ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

20 серпня 2024 року, 12 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:06:22

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати України, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, давайте привітаємо з днем народження нашого колегу народного депутата України Володимира Леонідовича Гевка, "Слуга народу". Бажаємо міцного здоров'я, плідної роботи і нових досягнень в ім'я України.

 Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, минає 909-й день незламної боротьби українського народу проти повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Кожного дня ми переживаємо терористичні атаки з боку агресора, які забирають життя невинних українців, у  тому числі дітей, руйнують об'єкти критичної інфраструктури, пам'ятки культурної спадщини, домівки наших співвітчизників. Нещодавно ворог спричинив пожежу на території окупованої Запорізької атомної електростанції. Своїми злочинними діями він і далі намагається маніпулювати і провокувати, завдаючи чергових підступних ударів та наражаючи на небезпеку мільйон мирних людей. Попри всі складнощі і постійний натиск ворога, зокрема на покровському напрямку, наші воїни чинять рішучий опір армії окупантів, героїчно виконуючи надскладні бойові завдання, та проводять важливі стратегічні операції, виявляючи винятково особисту мужність, відданість і самовіддачу та вірність присязі заради України.

Шановні колеги, я прошу вшанувати хвилиною мовчання світлу пам'ять наших захисників і захисниць, які віддали життя, захищаючи Україну, а також всіх мирних громадян, які загинули внаслідок злочинних дій агресора.

(Хвилина мовчання)

Дякую. Прошу сідати.

Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного  пропоную провести сигнальне голосування. Нагадую, необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосування на табло. Я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Прошу голосувати.

 

12:11:56

За-271

Проти – 7, утрималось – 4, не голосувало – 41. Все, як завжди.

Шановні колеги, я прошу зайняти місця. Перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано, переходимо до його розгляду.

Шановні колеги, на Погоджувальній раді було прийнято рішення законопроект 8371 про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій пропонувати в другому читанні без обговорення.

Тому я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій (реєстраційний номер законопроекту 8371). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:13:01

За-265

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Вітаю, колеги. По фракціях, покажіть, будь ласка.

Шановні колеги, рухаємося далі. На Погоджувальній раді ми ухвалили рішення привітати наших олімпійців з вагомими результатами, здобутими на Олімпійських іграх у Парижі. Висловлюємо щирі вітання переможцям та медалістам, а також усім членам української олімпійської збірної з успішним завершенням змагань. Кожен з наших спортсменів здобув цінний досвід, хтось встановив особисті рекорди, а хтось виборов олімпійські медалі, всі вони гідно представили Україну на міжнародній спортивній арені.

Прошу увагу на екран.

(Трансляція відеозапису)

Шановні народні депутати, до зали засідань Верховної Ради України для виступу від імені олімпійців запрошується наш колега перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань молоді і спорту, олімпійський чемпіон 2020 року, призер Олімпійських ігор 2016, 2024 років Жан Венсанович  Беленюк. (Оплески)

 

12:16:45

БЕЛЕНЮК Ж.В.

Дякую. Дякую. Безмежно радий сьогодні бути присутнім тут і сьогодні хочу підняти тему не порядку денного, а підсумків 33-х Олімпійських ігор, які пройшли в Парижі.

Але до початку свого цього виступу я хочу подякувати нашим Збройним Силам України, нашим військовим... (Оплески) Нашим військовим, захисникам і захисницям, енергетикам, медикам, всім тим людям, які зараз стоять на сторожі і на захисті нашої Батьківщини від ворога, кожного дня долаючи серйозні перешкоди, перепони на шляху. Але впевнений, що це все виллється в нашу майбутню перемогу. І саме завдяки їм ми, в принципі, як олімпійці мали змогу виступити на цих Олімпійських іграх, хоча готувалися і без світла, і зі зруйнованою інфраструктурою.

Ця війна, вона торкнулася абсолютно кожного, кожного олімпійця, кожного українця. І звісно, що хтось втратив дім, хтось втратив рідних та близьких, хтось втратив свою  надію, тому що Росія вбила біля 500 атлетів українських, які були чемпіонами Європи, чемпіонами світу, які мріяли про свій п'єдестал на Олімпійських іграх, але через цю війну вони вже ніколи, на жаль, не зможуть вийти на п'єдестал.

Я хочу закликати  вшанувати цих атлетів і всіх загиблих на цій війні хвилиною мовчання. Будь ласка.

(Хвилина мовчання)

Дякую. Росія загалом зруйнувала більше 500 інфраструктурних об'єктів спортивної направленості. І я хочу вам сказати, що для нас був принциповий недопуск росіян на ці Олімпійські ігри. І нам вдалося це зробити. Їх там не було, дякуючи в тому числі зусиллям українського парламенту, Президента України, уряду, спільними зусиллями журналістів, громадських діячів, які всі долучилися до цієї ініціативи – і ми вибили русню з Олімпіади. (Оплески)

 Чесно кажучи, всупереч цьому, всупереч такій нелегкій підготовці, наші українські атлети, вони змогли себе проявити, вони були українськими амбасадорами на цьому заході, тому що зараз вони були не тільки в якості спортсменів, які…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте, будь ласка, завершити, шановні колеги, якщо ви не проти. Я думаю, Жан Венсанович заслужив це все.

Жан Венсанович, попри те, що ти там завершив кар'єру, тут ти тільки її починаєш. Продовження, будь ласка.

 

12:21:04

БЕЛЕНЮК Ж.В.

Дякую. Дякую. В нелегких умовах йшла підготовка, як я вже зазначив, без світла, зі зруйнованою інфраструктурою, часто далеко від Батьківщини, але, тим не менш, наші атлети себе змогли проявити, показавши найкращий результат за 12 років. Це попри війну і попри зруйновану інфраструктуру.

І всі ви, напевно, дивилися за перебігом подій на Олімпійських іграх, всі ви вболівали за нашу команду шаблісток на чолі з Ольгою Харлан, які вибороли золоту медаль, здобули цю перемогу. Я хочу озвучити всіх, хто здобув ці звитяги.

Наші золоті медалістки: Ольга Харлан, Аліна Комащук, Олена Кравацька та Юлія Бакастова. (Оплески)

 Всі вболівали за Ярославу Магучіх, яка виборола золоту медаль вчергове. А як бився наш Олександр Хижняк, який не дав жодного шансу нікому, просто знісши всіх в ринзі! (Оплески)

 Я впевнений, що після цього будуть сотні і тисячі дітей ходити на спортивні секції, займатися тим чи іншим видом спорту і прославляти на майбутнє нашу державу. Три рази ми слухали гімн України на цих Олімпійських іграх. І крім того, срібні медалі завоював Сергій Куліш в стрільбі (Оплески) Нам це, до речі, дуже необхідно зараз, вміти вправно стріляти. Ілля Ковтун – срібна медаль в спортивній гімнастиці. Парвіз Насібов –  срібна медаль в греко-римській боротьбі. Людмила Лузан, Анастасія Рибачок –  срібні медалі в змаганнях з веслування на байдарках та каное.

Бронзові нагороди Олімпійських ігор в Парижі отримала Ольга Харлан, бронзова медаль у фехтуванні, Ірина Геращенко –  бронзова медаль в легкій атлетиці, стрибки у висоту. (Оплески) Михайло Кохан – бронзова медаль у легкій атлетиці, метання молота. І ваш покірний слуга виборов бронзову медаль і таким чином зібрав всю колекцію олімпійських медалей: золото, срібло та бронзу. (Оплески)

22-е в підсумку загальнокомандне місце і, дякуючи в тому числі і парламенту, який підтримує постійно законодавчі ініціативи, більш ніж 300 голосів ми постійно маємо. Тому дякую вам, в цьому результаті є і суттєва доля вашої підтримки.

І хочу побажати всім, хто не реалізував, тому що спорт – це така штука, де ти можеш готуватися дуже довго і прискіпливо, але буває, що не виходить і бувають невдачі. Я хочу побажати всім спортсменам не зупинятися, а йти  далі і вірити в свою олімпійську мрію, тому що я впевнений, що вони в змозі себе продемонструвати на наступних Олімпійських іграх в Лос-Анджелесі. І, до речі, хочу подякувати всім тренерам, всім людям, які готують наших олімпійців, тому що без їх підготовки не було б цього результату. (Оплески) Дякую.

 І наприкінці цього виступу я хочу зазначити, що наша команда була максимально об'єднана: об'єднана розумінням, в якій ситуації знаходиться країна, об'єднана в тому, що нам потрібно доносити проукраїнські наративи на весь загал. Нам треба розповідати про те, що війна продовжується в нашій країні і кожного дня вбивають українців, кожного дня руйнують наші міста і села, і нам потрібна допомога з усього світу. Ми максимально ретранслювали цю інформацію на весь загал. Я сподіваюся, що вона допоможе, і сподіваюся, що ми справилися з цією задачею. І я закликаю всіх нас тут бути так само об'єднаними навколо однієї мети – перемоги нашої країни над агресором. (Оплески) Дякую.

І ще одне. Тільки що я проїжджав скрізь блокпост. Там багато мітингувальників, які нагадують нам про те, що у нас є багато військовополонених. (Оплески) Ми повинні про це пам'ятати кожного дня і зробити як держава максимум від себе залежної для того, щоб вони повернулися на Батьківщину.

Слава Україні! Слава українському спорту! В добру путь! (Оплески) Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ще раз висловлюємо глибоку вдячність нашим спортсменам-олімпійцям та всім, хто був долучений до їх підготовки.  Ми пишаємось нашими героями та бажаємо їм подальших спортивних успіхів в ім'я України.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовилися надати по 3 хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Я прошу представників депутатських фракцій і груп записатися на виступ. Будь ласка, шановні колеги, записуємося.

Будь ласка, слово надається народному депутату Величковичу Миколі Романовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

12:27:17

ВЕЛИЧКОВИЧ М.Р.

Прошу передати слово Петру Олексійовичу Порошенку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Петро Олексійович Порошенко.

 

12:27:32

ПОРОШЕНКО П.О.

Дорогі друзі, сьогодні насправді великий історичний день. Дивні діла твої, Господи, бо влада методично і послідовно блокувала майже п'ять років ухвалення Закону про заборону РПЦ в Україні. Яких тільки нісенітниць ми з вами не слухали: і про те, що це є технологія Порошенка про розкол суспільства, і телеграм-канали Банкової доповідали, що це є Вашингтон, який категорично проти цього. Я хочу наголосити, це фейк, який придуманий в Москві. І от нарешті чудодійне зцілення.

І ви не уявляєте собі, наскільки я радий, коли весь зал об'єднано голосує закон про заборону п'ятої колони в Україні. Але це не лише наша з вами перемога, це перемога всього українського народу, це перемога української держави і врешті-решт перемога здорового глузду. Армія, мова, віра стали зараз загальнонаціональною ідеєю.

Я дякую всім політичним силам. Я дякую кожному народному депутату, який натиснув кнопку за цей закон. Я наголошую, що це питання не церковне, це питання державотворче, це питання національної безпеки, бо Кирил як генерал ФСБ постійно і щоденно атакує Україну і молиться за знищення нашої держави.

І страшно навіть уявити собі, а що би зараз було, якби в 2018-2019 році наші зусилля по створенню Православної церкви України і отримання Томосу не увінчалися би успіхом. І, отже, сьогоднішній день – це не день розколу, сьогоднішній день – це день єднання всього українського народу. І ми нарешті забороняємо РПЦ юридично, хоча Вселенський патріархат ще у 18-му році визнав цю структуру неканонічною. І тепер її місцева структура має 9 місяців для того, щоб визначитися, або вона іде до єдиної Православної церкви України, або до Ростова і Москви. І ми протягуємо руку нашим православним братам, вірянам і патріотичним священникам, вас чекають у канонічній православній церкві.

Сьогодні крок до єднання, сьогодні крок важливий для утвердження національної незалежності. Армія, мова, віра! ЄС і НАТО!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Рудик Сергій Ярославович, "Партія "За майбутнє". Будь ласка, Сергій Ярославович. 

 

12:30:47

РУДИК С.Я.

Шановні українці, рішення, яке щойно ухвалив український парламент, безперечно, увійде в історію, як і Об'єднавчий собор у 18-му році, який зробив можливим в Україні справжню європейську автокефальну православну церкву. І мені як учаснику цих подій це особливо приємно.

Але, приїхавши сьогодні з фронту, із Запорізького напрямку, я хотів би нагадати, що у парламенту є ще багато зобов'язань перед українським воїнством і перед українським суспільством.

Сьогодні, їдучи сюди, я багато чув від своїх побратимів слів на адресу парламенту, який більше місяця відпочивав. Я чув різне: ми важко працюємо в комітетах, в ТСК. Але я бачу зараз купу загорілих облич. Посвіжівші, енергійні, вас так не вистачає сьогодні на першій лінії, товариство! Можливо тоді ви побачили б чим сьогодні хоче жити і живе фронт. ТСК з фортифікацій і дронів, яку з такими боями тут створювали, півтора місяці не провела жодного засідання. Вам не соромно? Учасники бойових дій з 24 лютого 22-го року не отримали жодного наділу землі, а з 1 січня латифундисти можуть і отримують. Вам не соромно?

Товариство, у мене є багато епітетів, я стримують максимально і не хочу вас далі совістити, не раз це робив з цієї трибуни. Не хочу закликати вас до порядку, згадувати ваші передвиборчі зобов'язання. Живіть з цим! Живіть з тим, що з 6 серпня триває курська операція по відновленню справедливості, а сьогодні наші хлопці, які пішли першими туди, не захищені по нашому законодавству. І тільки сьогодні, через більш ніж два тижні, ми в першому читанні розглянемо законопроект і теж не дамо їм статусу учасника бойових дій. Вам не соромно перед родинами загиблих, а вони вже є, бо не фіалками москалі устилають наш там шлях? Вам не соромно, коли військовослужбовці на тридцятому місяці війни з протягнутою рукою стоять і клянчать у українців, у волонтерів дрони? Вам не соромно? Це давно треба було вирішити і забезпечити армію від А до Я.

Я не хочу, ще раз кажу, вас совістити. У кого совість була, у нього вона залишилася, але пам'ятайте, що прийде час, коли українці спитають кожного з вас і з нас: де ти був, коли я воював в окопі? Де ти був...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Слово надається народному депутату Павленку Юрію Олексійовичу, депутатська група "Платформа за життя і мир". Будь ласка.

 

12:34:09

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний пане Голово, шановні колеги, дорогий український народе, 569 дітей загинуло, вбито російським окупантом за час повномасштабної війни. Тисячі поранених, десятки тисяч примусово вивезених, вкрадених з українських сімей, з української землі росіянами і білорусами. Сотні тисяч втратили власні домівки, свої школи, дитячі садки, своїх близьких і друзів.

Здавалося б, це становище, в якому сьогодні живе українська дитина, змусило б уряд створити ефективну систему швидкого реагування на кожну біду кожної конкретної дитини, яка потребує саме зараз у цю хвилину допомоги і захисту з боку української держави. На жаль, бачимо протилежне. Кожне нове рішення уряду чи законодавча ініціатива, яка приходить у Верховну Раду від уряду, створена Міністерством соціальної політики, лише погіршує ситуацію, робить хаос, створює законодавчу розбалансованість, а фактично більшість цих рішень роблять становище дитини ще більш гіршим.

Саме тому, як приклад, уряд приймає протизаконну постанову, якою дозволяє дітей до усиновлення влаштовувати в сім'ї. Чергова законодавча ініціатива, якою хочуть дозволити всиновлювати дітей людям, сім'ям, які мають наркотичну, алкоголічну або психіатричні проблеми. І таких прикладів, на жаль, копиться кожен день.

Більше того, Кабінет Міністрів заблокував ухвалений більше двох років тому назад тут, у цій зал, з пропозиціями Президента України законопроект 7087, який давав відповіді, що ж нам робити в цій критичній ситуації. Вилучивши і формалізувавши єдину норму, створили відповідну Державну службу у справах дітей. І що ж? Ця служба відірвана від реальності, служба не має повноважень, служба, яка сьогодні очолюється людьми, які не знають ні законодавства, не розуміють проблем.

Саме тому з цієї трибуни звертаюся до Президента України, до кожного із вас, підписати відповідний Закон 7087, притягнути до відповідальності посадових осіб, які своїми діями шкодять сьогодні дітям. Настав час відправляти у відставку міністра соціальної політики. Сьогодні там небезпека для дітей України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Заремському Максиму Валентиновичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

12:37:21

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Потураєву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Микита Русланович Потураєв, "Слуга народу".

 

12:37:33

ПОТУРАЄВ М.Р.

Шановні колеги, я хочу подякувати всім, хто сьогодні натиснув кнопку за справжнє відновлення духовної незалежності України. Наступного року,  якби ми сьогодні це не зробили, був би дуже сумний ювілей, колеги, бо наступного року могло б виповнитися 340 років з дня втрати Україною духовної незалежності. Але сьогодні ви всі, хто підтримали це історичне рішення, перервали цей ланцюг років, сумних і ганебних років. Сьогодні Україна завдяки вам, колеги, зміцнила свою справжню незалежність в усіх її аспектах.

Я хочу подякувати персонально Голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку, Першому заступнику Олександру Корнієнку, заступниці Олені Кондратюк. Вони особисто приймали участь в процесі доведення цього закону до найвищого рівня якості і доведення його до зали. Я хочу подякувати всім головам фракцій і груп, які підтримували цей закон, всім членам Погоджувальної ради, які підтримували цей закон. Ми відчували вашу підтримку. Я дуже вам дякую за вашу свідомість і патріотизм.

На цьому передаю слово своєму колезі, без якого теж не було би успіху сьогодні в залі, Олександру Аліксійчуку.

 

12:39:50

АЛІКСІЙЧУК О.В.

Дякую. Слава Україні! Страх, російські гроші і робота на ФСБ – це ті фактори, які працювали на те, щоб Закон про заборону РПЦ не був прийнятий. Я вдячний за лідерство в цьому процесі Президенту Володимиру Зеленському, який через рішення РНБО дав доручення уряду подати відповідний проект до парламенту. Я вдячний всім колегам з патріотичних фракцій і груп за збір підписів. Я вдячний Президенту Володимиру Зеленському за лідерство у відновленні духовної незалежності нашої нації. Бо поки очільник філії московської церкви каже, що українцям Голодомор даний за їхні гріхи гордині, ми боремося пліч-о-пліч за відновлення, відродження сили нашої нації, бо це не кара – це злочин Росії проти українського народу. Так, ми горді, ми вільні і ми незалежні.

А тим, хто сьогодні не голосував, я хочу сказати словами Кузьми Скрябіна: "Якщо ви справді українці, не цурайтеся, це наша земля. Не цурайтеся, це…"

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату України Коту Андрію Богдановичу, депутатська група "Довіра".

Бакунець, я так розумію. Будь ласка, Павло Андрійович.

 

12:40:53

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане Голово, дорогі колеги, дорогі українці! Сьогодні великий, величний, історичний день, велична благодать господня до всіх нас, до всіх українців. Я дякую тобі, український воїне, за цю мужність, якою ти вселяєш великий дух віри. Дякую тобі, кожний українцю і українко, за те, що ви своїм таким бойовим одвічним духом, своєю вірою привели сьогоднішній парламент до цього історичного рішення. Адже ми зробили архіважливий крок на шляху повного розірвання і незалежності релігії в Україні від впливів з Московії.

