ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

16 липня 2024 року, 13 година

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

13:11:59

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні колеги,  відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради  України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих в парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Прошу всіх колег неухильно дотримуватись прийнятого українським парламентом рішення і відповідально поставитись до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

У разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

 Шановні народні депутати, вчора ми визначали день, що утверджує спадкоємність понад тисячолітньої історії українського державотворення – День Української Державності. Це свято про українців як націю, про наш величний дух і незламну волю, а також про особистостей, які творять нашу історію, формують розвиток майбутніх поколінь. Державність – це про людей та їх вчинки.

У ці дні ми згадуємо про ключові події нашої історії: від заснування стародавнього Києва і хрещення Київської Русі-України понад тисячі років тому до проголошення в цьому залі 16 липня 1990 року Декларації про державний суверенітет України, Акту незалежності України 24 серпня 1991 року і до нинішнього героїчного протистояння українського народу збройній агресії російської  держави-терориста.

Сьогодні державність України в руках кожного з нас, незалежно від того, хто де перебуває, на якому місці працює. Кожен воїн  у Силах оборони, кожна гривня на підтримку нашої армії, кожен відсоток зростання виробництва, кожна тонна врожаю, кожна дія на підтримку України – це наш внесок в багатовіковий історичний процес будівництва суверенної,  незалежної, демократичної української держави.

Шановні колеги, щиро вітаю вас  з цим визначним святом! Бажаю всім нам і кожному українцю і українки успіхів у діяльності на благо України.

Окремо хочу зазначити, що саме сьогодні в цьому залі 34 роки тому було проголошено Декларації про державний суверенітет України. (Оплески)

Давайте подякуємо колегам з першого скликання українського парламенту, які зробили цей важливий крок. (Оплески)  

За парламентською традицією розпочнемо нашу роботу з виконання Держаного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні колеги, триває 874-й день повномасштабної варварської збройної агресії Російської Федерації проти України. Понад два роки ми живемо, працюємо і боремось, незважаючи на постійні ракетні загрози з боку держави-агресора. 8 липня 2024 року рашисти скоїли черговий масштабний воєнний злочин, завдавши масованих ракетних ударів по містах і селах України. Внаслідок цього терористичного акту найбільш постраждали Київ, Кривий Ріг і Дніпро. Черговим прикладом цинізму і варварства ворога стали ракетні удари по Національній дитячій спеціалізованій лікарні "ОХМАТДИТ", де перебували понад 600 дітей, Центру дитячої кардіології та кардіохірургії, а також по відділенням приватних клінік АDONIS та ІSIDA. Загинули лікарі, працівники, пацієнти, багато поранених. Значних руйнувань зазнали будівлі медичних установу.

Такі злочини не мають строку давності, і обов'язково настане день, коли всі причетні до їх організації, вчинення понесуть справедливу відповідальність. Ми відбудуємо ОХМАТДИТ і інші зруйновані медичні заклади, які і надалі будуть надавати медичну допомогу на найвищому рівні. Ми вдячні кожному українцю і українці, всім, хто долучився до збору коштів на підтримку ОХМАТДИТу та інших медичних установ. Низькій уклін нашим захисникам і захисницям, які героїчно боронять Україну.

Прошу вшанувати пам'ять всіх полеглих за українську державу, всіх мирних людей, загиблих внаслідок російської агресії.

(Хвилина мовчання)

Прошу сідати.

Шановні колеги, на Погоджувальній раді ми домовлялися перед початком розгляду питань порядку денного надати час по 3 хвилини для виступів уповноважених представників депутатських фракцій та груп. Прошу представників депутатських фракцій і груп записатися на виступ.

"Відновлення України", будь ласка, Приходько. Славицька? Будь ласка, Славицька.

 

13:19:33

СЛАВИЦЬКА А.К.

Шановна президія, шановні колеги, 34 роки тому в цій залі було прийнято перший основоположний документ, що дав нам шлях до самостійності та незалежності. Перше демократичне скликання Верховної Ради України ухвалило Декларацію про державний суверенітет України. Декларація з-поміж іншого проголосила мету сприяння зміцненню загального миру і міжнародної безпеки. Нині, коли російська агресія триває уже понад 10 років, а повномасштабна війна триває 2,5 року ми особливо відчуваємо зв'язок цих слів – миру та безпеки.

Початок минулого тижня шокував всю Україну і людей поза її межами. Неспровокований і цілеспрямований удар ракетою по дитячій лікарні "ОХМАТДИТ" не має жодного виправдання, але має понести відповідальність російський режим. В той же час ми бачимо прояви насильства з політичним підґрунтям і за океаном. Замах на кандидата в Президенти США Дональда Трампа засвідчив вкрай негативні тенденції, адже політика публічної ненависті та нетерпимості стосовно своїх опонентів – це вже небезвинні політичні технології, це пряме зіткнення між людьми і жахливими наслідками. Ціна цієї боротьби – це життя.

Навіть сьогодні ми чуємо публічні погрози  життю народних депутатів, зокрема заклики щодо вбивства нашого колеги Артема Дмитрука. Це неприпустимо і вимагає реакції правоохоронних органів. Насильство у будь-яких формах, прояви ненависті та нетерпимості мають бути засуджені. Необхідно припинити ділити народ за тими чи іншими ознаками чи то переконаннями. Ми єдині у нашому прагненні досягнення миру та у процвітанні нашій спільній українській державі.

А закінчити свій виступ я хочу цитатою з Декларації про державний суверенітет України: "…як суверенна національна держава ми продовжуємо розвиватись в існуючих кордонах на основі здійснення  українською нацією свого невід'ємного права на самовизначення".

Все буде Україна. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, "Довіра", депутатська група. Павло Андрійович Бакунець, будь ласка.

 

13:21:56

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане головуючий, шановні народні депутати, дорогі українці, вітаю усіх нас разом з вами, власне 16 липня – це день, коли була прийнята Декларація про державний суверенітет України. Тоді власне Верховна Рада, проголошуючи волю українського народу, прийняла акт про суверенітет української держави. В цей же день Верховна Рада прийняла і Постанову в якій було зазначено, що  16 липня буде тим днем, коли ми будемо святкувати День незалежності України. Вже через рік події змінилися і відтак ми святкуємо День незалежності 24 серпня.

Сьогодні, виступаючи з цієї трибуни, ми не можемо оминути цієї великої трагедії, цієї однієї з найстрашніших картинок цієї війни, коли російська ракета влучила в одну з найбільших у Східній Європі дитячих лікарень. Тому ми висловлюємо свої співчуття родинам загиблих в лікарні, родинам загиблих в цей день, родинам загиблих наших воїнів на війні, особливо родині загиблої лікарки зі Львова Світлани Лук'янчик.

Думаю, що ця страшна трагедія вона повинна ще більше об'єднати і згуртувати нас українців, а відтак і наших міжнародних партнерів. Партнери повинні побачити, що терорист хоче знищити український народ, що це терористичний акт, що це геноцид проти українського народу, а відтак, нам потрібно постачати ще більше систем протиповітряної оборони, далекобійної зброї і дозволити вільно застосовувати зброю наших партнерів в руках наших мужніх героїв.

Також не лише ракети вбивають українців, іноді є зброя, яка вбиває уми, розуми наших українців і ця зброя – це також кремлівське коріння, запущене через релігію. Тому ми разом з вами повинні зупинити цей кремлівський вплив через релігію на голови українців, проголосувавши вже нарешті відповідний законопроект в другому читанні, про що вас закликаю. А також закликаю, дорогі українці, сьогодні Верховна Рада голосує закон, який дає нульове розмитнення для всіх генеруючих і енергозберігаючих установок. Тому готуйтеся до наступного сезону, незважаючи на обіцянки уряду, потрібно кожному готуватися, аби мати електроенергію вдома.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Голос", Клименко Юлія.

 

13:25:11

КЛИМЕНКО Ю.Л.

Шановні колеги, 34 роки тому в першому скликанні цього парламенту вистачило мужності і політичної волі проголосити державний суверенітет України. Але, на жаль, наші з вами попередники не могли думати, що протягом 33 останніх років, 34-и, на тілі українського народу залишиться ракова пухлина "руського міра", яка доїдає нас економічно, яка доїдає нас політично, сидячи в цій залі і продовжуючи сидіти, яка доїдає нас з усіх сторін, в тому числі ідеологічно. Тому що підстава і фундамент злочинів російської армії Кремля, і всього зла, яке відбувається в Україні, лежить в ідеологічній площині "руського міра", яка несеться через абсолютно всі важливі канали: через медіа, телеграм-канали, через церкву Московського патріархату.

Я вам хочу сказати, що ось, ось наслідки "руського міра" і ми всі з вами будемо так виглядати, так виглядають наші полонені, сім'ї яких стоять тут біля Верховної Ради, ось що робить "руський мір", руська ідеологія з українцями.  І так буде з кожним, ніхто з вас, на жаль, цього не уникне, коли руський мир буде панувати в Україні.

Тому я вас дуже прошу, будь ласка,  передумайте ще  раз, через  рік, за рік ви вже не будете депутатами, ви будете балотуватися на наступні вибори, можливо, але вам не буде, що сказати вашим виборцям. Тому що ви на відміну від першого скликання Верховної Ради не зробили нічого для того, щоб викорінити руський мир.

Тому я звертаюсь до правлячої партії, до Президента Зеленського, у вас ще є унікальний шанс очистити Україну від ракової пухлини "руського міра", проголосувавши законопроект 8371 в порядку денному до Дня незалежності. І показати нашим громадянам, що ми парламент українського народу, не російського народу, який, на жаль, залишається в цьому залі.

Я вас дуже прошу, не грайте зі злом і раковою пухлиною, давайте ми її вилікуємо, поставимо в порядок денний і проголосуємо, і звільнимо наших полонених.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Петро Олексійович Порошенко.

 

13:28:06

ПОРОШЕНКО П.О.

Шановні колеги! Поки тут Верховна Рада прохолоджується не лише в переносному, а в прямому сенсі під роботою кондиціонерів, в Глобальному Півдні приєдналася до осі зла велика кількість країн. Ковтніть цього прохолодного повітря і уявіть собі дев'ятий, тринадцятий або двадцятий поверх багатоповерхівки без світла, без кондиціонерів, без ліфта, без води, а там малеча, там літні люди. І в атаці на це, на енергосистему, точно винен Путін. Але я хочу проінформувати, що шість тижнів тому ми запросили до Верховної Ради Прем'єр-міністра. Ми вимагали, щоби негайно було внесено до Верховної Ради закон про зняття мита, зняття ПДВ з державного фінансування  закупівлі всіх необхідних компонентів – шість тижнів. І у мене питання: а де сонячні батареї? Де акумулятори? Де когенераційні станції для децентралізації електричної? Де-де-де? І чому парламент це не прийняв минулого тижня, позаминулого тижня? Бо керівництво парламенту в турпоїздках.  І у нас на сьогоднішній день із-за цього 400 народних депутатів роблять злочинну бездіяльність. І отже ми вимагаємо негайно закупити, забезпечити, захистити, бо до зими залишилося дуже мало часу. А потім, взимку будуть холода і Україну роблять країною, де дуже важко або неможливо жити, на фронті звичайно важче, але тут зараз ми недопустимо створення штучних перешкод. Тут нас вітають з річницею Хрещення Русі, найкращим подарунком народу України від Верховної Ради було б проголосування цього закону. Якого, вибачте, біса пів року, більше не ставлять на голосування закон про церкву? Вчора я був у Києво-Печерській лаврі на службі божій. Українці дивовижні, бо вони питають і для них важлива: і армія, і мова, і віра. І я наголошую, що на цьому тижні закон про церкву має бути проголосований. А ті, хто ще не підписався, негайно поставте підписи. Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям Слава!

Так, Колтунович. Ага, Папієв Михайло Михайлович, "Платформа за життя та мир".

 

13:31:16

ПАПІЄВ М.М. Дякую.

Шановні народні депутати України, шановний український народе! Ви знаєте, що сьогодні треба перш за все подякувати нашим Збройним Силам України за те, що вони героїчними зусиллями сьогодні отримують поступово, але я впевнений в тому, що вона наближається наша перемога. І в цей день треба подякувати Президенту України за те, що вдалося об'єднати весь цивілізований світ навколо України, і Президент зробив величезну роботу. От давайте уявімо собі можливості минулого року і поточного року. Я маю на увазі бюджетні можливості. Ви знаєте, в таких умовах, в яких працює сьогодні уряд, не працював жоден з попередніх урядів. Постійно ж треба було шукати кошти в державному бюджеті, знаходити фінансування, покривати дефіцит державного бюджету. Дуже часто не було зовнішніх запозичень. Тобто уряду треба було впроваджувати реформи й інші речі.

Взяти уряд Шмигаля. Ви ж дивіться, минулий рік, Президентом України організовано те, що зовнішнє фінансування Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, країн Європейського Союзу й інших країн, наших союзників, склало те, що у нас захищені статті в бюджеті профінансовані повністю. Тобто унікальна ситуація, коли уряд живе як Аладін. Тобто проснувся Шмигаль зранку, взяв лампу, потер, сказав: "Мені треба гроші на пенсії",  – раз, гроші з'явилися. Потер: "Мені треба на заробітну плату", – гроші з'явилися. Тобто це той час, коли уряд міг би зайнятися структурними реформами: реформами системи соціального страхування, реформами в економіці, тобто працювати з тим, щоб підвищувати експортний потенціал країни, працювати з міжнародними організаціями, з Всесвітньою організацією торгівлі, лобіювати наші товари і послуги в межах Європейського Союзу, інших країн світу. І, подивитися, нічого цього немає. Тобто фактично те, що зусиллями Президента України сьогодні немає у нас дефіциту бюджету, завершилося тим, що уряд став лінивий, він не працює над реформами.

Я беру навіть свій власний приклад: законопроект 3188 по реформуванню Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Скажіть мені, будь ласка, отак об'єктивно, сьогодні що, в країні існує більша проблема з дефіцитом робочої сили чи надлишок робочої сили? Та сьогодні дефіцит робочої сили. Сьогодні абсолютно реально провести оці реформи і підготуватися до перемоги. Коли повернуться громадяни України, їм треба буде створювати робочі місця. Я закликаю уряд до відповідальності…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "За майбутнє", Скороход. Будь ласка, Анна Костянтинівна.

 

13:34:33

СКОРОХОД А.К.        

Шановні колеги, я хочу підняти дуже  важливе питання, яке на сьогоднішній день турбує наше суспільство, а саме – це мобілізація осіб-військовозобов'язаних до 25 років.

Як ви всі пам'ятаєте, ми обіцяли, що хлопців до 25 років на війну не забиратимуть. Але це не діє, їх забирають, і забирають в досить високій кількості. В нас є три категорії осіб. Це хлопці, які у 16-17 років приписувалися до призовної дільниці та були визнані непридатними до військової служби у мирний час і обмежено придатними до військової служби у воєнний час. При цьому їм присвоювали військове звання, але вони не проходили жодних навчань. Друга категорія осіб до 25 років – це військовозобов'язані, які проходили строкову військову службу. І третя категорія – це офіцери запасу, які пройшли навчання на військовій кафедрі, але їм так само ще не виповнилося 25 років.

До ТСК надходить неймовірна кількість звернень з цього питання. Ми маємо його законодавчо вирішити, тому що на сьогоднішній момент всі ці три категорії осіб призиваються і мобілізуються до лав Збройних Сил України. Ми маємо бути зацікавлені у збереженні генофонду і збереженні життів наших молодиків.

