ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

19 липня 2024 року, 10 година

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:11:43

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, у засіданні Верховної Ради України беруть участь Прем'єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль та члени уряду. Давайте привітаємо.  (Оплески)

 Шановні народні депутати,  відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою всі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитись до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву в пленарному засіданні, і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України Андрія Вікторовича Жупанина, "Слуга народу", та Любові Олександрівни Шпак, "Слуга народу". Давайте привітаємо наших колег, побажаємо їм міцного здоров'я, плідної роботи і нових звитяжних успіхів на благо України. (Оплески)

Шановні народні депутати, шановні члени уряду за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, сьогодні минає 877 день, як Україна чинить рішучий спротив повномасштабній збройній агресії Російської Федерації проти українського народу. Наші захисники та захисниці відважно протистоять агресору, стійко відбивають атаки на фронті та систематично знешкоджують особовий склад і техніку ворога.

Прошу хвилиною мовчання вшанувати пам'ять всіх, хто віддав життя за свободу України, а також всіх мирних громадян, які стали жертвами агресії російської держави-терориста.

(Хвилина мовчання)   

Дякую. Прошу сідати.

Шановні народні депутати, вчора, 18 липня, Європейський парламент вдруге прийняв рішення обрати вельмишановну пані Урсулу фон дер Ляєн Президенткою Європейської комісії. Давайте щиро привітаємо  нашого надійного друга Урсулу фон дер Ляєн з її переобранням на посаду Президентки Європейської комісії. Верховна Рада України глибоко шанує ваше лідерство, послідовність і непохитність підтримки України у боротьбі з російським агресором. І ми сподіваємося на продовження нашої плідної згуртованої роботи у напрямку європейської інтеграції задля отримання Україною повноправного членства у Європейському Союзі.

Шановні народні депутати, сьогодні у Верховній Раді непересічна подія, свій 5-річний ювілей відзначає Освітній центр Верховної Ради України. Я хочу наголосити, що від першого дня повномасштабної агресії Російської Федерації центр не зупиняв свою роботу ні на один день. За 5 років своєї діяльності до заходів Освітнього центру доєдналися аж 335 тисяч учасників.

Вітаємо Освітній центр з ювілеєм, бажаємо йому подальшого невпинного розвитку і успіхів у формуванні свідомого, освіченого і активного майбутнього покоління, готового дієво брати участь у житті суспільства та держави. (Оплески)

 Шановні народні депутати, відповідно статті 229 Регламенту Верховної Ради України та ухваленого Погоджувальною радою, депутатських фракцій і груп рішення, сьогодні проводиться "година запитань до Уряду".

На засіданні Погоджувальної ради була визначена тематика "години запитань до Уряду" і за пропозицією депутатських фракцій і груп члени Кабінету Міністрів України сьогодні будуть відповідати на запитання про стан енергетики в державі та кроки до стабілізації енергосистеми України.

Регламентом Верховної Ради визначена процедура проведення "години запитань до Уряду", а саме статтею 229 передбачено: 1. Запитання до членів Кабінету Міністрів України від депутатських фракцій і груп та відповіді на них – до 30 хвилин, запитання народних депутатів до членів Кабінету Міністрів України та відповіді на них – до 30 хвилин, відводиться до 1 хвилини на кожне усне запитання та до 2 хвилин для відповіді на нього. Всього – 1 година.

Шановні народні депутати, переходимо до "години запитань до Уряду".

Шановні члени уряду, я прошу вас врахувати, що засідання проходить у відкритому режимі. Тому при наданні відповідей на запитання прошу вас не озвучувати інформацію, яка може завдати шкоди національній безпеці України, а також дотримуватися вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці та обігу іншої інформації з обмеженим доступом, і не допускати розголошення такої інформації.

Шановні народні депутати, на трибуну для відповідей на запитання запрошується Міністр енергетики України Герман Валерійович Галущенко. Будь ласка, прошу привітати. (Оплески)

Шановні народні депутати, я прошу представників депутатських фракцій і груп записатися на запитання з визначеної теми. Нагадую, 1 хвилина на кожне усне запитання та по 2 хвилини для відповіді на нього.

Будь ласка, прошу записатися, колеги.

Будь ласка, слово надається народній депутатці Совсун Інні Романівні, фракція політичної партії "Голос", будь ласка.

 

10:19:19

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос".

Пане Міністре, я знаю, що сьогодні більшість питань буде про те, яким чином ми готуємося до опалювального сезону, але я хочу повернутися до дискусії про законопроект, який, як ми чули тривалий час мав би бути винесений в залу парламенту, законопроект про добудову двох блоків на Хмельницькій атомній електростанції.

Я хочу, щоб ви зараз з трибуни парламенту пояснили, з якої причини прийшовши в парламент з законопроектом просити парламент проголосувати  за цю ідею ви не оновили техніко-економічне обґрунтування. Ви досі не маєте цифри скільки це буде коштувати.

Скажіть, будь ласка,  на підставі чого, на вашу думку, парламент має приймати рішення стратегічно важливої ініціативи, якщо ви не можете пояснити скільки буде коштувати кіловат електроенергії, які ці блоки будуть виготовляти? І яким чином це, в принципі, співвідноситься з ідеями про побудову децентралізованої генерації в Україні?

Вдячна за відповідь.

 

10:20:21

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання. Насправді повертаючись до техніко-економічного обґрунтування, воно затверджено, воно і чинно, і ми орієнтуємося на це техніко-економічне обґрунтування.

Стосовно як це пов'язане з децентралізацією, дивіться, я багато разів про це говорив, я знаю, що ви не є прибічником розвитку атомної енергетики, але сьогодні кожна лампочка, кожна друга лампочка, яка горить в цій державі вона горить завдяки атомній енергетиці. І завдяки атомній енергетиці сьогодні ми тримаємо енергосистему.

І тому, знаєте, мені здається, тут я не знаю, які ще треба довести аргументи до того, щоб говорити про те, що Україна має будувати атомну енергетику.

Слухайте, я ж відповідаю, я вас не перебивав, коли ви запитали, правда. Стосовно децентралізація, я багато про це говорив, дивіться, не можна сьогодні говорити, що ми йдемо цим шляхом, чи тим шляхом. Тобто у нас паралельно ми маємо і децентралізовувати генерацію, що ми і робимо, до речі. І паралельно будувати атомну енергетику, тому що я про це теж говорив, це неможливо –  за рік збудувати  атомний блок. І за два неможливо. Але маючи цю конкретну ситуацію, яка у нас є по Хмельницькій: третьому і четвертому, ми розуміємо, що ми можемо це зробити набагато швидше, ніж звичайний проєкт з побудови атомного блоку. Але паралельно, і цей рік, і наступний рік ми маємо розвивати децентралізовану генерацію, і це є наш план.

Більше того, у нас буквально вчора на уряді ми затвердили стратегію розвитку розподіленої генерації. Вона є досить детально деталізована, з точки зору, як ми його розвиваємо. Сьогодні ми напрацювали відповідні місця, де ця генерація буде встановлена і має бути встановлена по всій державі: по кожній області, по кожному місту, по кожному району.

Тому ми…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна, фракція "Європейська солідарність".