Сьогоднішній день є вкрай важливим для кожного, кожного українця, для нашого майбутнього. Сьогодні такий же величний день, як у 1991 році, коли наші колеги проголосували незалежність України від Московії, так і сьогодні ви проголосували незалежність української релігії від впливу з Московії. Сьогодні ви розірвали ці кайдани, якими були скуті різні релігійні діячі. Це дуже важливо. Адже наш український народ з прадавен давніх – віруючий народ, котрий має особливо міцну віру, яка допомагає кожному українцю ідентифікуватися, власне, від часів незалежности і ще століттями перед тим зазнавали впливу, коли Кремль запускав своїх агентів в релігію, а відтак вони впливали на уми наших українців. І сьогодні це буде цей важливий крок до того, аби українські голови молилися там, де бажають, аби кожний ходив у ту церкву, де бажає, ніхто жодної церкви не закриває перед жодною людиною, ми просто припиняємо зв'язки релігійних кліриків, релігійних діячів в Україні, щоб не було у них зв'язку з Московією. Це вкрай важливо. Моліться, віруйте, віруйте в бога, в людей, в українську армію і в українську перемогу. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, Шевченко від "Відновлення України" надає слово Дмитруку.

Будь ласка, Артем Дмитрук.

 

12:43:37

ДМИТРУК А.Г.

Шановні колеги, шановний пане Голово, шановні українці! Сьогодні  кожний з вас вже вирішив, яким шляхом ми підемо далі. Це не демократичний шлях, де кожній людині гарантується право на віросповідання. Ми пішли зворотнім зв'язком. Ми стали на шлях фатальної помилки, яка матиме трагічні наслідки для всього українського народу.

Гоніння на віру були завжди. Дві тисячі років Церкву Христову намагалися заборонити, вірян заарештувати, священників закатувати. Так і сьогодні десятки священників Української православної церкви знаходяться в тюрмах за надуманими звинуваченнями. Одного із стовпів Української православної церкви митрополита Арсенія тримають у тюрмі в нежиттєвих умовах без жодного доказу факту та звинувачення. Сьогодні вороги церкви роблять все, щоб владика помер в муках та стражданнях за свою вірність Господу. Православ'я завжди було і є гонимим, але саме у такі часи проявляється справжня вірність Господу. Сьогодні ми чітко бачимо, хто залишився вірний Церкві Христовій, а хто обрав чіткий шлях Іуди.

Українська православна церква – це понад 6 мільйонів вірян, це тисячі священнослужителів, священників, монахів та архієреїв. Наші величні храми, собори та монастирі побудовані руками наших віруючих, це серце нашої духовності та нашої історії.

Тепер найголовніше, звернення до наших православних громадян України. Цей іспит Церква вже проходила не раз і Церква вистоїть. Рішення, яке було прийнято сьогодні, не завадить нікому з нас далі молитися, відвідувати  храми,  захищати нашу віру православну, перешкод для цього не існує, як і не існувало їх для Господа. Закликаю кожного віруючого Української православної церкви заходити до храмів, молитися, допомагати священникам, будувати  храми та популяризувати і розвивати нашу віру  православну. Молимося, уповаємо на Господа і ми обов'язково переможемо. Віру нашу неможливо заборонити. Віра вічна! Віра славна! Наша віра православна!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Лозинському Роману Михайловичу, фракція "Голос". Будь ласка.

 

12:46:23

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

"Да Вінчі", "Редіс", Курик, "Гармаш", "Історик". Співголова ОПЗЖ, кандидат в парламент "ДНР" Однораленко, кримський зрадник єдинорос Баталін – довірені особи Путіна. Всі вони досі разом в пантеоні українських героїв. Абсурд і ганьба! Ті, хто борються за нашу незалежність, ті, хто віддають і віддали свої життя, поруч зі зрадниками і тими, хто відверто перейшов  на сторону ворога.

Дні цієї ганьби тривають по сьогоднішній день. Досі в цьому парламенті не проголосований законопроект про позбавлення зрадників державних нагород. Хоча в квітні 2022 року, коли українське військо відкинуло російських окупантів від Києва, в цьому залі 362 голоси парламент віддав за мою ініціативу про позбавлення зрадників держнагород, про очищення нашого пантеону  справжніх героїв від героїв фейкових, від зрадників, які мають нести відповідальність за свій колабораціонізм.

І дні цієї ганьби могли припинитись тоді, навесні 2022 року. Але ні, в цьому залі до сьогоднішнього дня заблокований законопроект 6163, який досі не прийнятий в цілому. Але тут з'являється ініціатива Президента, ініціатива дзеркальна, ініціатива ідентична і майже такий самий законопроект – про позбавлення державних нагород. І ви знаєте, номер його 11410. Я закликаю підтримати вас цю ініціативу, я закликаю вас голосувати за цю ініціативу, тому що немає значення, хто автор, має значення лише одне – позбавлення державних нагород зрадників і повага та честь справжнім героям.

Але я буду закликати вас і весь парламент голосувати за основу цей законопроект. До другого читання буде необхідність подати важливі поправки, зокрема, ви знаєте, більшість нормативних актів щодо державних  нагород це відповідальність Президента і ми маємо дати повний карт-бланш нашому Президенту для очищення від зрадників, які свого часу отримували державні нагороди і досі отримують виплати.

Щодо виплат. Абсурдно є те, що з нашого бюджету  гроші йдуть і на оборону, і зрадникам за ці нагороди. Тому дуже важливо позбавити не лише тим, кому надавали нагороди, але й їхнім сім'ям, які досі отримують кошти платників податків. Доопрацьовуємо законопроект Президента, позбавляємо державних нагород зрадників.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Крулько Іван Іванович, фракція "Батьківщина".  Будь ласка.

 

12:49:37

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Всі роки незалежності України, а нам вже майже 33 роки, мало знайти в світі країну, яка настільки ліберально ставиться до права кожної особи на свободу совісті і право сповідувати ту релігію і належати до тої релігійної організації, до якої особа бажає.

Сьогодні парламент прийняв особливе історичне рішення. І це рішення не про заборону ходити до церкви, і не про заборону молитися, це рішення про те, щоб в українських церквах наші громадяни, духівники, священнослужителі молилися Богу, а не антихристу Кирилу і Путіну. Ось про що цей закон. Цей закон про те, щоб нарешті злочинна ідея "руського міра", яка стала в основу агресивної війни, яку веде Путін проти української держави, була в Україні викорінена. Тому що, на жаль, в багатьох релігійних громадах, які належали до Московського патріархату, ідея "руського міра" була основоположною під час їхнього так званого служіння, де не було місця Богу, де було місце і намагання повернути Україну в ярмо російської імперії.

На одній недавній зустрічі Блаженнійший митрополит Епіфаній згадав слова патріарха Московського патріархату Алексія ІІ, який після розпаду Радянського Союзу, жаліючи і шкодуючи про такий розпад, сказав, що, хоч і Союзу зараз уже немає, але залишилася єдина російська церква, яка стане основою для поневолення народів і повернення відновлення Радянського Союзу. Ось про це треба задуматися, вони це використовували і будуть використовувати до того часу, поки ми не наведемо порядок і лад у нашому домі.

Тому я хотів би звернутися до наших колег, які голосували "проти", які голосували "утрималися". Шановні колеги, виженіть із себе маленького Путіна, бо він отруює вашу свідомість і дозволяє все-таки на десятому році війни Росії проти України отруювати душі українців через цю московську церкву. Але найголовніше, ми зараз маємо в абсолютно законний спосіб зробити все можливе, щоб захистити права віруючих, з одного боку, а з іншого боку, щоб в українських церквах відспівували наших воїнів, молилися за незалежну Україну, за кожного українського громадянина, який тут проживає. І найголовніше, щоб українська церква була українською не за назвою, а за духом. Ось за це ми сьогодні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили виступи від фракцій і груп. І зараз у мене ще є заява від двох фракцій, перерва із заміною на виступ. Тому ще 3 хвилини – Бурміч виступ і, шановні колеги, після цього одразу заходимо в закони. Я прошу народних депутатів запросити колег, тому що будемо активно голосувати.

Будь ласка, Анатолій Петрович.

 

12:53:05

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги! Я теж хотів кілька слів сказати про цей доленосний закон для України, який буде визначати найближче наше майбуття і в подальшому теж.

Сьогодні з цієї трибуни дуже багато пролунало оцінок, ярликів, політики і все таке інше. Я хотів сказати, не буде повторювати слова своїх колег, думки. Я думаю, оцінку цим нашим діям дасть український народ, кожен із них. Не буду говорити про порушення Конституції, міжнародного права, це теж визначить подальший час. Я думаю, ми отримаємо не тільки всередині України, а й на міжнародній арені негатив для України, тому що основа європейських цінностей – це свобода слова, віросповідання і права людини. Це теж можуть бути негативні наслідки для України.

Я хотів звернутися до керівництва держави, Верховної Ради, до вас, пане Руслане Олексійовичу, особисто теж. Закону цього не було, а ви подивіться, скільки "по безпрєдєлу віджали" церков без суду, без слідства. Я хотів би дуже вас попросити: забезпечте це виконання цього закону в рамках правового, щоб дійсно суди визначали, які є приходи чи церкви українські чи московські, чи російські, хай суд це докаже.

Цим законом ми дали в руки прапор тим рейдерам і тим, хто хоче по безпрєдєлу віджимати майно, землю, ікони, цінності церкви, які накопичувалися століттями.

Тому я хочу звернутися ще і до прихожан цієї церкви УПЦ, що якщо будуть якісь неправові дії стосовно вас, ваших приходів, будь ласка, звертайтесь до правоохоронних органів, до нас, депутатів, які тиснули червоною кнопкою, і ми будемо всіма силами забезпечувати виконання правове цього закону. Щоб не було безпрєдєлу. Ось цими словами я хотів і звернутися до вас.

Ну, а тих, хто тиснули на зелену кнопку, ніхто божий суд не відміняв. Любіть своїх дітей, я бажаю, щоб ваші діти були здорові, внуки і правнуки. Тому що може статися так, що вас покарають. Дякую за увагу.

Слава Ісусу Христу!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, шановні колеги, давайте рухатися далі. Переходимо до питань порядку денного наступних. Я прошу народних депутатів  зайняти свої місця.

Наступний законопроект 11410 – це проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України.

Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії. Будь ласка, я прошу народних депутатів  голосувати. Включення до порядку денного треба 226. Будь ласка, голосуємо.

 

12:56:49

За-290

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою.

З процедури? Секундочку. Зупиніть голосування. Геращенко, що у вас з процедури?

 

12:57:07

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, як ви знаєте, у Верховній Раді України зареєстровано кілька законопроектів щодо позбавлення державних нагород як представників країни-агресора, так і державних зрадників. І дуже важливо, аби ми не просто про це згадали і згадали про те, що один такий законопроект вже проголосовано в першому читанні. І, власне, сьогодні ми можемо об'єднавче зробити рішення, проголосувавши його в цілому.

Ми хочемо нагадати, що є законопроект 6163 авторства депутата Лозинського і депутатів нашої фракції, і Миколи Княжицького, і інших, і ми пропонуємо, якщо розглядаємо сьогодні цей блок законопроектів про заборону, вірніше, про позбавлення нагород колаборантів, зрадників і московських посіпак, давайте ми розглянемо весь блок цих законопроектів. Це буде правильно, це буде повага до парламенту, повага до колег, які раніше зареєстрували і більш грамотно підготували відповідні законопроекти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ірина Володимирівна.

Перший законопроект, який ми зараз проголосували, включення до порядку денного, він розглядається за процедурою першого читання, тому він не може бути об'єднаний з законопроектом, який буде розглядатися за процедурою другого читання. Це перше, регламентне.

Друге, можуть об'єднуватися тільки ті законопроекти, які внесені до порядку денного. Цей законопроект не був внесений. Після голосування за основу далі ми можемо говорити про якісь об'єднавчі процеси на рівні комітетів. Причому, що я не впевнений, що це одномоментні законопроекти, які регулюють виключно той самий перелік питань. Тому сьогодні стоїть перше читання, тому я ставлю пропозицію розглянути законопроект 11410 у скороченому порядку, за скороченою процедурою.

Прошу голосувати.

 

12:59:02

За-267

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Будь ласка, можемо: два – за, два – проти, колеги, так? Ні? З доповіддю. Два – за, два – проти. Ні, з доповіддю. Добре.

Малюська Денис Леонідович – міністр юстиції України доповідає по цьому законопроекту. Будь ласка, Денисе Леонтійовичу. Леонтійович. Я перепросив. Денис Леонтійович. Там другий Денис Анатолійович.

Будь ласка, Денис Леонтійович, я перепрошую.

 

12:59:31

МАЛЮСЬКА Д.Л.

Доброго дня, колеги. Війна триває і в нас чимало наших колег, товаришів чи просто знайомих, які раніше вважалися героями чи ледве героями, які отримали державні нагороди, насправді себе проявили не так, як нам це здавалося раніше вони мали б вчинити.

Президент вніс законопроект вкрай, вкрай на часі, який потрібно терміново розглядати, про процедуру позбавлення державних нагород. В чому проблема? Конституція передбачає вичерпний перелік повноважень Президента, повноваження позбавляти державних нагород там немає. Відповідно концепція законопроекту, який пропонується вашій увазі, полягає в наступному. Запроваджується нове покарання у Кримінальному кодексі України, додаткове покарання у вигляді позбавлення державної нагороди. Суд, розглядаючи кримінальне провадження або обвинувачення особи у вчиненні тяжкого, особливо тяжкого злочину, або злочину проти основ національної безпеки, вирішує, зобов'язаний буде вирішити питання, чи потрібно застосовувати додаткове покарання у вигляді позбавлення державної нагороди. Відповідно зміни вносяться у Кримінальний кодекс про запровадження такого покарання, у Кримінальний процесуальний кодекс, щоб суд був зобов'язаний розглянути таке питання під час винесення вироку, та у Кримінально-виконавчий кодекс щодо процедури виконання такого вироку суду. Суд направить вирок у Міністерство юстиції, в Офіс Президента. Міністерство юстиції повинно буде забезпечити надсилання такого вироку в органи, які забезпечують надання пільг чи інших якихось сервісних послуг для осіб, які мають державні нагороди. Плюс додаткова підстава позбавлення державний нагород, це рішення РНБО про застосування санкцій. Зміни в Закон "Про санкції" так само пропонується внести цим законопроектом.

Прошу підтримати. Законопроект дійсно гарний і якісний. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова від імені комітету голову Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергія Костянтиновича Іонушаса. Будь ласка, Сергій Костянтинович.

 

13:01:39

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, шановний головуючий, друзі! 15 серпня 24-го року Президент України Володимир Зеленський закликав у своєму зверненні найближчим часом законодавчо врегулювати питання позбавлення будь-яких звань і нагород в Україні, хто виправдовує війну або допомагає державі-агресору. Це не просто законопроект, який вносить зміни до Кримінального, Кримінального процесуального кодексу та інших законопроектів.

Від себе хочу зазначити, що ухвалення цього законопроекту дозволить належним чином реагувати на негідні вчинки осіб, які нагороджені державними нагородами, та відновити статус цих нагород. Ми з вами повинні надати можливість державі, уповноваженим органам мати дієвий механізм реагувати на негідні вчинки, які, на жаль, все ж таки трапляються.

Комітет з питань правоохоронної діяльності на позачерговому засіданні розглянув цей законопроект і, шановні колеги, внесений Президентом, рекомендував його за основу і в цілому.

Шановні колеги, дуже важливо, що так історично склалося, що державними нагородами нагороджують президенти та інші органи державної влади під свята. Я впевнений, шановні колеги, що голосування цього законопроекту напередодні великого свята для нашої держави стане гідним вчинком, стане гідною відповіддю на негідні вчинки тих осіб, які колись були нагороджені державними нагородами.

Даний законопроект вносить зміни до Кримінального кодексу, Кримінального процесуального та інших законодавчих актів.

Шановні колеги, рішення комітету: за основу і в цілому. Прошу підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення цього законопроекту.

Будь ласка, Неклюдов Владлен, фракція "Слуга народу".

 

13:03:52

НЕКЛЮДОВ В.М.

Шановні колеги, дорогі українці, цей законопроект дуже важливий. Він мав бути прийнятий ще вчора. Дякуючи Президенту нашому Володимиру Олександровичу Зеленському, він на розгляді в нашому комітеті отримав повну підтримку, не зважаючи на диспути, але він важливий. Він важливий з точки зору справедливості, він важливий з точки зору відповіді на великий соціальний запит, який є в нашому суспільстві. І  він важливий з точки зору збереження, заощадження тих коштів, які витрачаються державою, на жаль, на тих осіб, які отримали ці нагороди до повномасштабного вторгнення в нашу країну ворога-агресора, і вони отримають у вигляді соціальних пільг і виплат.

Багато людей, які отримали ці державні нагороди до повномасштабного вторгнення, підігрують ворогу, розповсюджують пропаганди, формують і намагаються формувати у людей неправильний погляд на ту ситуацію, яка склалась, і це дуже небезпечно. І наша бездіяльність у цьому сенсі виглядає принаймні дивно. Тобто ті особи, які скоїли тяжкі або особливо тяжкі злочини, зберігають статус нагороджених осіб державними нагородами, і це дає їм змогу користуватись цим статусом і користуватися цими соціальними пільгами, які передбачені законодавством.

Тепер все буде по-іншому. І кожен склад суду, який буде розглядати справу за тяжкі або особливо тяжкі злочини буде зобов'язаний, або це злочини, які стосуються проти основ національної безпеки, проти миру, безпеки людства, міжнародні злочини, він буде зобов'язаний вирішити питання, чи має ця особа бути позбавлена такого статусу.

Я думаю, що дуже багато осіб, які отримали ці нагороди, вони мають бути позбавлені, і це дуже важливо, що це напередодні нашого великого свята – Дня незалежності України. Тому прошу цей законопроект підтримати, він дуже важливий, і підніме бойовий дух обов'язково і наших Збройних Сил України, і всього нашого народу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Крульку. Крулько передає, будь ласка, Кожем'якіну.

 

13:06:25

КОЖЕМ’ЯКІН А.А.

Кожем'якін, зранку Андрій Анатолійович, доброго дня, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, всі ті законопроекти, які сьогодні, і це дуже добре, з'являються справедливі і своєчасні, фракція "Батьківщина" готова завжди їх підтримувати і робити все, щоб вони швидко просувалися.

Я, відповідаючи своєму колезі Роману Лозинському, хочу сказати, що, Романе, це неважливо, хто є автором законопроекту. Якщо комітет вважає, що це повинен бути Президент, нехай так і буде, а не народний депутат, тому що таких випадків було немало вже в цьому скликанні. Єдине, що я тільки хотів сказати пану Іонушасу, щоб він подивився, можливо, і Президент в майбутньому стане автором законопроекту щодо приватної детективної діяльності, який в архіві у вас завалявся. Точно так же, як завалявся, а потім ви підняли на гору, дуже добре, проект, який стосувався військової юстиції. І я ще можу назвати дуже багато проектів, але це окремо.

Хочу сказати, що цей законопроект 11410, він створює більш гнучкий механізм для позбавлення державних нагород за антиукраїнські дії та надає можливість застосувати санкції до тих, хто своїми діями сприяє позитивному образу держави-агресора і виправдовує окупацію українських територій.

Колеги, це дуже правильно і справедливо. Воїни Збройних Сил України, представники спецслужб, правоохоронних органів, вони підтримують таку ініціативу, тому що завжди дуже боляче бачити, як людина, яка не повинна носити медалі, нагороди і звання, вона їх носить. Це несправедливо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Южаніна Ніна Петрівна, фракція "Європейська солідарність".

В'ятрович Володимир Михайлович.

 

13:08:36

В’ЯТРОВИЧ В.М.

"Європейська солідарність", безумовно, підтримує потребу позбавити зрадників і колаборантів, адептів "руського міра" державних нагород і голосуватиме за ухвалення законопроекту в першому читанні. Але нас не може не обурювати той факт, що навіть такі очевидні особливо в умовах російської агресії, початку повномасштабної війни рішення штучно блокуються до того часу, доки до їх розуміння дозріє Президент України.

