ЗАСІДАННЯ ПЕРШЕ

(продовження)

Зал засідань Верховної Ради України

20 червня 2024 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

10:12:30

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слава Україні!

Шановні народні депутати, відповідно до прийнятої нами Постанови "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання в умовах дії воєнного стану" сьогодні ми продовжуємо наше пленарне засідання.

Шановні колеги, я звертаю увагу, що згідно з прийнятою Верховною Радою України постановою усі присутні на пленарному засіданні не повинні поширювати інформацію щодо його початку, перебігу та прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після оголошення перерви у пленарному засіданні. Я прошу всіх колег неухильно дотримуватися прийнятого українським парламентом рішення та відповідально поставитися до забезпечення безпеки єдиного законодавчого органу нашої держави.

Шановні колеги, у разі повітряної тривоги буде оголошено перерву у пленарному засіданні і ми всі маємо перейти до безпечних місць відповідно до схеми укриття.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження у наших колег народних депутатів України. Тараса Івановича Батенка. Вітаємо, Тарасе Івановичу! (Оплески) Ювілей, 50 років. Вітаємо, Тарасе Івановичу! Оксани Анатоліївни Гринчук, фракція "Слуга народу". Вітаємо! Сергія В'ячеславовича Козира, фракція "Слуга народу". Вітаємо! А також Сергія Сергійовича Северина, фракція "Слуга народу". Також вітаємо!

Шановні колеги, вітаючи наших колег, бажаємо міцного здоров'я, успіхів у всіх справах і нових досягненнях в ім'я України.

Шановні народні депутати, за парламентською традицією пропоную розпочати роботу з виконання Державного Гімну України.

(Лунає Державний Гімн України)

Шановні народні депутати, розпочався 122-й тиждень героїчного спротиву українського народу в повномасштабній загарбницькій навалі Російської Федерації. Висловлюємо глибоку вдячність нашим захисникам і захисницям за щоденні подвиги, за вірність військовій присязі, за мужність під час захисту незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України. Пам'ятаємо, якою дорогою ціною дається нам свобода.

Схилімо голови у хвилині мовчання та вшануймо пам'ять тих, хто віддав життя за вільну і демократичну українську державу, а також мирних громадян, які загинули внаслідок російської агресії.

(Хвилина мовчання)

Шановні народні депутати, відповідно до статті 28 Регламенту Верховної Ради України перед початком розгляду питань порядку денного я пропоную провести сигнальне голосування. Я нагадую, що необхідно одночасно утримувати сенсорну кнопку та зелену кнопку "За" до появи результатів голосувань на  табло.

Шановні колеги, я прошу взяти участь у сигнальному голосуванні. Будь ласка, колеги, приготуємось до сигнального голосування. Прошу голосувати.

 

10:18:22

За-175

Проти – 5, утрималось – 2, не голосували – 119. Все, як завжди, шановні колеги.

Ще раз звертаюся до всіх колег із закликом неухильно дотримуватись безпекових правил у Верховній Раді України і не поширювати інформацію щодо перебігу пленарного засідання, прийнятих у парламенті рішень раніше ніж через годину після завершення нашої роботи.

Шановні колеги, перелік питань, який був попередньо узгоджений Погоджувальною радою, вам надано. Переходимо до його розгляду.

Починаємо з першого питання. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду (реєстраційний номер 11024).

Шановні колеги, я ставлю пропозицію... Будь ласка, шановні колеги, це пропозиція про включення до порядку денного сесії, треба 226 голосів. Будь ласка, займіть свої місця. Шановні колеги, займіть місця, потрібно 226 голосів.

Готові голосувати? Я ставлю пропозиція включити цей законопроект до порядку денного сесії. Шановні колеги, прошу голосувати. 

 

10:20:10

За-230

Рішення прийнято.

Ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

10:20:37

За-199

Рішення прийнято.

Я запрошую до слова міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Стрільця Руслана Олександровича.

 

10:21:01

СТРІЛЕЦЬ Р.О.

Шановний Руслане Олексійовичу, шановні народні депутати, на ваш розгляд виноситься проект урядового Закону України  про внесення змін до Закону "Про природно-заповідний фонд України" щодо збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду (реєстраційний номер 11024). Законопроект розроблений для захисту природно-заповідного фонду від негативного впливу транспортних засобів та зменшення антропогенного навантаження на ці території.

Природно-заповідному фонду України дуже значну шкоду наносить так званий джипінг, тобто перегони, ралі та інші заїзди на транспортних засобах підвищеної прохідності у природні екосистеми, таких як джипи, квадроцикли, баггі та інші. Це призводить до знищення рослин, у тому числі червонокнижних, ґрунтового покрову, гинуть дрібні тварини, які трапляються на шляху джиперів. Транспортні засоби є джерелом небезпечних хімічних забруднень, шуму та вібрацій, особливо небезпечні у  період масового розмноження тварин, у так названий період тиші.

За рік у середньому на цих територіях фіксується 120 випадків такого джипінгу, щорічно завдаються  мільйонні збитки, які фіксуються, сплачуються, але нічого не відбувається. У більшості європейських країн джипінг в принципі заборонений, наприклад, в Ісландії, Чехії, Фінляндії,  Норвегії. В США потрібно стати в окрему чергу по окремій  процедурі для того, щоб  застосувати таку процедуру.

Проект закону забороняє у межах природно-заповідного фонду проїзд механічних транспортних засобів. Водночас, розуміючи необхідність пересування місцевих жителів, законопроектом дозволяється використання ними транспортних засобів у межах доріг загального користування. Також дозволяється доступ відвідувачів установ до рекреаційних ділянок по відповідних маршрутах. Також залишається можливість проїзду для Державної екологічної інспекції, правоохоронних органів…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Я запрошую до  слова голову Комітету з питань екологічної політики та природокористування Бондаренка Олега Володимировича. Будь ласка, Олеже Володимировичу.

 

10:23:19

БОНДАРЕНКО О.В.

Доброго дня, шановні колеги! Комітет з питань екологічної політики та природокористування на своєму засіданні 25 березня розглянув цей проект закону. Цей проект закону підготовлений з метою забезпечення захисту територій та  об'єктів природно-заповідного фонду України від негативного впливу внаслідок експлуатації механічних транспортних засобів та зменшення антропогенного навантаження на ці території та об'єкти. Комітет вважає цей законопроект важливим для захисту нашого  довкілля, зокрема об'єктів природно-заповідного фонду, але вбачає за доцільне відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України внести зміни до частини першої законопроекту, які не були предметом розгляду в першому читанні, для узгодження запропонованих та чинних норм Закону України "Про природно-заповідний фонд України" стосовно проїзду механічних транспортних засобів.

 За результатами розгляду в першому читанні комітет рекомендує Верховній Раді України прийняти за основу законопроект з урахуванням пропозицій комітету відповідно до частини першої статті 116. Я прошу підтримати цей законопроект, шановні колеги.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги,  переходимо до обговорення цього законопроекту. Я прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти, для обговорення  цього законопроекту.

Слово надається народному депутату Саврасову Максиму Віталійовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність". Передає Ірині Володимирівні Геращенко, будь ласка.

 

10:25:06

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, законопроект, який ми зараз обговорюємо, не просто належить до сфери екологічної політики, він є важливою складовою адаптації українського законодавства до директив Європейського Союзу і в форматі плану Ukraine Facility.

Також дуже важливо, що ми з вами сьогодні обговорюємо екологічну політику держави в час війни і в період війни насправді. Очевидно, що всі  екологічні проблеми в державі посилюються, але нам потрібно знайти баланс між захистом довкілля і допомогою вітчизняному бізнесу, аби він нормально працював, міг нормально розвиватися. І от знайти цей баланс – наша з вами задача як законодавців.

І в рамках нашої з вами роботи в цьому  законопроекті приводиться у відповідність до європейських директив: перше – це термінологія. І якраз "Європейська солідарність" в форматі роботи над цим законопроектом пропонувала наші позиції  щодо цієї термінології.

Друге – посилюється контроль за сферою екології. І дуже важливо тут, аби громадські організації і громади мали вплив на цей моніторинг довкілля і аби влада як центральна, так і місцева це враховувала.

І, власне, взагалі ми вважаємо, і позиція нашої політичної сили, що увага до вирішення проблем довкілля під час воєнного  стану і в повоєнний період буде не  тільки нашою рамковою задачею щодо  адаптації всіх сфер до системи Європейського Союзу, це має стати нашою ідеологією. В країні, де 30 відсотків є заміновані, так само це є дуже важливим питанням.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, наступний, я запрошую Заремського Максима Валентиновича, фракція  політичної партії "Слуга народу".

 

10:27:20

ЗАРЕМСЬКИЙ М.В.

Прохання передати слово Овчинниковій Юлії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юлія Овчинникова.

 

10:27:31

ОВЧИННИКОВА Ю.Ю.

Доброго дня, шановні колеги! Добрий ранок всім! Ми, кожен з нас, представляє в парламенті і захищає інтереси громадян України. Серед  них  це і захист екологічних прав. Це дуже чітко зазначено в статті 13, 16, 50 Конституції України. Колеги, це чітко зазначено в статті 8 Закону про охорону навколишнього середовища. Я щиро сподіваюся, що громадяни України нас чують в цьому залі і почують нас колеги.

Україна займає майже 6 відсотків території Європейського континенту, при цьому має 35 відсотків  європейського біорізноманіття, і це значні цифри. Маючи 7 відсотків територій природо-заповідного  фонду, ми прагнемо мати 30 відсотків відповідно до  Європейської зеленої угоди.

Але оазисами екологічними є саме природні оселища в природно-заповідному  фонді. Такий інтерес до екологічних питань має підвищуватися, колеги, тому що це європейські наші зобов'язання. І від того, як ми будемо підтримувати екологічні наші, як ми будемо слідувати Ukraine Facility, як ми будемо виконувати європейські зобов'язання, залежить і наш з вами курс в Європейський Союз.

Зазначу, що цей законопроект вносить зміни в статтю 14 і 64 Закону про ПЗФ, і ті порушення, які відбуваються на території ПЗФ, зокрема Львівська область, Сколівські Бескиди, де джипінг постійно порушує територію. Те, що відбувається на інших територіях ПЗФ, говорить про те, що ми маємо це законодавчо врегулювати.

Але я звертаюся до колег, до всіх, хто чує, в цьому залі, ми маємо підтримати, виконати нашу державницьку позицію – захистити наше довкілля, підтримати...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Соболєв Сергій Владиславович, фракція "Батьківщина". Будь ласка, Сергію Владиславовичу. 

 

10:29:51

СОБОЛЄВ С.В.

Соболєв, "Батьківщина". Шановні колеги, тут важливо в цьому законопроекті, щоб ми з водою дитину не викинули. Про що йде мова? От Міністерство екології, відповідні відомства, профільний наш комітет пропонує почати з заборони. Ну це найлегше. В умовах війни, коли десятки тисяч людей втратили свій бізнес, далі вводити заборони і в такий спосіб ми нібито будемо наводити порядок. Мені здається, порядок треба наводити з того, що треба розробити маршрути, по яких можна пересуватися по горах. Бо заборонити – це найпростіше. А що далі?

Друге. В свій час ми ухвалювали рішення про заборону будь-яких вирубок лісів, включаючи санітарні. Давайте зараз виїдемо в Карпати і подивимося, як сотні гектарів лісу потерпають від хвороб, коли зараження дерев відбувається на площах гектарів. І що далі? Чим це закінчиться?  

Тому, мені здається, коли ми ухвалюємо норми у відповідності до європейських стандартів, ці норми так само повинні відповідати європейським стандартам.

Хто на сьогоднішній день видає ліцензії на маршрути? Хто на сьогоднішній день взагалі ліцензує такий вид діяльності? Цього ви в законі не знайдете. Ви знайдете лише заборону на цей вид діяльності.

За роки війни, за ці роки з 2014 року, фактично в Карпатах розвинулась ціла інфраструктура бізнесу, яка дозволяє працевлаштувати десятки тисяч людей.

Саме тому, на мій погляд, на друге читання і міністерству, і профільному комітету треба підійти саме з питання не просто заборони, а регулювання цього виду діяльності.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми завершили обговорення цього законопроекту. Ніхто з фракцій більше не наполягає виступити? Ніхто. Добре, шановні колеги. (Шум у залі) Ніхто.

Шановні колеги, рухаємося далі. Будь ласка, я прошу народних депутатів зайняти свої місця. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, будь ласка, займіть свої місця, займіть свої місця.

Я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" щодо забезпечення збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду (реєстраційний номер 11024).

Шановні колеги, готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

10:33:20

За-272

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

З процедури? Разумков, що у вас?

 

10:33:30

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, з'явився законопроект у порядку денному 11355. Я розумію, як він з'явився. Вчора у зв'язку з тим, що не вистачило за євроінтеграційний законопроект у монобільшості голосів, він не був проголосований. Сьогодні з'являється законопроект, який вчора був зареєстрований. Нібито існує якийсь лист від фракцій, які просять його сьогодні розглянути. Дійсно, така процедура була, але у випадку тому, якщо ніхто з депутатів не заперечив.

У даному випадку я буду заперечувати, виходячи з того, що ви хочете прийняти євроінтеграційний законопроект в порушення Конституції, законів України. Скорочуйте строки, збирайтесь через тиждень, назбираєте монобільшість і хай вона проголосує. В будь-якому випадку, я під стенограму говорю, що ми будемо розглядати можливість подання альтернативного законопроекту. Якщо ви будете його розглядати, це буде порушення Конституції, Регламенту й інших законів України.

Прошу зняти це питання з порядку денного. Погоджуюсь включити його в порядок денний і скоротити строки. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, сьогодні на Погоджувальній раді було прийнято рішення. Є лист від фракцій і груп, ні одна фракція і група не заперечила щодо внесення цього законопроекту.

Шановні колеги, наступне – 11150. Пропозиції Президента України до Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин". Шановні колеги, до вашого розгляду пропонуються пропозиції президента України до Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин". Відповідні матеріали вам були надані.

Шановні народні депутати, на Погоджувальній раді ми домовились розглядати це питання без обговорень, тому переходимо до голосування за пропозиції Президента України.

Президентом України внесено 14 пропозицій. Шановні колеги, я дуже прошу уважно послухати. Зараз я буду почергово ставити всі 14 пропозицій. Кожна пропозиція має набрати 226 голосів. Якщо якась не буде набрана 226 голосів, тоді в цілому за закон треба буде 300, інакше закон буде заветований. Я дуже прошу народних депутатів відповідально поставитися до голосування за пропозиції Президента України.

Тому, шановні колеги, ставиться на голосування пропозиція номер 1. Прошу… Шановні колеги, пропозиції Президента, займіть свої місця, будь ласка, друзі.

Ставиться на голосування пропозиція номер 1. Я прошу народних депутатів  голосувати.

 

10:36:30

За-273

Пропозиція прийнята.

Ставиться  на голосування пропозиція номер 2 Президента України. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

10:36:58

За-288

Рішення  прийнято.

Ставиться  на голосування пропозиція номер 3 Президента України. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

10:37:20

За-285

Рішення прийнято.

Ставиться  на голосування пропозиція номер 4 Президента України. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

10:37:42

За-285

Рішення прийнято.

Ставиться  на голосування пропозиція номер 5 Президента України. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

10:38:04

За-286

Рішення прийнято.

Ставиться  на голосування пропозиція номер 6 Президента України. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

10:38:27

За-218

Рішення не підтримано по цій пропозиції.

Ставиться на голосування пропозиція номер 7 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:38:54

За-285

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція номер 8 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:39:18

За-290

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція номер 9 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:39:40

За-291

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція номер 10 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:40:01

За-290

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція номер 11 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:40:23

За-289

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція номер 12 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:40:43

За-289

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування пропозиція номер 13 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:41:07

За-290

Рішення прийнято.