 

10:22:31

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

10:22:37

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Пане міністр енергетики і все уряд, у мене немає до вас аплодисментів, у мене є до вас обурення: в країні енергетична катастрофа. Катастрофа, інакше назвати це не можна. Зрозуміло, що це є наслідок російських атак. Але, на жаль, це є і наслідок вашої бездіяльності. Роками, роками уряд нічого не робив для підтримки альтернативної енергетики. Ми її не збудували, замість цього ви купляли електроенергію у Білорусі. Докуплялися! Зараз ми отримуємо дані, що в першому кварталі цього року не була використана жодна гривня, виділена на будівництво захисту енергооб'єктів, а в цілому за перше півріччя на 21 відсоток недовиконано. Навіть ті гроші, які були, не були направлені на те, щоб збудувати цей захист. І я можу довго продовжувати.

Тому у мене питання два. Перше – аграрне. Кому відірвуть яйця за все це? І друге питання: що ви зробите, щоб врятувати країну перед зимою?

Дякую.

 

10:23:46

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Можна я почну з другого питання, бо перше питання риторичне, я думаю, що ви відчуєте на нього колись відповідь.

Значить, по другому питанню. Значить, друге питання полягає в тому, що робимо до зими. Насправді, це величезна кількість, величезна кількість роботи, яка сьогодні робиться, і дійсно, в енергетиці ситуація критично складна. Критично складна, і, по-перше, це не тільки, тому що  ці цифри називалися, я можу їх повторити: більше 9 гігават потужностей ми втратили в системі. При піковому навантаженні – 18, це половина. Половина! Такого не проходила жодна країна світу ніколи! Тому давайте теж реально оцінювати ситуацію.

По-друге, ви знаєте, зараз, на жаль, до речі, ще до того всього і постійних атак ще і дуже складна погода, дуже аномальна спека додалася, і це дуже складно з точки зору взагалі втримання системи і впливу на обладнання. Дуже складна ситуація.

Безумовно, ми робимо все від нас залежне, щоб система працювала, і вона сьогодні працює, вона є цілісна. Ми усвідомлюємо абсолютно ті проблеми і те, що через дефіцит відбувається відключення, і це безпосередньо впливає і на людей, і на бізнес. Але давайте теж говорити про те, що це все є наслідком перш за все російських атак, а не недолугого керування в енергетиці. Не треба змішувати ці речі. Тому давайте говорити про те, що зробити. Це є величезний комплекс дій. І повірте, ви побачите найближчим часом результат цієї роботи. Ви відчуєте результат цієї роботи.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Олександр Сергійович Колтунович, група "Платформа за життя і мир". 

 

10:25:36

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний головуючий. Шановний пане міністр, буде перше запитання стосуватися відновлення енергетичної інфраструктури. Прем'єр-міністр на нараді у Верховній Раді України обіцяв, що там будуть державні гарантії, надання кредитів, пільгове фінансування, співфінансування. А який дедлайн і взагалі фінансовий масштаб? Я думаю, не потрібно актуалізувати початок опалювального сезону і нагадувати ці терміни. Це раз.

Друге питання територіальної асиметрії, яке ми бачимо щодо відключення електричної енергії. А це означає відключення водопостачання в окремих регіонах. Ви бачили, я думаю, також цю інформацію в засобах масової інформації. Як ви будете врегульовувати це запитання?

І третє питання. Безумовно, воно пов'язано з зростанням тарифу на електричну енергію. Як це відобразиться на субсидіарній політиці? Чи у вас є вже розрахунки щодо того, які ви будете пропонувати цифри до проекту державного бюджету України уже на 2025 рік і на новий опалювальний сезон.

Дякую.

 

10:26:42

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання.

По-перше, стосовно фінансування. Ухвалено цілий ряд рішень, і сьогодні, в принципі, ці програми, вже з 20 числа вони всі починають працювати. По-перше, це кредити для населення з нульовою ставкою до 10 років, якщо вони встановлюють відповідну сонячну генерацію в себе до 10 кіловат з відповідними інверторами і стореджами. Ця програма – це банки, причому це не тільки державні, там підписаний відповідний меморандум, десь близько 19 банків вже сьогодні приймають участь, як приватні, так і державні, в наданні такої пропозиції.

Друге – це використання програми "5-7-9". Це кредитування для встановлення генерації на боці споживача. Причому там різні є концепції. Це як просто для власного споживання, або друге питання, коли споживач встановлює так званий… концепція активного споживача, коли він генерує для себе і продає надлишок в ринок.

Цілий ряд рішень – я не буду їх зараз всі перераховувати, - там НКРЕКП прийнято з точки зору того, щоб ця послуга надавалася на сьогодні, щоб така генерація була учасником балансуючого ринку. Ми збільшили можливість в терміні підписувати відповідні угоди на 5 років. І це дає насправді інвестиційну привабливість, тому що, якщо ви сьогодні подивитесь навіть кон'юнктуру цінову на ринку, то вона складається досить нормально для розвитку цього як бізнесу.

Стосовно територій. Я бачу, і ми знаємо цю проблему, у нас зараз закінчуються… Ну, тобто в нас ціла така низка зараз вже пройшла перевірок Держенергонагляду по ОСРах місцевих. І ми бачимо, дійсно, що є ОСРи, які, на жаль, зловживають. Ми ще продовжуємо це, зараз це постійно буде. І ті, хто зловживають, вони вже отримали приписи про те, що вони мають виконувати ті команди, які їм поступають. На жаль, це є конкретні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Бурмічу Анатолію Петровичу, депутатська група "Відновлення України". Будь ласка.

 

10:28:55

БУРМІЧ А.П.

Шановний пане Голово, шановний пане міністр, десь місяць назад на зустрічі з представниками груп і фракцій шановний пан Прем'єр-міністр говорив про те, що існує програма про те, що буде виділено на ОСББ до 2 мільйонів гривень для закупівлі ними там насосів і такого обладнання, яке буде допомагати пережити людям зиму.

Скажіть, будь ласка, в якому стані ця програма, коли будуть виділені, чи вже виділені будуть кошти? Тому що я знаю, багато ОСББ вже підготували запити, що кому потрібно. Коли реально люди зможуть це все отримати і поставити в себе?

Дякую.

 

10:29:49

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Насправді, дійсно, така програма є, тобто і мова йде про встановлення відповідного обладнання в сумі там до 2 мільйонів гривень з компенсацією 70 відсотків за рахунок відповідно держефективності, є там програма Greenhouse. Да? Тому насправді сьогодні вже є можливість подавати відповідні заявки з тим, щоб починати ці роботи. То воно працює. Тобто сьогодні  треба вже заповняти відповідні форми.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Скороход Анна Костянтинівна, від  депутатської групи партія "За майбутнє".

 

10:30:22

СКОРОХОД А.К.

У мене питання до Міністерства оборони, тому що як ми знаємо на сьогоднішній день у нас особи до 25-и років, які були визнані непридатними в мирний час і обмежено придатними у воєнний час, до 25-и років на сьогоднішній день мобілізуються до лав ЗСУ. Нами було подано законопроект 11379 і альтернативний 11379-1, хочеться почути з цього приводу думку Міністерства оборони.

І друге питання до пана Галущенка. Скажіть, будь ласка, яка доля співробітників Запорізької атомної електростанції, тих, хто лишився на окупованій території, тих, хто виїхав? Чи виплачується їм заробітна плата? І взагалі, який стан  зараз по відношенню до них?

Дякую.

 

10:31:19

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Давайте, може, я поки почну, а тоді друга частина питання до Міноборони.

На сьогодні ми вивезли десь близько 5 тисяч людей, вивели з Запорізької атомної станції, які перебувають на підконтрольній нам території. Більше того, вони всі сьогодні працюють в компанії "Енергоатом", і це якраз той персонал, який ми плануємо використовувати на добудові блоків на Хмельницькій станції.