Від ТСК було зареєстровано законопроект № 11379, а також альтернативний 11379-1. Перший вирішує питання по першій категорії осіб, а саме по хлопцям, які є обмежено придатними. Другий проект закону пропонує вирішити всі три категорії осіб.

Ми маємо розвернутися обличчям до своїх громадян і захистити їхні права. Тому я дуже прошу, щоб дані законопроекти були найближчим часом винесені до сесійної зали, і це питання було остаточно вирішено, тому що соціальну напругу серед людей треба зменшувати. І це питання потребує нагального вирішення.

Колеги, ще хочу звернути вашу увагу, що у нас відбувається у ВЛК. У нас так проходить ВЛК, що хлопці навіть не доїжджають до своїх військових частин. Нам треба так само звернути на це увагу, адже коли мобілізують хлопців, які фізично, чоловіків, які фізично не можуть витягнути елементарне фізичне навантаження, і вони гинуть ще навіть не доїжджаючи до лінії фронту. Прошу також звернути на це увагу і змінити систему – ми маємо бути в цьому зацікавлені, бо це наш генофонд.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Слуга народу". Будь ласка, Радуцький Михайло Борисович.

 

13:37:43

РАДУЦЬКИЙ М.Б. Колеги, 8 липня російські терористи цілеспрямовано атакували 2 медичних заклади в Києві: дитячу лікарню "ОХМАТДИТ", пологовий будинок медичного центру. Ракетний удар по Києву забрав життя 33 людей, серед них 6 медичних працівників. ОХМАТДИТ атакували ракетою Х-101, постраждало 5 корпусів медзакладу, в тому числі один найновіший, і одна будівля обвалилася повністю. Зруйновано корпус токсикології, у старому хірургічному корпусі вибиті майже всі вікна, сильно пошкоджено 2 хірургічних і 2 соматичних відділення – реанімаційне та хірургічне відділення. У новому зведеному лише нещодавно корпусі пошкоджено 12 відділень, з них 8 хірургічних, 5 онкологічних, 2 реанімації, операційний блок, відділення радіології та променевої терапії. Також частково пошкоджено єдину в країні онкогематологічну лабораторію.

Завдяки тому, що медичний персонал дотримувався заходів безпеки та встиг спустити пацієнтів до сховища вдалося запобігти масовим жертвам. На жаль, загинуло 2 людини: лікар та відвідувач закладу, який чекав дитину у машині поряд. Ще понад 50 отримали поранення.

Я дуже вдячний нашим колегам, які майже за 20-30 хвилин після цієї страшної катастрофи опинились разом зі мною там, на території лікарні "ОХМАТДИТ". Також окрема подяка Міністерству охорони здоров'я, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Міністерству внутрішніх справ, Укрзалізниці особлива подяка, які там опинились відразі після катастрофи і надавали скоординовану допомогу. У момент атаки лікарні в ній було 627 маленьких пацієнтів та проводились дві операції. Після трагедії 94 дитини були переведені до київських дитячих клінічних лікарень: першої, другої, четвертої та сьомої, Інституту нейрохірургії, Центру дитячої кардіології,  Перинатального центру  № 7, клініки "ДЕНИС" і клініки "Добробут". 68 дітей залишились на лікуванні в ОХМАТДИТі, 465 дітей, які потребували планового лікування, оглянуто та тимчасово виписано додому. Батькам запропоновано вивести дітей на лікування за кордон, загалом 16 родин висловили таке бажання. Перша евакуація дитини з ОХМАТДИТу на лікування за кордон може відбутися вже цього тижня.

За словами Ляшка, Міністра охорони здоров'я, на відновлення дитячої лікарні  на рахунки благодійного фонду та благодійних фондів не лікарні надійшло понад 800 мільйонів, уряд виділив 100 мільйонів гривень на першочергові роботи. Частину коштів – це 360-400 мільйонів  буде потрачено на відновлення обладнання, на закупівлю нового обладнання і іншу частину на проектування та будівництво нового корпусу. Скоріш за все, на жаль, старий хірургічний корпус доведеться знести.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо.

І "Батьківщина" Юлія Володимирівна. Тимошенко, будь ласка, "Батьківщина". Запросіть депутатів до зали, будемо переходити до питань порядку денного.

 

13:41:31

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, хотіла би вас попросити  ознайомитися з матеріалами, які надрукувала громадська організація "Слово і діло" по маленькій деталі: заробітним платам (доходам) керівників, персоналу, менеджменту енергетичних компаній. Я думаю, вам буде дуже цікаво. У мене в руках зараз ці матеріали. За що не візьмешся... Ну, наприклад, НАК "Нафтогаз". Люди отримують більше мільйона гривень в місяць заробітних плат, середній менеджмент десь 600, 800, 900 тисяч гривень, трошки нижчий менеджмент, ну, десь приблизно 300, 400, 500 тисяч. Якщо ми візьмемо, наприклад, Енергоатом (це до тарифів), тут ми теж побачимо до мільйона доларів, люди непогано живуть. А взагалі унікальна це  у нас Укрнафта і все, що з цим пов'язано, тут у нас взагалі гуляють по 2, по 3 мільйони в місяць заробітна плата.

Чому я з цього почала? Тому що це не лише заробітні плати, це відкати, коли в 5-6 разів дорожче закупають роботи, послуги і товари, це просто списання грошей в неймовірних обсягах в незавершені об'єкти будівництва, закапують у землю. І все це лягає на тарифи, які отримують люди: на газ, на тепло, на електроенергію, на все. І, дорогі друзі, коли піднімають кожні два, три, чотири місяці потрошку тарифи на газ, кожні пів року, вісім, дев'ять місяців вдвічі тарифи на електроенергію, я хочу, щоб просто ви знали, що за цим не стоїть ні ринок, ні економіка, ні якісь розумні речі, за цим стоїть якась неймовірного рівня корупція, яка вже зашкалила за всі розумні межі.

І коли люди сьогодні отримують платіжки, а всі отримали платіжки сьогодні на 67 відсотків більше за електроенергію, то це люди оплачують не розвиток держави, не розвиток енергетики, вони оплачують цю сарану, яка прийшла і просто зжирає нашу країну.

І тому ми сьогодні починаємо збір представників від всіх фракцій щодо тимчасової слідчої комісії, щоб ми могли побачити кожну енергетичну компанію, в тому числі Енергоатом, Укренерго, і розібратися куди іде кожна копійка. Я прошу дати ваших представників і перейти до тотального...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У нас перед розглядом питань є перерва з заміною на виступ "Голос" та "Європейська солідарність". Іванна Орестівна Климпуш-Цинцадзе, будь ласка, три хвилини, далі будемо переходити до голосувань.

 

13:45:03

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, у світі вибухають нові конфлікти, нові війни. Світ вільний проходить через велику кількість виборчих процесів. Ми бачимо як Сполучені Штати, найбільш потужна демократична країна світу зайшла сьогодні у визначальний виборчий процес, і це в той час, коли ми усі спільно мали би захищати інтереси України на кожному міжнародному майданчику. Це в той час, коли ми мали би говорити і кричати з усіх можливостей на всіх площадках про потреби України в додатковому ППО і в додатковій зброї, про терор і агресію Російської Федерації, про геноцид українського народу, про екоцид, про ті атаки, про які сьогодні вже не один  промовець говорив, і на наші лікарні, і на нашу енергетичну інфраструктуру, про те, що агресор має бути покараний і що треба перейти від політики непоразки України до політики перемоги України. Це те, що ми разом з Петром Порошенком, з Іриною Геращенко, з Марією Іоновою мали би робити сьогодні на  Республіканському конвенті в  Мілуокі, якби спікер українського парламенту вчергове не створив перешкод для цього міжнародного відрядження, якби спікер українського парламенту вже не вперше заборонив делегації "Європейської солідарності" брати участь у зібранні правоцентристських консервативних партій   світу і спілкуватися  з тими, від кого залежить наше виживання на майбутнє. Нам потрібна двопартійна підтримка Сполучених Штатів, нам потрібне лідерство  Сполучених Штатів у тому, щоб Україна виграла.

Ви бачили, при вході, родини морпіхів і родини азовців, які просять про повернення їхніх рідних, полонених, додому. Це не наші захисники, хто може їм допомогти, як не наші міжнародні партнери і про це теж ми могли сьогодні говорити в Мілуокі.

Ми могли і мали би говорити, так само пояснювати, що ж за закон на захист національної безпеки ми маємо ухвалити тут у Верховній Раді України, бо це закон не про заборону віри чи релігії, а це закон про заборону московського ефесбешного спрута у вигляді московської церкви. Але через протидію Голови Верховної Ради, через його перешкоджання захисту національних інтересів України, ми цього  зробити не можемо.

Спікер говорив про те, що євроінтеграція – це наша релігія. Так от, на таких релігійних засадах, без верховенства права і без демократії, ми на самовпевнених гаслах не зайдемо ні у Європу, ні у НАТО. Схаменіться, припиніть і почніть виконувати закон України!       

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, прохання зайняти місця, переходимо до  розгляду питань порядку денного.

Отже, колеги, переходимо до розгляду питання за реєстраційним номером 11105 – проект Постанови про Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах про виконану роботу за шість місяців її діяльності.

Пропонується прийняти в цілому, з необхідними техніко-юридичними правками, без  обговорення. Переходимо до голосування. Прошу голосувати.     

 

13:49:07

За-269

Рішення прийнято.

Наступне питання. По фракціям покажіть, будь ласка. Наступне питання також без обговорення. Постанова за реєстраційним номером 1140 –  проект Постанови про деякі питання здійснення парламентського контролю з питань отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час дії воєнного стану. Пропонується прийняти проект постанови в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками. Прошу голосувати.

 

13:49:48

За-284

Рішення прийнято.

З мотивів, будь ласка, Гончаренко.

 

13:49:56

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Олексій Гончаренко, "Європейська солідарність". Шановні друзі, от тільки що ми затвердили звіти ТСК, все добре, це важливі ТСК, вони працюють. Але в мене питання. Вчора одному нашому колезі пану Задорожньому була вручена підозра НАБУ за відкати. Пан Задорожній є заступником голови Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування реабілітації військовослужбовців. І, увага, в цій комісії, чий звіт ми тільки що затвердили, важливої комісії, добре працюючої, там він заступник, але він голова комітету, голова Тимчасової слідчої комісії з питань можливих розкрадань на фортифікаціях і дронах. Ну, ми що… Це взагалі божевілля.

Вчора пана Задорожнього виключили з партії "Слуга народу". Я не суд, я не звинувачую, але його виключили з партії, давайте прибирати його з цих ТСК, бо вийшли самі на себе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Репліку Задорожній буде брати? Добре.

Тоді рухаємося далі. Переходимо до розгляду наступного питання порядку денного, це, до речі, євроінтеграційний закон. Користуючись нагодою, ми хочемо повідомити, що відбулося голосування в Європарламенті, переважною більшістю голосів ще на 2,5 року спікером Європарламенту обрано великого друга України Роберту Мецолу, давайте привітаємо колегу. Вона була тут неодноразово, підтримувала нас, підтримувала Україну і дякуємо за всю підтримку.

Як ви знаєте завтра, буде відразу український день, на другий день роботи Європарламенту будуть прийматися важливі резолюції на нашу підтримку, які теж ми всі будемо чекати.

Отже, переходимо до законопроекту за реєстраційним номером 11310. Проект Закону про основні засади державної кліматичної політики. Пропонується включити це питання до порядку денного сесії. Прошу голосувати. 

 

13:52:19

За-279

Рішення прийнято. 

Пропонується розглянути це питання за скороченою процедурою.

 

13:52:39

За-242

Рішення прийнято. 

Будь ласка, для доповіді запрошується Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Олександрович Стрілець, будь ласка.

 

13:52:59

СТРІЛЕЦЬ Р.О.

Шановна президія, шановні народні депутати України! Проект Закону України про основні засади державної кліматичної політики внесений на ваш розгляд Кабінетом Міністрів  України.

Документ розроблений на виконання рекомендацій Європейської Комісії та Плану Ukraine Facility. Він є рамковий, його схвалення стане практичним кроком переходу від стратегії до дій по розбудові архітектури кліматичного врядування, адаптації до змін клімату, застосування кліматичних фінансових інструментів для повоєнного відновлення України з врахуванням кліматичного порядку денного.

Сьогодні ми всі з вами на собі відчуваємо аномальну спеку в Україні, все це наслідки світової кліматичної кризи. Впродовж  липня по всій території країни фіксували рекордні температури. Раніше ми вже спостерігали  такі температурні рекорди, але не настільки тривалі, як сьогодні. Підвищення температури повітря, це наш виклик сьогодення. Зростають площі   пожеж на відкритих територіях через посуху. До 2050 року ми можемо втратити велику кількість наших врожаїв. Є ризики погіршення здоров'я людей, теплові удари, серцево-судинні стреси та загострення хронічних хвороб, за світовою статистикою смертність від спеки порівняно з 1990 роком зросла на 54 відсотки.

Прийняття проекту закону сприятиме в першу чергу стратегічному плануванню та реалізації цілей державної кліматичної політики, інтеграції кліматичних питань в інші сфери державних політик. Тобто забезпечить кроссекторальність, виконання євроінтеграційних та міжнародних зобов'язань України і синхронізацію національного законодавства з правом ЄС.

Прошу підтримки і дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Для співдоповіді запрошується голова комітету Олег Володимирович Бондаренко, будь ласка.

 

13:55:09

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, Комітет з питань екологічної політики та природокористування розглянув законопроект про основні засади державної кліматичної політики, внесений урядом.

Метою прийняття цього законопроекту  зазначено визначення правових та організаційних засадах державної кліматичної політики, спрямованих на забезпечення низьковуглецевого розвитку України, досягнення кліматичної нейтральності, адаптації до зміни клімату, виконання міжнародних зобов'язань України в цій сфері, а також засад створення національної системи інвентаризації антропогенних викидів із джерел абсорбцій поглиначами парникових газів, функціонування національної системи відстеження і провадження політики заходів та прогнозування в сфері зміни клімату. Законопроект розроблено задля наближення національного кліматичного законодавства до права ЄС. Він включений до плану законопроектної роботи. Надана таблиця відповідності актам ЄС, з боку віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, немає, відсутні зауваження з боку антикорупційної політики, немає зауважень з боку міністерств і відомств. Прошу підтримати до першого читання, обов'язуємося доопрацювати якісно до другого читання.

Ще раз кажу, шановні колеги, зауважую, цей законопроект він встановлює рамку для нашої діяльності і для діяльності всієї нашої країни на багато років наперед. Це не про зараз, це про наших нащадків, це про те, в якому світі будуть жити наші нащадки і як вони будуть адаптуватися і пристосовуватися до змін клімату. Те, що зміни клімату незмінні, на жаль, ми всі бачимо. Ми всі бачимо, ми все відчуваємо постійно, кожен день і не тільки влітку, а й взимку і в усіх інших вимірах. Те, що вони затронуть всіх – і аграріїв, і енергетиків, і інфраструктуру,  – це також скоріш за все буде. Але ми маємо до цього підготуватися.       

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запишіться, будь ласка: два – за, два – проти. 

Будь ласка, "Слуга народу", Чорний.

 

13:57:40

ЧОРНИЙ Д.С.

Олегу Бондаренку прошу передати слово.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олег Бондаренко, "Слуга народу".