Я хочу запитати в колег у монобільшості, а що, сьогодні ніхто не здогадувався, що зрадників треба позбавляти державних нагород? Скільки закликів лунало з цієї трибуни? Чи може бракувало законопроектів на цю тему? Ні, за два з половиною роки їх внесено близько десятка. Два законопроекти, співавтором яких є я, давно проголосовані в цій залі в першому читанні. Це законопроект 6163, ініційований Романом Лозинським і проголосований понад два роки тому. Законопроект 8374, ініційований головою нашого комітету Микитою Потураєвим, який півтора року тому проголосований за основу і давно готовий  до  другого читання.

Хто і навіщо роками блокує ухвалення цих проектів в другому читанні і в цілому? Хто відповість за те, що зрадники і колаборанти досі мають державні нагороди? Запитання, звісно, риторичне. Добре, що Президент на третій рік великої війни нарешті дозрів до розуміння важливості позбавлення зрадників державних нагород. Але не може парламент постійно самопринижуватися і блокувати важливі державницькі ініціативи роками, чекаючи, поки до них дозріє Президент. А, на жаль, ця ганебна практика стала вже візитівкою нинішнього скликання парламенту.

І ще один важливий момент. До другого читання з цього законопроекту мають бути вилучені норми, які пропонують поширити застосування санкцій до громадян України. Колеги, Україна – правова держава, яка має всі необхідні механізми притягнення громадян до відповідальності, а санкції у всьому світі і в Україні застосовуються проти іноземців, а не власних громадян. Тому ми будемо голосувати в першому читанні і будемо готувати правки до другого. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юрчишин Ярослав Романович, фракція "Голос".

 

13:10:35

ЮРЧИШИН Я.Р.

Прошу передати слово Роману Лозинському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Михайлович Лозинський, будь ласка.

 

13:10:43

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Шановні колеги, зараз кожен має проголосувати за, але за має  проголосувати в першому читанні. Тому що позбавлення державних нагород – це не заголовок, позбавлення зрадників державних нагород і очищення пантеону наших героїв від тих, хто перейшли на сторону ворога і зараз представлять їх псевдо ДНР, псевдо ЛНР, псевдо окупаційних адміністраціях Криму і досі носять звання, і отримують кошти з державного бюджету – це ганьба і нонсенс. Ганьба і нонсенс, які тривають, вибачте мені, не перший день.

І, чесно кажучи, шановні колеги, головуючий, я не можу зрозуміти, чому наш парламент, проголосувавши 362 в квітні 2022 року, цю ганьбу не припинив? Я не можу зрозуміти, чому, приймаючи рішення в цьому парламенті, вони потім починають пропадати, зникати і не ставляться в порядок денний. Я не можу зрозуміти, чому прізвища авторів визначальні під час розгляду законопроектів такого рівня, де ми всі одностайно, як і в першому читанні, голосуючи мою ініціативу 6163, мали би тоді очиститися від зрадників і колаборантів.

Але давайте будемо зрілими, давайте переступимо цей момент, давайте не будемо визначатися, чиє прізвище має стояти. Прізвище Зеленський – нема питань, президентський законопроект – немає питань, підтримуємо. Але до другого читання необхідні конструктивні поправки. Від мене їх буде п'ять-сім, це поправки, які стосуються того, аби кошти, які виплачуються з державними нагородами, ніколи більше не виплачувалися сім'ям зрадників, аби акти Президента, які містять 99 відсотків документів у сфері державних нагород, були приведені у відповідність з цим законом. І цей закон не залишився пустим, щоб цей закон не залишився просто заголовком. І за це ми будемо працювати до другого читання. І це має підтримати кожний народний депутат. Зараз в цілому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, завершальна одна хвилина – Бурміч, будь ласка, і після цього голосуємо. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Будь ласка, Бурміч.

 

13:12:54

БУРМІЧ А.П.

Шановні колеги, дуже важливий законопроект, погоджуюся з попередніми виступаючими. Я хочу відмітити два основні моменти.

Перше. Звичайно, ті, хто здійснив злочин проти держави, національної безпеки, вони повинні бути покарані і позбавлені, звичайно, державних нагород. Це розуміється. Звичайно, за вироком суду, тому що тільки суд визначає, хто винуватий.

Другий момент. Закон передбачає, що за рішеннями РНБО теж можуть накладатися санкції у вигляді відбирання державних нагород. Ми в цьому бачимо сумнівне, тому що тільки суд визначає, хто є винуватим, а санкції, які видавало нам РНБО, ми бачили, там є і корупційні, і інші моменти.

Тому група "Відновлення України" підтримує в першому читанні, до другого буде вносити поправки. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України (реєстраційний номер 11410).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

13:14:57

За-341

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я просто інформую, було рішення комітету – в цілому. Я розумію, що колеги проти, але я тоді ставлю пропозицію скоротити строки підготовки до другого читання.

Будь ласка, строки підготовки, подачі поправок і пропозицій для підготовки до другого читання скоротити вдвічі.  Я ставлю цю пропозицію, прошу голосувати.

 

13:15:34

За-274

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Рухаємося далі. Наступний законопроект 11411 – це проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо права на податкову соціальну пільгу у разі позбавлення державних нагород.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного  сесії, треба 226  голосів.  Прошу голосувати, шановні колеги, включення до порядку денного сесії. Будь ласка, голосуємо.

 

13:16:12

За-328

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

13:16:32

За-269

Рішення прийнято.

Шановні колеги, можемо: два – за, два – проти? Чи... Малюська тоді, будь ласка. Денис Леонтійович Малюська – міністр юстиції України. Будь ласка, Денисе Леонтійовичу. Потім Гетманцев Данило Олександрович, потім  два – за, два – проти.

Будь ласка, Денис Леонтійович.

 

13:16:54

МАЛЮСЬКА Д.Л.

Ще раз доброго дня, колеги! Коротка дуже доповідь. Цей законопроект пов'язаний з попереднім, який щойно проголосований, прийнятий в першому читанні. Він  передбачає, що особа, яка позбавлена звання Герой України, втрачає право на податкову соціальну пільгу. Ось і все. Це просто зміни в Податковий кодекс. За вимогами Податкового кодексу законопроект  має бути окремо, тому, власне, Президент зареєстрував окремий законопроект про внесення змін в Податковий кодекс України. Технічно окремо законопроект, ідейно це те саме, позбавлення державних нагород.

Дякую.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

13:17:29

ГОЛОВУЮЧИЙ. Для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцев Данило Олександрович.

 

13:17:34

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, це законопроект, який пов'язаний з попереднім законопроектом і, власне, він регулює податкові наслідки для тих, хто був позбавлений відповідних звань і відповідних державних нагород. Законопроект є дуже простий, але він потребує деяких уточнень щодо  взаємодії Державної податкової служби і того органу, тих органів, які приймають рішення про позбавлення відповідних  звань, або аби не було при правозастосуванні помилок.

Водночас він потребує деяких технічних уточнень до другого читання, тому комітет прийняв рішення  рекомендувати прийняти Верховній Раді його лише за основу. Прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, два – за, два –  проти для обговорення.

Кривошеєв, "Слуга народу".

 

13:18:50

КРИВОШЕЄВ І.С.

Прошу підтримати і переходити до голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  "Батьківщина", Соколов.

 

13:19:01

СОКОЛОВ М.В.

Прошу передати слово колезі Сергію Соболєву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергій Владиславович Соболєв, будь ласка.

 

13:19:12

СОБОЛЄВ С.В.

Соболєв, "Батьківщина". Без сумніву, наша фракція підтримає цей законопроект, як і підтримала попередній. Але звертаю увагу, при доопрацюванні є один ключовий момент, причому момент, який стосується аргументів, що нам не треба нікуди вносити зміни, бо приймається перший законопроект, не заслуговує ніякої підтримки,  бо внесення змін до Податкового кодексу завжди ухвалюється окремим законопроектом. Тому тут цей аргумент не працює.

Але є другий момент. Чомусь автори, коли вносили зміни в 169 підпункт, зачепили лише підпункт "ґ", який стосується виключно тільки тих, хто знаходився на території блокадного Ленінграда (Санкт-Петербурга). А всі інші підпункти фактично виключаються із цієї категорії.

Тому велике прохання при доопрацюванні на другому читанні обов'язково перенести цю зміну, яка буде стосуватися всього підпункту, а не лише виключно тих, хто знаходився на території блокадного Ленінграда (Санкт-Петербурга). Бо тоді і інші категорії фактично випадають, і вони залишаться з тими податковими пільгами, які сьогодні діють.

Тому наша фракція підтримує, але на другому читанні нам треба приділити увагу, щоб ці речі були виправлені в обов'язковому порядку.

І останній момент. Лунали пропозиції при обговоренні, що давайте це розповсюдимо на інші кримінальні злочини, ніж зрада Батьківщині, колабораціонізм. На мій погляд, це несправедливо, враховуючи, що ми надали право тим, хто відбуває термін покарання, захистити Батьківщину. Тому ця норма, на мій погляд, не заслуговує на увагу, її ні в якому разі не можна буде враховувати під час другого читання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Железняк, "Голос", Ярослав Іванович.

 

13:21:16

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Прошу передати слово Лозинському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Лозинський Роман.

 

13:21:24

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Шановні колеги, я вам для прикладу зачитаю тих, хто досі отримує кошти з коштів платників податків, з яких формується державний бюджет України.

Співголова фракції ОПЗЖ, кандидат в парламент "ДНР" Однораленко, кримський зрадник-єдинорос Баталін і ряд, ряд, сотні, а то і більше довірених осіб Путіна і представників псевдоадміністрацій на окупованих українських територіях.

Саме тому надзвичайно важливо, коли ми обговорюємо питання про позбавлення державних нагород, позбавляючи їх, позбавити і будь-яких матеріальних виплат не лише зрадників, в яких ми нагороди будемо забирати, точніше, буде забирати указ Президента. Але й врахувати зараз у законодавстві, аби всі виплати, кошти, квартири, які зараз згідно пропозицій Президента надаються героям України, це означає, що їх зараз можна надати тим героям України, які стали зрадниками, і це абсолютний абсурд.

Тому, шановні колеги, конкретно цей законопроект ми повинні проголосувати за основу і в цілому, ми повинні позбавити зрадників усіх майнових прав, які їм були надані разом з державними нагородами. А в законопроекті, який зараз з'явився, 11410, Президентському, який ми проголосували в першому читанні, до другого читання нам необхідно буде через правки і пропозиції позбавити права на пільги сім'ї цих зрадників. Тому що таке право набули не тільки колаборанти, але й члени їхніх сімей. Очищуємо нашу країну цілком і повністю, наш пантеон героїв і не виплачуємо коштів з державного бюджету, коштів платників податків тим, хто негідний цих виплат.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Ірина Володимирівна Геращенко.

Ніна Петрівна Южаніна.

 

13:23:31

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Я прошу передати слово Ніні Южаніній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І будемо переходити до голосування. Запросіть депутатів до зали, будь ласка.

 

13:23:42

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, шановні українці, ось проект закону з одним рядком, який змінює норму в Податковому кодексі. Підготував його, до речі, заступника Керівника Офісу Президента пан Татаров.

Я прошу міністра юстиції звернути увагу, не може подаватися проект закону з одним реченням, який не відповідає поставленій меті. Я зараз послухала всіх колег і не зрозуміла: так про кого ви говорите про позбавлення права на пільги? Тільки тих, що зазначені в підпункті "а": героїв України, героїв Радянського Союзу і решту, про що колеги тут наполягали? Чи учасників бойових дій під час Другої світової війни, чи колишніх в'язнів концтаборів, які в пункті "в" вказані, чи особи, які були вивезені насильно з територій колишньої СРСР під час Другої світової війни, це підпункт "г", і "ґ" –  особи, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграду. Визначтесь, будь ласка, хто втрачає право на пільгу, всі ці категорії осіб, тільки ті, що вказані в підпункті "а"?

І, до речі, пане Перший заступник Голови Верховної Ради Корнієнко, знову голова комітету не зачитав рішення комітету. Ви уявляєте, для того щоб виправити одне речення, у висновку комітету зроблена пропозиція прийняти в першому читанні і за основу з наступним доопрацюванням відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України. Скажіть, будь ласка, а це навіщо? Навіщо ви одну норму, де треба додати пункт, про який ви ще навіть не визначилися, винесли проект закону від Президента в зал? Просто ганьба вашій законотворчій діяльності! І навіть в таких важливих питаннях ви знову зробили величезну помилку.

Ми проти таких сирих законів. Працюйте з комітетом, з Мінфіном, але ж це подати такий проект…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування.

З процедури Власенко Сергій Володимирович, будь ласка. Запросіть депутатів до зали.

 

13:26:02

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане головуючий. Я дуже прошу вас окремо поставити на голосування питання підтримки законопроекту в цілому і окремо поставити на голосування питання застосування 116 статті. Щоб це було два роздільні голосування, а не одне. Окремо. Це я розумію, що це рішення комітету, але ми маємо можливість проголосувати окремо цих два питання. Бо підтримка різних у цих питань.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Тільки не в цілому, а за основу цей законопроект. Отже, колеги, переходимо до голосування.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу законопроект з реєстраційним номером 11411: проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо права на податкову соціальну пільгу у разі позбавлення державних нагород України. Прошу голосувати. (Шум у залі) Я зачитав так, як я зачитав. Слідкуйте за діями головуючого.

 

13:27:13

За-314

Рішення прийнято.

Далі відповідно до домовленості на Погоджувальній раді, яку щойно нагадав Сергій Володимирович Власенко, я ставлю окремо голосування щодо підтримки доопрацювання положень даного законопроекту з реєстраційним номером 11411 з урахуванням частини першої статті 116. Прошу голосувати.

 

13:27:53

За-258

Рішення прийнято.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Переходимо до наступного пункту, питання порядку денного. Друге читання, тому не розходьтеся, будь ласка, далеко. Законопроект з реєстраційним номером 9585 – проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України.

Отже, ми домовлялися, низка виступів і переходимо до голосування.

Михайло Михайлович Цимбалюк, ви готові? Будь ласка, п'ять хвилин, Цимбалюк.

 

13:28:35

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, законопроект є надзвичайно важливий. Він підтримувався нашою командою в першому читанні, до другого читання ми подавали ряд суттєвих, на нашу думку, правок і дякуємо, що їх врахували.

Законопроект важливий ще й тим, що він внормовує ситуацію з присвоєнням або прийняттям громадянства України або видачі посвідки на тимчасове проживання. Особисто до нас зверталися представники полку Калиновського, це поки що громадяни Білорусі, і члени їхніх родин, які сьогодні захищають нашу державу. Ми хочемо подякувати всім воїнам ЗСУ та інших військових формувань, які і сьогодні захищають нашу державу, і подякувати тим громадянам інших держав, які, підкреслюю, добровільно встали на захист нашої держави, хто з перших днів широкомасштабного вторгнення, хто пізніше. І також члени їхніх сімей сьогодні проживають в Україні. Чинним законодавством, на жаль, не враховано такі моменти, як можна прийняти і надати громадянство України без терміну проживання відповідного, без здачі іспитів на знання мови, історії та інших документів.

Що стосується держави-агресора Росії і держави Білорусь, також існують ті нюанси, що згідно українського законодавства потрібно подати довідку про вихід з громадянства Росії, Білорусі. Звичайно, ці держави на сьогоднішній день не видають такі посвідки тим громадянам, які проживають на території України, а тим більше тим, хто воює за нашу незалежність. Через те цей закон внормовує такі речі.

До другого читання, як я вже казав, комітет врахував наші пропозиції та інших народних депутатів і поставлено запобіжники стосовно завершення військового стану, що ці іспити громадяни мають здати протягом двох років після закінчення режиму воєнного стану. Більше того, після закінчення воєнного стану також потрібно унормувати і ряд інших документів. І передбачено механізм припинення громадянства України.

Зважаючи на ці речі, ми вважаємо, що вкрай потрібно негайно, підкреслюю, негайно ухвалити такий закон і просити Президента його підписати ще до Дня незалежності, до 33-ї річниці, щоб ті бійці, які сьогодні захищають нашу державу у складі ЗСУ і інших військових формувань і є особами без громадянства і члени їхніх родин могли стати громадянами України, бо де‑факто вони вже такими є, бо ціною власного здоров'я і життя захищають нашу територіальну цілісність і наші кордони.

Фракція "Батьківщина" голосуватиме "за" і просить всіх підтримати зеленими кнопками. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Також "Європейська солідарність", Софія Романівна Федина і Олексій Гончаренко.

Будь ласка, почнемо тоді з Софії Федини. 2 хвилини, будь ласка.

 

13:32:52

ФЕДИНА С.Р.

Не так давно зіткнулася із страшною ситуацією: він військовослужбовець, який з 2014 року захищає українську державу, але, на жаль, мав громадянство московської федерації. До нього мусили приїхати дружина і діти, оскільки він, захищаючі Україну, став особою нон ґрата в московській федерації.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, дружина і діти поїхали за кордон, евакуйовуючись від ракетних обстрілів в Україні. І тут зіткнулися з ситуацією, що в одній із держав Європейського Союзу їх збираються депортувати, оскільки вони громадяни московської федерації, відповідно їх треба повезти на територію родинної держави. Коли я звернулася до посольства України з проханням захистити цих людей і в жодному випадку їх не дозволити вивозити на територію московської федерації, працівники українського посольства сказали: "Ну, вони ж не громадяни України, то що ж там такого – хай їдуть до себе додому". А справа в тому, що ці люди вдома, в так званій московській федерації, вони є смертниками, бо їх тато, їхній чоловік захищає українську державу.

Я дуже маю надію, що українська держава зараз спроможеться і надавати посвідки, і надавати громадянство, і продовжувати офіційні терміни перебування, і спроможеться захищати тих людей, які сьогодні, багато років поспіль, захищають українську державу. Усіх, хто захищає сьогодні українську державу і громадяни інших країн, які хочуть мати чи громадянство, чи перебувати офіційно на території української держави, вони мають на це мати право. А наші міграційні структури мають перестати віднікуватися, що після завершення воєнного стану ми будемо вирішувати ці питання, а нарешті з честю ставитися до тих, хто сьогодні захищає територіальну цілісність України незалежно від того, звідки вони приїхали. Сьогодні важливий їхній чин і ми маємо всіляко захистити їхні права і права їхніх...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Олексій Олексійович Гончаренко. Дві хвилин вистачить? Дві хвилини, будь ласка.

 

13:35:04

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую, пане головуючий. Шановні колеги, дуже важливий законопроект. Зараз ми маємо можливість: перше – встановити справедливість, бо ті білоруси, грузини, росіяни, представники інших країн, які сьогодні воюють за Україну, але при цьому їхні країни проти сьогодні України, або це взагалі країни-агресори, як Росія, або ті, хто допомагають – білоруський режим, щоб захистити їхні права. Бо це, дійсно, абсурд, коли сьогодні ці люди не мають права, не мають отримати можливість документи і, що дуже важливо, члени їхніх родин. Ми маємо захистити кожного добровольця, кожну людину, яка воює за Україну.

Але це питання не тільки справедливості, я звертаю вашу увагу на це, це питання і здорового глузду, нам треба залучати іноземців воювати проти Росії. Чим більше до нас приїдуть білорусів, грузин, поляків, росіян, колумбійців і аквдорців мочить русню, тим краще, тим менше для нас буде тиск, коли ми розуміємо, що нам не вистачає людей. Нам треба зробити всі можливості, відкрити всі двері для того, щоб люди їхали до України воювати за Україну, їм треба створити всі необхідні умови. Чим більше їх приїде в Україну, тим менше буде нам потреба забирати тих людей, які сьогодні, бо ми бачимо, вже дійшли і до 18-25 років хворих людей, і багато чого іншого.