З лютого цього року, можливо ви про це знаєте, росіяни закрили доступ українському персоналу на Запорізьку атомну станцію. Тобто якщо раніше там перебував наш персонал, і насправді це висококваліфіковані люди, які підтримували системи безпеки на станції, сьогодні вони замінені росіянами, до речі, які не мають ні ліцензії, ні знань, на жаль, все це приводить до того жахливого стану на ЗАЕС, який він є. Тобто всі люди, які, скажімо, працювали на Запорізькій станції і зараз, наприклад, вони не працюють, але перебувають  в окупації, вони отримують заробітну плату, єдине, що вони не можуть нею користуватися, воно накопичується просто на зарплатних картках. Ті, які на підконтрольній території, безумовно мають можливість.

 

10:32:46

КАЛМИКОВА Н.Ф.

Щодо першого питання, яке стосується законопроекту щодо мобілізації осіб до 25 років, то у нас зараз коректно прописано в законодавстві, у нас особи до 25 років – це є призовники, а не військовозобов'язані за винятком тих випадків, коли людина пройшла військову кафедру або пройшла строкову службу раніше. Тому ми не вбачаємо необхідності зараз змінювати це правило.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я єдине попрошу – я попрошу народних депутатів зайняти свої місця. Після завершення Години запитань до уряду у вас буде можливість підійти до будь-кого з урядовців і задати ті питання, які вас цікавлять. Зараз Година запитань до уряду, урядовці повинні слухати ті питання, з якими до них звертаються фракції і групи, а потім народні депутати. Після цього ви будете мати можливість поговорити про інші питання. Прошу забезпечити порядок в залі.

Дякую.

Далі я запрошую до слова народного депутата Божкова Олександра Валерійовича, фракція політичної партії "Слуга народу". Будь ласка.

 

10:33:45

БОЖКОВ О.В.

Прошу передати слово Чорноморову Артему Олеговичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Чорноморов Артем Олегович.

 

10:33:52

ЧОРНОМОРОВ А.О.

 Дякую.

Питання енергетики – це вкрай важливе. І навіть та ситуація, яка склалася на Південноукраїнській атомній станції, це теж дуже-дуже важливо і я особисто в понеділок хотів би переконатися, як там все відбувається. Але за все це все одно потрібно гроші. Тому у мене питання до пана Дениса Анатолійовича, до нашого Прем'єр-міністра. Денис Анатолійович, я трохи не розумію вашу логіку, ви вносите законопроект про підвищення податків для звичайного населення, хоча ще рік тому був прийнятий Закон 3173, який доручає уряду, говорить, що треба переглянути мінімальні роздрібні ціни на вино та виноробну продукцію. Нам... з фінансовим комітетом та аграрним ми підрахували, що це 2 мільярди коштів в бюджет, підстав для перегляду просто безліч. З 2018 року змінився курс валют, наразі дуже велика спека, мобілізація, що не хватает робочих місць для того, щоб обробляти ці виноградники і фермери вимушені їх викорчовувати. Скажіть, будь ласка, що вам заважає вже рік не прийняти постанову про МРЦ? 

 

10:35:02

ШМИГАЛЬ Д.А.

Опрацюємо ваш запит в Міністерстві економіки. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі Вельможний Сергій Анатолійович, депутатська група "Довіра".

 

10:35:11

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Прошу передати слово Ларисі Білозір.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Лариса Білозір, будь ласка.

 

10:35:17

БІЛОЗІР Л.М.

Шановні урядовці, шановний Герман Валерійович, в які строки ви плануєте завершити ремонтні і профілактичні роботи на атомних електростанціях? Раніше Прем'єр-міністр називав дату завершення робіт до 20 липня, це вже завтра, і чи призведе це до покращення ситуації, давайте ми скажемо людям відверто, з енергопостачанням? Тобто якщо зараз відключають світло більше чим на 12 годин, то чи повноцінний запуск АЕС вирішить це питання для населення і для промисловості?

Інше питання також стосується того, що практика показує, що в різних областях, які мають однакові приблизно обсяги промисловості, абсолютно різні графіки відключення. І чи є в планах уряду забезпечити об'єктивність формування цих графіків відключення для різних регіонів та...

 

10:36:27

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую. Дякую за запитання.

По-перше, якщо ми говоримо про 20-е число, то Прем'єр-міністр казав, що це не йшлося про закінчення ремонтної кампанії АЕС. Тобто мова йшла про те, що після 20 числа ситуація покращиться, і це правда, я це підтверджую.

Що стосовно строків ремонтів АЕС. У нас побудована ремонтна кампанія таким чином, щоб атомна генерація та, яка є на підконтрольній українській території, вона працювала повним складом протягом ОЗП, протягом осінньо-зимового періоду. І відповідно під це і всі строки адаптовані. Сьогодні з врахуванням тої складної ситуації, яка є через постійні обстріли, через аномальні погодні умови, ми намагаємося максимально скоротити там, де це можливо, основне – без загрози для ядерної та радіаційної безпеки, тому що дуже важливо, коли ми говоримо про стоки, розуміти, що ми говоримо про атомну енергетику. Ми намагаємося максимально скоротити строки для того, щоб скоріше перезавантажити паливо і пустити в роботу блоки.

Безумовно, вихід будь-якого додаткового атомного блоку суттєво змінює ситуацію в енергетиці, суттєво, я би сказав,  драматично. Тому що ми говоримо, що більшість блоків у нас це 1 гігават потужності. І в ситуації, коли ми мали дуже складну, дійсно складне зростання споживання через погодні умови, то дефіцит сягав десь біля 3 гігават, трохи більше. От ви уявіть, що це там 3, наприклад, гігавати в пікові години дефіциту. Тобто, безумовно, якщо виходить 1 гігават додатково, ситуація дуже серйозно змінюється.

Стосовно областей і різної ситуації, ці факти дійсно є...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Волинець Микола Якович. Михайло Якович, перепрошую, "Батьківщина".

 

10:38:39

ВОЛИНЕЦЬ М.Я.

Михайло Волинець, фракція "Батьківщина". Пане Прем'єр-міністре, Денисе Анатолійовичу, звертаюсь до вас персонально. Після вашого втручання і віцепрем'єрки Ірини Верещук перестали вимикати електроенергію в зоні зіткнення і в районах, прилеглих до зони зіткнення, де ведуться бойові  дії, перестали вимикати електроенергію на підприємствах інфраструктури, критичної інфраструктури, зокрема вугільних підприємств. Люди вдячні.

Але наступне питання. Ви давали особисто доручення провести наради відносно заборгованості по заробітній платі на підприємствах вугільної промисловості – 2 мільярди гривень. На СхідГЗК 7 місяців, робота ведеться, її очолює Ірина Верещук, але ми зіштовхуємося з вибриками Міністерства фінансів і повною деградацією Міністерства економіки. З Міністерства економіки приходять різні люди, щоразу некомпетентні, щоразу говорять : "Ми не в теми. І не наша тема". Заборгованість по зарплаті велика.

Денисе Анатолійовичу, візьміть під свій контроль.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

10:39:48

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше за ваше запитання, це фіксація факту. Ми дійсно проводимо велику роботу. Ірина Андріївна має доручення і як Віце‑прем'єр-міністр очолює координацію цієї роботи і по пошуку джерел і коштів для ліквідації заборгованості по заробітній платі перед шахтарями, там у нас декілька напрямків – це вугільні шахтарі, які видобувають вугілля, і окремий напрямок – це СхідГЗК, який видобуває уран. Відповідно це дві різні підходи, робота ведеться, і ми обов'язково знайдемо вихід з цієї ситуації разом з вами і з вашою підтримкою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, перше коло фракції і груп пройшло, залишається 9 хвилин для фракцій і груп. Прошу ще раз записатися фракціям і групам, хто встигне в ці 9 хвилин, той ще задасть питання. Прошу записатися, фракції і групи.