 

13:57:48

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, ще раз звертаюсь до вас з проханням підтримати цей законопроект, він вкрай важливий. І хочу зауважити, що відповідно до рішення комітету в цьому законопроекті до другого читання має підвиситися роль Верховної Ради України. А саме ми будемо пропонувати, я сподіваюсь, що ви підтримаєте ці правки до другого читання, будемо пропонувати передачу Верховній Раді України повноважень щодо затвердження середньострокових цілей кліматичної політики та підвищений контроль з боку Верховної Ради України над діяльністю центральних органів виконавчої влади, уряду в цій частині. Сподіваюсь, що саме така редакція отримає найбільшу кількість голосів до другого читання. Маємо прийняти якнайшвидше цей закон і вже наприкінці року під час кліматичної конференції СОР ми маємо презентувати наші досягнення в цій сфері.

Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "Європейська солідарність", Павленко.

Ірина Володимирівна Геращенко. 

    

13:58:59

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Прошу передати слово Ірині Геращенко.

 

13:59:11

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, кліматична політика – це, дійсно, маркер цивілізованої європейської держави. І якщо ви подивитеся на наші зобов'язання щодо європейської інтеграції на 2024 рік, то саме блок екології там належить один до ключових. Тому дуже важливо, що ми це зараз розглядаємо.

Дійсно, в Україні стоїть аномальна спека, і немає відповіді, чи це природні катаклізми, чи це вплив уже руйнівний людини на клімат. Дехто тут радить обливатися водою холодною з відра і замотуватися в простині, деякі майстри зі "слуг", розумієте, але насправді цивілізована держава трішечки інакше має підходити до кліматичної політики. І мова йде, і про що йдеться в цьому законопроекті, в першу чергу про наближення стандартів до європейських стандартів щодо парникових викидів, щодо інших технічних параметрів. І очевидно, що "Європейська солідарність" підтримує цей законопроект в першому читанні. Також ми очікуємо тут дуже фахової потім розробки підзаконних актів урядом, тому що в нас на цьому етапі починається потім зволікання і блокування імплементації законопроектів, прийнятих Верховною Радою України. І дуже важливо, аби ми, дійсно, звернули увагу на адаптацію наших стандартів до європейських норм і правил, а в цьому законопроекті йдеться саме про чіткі норми парникових викидів та інші показники, які роблять Україну державою, що цивілізовано ставиться до довкілля. Для нас питання це у зв'язку з війною, у зв'язку руйнівним внеском війни в довкілля стає ще більш критичним.

"Європейська солідарність" підтримує цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "За майбутнє", будь ласка. Батенко Тарас Іванович.

 

14:01:27

БАТЕНКО Т.І.

Колеги, насправді, якщо хтось думає, що цей законопроект про державну політику у сфері клімату, про далекі і якийсь там дуже далекий завтрашній день, то він глибоко помиляється. Тому що війна і клімат – це дуже взаємопов'язані речі.

Я прочитав науково-експертний аналіз, до  якого доклалися українські науковці і експерти, в який спосіб війна в Україні за два останніх роки вплинула на клімат зокрема в Україні. Кліматична вартість перших двох років війни Росії з Україною була більшою ніж щорічні викиди парникових газів, що генеруються окремо 175-а країнами, що посилює глобально, глобально кліматичну надзвичайну ситуацію. І це якраз відповідь тим міжнародним політичним діячам, які займаються ізоляцією, ізоляціонізмом і не думають, що війна в Україні жодним чином не стосується усього світу – вона стосується усього світу.

Викиди парникових газів, пов'язані з 24-а місяцями війни в Україні, зросли до 175 мільйонів тонн вуглекислого газу. Знаєте, президент Джо Байден на початку року сказав, що один божевільний чоловік, божевільний SOB, son of a bitch, –  президент Путін здійснив ряд загроз людству, хоча насправді головна екзистенційна загроза людству навіть не ядерна загроза, а саме клімат. Тому ми повинні розуміти, що власне ця війна, яка сьогодні відбувається, вона прямо і безпосередньо дотична до нас і до всього світу.

У перші місяці війни якраз ми це побачили і бачимо це по сьогоднішній день. Але ми вважаємо, що законопроект потребує доопрацювання, тому що якраз  державна політики у сфері там не розписана. Тому в друге читання ми сподіваємося ця ситуація буде поправлена.

Дякую. (Оплески)

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

14:03:32

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович, фракція "Батьківщина".

 

14:03:36

ЄВТУШОК С.М.

Дякую, пане головуючий.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина", Рівненщина.

Шановні колеги, дивна концепція про засади державної кліматичної політики з декількох причин. Перше, очевидно, що десь, орієнтовно, в законопроекті і в цій концепції на 50 відсотків лише адаптовано до міжнародних нормативно-правових актів положення. Це і Регламент Європейського Союзу, це і Угода про асоціацію з Європейським Союзом, це і Паризька угода, і протокол і інші нормативно-правові міжнародні акти, тому дуже дивне питання тут про її ухвалення.

Але я хочу привернути увагу до практичної сторони. Шановні колеги, промисловість без проблем десь якось паралельно буде еволюційно це робити, але давайте привернемо увагу до того, що ми знову ж таки з вами навантажуємо органи місцевого самоврядування на певні видатки. Я хочу сказати, що 3 роки тому в цьому залі ми з вами законом України проголосували дуже хорошу річ – дали уряду завдання розробити 3 програми про енергомодернізацію житлового фонду багатоповерхового, водоканалу, а також теплоенергію. Жодна програма станом на сьогоднішній день не написана.

Зараз ми говоримо про те, що знову ж таки органи місцевого самоврядування повинні написати програми, забезпечити цих спеціалістів належною комп'ютерною технікою, зондування, супутник, все інше аби написати програми для того, щоб так чи інакше покращувати кліматичні умови. Ну, не абсурд?! Скажіть, будь ласка. Почитайте висновок Національної академії наук, вона теж говорить про перехідний період, навіть який зараз відбувається в країнах Європейського Союзу. До 2026 року вони навіть поступово потихеньку рухаються до реалізації цієї концепції.

Тому не голосуймо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, ще одна хвилина, Бакунець. І після цього голосуємо.

Шановні колеги, будь ласка, запросіть народних депутатів зайняти свої місця.

 

14:05:50

БАКУНЕЦЬ П.А.

Шановний пане Голово, шановний пане міністре, дорогі депутати, звичайно, що депутатська група "Довіра" підтримує цей законопроект, він важливий, він наближає нас до європейських стандартів.

Ми розуміємо, що це про завтрашній день. Ми розуміємо, що і війна впливає на ситуацію як природню, так і кліматичну. І ми прекрасно розуміємо, що хтось повинен цим займатися і напрацьовувати це на майбутні роки.

Ще раз наголошуючи, що війна сьогодні завдає також нищівної непоправної поразки в енергетичній системі України. І Верховна Рада України сьогодні робить крок назустріч вам, українці, знімаючи мито, тобто роблячи нульове розмитнення на всю техніку і апаратуру, яка є енергогенеруючою і енергозберігаючою. Це і інвертори, і акумулятори, і батареї. Тому готуйтеся, будь ласка, дорогі українці, аби пройти цей сезон...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів приготуватися. Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про основні засади державної кліматичної політики (реєстраційний номер 11310). Готові голосувати, шановні колеги? Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:07:39

За-273

Рішення прийнято. Дякую.

Шановні колеги, рухаємось далі. Наступний законопроект 11258 – це проект Закону про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування. Ми на Погоджувальній раді домовились до 5 хвилин Крулько виступає і ми голосуємо одразу.

 Будь ласка, Іван Іванович.

 

14:08:11

КРУЛЬКО І.І.

Іван Крулько, фракція "Батьківщина". Безумовно, що цей законопроект фракція "Батьківщина" буде підтримувати, адже мова іде про те, що в Україну без податку на додану вартість будуть завозитись такі потрібні устаткування, як машини механізованого розмінування. Україна залишається країною в світі найбільш замінованою і, безумовно, що це створює величезні проблеми в прифронтовій зоні для великої кількості українських громадян, які там проживають, на тих територіях, для наших фермерів, які не можуть обробляти свої угіддя без ризику для життя. Тому  безперечно, що на наше переконання потрібно приймати цей законопроект, але в той же час ми хочемо звернути увагу, що таке звільнення від ПДВ стосується лише імпорту, а відтак це дискримінує потенційних українських виробників аналогічної продукції. Тому ми би пропонували, щоб був розроблений спеціальний закон, який поширить також на операції з її виробництва і постачання в Україні для того, щоб український виробник був хоча б з приводу оподаткування в тих самих умовах, в яких іноземні виробники, які будуть поставляти імпортну продукцію до нашої держави.

І крім того, я хотів би сказати, що в підготовці до другого читання до цього законопроекту були подані також норми стосовно звільнення від оподаткування ПДВ продукції, яка стосується енергетичної системи. Тобто щоб ті речі, які можуть покращити ситуацію з наданням електроенергії нашим громадянам, щоб вони теж були звільнені від податку на додану вартість. Безумовно, що це позитивна норма, але хотів би єдине звернути увагу, що ми такі речі мали приймати ще рік тому, коли почалися атаки на українську енергетичну систему, коли ми розуміли, що Росія буде створювати несумісні з життям умови в Україні.

Тому безперечно, що наше з вами завдання проголосувати цей закон якомога швидше, він має бути підписаний Президентом. Але давайте приймати рішення, які потрібні, сьогодні на сьогодні, а не чекати довгий час, оскільки ці ще всі товари, які необхідні для української енергетики, потрібно завезти в Україну і щоб вони запрацювали.

Фракція "Батьківщина" підтримуватиме цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, якщо можна, коротко відповідь від комітету і голосуємо. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

 

14:10:52

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Шановні колеги, ми детально доопрацювали на рівні комітету разом з Міністерством фінансів, Міністерством енергетики, Міністерством економіки та Кабінетом Міністрів цей законопроект. Законопроект містить пільги для обладнання, для розмінування, для виготовлення цього обладнання, також пільги для електрогенеруючого обладнання, акумуляторів та іншого обладнання, необхідного для підтримання електроживлення в цей складний момент. При чому коди підібрані таким чином, щоб не зашкодити вітчизняним товаровиробникам. Тобто те обладнання, яке виготовляється на території України, не буде у нерівних умовах з тим обладнанням, яке імпортується. Також законопроект погоджений з відповідними бізнес-асоціаціями.

Тому прошу підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, переходимо до голосування. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування (реєстраційний номер законопроекту 11258). Готові голосувати, шановні колеги? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

14:12:32

За-305

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому. Покажіть по фракціях.

Наступний законопроект 11259 – це пов'язаний з ним проект Закону про внесення змін до розділу ХХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування. Це теж друге читання. Ми домовлялись так: до п'яти хвилин Крулько і дві поправки... Не буде, так?  Рущишин буде свої правки? Не буде. Одразу голосуємо.

 Шановні колеги, всі зняли поправки, всі зняли виступи. Я ставлю пропозицію – переходимо до голосування. Голосування, шановні колеги.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до розділу ХХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування (реєстраційний номер законопроекту 11259). Ще раз – 11259. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:13:51

За-313

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Покажіть по фракціях.

Дякую.

Рухаємося далі, шановні колеги. Наступний законопроект 11355 – це друге читання, проект Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення. Ми домовлялися так, тут буде 7 хвилин – Разумков з місця, потім 5 хвилин – Кучеренко, потім ще  10 хвилин – Разумков і голосуємо. Правильно?

Будь ласка, Разумков Дмитро Олександрович, 7 хвилин перших – це замість своїх 50 з копійками поправок. Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

14:14:20

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслан Олексійович. На жаль, правки не були враховані і технічні і організаційні, різні. І тут багато можна говорити про майбутнє, але по факту – це закони не про майбутнє,  це закони про те, що  в нас не буде економіки найближчим часом.

А давайте поговоримо про майбутнє. Сьогодні ми починали засідання Верховної Ради з Хвилини мовчання і після цього колеги  виступали з трибуни і згадували трагічні події ОХМАТДИТу, згадували про те, що ця лікарня була зруйнована рашистами.

І дійсно в цей день було багато народних депутатів, було багато людей, які приїхали, які приїхали до ОХМАТДИТу, було багато людей, які привезли  гуманітарну допомогу. Але, на жаль, я там не побачив ні Президента з його Офісом, ні керівництво Верховної Ради, можна сказати, що це не їх зона відповідальності. Але це не про зони відповідальності, це про внутрішні переконання і бажання туди потрапити, я бачив там представників всіх політичних фракцій і груп, які представлені в парламенті, всіх.

Але ключове, кого я там не побачив, я не побачив там  Прем'єр-міністра. Вони поки з Свириденко вирішують, хто з них буде Прем'єром, їм абсолютно плювати на зруйновану ключову дитячу лікарню України, ключову, найбільшої немає, ті руйнування, які зазнала вона, я не знаю коли зможуть відновити. Але вони граються в політику і одразу оголошують збір грошей, тих  грошей, які вони знову розкрадуть і розтягнуть по своїм кишеням, по своїм кишеням розтягнуть. Єдиний, кого я там побачив, може хтось ще з міністрів був, був Ляшко, його хвалили і представники монобільшості. І розповідали, що, на відміну від усіх інших, треба було б взяти приклад, і Офісу Президента, і іншим колегам щодо його діяльності, що не дивлячись на всю складність політичного знаходження в цьому міністерстві, він один з небагатьох, хто намагається знаходити спільну мову і з владою, і з опозицією, публічно і не публічно працюючи на цей напрямок.

Але я хотів би сказати ще про дві дуже важливі категорії. Це наші з вами деесенесники і це лікарі, які робили з перших секунд ураження все для того, щоб спасти і врятувати людей. І це повернення до питання мобілізації. Під час нашого відрядження команда "Розумної політики" були в Дніпрі там, де в дім також прилетіла ракета і зруйнувала багатоповерхівку. І підходили деесенесники так само як і в ОХМАТДИТі, і казали про те, що знову неправда. Тому що, коли сьогодні розповідають про те, що 90 відсотків їх буде заброньовано,  – це ж неправда. От буде в п'ятницю Кабмін, я хочу це питання поставити Прем'єр-міністру, щоб він чесно відповів. А як зараз відбувається не у відсотках, а в кількості людей, які бронюються? Тому що, що сьогодні відбувається? Їх навмисно заставляють написати заяву або про мобілізацію, або про звільнення. І у відсотках дійсно буде 90 відсотків, але від тих, хто залишиться.

А скажіть, будь ласка, а хто завтра буде розбирати завали в Києві, в Харкові, в Запоріжжі, в інших містах, по яким б'ють рашисти? Скажіть, будь ласка, уряд, який приймає сьогодні таке рішення, він не допомагає ворогу робити так, щоб з-під завалів не можна було врятувати дітей і всіх інших, хто живе в цих будинках, ходить в магазини, ходить до лікарень? Наступна важлива категорія, це медики. Ви сьогодні, прийнявши Закон про мобілізацію, точно зробили так, що медиків, які будуть лікувати вас, ваших дітей, ваших батьків, в лікарнях стало набагато менше. Людей сьогодні, я розумію, що історія про те, що всіх треба відправити на фронт, тому що людей на фронті не вистачає, правда не розумію, як це корелюється із заявою Президента про 14 бригад, які у нього стоять в тилу? Це його заява під час одного з інтерв'ю про те, що 14 бригад знаходяться в тилу.

А, як так у нас відбувається, що бригади стоять в тилу, а на фронті не вистачає людей і ми мобілізуємо і медиків, і ми мобілізуємо з вами деесенесників? Це якраз про ті абсолютно безглузді і не професійні підходи, які сьогодні відбуваються в українській політиці в прийнятті рішень.

І я хотів би порадити керівництву Кабінету Міністрів України думати все ж таки не про позиції, на яких вони будуть працювати завтра, не про крісла, а про те, як буде відновлюватись економіка, як вони будуть забезпечувати те, щоб у вас було світло, як вони забезпечать роботу лікарень, роботу деесенесників і всіх тих хто у нас сьогодні рятує, і як вони забезпечать фінансування Збройних Сил України! 