І ставиться на голосування пропозиція номер 14 Президента України. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:41:30

За-290

Рішення прийнято.   

Шановні народні депутати, оскільки пропозиції Президента України прийнято частково, для подолання вето необхідна підтримка двох третин голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради.

Переходимо до голосування закону в цілому. Прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Відповідно до статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування питання про повторне прийняття в цілому з частковим урахуванням пропозицій Президента України та з необхідним техніко-юридичним доопрацюванням Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин"  (реєстраційний номер 11150). Прошу народних депутатів голосувати.

З процедури? Будь ласка, Юлія Володимирівна, що у вас з процедури?

 

10:42:30

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Руслане Олексійовичу, роз'ясніть, будь ласка, 6 пропозиція не пройшла в залі, зараз ви ставите без пропозиції номер 6?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Звичайно, так. Тобто це ставиться…

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Без пропозиції номер 6?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставляться тільки ті пропозиції, які пройшли. Але для того, щоб закон був поновлений в цілому, ми повинні набрати дві третини. Тобто та пропозиція, яка не була підтримана, вона не ставиться зараз.

 

ТИМОШЕНКО Ю.В. Не ставиться?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не ставиться. Зрозуміли, так?

Тому, шановні колеги, ще раз. Відповідно до статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування питання про повторне прийняття в цілому з частковим урахуванням пропозицій Президента та з необхідним техніко-юридичним доопрацюванням Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин"  (реєстраційний номер 11150).

Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:43:41

За-295

Рішення не прийнято.

Оскільки... Шановні колеги, зараз, одну секундочку. Оскільки вето Президента не подолано, є пропозиція направити закон на доопрацювання до головного комітету. Якщо немає заперечень, переходимо до голосування.

Відповідно до частини восьмої статті 135 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування прохання, питання про направлення на доопрацювання до головного комітету для підготовки до повторного розгляду Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин" (реєстраційний номер 11150). Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:44:44

За-301

Рішення прийнято.

Дякую, колеги. А можна було 301 на попередньому голосуванні зробити?

По фракціях покажіть, будь ласка.

З  процедури – Разумков, будь ласка.

 

10:45:03

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, наступний законопроект ви не зняли з порядку денного. Згідно статті 50 Регламенту Верховної Ради України скорочення або продовження строків можливо не більше ніж на 50 відсотків, не більше ніж наполовину. Скажіть, будь ласка, якою нормою Регламенту ви сьогодні користуєтесь, ставлячи його в порядок денний? Не ваше власне бажання або небажання, норма Регламенту з урахуванням того, що ви розумієте, що, поставивши його сьогодні, ви підриваєте євроінтеграційні наслідки для нашої держави. І це може бути після цього оскаржено і призвести до негативних наслідків, що робиться це навмисно. Мені це важливо під протокол і під стенограму.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую.

Дмитро Олександрович, користуюсь тою самою практикою, якою користувались ви, коли за аналогічною процедурою ставили законопроекти 4672, 4467 та низку інших законопроектів. А крім цього, у мене є лист від фракцій і груп, де жодна фракція і група не заперечує проти термінового і невідкладного розгляду цього законопроекту. Тому переходимо до розгляду питання.

Шановні колеги, 11355: проект Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення. Я ставлю пропозицію включити це питання до порядку денного сесії. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:46:38

За-260

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію відповідно до листа керівників депутатських фракцій і груп та рішення Погоджувальної ради визначити законопроект невідкладним, скоротити строк внесення альтернативних законопроектів до початку розгляду питання та розглянути сьогодні на засіданні законопроект 11355. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:47:11

За-246

Рішення прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Ми на Погоджувальній раді домовились: два – за, два – проти.  Прошу голосувати.

 

10:47:34

За-230

Рішення прийнято.

Шановні колеги, будь ласка, я прошу фракції і групи: два – за, два – проти, будь ласка. Шановні колеги, я прошу не розходитися, тому що тільки дві фракції і групи записалися на обговорення. Буде дуже коротке обговорення.

Я запрошую народного депутата Неклюдова Владлена Михайловича, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

10:48:13

НЕКЛЮДОВ В.М.

Дякую, Руслан Олексійович. Я прошу надати слово своєму колезі Олегу Бондаренку, щоб він розкрив малюнок дорожньої карти.

 

10:48:29

БОНДАРЕНКО О.В.

Шановні колеги, я прошу хвилинку вашої уваги. 3117, 4167, 6004, 11355 – це не просто цифри, шановні колеги, це чотири номери законопроекту, майже одного і того самого законопроекту, який в різних ітераціях був на розгляді Верховної Ради. Це законопроект про одне і те ж саме, про запобігання зменшення впливу промислового забруднення. Ми називаємо зараз четверту цифру не тому, що це був поганий законопроект. Так, дійсно, ми декілька разів доопрацьовували цей законопроект до другого читання і до повторного першого читання. Він знімався, збивався, поставився знову і зараз він знову стоїть.

Я хотів би подякувати, я хотів подякувати всім, хто підтримав цей законопроект в усіх читаннях. Я хотів би подякувати тим, хто його наполегливо збивав в прийнятті, захищаючи, скажу відверто, мілко… дрібнопродажні інтереси. Я скажу це відверто.

Комітет розглянув цей законопроект сьогодні. І я хотів би сказати, що керуючись положенням частини третьої статті 93, частин першої та третьої статті 101 Закону України про Регламент комітет ухвалив висновок на проект Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення, а саме включити зазначений законопроект до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України, визначити його невідкладним, скоротити строки внесення альтернативних законопроектів до дня розгляду цього законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради та відповідно до частини четвертої статті 102, частини другої статті 114 Закону України про Регламент за результатами розгляду законопроекту у першому читанні  прийняти його за основу і в цілому як закон.

Шановні колеги, я дуже сподіваюсь на вашу підтримку. Цей закон важливий для нашої країни, для виконання умов Ukraine...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, я запрошую до слова Павленка Ростислава Миколайовича, фракція політичної партії "Європейська солідарність".

 

10:50:44

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую. Прошу передати слово Іванні Климпуш-Цинцадзе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Климпуш-Цинцадзе

 

10:51:00

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.

Дякую. Шановні колеги, дійсно, ми з вами сьогодні і зараз розглядаємо законопроект, який допоможе нам створити систему запобігання зменшення контролю над промисловими забрудненнями. Це означає, що ми з вами, колеги, переходимо до ухвалення законопроектів, які є спрямовані на виконання наших євроінтеграційних завдань у надскладній сфері – сфері охорони навколишнього середовища. Це буде вимагати від нас великої серйозної і змістовної роботи,  координації зусиль, розмови складної  як з екологами, так і з бізнесом, так і з різними іншими сегментами нашого суспільства для того, щоби нам вдалося.

Тому я запрошую всіх також підтримати цей законопроект, продовжити нашу важливу роботу. І сподіваюся, що ті маяки, які виставлені в тому числі і в Ukraine Facility, ми будемо пропрацьовувати глибоко у взаємодії з урядом, у взаємодії з профільними комітетами і будемо успішно долати наш шлях до членства в Європейському Союзі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, будь ласка, ще Железняк – одна хвилина, і  після цього голосуємо, запросіть народних депутатів до зали.

 

10:52:21

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, я точно не є експертом з екології і я дуже сподіваюся, що у нас є профільний комітет, який знайде компроміс. Але я непогано знаюся в наших зобов'язаннях, особливо під які прив'язані гроші. У цей законопроект є в Ukraine Facility, в який конкретно закладений пункт щодо фінансування України.

То в мене велике прохання, для тих, хто за екологію, для тих, хто проти екології, для тих, хто за бізнес, проти бізнесу чи хоче знайти компроміс, будь ласка, знайдіть його в комітеті, тому що, ще раз, це вимога під Ukraine Facility Plan.

І, звичайно, я буду його голосувати. І дуже прикро, що вчора ми зробили таку технічну, мені здається, помилку і не підтримали, буквально на один голос не вистачило голосування. Будь ласка, не ставте під ризик фінансування України, знайдіть компроміс по цьому законопроекту.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Юлія Володимирівна Тимошенко. Будь ласка. Шановні колеги, після  цього голосуємо, запросіть народних депутатів  до залу.

Хвилина, будь ласка.

 

10:53:20

ТИМОШЕНКО Ю.В.

Шановні колеги, мені здається, якщо у нас стоїть прапорець, що ці законопроекти є євроінтеграційними, то треба професійно і детально аналізувати, а чи все в цьому законопроекті відповідає директивам, вимогам Європейського Союзу. В цьому законі це не так, тут є ключова річ – це виключення вимоги про необхідність оприлюднення результатів моніторингу викидів, отриманих за допомогою автоматизованих систем, і це прямо суперечить Директиві 2010/75/ЄС та Орхуській конвенції, відповідно до яких інформація не може бути обмежена для публічного користування. І ці інформаційні речі про викиди, коли їх закривають і ніхто не має доступу, це прямо суперечить європейським нормативним актам.

Я хочу зрозуміти, хто робить...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, ми завершили обговорення цього проекту, переходимо до прийняття рішення.

Я ставлю  пропозицію, займіть свої місця, колеги. Ставлю пропозицію, прийняти за основу проект Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення (реєстраційний номер  11355).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів голосувати.

 

10:55:06

За-245

Рішення прийнято. 

Я ставлю пропозицію прийняти в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення (реєстраційний номер 11355). Прошу голосувати.

 

10:55:31

За-191

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, я ставлю пропозицію скоротити строки підготовки до другого читання. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:55:58

За-240

Рішення прийнято.

Шановні колеги, рухаємося далі. Наступний у нас 11133. Комітет Верховної Ради України з питань правової політики запропонував усунути неузгодженості  у тексті прийнятого Верховною Радою України 23 травня 2024 року Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції" (реєстраційний номер 11133). Під час підготовки тексту прийнятого закону на підпис виявлено неузгодженості між його положеннями в частині уніфікації змін до процесуальних кодексів України, а саме: статті 197 Господарського процесуального кодексу України, статті 212 Цивільного процесуального кодексу України та статті 195 Кодексу адміністративного судочинства.

Комітетом з питань правової політики (протокол засідання №161 від 14 червня 2024 року) запропоновано три пропозиції з метою усунення неузгодженостей в прийнятому законі. Відповідно до статті 131 Регламенту Верховної Ради України ці пропозиції вносяться на розгляд Верховної Ради України, необхідні матеріали  вам було надано.

Згідно з частиною четвертою статті 131 Регламенту Верховної Ради України обговорення  питань не проводиться. Тому я буду ставити на голосування кожну пропозицію окремо. Я прошу народних депутатів зайняти свої місця.

Шановні колеги, ставиться на голосування пропозиція під номером 1. Прошу народних депутатів голосувати.

 

10:57:38

За-271

Рішення прийнято.

Ставиться на голосування  пропозиція під номером 2. Прошу  народних депутатів голосувати.

 

10:57:58

За-273

Ставиться на голосування  пропозиція під номером 3. Прошу  народних депутатів голосувати.

 

10:58:16

За-274

Рішення прийнято.

Шановні колеги, дякую. Ідемо далі. Наступний законопроект 11074. Проект Закону про внесення змін про політичні партії в Україні щодо удосконалення порядку звітування політичних партій. Так, 11074. У нас жодна фракція і група не буде, тільки одна поправка у Разумкова. (Шум у залі) Буде Разумкова поправка.

Да, будь ласка, Разумков. Номер поправки.

 

10:58:52

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, у мене багато правок. Я візьму виступ, а після цього ще чотири поставлю на голосування. Зараз я вас наберу і скажу які. Поки можуть колеги, які планували, вставити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А ніхто більше не планував. Скільки хвилин у вас виступ? Будь ласка, 6 хвилин замість поправок 54, 64, 69, 73, 99, 100, 101, 103, 104, 105, 108, 109, 111. Будь ласка, 4 хвилини і потім одна поправка буде ставитися.

 

11:00:33

РАЗУМКОВ Д.О.

Я, по-перше, вітаю вас, колеги, це перший раз, коли порушили грубо конституційні права народного депутата. Скільки б не відбувалося в цьому залі, але жодного разу, коли хтось піднімав руку і казав, я буду подавати правки до другого читання, не обмежували права народного депутата України. Я дякую тим, хто не проголосував за цю ганьбу. І за це треба буде потім відповісти, тому що це порушення закону і порушення прав народних депутатів, кожного з вас. Це не лише мої права – це кожного з вас. Якщо Рада буде порушувати права тих, хто тут працює, то що ви хочете від тих, хто сьогодні має виконувати ті закони, за які ми з вами нібито голосуємо?

Але давайте повернемось до Закону про партії. Шановні колеги, а це не лише закон про звіти. Це правда, треба звіти переоформлювати, треба проходити, треба готуватися до можливих майбутніх виборів. І цим сьогодні займається влада: вона готується до виборів. Саме для цього вона збирає гроші.

Ви добре всі знаєте, пам'ятаєте, я тут виступав і показував газетьонку, яку друкує партія "Слуга народу" і роздає біля метро? Всі це бачили? 50 тисяч примірників. А скажіть мені, будь ласка, всі добре пам'ятають, що 1,2 мільярда гривень були виділені саме партії "Слуга народу" за перші два роки війни? 1,2 мільярда. І не треба мені розповідати, що частину цих коштів ви передали на армію. Треба все передати. А то в нас трішки різні з вами підходи. 840 мільйонів передбачено в бюджеті на цей рік, 840. Ви зараз піднімаєте податки людям. Людям піднімаєте податки наприкінці цього місяця, вносите закон. Про це вже сказав голова профільного комітету. І брехав Прем'єр, який розповідав, що цього не буде.

А ви мені скажіть, будь ласка, а як це так відбувається, що коли комітет проходить і представники монобільшості розповідають: це внутрішнє рішення, моральне рішення партій, куди відправляти ці кошти, хай вони самі визначаться? Тобто піднімати податки і по них жити – це не внутрішнє рішення народу України, це ви зробите. Відправляти людей на фронт – це ви зробите, це не їх внутрішнє рішення. Наповнювати бюджет – це ви від них вимагаєте, це не їх внутрішнє рішення. Сплачувати непомірне комірне, яке ви їм підняли, це їх рішення, правда, не ви це зробили?

А скажіть мені, будь ласка, а щодо всіх інших питань, які ви перекладаєте на людей? А що з тими грошима, які ви відправляєте на свої власні потреби? Ви розповідаєте: нема грошей на фортифікації, треба піднімати податки, треба збільшувати ПДВ, треба піднімати військовий збір. А може, ви з себе розпочнете, може, ви гроші віддасте на армію зі своїх потреб? Чи вам свої партії і вибори набагато важливіші, аніж майбутнє країни?

Коли ви людям говорите, це має бути внутрішнє рішення партії, куди вона відправляє свої кошти, а зате забираєте консульські послуги. А зараз вже починають розмовляти, що Малюська буде ще щось обмежувати: то одруження, то скоро поховання. Ми з такими темпами з вами завтра дограємось до того, що у вас не буде ні партій, ні державного фінансування, а прийде армія і дійсно запитає, куди ви поділи ці кошти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, завершили обговорення.

Ще поправка, я ж пам'ятаю. Яка поправка? Разумков, будь ласка, номер.

 

11:04:39

РАЗУМКОВ Д.О.

Руслан Олексійович, включіть, будь ласка, спочатку час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, включіть час. Номер поправки скажіть.

 

11:04:52

РАЗУМКОВ Д.О.