Будь ласка, слово надається Загородньому Юрію Івановичу, депутатська група "Платформа за життя і мир".

 

10:41:01

ЗАГОРОДНІЙ Ю.І.

Дякую, шановний Руслане Олексійовичу.

Прошу передати слово Колтуновичу Олександру Сергійовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександре Сергійовичу, будь ласка.

 

10:41:09

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую, шановний пане Голово.

Шановний пане міністре, ви там дали нам часткову відповідь на ваше запитання щодо дедлайну 20 липня, ми так розуміємо, але чи не здається вам, що це надзвичайно короткий термін для того, щоб виконати такі складні роботи, і мова йде про початок опалювального сезону. Я скоріше ретранслюю це запитання від виборців, які звертаються неодноразово до нас. Це перше.

Друге запитання буде стосуватися якраз тарифної політики чи тарифоутворення. Ви сьогодні сказали, що... підтвердили, точніше, що кожна друга лампочка в Україні – це генерується атомною енергетикою. У мене тоді запитання. Для чого тоді піднімали тариф майже удвічі на електричну енергію, якщо ми звідти кошти також не використовуємо на відновлення, а це зовсім інші інструменти? Тобто ми фактично в інтересах однієї фінансово-промислової групи пролобіювали це питання. Як ми будемо назад відходити в цьому питанні для того, щоб встановити справедливу тарифну політику в Україні?

Дякую.

  

10:42:16

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання. Насправді, дійсно, ви праві, що ми орієнтуємося... безумовно, для нас завдання – максимальне відновлення до опалювального сезону. Тому всі плани з відновлення генерації перш за все у нас при чому... Ну, ви розумієте, що у нас зараз це не просто. Тобто є планові ремонти, а є відновлення – це те, що було зруйноване, там, де можна відновити. Відповідно, безумовно, всі строки у нас орієнтовані на початок опалювального сезону, щоб мати максимальну генерацію в мережі. Це основне завдання, яке у нас є і так ми плануємо. Але ми якраз говоримо... Це число 20 вже воно звучало і звучить. Насправді мова йде, що з урахуванням того графіку ремонтів. Але давайте теж враховувати, що це при відсутності суттєвих наступних масованих ударів по енергосистемі або не сам факт удару, а вплив тих ударів, який буде на енергетику. То чому ця цифра з'явилася? Тому що після неї насправді відповідно до графіків ситуація буде покращуватись, бо це ключове, да, щоб ми розуміли. Але, дійсно, кінцева мета наша – це опалювальний сезон.

Стосовно тарифів. Дивіться, значить, сьогодні тариф дав можливість фінансово збалансувати взагалі ринок, збалансувати компанію, і ці кошти відповідним колом ідуть по всім учасникам ринку. І відповідно компанії, які отримують ці кошти, які мали заборгованість, вони так само використовують ці кошти, в тому числі на ремонт і відновлення. І давайте не забувати, що окрім Енергоатома у нас є ще   Укргідро, яке так само несе навантаження по підтриманню пільгового тарифу для населення, безумовно, у меншому відсотку, але несе. І сьогодні, на жаль, Укргідро є під дуже суттєвим ударом нашого ворога. Сьогодні атаковано майже всі гідростанції, тому ці кошти так само йдуть…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Славицька Антоніна Керимівна, група "Відновлення України".

 

10:44:26

СЛАВИЦЬКА А.К.

Прошу передати слово колезі Морозу Володимиру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Володимир Мороз.

 

10:44:32

МОРОЗ В.В.

Шановний пане Голово, шановний пане міністр, Кабінет Міністрів, у мене таке, пряме запитання. Я знаю, що була постанова Кабінету Міністрів про те, що на прифронтових районах і містах не буде відключатися світло. Я хотів би узнати, як це буде працювати, тому що дуже важко на лінії війни працювати не тільки шахтарям, але і нашим військовим хлопцям. Без світла там взагалі неможливо. І це дуже багато запитань і від наших виборців, від тих людей, які сьогодні живуть на лінії війни.

І друге запитання, воно дотичне до цього. Скажіть, будь ласка, от є міста, що по лінії війни, в яких розбиті котельні, розбито все. У них немає нічого, крім світла. І всі ці люди будуть жити на розетці, як кажуть в народі, тому що, ну, я знаю, як це було в Мар'їнці. Як вони будуть? Вони не зможуть получити пільгові свої 2 тисячі кіловат, якщо їх не перевести на електричне опалення.

 

10:45:40

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання.

Стосовно першого вашого питання. Вчора на засіданні уряду була прийнята відповідна постанова вже, тобто вона вже є, де передбачено, що 20-кілометрова зона, яка є прикордонна, хто попадає в цю зону, вони не відключаються від електроенергії.

Питання, як контролювати. Це, дійсно, важливе питання, тому що, на жаль, дивіться, от зараз ті перевірки, які проводить Держенергонагляд, навіть по областях, які там, умовно, не прифронтові, ми бачимо, що є факти зловживання ОСРами, зловживання тими показниками, які їм доведені як ліміти і взагалі виконання тих лімітів. Я зараз, коли постанова буде опублікована, ми одразу всі регіональні підрозділи Держенергонагляду, вони переходять в режим щоденного моніторингу і будемо дивитись, як це буде виконуватись.  Тому що я теж розумію, знаєте, що це правильна норма, і вона хороша і правильна. Питання в тому, що є іноді, як ексцес виконавця і це обов'язково треба негайно виявляти і виправляти.

І, до речі, якщо там ви будете мати якісь сигнали, що щось там не доопрацьовується, або, умовно там, не враховують ті норми, які є, я прошу одразу звертайтеся ми одразу маємо механізми, як з відповідними ОСР працювати, щоб просто їх змусити зробити те, що вони повинні зробити.

Стосовно тепла. Дійсно є міста, де, на жаль, воно розбито. І тут у нас є, умовно, просто, як приклад, ціла програма, наприклад, для міста Харкова. Де теж там, і Харківської області, де теж там дуже багато  є міст, де все побито і немає теплопостачання. Тому завдання якраз забезпечити мобільними ...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  і завершальне питання Мисягін Юрій Михайлович, будь ласка,  від фракції "Слуга народу".

 

10:47:52

МИСЯГІН Ю.М.

Пане спікер, прошу надати слово моєму колезі Ростиславу Тістику.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  Ростислав Тістик.

 

10:48:02

ТІСТИК Р.Я.

Дуже дякую. Шановний Денис Анатолійович, шановний пане Прем'єр-міністре! Хочу задати питання, яке неодноразово отримую вже більше десятки разів і навіть на офіційних зустрічах. 1 травня 2024 року Міністерство культури та інформаційної політики мало виконати свої  зобов'язання та передати приміщення костелу Святого Миколая в Києві в постійне користування Римо-католицькій парафії. Станом на сьогодні цього так і не відбулося, цей храм збудований за їхні кошти, знаємо радянська влада змінила власність. Ми вже під час відновлення незалежності більше 30 років обіцяємо. Такі дії влади, на жаль, підривають нашу довіру на міжнародному  рівні, він не належить їм, але він зараз суттєво руйнується, особливо крайні роки і потребує особливої уваги.

Питання, коли костел буде переданий?

 

10:48:51

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання. Я попрошу відповісти виконуючого обов'язки Міністра культури Ростислава Карандєєва.

