зеленський, тоді і йому.

Я розумію, що зараз постанову провалять. Я звертаюсь до всіх: моя петиція на сайті Президента України, щоб він заветував це божевілля. Це божевілля, розумієте? Темніти буде раніше, більше будемо витрачати енергетики. А в нас же так багато її, правда? Нам же нема, куди її дівати. То, будь ласка, підпишіть цю петицію, вона вже набрала більше половини необхідної кількості голосів. Давайте, може, хоч до Президента звернемось, може, хоч він це божевілля зупинить. Сумніваюсь, але треба пробувати до кінця. Зупиніть божевілля!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається голові Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченку Сергію Віталійовичу. Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

14:36:25

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні 23 липня розглянув проект Постанови реєстраційний номер 4201-П про скасування рішення парламенту про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону про обчислення часу в Україні.

У підсумку розгляду цього питання комітет ухвалив висновок, яким рекомендує Верховній Раді визначатися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цього проекту постанови.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти.

Будь ласка, Саврасов Максим Віталійович, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

14:37:22

САВРАСОВ М.В.

Дякую. Прошу передати слово Дмитру Разумкову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Що-що? Ще раз. Я перепрошую, це питання від фракцій і груп. Ми можемо в межах своєї фракції. Будь ласка. Це питання… Суб'єктом… В Регламенті. Шановні колеги, будь ласка, в межах фракції, будь ласка, передавайте. Хіба… або давайте тоді заяву про вхід Разумкова у фракцію…

 

САВРАСОВ М.В. Прошу передати Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гончаренко, будь ласка. Ще раз, обговорення здійснюється фракціями і групами.

 

14:38:01

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановні друзі, ще стало менше народних депутатів, бо час іде, а в цих людей час вартує. Наш час вони… їм не цікавий наш час, їм нормально, щоб о 3-й ночі вставало сонце, їм нормально, щоб ми більше витрачали грошей на енергетику, тому що будемо, просто раніше буде темніти. Їм нормально жити з Європою з різницею в дві години, їм нормально робити не так як робить весь Європейський Союз, куди ми прагнемо. А вони хочуть зробити як Росія і Білорусь, от в Росії і Білорусі не переводять годинники, там вічна мерзлота і вічний зимовий час, а тепер хочуть так само зробити в нашій рідній неньці Україні.

Поясніть мені хтось одне питання. А нащо? Ну, от нащо? Хто мені може пояснити, чому в сьогоднішній Україні і в наших умовах нинішніх війни, відсутності економіки, чверть країни, яка за кордоном, ми, чим ми займаємося, друзі? Годинники крутимо? Давайте вже будемо календар наступний, що будемо далі робити? Календар можемо, давайте, поміняти. В мене є пропозиції, що можна зробити. Можна зробити, як колись робили римські імператори, місяці на свою користь, честь, можемо липень перейменувати в зеленій, і буде у нас якесь там 18 зеленого і там, і цей… Можна назвати ще якісь. Ну чим ми займаємося, поясність мені хтось. Невже це саме найбільше питання в нашій державі? Ну нам немає чим зайнятися? Так я вам скажу, давайте демобілізацію військовим, терміни служби проголосуємо. Дитині 860 гривень на місяць, на дитину продовжуємо сплачувати – це нормально, головне, щоб мама годинник не перекручувала. Так давайте грошей їй дамо цій мамі, бо в неї дитина. Що можна зробити на 860 гривень? А ми показуємо годинник. Божевілля!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бакумов Олександр Сергійович, будь ласка, фракція "Слуга народу".

Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

14:40:09

БАКУМОВ О.С.

Шановний Руслане Олексійовичу, прошу передати слово Георгію Мазурашу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Георгій Мазурашу, фракція "Слуга народу".

 

14:40:22

МАЗУРАШУ Г.Г.

Георгій Мазурашу, "Слуга народу", 203-й округ. Я стараюся завжди звіряти і синхронізовувати свою позицію з позицією очевидної більшості виборців. І після ухвалення цього рішення у парламенті я теж публічно звертався до… точніше, до наших з Володимиром Олександровичем виборців з Чернівецької області, і провів відкрите опитування. Майже всі учасники того опитування, відкритого у фейсбуці, висловилися, що якщо і залишатися на одному часі без переведення, то на літньому часі.

От у нас якісь проблеми ми… не те, що у нас з часом проблеми, мені здається, на різних планетах з пересічними громадянами, з нашими виборцями, і в цьому проблема. Тому там ніби хочемо збільшити надходження в бюджет для того, щоб було з чого армію годувати і утримувати, а приймаємо рішення, які… прогнози навпаки дадуть негативні результати, тут теж підняття акцизу, про що ми говорили в попередньому блоці. Тобто це просто неймовірно.