До речі, одразу хочу попросити. Шановний головуючий, шановна Верховна Рада, законопроект 11379 про те, щоб зупинити мобілізацію хворих хлопців 18-25 років, чомусь до сих пір не в порядку денному цього тижня. Це обов'язково має бути виправлено. Верховна Рада конституційною більшістю голосувала доручити комітету розглянути і комітет підтримав одноголосно. Прошу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І Скороход, будь ласка, 2 хвилини, і будемо переходити до голосування. Запросіть депутатів до зали.

Будь ласка, Скороход.

 

13:37:19

СКОРОХОД А.К.

Шановні колеги, іноземний контингент в ЗСУ – це надважливо на сьогоднішній день. Для іноземців можливість отримання нашого громадянства або можливість отримання захисту і посвідки на проживання в Україні для них і членів їх сімей є надважливим. На жаль, не всі правки, які подавалися від Тимчасової слідчої комісії по захисту прав військовослужбовців, враховані. Але натомість треба цей законопроект підтримати і в подальшому ще більше спростити отримання громадянства для тих, хто воює в лавах ЗСУ.

Дуже багато випадків, коли на нашій стороні воюють росіяни, білоруси, грузини, які перебувають в розшуку в своїх країнах і повернутися не можуть. Натомість Україна не надає їм необхідного захисту, не надає захисту членам їхніх сімей. У нас є випадки, коли військовослужбовці грузини замість того, щоб отримати захист в Україні, їм було відмовлено, і вони знаходяться на території України незаконно. Це треба виправляти дуже швидко, тому що це так само впливає на те, чи матимемо ми більший іноземний контингент в Україні. А це дійсно збереженні життя українців. Ми маємо розуміти, що іноземці в наших військах, мотивовані іноземні – це набагато краще ніж люди, яких ТЦК згрібає з вулиць. Тому давайте покращувати законодавство і якомога більше залучати іноземців до наших лав.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросіть депутатів до зали, будь ласка, ми переходимо до голосування. Шановні колеги, переходимо до голосування дійсно цього надважливого законопроекту, займіть, будь ласка, свої місця в залі.

Поки ви сходитеся, ще раз… Давайте, що це дуже важливий законопроект, і до мене теж зверталися такі бійці,  думаю, і до багатьох з вас. І це ті люди, які реально тут зі зброєю в руках будують прекрасную Россию будущего і вільну Білорусь. Тому давайте для них і для багатьох інших представників країн зробимо цей важливий законопроектний крок Верховної Ради.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект за реєстраційним номером 9585: проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України. Прошу голосувати.

 

13:40:51

За-315

Закон ухвалено в цілому.

По фракціях покажіть, будь ласка.

У нас там Железняк спочатку був, так би мовити, у черзі, а потім Гончаренко. З процедури Ярослав Іванович Железняк.

 

13:41:07

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, поки парламент не засідав, у нас три посадовці отримали підозру НАБУ, і ці посадовці всі з енергетичного сектору.  26 липня отримав підозру НАБУ ексзаступник Галущенка, його радник, за оборудки з вугіллям. 19 серпня на хабарі 500 тисяч доларів отримав підозру заступник пан Хейло, і він теж заступник Галущенка. І 14 серпня ще одна підозра НАБУ вже екскерівнику з Харкова за оборудки з трансформаторами, я так розумію, закупівлями, і це теж під Міністерством енергетики.

Тому, користуючись статтею 6 та 34 Регламенту, прошу невідкладно викликати на засідання парламенту завтра на 12:00 міністра енергетики Германа Галущенка з доповіддю про роль міністерства в боротьбі з корупцією в енергетичному секторі. Прошу це питання винести на голосування.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідно до статті 6 Регламенту та пропозиції народного депутата Железняка ставлю на голосування пропозицію народного депутата Железняка Ярослава Івановича, як він її озвучив. Це процедурне рішення, треба 150 голосів. Прошу голосувати.

 

13:42:41

За-270

Рішення прийнято.

Звільняються не по такій процедурі.

Гончаренко, будь ласка.

 

13:42:50

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую.  Шановний пане головуючий! При голосування за законопроект 8371, дуже важливий, з технічних причин чомусь не спрацювала моя картка. Я подав відповідну заяву на вас, і не тільки я, а ще декілька колег, в яких сталася така ж ситуація, з різних фракцій. Прошу вас зачитати відповідні заяви. І для мене це дуже важливе питання, бо я, по-перше, голосував за цей закон і в першому читанні, підписував звернення на Голову Верховної Ради серед тих підписів, які були. Більше того, все це почалося, хочу нагадати, з законопроекту, колеги, Миколи Княжицького, який був дуже важливим і  першим на цю тему, в якому я був співавтором, тому прошу вас зачитати вас відповідні заяви, мою та колег, тому що російська церква в Україні має бути заборонена. Все. Крапка на цьому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, дійсно, надійшло ряд заяв щодо зарахування голосу "за" за законопроект 8371: Іонушас Сергій Костянтинович, Мар'яна Безугла, Гончаренко Олексій Олексійович і Піпа Наталія Романівна. Всі вони просять врахувати їх голос "за" і зазначають, що картка не спрацювала з технічних причин.  Наталія Романівна просить  наполегливо зарахувати голос, тому давайте наполегливо визнаємо, що ці люди мають таку позицію. Дякую.

Переходимо до наступного пункту питання порядку денного. Далеко не розходимося, тому що тут буде швидке голосування. Шановні народні депутати, до вашого розгляду пропонується Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин" (реєстраційний номер 11150) після його доопрацювання Комітетом з питань аграрної та земельної політики. Відповідні матеріали вам були надані. На Погоджувальній раді депутатських фракцій і груп ми домовилися розглянути це питання без обговорення.

Шановні народні депутати, переходимо до прийняття рішення. Відповідно до статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування для прийняття в цілому після доопрацювання Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин" (реєстраційний номер 11150) з необхідними техніко-юридичними поправками. Прошу голосувати.

 

13:45:45

За-248

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому з пропозиціями Президента.

Рухаємося далі. У нас є наступний законопроект (друге читання), тут буде ряд людей також виступати, будуть правки, 9538: проект Закону про внесення змін до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю. Отже, 5 хвилин, "Батьківщина", Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

13:46:23

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, законопроект, на нашу думку, є непростим, але вкрай потрібним, спробую сформулювати, чому. В цей непростий час, особливо з часу широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, велика кількість осіб здобували зброю, в тому числі й трофейну, і звичайно, різними способами. Частину вогнепальної зброї видавали громадянам підрозділи Національної поліції, за що ми їм вдячні, де оперативно громадяни могли захищати свій дім, свій населений пункт і нашу державу. Зараз є вкрай необхідність, щоб та зброя, яка знаходиться на руках у людей, якимось чином була облікована. І цей законопроект не вирішує всієї проблеми, але є першим кроком для того, щоб органи влади, в даному випадку МВС чітко облікувало вогнепальну зброю, яку громадяни зобов'язані будуть прийти в підрозділи і її пред'явити, для того щоб можна було встановити її номери, ідентифікувати. І надалі, підкреслюю, громадянин до закінчення воєнного стану буде зберігати в себе вдома, для того щоб в разі небезпеки захищати територію нашої держави.

Також після закінчення воєнного стану, а я думаю, до того часу ми ухвалимо і інший законопроект про володіння вогнепальною зброєю, і тоді вже на законодавчому рівні буде чітко встановлено, що таке автоматична зброя, що таке нарізна зброя, короткоствольна. І чітко визначимося вже в законі, хто має право нею володіти, де громадяни будуть проходити навчання перед тим, як оформити або придбати таку зброю, хто буде контролювати, як вона зберігається, як проводиться відстріл і зберігаються в гільзотеці всі взірці боєприпасів до цієї  зброї. Це непроста, але вкрай необхідна робота.

Я не буду називати цифри, які сьогодні є у відкритому доступі щодо кількості незаконної зброї на руках у громадян, але сьогодні громадяни України мають право зброю у разі ухвалення цього законопроекту, трофейну зброю задекларувати шляхом представлення в територіальні підрозділи Національної поліції, постановки на тимчасовий облік. І держава має знати, скільки такої зброї, яких взірців знаходиться сьогодні у громадян України.

Але ще раз звертаю увагу, законодавча ініціатива не є ідеальною, і це перший крок до наступного написання комплексного закону про зброю в Україні.

Фракція "Батьківщина" буде голосувати за і просить всіх народних депутатів підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федина Софія Романівна, будь ласка, 3 хвилини.

 

13:50:25

ФЕДИНА С.Р.

У цьому законопроекті, по суті, робляться правильні речі, щоб легалізувати використання тої зброї, яка була надана людям, щоб вони здійснювали спротив московській агресії, а також трофейної зброї. Але коли ми вирішуємо ці речі, щоб не було таких випадків, як той чоловік, який "віджав" кілька танків у московитів, а потім його хотіли посадити за те, що він "віджав" у московитів ці танки, то я би також хотіла, щоб звернули увагу на наступну ситуацію.

У нас є десантник-військовослужбовець, який, по суті, з 2015 року захищає Україну, Сашко Погребицький. У нього є нагородна зброя за те, як він захищав Україну, яку він не може зареєструвати. А чому він не може її зареєструвати? Тому що, бачте, у нього відкрите кримінальне провадження щодо замаху на державного зрадника Волошина, за те, що хтось того Волошина облив зеленкою. І за це судять, за це намагаються розібратися з захисником України Сашком Погребицьким.

Я хотіла би зрозуміти нашу судову систему, нашу правову систему. Тобто ми все абсолютно легалізуємо зі зброєю, але ті люди, які захищають Україну зі зброєю в руках, не мають можливості зареєструвати нагородну зброю, тому що, бачте, кримінальна справа, яку порушив державний зрадник Волошин, який вже давно звалив з України.

Напевно, знаєте, коли оці всі питання вирішуються, то треба якось розуміти ту ситуацію, яка в державі, і треба захищати права наших захисників. І не просто огульно, що от все буде добре, а щоб вирішувалися такі абсолютно безпрецедентні справи. Тому що державні зрадники мають сидіти, і кримінальні справи, які порушуються за їхніми заявами проти наших захисників, мають бути закриті, і захисники мають користуватися найвищим рівнем честі, поваги і підтримки від української держави. А так виходить, що досі Україна захищає державних зрадників, таких як Волошин.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, "Голос", було теж прагнення виступати. Зняли, окей.

Тоді в нас Фріс Ігор Павлович, будь ласка. Ви готові? 3 хвилини, будь ласка… 2 хвилини, Ігор Павлович Фріс. І будемо скоро переходити до голосувань, прошу, запросіть.

 

13:52:51

ФРІС І.П.

Дякую, Олександр Сергійович.

По-перше, колеги, я хочу вам нагадати, що 23 лютого, буквально за день перед масштабним нападом Російської Федерації на Україну, ми прийняли Закон про зброю, 5708 і 5709. І він до сих пір є в комітеті і, на жаль, не виноситься під купол Верховної Ради для голосування.

По-друге, я хочу подякувати членам Комітету з питань правоохоронної діяльності, які підтримали редакційно або частково всі правки, направлені на вдосконалення вказаного законопроекту, і дадуть можливість особам, які задекларують трофейну зброю або зброю, яка буде з ними знайдена, після завершення війни перевести її в той стан, який буде дозволений законом; і якщо вони будуть суб'єктами права на таку зброю, залишити цю зброю в себе. Це дуже і дуже важливо для того, щоби ця зброя декларувалася.

Але одночасно з цим я хотів би зауважити і звернути увагу колег на те, що, за думкою наших колег у тому числі, вказаний закон не буде повністю працювати, я хочу на цьому наголосити, якщо не буде прийнятий ближчим часом Закон про цивільну вогнепальну зброю. Тому що саме в цьому Законі 5708 є всі дефініції, які використовуються і в цьому законі в тому числі. Там є пояснення, що таке пістолет, там є пояснення, що таке автоматична зброя, там є питання визначені, що таке кулемет, але без цього цей закон, вибачте, можливо, буде частково мертвонародженим.

Тому я закликаю колег, закликаю Погоджувальну раду і комітет винести законопроекти 5708 і 5709, які вже більше двох років, скоро буде вже три роки, перебувають на розгляді в комітеті. Виносьте в зал і дайте людям,  українцям, право на зброю.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І  Дмитро Олександрович Разумков, будь ласка, 3 хвилини і потім одна правка. Запросіть депутатів до зали, займіть свої місця, будь ласка.

 

13:55:00

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, у нас  це нормальний законопроект, дійсно,  але у нас наче потужні реформатори як завжди роблять все наполовину або не роблять взагалі. Замість того, щоб готуватися до повномасштабного вторгнення, готувалися до шашликів, замість того, щоб не проводити податкову політику, ту, яка відбувається сьогодні, а підтримати бізнес, який на відміну від представників влади не повтікав на західні кордони нашої держави і допомагав Збройним Силам і ТрО на початку повномасштабного вторгнення, так само цього не роблять і фактично їх знищують.  Замість того, щоб приймати нормальні закони про наповнення Збройних Сил України і про демобілізацію і ротацію, прийняли закони, які сьогодні дозволяють дійсно, як і казала наша команда, мобілізувати з 18 років. А там на прес-конференціях хтось розповідав, що це російське ІПСО. Так де ІПСО?

Наступне питання. А що у нас відбувається з повнорідними і неповнорідними братами, які і наша команда й інші депутати в цій залі говорили про те, що не можна приймати такі зміни до законодавства. Нас не послухали і сьогодні мають виправляти.

Наступне питання. В зв'язку з обмежено придатними сьогодні також треба виправляти ці помилки, які наробили так звані реформатори, які в тому числі сьогодні  сидять в цій залі.

І щодо цього законопроекту. Дивіться, ви знову не даєте можливість людям її задекларувати. Воно трошки виправлено і дійсно колеги тільки що про це говорили, якщо цей автомат знаходиться на руках, його краще сьогодні легалізувати і показати, щоб ми знали як держава, де він знаходиться. А людина знала, що в неї лежить зброя, яку вона зможе використати проти ворога, якщо він знову, як 24.02.2022, попре на Київ, що вона буде не розпаковувати тривожні валізи, як завещал ваш Арестович, а в неї буде автомат і набої, якими вона, на відміну від влади, зможе захистити свою родину, своїх близьких, тих, хто знаходиться поруч, коли ворог може знову, на жаль, підійти.

Але ви знову приймаєте закон, який вирішує питання лише наполовину, максимум на трошки більше ніж половину. Тому, будь ласка, давайте приймемо нормальний закон, я зараз буду ставити ще одну правку для того, щоб легалізувати всю зброю до калібру 12,7, яка знаходиться на руках у людей, хоча б до кінця війни. А далі дати їм можливість, щоб така зброя в них залишалася, так як це працює і в інших державах Європи. Тому що, на жаль, з такими підходами, як ви побачили на початок повномасштабного вторгнення, вірити тим, хто відповідає за безпеку країни, сьогодні просто не можна.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, тепер ще одна хвилина на правку. Скажіть номер, будь ласка.

 

13:58:06

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Олександр Сергійович.

Правка 86. Вона фактично дозволяє легалізувати отриману зброю, причому легалізувати і ту зброю, яка є так званою трофейною, і ту зброю, яку з машин роздавали 24-го, і ніхто не обліковував.

Чому вона важлива? Тому що вона дає можливість легалізувати все, що в тебе знаходиться на руках, і таким чином дозволяє знайти ту зброю, зрозуміти, в кого вона знаходиться і де вона буде працювати, і на кого вона буде працювати, якщо, не дай боже, ворог знову буде наступати на наші міста і села. Тому що те, що запропоновано виключно по трофейній зброї, воно вирішує питання, тут, дійсно, комітет молодець, що вони це виправили, але він не вирішує загальний аспект, який сьогодні і завтра буде стояти перед державою Україна.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Отже, колеги, колега Разумков Дмитро Олександрович ставить на врахування правку номер 86 свого авторства та колег. Комітетом вона відхилена. Прошу позицію комітету. Сергій Костянтинович.

 

13:59:15

ІОНУШАС С.К.

Справа в тому, що комітет, в принципі, цю проблему вирішив, про яку каже шановний народний депутат, але вирішив її інакше. Даним законопроектом буде розповсюджуватися не тільки на зброю, яка знайдена або є трофейною, а й на ту, яка видана. Тому що загальні норми цього законопроекту передбачають декілька категорій. І весь законопроект розповсюджується на всі ці категорії. Тому ця проблема вирішена, але іншим юридичним шляхом.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію народного депутата Разумкова врахувати правку номер 86. Прошу голосувати.

 

14:00:12

За-185

Рішення не прийнято. Правка не врахована.

Переходимо за голосування за законопроект в цілому. Займіть свої місця.

А, вибачте. Олександр, будь ласка. Одна хвилина, Дануца.

 

14:00:27

ДАНУЦА О.А.

Шановні колеги, я не наполягаю на голосуванні за 124 правку, але хочу підтримати колег, Цимбалюка, колегу Фріса, у тій частині, що, безумовно, цей законопроект є дуже важливим, є наріжним у питанні легалізації зброї, особливо трофейної зброї. На цьому акцентував увагу Президент України. І це надзвичайно важливо. Прошу підтримати цей законопроект. Але без прийняття законопроекту про право на цивільну вогнепальну зброю 5708 цей законопроект буде кульгати. І ми, і міністерство, профільне Міністерство внутрішніх справ буде мати багато проблем з цим законопроектом. Тому прошу підтримати колег, прошу підтримати мене, прошу підтримати комітет, що треба терміново вносити в зал і голосувати 5708, Закон України про право на цивільну вогнепальну зброю.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування. Ставлю на голосування пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками законопроект з реєстраційним номером 9538, проект Закону про внесення змін до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" щодо вдосконалення порядку отримання декларування та поводження з вогнепальною зброєю. Прошу голосувати.

 

14:02:06

За-291

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

Дякую, Сергію Костянтиновичу.

Шановні колеги, переходимо до наступного питання пункту порядку денного. До вашого розгляду пропонується Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів... Вибачте, це ми вже відпрацювали. Законопроект з реєстраційним номером 11483.

Шановні колеги, відповідно до статей 50, 96, 101, 114 Регламенту Верховної Ради України до Голови Верховної Ради з листом звернулися уповноважені представники депутатських фракцій і груп щодо необхідності невідкладного розгляду проекту Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (реєстраційний номер 11483). Уповноважені представники депутатських фракцій і груп у листі зазначили щодо не заперечення стосовно застосування процедури ad hoc. Президентом України було визначено цей законопроект як невідкладний. Погоджувальною радою депутатських фракцій і груп було ухвалено відповідне рішення про необхідність невідкладного розгляду цього законопроекту. Тому переходимо до прийняття рішень.

Ставлю на голосування пропозицію про включення до порядку денного сесії проекту Закону з реєстраційним номером 11483 про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Прошу голосувати.

 

14:03:52

За-300

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію про скорочення строків внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання та розгляд сьогодні на засіданні законопроекту про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (реєстраційний номер 11483). Прошу голосувати.

 

14:04:25

За-297

Рішення прийнято.

Пропоную розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

14:04:46

За-253

Рішення прийнято.

Переходимо до розгляду питання. До слова для доповіді запрошується міністр оборони Рустем Енверович Умєров.

 

14:05:05

УМЄРОВ Р.Е.

Шановна президія, шановні народні депутати! До вашої уваги пропонується законопроект 11483, він простий за змістом, але дуже важливий для наших воїнів. Не потрібно багато слів, усі ми добре розуміємо, що воїнам непросто, операція в Курській області є однією з найскладніших військових операцій, яка вже увійшла в історію. І тому наш обов'язок гарантувати соціальні права військовослужбовців, які виконують бойові завдання за межами України. Хлопці повинні відчути нашу підтримку вже зараз, у тому числі і матеріальну.