Зараз, секунду. Правка номер 73. Вона пропонує всім політичним партіям, які отримують гроші з державного бюджету, за перші 2 роки перерахували 1,6 мільярда гривень, у цьому році передбачено ще 840 мільйонів, – направити ці кошти на сектор безпеки й оборони. Партії можуть прожити і без них, якось жили і проживуть. І не треба розповідати, що це про демократію, тому що якщо не буде армії – не буде держави, не буде держави – не буде партій, не буде партій – не буде нічого, да, нічого. Без партій переживуть, а без держави Україна так точно!

Будь ласка, передайте свої гроші зі своїх партійних фондів на Збройні Сили України. Прошу підтримати цю правку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету, будь ласка.

 

11:05:48

МАСЛОВ Д.В.

Комітетом зазначено: правка відхилена. Бо дійсно є фінансування партій і це є одна із гарантій сталості демократичного розвитку. Тому що на відміну від нашого північного сусіда ми якраз цим і відрізняємось – демократією. Якщо вже так і говорити, то якраз фінансування партій є частиною нашого євроінтеграційного руху. І якраз наші міжнародні партнери, які зараз фінансують в тому числі і армію, фінансують через те, що у нас є демократичні інститути. І коли партії фінансуються за рахунок державних коштів, їм не доводиться брати кошти у інших людей: олігархів і так далі.

Дякую.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 73 поправка авторства Разумкова і колег, вона комітетом відхилена. Автор просить поставити її на врахування. Позицію комітету ви почули. Прошу народних депутатів  голосувати.

 

11:07:01

За-98

Рішення не прийнято.

Яка наступна поправка, номер, Разумков?

 

11:07:07

РАЗУМКОВ Д.О.

99 правка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А ви її вже проговорили, ви сказали.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Ні. Дві правки я сказав, що я буду ставити…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 99-а.

 

РАЗУМКОВ Д.О. 99 правка.  Я вам назвав весь перелік і назвав правки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.  Я зрозумів.

 

РАЗУМКОВ Д.О. Включіть з початку час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З початку включіть, будь ласка, 99 поправка

 

11:07:22

РАЗУМКОВ Д.О.

Дивіться, перестаньте прикриватися демократичними принципами, інакше почнемо розмовляти, де хто що бере. Це перше.

По-друге, ви на армію гроші передайте, а то ви тут всі великі демократи! Величезні демократи! Не буде демократії, якщо не буде армії. Не буде вашої демократії і ваших партій. І не буде размусолювання і разглагольствования в залі Верховної Ради. Вам має бути соромно, коли ви розповідаєте, що так же живе, щоб ми не жили так, як в Росії. Ми будемо жити так, як в Росії, якщо ви не віддасте гроші на Збройні Сили України! Їх не буде і не буде держави Україна, ще раз вам повторюю. Я у вас не взагалі це забираю, а забираю до кінця воєнного стану і цією правкою ще на 90 днів. Ну якось потерпите. Потім   будете займатися своїми виборчими процесами і тримати свої партійні офіси, а поки що треба підтримати фортифікації, мінні поля і тетраедри, яких сьогодні не вистачає фронту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету по 99 поправці.

 

11:08:29

МАСЛОВ Д.В.

Зазначена правка була розглянута комітетом і була відхилена. Єдине, що можу стосовно попереднього виступаючого, ви не можете ні в кого нічого забирати, щось забрати може лише вся ця зала, Верховна Рада України.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю 99 поправку на врахування авторства Разумкова. Вона комітетом відхилена, позицію ви почули. Прошу голосувати.

 

11:09:14

За-91

Рішення не прийнято.

Шановні колеги, все, можемо переходити до рішення. Прошу народних депутатів… А, Саврасов ще буде, да? Номер поправки. 12-а? Зараз. Будь ласка, Саврасов.

 

11:09:26

САВРАСОВ М.В.

Добрий день, колеги. Хочу сказати, що партія "Європейська солідарність" левову частину коштів відправляє на захист нашої Батьківщини з 22-го року, це більше 100 мільйонів ми вже витратили і ще більше ми збираємося витратити. На жаль, ми не можемо ці кошти витрачати на… Кошти, які зберігаються на рахунках, ми не можемо витрачати на купівлю військових ОВГЗ. Ця правка дає змогу купувати військові ОВГЗ. На сьогоднішній день у нас є змога розміщати кошти в державних банках, які купують ці ОВГЗ, але напряму партія не може купувати і спрямовувати прибуток на захист, оборону, на закупівлю зброї. Якщо ми підтримаємо цю правку – це вирішить цю колізію.

Дякую. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, поправка номер… Позиція комітету, перепрошую.

 

11:10:26

МАСЛОВ Д.В.

Дякую. Зазначена правка розглянута комітетом і вона відхилена. Якщо політична партія хоче передавати свої кошти на Збройні Сили, так само, як і фракція "Слуга…"  як і політична партія "Слуга народу" передавала кошти на РЕБи, на інші види озброєння, так само і вам нічого не буде це заважати зробити.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ставлю 12 поправку авторства Саврасова на голосування. Комітетом вона відхилена. Аргументацію ви почули. Прошу голосувати.

 

11:11:16

За-90

Рішення не прийнято.

По фракціях.

Шановні колеги, ми завершили обговорення. Чи ще? Саврасов, ще одна? Номер поправки? Саврасов. Включіть мікрофон. Номер поправки.

 

11:11:27

САВРАСОВ М.В.

Правка номер 72. Величезну кількість коштів наша партія відправляє на захист, оборону. Ми напряму не можемо купувати ані РЕБи, ми не можемо купувати ані снаряди, ані тротил, ані що інше. Ми можемо це робити через громадські організації, які мають відповідні ліцензії, які мають відповідні зв'язки і можуть купувати у тому числі за валюту зброю за кордоном. Саме під час збройної агресії, саме під час військового стану нам необхідно, щоб це було прописано і в законі. Нам це дозволяє робити роз'яснення НАЗК, але це не є нормою закону. Прошу підтримати можливість партіям напряму відправляти гроші через громадські організації на закупівлю зброї, озброєння, РЕБів, засобів захисту нашої Батьківщини. Прошу всі партії, партійців підтримати цю правку.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позиція комітету. 72 поправка Саврасова.

 

11:12:28

МАСЛОВ Д.В.

Позиція комітету: зазначена правка відхилена. (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, 72 поправка Саврасова, вона комітетом відхилена. Позиції ви почули. Саврасов ставить 72 поправку на врахування.

Шановні колеги, я ставлю 72 поправку на врахування. Прошу голосувати.

 

11:13:14

За-123

Рішення не прийнято.

З процедури, будь ласка, Геращенко і далі буде...

По фракціях покажіть.

Геращенко, будь ласка, включіть.

 

11:13:26

ГЕРАЩЕНКО І.В.

Шановні колеги, я хочу звернути увагу зараз презентуючого голови комітету цей законопроект, що Регламент вимагає пояснювати позицію комітету, не інформувати. Ми знаємо, що ви відхилили поправку, роз'ясніть позицію комітету. Це неправильні умови. Зала слухає виступаючого, який презентує свою поправку, Максим Саврасов вам, колеги, намагався донести, що, дійсно, ви маєте знати, що партії не мають права, наприклад, за валюту закуповувати дрони.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З процедури, будь ласка, Ірина Володимирівна.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Так це з процедури.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це не з процедури, це вже по змісту.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ми пояснили поправку і ми запитали, чому комітет її відхилив. І що ми чуємо? Непрофесійне абсолютно представлення поправки. Відхилили. Поясніть чому. Якщо наша партія хоче виділити ці гроші на дрони і ми не можемо це зробити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все, дякую. Дякую, шановні колеги.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Чому? Поясніть, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я просто хочу пояснити, що коли ми на Погоджувальній раді, де два представники ваших присутніх, взагалі домовлялись без обговорення цей законопроект.

Тому, шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо удосконалення порядку звітування політичних партій (реєстраційний номер 11074). Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:15:05

За-269

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

З процедури – Артур Володимирович. Будь ласка.

 

11:15:15

ГЕРАСИМОВ А.В.

Шановний Руслан Олексійович, мені здається, п'ять років більш ніж достатньо новим обличчям, щоб все ж таки вивчити ті законопроекти, які виносяться в зал, особливо це стосується представників комітетів, які виходять на трибуну. У мене велике прохання: по кожному другому читанні, якщо вже питають пропозицію комітету, то має бути доведена до відома залу позиція комітету, вибачте, з поясненням, а не просто за, проти. І я поважаю комітети, які це роблять. Наприклад, правоохоронний, який дуже часто пояснює позицію, саме позицію комітету, і деякі інші. Але велике прохання, якщо людина виходить непідготовлена на трибуну від комітету і бекає-мекає за чи проти – це неправильно. Це з процедури, Руслан  Олексійович. Бо це процедура ведення засідань і ви маєте її організувати згідно Регламенту.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Володимирович, будь ласка, дивіться… Артур Володимирович, завжди коли я починаю, я починаю говорити – будь ласка, позиція комітету. Але я ще раз кажу, я дуже не хотів би, щоб ми починали з неповажливого ставлення один до одного. Тим паче комітет правової політики і його голова – одні з найфаховіших людей, які доповідають з трибуни Верховної Ради. Дякую.

Ні, не було назв, ніякої репліки не буде. Прізвища не було названо. Я, по-моєму, відповів і пояснив, що я попросив би все-таки поважати один одного.

Шановні колеги, наступний законопроект 10439. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Бюро економічної безпеки України".

Ми з вами домовилися таким чином, що буде 13 хвилин –  виступ Южаніної, 8 хвилин – виступ Гончаренка, 3 хвилини –  виступ Железняка і голосуємо. І Разумков буде ще щось ставити? І Разумков буде ставити.

Будь ласка, Южаніна – 13 хвилин. Будь ласка, Ніна Петрівна.

 

11:17:32

ЮЖАНІНА Н.П.

Шановні колеги, незважаючи на те, що ви виходите з зали, я все-таки буду доповідати по цьому складному проекту закону. Сьогодні комітет в черговий раз вранці переглянув рішення і запропонував до другого читання проект Закону 10439 під такою гучною назвою, як перезавантаження БЕБ. Це зовсім не відповідає змісту цього проекту, тобто його назва, з якою він подається в зал, і я поясню чому. Розпочну з хронології.

28 січня 2021 року 242 голосами був прийнятий Закон про створення Бюро економічної безпеки. Чиї це голоси: "Слуги народу" – 201 голос,  "Довіри" – 17 голосів і від фракції "Голос" – 16 голосів. Ось 242 голоси, які відповідальні зараз за створений орган, який протягом більше трьох років так і не запрацював. Вірніше, якщо вважати, що 20 серпня 2021 року був призначений директор і з того часу жодного позитивного відгуку ні у фракції "Слуга народу", ні у фракції "Голос", ні у групи "Довіра" не звучало. У мене тоді питання: це чергова колективна безвідповідальність? Ніхто ж вас не відповість, скільки коштів з бюджету витрачено на фінансування Бюро економічної безпеки, скільки економіка України втратила із-за того, що не працювало Бюро економічної безпеки. І в кінці-кінців хто має відповісти за той тиск на бізнес, який здійснював даний орган ще в гірших традиціях податкової міліції, яка існувала за Азарова?

Сьогодні я почула фразу: а ви не змогли прийняти закон про цей орган. Так, не змогли. Бо перед тим як приймати закони, треба давати собі, по-перше, відповідь, чи зможете ви імплементувати ту чи іншу здорову ідею так, щоб цей орган запрацював і приносив користь державі. А не створювати лише на папері, нібито реформи робити, а насправді приносити державі ще більше збитків і втрат, чим вони були до цього.

Я поясню зараз конкретно, чому цей проект закону не про перезавантаження БЕБ. Як сьогодні сказав один мені із спеціалістів, який керує роботу, керує і знає з правильної точки зору роботу правоохоронних органів, що від цих змін толку не буде. Це не перезавантаження, а лише переатестація працівників, і цьому присвячений весь проект закону,  про який ви зараз будете говорити.

Саме головне, що мене вражає, що навіть від простих елементарних  змін, що стосуються переатестації, ми мали купу проблем, спорів, проведення повторних засідань комітету, тому що навіть визначити членів і кількість конкурсних комісій, атестаційних комісій, кадрових комісій неможливо. Виявляється, це велика проблема, боротьба Офісу  Президента з тими активістами, які трохи розуміються   в цих питаннях.

На жаль, в черговий раз навіть після тих змін, з якими погодилися представники фракції "Голос", які є відповідальними за прийнятий цей закон, і нема чого на собі рвати зараз рубашку, що все життя витрачається на внесення змін до цього закону. Ви маєте це робити, бо створений орган є неефективним, бо він в гірших традиціях податкової міліції.

Так от щодо нових процедур, які пропонуються. Справа в тому, що якраз саме важливе питання щодо обрання на конкурсній комісії нового директора до кінця не врегульоване. Є тільки визначення про те, що протягом двох місяців, є доручення в цьому законі, Кабінету Міністрів сформувати конкурсну комісію. А який дедлайн по обранню нового директора? Коли він буде обраний? Бо переатестація почнеться через 18 місяців після обрання нового директора, вже за цими правилами, за участю цих конкурсних комісій, які тут прописані.     

Просто говорити про те, що нам потрібні зараз гроші і що ми вчергове обманюємо наших партнерів, які нам дають кредити і допомоги, і це саме вимога наших партнерів про внесення змін, про перезавантаження, перезавантаження, а не  про переатестацію БЕБ, ви їх обманюєте. Обманюєте когось там в Офісі Президента, показуєте одну частину, не показуєте іншу частину. Мене це не цікавить, тому що насправді вже всіх замучила та робота міліціонерів податкових, їх по-іншому не назвеш, бебівців, які просто здійснюють всі, виконують всі вказівки,  які даються їм із Офісу Президента. І це вже не  секрет, всі про це знають, всі про це говорять, але віз і нині там. Тому, великі реформатори, подумайте, будь ласка, яку шкоду ви нанесли країні і оцініть свій негативний внесок в економіку України, а потім рухайтесь далі і потім далі нажимайте ці зелені кнопки.

Я хочу відповісти на питання: а що ти пропонуєш, що ви пропонуєте, чи ви тільки критикуєте? Да ні, я подала поправки елементарні, які почали би суттєві зміни в самій роботі, в практичній роботі БЕБ. Їх не розглядали, бо все зараз крутилося навколо того, а хто ж буде визначати, обирати директора, а хто ж буде проводити переатестацію, а чи підуть на переатестацію діючі працівники. Сором всім вам за те, що ви так боїтеся відкритості, зрозумілості. Невже наш український бізнес не годен вести свої справи в цілком законодавчому полі? А я скажу, що ні, якраз бізнес готовий, а не готові всі ті куратори і правоохоронні органи, які хочуть стояти зверху і всім керувати.

Тому насправді, коли говорю про свої поправки немає кому їх доносити, ніхто не хоче їх чути, розуміти. Тут справді левову частину роботи мав би виконувати Комітет з правоохоронної діяльності. Я чула тут при прийнятті законів якісь розповіді про те, що треба почати. Почали, почали, три роки витратили, а віз і нині там. Ще раз повторюю, досить обманювати всіх громадян, активістів, говорити якісь пафосні речі. Конкретика, де робота, де результат? 

Тому дві мої поправки стосувалися якраз посилення інституційної спроможності БЕБ. Вони є головними, я хотіла, щоб вони обов'язково зараз були в цьому пакеті прийняті.  Це дало би можливість хоча би трошечки змінювати на методологічній основі, правильній, системній, роботу  БЕБ. А так ви будете чекати нового директора, переатестацію,  років через три не ви, а інші вже згадають в залі, і або скасують, або зовсім змінять на сто відсотків дію і закон про роботу цього органу.