Я дуже прошу і присутніх, хоча я думаю, що якраз присутні більш такі свідомі колеги залишилися в залі зараз, і інших народних депутатів, будь ласка, спілкуйтеся з тими, які вас обрали, які вас підтримали на виборах. І щоб не виходило так, що обирає з одними гаслами, з одними планами, як і, до речі, нашу політичну силу обрали з прекрасною програмою, а в залі уже наші виборці бачать рішення приблизно протилежні, тобто ну це ж неймовірно. Будь ласка, комунікуйте з виборцями, комунікуйте з пересічними людьми. Давайте не бути відірваними від реалій, як ми демонструємо в своїх рішеннях постійно, що не приймемо, то протилежне тому що люди очікують. Ну не може ж бути так, що у нас народ, вибачте, тупий, а одні розумні у Верховній Раді, які приймають рішення, які вічно не задоволені люди нашою роботою. Ну, будь ласка, із своїми виборцями і давайте працювати на український народ, а не проти його інтересів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

14:42:29

ЦИМБАЛЮК М.М.

Шановний пане Голово, шановні колеги, я думаю, що... Пане Олексію, я до автора звертаюся, до автора цієї постанови. Я думаю, що Олексій Гончаренко дуже чітко і ґрунтовно пояснив нам, для кого і о котрій годині буде вставати сонце, через  те є пропозиція переходити до голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прекрасно.

Шановні колеги, будь ласка, я... Будь ласка, Артур Володимирович, я запрошую вас з процедури. Але я попереджую, що ви маєте говорити  з процедури. Якщо буде не з процедури, я роблю зауваження, потім виключаю мікрофон. Будь ласка.

 

14:43:04

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслане Олексійовичу, в мене велике прохання, якщо зараз вже розпочалися засідання комітетів, зверніться зараз під стенограму до всіх, щоб вони припинилися і розпочалися тільки після того, згідно Регламенту, коли в нас закінчиться пленарне засідання.

Дякую вам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Абсолютно слушно. Пленарне засідання ще не завершено, і воно не може бути завершено, в ньому буде оголошена тільки перерва, тому що ми так проголосували. Але я прошу комітети не проводити свої комітети під час того, як іде пленарне засідання.

З процедури Разумков. Що у вас, будь ласка? Аналогічно, прошу з процедури тільки.

 

14:43:39

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, чітко зазначте, будь ласка, статтю Регламенту, де не може бути передано в рамках будь-якого виступу народного депутата іншому народному депутату і де чітко зазначено, що це має  відбуватися в рамках однієї фракції, норму. Не ваше бачення, тому що ви в тому числі це робили, а згідно Регламенту Верховної Ради України, будь ласка, назвіть мені статтю.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Згідно Регламенту Верховної Ради України суб'єктами обговорення будь-яких питань, пов'язаних з розглядом питань порядку денного... Ви не на екзамені, я вам дам письмову відповідь з приводу цього. А зараз я вам просто провожу лікбез з приводу цього. Значить, суб'єктами розгляду питань, суб'єктом розгляду порядку денного є фракції і групи. Ви представляєте міжфракційне об'єднання, є позафракційним, тому ви не підпадаєте під ці суб'єкти.

Шановні колеги, рухаємося далі. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 16.07.2024 року про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Проект Закону про обчислення часу в Україні" (реєстраційний номер 4201  від 09.10.2020 року), реєстраційний номер 4201-П. Прошу голосувати.

 

14:45:05

За-20

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект 7331-П. Це проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття у другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період воєнного (надзвичайного) стану в Україні" (реєстраційний номер 7331 від 29.04.2022 року).

А воно написано, хто не розчув, можете прочитати, на ваших екранчиках маленьких гарно написано: 7331-П. Та що у вас в тому кутку таке робиться, слухайте.

Тому, шановні колеги, розглядається за скороченою процедурою. Я запрошую до слова народну депутатку України Тимошенко Юлію Володимирівну як автора цієї постанови.

А, співавтор буде, так? Будь ласка, Наливайченко Валентин.

 

14:46:01

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, дорогі наші захисники! Фракція "Батьківщина" недарма внесла цю постанову. Ми наполягаємо, щоб в єдиному законодавчому органі, так, як і у вас на фронті, так, як у всій країні, був порядок. Закон понад усе. З порушенням Регламенту розгляд і ухвалення законодавчих актів не є законодавчою функцією, це є незаконною діяльністю. Тому ми внесли цю постанову, тим більше, що той законопроект, який був з порушенням Регламенту ухвалений в цій Раді, не дає нічого доброго ані громадянам України, ані країні як такій, тим більше під час дії воєнного стану.