Законопроект пропонує розширити перелік осіб, на яких поширюється Закон про соціальний і правовий захист військових та їхніх сімей. Цей закон охопить військових, які виконують обов'язки за межами України, зокрема на території Росії. Це стосується їхньої участі в обороні України та захисті безпеки населення. Також закон буде поширюватися на їхні родини. Крім того, закон стосується військових розвідників Державної прикордонної служби. Ми прагнемо законодавчо закріпити всі гарантії для учасників нашої операції в Курській області.

Що стосується фінансування, цей законопроект не розширює кількість військовослужбовців, які отримують пільги чи виплати, а лише уточнює деякі категорії. Тому додаткових витрат з держбюджету не знадобиться і реалізація закону відбудеться в межах уже виділених коштів, відтак додаткове фінансово-економічне обґрунтування непотрібне.

Після прийняття запропонованого законопроекту буде унормовано застосування основних прав, пільг та гарантій для наших військових і їхніх родин. Це стосується грошового забезпечення і інших видів забезпечення, відпочинку, відпусток, одноразової грошової допомоги і пільг. Наші воїни діють рішуче на фронті. Прошу так само рішуче підтримати цей законопроект, який Президент України вніс до Верховної Ради як невідкладний.

Дуже дякую. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Для співдоповіді запрошується голова Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Михайлович Завітневич.

 

14:07:21

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув внесений Президентом України та визначений ним як невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою України проект Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (реєстраційний номер 11483 від 15.08.2024 року).

За результатами розгляду комітет рекомендує:

Перше. Включити законопроект до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.

Друге. За результатами розгляду у першому читанні прийняти проект закону за основу та в цілому.

Третє. Запропонувати Верховній Раді України у разі прийняття проекту в цілому доручити комітету під час підготовки тексту прийнятого закону для підпису Головою Верховної Ради України здійснити спільно з Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України його техніко-юридичне доопрацювання.

Шановні колеги, прошу підтримати. Зараз це надважливо для наших військовослужбовців, які виконують бойові розпорядження на території агресора.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

"Слуга народу", Козир, будь ласка.

 

14:09:11

КОЗИР С.В.

Прошу передати слово Федору Веніславському.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Веніславський.

 

14:09:22

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановний пане головуючий, шановні колеги, наша держава у 2014 році стала об'єктом терористичної атаки Російської Федерації, яка окупувала частину території України. У 2022 році 24 лютого Російська Федерація розпочала повномасштабну агресію проти нашої держави. Відповідно до всіх норм міжнародного права, які Росія цинічно порушує, наша країна перебуває в стані війни з країною-агресором. І наша країна у повній відповідності до норм міжнародного права може завдавати удари по тих територіях, з яких ворог веде проти нас терористичну війну.

Ніколи ніхто не міг подумати, що у ХХІ столітті можлива така варварська війна, терористична війна, яку веде Росія проти нас. Відповідно ніхто не міг подумати, і наші автори Конституції, і автори законодавства, яке діє на сьогоднішній день в плані і національної безпеки, і оборони, і в плані соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, що наші військові будуть відстоювати територіальну цілісність і державний суверенітет України, в тому числі завдаючи удари ворогу на його території. Для того, щоб не було жодних сумнівів в тому, що наші військовослужбовці, які виконують завдання з відстоювання територіальної цілісності і державного суверенітету на території Російської Федерації, будуть мати такий самий соціальний захист, такі самі соціальні гарантії і пільги, як і інші військовослужбовці, Президент України ініціював у невідкладному порядку розглянути відповідний законопроект.

Тому я вважаю, що цей законопроект має так само, як і будь-які інші законопроекти у сфері безпеки і оборони держави, згуртувати залу і продемонструвати нашим військовим, що ми завжди їх підтримуємо. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям Слава!

Рущишин. Бобровська, будь ласка, Соломія, "Голос".

 

14:11:33

БОБРОВСЬКА С.А.

Соломія Бобровська, фракція "Голос". В першу чергу я хочу подякувати Головнокомандувачу, а також всім командирам військових підрозділів і частин, які брали участь у цій блискучій оборонній операції, і за те, що сьогодні Харків і Сумщина може видихнути хоча би трошки по ночах і по днях і десь відчути так, як живе Західна Україна більш-менш. Дякую за всі ті успіхи і за те, що ви показали, зокрема нашим найближчим партнерам, які сьогодні нам забороняють використовувати міжнародну технічну допомогу з ударами по Російській Федерації, не розуміючи, що це є оборонні потреби і, на жаль, дозволяючи противнику, росіянам, вести свої воєнні дії на нашій території України. Це перше.

Друге. Звісно, нарешті, парламент може йти в ногу зі Збройними Силами і потребами Збройних Сил. Тому цей законопроект насправді є більш технічний, нам потрібно вирівняти і, очевидно, дати всі можливості і преференції нашим Збройним Силам і всім військовим частинам, зокрема розвідорганам, для того, щоб вони отримали, їхні сім'ї, в повній мірі соціальний захист, тому що це та операція, яка буде вивчатися в історії, якою ми пишаємося, через яку все ніяк не заспокояться наші партнери, тому що ми нарешті дали гідну відсіч росіянам.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, "Батьківщина" Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

14:13:07

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане головуючий, президія, колеги! Проведення цієї військової операції однозначно ввійде в історію, новітню історію України, і справді, її будуть вивчати у багатьох вузах країн НАТО в підручниках у майбутньому. Честь і хвала тим, хто планував, хто реалізовує і хто сьогодні сміливо, героїчно захищає нашу державу на території агресора.

Так, це звичай і правила війни, захищаючи свою територію, армія має можливість бити по тих територіях, звідки ведеться вогонь. І наше завдання як законодавців – внормувати, що  ті бойові підрозділи, їхній особовий склад, який сьогодні проводить цю мужню операцію, на них поширюється соціальний захист, що стосується тих, хто під бееркою, бойовим розпорядженням, хто несе службу на нулі, бо нуль, як кажуть, змінив своє місце призначення. І їхні родини також мають  отримувати весь пакет соціальної підтримки. А наше завдання, реалізовуючи право контрольне Верховної Ради,  вимагати в уряду негайно, ще раз підкреслюю, негайно виплатити всі ті кошти, про які ми говорили, не тільки сотню, а й тридцятку і інші ті грошові винагороди і допомоги, і виплати тим людям, які сьогодні ціною власного життя і здоров'я захищають нашу  державу.

Слава ЗСУ і слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава!

Будь ласка, "Європейська солідарність", Олексій Олексійович Гончаренко.

 

14:15:19

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Шановні друзі, дуже важливий  законопроект. Українська  армія – одна з найсильніших в світі. І сьогодні, і завтра, і післязавтра доведеться українській армії, українським розвідувальним органам боронити Україну і тут в Європі, і в Африці, і в Латинській Америці. Тому, звичайно, маємо  прийняти відповідні рішення і всі наші військовослужбовці мають отримати підтримку.

Але в мене питання до міністра оборони Умєрова. А де міністр оборони? Ну нарешті ми побачили міністра оборони в Раді, він виступив – його нема. Я прошу запросити його в залу, бо питання в мене дуже серйозне – це законопроект про соціальний захист військовослужбовців. Просте питання. Де іпотека нульова для військовослужбовців? Це рішення було прийнято урядом 12 квітня. Сьогодні в нас 20 серпня. Скільки ще треба часу, щоб прийняти постанову? До сих пір іпотека під нуль з допомогою держави на перший внесок не запущена. Це і є соціальний захист  військовослужбовців, і це не зроблено.

 Де виплати за перший контракт, які були обіцяні, і взагалі за заключення  контракту  підйомні – де це? Цього немає, і до сих пір цього немає. Теж це було прийнято 12 квітня. Цього немає.

Де законопроект про строки служби, про демобілізацію, який був обіцяний тут в квітні, що протягом декількох місяців нам подадуть про ротацію, про демобілізацію, про терміни служби? Нічого цього немає! То де ж соціальний захист військовослужбовців? Де повага до них? Де це? Нічого цього немає. Забрали "тридцятку" в усіх, яку ми тут проголосували півтора року тому, так і не повернули. Іпотеку не дають, гроші не дають. Це називається соціальний захист? Це ганьба! Чим займається Міноборони?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І одна хвилина, Павленко з місця. І будемо голосувати. А, і Скороход. Добре.

Будь ласка, Павленко. Одна хвилина.

 

14:17:30

ПАВЛЕНКО Ю.О.

Шановний пане голово, шановні колеги, шановний український народе! Ми підтримуємо даний законопроект за основу і в цілому. Вважаємо, що він мав бути ухвалений значно раніше, бо кожен солдат і офіцер Збройних  Сил України, Прикордонної служби, інших формувань Сил оборони повинен бути максимально забезпечений як безпосередньо військовослужбовець, так і його родина. На жаль, багато є несправедливості до сьогодні на більш як два з половиною роки війни по забезпеченню наших військовослужбовців. І в наших силах їх виправити. Більше того, це наш обов'язок  зробити все, щоб кожен солдат і офіцер себе відчував максимально захищеним.

Зі свого боку дякуємо кожному військовослужбовцю Сил оборони України за щоденний подвиг.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І одна хвилина, Скороход, будь ласка.

 

14:18:36

СКОРОХОД А.К.

Колеги, на жаль, ми маємо констатувати той факт, що ті закони, які приймаються Верховною Радою по захисту прав військовослужбовців, по соціальному захисту, їхніх гарантіях, вони не виконуються виконавчою владою, Кабінетом Міністрів. І на жаль, військовослужбовці мають вигризати свої права, свої кошти і свої соціальні гарантії. Це неприпустимо, тим паче, що саме  завдяки їм ми зараз з вами сидимо в цьому залі.

Тому я закликаю, щоб все-таки парламент більш контролював те, як виконуються наші закони. А також хочу наголосити, що нам необхідно терміново винести в зал на голосування законопроект по тих особах до 25 років, щоб хворих хлопців не мобілізували.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до голосування, шановні колеги.

Отже, ставлю на голосування пропозицію прийняти за основу проект Закону за реєстраційним номером 11483 про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Прошу голосувати.

 

14:20:14

За-317

Рішення прийнято.

Ставлю на голосування пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону за реєстраційним номером 11483 про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Прошу голосувати.

 

14:20:48

За-321

Рішення прийнято. Закон ухвалено в цілому.

По фракціях покажіть, будь ласка.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

14:20:58

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олександр Сергійович.

Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект – 11093. Це проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин". Це друге читання. На Погоджувальній раді ми домовилися такий розгляд цього питання: до 5 хвилин виступ Михайла Михайловича Цимбалюка і до 2 хвилин виступ Софії Федини, і ми голосуємо. Тому голосування буде дуже швидко.

Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.

 

14:21:23

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановні колеги, ну, такий, на перший погляд, дискусійний законопроект. Ми знаємо про інститут Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Ця структура працювала, працювала ефективно, але останні роки із-за збільшення, на жаль, кількості осіб, які зникли при особливих обставах, цей інститут, на нашу думку, не справляється, – з авторами думку, автори – це уряд, – із завданнями, які поставлені на цю інституцію.

Через це законопроектом пропонується розділити щодо розшуку осіб – на МВС, щодо доставки тіл загиблих – на ГУР і щодо діяльності пошукових груп – на Міністерство оборони, на головний штаб. Дуже важливі завдання і насправді сьогодні так і відбувається, що саме ці три державні структури здійснюють важливу для суспільства функцію.

Але виникає тоді логічне запитання: а як буде дальше діяти цей інститут Уповноваженого по розшуку зниклих осіб при особливих обставинах? Через те уряд мав би ухвалити рішення: або цей Офіс або інституція надалі координує цю діяльність, а МВС справді, це їхня функція як центрального органу виконавчої влади, здійснює розшук осіб в цілому і в тому числі осіб, які зникли при особливих обставинах.

Завдання дуже важливе, бо велика кількість тих осіб, які вважаються офіційно і на них заведено справи, розшук, вони насправді перебувають у полоні у ворога. І завдання МВС, ГУР і Міністерства оборони все-таки здійснювати координаційні заходи щодо встановлення місцеперебування цих осіб в полоні. Це важливо для держави, це важливо для родини.

Наступне, це ГУР, Міністерство оборони щодо повернення тіл загиблих. Теж непросте завдання. І спільно з Міністерством оборони цей бойовий підрозділ виконує завдання по поверненню тіл як з території держави-агресора, так і з території, яка поки що не підконтрольна уряду держави.

І, звичайно, Міністерство оборони, це діяльність  пошукових груп. Дуже важливе питання – пошукові  групи, щоб вони були сформовані з числа кваліфікованих кадрів, щоб вони були забезпечені технікою надсучасною, бо інколи цим людям ще можна надати допомогу. В іншому разі доставка тіл загиблих повинна відбуватися професійно, вчасно, і це мають виконувати фахівці.

Після широких дискусій на фракції ми все-таки ухвалили рішення підтримати цей законопроект в другому і в цілому, але вимагати від уряду вирішити принципове питання, а що буде з цим Уповноваженим і з  його Офісом щодо розшуку осіб, які зникли при особливих обставинах, чи вони його ліквідують. Якщо ліквідують, то нехай ці кошти підуть на ті три  структури: Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ і, звичайно,  окремо ГУР Міністерства оборони. Якщо не ліквідовувати, то тоді уряд має дати відповідь, і я прошу вважати це офіційним запитом до уряду, а як буде здійснюватися робота і для чого тоді буде функціонувати цей Офіс Уповноваженого зниклих осіб при особливих обставинах?

Фракція "Батьківщина" голосуватиме за і запрошує колег також підтримати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, 2 хвилини виступ  Федини замість своїх поправок.

Шановні колеги, після того, як Софія Романівна завершить, ми голосуємо. Я прошу народних депутатів  зайняти свої місця.

Софія Романівна, будь ласка.

 

14:26:08

ФЕДИНА С.Р.

Сьогодні біля готелю "Київ", я думаю, багато хто з моїх колег бачили, зібралися родини полонених і зниклих безвісти наших захисників. За полонених хотілося би нагадати, що велика частка з них в полоні вже понад два роки, саме тому що їм Президент сказав вийти і здатися в полон, бо їх через місяць витягнуть. І, по суті, про дуже багато кого забули.

А якщо ми говоримо про зниклих безвісти, то насправді перш за все тут іде питання про чесний діалог із суспільством. Тому що до мене звертаються сотні людей, розшукуючи своїх рідних, і дуже часто я є єдина людина, яка їм відповідає, бо по всіх офіційних структурах ніхто не хоче комунікувати з людьми, зниклими безвісти… з родинами тих, хто зникли безвісти.

Я розумію, що це складно, я розумію, що в понад 90 відсотках це, на жаль, вже треба буде потім чесно говорити, що цих людей немає в живих, але також тоді йдеться про те, як має відбуватися евакуація тіл, як це координується з командуванням того чи іншого підрозділу, як комунікується з родиною, щоб вона отримала підтримку і від підрозділу, і від держави, тому що дуже часто їх навіть не пускають на поріг офіційних структур, бо кажуть, що вони їм заважають працювати. Комунікація має бути і перш за все це мали би робити офіційні структури, які дотичні до цього процесу.

Але хотілося би також нагадати, що я стикалася з питаннями зниклих безвісти в той час, коли вони два роки лежали в морзі, їхні тіла, в холодильнику, який не працював, і працівникам моргу, і слідчим було абсолютно начхати на те, що там лежать люди, що там є їхні особисті речі і що можна знайти контакт з родиною. Що більше, родинам хамили і не дозволяли після того як відбулася ідентифікація забирати своїх родичів гідно поховати. Тому би дуже хотілося від держави більше поваги…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до статті 11 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" (реєстраційний номер 11093).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:29:04

За-295

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Вітаю, колеги.

Наступний законопроект 11322, це проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану. Це друге читання.

Ми на Погоджувальній раді домовилися такий підхід: 3 хвилини - виступ Геращенко, 3 хвилини - потім чотири поправки ставить Гончаренко, потім він же ще 5 хвилин без поправок, потім 5 хвилин - виступ Кожем'якіна, 5 хвилин - виступ Мамки. І, можливо, ще одна поправка буде, ми визначимося зараз.

Тому, будь ласка, я прошу почати. 3 хвилини, Геращенко.

 

14:29:49

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Дякую, шановні колеги. "Європейська солідарність" вітає той факт, що після місячної перерви парламент почав пленарний тиждень із законопроектів, які стосуються Збройних Сил України, захисту військовослужбовців. І ми бачимо попередні голосування, що конституційна більшість підтримує і соціальні гарантії військовослужбовцям задіяним у Курській операції, і усвідомлення необхідності приділити більше уваги родинам зниклих безвісти і родинам наших військовослужбовців.

Я хочу підтримати позицію нашої фракції "Європейської солідарності", що очевидно, сьогодні в першу чергу ми повинні боротися і всім нашим світом допомагати пошуку зниклих безвісти, з пошуку і звільненню наших заручників, наших військовополонених, яких Російська Федерація утримує в тюрмах, не надає Україні інформацію про місце їх утримання. І дійсно, якщо влада закликала здатися в полон, наприклад, представників оборони Маріуполя, то треба докласти всіх зусиль для їх звільнення.

Зараз ми обговорюємо інший законопроект, який стосується СЗЧ. Війна – це жорстока штука, де є герої, а є ті, хто боялися, з інших причин покинули частину. І є випадки, коли ці люди готові повернутися до захисту України, до захисту держави. І ми повинні дати їм такий шанс одноразово, аби це не стало практикою, аби тут теж не було зловживань, але, як правило, бувають проблеми з тим, що хтось залишив свою частину через конфлікт з командиром можливо. І тому для нас принципово або зараз поставили на підтвердження і поправки мої, які стосуються цієї теми, і поправки моєї колеги Олени Кондратюк, які стосуються наступного, що якщо військовослужбовець, який вчинив самовільне залишення частини, готовий повернутися і нести службу, він має право повернутися не лише в свою частину, а в іншу частину, якщо на те є згода відповідного командира цього підрозділу. Тому що, ще раз наголошую, що бувають різні випадки і бувають випадки, коли до такого призвела там не тільки посттравматичний синдром, а саме проблема у колективі.

І ми дуже просимо, аби цю поправку не тільки проголосили, але і підтримала зала, тому що тоді тільки цей закон має сенс, інакше ми просто навпаки – посилюємо проблему, коли створюємо лазівки для залишення служби, тому що це буде певним чином безкарно, коли буде надана пропозиція прощати це, якщо це є разовий акт. Прошу поставити мої поправки на підтвердження, на голосування і так само поправку пані Кондратюк.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гончаренко, 3 хвилини виступ і чотири поправки. Тільки скажіть, будь ласка, на початку номери поправок, щоб я їх знайшов.

 

14:33:06

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Шановний пане Голово, номери поправок, які я буду ставити на голосування: 28, 43 і 56. Ці три поправки  я буду ставити на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, тоді обнуліть час. Будь ласка, 3 хвилини виступ.

 

14:33:25

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую дуже. Шановні колеги, надзвичайно важливо, я зараз звертаюся до всіх вас, бо я буду просити поставити на голосування ці правки, якраз продовжити те, що щойно казала моя колега пані Ірина Геращенко про те, що в цьому законопроекті, це дуже важливий законопроект. Насправді люди, які потрапляють в СЗЧ, а ми знаємо з вами, що це тисячі людей, ми не будемо казати точні цифри, але це багато людей. Причини, з яких вони потрапили в СЗЧ різні. Є люди, дійсно які злісні, там не хочуть воювати, порушують дисципліну і так далі, і так далі, але є люди, які потрапили в дуже складні життєві обставини і не отримали жодної підтримки в цей момент від своєї частини. Я особисто знаю декілька історій, коли у людини була ситуація, декілька дітей в родині, діти захворіли, дружина захворіла, нема абсолютно кому бути з ними, він іде до командира, просить: дайте, будь ласка, відпустку. Командир відмовляє, тому що, на жаль, давайте скажемо чесно, командири теж є різні. І все. І у людини зриває дах, людина їде, тому що там діти, там родина, такі ж є історії про маму, і має підтримати, допомогти.