Тобто, перша з них – це про визначення статусу Бюро економічної безпеки України як національного координатора у сфері протидії загрозам економічній безпеці держави. От скажіть, фінмон в Україні працює? Працює. Всі суб'єкти первинного фінансового моніторингу, всі діють відповідно до методологій, які розробляються цим органом. Чому у нас Бюро економічної безпеки тільки прийнято називати, що це єдиний орган, один єдиний в країні по боротьбі і припиненню, і по захисту економіки України, якщо всі правоохоронні органи мають департаменти і діють в спосіб і відповідно до підзаконних документів, які регулюють їх діяльність в даному органі? Чому немає єдиного центру, який би установлював єдину методологію і стандарти роботи для всіх органів влади?

Це початок реформування всіх органів влади, що би ви там не говорили про СБУ, про Нацполіцію, про їхні департаменти, нічого не буде, якщо не буде розпочата робота відносно того, хто ж є в цій системі головний методолог і чиї методологічні документи є основою в боротьбі з економічними злочинами.

Друга пропозиція, вона стосується виправлення існуючої в законі помилки про ризик-орієнтований підхід, який застосовується, так прямо написано в законі, лише при здійсненні аналітичної діяльності. І ви всі не розуміючи, ходите по ефірам, зустрічаєтеся з асоціаціями, мене дуже дивують, я долучаюся останнім часом до зустрічей з правниками, чи вони  розуміють в чому мав полягати ризик-орієнтований підхід в роботі цього органу. Він має стати основою роботи всього органу і застосовуватися і в оперативно-розшуковій діяльності, і в досудовому розслідуванні. Погодьтеся, що стара система, яка перейшла нам від податкової міліції, не може далі існувати. Є якийсь випадок і уже пішли...  пішла робота чи оперативно-розшукова, чи досудове розслідування, нема визначень, ні пріоритетів, ні оцих критеріїв ризик-орієнтованості. Тому що не може БЕБ розслідувати всі економічні злочини. Їх занадто багато. Ми маємо розуміти, що навіть складені акти перевірок податкових органів не є основою для роботи Бюро економічної безпеки. Це було, коли існувала податкова міліція. Однак на сьогодні діюче законодавство не враховує цих всіх нюансів, воно побудовано за реактивним принципом: реагуємо виключно на події. Ми так і не змогли реагувати на проекти законів, які тут приймаються. Це перша подія по ризик-орієнтованому підходу для роботи БЕБ, де вже в цьому залі закладаються корупційні ризики, абсолютне різночитання, яке використовується потім виключно для корупції і незрозумілості законодавства.

Я хотіла би ще раз зауважити, колеги, якби ще до цього проекту закону сьогодні приймалися зміни до Кримінального процесуального кодексу, ми би розуміли, що щось в цій країні може змінитися, що є насправді розуміння того, що дії зараз правоохоронних органів відносно бізнесу незаконні. І коли говорять, що вони діють в рамках Кримінального процесуального кодексу, значить треба чіткіше виписувати норми. Я не є спеціалістом в цій галузі, але проекти законів навіть не розглядаються, для того щоб ми пройшлися по кожній пропозиції, щоб люди, які є спеціалістами в даній сфері, пояснили свою точку зору, про що ми сьогодні і говоримо, коли розглядаємо поправки.

Комітет не може базуватися лише на думці одного голови комітету, що спостерігається в роботі нашого комітету. Я закликаю до всіх членів комітету, висловлюйте свою думку, не будьте байдужими, з вас спитають. Ви не думайте, що життя закінчиться в цьому залі і ви підете працювати далі кудись і ніхто не помітить, що ви приймали. Да і морально невже вам буде легко жити, коли ви приймаєте такі закони, які нічого не додають країні, а лише погіршують її стан?

Ми не будемо голосувати за цей проект закону, навіть незважаючи на те, що від нього залежать 2 мільярди, бо ви обманюєте наших партнерів. Я проти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Гончаренко Олексій Олексійович. До 8 хвилин, будь ласка.

 

11:30:55

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Олексій Гончаренко. Шановні друзі, сьогодні весь світ говорить про одну тему, яка суперважлива для України, але ми взагалі про неї сьогодні не говоримо. Сьогодні Всесвітній день біженців. На жаль, українці стали найбільшою групою біженців сьогодні, однією з найбільших в світі, точно найбільшою в Європі. І ми взагалі про це не говоримо, розумієте? Про це говорять сьогодні в ООН, про це сьогодні говорять в Раді Європи. А в нас тут беби-шмеби, це нам все цікавіше. А хоча це питання мільйонів людей, мільйонів українців. І я хочу звернути увагу на це, і як народний депутат України, і як президент Комітету Парламентської асамблеї Ради Європи з питань біженців і міграції. Тому що це суперважлива тема і суперактуальна, на жаль, на жаль, для нашої держави.

На наступному тижні в ПАРЄ буде затверджена резолюція по підтримці українських біженців. Дуже важлива резолюція, там буде багато важливих пунктів по захисту наших біженців: і тих, які за кордоном, і тих, які всередині. Але ми маємо працювати і тут з вами, нас ніхто не замінить на нашому місці. І в мене питання: чому сьогодні знову люди їдуть з України? Вони вже їдуть не через небезпеку, тому що за два роки люди звикли до небезпеки, ті, хто готовий з цим жити. Але вони сьогодні їдуть. Чому? Та тому що нема жодної підтримки від держави. Мешканцям Маріуполя, Бахмута, Сєвєродонецька нема підтримки. Їхнє житло зруйноване, їм хтось допомагає з житлом сьогодні? Ніхто. Ми до сих пір… от нарешті почали приймати закон, щоб дати можливість створити механізм, але там ще довгий шлях, поки цей закон буде прийнятий. А далі нам скажуть: грошей немає.

Далі. Що з виплатами ВПО? Коли забрали виплати ВПО навіть багатодітним сім'ям, особам з інвалідністю, пенсіонерам – самим незахищеним категоріям. Де це? Немає. Ці нещасні 2-3 тисячі гривень забирають, рахують, у родин військових забрали все, бо дивіться, військовий багатий, багато заробляє. Тому у вас більше ніж 9 тисяч 400 гривень – до побачення, підтримки нема. Як цим людям жити? І ми про це не говоримо.

Та сьогодні весь день Верховної Ради мав бути присвячений внутрішньо переміщеним особам. Сьогодні Всесвітній день біженців, а ми це ігноруємо, це абсолютно неправильно. Більше того, наш уряд, який до нас не ходить, забрав допомогу в тих, хто реально її потребував, бо грошей не вистачає – вони говорять, а при цьому навіть не створив систему верифікації по перетину кордону. І є сьогодні біженці за кордоном українські, які одночасно отримують допомогу і за кордоном, і всередині, а тим, хто знаходиться всередині, не платять нічого. Ну, це просто божевілля, це просто питання невміння, відсутності менеджменту, від якого страждають мільйони людей, і ми втрачаємо цих людей, вони їдуть з України, ми їх втрачаємо, і багатьох з них назавжди. Так не має бути.

І друга тема, яка сьогодні насправді має бути у Верховній Раді, ще раз, не беби-шмеби. У Верховній – до речі, нагадаю, що керівника БЕБ ми так і чекаємо місяцями – сьогодні у Верховній Раді ми маємо говорити про військо, про війну, приймати закони. Де в нашому порядку денному хоч один закон про військових, хоч один? Жодного, нуль. Де питання демобілізації, де воно? Ми доручили уряду внести законопроект про демобілізацію. Де законопроект про демобілізацію? Ми забули цю тему, це вже неважливо? Третій рік люди знаходяться в окопах, вони не можуть там знаходитись вічно, це живі люди. Ми коли дамо їм світло в кінці тунелю? Тиша. Де Закон про ротації? Повна тиша, нічого немає, ну просто взагалі нічого немає. Ми жоден цей закон не приймаємо.

Що відбулося на Харківщині? В мене просте питання: а коли у Верховну Раду прийде міністр оборони Умєров, Головнокомандувач Сирський і ми проведемо серйозну розмову?

Ну настав цей час. Що відбулось на Харківщині? Нам розповідали: не можемо будувати фортифікації, бо сіра зона, тут росіяни поруч, кордон. Ми вже сьогодні бачимо, як під Вовчанськом, окупованим майже сьогодні росіянами, навколо вони підійшли, в сам Вовчанськ зайшли і  руйнують його, росіяни вже будують фортифікації. Прямо, прямо біля лінії зіткнення. Ну ми не могли – нам розповідають наші керівник і керманичі – ми не могли будувати. Чогось  росіяни можуть –  ми не могли. Чогось росіяни збудували "лінію Суровікіна", цю ганебну, прямо під нашим носом, а ми не змогли на  Харківщині збудувати майже два роки як після звільнення  Харківщини, так і сиділи.

Більше того, сьогодні ця вся ганьба продовжується, коли немає покараних, все погіршується.  Подивіться, 3-я штурмова бригада сьогодні пише, яка під Куп'янськом, там на стику Харківщини і Луганщини, що росіяни просто, ну просто сунуть і сунуть на Борову. Вони вже через соцмережі просять резерви.  Це взагалі нормально? Це взагалі нормально, коли військові вже просять резерви і підтримку через соцмережі? Що відбувається? Як працює сьогодні Головнокомандувач і міністр оборони? Ну це питання, які ми маємо розглядати тут, у Верховній Раді, бо це є питання ключове! Це є питання нашого життя! А не беби чергові. Це ключове.

Далі, ми прийняли з вами доручення уряду, а уряд 12 квітня, повторююсь, 12 квітня затвердив постанову, що мають з'явитися доплати військовим 70 тисяч, там до сих пір з цим повний бардак, і має з'явитися система іпотеки і виплати за перший контракт.

Я звертаюсь до Комітету з нацбезпеки і оборони,  ну будь ласка,  ну розгляньте це питання, викличте цей уряд і вставте вже йому по перше число! Чи давайте тут це зробимо! 12 квітня була прийнята постанова! Як ви думаєте, що зроблено, хоч одна людина отримала іпотеку? Нуль! Хоч одна людина отримала ці 150 тисяч гривень на транспортний засіб за перший контракт? Нуль! Абсолютний нуль! Немає навіть постанови уряду, третій місяць іде з 12 квітня. Немає постанови уряду про іпотеку, про виплати за перший контракт. Це що, знущання? А ми далі показуємо як люди б'ються, лікарі б'ються з військовими з-за мобілізації, хтось там сьогодні відео – на капоті вже ТЦК везе.  Чому? Та тому що ми не створили жодної системи мотивації, жодної! Ми не вирішили питання обмежено придатних, виведених поза штат, які до сих пір отримують по 600, 700, 800 гривень. Ми не створили іпотеку, ми не дали за перший контракт і ні за який контракт – нічого не дали, нічого не зробили, що мали зробити! Зате збираємось тут і обговорюємо БЕБ, ратифікації. Класно!

Це ганьба! Якщо Верховна Рада не виконає свою роботу, це програш.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, до 10 хвилин виступ Разумкова. І після цього ще 3 хвилини – Железняк і голосуємо. Разумков, там, ви ж сказали, якісь поправки, може, поставити і тоді 3 хвилини – Железняк і голосуємо.

Будь ласка, до 10 хвилин виступ Разумкова.

 

11:39:20

РАЗУМКОВ Д.О.

Колеги, скажіть, будь ласка, нам всім не соромно перед людьми, які нас дивляться, в принципі, за все те, що відбувається сьогодні в державі? Чому, коли люди говорять, що країна йде не туди, чому, коли люди говорять, що влада не думає про український народ, чому, коли люди стогнуть від піднятих тарифів, які ви обіцяли не піднімати, коли найближчим часом ще раз піднімете податки, ви всі мовчите і робите вигляд, що так нормально, це не страшно, а коли вас міжнародні партнери по асфальту фейсом, то починаєте працювати?

А скажіть, будь ласка, ми ж все ж таки парламент України, не парламент міжнародних партнерів, при всій повазі до них. Може, якось і своїх людей будемо слухати? Коли бізнес розповідає, що БЕБ – це зло, всі мовчать і тягнуть цей процес, наскільки можливо. Той законопроект, який буде голосуватися в залі, він краще аніж… Я з багатьма нормами не погоджуюся, але він точно краще від того, що заносив уряд.

Коли вам розповідають, що ДБР це погано, м'яко кажучи, всі мовчать, а коли про це починають говорити міжнародні партнери або журналісти-розслідувачі, починають всі якось, ой, як невдобно вийшло. Це новина для вас всіх стає? Так вийдіть на вулицю поспілкуйтесь з людьми. Тут багато мажоритарників, це в тому числі ваш функціонал – з ними спілкуватися.

Коли ви брешете людям, приймаючи бюджет, про те, що гроші до кінця війни і до кінця цього року в армії є, і профільний комітет, і Міністерство фінансів, і Прем'єр, а потім ховаєте очі. А ви вийдіть скажіть, що, да, ми збрехали, ми збрехали, грошей не було, немає і Разумков був правий, коли за це не голосував. А чого ви сьогодні мовчите? У вас же совість є, ви ж порядні люди. Ну так себе позиціонуєте.

Питання про партії, за яке ви сьогодні проголосували. Коли вам пропонували, а давайте заберемо гроші з партій до кінця війни, навіть не назавжди, просто до кінця війни віддамо їх Збройним Силам України, які дозволяють вашим партіям існувати, просто існувати, і разом з нашими партіями вам. І те, що ми сьогодні можемо сидіти і працювати у цій залі, причому не всі, це теж заслуга Збройних Сил України. Так давайте їм допоможемо, давайте ми не людям будемо піднімати додаткові податки, а з партій знімемо і відправимо. Чи вийшло так, що вам не вистачає на ваші партії, то ви зараз незабаром податки будете піднімати? Ну так вийдіть і скажіть людям. Ви розумієте, коли ставилися ці правки, було там близько 90 голосів, а за закон влупили 270. Ви розповідали про те, що це партія має визначати, скільки грошей вона буде перераховувати на армію. А скажіть, будь ласка, чого ви у армії не запитали щодо демобілізації, коли влупили у цій залі 227 голосів за те, щоб забрати у них демобілізацію, ротацію? Нічого, нормально, всіх же влаштувало. Ніхто не виступав, не казав, що це погано, так робити не можна. Натисли 227 – по результату демобілізації немає.

Наступне питання. А скажіть, будь ласка, а що з демобілізацією, яку ви обіцяли нашим захисникам? Історія про вісім місяців підготовки законопроекту? Дивіться, ви ж тут працюєте вже не перший рік, ви ж знаєте, що це брехня. Такий законопроект можна підготувати максимум за місяць з підготовкою всієї аналітики. Ви ж влада, ви ж навіть не опозиція, вам це зробити – два рази плюнути, лишь би було бажання, у вас його немає. Тоді вийдіть і скажіть тим, хто воює на фронті, що ми вам не дамо дронів, ми вам не дамо демобілізації, ми вам не дамо озброєння, ми дамо гроші на партії, тому що "Слуга народу" не може прожити без по 800 мільйонів гривень на рік, їй важко.

Скажіть, будь ласка, що конкретно на територіях роблять зараз ваші партії, які осередки? Нічого. Нічого. Це відмивання грошей, за великим рахунком. Просто, може, менше їздити десь по відрядженнях, тут попрацюйте і отримаєте більше результату.

Наступне питання. Я думаю, що якщо Президент підпише Закон про партії, який сьогодні був проголосований, це буде просто сором. Це він буде толерувати як Верховний Головнокомандувач те, що гроші з армії забрали на політиканство, забрали на те, щоб якось прожили партії замість того, щоб вижили наші захисники і вижила держава. Я дуже сподіваюсь, що Президенту вистачить розуму, совісті ветувати цей закон, взагалі ветувати, не повертати вам з пропозиціями, а заветувати к чертовой матери. Або покласти, як дуже багато робиться, в себе в Офісі, щоб він більше нікуди не вийшов. А якщо підпише, це буде означати, що партії для Президента більш важливіші, ніж Збройні Сили України.