А паралельно в рамках і цього закону, і інших, і тих, яких, на жаль, немає в порядку денному, щоб ми з вами подумали, як створити умови для того, щоб бізнес продовжував працювати сьогодні і не повтікав з цієї держави  завтра, після завершення війни.

А те, що ми сьогодні розглядаємо в парламенті, дуже  часто просто витрачання часу. І, на жаль, це повторюється із тижня в тиждень, коли відбувається засідання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Дмитро Олександрович.

Будь ласка,  далі у нас 5 хвилин – Олексій Юрійович Кучеренко і потім ще 10 хвилин – Дмитро Олександрович і будемо голосувати. Через 15 хвилин будемо голосувати.

Будь ласка,  Юрій Олексійович, Олексій Юрійович, перепрошую.

 

14:21:20

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я спробую вкластися навіть у менший час, щоб заощадити ваш час.

Перше. Безумовно,  фракція "Батьківщина" вітає всі оці теоретичні яскраві наші напрямки до того, щоб ми досягли якомога швидше європейських стандартів практично в усьому: в екології, в рівні життя, в рівні заробітних плат. Ми дуже би мріяли, щоб по 4 тисячі євро отримували наші освітяни і інші робітники. Але, я і мої колеги, ми як прагматики виходимо з того, що є реальна ситуація, яка, на превеликий жаль, дуже часто не враховується авторами таких яскравих теоретичних євроінтеграційних законів.

Мій колега Євтушок виступав декілька хвилин тому про кліматичну угоду, яка дуже красива, але ніхто не порахував, а скільки ж грошей треба буде вилучити і витратити місцевим громадам, скільки грошей витратити громадянам нашим для того, щоб дійсно відповідати цим стандартам, і звідки візьмуться ці гроші?

Я конкретно звертаю увагу, і шановного голови комітету, і депутатів на лист Європейської Бізнес Асоціації, ми дуже уважно і завжди дослуховуємося до цієї поважної структури. І от аргументи, які наведені в листі Європейської Бізнес Асоціації стосовно того, що дуже небезпечні норми в цьому законопроекті для бізнесу, для тих, хто утримує робочі місця, хто платить податки, хто несе на собі всі ризики, особливо на сьогодні під час війни, і хто, по суті,  забезпечує хоч якийсь рух і динаміку економіки України, нам здається, що їх аргументи дуже і дуже важливі.

По-перше, тут зазначається, що європейські країни для того, щоб досягти своїх показників, або в повітрі, або в інших екологічних параметрах були витрачені з бюджету Європейського Союзу сотні мільярдів євро, розтягнуті у часі, абсолютно конкретно спрямовані на те, щоб їх промисловість, їх виробники досягли відповідної мети.

От друзі, я на пальцях поясню як  колега з енергетичного комітету. Чи дратує нас те, що Трипільська станція тут, в 30 кілометрах від Києва, постійно чадить? Ми бачимо, який там ну неприємний для нас колір повітря. Дуже дратує, безумовно. А тепер з іншого боку: а чи розуміємо ми сьогодні взагалі, що таке сидіти взагалі без електроенергії при непрацюючій цій Трипільській станції, зруйнованій ворогом, та й інших станцій?    

Рухаємося далі. А ми що, готові завтра закривати ці станції, під час, коли у нас повний дефіцит електроенергії? Чи ми будемо вимагати від майбутніх інвесторів або акціонерів, які намагаються відремонтувати це все, ми будемо вимагати завтра або через рік дотримання європейських стандартів? Та точно, що це найкоротший крок для того, щоб загубити енергетику України і лишити нас всіх без електроенергії та без інших послуг.

Я можу порадити голові комітету уважно почитати зауваження юридичного управління, яке дуже суттєві зауваження, яке вказує на ті речі, які, на жаль, не були враховані в остаточній версії закону. Вони дуже серйозні. Вони звертають увагу на те, що, по суті справи, це рух в односторонньому порядку, який дасть можливість черговій екологічній інспекції… Ми всі дуже знаємо, як дуже люблять наші всілякі інспекції – податкові, екологічні й інші, як вони люблять робити приписи, як вони люблять збирати гроші, як вони люблять закривати чи не закривати в залежності від якихось суб'єктивних критеріїв. Але ж погодьтеся, якщо ми чітко не розуміємо, за які гроші, за які ресурси буде проведена ця модернізація, то в результаті це все перетвориться, на жаль, на чергову репресивну машину, яка ні до чого хорошого не призведе.

Все це, всі ці аргументи дають підстави і мені, і моїм колегам з "Батьківщини" не підтримувати цей законопроект при всій повазі до його євроінтеграційності. Вибачте, ми сказала нашу позицію, ми її будемо і далі захищати з реальним сектором економіки, за який дуже турбується і опікується "Батьківщина".

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, завершальний виступ – Разумков Дмитро Олександрович, потім я надам 1 хвилину для відповіді на ті зауваження, які почув голова комітету, і будемо голосувати.

Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

14:26:37

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, вам, думаю, що, як і мені, має бути соромно за той порядок денний, який ми розглядаємо. Тут, на жаль, дуже мало законів, які дійсно турбують суспільство. І я зараз хотів би виступити з пропозиціями і від себе, як голови об'єднання "Розумна політика", і від наших колег. Причому це, дійсно, не про політику. Зараз я буду казати про важливі закони, авторами яких є або всі, або майже всі фракції, які представлені в цій Верховній Раді: і монобільшість, і майже вся опозиція, і інші групи, які сьогодні працюють в стінах парламенту.

Це законопроекти, які, дійсно, пішли б на користь і нам, і нашій країні, і нашим Збройним Силам, і тим, хто забезпечує тил, і українському бізнесу. І це лише невелика частина того, що мала б розглядати Верховна Рада, замість того, що вона дійсно розглядає.

Перше. Це законопроект 9560 про внесення змін до бюджету України, який дозволить органам місцевого самоврядування кошти перераховувати на потреби сектору безпеки і оборони. Ми один з них проголосували, 59-й, але він, на жаль, не буде працювати до того моменту, коли не проголосують цей.

Я розумію, що це законопроект нашого колеги Микиші, і тому тут грається політика, замість того, щоб забезпечити, дійсно, потреби сектору безпеки і оборони, дійсні потреби української армії.

Сьогодні, на жаль, немає в порядку денному законопроектів 11344 і 11343. Це законопроекти, які б дали можливість ввозити безмитно всі комплектуючі для забезпечення зруйнованої інфраструктури, енергетичної інфраструктури. Я вже мовчу про ті мільярди гривень, які проїв або вкрав Кабмін, які пішли незрозуміло куди. І зараз ще раз хочуть державні кошти, тому що це буде привозитися саме за  державні кошти, обилетить, вибачте, по другому колу.

Це законопроекти нашої команди "Розумної політики" 11403 і 11404. Такі законопроекти приймалися в 2022 році, вони дозволяють безмитно ввозити сьогодні генератори, ввозити комплектуючі до них і те, що  забезпечило б їх ремонт, дозволяють ввозити станції енергонакопичення і дозволяли б зменшити видатки наших домогосподарств, коли "говорящі   голови" Офісу Президента розповідають про те, що це треба кожній родині виділити по 3-4 тисячі доларів, тому що нібито вони жили в борг. В борг сьогодні живуть ті, хто сидять в високих кабінетах, в борг перед народом України і Збройними Силами, а не перекладати свою відповідальність і свій непрофесіоналізм  на людей.

Але ці законопроекти так само не потрапляють до стін Верховної Ради! Коли ми пропонували це проголосувати в 2023 році, нам розповідали, що страшна зима 2022-2023-го вже завершилась і повторення не буде. Хай би зараз ці розумники вийшли і про це сказали.

Наступне, це законопроекти, пов'язані з сектором безпеки і оборони, це 11217 законопроект команди "Розумної політики", який допомагав би виконати обіцянку влади і Кабміну, який розповідав, що треба 8 місяців, щоб написати Закон про демобілізацію. Скажіть, будь ласка, ви військових за дурнів маєте? Вони, думаєте, не розуміють, що це пишеться протягом, ну, декількох тижнів? І саме такий законопроект  знаходиться в стінах Верховної Ради. Тому коли представники монобільшості розповідають, що таких законопроектів немає,  – це брехня. Відповідні пропозиції вже лежать, на жаль, лежать, а не працюють в стінах нашого  вами парламенту.

Наступний законопроект – це 11218, який паралельно з демобілізацією дозволив би проводити ротацію не пізніше ніж через 6 місяців. Це те, що вимагають наші з вами захисники на фронті.

І друга складова цього закону, це додаткова відпустка, починаючи з другого року служби. Якщо б і демобілізація, і ці норми були прийняті, то сьогодні процес мобілізації відбувався б набагато легше, і ви б давали реально можливість людям піти захищати Батьківщину, розуміючи скільки на це піде часу.

Наступний законопроект – це 11219, який передбачає зняття з військового обліку інвалідів з дитинства I і II групи. Ми сьогодні всі з вами бачимо, що відбувається під ТЦК – стоять черги, під ЦНАПами стоять черги. Ви ж прийняли 60 діб! Ви! Коли ті, хто адекватний, в залі казали, що ну не можна це зробити за 60 днів, ну не можна – ви проголосували за 60! То хоча б зніміть ті категорії, які точно не попадуть на військову службу. Навіщо ви витрачаєте час державних органів?

Наступне питання. Це 11258 і 11259. Це два законопроекти, які, на щастя, сьогодні були в порядку денному і були проголосовані, авторства колеги Горенюка (перший). Це дуже запізнілі закони, я йому дякую, що вони сьогодні є, але вони запізнілі, тому що ми втратили час на ввезення таких машин і на ввезення обладнання для їх ремонту. Тому що сьогодні подивитися на ті поля, які були заміновані і які можна було б машинним способом розмінувати півтора-два роки тому, сьогодні це зробити це вже не можна, тому що виросла поросль, дерева ростуть, там не може працювати машина. Але все рівно це добре, що сьогодні ці законопроекти були проголосовані.

Важливий законопроект 11319 – це законопроект, який звільняє від військово-транспортного обов'язку наших з вами захисників. Я погоджуюсь з тим, що ми прийняли в Законі про мобілізацію право мобілізувати дорогі позашляховики, які потрібні на фронті. Але скажіть мені, будь ласка, ви знаєте, що така ж норма розповсюджується і на наших захисників, і на їх родини? Ви дійсно вважаєте це нормальним, коли людина захищає вас на фронті, а ви в нього в тилу забираєте його машину? Це не дивлячись на те, що дуже часто вони самі себе забезпечують машинами, на відміну від Міністерства оборони, від уряду і всіх інших, вони, волонтери, їх родини, їх близькі, їх друзі, їх бізнес, а ви ще раз по другому колу хочете в них це забрати.

Наступний законопроект 11379, який пропонує встановити все-таки справедливість, тому що ви, коли голосували і проголосували за скасування обмежено придатних, ви фактично їх прирівняли до того, що вони мають іти служити навіть у 18 років. Це те, про що... це одна із частин про те, що я казав, коли ви голосували за Закон про мобілізацію, недолугий Закон про мобілізацію, наслідки якого ми сьогодні з вами спостерігаємо. Так давайте приймемо законопроект нашого колеги, який дозволить прибрати цю несправедливість, його знову немає в порядку денному.

Наступне питання – це 11391 про відстрочку від мобілізації для неповнорідних братів і сестер. Коли він приймався, профільний комітет, Міністерство оборони розповідало про те, що це абсолютно не пов'язані між собою люди, просто ми дамо комусь право не мобілізуватись, якщо загинув неповнорідний брат або сестра. А мова іде про маму, яка була двічі заміжня і має від кожного шлюбу по одній дитині, і одна дитина або загинула, або знаходиться безвісти зниклою і ви зараз прийдете забирати другу. Скажіть мені, будь ласка,  це правильно? Ви коли за це проголосували це знали? А ті, хто не знали, може, варто підтримати цей законопроект і щоб це прибрати чи він далі буде просто лежати в довгому ящику?

І ще важливі закони – це 11161, це закон про справедливість, який прирівнює компенсацію за майно знищене не лише тих, хто знаходиться на вільній території нашої держави, а й тих, чиє майно було знищено в Бердянську, знищено в Маріуполі, знищено в Бахмуті, в Часовому Яру і на інших територіях, де поки що ми не можемо їм повернути. Давайте, щоб порядок денний Верховної Ради відповідав потребам українського народу, а не просто був створений для галочки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, одна хвилина відповідь від комітету і голосуємо. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця. І після відповіді комітету будемо голосувати. Будь ласка, Олегу Володимировичу.

 

14:37:01

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, я спробую стисло за одну хвилину відповісти на всі питання, які були.

По-перше, чи важливий цей законопроект? Так. Я не можу не погодитися із попереднім спікером, що є багато важливих законопроектів у Верховній Раді. Цей законопроект він також є важливий. Але цим законопроектом, на відміну від інших законопроектів, закладаються умови існування наших нащадків на багато років наперед.

Цей законопроект про те, що ми маємо, вся наша промисловість... свідомо промисловість має обрати два шляхи: або шлях, коли вони за 12 років ідуть на переобладнання, знаходять кошти. І я впевнений, що ці кошти будуть знаходитися, і Європейський Союз, і кредитори Європейського Союзу таке можуть дати. Інший шлях, коли 10 років і вони припиняють своє існування, і припиняють забруднювати навколишнє середовище.

Шановні колеги, все зрозуміло, можемо рухатися, є строк. Давайте приймемо вольове...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення. Будь ласка, займіть свої місця, переходимо до голосування. Я прошу народних депутатів приготуватися.

Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення (реєстраційний номер законопроекту 11355). Готові голосувати?

Це прийняття в другому читанні і в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками. Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:39:06

За-256

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Вітаю, колеги.

Наступний законопроект 4201 – проект Закону про обчислення часу в Україні.

Я запрошую голову підкомітету з питань державної економічної політики Комітету з питань економічного розвитку Колтуновича Олександра Сергійовича.

Шановні колеги, я прошу не розходитись, тому що тут буде дві хвилини – Климпуш-Цинцадзе, до п'яти хвилин – Михайло Цимбалюк і голосуємо. Будь ласка, я запрошую... І три хвилини Разумков ще буде, да, будь ласка.

Давайте тоді Климпуш-Цинцадзе і потім – Разумков, потім – Цимбалюк. Будь ласка, Івана Орестівна.

 

14:39:44

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Шановні колеги, хочу звернути вашу увагу, що цей законопроект, на жаль, не відповідає принципу правової визначеності, про це вказував і наш Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу, на це вказували і ГНЕУ, і юридичний департамент. Мені прикро, що ми розглядаємо в цій залі законопроекти, які насправді мають мало спільного з європейською інтеграцією. Коли йдеться про те, що, мовляв, ми робимо це так як в Європі, то насправді Європа до цього часу не дійшла згоди стосовно того, щоб залишитися на тому чи іншому часі. Якщо ми претендуємо далі на європейську інтеграцію, то ми мали би це робити в координації і в спільнодії з нашими партнерами з Європейського Союзу, а не виконувати просто якісь там забаганки окремих колег, які пропонують такі зміни.

І тому я би закликала всіх все-таки відправити цей законопроект автору, хай працює з ним. Можливо, коли Європейський Союз ухвалить таке рішення, то тоді ми можемо повернутися до розгляду такого питання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Разумков Дмитро Олександрович і потім – Михайло Михайлович Цимбалюк, і потім голосуємо.