Ну, а далі вже виходить, що це СЗЧ і далі виходить величезні проблеми і для людини, і для війська. У нас в СЗЧ, щоб ви розуміли, є велика кількість добровольців, тих, які добровільно пішли воювати за Україну тоді на початку повномасштабного вторгнення, але з тих чи інших обставин, які склалися, потрапили в СЗЧ. Є, і я повторюсь, є командири, які влаштовують булінг, таке, на жаль, теж є, і знущаються з військовослужбовців. І не знаходячи відповіді на ці питання, вони просто ідуть в СЗЧ замість того, щоб, звичайно, звертатися...

Я, до речі, звертаюся до всіх військових, будь ласка, за потреби звертайтесь на мою гарячу лінію, якщо гаряча лінія Міністерства оборони не відповідає, на що дуже часто жаліються люди, звертайтесь на мою гарячу лінію. У нас є спеціальна лінія для військовослужбовців, членів родин, ми готові вам допомогти, пояснити, дати юридичну консультацію. Не йдуть в СЗЧ, не йдіть на цей останній крок,не ставайте злочинцями.

Але, дійсно, такі є люди, і все одно це сталося. І повторююсь, це є свідомі, патріотичні люди, які готові воювати. Але дуже важливо дати можливість їм повернутися не тільки в ту частину, де вони були. Тому що якщо ми тільки обмежимо, що повернутися можна тільки в свою частину, цей закон втратить великою мірою свій сенс, бо багато з них якраз з цієї частини і пішли з тих чи інших обставин. Їм треба дати можливість, звичайно, за згоди Генштабу і за згоди відповідальної особи піти в інші, в інші частини, повернутись і воювати за Україну. Голосуйте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, йдемо далі. 5 хвилин… А, голосуємо, я перепрошую.

28 поправка авторства Гончаренка. Вона комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні цієї поправки. Ставлю 28 поправку на голосування. Прошу голосувати.

 

14:37:04

За-67

Рішення не прийнято.

Наступна поправка 43. Правильно, Олексій? Зараз, секундочку. 43-я наступна? Вона врахована частково. Ви наполягаєте на повному врахуванні.

Я ставлю її на повне врахування, 43 поправку. Прошу голосувати.

 

14:37:42

За-62

Рішення не прийнято.

І завершальна 56 поправка авторства Гончаренка. Вона відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Ставлю 56 поправку. Прошу голосувати.

 

14:38:06

За-62

Рішення не прийнято.

Дякую.

Далі 5 хвилин, Олексій Гончаренко. Потім Кожем'якін до 5 хвилин.  Потім Мамка до 5 хвилин. І потім вирішимо по поправці і голосуємо.

Мамка не буде, да?  Буде. Добре. Дійде до вас.

Будь ласка, Гончаренко.

 

14:38:26

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Шановні колеги, будь ласка, ще раз звертаю вашу вагу. Я, наскільки знаю, будуть ще колеги ставити поправки свої вже, які передбачають дати можливість людям повернутися на службу необов'язково в свою частину, але можна і в іншу частину, якщо з дозволу Генштабу. Будь ласка, це дуже важливо, я вас прошу. Якщо, може, з політичних міркувань, може, не хотіли голосувати за правку опозиції, це немає значення. Давайте проголосуємо цю  правку, байдуже чийого авторства, там є декілька колег, я сподіваюся, що вони теж поставлять це на голосування, це дуже важливо.

Тепер давайте, я хочу, користуючись цією можливістю, сказати. До речі, до нас так і не повернувся міністр оборони, який мав би бути, це ж питання якраз про Міністерство оборони. Доповів нам один закон, виступив з трибуни і одразу пішов. Чесно кажучи, це неповага до Верховної Ради абсолютно, абсолютно неповага, так не має бути.

І я звертаюся ще раз, я хочу говорити зараз про права військовослужбовців, які, на жаль, ну просто порушуються і нехтуються. Подивіться, чому люди йдуть в СЗЧ? Перша головна причина: немає термінів служби, люди не знають, скільки їм служити. Це перша і головна причина, чому люди йдуть в СЗЧ. Давайте ми приберемо це, давайте ми дамо людям чіткий і визначений термін служби. У Верховній Раді є декілька моїх законопроектів на цю тему, колег інших, давайте проголосуємо будь-який законопроект, будь-який, який вам підходить. Давайте внесемо окремо від Президента, я дивлюся, що це краще заходить, будь ласка, да будь-який. Більше того, я вам нагадую, що це обіцяли при прийнятті мобілізаційного закону, коли викинули в останню мить голосуванням в 227 голосів, викинули цю поправку про термін служби 36 місяців. Обіцяли, що до цього питання Рада повернеться і ми отримаємо законопроект на цю тему. Так, ця обіцянка залишилася цяцянкою, як це ми, на жаль… Це просто знущання, так не можна відноситися до військових, до наших героїв. Це люди, вони не безкінечні, ці люди витягують на собі це повномасштабне вторгнення вже майже три роки, вони не можуть служити вічно одні і ті ж самі. Дайте їм право тим, хто виснажився, звільнитися. І повірте, звільняться далеко не всі, а з тих, хто звільниться, багато хто повернеться. Але вони мають знати, українці не кріпаки, українці – козаки, вони мають право знати, що вони вільні люди і що це їхній вільний вибір служити і воювати за Україну. Давайте нарешті проголосуємо цей законопроект, встановимо термін служби, нехай вже це будуть ці 36 місяців і люди будуть знати, от воно світло в кінці тунелю. І повірте мені, тоді проблема СЗЧ піде на дві третини, на дві третини у нас ця проблема зникне.

Друга проблема. Чому люди йдуть в СЗЧ? Бо вони не можуть забезпечити свою родину, не можуть забезпечити її, і вони, не знаходячи можливості, йдуть. Так давайте ми нарешті, ми голосували тут з вами, доручали уряду, уряд брав на себе зобов'язання, що буде проголосована іпотека для військових нульова з допомогою перших платежів від держави. Щоб  кожна людина розуміла, пішов воювати – на виході квартира для родини є, держава допомогла, сплатив, отримував зарплату. Це дасть колосальний поштовх економіці, бо це буде означати будівництво, це означає, працює економіка, є податки, військові отримують квартири, гроші залишаються в країні, гроші не програються в онлайн-казино чи ще десь. Чому це не зробити? Скільки треба часу?

12 квітня уряд прийняв рішення, що це має бути – до сих пір цього немає. Я ставив у червні місяці питання Прем'єру Шмигалю, коли це буде? У нас уже серпень кінець –  далі цього немає. Де виплати за перший контракт?  Де обіцяні гроші? Там були на автівку – де це? Де, нарешті, прийняті рішення пільги для учасників бойових дій, для військових на ввезення автівки? Ну це те, що їм потрібно. І таких питань багато. Давайте нарешті соціальний захист військових. Ми ж їх тільки кидаємо. Пообіцяли тридцятку, Президент обіцяв до кінця війни, півтора року тому її забрали, ми тут з вами півтора року тому проголосували повернути тридцятку, так цього і не сталося. Ганьба! Кожен раз ми обманюємо. Пообіцяли військовим іпотеку – обманули. Пообіцяли військовим виплати за перший контракт – обманули. Поділили їх на два сорти, коли на єОселі в контрактника ставка 3 відсотки, у мобілізованого – 7. Припиніть це…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі. Будь ласка, до 5 хвилин виступ Андрія Кожем'якіна.

Будь ласка, Михайло Цимбалюк. Михайло Михайлович.

 

14:43:47

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимблаюк, "Батьківщина". Дякую, шановний пане Голово, за надане слово. Шановні колеги, насправді законопроект за номер 11332 є дуже  важливим для Збройних Сил України і там, де сьогодні особовий склад захищає нашу державу, інших  військових формувань. Сама ідея унормувати це питання виникла, все-таки військовий стан і участь людей в охороні держави, участь особливо в бойових діях – це стрес для кожної людини і кожен по-різному реагує на такі екстремальні умови, особливо коли військовослужбовці недостатньо або неякісно отримали підготовку, а це було в перші, на жаль, місяці широкомасштабного вторгнення. Через те цим законопроектом автори пропонують звільнити... звільняти можливість від кримінальної відповідальності за статтею - дезертирство і за статтею – незаконне покинення, залишення військової частини військовослужбовцем. Але є конкретні умови: коли такий злочин скоєний вперше, коли особа розкаюється у скоєному, готова і надалі продовжувати  несення служби. А насправді випадків є таких чимало, до мене особисто зверталися громадяни, які  хочуть продовжити службу. І також є норма, яка дискутивна була і на засіданні фракції "Батьківщина", а також серед військових, що має бути обов'язкова згода командира на продовження служби.

Шановні колеги, насправді є велике питання, бо нерідко військовослужбовці покидають військову частину із-за того, що, на їхню думку, їхні командири військові або начальники можуть предвзято відноситися до особи в тій чи іншій ситуації. Через те ми би просили все-таки цю норму виключити із законопроекту, бо в іншому разі, на нашу думку, це є і корупційна складова, коли від командира залежить доля його підлеглого, чи він піде надалі захищати нашу державу, чи піде до в'язниці у результаті кримінального переслідування за скоєний злочин. Через те до другого читання  законопроект назагал став більш позитивний, в нього було внесено ряд редакційних змін і, на нашу думку, ці зміни приведуть до суттєвого покращення законопроекту і досягнення його основної мети. Через те прошу  врахувати це застереження при голосуванні за правки, а так законопроект потрібно підтримати, бо насправді його очікують і військовослужбовці, від цього законопроекту залежить  доля їхня  і доля їхніх родин.

Сьогодні Україна має дорожити кожним громадянином, громадянкою, які захищають нашу державу. І це той золотий генофонд нашої нації, до якого потрібно відноситись дуже обережно. Ще раз підкреслюю, цей законопроект буде діяти тільки під час особливого режиму воєнного стану.

Дякую. Просимо його підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Григорій Миколайович Мамка. До 5 хвилин, так? Після цього буде ще поправка Олени Костівни. І голосуємо за законопроект... Ні, потім буде відповідь від комітету. І я прошу народних депутатів  вже запрошувати.

Григорій Миколайович, до 5 хвилин.

 

14:48:13

МАМКА Г.М.

Шановні колеги, хочу звернути увагу, кожен законопроект повинен вирішувати якесь завдання або задачу. Що ми хочемо вирішити цим законопроектом? Ми хочемо надати можливість тим людям, тим військовослужбовцям, які заблукали, умисно чи з необережності, можливість отримати ще один шанс захищати Україну. Але благими намірами є один ризик  про те, що, на мою думку, Верховна Рада і автори законопроекту трохи спутали і можуть гірше зробити як для військовослужбовців, так і для Збройних Сил України. Чому? Тому що цей закон не маю часу дії, абсолютно. Він каже про те, що, хто вже притягнутий до відповідальності, має можливість звільнитися. Але він і діє на майбутнє. І, розумієте, можуть бути такі неприємні випадки, як використання в законі, що будуть проблеми у Збройних Сил України.

Хочу звернути увагу, яким чином інші держави використовують законодавство в допомозі Збройним Силам України і тим військовослужбовцям, які опинилися в такій ситуації. Вони вводять і приймають рішення щодо амністії, і тоді військовослужбовець розуміє про те, що держава його раз пробачила - і він  має інший шанс піти воювати.

Я багато задавав питань на комітеті і просив, щоб мені пояснили, а яким же чином будуть зараховуватися терміни, яким же чином будуть процедури діяти, яким чином будуть розглядатися клопотання чи рішення судів. А якщо людина, наприклад, умовно достроково, коли держава дає шанс звільнитися від відбування покарання, держава встановлює певні види обов'язків, і в разі їх порушення, обов'язків, людина вертається назад до місця відбування покарання. У даному випадку ми йдемо на крок, що прийняття рішення - і немає ні органу, ні обов'язків, які саме законом передбачені на тих осіб, яким держава йде, і суд приймає рішення, назустріч, абсолютно без обов'язків.

На моє питання військові відповіли: так, слухайте, обов'язок буде захищати державу. Ні, це не той обов'язок. Обов'язок підписання контракту і виконання умов контракту, але до цього питання повинні, на мою думку, бути збільшені обов'язки, і в разі їх порушення все-таки і командири, і держава, даючи такий шанс військовослужбовцям, повинна і має право реагувати. На жаль, цього в законі немає.

Дякую вам велике за надану можливість виступити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Григорій Миколайович.

Шановні колеги, будь ласка, приготуйтесь до голосування. Буде ще одна поправка, Олена Костівна, потім відповідь комітету і голосуємо. Будь ласка, Олена Костівна.

 

14:51:40

КОНДРАТЮК О.К.

Дякую, Руслан Олексійович.

Шановні колеги, ми, в принципі, обговорюємо і говоримо про одні й ті самі речі. І зі всіх слів виступаючих, які піднімали свої поправки, говоримо лише про те, як захистити тих людей, які дійсно в тих чи інших умовах потрапили під СЗЧ. І відверто кажучи, моя поправка є дуже простою, тому що вона говорить про те, що коли людина повертається до військової служби, вона може до неї повернутися, до військової частини або попереднього місця служби, чи виконувати, нести обов'язки військової служби в іншій військовій частині, місці проходження військової служби. І командир, начальник відповідної військової частини, установи надає згоду на проходження або продовження проходження військової служби такою особою. Тобто особа, яка потрапила СЗЧ, може вибрати іншого командира фактично або військову іншу частину і необов'язково бути прив'язана до тої військової частини, до того командира, звідки він фактично мав, з ким, можливо, мав навіть конфлікт.

Це реальні приклади, яких є дуже і дуже, на жаль, багато, про це говорять більшість юристів, які захищають так чи інакше військовослужбовців, які потрапили в такі умови. Тому тут дуже важливо пройти цю процедуру і розуміння, що цей саме закон для цього і був покликаний – спростити можливість і дати можливість військовослужбовцям далі продовжувати захищати Україну.

Тому, якщо є така можливість підтримати цю поправку в цілому, я би була дуже вдячна, а ні, тоді попрошу, ми мали з паном Сергієм відповідну розмову як з головою комітету, на що комітет може піти дальше, щоб унеможливити насправді потім якихось недоречностей, які може викликати саме цей закон. Щоб ми не зробили навпаки гірше, ніж було зараз.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олена Костівна, тоді я дам відповідь представнику комітету, а тоді ви скажете, чи наполягаєте, чи не наполягаєте, бо ваша поправка врахована частково.

 

КОНДРАТЮК О.К. Дуже дякую, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Костянтинович, поясніть цю ситуацію і будемо приймати рішення, будь ласка.

 

14:53:42

ІОНУШАС С.К.

Шановна пані Олена, шановні головуючі, шановні колеги, повністю розділяючи ідею того, що військовослужбовець, який один раз оступився, зробив СЗЧ і зараз хоче повернутися до лав Збройних Сил добровільно, ми передбачили певну дискрецію. Тобто в нашій кінцевій редакції передбачено, що за згодою, за бажанням військовослужбовця та згодою будь-якого командира. Цитую: "командира, начальника  військової частини, установи про можливість продовження військової служби". Тобто  є дискреція. Тобто сам військовослужбовець буде обирати або в ту ж  саму повертатися частину, або в будь-яку іншу.

Стосовно того,  що, ми домовились з пані Оленою, що у випадку, якщо не будуть належним чином виконуватись ті чи інші норми, да, будуть певні питання, ми разом доопрацюємо і спросимо як практика застосування цього законопроекту Міністерство оборони. Ця редакція, яку ми…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Зрозуміла позиція.

Олена Костівна, ви не наполягаєте тоді, так? Дякую. Все. Домовленість була.

Тому, шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця. Ми переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану (реєстраційний номер 11322).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів  голосувати.

 

14:55:54

За-270

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Вітаю, колеги.

Наступний законопроект 11422. Це проект Постанови про зміни у складі Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів та засобів радіоелектронної боротьби для військових частин і підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

14:56:47

За-237

Рішення прийнято.

Шановні колеги, є у нас Бакумов Олександр Сергійович, він хоче заявити конфлікт інтересів. Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

14:57:00

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, шановний головуючий, враховуючи, що проектом вказаної постанови мене пропонують ввести до складу тимчасової спеціальної комісії, ще й обрати її головою, і я там один народний депутат на заміну, це може впливати на об'єктивність і неупередженість прийняття мною рішення, тому я заявляю про конфлікт інтересів, але беру участь в обговоренні і в голосуванні.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, рухаємося далі. Будь ласка, два – за, два – проти? Добре. Мотовиловець тоді, народний депутат України Андрій Вікторович Мотовиловець як автор постанови. Коротко, Андрій Вікторович, тому що деякі колеги з того краю дуже хочуть вас послухати.

 

14:57:45

МОТОВИЛОВЕЦЬ А.В.

Друзі, вітаю. Я прошу підтримати рішення фракції "Слуга народу" щодо заміни Задорожнього Миколи Миколайовича на Бакумова Олександра Сергійовича. Олександр Сергійович сумлінно виконує свої функції депутата та є представником області, де саме і знаходяться фортифікаційні будівлі, і ми вважаємо, що він буде найкращою кандидатурою на голову тимчасової спеціальної комісії.

Дякую. Просимо підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, голова Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Сергій Віталійович Кальченко. Будь ласка, Сергію Віталійовичу.

 

14:58:23

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановна президія, шановні народні депутати, регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови 11422, яким пропонується заміна в персональному складі відповідної тимчасової спеціальної комісії. За підсумком розгляду цього питання наш комітет ухвалив висновок і прийняв рішення рекомендувати парламенту розглянути цей проект постанови і на підставі частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти рішення в цілому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти.

Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович, "Європейська солідарність".

Будь ласка, призерка Олімпійських ігор. Будь ласка.

 

14:59:28

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Передаю слово Ірині Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Геращенко.

 

14:59:36

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Цікавий і важливий день сьогодні, друзі. "Європейська солідарність" не дарма разом з колегами з "Голосу", іншими фракціями блокувала трибуну, аби дотиснути голосування про заборону московських попів і прийняття, створення ТСК щодо фортифікацій. Не дарма кілька місяців ми наголошували, яка величезна проблема із захистом наших оборонних рубежів, які зловживання і крадівництво тут відбуваються. Після блокування, після скандалів ми створили ТСК. Але, от знаєте, як часто буває в цій залі, хотіли зробити як краще, вийшло як завжди. Знову призначили чергового "слугу", який очолив не так ТСК, як велике чергове крадівництво і отримав за це підозру. І тому "Європейська солідарність" наполягає на наступному. Вперше в українській історії ви маєте всю повноту влади: Президент, уряд, невідомо де він, парламент з монобільшістю, всі глави ОДА ваші, всі силовики, вже на 300 відсотків ваші генпрокурори. Де кримінальні справи по крадівництву? Де хоча б одне покарання по зловживаннях? І, вибачте, будь ласка, комісії це завжди, завжди інструмент опозиції, це контролююча функція парламенту. Ми наполягаємо, по-перше, винести зараз в порядок денний нашу першу пропозицію, де ми пропонували створити не спеціальну, а слідчу комісію, бо тут вже досліджувати треба і нести відповідальність за зловживання. І друге, не "слугу" призначити, при всій повазі до прізвища депутата, якого ви рекомендуєте замінити на пана Задорожнього, а представника опозиційної фракції. Ми наполягаємо на тому, щоб розділити голосування: спочатку звільнення пана Задорожнього, а потім призначення. І ми пропонуємо Михайла Бондаря призначити головою Тимчасової слідчої комісії щодо фортифікацій. Знаєте, досить красти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги.

Тільки для того, щоб за щось голосувати, це повинно бути, якийсь проект постанови, ми не можемо просто проголосувати якісь речі, які не обтяжені відповідним проектом.