У мене ще одне питання. Ви вчора проголосували Військову поліцію, я розумію, що ми вже не перший рік будуємо поліцейську державу, а що взагалі це буде робити? Яку функцію ви хочете їм зараз передати? Ту саму, яка є у ТЦК і у Нацполу, і в ДБР? Так а навіщо ми ще туди гроші витрачаємо? Якщо ви не справляєтеся з цим завданням, то ви не нову структуру маєте створювати, а цю прибрати.

У нас дуже багато  сьогодні питань, які стоять на порядку денному. А хто у вас буде платити тарифи? Хто у вас буде сплачувати податки? Я багато спілкуюся з середнім, з малим бізнесом, вони очікують підняття податків, ваше підняття податків, причому ваш прем'єр отут сидів і брехав вам в очі, розповідаючи, що підняття податків не буде, навіть в уряді не розглядається. Зараз профільний Комітет з питань податкової і митної політики виступає і каже: найближчим часом буде законопроект дуже важливий, дуже важкий, після якого вас будуть бити. Не його, тому що прем'єр знову вийде і скаже, так це ж не я, це ж депутати. І занесуть через депутатів. А відповідати будете ви, кожен на своїх округах, хто до них доїде, або перед виборцями на майбутніх виборах, можливо, вони колись відбудуться.

І таких прикладів дуже багато. Таке враження, що сьогодні ми всі рухаємось незрозуміло куди. Люди просто вже очманіли від того, що відбувається в Раді. Якщо ти ідеш по вулиці і тобі задають питання… Ну соромно. Багатьом депутатам передають вітання. Але повірте мені, ці вітання носять зовсім не позитивний характер. І люди бачать, не дивлячись на те, що у нас немає свободи слова, у нас увімкнутий телевізор, у нас є єдиний марафон, який розповідає про два-три тижні. Де два-три тижні? Два-три тижні де? Де ви забезпечили виконання своїх обіцянок? Немає. Хто має доступ до марафону? Ті, хто з монобільшості. Правильно. І тому подібне. Ви не пальцями… Ви вийдіть на вулицю з людьми поспілкуйтесь, вам дуже буде корисно дізнатися багато цікавого про себе. Але я дуже не впевнений, що вам це сподобається.

Не пускають на єдиний… У вас брехня – Financial Times, яка говорить про те, що зруйнована інфраструктура, у вас брехня, що у людей немає світла. Якщо у вас в готелі "Київ" воно є, то у людей його немає, вимикають. Не знаєте цього – підіть поспілкуйтесь. Не знаєте, скільки ТЕС знищили –  підіть поспілкуйтесь з енергетиками. Не знаєте, скільки мільярдів витратили на укріплення підстанцій – підіть поспілкуйтесь також з енергетиками.

Не знаєте, скільки дронів передає держава, а скільки передають волонтери –  поїдьте поспілкуйтеся з військовими. Поспілкуйтеся з людьми, це дуже корисно, і, можливо, не будете робити ті безглузді речі, які робите.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, у нас залишився ще виступ Железняка до трьох хвилин і після цього голосуємо. Я прошу народних депутатів вже запросити до зали. А слово я надаю народному депутату Железняку Ярославу Івановичу. Будь ласка, до трьох хвилин, так, Ярослав Іванович? Чотири. До чотирьох хвилин. Будь ласка, займіть свої місця.

 

11:48:37

ЖЕЛЕЗНЯК Я.І.

Шановні колеги, напевно, справді для вас не є новиною, що питання БЕБ для мене особливо чутливе. І жарт про те, що наша дитина перше слово скаже не мама і тато, а БЕБ, лише частина жарту.

Я хочу вам сьогодні подякувати за те, що ми зробимо дуже важливий крок. Я вірю, що сьогодні ми зробимо те, що справді очікує від українського парламенту в першу чергу український бізнес.

Ця ідея була не нова. Я тут вдячній Ніні Петрівні Южаніній, яка виступала по цьому законопроекту, але вона перша придумала створити єдиний орган, який буде займатися мовою цифр, а не молотків, роботою з бізнесом. І так чи інакше ця ідея була втілена з величезною кількістю помилок, які ми сьогодні будемо виправляти.

Я вдячний пану Олексію, який піднімав питання фінансування армії, воно теж болить для мене. Але саме на БЕБ покладено завдання знайти ті десятки мільярдів гривень, які досі знаходяться в тіні, і покласти їх в кишеню армії. І сьогодні ми зробимо все можливе з боку парламенту для того, щоб це зробити.

В цьому залі багато із вас піднімали питання тиску правоохоронців на бізнес. Сьогодні цим голосування ми це питання, сподіваюсь, вирішимо. Не в один день, не швидко, але нарешті ми всі з вами зробимо те максимальне, що просив бізнес щодо цього питання.

Шановні колеги, з цієї трибуни, як представник опозиції я часто  виступаю з  критикою, сьогодні я не хочу цього робити. Я  хочу подякувати  величезній кількості людей в нашому комітеті, Комітеті правоохоронної діяльності, Комітеті антикорупційної діяльності – всім вам, які весь цей час робили можливим голосування сьогодні. Ще раз дякую, колеги.

І наостанок. Всі ми прийшли в парламент з якоюсь ідеєю і всі  нею живемо, запалюємося,  хочемо, щоб вона була втілена. Я прийшов в цей зал для того, щоб змінити систему відносин держави і бізнесу, і сьогодні моя мрія буде здійснена. Я хочу, щоб виступаючи з цієї трибуни, навіть найбільший опозиціонер дякував правоохоронцям за правильну позицію. Я хочу, щоб на комітеті, коли ми заслуховуємо питання нелегального обігу акцизної продукції, ми дякували правоохоронцям за їх роботу. Я хочу, щоб людина, яка говорила в будь-якому місці, що я працюю в БЕБ, мала б повагу від суспільства, мала пошану від суспільства, мала підтримку бізнесу. І сьогодні цей законопроект нас наближає до цього моменту.

Шановні колеги, це питання, яке справді коштує державі фінансування в 3 мільярди, і ми не можемо, і не будемо сьогодні давати будь-які сумніви,  що Україна не стоїть на шляху реформ. Але я в першу чергу прошу вас підтримати це рішення, яке було важким компромісом, але ми його досягли разом, дякую всім: опозиції, коаліції,  уряду,  всім, хто це зробив для того, щоби сьогодні ми його прийняли.

Я прошу вас з цієї трибуни проголосувати за законопроект, який найбільше зараз чекає український бізнес. Сподіваюся, що сьогодні ми покажемо справді свою позицію як парламент на підтримку бізнесу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ярослав Іванович.

Від комітету ще хвилина, 2 хвилини – Данило Олександрович, і після цього голосуємо. Прошу народних депутатів зайняти свої місця. Будь ласка, відповіді на всі ці зауваження, які ви почули, всі ті пропозиції. Будь ласка.

 

11:52:56

ГЕТМАНЦЕВ Д.О.

Дякую. Шановні колеги, ми з вами разом розпочали декілька років тому надважливу реформу, яка є в програмах великої кількості партій, представлених сьогодні в парламенті, це Бюро економічної безпеки. Це орган, який повинен прийти на заміну всьому тому розмаїттю: Служби безпеки,  Нацполу, ДБР та інших органів, які до сьогодні  і в минулому також розслідували економічні злочини. Ми з вами прийняли рішення, ми з вами прийняли нормальний, класний закон, який не запрацював. Не запрацював на етапі виконання, на етапі того, що, на жаль, конкурс виграв колишній податковий міліціонер і фактично перетворив нову структуру в клон податкової міліції. І саме тому, саме тому є необхідність в прийнятті цього рішення, яке у нас вимагають партнери, яке ми самі від себе вимагаємо, адже всі наші реформи, які ми робимо, вони повинні бути успішними.

Я переконаний в тому, що успішний БЕБ – це завдання всіх присутніх в залі. Це наша спільна ціль, бо це орган, який повинен покласти край тіні, тим, хто краде у держави, тим, хто краде у армії, він повинен зупинити і зробити неможливим такого роду злочини. І саме тому я закликаю всіх присутніх в залі підтримати цей законопроект в другому читанні і в цілому. Голосуємо   зеленою кнопкою.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Данило Олександрович.

Шановні колеги, я прошу займати місця, переходимо до голосування, переходимо до прийняття рішення.

Я  ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" щодо удосконалення роботи Бюро (реєстраційний номер 10439).

Готові голосувати? Я прошу народних депутатів проголосувати. Прошу голосувати, шановні колеги.

 

11:55:45

За-239

Рішення прийнято.

Закон прийнятий в цілому. Дякую, колеги.

По фракціях покажіть, будь ласка.

Наступний законопроект 4254. Це Закон про публічні консультації.  Ми домовлялися таким чином: 3 хвилини – виступ Климпуш-Цинцадзе, до 5 хвилин – виступ Соколов, дві поправки "Відновлення" і голосуємо. Не буде. Соколов не буде. Шановні колеги, не розходьтесь. Я розумію так, що усі  зняли свої пропозиції, тому одразу переходимо на голосування.

Шановні колеги, голосуємо, не уходимо з залу. Зайдіть, будь ласка, колеги. Не буде ніхто виступати, зайдіть, зайдіть.

 Ви все-таки будете ставити поправки? Дві поправки? Може, не будемо, друзі? Добре.

Хто буде дві поправки? Ладно, йдіть поки, дві поправки. Дві поправки хто буде ставити? Гнатенко, будь ласка, номери поправок називайте.

 

11:56:42

ГНАТЕНКО В.С.

Добрий день! Це позиція наших колег депутатів місцевих рад, прохання врахувати в статті 10, 165 правка, і так змінити, в таких напрямках: "Суб'єктом, визначеним пунктом 5 частини другої статті 5 цього закону, додатково до електронних консультацій проводиться публічне обговорення, якщо обговорений проект акта: перше – стосується делегування повноважень органів місцевого самоврядування; друге – передбачає надання пільг, переваг чи встановлення обмежень для окремих суб'єктів господарювання; третє – стосується стратегічного плану розвитку територіальної громади та змін до нього; четверте – стосується символіки територіальної громади. У зв'язку з цим здійснити перейменування частин".

Прошу поставити на підтвердження цю правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще раз, тобто ви ставите поправку на підтвердження?

 

ГНАТЕНКО В.С. Да.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 165 поправка авторства Загоруйко Аліни Леонідівни, яка знаходиться за трибуною, вона прийнята комітетом. Будь ласка, яка  позиція комітету по 165 поправці, Аліна Леонідівна? Будь ласка.

 

11:57:53

ЗАГОРУЙКО А.Л.

Ну, власне, комітет цю правку врахував, тому що питання, які озвучені народним депутатом, вони насправді є дуже важливими. Питання, наприклад, стратегічного плану розвитку територіальної громади – це, власне, ті питання, жителі територіальної громади якої мають впливати на вирішення таких питань. Тому комітет цю правку врахував. І прошу зал її підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Все зрозуміли, так, шановні колеги? 165 поправка авторства Загоруйко. Водночас колеги з "Відновлення" просять поставити її на підтвердження, бо вона була врахована. Комітет наполягає, щоб вона залишилася підтвердженою. Все зрозуміли, так? Тому я ставлю на підтвердження 165 поправку. Прошу народних депутатів голосувати.

 

11:59:12

За-269

Поправка залишається врахованою.

Можемо переходити до голосування? Так? Ще одна? Будь ласка, ще раз "Відновлення". 

 

11:59:20

ГНАТЕНКО В.С.

Ще одна правка 222. Частину другу статті 17 викласти в такій редакції: "Прийняття акта без проведення публічних консультацій, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 7, статтями 8 та 16 цього закону, порушення встановленого цим законом порядку проведення публічних консультацій може бути підставою для його скасування або визнання його не чинним судом". Прошу теж поставити на підтвердження її.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, позиція комітету по цій поправці.

 

12:00:00

ЗАГОРУЙКО А.Л.

Комітет правку номер 222 врахував, оскільки прийняття акта без проведення публічних консультацій в окремих випадках є необхідним. Тому прошу зал підтримати позицію комітету і врахувати дану правку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Аліно Леонідівно.

Шановні колеги,  все зрозуміло, та сама ситуація. Поправка 222 авторства Аліни Леонідівни Загоруйко. Вона комітетом врахована, колеги з "Відновлення" просять поставити на підтвердження це рішення комітету. Я ставлю 222 поправку на підтвердження. Прошу голосувати.

 

12:00:58

За-266

Рішення прийнято.

Переходимо до голосування за закон. Шановні колеги, я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про публічні консультації (реєстраційний номер законопроекту 4254).

Готові голосувати, колеги? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:01:38

За-282

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому.

Дякую, Аліно Леонідівно. Дякую вам. Вітаю колег.

Переходимо далі. Наступний законопроект – 11155 і альтернативні до нього (11155-1, 11155-2). Це проект Закону про внесення змін до пункту 3-2 статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо розширення переліку набувачів гуманітарної допомоги з метою забезпечення в період дії воєнного стану надання споживачам послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Включення до порядку денного – 226 потрібно. Прошу голосувати, шановні колеги.

 

12:02:30

За-277

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути це питання за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:02:49

За-239

Рішення прийнято.

Я запрошую… Шановні колеги, два – за, два – проти, чи можемо? Виступи хочуть. У нас тут три альтернативних, тому спочатку Гривко, потім Пивоваров, потім Цимбалюк.

Будь ласа, Сергій Дмитрович Гривко, автор першого законопроекту.

 

12:03:09

ГРИВКО С.Д.

Шановні колеги, шановні українці! Законопроектом 11155 пропонується внести зміни до пункту 3-2 статті 15 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гуманітарну допомогу", відповідно до яких перелік набувачів гуманітарної допомоги на період дії воєнного стану доповнити новими суб'єктами. Військовими адміністраціями, суб'єктами господарювання незалежно від форми власності, що надають послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також органи державної та місцевої влади, що потребують термінового відновлення та забезпечення централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Законопроект дуже важливий, він напрацьовувався на основі звернення Асоціації водоканалів України. Тому що ворог Російська Федерація б'є по цивільній інфраструктурі і лишає людей води, а вода – це життя.

В той же час я прошу підтримати законопроект альтернативний, безпосередньо авторства Пивоварова та колег 11155 прим. 1, тому що в ньому більш розширений перелік набувачів гуманітарної допомоги. Тому прошу підтримати альтернативний.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Євген Павлович Пивоваров, автор альтернативного законопроекту, будь ласка, Євгене Павловичу.

 

12:04:33

ПИВОВАРОВ Є.П.

Шановний пане Голово, шановні народні депутати, вашій увазі презентується проект Закону 11155-1, це про внесення змін до статті 15 Закону "Про гуманітарну допомогу", метою якого є подальша адаптація законодавчої бази до надзвичайних обставин воєнного часу шляхом розширення переліку набувачів та отримувачів гуманітарної допомоги.

Мова йде про тепло та воду, про дуже важливі галузі – це наші водоканали та теплокомуненерго. І саме цим законом впроваджується додатковий перелік потреб, які задовольняються набувачами гуманітарної допомоги. А саме: на період воєнного часу вводяться послуги з централізованого водовідведення та водопостачання, а також  постачання тепла. А також розширюється перелік отримувачів гуманітарної допомоги це організації, установи, які є об'єктами інфраструктури, яка відноситься до критичної, а також місцеві та центральні органи влади, яким дозволяється отримувати гуманітарну допомогу для відновлення та ремонтних робіт у разі пошкодження.