 

14:41:14

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, це якраз до історії про те, що ми з вами розглядаємо. Я зараз не буду вдаватися в питання, що важливіше, наприклад Закон про зміну літнього на зимовий час, чи Закон про корупцію. 

Свого часу Президент обіцяв, що буде законопроект про прирівняння корупції під час війни до державної зради. Команда "Розумної політики" допомогла Президенту і внесла відповідний   законопроект, вже, я думаю, що з рік він валяється в стінах Верховної Ради і до зали не потрапляє. Ну треба ж допомогти  Президенту.

Наступне питання. Скажіть, будь ласка, по партіям, от ви коли голосували Закон про партії, я, мої колеги, говорили про те, що давайте віддамо фінансування з партій на Збройні Сили України, ну це точно чесно і точно сьогодні більш актуально, аніж виробляння газетенок, які ви роздаєте біля  метро. Ви сказали, ні, нам дуже треба ці кошти.

Так от "Слуга народу" на 160 мільйонів, за позицією НАЗК, визнано як використання цих коштів в не правильному напрямку і є зловживання щодо цього процесу. Я зараз кажу про партію, тому, я думаю, що можливо все ж таки партіям би вистачило совісті відмовитися передати свої кошти на потреби Збройних Сил України.

Наступне – це інші корупційні скандали, які пов'язані сьогодні з представниками влади. Шановні колеги, я думаю, що все ж таки питання корупції і боротьби з корупцією, сьогодні  більш важливі, аніж закони про час. Питання забезпечення енергетики більш важливі, аніж питання  про зміну літнього на зимовий час, чи  навпаки. Питання забезпечення потреб наших з вами співгромадян в тому, щоб дома було світло і тепло, більш важливі. Питання в тому, щоб генератори коштували дешевше, більш важливе.

А ми продовжуємо розглядати все, що не треба, замість того, щоб перейти до дійсно важливих законів, це дуже дивно читати, коли говорять, що це принциповий закон для  Кабінету Міністрів України.  

Скажіть, будь ласка, може, виходячи з того, що такі принципи є ключовими для Кабміну українського, може краще б вони чимось іншим займалися, а не просиджували штани в Кабінеті Міністрів, і українцям було б легше, і гроші ще зекономили?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Михайло Михайлович Цимбалюк.

Шановні колеги, після Михайла Михайловича голосуємо, запрошую... Ще дам одну хвилину для виступу і запрошую в зал.

Будь ласка, Михайло Михайлович.

 

14:44:10

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, шановні колеги, на думку "Батьківщини", в Україні не має бути ні зимового, ні літнього, а має бути єдиний київський час, час український і давайте ми покладемо крапку на цьому. І почитайте висновки медиків фахівців, як впливає зміна часу на ритм життя людини, насамперед дітей, які і так  перебувають в стресі, а тут ще ми двічі на рік змінюємо час.

Через те фракція "Батьківщина" буде голосувати за цей законопроект. Принагідно дякуємо основному автору його і дуже довго комітет розглядав повторне друге читання. І вважаємо на важливість наступних законопроектів, які сьогодні є в порядку денному і потрібно їх розглядати, що стосуються військових і сектору безпеки, і оборони, ми радимо не тратити час, переходити до голосування, голосуємо – за.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, Михайло Михайлович.

Шановні колеги, я прошу, запросіть народних депутатів до зали. А я даю одну хвилину ще від комітету виступити Олександру Сергійовичу, будь ласка.

 

14:45:37

КОЛТУНОВИЧ О.С.

Дякую. Шановний головуючий, шановні колеги, підкомітет з питань державної економічної політики розглянув дане питання, рекомендував його підтримати в повторному другому читанні для того, щоб всі розуміли, що буде відбуватися, як буде працювати цей закон. В останню неділю жовтня ми повернемося у так званий зимовий час або UTC+2 – це еквівалент зимового часу. І з 1 січня у нас набере чинності цей закон, більше ми нікуди переходити не будемо. Є відповідні профільні центри метрології, стандартизації, які порахували. Є єдиний еталонний для України час – київський час, він порахований.

Другий момент, що стосується євроінтеграції. У 2018 році Жан-Клод Юнкер ініціював це питання, тодішній голова Єврокомісії. В 2019 році Європарламент навіть прийняв окреме рішення до того, щоб з 2021 року вже перейти. Але окремі країни в Європейському Союзі, це ще питання не підтримують, там немає консолідованого рішення, тому його ще не відклали.

Тому прошу вас підтримати даний проект закону, як такий, який відповідає викликам...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги! Шановні колеги, будь ласка, переходимо до голосування. Будь ласка,  займіть свої місця, шановні колеги,  займіть свої  місця. Я ставлю пропозицію прийняти в повторному другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про  обчислення часу в Україні (реєстраційний номер 4201). Готові голосувати?

Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:47:31

За-261

Рішення прийнято. 

Закон прийнятий в цілому. Вітаю з київським часом!

Будь ласка,  Костенко, я не бачу просто.

 

14:47:44

КОСТЕНКО Р.В.

Пане Голово, я хотів би звернутися до вас і до всіх тут в залі. Минулого разу, коли там десь пару тижнів назад ми визначали з вами і заступник ваш просив звернути на це увагу, що військові закони ми мали би ставити в першу чергу. І от у нас є законопроект, який єдиний по факту військовий стоїть 9316 і він стоїть аж десятим номером. Я все ж таки попросив би робити таку традицію, не традицію, а можливо, так правильно, що всі військові закони спочатку ми проходили, а далі вже про зимовий час і про все інше. Тому прошу, поставити, щоб 9316 підняти це питання і проголосувати його вже в другому читанні і дати можливість тим хто був позбавлений військових звань знову їх отримати і битися за країну.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Роман Васильович, він йде через два, а вони у нас практично без обговорення. У нас просто наступні практично без обговорення. Якщо можна, щоб ми не руйнували, але у вас дуже слушна пропозиція. Я прошу Погоджувальну раду врахувати пропозицію Романа Васильовича Костенка на наступне, якщо можна. У нас йдуть без обговорення фактично наступні.

Шановні колеги, не буде заперечень?

Роман Васильович. Роман Костенко, не буде заперечень? Добре.

Давайте або ми врахуємо на наступне…

 

КОСТЕНКО Р.В. На майбутнє.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На майбутнє. Дякую.

Наступний законопроект 11257.

Шановні колеги, це проект Закону про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про Збройні Сили України" щодо передислокації військових частин під  час дії воєнного стану.

Шановні колеги, ми домовилися, що ніхто не буде ставити поправки, тому я одразу ставлю на голосування цей закон.

Я прошу народних депутатів приготуватися. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про Збройні Сили України" щодо передислокації військових частин під час дії воєнного стану (реєстраційний номер 11257). Готові голосувати?

Прошу народних депутатів голосувати.

 

14:50:07

За-293

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому.

Шановні колеги, наступний законопроект 9490: проект Закону  про внесення змін до Закону України "Про національну безпеку України " щодо стратегічних основ інтегрованого управління кордонами.

Ми домовилися, що буде 2 хвилини виступ від Фріз. А, Гончаренко буде? Тоді Гончаренко і виступ від фракції "Батьківщина" 2 хвилини хто? 3 хвилини – Михайло Михайлович.

Будь ласка, Гончаренко і потім голосуємо одразу.

Федір Володимирович, займіть своє місце.

Будь ласка, Олексій Гончаренко – 2 хвилини, 3 хвилини – Цимбалюк і голосуємо.

 

14:50:46

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Шановні друзі, важливий законопроект, кордон ніхто. Але це рамкові речі.

Ми звичайно підтримуємо, нам треба, щоб наш кордон був справжнім і схожим на європейський. Але, друзі, це ж не тільки кордон має бути схожий на європейський.

Що сьогодні відбувається в нашій державі, яке число? Поки ви міняєте час, це саме нагальне питання в нашій державі? Вам що, нема взагалі, що робити, щоб у нас з Європою була більша різниця? Поки ви це робите, сьогодні 16 липня. А знаєте, що це за день? А це останній день оновлення даних для мільйонів українських чоловіків. Останній. Бо ви своїм голосуванням дали всього два місяці це зробити. І сьогодні стоять тисячі людей на спеці, 35-градусній спеці, не як у Верховній Раді, ні! Не в кондиційованих приміщеннях, ні. Стоять на вулицях, стоять з 5-ї ранку до опівночі, до комендантської години, щоб тільки потрапити і оновити ці дані.

Звичайно, реєстр працює погано. Звичайно, вже погано працює цей додаток. Де наш міністр оборони, який має прийти і доповісти, що відбувається, як він працює? Ми чуємо, як мобілізацію коментує будь-хто, крім Міністра оборони України. Його немає. Що взагалі у нас відбувається в ТЦК? Чому наша країна спромоглася зробити ЦНАПи, якісь сервіси в МВС, чому ми не можемо зробити нормальний сервіс з цивільними людьми? Так, мобілізаційний. Чому в нас танкісти, артилеристи займаються тим, щоб людей брати в армію, коли це можна зробити по-людськи? Що з нашою системою рекрутингу, про яку стільки розповідали? Нічого не зроблено.

В Раді лежить місяць законопроект, який подали ми з колегами, щоб продовжити термін оновлення даних. Місяць Рада не збиралася, а коли зібралася, ви годинники міняєте! Це ганьба! Ви знущаєтесь над мільйонами людей і робите їх злочинцями.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Михайлу Михайловичу Цимбалюку, 3 хвилини. А потім ще, я перепрошую, 3 поправки поставить один автор поправок. Просто ця інформація не дійшла до нас.

Будь ласка, Михайло Михайлович. І потім Олександр Бакумов 3 поправки поставить.

 

14:53:26

ЦИМБАЛЮК М.М.

Дякую. Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, президіє, доповідачу, колеги! Насправді, фракція "Батьківщина"  буде голосувати за даний законопроект, тому що інтегрована система управління Держприкордонслужбою – це те, що від нас вимагає час, наші європейські партнери, і це допоможе більш оперативно керувати силами і засобами, які сьогодні належать прикордонній службі.

За стратегією міністр подає на затвердження Кабінету Міністрів розроблений документ. І дуже важливо, щоб ми зберегли цілісність керування Міністерством внутрішніх справ цією важливою структурою. Ми сьогодні хочемо, користуючись нагодою, подякувати всім прикордонникам, які несуть, в тому числі, бойову службу на рубежах нашої держави і виконують бойові завдання на сході і на півдні.

Також слід відмітити те, що система МВС і міністр відповідає за діяльність оперативну цієї структури, тому що Держприкордонслужба сьогодні наділена і оперативно-розшуковою діяльністю, і розвідувальною. Це повністю правоохоронний орган в системі Міністерства внутрішніх справ. І зберегти цілісність дуже важливо у цьому питанні.

Голосуючи за цей законопроект, дуже важливо, щоб ми в майбутньому ще підтримали правки, які будуть подаватися на врахування, тому що, ще раз підкреслюю, Державна прикордонна служба є в системі МВС, який є центральним органом виконавчої влади. І дуже важливо і в період воєнного стану, і взагалі в цивільному житті зберегти керованість цієї структури в системі в цілому Міністерства внутрішніх справ. І саме правки, які будуть зараз озвучуватись, потрібно їх, і я прошу колег підтримати, для того, щоб зберегти цю цілісність, одночасно удосконалити стратегію інтерактивним керуванням Держприкордонслужбою. Голосуємо – за.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Олександр Сергійович Бакумов, три  поправки, голосуємо по цих поправках і голосуємо закон в цілому. Олександр Сергійович, 4-а, 20‑а і 25-а. По одній, будь ласка.

 

14:56:17

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, я прошу вашої уваги. Я прошу підтримати поправку № 4. Суть цієї поправки зводиться до уточнення етапності розроблення Стратегії інтегрованого управління державним кордоном України. І в цій поправці додається, що ця стратегія затверджується за результатами огляду стану інтегрованого управління держкордоном.

Ми маємо вивчити, на підставі чого розробляється стратегія, знайти ту базу. Для порівняння, Стратегічний оборонний бюлетень України розробляється на підставі оборонного огляду. Стратегія громадської цивільної безпеки розробляється на підставі відповідного огляду стану громадської безпеки. І саме за аналогією для того, щоб затверджувати Стратегію  інтегрованого управління державним кордоном України, має бути розроблений і проаналізований огляд.

Я прошу вас підтримати цю поправку, вона є правильною і вона буде…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 4 поправка. Я даю відповідь комітетові, будь ласка. Відповідь  комітету.

 

14:57:32

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановні колеги, безперечно Стратегія управління державним кордоном здійснюється після проведення огляду стану реального державного кордону. Але врахування цієї поправки, яку пропонує Олександр Сергійович, воно розбалансує законопроект. Тому що стаття 27 Закону України "Про національну безпеку" і так передбачає, що стратегії затверджуються після комплексного огляду сектору безпеки України, і відповідно треба вносити зміни до статті 27-ї.

Тому прохання не підтримувати повністю цю поправку, а залишити в редакції, запропонованій комітетом, для того щоб зберегти збалансованість законопроекту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

І так, шановні колеги, 4 поправка авторства народного депутата Бакумова. Ця поправка врахована комітетом частково. Автор вимагає повного врахування цієї поправки. Комітет стоїть на позиції, що залишити так, як є  "враховано частково".

Тому  я ставлю  4 поправку для повного врахування. Прошу народних  депутатів голосувати.

 

14:58:51

За-161

Рішення не прийнято.

Будь ласка, наступна поправка. Олександре Сергійовичу, 20-а. Вона відхилена, будь ласка.

 

14:58:59

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, друга дуже важлива поправка. Я прошу вас, дослухайтеся. Державну прикордонну службу України виключили як суб'єкта, який формує оцю стратегію громадської безпеки і цивільної безпеки. Державна прикордонна служба має функцію оперативно-розшукової діяльності, розвідувальної, контррозвідувальної діяльності – ці всі види діяльності спрямовані на захист прав і свобод людини і громадянина, а тому є складовою громадської безпеки. Чому ми виключаємо Держприкордонслужбу? Коли там є Нацполіція, Нацгвардія, Державна служба, яка займається громадянством, служба ДСНС, чому випадають прикордонники?

Не виключайте! Моя поправка пропонує залишити Державну прикордонну службу як суб'єкта, який формує пропозиції. Підтримайте!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція, будь ласка, комітету.

 

15:00:07

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Шановні колеги, Державна прикордонна служба відповідно до профільного закону має свої чітко визначені функції і повноваження. Їх можна звести до однієї дуже короткої формули – це охорона і захист Державного кордону. І всі інші функції, які перерахував шановний Олександр Сергійович, вони спрямовані саме на охорону і захист Державного кордону, це по-перше.

По-друге, не може Державна прикордонна служба бути самостійним розробником стратегії охорони Державного кордону і бути елементом ще однієї стратегії, яка фактично готується зовсім іншим суб'єктом, який визначений Законом про національну безпеку.

Дякую.

Прохання залишити в редакції комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 20 поправка авторства Бакумова, вона комітетом відхилена. Автор наполягає на врахуванні. Позицію комітету ви почули, тому я ставлю 20 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

15:01:14

За-207

Рішення не прийнято.

І завершальна поправка 25-а, вона врахована частково. Олександр Сергійович, будь ласка. 

 

15:01:22

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, нічого б мої поправки не розбалансували, вони б тільки посилили законопроект і закон в цілому, який буде ухвалений, і посилили б Державну прикордонну службу і уряд, вони реально були практичними і правильними. Тому я просив би комітет лаконічно і правильно комунікувати це питання.