Шановні колеги, рухаємося далі. Рущишин Ярослав Іванович, фракція "Голос".

Шановні колеги, після цього Лаба Михайло, фракція "Слуга народу", і потім ми голосуємо. А потім ще з процедури буде? Добре.

Будь ласка, я не бачу хто. Сергій Миколайович, бачу вже.

 

15:02:07

РУЩИШИН Я.І.

Прошу Соломії Бобровській передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Соломія Бобровська тоді спочатку.

 

15:02:20

БОБРОВСЬКА С.А.

Шановні колеги, насправді це дуже соромно, гидко і бридко, коли, досліджуючи корупцію у будівництві фортифікацій, ми самі натикнулися на підозру для голови ТСК, підозру в корупції. Мені дуже прикро, що ми дзеркально працюємо, до речі, до Російської Федерації, це ганебно і показує наскільки ми все ж таки близькі ментально і як важко нам розірватися з елементарними речами.

Але у мене постає ще одне питання, особливо в рамках курської операції, коли ми бачимо, якщо ви не бачите, я вам рекомендую подивитися в пабліках, ні, то підійти до своїх колег військових – ці сотні і сотні метрів повністю обладнаних просто в кращому зразку їхніх фортифікаційних споруд. Чому і бачачи наші фортифікаційні споруди, не просто їхнє обладнання, а як вони побудовані, у мене питання: у нас руки не так ростуть, у нас голова і мозок не так працює, що нам бракує робити подібні речі на першій, другій, третій лінії, тим паче, коли Президент давав розпорядження це зробити ще з осені 2023 року?

Коли ми зайшли у 2024 рік, і зараз не знаємо, що робити з Покровськом, тому що і місто саме не було готове до оборони, і Авдіївка була не готова до оборони, і багато-багато інших міст, які ми, на жаль, втрачали в силу певних речей, які були не продумані, не підготовлені і абсолютно з корупційним чинником вкрадені і провалені.

Ще одне питання. Яким чином обласні військові адміністрації і чому саме вони намагаються вказувати військовим, командуванням, тактичним угрупуванням як будувати ці фортифікаційні споруди. Правда, це стосується особливо східних областей, які не погоджують документи. Куди ми всі котимося і ліземо. Ну, невже ми тут не воюємо за виживання і за справжню оборону, а тільки думаємо, як вкрасти ці мільярди. І питання до Голови Харківської обласної військової адміністрації, який зобов'язувався і обіцяв публічно, що він виставить документи всі про ті фірми, які виграли тендери і мали побудувати фортифікації. Де вони?

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається народному депутату Лабі Михайлу Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу", потім Євтушок Сергій Миколайович і голосуємо.

 

15:04:23

ЛАБА М.М.

Прошу передати слово Олександру Бакумову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

15:04:39

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, зранку сьогодні виступав наш колега Жан Беленюк і він закликав нас бути об'єднаними, об'єднаними, як наші спортсмени-олімпійці в спорті, так і в цій залі парламенту. Я хотів би, щоб ми дійсно з вами об'єдналися конструктивно в роботі щодо цієї тимчасової спеціальної комісії. До речі, я хотів би закцентувати увагу, що це не слідча комісія і це не прерогатива опозиції, це спеціальна комісія, яка діє на правах головного комітету. Її завдання визначені постановою. Зокрема я підтверджую і відданий тому, що ця спеціальна комісія має досліджувати факти, які мають значення у застосуванні нормативно-правових актів, які прийняті Верховною Радою України, у тому числі бюджетного законодавства, у тому числі фінансового контролю.

Я хотів би, щоб робота цієї спеціальної комісії була точно неупередженою, щоб її робота була об'єктивною. Питання фортифікації, питання забезпечення нашого війська – це питання загальнонаціональне, це питання нашої стійкості, виживання українського народу. На них не можна маніпулювати, на них не можна створювати політичні ігрища. Ми маємо разом працювати і карати тих, хто краде. Карати тих, хто зловживає, але не робити з цього популізм і бути об'єднаним у нашій роботі в складі цієї тимчасової спеціальної комісії.

Я прошу всіх вас підтримати вказаний проект постанови і проголосувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Сергій Миколайович Євтушок, одна хвилина. Після цього ще щось з процедури хоче Артур Володимирович, а потім голосуємо. А, і Рудик ще буде 1 хвилина тоді, будь ласка, після Євтушка.

 

15:06:14

ЄВТУШОК С.М.

Дякую, Руслане Олексійовичу. Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, як в народі кажуть, є такий вислів "чого бідний – бо дурний, а чого дурний – бо бідний". То я можу сказати, що допоки ми тут в залі будемо самі собі писати програми, тобто ви, самі ви будете саджати в крісла міністрів своїх людей, самі собі звітувати, самі себе контролювати, то не буде ніякого результату, тому й будемо такі бідні.

Тому тимчасові слідчі спеціальні комісії мають працювати, як дзвіночок, там немає бути ні влади, ні опозиції. Ви в черговий раз ставите представника моновлади, який має контролювати виконання моноуряду тих завдань, вже на яке звернуло суспільство. Результату, я думаю, ніякого не буде, тому що  немає балансу.  Ось така ситуація.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На завершення, будь ласка, Рудик. Це у нас "Довіра", і після цього з процедури. Тільки з процедури, Артур Володимирович.

Будь ласка, Сергій Ярославович.

 

15:07:26

РУДИК С.Я.

Шановні друзі, продовження мого виступу на початку нашого засідання, запрошую всіх на власні очі побачити всі три лінії оборони. Це не тільки важкі ділянки Донецької області, Харківської, Запорізької, там є і поспокійніше. Пропоную почати з Сумської. Не треба навіть на Курськ іти. Хоча там теж наші будують фортифікаційні споруди. Якщо вони будуть будуватися за бюджетні кошти, я думаю, це теж може бути предметом нашої діяльності. Я член тимчасової слідчої комісії, про яку ми зараза говоримо, перепрошую, спеціальну. Півтора місяця ми не провели жодного засідання. Ну трабл трапився з колегою. Знаєте, про що мова. Але чого не засідати? Я один, мабуть, лишився з депутатів, який зараз воює. Яка була проблема? Тому, колеги, засучуйте рукава, запрошую, Запорізький напрямок чекає кожного з вас. Організую, покажу. Я сподіваюсь, що ви доповісте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, шановні колеги, виступили всі фракції і групи, тепер є колеги, які хочуть з процедури. Але я попереджаю, відповідно Регламенту ви повинні виступати з процедури. Якщо ви виступаєте не з процедури, я роблю перше зауваження. Якщо ви продовжуєте виступати з процедури, я позбавляю слова. Так говорить Регламент.

Будь ласка, Артур Володимирович. Після цього Мар'яна Володимирівна. Будь ласка.

 

15:08:49

ГЕРАСИМОВ А.В.

Тут нас звинуватили в популізмі, опозицію, що ми попереджали про фортифікації, так само перед повномасштабним вторгненням нас хтось звинувачував в популізмі, коли ми говорили про виділення грошей на армію.

Руслан Олексійович, згідно статті 138 Регламенту частини третьої я прошу вас поставити на голосування Верховної Ради прийняття рішення щодо голосування за цю постанову тільки за основу. Стаття 138 частина третя. Руслан Олексійович, буду вдячний, якщо ви поставити це зараз на голосування.

Колеги, поясню. Ми проголосуємо тоді за основу, звільнимо Задорожнього і окремо потім проголосуємо за призначення пана Бакумова. Бо, вибачте, кого не призначають, різниця тільки розмір хабара, я маю на увазі "Слуг народу". Тому прохання призначати людей з опозиції, тоді досягнемо результату.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, це пропозиція регламентна, тому я просто поясню вам її, вона вперше застосовується в залі. Взагалі за Регламентом Верховної Ради України постанови та інші акти Верховної Ради приймаються з дотриманням процедури, передбаченої для розгляду законопроектів у першому читанні з прийняттям їх в цілому. Тобто ми завжди голосували в першому, а значить в цілому, якщо Верховною Радою не прийнято інше рішення. Артур Володимирович просить Верховну Раду прийняти інше рішення і розглянути тільки за основу, щоб була можливість подавати поправки, зміни в постанову Верховної Ради України, ми вперше це робимо. Тому, шановні колеги, я вимушений…

Будь ласка, з процедури голова Комітету регламентного, можна, з процедури для пояснення?

Будь ласка, Сергій Кальченко.

 

15:10:38

КАЛЬЧЕНКО С.В.

Шановний Руслан Олексійович, шановні колеги депутати, я думаю, що подібна позиція, яка була озвучена щодо розгляду проекту постанови у двох читаннях, є абсолютно помилковою, оскільки треба розуміти в комплексі частину шосту статті 89 і частину другу, третю статті 138. В принципі, Верховна Рада може розглядати проекти постанов у двох читаннях. Але це мають бути проекти постанови нормативного характеру. Це мають бути проекти, законопроекти, а законопроект – це проект закону або проект постанови нормативного характеру.

Цей проект постанови, який розглядається, це не нормативно-правовий акт, це проект акта індивідуального характеру, бо проект індивідуального акта він, в принципі, не може. А те, що було запропоновано спочатку звільнити, а до другого читання призначити, так це як взяти проект постанови і ножицями розділити на дві частини. Це не розгляд у двох читаннях, не можна взяти і ножицями розрізати папір, на якому є проект постанови.

Тому, на мою думку, цей проект постанови має прийматись…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ви почули роз'яснення.

Разумков, будь ласка. Тільки також попереджує, з процедури, Дмитро Олександрович, будь ласка.

 

15:11:56

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович. Я зараз не буду коментувати щодо постанови, тому що насправді немає заперечень щодо того, щоб розглядати постанову в першому і в другому читанні. Хоча такого дійсно не було в залі.

Я про інакше. Яка норма Регламенту дозволяє голові регламентного комітету надавати свою особисту думку щодо Регламенту? Цим має займатися профільний комітет, не якийсь народний депутат. Тому згідно процедури це не може відбуватися в стінах Верховної Ради. Якщо є така позиція, можна звернутися до регламентного комітету, отримати висновок і далі вже рухатися. А якщо ні, то ми мусимо поставити пропозицію, яка є у колеги.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, голова комітету є таким самим народним депутатом, який наділений такими самими повноваженнями і він висловив свою точку зору. Секундочку. Все. Ми почули вашу позицію.

Шановні колеги, я почув різні позиції, я думаю, що більш правильно буде спробувати поставити, не підтримаєте –  воно буде розглядатися, як зазвичай, підтримаєте –  будемо розглядати у двох рішеннях або звернемося до комітету за роз'ясненням.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію… Ні-ні, я ставлю… Дивіться, тут якщо не прийнято інше рішення Верховної Ради. Давайте… Та ну що ви починаєте, шановні…

Железняк, ще один фахівець в Регламенті, будь ласка, яка ваша позиція.

 

15:13:25

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Я не претендую на фахівця з Регламенту. Руслан Олексійович, ваші дискусії, чесно скажу, я особисто, як і багато колег втратили, що ми першим голосуємо, що другим. Тому можете ще раз повторити, які у нас будуть голосування, щоб ми розуміли…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, у нас буде одне голосування, після цього ми звернемося до регламентного комітету дати роз'яснення цій нормі. Але зараз я вимушений поставити, тому що роз'яснення немає. Я попрошу після цього регламентний комітет розглянути, чи правильно ми розуміємо цю норму, чи ні.

Але ще раз пояснюю, я ставлю одну пропозицію: прийняти інше рішення Верховної Ради, за яким цим постанову розглядати спочатку за основу, потім в цілому. Якщо ви не підтримаєте це рішення, ми розглядаємо за звичайною процедурою. Я ставлю пропозицію Артура Герасимова, прошу голосувати.

 

15:14:32

За-65

Рішення не прийнято.

Артур Володимирович, все по чистоті. Але я прошу регламентний комітет дайте, будь ласка, пояснення цій ситуації, щоб вона просто більше не виникала в залі. Дякую, шановні колеги.

Тоді переходимо до прийняття. Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Постанови про зміни у складі Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань використання коштів державного бюджету України, спрямованих на облаштування фортифікаційних споруд та інженерних загороджень на лінії зіткнення, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів та засобів радіоелектронної боротьби для військових частин і підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (реєстраційний номер 11422). Хто не почув, напис на екрані. Дякую.

Прошу голосувати.

 

15:15:33

За-282

Рішення прийнято.

Дякую, колеги.

Рухаємося далі. Наступний законопроект 0281 – це проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, з іншої сторони, про участь України в програмі Союзу щодо боротьби із шахрайством (0281). Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

15:16:08

За-244

Рішення прийнято.

Будь ласка, два – за, два – проти, колеги.

Добре, запрошую заступника міністра України Драганчука Юрія Олеговича, будь ласка, для доповіді по цьому законопроекту.

 

15:16:33

ДРАГАНЧУК Ю.О.

Добрий день, шановні народні депутати! Вашій увазі пропонується законопроект України про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України в програмі Союзу щодо боротьби із шахрайством, внесений на розгляд Верховної Ради Президентом України.

Завданням законопроекту є виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для ратифікації Угоди між Україною та ЄС про участь в програмі Союзу щодо боротьби з шахрайством, вчиненої 20 березня 2024 року в Брюсселі. Набрання Угодою чинності створить правові підстави для приєднання України до програми Євросоюзу щодо боротьби з шахрайством, головною метою якої є поглиблення міжнародного співробітництва України з Європейським Союзом, спрямоване на вдосконалення системи захисту фінансових інтересів України та ЄС.

Відповідно до Угоди Україна братиме участь у програмі як  асоційована країна в усіх частинах програми тією мірою, якою чинні правові вимоги дозволять участь третіх країн. Що це нам дозволить? Це дозволить нашій державі долучитися до спільної для країн ЄС програми, в рамках якої Єврокомісія надає фінансування для IT-інструментів, спрямованих на посилення транснаціональної співпраці з комісією, підтримки та сприяння фінансовим розслідуванням, технічна та оперативна підтримка відповідних органів для посилення боротьби з шахрайством та іншою незаконною діяльністю, нарощування IT-потенціалу нашої країни, збільшення обміну даними між країнами ЄС, організація спеціалізованого навчання, спрямованого на покращення співпраці та координація між службами, пов'язаними з захистом фінансових інтересів Союзу.

Передбачається, що прийняття законопроекту та подальша участь України у програмі Союзу щодо  боротьби з шахрайством дасть змогу отримати необхідні знання та  професійну підготовку у сфері захисту фінансових інтересів України та ЄС, а також зміцнить інституційну спроможність України в побудові системи боротьби з шахрайством за європейськими стандартами.

Дякую. Прошу підтримати.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України

КОРНІЄНКО О.С.

 

15:18:40

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Для співдоповіді запрошується голова підкомітету Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Олена Василівна Вінтоняк.

 

15:18:53

ВІНТОНЯК О.В.

Шановний Голово, шановні народні депутати, Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу 4 липня 2024 року розглянув текст проекту Закону України про ратифікацію Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, з іншої сторони, про участь України в програмі Союзу щодо боротьби із шахрайством, який був внесений Президентом України.

Прийняття проекту дозволить завершити всі внутрішньодержавні процедури, необхідні для набрання чинності Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом щодо боротьби із шахрайством, учиненої 20 березня 2024 року в місті Брюссель. Угода не суперечить праву Європейського Союзу, а її ратифікація створить правові підстави для приєднання України до програми Союзу щодо боротьби із шахрайством, головною метою якої є міжнародне співробітництво між Україною та Європейським Союзом, спрямоване на вдосконалення системи захисту фінансових інтересів України та Європейського Союзу.

Очікується, що така участь України у програмі сприятиме: запобіганню у боротьбі з шахрайством, корупцією та будь-якою іншою незаконною діяльністю, що зачіпає фінансові інтереси України в Європейському Союзі; підтримці звітування про порушення, зокрема шахрайство щодо фондів спільного управління та фондів передвступної допомоги бюджету Європейського Союзу; забезпечення інструментів для обміну інформацією та підтримки оперативної діяльності у сфері взаємної адміністративної допомоги.

За результатами розгляду комітет рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому проект Закону України про ратифікацію Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, з іншої сторони, про участь України у програмі Союзу щодо боротьби із шахрайством. Прошу підтримати рішення комітету.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Запишіться, будь ласка, два – за, два – проти.

Дирдін, "Слуга народу", будь ласка, Максим Євгенович.

 

15:21:14

ДИРДІН М.Є.

Колеги, я прошу підтримати даний законопроект і перейти до голосування. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Федина Софія Романівна, "Європейська солідарність".

 

15:21:27

ФЕДИНА С.Р.

Прошу передати слово моїй колезі Іванні Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іванна Орестівна Климпуш-Цинцадзе, будь ласка.

 

15:21:45

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, очевидно, "Європейська солідарність" буде підтримувати цю ратифікацію і долучення України до цієї програми. Можливо, хоча би таке долучення нам допоможе нарешті подолати ті об'єми шахрайства, які відбуваються в країні з державним бюджетом. Можливо, ті інструменти, ІТ-інструменти і ті тренінги, і те навчання, про яке говорив заступник міністра, яке нам надасть Європейський Союз у відповідності до долучення нашого до цієї програми, хоч відкриє прискіпливу увагу до того, що відбувається в українських державних структурах. І ми нарешті спільно зможемо побороти ті жахливі явища, з якими стикаємося, на жаль, під час дії воєнного стану, під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації до України.

Тому запрошую всіх, по-перше, підтримати цю ратифікацію, а по-друге, долучитися до реальних інструментів контролю до того неподобства, що відбувається в державі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колтунович Олександр Сергійович, "Платформа за життя та мир".

 

15:22:57

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую вам, Олександр Сергійович.

Наша група підтримує даний проект Закону про ратифікацію Угоди з Європейським Союзом. Я хотів би звернути увагу також присутніх щодо того, що також буде передбачатися тут і фінансовий внесок, сплата якого згідно протоколу про зупинення в Україні якраз сплати такого фінансового внеску на період дії воєнного стану, буде призупинена.

Що стосується в продовження цієї теми, те, що колеги казали, щодо поглиблення співпраці з Європейським Союзом, у даному випадку я хотів би більш критично підійти якраз до торгово-економічного співробітництва і звернути увагу двох представників Кабінету Міністрів, які на сьогоднішній день є присутні, щодо того, що необхідно повністю переглянути взагалі-то формат торгово-економічного співробітництва, який є неприйнятним, тому що Державна служба статики України за перше півріччя цього року опублікувало дані, що на  9,3 відсотка у нас впав експорт до країн Європейського Союзу. На 9,3 відсотка, це перше півріччя, це не якась там сумнівна динаміка, а це реальні цифри.

Другий негативний момент, який також вам треба врахувати в торгово-економічному співробітництві, це хронічне чи постійно від'ємне сальдо в зовнішній торгівлі з країнами Європейського Союзу: мінус 5,8 мільярда доларів. Якщо  у нас експорт 11 мільярдів доларів туди, то імпорт звідти майже 17. Да? Тому оця цифра, вона безумовно в подальшому впливає на платіжний баланс, на фінансово-банківську систему, на валютний ринок і так далі, і так далі, і так далі. 

Тому, ратифікуючи таку угоду, ви маєте враховувати більш глибинні торгово-економічні проблеми, які є у нас з країнами Європейського Союзу, для того, щоб вирішувати комплекс економічних проблем, які є у нас на макрорівні.

Дякую за увагу. Повторюсь, підтримуємо даний проект ратифікації. Дякую.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

15:25:06

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція "Батьківщина".

 

15:25:09

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Прошу передати слово Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Валентин Наливайченко.

 

15:25:22

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, дорогі наші Захисники, фракція "Батьківщина"  підтримує і закликає всіх сьогодні ратифікувати цю угоду з Європейським  Союзом. Чому це важливо? Тому що шахрайство і корупція у фінансових, митних, сільськогосподарських справах має бути ліквідована в Україні за допомогою наших європейських партнерів.