Шановні колеги, водоканали та теплокомуненерго виконують дуже важливу роль в житті України, населення і перебої в їх роботі також носять загрозу національної безпеки України. Тому дуже вас прошу підтримати саме альтернативний проект Закону 11155-1 для того, щоб ми підтримали дуже важливу галузь і наші люди були з водою та з теплом протягом воєнного часу.

Дякую всім.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Михайло Михайлович Цимбалюк, представте ще один альтернативний законопроект. Після цього – Галина Миколаївна  Третьякова. І потім переходимо: два – за і два – проти.

Михайло Михайлович зараз як автор ще одного альтернативного.

 

12:06:41

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Шановний пане Голово, президія, шановні колеги, ми з Олексієм Кучеренком запропонували альтернативний законопроект з цього приводу. Про що він і взагалі ця проблема?

Шановні колеги, воєнний стан поставив свої непрості умови для життєдіяльності всіх, всієї держави, в тому числі і об'єктів критичної інфраструктури. Мова іде про комунальну сферу – це водоканали і інші об'єкти, які обслуговують і надають сьогодні послуги на території.  І коли місцеві громади домовляються з партнерами з Європи, з різних держав про те, що їм надають комплектуючі для ремонту об'єктів критичної інфраструктури, то виникає сьогодні законодавча колізія, що потрібно за це ще платити мито ввізне, потрібно платити інші податки. Через те виникла потреба оформляти це все як гуманітарну допомогу і доповнити діюче законодавство.

Зважаючи на те, що ми з колегою Кучеренком як співавтори альтернативного законопроекту вважаємо, що для нас важливий кінцевий результат, а не хто був автором основного, ми погоджуємося, і це було схвалено рішення комітету, я думаю, що голова зараз про це озвучить, що ми підтримуємо, щоб взяти за основу законопроект за номером 11155-1, а до другого читання ми наші пропозиції всі врахуємо до нього і потрібно його якнайшвидше підтримувати.

Прошу проголосувати за альтернативний.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, Галина Миколаївна Третьякова від комітету.

 

12:08:53

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні народні депутати, комітет проаналізував основний закон і альтернативний і рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект 11155-1, поданий народним депутатом України Пивоваровим Євгеном та іншими народними депутатами, яким деталізовано перелік потреб, який може бути основою для подальшого опрацювання.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Шановні колеги, прошу фракції і групи записатися: два – за, два – проти.

Будь ласка, слово надається Гевку Володимиру Леонідовичу, фракція політичної партії "Слуга народу".

 

12:09:37

ГЕВКО В.Л.

Попрошу передати слово Михайлові Лабі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, передайте.

 

12:10:09

ЛАБА М.М.

Колеги, доброго дня. Михайло Лаба, Закарпаття, 70-й округ. Я пропоную підтримати, дійсно, законопроект, рішення комітету, 11155-1. Дякую колегам за роботу, три законопроекти, але націлені на підтримку гуманітарного фронту.

Дійсно, сьогодні таке питання як зменшення гуманітарної допомоги, ми всі відчутно розуміємо, уже однозначно це не ті цифри допомоги, які були в 22-му, в 23-му році.

В Україні зареєстровано більше 100 тисяч громадських організацій, об'єднань, благодійних фондів, які у напрямку підтримки Збройних Сил України, Сил оборони підтримують сьогодні наш супротив проти рашистської федерації. Я вдячний і раніше колегам за цю роботу, адже динаміка цих питань сьогодні дуже змінна. Сьогодні ми потребуємо запчастини, ще щось ввезти, допомоги. Всі структури енергетичні і критичної інфраструктури потрапляють під обстріл. У нас багато викликів. Я пам'ятаю, законопроект у залі у 21-му році 3527 був проголосований та підтриманий, також зміни до Закону про гуманітарні вантажі, ввезення, що дало змогу Україні як би 24 лютого 22-го року встояти і ввозити гуманітарний вантаж у той спосіб офіційний, який дозволила на той момент Верховна Рада цим законопроектом.

Хочу подякувати всім тисячам організацій, благодійним фондам, всім у загальній нашій роботі, взаємодії, тому що саме в такій ситуації країна потребує вашої допомоги. Низький уклін вам за вашу працю. Стараємося все для перемоги України.

Слава Україні!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Героям слава! Дякую, пане Михайле.

Шановні колеги, далі, будь ласка. Федина Софія Романівна, фракція "Європейська солідарність". Будь ласка.

 

12:11:42

ФЕДИНА С.Р.

"Європейська солідарність" буде підтримувати у першому читанні даний законопроект. Єдине, що хотіла би зазначити, що другий альтернативний, тобто 11155-2, він мав набагато кращі можливості досягнення поставленої мети, але зрештою, якщо є спільна згода на доопрацювання до другого читання, то будемо підтримувати перший альтернативний законопроект.

Друге, що я хотіла би наголосити, що напевне це один із перших моментів, коли ми пробуємо зняти додаткове навантаження і полегшити процеси забезпечення відновлення, зокрема і енергетики. А Кабмін нам розказує, що люди мають самі собі закупляти генератори. Верховна Рада на чолі з одним депутатом намагається підняти ціни на акциз на паливо, щоб людям стало важче забезпечити генератори. Але проблема із забезпеченням електроенергією є критичною по всій Україні. І тут якраз є нагода при доопрацюванні дати можливість хоча би на рівні місцевого самоврядування забезпечити ці процеси і отримати як гуманітарну допомогу.

Звісно, що і митна служба, і Міністерство фінансів наголошують на тому, що може бути колізія, що гуманітарна допомога буде передаватися підприємствам, які працюють задля отримання прибутку. Але зрештою ідеться про критичну інфраструктуру і вона має бути якимось чином відновлена. Якщо держава не здатна профінансувати ці всі процеси самостійно, треба надати можливість отримати гуманітарну допомогу і забезпечити ще ці процеси. Окремо волонтерська спільнота і спільнота благодійних фондів просить додати можливість передавати для забезпечення роботи  статутної діяльності автомобілі як гуманітарну допомогу, оскільки зараз багато хто з них стикнувся з ситуаціями, коли передати на фронт чи на роботу військовим можуть, а щоб забезпечити ці всі процеси, не можуть.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово надається народному депутату Наливайченку Валентину Олександровичу, фракція політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". Будь ласка.

 

12:13:55

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Прошу передати пану Олексій Кучеренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Юрійович Кучеренко, будь ласка.

 

12:14:03

КУЧЕРЕНКО О.Ю.

Дякую. Олексій Кучеренко, фракція "Батьківщина". Шановні колеги, безумовно, я дякую і попередній виступаючій, і іншим, які, дійсно, підтримують законопроект авторства пана Цимбалюка і Кучеренка, депутата Кучеренка. Бо, дійсно, законопроект 11155-2, він ширший, він глибший і він пропонує набагато більш адекватний список отримувачів гуманітарної допомоги. Там і заклади освіти, і медицини, і так далі. На жаль, на профільному комітеті за давньою традицією підтримується той законопроект, де першим є "Слуга народу". Це  така є у нас народна традиція така, що завгодно, головне, щоб це був від монокоаліції законопроект. Ми не будемо тут в дитячі іграшки гратися, ми, безумовно, підтримаємо той, який пройде, законопроект, який пройде, бо він потрібний.

Але єдине, я хотів би зараз вибачитися і від себе особисто, і від усіх депутатів Комітету нашого енергетики та житлово-комунального господарства за те, що ми так довго такий простий законопроект вам дарували в залі. Бо насправді це треба було зробити півтора року тому, розумієте, так, як це зробили для енергетиків, для інших галузей, щоб вони могли без мита отримувати цю гуманітарну допомогу. Але зараз оця перемога, ця звитяга в залі на перше читання буде подарована. Тому ще раз вибачаюсь перед директорами водоканалів, теплокомуненерго, перед мерами міст. Я думаю, ми проведемо розмову в комітеті, чому, на жаль, так пізно ми реагуємо на такі важливі речі. Але тепер закликаю прийняти це рішення якомога швидше, прийняти і друге читання, і надати можливість нашим підприємцям далі хоч якось забезпечувати нас якісними послугами.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Бабенку Миколі Вікторовичу, депутатська група "Довіра". Передає Ларисі Білозір. Шановні колеги, і після цього голосуємо, прошу народних депутатів  зайняти свої місця.

Будь ласка, пані Лариса.

 

12:16:22

БІЛОЗІР Л.М.

Лариса Білозір, депутатська група "Довіра". Шановні колеги, дійсно, війна спричинила жахливі руйнування та поставила під загрозу життя мільйонів українців і серед першочергових потреб, які потребують  негайного вирішення, – це доступ до чистої води і водовідведення. Внаслідок бойових дій дуже багато водоканалів України зазнали значних пошкоджень, і вони, саме водоканали, відіграють ключову роль у забезпеченні доступу до води. На жаль, на даний момент водоканали не мають права отримувати гуманітарну допомогу. Ми виправляємо цю ситуацію, і як вже сказав мій колега, нарешті на третьому році війни до переліку отримувачів гуманітарної допомоги також будуть включені підприємства критичної інфраструктури у сфері водопостачання.

Але я ще хотіла акцентувати питання на тому, що, на жаль, до сих пір існують бюрократичні бар'єри, зв'язані з завезенням гуманітарної допомоги. Кабмін дуже хотів контролювати її. Звичайно, були зловживання. Але, як завжди, зробили дещо коряво. І з'явився такий порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги, всім відома Постанова 953, депутати її всіляко намагаються коригувати законами, але, на жаль, ми маємо величезні проблеми. Постанова викликає у волонтерів, особливо у простих волонтерів, які не мають адміністративного ресурсу, не мають бухгалтерів, не знають, як потрібно фіксуватись, так, на автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги. І це питання ми якнайшвидше маємо вирішувати, тому що ми маємо падіння волонтерської допомоги.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, будь ласка, готуємося до голосування. Ми завершили обговорення цього законопроекту, тепер переходимо до прийняття рішення.

Шановні друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про  внесення змін до статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги (реєстраційний номер 11155-1).

Готові голосувати? Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:19:21

За-275

Рішення прийнято. Дякую, колеги.

Наступний законопроект 11165. Це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо забезпечення використання гуманітарної допомоги для відновлення втрачених або пошкоджених виробничих потужностей комунальних підприємств та безперервного надання якісних послуг для населення.

Я ставлю пропозицію включити цей законопроект до порядку денного сесії. Прошу голосувати.

 

12:19:59

За-254

Рішення прийнято.

Я ставлю пропозицію розглянути його за скороченою процедурою. Прошу голосувати.

 

12:20:20

За-219

Рішення прийнято. 

Ми домовлялися без обговорення, але, якщо можна, я дам слово представляючому, щоб він сказав, тому що там рішення комітету відхилити, але була згода, що ми проголосуємо по-іншому.

Будь ласка, Безгін Віталій Юрійович, коротко позицію комітету, і голосуємо.

     

12:20:38

БЕЗГІН В.Ю.

Шановна президія, шановні колеги, власне, цей законопроект дуже дотичний до законопроекту 11155-1, який ми щойно підтримали. Він про наступне. Велика кількість територіальних громад від початку війни віддали купу комунального транспорту на потреби Збройних Сил України, але зараз вони завезли як гуманітарну допомогу так само багато цієї техніки і, на жаль, не   можуть  її використовувати на комунальних підприємствах.

Я вважаю, що позиція Погоджувальної ради мудра, я знаю, комітет пані Галини Третьякової не заперечує, є пропозиція проголосувати даний законопроект за основу, а після цього інтегрувати ініціативи, які вирішують подібні питання, і з комплексним законопроектом  вийти на друге читання.

Дякую. Прохання підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.      

Шановні колеги, Галино Миколаївно, коротко тоді позиція комітету.

 

12:21:25

ТРЕТЬЯКОВА Г.М.

Шановні колеги, ми пропонували просто попередній закон і цей об'єднати в один і тому рішення було відхилити. Погоджувальна рада вирішила розглядати ці законопроекти окремо. Якщо їх розглядати окремо, то позиція нашого комітету прийняти за основу і далі виходити на наступний.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, ви зрозуміли? Але я спочатку поставлю пропозицію комітету відхилити. Я розумію, що ми її не підтримаємо, тоді поставлю за основу і прошу зал підтримати для того, щоб ці два законопроекти мали можливість органічно розглядатися далі.

Тому я ставлю першу пропозицію на голосування. Проект Постанови номер 11165-П, підготовлений головним комітетом, про відхилення проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо забезпечення використання гуманітарної допомоги для відновлення втрачених або пошкоджених виробничих потужностей комунальних підприємств та безперервного надання якісних послуг для населення (реєстраційний номер 11165). Прошу народних депутатів голосувати.

 

12:22:35

За-39

Рішення не прийнято. 

Тепер, друзі, я ставлю пропозицію прийняти за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо забезпечення використання гуманітарної допомоги для відновлення втрачених або пошкоджених виробничих потужностей, комунальних підприємств та безперервного надання якісних послуг для населення (реєстраційний номер 11165). Прошу народних депутатів  голосувати.

 

12:23:14

За-256

Рішення прийнято. 

Шановні колеги, одну хвилиночку, зараз у нас залишається ще два питання. Перше – це питання доповідь щорічна Уповноваженого. Але я прошу всіх залишатися, ми на Погоджувальній раді домовились так: 5 хвилин – доповідь, після цього кожна фракція і група має право задати по одному питанню, і ми маємо проголосувати цю доповідь. Я дуже попрошу, що ми маємо проголосувати. І після цього у нас запити, де є запити до Президента України, які також можуть бути проголосовані. Я дуже прошу до цього часу залишатися всім на своїх місцях.

Шановні колеги, відповідно до пункту 17 частини першої статті 85 Конституції України, статті 232 зі значком 3 Регламенту Верховної Ради України, статті 18 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" до повноважень Верховної Ради України належить розгляд щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини про стан додержання і захисту прав і свобод людини і громадянина.

Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин на своєму засіданні, проведеному 9 квітня 2024 року (протокол №103) розглянув щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році та за результатами розгляду народними депутатами України членами головного комітету винесли відповідний проект Постанови за реєстраційним номером 11164.

Згідно частини четвертої статті 20 Регламенту Верховної Ради України питання включається до порядку денного сесії позачергово без голосування. Погоджувальною радою узгоджено наступний порядок розгляду цього питання: доповідь Уповноваженого – до 5 хвилин, відповіді доповідача на запитання від депутатських фракцій і груп – до 16, тобто одна хвилина на запитання, одна хвилина на відповідь, і прийняття рішення, всього до 22 хвилин. Тому, шановні колеги, немає заперечень? 

Тоді на трибуну для доповіді запрошується Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Валерійович  Лубінець, до 5 хвилин. Будь ласка, Дмитро Валерійович. (Оплески)

 

12:25:24

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую. Дякую, колеги. Дякую.

Шановний головуючий, шановні народні депутати, шановні народні депутатки! Дякую за надану можливість мені презентувати щорічну доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році.

Минулий рік став випробуванням для захисту прав людини в Україні. Я роздав вам звіти, в яких ви можете побачити детальну інформацію, окреслені проблеми та виклики, з якими нам потрібно працювати надалі, нам всім разом.

Упродовж 2023 року я отримав 95 тисяч 796 звернень, варто  зауважити, що ця цифра вдвічі більша, ніж за 2022 рік. Я вважаю, що це пов'язано з розвитком та розгалуженістю мережі представництв у регіонах України, а також зі збільшенням довіри до нашої інституції. У 2023 році я ввів новий критерій оцінки діяльності ефективності  нашої інституції – це поновлені права.