 

10:48:56

КАРАНДЄЄВ Р.В.

Доброго дня, шановні колеги! Дякую за запитання. Міністерство культури та інформаційної політики готове виконати в повній мірі рішення Кабінету Міністрів України. В той же час ми стикнулися з певною законодавчою проблемою, а саме: після прийняття Закону України про оренду державного майна норма, якою ми слугувалися свого часу, а саме про можливість безоплатної передачі релігійним організаціям об'єктів державної та комунальної власності для здійснення богослужінь, вона зникла. Ми запропонували внести правки до відповідного закону України, вони розроблені і сьогодні знаходяться на розгляді Верховної Ради України фактично як частина норм, які зазначені в "Прикінцевих положеннях" вже прийнятого в першому читанні Верховною Радою України Закону щодо діяльності релігійних організацій, пов'язаних з Російської Федерації.

Наразі ми очікуємо в повній мірі прийняття цього закону, і тоді зміна, яка дозволить відкрити можливість щодо передачі релігійним організаціям державного і комунального майна в безоплатне користування, а таким є, до речі, і майно Свято-Миколаївського костелу, це відкриє нам можливість реалізувати і в тому числі рішення уряду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили першу половину "години запитань до Уряду". Це були фракції і групи. Зараз питання будуть задавати народні депутати України. На це також відводиться 30 хвилин. Тому я прошу, ми переходимо до запитань з визначеної теми до членів уряду від народних депутатів, я прошу народних депутатів записатись на запитання. Будь ласка.

Будь ласка, Костенко Роман Васильович, фракція політичної партії "Голос".

 

10:51:09

КОСТЕНКО Р.В.

Передайте, будь ласка, Інні Совсун.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Совсун Інна Романівна.

 

10:51:21

СОВСУН І.Р.

Інна Совсун, фракція "Голос".

Пане міністре, я повернусь до питання, на яке ви не відповіли. Скільки буде реально коштувати добудова третього і четвертого блоку Хмельницької атомної електростанції? Це не складне питання. Якщо ви включаєтесь в такий великий проєкт, ви маєте знати реальну цифру.

Не кажіть цифру 78 мільярдів, яка записана в ТЕО шестирічної давнини. Ну тут всі достатньо розумні  люди, щоб розуміти, що з ситуаціє 18‑го року цифри мали змінитися. Скажіть, скільки це реально буде коштувати?  Ви ж хочете, щоб парламент за це проголосував, ну ви маєте дати хоч якесь обґрунтування цього законопроекту. Буду вдячна за реальну цифру, а не пояснення про ТЕО шестилітньої давнини.

 

10:52:15

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дивіться, цифра є визначена в ТЕО, ви її самі назвали зараз – 78.

Питання в тому, що вона буде проіндексована з урахуванням зміни вартості того устаткування, яке буде купуватися для завершення цього проєкту, ось і все. Ось  і все. І в цьому є відповідь.

ТЕО воно має юридичну силу. ТЕО не змінюється під те, що змінився уряд або змінився склад і нова Верховна Рада, або Президент.  ТЕО є юридичний документ і до того, як він не скасований наступним рішенням уряду, він є дійсний. Тому ми виходимо з того ТЕО, яке є сьогодні затверджено.

Безумовно, я з вами згоден, що буде індексація, тому що ціна на деякі види устаткування, яке там закладено, да. А якщо навіть подивитися те устаткування, то, до  речі, воно там закладено з урахування його вартості в еквіваленті валютному. Дуже багато буде устаткування, яке ми будемо покупати ззовні. Тому да, безумовно ціна зміниться. Але це буде індексація в залежності від…

Тому я не бачу проблем з сумою, обґрунтуванням і насправді воно буде, це ж буде абсолютно відкриті процедури

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович, фракція "Європейська солідарність".

 

10:53:31

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Хоч уряд і не відповідає на питання, але ми продовжимо їх задавати. Прошу передати слово Вікторії Сюмар.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Вікторія Сюмар.

 

10:53:41

СЮМАР В.П.

Дякую, Олексію.

Шановний пане міністр, ви знаєте, удари ворога по об'єктам енергетики такі серйозні і прицільні почалися на початку березня. Дуже дивно, знаєте, не треба було бути провидцем, щоб очікувати було їх продовження.

Знаєте, дуже дивно, що от проект Закону про спрощення завезення альтернативної енергетики і обладнання, необхідного для альтернативної енергетики, і акумуляторів з'явився тільки цього тижня в парламенті і то в Законі, який стосувався ввезення машин розмінування.

Ми подивилися дуже уважно перелік обладнання. Там немає вітрогенерації. От ви знаєте, щоб не було таким чином, що сонце закінчиться, бо літо закінчиться, почнеться зима, а ми до неї не готові, у нас ні вітряків, нічого немає.

У мене до вас питання: в уряду є взагалі стратегія, як розвивати альтернативну енергетику для балансування української енергетики, як нам пройти цю зиму і коли ми, може, побачимо дійсно спеціалізований законопроект від уряду…

 

10:54:48

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за ваше запитання. Давайте я трохи відкоректую. Насправді, удари по енергетиці почалися 24 лютого 22-го року. Масовані удари по енергетиці почалися з 10 жовтня 22-го року по 9 березня 23-го року, щоденно ми жили під масованими ударами. І хочу вам нагадати, що після масованих ударів 22-го і 23-го року ми спокійно пройшли літо, осінь і зиму минулу, без жодних проблем. І ми тримали систему. Тому давайте те, що там… Ми працювали над тим, щоб втримати систему.

Я дуже вдячний, до речі, Верховній Раді за той закон, який прийнятий. Він дійсно важливий.

Стосовно стимулювання, розвитку. Безумовно, в стратегії розвиток альтернативної енергетики – це одне із ключових нашої стратегії. Більше того, у нас був план відповідний відмови від теплової генерації до там 35-го року і заміна відповідними джерелами альтернативної енергетики. На жаль, сьогодні внаслідок атак, ну, так сталося, у нас ключове враження або ключові втрати сьогодні є в тепловій енергетиці. І безумовно, нас ситуація штовхає до того, що ми маємо пришвидшитись в цьому зеленому переході. Ну ми просто мусимо це робити швидко. Жодна  країна світу цього не робила в короткий термін, але ми маємо це зробити. Тому стосовно розвитку альтернативної, безумовно дуже важливий законопроект, дуже дякую, що  він був ухвалений.

Друге питання, безумовно, час для нас – це питання ключове сьогодні. Тобто проєкти в сонячній, вітровій енергетиці, вони потребують часу, особливо якщо ми говоримо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається народній депутатці Білозір Ларисі Миколаївні, депутатська група "Довіра".

 

10:57:01

БІЛОЗІР Л.М.

Прошу передати слово пану Вельможному.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Анатолійович Вельможний.

 

10:57:07

ВЕЛЬМОЖНИЙ С.А.

Сергій Вельможний, Луганщина, депутатська група "Довіра".

До мене та до Олександра Сухова постійно звертаються переселенці, які скаржаться на неможливість отримати якісну безкоштовну медицину. Як визнаєте, значна частина переселенців – це люди пенсійного віку, люди з багатодітними сім'ями, з сім'ями у складі яких є люди з інвалідністю. Ці люди втратили все, на ліки та тим більше лікування, коштів катастрофічно не вистачає.

Скажіть, будь ласка, які лікувальні програми зараз реалізуються системою охорони здоров'я? Які послуги та ліки надаються переселенцям безкоштовно та чи проводиться робота щодо інформування переселенців щодо дії таких програм? Чи забезпечується безкоштовне проведення операцій, які необхідні людям, зокрема пов'язаних із зором і як людям, особливо пенсійного віку, ними скористатися?