Чому це  важливо для нас, для України? Тому що та мільярда допомога, яка виділяється і буде виділятися нашій країні, нашому бюджету, нашим всім соціальним виплатам від Європейського Союзу, потребує захисту. Захисту від зловживань, захисту від того, щоб шахраї не присвоювали, не викрадали і не відмивали кошти. Яким чином це зробити? З європейськими партнерами ми домовилися  і підтримуємо, щоб їх досвід, їх ІТ-продукти, їх фахівці допомогли нашим фахівцям так працювати. В яких державних органах мають бути такі фахівці? Державна аудиторська служба, ми щиро бажаємо, щоб фахівці наші навчилися і справді гостро контролювали ситуацію. Друге, ми виступаємо за те, щоб Рахункова палата України повернула собі функції і повноваження контролю за всіма витратами бюджету. Фракція "Батьківщина" закликає так діяти, так наводити порядок і інтегруватися, набувати членство в Європейському Союзі.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Героям слава.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту закону про ратифікацію, переходимо до прийняття рішення. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.  Готові голосувати?

Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом,  з іншої сторони, про участь України в програмі Союзу щодо боротьби із шахрайством (реєстраційний номер 0281).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:27:52

За-266

Рішення прийнято.

Наступна ратифікація 0283, це проект Закону про ратифікацію Фінансової угоди "Програма відновлення України ІІІ" між Україною та Європейським інвестиційним банком.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

15:28:22

За-235

Рішення прийнято.

Я запрошую до короткого виступу заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Козловську Наталію Вікторівну. Будь ласка, Наталія Вікторівна.

 

15:28:47

КОЗЛОВСЬКА Н.В.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати! На ваш розгляд виноситься проект Закону України про ратифікацію Фінансової угоди "Програма відновлення України ІІІ" між Україною та Європейським інвестиційним банком, внесений Президентом України. Законопроектом пропонується ратифікувати дану фінансову угоду, яка підписана 11 червня поточного року в Берліні під час конференції. Фінансовою угодою передбачається реалізація спільного з Європейським інвестиційним банком проекту "Програма відновлення України ІІІ", кошти якого будуть спрямовані на реалізацію проєктів з відновлення соціальної та критичної інфраструктури у регіонах, що зазнали руйнувань через військову агресію Російської Федерації проти України, та інших населених пунктах, що приймають найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб.

Сума залучення позики Європейського інвестиційного банку в рамках проекту 100 мільйонів євро, яка передаватиметься громадам у вигляді субвенції. Підтримка банку в рамках проекту буде зосереджена зокрема на таких сферах: відновлення об'єктів муніципальної інфраструктури, таких як школи, садочки та лікарні, об'єктах інфраструктури у сферах водопостачання, водовідведення та теплопостачання, реконструкція громадських будівель, спортивно-реабілітаційних центрів та соціального житла з впровадженням енергоефективних заходів.

Проект є аналогічним продовженням програми "Надзвичайна кредитна програма з відновлення України" та "Програми з відновлення України", в рамках яких здійснюються заходи в відновлення соціальної та критичної інфраструктури.

Ратифікація фінансової угоди дозволить якнайшвидше розпочати відновлення та розбудову соціальної, критичної інфраструктури і надасть змогу Європейському інвестиційному банку розпочати переговори з інвесторами щодо активізації мандату фонду для доступності ще 150 мільйонів євро на майбутні проєкти відновлення соціальної та критичної інфраструктури.

Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до слова голову Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Климпуш-Цинцадзе Іванну Орестівну. Будь ласка, Іванно Орестівно.

У мене по цьому написані ви, а Галайчук по наступному записаний. Якщо у вас щось змінилося, будь ласка, я готовий… У мене просто написано, що доповідаєте ви.

 

15:31:15

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні народні депутати, проектом закону передбачається ратифікувати Фінансову угоду "Програма відновлення України III" між Україною і Європейським інвестиційним банком, підписано 11 червня 2024 року у місті Берліні.

На нашу думку, комітету, прийняття проекту акта створить правові підстави для реалізації фінансової угоди і подальшої реалізації угоди "Програма відновлення України III". Загальний обсяг залучених кредитних коштів Європейського інвестиційного банку для реалізації проекту становить 100 мільйонів євро, реалізація нового проекту буде спрямована на відновлення та модернізацію основних соціальних послуг у таких сферах, як освіта, охорона здоров'я, житло для внутрішньо переміщених осіб, соціальний захист, а також на відновлення, модернізацію критичної інфраструктури, об'єктів водопостачання, водовідведення і тепло постачання на тих територіях, які зазнали значних руйнувань, а також у регіонах, які прийняли найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб за принципом Build Back Better з урахуванням енергоефективних кліматичних підходів до вирішення викликів, пов'язаних із вказаними подіями.

Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу розглянув цей проект закону сьогодні на своєму засіданні 20 серпня 2024 року, проект Закону про ратифікацію Фінансової угоди "Програма відновлення України ІІІ" між Україною та Європейським інвестиційним банком і ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу і в цілому.

Рішення комітету узгоджується із висновком Головного науково-експертного управління.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти для обговорення цього проекту закону, і рухаємося далі до голосування.

Будь ласка, Клочко Андрій Андрійович, фракція "Слуга народу".

 

15:33:23

КЛОЧКО А.А.

Добрий день! Прошу передати нашому колезі Копиленку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Любимович Копиленко.

Будь ласка, Олександр Любимович.

 

15:34:04

КОПИЛЕНКО О.Л.

Шановний Голово, шановні народні депутати, шановна пані Цинцадзе докладно розказала про цей законопроект. Ми його розглядали на нашому комітеті, традиційна тема, важлива для нас, будь-яка міжнародна допомога вона є цеглиною в нашу перемогу, тому ми пропонуємо активно підтримати цей законопроект.

Спасибі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович, фракція "Європейська солідарність".

Передає Іоновій. Будь ласка.

 

15:34:40

ІОНОВА М.М.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги! "Європейська солідарність" ми в цілому підтримуємо даний законопроект, тому що це стосується ратифікації Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком. І ми дійсно вдячні партнерам за підтримку в такій складний час. Ми розуміємо, що російська агресія вона кожен день завдає ударів, цих величезних руйнувань нашій соціальній сфері, освіти, охорони здоров'я,  і ми свідомі те, що і відновлення, і модернізація має вже відбуватися сьогодні і такі проекти мають бути справою честі, честі, добросовісності для держави і для державних інституцій. Але  і також вони мають базуватися на дуже високих моральних та державницьких принципах з нульовою толерантністю до корупції.

Але на практиці ми бачимо, що владі абсолютно байдуже на моральні принципи і прозорість використання коштів, як українців, так і наших міжнародних партнерів. Тому що приклад – це Охматдит. І  це страшенна ганьба, що відбувається, і вона вже вийшла далеко за межі України. У всьому світі і кожен українець збирали кошти на відновлення Охматдиту і для того, щоб уже влада показала свій план дій, що буде відбуватися з Охматдитом. Але з першого дня це скандали, тотальна корупція, чесно кажучи, від якої вже нудить просто на фізичному рівні.

І я вам хочу сказати, що як це так сталося, що кошти були зібрані на кишеньковий фонд лікарні. Співзасновниця цього фонду пані Соколовська зареєструвала цей фонд за  своєю домашньою адресою. Вона є адвокаткою, була, феесбешника Єрофєєва. Корні її ведуть,  до речі, до групи Портнова. Я вже не говорю про те, що 22 серпня буде судовий розгляд, те, що вона нанесла важкі тілесні ушкодження своєму співвласнику. І це вже не вперше. І тому ми вимагаємо, щоб отакі персонажі, це просто ганьба, щоб в лікарні були передані кошти і влада знайшла цей інструмент, і в парламенті була створена тимчасова слідча комісія за кошти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Немиря Григорій Михайлович, фракція політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".

 

15:36:53

НЕМИРЯ Г.М.

Прошу передати слово Валентину Наливайченку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Валентин Наливайченко.

 

15:37:11

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Шановні пані та панове, дорогі наші захисники, фракція "Батьківщина" хотіла б запропонувати всьому парламенту от зараз, сьогодні. Ми, так, закликаємо ратифікувати цю угоду. Так, це ще 100 мільйонів євро від Європейського інвестиційного банку. А знаєте, скільки вже таких проектів здійснено Європейським інвестиційним банком після початку повномасштабної агресії Росії? Більш ніж на 2 мільярди євро. Настав час Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури взяти участь тут у нас в парламенті в парламентських слуханнях: для кого і кому підуть гроші з цієї угоди, з цієї позики Європейського інвестиційного банку. Фракція "Батьківщина" пропонує, щоб в першу чергу ці кошти були використанні для переселенців, для внутрішньо переміщених осіб. Але це наші люди, які опинилися в страшній біді, не мають проживання, втратили майже все, що нажили, але кошти, які ми отримуємо і можемо далі отримувати, на  наше переконання, мають піти адресно і на ті проекти, які: а) будуть збудовані швидко, б) не за завищеними цінами, а за такими, які уможливлять якомога більше нового якісного житла, нового якісного забезпечення багатодітних сімей і багато інших питань, включно з медициною, але адресно конкретній сім'ї українській, конкретному українському громадянину. Тоді зрозуміло, навіщо ми використовуємо і беремо стільки допомоги від наших партнерів.

Наша пропозиція розглянути її сьогодні, а угоду підтримати і ратифікувати. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, завершальний виступ – Колтунович Олександр Сергійович, після цього голосуємо, шановні колеги. Будь ласка.

 

15:39:11

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний пане Голово, шановні колеги, наша група підтримає даний проект Закону про ратифікацію відповідної угоди. Тут іде мова якраз з інвестиційним банком, Європейським інвестиційним банком, 0283, суть стосується кредиту на 100 мільйонів євро. І тут, власне, фінансовий контекст дуже важливий в чому, а в тому, що нам взагалі потрібна нова фінансова стратегія. Поясню чому. Тому що постійні запозичення, постійні нові кредити, вони, безумовно, десь поодинокі дають нам поштовхи для розвитку, але все одно глобально вони нас обтяжують. У нас ідуть значні витрати з державного бюджету з видаткової частини на обслуговування і погашення цих боргів. Подивіться, через 10 років прийдеться вже повертати, і тут є і фіксована ставка по кредитам, по виплаті.

Тому це важливе питання, яке, зважаючи на той факт, що є два представники уряду, ви, будь ласка, підготуйте комплексну фінансову стратегію на найближчі як мінімум там п'ять, а то і більше років для того, щоб ми могли врегулювати ті глибинні фінансові проблеми, а не просити по кредиту там у Європейського інвестиційного банку, в інших там по 100, по 200 мільйонів.

Тому що чому це так важливо? Тому що, дивіться, 152 мільярди доларів держборг, а  скликання ми в це зайшли, був 82, майже вдвічі зріс державний гарантований державою борг. Це одна цифра. А друга цифра – 19,9 мільярда доларів, це фінансування державного бюджету від міжнародних партнерів. Це великі цифри, які свідчать про залежність України від зовнішнього фінансування і від фінансування загалом. То тому фінансові ресурси ті, які ви можете закумулювати, необхідно, щоб ви подали відповідні стратегічні документи і ми жили, і країна жила відповідно з цими документами. Тоді у вас не буде виникати питання і бажання піднімати податки, збори в короткостроковій перспективі або тощо. Тоді ми будемо мати чіткі фінансові зобов'язання і фінансовий план для того, щоб вирішувати нагальні соціально-економічні проблеми.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього питання, переходимо до прийняття рішення, я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Фінансової угоди "Програма відновлення України ІІІ" між Україною та Європейським інвестиційним банком (реєстраційний номер 0283).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:42:04

За-269

Рішення прийнято.

Дякую. Колеги, рухаємося далі. Наступний законопроект 0284. Це проект Закону про ратифікацію Грантової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо сприяння відновленню та підтримці критичної інфраструктури та пріоритетних секторів економіки України.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.  0284, будь ласка, голосуємо скорочена.

 

15:42:41

За-229

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую заступника Міністра економіки України – Торговий представник України Качку Тараса Андрійовича. Будь ласка, Тарас Андрійович.

 

15:43:10

КАЧКА Т.А.

Доброго дня, пане Голово! Шановні народні депутати, на ваш розгляд вноситься законопроект про ратифікацію Грантової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки. Грантова угода була укладена 7 червня 2024 року у місті Париж. Угода передбачає можливість залучення грантових коштів уряду України на суму до 200 мільйонів євро, які будуть спрямовані на проекти, які будуть узгоджені між урядом України і урядом Франції, і кошти будуть спрямовані в першу чергу на закупівлю, можливість закупівлі французького обладнання, але також до 50 відсотків цих грантових коштів можна буде спрямувати на закупівлю українського обладнання, що також допоможе розвивати українську економіку.

Дуже вам дякую. Пропоную підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до слова першого заступника голови Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу Галайчука Вадима Сергійовича. Будь ласка, Вадим Сергійович.

 

15:44:09

ГАЛАЙЧУК В.С.

Дякую, пане Голово. Шановні колеги, власне, заступник міністра описав дану угоду і основні її положення, тож Комітет з питань інтеграції України до ЄС на своєму засіданні розглядав проект закону, який ми зараз з вами маємо голосувати, про ратифікацію Грантової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки. На своєму засіданні комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу і в цілому. Нам потрібно зробити, провести це голосування сьогодні, аби завершити всі ті процедури, які передбачені для набрання законної сили цієї угоди.

Ну, і вже зазначалося, це грантова угода, тобто  ми отримуємо грантові кошти в розмірі до 200 мільйонів євро. Як ви вже чули, ці кошти можна буде залучати на дуже важливі проєкти і в тому числі на те, аби закупляти  українське обладнання, українські товари для виконання тих програм, тож дуже прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я прошу записатися: два – за, два – проти для обговорення  цього проекту закону.

Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна. Будь ласка.

 

15:45:49

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Прошу передати слово Вікторії Сюмар.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вікторія Сюмар.

 

15:45:59

СЮМАР В.П.

Найперше, від фракції "Європейська солідарність" я хочу подякувати нашим, звичайно, французьким партнерам за допомогу в ці складні часи. Звичайно, ми будемо підтримувати ратифікацію цієї угоди. Але є декілька моментів, на яких я би хотіла наголосити.

Момент перший. Це те, що, напевно, уряду України варто було би трохи пропрацювати, щоб у тексті Угоди на закупівлю українських товарів передбачалося не 50 відсотків, а можливо і більше. Напевно, нам би цей досвід сьогодні не завадив.

Друга річ, про яку хотілося б сказати,  це варто уважно почитати, на що, власне, першочергово наші міжнародні партнери надають нам грантову допомогу. Це енергетика і медицина. Надзвичайно актуальні питання. Питання енергетики, як пережити цю зиму, воно дуже гостро стоїть сьогодні перед Україною. І я дуже сподіваюся, що після цієї ратифікації і органи місцевого самоврядування, і Кабінет Міністрів, і всі відповідальні чиновники зможуть використати ці наявні ресурси для закупівлі об'єктів альтернативної енергетики, для того щоб перекрити дефіцит в енергосистемі України, який може дуже погано насправді закінчитися для країни, особливо в цей осінньо-зимовий період.

Ну і тема медицини. Я не можу про неї не згадати. І абсолютно  долучаюся до щойно сказаного моєю колегою Марією Іоновою. Ви знаєте, нам міжнародні партнери будуть допомагати, якщо ми будемо мати їхню довіру. І те, що сьогодні відбувається довкола дитячої лікарні "Охматдит", безперечно не сприяє цій довірі. Тут парламент мав би бути значно активніший. Я думаю, що мала би бути створена і тимчасова слідча комісія для того, аби дати відповіді на питання, що ж там відбулося із грішми, які пожертвували українці.

Ну, і принагідно дякую антикорупційному комітету за активність у цьому питанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Цимбалюк Михайло Михайлович, фракція Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". 

Наливайченко, будь ласка.  Наливайченко. Включіть, з місця буде. Так.

 

15:48:19

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Валентин Наливайченко, фракція "Батьківщина". Шановні пані та панове, дорогі наші захисники, ця конкретна угода, на нашу думку і на наше переконання, - це грант, який має піти напряму, підкреслюю, напряму тим українським лікарням, тим українським установам, які можуть, хочуть і здатні, по-перше, отримати сучасне обладнання від наших французьких партнерів, по-друге, одразу ж його спрямувати для громадян України, використовувати для лікування наших громадян.

Так, тут є питання, але в цій залі є керівники і екологічного комітету, і Комітету з охорони здоров'я. Я щиро хочу, щоб і пан Олег Бондаренко, і інші долучились і сприяли, щоб ця угода запрацювала якомога скоріше, щоб те, що французькі партнери погодились і виділили майже 200 мільйонів євро, якомога скоріше з'явилося у вигляді обладнання в українських лікарнях. Тим більше, що українські лікарні вже направили такі запити і листи. І зараз питання уряду якомога швидше сприяти, щоб це було зроблено.

Чому це важливо? Тому що наші європейські партнери побачать, що їх гроші працюють тут і зараз в Україні, що їх допомога потрібна тут і зараз в кожній обласній лікарні нашої рідної країни. Під час воєнного стану, під час війни така допомога дуже потрібна. І ми закликаємо справді зробити по-європейськи: придбати, поставити і дати на використання нашим лікарням.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Лаба Михайло Михайлович, фракція "Слуга народу". Будь ласка. Після цього ще Колтунович – і голосуємо.

 

15:50:09

ЛАБА М.М.

Дана угода підписана 7 червня 2024 року у Парижі, і нам на розгляд пропонується ратифікувати між Урядом України і Французької Республіки. Ми дякуємо нашим партнерам – членам Європейського Союзу, і не тільки, у підтримці боротьби. Сьогодні, в час розбитої інфраструктури, ми маємо пошкоджень дуже багато, і тому сьогодні нам треба відновлювати. І це прискорить процеси відновлення, і тут, дійсно, як колеги сказали, у медичній сфері також, і ми знаємо, що французи відкривають дуже багато реабілітаційних центрів по Україні, які сьогодні потребують наші військові.

Дякую. Прошу підтримати та проголосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І завершальний виступ Колтуновича, після цього голосуємо. Будь ласка, одна хвилина, Колтунович Олександр Сергійович.

 

15:51:04

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Наша група підтримує даний проект Закону про ратифікацію відповідної угоди. Але в даному проекті модель взагалі нашої економічної політики – те, що казала колега пані Вікторія у своєму першому виступі – повинна бути використана для фінансування закупівлі у Французькій Республіці товарів і послуг, які можуть використовуватися в рамках реалізації проєктів, 50 відсотків.

Тобто я розумію, що є певний критичний імпорт і обладнання, яке використовується, допускаю, але ми ж постійно виступаємо: імпортозаміщення, локалізація, внутрішнє виробництво, товари і послуги, виробництво всередині країни, база оподаткування, робочі місця і так далі. Давайте будемо відверті, якщо ще на цю угоду можна закрити очі, зважаючи на її критичний контекст в енергетиці, то на інші угоди, де в нас локалізація 70 відсотків для зарубіжних країн, для інших, це є неприпустимим.

Тому прохання уряду в подальшому підписувати все-таки угоди, які будуть локалізувати виробництво в Україні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення. Переходимо до прийняття рішення. Я прошу зайняти місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про ратифікацію Грантової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо сприяння відновленню та підтримці критичної інфраструктури та пріоритетних секторів економіки України (реєстраційний номер 0284).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:52:49

За-265

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за результативну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні, про час і місце його продовження буде повідомлено завчасно. Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Продовжуємо наполегливо працювати заради України. Слава Україні!

Шановні колеги, я прошу по представнику фракції і групи, як ми домовлялись, на 16 годину до мене.

Повернутись до публікацій

Версія для друку