Остання поправка, що стратегія розробляється на підставі відповідної... на підставі... за рішенням, була пропозиція моя, міністра внутрішніх справ, тому що ДСН...  Державна прикордонна служба перебуває в координації міністра внутрішніх справ, зараз це робиться за дорученням відповідно уряду. Що таке доручення уряду? Та немає ж такого нормативно-правового акта, уряд приймає постанови або розпорядження. Що таке доручення уряду? Може бути доручення Прем'єр-міністра, може бути доручення міністра внутрішніх справ як посадових осіб. Що таке доручення уряду? Знову помилка, знову не хочуть визнавати цю помилку і зараз кажуть, що все класно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету.

 

15:02:31

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ Ф.В.

Справа в тому, що стаття 30 Закону про національну безпеку прямо передбачає діюча редакція, що саме Кабінет Міністрів України надає доручення щодо розробки Стратегії розвитку оборонно-промислового комплексу. Тому саме та термінологія, яка і так вживається в Законі про національну безпеку, збережена. Це по-перше.

А по-друге, я переконаний, що в даному випадку ми маємо абсолютно збалансований підхід, при якому стратегія розробляється Державною прикордонною службою, вноситься на розгляд Кабінету Міністрів міністром внутрішніх справ, а доручає розробити саме Кабінет Міністрів. Тому абсолютно правильна нормальна формула. Прохання підтримати позицію комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, 25 поправка авторства Бакумова, вона врахована частково, автор наполягає на повному врахуванні. Позицію комітету ви почули. Я ставлю 25-у... Я перепрошую, я не можу говорити. Я ставлю 25 поправку на повне врахування, прошу народних депутатів голосувати.  

 

15:03:49

За-214

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, ми пройшли весь законопроект. Переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, приготуйтесь до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про національну безпеку України" щодо стратегічних основ інтегрованого управління кордонами (реєстраційний номер 9490).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

15:04:33

За-278

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому. Дякую, колеги.

Будь ласка, наступний законопроект 9316. Я запрошую Романа Васильовича Костенка. Це проект Закону про внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" щодо поновлення в колишньому військовому званні під час дії воєнного стану.

Тут ситуація така: 3 хвилини – Разумков, потім 1 хвилина – Цимбалюк і потім ще 5 хвилин – Разумков замість всіх своїх поправок, і голосуємо.

Будь ласка, починаємо. 3 хвилини. А потім я передам Роману Васильовичу хвилину для того, щоб підсумувати відповіді на запитання, якщо вони будуть. Будь ласка, Разумков, 3 хвилини.

 

15:05:15

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, будь ласка, не розходьтеся, я після цього попрошу дві правки поставити на голосування, вони дійсно стосуються цього закону, вони важливі.

Перша правка – це буде правка номер 20. Збільшення тривалості щорічної відпустки до 60 діб. Мова йде про те, що, починаючи з другого року несення служби, замість 30, які передбачені, така відпустка може складати 60 діб. Я думаю, що ті, хто воює на фронті, точно на це заслужили.

І друга питання воно стосується безпосередньо цього законопроекту. На жаль, була відхилена правка "Розумної політики" під номером 12, яка дає можливість поновлення в званнях і старшинського, сержантського складу. Я не розумію позицію комітету. Якщо можна, я хотів би одразу почути позицію, Романе Васильовичу, вашу як працівника комітету, чому ці правки не підтримані, чому вони відхилені і поставити їх на голосування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 20-а і яка, Дмитро Олександрович?

 

РАЗУМКОВ Д.О.  12-а і 20-а. 12-а стосується сержантського і старшинського складу, а 20-а стосується 60 діб відпустки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Роман Васильович, 12 і 20 правки, і потім ми ставимо почергово їх.

 

15:06:30

КОСТЕНКО Р.В.

Що стосується сержантського і старшинського складу, Дмитро Олександрович, ми це врахували в правці комітету. В 10 правці подивіться, це враховано і так само як і офіцерський склад, так само і сержантський, старшинський буде поновлюватись у військових званнях. Офіцерський склад буде поновлюватись рішенням міністра оборони, сержантський і старшинський – рішенням Головнокомандувача.

Що стосується відпусток, ця правка не стосується даного законопроекту і ми, я думаю, що в наступних законопроектах її врахуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури? Ну, тільки з процедури, Дмитро Олександрович. Будь ласка, що у вас?

 

15:07:07

РАЗУМКОВ Д.О.

Роман Васильович, не буває так, що комітет щось врахував, а правка відхилена. Тоді цей законопроект потім буде читатися  по-різному. Моя ж правка була подана навіть раніше ніж комітетська. Взагалі такої історії як комітетська, вона, м'яко кажучи, не до кінця відповідає Закону "Про Регламент Верховної Ради України", тому що вона не потрапляє в 14-денний термін, коли подаються правки і пропозиції.

Тому ще раз прошу поставити цю правку на голосування і врахувати – це було б тоді нормально. Це б і вам додало, і не треба було б видумувати щось комітетськими. Одна і інша правка. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, і так 12-а і 20-а я їх почергово ставлю.

12 поправка, авторства Разумкова і колег. Вона комітетом відхилена. Правильно я розумію? Зараз я перевірю. Секундочку. Вона відхилена, так. Чому? Ви почули від колеги з комітету, який знаходиться тут, водночас народний депутат Разумков просить врахувати цю поправку. Ставлю 12 поправку на голосування. Прошу голосувати.

 

15:08:24

За-111

Рішення не прийнято.

Я одразу ставлю 20 поправку на врахування, авторства Разумкова. Вона також комітетом відхилена. Прошу  голосувати. 

 

15:08:46

За-97

Рішення не прийнято.  Поправка залишається відхиленою.

Будь ласка, поправка Цимбалюка Михайла Михайловича. Яка у вас, номер?  

 

15:08:55

ЦИМБАЛЮК М.М.

Я не буду ставити правку на врахування, тому що насправді комітет підтримав інші, аналогічні правки.

І для нас важливо, перше, я хочу подякувати основному автору Олексію Гончаренку, подякувати комітету і сьогодні доповідачу Роману Костенку за те, що зважено підійшли до дуже важливого законопроекту. Нехай мова йде про декілька сотень офіцерів, які позбавлені були військового звання і після цього законопроекту буде право поновлення і це буде стимулом  більше виконувати якісно бойові завдання, бо це ті люди, які сьогодні захищають нашу державу. І важливо, що доповнений законопроект щодо осіб сержантського і старшинського складу. Це той законопроект, який потрібно голосувати і прошу підтримати зеленими  кнопками.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Михайло Михайлович. Ви не наполягаєте, щоб ставити? Дякую.

І завершально, ще  5 хвилин Разумков і тоді голосуємо.  Будь ласка, Дмитро Олександрович. І потім прошу народних депутатів зайняти  місця і голосувати, це дуже важливий законопроект. Будь ласка, Дмитро Олександрович.

 

15:10:07

РАЗУМКОВ Д.О.

Шановні колеги, ну ви не підтримали ні демобілізацію, ні ротацію, ні відпустки, ні інші важливі правки, які, на жаль, не були враховані комітетом і зараз не були враховані в залі.

Але я хотів би ще трошки про інакше сказати, по-перше, про сам законопроект. Я хотів би подякувати автору законопроекту, хороший закон. Я хотів би подякувати по багатьом позиціям і комітету, але, на жаль, цей закон можна було зробити  кращим і саме зал це не підтримав, тому що я розумію, що комітет він залежний від Офісу Президента, від Кабміну і не самостійно приймає  рішення, на жаль. Тому що там багато людей, які дійсно переживають за Збройні Сили України.

Але я хотів би сконцентруватися ще на декількох питаннях. Скажіть, будь ласка, я правильно розумію Президента, який сказав, що на фронті сьогодні загинуло 93,5 тисячі наших з вами захисників? Станом на сьогодні, згідно офіційної статистики Збройних Сил України, Генерального штабу загинуло 561 тисяча 400 окупантів. Президент під час свого виступу сказав, що на кожного рашиста Україна втрачає одного захисника. Якщо порахувати, то в мене вийшло 93,5 тисячі. Чи це правда? Якщо так, то хотілося б зрозуміти, як це корелюється з 37 тисячами, про які казали раніше? Або хтось, хто готує інформацію Президенту, працює на російське ІПСО, тому що, якщо б це пролунало від когось іншого, то ця б людина вже точно отримала 111-у. Або Президент помилився в обрахунках, які він зазначив і, дай боже, щоб це була помилка.

Наступна заява, я розумію, що також глава держави не сам собі пише. Але 14 бригад, які стоять в тилу під час наших відряджень "Розумної політики" на фронт і, я впевнений, що не лише наших, тому що багато хто їздить в залі до захисників, визвало шок. Станом на сьогодні укомплектованість бригад, м'яко кажучи, далека від 100 відсотків, я так, щоб просто… всі і так знають показники. Але, м'яко кажучи, дуже далека від 100 відсотків наповнення.

І коли наші захисники на фронті чують про те, що десь в тилу стоїть 14 бригад, в яких нібито немає техніки, то всі говорять, так ми забезпечимо цією технікою, дайте нам людей. Ключова потреба сьогодні на фронті – це в першу чергу люди. Люди, яких не вистає і більше не буде. Тому що ви не підтримали ні демобілізацію, ні ротацію, ні відпустки і взагалі незрозуміло, що з вашим бюджетом, вашим, колеги, ви за нього голосували. Чи вистачить тих грошей, які ви передбачили в бюджеті на 2024 рік для того, щоб закрити всі фінансові потреби сектору безпеки і оборони.

Ви наголосували те, що черги стоять в ТЦК. І, коли всі інші вам говорили два місяці це мало, дайте більший термін, ні вам вистачало. Хто сьогодні із вас їздив і подивився, що відбувається під ТЦК або ЦНАПами? Просто після Ради з'їздіть і подивіться. І завтра ви цих людей будете штрафувати, завтра, а потім, коли декілька разів він штраф не заплатить ви у нього заберете квартиру, ви заберете квартиру, ви за це проголосували, ви.

Це відповідальність в розумінні людей не президентська, хоча він це підписав, не кабмінівська, тому що вони занесли цю ерунду в стіни Верховної Ради, а ваша, ви за це проголосували, народні депутати. Так виправте свою помилку, прийміть ті закони, які дозволяють змінити терміни.

Наступне питання. Я до всіх дуже поважно ставлюся, але скажіть мені, будь ласка, спеціалісти окремих організацій пов'язаних з міжнародною допомогою, міжнародними інституціями, а чим кращі, аніж люди, які працюють на заводах і забезпечують українську економіку? Чому  організації, які вважаються такими, що підтримуються нашими міжнародними партнерами, отримали стовідсоткову бронь, а люди на заводах отримали шиш. Поясніть мені це, будь ласка, чорт зі мною, поясніть це вашим виборцям і тим хто вас чекає дома, і тим, яким вам мало б бути соромно дивитися в очі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Роман Васильович, будь ласка,  займіть своє місце.

Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту переходимо до прийняття рішення. Будь ласка, приготуйтеся до голосування.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про   внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом  України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" щодо поновлення в колишньому військовому званні під час дії воєнного стану, (реєстраційний номер 9316). Готові голосувати?          

Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:16:11

За-282

Рішення прийнято.

Закон прийнято в цілому. Вітаю всіх, колеги. Вітаю!

Наступний законопроект 11173 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо паралельного імпорту лікарських засобів).

На Погоджувальні раді ми домовилися без обговорення. Ніхто не буде ставити поправки? Тоді одразу переходимо до прийняття рішення. Прошу займіть місця.

 Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо паралельного імпорту лікарських засобів) (реєстраційний номер 11173).

Готові голосувати?

Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:17:09

За-281

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому.

Наступний проект Постанови 11384 теж без обговорення. Це проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів" щодо оплати праці помічників-консультантів народних депутатів України.

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками. Це проект Постанови 11384.

Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:17:49

За-264

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Йдемо далі.

Наступний законопроект 11322 – це проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії, будь ласка, прошу народних депутатів голосувати.

 

15:18:29

За-278

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

15:18:49

За-240

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я запрошую Сергія Костянтиновича Іонушаса. Два – за, два – проти, можемо одразу? Добре. Тоді, Сергій Костянтинович доповідає законопроект і від себе, і від комітету до 4 хвилин. І від авторів, і від комітету. До 4 хвилин, будь ласка. 

 

15:19:10

ІОНУШАС С.К.

Шановні колеги, дуже важливий законопроект про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексу щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти… Шановні колеги, важливий законопроект стосовно того, щоб надати можливість тим людям, які здійснювали самовільне залишення частини або дезертирство, можливість через деякий час повернутися до частини і віддати належне нашій державі. Дуже багато людей, які з плином часу міняють свою думку і розуміють, що досить важливо саме в цей час повернутися і захищати нашу державу.

На жаль, Кримінальний процесуальний кодекс не дає такої можливості. Тож цим законопроектом ми таку можливість надаємо. І що важливо? Що така можливість надається тільки у тому випадку, коли є погодження командира. Це досить важливий законопроект, тому що це надасть можливість повернути людей, які зараз знаходяться під слідством, під кримінальними провадженнями за самовільне залишення частини і дезертирства, у лави Збройних Сил України.

Звісно, ми розуміємо, що оскільки ця людина вже зробила це один раз, можливо, вона зробить це вдруге. Тому даним законопроектом передбачається, що така можливість звільнення від кримінальної відповідальності надається тільки тим людям, які вперше, і це важливо, шановні колеги, вчинили можливо ці злочини, передбачені статтями 407,  408.

Хотілось би зазначити, що цей законопроект підтримується Міністерством оборони і взагалі-то напрацьовувався разом з Генштабом і Міністерством оборони.

Тому, шановні колеги, для зміцнення обороноздатності нашої держави, для надання можливості нашим військовослужбовцям, які один раз оступилися, але хочуть повернутися захищати нашу державу, надати можливість це зробити згідно з нормами Кримінального процесуального кодексу України.

І наостанок хочу зазначити, що саме в цьому залі ми разом з вами надали ще можливість тим людям, які відбувають покарання, боронити нашу державу і виконувати обов'язок, передбачений Конституцією. Щодо цих людей, поки йде мова тільки в тому, що вони можуть підозрюватись в тому, що вони здійснили самовільне залишення частин, або дезертирство. Вони ще не є такими, що вчинили злочин.

Тому, шановні колеги, розуміючи це, ми передбачаємо, що з моменту, поки вони повернуться до частини і буде прийнято рішення про звільнення, до кримінальної відповідальності, зрозуміло, є певний час. І потім саме суд буде визначати наявність тих підстав, які передбачають звільнення від кримінальної відповідальності. Давайте надамо можливість нашим людям, які один раз оступилися, боронити нашу державу. Кожна людина важлива зараз на фронті. Прохання підтримати.

Дякую, шановні колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Сергій Костянтинович.

Будь ласка, прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення цього законопроекту. Потім голосуємо.

Слово надається народному депутату Неклюдову Владлену Михайловичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

15:22:47

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. З задоволенням надаю слово нашому глашатаю просування цієї ідеї і відновлення…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я розумію, Бакумову, да? Будь ласка, Бакумов Олександр Сергійович. Да, будь ласка.

 

15:23:04

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть, будь ласка, Бакумова.

 

15:23:13

БАКУМОВ О.С.

Шановні колеги, шановні представники депутатських фракцій і груп, я хочу закликати вас підтримати вказаний законопроект. Він розроблений членами комітету, народними депутатами України у тісному сприянні і підтримці з Міністерством внутрішніх справ, Міністерством оборони, Офісом Генерального прокурора, різними гілками влади держави.