 Ми маємо зберегти громадян у країні у нашій державі, адже ці люди і є Україна.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, відповідь.

 

10:58:15

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую.

Я попрошу міністра  охорони здоров'я дати відповідь.

 

10:58:19

ЛЯШКО В.К.

Доброго дня. Дуже дякую за запитання.

Сьогодні в Україні діє Програма медичних гарантій, вона поширюється на територію всієї країни. По Програмі медичних гарантій заклади охорони здоров'я заключають контракти з Національною служби здоров'я України, вони стають надавачами медичних послуг.

В кожного надавача медичних послуг, на вході, повинен висіти перелік тих  послуг, з пакетами яких вони законтрактовані з Національною службою здоров'я України. Допомога за Програмою медичних гарантій надається всім громадянам України незалежно від їх статусу,  незалежно від їх місця проживання, безкоштовно в закладі, який законтрактований з Національною службою здоров'я України. У разі, якщо вимагають кошти, у разі, якщо кажуть, що щось не покривається Програмою медичних гарантій, є телефон гарячої лінії Національної служби здоров'я України 14-77, відразу потрібно залишити заявку про такий випадок. Всі конкретні такі випадки розглядають. Особливу увагу звертаю на те, що, типу, ви тут не прописані чи ви тут не проживаєте, і якщо розпочинають маніпулювати, то це людський фактор, ми на це реагуємо досить жорстко.

Щодо лікарських засобів. В Україні діє програма "Доступні ліки", визначений перелік лікарських засобів, які покриваються повністю безкоштовно, коли лікуючий лікар виписує рецепт. З рецептом потрібно прийти в аптеку, сьогодні всі аптеки, які розміщені саме в закладах охорони здоров'я, ліцензійними вимогами зобов'язані  законтрактувати з Національною службою здоров'я України і відпускати лікарські засоби за рецептом з програми "Доступні ліки" повністю безкоштовно. На цей рік ми зробили таке як би розширення програми "Доступні ліки" не по кількості номенклатур, а по доступності у віддалених населених пунктах. Ми запустили можливість отримати лікарський засіб за рецептом через  поштальйона або пошти для того, щоб в кожному віддаленому населеному пункті кожна людина могла це зробити. Зараз програма діє по прифронтових територіях, ми очікуємо на...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Павленко Ростислав Миколайович, фракція політичної партії "Європейська солідарність". Будь ласка.

 

11:00:31

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую.

Прошу передати слово Іванні Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іванна Орестівна.

 

11:00:38

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую, пане Ростиславе.

Пане міністре, вас уже питали, що немає сьогодні вітряків у переліку обладнання, яке ввозиться за спрощеною процедурою. Чи уряд планує подавати законопроект, який буде передбачати і це обладнання, і  коли це буде зроблено? Це перше питання.

Друге питання. Як в уряді оцінюють законопроект, який був ухвалений Верховною Радою щодо відміни переходу на літній час з точки зору якраз вимушеного зростання споживання електроенергії в країні?

І третє питання. Яка частина енергогенеруючого обладнання, яке передали нам партнери, вже була встановлена і чому є затримки з його встановленням протягом практично двох років, і, як ви плануєте це питання вирішити?

Дякую.

 

11:01:30

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Стосовно… Давайте я з останнього одразу, да, тоді по обладнанню. Значить, дійсно, у нас є зараз постійний, (як це сказати), постійний потік обладнання, яке ми отримуємо різного характеру, це і обладнання генераторами, умовно, да, у великій кількості великої потужності, які сьогодні ми якраз розподіляємо по громадам і по містам, які найбільш вразливі, я вже згадував Харків наприклад, да, тому що близькість до росіян, дуже вразливе місто, на жаль, сьогодні. Значить, це і газотурбінні, газопоршневі установки, да, різного типу, різного класу.

Дивіться, тобто кожному такому обладнанню є відповідний план встановлення з чітким графіком. Значить, у нас чітка ціль, щоб все це устаткування було в роботі до зими.

Більше того, що, безумовно… Насправді я вам хочу сказати, що ключове найскладніше от у встановленні - це те, що сьогодні навіть компанії, які надають, великі компанії, які надають виробникам цього обладнання, вони дуже… (Якби так сказати), з обережністю готові відправляти свій персонал в Україну для проведення робіт шефмонтажу. Тому, розуміючи цей виклик, сьогодні ми формуємо і вже у нас пройшли навчання за кордоном цілі групи фахівців українців, які працюють сьогодні над технічним встановлення, бо це дуже насправді знаєте з'їдає час, коли не можуть приїхати фахівці.

А стосовно… Але план, давайте я просто повторюся, до зими, да. Значить, стосовно питання по часу: переведення часу. Ми, скажімо так, енергетика обраховувала з точки зору, наскільки це вплине на споживання, на скільки це буде драматично для того, щоб переходити або не переходити. За нашими …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я не можу давати завершити, 2 хвилини відводиться.

Кучеренко Олексій Юрійович, фракція "Батьківщина".

 

11:03:45

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". У мене питання до  пана прем'єра.

Шановний Денис Анатолійович, ми разом з лідером нашої фракції Юлією Тимошенко отримали відповідь на наш запит стосовно структури і обґрунтованості ціни для населення, яка працює з 1 червня – 4,32. Що нас вразило? По-перше, ми побачили, що собівартість електроенергії від державних компаній Енергоатом та Укргідроенерго стало 1,7 гривень. Я нагадую, що ця собівартість формується урядом на підставі фінансового плану, який затверджує уряд і він же управляє Енергоатомом.

В мене питання. Наскільки обґрунтовано, як можна, могла зрости за 5 років тричі собівартість  так само, як і втричі за 5 років зріс тариф на розподіл електроенергії? В мене питання. Чи контролює уряд цільове використання цих грошей?

І останнє. Друзі, поки ми не зробимо ТСК, ми не розберемося з вами.

 

11:04:53

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за запитання. По-перше, собівартість була високою, електрика, тариф на електрику не включав собівартість до цього. Енергоатом і також Укргідроенерго надавало електрику по тарифу для населення, в якому собівартість Енергоатому і Укргідроенерго практично дорівнювала нулю. Зараз у зв'язку з розбиттям нашої енергетики потребою на відновлення і ремонти, зокрема, в Укргідроенерго, я не буду повторювати все те, що сьогодні вже сказав неодноразово міністр енергетики, немає змоги у державних підприємств надавати електроенергію по нульовій собівартості. І тому тариф для населення включає власне собівартість Енергоатому сьогодні. І ось цей тариф, який сформований сьогодні, це собівартість, плюс собівартість транспортування і власне за це ми всі з вами, всі люди за це платять. Але при цьому ми з вами і, я дякую парламенту, підтримали і проголосували достатньо коштів на субсидії, всі люди, які потребують допомоги, які мали субсидії, вони автоматично збільшені і люди не платять більше. Люди, які у зв'язку з підвищенням тарифу, попадають у категорію, яка має право на субсидії. Ми надзвичайно спростили, цифровізували можливість отримання субсидій людьми для того, щоб вони не відчули цього болісного підняття тарифу на електроенергію, який був критично, життєво необхідним для того, щоб балансувати нашу енергосистему, для того, щоб витримувати.

Ну і, да, попрошу міністра енергетики додати.

 

11:06:32

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання. Я одразу, якщо можливо, я дуже коротко.