Шановні колеги, упродовж  року ми поновили права 54 тисячі 149 особам. Різниця між зверненнями і поновленими правами через те, що до мене дуже часто звертаються за роз'ясненнями і ми їх надаємо. За 2023 рік ми опрацювали 2 тисячі 731 позицію до проектів нормативно-правових актів. Упродовж 2023 року ми здійснили 3 тисячі 148 моніторингових візитів, кожен другий візит стосувався моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб. За результатами моніторингових візитів ми направили більше 3 тисяч звітів з більш ніж 10 тисячами рекомендацій органам  державної влади.

Російська Федерація – це постійний виклик перед нашими громадянами. Упродовж 2023 року, ви знаєте, що один з напрямків, яким я  займаюся особисто, – це повернення громадян, українських громадян з російського  полону. Ми повернули  991 військовослужбовця, наших героїв, героїнь. Загальна чисельність станом на зараз – це повернуто 3 тисячі 210. Бранці повідомляють про системні порушення прав українських військовополонених, тортури, катування, приниження, недостатня кількість води і їжі, відмова в наданні медичної допомоги, позбавлення права на листування.

Впродовж 2023 року ми окремо дослідили 833 військово-лікарські комісії на всій території України. Рішення було впроваджено окремим засіданням Ради національної безпеки та оборони.

Окремий напрямок – це захист прав ВПО. Я окремо хотів би подякувати за співпрацю народним депутатам, які входять до складу МФО парламентської платформи сприяння захисту прав ВПО. Ми розробили окрему спеціальну доповідь. До речі, ви можете через QR-код її отримати.

В 2023 році ми відкрили окремий Центр захисту прав дитини. Центр став не лише місцем надання послуг, а і потужним адвокаційним центром, який щотижня приймає іноземні делегації в Україні. Я активно долучений до процесу повернення українських дітей з ТОТ, а також з території Російської Федерації.

Формула миру Президента України. Я доповідаю і відповідаю за імплементацію пункту 4, це повернення дітей, цивільних та військовополонених. По дітям ми запустили міжнародну коаліцію, по цивільним ми запустили міжнародну платформу, а також в складі КША створена окрема робоча група під головуванням мого представника. По військовополоненим постійно ці питання ми піднімаємо на міжнародному рівні.

Національний превентивний механізм. Спеціальна доповідь була вже направлена до українського парламенту, на слайді ви бачите цифри.

Інформаційні права. Вперше за 25 років нашої інституції ми представили спеціальну доповідь щодо дотримання конституційного права на інформацію в умовах дії правового режиму воєнного стану.

Щодо рекомендацій, шановні колеги, за 2022 рік. Було надано 151 рекомендацію. Я звертаюсь до народних депутатів і до парламенту, будь ласка, також сприяйте тому,   що рекомендації повинні бути втілені в життя українським урядом. Для оцінки діяльності ми пройшли міжнародний аудит, який визнав ефективною діяльність нашої інституції.

Дякую, шановні народні депутати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякуємо, Дмитро Валерійовичу. Дякуємо вам за вашу роботу.

Я запрошую… Переходимо до запитань від депутатських фракцій і груп. Прошу записати на запитання до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Нагадую: 1 хвилина на запитання, 1 хвилина на відповідь. Будь ласка, шановні колеги. Записуються фракції і групи, будь ласка.

Будь ласка, від групи "Відновлення України" Дмитрук Артем Геннадійович. Будь ласка.

 

12:31:08

ДМИТРУК А.Г.

Шановні колеги, доброго дня. Шановний Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, на жаль, ви у своєму докладі жодного разу не сказали про ту незаконну, беззаконну, антилюдську, антидемократичну діяльність, яку сьогодні кожного дня вчиняють представники організованих злочинних груп в законі – ТЦК. Сьогодні по всій країні б'ють, знущаються, катують, затримують людей без всяких на те підстав. Таких звернень десятки тисяч. Остання ситуація тільки чого коштує в Одесі, де лікарів швидкої допомоги, які приїхали на виклик до хворого, затримали, погрожували, а потім ще й побили лікарів швидкої допомоги. Таких випадків на сьогоднішній день дуже багато.

У нас питання: яка позиція омбудсмена щодо відповідно діяльності працівників ТЦК? І що було зроблено для припинення такого свавілля? Які конкретні випадки? Яка реакція?

Дякую.

 

12:32:15

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую. Дякую за запитання. Я скажу так, от останній приклад, який ви назвали, на наступний день моя представниця по Одеській області була безпосередньо в цьому приміщенні, окремо поспілкувалась з лікарями, окремо поспілкувалась з представниками ТЦК. За моїм зверненням відкрито кримінальне провадження і дисциплінарне провадження в структурі ТЦК СП. По всіх випадках в день я отримую – в день, кожного дня більше ніж 150 звернень по напрямку конфліктних ситуацій між громадянами України і представниками ТЦК СП. По кожному випадку автоматично на наступний день я пишу листа Міноборони, правовий блок для надання правової оцінки. Станом на зараз я тримаю під своїм особистим контролем декілька, декілька десятків кримінальний проваджень і дисциплінарних проваджень.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, від фракції "Батьківщина" Наливайченко Валентин Олександрович, будь ласка.

Михайло Михайлович Цимбалюк, будь ласка.

 

12:33:19

НАЛИВАЙЧЕНКО В.О.

Прошу передати Михайлу Цимбалюку.

 

12:33:25

ЦИМБАЛЮК М.М.

Михайло Цимбалюк, "Батьківщина". Дякую, пане Валентине, за передане слово. Пане Дмитро, ми дякуємо від фракції вам за роботу і за щорічну доповідь, яка є дуже фахова, і на нашу думку, відрізняється від попередньої своєю ефективністю.

В мене декілька запитань. Перше: Верховна Рада ухвалила Закону про удосконалення системи військового обліку, де жодного слова немає щодо мобілізації осіб, які ще не досягнули 25-літнього віку. Сьогодні ТЦК мобілізують таких людей. Чи реагуєте ви як Уповноважений на такі факти?

Наступне, по регресниках. Сьогодні ставлять люди питання про виплати тим, які отримали травми на виробництві.

І останнє. Чи ініціювала Україна відсторонення Росії в ООН за ті масові тортури, які скоюють росіяни по відношенню до наших військовослужбовців?

Дякую вам.

 

12:34:33

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую за запитання. Моя позиція по мобілізації: згідно законодавства заборонено мобілізовувати громадян України, які не досягли 25-річного віку. Такі звернення дійсно до мене є, так само я особисто тримаю на контролі дисциплінарні провадження, які відкриті, і кримінальні провадження по відношенню до представників ТЦК.

По регресу, ви знаєте, що моя представниця по захисту соціально-економічних прав постійної на засіданні профільного  комітету і піднімає це  питання по Мінсоц, тут ми з вами однодумці. Чи Україна піднімала? Не просто піднімала, а постійно піднімає питання щодо виключення представників Російської Федерації з усіх структур Організації Об'єднаних Націй та інших міжнародних організацій.

Дві найбільші організації світу омбудсменів виключило офіційно представника Російської Федерації за моїм поданням. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Задорожньому Миколі Миколайовичу, фракція "Слуга народу".

 

12:35:45

ЗАДОРОЖНІЙ М.М.

Прошу передати слово Пушкаренку Арсенію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Арсеній Пушкаренко.

 

12:35:51

ПУШКАРЕНКО А.М.

Шановні колеги, пане Уповноважений Верховної Ради України, звичайно хочеться подякувати, ми всі почули сьогодні про результати вашої особистої роботи і вашої інституції в умовах воєнного стану. І те, що за минулий рік до вас звернулося близько 100 тисяч громадян і були поновлені права, я думаю, що це свідчить про те, що дійсно сьогодні інституція розбудовується, і ми сьогодні, шановні колеги, з вами бачимо  цю  розбудову в усіх куточках України і дійсно бачимо справді захист громадян в цих складних умовах.

Ви відповідаєте за імплементацію четвертого пункту Формули миру, а  саме повернення всіх заручників, які сьогодні перебувають в Російській  Федерації. Ну щодо військовополонених, зрозуміло, Женевська конвенція. Депортовані діти і цивільні – це злочин, є навіть ордери.

Хотілося б запитати, а як ви оцінюєте особисто підсумки Глобального саміту миру, оскільки одним із трьох ключових питань і комюніке міжнародне – це  повернення всіх полонених,  які…

 

12:36:59

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую за запитання.

Я особисто перебував у складі української делегації в Швейцарії на Саміті миру і дійсно за пропозицією української сторони одне з питань, яке ми обговорювали, це повернення українських дітей, цивільних, цивільних заручників і військовополонених. На нашій закритій панелі було присутньо представники 39-и країн, а також представники найбільших міжнародних організацій.

Я не можу розкрити вам деталі, але за моїм відчуттям ми вперше почули нові напрацювання нових потенційних партнерів по цьому напрямку. Я знаю, що у нас є результати цього саміту, я знаю, що це в першу чергу великий дипломатичний прорив, дипломатична перемога України, і я знаю, що в найближчому майбутньому ми побачимо результати у вигляді повернення громадян України з російських полонів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається Молотку Ігорю Федоровичу, депутатська група "Партія "За майбутнє".

 

12:38:08

МОЛОТОК І.Ф.

Шановний Дмитро Валерійович, дякую, по-перше, за вашу роботу, потужну роботу. Ми її відчуваємо, особливо на прикордонній Сумщині, яка має потужне представництво омбудсмена.

В мене коротеньке питання. Що потрібно зробити, щоб, об'єднавши зусилля,  наприклад, зробити філію в місті Шостка, яка знаходиться 220 кілометрів на північ вздовж кордону з агресором, і, наприклад, в місті Охтирка, щоб Сумщина виглядала таким потужним хабом для обміну полонених, щоб мала таке потужне представництво.

І всіх хвилює, особливо наше суспільство, повернення наших дітей. Це дуже важливо. За даними порталу "Діти війни" там 20 тисяч знаходяться в країні агресора, а ми знаємо, що їх гораздо більше. І що потрібно зробити, яким чином ми можемо повернути наших дітей?

Дякую.

 

12:39:13

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую за запитання. Щодо дітей, ми створили міжнародну коаліцію. Ви абсолютно праві, цифра може бути набагато більша. Чому? Коли у нас буде дієвий механізм підтвердження, верифікації даних про дітей з території РФ, чого зараз у нас немає, то цифра почне зростати.

Щодо збільшення, рік тому я доповідав з цієї трибуни, що моє бачення – це максимальна розгалуженість регіональної структури. Я готовий дійти до Шостки, до Охтирки, а також до кожної ОТГ України, але я хотів би попросити шановних народних депутатів, коли ви будете голосувати за Державний бюджет України на наступний рік, окремим питанням проголосуйте за збільшення підтримки нашої інституції, бо повноважень у нас більшає, і це окрема подяка, що згідно останнього рішення ВРУ ми тепер окремо захищаємо права національних меншин, але треба збільшувати штат, під штат треба бюджет, я дуже сподіваюся, що ви нас підтримаєте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Білозір Лариса Миколаївна, депутатська група "Довіра".

 

12:40:21

БІЛОЗІР Л.М.

Шановний Дмитро Валерійович, шановні колеги, хочу нагадати, що в рамках роботи в ПАРЄ ми мали засідання вже вдруге спеціального комітету ПАРЄ по українських дітях. І буквально на цій сесії пані Олена Хоменко буде захищати report і буде, скажімо так, резолюція по українських дітях.

Ми зустрічалися нещодавно у Женеві з Червоним Хрестом, з МКЧХ, ООН  УВКБ, Моніторингова місія ООН. Основна проблема полягає в тому, що Російська Федерація не пускає міжнародних партнерів до наших дітей. Як вам все ж таки вдається проводити ці спецоперації по поверненню наших дітей? І який бачите ви ефективний механізм повернення дітей з російської депортації?

І, звичайно, я хочу повідомити, що у ПАРЄ буде створений нетворк теж, який буде займатися поверненням наших дітей.

Дякую вам за ваш…

 

12:41:29

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дуже дякую, пані Лариса. Я також окремо хотів відзначити максимально ефективну діяльність української делегації в ПАРЄ, голову делегації пані Марію Мезенцеву і всіх колег, колежанок, які представляють український парламент в ПАРЄ, Олену Хоменко, яка окремо піднімає питання українських дітей.

Щодо механізмів повернення. Так, повернення кожної дитини - це маленька спецоперація. Публічно ми дякуємо дипломатам Катару, які нас супроводжують, але цього недостатньо. Нам треба створювати додаткові механізми впливу на Російську Федерацію, нам треба видавати ордери на арешт не тільки двом особам, бо тисячі росіян депортували і продовжують депортувати українських дітей. Це геноцид у чистому вигляді. І ми продовжуємо цю роботу.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, слово надається народному депутату Павленку Ростиславу Миколайовичу, фракція політичної партії "Європейська солідарність". Після цього – Бобровська, "Голос" і голосуємо.

Будь ласка, Павленко.

 

12:42:32

ПАВЛЕНКО Р.М.

Дякую.  Прошу передати слово Олексію Гончаренку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олексій Гончаренко, будь ласка.

 

12:42:41

ГОНЧАРЕНКО О.О.

Дякую. Вітаю вас, пане Лубінець. Дякую за ваш звіт.

Питання дуже важливе. Ви сказали, що ви тримаєте на контролі справи в ТЦК, тут треба не тільки тримати на контролі справи, а треба виправляти акти Кабінету Міністрів України, бо у нас сьогодні системна проблема. І, на жаль, ТЦК замість того, щоб забезпечити право людини на відстрочку, шукає можливості, наприклад, її не дати. І те саме стосується військовослужбовців.

Тож у мене до вас прохання. Давайте конкретно, 560 Постанова Кабміну, якою всупереч закону Кабмін встановив вимогу усиновлення дитини, при тому що в законі сказано утримання, порушує права і осіб з інвалідністю, тому що вимагають постійний догляд і документи, яких немає в законі і люди не можуть їх зібрати. Те саме те, що стосується обмежено придатних до 25 років, яких почали мобілізовувати. Це все має бути виправлено системно через ці акти. Готові допомагати вам, долучатися, але давайте проведемо роботу з Кабінетом Міністрів.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, будь ласка,  відповідь.

 

12:43:48

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую. Я вам так скажу, ви абсолютно праві, що у нас є системні проблеми. Я ці проблеми не просто відчуваю, я їх отримую від прямого навіть спілкування з громадянами України. Вчора у мене, як і щотижня, відбулась чергова зустріч з родинами військовополонених, осіб, зниклих безвісти, де так само мені повідомили, що всупереч прийнятому закону мобілізовують членів родин, де є військовополонені і безвісти зниклі. І вчора за результатами цього засідання я вже направив листа на Кабмін. Тобто по кожній системній проблемі це у першу чергу моє реагування як Уповноваженого ВРУ з прав людини, це подання на уряд з тим, що вони повинні внести зміни. Да, у нас, на жаль, є проблема з імплементацією моїх рекомендацій, це в тому числі я хотів би врегулювати через прийняття нового Закону про Уповноваженого ВРУ з прав людини, щоб була пряма норма відповідальності за...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Бобровська Соломія Анатоліївна. Це завершальне питання від фракції "Голос". Я так розумію, Костенку передає.

 

12:44:59

БОБРОВСЬКА С.А.

Прошу передати слово Костенку. Хоча раді бачити Дмитра.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Костенко, будь ласка.

 

12:45:04

КОСТЕНКО Р.В.

Доброго дня, пане Лубінець. Теж дякую вам за вашу доповідь і за те, що ви це робите. У мене буде конкретне питання. Я як людина с Херсонщини часто перебуваю в Херсоні,  мені задають там питання, на яке мало хто знає відповідь, і я хотів би дізнатися, чи знаєте її ви, стосовно мера Херсона Колихаєва Ігоря, який був взяти в полон представниками РФ під час окупації. Скажіть, будь ласка, чи ведуться зараз якісь дії, перемовини, чи ми розуміємо, де він, і які перспективи взагалі звільнення людини, яка була під окупацією, яку Президент нагородив орденом, державної нагородою, яка взагалі по ньому позиція? І чи робиться все для того, щоб його звільнити?