Вказаний законопроект пропонує відповідно зміни до Кримінального кодексу Україні і до Кримінального процесуального кодексу щодо пропозицій по звільненню від кримінальної відповідальності, відповідному спеціальному порядку осіб, які вчинили кримінальні правопорушення. Які кримінальні правопорушення? Це самовільне залишення військової частини або місця служби. І друге кримінальне правопорушення – це дезертирство.

За допомогою цих пропозицій ми вносимо зміни до КК і КПК і розрубили і запропонували механізм звільнення від кримінальної відповідальності. Ми розуміємо, в яких складних умовах перебувають військовослужбовці. І не завжди буває стабільна військова служба, бувають вчинки, які особами вчиняються і за які вони несуть, умовно кажучи, таку свою відповідальність, і вони готові виправитися. І саме цим парламент створює механізм самостійного виправлення таким чином, щоб держава зі свого боку не переслідувала цих осіб, а давала можливість звільнити від кримінальної відповідальності на стадії досудового розслідування, коли ще кримінальну справу і обвинувальний акт не передано до суду для того, щоб в судовому порядку вже встановлювати про винуватість або про невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Прошу підтримати, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, далі запрошую до слова Павленка Ростислава Миколайовича, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

15:25:24

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Прошу передати слово Геращенко.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Геращенко Ірина Володимирівна, будь ласка.

 

15:25:35

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, чи є в українській армії проблеми? Як у будь-якому живому організмі, є. Але там точно більше героїзму, більше жертовності, більше звитяги, ніж в усіх інших сферах суспільства. І ви знаєте, коли деякі тут пропонують всі проблеми в армії вирішувати розстрілами, довічними посадками – це ненормально, тому що треба в кожну ситуацію вникати. Ми маємо безліч історій дійсно, коли СЗЧ було зумовлено, наприклад, неуставними взаєминами в армії або тиском командирів. Ми як законодавці маємо з вами дивитися на армію не сегментарно, а комплексно, системно і захищати як найвище командування, не дискредитувати, а захищати найвище військове керівництво, так і права простого солдата.

Ви знаєте, нещодавно мене вразила історія одного чоловіка військового, який після смерті своєї дружини поїхав до родини і після цього з стресом, а очевидно, що в армії дуже багато людей мають посттравматичний синдром, не повернувся у військову частину. І зараз він як дезертир, як СЗЧ отримав кримінальну справу і може бути засуджений насправді. І дуже важливо, аби ми в такі ситуації дивилися і з точки зору законодавця, і з точки зору логіки, розуміючи, наскільки важливо нам захистити і такі історії. І тому це так само Закон про захист прав, він потребує внесення змін, цей законопроект, до другого читання, тому що очевидно, що там потрібно всі лазівки для того, можливих зловживань, там потрібно вичистити, аби у нас не народилася нова когорта дезертирів, які будуть користуватися такими законопроектами. Але очевидно, що думати, як повертати в неукомплектовані частини тих, хто зрозумів свою помилку, ми повинні дати цей шанс.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Воронько Олег Євгенійович, депутатська група "Відновлення України".

 

15:27:40

ВОРОНЬКО О.Є.

Добрий день, шановні. Прошу передати слово колезі Бурмічу Анатолію Петровичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, передайте.

 

15:27:50

БУРМІЧ А.П.

Шановний Голово, шановні колеги, ми бачимо, що сьогодні не тільки на вулиці жара, на фронті теж жара. І сьогодні після прийняття Закону про мобілізацію потрапляють на фронт для поповнення не тільки вмотивовані, бувають які і невмотивовані, бувають які неготові, але потрапляють на фронт теж. І проявлення ними якоїсь відсутності дисципліни чи нерозуміння, що відбувається, звичайно, їх можна карати формально, забирати заробітну плату, забирати ті пільги від сімей, якими користується цей військовослужбовець. Звичайно, якщо людина зрозуміла, що вона десь помилилася, і це було перший раз, і вона повністю віддає своїм діянням отчет, то, звичайно, треба людині цій дати шанс. Чому? Тому що він може завтра бути героєм, і він замість того, що буде заарештований чи покараний, він буде захищати землю.

Тому група "Відновлення України", звичайно, буде підтримувати цей законопроект. Ми вважаємо, що він корисний для армії, для сьогоднішнього дня. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Мамка Григорій Миколайович, група "Платформа за життя і мир".

 

15:29:19

МАМКА Г.М.

Шановні народні депутати, чи повинні ми змінювати законодавство під час воєнного стану? Да, повинні. Чи існують нові виклики для реагування з боку законів? Да, існують. Але вкінці-кінців звертаюся... ми ж повинні щось  же пояснити тим воєнним, там, де ми йдемо на поступки, нові підстави визнання винним і застосування відповідного покарання.

Але у нас в законі, який презентований цілим колективом авторів, жодного слова немає, а які причини повинні відбутися, які, наприклад, і за зверненням кого суд повинен це розглядати. Прокурора, який не розуміє, що відбувається на фронті, адвоката чи самої особи, яку притягують до відповідальності? Що за учасник процесу повинен дати цей поштовх для того, щоб суд прийняв рішення? Чи суд повинен запропонувати: а не будете ви люб'язно повернуті бажання на фронт?

Люди добрі, в такій редакції, я звертаюся до авторів законопроекту, мене на комітеті не почули, він працювати не буде, а знову будуть використовуватися ті речі, які на даний час використовуються для непроходження служби, для порушень і всього іншого.

Шановні депутати, якщо перше читання бере хтось на себе відповідальність проголосувати – голосуйте. Але якщо в другому читанні така історія, вона буде зовсім мертва, вона не буде звільняти від відповідальності тих людей, яких потрібно, і буде визначатися невідомим учасником процесу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, завершальний виступ Євтушок Сергій Миколайович, і після цього голосуємо. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

 

15:31:36

ЄВТУШОК С.М.

Сергій Євтушок, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, я думаю, ви знаєте, принаймні ті, хто побував уже із вас в зоні  бойових дій, наскільки психологічно тяжко дивитися на ті всі речі, які там відбуваються. Я хочу подякувати авторам законопроекту, адже, дійсно, дуже багато СЗЧ, дуже багато самовільного залишення частини бійцями по ряду дуже всяких різних причин. Іноді це є навіть недобрі стосунки з командуванням, іноді інший психологічний вплив. І дуже добре, коли на стадії досудового розслідування дається право і механізм, і можливість повернутися зі згоди командира бійцю до виконання своїх бойових завдань.

А також хочу привести вашу увагу, що навчання на полігонах, якісне нормальне навчання дасть можливість адаптуватися всім мобілізованим, всім бійцям і не залишати свої бойові частини.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ми завершили обговорення законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану (реєстраційний номер 11322). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:33:30

За-273

Рішення прийнято. 

Я ставлю пропозицію, відповідно до рішення комітету, скоротити наполовину строки подачі пропозицій і поправок для підготовки до другого читання. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

15:33:56

За-239

Рішення прийнято. Вітаю, колеги.

Наступне, шановні колеги, наступний законопроект 10244.

А, будь ласка, Ірина Володимирівна! З процедури, так, Ірина Володимирівна? Нагадую, тільки з процедури. Будь ласка, Ірина Володимирівна.

 

15:34:17

ГЕРАЩЕНКО І.В.

З порядку ведення. Шановний пане Голово, я звертаю увагу президії, до повноважень головуючого якраз входить дотримання порядку в залі, в тому числі і під час виступу народних депутатів України. Ну перше, під час виступу народних депутатів від нашої фракції є спроби деяких депутатів, які там займають ложу Бенуар, розумієте, зривати ці засідання і виступи. Будь ласка, слідкуйте за цим і не давайте такої можливості.

Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 

Я звертаюся до всіх народних депутатів, незалежно від фракцій і груп, дотримуватися Регламенту і це стосується не тільки цих випадків, а й впродовж дальшого нашого тривалого спільного засідання.

Дякую, шановні колеги, рухаємося далі.

Наступний законопроект, як я вже сказав, 10244 – це проект Закону про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ.

 Ми домовилися таким чином: 2 хвилини –  Гончаренко, до 2-х хвилин – Герасимов, до 5 хвилин – Власенко, 2 хвилини –  "Відновлення" і 4 хвилини –  Мамка, і голосуємо. Все вірно?

Починаємо тоді, Гончаренко, 2 хвилини. 

 

15:35:37

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко.

Шановні друзі, знаєте, нам виносять законопроект про ліквідацію Київського окружного адміністративного суду, не говорять взагалі. Замість того, щоб боротися з корупцією там, ліквідували суд, тепер 70 тисяч справ невідомо де і зараз пропонують нам розкидати їх по всій Україні. Як при цьому кияни отримують доступ до правосуддя абсолютно незрозуміло. Дурний законопроект.

Друзі, але взагалі чим мають займатися наші суди, правоохоронці? Та одне з найголовніших завдань – це боротьба з російськими військовими злочинцями і притягнення їх до відповідальності. І я хочу на одному прикладі показати, як це, на жаль, сьогодні не працює.

Магомед Гаджиєв – російський військовий злочинець, людина, яка голосувала за анексію Криму, підтримує ці терористичні ДНР, ЛНР і так далі. Що з ним? Та з ним все добре. Він чудово себе почуває у Франції, у Європі, класно живе. Це людина, до речі, яка в нещодавніх подіях у Дагестані знайшла навіть український слід, просто негідник, клейма нема де ставити. І що з ним? Все добре. А чому? А тому  що наші правоохоронці все якось не квапляться взяти його за одне місце. Коли минулого року після запитів ЗМІ, моїх звернень нарешті було оголошено йому підозру, відкрито кримінальне провадження, підозру заочно, зрозуміло, так тоді, друзі, хоч здавалося, щось почалося рухатися, але виявилося ні. Тому що, тому що, на жаль, наша прокуратура і ДБР за ці пів року нічого не зробили, щоб довести справу до кінця. На запит ЗМІ вони відповідають, нічого, справа не рухається, бо не можемо виявити місцезнаходження цього Гаджиєва. Так що, ми тепер всіх російських військових злочинців відпустимо, якщо не можна знайти їхнє місцезнаходження.

Я вимагаю від прокуратури, ДБР почати розслідування, буду підіймати цю тему і тут, і в ПАРЄ. Ми маємо притягнути…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Герасимов Артур Володимирович – до 2 хвилин, потім до 5 – хвилин Власенко і далі по списку.

 

15:38:14

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановні колеги, шановні українці, звичайно, ми утримаємося під час голосування за цей законопроект.

Але хто у нас сьогодні знаходиться в цьому залі? Достаньте своє посвідчення і, будь ласка, подивіться, там написано народний депутат України. України! І, чесно кажучи, для мене велике здивування чому сьогодні 146 народних депутатів, які присутні зараз в цьому залі відмовляються підтримувати заборону православної філії ФСБ в Україні? Підкреслюю, відмовляються! Це  обов'язок цієї Верховної Ради, це  обов'язок кожного з вас, це  обов'язок кожного з вас.  Обов'язок  перед  тими хто загинув на фронті,  обов'язок перед родинами, які втратили на фронті своїх рідних. Це обов'язок, ОПЗЖ намагається мене переривати, значить говорю правильні речі. Це  обов'язок ваш перед цією країною. Це  обов'язок перед поколіннями українців, які боролися за нашу незалежність, які боролись за нашу незалежну церкву.

Тому я звертаюсь до кожного присутнього в цьому залі, по-перше, я хочу подякувати тим, хто підтримує заборону православної філії ФСБ в Україні, і поставив свій підпис.  

І ще раз звертаюсь до вас, шановні українці, в цій Верховній Раді присутні 146 народних депутатів не України, а невідомо якої країни, мабуть, Росії, Держдуми Російської Федерації, які сьогодні підтримують російську церкву, яка закликає вбивати українців. Думайте і краще поставте свої підписи.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Сергій Володимирович. Будь ласка,  Власенко Сергій Володимирович. Нагадую, що ми розглядаємо про Окружний адміністративний суд.

Будь ласка.

 

15:40:23

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую, пане Голово. Я хотів би з вами погодитись, що ми розглядаємо зараз не закон про ліквідацію церкви і не закон про Гаджиєва, а розглядаємо Закон про наслідки ліквідації Окружного адміністративного суду.

Насправді закон дуже символічний, нам тут багато разів кричали, що ми тут приймаємо революційні закони, оцей закон дуже символічний. Я просто хочу нагадати цю історію, коли правоохоронні органи отримали запис розмов декількох судів ОАСК і вони визначили, що там є склад злочину. Замість того, щоб цю справу розслідувати, доводити її до суду, наші імпотентні правоохоронні органи нічого не змогли зробити і найкраще, що вони… До чого вони дійшли, вони почали збуджувати суспільство пресконференціями і розповідати про те, щоб замість того, що треба проводити слідство, проводити слідчі (розшукові) дії, документувати, готувати обвинувальний акт і подавати його до суду, треба замість того, щоб притягти до відповідальності, якщо вони винуваті трьох чи чотирьох суддів, треба ліквідувати цілий суд. І у нас почали бігати толпи грантових всяких різних антикорупціонерів, які почали розповідати нам, що нічого не буде, треба ліквідовувати суд, це жодним чином не вплине на судову систему, все буде добре. Коли представники "Батьківщини" з цієї трибуни говорили, ви отримаєте тисячі і тисячі справ простих людей, які суд не зможе розглянути, нам казали, ви старі  політики, а зараз ми нові антикорупціонери, ми все зробимо, ліквідуємо, геть цей суд. Потім підключили посольства, які сіли на голову Верховній Раді, які сіли на голову Президенту і почали говорити про те, що треба ліквідувати суд, не буде ніякого впливу судову систему. Що зараз маємо? Більше 50 тисяч справ простих українців не можуть бути розглянуто, тому що зробили, очевидну, дурню. У суд, в якому працює трошки більше 20 суддів передали справи із суду, в якому працювало 49 суддів, і зрозуміло, що до справ тих 20 суддів додалися ще справи 49 суддів. І зрозуміло, що вони не можуть їх фізично розглянути, що було, очевидно, від самого початку.

Тобто цей закон про дурню. Цей закон про те, що, на жаль, рішення в українській державі приймають антикорупціонери, а не ми з вами, не Президент якого, по суті, підставили цим рішенням. Президента ввели в оману, і сьогодні ми, звичайно, що фракція "Батьківщина" проголосує за цей законопроект, бо треба цю помилку виправляти. Але ця помилка була абсолютно, очевидна, від самого початку. Але в мене ще одне питання: а скажіть, будь ласка, а де ці антикорупціонери? Що ж вони не відповідають сьогодні з трибуни Верховної Ради? Що ж вони всі мовчать по своїх закутках? Чого із них ніхто не вийшов і не вибачився, і не сказав: "Вибачте, я ідіот, бо я бігав і кричав, що все буде нормально"? А сьогодні ми маємо такий колапс в судовій системі.

На жаль, цей законопроект є віддзеркаленням того, що відбувається в судовій системі загалом. Чим більше судова система реформується, тим гірше ми маємо ситуацію, тим більше у нас залежних суддів, тим більше суддів, які бояться приймати чесні, справедливі рішення, тим менше у нас чесних справедливих рішень, тим більше у нас справ, які не розглянуті, і ми роками слухаємо ці справи замість того, щоб вирішувати їх швидко, якісно і вчасно.

Не треба ліквідовувати суди. Треба проводити системну, не популістичну, як з 2014 року до сьогоднішнього дня, не популістичну реформу, яка потім скасовується Конституційним Судом як неконституційна, а реальну глибоку реформу. Треба працювати в щоденному режимі для того, щоб судова система могла якісно і нормально працювати. Але давайте перестанемо тримати суддів у страху, що їхній суд буде ліквідований, що кожен суддя буде викинутий з роботи. Так, вони повинні припинити ту корупцію, яка є в судовій системі. Але повірте, цей страх і ці дурні рішення цьому не лише не допомагають, а лише сприяють поглибленню корупції, лише сприяють прийняттю нечесних і несправедливих рішень.

Іще раз підкреслю, де ті кляті антикорупціонери, які ходили і переконували Верховну Раду, що це правильне рішення? Де їх відповідальність? Нема. Натомість відповідає Верховна Рада, яка по суті стала заручником цієї ситуації. Але ще раз підкреслю, фракція "Батьківщина" підтримає цей законопроект, бо треба цю проблему виправляти.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.      

Будь ласка, слово надається Славицькій Антонині Кирилівні. Дві хвилини, будь ласка.

 

15:45:41

СЛАВИЦЬКА А.К. Доброго дня. Колеги, ну я хотіла би звернути увагу на висновок і зауваження нашого юридичного управління до цього законопроекту, тому що насправді експерти юридичного управління є більш об'єктивними, ніж інші експерти, скажімо так.

Так ось, на думку юридичного управління, положення законопроекту викладені у спосіб, що не відповідає принципу правової визначеності, оскільки, по-перше, передбачено, що передача адміністративних справ іншим окружним адмінсудам України залежатиме від визначеного Державною судовою адміністрацією порядку. Однак до яких конкретно інших судів передаватимуться такі справи для їх вирішення та розгляду, положення проекту не визначають. По-друге, проектом не встановлено і строків передачі адміністративних справ до інших окружних адміністративних судів. До того ж Кодексом адміністративного судочинства України передбачено право територіальної підсудності так, щоб забезпечити розгляд справи адмінсудом, який територіально наближений до місця проживання чи місця знаходження позивача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Тому юридичне управління зазначає, що законодавчий підхід, передбачений законопроектом, може створити перешкоди для ефективної реалізації права на судовий захист та привести до порушення права громадян на доступ до суду, що гарантовано Конституцією, адже справа може бути передана до того окружного адмінсуду, який територіально віддалений від місця проживання чи місця знаходження особи позивача.

Тому з урахуванням того, що сказали мої колеги, і тих зауважень, які надало Головне юридичне управління, у нас є певні сумніви, що обраний шлях є оптимальний для вирішення питання подальшого оперативного розгляду цих соціальних спорів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, шановні колеги, ще 4 хвилини Мамка і 1 хвилина Устінова замість поправок, і все, і голосуємо.

Мамка Григорій Миколайович, є? Ви знімаєте?

Тоді 1 хвилина Устінова – і голосуємо. І прошу народних депутатів запросити до зали. Будь ласка, Олександра Юріївна.

 

15:47:46

УСТІНОВА О.Ю.

Шановні колеги, тут я слухала виступ нашого поважного колеги пана Сергія Власенка, який питав, де антикорупціонери, які розганяли цей ОАСК. Так от, я вам хочу сказати, що це була вимога суспільства, і ОАСК був дискредитований не антикорупціонерами, а суддями, які зараз переховуються за кордоном, які їздять на елітних авто. І це судді, які, вибачте мене, своїм прикладом показали не лише в Україні, але в усьому світі, коли їх ловлять по Монако і по іншим країнам, що в країні у нас корупція і Україну не треба  підтримувати.

Тому і коли ми зараз говоримо про те, що, да, справи потрібно передавати по-іншому було можливо. Але коли ми зараз говоримо про те, де ці антикорупціонери? Тут дуже багато їх в залі і ці люди до цих пір вірять, що це було правильне рішення.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, я мушу надати право на репліку Сергію Володимировичу, ви назвали його ім'я і по батькові, і прізвище.  Ну що ж, Олександра Юріївна? Будь ласка, Сергій Володимирович. Включіть Власенку мікрофон, будь ласка.

 

15:48:53

ВЛАСЕНКО С.В.

Дякую. Дякую, шановний пане Голово.

Ну ви знаєте, гірше ніж розуміння своєї помилки і дальше відстоювання хибної позиції немає нічого. Я ще раз кажу, можете говорити скільки завгодно і що завгодно.

Ситуація була дискредитована двома речами. Перше, вона була дискредитована абсолютно імпотентною правоохоронною системою, яка не в стані довести винуватість або невинуватість будь-якої особи. За станом на сьогоднішній день  пройшло вже більше п'яти років і  жодних вироків по цих суддях немає. Вийдіть тоді вибачиться перед ними. Це перше.

І друге, звичайно, оці реєстрові антикорупціонери, які всім розповідають, як жити, а коли зрозуміли вже, що зробили помилку, вони далі продовжують говорити про те, що ніякої помилки немає. На жаль, тому так і живемо в болоті, тому що бігають люди, які нічого не розуміють в тому, що вони говорять і в тих порадах, які вони говорять.

Я би звернувся до американського посольства: "Перестаньте їх слухати!".

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили, було дуже багато пропозицій.

Я даю одну хвилину відповіді для голови комітету і голосуємо за законопроект. Будь ласка, Денис Вячеславович Маслов і після цього голосуємо.

 

15:50:12

МАСЛОВ Д.В.

Дякую. Колеги, ну насправді, дуже цікаво було спостерігати за цим інтелектуальним пінг-понгом. От. І особливо цікаво, звичайно, коли  виходе один народний депутат і говорить про те, яке погане було рішення про ліквідацію Окружного адміністративного суду, забуваючи при тому, і я сподіваюсь, він записує зараз це в свої соцмережі, забуваючи про те, що він сам підтримував ліквідацію Окружного адміністративного суду разом із відповідною фракцією.

Колеги, цей закон же не про ліквідацію чи неліквідацію, цей закон про приблизно 37 тисяч справ, які лежать "мертвим грузом" в Київському окружному адміністративному суді, і через брак суддів не можуть бути розглянуті швидко. То до суду не надійдуть, ми маємо дати людям можливість по їх пенсіях, соціальних виплатах, а це 70 відсотків, розглянути і отримати рішення суду. Тому прошу підтримати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, займіть місця. Переходимо до прийняття рішення. Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, реєстраційний № 10244.

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

15:52:05

За-230

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Дякую, колеги. Рухаємося далі.

Наступний законопроект 9596. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо встановлення ставки нуль гривень екологічного податку за викиди двоокису вуглецю для установок, якими здійснюються такі викиди в результаті спалювання біопалива.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

15:52:42

За-214

Рішення  прийнято.

Будь ласка, я запрошую до слова першого заступника міністра енергетики Власенка Юрію Миколайовича.

Чи можемо: два – за, два – проти, колеги? Давайте: два – за, два – проти. Я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти . Будь ласка.

Будь ласка, Неклюдов Владлен Михайлович, фракція "Слуга народу".

 

15:53:16

НЕКЛЮДОВ В.М.

Із задоволенням передаю слово, Руслан Олексійович, своєму колезі Данилу Гетманцеву.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Данило Олександрович.

 

15:53:31

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую.

Шановні колеги, дуже простий законопроект. Законопроект встановлює ставку нуль гривень екологічного податку на викиди двоокису вуглецю, що утворюється при спалюванні біопалива. Це, власне, дається визначення, що таке біопаливо і передбачається ведення реєстру установок для спалення цього біопалива. Це наші зобов'язання перед Євросоюзом і виконання імплементації однієї з директив. Втрати від прийняття цього законопроекту тільки 21 мільйон гривень на рік. Тому прошу підтримати зеленою кнопкою в першому читанні.

Дякую.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, слово надається народному депутату Морозу Володимиру Вікторовичу, депутатська група "Відновлення України". Прошу.

 

15:54:07

МОРОЗ В.В.

Шановні колеги, останнім часом ми з вами прийняли низку законодавчих ініціатив, що впроваджують та стимулюють використання біопалива в Україні. І це недивно, адже аграрні можливості нашої держави формують надміцний фундамент розвитку цього напрямку. Біопаливо, його масштабне виробництво і використання є одним із шляхів досягнення енергетичної незалежності. Також це важливий крок в питанні імплементації Європейського зеленого курсу. Конкретно даний проект встановлює нульову ставку екологічного податку за викиди двоокису вуглецю, що утворюються при спалюванні біопаливними установками, які використовують біопаливо як єдиний вид палива. Податкові пільги традиційно стимулюють розвиток визначених сфер. Депутатська група "Відновлення України" підтримує даний законопроект.

Дякую всім.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Ніні Петрівні Южаніній, фракція "Європейська солідарність".

 

15:55:24

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні українці, шановні колеги, от завжди за такими простими речами можуть пройти непоправні речі. Я поясню чому. По-перше, говорити про те, що це є зобов'язання по директиві, - це часткова правда. Бо насправді ви знаєте, що у всіх регуляторних актах Європейського Союзу, всі вони приймаються під ракурсом екологічної складової. І тому, справді, в директиві є такі можливості.

Але ми ж з вами нещодавно прийняли проект Закону 9597, який передбачає введення Мінпаливенерго реєстру установок, які використовують біопаливо як єдиний вид палива. Я би дочекалась цього реєстру, тому що якраз у цьому і криється перша корупційна складова. Ви знаєте, що зараз сплачується податок 10 гривень за тонну викиду двоокису вуглецю? Насправді бюджет отримає більше, чим пів мільярда коштів надходжень по цьому податку. Можливо, якщо зараз є в когось можливості подивитися щодо спалювання такими установками, можливо, це незначні суми. Але які можуть бути маніпуляції, в яких розмірах, подумайте, будь ласка.

І саме тому ми, читаючи навіть зауваження, як не дивно, Державної податкової служби, яка говорить про те, що їм надати треба дуже багато додаткового контролю для того, щоб переконатися, що саме будуть не платити податок ті, хто матиме на це право, що якраз у цей реєстр, який веде Мінпаливенерго, будуть попадати не вибіркові установки, а всі, які належать любому суб'єкту господарювання.

Тому в першому читанні ми не будемо підтримувати урядовий проект закону, який містить стільки зауважень. Чим ви думали, уряд, коли подали в чергове сирий проект закону на...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Євтушок Сергій Миколайович. Я так розумію, передає Івану Григоровичу Кириленку, фракція "Батьківщина". Будь ласка.

 

15:57:39

КИРИЛЕНКО І.Г.

Шановні колеги, шановний пане Голово! Ми якраз хочемо підтримати в першому читанні цей законопроект, незважаючи на те, що недосконалий, незбалансований і по великому рахунку сирий. Руслане Олексійовичу, дуже часто ми зараз отримуємо законопроекти від уряду не підготовлені. Це один із тих зразків, що єсть.

Чому ми підтримуємо в першому читанні? Друзі, це закон не стільки за втрати бюджету, 21 мільйон, як казав колега Гетманцев, питання не за втрати, питання за мотивацію. Займатись виробництвом, власне, енергії, друзі. Ви бачите, що макроструктури у нас дуже-дуже чутливі до ударів. Це розосередження, це децентралізація, тим паче підтримка аграріїв в цей надзвичайно тяжкий час. Минулий рік збитки 120 мільярдів. Коли таке було за роки незалежності? Але ж ви бачили, яка логістика, заблокований експорт, маса затрат, які полягли на собівартість і в результаті ми мали те, що могли навіть не провести посівну. Але аграрії зібралися, провели посівну. Але, бачите, кліматичні які катаклізми, які не дозволять отримати нормальний урожай пізніх культур. Та будь-які речі, які зараз допоможуть аграріям вистояти і забезпечити продовольчу безпеку нашої країни в цей надзвичайно тяжкий час треба вітати. А те, що до другого читання його треба доопрацьовувати, це вже справа роботи вже в комітетах, друзі.  Давайте в першому читанні таки підтримаємо, аграріїв підтримаємо.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, шановні колеги. Ми завершили обговорення цього законопроекту, переходимо до прийняття рішення. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, шановні колеги, займіть свої місця. Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо встановлення ставки нуль гривень екологічного податку за викиди двоокису вуглецю для установок, якими здійснюються такі викиди в результаті спалювання біопалива (реєстраційний номер 9596). Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:00:12

За-238

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Шановні колеги, далі два законопроекти по журналістах. Давайте, може, ми без обговорення можемо прийняти?

Шановні колеги, просто ми домовлялись до 16-ї... Давайте без обговорень. Якщо ми дамо одній фракції тільки виступити, нормально буде? По двох законопроектах, один виступ? Добре, давайте так.

Шановні колеги, тоді давайте так, законопроект 11321 – це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ  до інформації. Я ставлю  пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.  

 

16:01:17

За-235

Рішення прийнято. 

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

16:01:36

За-210

Рішення прийнято. 

Будь ласка, ми домовилися, одна фракція виступає і голосуємо, один, потім другий. Добре? Будь ласка, Ірина Володимирівна і після цього два голосування по двох законах. Ну ми ще попередній включимо в порядок денний і голосуємо. 

 

16:01:53

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, ми дякуємо авторам цього законопроекту і безумовно "Європейська солідарність" його підтримає, тому що навіть в період воєнного часу, воєнного стану, журналісти мають право на професію, а з цим в Україні велика біда. Ми знаємо факти, коли журналісти Державної агенції "Укрінформ" скаржилися на політичну цензуру, темники, "чорні" списки блокуючі опозиційних політиків, від керівництва державного агентства поставленого Банковою.

Фракція "Європейська солідарність" звернулася до Генерального прокурора України з вимогою розслідувати можливі факти цензури і тиску на журналістів, перешкоджання журналістській діяльності в державній агенції. І ви знаєте, от як  журналіст, як політик, як державний діяч, я вперше отримала  відписку від Генерального прокурора, який написав, що він  переправляє цей лист, за територіальною ознакою, до Київської прокуратури. А з Київської прокуратури ми отримали відписку, що це питання Національної поліції. А Національна поліція досі не відповіла "Європейській солідарності" і не порушила кримінальної справи за фактом політичної цензури.

Які ще  потрібно докази, що за цим стоїть Банкова? Що тут є дах, що це покривається. Вибачте, вперше Генеральний прокурор відмовляється розслідувати можливі факти тиску і перешкоджання журналістам. В Україні були дійсно дуже різні генеральні прокурори. Але бодай офіційно, бодай публічно вони заявляли, що беруть такі справи під особистий контроль. Ми маємо факти закриття телеканалів. Ми маємо факти тиску на журналістів. Ми маємо факти погроз журналістам-розслідувачам. Все це вимагає розслідування, все це вимагає реакції. І, вибачте, Марафон давно пора закривати, тому що це не журналістика, це пропаганда. Пропаганда має бути під час війни? Так, працювати на підтримку Збройних Сил України, а не на владу. Те, що ви робите, немає…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, займаємо свої місця, голосуємо за законопроект.

Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації (реєстраційний номер законопроекту 11321).

Будь ласка, колеги, я прошу підтримати і проголосувати. Прошу голосувати, шановні друзі.

 

16:04:45

За-247

Рішення прийнято.

Шановні колеги, наступний законопроект 11153 – це проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста" щодо приведення її положень у відповідність із Законом України "Про страхування".

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

16:05:19

За-248

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста" щодо приведення її положень у відповідність із Законом України "Про страхування" (реєстраційний номер 11153). Прошу народних депутатів голосувати.

 

16:05:52

За-252

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за плідну роботу. Зараз я оголошую перерву в нашому пленарному засіданні, про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Нагадую на необхідності непоширення інформації щодо його початку. В єдності наша сила разом переможемо і слава Україні!

Повернутись до публікацій

Версія для друку