Драматичного впливу на енергетику ми не бачимо, з точки зору часу ви питали. Я просто, щоб…

Стосовно собівартості. Дивіться, дійсно, вона зросла, але я вам просто наведу декілька буквально факторів, які вплинули.

По-перше, і Укргідро, і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Лозинський Роман Михайлович, фракція політичної партії "Голос".

 

11:07:04

ЛОЗИНСЬКИЙ Р.М.

Доброго дня. Роман Лозинський. Прошу передати слово Ярославу Железняку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ярослав Іванович Железняк, будь ласка.

 

11:07:11

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Давайте ще раз, для особливо обдарованих. Пане міністр, ви внесли в парламент законопроект, який без індексації потребує 80 мільярдів на побудову через років 10 нових блоків. Якщо я правильно розумію, то індексація буде в рази так в два.

Отам у вас сидить інший міністр: міністр фінансів Сергій Михайлович. Він разом з вами вчора проголосував, що нам не вистачає 500 мільярдів на військові потреби, і ми як парламент маємо підвищити податки на 140 мільярдів на додаток до того, що ми вже зробили.

Ось лист від вашого улюбленого Енергоатома, який говорить про те, що у вас не було коштів навіть відремонтувати турбіну. Ми зараз в мінус 400 мегават… гігават. Скажіть мені, будь ласочка, а ви колись зупините оці ваші корупційні зазіхання і, може, напишете все ж таки заяву про відставку? Тому що, чесно говорячи, у мене єдине питання: коли ви зупините цю свою корупцію…

 

11:08:23

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання. Дякую, що, до речі, вважаєте мене, Ярослав, обдарованим. Мені приємно.

Насправді все це неправда, те, що ви говорите. Строк добудови блока – 3 роки, я про це говорив: 3 роки – про третій, і 4 – про четвертий. Ніякі 400 мегават через турбіну не втрачаємо, тому що подивіться, яке навантаження несе хмельницький другий блок. Я не знаю, що ви там мені показуєте. Хмельницький другий блок.

Дивіться, про мою відставку ви вже декілька разів кожен рік в медіа заявляли, що зараз вона відбудеться. Я з повагою читаю ваші повідомлення про те, що іноземні партнери дуже мною не задоволені. Я чекаю наступного вашого повідомлення. А все, що стосується корупції, я думаю, ви же працювали в юридичній фірмі, ви знаєте як апелювати за корупцію. Треба писати заяви в правоохоронні органи. Супер. Написали на мене штук дев'ять, давайте хай почнеться розслідування, я з задоволенням прийму участь в слідчих діях і дам відповідну інформацію.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Куницький Олександр Олегович, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

11:09:41

КУНИЦЬКИЙ О.О.

Олександр Куницький, "Слуга народу". У мене запитання до пана Клименка, воно стосується патрульної поліції України. Скажіть, будь ласка, можна якось дізнатися щодо цільового використання автівок, які були куплені декілька років тому – "шкоди кодіак", якщо пам'ятаєте для патрулів "фантом", які так і не почали своє патрулювання. Де вони наразі знаходяться? Можливо, ви їх передали там... Патрульна поліція передала їх хлопцям на фронт чи ще щось.

І ще одне питання щодо цільового використання спецавтівок, таких броньованих "ленд крузерів", які є в деяких регіонах, зокрема в Запоріжжі. Чи, можливо, також передбачено тюнгувати їх, тонувати, хизуватись ними. Можливо, також доцільніше передати їх все ж таки хлопцям, вони їх конче потребують там.

Дуже вам дякую за відповідь.

 

11:10:38

КЛИМЕНКО І.В.

Дякую за запитання.

Що стосується "фантомів", ці автомобілі знаходяться в місті Києві, там дороговартісне обладнання. І для того, щоб під час війни не охотитися на наших громадян, ми прийняли рішення  їх до кінця воєнного стану не використовувати. Це раз.

А що стосується броньованих автомобілів, то саме американське посольство ці автомобілі видало для регіонів, де точаться бойові дії. Що стосується Запоріжжя, то ми видавали туди два таких автомобілі – "ленд крузери", які знаходяться постійно і я з ними їздив і на Оріхів, і на Гуляйполе. Якщо є інформація у вас, що  ці машини використовуються не по призначенню готовий вислухати і вжити заходів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка,  Власенко Сергій Володимирович, фракція  "Батьківщина".

 

11:11:24

ВЛАСЕНКО С.В.

Прошу передати слово Олексію Кучеренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олексій Юрійович Кучеренко, будь ласка.

 

11:11:30

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція  "Батьківщина". Шановний  пане Прем'єре, ще раз повторюю, собівартість за 5 років зросла в Енергоатомі втричі, так само, як в операторів систем розподілу. Покажіть, де ще зросла втричі собівартість, в якому іншому секторі бізнесу?

Тому звертаюсь до колег, або ми розберемося з вами в структурі собівартості електроенергії для населення або через рік нас будуть інформувати про ринкову ціну для населення 8 гривень.

І тепер друге. Шановний пане Прем'єре, коли ресурс обмежений і є дефіцит енергоресурсу, принциповим моментом є його справедливий розподіл. За моєю інформацією Держенергонагляд перевірив дотримання режимів застосування лімітів і, наприклад, в Житомирі знайшов такий вопиющий факт, що взагалі не обмежували ліміти і місто сиділо з повним графіком, повністю зі світлом, це при тому, що компанія явно носить сліди російської.

Як ви відреагуєте...

 

11:12:38

ШМИГАЛЬ Д.А.

Дякую за ваше запитання, я попрошу міністра енергетики дати розгорнуту відповідь на першу і другу частину.

 

11:12:42

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую дуже, пане Олексію, за запитання. По-перше, я просто  там почав говорити, насправді є просто декілька факторів, які вплинули на собівартість. Драматично вплинули. По-перше, як Укргідро так і Енергоатом втратили генеруючі потужності. Наприклад, якщо ми говоримо про Запорізьку атомну станцію, це 44 відсотка взагалі генерації атомної компанії. Це майже половина, це вплинуло, це просто як один з прикладів.

Другий приклад, це, наприклад, вартість ядерного палива, яка зросла драматично через зростання ціни урану на світовому ринку. Тобто і таких факторів насправді багато, які обґрунтовують чому змінилася собівартість.

Стосовно другої частини. Це правда, я не хотів, бачте називати область, але ви сказали, це правда. Дійсно в Житомирській області зафіксований такий факт, я вам скажу там навіть ситуація гірша була, коли Держенергонагляд вийшов на перевірку вони не пускали, просто фізично не пускали їх, щоб  перевірити. Ми залучили відповідно правоохоронні, ми зайшли і перевірили дійсно цю ситуацію. Значить, на сьогодні там є відповідні приписи щодо них, але теж питання по тому, що Житомир – це частина групи VS Energy, і з травня минулого року питання націоналізації, воно знаходиться у ВАКСі, і на жаль, поки справа ще до сих пір слухається.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Чорний Дмитро Сергійович, фракція "Слуга народу".

 

11:14:20

ЧОРНИЙ Д.С.

Добрий день! Прошу передати слово Анатолію Костюху.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Анатолій Костюх.

 

11:14:31

КОСТЮХ А.В.

Питання до Германа Валерійовича.

Пане міністре, не можу не звернути увагу на постійні інформаційні повідомлення чи-то вкиди навіть від різних видань про стан енергосистеми і аварій в мережі. Так от, до прикладу, вчора ряд видань, посилаючись на слова одного експерта, повідомили, що у нас на ПАЕС вийшли з ладу трансформатори. Через це довелося зупинити роботу одного з енергоблоків.