Дякую.     

 

12:46:03

ЛУБІНЕЦЬ Д.В.

Дякую, за запитання. Позиція України – повернути всіх цивільних заручників, яких незаконно затримала Російська Федерація. В цьому списку є пан Колихаєв, є також інші представники місцевого самоврядування, журналісти, представники релігійних громад, волонтери, навіть іноземні волонтери. Цей список, за нашими даними, станом на зараз складає більше ніж 14 тисяч цивільних громадян України. Тому як і по пану Колихаєву, так і по всіх цивільних заручниках ми проводимо постійні перемовини, консультації як напряму, так і через посередників, щоб звільнити наших громадян і повернути їх додому.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, розгляд щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини завершено. Переходимо до прийняття рішення. Шановні колеги, займіть свої місця.

Відповідно до пункту 17 частини першої статті 85 Конституції України, статті 232 зі значком 3 Регламенту Верховної Ради України, статті 18 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" ставлю на голосування для прийняття в цілому проект Постанови (реєстраційний номер 11164) про щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році. Шановні колеги, прошу народних депутатів голосувати.

 

12:47:46

За-259

Рішення прийнято.

Дякую, Дмитро Валерійович. Дякуємо вам за вашу роботу.

Переходимо до запитів. Будь ласка, я передаю слово Олександру Сергійовичу.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

12:48:04

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо Дмитру Валерійовичу ще раз за його звитяжну працю. Його та його команди, до речі.

Шановні колеги, для оголошення на пленарному засіданні Верховної Ради України внесено 61 депутатський запит. З них до Президента України –  6 запитів, до органів Верховної Ради України – 6 запитів, до Кабінету Міністрів України – 27 запитів, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування – 19 запитів, до керівників підприємств, установ, організацій, розташованих на території України незалежно від їх підпорядкування і форм власності – 3 запити.

Перший запит до Президента України. Запит Оксани Савчук до Президента України щодо присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" (посмертно) легендарному командиру 49-го окремого стрілецького батальйону "Карпатська Січ" Збройних Сил України Куцину Олегу (псевдо "Кум") – за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявленні героїзму і самопожертві в боротьбі за державний суверенітет та незалежність України.

Відповідно до пункту 34 статті 1, статті 85 Конституції України, статті 225 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.

 

12:49:27

За-240

Рішення прийнято.

Відповідно до пункту 34 статті 1, частини першої статті 85 Конституції України, статті 225 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України. Прошу голосувати.

 

12:49:56

За-236

Рішення прийнято. Запит буде направлено Президенту України. 

Запит Оксани Савчук до Президента України щодо присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" (посмертно) Марченку Олександру (політичному діячу, народному депутату України 8-го скликання) – за незламність  духу у відстоюванні національної ідеї, виявленні героїзму і самопожертві в боротьбі за державний суверенітет та незалежність України.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до  Президента України. Прошу голосувати. 

 

12:50:40

За-233

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до  Президента України. Прошу голосувати. 

 

12:51:01

За-235

Рішення прийнято. Запит спрямований до  Президента України.   

Запит Дмитра Припутеня до Президента України про присвоєння звання Герой України командиру штурмового полку "Цунамі" об'єднаної штурмової бригади Національної поліції України "Лють" підполковнику поліції Гостіщеву Олександру Євгеновичу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до  Президента  України.

 

12:51:40

За-233

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до  Президента України.

 

12:52:00

За-234

Рішення прийнято.  Запит направлено до  Президента України.  

Запит Артема Дмитрука до Президента України щодо присвоєння звання Героя України (посмертно) полковникові поліції Абраменку Дмитру Анатолійовичу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до  Президента України. Прошу голосувати.

 

12:52:34

За-210

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

12:52:54

За-209

Рішення не прийнято. 

Запит Лесі Забуранної та Максима Перебийноса до Президента України про присвоєння почесного звання Іванову Руслану Васильовичу Героя України (посмертно).

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.

 

12:53:27

За-225

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

12:53:47

За-230

Рішення прийнято. Запит направлено до Президента України.

І завершальний запит до Президента України. Запит Олександра Бакумова до Президента України щодо захисту конституційного права громадян України, мешканців міста Харкова, на безпечне для життя і здоров’я довкілля у зв’язку із вирубкою Жихорського лісу.

Ставлю на голосування пропозицію про попередню підтримку депутатського запиту до Президента України.

 

12:54:26

За-223

Рішення прийнято. 

Ставлю на голосування пропозицію про направлення депутатського запиту до Президента України.

 

12:54:47

За-225

Рішення не прийнято. 

Дякувати Регламенту, процедура не така, як із законопроектами, ви можете подати, Олександр Сергійович, цей запит ще раз…

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

12:55:09

ГОЛОВУЮЧИЙ. Єдине, якщо дозволите, Олександр Сергійович, перед тим, як ми продовжимо.

Шановні колеги, я дуже прошу кожного з вас, хто подає запити, які голосуються на Президента України, треба враховувати дві речі: щоб це була компетенція Президента України, і друге, якщо ви подаєте запити про присвоєння тих чи інших відзнак, я дуже прошу подавайте одразу з необхідними матеріалами про особу, якої це стосується. Тому що інколи дуже важко зорієнтуватися щодо того, і легше буде тоді воно проходити далі, для того, щоб ви не отримували якісь інші речі звідти, обґрунтовуйте свої запити.  Дякую.

Будь ласка, Олександр Сергійович.

 

Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради України КОРНІЄНКО О.С.

 

12:56:12

ГОЛОВУЮЧИЙ.

Запит Олександра Ткаченка та Антоніни Славицької до Прем'єр-міністра України щодо надання субвенції з Державного бюджету України для вирішення нагальних соціальних питань.

Антона Яценка до Голови Державної служби України з питань праці щодо ініціювання проведення позапланової перевірки уповноваженими органами Державної служби України з питань праці відносно діяльності службових осіб Управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради Черкаської області.

Антона Яценка до голови Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області щодо надання інформації та копій документів стосовно пошкодженого нежитлового нерухомого майна – громадської будівлі Паланського ліцею Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, що розташований за адресою: вулиця Грушевського, 5, село Паланка, Уманський район, Черкаська область внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.

Ірини Фріз до Кабінету Міністрів України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України щодо надання інформації про загальний обсяг закуплених (законтрактованих) безпілотних розвідувальних авіаційних комплексів різних видів та комплектації протягом 2023 року, а також протягом січня-квітня 2024 року для потреб Сил оборони України.

Антона Яценка до директора комунального некомерційного підприємства "Уманська центральна міська лікарня" Уманської міської ради щодо надання інформації та копій документів стосовно проведення санітарно-гігієнічної обробки приміщень протягом 2022-2024 років в будівлі комунального некомерційного підприємства "Уманська центральна міська лікарня" (прилеглих до неї приміщень, споруд) Уманської міської ради, що розташована за адресою: вулиця Шевченка, 50, місто Умань, Уманський район, Черкаська область, індекс 20300.

Галини Третьякової до Керівника Апарату Верховної Ради України щодо надання інформації для підготовки змін до кошторису Верховної Ради України.

Михайла Цимбалюка до Прем'єр-міністра України щодо граничної вартості протезування та забезпечення високофункціональними протезами Захисників та Захисниць України.

Петра Павловського до Прем'єр-міністра України щодо бездіяльності у питанні, пов’язаному з припиненням діяльності торговельних точок з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку в місті Харкові.

Петра Павловського до генерального директора акціонерного товариства "Енергетична компанія України" щодо надання інформації про кількість проданих небалансів електричної енергії, виробником якої є Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" у 2023 році.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно призначення на одну із посад в управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради Дьоміної Лариси Віталіївни.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно проведення ремонтних робіт в приміщеннях Соціального готелю Центру інтегрованих соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради за адресою: вулиця Петропавлівська, 59 а, село Дмитрушки-2, Уманський район, Черкаська область.

Антона Яценка до виконувача обов'язків Голови Державної податкової служби України щодо надання інформації про повноту нарахування та сплати податків (податку на доходи фізичних осіб, військового збору) юридичними особами, зокрема: Товариством з обмеженою відповідальністю "Дейрі Глобал Експертс" (код ЄДРПОУ 39294990), Товариством з обмеженою відповідальністю "ДК ВЕТ" (код ЄДРПОУ 37908017), Товариством з обмеженою відповідальністю "Кепітал Системз" (код ЄДРПОУ 38909467), Приватним підприємством "Фенікс Агро" (код ЄДРПОУ 36780586) та інше.

Антона Яценка до Прем'єр-міністра України, виконувача обов'язків Голови Державної податкової служби України, виконувача обов'язків Голови Державної митної служби України щодо надання інформації стосовно отримувачів гуманітарної допомоги за період з 24 лютого 2022 року по день оголошення депутатського запиту.

Сергія Кузьміних до Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора, Міністра оборони України, тимчасово виконуючого обов'язки Міністра у справах ветеранів України, Голови Фонду державного майна України, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України щодо вжиття невідкладних заходів з повернення у державну власність цілісного майнового комплексу комунальної установи "Обласний медичний центр вертебрології і реабілітації" Житомирської обласної ради.

Дмитра Чорного до Прем'єр-міністра України щодо надання додаткового захисту особам з інвалідністю в період воєнного стану.

Олександра Ткаченка до Голови Національної поліції України щодо порушення розумних строків здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Володимира Мороза до Голови Національного банку України щодо надання інформації щодо вжиття банками заходів для забезпечення безперебійності надання банківських послуг під час можливих вимкнень електроенергії.

Дмитра Разумкова до Голови Верховної Ради України щодо витрат на відрядження народних депутатів України за період з 1 січня 2024 року.

Антона Яценка до Уманського міського голови щодо надання інформації та копій документів стосовно заснування Комунального підприємства "Центр розвитку та інвестицій" Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 45394534) та з інших питань.

Галини Третьякової до Керівника Апарату Верховної Ради України щодо надання інформації про службові відрядження за кордон.

Артема Дмитрука до Міністра внутрішніх справ України щодо надання інформації про кількість зареєстрованих автомобілів станом на 01 січня 2023 року та станом на 01 січня 2024 року.

Артема Дмитрука до Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки України щодо доповнення переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році.

Валерія Гнатенка та Володимира Мороза до Віце-прем'єр-міністра України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій - Міністра цифрової трансформації України щодо отримання послуги в Порталі Дія щодо інформації про джерела отримання доходів, суми нарахованих та/або отриманих доходів, суми нарахованих та/або сплачених податків фізичною особою.

Групи народних депутатів (Ірини Геращенко, Марії Іонової, Іванни Климпуш-Цинцадзе) до Голови Верховної Ради України стосовно надання офіційної інформації про кількість закордонних відряджень народних депутатів України за період з 24 лютого 2022 року.

Сергія Власенка до Голови Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо надання інформації.

Галини Третьякової до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України щодо надання інформації стосовно підстав внесення Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України змін до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові приміщення.

Галини Третьякової до Міністра оборони України щодо підпорядкування центрів комплектування та соціальної підтримки.

Дмитра Разумкова до Голови Верховної Ради України, Керівника Апарату Верховної Ради України щодо дотримання положень Регламенту Верховної Ради України під час реєстрації проекту Постанови Верховної Ради України за реєстраційним номером 8312-П1 від 31.05.2024 року.

Богдана Торохтія до голови правління Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" щодо надання інформації.

Групи народних депутатів (Ігоря Кривошеєва, Ігоря Фріса та інших. Всього 5 депутатів) до Прем'єр-міністра України щодо врегулювання питання отримання відстрочки від мобілізації.

Групи народних депутатів (Ігоря Кривошеєва, Ігоря Фріса та інших. Всього 6 депутатів) до Прем'єр-міністра України щодо врегулювання питання військово-транспортного обов’язку в період мобілізації.

Федора Веніславського до голови Дорадчої групи експертів про надання інформації.

Павла Сушка до Прем'єр-міністра України про надання інформації стосовно заходів, які здійснюються для забезпечення прав переміщених (евакуйованих) дітей-громадян України, батьки або законні представники яких померли за кордоном.

Валерія Гнатенка та Володимира Мороза до Прем'єр-міністра України щодо надання інформації про вжиті заходи за результатами експериментального проєкту щодо проведення обстеження знищених окремих категорій об’єктів нерухомого майна, зокрема із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі, що пришвидшили б отримання компенсації постраждалими особами.

Валерія Гнатенка та Володимира Мороза до Віце-прем’єр-міністра України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністра цифрової трансформації України щодо можливості подачі заяви власниками пошкодженого (зруйнованого) майна про проведення обстеження об’єктів нерухомого майна, що знаходяться на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях України, за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка "Порталу Дія".

Групи народних депутатів (Сергія Мандзія, Олексія Жмеренецького та інших. Всього 8 депутатів) до Прем'єр-міністра України щодо відновлення функціонування КП "Аеропорт Хмельницький".

Петра Павловського до Прем'єр-міністра України щодо вжиття заходів з метою недопущення до участі у дорожньому русі колісних транспортних засобів, прилади зовнішні світові яких не відповідають вимогам діючих в Україні правил та нормативів.

Групи народних депутатів (Сергія Мандзія, Олексія Жмеренецького та інших. Всього 8 депутатів) до Прем'єр-міністра України щодо необхідності затвердження Міністерством освіти і науки України особливостей використання та розподілу деяких субвенцій.

Олександра Бакумова до Кабінету Міністрів України щодо захисту конституційного права громадян України – мешканців міста Харкова на безпечне для життя і здоров’я довкілля у зв’язку із вирубкою Жихорського лісу.

Олександра Бакумова до Кабінету Міністрів України щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на ділянці дороги автомобільного шляху міжнародного значення М-03 Харків – Київ.

Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо відновлення роботи кас Київського метрополітену.

Олександра Юрченка до Київського міського голови щодо затвердження Положення про конкурс на посаду керівника закладу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Групи народних депутатів (Володимира Мороза, Анатолія Бурміча та інших. Всього 9 депутатів) до Прем'єр-міністра України щодо встановлення для побутових споживачів, які проживають на території громад, розташованих в районах проведення воєнних (бойових) дій, можливих бойових дій, знаходяться в оточенні, та вимушені використовувати побутові електроприлади для обігріву житлових приміщень як єдине джерело опалення, тариф на рівні 2,64 гривень за 1 кіловат за годину за весь обсяг спожитої електричної енергії протягом опалювального сезону.

Володимира Мороза до Прем'єр-міністра України щодо встановлення для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних кухонними електроплитами (у тому числі в сільській місцевості), понижуючого тарифу за споживання електричної енергії.

Петра Павловського до Прем'єр-міністра України щодо обмеження Акціонерним товариством "Енергетична компанія України" доступу до інформації про кількість та вартість проданих електричних небалансів електричної енергії протягом 2023 року, виробником якої є Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".

Це всі запити на сьогодні.

 

Веде засідання Голова Верховної Ради України СТЕФАНЧУК Р.О.

 

13:06:18

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякуємо, Олександре Сергійовичу. Дякуємо.

Шановні народні депутати, розгляд питань порядку денного на сьогодні завершено. Дякую всім за продуктивну роботу.  Зараз я оголошую перерву у нашому пленарному засіданні. Про час і місце його продовження вам буде повідомлено завчасно. Я нагадую про необхідність непоширення інформації щодо його початку.

Разом переможемо. І Слава Україні!

 

Повернутись до публікацій

Версія для друку