Ми наполягаємо, щоб саме парламент, ми з вами, ухвалювали тут рішення, які є обов'язковими до виконання уряду для того, щоб підтримати кожне господарство в Україні, кожного, хто займається в тилу підтримкою наших Збройних Сил. Саме в цьому зміст дії фракції "Батьківщина".

Більше того, всі ми приймаємо людей. Ми щойно повернулись, наприклад, з Дніпра і Запоріжжя. Люди напряму звертаються в трудові колективи, просять нарешті Верховну Раду зняти всі обмеження, зняти корупційні податки, які запроваджуються на місцях. І ви не можете цього не знати. Тому наполягаємо, що ця постанова має заблокувати цей законопроект, оскільки він нічого доброго не несе, та ще і був ухвалений з порушенням Регламенту Верховної Ради України.

Дякую. Прошу підтримати. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Я запрошую голову Комітету з  питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченка Сергія Віталійовича.

Будь ласка, Сергій Віталійович.

 

14:47:50

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановний пане Голово, шановні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні 23 липня розглянув проект Постанови (реєстраційний номер 7331) про скасування рішення парламенту про прийняття в другому читанні та в цілому Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період воєнного (надзвичайного) стану в Україні". У підсумку розгляду цього питання регламентний комітет ухвалив висновок і рекомендує парламенту визначатися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цього проекту постанови.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Прошу фракції і групи записатись: два – за, два – проти.

А тепер я, поки ви записуєтесь, поінформую. Дмитро Олександрович, стаття 31, стаття 33, стаття 48 чітко регламентують порядок того, як здійснюється скасування постанов. Я думаю, що ви вмієте читати, ви зможете осилити. Ви запитали, які статті, я вам пояснюю: 31-а, 33-я і 48-а. Опрацюйте, опануйте і тоді продовжимо дискусію.

Шановні колеги, прошу записуватись фракції і групи.

Будь ласка, Павлюк Максим Васильович, фракція політичної партії "Слуга народу". Будь ласка.

 

14:48:55

ПАВЛЮК М.В.

Прошу переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Максим Васильович. Дуже слушна пропозиція.

Михайло Михайлович Цимбалюк, фракція "Батьківщина".

 

14:49:01

ЦИМБАЛЮК М.М.

Співавтор постанови дуже чітко висловив нашу позицію. Я думаю, у нас залишається єдиний правильний вибір: проголосувати за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Михайлович.

І Герасимов Артур Володимирович, фракція "Європейська солідарність". Олексію Олексійовичу Гончаренку передає.

 

14:49:13

ГЕРАСИМОВ А.В.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка. В межах фракції можна.

Будь ласка, Олексій Олексійович.

 

14:49:23

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Олексій Гончаренко. Друзі,  це законопроект приймали про господарську діяльність під час воєнного стану. Давайте будемо відверті, яка реально господарська діяльність у нас активно в державі відбувається? Економіка? Вона помирає. Це знають всі, ні для кого ні секрет, податками додушили, штрафами, рекетом правоохоронців, нема кому працювати, мобілізація, коли вона божевільна, нема ніяких правил. Все, з економікою все погано.

А яка ж господарська діяльність в країні є? А я скажу вам, а ви подивіться, а в кого у нашій державі зараз найкращі автівки, "бабла" просто мішками. Хто ці люди? Я скажу вам: правоохоронці, чиновники, міністри, очільники ТЦК. Де їх беруть? 4 мільйони євро в багажнику. Хто більше? Мільйон доларів в ТЦК, так, щоб розложить можна було на всю Верховну Раду по полу, тут просто покрити його. В одному районному ТЦК 1 мільйон доларів. Ми взагалі уявляємо собі… Це Бориспіль, там Буча. Це навіть не місто Київ, не місто Одеса. Про Борисова з його віллами в Іспанії мовчу. Так яка господарська діяльність? Та в нас одна господарська діяльність – набивають кармани, шалена корупція, такої, якої ще не бачили. Ну не бачили такого. Щоб на дитячій лікарні вкрасти, зібрані людьми гроші вкрасти, на Національному меморіальному кладовищі вкрасти. Скажіть, на чому ще? Є щось в цій країні, на чому от вони ще бояться вкрасти? Ну хоч щось одне. Я не знаю, бо після дитячої лікарні і кладовища, я не знаю, що сказати. І те, що на обговорення цього в залі залишилося 40 депутатів, воно говорить, всім на це плювати. Вони пішли і багато хто з них пішли красти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в другому читанні та в цілому проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період воєнного (надзвичайного) стану в Україні" (реєстраційний номер 7331 від 29.08.2022 року), проект Постанови реєстраційний номер 7331-П. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:52:08

За-19

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, рухаємося далі. А далі у нас… Розгляд питань порядку денного на сьогодні завершився. Дякую всім за плідну роботу.

Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Разом до перемоги! І слава Україні!

Повернутись до публікацій

Версія для друку