Так-от, питання до вас, поясніть, яка ситуація в мережі, її пропускна спроможність і що у нас з мережевими обмеженнями? Чи є об'єктивно винні у цій ситуації, хто це і що з ними буде?

І ще одна частинка питання. Це по відновленню міста Харків, енергетичній системі. Я думаю, що ви розумієте, про що мається на увазі.

Дякую.

 

11:15:25

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую за запитання.

Ви знаєте, насправді там вчора Центр протидії дезінформації, він вже висловив позицію, що це все є фейк, і найцікавіше, знаєте, що спочатку ця інформація з'явилася на російських каналах. Тобто російські канали... Бо навіть коли ми даємо комунікацію, ми ніколи не вказуємо об'єкт, ми ніколи не вказуємо конкретну станцію чи підстанцію, ми даємо більш загально. На російському каналі з'явилася цю комунікація про Південноукраїнську станцію, потім завдяки, я не знаю, я не хочу коментувати цих експертів, воно залетіло в український медіапростір. Ну, це неправда, блок мережі працює. Питання в тому, для чого це робиться. Я думаю, що це питання ми переадресуємо, але маємо переадресувати компетентним органам, які мають працювати з тими людьми і питати, для чого вони вносять в наш медіапростір, взагалі в наш медіапростір, російські наративи.

Друге питання по мережам. На жаль, у нас є мережеві обмеження, але знову ж таки чому це сталося? Дивіться, не винне Укренерго в тому, що вони є, тому що вони – наслідок атак російських на підстанції. Тому говорити про те, що це там вина, наприклад, тієї компанії, це неправда. Наслідки – це постійні удари і, на жаль, удари, які іноді, так би мовити, досягають мети.

Значить, стосовно Харкова. Дивіться, ну взагалі по Харкову працює дуже багато різного роду штабів. У нас є чіткий план по генерації, чіткий план по додатковим emergency система генерації, які будуть встановлені, щоб місто могло функціонувати навіть у разі відрізання від енергосистеми.

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)          

 

ГАЛУЩЕНКО Г.

Там більше буде. Там буде більше ніж 100 мегават розподілено по місту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Кулініч Олег Іванович.

 

11:17:19

КУЛІНІЧ О.І.

Доброго дня. Прошу передати слово Анні Скороход.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Анна Костянтинівна Скороход.

 

11:17:25

СКОРОХОД А.К.

Наталія Фернандівна, ви прослухали моє питання перше, тому я його повторю. У нас є хлопці до 25 років, які ставали на військовий облік на підставі рішення Комісії з питань приписки, тому що вони були визнані обмежено придатними у воєнний час і непридатними в мирний час. На сьогоднішній день їх призивають. Їм до 25 років. У нас дуже багато таких звернень. Тобто осіб, які є обмежено придатними до 25 років, призивають.

Нами подано два законопроекти, основний та альтернативний, 11379 і 11379-1. Ваша позиція, позиція міністерства з цього питання? Тому що у нас величезна кількість звернень від хлопців до 25 років, яких призивають, і вони не мають військової освіти і не проходили…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, відповідь, Наталія Фернандівна.     

  

11:18:35

КАЛМИКОВА Н.Ф.

Дякую ще раз за запитання. Хлопці до 25 років є, мають приписні свідоцтва, вони є призовниками, а не військовозобов'язаними. Більше того в законі, там де змінилися підходи щодо переогляду обмежено придатних, це стосується саме цієї частини, в них є необхідність, але  в них не змінюється статус, в нас немає переходу з призовника в військовозобов'язаного.

Якщо є такі звернення, я прошу направляти їх до нас, щоб ми їх вирішували і приймали відповідні адміністративні рішення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається Загородньому Юрію Івановичу, депутатська група "Платформа за життя та мир". Не плануєте? Дякую.

Будь ласка, слово надається Мисягіну Юрію Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".   

 

11:19:36

МИСЯГІН Ю.М.

Пане спікер, прошу надати слово моєму колезі Сергію Швецю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій  Швець.

 

11:19:44

ШВЕЦЬ С.Ф.

Доброго дня, колеги.

Я маю  два коротких запитання, які передбачають дві короткі відповіді.

Перше запитання до пана Прем'єр-міністра. Давно вже точиться дискусія, що вибрати між "Вестінгауз" чи "ТВЕЛ" і є різні  точки зору. На вашу думку, що вигідніше державі Україна "Вестінгауз" чи "ТВЕЛ"? Це перше запитання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І друге давайте одразу, бо у вас  не буде часу. 

 

ШВЕЦЬ С.Ф.

І друге запитання до пана міністра, пана Германа. Наближається зима, що українцям треба купувати, генератори, чи ще якісь прилади для додаткового вироблення електросвітла?

Дякую.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка.

 

11:20:45

ШМИГАЛЬ Д.А.

Щодо першої частини, Україна підписала угоди з Компанією "Вестінгауз" і частина наших блоків уже переведена власне на технології і пальне Компанії "Вестінгауз".

Все решта, попрошу міністра енергетики додати розширено.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка.

 

11:20:57

ГАЛУЩЕНКО Г.В.

Дякую.

Я насправді можу додати, що буквально наступний тиждень після початку великої агресії ми офіційно повідомили російську сторону про  припинення будь-якого співробітництва, в тому числі у постачанні   ядерного палива ТВЕЛ.

З точки зору характеристик, да, якщо ми зараз говоримо про технічну складову, то безумовно ми і до цього диверсифікували постачання, тому що половини у нас була паливо "Вестінгауз", половина ТВЕЛ до цього використовувалась. Значить, з точки зору характеристик безумовно паливо "Вестінгауз" є кращим. Воно, наприклад, якщо ми беремо це паливо ТВЕЛ, яке ми експлуатували російське, воно має 3 роки експлуатації, паливо "Вестінгауз" 4 роки. З точки зору економіки це дуже суттєвий строк.

Хоча вони там зараз зробили TVI12 – це паливо як би каналу к "Вестінгаузу", воно збільшує терміни експлуатації, але ми це паливо не будемо вже, зрозуміло, встановлювати і з ним працювати.

Безумовно ми орієнтуємося і навіть нові блоки, щоб, ну там бачили закон, ми спеціально там передбачили норму, що ці блоки ми модернізуємо так, що вони будуть працювати на паливі "Вестінгауз". Тобто ми до російського палива, як і весь світ, я сподіваюся, все на цьому закінчено.

Стосовно, що купувати там людям і як готуватися до зими? Дивіться, знаєте, я завжди кажу, що коли міністр енергетики каже: "Купуйте генератори", – це звучить дуже жахливо, ну загрозливо.  Але я завжди кажу і казав, я вважаю, що треба готуватися дійсно і купувати будь-які автономні системи. а ми зі свого боку, енергетики, зробимо все, щоб вони людям не знадобилися. І ми зробили в минулу зиму.

Тому ми готуємося так само, щоб, знаєте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, "година запитань до Уряду"  завершена. Давайте подякуємо Прем'єр-міністру України  та членам Кабінету Міністрів України за надані відповіді та участь у пленарному засіданні. (Оплески)

Дякую всім за роботу. Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні, про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно.

Нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку. Продовжуємо працювати на перемогу. І слава Україні!

 

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ. Героям слава! 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, Олександр Сергійович, будь ласка.

 

11:23:21

КОРНІЄНКО О.С.

Згідно з поданою заявою та відповідно до частини третьої статті 60 Регламенту Верховної Ради України повідомляю про вихід народного депутата України Яцик Юлії Григорівни зі складу депутатської фракції Політичної партії "Слуга народу".

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку